Retro lednice

Nejlepší retro lednice 2024 + recenze

Při zařizování kuchyně je styl něčím, co udává směr. Stále více lidí se vrací k retro stylu. Jde o návrat k trendům ze 60., 70. či 80. let. Toto období je zpětně vnímáno jako retro styl. Lidé si ho oblíbili a výrobci spotřebitelům rádi vyhoví. Retro lednice, retro mikrovlnky, retro rychlovarné konvice a mnoho jiných spotřebičů se k tomuto stylu vrací. My jsme více než 70 hodin analyzovali trh a nakonec našli ty nejlepší retro lednice pro vaši domácnost. Vítězem se stala retro lednice s mrazákem Amica VD 1442 AM. Zaujme retro designem, stylovými detaily i kompaktními rozměry. Připravili jsme i recenze dalších retro lednic a v návodu vám poradíme, jak si retro lednici vybrat.

Publikované: 14.09.2021
Aktualizované: 02.04.2024

Jakou retro lednici koupit?

O retro spotřebiče je v posledním desetiletí obrovský zájem. Paradoxně jsou to právě mladí lidé, kteří lednice, sporáky, kávovary a jiné spotřebiče v retro stylu upřednostňují. Nabídka těchto spotřebičů na našem trhu narůstá, ovšem v segmentu lednic není tak štědrá jako v zahraničí. Abyste však nemuseli strávit celé hodiny surfováním po webu, možná vám pomůže naše tabulka, v níž naleznete 3 TOP produkty, které nás ve srovnávacím testu přesvědčily. Přestože je prioritou retro design, je nezbytné, abyste nezapomínali na skutečnou kvalitu.

Názov Hodnotenie Detail
Amica VD 1442 AM   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Concept LKR7460bcl   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Concept LTR3047bc   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Amica VD 1442 AM

Amica VD 1442 AM

Kombinovaná lednice s mrazákem v horní části s objemem chladicí části 162 l a mrazicí části 44 l, akumulační doba je 7 hodin, mrazicí výkon 2 kg/24 hod., energetická třída E.

Zobrazit více info

Kombinovaná lednice s mrazákem v horní části nabízí typický retro design se stylovými prvky. Jedná se spíše o kompaktnější model. Na výšku má jen 144 cm. Vnitřní objem chladicí části je 162 litrů. Kapacita mrazáku je jen 44 litrů. Lednice má beznámrazovou technologii. Je vybavena zásuvkou s nulovou zónou. Spotřebitele potěší nízkou pořizovací cenou.

Cenový trhák
Concept LTR3047bc

Concept LTR3047bc

Jednodveřová lednice bez mrazáku o objemu 93 l, řadí se do energetické třídy F, disponuje nulovou zónou, chybí automatické odmrazování.

Zobrazit více info

Malá retro lednice Concept je bez mrazáku. Celkový objem je 93 litrů. V horní části se však nachází malá nízkoteplotní zóna, kam můžete umístit například nápoje, pokud je chcete rychleji ochladit. Menší rozměry mohou být výhodou a klidně se může jednat o větší barovou ledničku. Chladicí část má také osvětlení, prostor je dělený dvěma policemi a plusem je praktická zásuvka a dostatek místa ve dveřích.

Náš TIP
Gorenje NRK6202CLI

Gorenje NRK6202CLI

Kombinovaná lednice s mrazákem dole s objemem chladící části 235 l a mrazící části 96 l, akumulační doba je 17 hodin, mrazící výkon 12 kg/24 hod., energetická třída E.

Zobrazit více info

Moderní a přece s nádechem retro designu. Kombinovaná lednice Gorenje pozitivně překvapí svými parametry a štědrým vnitřním prostorem chladící části. Zákazník ocení přítomnost beznámrazové technologie v chladící i mrazící části. Pozitivem je i solidní výkon mražení. O dobré kvalitě zpracování vypovídá i akumulační doba lednice.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Retro styl byl považován za něco zastaralého, to už však dnes neplatí a v případě elektroniky jsou moderní technologie oblečené do stylu 70. a 80. let, což působí velmi vkusně. Někdo může mít jiný názor, ale pokud hledáte retro lednici, zřejmě už teď jste jeho fanouškem. Z našeho pohledu jsou retro spotřebiče preferované z důvodu jinakosti a elegance, v rámci interiérového designu dokážou prostor velmi ozvláštnit. Náš srovnávací test samozřejmě nesoudil jen podle vzhledu a estetičnosti, jako každá jiná lednice musí i ta retro splňovat námi stanovené kvalitativní standardy.

Roli hraje chladicí výkon lednice, přísné normy dbají i na energetickou třídu a hodnocena je také tepelná stabilita, která souvisí s izolací a kvalitou zpracování. V neposlední řadě spotřebitele zajímá objem chladicí části a uspořádání prostoru. Plusem mohou být praktické funkce a technologie ukryté ve stylovém retro kabátě.

Chladicí výkon
Energetická úspornost
Design
Objem lednice
Tepelná stabilita
Mrazicí výkon
Objem mrazáku
Obsluha
Kvalita zpracování
Hlučnost
Funkce

Retro lednice musí plnit své úkoly a užitek z nich musí být stejný jako u standardních moderních kombinovaných lednic. Levné retro lednice mohou dobře vypadat, ale svůj účel nemusí plnit zcela optimálně. Zkušenosti spotřebitelů jsou pro naše hodnocení velmi důležité. V našem testu se ocitly retro lednice Gorenje, Amica, Klarstein, Concept i retro lednička Smeg. Hodnocení produktů jsme sledovali u zahraničních prodejců, rovněž jsme sledovali názory spotřebitelů. Dostupnost produktů na našem trhu jsme ověřovali přes databázi portálu Heureka, jakož i u ověřených prodejců Datart, Mall, Alza či Kasa.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze retro lednic

V našich recenzích se nacházejí retro lednice s mrazákem. Naše recenze lednic jsou nezávislé a objektivní. Výběr nebyl prováděn se záměrem zvýhodňovat některého z výrobců nebo prodejců. Zaměřili jsme se na retro lednice, které spotřebitelům v poměru kvality a ceny přinášejí požadovaný užitek, a to nejen po estetické, ale i funkční stránce. Kdo se stal vítězem našeho srovnání a proč? Nachází se na trhu dobrá a levná retro lednice? Přečtěte si naše recenze a dozvíte se o výhodách i nevýhodách daných modelů.

