Horská kola

Nejlepší horská kola 2024 – Kellys, CTM i Scott mají dobré recenze

Možná si právě vybíráte své první horské kolo – to, které je "údajně" nejlepší. Tuto chybu nedělejte. Hledat rychlé a levné řešení se ne vždy vyplácí. Ať už se zaměřujete na pánská nebo dámská horská kola, hledat musíte to, co vyhovuje pouze a právě vám. Mountain bike – MTB kolo je předurčené pro konkrétní účel a také proto je výběr specifický. Podobně jako silniční kola či kola do města, i zde rozhodují podmínky, pro které jsou horská kola konstrukčně stavěná a je možné využít jejich potenciál naplno.

Publikované: 12.01.2021
Aktualizované: 03.04.2024

Které horské kolo koupit?

Nechce se vám číst celý článek? Nabízíme vám přehledné tabulky top horských pánských a dámských kol. Každý produkt má u sebe štítek, abyste se jednoduše zorientovali v tom, které kolo je nejlepší, které nejprodávanější, které vám doporučujeme apod.

Nejlepší pánská horská kola

Názov Hodnotenie Detail
Leader Fox Esent   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Scott Scale 930   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Cannondale Scalpel   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Focus Whistler 3.9   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
GT Avalanche Sport   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Nejlepší dámská horská kola

Názov Hodnotenie Detail
Rock Machine Catherine   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Capriolo Exid   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Author Traction ASL   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
CTM Charisma 4.0   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Leader Fox MXC 2   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Obsah článku:

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Pokud hledáte horské kolo, nechce se vám však sledovat všechnyparametry a číst našeho průvodce výběrem, můžete si vybrat z nejprodávanějších produktů. To, co zaujalo většinu spotřebitelů, možná bude vyhovovat i vám.

Názov Hodnotenie Detail
Trek X-Caliber 85*Zobrazit produkt
Specialized Rockhopper5*Zobrazit produkt
Trek Procaliber 9.55*Zobrazit produkt
Trek X-Caliber 95*Zobrazit produkt
Leader Fox Factor5*Zobrazit produkt

Ať jste milovníkem cyklistiky nebo s ní jen začínáte, horská kola patří mezi nejprodávanější a nejoblíbenější typy kol. Rozličné značky a velké množství výrobců jsou toho důkazem. Nesoustřeďte se na žebříček nejlepších modelů a raději zvažte, jak skutečnou kvalitu poznáte. Nepochybně vám pomohou i reference uživatelů, ale rovněž perfektní znalost technických parametrů a výhod, které horská kola přinášejí. Tak tedy, jak vybrat horské kolo?

  • Základní typy horských kol
  • Konstrukce – Odpružení rámu kola 
  • Vzduchová vidlice vs pružinová
  • Velikost kola a rozměry kol
  • Typ brzd a převody
  • Doplňky na kolo
  • Nejlepší značky horských kol
  • Cena

Horská kola – základní typy

Jaké typy horských kol v současnosti trh nabízí? Množství prodejců rozděluje horská kola na základě odlišných parametrů. Někdy však zapomínají na jejich terénní účel nebo "pohlaví". Kategorizace má svou posloupnost a pokud budete vybírat z horských kol, postupujte systematicky.

  • Pánská horská kola
  • Dámská horská kola
  • Dětská horská kola

Pánská a dámská horská kola

Dámská horská kola zvyknou mít kratší rám, širší sedadlo a někdy i menší rozpětí řídítek. Rozdíl je také v samotné konstrukci, která již vizuálně působí jinak a vyhovuje anatomii ženského těla. Pánům by rozhodně takové provedení nemuselo vyhovovat. Pánská horská kola mají konstrukci spojenou výše, rám je vždy delší a sedadlo užší.

Dětská horská kola

Samostatnou kategorií mezi koly jsou dětská horská kola, která se liší velikostí a celkově provedením konstrukce. Rovněž jsou však k dispozici odlišné rámy určené pro dívky i chlapce.

Test horských kol

Při kategorizaci nesmíme zapomenout ani na unikátní třídu v rámci tohoto segmentu. Jsou ní horská elektrokola, která nabízejí vyšší či menší míru asistence. Tu může jezdec regulovat podle toho, do jaké míry pomoc elektromotoru vyžaduje. Nabíjecí akumulátorový zdroj není určený pro samostatný pohon, ale jen pro určitou procentní míru pomoci. Elektrická horská kola mají stále více příznivců a v terénu mají své místo. Jde však o samostatnou kategorii kol, která se odlišují konstrukcí, technologií i vyšší cenou.

