Repasované notebooky

Repasované notebooky Apple, Dell, Lenovo i Asus – zkušenosti, recenze. Vyplatí se? Jsou levné?

Notebook je užitečný pomocník nejen na běžné domácí používání, ale také do práce, ke studiu či relaxaci v podobě hraní her. Jeho nespornou výhodou je přenosnost i baterie, díky které umíte pracovat bez napájecího zdroje. Za poslední roky se tyto přístroje staly pro mnohé neodmyslitelnou součástí života. Proto se na trhu setkáte se stovkami modelů, které se dělí podle použití, operačního systému, úhlopříčky, designu a jiných kritérií.

Publikované: 13.03.2023
Aktualizované: 07.06.2023
Obsah článku:

Pokud přemýšlíte nad koupí notebooku a potřebujete poradit, máme pro vás připraven článek Jak vybrat správný notebook, ve kterém se této problematice dopodrobna věnujeme. Pokud ovšem nechcete investovat spoustu peněz do nového notebooku, řešením pro vás může být koupě repasovaného zařízení. Pokud jste o tomto druhu notebooku ještě neslyšeli, níže vám představíme všechny jeho výhody, ale také nevýhody.

Co je repasovaný notebook?

Setkali jste se už s pojmem refurbished notebooky? Jde právě o zmiňovaná repasovaná či renovovaná zařízení. To znamená, že notebook již dříve někdo vlastnil, ale po jeho používání jej prodal certifikované společnosti, která zařízení obnovila do nejlepšího možného stavu. Notebook vyčistila, vyměnila některé komponenty, zvýšila životnost baterie, renovovala klávesnici a případně konfiguračně upravila. Po tomto procesu je přístroj téměř jako nový, samozřejmě, může mít známky opotřebování v podobě škrábanců a rýh. To ovšem nemá vliv na jeho výkon a technickou stránku.

Výhodou je, že se nejedná o zařízení koupená od jednotlivců, ale od společností, které jsou zvyklé na to, že pracují na nejnovějších modelech a právě proto je často vyměňují. V nabídce repasovaných notebooků naleznete obvykle modely nejvyšších tříd, které jsou vyrobeny z mnohem kvalitnějších materiálů než klasické notebooky, mají odolné panty, dobré chlazení, širokou konektivitu a další nadprůměrné vlastnosti. Tyto notebooky mívají zpravidla delší životnost než běžné spotřebitelské notebooky. Za zmínku stojí i cena, která dokáže být nižší až o 75 % z původní ceny těchto prémiových business notebooků. Jejich původní hodnota se pohybuje kolem 50 0000 Kč, což se odráží na celkovém provedení a kvalitě zařízení. Repasované však nemusíte najít jen notebooky, ale také počítače, monitory či telefony.

Co to je repasovaný notebook

Jak probíhá repasování

Možná si řeknete, že není rozdíl mezi repasovaným počítačem a počítačem koupeným od jednotlivce z inzerátu, ale opak je pravdou. Pokud vám nepřekáží možnost koupě používaného notebooku, určitě doporučujeme spíše repasovaná zařízení. Nejenže jsou tyto produkty v mnohem vyšší kvalitě než běžně používané notebooky, ale máte k nim také jistou záruku a technika je před prodejem řádně otestována a vyčištěna. Riziko projevení chyby je tak velmi malé, přičemž jednotlivec prodává své zařízení často až ve chvíli, kdy se začínají projevovat chyby.

Přejděme si ještě ve zkratce, přes jaké fáze projde notebook, než bude určen ke koupi:

Profesionální společnosti se snaží, aby produkt vypadal jako nový. V zájmu dosažení co nejdelší životnosti se na začátku procesu odstraňuje prach a nečistoty ze zařízení. Větší společnosti se dokonce věnují také přebarvování repasovaných zařízení. Obecně však platí, že bezvadný vzhled počítače nezaručí jeho kvalitu a výkonnost, proto důležitějším procesem je testování. Kontroluje se konfigurace, kvalita obrazu a zvuku, výdrž baterie, rychlost načítání, funkčnost portů atp. Pokud je některý z komponentů nedostatečný, společnost jej nahradí novějším a výkonnějším. Na závěr přichází na řadu kategorizace a nastavení adekvátní ceny.

Nový nebo repasovaný?

