Elektrické nůžky na živý plot

Nejlepší elektrické nůžky na živý plot 2024 + recenze

Mít krásnou a upravenou zahradu je snem každého zahrádkáře. Nůžky na živý plot vám ušetří spoustu času a energie. Na trhu naleznete tři základní kategorie nůžek na živý plot – benzinové, elektrické a akumulátorové. V našem článku se dozvíte více o elektrických nůžkách. Pokud jste si uvědomili, že nastal čas zainvestovat a pořídit si tohoto pomocníka, pak jste na správném místě. S výběrem vám pomůžeme, a dokonce vám i představíme nejlepší modely elektrických nůžek na živý plot, které jsou na trhu. Z testovaných zvítězil Güde GHS 690 L. Zaujme vás svým vysokým výkonem a ostatními technickými parametry. Na závěr se můžete těšit i na podrobný návod, ve kterém se dozvíte, jak vybrat elektrické nůžky na živý plot a které technické parametry jsou při výběru důležité.

Publikované: 10.08.2022
Aktualizované: 04.04.2024

Jaké elektrické nůžky na živý plot koupit?

Správný zastřihovač vám bezpečně pomůže vaše živé ploty a keře úhledně vytvarovat, aniž by vám to zabralo příliš mnoho času. Elektrické nůžky najdou využití především na zahradě kolem domu, s dostupným zdrojem elektrické energie. Jejich výhodou je jednoduchá manipulace a nízká hmotnost. Nevýhodou je, že jsou limitovány délkou šňůry a jsou vhodné spíše na měkčí dřeviny. Při výběru proto zvažte typ živého plotu, výšku a tloušťku větví, velikost pozemku a přístupnost k porostu. Kromě toho se zaměřte i na důležité technické parametry. Pokud nemůžete svůj čas věnovat delšímu výběru, připravili jsme pro vás tři krátké recenze vybraných produktů. Tyto elektrické nůžky jsou oceněné speciálními štítky. Můžete zde najít vítěze testu, cenový trhák a nevynechejte ani tip naší redakce.

Názov Hodnotenie Detail
Güde GHS 690 L   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZN 2305-E   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Black & Decker BEHTS501   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Güde GHS 690 L

Güde GHS 690 L

Výkon 710 W, délka lišty 690 mm, 1 700 otáček/min., vzdálenost mezi zuby činí 24 mm.

Zobrazit více info

Elektrické nůžky Güde GHS 690 L jsou určené k ořezávání živých plotů, tvarování okrasných keřů nebo omlazovacímu prostříhání. Tento produkt nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. O kvalitní výsledky se postará 710W motor a tvrzené nože s délkou řezu 600 mm. Mají ergonomickou otočnou rukojeť, kterou lze nastavit v pěti polohách v rozsahu 0–180 stupňů. Ochranu zajišťuje obouruční bezpečnostní spínač, ochranný kryt rukou a funkce Quick Stop, která okamžitě zastaví nože. Minusem je vyšší hmotnost, která dosahuje 4 kg, a úroveň hluku až 102 dB.

Cenový trhák
Fieldmann FZN 2305-E

Fieldmann FZN 2305-E

Výkon 550 W, délka lišty 460 mm, 1 500 otáček/min., vzdálenost mezi zuby činí 16 mm.

Zobrazit více info

O pěkný vzhled vaší zahrady se postarají i elektrické nůžky na živý plot Fieldmann FZN 2305-E. Pracují s příkonem 550 W a dokážou vyvinout 1 500 otáček za minutu. Nůžky mají 460mm lištu s 16mm mezerou mezi zuby. Poradí si i s drobnými lístečky a pomohou vám zastřihnout keře nebo drobné stromky. Váží pouze 2,5 kg, takže se vám s nimi bude pohodlně manipulovat. O pohodlí a bezpečnost se postará bezpečnostní spínač, který brání nedobrovolnému spuštění přístroje.

Náš TIP
Black & Decker BEHTS501

Black & Decker BEHTS501

Výkon 600 W, délka lišty 600 mm, 1 840 otáček/min., vzdálenost mezi zuby činí 25 mm.

Zobrazit více info

Krok vedle neuděláte ani s elektrickými nůžkami Black & Decker BEHTS501. Jsou ideálním pomocníkem ke stříhání středních a velkých živých plotů. Jejich příkon dosahuje 600 W a délka čepele 600 mm. Přístroj disponuje odolnými a ostrými kovovými noži. Šikmý design nožů zaručí optimální pracovní výkon. I přes svoji masivnost a robustní konstrukci vynikají nízkou hmotností pouhých 2,5 kg. Hmotnost je navíc rozložena mezi ergonomicky tvarovanou rukojeť a nože. Za účelem zajištění bezpečného chodu jsou nůžky vybaveny obouručním spouštěcím spínačem, který zabraňuje jejich náhodnému spuštění. Jsou vybaveny přídavnou, sekundární rukojetí

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Nůžky na živý plot byste měli vybírat v první řadě podle účelu použití, od čehož se odvíjí druh pohonu. Pro malé zahrady jsou dostačující mechanické nůžky. V případě profesionálního použití je už dobré přihlédnout k benzinovým nůžkám. K domácímu použití, pokud máte větší zahradu a chcete v ní udržovat porosty, keře a živý plot, se vám nejvíce hodí elektrické nůžky. Díky variabilitě se jedná o nejoblíbenější nůžky na živý plot. Jedním z nejdůležitějších parametrů je určitě výkon a konstrukce nůžek. Nepodceňujte ani ergonomii a hmotnost stroje. Dejte si také pozor na délku lišty, záleží na tom, na jaké dřeviny chcete přístroj používat. V neposlední řadě dbejte na bezpečnost při používání, k čemuž dopomáhají i bezpečnostní prvky. Všechny důležité parametry jsme níže uspořádali podle důležitosti.

