Mulčovací sekačky

Nejlepší mulčovací sekačky 2024 + recenze

V následujícím srovnávacím testu se zaměřujeme na mulčovací sekačky. V zásadě se jedná o standardní elektrické modely, benzinové či akumulátorové sekačky, které v rámci výbavy nabízejí i funkci mulčování. Tuto funkci vyhledávají především zahrádkáři, kteří preferují hnojení trávníku tradičním způsobem. Tato funkce šetří čas i peníze, protože nemusíte investovat do hnojiva. Zároveň má samotné mulčování z hlediska péče o trávník další výhody. V našem srovnání naleznete primárně benzinové sekačky s mulčováním. Při srovnávání parametrů dokázala všechny důležité požadavky splnit multifunkční benzinová sekačka s pojezdem Riwall RPM 5155 PRO se čtyřtaktním motorem a objemem 196 cm3, záběrem 51 cm a velkým sběrným košem. Detailní recenze si přečtěte v článku. Co je to mulčování? Jaké jsou jeho výhody? Jak vybrat mulčovací sekačku? To vše se dozvíte na následujících řádcích.

Publikované: 08.06.2022
Aktualizované: 04.04.2024

Jakou mulčovací sekačku koupit?

Univerzální výběr v tomto směru neexistuje. Primárně má však tato funkce smysl ve větších zahradách, kde lidé preferují benzinové sekačky s mulčováním. V předzahrádkách či na okrasných trávnících spotřebitelé většinou preferují elektrické nebo akumulátorové sekačky a posečenou trávu sbírají do sběrného koše. Při mulčování tráva zůstává přímo v trávníku. Je tedy na vás, jaké jsou vaše preference. V každém případě máte ve všech kategoriích na výběr modely, které funkci mulčování nabízí. Základem je, aby byl k dispozici mulčovací set – mulčovací záslepka. Vybrané modely, které jsou součástí našeho testu, jsou jistě dobrou volbou, pokud se vám nechce výběr příliš analyzovat, podívejte se na náš top výběr sekaček s mulčováním.

Názov Hodnotenie Detail
Riwall PRO RPM 5155   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Fieldmann 4611-144B   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
Scheppach MS 173-51   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Riwall RPM 5155 PRO

Riwall RPM 5155 PRO

Čtyřtaktní motor OHV o objemu 196 cm3, nadstandardní záběr žacího nože – 51 cm, nastavitelná výška pojezdu od 30 do 90 mm, 75litrový sběrný koš, pojezd.

Zobrazit více info

Výkonná zahradní sekačka se čtyřtaktním OHV motorem, jehož objem činí 196 cm3. Riwall zaujme příznivou cenou a zajímavými parametry. Šířka záběru je 51 cm a sběrný koš má až 75 litrů. Kromě toho nechybí mulčovací sada a boční deflektor. Sekačka je vybavena odolnou francouzskou převodovkou GT Transmission. Dílenské zpracování je přímo úměrné ceně. Sekačce při manévrování pomáhají i velká kola. Rychlost pojezdu i jeho tah jsou velmi dobré.

Cenový trhák
Fieldmann FZR 5114-170B

Fieldmann FZR 5114-170B

Čtyřtaktní motor RATO SV 170-S o objemu 170 cm3, záběr žacího nože 51 cm, výška sečení nastavitelná od 25 do 80 mm, 62litrový sběrný koš, pojezd.

Zobrazit více info

V daném segmentu ji lze považovat za hobby sekačku. Dokazuje to i cena. Na druhou stranu, motor o objemu 170 cm3 vysloveně nedostatkem výkonu netrpí. Nechybí ani pojezd sekačky, který šetří vaši energii i čas. Záběr je 51 cm a objem sběrného koše činí 62 litrů. Mulčovací sada i boční deflektor jsou součástí výbavy. Nedostatkem sekačky jsou levnější plasty, které nejsou tak odolné. Sekačka je určená pro plochy o výměře až 1 800 m2.

Náš TIP
Scheppach MS 173-51

Scheppach MS 173-51

Čtyřtaktní motor OHV o objemu 173 cm3, záběr žacího nože 51 cm, výška sečení nastavitelná od 25 do 75 mm, 65litrový sběrný koš, pojezd.

Zobrazit více info

Doporučujeme i kvalitní benzinovou sekačku výrobce Scheppach. Jedná se o výkonný model s OHV motorem – objem 173 cm3. Kromě mulčování sekačka zvládne boční i zadní vyhazování. Bez problémů zvládne i větší zátěž v podobě husté trávy nebo plevele. Disponuje plynulým pojezdem a odolnou GT převodovkou. Záběr žacího nože je 51 cm. Nastavitelná je i výška střihu trávy. Dobře se s ní manipuluje, a především potěší kvalitní zpracování a odolné materiály.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Ve svých srovnávacích testech vždy posuzujeme primární parametry a vlastnosti produktů, které zvažují samotní spotřebitelé. Na základě předem stanovené metodiky tedy kriticky hodnotíme technické parametry i kritéria, podle kterých se při výběru rozhodují zákazníci. V první řadě má na hodnocení mulčovacích sekaček největší podíl kvalita a účinnost mulčování/sečení.

Důležitý je také výkon sekačky. Výhodou jsou vyšší otáčky, protože při vzniku mulče musí být tráva posekána na malé kousky. Platí to také v případě mulčování na podzim, kdy se na trávě mohou vyskytovat i listy. Menší výkon může někdy znamenat horší efektivitu mulčování. Dále je již nutné zvažovat, jaká šířka záběru je pro vás optimální nebo v jakém terénu budete sekat. Někdo preferuje záběr kolem 40 cm, jiní potřebují více než 45 cm. Standardem je dobrá ergonomie, dobré ovládání sekačky a velkým přínosem je sekačka s pojezdem a mulčováním. Pojezd při práci výrazně usnadňuje manipulaci se sekačkou a v případě větší výměry sečené plochy šetří spoustu energie. V neposlední řadě hraje roli kvalita zpracování a cena.

Účinnost mulčování
Efektivita sečení
Výkon
Šířka záběru
Obsluha a ovládání
Další funkce
Kvalita zpracování
Cena

Názor zákazníků nás při recenzování spotřebičů, techniky a jiných produktů vždy zajímá a je součástí výsledného hodnocení. Výběr produktů provádíme po detailním průzkumu trhu. V tomto případě jsme průzkumem trhu a zpracováním recenzí strávili více než 65 hodin. Primárně nám posloužila databáze portálu Heureka, ale také e-shopy Mall, Kasa, Alza, Obi a jiní specializovaní prodejci zahradní techniky. Do našeho srovnání se dostaly benzinové sekačky s mulčováním Riwall, Fieldmann, Scheppach nebo také sekačky Makita, Wiebang, VeGa, Stiga či MTD.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze mulčovacích sekaček

Zpracování recenzí mulčovacích sekaček je objektivní a nezávislé. Ani jeden z vybraných modelů není propagován za účelem reklamy. Po důkladné analýze produktů hodnotíme jejich silné i slabé stránky. Snažíme se spotřebitelům přinášet komplexní informace o technických parametrech, ale také názorech ostatních zákazníků, kteří jsou majiteli recenzovaných produktů. V případě dostupnosti oficiálních spotřebitelských testů využíváme i názory relevantních odborníků. Věříme, že vám naše recenze motorových sekaček s mulčováním při výběru pomohou.