Distanční vzdělávání, práce z domova, trávení volného času či jednoduše běžné vyhledávání informací – to vše jsou důvody, pro které byste měli určitě přemýšlet nad koupí notebooku. Otázkou zůstává, zda je v dnešní době lepší sáhnout po novém zařízení nebo po repasovaném. Obě možnosti totiž nabízí své silné stránky. Avšak z pohledu ceny jde o zásadní rozdíl. Zatímco nový notebook v ceně přibližně 9 000 Kč nabízí jen základní výbavu a nízký výkon, repasovaná zařízení v této ceně jsou výkonná a jejich kvalita dosahuje vyšší úrovně.

V současnosti už nový notebook nemusí být synonymem nejvyšší kvality. Pokud chcete vysloveně kvalitní a výkonný notebook, musíte jednoduše zainvestovat. Proto z finančního hlediska je lepší volbou repasované zařízení. Jeho cena se odvíjí od reálného stavu komponent. Koupí takového notebooku můžete ušetřit 12 000 až 25 000 Kč oproti jeho běžné ceně při uvedení na trh.

Další výhodou refurbished notebooků oproti běžným notebookům je kvalita použitých materiálů. Jsou mnohem kvalitnější a odolnější, často mají hliníkový nebo karbonový kryt, zatímco běžné notebooky jsou vyrobeny převážně z plastu. Důležité je také použití kvalitních materiálů na pantech, které zajišťují, aby se notebook při pravidelném otevírání nezničil.

O životnost mít strach také nemusíte, repasované notebooky byly vytvořeny na dobu 8–10 let. V případě, že se v zařízení objeví chyba, nebude problémem ji odstranit. Rovněž můžete obvykle bez problémů upgradovat paměť RAM, vyměnit harddisky nebo další hardware.

Za zmínku stojí i důležitý fakt, že koupí repasovaného notebooku nešetříte jen svou peněženku, ale také životní prostředí. Recyklováním použitých zařízení dáváte šanci stále funkčním notebookům, které by za obvyklých okolností byly vyhozeny. Výroba nové elektroniky není vůči přírodě zrovna šetrná, proto pokud vám není ekologické téma lhostejné, repasovaný notebook můžete používat bez výčitek svědomí.

Mnozí uživatelé preferují nové notebooky právě proto, že jsou v top stavu, nikdo je před nimi ještě nepoužíval a nemají ani žádné známky opotřebování. S tímto názorem souhlasíme, ale na druhé straně tento fakt nemá na kvalitu a výkon žádný vliv. Pokud vám vysloveně nepřekáží koupě již používaného notebooku a dáváte šanci této možnosti, repasované notebooky mohou být dobrou volbou.

Nový nebo repasovaný notebook

Jak je to se zárukou?

Obvykle při nákupu používaných produktů od jednotlivců se na zařízení neváže žádná záruční doba. V případě repasovaných zařízení je pravdou opak. Na repasované notebooky získáte záruku stejně jako při koupi nových zařízení. Její délka však závisí na konkrétním prodejci. Standardně, společnosti prodávající repasovaná zařízení poskytují nejčastěji 1 nebo 2letou záruku. V případě, že se vám produkt porouchá ještě v záruční době, můžete jej dát společnosti opravit bez dalších nákladů.

Možné nevýhody repasovaných notebooků

Naším cílem není refurbished notebooky propagovat, ale přinést vám pravdivé informace a pomoci vám s nákupem. K reálnému zvážení tohoto typu zařízení vám jistě pomůže shrnutí možných nevýhod. Pokud vám výše uvedená fakta změnila pohled na tento druh zařízení a zvažujete jejich koupi, projděte si všechny slabší stránky, které se s těmito levnými notebooky pojí.

  • Protože jsou tato zařízení již používána, určitě na nich můžete najít tzv. chybičky krásy. Zatímco u některých modelů mohou být nenápadné, u jiných se vyskytují hodně výrazně. Používaný notebook nikdy nebude vypadat jako nový. Většinou jsou modely kategorizovány z estetického hlediska do čtyř skupin, a to Gold, Silver, Bronze a Bronze-. Notebooky zařazené do nejvyšší kvality (Gold) jsou z pohledu vzhledu skoro bezchybné. V případě nejnižší kategorie (Bronze-) mají větší estetické vady, mohou být prasklé a pod. Tyto produkty jsou nabízeny za nejnižší cenu.
  • Nevýhodou repasovaného počítače může být kratší výdrž baterie. Tento fakt záleží na tom, zda má zařízení originální baterii od výrobce nebo již vyměněnou, novou.
  • Některé modely mohou mít cizojazyčně rozloženou klávesnici. Tento problém se většina společností snaží řešit změnou klávesnice nebo přelepením znaků na české.
  • Repasovaným notebookům se vyhněte, pokud jste profi hráč a potřebujete zařízení s rychlými reakcemi, které zvládne náročné hry bez sekání. I když se jedná o výkonná zařízení, na nejnovější hry, ke kterým potřebujete nejnovější techniku, vám několikaleté počítače stačit nebudou. Pokud patříte k nenáročným hráčům, vyplatí se vám podívat na nabídku repasovaných notebooků, protože jsou mnohem levnější než nové počítače určené ke hraní her.