Výkon
Délka lišty
Průměr střihu
Hmotnost
Bezpečnostní prvky
Ovládání
Ergonomie
Hlučnost
Délka kabelu

Při výběru produktů jsme kromě technických parametrů brali v úvahu i jiné aspekty. Jedním z nich jsou recenze a zkušenosti spotřebitelů s elektrickými nůžkami. Informace a názory jsme vyhledávali u známých internetových prodejců Mall, Alza a Kasa. Vycházeli jsme i z dostupnosti jednotlivých modelů na českém trhu. V tom nám pomohl srovnávač cen Heureka. Při výběru samotných produktů jsme se snažili vybírat jen ověřené výrobce. Mezi nimi naleznete značky Güde, Fieldmann, Makita, Stiga, Stihl nebo Hecht. Věříme, že si v našem testu přijdou na své nároční i méně nároční zákazníci. Snažili jsme se pomoci každému kupujícímu, proto v našem testu najdete modely s různými parametry a z různých cenových kategorií.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze elektrických nůžek na živý plot

Elektrické nůžky na živý plot napájené ze sítě s napětím 230 V se poslední roky těší velké oblibě. Poradí si s běžnou úpravou a řezáním větví a výhonků. Výhodou je jejich nízká hmotnost (cca 2,5 až 3,5 kg). Dobře se s nimi manipuluje, mají ergonomickou konstrukci a nejsou ani moc hlučné. Určitě se najdou také dámy, které tyto výhody ocení. Pořizovací cena je přiměřená výkonu a většinou je opravdu přijatelná. Pokud patříte k náročným zákazníkům, pak i v této kategorii naleznete robustní a výkonné přístroje. Za nevýhodu u elektrických nůžek považujeme nutnost tahání přívodního kabelu. Výrobci se snažili tento problém vyřešit a u některých modelů se můžete setkat s promyšlenými úchyty, které zabraňují tomu, aby se kabel dostal do blízkosti střihacích nožů. Pokud jste se tedy rozhodli právě pro elektrické nůžky na živý plot, přečtěte si recenze nejlepších modelů. Vybrané modely a jejich recenze nejsou reklamou, ale souhrnem našeho porovnávání, studování parametrů a zkušeností spotřebitelů. Doufáme, že vám naše postřehy a informace pomohou vybrat ty nejlepší elektrické nůžky, se kterými vám úprava živého plotu půjde snadno.

Víťaz testu

Güde GHS 690 L

Výkon 710 W, délka lišty 690 mm, 1 700 otáček/min., vzdálenost mezi zuby činí 24 mm.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Elektrické nůžky Güde GHS 690 L jsou určené k ořezávání živých plotů, omlazovacímu prostříhání nebo tvarování okrasných stromů a keřů. Výsledky vám zaručí opravdu výkonný, 710W motor a tvrzené protiběžné nože s délkou řezu 600 mm. Nože jsou broušené laserem a zaručí vám rychlý a ostrý řez. Délka lišty dosahuje 690 mm a rozestupy mezi zuby činí 24 mm.

Velkou výhodou je ergonomicky otočná rukojeť, kterou lze nastavit v pěti polohách v rozsahu 0–180 stupňů. S touto rukojetí se vám bude pohodlně pracovat. Nesmíme zapomenout ani na bezpečnost při práci. Bezpečnou obsluhu zajišťuje obouruční spínač, ochranný kryt rukou a bezpečnostní funkce Quick Stop, která nože v případě potřeby okamžitě zastaví. Výrobci mysleli i na skladování a lištu vybavili ochranným krytem. Slabšími stránkami zařízení jsou podle nás vyšší hmotnost a hlučnost. Hmotnost zařízení dosahuje 4,1 kg, což je v případě elektrických nůžek poměrně hodně. Deklarovaná úroveň hluku je 102 dB. Při práci proto budete potřebovat ochranné pomůcky. Z hlediska celkového hodnocení tyto elektrické nůžky uspěly na výbornou. Vyznačují se kvalitním provedením, vysokým výkonem, a přesto i příznivou cenou.

Spotřebitelských recenzí elektrických nůžek značky Güde je mnoho. Zákazníci vyzdvihují kvalitu provedení, silný motor i dlouhou lištu. Kvalitní přístroj je navíc za dobrou cenu. Motor se nezahřívá a přístroj funguje tak, jak má. Plusem je také polohovatelná rukojeť, která usnadňuje práci. Slabší stránkou je vyšší hmotnost. I to však může být výhodou, jestliže hledáte masivnější přístroj s kovovou převodovkou. Zvažte proto, jestli s ní zvládnete pracovat delší dobu.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Vysoký výkon
Ergonomicky otočná rukojeť

Negatíva

Vyšší hmotnost
Hlučnost

Výkon: 710 W ● Délka lišty: 690 mm ● Rozsah střihu: 600 mm ● Pohyby nožů: 1 700/min. ● Vzdálenost mezi zuby: 24 mm ● Hmotnost: 4 kg ● Hlučnost: 102 dB

Cenový trhák

Fieldmann FZN 2305-E

Výkon 550 W, délka lišty 460 mm, 1 500 otáček/min., vzdálenost mezi zuby činí 16 mm.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Pokud hledáte opravdu levné elektrické nůžky na živý plot, mohl by vás zaujmout model Fieldmann FZN 2305-E. Navzdory nízké ceně se jedná o výkonné nůžky, které vám pomohou s precizní úpravou zeleně ve vaší zahradě. K uvedení do provozu stačí nářadí připojit ke zdroji elektrické energie pomocí napájecího kabelu. Oproti vítězi testu Güde GHS 690 L má však horší technické parametry, které se odrazily na ceně.

