Přímočaré pily

Nejlepší přímočaré pily 2024 + recenze

Dokáže vyříznout otvor, přesnou přímku, nepravidelný tvar, či dokonce hladký oblouk. Přímočará pila je vhodným pomocníkem pro každého domácího kutila. Její využití je opravdu široké. Je vhodná k prořezání dřeva, plastu, keramického obkladu a nezalekne se ani kovu. Pokud jste se rozhodli, že si takovou pilu pořídíte, pak jsme pro vás připravili test přímočarých pil, ve kterém se dozvíte vše důležité, na co byste se měli při výběru zaměřit. Porovnali jsme pro vás několik modelů, z nichž zvítězila pila Makita 4351FCTJ se silným, 720W motorem, s elektronicky měkkým startem a ovládáním konstantní rychlosti.

Publikované: 08.07.2022
Aktualizované: 04.04.2024

Jakou přímočarou pilu koupit?

Vybrat si nejlepší přímočarou pilu vám může zabrat spoustu času stráveného čtením dlouhých recenzí. Abychom vám ušetřili čas, připravili jsme pro vás tři krátké recenze vybraných produktů, které jsme ocenili speciálními štítky. Představíme vám vítěze testu, cenový trhák a jako třešničku na dortu i tip naší redakce.

Názov Hodnotenie Detail
Makita 4351FCTJ   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Bosch PST 650   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Parkside PSTD 800   ✔   Najpredávanejšie5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Makita 4351FCTJ

Makita 4351FCTJ

Přímočará elektrická pila s příkonem 720 W, rychlost řezu 2 800 otáček/min., výška zdvihu 26 mm, nastavení sklonu řezu max. 45°, čtyři stupně předkyvu.

Zobrazit více info

Model elektrické přímočaré pily značky Makita 4351FCTJ je vhodný na domácí, ale i profesionální práce. S kvalitním a ergonomickým provedením vám bude nápomocná při přesných řezech do různého materiálu. Motor s výkonem 720 wattů je schopen produkovat až 2 800 otáček za minutu. Na výběr máte čtyřstupňové orbitální nastavení pro ideální rychlost řezání. Slabší stránkou je osvětlení.

Cenový trhák
Bosch PST 900 PEL

Bosch PST 900 PEL

Přímočará elektrická pila s příkonem 620 W, rychlost řezu 3 100 otáček/min., výška zdvihu 20 mm, nastavení sklonu řezu max. 45°, čtyři stupně předkyvu.

Zobrazit více info

Pokud jste se rozhodli jít zlatou střední cestou a nepotřebujete nejvýkonnější model, tak vás může zaujmout přímočará pila Bosch PST 900 PEL. Je vybavena silným, 620W motorem. Překvapila nás rychlost řezu, která dosahuje 3 100 otáček za minutu. Poradí si s různými materiály, například se dřevem, a to do hloubky 90 mm, a kovem do 9 mm.

Náš TIP
Makita 4350FCTJ

Makita 4350FCTJ

Přímočará elektrická pila s příkonem 720 W, rychlost řezu 2 800 otáček/min., výška zdvihu 26 mm, nastavení sklonu řezu max. 45°, čtyři stupně předkyvu.

Zobrazit více info

Kvalitní a silná přímočará pila nabízí výkon 720 wattů. Jednoduché ovládání zajistí pozvolný rozběh a výměnu listu zvládnete bez použití nářadí. Nastavit si můžete otáčky, stupeň předkyvu a k dispozici je také možnost připojení k externímu odsávání. Speciální ergonomický tvar zajistí pohodlnější a bezpečnější držení.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Koupi přímočaré pily byste neměli ponechat náhodě. Při samotném výběru je důležité řídit se parametry, které vám zaručí spokojenost s produktem. Příkon, rychlost řezu či řezný výkon patří mezi základní parametry, na které byste se měli při nákupu zaměřit. Parametrů je samozřejmě mnohem více, ale ne všechny jsou nezbytně důležité. Níže vám proto nabízíme seznam těch nejdůležitějších, které vám doporučujeme brát v úvahu.

Příkon pily
Rychlost řezání
Řezný výkon
Předkmit
Nastavení sklonu řezu
Typ přímočaré pily
Ergonomie a konstrukce

Ve svém testu jsme si dali za cíl přiblížit vám a usnadnit výběr přímočaré pily. Kromě parametrů, na které jsme se zaměřili, pro nás byly důležité také spotřebitelské recenze. Každý produkt jsme důkladně analyzovali, abychom vám mohli nabídnout jen relevantní a pravdivé informace. V testu jsme se podívali na modely z různých cenových kategorií a produkty jsme vybírali od spolehlivých výrobců. Setkáte se se značkami Makita, Bosch, Güde nebo Fieldmann. Při tvorbě obsahu jsme využívali informace z portálu Heureka a také ze známých e-shopů, jako je mall.cz, alza.cz či kasa.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze přímočarých pil

