Elektrické vs. klasické zubní kartáčky

Je lepší elektrický, nebo klasický zubní kartáček?

Klasické zubní kartáčky jsme používali odjakživa, přičemž zuby a dásně většiny z nás neutrpěly větší újmu. Proč tedy vůbec přemýšlet nad koupí elektrického zubního kartáčku? Tato modernější alternativa má svá pozitiva i negativa. Z hlediska efektivity péče o ústní dutinu však jednoznačně převládají pozitiva. Pokud se nedokážete rozhodnout, zda zůstat u klasiky, nebo přesedlat na „elektriku“, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte o všech rozdílech, výhodách i nevýhodách obou typů zubních kartáčků.

Publikované: 08.09.2021
Aktualizované: 03.04.2024

Jaký zubní kartáček koupit?

Ať už dáváte přednost klasice, nebo je vaší jasnou volbou elektrický zubní kartáček, měli byste si před koupí toho správného kartáčku udělat průzkum. Pokud na něj nemáte čas, resp. se raději rozhodujete rychle a podle recenzí, můžete si zvolit jednu z možností v našich tabulkách. Vybrali jsme pro vás elektrické a klasické zubní kartáčky, které se mezi spotřebiteli těší velké oblibě.

Nejlepší elektrické zubní kartáčky

Názov Hodnotenie Detail
TrueLife SonicBrush UV   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
Oral-B iO 8   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Philips HX6807/35   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Philips HX6800/63   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Xiaomi Oclean X Pro   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Nejlepší klasické zubní kartáčky

Názov Hodnotenie Detail
Curaprox CS 5460   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Colgate Extra Clean   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
TePe Select soft   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Curaprox CS 3960   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
Curanatura Bamboo   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt

Obsah článku:

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Pokud hledáte zubní kartáček, ale nechce se vám sledovat všechny parametry související s jeho výběrem, můžete si vybrat z nejprodávanějších produktů. Podle cenového srovnávače Heureka jsme pro vás vytvořili výběr 5 nejprodávanějších elektrických zubních kartáčků.

Názov Hodnotenie Detail
Nevadent NSZB3.7C45*Zobrazit produkt
Philips Sonicare For Kids HX6352/425*Zobrazit produkt
Philips Sonicare HX6859/295*Zobrazit produkt
Philips Sonicare HX6851/345*Zobrazit produkt
Philips Sonicare For Kids HX6322/045*Zobrazit produkt

Výhody a nevýhody elektrických zubních kartáčků

K výhodám elektrických zubních kartáčků patří vysoká efektivita čištění zubů. Tento proces je navíc velmi nenáročný. Elektrické kartáčky byly totiž původně vynalezeny pro pacienty s omezenými motorickými schopnostmi a tzv. ortodontické pacienty, tedy např. lidi s rovnátky.

Za první oficiální elektrický model je považován kartáček s názvem Broxodent, který zkonstruoval švýcarský zubař Philippe Guy Woog v roce 1959. Broxodent měl jednu vadu na kráse. Byl napájen přímo ze sítě, při čištění zubů tak hrozil zásah elektrickým proudem. V roce 1961 si elektrické kartáčky vzala do parády společnost General Electric, která je předělala na bezpečnější, akumulátorový pohon.

Výhody a nevýhody elektrických zubních kartáčků

Ale zpět k našemu srovnání. Elektrický kartáček stačí na každém ze zubů přidržet ve správném úhlu několik sekund, celkově by vám čištění mělo zabrat cca 120 s. O všechno ostatní se postará rotace či vibrování hlavice se štětinami. Plusem je také fakt, že štětiny částečně vyčistí i prostory mezi zuby a promasírují vaše dásně. Podle některých zdrojů proto mohou předcházet ustupování dásní.

K možným nevýhodám lze zařadit menší šetrnost, což však platí jen v případě, že si vyberete ne zrovna nejlepší elektrický zubní kartáček, resp. takový, který nebude vhodný k péči o vaše zuby, nebo pokud máte extrémně citlivé zuby a dásně. Minusem je samozřejmě i vyšší pořizovací cena a nutnost výměny či dobíjení akumulátoru/baterie.

Výhody a nevýhody klasických zubních kartáčků

Výhodou a nevýhodou zároveň je již zmíněná šetrnost. Klasickým zubním kartáčkem v podstatě nemáte jak ublížit svým zubům ani dásním. Platí to i pro nevinné zranění, jako je poškrábání dásně či zadření štětiny o odhalené krčky. Na druhou stranu vám při nedůkladném čištění hrozí různé chronické či dlouhodobé problémy v podobě nadměrné tvorby zubního kamene, plaku a kazů. Opět však připomínáme, že při dostatečně důkladném a pravidelném čištění, správné technice a používání vhodného klasického zubního kartáčku by měl být téměř stejně efektivní.