Tyto nůžky pracují s příkonem 550 W a dokážou vyprodukovat 1 500 otáček za minutu. Mají 460mm lištu s 16mm mezerou mezi zuby, což je výhodou u drobných listů. Jsou určené ke stříhání větví do průměru 16 mm. Nůžky Fieldmann FZN 2305-E mají ergonomický design, který vám nabídne maximální pohodlí při práci. Dobrou manipulaci zaručí také nízká hmotnost, která dosahuje pouze 2,5 kg. Díky tomu jsou vhodnou volbou i pro ženy. Kromě toho jsou nůžky vybaveny bezpečnostním spínačem a také chráničem pro bezpečné uskladnění.

Pokud vás zaujala značka Fieldmann, ale model FZN 2305-E podle vás nemá dostatečný výkon, vyzkoušejte Fieldmann FZN 2505-E. Pracuje s výkonem 600 W, lišta nůžek je dlouhá 550 mm a celkové rozpětí nožů dosahuje 20 mm. Celkem 1 700 otáček za minutu rovněž nasvědčuje, že tento model je o něco výkonnější. Počítejte však i s vyšší cenou. Na nůžkách se nachází dvojitá rukojeť, která zlepší stabilitu při používání. Bezpečnostní spínače a chránič jsou samozřejmostí.

Zákazníci na modelu elektrických nůžek Fieldmann FZN 2305-E ocenili jeho kompaktní provedení a nízkou hmotnost. Chválí si jednoduchou manipulaci a dobrý poměr ceny a výkonu. Nůžky však doporučujeme nenáročným zákazníkům k jednoduché úpravě živého plotu.

Pozitíva

Přijatelná cena
Nízká hmotnost
Ergonomický design

Negatíva

Nižší výkon

Výkon: 550 W ● Délka lišty: 460 mm ● Průměr střihu: 16 mm ● Pohyby nožů: 1 500/min. ● Vzdálenost mezi zuby: 16 mm ● Hmotnost: 2,5 kg ● Hlučnost: 105 dB

Náš TIP

Black & Decker BEHTS501

Výkon 600 W, délka lišty 600 mm, 1 840 otáček/min., vzdálenost mezi zuby činí 25 mm.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Nůžky na živý plot Black & Decker BEHTS501 jsou ideálním pomocníkem ke stříhání středních a velkých plotů. Nůžky jsou vybaveny odolnými, robustními a ostrými kovovými noži a pilkou na větve o průměru do 35 mm. Šikmý design nožů přitom zaručuje optimální pracovní výkon. Délka lišty dosahuje 600 mm a výkon 600 W. I přes svou robustnost a výkonnost mají nízkou hmotnost, podobně jako Fieldmann FZN 2305-E. Tento přístroj má podle nás vše, co by správné elektrické nůžky měly mít.

I když zastřihovač na živý plot nepatří k nejnebezpečnějším strojům, při manipulaci s ním si musíte dávat pozor. Za účelem naprosto bezpečného chodu jsou nůžky vybaveny obouručním spouštěcím spínačem, který zabraňuje náhodnému spuštění nůžek. Při uvolnění jednoho ze spínačů dochází k aktivaci bezpečnostní brzdy nožů, která je okamžitě zastaví. Náhodnému poškození zase zamezí chránič ostří. Manipulace s nůžkami je jednoduchá díky rovnoměrnému rozložení hmotnosti mezi nožem a rukojetí. O komfort se postará také ergonomická konstrukce rukojeti. Nůžky jsou dokonce vybaveny i sekundární rukojetí. U elektrických nůžek je nevýhodou kabel, který může při práci překážet. Výrobci se snažili tomuto problému předejít a k bezpečnému uchycení kabelu poslouží integrovaná příchytka.

Zkušenosti spotřebitelů s elektrickými nůžkami Black & Decker BEHTS501 jsou převážně pozitivní. K nevýhodám řadí hlučnější chod a občasné zasekávání větviček. V pozitivních hodnoceních zákazníci zmiňují nízkou hmotnost navzdory silnému výkonu, ergonomii a také promyšlenou příchytku na kabel.

Pozitíva

Vysoký výkon
Poměr ceny a kvality
Bezpečnostní prvky

Negatíva

Hlučnější chod
Občasné zasekávání větviček

Výkon: 600 W ● Délka lišty: 600 mm ● Rozsah střihu: 35 mm ● Pohyby nožů: 1 840/min. ● Vzdálenost mezi zuby: 25 mm ● Hmotnost: 2,6 kg

Lacná kvalita

Riwall PRO W REH 5045

Výkon 500 W, délka lišty 450 mm, 3 000 otáček/min., vzdálenost mezi zuby činí 16 mm.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Model Riwall PRO W REH 5045 disponuje výkonným, 500W motorem. Délka lišty dosahuje 450 mm a je vhodná k úpravě a tvarování keřů, živých plotů i různých výhonků. Rychlé pohyby nožů (až 3 000 za minutu) jsou znakem výkonnosti přístroje.

