Pánské tenisky na běhání

Nejlepší pánské běžecké tenisky 2024 + recenze

Skuteční milovníci běhu vědí, že výběr tenisek na běhání není dobré podceňovat. Technika běhu je nepochybně důležitá, podceňovat byste neměli ani výběr silniční běžecké obuvi. V našem srovnávacím testu jsme uskutečnili průzkum trhu a více než 70 hodin jsme analyzovali zkušenosti zákazníků. Zjistili jsme, že nejlepšími pánskými teniskami na běhání jsou Hoka One One Carbon X 3. Vybrali jsme i další páry tenisek renomovaných výrobců a připravili univerzální návod, jak vybrat běžecké tenisky.

Publikované: 10.05.2021
Aktualizované: 24.04.2024

Jaké pánské běžecké tenisky koupit?

Nekvalitní boty na běhání jsou opravdu rizikem a výběr se nevyplatí uspěchat. Našemu výběru však můžete důvěřovat. Každý běžec musí svůj výběr personalizovat, vybírat byste měli podle toho, co vyhovuje vašim chodidlům. Výběr je potřeba přizpůsobit také typu povrchu. Zde jsou TOP 3 produkty, které si z našeho testu odnesly příznačné štítky, abyste se dokázali při rychlém výběru lépe orientovat.

Názov Hodnotenie Detail
Hoka One One Carbon X 3   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Nike Air Zoom Pegasus   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Asics Gel-Nimbus 24   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Hoka One One Carbon X 3

Hoka One One Carbon X 3

Tlumení HOKA PROFLY X, technologie Early Stage Meta Rocker, syntetický povrch odolný proti vodě, prodyšnost, podrážka s unikátním drážkováním a tvarem META-Rocket.

Zobrazit více info

Běžecká obuv od renomovaného výrobce s perfektními vlastnostmi optimalizovanými pro běh po asfaltu a tvrdých površích. Výrobce používá speciální tlumení HOKA PROFLY X, které využívá odolnou a flexibilní karbonovou mezipodrážku. Určena je primárně pro běžce s neutrální pronací. Silnou stránkou jsou i kvalitní materiály.

Cenový trhák
Craft CTM Ultra 3 M

Craft CTM Ultra 3 M

Tréninková běžecká obuv, neutrální pronace, 10 mm drop, vynikající tlumení při dopadech.

Zobrazit více info

Běžecké tenisky pro rekreační běžce. Craft CTM Ultra 3 M mají geometricky tvarovanou podrážku, UD Foam pěnu mezipodrážku a 10mm drop. Jsou prodyšné, avšak nejsou vhodné do deště.

Náš TIP
Hoka One One M Bondi 8

Hoka One One M Bondi 8

Pro vytrvalostní běhy či maratony, neutrální pronace, mezipodešev z EVA pěny, technologie Early Stage Meta Rocker, drop 4 mm.

Zobrazit více info

Skvěle hodnocené běžecké tenisky Hoka přinášejí měkké tlumení. Tvarována pryžová podrážka přináší skvělou stabilitu a přilnavost. Komfort zajišťují mezipodešev z EVA pěny a technologie Early Stage Meta Rocker.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Náš srovnávací test se zaměřuje na silniční běžeckou obuv pro muže, vhodnou právě na tvrdé povrchy. Podstatné je myslet na to, že každé chodidlo je specifické, každý styl pohybu je odlišný, a je tedy přirozené, že pokud jednomu běžci vyhovuje jeden model tenisek, druhému vyhovovat nemusí. Právě proto je potřeba vědět, jak přemýšlejí výrobci běžecké obuvi.

Porovnali jsme běžecké tenisky, kdy jsme kromě kvality materiálů a použitých technologií hodnotili také míru tlumení (došlap) podrážky či hmotnost tenisek. Podstatná je především funkčnost sportovní obuvi, kterou jsme konzultovali s odborníky a prodejci. Hodně prozradí samotní uživatelé, ale i odborné testy, které jsme detailně analyzovali.