Víťaz testu

Amica VD 1442 AM

Kombinovaná lednice s mrazákem v horní části s objemem chladicí části 162 l a mrazicí části 44 l, akumulační doba je 7 hodin, mrazicí výkon 2 kg/24 hod., energetická třída E.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Jestliže si někdo přeje skutečně autentický retro design lednice ve své kuchyni, Amica VD 1442 AM bude rozhodně tím designovým prvkem, který retro styl podpoří. Lednice má řadu příznivých referencí, což nás jen utvrzuje v tom, proč se stala vítězem našeho testu. Objem chladicí části je 162 litrů. Velikostí je Amica vhodná pro maximálně dvoučlenné domácnosti, což ovšem není nevýhoda. Díky rozměrům skvěle pasuje do prostoru (kuchyně) s menší dispozicí. Na výšku má 144 cm, široká je 55 cm a hloubka lednice je 61,5 cm.

V dobrém slova smyslu působí béžová barva – zastarale, což jen zvýrazňuje retro efekt. Chladicí část je dělená čtyřmi policemi z tvrzeného bezpečnostního skla. Ve spodní části se pod poslední policí nachází zásuvka s nulovou zónou, která ovšem nemá žádnou regulaci teploty ani vlhkosti. Na vnitřní straně dveří jsou také dvě menší a jedna větší police na nápoje. Lednice nemá antibakteriální ochranu ani ionizátor. Vnitřní prostor je jednoduše, ale prakticky členěný. Lednice má jeden kompresor a mechanické ovládání termostatu.

Akumulační doba udávaná výrobcem je 7 hodin. Lednice má beznámrazovou technologii, v chladicí či mrazicí části by se tudíž neměla tvořit námraza. Vyhnout byste se tak měli pravidelnému rozmrazování. Mrazicí výkon 2 kg/24 hod. je podprůměrný, ale při daném objemu nejde o nic neobvyklého. Objem mrazáku je 44 litrů a prostor je dělený jednou policí. Tu lze vyjmout, což umožní skladování většího množství potravin. Zároveň mrazák ani lednice nemají funkci rychlého zchlazení. Uvnitř ledničky je LED osvětlení. Amica neumožňuje změnu směru otevírání dveří. Elegantní retro styl zvýrazňují i velké kovové kliky (madla) na dveřích.

Pozitíva

Nízká cena
Kompaktní rozměry
Autentický retro design

Negatíva

Bez funkce rychlého chlazení/mrazení
Bez možnosti změny směru otevírání dveří

Typ lednice: kombinovaná lednice s mrazákem v horní části ● Objem chladicí části: 162 l ● Objem mrazáku: 44 l ● Energetická třída: E ● Mrazicí výkon: 2 kg/24 hodin. ● Akumulační doba: 7 hodin. ● Počet zásuvek v mrazáku: 1 police ● Počet polic v lednici: 4 ● Hlučnost: 39 dB ● Počet kompresorů: 1 ● Ovládání: mechanický termostat ● Nulová zóna: ano ● Automatické odmrazování: ano ● Beznámrazová technologie: ano ● Rozměry: 144 × 55 × 61,5 cm (V × Š × H)

Cenový trhák

Concept LTR3047bc

Jednodveřová lednice bez mrazáku o objemu 93 l, řadí se do energetické třídy F, disponuje nulovou zónou, chybí automatické odmrazování.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Výhodou menších ledniček je, že si své místo najdou i tam, kde je potřeba jím šetřit. Concept LTR3047bc je levná retro lednice, která je navíc velmi kompaktní. Svědčí o tom samotné parametry. Lednice je vysoká jen necelých 84 cm. Na šířku má 47 cm. Tyto rozměry ji předurčují k tomu, že mnoho objemu nenabídne. Navíc se jedná o lednici bez mrazáku, takže celkový objem chladicí části je 93 litrů.

Hlavní chladicí část je dělená dvěma policemi, které lze výškově regulovat, případně z lednice vyjmout. Ve spodní části se nachází zásuvka na ovoce a zeleninu. Nejedná se však o zásuvku s nulovou zónou, kde byste mohli regulovat teplotu nebo vlhkost. Klidně zde můžete skladovat také nápoje či jiné potraviny. V horní části však naleznete ještě jedna dvířka. Tam se nachází právě nulová zóna, výrobcem označovaná jako nízkoteplotní zóna, kde je teplota kolem 0 °C. Ovšem její rozměry jsou velmi nepraktické a prakticky se tam nevejde nic víc než dvě pivní láhve. Prostorově tak lednice podle našeho názoru i za dalšími kompaktními modely mírně zaostává. Mírným plusem je, že prostor pro skladování naleznete také na vnitřní straně dveří.

Lednici Concept tak řadíme do kategorie ledniček určených spíše na nápoje. Případně se tento model hodí do menších bytů s menšími kuchyněmi. S hloubkou pouhých 44 cm může být problematické skladování větších nádob či hrnců. Teplota je ovládána jednoduchým mechanickým termostatem. Navzdory malým rozměrům patří lednice do energetické třídy F. Plusem je, že nechybí vnitřní osvětlení. Pokud hledáte kompaktní lednici do kuchyně, případně potřebujete levné řešení na chatu, retro lednice designem nezklame a svůj účel splní. Elegantní černé provedení působí vcelku stylově.

