Vysokotlaké čističe

Nejlepší vysokotlaké čističe 2024 + recenze

Kdysi jen průmyslové, dnes i hobby a varianty určené pro domácí použití. Vysokotlaké čističe si našly v běžných domácnostech své nenahraditelné místo, a to zejména díky vysoké efektivitě práce a všestrannosti jejich využití. Ať už potřebujete umýt auto, vyčistit fasádu svého domu, nebo zbavit dlažbu nánosů, tlakový čistič je připraven vám pomoci. Pojďme se spolu podívat na srovnání těch nejlepších vysokotlakých čističů, jež si můžete v tomto roce pořídit. Vedle vítěze našeho testu Bosch UniversalAquatak 135 poznáte ve srovnání několik zajímavých adeptů, v některých případech levnějších, v jiných nekompromisně výkonných. Na své si přijde každý.

Publikované: 19.05.2021
Aktualizované: 03.04.2024

Jaký vysokotlaký čistič koupit?

Jak už to tak bývá, nabídka je pestrá i v tomto segmentu. To však neznamená, že může být dobrou koupí kterýkoliv z produktů. I proto vám přinášíme srovnání nejlepších wapek, které vynikají svým vysokým výkonem, prémiovými vlastnostmi nebo dostupností. Postupně vám přineseme recenze deseti kvalitních strojů, které vám budou ve vaší domácnosti zodpovědně sloužit. Úvod našeho srovnání vám však představí TOP 3 vysokotlaké čističe, a to nejen z hlediska parametrů, ale zejména z pohledu dlouhodobých uživatelských zkušeností.

Názov Hodnotenie Detail
UniversalAquatak 135   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Bosch GHP 5-75 X   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Riwall REPW 150 SET   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Bosch UniversalAquatak 135

Bosch UniversalAquatak 135

Výkon 1 900 W, maximální tlak 135 barů, průtok vody 410 litrů za hodinu, maximální teplota vody 40 °C, 7metrová tlaková hadice, detergentní systém.

Zobrazit více info

Pokud hledáte výkonný tlakový čistič bez jakýchkoliv kompromisů, svou pozornost zaměřte na přístroj Bosch UniversalAquatak 135. Poznáte v něm zařízení se skvělými technickými parametry v čele s výkonem na úrovni 1 900 W. Díky tomu dosáhne čistič maximálního tlaku 135 barů a za hodinu práce propustí až 410 litrů vody. Potěší i detergentní systém na vysokotlakou pěnu a vývod vody s maximální teplotou 40 °C.

Cenový trhák
Riwall REPW 150 SET

Riwall REPW 150 SET

Výkon 2 000 W, maximální tlak 150 barů, maximální průtok vody 468 litrů za hodinu, samonasávací hliníkové čerpadlo, tlaková pistole s rychlospojkou, 5m základní tlaková hadice.

Zobrazit více info

Občas nemá smysl sahat po zbytečně drahém přístroji. V takovém případě se na scénu dostává elektrická tlaková myčka Riwall REPW 150 SET. A možná vás to překvapí, ale v porovnání s předešlým čističem značky Bosch přinese ještě vyšší výkon. Ten se zastavil na hodnotě 2 000 W, přičemž přístroj nabídne maximální tlak 150 barů a průtok vody na úrovni 468 litrů za hodinu. Uživatele potěší přítomnost standardní trysky i turbotrysky, která je připravena pomoci i s většími nečistotami.

Náš TIP
Kärcher K 5 Full Control Car & Home

Kärcher K 5 Full Control Car & Home

Výkon 2 100 W, maximálně 145 barů, průtok vody 500 litrů za hodinu, plošný výkon 40 m²/h, 3 tlakové stupně, vodní filtr, 8m hadice.

Zobrazit více info

Není žádnou novinkou, že zahradní technika bývá poměrně často spojována právě s německým výrobcem Kärcher. V mnoha případech se totiž tato značka stává synonymem výkonných pomocníků. Výjimkou není ani čistič Kärcher K 5 Full Control Car & Home se třemi tlakovými stupni a módem určeným k nanášení čisticího přípravku. V kombinaci s maximálním tlakem 145 barů a průtokem vody na úrovni 500 litrů za hodinu tak získáte zajímavého pomocníka do vaší domácnosti.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Aby byla vaše nová „wapka“ při práci skutečně efektivní, pozor si musíte dát hned na několik parametrů. Mezi nejpodstatnější z nich, takové, které přímo ovlivňují rychlost a kvalitu práce, se řadí výkon, tlak či průtok vody. V našem srovnání jsme tak vycházeli z uvedených parametrů, které jsme doplňovali o dlouhodobé uživatelské zkušenosti. V testu jsme se rozhodli vynechat subjektivně vnímané parametry. Jsme totiž toho názoru, že skutečnou přidanou hodnotou pro potenciální spotřebitele je výpis podstatných parametrů, který je doplněný o seznam výhod a nevýhod v rámci jednotlivých přístrojů.