Ať už jste zkušený řemeslník nebo jen domácí kutil, přímočará pila je jedním z nejuniverzálnějších zařízení, které by nemělo chybět žádnému kutilovi. Její výhodou je přesnost, která je využívána zejména při vyřezávání různých nepravidelných nebo i oblých tvarů do různých materiálů. Na trhu už dnes není problém takovou pilu sehnat, právě naopak – existuje jich už mnoho. Proto jsme pro vás připravili recenze přímočarých pil, abyste se ve výběru dokázali lépe zorientovat. Setkáte se s modely z různých cenových kategorií. Mnohé z nich disponují výbornými technickými parametry a u pokročilejších modelů se setkáte i s lepší výbavou. Pokud vás zajímá, jak náš test nakonec dopadl, pak pokračujte ve čtení.

Víťaz testu

Makita 4351FCTJ

Přímočará elektrická pila s příkonem 720 W, rychlost řezu 2 800 otáček/min., výška zdvihu 26 mm, nastavení sklonu řezu max. 45°, čtyři stupně předkyvu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Přímočaré pily Makita jsou na našem trhu velmi oblíbené, obzvláště pak tento model elektrické přímočaré pily Makita 4351FCTJ. Potěší vás kvalitním provedením a motorem s vysokým výkonem 720 wattů, který je schopen vyprodukovat 2 800 otáček za minutu.

Využijete ji při domácích pracích, ale je vhodná i k profesionálnímu použití. Díky vysokému výkonu zvládne přesné řezy do dřeva a také do měkké oceli a hliníku. Maximální řez do dřeva je do hloubky 135 mm, v měkké oceli do 10 mm a v hliníku do 20 mm. Základní deska je otočná o 45° na obě strany. Výška zdvihu dosahuje 26 mm. Určitě uvítáte také speciální tvar rukojeti, který zajistí pohodlnější a bezpečnější držení, nízkou hlučnost a malé vibrace. Na výběr máte čtyři stupně předkyvu a také si můžete nastavit počet kmitů, a to v rozmezí 800 – 2 800/min. Plusem je také to, že výměnu řezného listu zvládnete bez použití nářadí. Součástí dodávky přímočaré pily je imbusový klíč, přepravní kufřík, adaptér odsávání a průhledná deska.

Spotřebitelé vyzdvihují výkonnost stroje, jednoduchost ovládání a celkové provedení. Pila dosahuje hmotnosti 2,5 kilogramu, což oceníte při delší práci. Přejděme ke slabším stránkám tohoto modelu. Zákazníci si stěžovali na slabší osvětlení a nedostatečnou ochranu kabelu před přeřezáním. Z pohledu celkového hodnocení tato pila uspěla velmi dobře a z hlediska poměru mezi cenou a výkonem ji považujeme za velmi kvalitní.

Pozitíva

LED osvětlení
Možnost připojení k vodicí liště
Dobře řešená výměna pilového listu

Negatíva

Osvětlení je slabší

Příkon: 720 W ● Rychlost řezu: 2 800 otáček/min. ● Řezný výkon pro dřevo: 135 mm ● Řezný výkon pro ocel: 10 mm ● Stupně předkyvu: 4 ● Nastavení sklonu řezu: max. 45° ● Typ pily: přímočará elektrická pila ● Hmotnost: 2,5 kg ● Výška zdvihu: 26 mm ● Rozměry (D × Š × V): 27 × 7 × 19 cm

Cenový trhák

Bosch PST 900 PEL

Přímočará elektrická pila s příkonem 620 W, rychlost řezu 3 100 otáček/min., výška zdvihu 20 mm, nastavení sklonu řezu max. 45°, čtyři stupně předkyvu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Pokud jste se rozhodli jít zlatou střední cestou a nepotřebujete nejvýkonnější model, tak vás může zaujmout přímočará pila Bosch PST 900 PEL. Je vybavena silným, 620W motorem, který je oproti modelům Makita 4351FCTJMakita 4350FCTJ nižší, ale stále dostačující. Překvapila nás rychlost řezu, která dosahuje 3 100 otáček za minutu. Poradí si s různými materiály, například se dřevem, a to do hloubky 90 mm, a kovem do 9 mm.

