Pískové bazénové filtrace

Nejlepší pískové filtrace 2024 + recenze

Koupat se během letní sezóny v kalné vodě rozhodně není představa, která se vám se zábavou v bazénu spojuje. Filtrování vody v bazénu je nezbytností. Test magazín pro vás vybral nejlepší pískové filtrace. Prvenství si vysloužila písková filtrace Bestway 58499, která za hodinu přefiltruje až 8 327 litrů vody a která navzdory výkonu nepatří mezi nejdražší. Ne každá písková bazénová filtrace zvládne to, co od ní spotřebitel očekává. Kromě vybraných pískových filtrací pro vás máme i praktický návod, jak vybrat filtraci do bazénu, a vysvětlíme i to, jak bazénová filtrace funguje.

Publikované: 25.06.2021
Aktualizované: 19.07.2024

Jakou pískovou filtraci koupit?

Ne vždy se rychlá volba musí vyplatit. Někdy však spotřebitelé nemají čas ani chuť číst si recenze produktů, reference spotřebitelů a hledat to nejlepší na trhu. Proto je zde tabulka, ve které najdete pískové bazénové filtrace s nejlepším poměrem ceny a kvality. Ušetříme vám tak čas a rovněž peníze. Zaujmout vás může i vítěz našeho testu nebo tip naší redakce.

Názov Hodnotenie Detail
Bestway 58499   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Planet Pool SFA   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Bestway 58515   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz dTestu
Bestway 58499

Bestway 58499

Pro bazény s maximálním objemem 54 500 litrů, příkon čerpadla 280 W, průtok vody 8 327 litrů za hodinu, 6cestný ventil, objem nádoby na písek je 20 kg.

Zobrazit více info

Výkonná filtrace od ověřeného dodavatele nadzemních bazénů. S výkonem čerpadla 280 W zvládne za hodinu přefiltrovat až 8 327 l. Potěší solidní zásobník na filtrační písek o objemu 20 kg. Filtrace je ideální pro bazény s maximálním objemem 54 500 litrů. Použít lze i filtrační vložku polysphere. Ve výbavě je časovač i tlakoměr.

Cenový trhák
Bestway 58515

Bestway 58515

Pro bazény s maximálním objemem 18 100 l, příkon čerpadla 85 W, průtok vody 3 028 litrů za hodinu, 6cestný ventil, objem náplně 8,5 kg písku, manometr.

Zobrazit více info

Perfektních výsledků z pohledu efektivity dosahuje filtrace značky Bestway. Určená je sice pro bazény do objemu 18 100 litrů, zvládne však přefiltrovat 3 028 l/h a vybavená je i praktickým 6cestným ventilem. Objem náplně filtračním pískem je 8,5 kg. Využívat lze také filtrační vložku polysphere. Filtrace se vyznačuje velmi tichým chodem.

Náš TIP
Intex 26652

Intex 26652

Pro bazény o maximálním objemu 45 000 l, příkon čerpadla 550 W, průtok vody 9 200 litrů za hodinu, 6cestný ventil, objem náplně 55 kg písku.

Zobrazit více info

Písková filtrace nabízí výborný výkon 9 200 l/h a výhodou je i 6cestný ventil. Zásobník na písek má objem 55 kg. Plusem je hodinový časovač, čerpadlo o výkonu 550 W je trochu hlučnější. Filtrace je vhodná pro bazény do 45 000 litrů.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Písková filtrace je zařízením, které by měl spotřebitel vybírat především na základě velikosti bazénu, který vlastní. Při posuzování kvalit bazénové filtrace je tedy velmi obtížné stanovit, která filtrace je horší či lepší. Řada uživatelů totiž neodhadne, jaký výkon filtrace je potřeba s ohledem na objem bazénu. Kromě výkonu čerpadla jsme brali v úvahu i maximální průtok vody, který s výkonem souvisí. Dále jsme hodnotili funkcionalitu filtrace, typ ventilu a náročnost montáže.

Maximální průtok vody
Výkon čerpadla
Ventil a funkcionalita
Montáž a údržba
Rozměry a hmotnost

Filtrace s pískovou náplní se využívá primárně u větších nadzemních bazénů, částečně zapuštěných nebo kopaných bazénů. Důvod je ten, že pískové bazénové filtrace jsou určené k filtrování většího objemu vody. Kartušová bazénová filtrace je sice méně nákladná, ale zdaleka není tak efektivní. Vyšší náklady jsou v tomto případě skutečnou zárukou větší kvality. Díky portálu Heureka.cz jsme provedli průzkum trhu. Sledovali jsme také nabídku produktů v e-shopech jako Alza.cz, Mall.cz, Datart.cz, Kasa.cz a dalších. Pokud tedy hledáte způsob, jak udržet vodu v bazénu dlouhodobě čistou, přečtěte si naše krátké recenze pískových filtrací Bestway, Marimex, Intex, Master či Hanscraft a jiných.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze pískových filtrací