Pozitíva

Kompaktní rozměry
Nízká cena
Ideální lednice na nápoje

Negatíva

Bez mrazáku
Malý objem
Nelze změnit směr otevírání dveří

Typ lednice: jednodveřová lednice bez mrazáku ● Objem chladicí části: 93 l ● Objem mrazáku: - l ● Energetická třída: F ● Mrazicí výkon: - kg/24 hod. ● Akumulační doba: - hod. ● Počet zásuvek v mrazáku: - ● Počet polic v lednici: 2 ● Hlučnost: 41 dB ● Počet kompresorů: 1 ● Ovládání: mechanický termostat ● Nulová zóna: ano ● Automatické odmrazování: ne ● Beznámrazová technologie: ne ● Rozměry: 83,7 cm × 47 cm × 44 cm (V × Š × H)

Náš TIP

Gorenje NRK6202CLI

Kombinovaná lednice s mrazákem dole s objemem chladící části 235 l a mrazící části 96 l, akumulační doba je 17 hodin, mrazící výkon 12 kg/24 hod., energetická třída E.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Po otevření lednice Gorenje se vám naskytne pohled na chladící část o objemu 235 litrů, což je vcelku solidní objem. Tvořený je čtyřmi poličkami a také vyjímatelným stojanem na láhve. Ve spodní části se nacházejí dvě zásuvky, ZeroZone a CrispZone na maso a čerstvé suroviny, jako ryby, ovoce nebo zelenina. Díky tomu se zachová lepší čerstvost potravin. V lednici funguje systém MultiFlow s technologií ionizace. Díky tomu se v ní netvoří zápach a potraviny vydrží déle čerstvé. Technologie AdaptTech zase chrání potraviny před teplotním šokem. Senzory zaznamenává frekvenci otevírání dveří a tímto způsobem reguluje automaticky teplotu chlazení. Na boční straně dveří se nachází jedna velká a tři malé přihrádky pro ukládání dalších potravin.

Chladící i mrazící část disponují beznámrazovou technologií NoFrost, díky které se netvoří námraza a není nutné odmrazování lednice. V horní části lednice se nachází ovládací panel, kde lze nastavit úroveň chlazení potravin v chladícím prostoru. Také je zde možné aktivovat další funkce nebo vypnout spotřebič. Lednice je vybavena signalizací vysoké teploty, na kterou okolí upozorní akustickým signálem. Zvukový alarm se spustí i v případě, že jsou dveře otevřeny déle než dvě minuty.

V době, kdy se chystáte na dovolenou, můžete aktivovat ECO režim. Na ovládacím panelu můžete také nastavit konkrétní teplotu chladicí části od 2 do 8 °C. Aktivovat lze i funkci intenzivního mražení – FastFreeze (až do -24 °C). Především v případě, že jste do mrazáku naložili více potravin a potřebujete je rychle zmrazit. Uživatelé si mrazící výkon velmi chválí i v konkurenci není 12 kg/24 hodin špatnou hodnotou. Lednice má velmi dobrou akumulační dobu. V případě výpadku proudu si potraviny zachovají stabilní teplotu po dobu až 17 hodin. Mrazící prostor se skládá ze tří zásuvek (dvě větší, jeden menší).

Chladící část retro lednice je osvětlena LED osvětlením. A proč je vlastně Gorenje retro? Navzdory množství inovativních technologií a moderním funkcím zapadá do konceptu retro spotřebičů. Hlavním znakem jsou především madla měděné barvy, která působí rustikálním nebo staromódním dojmem. I barva lednice má mírně ošuntělý tón, jde totiž spíše o béžovou než bílou barvu. Právě tyto prvky navozují dojem retro konceptu. Jinak však lednice nabízí naprosto standardní rozměry.

Recenze zákazníků jsou ve většině případů velmi pozitivní. Zákazníkům se líbí především několik funkcí a celková vybavenost lednice. Jednou z funkcí je například v případě mrazáku FastFreeze. V lednici zákazníci chválí prostornost a vzdušnost vnitřního prostoru. Také jsou k dispozici dvě zásuvky. Retro lednice Gorenje je vybavena také beznámrazovou technologií. My chválíme přehledný ovládací panel a digitální termostat. Nechybí detaily, jako akustický signál otevřených dveří nebo narůstající teploty.

Spotřebitelé jsou spokojeni s designem lednice a jejím provedením. Mezi recenzemi se objevily jen výhrady k pantům dveří, které jsou nerovnoměrné. V ojedinělém případě však půjde spíše o chybu z výroby. Někteří avizovali také vyšší hlučnost a častější spínání kompresoru. Avizovaná maximální hlučnost výrobcem je 38 dB, Gorenje po registraci na jeho stránce nabízí prodloužení záruky na kompresor až po dobu 15 let. Podstatné je říci i to, že vybraný model nepatří k nejlevnějším a vyšší cena může být strašákem. To, že se jedná o kvalitní a prostornou retro lednici, však nelze popřít.

Pozitíva

Prostorná chladnička
Beznámrazová technologie
Rustikální design

Negatíva

Vyšší cena

Typ lednice: kombinovaná lednice s mrazákem dole ● Objem chladící části: 235 l ● Objem lednice: 96 l ● Energetická třída: E ● Mrazící výkon: 12 kg/24 hodin. ● Akumulační doba: 17 hodin ● Počet zásuvek v mrazničce: 3 ● Počet polic v lednici: 4 ● Hlučnost: 38 dB ● Počet kompresorů: 1 ● Ovládání: digitální termostat ● Nulová zóna: ano ● Automatické odmrazování: ano ● Beznámrazová technologie: ano ● Rozměry: 200 x 60 x 59,2 cm (V x Š x H)

Další zajímavé produkty

Náš průzkum ukázal, že nabídka retro lednic na našem trhu je relativně omezená. Vícero renomovaných výrobců se na výrobu lednic v tomto stylu neorientuje a v nabídce nemají ani jeden model. I přesto jsme vedle těch recenzovaných našli i další zajímavé modely retro lednic, které nabízejí požadovaný design, ale zároveň plní svůj praktický účel. Pokud vás nezaujaly recenzované modely, přečtěte si krátké popisy k alternativním produktům. Možná právě zde najdete to, co hledáte.

Velmi vkusným a praktickým řešením pro vaši kuchyni může být kombinovaná retro lednice Amica KGCR 387100. Chladicí část má objem 181 litrů. Prostor je dělený 4 policemi z tvrzeného skla. Chladicí část disponuje automatickým odmrazováním. Mrazák má 63 litrů a 3 zásuvky. Chladicí část má LED osvětlení. Lednice Amica je vysoká 181 cm a má mechanický termostat.

K prémiovým modelům určitě patří retro lednice Smeg FAB32. Lze ji koupit v několika barevných provedeních. Chladicí část má objem 234 litrů, mrazák 97 litrů. Je vybavena cirkulací vzduchu MultiFlow a možností rychlého mrazení i chlazení. V chladicí části nechybí nulová zóna. Mezi funkcemi se nachází režim Eco i prázdninový režim. Lednice má ikonický design.