Kvalita materiálů
Funkčnost a úroveň tlumení
Podpora a stabilita chodidla
Hmotnost tenisky
Design

Nelze nalézt skutečně univerzální běžeckou obuv. Často rozhodují už samotné preference spotřebitelů. Náš test se snažil zaměřit na široké portfolio značek. Vybírali jsme z běžeckých tenisek Nike, Hoka, Adidas nebo tenisek Asics, ON Running, Mizuno či Under Armour. Nejrozumnější je zaměřit se na renomované výrobce sportovní obuvi, protože právě bohaté zkušenosti jsou v tomto segmentu velkou výhodou. Není to však jen o značce či ceně, ale také o názorech spotřebitelů, kteří mají s konkrétními značkami či modely bot vlastní zkušenost. Z hlediska dostupnosti produktů jsme čerpali z databáze portálu Heureka.cz, ale také z databází specializovaných prodejců, jako jsou Intersport.cz, Exisport.cz, Sportisimo.cz, Decathlon.cz, Top4running.cz nebo Bezeckepotreby.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze pánských běžeckých tenisek

Ve zdravém těle zdravý duch. Abyste své klouby šetřili co nejvíce, neničili si šlachy a svaly, je kromě správné techniky důležitý také správný výběr běžeckých tenisek. Naše recenze produktů se zaměřily na běžecké tenisky na pevný povrch (asfalt, silnice). Nejlepší pánské běžecké tenisky jsme vybírali po průzkumu trhu a posuzovali hodnocené parametry, které jsme si předem určili. Nemohli jsme opomenout ani použité technologie, kvalitu podrážky či samotný typ boty. Naše nezávislé recenze také stanovily silné stránky i nedostatky konkrétních běžeckých tenisek.

Víťaz testu

Hoka One One Carbon X 3

Tlumení HOKA PROFLY X, technologie Early Stage Meta Rocker, syntetický povrch odolný proti vodě, prodyšnost, podrážka s unikátním drážkováním a tvarem META-Rocket.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Běžecké boty světové kvality. Hoka One One Carbon X 2 patří mezi objemovou běžeckou obuv vhodnou jak na trénink, tak i na profesionální závody. Jde tak o objemové tenisky na běhání, které jsou odborníky hodnoceny vysoce pozitivně. Spokojenost s jejich vlastnostmi prezentují i ​​samotní zákazníci. Tenisky překonaly svého předchůdce. Jsou lehčí, váží jen 239 g a rovněž prošly materiálovou změnou. Výškový rozdíl (drop) mezi špičkou a patou je 5 mm. Určené jsou hlavně pro běžce s vytříbenou technikou běhu, ale díky kvalitním technologiím jsou vhodné i pro lidi s plochými chodidly nebo vyšší klenbou.

Tlumení HOKA PROFLY X je efektivní díky karbonovému prvku Hoka Carbon Plate po celé ploše mezipodrážky. Karbonová vložka je umístěna níže, v mezipodrážce byla využita technologie Early Stage Meta Rocker. Lepší je tak nejen komfort, ale i odraz, který je rychlejší. Podle odborníků má podrážka lepší trakci a mírný výstupek v patní části umožňuje lepší a stabilnější nášlap. Zákazníci oceňují i ​​materiálové zpracování, svršek je prodyšnější (tech. Closed Mesh – technická síťovina) a zároveň syntetický povrch odolnější proti vodě a brání jejímu pronikání do výstelky. Konstrukce je bezešvá a vnitřek boty je tak celistvý bez jakýchkoliv rýh, ve kterých by se mohly zachycovat nečistoty nebo by se snižovala prodyšnost.

Podrážka má unikátní drážkování a tvar META-Rocket. Odvádění vody je tak účinnější a její tvar se rovněž stará o lepší odraz i došlap. Podle názorů uživatelů přináší běžecká obuv Hoka One One Carbon X 2 pocit přirozeného běhu. My oceňujeme také fakt, že část kolem tkaniček je vyztužená, což snižuje riziko rychlejšího opotřebení při opětovném vázání. Vnitřní tvarovaná stélka je vyjímatelná. Běžecké tenisky vynikají nejen stabilitou, ale i kvalitou tlumení a přirozeným kontaktem se zemí.

Pozitíva

Vynikající úroveň odpružení
Anatomický tvar stélky
Prodyšný svršek a kvalitní materiály

Negatíva

Žádné

Typ povrchu: pevný/silnice/asfalt ● Typ došlapu: neutrální pronace ● Hmotnost: 239 g ● Drop: 5 mm

Cenový trhák

Craft CTM Ultra 3 M

Tréninková běžecká obuv, neutrální pronace, 10 mm drop, vynikající tlumení při dopadech.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mnoha běžci oblíbená tréninková běžecká obuv Craft CTM Ultra 3 je v pořadí třetí řadou tohoto modelu. Jedná se o skvělý kompromis v rámci běžeckých tenisek. Švédský výrobce je uvádí jako obuv pro běhání vhodnou na cestu i na mírně nezpevněný povrch (šotolina či polní cesty). Vyznačují se nízkou hmotností pouhých 265 g (polpár). Díky vyššímu 10mm dropu jsou opravdu vhodné i do horšího terénu. Kombinace UD Foam pěny v mezipodešvi a geometricky tvarované podrážky se postarají nejen o skvělý komfort, ale také o vynikající tlumení při dopadech.