Čistá voda v bazénu je absolutním základem a podmínkou, abyste si v bazénu oddych a osvěžení vychutnali naplno. Písková bazénová filtrace je tou správnou volbou, jak tohoto záměru dosáhnout. My jsme vytvořili nezávislé a nezaujaté recenze bazénových filtrací, jejichž úkolem je pomoct spotřebiteli, aby se dokázal na trhu co nejlépe orientovat a rozhodnout se. Náš krátký test obsahuje různé produkty od několika výrobců, přičemž ani jeden z nich nebyl zvýhodněn.

Víťaz dTestu

Bestway 58499

Pro bazény s maximálním objemem 54 500 litrů, příkon čerpadla 280 W, průtok vody 8 327 litrů za hodinu, 6cestný ventil, objem nádoby na písek je 20 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V našem srovnávacím testu získala zasloužený přívlastek „vítěz testu“ písková bazénová filtrace Bestway 58499, která je určena pro bazény s maximálním objemem až 54 500 litrů. Prvenství si vysloužila především díky velkému množství pozitivních referencí spotřebitelů. S příkonem čerpadla 280 W se řadí mezi výkonnější modely a zvládne přefiltrovat až 8 327 litrů za hodinu. Díky 6cestnému ventilu (vyplachování, cirkulace vody, vypouštění, ...) je filtrování velmi rychlé a efektivní. Filtrace napomáhá i správnému množství chlóru ve vodě díky dávkovači ChemConnect.

Čerpadlu nechybí ani tlakoměr a časovač s nastavitelnou pracovní dobou. Písková filtrace Bestway využívá pro zachycení nečistot křemičitý písek s průměrem zrn od 0,45 do 0,85 mm. Objem nádoby na písek je 20 kg – písek není součástí dodávky. Oceňujeme, že filtrace nabízí možnost využití filtrační vložky polysphere (filtrační kuličky) s maximální náplní 560 g.

Na větší nečistoty je součástí filtrace i vstupní koš – předfiltr. Nádoba má antikorozní nátěr. Spotřebitelé byli potěšeni i jednoduchou montáží a faktem, že motor je mimo nádoby s pískem, a přesto podává solidní výkon. Na základě praktických zkušeností lze také konstatovat, že nádoba, jakož i připojené hadice těsní, přičemž filtrace má redukci i na 32 mm.

Pozitíva

Výkon filtrace
Jednoduchá montáž
Perfektně utěsněné hadice i spojky

Negatíva

Žádné

Průtok vody: 8 327 l/h ● Příkon čerpadla: 280 W ● Typ ventilu: 6cestný ● Hmotnost filtrace: 14,5 kg ● Max. objem bazénu: 54 500 l ● Objem náplně: 20 kg

Cenový trhák

Bestway 58515

Pro bazény s maximálním objemem 18 100 l, příkon čerpadla 85 W, průtok vody 3 028 litrů za hodinu, 6cestný ventil, objem náplně 8,5 kg písku, manometr.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Přestože jsou pískové bazénové filtrace dražší záležitostí než kartušové modely, výrobci se snaží vyhovět i spotřebitelům nadzemních bazénů a nabízejí i cenově zajímavé modely. Takovým je Bestway 58155. Spokojení zákazníci byli rádi především z toho důvodu, že písková filtrace vodu v bazénu pročistí opravdu rychle. Pokud váš bazén nemá více než 18 100 litrů, sáhnout po tomto modelu filtrace je určitě dobrý nápad. Nabídne výkon čerpadla 85 W a maximální průtok vody 3 028 litrů za hodinu.

My oceňujeme fakt, že Bestway používá 6cestný ventil, takže máte k dispozici i cirkulaci vody či proplach. Filtrování je tak několikanásobně efektivnější. Jako náplň se používá křemičitý písek s průměrem zrn 0,45–0,85 mm. Do zásobníku se vejde 8,5 kg písku. Zároveň se k filtrování používá i filtrační vložka polysphere – nádoba má objem 240 g. Samotná nádoba je odolná vůči korozi a pod ventilem se nachází manometr.

Výhradu mělo více spotřebitelů pouze k plastovým svorkám, které špatně upevňují hadice o průměru 32 mm a které je potřeba častěji dotahovat, jinak může dojít k menším únikům. Písková filtrace Bestway 58155 je velmi solidní bazénovou filtrací, která patří k nejprodávanějším na našem trhu.