Tlak vody
Průtok vody
Čisticí výkon
Teplota a ohřev vody
Způsob napájení
Délka tlakové hadice
Kompaktnost

Ačkoli je výkon vysokotlakých čističů mimořádně důležitý, nezapomněli jsme ani na komfort při používání. Svou roli navíc v případě čističek hraje také délka tlakové hadice i přívodního kabelu. V neposlední řadě může efektivitu práce ovlivnit i teplota vody, kterou je schopna samotná wapka vyprodukovat. I proto jsme se rozhodli do našeho srovnání zahrnout uživatelské zkušenosti opírající se o výkon a komfort u jednotlivých přístrojů. Vycházeli jsme z referencí spotřebitelů z portálů Heureka.cz, Alza.cz, Mall.cz, Kasa.cz a jiných.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze vysokotlakých čističů

Znáte to staré známé klišé, že produkt je třeba si vybírat na základě parametrů, a ne podle subjektivního pocitu a designu? Obzvlášť to platí v případě pomocníků do domácnosti či zahrady. Výběr vysokotlakého čističe by měl být komplexní a hloubkový. Neměl by se opírat o první dojem, naopak by měl zohledňovat dlouhodobé uživatelské zkušenosti v kombinaci s uvedenými parametry. Z tohoto důvodu přicházíme s nezaujatým a nezávislým porovnáním nejlepších vysokotlakých čističů, které jsou momentálně na trhu dostupné. Jsme toho názoru, že objektivitu výběru by neměla ovlivnit preference některé ze značek. I proto se můžete těšit na vysokou variabilitu a představení produktů z dílen jak celosvětových, tak i menších výrobců vysokotlakých čističů.

Víťaz testu

Bosch UniversalAquatak 135

Výkon 1 900 W, maximální tlak 135 barů, průtok vody 410 litrů za hodinu, maximální teplota vody 40 °C, 7metrová tlaková hadice, detergentní systém.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pořádně výkonný vysokotlaký čistič není v domácnosti nikdy na škodu. Dvojnásobně to platí v případě zařízení Bosch UniversalAquatak 135, které v sobě kombinuje zajímavé parametry a příjemnou cenu. Elektrická čistička Bosch pracuje s výkonem na úrovni 1 900 W, což jí zajišťuje maximální tlak 135 barů a průtok vody na úrovni 410 litrů za hodinu. Zařízení dokáže pracovat s vodou o maximální teplotě 40 °C. To vše přitom při zachování přiměřených rozměrů a váhy na úrovni 10,01 kilogramu. Výhodou wapky Bosch je i přítomnost přepravních koleček, díky kterým ji jednoduše odtlačíte tam, kde ji právě budete potřebovat. Kompaktnost pozitivně ovlivňuje až 7metrová tlaková hadice, kterou oceníte zejména při práci na hůře dostupných místech. Pokud vám však nestačí, zvažte koupi vysokotlakého čističe Riwall REPW 150 SET, se kterým získáte až 13 metrů tlakové hadice.

Vedle zajímavých parametrů nabízí Bosch UniversalAquatak 135 i několik doplňkových funkcí, které při čištění jistě oceníte. Jednou z nich je přítomnost systému autostop či možnost výběru mezi samonasáváním a použitím s nádrží na vodu. Čistička Bosch pracuje na principu tzv. detergentního systému, díky čemuž zde najdete podporu vysokotlaké pěny. Uživatele potěší možnost práce s čisticím prostředkem. Saponát můžete jednoduše nalít do vysokotlaké trysky s objemem 450 ml.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Vysoký výkon

Negatíva

Teplota vody pouze do 40 °C

Čisticí výkon: 1,9 kW ● Průtok vody: 410 l/h ● Max. tlak: 135 barů ● Max. teplota vody: 40 °C

Cenový trhák

Riwall REPW 150 SET

Výkon 2 000 W, maximální tlak 150 barů, maximální průtok vody 468 litrů za hodinu, samonasávací hliníkové čerpadlo, tlaková pistole s rychlospojkou, 5m základní tlaková hadice.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Čištění jízdních kol, aut, plotů, fasád, bazénů či dlažeb. S tím vším si poradí elektrická tlaková čistička Riwall REPW 150 SET, která disponuje úctyhodným výkonem na úrovni 2 000 W. Maximální tlak se v tomto případě zastavil na hodnotě 150 barů a dostatečné efektivity při práci dosáhne spolu s maximálním průtokem vody 468 litrů za hodinu. Samonasávací hliníkové čerpadlo můžete za ideálních podmínek napájet z obyčejného vodovodního kohoutku. Pokud však k tekoucí vodě přístup nemáte, vysokotlaký čistič si poradí i s přečerpáváním vody z nádoby, ze sudu nebo z vodního zdroje. Wapka Riwall disponuje funkcí automatického zastavení po uvolnění spínače, díky čemuž šetří elektrickou energii, také pomáhá snižovat hladinu hluku.