Je elektrický zubní kartáček lepší než klasický?

Na otázku, zda je elektrický zubní kartáček lepší než klasický, nelze odpovědět zcela jednoznačně. Tak jako ve většině případů platí i v tomto, že jde o subjektivní rozhodnutí. Klasické zubní kartáčky jsou k zubům i dásním šetrné, resp. i při ne zcela správném použití nemůžete svým zubům zásadním způsobem uškodit. Pokud však nemáte osvojenou opravdu dobrou techniku, efektivita péče o vaši ústní dutinu rapidně klesá. Častým problémem bývá také používání nevhodného klasického zubního kartáčku, např. příliš tvrdého, či naopak extrémně měkkého.

Je elektrický zubní kartáček lepší než klasický?

Elektrické zubní kartáčky udělají podstatnou část práce za vás. Během minuty dokážou vykonat 8 000 až 40 000 pohybů, proto je nad slunce jasné, že se jedná o podstatně efektivnější způsob čištění zubů. Pro srovnání: klasickým kartáčkem za minutu provedete v průměru jen 500–600 pohybů. Ovšem pozor, při nesprávném používání elektrického zubního kartáčku může docházet k nadměrnému obrušování zubní skloviny, podráždění nebo poranění dásní, což může mít dlouhodobý, a zejména nenávratný negativní dopad na vaše zdraví.

Je elektrický zubní kartáček vhodný pro děti?

Používání elektrického zubního kartáčku a jeho srovnání s kartáčkem klasickým je v případě těch nejmenších speciální problematikou. V první řadě je třeba přihlédnout k věku dítěte. Elektrický zubní kartáček pro děti je vhodný nejdříve od 3 let. Někteří odborníci se shodují, že je dobré počkat až do věku kolem 4 let.

Děti z této věkové kategorie mohou používat elektrický zubní kartáček bez sebemenších problémů. Určitě věnujte pozornost výběru správného modelu s menší hlavicí a jemnými štětinami. Na trhu jich existuje více. Podle testů elektrických zubních kartáčků neprohloupíte např. koupí dětských elektrických zubních kartáčků Oral-B Stages Power Kids nebo Philips Sonicare for Kids.

Děti ve věku od cca 7–8 let již mohou používat elektrický kartáček pro dospělé. I v tomto věku je dobré sáhnout po menší náhradní hlavici s jemnými štětinami. Pro děti je nejlepší sonický zubní kartáček. Při používání elektrického kartáčku nezapomínejte na svou ratolest dohlížet. Důležitá je správná technika i čas, který věnují každému ze zoubků.

Je lepší sonický, nebo rotační zubní kartáček?

Pokud jste se právě rozhodli, že elektrický zubní kartáček je pro vás nejlepší, budete stát ještě před jednou důležitou otázkou: Je lepší sonický, nebo rotační zubní kartáček? Sonické zubní kartáčky jsou k zubům i dásním šetrnější. Jejich hlavice při čištění vibruje a zároveň rozkmitá vodu smíchanou se slinami. Díky tomuto procesu se dokáže do jisté míry dostat i do mezizubních prostorů, avšak pozor, dentální nit či ústní sprchu nenahradí na 100 %. Sonické zubní kartáčky jsou nejlepší pro ty, kteří nosí rovnátka, mají zubní náhradu, parodontózu nebo začínající odhalené zubní krčky.

Rotační elektrické zubní kartáčky jsou efektivnější při rozrušování a následném odstraňování zubního plaku. Fungují na principu oscilace, tedy rotace, která není příliš jemná. Rotační kartáčky proto doporučujeme používat jen těm z vás, kteří nemají problémy s citlivými dásněmi, zuby či odhalenými krčky.

Více se o elektrických zubních kartáčcích dozvíte v našem návodu, jak vybrat sonický zubní kartáček.

Zkušenosti spotřebitelů s elektrickými zubními kartáčky

Abychom vám byli schopní poskytnout co nejkomplexnější pohled na tento moderní způsob péče o dutinu ústní, udělali jsme si malý průzkum spotřebitelských hodnocení, recenzí a zkušeností s elektrickými zubními kartáčky. Summa summarum, většina uživatelů je spokojená.

Lidé si pochvalují rychlé, nenáročné a efektivní čištění zubů, které je spojené s pravidelnou masáží dásní. Sem tam jsme narazili na názory, že elektrický kartáček způsobil podráždění dásní nebo nebyl dostatečně efektivní při čištění míst v okolí rovnátek. V tomto směru připomínáme to, co bylo řečeno v úvodu našeho článku. Pro některé z vás mohou být lepší volbou klasické zubní kartáčky.

Máte ohledně elektrických zubních kartáčků nějaké otázky? Přečtěte si náš článek Elektrické zubní kartáčky – otázky a odpovědi.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektrické zubní kartáčky

Vaše hodnocení:
(89%)