Základna je nastavitelná do 45°. Čtyřstupňový orbitální předkmit umožňuje rychlejší pohyb pily, lepší řezání křivek a delší životnost pilového listu. Výměna samotného listu je jednoduchá a zvládnete ji bez nářadí. Plusem je funkce odfukování, která zajistí, aby napadaný prach nezakrýval viditelnost řezu. Kromě toho máte možnost připojit i externí odsávání prachu. Tato pila je vhodná pro každého kutila. O snadné nastavení rychlosti se stará předvolba zdvihů, takže lze pilu dokonale přizpůsobit konkrétnímu materiálu. Potěší vás kompaktní velikostí a také nízkou hmotností (2 kg). Pohodlí při práci zaručí i funkce Bosch Low Vibration, která utlumí vibrace a nárazy při řezání. Osvětlení Power Light zajistí optimální viditelnost řezu. Přímočará pila BOSCH PST 900PEL je dodávána s 10 pilovými plátky a disponuje praktickým zásobníkem, do kterého můžete uložit šest pilových plátků.

Spotřebitelé vyzdvihli kvalitu, zpracování, jednoduchost ovládání a všechny ostatní přednosti, které již byly zmíněny. Výrobek má své kvality, lze jej koupit za velmi dobrou cenu a negativní recenze jsme nenašli. Pro zkušenější kutily může být nevýhodou právě nižší příkon a řezný výkon.

Pozitíva

Minimální vibrace
Kufřík
SDS nasazování

Negatíva

Horší viditelnost řezného plátku

Příkon: 620 W ● Rychlost řezu: 3 100 otáček/min. ● Řezný výkon pro dřevo: 90 mm ● Řezný výkon pro ocel: 9 mm ● Stupně předkyvu: 4 ● Nastavení sklonu řezu: max. 45° ● Typ pily: přímočará elektrická pila ● Hmotnost: 2,2 kg ● Výška zdvihu: 20 mm ● Rozměry (D × Š × V): 28 × 12 × 34 cm

Náš TIP

Makita 4350FCTJ

Přímočará elektrická pila s příkonem 720 W, rychlost řezu 2 800 otáček/min., výška zdvihu 26 mm, nastavení sklonu řezu max. 45°, čtyři stupně předkyvu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Model Makita 4350FCTJ je velmi podobný vítězi našeho testu Makita 4351FCTJ. Liší se zejména vzhledem a celkovým provedením. Makita 4351FCTJ je kompaktnější a Makita 4350FCTJ robustnější. O výkonnosti zařízení není pochyb. K dispozici máte silný motor o výkonu 720 wattů s elektronickým startem a ovládáním konstantní rychlosti.

Obě jsou provedením velmi kvalitní a zaručují vám precizní práci. Rychlost řezu dosahuje 2 800 otáček za minutu a pomocí pily zpracujete dřevo do hloubky 135 mm a kov do hloubky 10 mm. Ideální rychlost řezání si nastavíte díky čtyřstupňovému orbitálnímu nastavení. Základní deska je otočná o 45° na obě strany. Výměnu pilového plátu zvládnete bez nářadí. Za výhodu považujeme protiskluzovou rukojeť a LED osvětlení pracovní plochy, které bylo u prvního modelu značky Makita slabší. Disponuje nástavcem s možností připojení k vysavači, který vám odstraní prach a nečistoty z pracovního stolu. Plusem je také dodávaný přenosný kufr.

Tato pila zaujme i profesionály. V recenzích jsme našli zejména pozitivní ohlasy na výhody, které jsme již výše zmiňovali. Zákazníci chválili robustní konstrukci, silný motor, tichý chod a celkovou kvalitu přístroje. Jediným minusem je vyšší cena, která je v porovnání s výkonem a kvalitou obstojná.

Pozitíva

Měkký start
Laserové osvětlení
Robustní konstrukce

Negatíva

Žádné

Příkon: 720 W ● Rychlost řezu: 2 800 otáček/min. ● Řezný výkon pro dřevo: 135 mm ● Řezný výkon pro ocel: 10 mm ● Stupně předkyvu: 4 ● Nastavení sklonu řezu: max. 45° ● Typ pily: přímočará elektrická pila ● Hmotnost: 2,6 kg ● Výška zdvihu: 26 mm ● Rozměry (D × Š × V): 24 × 7 × 20 cm

Pre náročných

Makita DJV182Z

Přímočará akumulátorová pila, 18V akumulátor, rychlost řezu 3 500 otáček/min., výška zdvihu 26 mm, nastavení sklonu řezu max. 45°, čtyři stupně předkyvu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Z vyšší cenové kategorie vám představujeme akumulátorovou přímočarou pilu Makita DJV182Z. Tento produkt od renomované značky nás zaujal díky výkonným parametrům a pozitivním hodnocením. Je vhodný jak pro profesionály, tak i pro začátečníky. Od modelů Makita 4351FCTJ, Makita 4350FCTJ a Bosch PST 900 PEL se pila liší tím, že je vybavena akumulátorem, a tak je použitelná i na místech bez elektrické energie.