Klarstein Monroe Black se designem vrací do 50. let. Vzhled tedy velmi oceňujeme. Mini chladnička disponuje chladící částí 61 litrů, má 2 police a na bočních policích je držák na láhve. Jedná se o malý spotřebič bez automatického rozmrazování se zásuvkou na ovoce a zeleninu s nulovou zónou. Obsahuje mrazicí složku s objemem 24 litrů.

Lednice s mrazákem v horní části je pro někoho autentickým řešením. Mrazák má objem 56 litrů a prostor dělený na dvě části. Objem chladicí části je 194 litrů, má 3 skleněné police a kovový držák na láhve. Na bočních policích se nachází i držák na vajíčka. Je vybavena funkcí automatického rozmrazování. Nachází se v ní zásuvka na ovoce a zeleninu s nulovou zónou.

Nefalšovaným retro designem zaujme kompaktní kombinovaná lednice Snaige FR24SM-PRJ30E. Kromě elegantního designu však nabídne mrazák v horní části s kapacitou 47 litrů. Má i automatické odmrazování. Objem chladicí části je 162 litrů, nicméně prostor je velmi dobře řešený a máte k dispozici až 4 police a zásuvku s nulovou zónou. Vnitřek lednice má antibakteriální ochranu. Lednice měří pouhých 150 cm a potěší dostupnou cenou.

Retro lednice ETA 2534 s kapacitou chladicí části 170 litrů nabízí prostor dělený třemi policemi a zásuvkou. Na dveřích jsou tři poličky. Mrazicí box v horní části má jen 45 litrů. Úroveň chlazení regulujete za pomoci mechanického termostatu. Silnou stránkou je vskutku pěkný design.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

TestMagazín pro vás sestavil žebříček nejprodávanějších retro lednic. Někteří spotřebitelé nejraději vsadí na reference ostatních zákazníků a právě v případě nejprodávanějších modelů je výhodou, že je k dispozici řada skutečných zákaznických referencí. Výběr byste vždy měli přizpůsobit svým požadavkům. Levné retro lednice mohou být oblíbené právě díky ceně, ovšem s jejími vlastnostmi spotřebitel nemusí být úplně spokojený. Zde je žebříček TOP 5 nejprodávanějších retro lednic.

Názov Hodnotenie Detail
Concept LTR3047bc5*Zobrazit produkt
Concept LR2047bc5*Zobrazit produkt
Amica KGCR 387100 B5*Zobrazit produkt
Amica VD 1442 AM5*Zobrazit produkt
Amica VC 1622 M5*Zobrazit produkt

Retro lednice jsou charakteristické prvky, které byly typické pro druhou polovinu 20. století. Vyznačují se oblými tvary, kovovými detaily (kovové rukojeti), ale také menšími rozměry. Jejich úkolem je evokovat právě design z doby minulé. Aby se dnes tomuto vkusu výrobci přizpůsobili, musí splňovat i další kritéria. Při výběru retro lednice je proto kromě designu nutné sledovat mnohé další parametry. My pro vás máme praktického průvodce výběrem lednice. Přestože se u retro lednic spotřebitel často soustředí na design, skutečná efektivita a funkčnost jsou stejně důležité jako u standardní ledničky. V našem návodu se dozvíte vše podstatné, abyste věděli, jak vybrat lednici do domácnosti.

Jak vybrat retro lednici

 • Typy lednic
 • Objem chladicí a mrazicí části
 • Chladicí a mrazicí výkon
 • Tepelná stabilita
 • Energetická úspornost
 • Design a kvalita zpracování
 • Hlučnost
 • Praktické funkce
 • Cena retro lednic a renomované značky

Typy lednic

Najít lednici, která bude vyhovovat vašim požadavkům a zároveň bude plnit i estetickou funkci, není jednoduché, zvlášt pokud se nejedná o jednoduchý a uhlazený moderní design ze Skandinávie. Retro lednice s mrazákem mají své specifické prvky, které si spotřebitelé oblíbili, a proto je chtějí mít doma. I mezi jednotlivými modely jsou rozdíly – a není to jen o designu, odlišné jsou také samotné konstrukce.

Kombinované lednice s mrazákem – jednodveřové

Jedná se o typickou konstrukční vlastnost retro lednic. Většinou jde o malé retro ledničky. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o lednici bez mrazáku, ale opak je pravdou. Často se mrazicí část skrývá uvnitř lednice. Nejčastěji se tato mrazicí část nachází v horní části a má samostatná dvířka. Obvykle je však její objem velmi malý, prostor může i nemusí být rozdělený. Takové řešení není u spotřebitelů příliš oblíbené. Objem takto situované mrazicí části se pohybuje od 10 do 25 litrů.

Kombinované lednice s mrazákem – dvoudveřové

Z hlediska konstrukce lednice nejpraktičtější a nejoblíbenější řešení. Tímto řešením je vybavena také většina moderních kombinovaných lednic. Takováto lednice s mrazákem má samostatné dveře pro chladicí i mrazicí část. Dvoudveřové lednice mohou mít mrazicí část v horní nebo spodní části. Pro retro ledničky je typická právě horní mrazicí část. Z praktického hlediska je však lepší, nachází-li se mrazicí část vespod, aby byl zbytek prostoru vyčleněn pro chladicí část, kterou v praxi využíváte mnohem častěji.

Dvoudveřová retro kombinovaná chladnička s mrazákem

Americké lednice

Tzv. řešení „side by side“, kdy má lednice dvoukřídlé dveře. V jedné části je chladicí a ve druhé mrazicí prostor. Mnohem modernější však je, že mrazicí a chladicí prostor jsou rozdělené vodorovně – příčně na patra. Dvoukřídlé dveře tak může mít i lednice i mrazák. Mrazák může být někdy nahrazen zásuvkami. Americké lednice v retro stylu jsou na našem trhu velmi vzácné. Může za to především vysoká cena, ale také robustnost a celkové rozměry, které jsou prostorově náročné.

Monoklimatické lednice

V případě retro lednic v tomto provedení narazíte na malé retro ledničky, které nezaberou mnoho místa. Jejich nevýhodou pro někoho může být to, že nemají mrazicí část. Pokud však nepotřebujete kombinovanou lednici a mrazák si plánujete pořídit samostatně, nejde o žádnou komplikaci.

