Vestavné mikrovlnky

Nejlepší vestavné mikrovlnky 2024 + recenze

Spolehlivé spotřebitelské testy jsou zde právě proto, aby spotřebitelům pomohly s výběrem. Test Magazín připravil srovnávací test vestavných mikrovlnek. Kromě toho redakce připravila i nezávislé recenze produktů. Trvalo nám více než 60 hodin, než jsme vybrali vítěze testu, kterým se stala vestavná mikrovlnka Electrolux LMS4253TMX – nepatří mezi nejdražší modely, má kompaktní rozměry a moderní design. Spotřebitele však ve srovnávacím testu určitě zaujmou i další mikrovlnky. Průvodce výběrem vám pomůže, jak se rozhodovat před samotným nákupem.

Publikované: 19.04.2021
Aktualizované: 28.03.2024

Jakou vestavnou mikrovlnku koupit?

Možná ještě nemáte jasno ve výběru, ale chcete se rozhodnout co nejrychleji a nejlépe. V tom případě pro vás máme připravenou přehlednou tabulku, která vám může výběr výrazně usnadnit. V tabulce jsou 3 TOP produkty, které v našem srovnávacím testu získaly štítek se zřejmým přívlastkem. Níže najdete také krátké a stručné charakteristiky jednotlivých produktů. Šetříme váš čas i peníze.

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux LMS4253TMX   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
De Dietrich DKE7335A   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Klarstein Victoria   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Electrolux LMS4253TMX

Electrolux LMS4253TMX

Gril, rychlé rozmrazování, 8 automatických programů (popcorn, pizza, špagety, automatické rozmrazování, pečené brambory, kuře, mléko/káva).

Zobrazit více info

Kvalitní model vestavné mikrovlnky s vnitřním objemem 25 litrů a otočným talířem s průměrem až 27 cm. Mikrovlnka má na výběr až 8 úrovní výkonu. Maximální výkon mikrovln při ohřevu je 900 W. Chybí sice funkce vaření v páře, ale Electrolux má k dispozici až 8 přednastavených programů. Ovládání je dotykové.

Cenový trhák
Whirlpool AMW 4910 IX

Whirlpool AMW 4910 IX

3D distribuce mikrovln, funkce Steam & Boil, příprava pokrmů v páře (nechybí senzor hladiny vody), rychlá funkce rozmrazování Jet Defrost.

Zobrazit více info

Jde o poměrně kompaktní mikrovlnnou troubu s výkonem 750 W. Chybí funkce grilu a objem vnitřního prostoru je 22 litrů. Whirlpool však nabízí funkci vaření v páře a rychlé rozmrazování Jet DeFrost. Mikrovlnka sice nemá speciální automatické programy, ale z hlediska poměru ceny a kvality jde o zajímavou volbu.

Náš TIP
Bosch BFL523MS0

Bosch BFL523MS0

Dotykové ovládání a LED displej, technologie Auto Pilot (7 přednastavených programů), paměťová funkce.

Zobrazit více info

Spotřebitele může zaujmout i malá mikrovlnka Bosch s objemem 20 litrů a průměrem otočného talíře 25,5 cm. Chybí sice funkce grilu, mikrovlnná trouba má však k dispozici automatické programy Auto Pilot pro ohřev i rozmrazování pokrmů. Výkon mikrovln je 800 W a příkon má hodnotu 1 270 W. Spotřebič má 5 úrovní výkonu.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Mikrovlnky jsou dnes multifunkčními spotřebiči. Ohřívání, rozmrazování, grilování či pečení. Dnešní mikrovlnky toho zvládnou ještě mnohem více. Vestavné mikrovlnky jsou trendem, působí moderně a esteticky, zároveň dokážou splynout se zbytkem kuchyně a ušetřit tak místo. V našem srovnávacím testu přesně víme, čeho je potřeba si u tohoto druhu spotřebičů všímat, co definuje kvalitu. Nemusí to být cena ani výkon, může jít o samotné funkce a jejich efektivitu, kvalitu zpracování nebo jednoduchost ovládání. Na základě odborné testovací metodiky jsme si určili ty nejdůležitější parametry pro detailní srovnání. Které to jsou?

Výkon mikrovln
Elektrický příkon
Efektivita funkcí
Ovládací prvky
Funkcionalita
Kvalita materiálů
Spotřeba el. energie
Hlučnost

Nabídka vestavných mikrovlnek se velmi rychle rozrůstá. Výrobci se snaží spotřebitele zaujmout a často nabízejí modely, které dokážou nahradit dokonce elektrické horkovzdušné trouby. My jsme se v našem testu orientovali na klasické vestavné mikrovlnky, které nabídnou základní funkce, ale také něco navíc. V našem výběru se ocitly vestavné mikrovlnky Whirlpool, Bosch, Beko nebo Electrolux. Rovněž jsme v rámci průzkumu srovnávali mikrovlnky Gorenje, Candy, ECG nebo mikrovlnky Siemens. Test Magazín nezvýhodnil žádného z výrobců ani prodejců. Reference spotřebitelů jsme čerpali z databáze cenového srovnávače Heureka.cz. Aktuální nabídku na českém trhu jsme sledovali v databázi eshopů Alza.cz, Datart.cz, Kasa.cz, Electroworld.cz, Mall.cz a jiných. Podrobně jsme analyzovali také zahraniční spotřebitelské testy.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze vestavných mikrovlnek