Pozitíva

Efektivita filtrace
Tichý chod
Výhodná cena

Negatíva

Plastové svorky – nutnost častěji dotahovat
Pro menší bazény

Průtok vody: 3 028 l/h ● Příkon čerpadla: 85 W ● Typ ventilu: 6cestný ● Hmotnost filtrace: 8,2 kg ● Max. objem bazénu: 18 100 l ● Objem náplně: 8,5 kg

Náš TIP

Intex 26652

Pro bazény o maximálním objemu 45 000 l, příkon čerpadla 550 W, průtok vody 9 200 litrů za hodinu, 6cestný ventil, objem náplně 55 kg písku.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Z filtrací značky Intex je tento model pískové filtrace velmi dobře hodnocen i samotnými spotřebiteli. Důvodem je především fakt, že filtrace nabízí dostatečný výkon, který je zejména u velkých bazénů enormně důležitý. I proto je písková filtrace Intex 26652 vhodná do větších bazénů, a to až do objemu 45 000 litrů. Za hodinu dokáže přefiltrovat na výstupu až 9 200 litrů vody. Můžete aktivovat i hodinový časovač, což jistě chválíme. Výkon čerpadla je až 550 W. Vícero spotřebitelům vadila vyšší hladina hluku.

Součástí balení jsou 2 ks hadice se šroubem a průměrem 38 mm. Obě mají délku 3 metry. Vnitřní závit má až 57 mm. Pokud byste chtěli filtraci použít na bazén o menším průměru, redukce a ventily je potřeba dokoupit, protože nejsou součástí balení. V balení nenajdete ani filtrační materiál, kterým může být písek. Do nádoby se vejde až 55 kg. Pokud preferujete filtrační sklo, toho nádoba pojme 38 kg. Zrnka písku by měla být velká od 0,4 do 0,8 mm.

Filtrovat byste neměli bazénovou vodu teplejší než 35 °C. Nevýhodu má výkonné čerpadlo v tom, že se více zahřívá, a pokud je i voda přehřátá, může to způsobit automatické vypnutí čerpadla. Doporučujeme hodinovou filtraci, následně nechat čerpadlo alespoň 30 minut odpočinout a opět spustit. Filtr má 6cestný ventil, takže máte k dispozici všechny potřebné funkce od filtrace, cirkulace vody až po vypuštění či zpětný chod. Díky tomuto druhu ventilu můžete znečištěnou vodu vypouštět i při filtrování mimo bazén.

Pozitíva

Vhodný i pro větší bazény
Vysoký výkon čerpadla
Hadice je součástí balení

Negatíva

Trochu více hluku

Průtok vody: 9 200 l/h ● Příkon čerpadla: 550 W ● Typ ventilu: 6cestný ● Hmotnost filtrace: - g ● Max. objem bazénu: 45 000 l ● Objem náplně: 55 kg písek / 38 kg filtrační sklo

Hanscraft Combo Master 500

Pro bazény s objemem do 50 000 litrů, příkon čerpadla 75 W, průtok vody 11 000 litrů za hodinu, 6cestný ventil, objem náplně 85 kg, vhodná i k filtrování slané vody.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ve srovnávacím testu jsme mysleli také na větší nadzemní či částečně zapuštěné bazény, případně větší kopané bazény, jejichž objem dosahuje maximálně 50 000 litrů. Výkon filtrace je až 11 000 litrů vody za hodinu, díky čemuž je filtrování nejen vysoce efektivní, ale i rychlé. O něco nižší maximální průtok vody má písková filtrace Bestway 58499, která je levnější. Má však menší zásobník na písek. Písková filtrace disponuje 6cestným ventilem a nádobou na křemičitý písek o objemu až 85 kg. Výměna je nutná až po 3 letech.

Maximální tlak samonasávacího čerpadla je 2 bary a lze jej kontrolovat díky vestavěnému manometru. Součástí balení je i propojovací hadice mezi čerpadlem a filtrací. Filtrační nádoba je z odolného HDPE – polyetylen se zvýšenou hustotou. Nádoba je tak extrémně odolná a vhodná i k filtrování slané vody.

Výrobce také uvádí, že filtraci lze připojit do okruhu bazénu i prostřednictvím PVC trubek a hadic o průměru až 50 mm. Doporučená zrnitost filtračního písku je 0,50–0,80 mm. Maximální teplota filtrované vody by neměla přesahovat 40 °C.