Víťaz testu

Riwall RPM 5155 PRO

Čtyřtaktní motor OHV o objemu 196 cm3, nadstandardní záběr žacího nože – 51 cm, nastavitelná výška pojezdu od 30 do 90 mm, 75litrový sběrný koš, pojezd.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

V zahradní technice se Riwall v posledních letech zařadil k předním výrobcům. Zahradní sekačka Riwall RPM 5155 PRO poskytuje možnost sběru trávy do koše s velkým objemem, zadní vyhazování, dodáván je také boční deflektor a mulčovací záslepka. Jedná se tak o provedení 4 v 1.

Zárukou toho, že se sekačkou toho zvládnete opravdu hodně, je čtyřtaktní OHV motor Loncin o objemu 196 cm3. Tento benzinový motor má velmi kultivovaný chod a také plynulý akustický projev. Jeho maximální výkon je 5,4 kW, pracovní výkon motoru dosahuje hodnoty 4 kW. Pro takový výkon není problémem ani vyšší tráva, protože motor pracuje s vysokým točivým momentem. Výšku sečení můžete regulovat centrálním nastavením od 30 do 90 mm. Sekačka je samozřejmě vybavena praktickým pojezdem. Záběr žacího nože činí 51 cm.

V dané cenové třídě nabízí Riwall perfektní parametry. Elektrické startování v tomto případě nečekejte, to však nemá ani konkurence. Sběrný koš o objemu až 75 litrů má také indikátor stavu naplnění. Koš kombinuje plastový top a textilní část. Spotřebitelé v recenzích chválí efektivní sběr trávy. Součástí výbavy je boční deflektor k bočnímu vyhazování. Za účelem mulčování trávníku máte v balení mulčovací záslepku.

OHV motor Loncin má nízkou spotřebu a vždy pracuje při optimálních otáčkách. Spárován je s odolnou francouzskou převodovkou GT Transmission. Ta je v daném segmentu považována za jednu z nejodolnějších. Celé šasi je vyrobeno z jakostní oceli, což je také výhodou při sečení v členitém a nerovném terénu. Lze tudíž předpokládat, že konstrukce toho zvládne opravdu hodně. Zákazníci chválí i odolnost konstrukce. Samotná sekačka není žádným pírkem, váží až 41 kg. Objem palivové nádrže je jeden litr. Se sekačkou se dobře manipuluje díky velkým kolům s ocelovými ložisky. Zadní kola mají průměr až 28 cm, přední rovných 20 cm.

Manévrování ani průchodnost terénem nejsou problém. Sekačka má pohodlná široká řídítka s ergonomickým úchopem a polstrováním. Zmínit musíme praktický zadní vyhazovací otvor, který je důležitý pro plnění koše. Ten je dostatečně široký a neucpává se ani v případě mokré trávy. Zákazníci chválí snadné startování sekačky Riwall.

Z názorů zákazníků lze vybírat převážně jen superlativy. Nejčastěji zákazníci chválí výkonný čtyřtaktní OHV motor Loncin. K tomu klidně můžeme přidat i odolnou převodovku GT Transmission, která zvládá opravdu extrémní zátěž. Se sekačkou se nemusíte bát husté ani vysoké trávy. Výšku sečení můžete přizpůsobovat centrálním nastavením. Sekačka nabízí funkce mulčování, zadní i boční vyhazování, ale také sběr do koše, který má luxusní objem, a to až 75 litrů. Slova chvály spotřebitelé adresují konstrukci. Šasi je ocelové a sekačka působí opravdu robustním dojmem.

Pojezd funguje bez problémů a zákazníci chválí také snadné startování. Výhodou pojezdu je fakt, že ani při startu se sekačkou necuká. Motor má velmi příznivou spotřebu, objem benzinové nádrže jeden litr proto nepředstavuje problém. Velmi efektivní je i sběr trávy a plnění koše, který má také indikátor stavu naplnění. Z hlediska zpracování potěší i měkčená rukojeť a široký úchop. Sekačka má solidní záběr 51 cm. Průjezdnost terénem je i díky přednímu hřebenu a velkým kolům velmi dobrá. Pokud vám Riwall není po chuti, pak je zde tradiční výrobce. Mulčovací sekačka s pojezdem Hecht 5534 SX 5 in 1 je sice dražší, ale nabízí vysoký výkon, variabilní pojezd a má stejný záběr (51 cm).

Pozitíva

Poměr ceny a výkonu – kvalitní konstrukce
Výkonná sekačka s pojezdem
Velký objem sběrného koše

Negatíva

Bez výhrad

Objem motoru: 196 cm3 ● Provozní výkon motoru: 4 kW ● Šířka záběru: 51 cm ● Pojezd: ano ● Objem sběrného koše: 75 litrů ● Výška sečení: 30–90 mm ● Mulčování: ano ● Boční vyhazování: ano ● Objem palivové nádrže: 1,0 l ● Hmotnost: 41 kg

Cenový trhák

Fieldmann FZR 5114-170B

Čtyřtaktní motor RATO SV 170-S o objemu 170 cm3, záběr žacího nože 51 cm, výška sečení nastavitelná od 25 do 80 mm, 62litrový sběrný koš, pojezd.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Mezi benzinovými sekačkami bychom tuto sekačku zařadili do kategorie hobby. A faktem je, že Fieldmann tento model určil právě pro méně náročné zákazníky, což se odrazilo na nízké ceně. Sekačce však výkon nechybí. Stejně tak potěší široký záběr nože a kapacita sběrného koše. Zvládne mulčování i boční vyhazování trávy.

Tato mulčovací sekačka je vybavena jednorychlostním pojezdem a určitě je vhodná i k sečení ve svahu či kopci. Nejvíce ji doporučujeme k sečení čistých travnatých ploch. Někteří uživatelé konstatovali, že pojezd je pomalejší, a to i v případě nízké trávy. Čtyřtaktní OHV motor RATO SV 170-S netrpí nedostatkem výkonu, nicméně pole a louky určitě nejsou revírem této rotační sekačky. Záběr 51 cm je více než dostačující. Centrálním nastavením můžete regulovat také výšku sečení, a to v rozmezí 25–80 mm. Sběrný koš o objemu 62 litrů má své mouchy. Nedrží úplně na svém místě, a buď nedoléhá a tráva vypadává pod sekačku, nebo se zadní vyhazování ucpává. Koš má indikátor stavu naplnění.

Součástí dodávky je boční deflektor, takže je možné boční vyhazování. V balení se nachází také mulčovací sada. Chcete-li tedy trávník mulčovat, Fieldmann vám tento základní požadavek splní. Kola mají kuličková ložiska, což je lepší možnost z hlediska jejich otáčení, kladou totiž menší odpor. Madlo má měkčený potah, je polohovatelné, a tudíž se pohodlně drží i během delšího sečení.