Repasovaný notebook možné nevýhody

Dell, Lenovo, Asus, HP, Acer, Toshiba nebo MacBook?

Máte svoji oblíbenou značku notebooků a nechcete se jí vzdát? V nabídce jsou repasovaná zařízení od mnoha uznávaných výrobců. Začněme populární značkou Dell, která patří do trojice největších světových výrobců a dodavatelů elektroniky. Notebooky Dell jsou výkonná, snadno ovladatelná a hlavně spolehlivá zařízení s vysokým zabezpečením. Jsou velmi oblíbenou volbou pro studenty i zaměstnance. Repasovaných notebooků značky Dell naleznete na trhu opravdu mnoho. Vybrat si můžete ze širokého spektra modelů řady Dell Latitude nebo Dell Precision.

K předním světovým producentům počítačů a notebooků patří společnost Lenovo. Ať už hledáte příznivý poměr ceny a výkonu, hrajete hry nebo potřebuje výkonné zařízení do práce či do školy, notebooky Lenovo jsou dobrou volbou. Repasované notebooky Lenovo naleznete zejména ze série ThinkPad, které patří aktuálně k nejoblíbenějším.

Vysoce kvalitní osobní počítače nabízí značka Asus. Její notebooky mají stylové designové provedení a jsou dostupné v mnoha kategoriích. Ocení je nejen běžní uživatelé, ale také příležitostní hráči, tvůrci i studenti. V nabídce repasovaných notebooků Asus dominuje kategorie VivoBook. V menším počtu naleznete řady ZenBook, EeeBook, ChromeBook a jiné.

Jejich počítače a notebooky se těší obrovské popularitě. Řeč je o americkém výrobci Hewlett Packard (HP). Zákazníci po celém světě oceňují spolehlivost a vysoký výkon notebooků HP. Repasované notebooky HP mají na našem trhu široké zastoupení. Nejčastěji se můžete setkat s byznysovými řadami Elitebook a ProBook.

Značka Acer se zabývá výrobou a vývojem elektroniky již od roku 1976. Překvapí vás její široká nabídka notebooků, ze které si dokáží vybrat studenti, hráči, pracující i běžní uživatelé. Cenová třída nových notebooků této značky není sice nejvyšší, ale výkonné repasované notebooky Acer umíte koupit na našem trhu za mnohem výhodnější cenu.

Cenově dostupnou možností jsou i notebooky značky Toshiba. Repasované notebooky Toshiba naleznete v několika modelových řadách. Mezi nimi jsou modely Satellite, Tecra, Portégé nebo Qosmio.

Velice oblíbenou kategorií notebooků jsou MacBooky od společnosti Apple. Tyto počítače se od ostatních odlišují hlavně tím, že využívají vlastní operační systém macOS. Po těchto zařízeních sahají zejména profesionálové, neboť jejich cena se pohybuje v mnohem vyšších hodnotách. Samozřejmě, pokud pro vás vyšší cena není překážkou, určitě vám budou skvělým pomocníkem pro běžné užívání, pro práci nebo ke studiu. Světlou stránkou je, že i MacBooky můžete koupit jako refurbished zařízení. Pokud nechcete platit vysokou cenu za nový model, tato možnost vás jistě potěší. Repasované notebooky Apple naleznete nejčastěji v Pro verzi, v různé kvalitě.

Repasovaný notebook značky

Repasovaný notebook za 3 000 Kč?