Náš srovnávací spotřebitelský test přinesl několik překvapení. Díky nezaujatému pohledu naší redakce přinášíme spotřebitelům nezávislé recenze produktů. Technické parametry, vlastnosti a zkušenosti uživatelů s danými mikrovlnkami jsme čerpali z relevantních zdrojů. Na základě předem stanovené metodiky testování jsme posuzovali kvality vestavných mikrovlnek. Mnohé nesplnily naše očekávání a mezi nejlepší mikrovlnné trouby se ani nedostaly. V poměru ceny, kvality a výkonu zaostaly i některé dražší modely. Strávili jsme desítky hodin tím, abychom do našeho testu vybrali ty nejlepší produkty. Jak porovnávané modely vestavných mikrovlnek dopadly?

Víťaz testu

Electrolux LMS4253TMX

Gril, rychlé rozmrazování, 8 automatických programů (popcorn, pizza, špagety, automatické rozmrazování, pečené brambory, kuře, mléko/káva).

Prohlédnout nejlepší nabídku

Vestavná mikrovlnka s grilem Electrolux nabízí štědrý vnitřní objem až 25 litrů a otočný talíř s průměrem až 27 cm. Na základě srovnávacího testu patří tato mikrovlnná trouba mezi velmi kvalitní modely. V našem testu je především díky vysokému hodnocení v odborných testech a bohaté funkcionalitě. Kromě zmíněného grilu totiž mikrovlnka disponuje funkcí rychlého rozmrazování a také má k dispozici až 8 automatických programů (popcorn, pizza, špagety, automatické rozmrazování, pečené brambory, kuře, mléko/káva), které navolíte jednoduše díky dotykovému ovládání. Škoda je pouze to, že chybí funkce vaření v páře. Výkon integrovaného grilu je až 1 000 W. 

Základní výkon mikrovln je 900 W, výkon lze regulovat až v 8 úrovních. Stejný výkon má také vestavná mikrovlnná trouba Beko MGB 25332 BG, která však může zaujmout nižší cenou. Ovládání je vskutku jednoduché a intuitivní, což velmi dobře hodnotili i samotní spotřebitelé. Odborné testy ocenily také rychlost ohřevu a rozmrazování. Rozmrazování lze nastavit na základě hmotnosti surovin. Ukončení programu je doprovázeno výrazným akustickým signálem. Délku přípravy nastavíte díky časovači. Přehledný LED displej zobrazuje v základě čas, výkon i čas zbývající do ukončení programu. V nabídce je i rychlý program +30 s, který umožňuje maximalizovat výkon mikrovlnky. 

Mikrovlnná trouba má velmi elegantní designové provedení. Chod mikrovlnky je velmi tichý. Samotné mikrovlnné troubě nelze vytknout ani kvalitu materiálů. Černý nerez je odolný a nijak výrazně se nešpiní. Vnitřní prostor je rovněž z nerezu, což usnadňuje čištění mikrovlnky a její údržbu. Dvířka se otevírají do strany, nejsou výklopná. Příkon mikrovlnky je sice 1 400 W, ale o vyšší spotřebu se rozhodně nemusíte obávat. Z našeho pohledu je mikrovlnka Electrolux LMS4253TMX velmi vydařeným spotřebičem, který je schopen splnit kritéria většiny spotřebitelů.

 

Pozitíva

8 automatických programů
Velký objem
Efektivita funkcí (gril, ohřev, rozmrazování)

Negatíva

Chybí funkce vaření v páře
Vyšší pořizovací cena

Příkon: 1 400 W ● Výkon mikrovln: 900 W ● Typ: vestavná ● Objem: 25 l ● Průměr talíře: 27 cm ● Počet úrovní výkonu: 8 ● Ovládání: dotykové

Cenový trhák

Whirlpool AMW 4910 IX

3D distribuce mikrovln, funkce Steam & Boil, příprava pokrmů v páře (nechybí senzor hladiny vody), rychlá funkce rozmrazování Jet Defrost.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Vestavná mikrovlnná trouba s objemem vnitřního prostoru 22 litrů a efektivní 3D distribucí mikrovln. Model mikrovlnky Whirlpool patří mezi velmi prodávané a dobře hodnocené spotřebiče v tomto segmentu. Mikrovlnka nabízí příkon 750 W, což se dá v této cenové kategorii považovat za dostatečný výkon. Odborné testy i spotřebitelé efektivitu ohřevu hodnotili velmi pozitivně. Nastavit lze za pomoci tlačítek i 4 úrovně výkonu. Mikrovlnka nemá dotykové ovládání, dvířka se také otevírají pomocí elektronického tlačítka. Na horním panelu se nachází jednoduchý digitální displej.

Čím však mikrovlnka Whirlpool AMW 4910 IX překvapí a v mnohém překoná i konkurenty, je programová výbava. Z hlediska funkcionality je k dispozici nejen ohřívání, rozmrazování, ale i funkce Steam & Boil, a tedy možnost přípravy pokrmů v páře. Senzor hladiny hlídá hladinu vody ve speciální nádobě a umožňuje vám připravit zeleninu či maso na páře. K dispozici je také rychlá funkce rozmrazování Jet Defrost. Stejně jako v případě mikrovlnky Bosch BFL523MS0 i zde chybí gril.