Fieldmann FZR 5114-170B je bezpochyby cenově dostupná benzinová sekačka, která zvládne mulčovat, má široký záběr, dostatečný výkon a poutavý design. Nedostatkem je však dílenské zpracování. Spotřebitelé si stěžují především na plastové části. Samotné tělo sekačky je z oceli. Problematický je labilní kryt motoru, ale také plastové doplňky, jako např. boční deflektor. Plasty působí velmi labilně a nekvalitně. Je to daň za nízkou cenu.

Za praktický prvek lze považovat přihrádku, která se nachází na řídítkách. Můžete si do ní umístit vodu, náhradní náplň nebo základní nářadí, které byste při práci mohli potřebovat. Startování sekačky je pohodlné. Někteří zákazníci si stěžují na chlazení motoru, které není dostatečně efektivní, a motor se tak při větší zátěži může přehřívat.

Benzinová sekačka s mulčováním a pojezdem Fieldmann FZR 5114-170B patří v dané kategorii do hobby segmentu. Dokazuje to už samotnou cenou. Výkon motoru nelze upřít, ačkoli by někdy nebylo na škodu zvýšit otáčky, spotřebitelé výkon nekritizují. Sekačka samozřejmě není stavěná na sečení v náročnějších podmínkách. Nechybí jí však nastavení výšky sečení. Sekačka je vybavena standardním, jednorychlostním pojezdem. Některým nevyhovuje jeho rychlost, údajně je pomalý. Sklízet lze i do plastovo-textilního koše o objemu 62 litrů. Problémem je spodní část, která úplně nedoléhá, a část trávy se proto vibracemi dostává ven.

Kromě toho má sekačka také boční deflektor, zadní vyhazování a mulčovací sadu. Ovládání sekačky není problematické, přestože není nejlehčí (36,5 kg). Největším nedostatkem je kvalita zpracování. Někteří zákazníci mluví o nekvalitních plastech, které jsou labilní. Důvodem je především nízká cena. Výrobce na materiálech určitě něco málo ušetřil. Problematický je hlavně plastový kryt motoru, který odpadává. Šasi je ocelové. Po designové stránce sekačka působí velmi hodnotně. Faktem však je, že sekačka není stavěna na velkou zátěž. Zákazníci avizují také přehřívání motoru při větší zátěži. Výrobce doporučuje sekačku k sečení ploch o velikosti do 1 800 m2. Pokud požadujete kvalitnější materiály, určitě investujte do motorové sekačky Scheppach MS 173-51.

Pozitíva

Příznivá cena
Mulčování i boční vyhazování
Jednorychlostní pojezd

Negatíva

Dílenské zpracování – nekvalitní plasty
Koš nesedí na svém místě
Při větší zátěži se motor přehřívá

Objem motoru: 170 cm3 ● Provozní výkon motoru: 2,8 kW ● Šířka záběru: 51 cm ● Pojezd: ano ● Objem sběrného koše: 62 litrů ● Výška sečení: 25–80 mm ● Mulčování: ano ● Boční vyhazování: ano ● Hmotnost: 36,5 kg

Náš TIP

Scheppach MS 173-51

Čtyřtaktní motor OHV o objemu 173 cm3, záběr žacího nože 51 cm, výška sečení nastavitelná od 25 do 75 mm, 65litrový sběrný koš, pojezd.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Mulčovací sekačka na trávu Scheppach je vybavena výkonným OHV motorem a kvalitní GT převodovkou. Nechybí praktický pojezd s plynulým chodem a také možnost centrálního nastavení výšky sečení. Kromě mulčovací sady je k dispozici také boční vyhazování a sběrný koš.

Pohonnou jednotkou německé sekačky je čtyřtaktní motor OHV o objemu 173 cm3. Provozní výkon motoru je 3,3 kW. Motor je velmi kultivovaný a tichý. Při prvním startu se není třeba obávat bílého kouře – motor se dostává do záběhu a vypaluje se. Záběr sekačky je 51 cm, což je v dané kategorii standard. Sekačka je dodávána s mulčovací sadou k mulčování trávníku. Nechybí ani sběrný koš s plastovým vrchem a textilní částí – objem činí 65 litrů. Koš sedí dobře a s propouštěním prachu či trávy není problém. Zadní otvor pro vyhazování se neucpává. K dispozici je také plastový indikátor naplnění.

Výška sečení je nastavitelná v rozmezí od 25 do 75 mm. Se sekačkou se nemusíte bát ani mokré trávy či vyššího porostu. Motor si velmi dobře poradí a dokáže regulovat množství otáček na základě toho, jaký odpor překážka klade. Převodovka GT Transmission patří mezi velmi odolné díly, což je další výhodou. Benzinová sekačka má velmi plynulý pojezd. Ten sice není variabilní, ale většina zákazníků si rychlost pojezdu pochvaluje. Díky němu můžete šetřit síly a hodí se i při sečení v kopci.

Pozitivem je bezproblémový studený i teplý start. Sekačka má standardní startování za pomoci startovací šňůry, elektrické startování k dispozici není. Celé šasi je z oceli. Sekačka působí velmi robustně, přesto važí jen 32 kg a dobře se s ní manipuluje. K tomu přispívají polohovatelná, a dokonce i sklápěcí řídítka. V části, kde sekačku držíte, se nachází měkčené polstrování, což zpříjemňuje úchop a eliminuje vibrace. Plastové části zahradní techniky rovněž působí vcelku kvalitním dojmem.

Velká spokojenost u spotřebitelů panuje i ve spojení se servisováním v případě dostupnosti náhradních dílů. Velmi dobře při manévrování poslouží velká kolečka sekačky. Ta jsou upevněna za pomoci kuličkových ložisek. Výrobce sekačku doporučuje na plochy do přibližně 1 500 m2.

Srovnávací test nám ukázal, že benzinová sekačka Scheppach MS 173-51 nabízí opravdu optimální parametry. V zásadě nemá čím zklamat a z hlediska poměru ceny a kvality nabízí to, co zákazník očekává. Navíc jde o renomovaného výrobce. Zařízení nechybí praktický výkon. Má skvělý tah a kultivovaný chod. Posekáte vyšší hustý trávník a problémem není ani vyšší plevel či porost. S funkcí mulčování můžete trávník přirozeně hnojit. Při sečení běžných ploch můžete využít zadní nebo boční vyhazování. Spotřebitelé si chválí velmi plynulý chod pojezdu. Nedisponuje však regulací rychlosti. Pokud vám nevadí větší investice, sekačka Weibang WB 537 SCV 6 in 1 nabízí třírychlostní pohon s variabilním pojezdem. Určená je i pro větší plochy.