Podobně jako v případě čističe Bosch i tento vysokotlaký čistič myslel na komfort a kompaktnost. Disponuje totiž dvojicí kol, díky kterým můžete zařízení snadno přesouvat podle potřeb. Součástí balení je tlaková pistole s rychlospojkou, základní tlaková hadice na otočném bubnu s délkou 5 metrů, ale i 8metrová prodlužovací hadice určená k lepší manipulaci v hůře dostupných místech. O ochranu před poškozením „vnitřností“ přístroje se stará přítomný vodní filtr. K dosažení čistoty povrchů vám zase dopomůže integrovaná nádoba na saponát.

Pozitíva

Vysoký tlak
Vysoký průtok vody
Samonasávací čerpadlo

Negatíva

Teplota vody jen do 40 °C

Čisticí výkon: 2,0 kW ● Průtok vody: 468 l/h ● Max. tlak: 150 barů ● Max. teplota vody: 40 °C

Náš TIP

Kärcher K 5 Full Control Car & Home

Výkon 2 100 W, maximálně 145 barů, průtok vody 500 litrů za hodinu, plošný výkon 40 m²/h, 3 tlakové stupně, vodní filtr, 8m hadice.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud hledáte všestranného pomocníka, který pochází z dílny ověřeného výrobce, zbystřete svou pozornost. Zaujmout by ji totiž mohla wapka Kärcher K 5 Full Control Car & Home. Její výkon na úrovni 2 100 W si hravě poradí se znečištěnými povrchy v zahradě, ale i špinavým autem či bazénem. Čistička disponuje širokým rozsahem pracovního tlaku, přičemž minimálně využijete 20 a maximálně 145 barů. Průtok vody se zastavil na hodnotě 500 litrů za hodinu, plošný výkon na čísle 40 m²/h. Zařízení jen těsně přesahuje výšku 50 centimetrů a s váhou přes 12 kilogramů vyžaduje při přesouvání dvojici přítomných kol.

Výhodou čističky Kärcher je její vysoká variabilita v možnostech nastavování. Uživatel má v tomto případě k dispozici 3 tlakové stupně, ale i stupeň určený k nanášení čisticího prostředku. O to, aby přístroj pracoval správně, se postará dvojice bezpečnostních prvků – vodní filtr v kombinaci s vodou chlazeným motorem. Vysokotlaká hadice dodávaná spolu se zařízením je dlouhá 8 metrů, připojit na ni můžete rotující mycí kartáč, pěnovací trysku nebo čistič na fasády. Stačí si vybrat objekt a s radostí se pustit do jeho vyčištění. A v případě, že vám postačí slabší výkon, stačí zalovit v nižší cenové kategorii – výbornou alternativou může být čistička Kärcher K 4 Full Control.

Pozitíva

Vysoký čisticí výkon
Ověřený výrobce
Vysoký průtok vody

Negatíva

Teplota vody jen do 40 °C

Čisticí výkon: 2,1 kW ● Průtok vody: 500 l/h ● Max. tlak: 145 barů ● Max. teplota vody: 40 °C

Dobré recenzie

Kärcher K 4 Full Control

Výkon 1 800 W, pracovní tlak 20–130 barů, průtok vody 420 litrů za hodinu, plošný výkon 30 m²/h, max. teplota vody do 40 °C, jemný vodní filtr, vodou chlazený motor.

Prohlédnout nejlepší nabídku

U německého výrobce Kärcher ještě nějakou chvíli zůstaneme. Zajímavě se totiž jeví i vysokotlaký čistič Kärcher K 4 Full Control Car & Home – a to zejména v případě, že vám stačí o level nižší výkon ve srovnání s tím, který nabízí Kärcher K 5 Full Control. Na běžné činnosti však bude stále dostačující, jelikož se zastavil na hodnotě 1 800 W. Rozmezí pracovního tlaku kleslo na hodnoty 20–130 barů, průtok se v porovnání s „výkonnějším bratrem“ snížil na stále skvělých 420 litrů vody za hodinu. Plošný výkon v tomto případě představuje hodnota 30 m²/h. Přístroj vám poslouží především na slabé a středně silné znečištění, dokáže pracovat s teplotou vody do 40 °C.