Horská kola podle terénu

Zjednodušeně můžeme horská kola kategorizovat i na základě toho, do jakého terénu jsou určená. Jde o velmi důležitý parametr, a to z důvodu, že se na základě něj také odlišuje typ konstrukce, odpružení horského kola a jeho zdvih. O jednotlivých typech konstrukcí se dočtete v další sekci, Konstrukce – Odpružení rámu kola. Obecně však můžeme kola řadit podle typu terénu do tří kategorií:

  • Lehčí terén – nenáročné nezpevněné cesty, lesní stezky, štěrkovité tratě
  • Mírný terén – nezpevněné cesty, horské a kamenité tratě, náročnější převýšení
  • Náročný terén – horské tratě, skály, kameny, vysoké převýšení, sjezdy, prudké srázy

Odpružení na kolo

Rám kola, resp. jeho konstrukce je enormně důležitým parametrem. Předpokladem je, že znáte typ kola a druh terénu, ve kterém budete s vaším kolem jezdit. MTB kolo může být vyhotoveno ve dvou typech konstrukcí. Jejich odlišným jmenovatelem je odpružení horského kola a jeho zdvih. Samotný zdvih je rozsah, ve kterém se pohybuje tlumič při pružení. Udává se v milimetrech.

Hardtail kola

Horská kola s pevnou konstrukcí jsou stavěna na méně náročný – lehčí nebo mírnější terén. Nejsou náhradou za trekingová, jízdní kola či kola do města, ale jejich využívání na asfaltu není prohřeškem a je poměrně běžné. Tzv. hardtaily disponují pevnou konstrukcí, která má odpruženou pouze přední vidlici. Někteří odborníci tento typ konstrukce označují jako hybridní. Něco mezi silničním a horským kolem. Odpružená přední vidlice však nabízí významný komfort při jízdě po nezpevněném povrchu. Výhodou je, pokud je přední vidlici možné uzamknout, pokud se častěji přesouváte po pevném povrchu.

Jak vybrat horské kolo? 

V rámci této kategorie najdete také kola s označením cross country, která mají zdvih odpružení v rozmezí 80 do 100 mm. Specifickou kategorií hardtailových kol jsou dirt či slopestyle kola určená ke skákání. Sedlo je umístěno nízko a šikmo vůči řídítkům – odpružení nemají vůbec nebo velmi nízké. Bez odpružení je například BMX nebo trial kolo. Tato kola jsou primárně určena na akrobatickou jízdu a technické kousky. Nemusí dokonce disponovat ani posedem.

Celoodpružená kola

Do náročného terénu, na sportovní účely či závodní využití je ideální celoodpružená konstrukce kola. Rozhodně však není taková konstrukce vhodná pro jízdu po městě nebo výhradně po rovině. Takový rám totiž disponuje odpružením nejen na přední vidlici, ale rovněž tlumiči vzadu. Úkolem je eliminovat přenos nárazů v horším, členitějším terénu a překonávat i příčné nerovnosti. Tento technický aspekt výrazně zvyšuje komfort jízdy a také bezpečnost.

Mezi horská kola s celoodpruženou konstrukcí patří trail / all mountain kola. Perfektně zvládají náročnější kopcovitý terén a mají vyšší zdvih odpružení od 120 do 140 mm. Pokud milujete adrenalin, zřejmě budete vyhledávat downhill kola, která jsou určená na horské a technické sjezdy. Odpovídá tomu i odpružení v rozsahu od 190 do 205 mm. Na adrenalinovou a technickou jízdu jsou také konstrukčně předurčeny freeride a enduro kola. Poradí si i v tom nejtěžším horském terénu.