Nízká cena je jedním z hlavních důvodů koupě repasovaného zařízení. Odvíjí se vždy od značky, kvality zařízení, parametrů výkonu i míry poškození. Cena nejlevnějších repasovaných notebooků začíná na úrovni 3 000 Kč. Tato zařízení však nepatří k nejvýkonnějším modelům a mohou mít výrazné známky opotřebování. V nejlevnější kategorii jsme našli notebooky značky Lenovo, HP či Dell. Doporučujeme je jen nenáročným uživatelům pro běžné používání. Pokud hledáte o něco výkonnější zařízení, v cenovém rozmezí 5 000 – 7 500 Kč už najdete solidní notebooky různých značek, jako Dell, Acer, HP, Lenovo... Potřebujete notebook, který zvládne chod různých programů? V tom případě navštivte cenovou kategorii kolem 13 000 Kč. V ní se vyskytují opravdu výkonná zařízení, která jsou vhodná nejen ke studiu, ale i ke kancelářské či tvůrčí práci. Na ceně repasovaného zařízení se odráží vzhled. Pokud vám překážejí známky opotřebování a záleží vám na vysokém výkonu, repasované notebooky naleznete v ceně některých nových notebooků. Jedná se o vysoce kvalitní notebooky, které nejeví téměř žádné známky opotřebování a jsou jen krátce používány. Cena nového modelu mohla stát kolem 25 000 – 75 000 Kč. Za repasovaný model tak zaplatíte kolem 25 000 Kč. Nejčastěji se v této kategorii vyskytují MacBooky, ale naleznete zde i notebooky HP, Lenovo, Dell či Acer.

Zkušenosti s repasovanými notebooky a recenze spotřebitelů

Zajímá vás, jaké převládají názory na repasovaná zařízení u samotných spotřebitelů? Mnoho lidí se stále mylně domnívá, že repasovaná zařízení se rovnají použitým zařízením z druhé ruky. To je jeden z hlavních důvodů, proč u nás tento druh notebooků ještě není moc populární. Z dostupných názorů od spotřebitelů, kteří mají tyto notebooky vyzkoušené, ovšem vyplývá, že na vaše obavy můžete zapomenout. Na otázku, zda je koupě repasovaného notebooku výhodná, můžeme odpovědět – ano. Za cenu levného nového notebooku můžete mít starší – repasované zařízení s mnohem vyšším výkonem. Nejdůležitější je správně si vybrat. Rozhodující je nejen značka, ale také model. U vybraného modelu si následně všímejte všech parametrů i stavu poškození. Výhodou je, že na repasovaná zařízení bývá 1 nebo 2letá záruka, což považují za výhodu i kupující. V recenzích jsme se také setkali s reálnými dlouholetými zkušenostmi s modely HP, Lenovo, Dell či Toshiba. Délka používání však záleží na údržbě zařízení. Pokud nepatříte k profesionálům a hledáte výkonný stroj za rozumnou cenu, jistě stojí za to se na tyto notebooky podívat.

Otázky a odpovědi – FAQ

Věříme, že jste se po přečtení našeho článku o repasovaných noteboocích dozvěděli vše, co vás zajímá a co vám může pomoci při výběru. Pokud tomu tak není a potřebujete doplnit vaše informace, můžete nás přímo kontaktovat. Níže pod článkem máte možnost vložení komentáře, kde můžete napsat svůj otázku ohledně repasovaných zařízení. V co nejkratší době od nás můžete očekávat zpětnou vazbu. Budeme se těšit na vaše postřehy či zkušenosti. V následujících řádcích si ještě můžete prohlédnout odpovědi na nejčastěji kladené dotazy.

Ano. Notebook je po zapnutí připraven k používání.

Záleží na stavu baterie. Pokud je v notebooku původní baterie, bývá nejčastěji v 50–80% stavu. U některých notebooků je však baterie vyměněna, v tom případě funguje na 100%. Tato informace by měla být uvedena u konkrétního modelu. Na zařízení zpravidla míváte několikaletou záruku, čili v případě špatného fungování se můžete obrátit na společnost, u které jste zařízení koupili.

Repasovaná zařízení jsou nejčastěji vykoupena z velkých firem, které pravidelně obměňují starší techniku. Může jít také například o předváděcí zařízení, které není používáno téměř vůbec.

Ano jsou, je však třeba hledat ve vyšší cenové kategorii. Notebook by měl mít procesor alespoň Intel Core i5 nebo Intel Core i7, operační paměť alespoň 8GB RAM DDR3 nebo rychlejší typ DDR4, dobrou grafickou kartu a rychlý SSD disk.

Kvalitní repasované notebooky lze pořídit v ceně kolem 8 000 Kč. Hlavním parametrem je dobrý procesor (Intel Core i5 nebo Intel Core i7). Dále závisí na orientaci studia nebo práce. Pro tvůrčí činnosti a modelování ve 3D programech musí mít notebook dobrou grafickou kartu a operační paměť minimálně 8GB RAM DDR3. Důležitým kritériem pro studenty je hmotnost zařízení, aby bylo nošení pohodlné.

Ďalšie články z kategórie Notebooky

Vaše hodnocení:
(93%)