Mírně klesla i délka tlakové hadice, ta se v tomto případě zastavila na hodnotě 6 metrů. Při váze zařízení na úrovni 13 kilogramů a přítomnosti dvou přepravních kol však nadále platí možnost čističku jednoduše přesunout na místo, kde jí zrovna bude třeba. V ostatních případech zůstal model Kärcher K 4 ve srovnání se svým větším a výkonnějším sourozencem nezměněn. I zde se tak o bezpečnost postará jemný vodní filtr v kombinaci s vodou chlazeným motorem.

Pozitíva

Nižší pořizovací cena
Vysoký tlak

Negatíva

Teplota vody pouze do 40 °C

Čisticí výkon: 1,8 kW ● Průtok vody: 420 l/h ● Max. tlak: 130 barů ● Max. teplota vody: 40 °C

Nifisk Premium 180-10

Výkon 2 900 W, maximální tlak 180 barů, průtok vody 610 litrů za hodinu, maximální teplota vody 60 °C, 10metrová tlaková hadice.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Nifisk je poloprofesionální vysokotlaký čistič, který sice nepatří k nejlevnějším, ale nabízí velmi solidní parametry a i proto je v našem výběru. Přestože se jedná o čínské zpracování, kvalita provedení, materiálů i dodávané příslušenství působí velmi robustně a odolně. Doménou je primárně jeho výkon. Díky tlaku 180 barů zvládnete nejen umýt auto, ale také zbavit se odolných nečistot z fasády, dlažby, střechy či jiných povrchů. Regulovat tlak čerpadla můžete přímo na hlavě přístroje. Hliníkové čerpadlo zvládá maximální průtok vody 610 l/h.

Nifisk Premium 180-10 je dodáván s 10 metrů dlouhou hadicí s navijákem – bubnem přímo na těle přístroje, velkou nádržkou na čistící prostředek a nechybí ani další příslušenství v podobě trysky s bodovým paprskem, trysky s rotačním paprskem a samozřejmostí je rovněž násada na prodloužení pistole. Všechny části příslušenství se napájejí bajonetovým systémem. Hadice se připojuje klasickou rychlospojkou. Maximální teplota používané vody je 60 °C a nechybí ani bodný filtr. Maximální úroveň hluku je 86 dB.

Mezi vysokotlakými čističi jde zaručeně o vyšší třídu, což prokazuje i cenovka zařízení. Nevýhodou určitě je, že značka Nifisk není v našem regionu známá a oproti cenově srovnatelné, ale známější konkurenci má tedy nevýhodou. Dodávána je s příslušenstvím, dokonce i s jehlicí pro čištění trysek. Navzdory vyšší ceně tedy má zákazníkovi co nabídnout.

Pozitíva

Kvalitní zpracování – odolnost materiálů
Výkon
Dodávané příslušenství

Negatíva

Méně známý výrobce – Čína
Chybí kartáč na mytí auta

Výkon motoru: 2,9 kW ● Průtok vody: 610 l/h ● Max. tlak čerpadla: 180 barů ● Max. teplota vody: 60 °C ● Hmotnost: 26,8 kg

Další zajímavé produkty

Nezaujaly vás recenzované vysokotlaké čističe? Máme pro vás řešení. Přinášíme vám tip na pět dalších produktů, které by mohly zaujmout místo ve vaší garáži. Ty se sice do hlavního seznamu nevešly, ale v kategorii wapek mají rozhodně co říct. Disponují totiž nejen zajímavými parametry, ale i jistou dávkou osobitosti.

Jedním z takových čističů je Fieldmann FDW 202205-E. Ten v nenápadném těle ukrývá výkonné komponenty, které se starají o maximální tlak 165 barů a průtok vody na úrovni 450 litrů za hodinu. Podobně jako produkty z hlavní kategorie i wapka Fieldmann disponuje dvojicí přepravních kol, která vám zajistí, že nebudete muset zařízení vážící 11,8 kg přenášet rukama.

Potřebujete něco ještě výkonnějšího? Řešením pro vás může být wapka Proteco 51.06-MV-02. Její výkon 3 000 W je primárně určen k odstraňování velkých nečistot z vozidel či chodníků. Napomáhá mu v tom přítomnost nádoby na čisticí prostředky. Čistička je poháněna jednofázovým asynchronním motorem, disponuje axiálním čerpadlem s mosaznou ventilovou hlavou.

Pojízdný vysokotlaký čistič Riwall REPW 170 SET může být zlatou střední cestou pro ty z vás, kteří požadují dostatečný výkon v kombinaci s rozumnou cenou. Průtok vody v zařízení dosahuje 468 litrů za hodinu, maximální tlak se zastavil na hodnotě 170 barů. Přívodní kabel je dlouhý 5 metrů, tlaková hadice zase dosahuje délky 8 metrů. To vše při maximální využitelné teplotě vody na úrovni 40 °C.