Čistý objem lednice a mrazáku

Jinou kapacitu od lednice budete očekávat, pokud jste v domácnosti dva, jinou v případě, že pořizujete retro lednici pro čtyřčlennou domácnost. Jaký objem lednice je tedy optimální? Obecně se udává, že byste měli počítat s objemem 50 až 60 litrů na jednu osobu. Není však možné vytvořit nějaký vzorec, podle něhož by se dalo určit, jaký objem je optimální přímo pro vás. Museli byste analyzovat své stravovací návyky, způsob uchovávání potravin či jejich množství. I dva lidé mohou jíst za čtyři a naopak.

Každopádně v nabídce naleznete retro modely s čistým objemem lednice 100, 180, 220 či 280 litrů. Pro čtyřčlennou domácnost doporučujeme lednici s objemem alespoň 220 až 260 litrů. Takovým objemem už dnes kombinované retro lednice běžně disponují a staly se rozhodně nejoblíbenějšími.

Žlutá retro chladnička – objem

V případě mrazicí části neexistuje obecný údaj o tom, kolik místa byste měli vyčlenit pro jednu osobu, protože to závisí už na samotných preferencích a na tom, které potraviny máte ve zvyku skladovat v mrazáku. Objem mrazáku se v rámci retro modelů pohybuje na úrovni 15 až 100 litrů. Vaše rozhodování tak ovlivňují i vaše požadavky.

U technických parametrů si dávejte pozor na jednotlivé údaje týkající se objemu chladicí nebo mrazicí části. Někdy totiž výrobci uvádějí celkový objem nebo hrubý objem vnitřního prostoru. Vždy se zaměřujte na čistý objem. Zároveň také počítejte s tím, že vnitřní objem vyplňují police, polička ve dveřích, držáky na láhve nebo zásuvky. Jejich uspořádání i počet se mohou lišit. Flexibilita vnitřního prostoru je velmi důležitá.

Chladicí a mrazicí výkon

Jedná se o schopnost lednice zchladit potraviny na požadovanou teplotu za určitý čas. To platí i o schopnosti mrazení potravin. V odborných testech se měří doba, za kterou lednice vychladí potraviny na teplotu 8 °C. Tento údaj však výrobci neudávají, většinou je proto dobré, pokud spotřebitel pečlivě čte reference jiných zákazníků, zda chladnička nemá v tomto směru jistý nedostatek a neochlazuje příliš pomalu. Některé modely mají i funkci extra rychlého chlazení. Tato funkce má smysl, pokud do ledničky vkládáte potraviny z nákupu a je otevřená delší dobu, následně chladicí prostor rychle zchladíte.

U mrazení jde o interval mrazení za 24 hodin. Výrobci uvádějí, kolik kilogramů potravin je mrazák schopen zamrazit za 24 hodin. Průměrný mrazicí výkon je 4 až 8 kg/24 hod. Výkonnější modely jsou na tom podstatně lépe a výrobci udávají hodnoty kolem 13 až 20 kg/24 hod.

Tepelná stabilita

Se schopností chladit a mrazit souvisí i další parametr, kterým je tepelná stabilita nebo akumulační doba. Představte si situaci, že vypadne elektrický proud a lednice nemá přísun elektrické energie. Nastává situace, během které lednice musí potraviny udržet stabilně zchlazené. Velký vliv na tuto hodnotu má kvalita konstrukce a izolace, ale také výkon chlazení a mrazení. Pokud lednice a mrazák udrží stabilní teplotu po dobu 18 a více hodin, jedná se o dobrý výsledek. Lepší hodnoty se pohybují na úrovni 20 až 30 hodin.

Jednodveřová růžová retro chladnička

Spotřeba lednice – energetický štítek 2021

V březnu 2021 vstoupily v platnost nové energetické štítky, které byly schváleny Evropskou komisí. Změny se týkají myček nádobí, praček, sušiček, ledničektelevizorů (monitorů) a svítidel. Od energetických tříd A+, A++ či A+++ se upustilo a přešlo se na tradiční systém kategorizování spotřebičů do energetických tříd A (nejlepší) až G (nejhorší) bez znamének +. Kategorizování se tak stalo přehlednější a detailnější. V praxi se nyní může energetický rozdíl mezi kategorií A a C odrazit na ceně – rozdíl může být v průměru 1 200 až 1 700 Kč. I toto má výrobce přimět k tomu, aby jejich produkty byly co nejúspornější a aby používali ekologické (recyklovatelné) materiály.

Lednice, které tak kdysi patřily do energetické třídy A+, se dnes klidně mohou nacházet ve třídě spotřebičů s energetickou náročností C. Nový energetický štítek má i jiný design a lze z něj vyčíst několik údajů – objem, mrazicí výkon či hlučnost. Nově by měly být vybavené i QR kódem, po jehož načtení se dostanete k detailnějším technickým informacím o daném produktu.

Design retro lednice

V případě retro lednic asi není důležitější parametr. Pokud by vám na retro designu nezáleželo, můžete koneckonců sáhnout po kterékoli běžné ledničce z nabídky. Retro provedení však slibuje estetický zážitek. Pokud je vaše kuchyně v retro nebo vintage stylu, lednice s retro designem je dominantním prvkem.

Dnes už se myslí jak na design, tak i funkčnost. Proto výrobci nesmějí na úkor „krásy“ zapomínat na kvalitu zpracování. To, že se retro vyznačuje typickými oblými tvary, rozměrnými kovovými rukojeťmi na dveřích a také extravagantnějšími barvami, ještě neznamená, že by výrobce podcenil množství izolace nebo použil znehodnocené materiály. Právě naopak. Vyšší cena retro lednic má původ v kvalitním zpracování a designovém provedení. Lednice disponují moderními technologiemi a funkcemi, které usnadňují jejich používání.

Je dvoukompresorová lednice s mrazákem hlučnější?

Lednice obecně nejsou spotřebiči, které by byly výrazněji hlučné. Nejvyšší hluk může produkovat kompresor lednice a mrazáku. Hlučnost se málokdy dostane nad hranici 40 dB. Lednice je nejčastěji v kuchyni nebo ve spíži. Její hlučnost vás proto v ložnici rušit určitě nebude.