Máte spoustu práce na zahradě a víte, že budete s nůžkami pracovat déle? Přesně na to výrobci mysleli a snažili se práci zpříjemnit. Podobně jako modely Fieldmann FZN 2305-E a Black & Decker BEHTS501 má i Riwall nízkou hmotnost, a sice pouhých 2,6 kg, což bude vyhovovat i ženám. Oproti zmiňovaným modelům má však nižší výkon. O bezpečí při práci se postará velký bezpečnostní spínač na předním madle s malým odporem, který zaručuje pohodlný úchop i při déletrvající práci. Oceňujeme také přední bezpečnostní kryt rukojeti. Lištu po skončení můžete zakrýt ochranným pouzdrem.

Podobně jako u předchozích testovaných modelů jsme si i u tohoto posvítili na názory uživatelů. Jelikož má slabší výkon, doporučujeme ho začátečníkům a domácím zahrádkářům na občasnou práci kolem domu. Rovněž jde o vhodnou volbu pro ženy. Výhodou plastového provedení je nízká hmotnost a také velmi přijatelná cena. K nevýhodám, které zákazníci modelu vytkli, patří hlučnější chod a kratší přívodní kabel.

Pozitíva

Nízká hmotnost
Vhodné pro začátečníky
Jednoduché ovládání

Negatíva

Slabší výkon

Výkon: 500 W ● Délka lišty: 450 mm ● Šířka střihu: 16 mm ● Pohyby nožů: 3 000/min. ● Vzdálenost mezi zuby: 16 mm ● Hmotnost: 2,6 kg

Dobré recenzie

Makita UH4570

Výkon 550 W, délka lišty 450 mm, 1 600 otáček/min., vzdálenost mezi zuby činí 21 mm.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Elektrické nůžky známé značky Makita UH4570 sice mají nižší výkon, ale jsou komfortní a těší se velké oblibě ze strany uživatelů.

Tyto elektrické nůžky na živý plot značky Makita vám zpříjemní a urychlí čas strávený údržbou vašeho živého plotu. Motor s výkonem 550 W zvládne i náročnější stříhání. Nůžky jsou vhodné k řezání křovin, keřů a živých plotů. Čepel je dlouhá 45 cm a řez zvládnete až do hloubky 28 mm. Hmotnost by mohla být nižší, model váží 3,6 kg. Práci s nůžkami a jejich údržbu se výrobci snažili usnadnit prostřednictvím pohodlného ovládání a ergonomické zadní rukojeti s měkkým úchopem Softgrip.

Tři vypínače pro bezpečnou a pohodlnou práci zabraňují náhodnému spuštění nůžek. Stroj pracuje pouze při současném stisku dvou vypínačů. Robustní a ostré kovové nože mají chrániče, které brání zpětnému rázu. Ruce vám při práci bude chránit praktický průhledný kryt. Při práci doporučujeme používat také ochranné brýle, rukavice a sluchátka. Značka Makita je jednou z nejkvalitnějších a nejoblíbenějších na trhu. Tento přístroj vám díky kvalitním materiálům bude sloužit mnoho let.

Názorů od zákazníků je na tento model elektrických nůžek mnoho. Často vyzdvihují kvalitu provedení, odolnost přístroje, snadnou manipulaci i výkonnost. Z hlediska poměru ceny a výkonu si tyto nůžky vedou výborně. Někomu se sice cena může zdát vyšší, ale vzhledem k výkonnosti a kvalitě přístroje je přiměřená. Mezi minusy však byla zmiňována vyšší váha a hlučnost. Pro dámy tento přístroj nedoporučujeme.

Pozitíva

Kvalita provedení
Poměr ceny a výkonu
Snadná a bezpečná manipulace

Negatíva

Vyšší hmotnost
Hlučnost přístroje

Výkon: 550 W ● Délka lišty: 450 mm ● Rozsah střihu: 28 mm ● Pohyby nožů: 1 600/min. ● Vzdálenost mezi zuby: 21 mm ● Hmotnost: 3,6 kg

Stiga SHT 600

Výkon 600 W, délka lišty 550 mm, vzdálenost mezi zuby činí 20 mm.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Hledáte klasické elektrické nůžky na využití v domácnosti, které budou kvalitní, s vysokým výkonem, a ještě k tomu i za dobrou cenu? To vše splňují nůžky Stiga SHT 600. Mají motor o výkonu 600 W, který zvládne i složitější stříhání do hloubky 20 mm. Lišta je dlouhá 550 mm. Mají podobné parametry jako Makita UH4570. Výhodou je u modelu Stiga SHT 600 nižší váha, a sice 3,2 kg.

O pohodlné používání se postará ergonomická zadní rukojeť, kterou lze otočit o 180 stupňů. Kromě toho ji můžete také nastavit do pěti různých poloh, ať už horizontálně nebo vertikálně, což snižuje namáhání ramen a zápěstí. Výrobci zmiňují také nižší úroveň vibrací a menší hluk, což zvýší úroveň komfortu. Zuby nožů jsou oboustranné a laserově broušené.

Spotřebitelé, kteří si tento model elektrických nůžek na živý plot Stiga SHT 600 zakoupili, jej hodnotí převážně kladně. Pozitivně vnímají rychlost i kvalitu stříhání. Za výhodu považují otočnou část rukojeti, vysoký výkon, motor, který se nezahřívá, a snadnou manipulaci. O hmotnosti se zákazníci vyjadřovali různě. Někteří by uvítali ještě nižší hmotnost, pro některé jsou 3 kg únosné. Záleží na vaší zóně komfortu. Závěrem tyto nůžky hodnotíme pozitivně.