Pila je napájena 18V bateriemi Li-ion. Plusem u akumulátorové přímočaré pily je to, že umožňuje provoz stroje bez kabelu. Dodává se s bezuhlíkovým akumulátorovým motorem, který pomáhá snižovat generované teplo a také hluk v případě běžícího motoru. Tento motor umožňuje delší použití na jedno nabití akumulátoru. Motor má na výběr šest rychlostí. Můžete si vybrat v rozmezí 800 – 3 500 otáček za minutu.

Díky svému silnému výkonu a více možnostem nastavení je tento model schopný řezat dřevo do hloubky 135 mm, ocel do hloubky 10 mm a hliník do 20 mm. Čepele mají možnost 45° zkosení doleva i doprava, což umožňuje uživatelům provádět šikmé řezy. Vyjmout a vyměnit je lze bez použití nářadí. Masivní konstrukce, rukojeť ve tvaru písmene D a protiskluzové prvky zaručí bezpečnou a pohodlnou práci. Pohodlný úchop spolu s minimálními vibracemi zlepší ovladatelnost a přesnost stroje. Výhodou je duální LED světlo, které osvětluje linii řezu při slabém osvětlení. Minusem je chybějící funkce odfukování pilin, která by odstranila nečistoty z řezné linie.

Tato akumulátorová přímočará pila potěší kutily, kteří využívají stroj na stavbě bez napájení. Zákazníci vyzdvihují dostatečný výkon, přesnost pily, a hlavně flexibilitu používání. Pokud si chcete tento přístroj pořídit, musíte počítat s tím, že pořizovací cena této aku přímočaré pily je v porovnání s jinými produkty na trhu vyšší.

Pozitíva

Přesnost vedení pilového listu
Výkon
Plynulý náběh výkonu

Negatíva

Vyšší hmotnost

Akumulátor: 18 V ● Rychlost řezu: 3 500 otáček/min. ● Řezný výkon pro dřevo: 135 mm ● Řezný výkon pro ocel: 10 mm ● Stupně předkyvu: 4 ● Nastavení sklonu řezu: max. 45° ● Typ pily: přímočará akumulátorová pila ● Hmotnost: 2,6 kg ● Výška zdvihu: 26 mm ● Rozměry (D × Š × V): 27 × 8 × 21 cm

DeWALT DCS334N

Přímočará akumulátorová pila, 18V akumulátor, rychlost řezu 3 200 otáček/min., výška zdvihu 26 mm, nastavení sklonu řezu max. 45°, čtyři stupně předkyvu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Do svého testu jsme zařadili ještě jednu akumulátorovou přímočarou pilu, tentokrát je to model DeWALT DCS334N. Disponuje bezuhlíkovým akumulátorovým motorem. Napětí akumulátoru dosahuje 18 V. Oproti konkurenčnímu modelu Makita DJV182ZDeWalt o něco nižší rychlost řezu, která dosahuje 3 200 otáček za minutu. Volič rychlosti je umístěn na vrchu rukojeti, kam na něj snadno dosáhnete i jednou rukou.

Je vhodná k řezání různých materiálů, hloubka řezu do dřeva činí maximálně 135 mm a pro ocel 10 mm. Pila na nás zapůsobila svým jednoduchým ovládáním a ergonomií. Gumový povrch rukojeti navíc snižuje povrchové vibrace. O snadnou manipulaci se postará i nízká hmotnost, která dosahuje pouhých 2 kg. Samozřejmostí je LED osvětlení pro dobrou viditelnost řezné čáry a funkce odfukování pilin. Patka, nastavitelná bez použití jiného nářadí s krytem proti poškrábání, umožňuje provádění šikmých řezů v úhlu 45 stupňů vpravo i vlevo.

Mezi silné stránky této aku přímočaré pily od značky DeWALT patří snadná výměna pilových plátů, osvětlení a celková kvalita. Uživatelům se líbí také dobrá výdrž baterie, kterou při práci jistě každý ocení. Musíme ale vytknout, že součástí není přenosný kufřík.

Pozitíva

LED osvětlení
Výdrž
Jednoduchá montáž listů

Negatíva

Žádné

Akumulátor: 18 V ● Rychlost řezu: 3 200 otáček/min. ● Řezný výkon pro dřevo: 135 mm ● Řezný výkon pro ocel: 10 mm ● Stupně předkyvu: 4 ● Nastavení sklonu řezu: max. 45° ● Typ pily: přímočará akumulátorová pila ● Hmotnost: 2,1 kg ● Výška zdvihu: 26 mm ● Rozměry (D × Š × V): 27 × 12 × 20 cm

Další zajímavé produkty

Pokud vás neoslovil žádný námi představený model, mohly by vás zaujmout následující odstavce, ve kterých vás seznámíme s dalšími produkty, které stojí za vaši pozornost. Nabídka dnešního trhu je oproti minulosti mnohem širší a pestřejší a modelů přímočarých pil je opravdu mnoho. Seženete přístroje různých značek a s různými parametry. Často se od sebe jednotlivé kousky výrazně neliší, mohou se však lišit různými detaily nebo nejsou až tak známé. Projděte si proto s námi ještě několik tipů, které jsme pro vás vybrali.