Velmi pozitivně hodnotíme i kvalitu zpracování. Mikrovlnka ani náhodou nepůsobí laciným dojmem, přestože patří mezi cenově dostupné modely. Z hlediska bezpečnosti je mikrovlnka vybavena i dětskou pojistkou. Spotřebitelům se velmi zamlouvá i design mikrovlnné trouby. Vnitřní prostor mikrovlnky je nepřilnavý, čištění tak nemusí být žádným problémem. Reference zákazníků také ukázaly, že spokojenost panuje i v oblasti jednoduchosti ovládání a že je plusem právě funkce vaření pokrmů v páře, která často chybí i u dražších konkurentů.

Pozitíva

Cenová dostupnost
Vaření v páře
Moderní design

Negatíva

Chybí funkce grilu
Návod s množstvím chyb
Nemá rychlé automatické programy

Příkon: 1 300 W ● Výkon mikrovln: 750 W ● Typ: vestavná ● Objem: 22 l ● Průměr talíře: 25 cm ● Počet úrovní výkonu: 4 ● Ovládání: elektronické tlačítkové

Náš TIP

Bosch BFL523MS0

Dotykové ovládání a LED displej, technologie Auto Pilot (7 přednastavených programů), paměťová funkce.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Kvalita spotřebičů Bosch spočívá především ve vysoké kvalitě materiálů a technologické výbavě. I to jsou důvody, proč nás ve srovnávacím testu mikrovlnka Bosch BFL523MS0 zaujala nejvíce. Přesvědčily nás také technické parametry a převážně pozitivní reference zákazníků. Mikrovlnná trouba disponuje výkonem mikrovln 800 W. Celkově má ​​mikrovlnka možnost nastavení až 5 úrovní výkonu, což má výrazný vliv na rychlost ohřevu. Za slabinu považujeme fakt, že mikrovlnce překvapivě chybí funkce grilování, která je přítomna i u levnějších modelů. Vnitřní objem má 20 litrů. Pokud byste potřebovali větší objem (25 litrů a 8 úrovní regulace výkonu), sáhněte po mikrovlnce Electrolux LMS4253TMX.

Velmi přehledné je dotykové ovládání a LED displej (ten zobrazuje zvolený čas, ale i výkon). Nechybí ani otočný volič TouchControl. Nevýhodou dotykové plochy je však to, že je velmi náchylná na znečištění a že jsou na povrchu vidět otisky, což je výhrada i některých spotřebitelů. Bosch využívá technologii Auto Pilot. Vybírat můžete v rámci programové nabídky až ze sedmi přednastavených programů na ohřívání. Tři programy jsou určeny pro ohřev a čtyři programy pro rozmrazování potravin. Rozmrazování je rovněž jednou z funkcí a při navolení maximálního výkonu se dočkáte opravdu rychlého rozmrazení. Nastavit lze automatické rozmrazování na základě typu potraviny a hmotnosti.

Zajímavostí je i paměťová funkce, která vám umožňuje zapamatování si jednoho režimu rozmrazování nebo ohřevu. Průměr otočného talíře je 25,5 cm, dvířka mikrovlnky se otevírají do levé strany za pomoci dotykového tlačítka. Co se týče materiálů, plastové části nepůsobí levně. Vnitřní prostor je z nerezu a snadno se udržuje. Mikrovlnka je velmi kompaktní, což uživatelé dokážou ocenit, zvláště pak v kuchyni s vestavěnými spotřebiči, kdy je mikrovlnka doplňkem ke klasické horkovzdušné troubě. Skleněná dvířka jsou průhledná, pokrm tedy během ohřevu vidíte. Pozitivně nás překvapil tichý chod mikrovlnky. Nechybí ani dětská pojistka.

Pozitíva

Rychlost ohřevu a rozmrazování
Tichý chod
Programy AutoPilot

Negatíva

Chybí funkce grilu
Rychlé znečištění dotykového panelu
Programová nabídka by mohla být bohatší

Příkon: 1 270 W ● Výkon mikrovln: 800 W ● Typ: vestavná ● Objem: 20 l ● Průměr talíře: 25,5 cm ● Počet úrovní výkonu: 5 ● Ovládání: dotykové + otočný ovladač

Lacná kvalita

Beko MGB 25332 BG

Integrovaný gril, 8 automatických programů, 5 úrovní výkonu, skvělá rychlost ohřevu.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Množství pozitivních referencí, moderní design a k tomu i objem mikrovlnky až 25 litrů. Mikrovlnná trouba Beko MGB 25332 BG je solidním modelem za velmi příznivou cenu. Ve srovnání s konkurencí nabídne i dobrý výkon. Mezi funkcemi nechybí ani integrovaný gril a také automatické programy, které ovládání a obsluhu velmi usnadňují. Výkon mikrovln je až 900 W, u grilu ještě o 100 W více. Celkově vám vestavná mikrovlnka nabídne až 5 úrovní výkonu. V případě, že chcete v mikrovlnce připravovat polotovar, například pizzu, průměr talíře je až 31,5 cm.