Velmi důležité je pro spotřebitele i dílenské zpracování. S touto sekačkou se opravdu nemusíte obávat ani vyššího plevele. Samozřejmě se jedná o travní sekačku, ne zahradní traktor. Výrobce sekačku doporučuje pro plochy o výměře do 1 500 m2. Zákazníci tedy kvalitu materiálů chválí a Scheppach v tomto směru obstál. Co se týče případného servisu, s touto značkou není problém. Pochvaly směřují také k velmi jednoduchému startování sekačky. Dostatečná je i šířka záběru – 51 cm.

Pozitíva

Rychlost pojezdu a výkon
Dobré startování
Kvalitní zpracování

Negatíva

Žádné

Objem motoru: 173 cm3 ● Provozní výkon motoru: 3,3 kW ● Šířka záběru: 51 cm ● Pojezd: ano ● Objem sběrného koše: 65 litrů ● Výška sečení: 25–75 mm ● Mulčování: ano ● Boční vyhazování: ano ● Hmotnost: 32,7 kg

Lacná kvalita

Riwall PRO RPM 4235

Čtyřtaktní motor T6 OHV o objemu 146 cm3, záběr žacího nože 42 cm, výška sečení nastavitelná od 25 do 75 mm, 45litrový sběrný koš, pojezd.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Chcete-li levnou multifunkční sekačku, možná právě tento model je správnou volbou. Riwall PRO RPM 4235 zvládá mulčování, sběr do koše i zadní vyhazování. V základní dodávce dostanete jeden náhradní nůž i olejovou náplň. Sekačka je určena pro plochy do 700 m2.

Značka Riwall se na trhu dokázala prosadit, a to ve vícero cenových kategoriích. Důvodem je fakt, že za přiměřenou cenu nabízí i odpovídající kvalitu. V tomto případě tomu není jinak. Daný model patří k průměrným sekačkám na středně velké travnaté plochy do 700 m2. Předurčuje ji k tomu i samotný výkon. Pod „kapotou“ se o pohon stará čtyřtaktní motor T6 OHV o objemu 146 cm3. Provozní výkon dosahuje hodnoty 2,6 kW. Motor pracuje s vysokým točivým momentem a nezaskočí ho ani hustší či vyšší tráva. Záběr žacího nože je 42 cm. Stroj je konstrukčně jednoduchý a dobře se ovládá.

Výšku sečení je možné nastavit v pěti polohách od 25 do 75 mm. Benzinová sekačka je vybavena pojezdem. Uživatelé si pochvalují jeho tah a rychlost pojezdu. Pozitivem přístroje je také snadný start za studena i za tepla. Pro první start je k dispozici praktická pumpička k manuálnímu vstřikování paliva – náhrada za sytič. Zařízení se dobře ovládá díky kolům o průměru 150 a 180 mm. Ta mají kuličková ložiska.

Faktem, proč se však vyplatí koupě této sekačky, je to, že disponuje sadou náhradního nože a že v balení dostanete také olejovou náplň. Mimochodem, Riwall má velmi dobrou spotřebu a objem palivové nádrže činí 0,8 litru. Multifunkční sekačka má kromě zadního vyhazování také mulčovací záslepku, takže můžete trávník pohodlně mulčovat.

Chcete-li trávu kompostovat, samozřejmě je možný sběr do koše. Objem sběrného koše činí 45 litrů a nechybí ani indikátor naplnění. Koš se plní vcelku efektivně, ovšem zadní otvor se častěji ucpává. Komfort při užívání zvyšují ergonomická řídítka s měkčením. Řídítka jsou navíc sklápěcí, což usnadňuje skladování nebo transport. Boční deflektor není součástí dodávky. Materiály a dílenské zpracování jsou z hlediska poměru k ceně kvalitativně uspokojivé.

Názory zákazníků jsou ve většině případů pozitivní. Spotřebitelé vnímají především poměr ceny a kvality. Konstrukčně zároveň nelze mluvit o nekvalitním zpracování. Šasi je ocelové a plastové části nepůsobí nejhorším dojmem. Jedná se o menší sekačku na menší plochy. O tom svědčí i záběr 42 cm. Větší záběr, vyšší výkon a větší sběrný koš nabízí vyšší modelová řada sekačky Riwall RPM 5155 PRO. Pojezd však ani tomuto modelu nechybí. Zákazníci si nestěžují ani na výkon, naopak se jim zamlouvá tah motoru. Sběr do koše je praktický, ale častěji se ucpává zadní otvor. Nevýhodou je absence bočního deflektoru. Na druhé straně mulčování nechybí. Zákazníci hlásí spokojenost i se startováním sekačky. Jedná se o standardní, šňůrové startování. Citlivost je však velmi dobrá.

Multifunkční zahradní sekačka je dodávána s olejovou náplní a také náhradním nožem. Kolečka mají kuličková ložiska, dobře se s nimi manévruje i v členitějším terénu nebo při objíždění překážek. Nastavení výšky sečení je centrální a má pět poloh. Ze zahraničních recenzí vybíráme zkušenost s výkonem motoru v náročnějším terénu. Motor se nepřehřívá a přenáší minimální vibrace. Někteří zákazníci hlásili vyšší spotřebu oleje.

Pozitíva

Výhodná cena
Náhradní nůž v balení
Jednoduchý start

Negatíva

Bez bočního deflektoru
Zadní otvor se častěji ucpává

Objem motoru: 146 cm3 ● Provozní výkon motoru: 2,6 kW ● Šířka záběru: 42 cm ● Pojezd: ano ● Objem sběrného koše: 45 litrů ● Výška sečení: 25–75 mm ● Mulčování: ano ● Boční vyhazování: ne ● Hmotnost: 27 kg

Pre náročných

Weibang WB 537 SCV 6 in 1

Čtyřtaktní motor PS OHV o objemu 196 cm3, nadstandardní záběr žacího nože – 53 cm, výška sečení nastavitelná od 25 do 70 mm, 70litrový sběrný koš, pojezd.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Výrobce Weibang vsadil u daného modelu na vysoký výkon a kvalitní komponenty. To se odrazilo i na vyšší ceně. Pokud však potřebujete sekačku do náročnějších podmínek a kromě trávy budete sekat i plevel či vyšší hustý porost, určitě touto koupí neprohloupíte. „Srdcem“ sekačky je výkonný motor Weibang 7 PS OHV o objemu 196 cm3. Motor dosahuje maximálního točivého momentu 2 500 Nm. Sekačka využívá speciální hřídelový (kardanový) systém pohonu. Pojezd sekačky je variabilní a rychlost i otáčky lze plynule regulovat na řídítkách. O přenos výkonu se stará i kvalitní třístupňová kovová převodovka. Výhodou kardanového pojezdu je to, že odpadá problém s klínovým řemenem. Přenos výkonu přes hřídel je efektivnější, silnější a trvalejší. V kopci budete doslova cítit, že vás sekačka táhne.

Třecí spojka se nachází přímo na noži pod unašečem. Díky tomu při nárazu do pevné překážky dokáže náraz eliminovat a zabránit poškození jiných komponentů. Žací nůž s přívlastkem Bigblade nabízí záběr 53 cm a ve spojení s daným výkonem se nemusíte bát odolného plevele, hustého porostu ani mokré trávy. Nůž je navíc speciálně tvarován tak, aby zajistil co nejlepší sběr trávy do 70litrového sběrného koše. Jelikož je Weibang mulčovací sekačka, mulčovací klín se nachází ve výbavě, stejně jako boční deflektor pro boční vyhazování. Výšku sečení lze nastavit při centrálním nastavení, a to v rozmezí 25 až 70 mm. Součástí balení je také olejová náplň.