Pozitíva

Výkon filtrace
Vhodný pro velké bazény
Náplň až 85 kg

Negatíva

Vyšší cena

Průtok vody: 11 000 l/h ● Příkon čerpadla: 75 W ● Typ ventilu: 6cestný ● Hmotnost filtrace: - kg ● Max. objem bazénu: 50 000 l ● Objem náplně: 85 kg

Další zajímavé produkty

Pro svůj bazén máte z pískových filtrací na výběr řadu modelů. Ani náš srovnávací test nedokáže obsáhnout celou nabídku. My jsme průzkumu trhu věnovali více než 40 hodin, analyzovali jsme důležité parametry a brali v potaz názory spotřebitelů, vybrali jsme do recenzí ty nejlepší modely. Rovněž však spotřebitelům přinášíme i další zajímavé pískové filtrace, které mohou svými parametry a vlastnostmi zaujmout.

Písková bazénová filtrace Marimex 10600024 ProStar Profi dokáže za hodinu přefiltrovat až 8 000 litrů vody. I z důvodu vysokého výkonu je filtrace určená pro bazény s objemem 40 000 litrů vody. Výhodou je velký zásobník na písek, do kterého se vejde 73 až 75 kg náplně. Čerpadlo má příkon 550 W. Jsou použity odolné a kvalitní materiály.

Pískovou filtraci pro bazény s maximálním objemem 17 000 litrů a maximálním průtokem 4 000 l/h nabízí i výrobce Intex. Model pískové filtrace Intex 26644 disponuje 6cestným ventilem, díky kterému může voda cirkulovat nebo se vypouštět mimo bazén. Velkou výhodou je časovač a tlakoměr. Nádoba na křemičitý písek má 12 kg.

Výkonná bazénová filtrace Marimex 10600003 ProStar 4 patří k prodávaným modelům. Výhodou není jen dostupná cena, ale i výkon čerpadla 200 W a průtok vody až 4 000 l/h. Součástí balení jsou hadice a průchodky pro připojení k bazénu o průměru 32/38 mm. Nádoba na filtrační písek má objem 17 kg. Vhodná je pro bazény s maximálním objemem 20 000 litrů.

U bazénů s větším objemem vody doporučujeme sáhnout po pískové filtraci Bestway 58497, která je určená pro bazény s maximálním objemem 42 300 litrů. Čerpadlo disponuje příkonem 230 W a maximální průtok vody je 5 300 l/h. Různé možnosti pro filtrování vody nabízí i 6cestný ventil.  Díky časovači lze nastavit automatickou pracovní dobu. Zásobník na písek má objem 9 kg.

Mezi výkonnější pískové filtrace určitě patří i model Intex 26648 s označením „krystal clear“. Ten disponuje velkým zásobníkem na filtrační písek (až 35 kg). Lze aktivovat 12hodinový časový spínač. Filtrace má 6cestný ventil. Maximální průtok vody je 10 500 litrů za hodinu. Výrobce limituje používání filtrace pro bazény s maximálním objemem 35 000 litrů.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Během sezóny se pořadí nejprodávanějších pískových filtrací může velmi často měnit. Seznam se snažíme pravidelně aktualizovat. Spotřebitelé, kteří se řídí prodejností, určitě ocení, pokud budou mít k dispozici seznam TOP 5 nejprodávanějších pískových filtrací. Nezapomínejte však, že v případě prodejnosti může hrát často roli i cena. Proto se řiďte i vlastními preferencemi a tím, co pro svůj bazén potřebujete.

Názov Hodnotenie Detail
Bestway 585155*Zobrazit produkt
Bestway 584995*Zobrazit produkt
Bestway 584975*Zobrazit produkt
Marimex 10600003 ProStar 45*Zobrazit produkt
Intex 266425*Zobrazit produkt

Důležitost filtrování vody v bazénu nelze podceňovat. Nekvalitní nebo nedostatečně výkonná filtrace má často podíl na tom, že voda v bazénu je kalná nebo se v ní tvoří usazeniny, později dokonce řasy. Někdy nepomůže ani kvalitní bazénová chemie. O cirkulování vody v bazénu se stará bazénová filtrace, v nejlepším případě kvalitní písková bazénová filtrace. Výběr je vždy potřeba přizpůsobit velikosti bazénu. Bez ohledu na to, zda jde o nadzemní, nebo zapuštěný bazén. Máme pro vás jednoduchý a přehledný návod, který vám pomůže se v segmentu bazénových filtrací zorientovat a který objasní důležité parametry výběru.