Automatických programů je 8 – na pizzu, zeleninu, maso, ryby, popcorn a další. Pokud tedy připravujete – ohříváte takovýto typ surovin, určitě možnost nastavení auto programů uvítáte. Pro náročnější, kteří si potrpí na ještě bohatší funkcionalitu a programovou výbavu, bude vhodná mikrovlnka Whirlpool W Collection W9 MD260 IXL. V případě Beko uživatelé pozitivně hodnotí i samotnou rychlost ohřevu, mikrovlnka má také funkci rychlého ohřevu, při níž po dobu 30 sekund maximalizuje svůj výkon. Rozmrazování je povinnou jízdou. Samozřejmostí je i vnitřní osvětlení prostoru. Velmi moderně působí přehledný displej s digitálním časovačem. Displej má bílé podsvícení, ovládání je dotykové, velmi intuitivní.

Mikrovlnka má také dětský zámek. Kromě ceny spotřebitelé velmi pozitivně hodnotí i design a tichý chod mikrovlnky. Poměr ceny a kvality je přesně to, co mikrovlnku Beko charakterizuje. Vnitřní prostor se snadno udržuje díky nepřilnavému povrchu.

Pozitíva

Vnitřní objem mikrovlnky
Automatické programy
Příznivá cena

Negatíva

Chybí parní funkce
Zavírání dvířek jde hůře

Příkon: 1 450 W ● Výkon mikrovln: 900 W ● Typ: vestavná ● Objem: 25 l ● Průměr talíře: 31,5 cm ● Počet úrovní výkonu: 5 ● Ovládání: dotykové

Pre náročných

Whirlpool W9 MD260 IXL

Příprava pokrmů za pomoci horkého vzduchu, funkce 6. smyslu, aplikace 6th Sense Live, Crisp Fry, 3D technologie proudění mikrovln, inteligentní Smartdisplay.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pro spotřebitele, kteří do kuchyně požadují kvalitní multifunkční mikrovlnnou troubu a potřebují vestavnou konstrukci a vysoký výkon, jsme vybrali mikrovlnku Whirlpool. Té nechybí ani bohatá funkcionalita a automatické programy. Největší devízou je však funkce horkého vzduchu. Vestavná mikrovlnka nabízí možnost přípravy pokrmů za pomoci horkého vzduchu. O to se stará ventilátor Multiflow, který zajišťuje dokonalou cirkulaci horkého vzduchu ve vnitřním prostoru. Rovnoměrné pečení koláčů, dortů, pizzy a jiných pokrmů je tak realitou. Vnitřní objem má navíc až 31 litrů, což je opravdu luxusní vnitřní objem. Kompaktnějším modelem je s 20 litry mikrovlnka Bosch BFL523MS0.

Tím, co uživatele mile překvapilo, je vskutku efektivní funkce 6. smyslu. Tato inteligentní funkce dokáže přizpůsobit čas a výkon poté, co zvolíte druh suroviny či pokrmu. Někdy je nutné zadat i hmotnost. Mikrovlnka následně nabízí automatický ohřev i rozmrazování. Ve spojení se šestým smyslem je k dispozici i aplikace 6th Sense Live, zapnutí mikrovlnky je tak možné na dálku. K dispozici jsou také desítky receptů. Chcete-li tedy SMART vestavnou mikrovlnku, Whirlpool splní i tento požadavek. S funkcemi však nekončíme, přehledný LCD displej vám umožňuje využít i další funkce. Jednou z nich je Crisp Fry pro dokonalé křupavé hranolky nebo zapékání masa či zeleniny. O dokonalý výsledek se stará i 3D technologie proudění mikrovln. Odborné testy i spotřebitelé vysoce pozitivně hodnotili nejen rychlost ohřevu a rozmrazování, ale také efektivnost.

Dalším bonusem je parní funkce a samozřejmě již zmíněný integrovaný gril. Ovládání je dotykové, inteligentní Smartdisplay vám umožňuje nastavovat vše, včetně úrovně výkonu (7). Navíc má povrchovou úpravu proti otiskům prstů. Oceňujeme, že nechybí ani dětská pojistka. Pro údržbu lze aktivovat program automatického čištění. Součástí příslušenství je i talíř Crisp, rošt a nádoba na vaření v páře. Z pohledu designu nemáme žádnou výhradu, kvalitní materiály působí honosně a esteticky. Vestavná mikrovlnka Whirlpool sice cenou patří mezi dražší modely, ale díky technologiím dokáže ve vysoké míře zastoupit i klasickou horkovzdušnou troubu.

Pozitíva

Horký vzduch
Vysoký výkon
Velký vnitřní objem

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Příkon: 2 300 W ● Výkon mikrovln: 1 000 W ● Typ: vestavná ● Objem: 31 l ● Průměr talíře: 32,5 cm ● Počet úrovní výkonu: 7 ● Ovládání: dotykové

Další zajímavé produkty

Zákazník se rozhoduje i na základě svých vlastních preferencí. Spotřebitelské testy, recenze a srovnávací testy jsou při rozhodování velmi nápomocné. Pokud vás ani jedna z výše recenzovaných mikrovlnek nezaujala, protože hledáte něco jiného, ​​vybrali jsme do této sekce i další zajímavé alternativní produkty. Spotřebitel se orientuje na nabídku podle svých potřeb a může ho zaujmout design, materiály, cena nebo jiné zajímavé funkce. Které vestavné mikrovlnky nás ještě zaujaly a proč?