V případě, že je vaším požadavkem spolehlivá elektrická čistička, řešením může být zařízení Michelin MPX25EHDSP. Průtok vody na úrovni 500 litrů za hodinu se zde spojuje s maximálním tlakem 170 barů. Výhodou je přítomnost „total stop“ systému, který v okamžiku uvolnění spínače automaticky zastaví chod motoru. Šetří tak elektrickou energii i vodu.

Pětici alternativních produktů uzavírá vysokotlaký čistič Bosch UniversalAquatak 125. Ten nepřekvapí vysokým výkonem, zastavil se na hranici 1 500 W. Výjimečným ho dělá spíše tryska s kuželovým proudem, která zefektivňuje jeho práci. Díky tomu dokáže čistička vyprodukovat maximální tlak 125 barů a průtok vody na úrovni 360 litrů za hodinu.

Nejprodávanější podle Heureka.cz 

Jak jsme si již řekli, při koupi nové wapky je třeba sledovat vícero parametrů. Vaší pozornosti by však neměla ujít ani prodejnost samotných produktů, která leccos napoví i o dlouhodobé oblíbenosti mezi spotřebiteli. I proto jsme se rozhodli oblíbenost na českém trhu zohlednit a přinést vám výpis těch nejprodávanějších vysokotlakých čističů. Údaje získáváme z portálu Heureka.cz a pravidelně je aktualizujeme, proto se vždy můžete těšit na aktuálně nejprodávanější přístroje.

Názov Hodnotenie Detail
Kärcher K 5 Compact5*Zobrazit produkt
Bosch Universal Aquatak 1355*Zobrazit produkt
Kärcher SE 3-18 Compact5*Zobrazit produkt
Kärcher K 5 Power Control5*Zobrazit produkt
Riwall PRO REPW 150 SET5*Zobrazit produkt

Možná narazíte na produkt, který bude disponovat slabším výkonem. To však automaticky neznamená, že je špatný a pro vaše potřeby nevhodný. Při výběru čističe zohledňujte vždy soubor několika parametrů, které se mohou vzájemně doplňovat a vyvažovat. V konečném důsledku možná přijdete na to, že vás nepotěší vysoký výkon, ale zajímavé přídavné funkce či délka tlakové hadice. Na co byste si tedy při výběru vysokotlakého čističe měli dát pozor?

Jak vybrat vysokotlaký čistič

 • Tlak vody
 • Průtok vody
 • Čisticí výkon
 • Teplota a ohřev vody
 • Způsob napájení
 • Délka tlakové hadice
 • Kompaktnost
 • Další parametry
 • Cena a renomovaní výrobci

O efektivitě práce rozhodne tlak vody 

Jedním z nejdůležitějších parametrů u vysokotlakých čističů je tlak vody, který dokáže zařízení vyprodukovat. Zjednodušeně bychom mohli uvažovat o síle proudu vody, který bude na nečistý povrch dopadat. V případě wapek přitom rozlišujeme dvě hodnoty tlaku

 • Maximální tlak vody – zařízení jej dosáhne při svém maximálním vytížení a při použití rotačního kartáče. Tento údaj je poměrně důležitý, rozhoduje totiž o površích, které zvládne přístroj vyčistit. Zároveň však berte ohled na to, že maximální tlak využijete v procesu čištění pravděpodobně jen sporadicky.
 • Pracovní tlak vody – hodnota běžného tlaku, se kterým bude přístroj pracovat po většinu času. Jde o rozmezí hladin tlaku, kterých dokáže vysokotlaký čistič dosáhnout bez větších problémů.

Při výběru „wapky“ je mimořádně důležité brát ohled na to, zda samotné zařízení disponuje regulátorem pracovního tlaku vody. Díky němu si budete moci tlak jednoduše upravovat podle aktuálních potřeb a požadavků. Zároveň tímto způsobem předejdete poškození některých povrchů, které nemusí stálou a příliš velkou hodnotu tlaku vydržet.

Jaký pracovní tlak na vysokotlakém čističi potřebuji? 

Výběr zařízení by měl spočívat především v uvědomění si, co všechno s ním plánujete čistit. Od toho se totiž bude odvíjet hodnota pracovního tlaku, která pro vás bude využitelná. V případě, že si před koupí nejste mírou využití wapky jistí, sáhněte po výkonnějším zařízení, avšak s regulátorem tlaku. Pokud však víte, že budete čističem umývat pouze svoje auto či bazén, postačí vám méně výkonné zařízení. Nejvíce vám však pomůže následující popis využití pracovních tlaků:

 • Tlak vody 120–130 barů – takto výkonné čističe jsou vhodné zejména pro základní práce na zahradě. S tlakem do 130 barů můžete vyčistit fasádu domu, zahradní nábytek, ale vhodný je i k umytí auta.
 • Tlak vody 130–150 barů – v tomto případě se pohybujeme na rozhraní hobby a poloprofesionálních tlakových čističů. Tlak už není vhodný k čištění měkčích povrchů, výborně však poslouží k čištění chodníků či nánosů ze zahradní dlažby.
 • Tlak vody vyšší než 150 barů – jedná se o profesionální vysokotlaké čističe, hodnota tlaku může vystoupat i na 200 barů. Při používání takto výkonných wapek buďte opatrní a v běžné domácnosti je volte jen v případě čištění mimořádně znečištěných a dostatečně pevných povrchů.