Jak vybrat pískovou filtraci

 • Typ bazénové filtrace
 • Výkon čerpadla
 • Maximální průtok vody
 • Typ ventilu
 • Filtrační písek – objem nádoby
 • Rozměry a hmotnost
 • Funkce a příslušenství
 • Cena a renomované značky

Dva typy – kartušová vs. písková filtrace do bazénu

Spotřebitel může volit mezi kartušovou a pískovou filtrací. Hned na úvod je však třeba říci, že rozdíly týkající se kvality filtrace jsou výrazné. Účinnost filtrování pískovou filtrací je velmi vysoká, ačkoli nezachytává tak malé částice jako kartušová filtrace, rychlejším procesem filtrace dokáže filtrování zopakovat a být tak mnohem efektivnější. Filtrace zbavuje vodu v bazénu hrubých nečistot, jakož i znečištění, které má velikost mikronů. Jak písková filtrace funguje a proč se investice do tohoto typu filtrace vyplatí?

Písková bazénová filtrace

Čištění vody v bazénu probíhá tak, že voda je nasávaná čerpadlem a filtrovaná skrze filtrační vložku, kterou je v tomto případě písek (různé druhy a průměry zrn). Filtrace má několik vrstev a čím je vrstev více, tím je čištění vody v bazénu efektivnější. Písek zachycuje větší i menší nečistoty, přestože se zrnka písku při pohybu opotřebovávají, náplň se mění obvykle po 2 až 3 letech s ohledem na objem filtrované vody a objem písku, který se ve filtrační nádobě nachází. Filtr je přitom nenáročný na údržbu, neboť ho stačí pročistit zpětným proplachováním (jedna z funkcí bazénového čerpadla) a nečistoty se vyplaví mimo bazén.

Velkou výhodou pískové filtrace je výkonné čerpadlo. I to je důvod, proč jsou pískové filtrace určené pro bazény s objemem vody 20 či 50 m3 a proč dokážou za hodinu přefiltrovat 10 000 až 20 000 litrů vody. Proto jsou určené pro velké částečně zapuštěné nebo úplně zapuštěné bazény. Faktem je, že pořizovací cena pískové filtrace je vyšší než v případě kartušové filtrace. Z pohledu údržby je písková filtrace velmi nenáročná. U výkonnějších modelů však musíte počítat s vyšší spotřebou elektrické energie, má i větší rozměry a vyšší hmotnost.

Kartušová bazénová filtrace

V praxi se považuje za nižší úroveň filtrace, která je určená pro pevné nadzemní bazény či nafukovací bazény. Vzhledem k tomu, že výkon kartušové filtrace nedosahuje takových parametrů jako u filtrace pískové, je efektivita filtrování nižší. Základem tohoto typu filtrace je jednoduchý filtrační papír (kartuše), přes který proudí voda. Ta je nasávána čerpadlem. Poté, co se voda „přežene“ přes kartuši, se vrací zpět do bazénu. Kartušové filtrace jsou vhodné pro bazény s objemem vody maximálně 8 000 – 9 000 litrů. Za hodinu zvládnou ty nejvýkonnější kartušové filtrace pročistit kolem 2 000 až 5 000 l.

Kartušová bazénová filtrace

Najdou se i výkonnější filtrace s kartuší, ale efektivita čištění v případě velkého objemu vody je oproti pískovým několikanásobně nižší. Zároveň je nutná častější výměna kartušové hlavice, kde se zachycují nečistoty. Při výrazném zanesení se mohou snadno začít vracet do oběhu. Filtrování je pomalejší, ale zároveň u menších bazénů často dostačující.

Křemelinová bazénová filtrace je dalším druhem filtrace. Je vysoce efektivní, ale také finančně nákladná. Filtr má mřížky, které jsou ošetřené křemelinovým práškem, vyrobeným z drobných vodních živočichů. Odstraní částice o velikosti až 5 mikronů. Mřížky je třeba měnit každé 2 až 3 sezóny, což jsou poměrně vysoké náklady. Křemelinový prášek je po vdechnutí toxický a po každém čištění je potřeba jej doplňovat.

Výkon čerpadla

U bazénové filtrace hraje důležitou roli. Má totiž vliv na rychlost i účinnost filtrování nečistot. Jelikož jde o zařízení vybavené elektromotorem, samotný výkon se odvíjí od příkonu, který se uvádí ve wattech. Příkon čerpadla je důležitý z hlediska toho, jaké množství vody dokáže čerpadlo za hodinu přefiltrovat. Samotný parametr totiž ovlivňuje další, kterým je maximální průtok vody v litrech za hodinu.

Pískové filtrace s menším příkonem okolo 60 až 150 W dokážou přefiltrovat velký objem, ale trvá jim to déle. Výkonnější čerpadla nad 250 W zvládnou přefiltrovat stejný objem vody za kratší čas. Jsou zároveň ideální i pro připojení dalšího příslušenství – bazénový vysavač, ohřev nebo UV lampa.