Pro ty, kteří chtějí vestavnou mikrovlnkou ušetřit co nejvíce místa, je zde mikrovlnná trouba Gorenje BM201AG1X. Ta kromě místa ušetří i váš rozpočet. Objem mikrovlnky je 20 litrů a průměr otočného talíře 24,5 cm. Výkon ohřevu je 800 W, integrovaný gril má ještě o 200 W více. Mikrovlnka má klasické tlačítkové ovládání a LED displej. Na ovládací prvky je potřeba si trochu zvyknout.

Vysokou kvalitu a unikátní design přináší i vestavná mikrovlnka Bosch BFR 634GS1. Na první pohled zaujme dotykový ovládací panel a barevný TFT displej. Mikrovlnka má objem 21 litrů, výkon mikrovln 900 W a až 5 úrovní výkonu. Zklamáním je, že chybí klasický gril. V rámci funkcionality však Bosch přináší 7 automatických programů. Velmi dobrá je tradičně kvalita zpracování.

Mezi alternativní produkty se v našem srovnávacím testu dostal ještě jeden zástupce značky Whirlpool, konkrétně mikrovlnka Whirlpool AMW 730 IX. Zaujme především vnitřním objemem až 31 litrů. Potěší také funkcí 6. smyslu, integrovaným grilem a funkcí „crisp“ pro křupavé upečení. Rychlost ohřevu je hodnocena velmi kladně. Spotřebitelé avizují vyšší hlučnost mikrovlnky a horší kvalitu materiálů.

Další zajímavou volbou může být mikrovlnka s grilem Electrolux EMS4253TEX. Jídlo ohřeje, rozmrazí a pomůže vám i s grilováním. Velmi intuitivní je dotykové ovládání a vše podstatné vám prozradí LED displej. Mikrovlnka má až 8 úrovní výkonu. Objem dosahuje hodnoty 25 litrů a rozmrazovat dokáže mikrovlnka na základě hmotnosti potravin.

Během srovnávání nás mile překvapila mikrovlnka ECG MTD 2390 VGSS. Jde o poměrně levnou mikrovlnku, která má objem 23 litrů, výkon 900 W a integrovaný gril. Velmi nápaditý je i design. Ovládání je tlačítkové i s otočným regulátorem. Výkon mikrovlnce rozhodně nechybí. V poměru ceny a kvality jde opravdu o velmi zajímavou volbu. Ocenit je potřeba i kvalitu zpracování.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Chcete vědět, které vestavné mikrovlnky jsou na českém trhu nejprodávanější? V takovém případě vám tabulka TOP 5 produktů možná pomůže s výběrem. Čísla prodejnosti jsme čerpali z databáze portálu Heureka.cz, největšího cenového srovnávače v Evropě. Přestože se prodejnost velmi rychle mění, tabulku se snažíme v pravidelných intervalech aktualizovat, abychom vám poskytli přehledné informace o tom, které mikrovlnky jsou na našem tuzemském trhu nejžádanější.

Názov Hodnotenie Detail
Beko BMGB25333BG5*Zobrazit produkt
Whirlpool AMW 730 NB5*Zobrazit produkt
Beko BMGB 20212B5*Zobrazit produkt
Gorenje BM201AG1X5*Zobrazit produkt
Electrolux LMS2203EMX5*Zobrazit produkt

Vestavné mikrovlnky přinášejí do kuchyně inovativní prvek a také šetří mnoho místa. Dnes už moderní mikrovlnné trouby dokážou nahradit i klasické horkovzdušné trouby, záleží na tom, co spotřebitel požaduje. Multifunkční mikrovlnky totiž zvládají nejen ohřívat a rozmrazovat pokrmy, ale i grilovat, péct či připravovat jídlo v páře. Důležité je však umět se v tomto segmentu orientovat. Přestože nejde o nijak komplikovaný výběr (přece jen je mikrovlnka vynálezem minulého století), výrobci dokážou technologiemi stále překvapit. Mikrovlnné trouby se liší vícero parametry, pokud chcete vědět, čím by se měl spotřebitel při výběru vestavné mikrovlnky řídit, přečtěte si náš praktický návod.

Jak vybrat vestavnou mikrovlnku

 • Volně stojící vs. vestavné mikrovlnky
 • Výkon mikrovln
 • Vnitřní objem mikrovlnky
 • Funkcionalita
 • Dotykové ovládání vs. tlačítkové
 • Kvalita zpracování
 • Cena a renomovaní výrobci

Vestavná mikrovlnka vs. volně stojící mikrovlnná trouba

Spotřebitel v tomto případě většinou přesně ví, jaký typ mikrovlnky do své kuchyně chce. Jak volně stojící, tak i vestavné mikrovlnky mají své výhody i nevýhody. Moderní kuchyně dnes do značné míry využívají vestavné spotřebiče, mikrovlnné trouby proto nejsou výjimkou. Čísla prodejů v posledních letech dokonce ukazují, že vestavné mikrovlnky jsou prodávanější než klasické, volně stojící mikrovlnky.