Pokud hledáte pomocníka k řezání tlustšího dřeva a hranolů, zaujme vás tato výkonná přímočará pila Bosch GST 150 BCE. Disponuje velkým příkonem 780 W, a zvládne tak 3 100 zdvihů za minutu. Tato robustní pila je vhodná k řezání do různých druhů materiálů od dřeva, plastu, betonu až po železné kovy a kámen. Hloubka řezu do dřeva dosahuje 150 mm a do oceli 10 mm. Pila je určena zejména na hrubé řezy a nevýhodou je nižší přesnost a hlučnost.

Jednou z nejlevnějších přímočarých pil, které na trhu seženete, je Fieldmann FDP 200451-E. Navzdory své nízké ceně vůbec není k zahození. Pokud hledáte elektrickou přímočarou pilu k příležitostnému, menšímu a domácímu řezání, tak tato pro vás bude dostačující, ale k profesionálnímu použití určitě vhodná není. Dosahuje příkonu 450 W a rychlosti bez zatížení 3 000 otáček za minutu. Maximální řez je do hloubky 55–60 mm. Používání je velmi jednoduché a práci zpříjemňuje také ergonomická rukojeť s měkčeným madlem.

Další levnější alternativou je přímočará pila Parkside PSTKA 12. Tato pila má oproti předchozímu modelu nižší volnoběžný počet zdvihů – 2 800 za minutu. Úhel řezu je nastavitelný do 45°. Plusem je ergonomické držadlo s pogumováním. Přímočarou pilu značky Parkside seženete v prodejně nebo na e-shopu Lidl.

Model Makita JV0600K je velmi lehká a kompaktní elektrická přímočará pila. Příkon motoru dosahuje 650 W a rychlost řezu si můžete nastavit od 500 do 3 100 otáček za minutu. Je vhodná k domácímu použití i pro začátečníky. Chod je tichý a bez vibrací. Maximální hloubka řezu do dřeva dosahuje 90 mm a do oceli a hliníku 10/20 mm. Plusem je dodávané příslušenství a kufřík.

Spotřebiteli oblíbená je také přímočará pila Metabo STEB 65 Quick. Pokud hledáte kvalitu za dobrou cenu, tak se za ní ohlédněte. Je vhodná pro každého kutila. Má dostatečný příkon, a to 450 W, a rychlost řezu je nastavitelná od 600 do 3 000 otáček za minutu. Dřevo prořežete do hloubky 65 mm a ocelový plech do 6 mm. Má nízkou hmotnost (do 2 kg) a spolu s protiskluzovým povrchem se postará o hladký chod. Plusem je funkce vyfukování třísek, která u levnějších modelů nebývá standardem.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Při výběru jakéhokoli výrobku je kromě parametrů důležité i to, jaký na něj mají názor samotní spotřebitelé, kteří už výrobek skutečně používají. Předtím než jsme vybrali všechny produkty do svého testu, jsme prověřovali také míru jejich prodejnosti. Abyste mohli tento parametr při výběru zvážit, připravili jsme pro vás tabulku nejprodávanějších přímočarých pil z cenového srovnávače Heureka. Jelikož se prodejnost jednotlivých modelů mění, tabulku pro vás v pravidelných intervalech aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Parkside PSTD 800 C35*Zobrazit produkt
Makita 43295*Zobrazit produkt
Parkside PSTDA 20-Li B35*Zobrazit produkt
Bosch PST 6505*Zobrazit produkt
Bosch GST 7505*Zobrazit produkt

Dokážete s ní řezat dřevo, plast, kov i obkládačky. Používá se k vyřezávání otvorů nebo různých tvarů, dělení materiálů a největší výhodou je možnost řezání do oblouku. Zároveň jde o relativně bezpečný přístroj, který řeže po povrchu daného předmětu, a proto se nemusíte obávat o prsty. Jedná se o nástroj s názvem přímočará pila, který by neměl chybět žádnému kutilovi. Patří mezi nejprodávanější elektrická náčiní na trhu. Pokud vám tento přístroj chybí nebo jej chcete vyměnit, před koupí byste si měli položit otázku, jak často a k čemu budete přístroj používat. Jednotlivé modely se od sebe liší příkonem a různými parametry. V první řadě je třeba si vybrat, zda chcete klasickou, elektrickou přímočarou pilu, nebo vás potěší akumulátorová přímočará pila, která funguje bezdrátově. Výběr je na vás, ale pokud si nedokážete poradit, připravili jsme pro vás přehled jednotlivých parametrů, na které byste se měli při výběru zaměřit. V krátkosti vám je představíme, čímž vám usnadníme výběr. Na závěr pro vás máme i orientační přehled cen a ověřených výrobců, se kterými nešlápnete vedle.