Jednokompresorová retro chladnička

Lednice může mít 1 nebo 2 kompresory. Jedním kompresorem (jeden termostat) nastavujete úroveň chlazení a mrazení současně. U lednice se dvěma kompresory máte výhodu v tom, že výkon chlazení a mrazení můžete regulovat nezávisle. Výhodu má tento systém v případě poruchy jednoho kompresoru, protože jeden vždy funguje. I lednička s jedním kompresorem však může mít přepínací ventil, kterým můžete chladicí a mrazicí výkon regulovat nezávisle. Rozdíl v hlučnosti mezi jednokompresorovou a dvoukompresorovou lednicí je zanedbatelný.

Funkce a praktické vlastnosti

Zmiňovali jsme to už výše a určitě již víte, že pod obalem retro lednice se nachází moderní domácí spotřebič s chytrými technologiemi a praktickými funkcemi. Někoho osloví funkce superrychlého chlazení, jiný zase vyžaduje funkci automatického odmrazování nebo možnost změny směru otevírání dveří, která může být v mnoha kuchyních výhodou.

 • Nulová zóna – v chladicí části se nachází zásuvka určená ke skladování zeleniny, ovoce nebo čerstvého masa, kde je teplota neustále v rozmezí 0 až 3 °C. U různých výrobců se může nazývat jinak – Zero zone, Fresh zone, CrispZone a jiné.
 • Automatické odmrazování (mrazák) – tato funkce se týká ledniček s mrazákem a souvisí právě s mrazicí částí. Jde v zásadě o beznámrazovou technologii, která se stará o to, že se v mrazáku netvoří led a ani v případě častějšího otevírání není následně nutné odmrazování. Minusové teploty tudíž nejsou tvořené za přítomnosti fyzického ledu.
 • Beznámrazová technologie (lednička) – systém známý také jako No Frost, v chladicí části nekondenzuje vlhkost a na stěnách nevzniká námraza – led. Stěny tak nemusíte utírat a lednici zbytečně vypínat a odmrazovat.
 • Rychlé chlazení/mrazení – ať už ​​vkládáte potraviny do lednice či mrazáku, nebo je vytahujete, po tomto úkonu lze aktivovat funkci rychlého chlazení nebo mrazení a následně se dočasně zvýší výkon, který klimatu chladicí nebo mrazicí části navrátí optimální teplotu.
 • Antibakteriální ochrana – vnitřek lednice má speciální povrchovou úpravu, která zabraňuje tvorbě plísní a hub. Takto ošetřená bývají i samotná těsnění. Pokud má lednice funkci cirkulace vzduchu, s velkou pravděpodobností bude také vybavena filtrem.
 • Ionizátor – přítomen je za účelem eliminování zbylých pachů a zároveň detoxikuje klima v ledničce.
 • Termostat – může jít o klasický, mechanický termostat s otočným regulátorem nebo elektronický termostat s displejem a tlačítky pro nastavování teploty. Ovládací panel může také sloužit k aktivaci některých dalších funkcí.
 • Prázdninový režim – jde o funkci, která optimalizuje chlazení a mrazení na přítomnost malého množství potravin. Sníží se mrazicí i chladicí výkon, což má výrazný vliv na úsporu energie. Po příjezdu domů z dovolené zase můžete aktivovat standardní režim.
 • Oddělená regulace teploty – závisí na počtu kompresorů a technologií, kterými je lednice vybavená. Oddělená regulace teploty je typická pro dvoukompresorové ledničky. Díky přepínacímu ventilu však i lednice s jedním kompresorem dokáže teplotu mrazicí a chladicí části regulovat nezávisle.
 • Cirkulace vzduchu – díky ventilátoru nebo speciálním otvorům v rámci vnitřního prostoru lednice je zajištěna rovnoměrná cirkulace vzduchu, což má pozitivně ovlivňovat skladování potravin. Funkce se nazývá také jako MultiAirFlow.
 • Signál otevřených dveří – jednoduchý akustický nebo vizuální signál vás upozorní na to, že jsou dveře lednice déle otevřené a teplota v ledničce se nedokáže stabilizovat.
 • Změna směru otevírání dveří – tato vlastnost má smysl především pro ty, kteří vyžadují změnu směru otevírání z důvodu dispozic v kuchyni. Panty lze instalovat na obou stranách a otevírání přizpůsobit.

Dvoudveřová retro chladnička – funkce

Levné retro lednice nejsou právě zárukou kvality

Cena retro lednic je vždy o něco vyšší než v případě standardních kombinovaných ledniček. Spotřebitel připlácí za design. Jestliže se již rozhodujete pro investici do retro lednice, nedoporučujeme nutně šetřit, především pokud jde o lednici, kterou bude denně používat celá domácnost.

Malé retro lednice zvládnete pořídit za cenu do 10 000 Kč. Často jde o jednodveřové monoklimatické lednice, případně mají jen malý mrazicí box. Jsou vhodné do menších kuchyní a pro méně četné domácnosti. Dvoudveřové lednice mají mrazicí část nahoře a objem rovněž není příliš velký. V této cenové třídě koupíte například retro lednice Klarstein, ale také Amica.

Další kategorii ohraničíme částkou 20 000 Kč. Zde jsou poměrně slušně vybavené a stylově vypadající retro lednice. Nabídnou už objem nad 200 litrů, automatické odmrazování nebo nulovou zónu a také větší mrazák. Jedná se o kombinované lednice, které mají mrazicí prostor ve spodní části. Větší je také její objem. Zde narazíte například na ledničky Gorenje nebo Amica.

Poté už můžete lovit v dražších vodách. Retro lednice za cenu nad 25 000 Kč si potrpí na detaily, budou se lišit kvalitou zpracování, velikostí nebo dalšími specifickými funkcemi a inovativními technologiemi. Patří sem také dobře známé italské retro lednice Smeg. Ve vyšší třídě má své zástupce i značka Gorenje.

Retro lednice Gorenje a Amica mají styl

V retro stylu se rozhodně neangažuje tolik výrobců jako při výběru ze standardních kombinovaných lednic, kde dominují Samsung, LG, Beko nebo Whirlpool. Zde se seznam výrobců zúžil na několik vyvolených, kteří na trhu mají početnější zastoupení retro ledniček.

Náš průzkum trhu ukázal, že nejlepší kvality prokázaly retro lednice Gorenje a ledničky Amica. Prémiová kvalita a luxusní design rozhodně patří lednicím Smeg – italská značka. Na našem trhu jsou dobře známé také retro lednice Klarstein a ETA. Cenově dostupné jsou i lednice Snaige.