Pozitíva

Výkon přístroje
Délka lišty
Pohodlí při práci

Negatíva

Vyšší hmotnost

Výkon: 600 W ● Délka lišty: 550 mm ● Průměr střihu: 20 mm ● Vzdálenost mezi zuby: 20 mm ● Hmotnost: 3,2 kg

Ryobi RHT8165RL

Výkon 800 W, délka lišty 650 mm, 1 500 otáček/min., šířka střihu 34 mm.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Elektrické nůžky Ryobi RHT8165RL jsou dražším a výkonným modelem. Mají výkon až 800 W, a délku lišty 650 mm. Opět je doporučujeme profesionálům. Stanou se ideálním pomocníkem při úpravě živých plotů, okrasných stromků a keřů, ale také společníkem pro profesionální zahrádkáře nebo pracovníky při úpravě parků.

Plotostřih s vysokým výkonem dosahuje rychlosti otáček 1 500 za minutu, proto s ním práce půjde rychle a snadno. Dvojitá, diamantem broušená střihací lišta vám dovolí upravit porosty o průměru 34 mm. Otočnou zadní rukojeť lze nastavit do pěti poloh. Je vybavena prodlouženou spouští a ošetřena pogumováním pro řezání v jakémkoli úhlu. Samozřejmostí musí být bezpečnostní prvky, a to obzvláště u takto silného modelu. Součástí je elektronický protiblokovací systém, který zabraňuje náhlému zaseknutí, a obouruční ovládání. Ochranný štít zaručí bezpečnost při manipulaci s nůžkami a úchyt kabelu zabrání jeho poškození. Nevýhodou je vysoká hmotnost, která dosahuje až 4 kg.

V recenzích spotřebitelů jsme našli převážně pozitivní ohlasy. Týkaly se kvalitního střihu díky vysokému výkonu a dlouhé liště. Plusem je také protiblokovací systém, který brání zaseknutí. Kvalitní, robustní provedení se projevilo i vyšší hmotností. Ten, kdo hledá lehký přístroj do ruky, s tímto výrobkem spokojený nebude.

Pozitíva

Vysoký výkon
Robustní provedení
Vhodné pro profesionály

Negatíva

Vysoká hmotnost

Výkon: 800 W ● Délka lišty: 650 mm ● Šířka střihu: 34 mm ● Pohyby nožů: 1 500/min. ● Hmotnost: 4 kg

Další zajímavé produkty

Nabídka na trhu s domácími pomocníky je v současnosti velmi široká. Elektrické nůžky na tom nejsou jinak, i v jejich případě se setkáte s různými druhy. Proto jsme do svého testu vybírali různé modely, abychom oslovili co nejvíc zákazníků. Pokud jste mezi recenzovanými modely nenašli svého favorita, nahlédněte s námi na bonusové tipy.

Elektrické nůžky Stihl HSE 42 patří do vyšší cenové kategorie. Již samotná značka nasvědčuje, že se jedná o kvalitní výrobek. Jejich výkon dosahuje 420 W a délka lišty 450 mm. Laserem vyřezané nůžky s vysokou frekvencí zdvihů (až 3 400 za minutu) zvládnou bez problému řezat i tlustší větve. Potěší vás jednoduchou manipulací a také snesitelnou hmotností 3 kg. Výrobci vyzdvihují jejich nový design a také ochranu kabelu před tahovým namáháním. Citlivým zákazníkům doporučujeme používat sluchátka, protože jsou tyto nůžky hlučnější.

Elektrické nůžky Gardena ComfortCut 600/55 na živý plot. Tyto nůžky s výkonem 600 W jsou vhodné zejména na pohodlné stříhání a tvarování středně velkých a velkých živých plotů a keřů. Délka pracovní lišty je 550 mm a rozestup mezi zuby činí 27 mm. Laserem řezané nože umožňují efektivní, rychlý a čistý střih větviček a výhonků. Kvalitní použité materiály napomáhají snadné údržbě a čištění. Určitě oceníte i výkyvnou hlavu nebo zesílenou ochranu před nárazem. Spouštěcí tlačítko můžete ovládat v libovolné poloze. Ergonomicky tvarovaná rukojeť Ergoline se dobře drží v ruce a zajišťuje příjemnou práci. Minusem je o něco vyšší hmotnost, která dosahuje 3,5 kg.

Hecht 655 je kvalitní a cenově dostupný elektrický plotostřih. Motor s příkonem 600 W pohání 62 cm dlouhou lištu, která s pracovním záběrem 55 cm plně postačuje k úpravě většiny živých plotů. Nevýhodu přívodního napájecího kabelu se výrobci snažili vyvážit snadnou údržbou a obsluhou i díky nízké hmotnosti, která dosahuje přijatelných 2,7 kg. Nůžky disponují bezpečnostními prvky a nechybí jim pojistka či omezovač pnutí přívodního kabelu. Plusem je výborný poměr ceny a výkonu, nedostatkem pak zahřívání motoru a hlučnější chod.