Maximální průtok vody – velikost bazénu

Jde o technický parametr, který souvisí s výkonem čerpadla a váže se rovněž k velikosti bazénu. Průtok vody za hodinu se uvádí v litrech. Objem může být někdy uváděný i v metrech krychlových – m3. Tento údaj vám u pískové filtrace prozradí to, jaký objem vody dokáže filtrace pročistit za jednu hodinu. Maximální průtok vody dosahuje u standardně výkonných pískových filtrací hodnoty 3 000 až 5 000 l/h. Výkonnější už zvládnou přefiltrovat i 8 000 až 12 000 l/h.

Pokud máte doma soukromý bazén o objemu 20 000 litrů, písková filtrace s maximálním průtokem vody 3 000 m3/hod. přefiltruje vodu v bazénu za zhruba 6,5 hodiny. Takovýto časový interval se řadí mezi přiměřené. Samotný interval by neměl být delší než 8 hodin. Výkonnější filtrace samozřejmě dokáže vodu v bazénu za stejný čas přefiltrovat i dvakrát.

Písková filtrace se 6-cestným ventilem

Pozor také na teplotu vody, kterou v bazénu filtrujete. Ta by neměla přesahovat hodnotu 35–40 °C. V případě, že má voda vyšší teplotu a aplikujete také bazénovou chemii, doporučujeme čištění realizovat ve večerních hodinách – tehdy se voda výrazně nepřehřívá a chlor neuniká do ovzduší. Zároveň příliš horká voda může způsobovat přehřívání čerpadla – elektromotoru.

Proč šesticestný ventil čerpadla?

U pískových filtrací se vždy setkáte s informací o typu ventilu, kterým je čerpadlo vybavené. Moderní čerpadla se dnes bez 6cestného ventilu neobejdou. Takový ventil má svůj význam, protože umožňuje uživateli zvolit si až ze šesti cyklů péče o vodu – filtrace, cirkulování vody, oplachování, zpětný chod, vypouštění a uzavření. Výhodou je, že díky ventilu můžete špinavou vodu vypouštět mimo bazén. A co vlastně tyto funkce čerpadla znamenají?

 • Filtrace – nejzákladnější funkce bazénové filtrace – voda protéká přes filtrační vložku (písek, kartuše).
 • Cirkulace – využívá se v okamžiku, kdy je voda čistá a do okruhu se nalévá bazénová chemie, voda protéká mimo filtrační náplň. V případě filtrací s dávkovačem je chemie uvolňována automaticky při cirkulačním cyklu.
 • Zpětný chod – okruh vody se otočí a voda protéká přes filtr ve druhém směru a do odpadu. Vhodné pro pročištění filtrační vložky.
 • Vyplachování – znečištěná voda jde přes filtr přímo do odpadu, resp. mimo bazén.
 • Vypuštění – voda vytéká mimo filtr přímo do odpadu.
 • Uzavření – všechny vstupy i výstupy z čerpadla jsou uzavřené a voda neproudí.

Na trhu se dále nacházejí i kartušové či pískové filtrace se 4cestným ventilem. Ten disponuje čtyřmi režimy – filtrování, zpětný chod, vypuštění a uzavření (zazimování). Vyrábějí se i čerpadla se 7cestným ventilem, který má v rámci funkcí ještě i speciální funkci zazimování. Jednotlivé polohy lze měnit jednoduchým otáčením páky.

Filtrační písek a objem nádoby

Filtrační vložkou je v případě pískových filtrací právě písek. Není však jedno, jaký písek do nádoby/zásobníku nasypete, a rovněž ani to, jaké množství. Standardní pískové filtrace mají zásobník na 10 až 20 kg filtračního písku. Naopak výkonnější pískové filtrace, určené pro bazény s objemem více než 30 000 či 50 000 litrů, mají zásobníky na 60 až 90 kg písku.

Písková filtrace – objem nádoby

Může být používán křemičitý písek s velikostí zrna od 0,7 do 1,2 mm. Některé filtrace mají dokonce písek různé tloušťky. Často používaný je zeolitový písek, který se vyrábí z minerálu zeolit. Zachycuje ještě menší nečistoty než klasický křemičitý písek. V menší míře se využívá filtrační sklo, které filtruje nečistoty a bakterie o velikosti 5 mikronů – 1 mikron = 0,0002 mm.

Pískové filtrace Bestway nabízejí spotřebitelům možnost využívat i náhradu písku, kterou je tzv. polysphere. Jde o filtrační vložky ve tvaru kuliček (připomínají vatu), které jsou 100% recyklovatelné a velmi odolné. Dokážou zachytit nečistoty o průměru až 0,01 mm. Hmotnost 500 g tohoto materiálu nahradí až 18 kg filtračního písku.