Největší výhodou vestavných mikrovlnek je jejich design. Nijak nepoutají pozornost a jsou součástí kuchyňské stěny nebo linky. Záleží na tom, kam se mikrovlnnou troubu rozhodnete zabudovat. Mikrovlnka nezabere žádné místo na lince samotné a vzhledem k nabídce materiálů a barev dokonale zapadne do konceptu kuchyně. V nabídce jsou i rohové mikrovlnky, které lze zabudovat v rámci dispozice do rohu místnosti. Zakoupit lze větší či menší mikrovlnky. Rozměry jsou velmi důležité, u zabudovaných spotřebičů je důležité, aby přesně seděly na svém místě. Nejsou totiž přenosné. Nevýhodou může být náročnější instalace – montáž a vyšší pořizovací cena. Výkonem mají oproti klasickým mikrovlnkám mírně navrch.

Klasikou jsou volně stojící mikrovlnky, které můžete v rámci kuchyně umístit všude tam, kde máte k dispozici elektrickou zásuvku. Volně stojící mikrovlnky jsou stále velmi vyhledávané, a přestože vestavné mikrovlnky v posledních letech dominují, z trhu se nevytratily. Jejich výhodou je právě mobilita. Oproti vestavným mikrovlnkám se liší v zásadě jen konstrukcí. Nabídnou stejné funkce, programy i výkon. V testech jsou o něco hlučnější, jde však o minimální rozdíly. Na trhu jsou stovky modelů, větší, malé či retro mikrovlnky. Při výběru se prakticky v obou případech můžete řídit stejnými zásadami.

Nejlepší mikrovlnky mají alespoň 900 W

Řeč je o výkonu samotných mikrovln, které mikrovlnná trouba produkuje. Díky nim totiž dokáže pokrmy ohřívat, rozmrazovat, grilovat nebo péct. Je proto potřeba soustředit se především na výkon mikrovln. Jiný výkon může mít následně gril nebo horký vzduch. Čím je výkon vyšší, tím kratší je doba ohřevu, kterou mikrovlnka potřebuje na přípravu.

Běžně se u vestavných mikrovlnek setkáte s příkonem 800 W. Ohled je potřeba brát také na objem mikrovlnky. U více než 20litrových trub doporučujeme výkon mikrovln alespoň na úrovni 900 W. Na trhu jsou modely i s výkonem mikrovln více než 1 000 až 1 700 W. Výkonnější mikrovlnné trouby už obvykle nabídnou i funkci horkého vzduchu nebo ventilátor. Výkon integrovaného grilu se pohybuje okolo 1 000 až 1 200 W, případně více – stejně tak výkon funkce horkého vzduchu bývá vždy vyšší.

Výkon mikrovln si však nelze plést s příkonem spotřebiče. Ten sice určuje celkový výkon, ale pokud se dočtete, že výkon mikrovlnky je 1 450 W, vězte, že půjde o příkon. Je potřeba si pozorně všímat směrodatnějšího údaje, kterým je právě výkon mikrovln, na něm závisí samotná efektivita ohřevu. Příkon vám může leccos napovědět o spotřebě, ale rozhodně se nemusíte obávat, že by mikrovlnka patřila mezi největší „žrouty“ energie.

Vestavná mikrovlnka – rozměry a objem

Na velikosti vždy záleží, rovněž i v případě vestavné mikrovlnky. Uživatel totiž musí zvážit, jaký má k dispozici prostor pro zabudování mikrovlnky. A tento parametr je potřeba řádně promyslet, často se totiž stává, že spotřebitelé připraví prostor pro zabudování, zjistí však, že mikrovlnka se do něj nevejde, případně naopak. Důležité je vybrat si mikrovlnku předem a následně jí přizpůsobit prostor pro zabudování, jinak se může stát, že přijdete domů s novou mikrovlnkou a zjistíte, že výklenek pro daný model není vhodný. Jde tak o rozhodnutí a zvážení spotřebitele.

Objem vestavěné mikrovlnky

S rozměry přímo souvisí i objem mikrovlnky. Vestavné mikrovlnky mohou mít různé rozměry a přirozeně i různý objem. Nejmenší mikrovlnné trouby mají kolem 17 až 20 litrů. Test magazín však na základě srovnávacího testu zjistil, že spotřebitelé preferují objem kolem 25 litrů. Není problém s umístěním ani s větším nádobím. Větší mikrovlnky mají objem i přes 30 litrů. Je však na spotřebiteli, jaké požadavky na objem a rozměry má.

Zmínit je třeba i otočný talíř mikrovlnky. Existují i mikrovlnky bez otočného talíře, těch je však na trhu méně. Většina mikrovlnek však otočným talířem vybavena je. Jejich průměr může být od 23 až po 35 cm. U dražších a větších modelů i více.