Škoda, že za danou cenu „inženýři“ nenabízejí i elektrické zapalování. Startovací šňůra je klasika a je třeba konstatovat, že v tomto případě je start za všech okolností ideální. Opomenout nesmíme kvalitní dílenské zpracování. Ocelové šasi je robustní. Vpředu se dokonce nachází nárazník. Sekačce už chybí jen reflektory a lze ji považovat za „malý traktor“ bez posedu. Každopádně kvalitní ocelové provedení je znakem vysoké odolnosti, a sekačka je proto bezpochyby vhodná i do méně hostinných podmínek. Spotřebitelé uvádí, že zvládne sečení mnohem větších ploch, než avizuje výrobce. Robustnost konstrukce se odráží také na hmotnosti, protože stroj váží až 49 kg.

Na samotnou konstrukci sekačky výrobce poskytuje záruku nikoliv dva, ale až čtyři roky. Navzdory vysoké hmotnosti je ovládání velmi příjemné. Velký dík patří samotnému pohonu, který táhne skvěle, ale rovněž hrají roli kola sekačky. Přední mají průměr 205 mm a zadní až 220 mm. Jsou pogumovaná a uložená v oboustranných kuličkových ložiscích. Rukojeť je sklopná a má ergonomická držadla. Chytře řešená je parkovací poloha, sekačku bez koše lze postavit na zadní patky a můžete ji tak skladovat, čistit nebo servisovat. Únik kapalin nehrozí.

Fenomenální výkon, maximální komfort pohonu nebo schopnost zvládat extrémní zátěž. I takovými přívlastky spotřebitelé v recenzích častují tuto sekačku. Weibang WB 537 SCV 6 in 1 je profesionální mulčovací sekačka, která zvládá rozsáhlé travnaté plochy. Zákazníci sice mohou cenu považovat za vyšší, ale z hlediska poměru k výkonu je přímo úměrná. Nejvíce spotřebitelé oceňují pohon a pojezd, který je zajištěn hřídelovým (kardanovým) systémem. Přenos energie je maximálně efektivní. Přímo z řídítek regulujete množství otáček i rychlost pohonu. Sekačka má záběr 53 cm. Navzdory vysoké hmotnosti se s ní dobře manipuluje. Pro ženy však úplně vhodná nebude.

Mulčování je velmi efektivní díky speciálně tvarovanému noži. Rovněž je velmi účinný i sběr trávy. Kvalita se projevuje i na poctivém dílenském zpracování. Kvalitní robustní konstrukce je předpokladem vysoké odolnosti. Zákazníkům se líbí možnost polohování rukojeti. Řídítka jsou k sekačce připevněna ocelovými spojkami. Součástí balení je boční deflektor a olejová náplň. Zmíníme i fakt, že sekačka nemá žádný řemen pojezdu, jelikož se o pojezd stará zmíněný kardan, což je z hlediska servisu méně náročné. Startování sekačky je snadné. Překračuje-li však tato výkonná sekačka váš cenový strop, možná si vystačíte i s technikou, jako je Riwall RPM 5155 PRO s 51cm záběrem, výkonným OHV motorem Loncin o objemu 196 cm3 a kvalitní GT převodovkou.

Pozitíva

Třírychlostní převodovka
Enormní výkon – vhodná na vysokou trávu
Kvalitní zpracování a vysoká odolnost

Negatíva

Vyšší cena
Větší hmotnost

Objem motoru: 196 cm3 ● Provozní výkon motoru: 5,15 kW ● Šířka záběru: 53 cm ● Pojezd: ano ● Objem sběrného koše: 70 litrů ● Výška sečení: 25–70 mm ● Mulčování: ano ● Boční vyhazování: ano ● Hmotnost: 49 kg

Makita DLM432PT2

Kapacita akumulátoru 2 × 5 000 mAh, záběr žacího nože 43 cm, výška sečení nastavitelná od 20 do 75 mm, 50litrový sběrný koš.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Akumulátorová mulčovací sekačka je především pro ty, kteří požadují tichý a bezúdržbový provoz sekačky na travnaté plochy kolem domu. Výhodou aku modelu není jen tichost. Zařízení nechybí funkce mulčování a možnost sběru do koše. Není vybavena pojezdem.

V případě, že je pro vás údržba trávníku kolem domu důležitá, pak je k pravidelnému sečení akumulátorová sekačka ideální volbou. Makita DLM432PT2 nepatří k modelům, kterým by chyběl výkon. V rámci aku kategorie patří k tomu lepšímu a výkonnějšímu na trhu. Svědčí o tom i větší záběr, a to 43 cm. Sekačka díky automaticky uzavíratelnému zadnímu otvoru nabízí možnost mulčování. Pokud tedy zrovna nesbíráte do koše, který má kapacitu 50 litrů. Horní top je plastový a zbytek je tvořen textilem. Efektivita sběru je velmi dobrá, ale maximální kapacitu koše pro šetření baterie nedoporučujeme.

Sekačka nabízí až 13 úrovní výšky sečení, nastavit ji lze centrálně. V balení naleznete dva akumulátory BL1850B, jejichž samostatná kapacita je 5 Ah. Akumulátorové napětí je 18 V. V průměru kapacita baterie vystačí na zhruba 500 až 600 m2. Výdrž je tedy standardní. Sekačka je bez pohonu. V balení naleznete kromě akumulátorů i dvounabíječku DC18RD. Nabíjet tak můžete obě baterie současně.

Spotřebitelé v recenzích ocenili kvalitu zpracování sekačky. Oproti konkurenci jsou plasty masivnější a dílenské zpracování je preciznější. Také po designové stránce sekačka působí hodnotně. Hmotnost stroje činí 16,9 kg a manipulace je nenáročná, vhodná je i pro něžné pohlaví. Konstrukce navíc disponuje zvýšenou odolností XPT. To znamená, že je šasi sekačky odolné proti prachu i vlhkosti. Sečení mokré trávy proto sekačce zaručeně neublíží.

Reference zákazníků jsou z velké části pozitivní, což je jeden z důvodů, proč se tento model nachází v našem srovnávacím testu. Spotřebitele těší tichý provoz a zmiňována je i solidní výdrž akumulátorů. Faktem je, že sekačka zvládne na jedno nabití posekat plochu, která je výrobcem avizována. Makita je kvalitně zpracovaná. Nemusíte dokupovat žádné příslušenství. V balení je kromě dvou akumulátorů také dvounabíječka. Je vybavena funkcí mulčování a z hlediska ovládání je pozitivem nízká hmotnost.