Otázky a odpovědi – FAQ

Ještě stále jste si nevybrali retro lednici? Nejsou vám jasné některé parametry nebo potřebujete vědět více informací o konkrétním produktu? Nebojte se na nás obrátit. Pokud jste informace nenašli v našem návodu nebo vám chybí nějaká informace, neváhejte nám napsat komentář a my vám co nejdříve odpovíme. Budeme rádi i za vaše zkušenosti s retro lednicemi. Vaše rady a doporučení mohou pomoci dalším spotřebitelům.

Abyste potraviny udrželi co nejdéle čerstvé a prodloužili jejich trvanlivost, jejich správné skladování je alfou a omegu. Důležité je nejen umístění v samotné lednici, ale také to, v jakém obalu či nádobě je potravina skladována. Syrové maso, salámy či sýry by měly být zabalené do potravinářské fólie, papíru nebo uzavřené ve vzduchotěsné nádobě. Každá lednička má své zóny. V horní části se teplota pohybuje kolem 8 °C a je určená ke skladování hotových pokrmů zchlazených na pokojovou teplotu. Nikdy do lednice nedávejte ještě teplé pokrmy. Ve střední části, kde vzduch cirkuluje kolem 5 °C, by měly být mléčné výrobky, sýry nebo salámy. Spodní police nebo zásuvky (nulová zóna) s teplotou přibližně 0 až 3 °C jsou vhodné ke skladování některých druhů ovoce, zeleniny nebo čerstvého masa. Potraviny by se neměly nikdy navzájem dotýkat. Ve dveřích lednice můžete skladovat vajíčka či nápoje (i pivo nebo víno).

Existují jednotlivé druhy potravin, které byste v lednici skladovat neměli. Důvod je jednoduchý. Nižší teploty mají na jejich chuť, strukturu i trvanlivost negativní vliv. Lidé si těžko zvykají, že například rajčata, citrony či okurky do ledničky prostě nepatří. To platí i pro česnek a cibuli, ale také chléb a pečivo. Nižší teploty neprospívají ani chutím potravin, v chladném prostředí byste neměli skladovat ani avokádo a obecně peckové ovoce nebo čerstvé bylinky. V lednici nemusí být skladováno ani arašídové máslo.

Německá značka Klarstein patří mezi dobře známé a ověřené firmy, které v segmentu domácích spotřebičů a elektroniky mají velmi dobré renomé. Retro lednice Klarstein jsou rozhodně populární, a to především díky svému autentickému designu. Výhodou jsou klasické konstrukce, které mají typické retro rysy. Lednice Klarstein jsou také cenově dostupné, což mnoha spotřebitelům vyhovuje. Výrobce má i vcelku slušný výběr a některé modely nabízí i v různých barevných provedeních. Retro lednice sice nemají zcela nejinovativnější technologie a funkce, ale svůj estetický i funkční účel plní spolehlivě, i proto můžeme konstatovat, že retro lednice Klarstein jsou opravdu kvalitní.

Lacná kvalita

Klarstein PopArt

Jednodveřová lednice s mrazákem o objemu chladicí části 95 l a mrazicí části 13 l, chybí nulová zóna i automatické odmrazování, potěší energetická třída A.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Klarstein patří mezi výrobce spotřebičů, kteří neustále přicházejí s osobitým stylem. Jinak to není ani v tomto případě. Retro lednice Klarstein PopArt je vskutku zajímavým modelem. Je však spíše pro spotřebitele, kteří zvažují koupi menší, kompaktní lednice. PopArt je jednodveřová lednice s mrazicím boxem, jehož objem je pouhých 13 litrů. Chladicí část má 95 litrů. Rozhodně tak nepočítejte s tím, že je prostoru v lednici na rozdávání. Velmi podobné parametry nabízí také retro lednice Concept LTR3047bc.

Výška je jen 97 cm. V případě chladicí části máte k dispozici dvě nastavitelné police a box na zeleninu. Nejde však o nulovou zónu. Na dveřích se nachází složka na láhve a také stojan na vajíčka. Polička je však podle nás umístěna příliš vysoko a zabírá poměrně hodně místa z úložného prostoru. Panty jsou na pravé straně a směr otevírání nelze změnit. Lednice má mechanický termostat a díky funkci rychlého chlazení dokážete rychleji zchladit jednotlivé potraviny. Lednice je překvapivě velmi úsporná, což dokazuje označení energetické třídy A.

Mrazák má jen zmíněných 13 litrů. Nemá automatické odmrazování a na vrstvu ledu si budete muset zvyknout. Kompaktní rozměry lednice předurčují Klarstein k úspěchu především v menších domácnostech. V zásadě lednice plní svůj účel, a to chladit potraviny. Mnoho místa v ní sice nenajdete, ale poctivý retro design zvládl výrobce na jedničku, stejně tak i kvalitu zpracování. Ve prospěch lednice hraje rovněž nízká cena.

Pozitíva

Funkce rychlého chlazení
Nízká cena
Kompaktnost

Negatíva

Umístění boční police na dveřích
Objem lednice

Typ lednice: jednodveřová lednice s mrazákem ● Objem chladicí části: 95 l ● Objem mrazáku: 13 l ● Energetická třída: A ● Mrazicí výkon: - kg/24 hod. ● Akumulační doba: - hod. ● Počet zásuvek v mrazáku: 1 ● Počet polic v lednici: 2 ● Hlučnost: 42 dB ● Počet kompresorů: 1 ● Ovládání: mechanický termostat ● Nulová zóna: ne ● Automatické odmrazování: ne ● Beznámrazová technologie: ne ● Rozměry: 97 cm × 55 cm × 55 cm (V × Š × H)

Gorenje ORK192C

Kombinovaná lednice s mrazákem v dolní části s objemem chladicí části 227 l a mrazicí části 97 l, akumulační doba je 13 hodin, mrazicí výkon 4,5 kg/24 hod., energetická třída E.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V našem testu si velmi pozitivní hodnocení vysloužila retro lednice Gorenje. Spotřebitelé si velmi výrazně pochvalovali její design, ale ve skutečnosti jde o spojení estetičnosti a efektivnosti. Lednice totiž nepatří jen do skupiny stylových, ale nabídne také fantastický objem chladicí části až 227 litrů, což už je i pro 4člennou domácnost dostačující. Kombinovaná lednice má ve spodní části mrazák a v něm 3 zásuvky. Horní zásuvka je sice mělčí, nicméně místo ke skladování nabídne. Zásuvky působí jako z méně odolného plastu, což považujeme za drobný nedostatek. Zmíníme rovnou i ten druhý nedostatek, a to ten, že lednice je místy hlučnější. Jedná se však spíše o spínač kompresoru a jeho občasné hlučnější spínání. Na kompresor Gorenje poskytuje záruku až 15 let.