Elektrické nůžky na živý plot Riwall PRO REH 6261 RH dobře obstály nejen z hlediska poměru ceny a výkonu. Díky vysokému výkonu 620 W a délce lišty 61 cm jsou vhodné ke stříhání rozsáhlých živých plotů. Lišta s roztečí nožů 24 mm je vyrobena z vysoce kvalitního hliníku. Výhodou je ergonomická otočná rukojeť, kterou můžete otáčet do různých úhlů, což umožňuje pohodlnou práci. Naopak za nevýhodu považujeme o něco vyšší hmotnost, a sice 3 kg.

Elektrické nůžky Bosch EasyHedgeCut 45 jsou určené ke stříhání menších živých plotů. Motor s výkonem 420 W zaručí rychlé a čisté řezy. Délka lišty dosahuje 45 cm a rozestup mezi zuby 1,6 cm. Jsou vhodné i pro ženy, jelikož mají nízkou hmotnost (2,6 kg) a kompaktní konstrukci umožňující snadnou manipulaci. Vyvážené rozložení hmotnosti a ergonomický design zaručí pohodlí při práci v každé poloze.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

S výběrem produktů do našeho testu nám pomohly také spotřebitelské recenze. Díky nim máte informace nejen o kvalitách, ale i nedostatcích jednotlivých produktů. Nejvíce recenzí mají obvykle nejprodávanější produkty. Výběr jednoho z nejoblíbenějších produktů vám dává jistotu, že už ho před vámi prověřilo mnoho zákazníků. Cenový srovnávač Heureka nám poskytl data ukazující, které elektrické nůžky jsou u spotřebitelů nejoblíbenější. Na základě zjištěných informací jsme pro vás sestavili žebříček prodejnosti. Jelikož se během roku prodejnost často mění, pořadí pravidelně aktualizujeme, tak abychom vám přinesli vždy přesné informace.

Názov Hodnotenie Detail
Makita UH65805*Zobrazit produkt
Fieldmann FZN 6005 E5*Zobrazit produkt
Güde GHS 690 L5*Zobrazit produkt
Black & Decker BEHTS3015*Zobrazit produkt
Powerplus POWXG20435*Zobrazit produkt

Před výběrem jakéhokoliv produktu máte vlastní představy, co by měl výrobek splňovat a k čemu jej budete využívat. Pokud bydlíte v rodinném domě a máte na zahradě živý plot, určitě víte, jak je těžké ho upravovat klasickými nůžkami. Dobrý plotostřih vám usnadní práci a ušetří spoustu času i energie. Díky pravidelnému stříhání živého plotu podporujete jeho zdravý růst. Výběr správného přístroje je o nalezení rovnováhy mezi velikostí vaší zahrady, typem živého plotu a vaším komfortem. Odpovědí na tyto úvahy budou parametry, které vám s výběrem pomohou. K úpravě malé zahrady s menším živým plotem a malými větvemi vám postačí levnější přístroj s nepříliš vysokým výkonem. Pokud však máte velkou zahradu a váš plot se skládá z dřevin a jehličnanů, které mají tlustší stonky, budete potřebovat výkonné nůžky. Tyto nástroje často disponují i ​​řadou funkcí, které vám práci mohou ještě více usnadnit a zpříjemnit. O všech důležitých parametrech či speciálních funkcích se dozvíte v článku. Na závěr pro vás máme připravený i orientační přehled cen a ověřených výrobců.

Jak vybrat elektrické nůžky na živý plot

 • Výkon elektrických nůžek
 • Délka lišty
 • Jednostranné, nebo oboustranné nůžky?
 • Rozteč nožů
 • Hloubka střihu
 • Hmotnost
 • Hlučnost
 • Délka kabelu
 • Speciální funkce
 • Cena a oblíbení výrobci

Čím vyšší výkon, tím silnější přístroj

Prvním a velmi důležitým parametrem je výkon elektrických nůžek. Neměli byste ho podceňovat, skrývá se za ním totiž síla přístroje. Výkon nůžek na živý plot ovlivňuje zejména to, jak tlusté větve bude model schopen odstřihnout. Výrobci udávají výkon ve wattech. Vhodný výkon vybírejte v závislosti na druhu živého plotu a tloušťce jednotlivých větví. Hodnota se pohybuje v rozmezí od 400 W do 900 W. Pokud o svůj živý plot pravidelně pečujete a větve jsou tenké, vystačíte si s výkonem nůžek kolem 500 wattů. Model s nižším výkonem se vám hodí i v případě, že máte menší zahradu a hledáte pjednoduchého pomocníka na občasnou úpravu zeleně. Pokud jsou vaše živé ploty nebo keře husté a těžké, a navíc už máte zkušenost se zastřihováním, můžete si dovolit mnohem výkonnější model. Takové přístroje už mohou mít výkon kolem 700 až 900 wattů. Jelikož se jedná o opravdu výkonné přístroje, doporučujeme je do rukou zkušenějších uživatelů.

Delší lišta na větší plot

Na délce lišty závisí velikost plochy, kterou ostříháte na jeden záběr. Platí, že čím delší lišta, tím větší upravený úsek. Kratší lišty však mají také své výhody. Když je lišta kratší, s nůžkami se lépe manipuluje. Výhodou je také nižší hmotnost. Na trhu se nejčastěji setkáte s přístroji disponujícími lištou o délce 40–70 cm. Lišta dlouhá 40–45 cm vám postačí, jde-li o „hobby“ využití, což je pro klasické zahrady naprosto dostačující. Pokud budete s nůžkami stříhat větší ploty, je potřeba tomu přizpůsobit i délku lišty. U výkonnějších modelů se setkáte s délkou kolem 60 až 70 cm. Mějte na paměti, že nůžky s dlouhými lištami se hůře ovládají. Pokud jste ve stříhání živých plotů nováček, doporučujeme začít s kratší čepelí.