Životnost náplně se pohybuje od 2 do 5 let. Mnozí výrobci však doporučují náplň měnit každé 2 až 3 roky, aby byla zajištěna co nejvyšší úroveň filtrace.

Rozměry filtrace a hmotnost

Jelikož se filtrace nachází mimo bazén, její rozměry nejsou až tak důležité. Avšak někdy hrají roli z důvodu skladnosti. Kartušová filtrace váží v průměru kolem 4 až 8 kg. U pískových filtrací hmotnost na hodnotě 8 kg teprve začíná, a to bez náplně. Poté, co do zásobníku nasypete 8 kg písku, se hmotnost bude pohybovat kolem 20 kg.

V případě, že má zásobník objem 20, 35 či 80 kg, hmotnost i rozměry narůstají. Platí přímá úměra, že čím jsou bazény větší, tím se předpokládají i větší rozměry pískové filtrace. Roli mohou hrát i materiály. Nádoby jsou obvykle kovové a ošetřené antikorozní úpravou. Používány jsou také odolné plasty nebo nádoby z polypropylenu, které jsou lehčí, ale velmi pevné.

Funkce a další příslušenství

V případě koupě pískové filtrace rozšiřte její používání i o další možnosti. Kromě toho, že je nutné mít k filtraci základní doplňky a příslušenství, díky výkonnému čerpadlu můžete dokoupit i další vybavení, které lze k filtraci připojit.

 • Hadice – pro připojení k bazénu jsou potřeba hadice s průměrem 32, 38 nebo až 50 mm u zapuštěných bazénů.
 • Spojky/průchodky – v případě, že je potřeba hadice spojovat, budete potřebovat spojky. Pro připojení ke stěně bazénu jsou nutné plastové průchodky.
 • Skimmer – pomocí skimmeru se sbírají nečistoty z hladiny vody, díky čemuž se tak nestihnou usadit na dno. Jde o často dokupované příslušenství právě k pískové filtraci. Přichytit jej lze na boční stěnu bazénu.
 • Manometr – tím je vybavena většina čerpadel pískových filtrací. Je potřeba správný tlak, aby byla zajištěna optimální cirkulace vody.
 • Časovač – časovačem můžete nastavit interval (6, 8, 12 hodin), během kterého bude písková filtrace provádět čištění vody.
 • Solinátor – toto zařízení upravuje kvalitu vody procesem elektrolýzy, kterým zařízení produkuje chlor a udržuje jeho hladinu v optimální míře. Solinátor lze připojit k filtraci, případně lze koupit pískovou filtraci s integrovaným solinátorem. Tomuto přístroji se říká i chlorinátor.
 • Bazénový vysavač – díky výkonnému čerpadlu můžete používat i bazénový vysavač, který připojíte k filtraci, a nečistoty zachycuje filtrační vložka – písek.
 • UV lampa – k filtraci lze připojit UV lampu, která během filtrování vody produkuje UV záření a eliminuje bakterie a mikroorganismy.

Písková filtrace příslušenství

Levné bazénové filtrace ne vždy stačí

Pokud vynecháme levné kartušové filtrace, které pohodlně koupíte i do 1 200 Kč, v případě pískových filtrací levné modely začínají někde okolo částky 2 500 až 5 000 Kč. Určené jsou pro bazény s maximální kapacitou okolo 20 000 litrů. Mají menší průtok, nicméně moderní pískové filtrace (i ty levné) jsou dnes již vybavené 6cestným ventilem, což je velkou výhodou. Výkon čerpadla je obvykle na tyto bazény dostačující.

V případě pískových filtrací za 6 200 až 12 000 Kč už se dočkáte výkonnějšího čerpadla a jsou určené pro větší bazény s objemem vody 35 000 až 60 000 litrů. Průtok vody dosahuje hodnoty i 8–10 m3/hod. Samozřejmě je třeba počítat s určitou rezervou. Připojit už lze i další příslušenství, vybavené jsou i časovačem, abyste mohli filtraci zapnout v konkrétním intervalu.

Nejdražší pískové filtrace jsou vybavené vícestupňovou filtrací, nabídnou vysoký výkon, jakož i další dodatečné příslušenství, solinátor či bazénový vysavač. Určené jsou pro zapuštěné bazény. Nejvýkonnější bazénové filtrace klidně mohou spotřebitele stát 25 000 až 75 000 Kč. Cena se odvíjí také od objemu náplně, kterou je možné do zásobníku nasypat. Obvykle je samostatné čerpadlo i nádoba, údržba je tedy jednodušší. Nemluvě o vysokém maximálním průtoku vody. Dražší bazénové filtrace lze odlišit i podle kvality materiálů a konstrukce.