Výkon vysokotlakého čističe

Kolik vody proteče zařízením? 

Druhým důležitým parametrem v případě tlakových myček je průtok vody. Jde o objem vody, který proteče čerpadlem tlakového čističe. V zásadě platí, že čím je průtok vyšší, tím efektivněji dokáže zařízení pracovat. Je však třeba si uvědomit, že průtok vody může být v některých případech i zbytečně vysoký. U běžných hobby čističů se můžete setkat s průtokem na hodnotě 300 litrů za hodinu. To vám bez problémů postačí k vyčištění auta či zahradního nábytku. Abyste efektivně pracovali na větších plochách, řekněme při čištění bazénu, zvolte přístroj s průtokem alespoň 500 litrů za hodinu. Na trhu najdete i profesionální čističe, jejichž hodnota průtoku vody se dostává na úroveň několika tisíc litrů za hodinu. Takovýto průtok však v domácnosti pravděpodobně nevyužijete. Ještě před koupí vysokotlakého čističe si nezapomeňte zkontrolovat hodnotu maximálního průtoku na ventilu, ze kterého budete zařízení napájet. Pro správné fungování a maximální efektivitu práce by měly být hodnoty vyvážené.

Výkon vysokotlakého čističe

Možná byste čekali, že při výběru wapky bude hrát hlavní roli její čisticí výkon. V tomto případě to vcelku neplatí, i méně výkonné zařízení totiž může dosáhnout takového pracovního tlaku a průtoku vody, aby bylo k využití v domácnosti dostatečné. Samotný výkon tlakové čističky je ovlivněn i průměrem trysky. Platí, že pro běžné použití vám postačí zařízení s výkonem od 1 500 W – toto je kategorie, se kterou se na trhu setkáte nejčastěji. Výkon se může klidně i zdvojnásobit či ztrojnásobit. Čisticí výkon vyšší než 2 000 W oceníte zejména u větších pracovních ploch, například v případě mytí bazénu.

Jakou teplotu vody budu potřebovat?

Věděli jste, že podstatnou roli hraje v případě wapek i teplota vody? V domácnostech sice v menší míře, přesto je důležité, aby vaše zařízení dokázalo pracovat alespoň s běžnými teplotami, které dokáže vyprodukovat vodní zdroj. Většina vysokotlakých čističů zvládá teploty 40–60 °C, což je pro čištění v běžné domácnosti dostačující. Pokud i přesto hledáte přístroj, který dokáže pracovat s teplejší vodou, řešením pro vás může být vysokotlaký čistič s ohřevem vody. Ty dostupnější jsou schopné vodu ohřát na 80–100 °C, profesionální přístroje zvládnou pracovat i s tlakovou párou o teplotě až 150 °C. Vyšší teploty jsou vhodné zejména k čištění výrazně znečištěných a mastných povrchů či odstraňování syntetických složek. V zásadě platí, že se s nimi setkáte zejména v průmyslovém prostředí.

Elektřina, benzín nebo akumulátor

Trend je jasně daný – spotřebitelé mají stále větší zájem o zařízení, u kterých se nutně nemusí vázat na přítomnost elektrické sítě. Proto se na trh dostávají i alternativní zdroje napájení tlakových čističů. Kdy je jejich použití vhodné?

Elektrický vysokotlaký čistič 

V zásadě jde o nejstandardnější typ wapky, jaký je v současnosti na trhu dostupný. Pro svůj chod vyžaduje neustálý přísun elektrické energie, a to buď z klasické 230V zásuvky, nebo v případě výkonnějších zařízení z třífázového napájení na úrovni 400 V. Elektrický vysokotlaký čistič zvolte zejména tehdy, jestliže máte přístup k elektrické zásuvce. Standardní délka napájecího kabelu totiž obvykle nepřesahuje pět metrů a použití prodlužovačky snižuje výkon zařízení.

Elektrický vysokotlaký čistič

Vysokotlaký čistič se spalovacím motorem

V závislosti na palivu můžeme tento typ tlakových myček rozdělit na dva druhy – wapky poháněné benzínem a zařízení pracující s motorovým olejem. V obou případech jsou vhodné zejména tehdy, jestliže nemáte přístup k elektrické energii. Při použití vysokotlakého čističe se spalovacím motorem musíte počítat s nižším komfortem v podobě vyššího znečištění a zvýšené hladiny hluku.