Makita je ověřeným výrobcem a baterie lze používat i na jiné druhy aku nářadí. Sekačka není určena k sečení plevelů nebo vysokých porostů, ale výkon jí určitě nechybí, a proto se nemusíte bát ani vyšší trávy (15 či 20 cm). Výšku sečení lze nastavit až ve 13 úrovních. Nelimituje vás ani kabelové provedení. V případě, že potřebujete výkon za méně peněz, je vhodnou (avšak benzinovou) alternativou sekačka s mulčováním VeGa 485 SXHE 7in1. Už ale nemůžete počítat s tichým chodem.

Pozitíva

Akumulátory a nabíječka jsou součástí balení
Dostatečný výkon
Solidní zpracování

Negatíva

Vyšší cena

Doporučená plocha k sečení: 600 m2 ● Akumulátorové napětí: 2 × 18 V ● Kapacita akumulátoru: 2 × 5 000 mAh ● Šířka záběru: 43 cm ● Pojezd: ne ● Objem sběrného koše: 50 litrů ● Výška sečení: 20–75 mm ● Hmotnost: 16,9 kg

Další zajímavé produkty

Nabídka sekaček s funkcí mulčování je velmi rozsáhlá. Během průzkumu trhu jsme vybrali vícero modelů, které jsme srovnávali. Vzhledem k množství produktů v daném segmentu jsme si pro ty spotřebitele, kteří si nevybrali z recenzovaných modelů, připravili také širší výběr produktů ze svého srovnávacího testu. Tyto sekačky s mulčováním nabízejí velmi dobré parametry a vyplatí se nad jejich výběrem uvažovat. Abychom vám poskytli základní přehled o jejich vlastnostech, zpracovali jsme k nim stručné charakteristiky. Možná právě zde naleznete mulčovací sekačku bez sběru trávy s pohonem a funkcí mulčování, kterou hledáte.

O sečení a mulčování trávníku se efektivně postará také benzinová sekačka MTD Smart 46 SPBS. Záběr žacího nože je 46 cm. O pohon se stará motor B&S 450 E-Series se zdvihem 125 cm3. Provozní výkon je 1,8 kW. Přístroj umožňuje výškové nastavení sečení. Mulčovací sada i boční deflektor jsou součástí balení. Sekačka s pojezdem nemá variabilní ovládání. Sběrný koš má kapacitu 60 litrů. Skelet sekačky je ocelový. Velmi dobré jsou také recenze zákazníků.

Zahradní sekačka VeGa 485 SXHE 7in1 je poháněna čtyřtaktním motorem OHV VeGa o výkonu 3,6 kW. Zařízení je vhodné na plochy do 1 000 m2. Sekačka dokáže mulčovat, disponuje bočním deflektorem a také sběrným košem o objemu až 70 litrů. Sekačka je opravdu robustní. Díky pojezdu ušetříte spoustu energie. Velkou výhodou je elektrický startér a ergonomicky tvarované držadlo. Někteří spotřebitelé uvádějí, že tráva se ve vyšším porostu dusí, v takovém případě je vhodné zvolit větší výšku sečení a plochu posekat na dvakrát. Záběr nože je 46 cm.

Přestože jsou sekačky Fieldmann vnímány jako hobby kategorie, model Fieldmann FZR 5611-B je vcelku slušným kompromisem. Potěší především výkonný OHV motor o objemu 196 cm3 a s provozním výkonem 3,5 kW. Záběr sekačky činí až 56 cm. Mezi funkcemi naleznete mulčování, zadní a boční vyhazování a také sběr. Koš má objem 75 litrů. Výšku střihu trávy lze nastavovat. Potěší i pozitivní recenze, výhradu mají uživatelé jen k prašnému zadnímu vyhazování. Také je potřeba častěji zkontrolovat upevnění krytu motoru, kam se přenášejí vibrace.

Sekačka s pojezdem Stiga Combi 955 VH se v našem širším výběru nachází díky kvalitnímu zpracování. Výrobce sekačku vybavil motorem Honda GCVx200. Šířka záběru je 53 cm a sběrný koš má objem 70 litrů. Výška sečení má 5 poloh, a to od 25 do 80 mm. Spotřebitelé chválí výkon sekačky i ve vyšší trávě a bezproblémové startování. Stiga má také nízkou spotřebu paliva a relativně kultivovaný, tichý chod. Nechybí ani integrovaný pojezd.

Vybrali jsme i elektrickou sekačku Makita ELM4121. Tato volba je určena především pro lidi, kteří sekají menší plochy (max. 600 m2) a nevadí jim kabelové provedení. Sekačka je dodávána s mulčovacím klínem. Makita má záběr 41 cm a jmenovitý příkon 1 600 W. Sběrný koš má 60 litrů a jeho plnění je bezproblémové. Majitelé si chválí jednoduchou manipulaci, kvalitní šasi z oceli a také možnost nastavení výšky střihu. Bonusem je právě řada pozitivních recenzí.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Řídíte se při výběru primárně doporučeními jiných spotřebitelů? V takovém případě jistě budete hledat nejprodávanější produkty. Nabízíme vám tabulku aktuálně nejprodávanějších modelů mulčovacích sekaček, které jsou dostupné na našem trhu. Výhodou je, že právě v jejich případě máte často k dispozici řadu recenzí skutečných uživatelů. Vždy však doporučujeme, aby spotřebitel zvážil vlastní požadavky, které má. Je možné, že někomu na zahradu vyhovuje akumulátorová mulčovací sekačka, někdo zase nedá dopustit na benzinovou sekačku s mulčováním. Produkty v tabulce sezónně aktualizujeme, prodejnost se totiž může rychle měnit.

Názov Hodnotenie Detail
EGO LM1903E-SP5*Zobrazit produkt
Vega 545 7in1 SXHE5*Zobrazit produkt
Segway Navimow i108E5*Zobrazit produkt
Makita DLM432Z5*Zobrazit produkt
Riwall Pro Ralm 4640SPi5*Zobrazit produkt

Pod pojmem mulčovací sekačka si nemusíte představovat žádný speciální typ sekačky. Jedná se o standardní elektrické, akumulátorové nebo benzinové modely, které disponují funkcí mulčování. Tato funkce je pro mnohé zahrádkáře důležitá, neboť šetří čas, peníze a zároveň působí pozitivně na kondici a kvalitu trávníku. Důležité je to, aby sekačka disponovala mulčovací záslepkou neboli tzv. mulčovacím setem. Stébla trávy nejsou vyhazována ven ani sbírána do koše. Jak si takovou sekačku vybrat? Pomůže vám náš průvodce výběrem.

Jak vybrat mulčovací sekačku

 • Co je to mulčování?
 • Typ sekačky
 • Šířka záběru
 • Sběrný koš
 • Další funkce
 • Konstrukce
 • Cena a renomovaní výrobci

Co je to mulčování?

Předtím než přejdeme k samotným parametrům a vlastnostem sekačky, které vám pomohou si vybrat, je dobré vědět, co to mulčování trávníku je a co je jeho účelem. Mulčování není žádným trendem moderní doby. Jedná se o tradiční způsob, kterým se trávník přirozeným způsobem udržuje v dobré kondici. Představuje proces sečení trávy, při kterém jsou stébla rozsekána na co nejmenší části tak, aby zapadly do posečeného trávníku. Tuto trávu nemusíte hrabat ani sklízet z trávníku pryč, protože působí jako organický kompost.