Jak vybrat přímočarou pilu

 • Příkon
 • Rychlost řezání
 • Řezný výkon
 • Předkmit
 • Nastavení sklonu řezu
 • Výměna pilových plátů
 • Příslušenství
 • Cena a oblíbení výrobci

Příkon

Příkon přímočaré pily je jednou z prvních informací, se kterými se při výběru setkáte. Je to jeden z nejdůležitějších parametrů, který určuje to, jak je přístroj silný a s jak moc složitými úkony si poradí. Měří se ve wattech. Platí, že čím je příkon vyšší, tím tvrdší materiály pila dokáže uříznout. Je nutné počítat s tím, že výkonnější modely jsou těžší, robustnější a v neposlední řadě i dražší. Klasické modely mají příkon kolem 500 W a ty nejlepší až kolem 800 W. Vyšší příkon přináší větší sílu elektromotoru, výdrž řezání je delší a pila zvládne řezání nejen dřeva, ale také plechu nebo železa. Takovýto model se již hodí do rukou zkušeným kutilům, kteří potřebují kvalitní stroj a budou ho při své práci pravidelně využívat. Pokud potřebujete přímočarou pilu do domácí dílny a budete ji používat minimálně, tak vám postačí i pila s příkonem do 600 W.

Rychlost řezání přímočaré pily 

Tento údaj hovoří o tom, jak dlouho nám bude práce s pilou trvat. Rychlost je definována počtem otáček, které pila dokáže vykonat za minutu. Důležité je, aby pila umožňovala regulaci rychlosti. U některých materiálů, jako je například dřevo, není regulace rychlosti nutná, zde stačí pevně stanovená rychlost. Jiné materiály byste bez nastavení rychlosti řezat nedokázali. Křehké materiály a plast potřebují nižší otáčky, protože při vyšších by se mohl plast zahřát a rozpouštět. Totéž platí i u tvrdších materiálů, například u kovu, kde by se zase rychlejší pohyb plátku promítl do otupení.

Abychom to shrnuli, pokud chcete řezat různé materiály, poohlédněte se po modelech s regulací otáček. Nejčastěji se setkáte s přímočarými pilami s rozsahem 0 – 3 200 volnoběžných kmitů za minutu. Správnou volbou pro řezání dřeva je rychlost 2 000 až 3 200 kmitů za minutu. Kovy nebo plasty se řežou při rychlostech 1 500 – 2 000 kmitů za minutu. Nejpomaleji se řeže sklo a keramika. Jelikož jsou křehké a snadno se zlomí, ideální rychlost je menší než 1 500 kmitů za minutu.

Řezný výkon

Jedná se o parametr, který úzce souvisí s typem materiálu. Udává se v milimetrech a hovoří o maximální hloubce průřezu, kterou pila zvládne u různých materiálů. Nejčastěji se udává řezný výkon u dřeva a kovu. V podstatě jde o hraniční hodnoty. Tloušťka řezu pro dřevo se pohybuje v intervalu od 50 do 150 mm a tloušťka řezu pro kov nebo ocelové profily od 5 do 15 milimetrů. Ostatní materiály se hodnotou průřezu pohybují mezi těmito dvěma údaji.

Přímočará pila řezný výkon

Předkmit, rozkmit nebo orbitální pohyb

Tyto názvy jsou v podstatě synonyma pro určitý pohyb pilového plátu při řezání. Při běžném řezání se pilový plát pohybuje pouze směrem nahoru a dolů. Výhodou předkmitu je, že při pohybu plátu dolů se zároveň pohybuje i mírně dozadu a při pohybu vzhůru zase dopředu. Plusem je také to, že se snáze odnášejí piliny a nářadí jimi není zanesené. V konečném důsledku to znamená rychlejší řezání a menší riziko zaseknutí pilového listu v materiálu. Používá se zejména při řezání dřeva a měkčích materiálů. Na druhé straně má i své nevýhody, jako například to, že takovéto řezání způsobuje odchylky a řez nemusí být tak čistý a hladký. Vyhnete se tomu, pokud nebudete řezat křehké materiály. Bez použití této funkce dosáhnete čistšího řezu, ale pomaleji. Proto se poohlédněte po modelech, které umožňují nastavení stupně předkmitu, abyste si sami vybrali, jaký rozkmit potřebujete. Přístroj by měl mít i funkci vypnutí předkmitu, abyste mohli řezat křehké materiály jako plasty či kovy a dosáhli čistého, přesného řezu.