Vestavné mikrovlnné trouby mohou nahradit i horkovzdušnou troubu

Moderní mikrovlnky už ani náhodou nejsou v kuchyni jen proto, aby jídlo ohřívaly. Kromě polotovarů dokážou připravit hotový pokrm, a to hned několika pracovními postupy. Vaření, dušení, pečení, grilování nebo příprava pokrmů v páře. K dispozici jsou automatické programy pro přípravu různých pokrmů. Co všechno v rámci funkcionality vestavné mikrovlnné trouby nabídnou? Které funkce se mohou v praxi sejít?

 • Rychlý ohřev – tato funkce umožňuje maximalizovat výkon mikrovlnky po určitou dobu, říká se jí také „jet start“. Většinou jde o jedno tlačítko, kterým aktivujete nejvyšší stupeň ohřevu.
 • Rychlé rozmrazování – podobná funkce jako rychlý ohřev. Říká se jí také „jet defrost“, kdy vám umožňuje rychlé rozmrazení, nejčastěji při přípravě hotových jídel – polotovarů.
 • Šestý smysl – inteligentní funkce, kterou jsou vybaveny dražší modely. Takové mikrovlnky dokážou po zvolení typu pokrmu a zadání hmotnosti zvolit správnou funkci pro přípravu, nastaví úroveň výkonu a dobu přípravy.
 • Automatické rozmrazování – jednoduše stačí zadat hmotnost pokrmu a mikrovlnka sama nastaví čas a výkon, který se postará o rozmrazení potravin.
 • Automatické programy a režimy – samostatné programy pro přípravu pizzy, popcornu, ryb, masa, pečení brambor nebo přípravu nápojů.
 • Horký vzduch – multifunkční vestavné trouby s touto funkcí již dokážou z velké části zastat i roli menší elektrické horkovzdušné trouby. Za pomoci horkého vzduchu už můžete téměř plnohodnotně péct koláče nebo maso. Cirkulace vzduchu je zajištěna pomocí ventilátoru.
 • 3D distribuce mikrovln – efektivní proudění tepla je zajištěno více otvory pro rovnoměrné proudění tepla v prostoru mikrovlnky.
 • Gril – integrovaný gril je funkcí, která umožňuje grilovat pokrmy. U levnějších modelů však grilování není úplně plnohodnotné. Tuto funkci doporučujeme využít spíše u dražších modelů.
 • Crisp – technologie umožňující připravit křupavé brambory – hranolky.
 • Auto clean – program, který se postará o automatické čištění mikrovlnky.
 • Vaření v páře – funkce „steam“ má své opodstatnění, pokud chcete jídlo připravovat na páře. Dodáváno je speciální příslušenství, nádoba určená k přípravě pokrmů v páře.
 • Dětská pojistka – postará se o to, aby během používání dveře mikrovlnky nebylo možné otevřít.
 • Displej – digitální displej je praktický především z hlediska přehlednosti a obsluhy mikrovlnky. Může zobrazovat čas, teplotu, úroveň výkonu, zvolenou funkci, zbývající čas přípravy, případně zobrazuje hlášení chyby.
 • Časovač – moderní vestavné mikrovlnky již nejsou vybaveny otočnou minutkou – regulátorem. Pokud ano, obvykle se používají k nastavení úrovně výkonu nebo některých funkcí. Většinou jde o digitální časovače, které nastavíte tlačítky nebo dotykovým ovládáním.

Tlačítka vs. dotykové ovládání mikrovlnky

Mezi spotřebiteli se ještě stále najde mnoho fanoušků klasického mechanického ovládání. Mnohem více však výrobci preferují dotykové – elektronické ovládání. Otočný regulátor pro nastavení času ještě u některých modelů najdete, jde však většinou o levnější modely. Dotykové plochy pro volbu programů, nastavení výkonu či času jsou preferovány mnohem víc. Ovládání tlačítky není až tak neobvyklé, avšak opět jde většinou o mikrovlnky chudší z hlediska funkcionality i počtu programů. Klasika je tak oproti moderním mikrovlnným troubám v nevýhodě.

Vestavěná mikrovlnka s tlačítkovým ovládáním

Nevýhodou dotykových ploch je často to, že se plocha snadno znečistí. V případě poruchy je nutná výměna celého dotykového panelu. Je ovšem třeba říct, že větší poruchovost vykazují spíše mechanická tlačítka, avšak oprava je mnohem méně náročná a méně nákladná.

Mikrovlnná trouba s otvíráním doprava? Nerezový materiál dominuje

Většině spotřebitelů by se mohly vestavné mikrovlnky zdát vzájemně podobné, ale právě v tom spočívá důležitost výběru. Faktem zůstává, že na vestavné mikrovlnky z plastu určitě nenarazíte. To je fenomén levnějších, volně stojících mikrovlnek. U vestavných trub dominuje nerez, protože je odolný vůči vyšším teplotám, snadněji se udržuje a určitě do kuchyně nebudete zabudovávat plastovou konstrukci. Design je již subjektivní věc, lišit se však může v odstínech barvy, v některých ozdobných prvcích, v umístění ovládacího panelu nebo velikostí průhledného skla.

V souvislosti s konstrukcí zmíníme i otvírání dvířek. U volně stojících mikrovlnek jde většinou o otvírání doleva, tedy i panty jsou umístěny na levé straně, vestavné mikrovlnky nabízejí více možností. Vzhledem k potřebě zabudování do kuchyňské linky nebo stěny je možné na trhu zakoupit i mikrovlnky s otvíráním dveří doprava, případně s vyklápěním dvířek. Panty se v takovém případě nacházejí na spodní hraně a dveře se vyklápějí stejně jako v případě klasické horkovzdušné trouby.