Mulčovací sekačka se v tomto případě postará o to, že se tráva posekaná na drobné kousky dostane do spodní části trávníku. Tam vytvoří vrstvu organického materiálu, který udržuje vlhkost, zároveň se rozkládá a působí jako naturální hnojivo. Účelem tohoto procesu úpravy trávníku je primárně trávníku pomoci s přirozenou ochranou a jeho výživou.

Jak a kdy by se mulčování mělo provádět? Ideální je, pokud sečete pravidelně. Optimální je v období nejsilnějšího vegetačního růstu trávu sekat dvakrát týdně, později stačí jen jednou. Záleží také na druhu trávníku. Každopádně byste měli při mulčování trávu zkracovat maximálně o jednu třetinu její délky a nezkrátit trávník nárazově o více než 3 cm. Větší stébla by nemusel rotační nůž rozsekat na tak drobné kousky. Trávník byste neměli sekat brzy ráno, když je rosa, ani krátce po dešti. K mulčování není vhodný trávník, který je napaden chorobami. Ty je třeba před mulčováním odstranit, jinak hrozí jejich rozšíření po celé sečené ploše.

Benzinová sekačka s mulčováním, kabel nebo akumulátor

V tomto směru jsou jedinou možnou radou vaše preference a potřeby, které máte. Ve své podstatě je princip velmi jednoduchý. Pokud chcete sekačku s mulčováním a vyžadujete pořádný výkon, budete sekat velké plochy a také se kromě trávníku vydáte sekat i na louku, vinice nebo zarostlou zahradu, jedinou možností je benzinová sekačka. Ještě vyšší úrovní je traktorová sekačka s mulčováním. Počítejte však s hlukem a potřebou větší údržby. Benzinové sekačky jsou obecně dražší, a to z hlediska pořizovací ceny i následného servisování.

Druhou možností je elektrická sekačka. Rovněž dokáže mulčovat, ale omezovat vás bude přívodní kabel a do jisté míry i výkon, ačkoli při pravidelném sečení a mulčování trávníku není výkon problém. Výhodou je nízká pořizovací cena, minimální provozní náklady a tichý chod. V případě menší zahrady může jít o dobrou volbu, ačkoli s dostatečně dlouhým kabelem posekáte i větší plochy. (Pokud vám tedy nebude vadit pronásledující elektrický kabel.)

Benzínová sekačka s mulčováním

Svůj účel nepochybně splní i mulčovací sekačka s akumulátorovým pohonem. Je tichá, bez nutnosti údržby a nelimituje vás ani žádný elektrický kabel. Rovněž nemusíte dolévat žádné kapaliny či tankovat benzin. Výhodou lepších modelů je solidní výdrž a výkon. K pravidelnému sečení a mulčování travnatých ploch lze považovat akumulátorovou sekačku s mulčovací sadou za optimální volbu. Nevýhodou je, že modely s větší kapacitou akumulátoru a vyšším výkonem jsou poměrně drahé.

Záběr sekačky

U mulčovací sekačky platí totéž, jako když se rozhodujete pro jakýkoli jiný typ sekačky. Vybírat můžete i podle toho, jak moc potřebujete se sekačkou v prostoru manévrovat. Pokud musíte sekat mezi stromy, vyhýbat se květinám či skalám a pohybovat se v prostoru, kde je málo místa, určitě má smysl menší záběr na úrovni 34 až 40 cm. S takovým modelem se lépe pohybujete a je lépe ovladatelný. Pokud naopak plánujete sekat na rovině nebo v zásadě klidně i ve svahu, ale jde o větší a vzdušnější plochy, práci rychleji provedete se sekačkou, jejíž záběr je větší, alespoň 46 až 54 cm. Efektivita sečení i mulčování je vyšší vzhledem k množství trávy posečené jedním záběrem.

Velikost sběrného koše

V případě mulčování sběrný koš vůbec nepotřebujete. Starost s vyprazdňováním a manipulací sběrného koše tedy při tomto způsobu sečení trávy mulčováním odpadá. Tráva je rozsekána na malé části a následně zapadne mezi ostatní stébla trávy. Pochopitelně mohou být momenty, kdy mulčování využívat nebudete, v takovém případě budete sběrný koš možná potřebovat.

Menší sekačky, nejčastěji levnější elektrické nebo akumulátorové, mají objem kolem 30 až 40 litrů. I v tomto segmentu naleznete modely s větším objemem. U benzinových sekaček, od kterých se očekává vždy větší objem sečení, se budete pohybovat v rozmezí 50 až 70 litrů. Nemluvě o sběrných koších v případě zahradních traktorů k sečení, kde se kapacita pohybuje od 180 až do 360 litrů.

Přestože při mulčování sběrný koš není potřeba, prakticky je později lepší, pokud je sběrný koš větší. Čeká vás méně časté vyprazdňování, což šetří váš čas i energii. U levných modelů najdete koše ještě i celoplastové, ale většinou jde o kombinaci plastu a textilie – síťoviny. Důležité je i to, aby očka na textilii nebyla příliš velká a aby při sečení nedělala problém větší prašnost.

Sekačka s pojezdem a další funkce

Inovace, modernizace a nové technologie. Za poslední desítky let se vyvinul i trh se sekačkami. Kromě toho, že se do popředí protlačuje akumulátorový pohon, elektrické sekačky jsou na ústupu a benzinové modely preferují hlavně náročnější zákazníci, kteří potřebují sekat v náročnějším terénu nebo rozsáhlé plochy. Mnohé funkce by měly být samozřejmostí a některé by určitě neměly vaší mulčovací sekačce chybět.

Mulčovací sekačka s pojezdem

 • Indikátor naplnění sběrného koše – indikace stavu naplnění koše má dnes několik způsobů. Buď má sekačka v koši průzor, skrze který vidíte, kolik je v koši trávy, nebo má mechanický indikátor – plastový klín, který se při naplnění vysouvá. Třetí alternativou je, že sekačka zastaví chod motoru. Toto je typické jen pro některé akumulátorové nebo elektrické sekačky.
 • Boční deflektor – díky bočnímu deflektoru lze sekat s bočním vyhazováním.
 • Nastavení výšky sečení – nastavení výšky sečení umožňuje sekat trávník na požadovanou výšku. Toto nastavení je vhodné provádět i při mulčování. Trávník byste totiž neměli nárazově zkracovat o více než 3 cm. Výšku sečení lze nastavovat ve více úrovních. Některé modely mají 6 poloh, jiné i 12. Obvyklý rozsah je od 20 do 80 mm.
 • Výškově nastavitelná řídítka – z hlediska ergonomie je vhodnější přizpůsobit si výšku držadel. Díky tomu lze mít optimální úchop a nemusíte se při sečení hrbit.
 • Pojezd sekačky – standardní pojezd funguje způsobem, že sekačku nemusíte tlačit. Jedna nebo obě nápravy jsou poháněny, tím pádem má sekačka stabilní rychlost. Variabilní pojezd sekačky zase umožňuje nastavení rychlosti pojezdu v rozmezí od 2 až do 5 km/h.
 • Elektrické startování – otočením klíče nebo stisknutím tlačítka sekačku jednoduše nastartujete
 • Smyčka na přívodní kabel – lidově se o ní mluví také jako o „věšáku“. Týká se jen elektrických sekaček. Aby se kabel nedostal do vnitřní dráhy sekačky, smyčka/háček slouží k jeho uchycení, aby zůstával na vnější straně rukojeti.