Pískové bazénové filtrace Bestway a Marimex jsou nejoblíbenější

Pokud se podíváte na to, které značky bazénových filtrací jsou nejprodávanější, zaručeně tam najdete pískové filtrace Bestway, Marimex a chybět nemůže ani tradiční výrobce bazénů a bazénové techniky Intex. Všichni tito výrobci nabízejí velmi dobré produkty s perfektním poměrem ceny a výkonu. Nabízejí levnější i dražší modely, alternativy pro větší i menší bazény, nadzemní nebo zapuštěné bazény. Menší zastoupení mají na trhu bazénové filtrace Master a Hanscraft.

Otázky a odpovědi – FAQ

Potřebujete poradit s výběrem pískové bazénové filtrace? Nezodpověděli jsme některé vaše otázky? Klidně nám napište a informace doplníme do textu, případně na vaši otázku odpovíme přímo v komentářích. Budeme rádi, pokud se s námi podělíte i o vlastní zkušenosti s výběrem pískové filtrace.

Jde o pískovou filtraci se samonasávacím čerpadlem. Toto čerpadlo má komoru s košíkem na sbírání nečistot, osadit lze dokonce výše, než je hladina vody v bazénu. Čerpadlo stačí zavodnit bazénovou vodou – u sacího potrubí je nutné mít zpětnou klapku, jinak voda steče do bazénu a čerpadlo bude nutné znovu zavodňovat. Čerpadlo by nikdy nemělo jet nasucho, což platí i u klasického čerpadla. Nespoléhejte na to, že u bazénů bude samonasávací čerpadlo schopné si vodu v případě její ztráty nasát samo. Mohlo by dojít k poškození. První zavodnění je nutností. Výhodou takového čerpadla je, že nemusí být pod úrovní hladiny vody.

Záleží na tom, jaký má spotřebitel bazén. U větších bazénů je kartušová filtrace málo efektivní. Naopak u menších bazénů její výkon a účinnost postačují. Písková filtrace se vyplatí u větších bazénů, kde je její efektivita vyšší a proces filtrace rychlejší.

Není problém pískovou filtraci koupit online ve specializovaných obchodech. Výhodou je široký výběr, který internetové obchody nabízejí. Z kamenných prodejen naleznete pískové filtrace u prodejců jako Mountfield nebo Hornbach.

Filtrace by vždy měla být v blízkosti bazénu, aby čerpadlo nemělo zbytečné ztráty výkonu. Klasické čerpadlo musí být umístěné pod úrovní hladiny vody, aby vodu dokázalo nasát. Výjimkou je samonasávací čerpadlo. Měla by být osazena na rovné ploše, chráněna před sluncem a deštěm, protože je připojená do elektrické sítě.

Lacná kvalita

Marimex 10604268 ProStar Plus 4

Pro bazény s objemem 20 000 litrů vody, příkon 190 W, průtok vody 4 000 litrů za hodinu, 6cestný ventil, objem náplně 14 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud hledáte pískovou filtraci za dobrou cenu pro váš nadzemní bazén, který objemem nepřekračuje hranici 20 000 litrů vody, bazénová filtrace Marimex 10604268 ProStar Plus 4 je k dispozici. Jde o cenově velmi výhodné filtrační zařízení s maximálním průtokem 4 000 litrů vody za hodinu. Za optimálních podmínek je písková filtrace velmi účinná. Za velké plus považujeme použití 6cestného ventilu.

Příkon filtrace je 190 W. Filtrační náplní je křemičitý písek. Filtr má průměr 140 mm. V nádobě z kvalitního polypropylenu je místo na 14 kg filtračního písku. Před čerpadlem se nachází také sítko pro sběr velkých nečistot, filtraci však výrobce doporučuje proplachovat alespoň jednou za 2 týdny, aby nedošlo k ucpání většími nečistotami.

Nádoba je odolná proti korozi. Filtrační písek není součástí dodávky, nicméně v balení naleznete 2 kusy bazénových hadic a návod. Montáž a spuštění filtrace je otázkou 10 minut. Nepočítejte však s časovačem nebo vypínacím on/off tlačítkem. Filtraci je nutné ovládat manuálně.

Pozitíva

Poměrně nízká pořizovací cena
6cestný ventil
Manometr

Negatíva

Méně odolné materiály

Průtok vody: 4 000 l/h ● Příkon čerpadla: 190 W ● Typ ventilu: 6cestný ● Hmotnost filtrace: 11 kg ● Max. objem bazénu: 20 000 l ● Objem náplně: 14 kg

Ďalšie články z kategórie Bazény

Vaše hodnocení:
(90.8%)

Komentáre
Bazenar 02.Jun.2022

To vám kdo nakukal. Tohle jsou ty nejhorší filtrace, co znám.

Odpovedať