Levné vestavné mikrovlnky nabídnou i více než jen základ

V segmentu mikrovlnek jsou právě vestavné mikrovlnné trouby dražší volbou. Oproti volně stojícím mikrovlnkám však nabídnou především možnost vestavby do kuchyňské linky, což je dnes požadavkem většiny domácností. Taková volba šetří místo a zároveň zapadá do konceptu moderní kuchyně. Po realizaci srovnávacího testu můžeme konstatovat, že i levnější vestavné mikrovlnky své úkoly plní opravdu zodpovědně. A není to jen o ohřevu a rozmrazování.

Pokud mluvíme o levných vestavných mikrovlnkách, pohybujeme se v rozmezí od 1 500 do 5 000 Kč. Tyto mikrovlnky mají obvykle menší objem, ovšem za výkon či funkce se vůbec nemusí stydět. Více výrobců nabízí tyto mikrovlnky pro domácnosti, kde má kuchyň menší výměru nebo kde mikrovlnku nevyužívají často. Dočkáte se však i dotykového ovládání, funkce grilu či některých přednastavených programů.

Nerezová vestavná mikrovlnka

Nejvíce spotřebitelů již tradičně sáhne po zlaté střední cestě od 5 000 do 7 500 Kč. Zde se už nacházejí mikrovlnky s objemem vnitřního prostoru 22 až 28 litrů. Disponují větším počtem funkcí i přednastavených programů. Ovšem mikrovlnky s grilem nejsou vždy naprostou samozřejmostí, nahradit je však mohou jiné funkce, jako například vaření v páře nebo „crisp“.

Komu nevadí do vestavné trouby investovat, v kategorii mikrovlnek od 7 500 do 15 000 Kč zřejmě najde to, co hledá. Kromě automatických programů, většího množství funkcí, dotykového ovládání a objemu nad 30 litrů se dočkáte například i funkce horkého vzduchu. Díky tomu takové mikrovlnné trouby dokážou zastoupit i roli menších horkovzdušných trub. Dražší modely už opravdu dokážou ve vysoké míře plnohodnotně nahradit elektrické trouby. Je tedy ke zvážení, zda takto drahé mikrovlnné trouby mají pro domácnosti smysl – spíše se už vyplatí investovat do kvalitní elektrické horkovzdušné trouby.

Vestavné mikrovlnky Electrolux, Whirlpool či Bosch byly v testech úspěšné

Mikrovlnky určitě nejsou nedostatkovým zbožím. Každý renomovaný výrobce má v nabídce desítky modelů. Právě proto doporučujeme sáhnout spíše po modelech od výrobců, kteří jsou známí a na českém trhu etablovaní. Četné modely ve srovnávacích testech zaujaly, ale nejlépe hodnotíme vestavné mikrovlnky Electrolux, Bosch a Whirlpool.

Pochválit však musíme i mikrovlnky Beko, které v poměru ceny a konkurence v mnohém překonávají i dražší mikrovlnné trouby. Zajímavé modely najdete i u výrobce Gorenje. Kvalitativně jsou na vysoké úrovni také vestavné mikrovlnky Siemens a Mora. Menší zastoupení má na trhu s vestavnými mikrovlnkami Samsung či AEG. Cenou zaujmou mikrovlnky Candy nebo Concept.

Otázky a odpovědi – FAQ

Rozhodujete se pro koupi vestavné mikrovlnky? Nedokážete se rozhodnout? Chybí vám nějaké informace? Pokud máte nějaké otázky ohledně výběru vestavné mikrovlnky, neváhejte a napište nám. Naše redakce je plná odborníků a rádi vám poradíme. Pokud máte vlastní zkušenosti s konkrétními modely vestavných mikrovlnek, neváhejte a napište nám komentář. Sekci otázek a odpovědí pravidelně aktualizujeme, abychom se postarali o to, že si zaručeně vyberete správně.

Ne, platilo to v minulosti a platí to dodnes. Alobal, nádobí se stříbrným nebo zlatým motivem či některé druhy kovů do mikrovlnky nepatří. Při kombinaci těchto prvků a mikrovln může docházet k elektrickým výbojům či hoření. To může způsobit zkrat spotřebiče a v horším případě požár.

Možností je opravdu hodně, na základě správného popisu produktu můžete mikrovlnnou troubu zakoupit i přes e-shop. Doporučujeme e-shopy Mall.cz, Alza.cz, Kasa.cz nebo Electroworld.cz. Rovněž však máte možnost zakoupit vestavnou mikrovlnku v kamenných prodejnách Okay, Datart či Planeo.

Ano, je to možné. Vestavnou mikrovlnnou troubu je možné umístit i do spodní části kuchyňské linky. Důležité je však zvážit, do jaké míry je to praktické. Většinou se mikrovlnka umisťuje do výšky na úrovni hrudi. Ohýbání se k ohřátému pokrmu může být časem otravné.

Ďalšie články z kategórie Mikrovlnky

Vaše hodnocení:
(92%)