Základová deska a nastavení sklonu řezu

Hlavním komponentem každé přímočaré pily je základová deska. Je vyrobena z hliníku nebo z oceli. Vhodnější volbou je ocelová základová deska, která je odolnější. U levnějších modelů se však setkáte spíše s hliníkovou deskou. Základní deska je spodní část přístroje, která se přímo dotýká materiálu. Zajišťuje vám, že pilový plátek zůstane po celou dobu řezání ve stejném úhlu.

Už víte, že přímočarou pilu nemusíte používat pouze na rovný řez. Poslouží vám i při řezání pod úhlem nebo při oblém řezu. Zvolený model by měl umožňovat nastavení sklonu řezu. O tom, do jakého úhlu můžete desku nastavit, hovoří kapacita úkosu. Pro přímočaré pily je to obvykle od 0 do 45 stupňů. Často je rozdělena do 0°, 15°, 30°, 45°. U dražších modelů naleznete plynulou regulaci po stupních do obou stran, doprava i doleva. U levnějších modelů zvládnete toto nastavení pomocí vhodného náčiní.

Výměna pilových plátů

Pilový list/plátek vám nevydrží věčně. Když se opotřebuje a zničí, tak jej musíte vyměnit za nový. Rovněž při řezání různých materiálů budete muset pilové pláty střídat. To, jakým způsobem se dá vyměnit, rozhodne o tom, jak rychle proběhne výměna. Na trhu se můžete setkat s přístroji se dvěma možnostmi výměny pilového plátu.

Přímočará pila výměna pilových plátů

U starších a levnějších modelů se potrápíte s výměnou pomocí klíče, který uvolní šroub držící pilový plát. Po uvolnění musíte plát vytáhnout, a pokud jste s pilou nedávno pracovali, může se stát, že se popálíte. Na původní místo nasadíte nový plát, který klíčem dotáhnete. Tento způsob trvá déle a musíte si dávat pozor, abyste klíč měli u sebe.

Naštěstí již dnešní modely většinou disponují možností výměny plátu rychloupínacím systémem. Jednoduše posunete páčku, plát se uvolní a vy jen vložíte nový. Těchto systémů je mnoho a je jen na značce, který si zvolila. Každopádně je to způsob mnohem rychlejší, praktičtější, bezpečnější a zvládnete to bez použití jakéhokoli nářadí.

Další funkce a příslušenství

V předchozích odstavcích jsme vám nabídli přehled hlavních funkcí a parametrů, které by měla přímočará pila splňovat. Pokud chcete opravdu kvalitní kousek, nepřehlédněte ani tyto další vybrané funkce, které možná nejsou nejdůležitější, ale určitě vám při práci pomohou a usnadní ji. Každému kvalitnějšímu modelu by tyto funkce a příslušenství neměly chybět.

 • LED osvětlení – pomůže vám při viditelnosti řezné čáry, i když budete řezat v méně osvětlené místnosti. Podsvícení by měla mít každá kvalitní přímočará pila. Světlo dokáže zaměřit přesně na místo, kde právě řežete.
 • Laserové ukazovátko – je důležité při řezání rovných linií. Laserové ukazovátko nasvítí rovnou linii, po které máte řezat. Dosáhnete díky tomu přesných řezů.
 • Odfukování pilin – zajišťuje, aby se vzniklý prach a piliny odstranily z řezné čáry. Je vhodné pro lepší viditelnost a také zajišťuje ochranu před zanesením motoru.
 • Sběrač prachu – zapojuje se do vysavače a plní přesně opačnou funkci než odfukování prachu. Při řezání padající prach a piliny sběrač vsaje a sníží tak prašnost.
 • Antivibrační systém – práce s touto funkcí bude mnohem pohodlnější. Vibrace z řezání se nebudou přenášet do rukojeti.
 • Ochranný kryt – je velmi důležitý a většina kvalitních pil jím už disponuje. Průhledný kryt zajistí, aby vám při řezání jakéhokoli materiálu nevletělo nic do obličeje nebo do očí.
 • Vodítko a nástavce – slouží ke zvládnutí přesných řezů libovolného tvaru.
 • Přenosný kufřík – je součástí dražších modelů a slouží k praktickému skladování a přenášení nářadí.
 • Nástavec proti vylamování třísek
 • Kryt na pilový list

Přímočará pila – funkce

Vyšší cena, vyšší výkon

Cena při výběru často patří k důležitým parametrům. V první řadě byste měli brát ohled na výkon a ostatní funkce. Cena přímočaré pily se odvíjí zejména od jejího výkonu. Nejlevnější modely přímočarých pil seženete již za cenu od 500 Kč. Tyto pily mají nízký příkon jen do 400 až 500 W a jsou určené domácím kutilům na jednoduchou a příležitostnou práci. U takto levných modelů musíte počítat s tím, že jsou to jednoduché stroje bez různých funkcí. O něco výkonnější stroje získáte, pokud zainvestujete kolem 1 500–2 500 Kč. V této kategorii naleznete již kvalitnější pily s příkonem od 500 W. Často už disponují více funkcemi. O třídu a také 2 500 Kč výše, tedy přibližně od 3 700 Kč, půjdete zlatou střední cestou a pořídíte si opravdu kvalitní stroj s výkonem kolem 600 W. Pokud jste profesionál a ke své práci hledáte opravdu kvalitní mašinu s výkonem 800 W, pak si připravte 6 200 až 8 700 Kč. Za tuto cenu si pořídíte jistě výkonný stroj, který bude disponovat mnoha užitečnými funkcemi a praktickým příslušenstvím. 