Hliníkový, titanový nebo karbonový rám kola

Kolo z kvalitní oceli není k zahození, ale dnes to rozhodně není materiál, který by skuteční milovníci cyklistiky preferovali. Kvalita materiálů ve velké míře ovlivňuje váhu, výdrž, ale i cenu horského kola. Rámy kol mohou být:

  • Ocelové
  • Hliníkové – slitinové
  • Karbonové
  • Titanové

Ocel má své výhody, a ještě i dnes je velmi často používaným materiálem, který je velmi pevný. Její nevýhodou je vysoká hmotnost, horší flexibilita a částečně i problém koroze. Ocel jako taková však odšla do pozadí s příchodem hliníkových či slitinových rámů. Nižší hmotnost a vysoká odolnost jsou skvělým kompromisem i z hlediska ceny.

Pokud půjdete s cenovým stropem výše, natrefíte na úplně jiné materiály. Takový karbon je uhlíkovým kompozitem, který je 6- až 10krát pevnější než ocel, ale hmotnost je násobně nižší. Na rozdíl od ocelových rámů je karbonový rám rovněž flexibilnější a lépe absorbuje nárazy a vibrace.

Rozmery kolies horského bicykla

Exkluzivitou je nepochybně kolo, jehož rám je vyroben z titanu. Cena takových kol se pohybuje někdy až na úrovni průměrně drahých ojetých aut. Pevnost, nízká hmotnost, flexibilita a schopnost absorbovat vibrace. K tomu všemu enormní odolnost vůči opotřebení materiálu.

Vzduchová vs pružinová vidlice

Typ vidlice – pokud je vidlice odpružená, může fungovat dvěma způsoby. Pružinový nebo vzduchový. V obou případech je možné nastavit uzamčení vidlice, což dává smysl především pokud jezdíte převážně po zpevněných površích. Vzduchové odpružení má výhodou v možnosti nastavení tlaku vzduchu v tlumičích. Přizpůsobit tak můžete výšku zdvihu váze jezdce a povaze terénu. Pružinová vidlice takový komfort nenabízí.

Jak vybrat velikost kola

Rámy kola se kombinují s různou velikostí kol. Nejlepším pomocníkem při výběru správné velikosti (výšky) rámu horského kola je vaše tělesná výška. V souvislosti s velikostí rámu existuje jednoduchý test. Pokud se obkročmo postavíte nad středovou osu rámu, měli byste mít nad rozkrokem plus / mínus 5 cm prostor. Je třeba se řídit třeba standardizovanou tabulkou, která určuje velikost rámu na základě výšky jezdce – S (150–165 cm), M, L (170–190 cm), XL či XXL (nad 200 cm). Velikosti rámů jsou uvedeny také v palcích.

V palcích se také uvádí průměr kol. Na výběr máte u horských kol celkem ze tří velikostí. Každý průměr kola má svoje větší či menší výhody i nevýhody.

Velikost kol u kola

  • 26" kola byla kdysi jediným standardním rozměrem, který se při horských kolech používal. Postupně přišly na trh kola s větším průměrem. Jejich výhodou je jednodušší akcelerace a také ovladatelnost v členitějším terénu. 
  • 27,5" kola jsou u horských kol nejvíce používané. Nabízejí perfektní poměr mezi ovladatelností, akcelerací a průchodností v terénu. Lépe si poradí s kamenitým a členitým terénem. 
  • 29" kola jsou v kategorii horských kol největší. Jízda v terénu je s nimi velmi komfortní, překonávají lépe i příčné nerovnosti či velmi členitý terén, mají dobrou přilnavost, a to je předurčuje na jízdu v nejnáročnějším horském terénu. Manévrování v členitém terénu je však namáhavější. Jejich výhodou je záběr na rovině. Díky jejich průměru projedete na jeden zátah větší vzdálenost.

Hmotnosť horského bicykla

Jaké brzdy na kolo

Pro bezpečnou jízdu na horském kole netřeba brzdy a jejich důležitost podceňovat. V závislosti na způsobu jízdy je důležité myslet na to, jaký druh brzd opravdu potřebujete. Klasické čelisťové brzdy postačí nenáročným, ale pokud s horským kolem plánujete jezdit i ve skutečném terénu, hydraulické brzdy na kolo by měly být povinnou výbavou.

Kotoučové brzdy na kolo

Kotoučové – lepší varianta, za kterou se vyplatí připlatit. Dělíme je na hydraulické nebo mechanické. Mechanický systém kotoučových brzd využívá klasická brzdová lanka, ale mnohem více doporučené jsou právě hydraulické brzdy, u nichž jsou hadičky naplněné kapalinou a za pomoci pístu se starají o brzdění kol. Výhodou je jejich vysoká brzdná účinnost a krátká reakční doba. Nevýhodou je nutná údržba.