Mrazicí výkon je průměrný, a sice 4,5 kg/24 hod. Technologie FrostLess eliminuje tvorbu ledu a námrazy, takže s odmrazováním budete mít méně práce. Mrazák je vybavený také funkcí FastFreeze – rychlé mrazení, což vede k tomu, že i čerstvé potraviny zmrazíte opravdu během několika hodin. Chladicí část má velmi flexibilní prostor. Ten je ve spodní části tvořený zásuvkou na ovoce a zeleninu (CrispZone), kde se stabilně udržuje teplota kolem 0–3 °C. Dále jsou k dispozici tři police a kovový držák na láhve pro uskladnění nápojů nebo vína. Dveře mají tři další police. Na spodní se pohodlně vejdou 1,5litrové láhve. V lednici je přítomna beznámrazová technologie, takže se nemusíte obávat tvorby ledu.

Zajištěno je dynamické proudění vzduchu, lednice je vybavena funkcí IonAir, což značí, že je přítomen ionizátor, který eliminuje riziko vzniku plísní a zápachu. Lednice Gorenje má elektronický termostat a také malý LED displej. Kvalitní zpracování je podpořené tepelnou stabilitou, akumulační doba je 13 hodin. Podobně jako u lednice Amica VD 1442 AM je design velmi povedený a retro styl je poctivě dodržen. Spotřebič nabídne velmi flexibilní vnitřní prostor, inovativní technologie, řadu praktických řešení a pro retro styl splňuje i všechny estetické podmínky.

Pozitíva

Prostorná chladicí část
Design lednice
Funkce rychlého mrazení

Negatíva

Plast zásuvek v mrazáku – labilní
Bez změny směru otevírání dveří

Typ lednice: kombinovaná lednice s mrazákem v dolní části ● Objem chladicí části: 227 l ● Objem mrazáku: 97 l ● Energetická třída: E ● Mrazicí výkon: 4,5 kg/24 hod. ● Akumulační doba: 13 hod. ● Počet zásuvek v mrazáku: 3 ● Počet polic v lednici: 3 ● Hlučnost: 40 dB ● Počet kompresorů: 1 ● Ovládání: elektronický termostat ● Nulová zóna: ano ● Automatické odmrazování: ano ● Beznámrazová technologie: ano ● Rozměry: 194 cm × 60 cm × 66,9 cm (V × Š × H)

Gorenje ONRK193R

Kombinovaná lednice s mrazákem ve spodní části s objemem chladicí části 222 l a mrazicí části 91 l, akumulační doba je 11 hodin, mrazicí výkon 9 kg/24 hod., energetická třída D.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Retro lednice s moderními technologiemi a pořádným objemem. Gorenje ONRK193R nabízí 222 litrů v chladicí části a 91 litrů v mrazáku. Ve spojení s retro designem působí lednice se svými 194 cm velmi robustně a zároveň poutá pozornost. Designově si výrobci počínali velmi dobře, což opět ocenili samotní spotřebitelé. Ve skutečnosti však více potěší vnitřní prostor. Chladicí část je tvořena třemi policemi a držákem na láhve. Výška polic je regulovatelná. Nulová zóna se nachází v zásuvce. Velice dobře jsou řešené police na dveřích, kde nechybí držák na vajíčka.

Výkon mrazáku 9 kg/24 hod. patří k průměrným, ale díky funkci FastFreeze – XtremeFreeze dokážete potraviny v mrazáku zmrazit poměrně rychle. Mrazák využívá také beznámrazovou technologii NoFrost Plus. Námraza nehrozí ani v lednici. Velkým plusem je podle nás funkce IonAir s MultiFlow 360°. Tyto funkce mají na svědomí, že se v lednici nedrží žádné pachy a nehrozí vznik plísní, protože má antibakteriální účinky. Vnitřek ledničky je osvětlený LED světlem. Senzorový systém ADAPT vás akustickou signalizací upozorní na otevřené dveře. Optická signalizace upozorní také na zvýšení teploty.

V horní části lednice se nachází displej a tlačítka k ovládání termostatu. V ZeroZone můžete regulovat i úroveň vlhkosti, především pokud v zásuvce skladujete ovoce a zeleninu. Výhrady spotřebitelé směřují pouze k laciněji působícím plastovým zásuvkám. Jinak je ovšem retro lednice Gorenje ONRK193R kvalitní. Ani u tohoto modelu nelze změnit směr otevírání dveří. Pro běžné domácnosti, které si na retro design potrpí, je tento model opravdu jako stvořený. Svůj účel plní na jedničku, lednice dobře vypadá a v retro kabátě se ukrývá i řada moderních technologií a inovací. Od moderní lednice se Gorenje ničím neliší, až na zmíněný design.

Pozitíva

Intenzivní, rychlé mrazení
Povedený design a kvalita materiálů
Alarm otevřených dveří

Negatíva

Kvalita plastových zásuvek
Nelze změnit směr otevírání dveří

Typ lednice: kombinovaná lednice s mrazákem v dolní části ● Objem chladicí části: 222 l ● Objem mrazáku: 91 l ● Energetická třída: D ● Mrazicí výkon: 9 kg/24 hod. ● Akumulační doba: 11 hod. ● Počet zásuvek v mrazáku: 3 ● Počet polic v lednici: 3 ● Hlučnost: 38 dB ● Počet kompresorů: 1 ● Ovládání: elektronický termostat ● Nulová zóna: ano ● Automatické odmrazování: ano ● Beznámrazová technologie: ano ● Rozměry: 194 cm × 60 cm × 64 cm (V × Š × H)

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Chladničky

Vaše hodnocení:
(90.4%)