Akumulátorový vysokotlaký čistič

Ačkoliv se mohou takováto zařízení jevit jako plně soběstačná a na přímém přístupu elektrické energie absolutně nezávislá, není to tak úplně pravda. Ve většině případů totiž jde o tzv. hybridní přístroje. Ty pro svůj chod využívají primárně elektrickou síť, ovšem v těle ukrývají i několik akumulátorů, které jsou schopné v případě výpadku elektřiny zasáhnout. U akumulátorového vysokotlakého čističe musíte počítat s faktem, že při vysokém výkonu bude výdrž baterií poměrně nízká. Navíc se akumulátory podepíšou i na rozměrech a váze samotného zařízení.

Zvolte si dostatečně dlouhou tlakovou hadici 

Při použití tlakových čističek je jedním z nejdůležitějších komponentů kvalitní tlaková hadice. Výrobci ji většinou nabízejí v různých délkách, ty základní ve většině případů nepřesahují 5–6 metrů. Pokud potřebujete širší pracovní záběr, dokoupit si můžete také dvojnásobně dlouhou hadici. Opět záleží jen na způsobu využití a vašich preferencích. 

Wapka do ruky vs. wapka ve velikosti přívěsného vozíku

Velikost vysokotlakého čističe se odvíjí od jeho výkonu. Obecně platí, že méně výkonné komponenty se vejdou do menšího těla. V domácích podmínkách se tak můžete setkat i s ručními čističi, jejichž váha nepřesáhne 5 kilogramů. Ve většině případů je však nutné počítat se střední váhovou kategorií. Do té spadají produkty o váze do přibližně 20 kilogramů. V případě profesionálních přístrojů tyto hodnoty prudce stoupají – klidně se můžete setkat i s wapkou ve velikosti přívěsného vozíku. Při výběru tlakové čističky do domácnosti je to však irelevantní. 

Další zajímavé parametry a možnosti

I v případě vysokotlakých čističů se setkáte s několika parametry, které vám mohou čištění usnadnit, eventuálně zpříjemnit. Které to jsou?

Dávkování saponátu

Chystáte se vyčistit nadměrně znečištěný povrch? Výrazně vám v tom může pomoci přístroj, který disponuje funkcí dávkování saponátu. Výrobci využívají dva základní způsoby, jak čisticí prostředek smíchat s vodou. Jedním z nich je nasávání saponátu čerpadlem z nádoby na čističi. V takovém případě je nádoba umístěna v těle zařízení a je schopna pojmout větší objem tekutiny. Druhou možností je umístění nádoby přímo na tlakovou pistoli, avšak tento způsob je z důvodu stoupajících rozměrů a váhy čisticí hadice poměrně nevýhodný.

Čištění auta pomocí vysokotlakého čističe

U wapky musíte počítat s hlučností

Za normálních okolností důležitý parametr, ovšem v případě vysokotlakých čističů je jeho váha nižší. Při koupi tlakové čističky se totiž budete muset smířit s faktem, že bude hlučná – i proto se doporučuje její krátkodobé použití. Hlučnost můžete eliminovat koupí přístroje s nižším výkonem, vliv na ni bude mít i způsob napájení. Obecně platí, že spalovací motory budou v porovnání s těmi elektrickými hlučnější.

Filtrace přístroj ochrání před nečistotami

Drtivá většina vysokotlakých čističů je výrobci doplněna o vodní filtr. Ten při přitékání vody do přístroje působí jako síto, které zachycuje největší nečistoty. Přítomnost filtrace je důležitá zejména z toho důvodu, aby nečistoty nepoškodily jeho vnitřnosti. Někteří výrobci implementují do svých zařízení také filtry pevných či prachových částic. Jejich potřeba závisí na prostředí, ve kterém budete s wapkou pracovat. Obecně platí, že čím lepší filtrací přístroj disponuje, tím by měla být jeho životnost delší a náchylnost k poškození menší.

Vysokotlaký čistič do domácnosti potěší příjemnou cenou

Pokud přemýšlíte nad tím, kolik vlastně nový vysokotlaký čistič stojí, jste na správném místě. Na úvod je třeba definovat, jak by měl přístroj vypadat a jakými specifikacemi by měl disponovat. Jestliže hledáte standardní wapku do domácnosti, postačí vám průměrně výkonné zařízení. Takové většinou nedisponuje výkonem vyšším než 2 000 W, ačkoli i v tomto směru můžeme najít výjimky. Tak či onak – vysokotlaký čistič na mytí auta, fasády, bazénu, zahradního nábytku či dlažby vás bude stát několik tisíc korun. Standardně se jeho cena pohybuje v rozmezí 2 500–12 000 Kč.