Konstrukce – šasi z plastu nebo oceli

Kvalita zpracování se odvíjí od ceny sekačky. U benzinových sekaček se jen zřídka setkáte s plastovým provedením. Nejčastějším materiálem je v tomto případě ocel nebo slitina kovu. Nevýhodou je vyšší hmotnost, zároveň je však konstrukce odolnější. Elektrické sekačky mají tělo i buben většinou plastové, ale najdou se i výjimky, které kombinují ocel a plast.

Mulčovací sekačka s ocelovým šasi

Platí to i o akumulátorových sekačkách. Většina levnějších aku sekaček je vyrobena z tvrzených plastů. U dražších se však objeví také ocelový skelet. Máte-li však se sekačkou mulčovat trávník kolem stromů, vedle ohrady, skalky nebo manévrovat v členitém prostoru, nižší hmotnost je někdy velkým benefitem. Pro menší zahrady vám proto určitě bude stačit aku sekačka s mulčovací sadou a problémem nebude ani plastové provedení.

Cenová politika výrobců

Mulčovací sekačky nemají vlastní cenovou kategorii. Řídit se proto můžeme cenovými hladinami jednotlivých typů sekaček. Nejpříznivější cenovou nabídku představuje elektrická mulčovací sekačka. V průměru můžete elektrickou sekačku koupit již za cenu kolem 2 500 až 3 700 Kč. Počítat musíte s menším záběrem od 32 do 40 cm, menším sběrným košem (30 až 40 litrů) a s absencí pojezdu. Výkon je určený pro travnaté plochy, nikoliv vysoký, hustý porost. Pokud vám záleží na ceně a chcete mulčovat trávník v předzahrádce nebo malé zahradě, určitě touto volbou chybu neuděláte. Koneckonců, mulčovat velké plochy s elektrickou sekačkou a elektrickým kabelem za zády není zrovna optimální řešení.

Benzinové sekačky s mulčovací sadou si můžete pořídit v cenové třídě od 5 000 do 7 500 Kč. Jejich výhodou je větší záběr (46, nebo dokonce 50 cm). Sběrný koš pojme 50 až 65 litrů trávy, a především můžete sekat opravdu rozsáhlé plochy a mulčovat trávník kolem domu i na velké zahradě. Pomáhat vám bude dokonce i pojezd. Tato kritéria splňuje i mulčovací benzinová sekačka Riwall PRO RPM 4235.

Kompromisem může být akumulátorový pohon, který představuje tichý chod, bezkabelové řešení, ale výkon a výdrž jsou do jisté míry limitovány kapacitou baterie/baterií. Cenou se přibližují benzinovým modelům, v nejlepším případě si zvládnete pořídit akumulátorovou sekačku s mulčováním za přibližně 4 500 až 7 500 Kč. Záběr se bude pohybovat kolem 36 až 43 cm a kapacita sběrného koše bude 40 až 55 litrů. Většina modelů v této ceně je bez pojezdu.

Mulčování se sekačkami Riwall, Makita nebo Stiga

Zastoupení v segmentu sekaček má velké množství výrobců. Benzinové mulčovací sekačky jsou funkcí mulčování vybaveny nejčastěji. Často není potřeba dokupovat ani žádné příslušenství. Silné zastoupení si za poslední roky na našem trhu vybudoval český distributor sekaček Riwall. Jeho doménou je především poměr ceny a výkonu. Motorové sekačky s mulčováním na našem trhu nabízí také VeGa, Hecht nebo Fieldmann. Kvalitní sekačky s mulčováním má také MTD nebo Stiga.

Mezi elektrickými sekačkami s mulčováním nejčastěji narazíte na více či méně výkonné modely značky Makita nebo AL-KO. Nezaostávají ani elektrické modely Gardena. V případě akumulátorových sekaček je to opět Makita, která má na našem trhu velmi širokou nabídku.

Otázky a odpovědi – FAQ

Chcete se nás ohledně technických parametrů mulčovacích sekaček na něco zeptat? Potřebujete poradit s výběrem? Zajímají vás zkušenosti ostatních spotřebitelů? Zapojte se do diskuze pod článkem. V případě otázek nás klidně kontaktujte v komentáři. Sekci pravidelně kontrolujeme a odpovídáme co možná nejdříve. Budeme rádi, pokud se i vy zapojíte v sekci FAQ a pomůžete tak v rámci diskuze ostatním spotřebitelům, kteří se rozhodují ohledně výběru mulčovací sekačky. TestMagazín je vždy na straně spotřebitele.

Jedná se o proces sečení trávy, při kterém se posečená tráva rozseká na menší kousky. Jde o sečení bez sběru nebo vyhazování trávy zadním či bočním otvorem. Tráva zůstává v bubnu a tam ji rotující nůž (nože) rozseká na malé kousky tak, aby tráva nezůstávala na povrchu, ale zapadla mezi posečená stébla. Mulčovat je vhodné především kvalitní, husté trávníky, ale i méně zdravé trávníky mulčování jistě ocení a může být pro ně životabudičem. Mulčovací metodu můžete aplikovat po celý rok. Mulč zadržuje vláhu, působí jako přirozený kompost, podporuje zdravý růst trávy a zároveň potlačuje růst plevele.

V zásadě jde o potřeby samotného zákazníka. V tomto směru se volba odvíjí od vašich potřeb a požadavků, které na sekačku máte. Stejně kvalitně dokáže mulčovat elektrická i benzinová sekačka. Pokud plánujete mulčovat větší plochy, omezení elektrickým přívodním kabelem je typickou nevýhodou těchto modelů a určitě doporučujeme vsadit na benzin. Na druhou stranu, benzinová mulčovací sekačka vyžaduje větší údržbu. Rozhodnout se můžete také pro akumulátorovou verzi. Takovéto srovnávání však nehraje roli, protože se budete rozhodovat na základě výměry sečené plochy, svých preferencí i finančních možností.

Ne, mulčování trávníku není nutnost. Sekat můžete i do sběrného koše. Mulčování se považuje za jednu z technik, které mají příznivé účinky na kondici trávníku. Stejně tak však můžete využívat jiné způsoby podpory růstu trávníku a jeho zdraví. Klidně se může jednat o travní hnojivo. Mulčování představuje konvenční způsob hnojení trávníku přirozeným rozkladem stébel trávy.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Sekačky

Vaše hodnocení:
(89.8%)