Ráfkové brzdy na kolo

Ráfkové – klasické mechanické V-Brake nebo V-brzdy jsou cenově dostupnou variantou, která mnohým běžným cyklistům postačuje. Jejich snad největší nevýhodou je, že při jízdě ve vlhkém prostředí je jejich účinnost brzdění velmi nízká. Rovněž využívají lankový systém. Lanka se časem opotřebovávají a ztrácejí účinnost. Tehdy je nutná výměna.

Převody Shimano nebo SRAM

Z hlediska převodů se nejčastěji setkáte s pákovými nebo otočnými přehazovačkami. Velmi rozšířené jsou převody Shimano nebo SRAM. Samotná horská kola využívají pákové i otočné převody, ale z praktického hlediska jsou otočné ovladače převodů praktičtější. Ovládání je pohotovější a také v případě pádu nehrozí zlomení páček.

Doplňky na kolo

Mezi doplňky horských kol můžeme řadit například pedály. Ty mohou být platformové nebo nášlapné. Platformové mají výhodu právě v tom, že noha není fixně připevněna k pedálu a můžete si tak v kritických místech pomoci i kontaktem chodidla se zemí. Zároveň můžete mít obutý jakýkoliv typ obuvi. Současně je nevýhodou to, že noha může z pedálu sklouznout. Při nášlapných pedálech je noha fixována a využíváte speciální obuv. V případě horských kol se preferují kovové, kompozitové nebo karbonové pedály s klasickou platformou. Fixace se využívá především v případě profesionálních sportovních aktivit.

Predné svetlo na bicykel

Mezi doplňky na kolo při jízdě po lesních cestách patří určitě i osvětlení. Především je důležité osvětlení pro směr jízdy. Ideální je akumulátorové LED osvětlení se šroubem či zapínacím klipem na řídítka. Vyplatí se využívat i odrazky. Při jízdě v terénu oceníte držák na láhev.

Sedlo na kolo

Sedlo horského kola se liší už v závislosti na tom, zda jde o sedlo pánské, dámské nebo dětské. Dámská jsou širší, pánská pro změnu delší a užší. Následně je možné zvolit sedlo pro komfortnější nebo náročnější jízdu v terénu. Vybírat sedlo můžete i na základě toho, jaký terén na vaší trase převažuje. Rovněž počítejte s tím, že na sedlo si pár jízd budete zvykat. Důležitý je také správný posed.

Jaký plášť na horské kolo

Pokud se chystáte do členitějšího terénu, roli hrají i pláště horského kola. Je potřebné sledovat jeho opotřebení. V terénu se žádá vroubkovaný plášť s většími či menšími mezerami. Rozhodně však na štěrkovité a kamenité povrchy nejsou vhodné hladké – lineární pláště. 

Jakou značku kola si koupit – Kellys, CTM nebo Scott

Častá otázka spotřebitelů, jednoznačná odpověď na ni však neexistuje. Každý výrobce má své věrné příznivce. Rozhodně jsou však na trhu značky kol a výrobci, kteří mají kvalitní renomé. Horská kola Author jsou na trhu již přes 25 let a v jejich nabídce najdete velké množství horských kol, které jsou cenově dostupné. Jízdní kola Scott přišla do České republiky ze Švýcarska a velmi rychle si našla své příznivce. Kvalitu a množství modelů nabízí i známá značka kol Rock Machine.

Horská kola Merida jsou známá po celém světě a také u nás patří mezi renomované značky. Podobně jsou na tom i značky kol Kellys a Kenzo. Příznivce mají také kola CTM, výrobce má v rámci segmentu velmi bohatou nabídku modelů, a to dražších i levnějších. Možná méně známá jsou horská kola značky Ghost. V jejich nabídce naleznete i skutečně špičkové modely. Zapomenout nemůžeme ani na značky kol jako Kross, Trek nebo Superior. Horská kola Specialized či Cannondale patří v rámci cenových tříd mezi tu vyšší, ale kvalitou jsou na nejvyšší úrovni. 