Elektrické nůžky na živý plot – délka lišty

Jednostranné, nebo oboustranné nůžky?

Automatické modely plotostřihů můžeme rozdělit na dvě skupiny podle toho, zda mají střihací zuby po jedné, nebo po obou stranách lišty:

 • Jednostranné – tyto lišty mnohdy bývají delší. Nejlépe poslouží při stříhání dlouhých a rovných úseků, na kterých pracují rychleji. Jsou bezpečnější a snadněji se s nimi manipuluje.
 • Oboustranné – s modely se zuby na obou stranách lišty se lépe tvaruje. Většina modelů také disponuje naklápěcí zadní rukojetí, na které nastavíte úhel řezu. Jsou vhodné pro zkušenější uživatele.

Rozteč nožů

Čím větší je rozestup mezi zuby, tím tlustší materiál dokážou nůžky zvládnout. Do mezery se při práci dostane větvička nebo živý plot a dojde k zastřižení. Volit byste proto měli rozestup odpovídající stříhaným dřevinám. U menšího živého plotu jsou standardem hodnoty 15–20 milimetrů. K přeřezání objemných dřevin je zapotřebí přístroj s rozestupem přes 25 milimetrů. Se vzrůstající hodnotou je nutné myslet i na dostatečný výkon přístroje. Výrobci často místo rozestupu mezi zuby uvádějí maximální tloušťku střihu. Pozornost věnujte kromě rozestupu nožů i kvalitě čepele. Kvalitní lišta je vyrobená z prvotřídního materiálu a broušená laserem.

Hloubka střihu

S lištou úzce souvisí nože, které jsou její nedílnou součástí. S rozestupem nožů jde ruku v ruce i hloubka střihu, což je vlastně délka nože od špičky po středovou osu lišty. I hloubka střihu má samozřejmě vliv na práci. Pokud je rozestup nožů velký, ale samotné nože jsou výrazně kratší, nedojde ke kompletnímu odstřihnutí tlustších větví. Ideální tedy je, pokud mezi hodnotami rozestupů a hloubky nejsou výrazné rozdíly a zároveň pokud jsou tato čísla co nejvyšší.

Hmotnost nepodceňujte

Nezapomeňte na to, že s nůžkami na živý plot budete provádět úpravy několik desítek minut až několik hodin, proto se zajímejte o jejich celkovou hmotnost. Za optimální je považována váha do tří kilogramů, se kterou byste neměli mít větší problémy ani v případě delšího držení. Čím lehčí nůžky na živý plot si pořídíte, tím snadnější bude jejich obsluha. Lehké většinou bývají nůžky s nižším výkonem. Chcete-li výkonný plotostřih, počítejte s vyšší hmotností. Ta se u elektrického modelu pohybuje kolem 3–5 kg.

Elektrické nůžky na živý plot – hmotnost

Hlučnost a pohodlí při práci

S pohodlím při práci je kromě hmotnosti spojena také hlučnost. Elektrické nůžky na živý plot jsou mnohem tišší než benzinové, což je velkým přínosem pro uživatele, kterým hlasité zvuky vadí nebo se chtějí vyhnout obtěžování svých sousedů. V popisu produktů se můžete setkat se dvěma podobami vyjádření hlučnosti. Jde o „hladinu akustického tlaku“ a „hladinu akustického výkonu“. Obě se uvádějí v decibelech (dB) a vyjadřují totéž – hlučnost. Akustický výkon se měří za stejných podmínek, vyjadřuje tedy teoretická maxima a nabývá vyšších hodnot. Nezahrnuje však další faktory, které ovlivňují to, jak daný hluk působí na člověka – vnímanou hlučnost lépe ukazuje tlak. Pokud vám hluk bude příliš vadit, řešením mohou být také zátky do uší nebo jiná forma ochrany sluchu. Pokud se v popisu produktu údaje o hlučnosti nevyskytují, přečtěte si recenze, spotřebitelé se o tuto informaci často dělí.

Speciální funkce a vlastnosti mají vliv na bezpečnost a komfort

Nůžky na živý plot disponují také mnoha speciálními funkcemi, které vám zajistí větší bezpečnost a komfort při práci:

 • Otočná rukojeť – je využitelná v hůře přístupných oblastech, lze otáčet o 180 stupňů.
 • Teleskopická rukojeť – umožňuje prodloužit rukojeť při práci s vysokými živými ploty.
 • Ochranný kryt rukojeti – pomáhá předcházet poranění rukou, při úchopu přední části nůžek před poletujícími kusy větví.
 • Kryt čepele – brání poškození ostří nožů a lišty při skladování a přenášení. Měl by být součástí balení.
 • Antivibrační systém – tlumí vibrace vycházející z motoru. Zajišťuje větší pohodlí při práci.
 • Pojistka proti přehřátí – zajistí zastavení provozu při náročné práci, aby zabránila poškození přístroje.
 • Zámek spuštění – brání nechtěnému spuštění a zranění uživatele. Při zapnutí musíte sepnout tlačítka na obou madlech.
 • Bezpečnostní brzda – v případě nutnosti okamžitě zastaví chod přístroje.
 • Bezpečnostní zámek – slouží jako zámek spouště, aby ji nikdo nemohl omylem spustit.
 • Ergonomie držadla – zvýší komfort při používání. Pogumovaná rukojeť neklouže a je pohodlná. 