V hlavní roli Makita, Bosch či Güde

V případě ověřených výrobců máte jistotu, že neuděláte krok vedle a pořídíte si kvalitní produkt, který otestovalo mnoho zákazníků. Nejvíce pozitivních ohlasů si získala značka Makita. Patří k nejznámějším výrobcům pracovního nářadí na světě. V její nabídce naleznete profesionální přímočaré pily, ale i jednodušší modely. Velké oblibě se u spotřebitelů těší značka Bosch. Modely vynikají promyšlenou ergonomií a snadným ovládáním. Známé a také oblíbené jsou přímočaré pily Black and Decker, Güde, Narex nebo Fieldmann.

Otázky a odpovědi – FAQ

Máte nějaké otázky a v článku jste na ně nenašli odpověď? V tom případě vám možná pomůže tato závěrečná sekce s často kladenými dotazy. Pokud jste se ani zde nedozvěděli odpověď, tak neváhejte a napište nám komentář se svou otázkou. Vaše dotazy průběžně kontrolujeme a snažíme se vám co nejdříve odpovědět.

Pokud chcete výkonnější přímočarou pilu, tak sáhněte určitě po elektrické pile. Akumulátorová pila je také dost výkonná a obratná, ale má i své nevýhody. Je vhodná k použití na místech, kde nemáte přístup k elektrické energii.

Hobby přímočaré pily většinou disponují nižším výkonem a chybí jim mnoho funkcí, bez kterých by se profesionál neobešel. Jsou vhodné k občasnému používání a na práce v domácnosti. Jejich výhodou je, že jsou levnější. Pokud jste již profesionál a potřebujete tuto pilu využívat často a při tvrdší práci, určitě si vyberte model s vyšším výkonem.

Určitě záleží na modelu, ale například značka Makita nabízí i náhradní díly pro své výrobky.

Güde STS 800-2 EL

Přímočará elektrická pila s příkonem 800 W, rychlost řezu 3 000 otáček/min., výška zdvihu 20 mm, nastavení sklonu řezu max. 45°, čtyři stupně předkyvu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Pokud nechcete utrácet příliš mnoho peněz, vhodnou volbou pro vás bude levná přímočará pila Güde STS 800-2 EL. Překvapila nás nejen nízkou cenou, ale také svými parametry. Výkon motoru dosahuje 800 wattů, což je dokonce více než u vítěze Makita 4351FCTJ.

Tato výkonná přímočará pila je určená k přímým nebo tvarovaným řezům do masivního dřeva, plastu, kovu a jiných materiálů. Zvládnete s ní řezání podlah, obkladových panelů, plastových trubek nebo vyřezávání ornamentů či dekoračních prvků. Disponuje laserem, díky kterému lépe uvidíte řez. Celkem 3 000 otáček za minutu předznamenává opravdu vysokou rychlost řezu. Výšku zdvihu si můžete nastavit až do 20 mm. S touto přímočarou pilou značky Güde zvládnete řezání do dřeva do hloubky 100 mm a do oceli do 10 mm. Základová deska je nastavitelná do 45°.

Uživatelům se líbí ergonomicky tvarovaná protiskluzová rukojeť, která se stará o bezpečnost při práci. Používání usnadní i systém rychlovýměny pilového listu, kterou zvládnete sami bez nářadí. Nízká cena se projevila nižší kvalitou zpracování. V celkovém hodnocení tato pila skončila na dobrém místě, avšak svými možnostmi zaujme spíše méně náročné uživatele.

Pozitíva

Poměr ceny a výkonu
Hladký chod
Jednoduché ovládání

Negatíva

Šrouby se při používání uvolňují

Příkon: 800 W ● Rychlost řezu: 3 000 otáček/min. ● Řezný výkon pro dřevo: 100 mm ● Řezný výkon pro ocel: 10 mm ● Stupně předkyvu: 4 ● Nastavení sklonu řezu: max. 45° ● Typ pily: přímočará elektrická pila ● Hmotnost: 3 kg ● Výška zdvihu: 20 mm ● Rozměry (D × Š × V): 28 × 9 × 24 cm

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(90.6%)