Nejlevnější horská kola

Velkou roli hraje to, jaký typ horského kola si zvolíte. Standardní cenové rozpětí je velmi široké. Musíte tedy vědět, v jakém typu terénu budete jezdit, jaký styl jízdy preferujete a také to, jaký je váš cenový strop.

Horská kola do 12 000 Kč by někdo označil za levná. V tomto rozmezí však najdete většinou hardtail kola s ocelovou nebo slitinovou konstrukcí. Pro nenáročného jezdce, který netestuje své hranice adrenalinu a ani limity kola, nejezdí po náročném terénu příliš často, může být tato volba maximálně dostačující. Netřeba však mít vysoká očekávání po stránce odolnosti či kvality materiálů.

Horská kola od 12 000 do 25 000 Kč už nabídnou solidní základ pro plnohodnotnou jízdu v náročnějším terénu. Najdete zde celoodpružený rám, kotoučové brzdy, kvalitní komponenty, doplňky a narazit můžete i na konstrukci z karbonu. 

Horská kola od 25 000 do 50 000 Kč už patří do rukou náročnějších jezdců, kteří mají sportovnější ambice a v krvi chtějí cítit adrenalin. Nebo si na horské trati chtějí dopřát dokonalý komfort. Jde o kvalitní horská kola s karbonovým rámem, nízkou hmotností a hydraulickými brzdami. Perfektně si poradí s členitějším terénem, eliminují nárazy a konstrukčně se prezentují vysokou odolností. Nad tuto částku se už setkáte s profesionálními modely prémiových výrobců.

Otázky a odpovědi – FAQ

Neodpověděli jsme vám na všechno, co jste chtěli vědět? Dejte nám vědět do komentářů a otázky vám zodpovíme. Tuto sekci pravidelně aktualizujeme, abyste se dozvěděli vše, co potřebujete vědět při výběru horského kola.

Není možné vybrat jeden nebo více konkrétních modelů, protože pojem "levné horské kolo" může být do 12 000 Kč a pro někoho zase do 7 500 Kč. Pokud se však při výběru díváte primárně na cenu, předpokladem je, že jako jezdec nemáte vysoké nároky. Postačí vám ocelový rám, 26" kola a možná i ráfkové brzdy. Takové levné horské kolo v uvedeném cenovém rozpětí najdete velmi snadno.

Velikost rámu kola musíte přizpůsobit vaší postavě. Konkrétně jde o tělesnou výšku a délku nohou. Velikosti rámů jsou číslovány v palcích nebo písmeny od S po XL. Vždy vybírejte danou velikost rámu i v kombinaci s průměrem kol – 26", 27,5", 29".

Ne, celoodpružené horské kolo není zrovna ideálním adeptem na klasické asfaltové zpevněné cesty či do města, a to i přesto, že je vidlici kola možné uzamknout. Celoodpružené horské kolo je stavěné pro členitý terén. Krátké přesuny po pevném povrchu problémem nejsou, ale pokud se chcete věnovat ježdění převážně po zpevněných městských chodnících, případně přímo po městě, zvolte raději městské kolo. Dobrou volbou mohou být i trekingová kola. Pokud už chcete vysloveně horské kolo, sáhněte spíše po modelech s pevným rámem, hardtail či cross country kolech s odpružením na přední vidlici.

Opět záleží na konkrétní kategorii horských kol. Řídítka však mohou nést označení flat bar nebo rise bar. První jmenovaný typ je určený pro sportovně založené jezdce. Řídítka flat bar mají mírný sklon – ostřejší úhel. V případě flat bar je typické jemné prohnutí a jde o nejpoužívanější typ řídítek. 

V případě koupi horského kola, resp. kol obecně doporučujeme vyzkoušení kola přímo na místě – fyzicky. Za ideálních podmínek si můžete na kolo sednout a projet se, minimálně můžete posed vyzkoušet i přímo v prodejně. Určitě doporučujeme kola kupovat ve specializovaných obchodech se zaměřením na sportovní vybavení či přímo v cykloshopech. Nákup na internetu – online nemusí být problémem v případě, že můžete zboží bezplatně vrátit nebo vyměnit za jinou velikost.

Ne, tato kategorie je výhradně doménou městských kol. U horských kol na modely v podobném designovém provedení nenatrefíte.

Ďalšie články z kategórie Kola

Vaše hodnocení:
(88.4%)