Elektrické nůžky na živý plot – funkce

Cena nůžek závisí na výkonnosti

U elektrických plotostřihů si připlatíte za vyšší výkon a větší pohodlí. Nejlevnější nůžky na živé ploty dostanete již za cca 750 Kč. Jedná se o lehké modely, které jsou nejvhodnější na „hobby“ práce na vaší zahrádce. Plotostřihy za tuto cenu jsou určené začátečníkům a nenáročným uživatelům. Setkáte se s výkonem kolem 500 W a s lištou dlouhou 45 cm. Výhodou je nízká hmotnost a pohodlné ovládání.

V ceně od 1 500 do 3 700 Kč je výběr o poznání pestřejší. Přístrojem z této cenové kategorie neuděláte krok vedle. Jedná se o kvalitní a výkonné nůžky s průměrnou délkou lišty kolem 450 až 600 milimetrů. Hmotnost dosahuje cca 3 kg. Potěší vás také výkon přes 500 W.

Náročné uživatele uspokojí modely za cenu od 5 000 Kč výše. Jejich výkon může dosáhnout až 700 wattů a lišta délky do 70 cm. Tyto elektrické nůžky doporučujeme do rukou zkušenějších uživatelů. Počítejte s vyšší hmotností a složitější manipulací.

Žádané jsou elektrické nůžky Makita, Stiga či Stihl

Pokud hledáte kvalitního pomocníka, který vám bude pomáhat s údržbou živého plotu, a chcete, aby vám vydržel déle než jednu sezónu, doporučujeme sáhnout po ověřeném výrobci. My jsme při výběru značek a produktů vycházeli z názorů spotřebitelů a dobrých recenzí. V případě elektrických nůžek na živý plot se můžete setkat nejčastěji se značkou Makita, Stiga či Stihl. V recenzích spotřebitelů si vedou velmi dobře. Nabízejí modely ze střední a vyšší cenové kategorie. Za zmínku stojí i Dolmar, Hecht nebo Bosch. Pokud myslíte, že si za značku musíte hodně připlatit, mýlíte se. I v nižší cenové kategorii naleznete kvalitní a výkonné přístroje. Známé a také oblíbené jsou značky jako Güde, Gardena či Fieldmann. Z těchto modelů si vyberou uživatelé s nízkými i vyššími nároky.

Otázky a odpovědi – FAQ

Věříme, že vše důležité o výběru elektrických nůžek na živý plot jste se dozvěděli v tomto článku. S výběrem už byste tedy neměli mít problém. Pokud však máte nějakou otázku, která zatím nebyla zodpovězena a na kterou jste nenašli odpověď v článku, neváhejte se nás zeptat. Ochotně vám odpovíme a poradíme. Sekci pravidelně kontrolujeme a aktualizujeme, takže se nemusíte bát, že se k vaší otázce nedostaneme. Budeme velmi rádi, pokud se v komentáři podělíte o své zkušenosti a pomůžete tak ostatním kupujícím. 

Elektrické nůžky na živý plot jsou připraveny k okamžitému použití. Výhodou je, že se nemusíte starat o nabíjení nebo nákup paliva. Před výběrem se ujistěte, že máte venku přístup k napájecímu zdroji. Jsou lehčí a jednodušeji se používají (na rozdíl od benzinových zařízení). Plusem je také tichý chod. Jsou cenově dostupnější a vhodné pro jakýkoli typ zahrady. Poradí si s tenčími i tlustšími větvemi. Jejich nevýhodou je potřeba napájení ze sítě, tedy kabel, který může při práci překážet a u kterého hrozí nebezpečí jeho přeřezání. 

Ať už jde o jakýkoli typ nůžek na živý plot, vždy je nutné o ně co nejlépe pečovat. Díky dobré údržbě vám přístroj může sloužit o několik let déle. Proto po každém použití zkontrolujte celý přístroj a odstraňte veškeré nečistoty. V případě elektrických nůžek používejte při skladování háček na rukojeti, abyste zabránili prasknutí napájecího kabelu. Dávejte pozor na čepele, které se časem otupí, ať jsou vždy ostré. Střihací stroje vyžadují pravidelné ostření. Abyste předešli zbytečnému zasekávání, nůž občas namažte technickým olejem. Přístroj uložte na suché místo a lištu nůžek udržujte zakrytou krytem.

Tyto nástroje jsou při správném používání a údržbě bezpečné. Přesto však při práci dbejte na zvýšenou bezpečnost. Používejte ochranné pomůcky, jako jsou ochranné brýle, rukavice a zátky na ochranu sluchu. Kromě toho nikdy nesekejte v blízkosti kovového plotu, protože se meč může odrazit a mohli byste se zranit. Živý plot doporučujeme stříhat zdola nahoru. Takto budou tlustší větve odhalené, což usnadní jejich viditelnost a řezání. Pokud prší nebo je předpovídán déšť, přístroj nepoužívejte, protože déšť zvyšuje riziko nehody. Po používání odstraňte zbylé listy a nečistoty. Zbytek nůžek by se měl čistit měkkým kartáčem nebo hadříkem. Vzduchový filtr nezapomeňte zkontrolovat po každém použití, protože pokud je znečištěný, snižuje výkon a zvyšuje spotřebu. Takto bude váš stroj schopen provádět čisté řezy a zároveň bude zaručena i vaše bezpečnost, nemluvě o tom, že zahrada bude i nadále vypadat skvěle.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Nůžky na živý plot

Vaše hodnocení:
(92.4%)