V případě, že potřebujete profesionální vysokotlaký čistič, musíte se připravit na podstatně vyšší částku. Přístroje určené do průmyslového prostředí v sobě implementují vícero zajímavých benefitů, příkladem může být funkce ohřevu vody, která uživateli pomůže zejména v případě syntetického znečištění. V takovém případě cena stoupá několikanásobně a může se dostat i na hodnotu několika desítek tisíc korun.

Zahradní technice kraluje Kärcher

To, že až tři z pěti recenzovaných produktů obsadila značka Kärcher, je jen potvrzením její dominance v segmentu zahradní techniky. V případě německého výrobce uživatelé vyzdvihují zejména kvalitní zpracování a vysoký výkon. Nevýhodou v případě skutečně efektivních zařízení je vyšší pořizovací cena.

V tomto ohledu mají zase navrch výrobci jako Bosch či Riwall. Oba se těší poměrně velké oblibě, a to zejména z důvodu implementace zajímavých funkcí v čele s automatickým zastavováním chodu motoru. Cena přitom ve srovnání se značkou Kärcher v mnoha případech klesá i o 7 000 Kč. Pokud tedy hledáte levný vysokotlaký čistič, který vás nezklame svým výkonem, vhodnými adepty mohou být zařízení z dílen Bosch nebo Riwall.

Otázky a odpovědi – FAQ

Koupě vysokotlakého čističe může u potenciálního spotřebitele vyvolat řadu otázek. Máte nějakou i vy? Neváhejte nám ji položit v sekci komentářů. Na vaše otázky pravidelně odpovídáme a doplňujeme je do sekce otázek a odpovědí. Díky tomu můžeme vzájemně pomoci budoucím uživatelům vysokotlakých čističů. 

 Princip wapky se v zásadě výrazně neliší od způsobu, jakým bojujeme s nečistotami v domácnosti. Platí, že vyšší teplota vody vám může pomoci zejména v případě znečištění syntetickými látkami, popřípadě při zvýšené mastnotě čištěných povrchů.

Jde o subjektivní parametr, jednoznačná odpověď neexistuje. Mezi uživateli jsou však oblíbené zejména elektrické wapky, které ve většině případů disponují dostatečným výkonem. Jejich výhoda v porovnání s čističi využívajícími spalovací motor spočívá v tišším chodu.

Pre náročných

Kärcher K7 Premium Full Control Plus Car & Home

Výkon 3 000 W, průtok vody 600 litrů za hodinu, max. tlak 180 barů, plošný výkon 60 m²/h, max. teplota vody 60 °C, systém navíjení hadice, držák pistole.

Prohlédnout nejlepší nabídku

A do třetice opět německý Kärcher. Ten totiž ve svém portfoliu ukrývá i skutečně výkonné zařízení určené pro uživatele, kteří nejsou ochotni akceptovat žádné kompromisy. Je jím vysokotlaký čistič Kärcher K7 Premium Full Control Plus Car & Home. Ten v sobě zahrnuje všechno to, co předešlé dva modely, avšak s tím rozdílem, že jeho výkon je mnohem vyšší. Zastavil se na hodnotě skvělých 3 000 W, což se podepsalo i na jeho efektivitě práce. Průtok vody stoupl na 600 litrů za hodinu. Dolní hranice pracovního tlaku zůstala nezměněna (20 barů), ta horní se však zvedla až na 180 barů. Vyšší je i plošný výkon, v tomto případě ho zastupuje hodnota 60 m²/h. Stejné číslo (tedy 60) udává i teplotu vody ve stupních Celsia, kterou je zařízení schopno akceptovat.

Parametry si pochopitelně vybraly svou daň na rozměrech wapky. Ta je vysoká 66,7, široká 33 a hluboká 46,3 centimetru. Váha samotné jednotky bez příslušenství stoupla na 18 kilogramů, což je – vzhledem ke skvělému výkonu – stále výborná hodnota. Navzdory tomu ji výrobce vybavil nižším těžištěm a opěrnou nohou, která zajišťuje její lepší stabilitu. Vysokotlaký čistič Kärcher K7 disponuje systémem navíjení hadice a držákem pistole či pracovního nářadí, díky čemuž budete mít ve všech součástech pořádek. V případě tohoto zařízení však musíte počítat s vyšší pořizovací cenou. Pokud pro vás tedy není vysoký výkon nezbytností, zalovte raději v nižší cenové relaci a pořiďte si čistič Kärcher K 5 Full Control Car & Home.

Pozitíva

vysoký čisticí výkon
vysoký průtok vody
teplota vody až do 60 °C

Negatíva

vyšší pořizovací cena

Čisticí výkon: 3,0 kW ● Průtok vody: 600 l/h ● Max. tlak: 180 barů ● Max. teplota vody: 60 °C

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(90.2%)