Svršek boty je vyroben z prodyšného meshu, který poskytuje noze dostatek místa a skvěle se přizpůsobí. Svršek je přitom vyroben z jednoho kusu materiálu. Menším nohám nemusí zcela vyhovovat límec, který nenabídne tak vydatnou oporu. Jinak je však chodidlo pevně ukotveno. Craft CTM Ultra 3 mají velmi jemně vzorovanou podrážku, která zajišťuje optimální stabilitu a přilnavost. Obuv je vhodná na standardní intervalové či tréninkové běhy po cestě, ale díky zpracování a technologiím jí nebude vadit ani občasný výběh mimo asfalt.

Pozitíva

Cenová dostupnost
Design
Nízká hmotnost a vzdušnost

Negatíva

Volnější límec

Typ povrchu: cesta / asfalt / šotolina ● Typ došlapu: neutrální pronace ● Hmotnost: 265 g ● Drop: 10 mm

Náš TIP

Hoka One One M Bondi 8

Pro vytrvalostní běhy či maratony, neutrální pronace, mezipodešev z EVA pěny, technologie Early Stage Meta Rocker, drop 4 mm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Kvalitní běžecké tenisky od renomovaného výrobce jsou stavěny na vytrvalostní běhy či maratony. Hoka Bondi 8 výrobce prezentuje jako vynikající silniční boty vhodné pro dlouhé vzdálenosti – jako tréninková, ale zároveň i závodní obuv. Tlakem tvarovaná mezipodešev z EVA pěny se stará o skvělé odpružení. Technologie Early Stage Meta Rocker má za úkol zvyšovat efektivitu každého kroku při dopadu i odrazu. Maximálnímu odpružení dopomáhá pryžová podrážka s efektivním dezénem. Podrážka je tvarována pro skvělou stabilitu a přilnavost.

Stélka a podšívky jsou z recyklovaných textilních materiálů. Límec boty je z paměťové pěny a během běhu se dokonale přizpůsobuje stylu pohybu daného běžce. Díky svršku ze syntetické síťoviny jsou boty prodyšné a velmi pohodlné. Prodloužená pata je oproti špičce 4 mm výše (drop). Konstrukce boty je lehká, polopár váží přibližně 307 g.

Pozitíva

Běžecký komfort
Renomovaný výrobce
Poměr cena/kvalita

Negatíva

Žádné

Typ povrchu: cesta / asfalt ● Typ došlapu: neutrální pronace ● Hmotnost: 307 g ● Drop: 4 mm

Další zajímavé produkty

Obsáhnout celou nabídku, kterou výrobci běžecké obuvi přinášejí, je téměř nemožné. Přesto se snažíme vám přinášet recenze těch nejlepších běžeckých tenisek, které na trhu jsou. Pokud vás však ani jeden model z výše srovnávaných neoslovil, možná vás zaujmou alternativní produkty, které v našem testu obstály rovněž velmi dobře a jejichž výběrem určitě neučiníte špatné rozhodnutí. Každý z níže uvedených modelů nabídne vynikající komfort a vysokou kvalitu.

Mezi absolutní špičku v kategorii běžecké obuvi rozhodně patří běžecké tenisky Saucony Triumph 18. Ty nabídnou perfektní pružnost a úroveň tlumení díky unikátní gumové podrážce, inovativnímu tvaru mezipodrážky FORMFIT a technologii PWRRUN+. Je určena pro běžce s neutrálním došlapem. Použity jsou kvalitní a prodyšné materiály.

Maximální požitek z běhu přinesou i běžecké boty Asics Novablast 2. Ty jsou vhodné nejen pro profesionály, ale i pro méně náročné běžce či začátečníky. Tlumení FF BLAST je vylepšené a zajišťuje ještě měkčší došlap. Na paté je stabilizátor, který usnadňuje přechod z paty na špičku. Drop má hodnotu 8 mm.

Mezi zástupci běžecké obuvi nemůže chybět ani velmi úspěšný model Mizuno Wave Horizon 6. Ten je díky pronační podpoře vhodný i pro lidi s plochými chodidly. Mezipodrážka Mizuno Enerzy Core poskytuje noze skvělé tlumení. Svršek využívá speciální technologii chlazení Intercool. Podrážka pro lepší adhezi využívá X10 technologii.

V zahraničních srovnávacích testech si odnesl dobré známky i model běžecké tempové obuvi Hoka One One Mach 5. Hoka běžcům již tradičně přináší měkké odpružení (tentokrát 5. generace) a drop s hodnotou 5 mm. Tvar boty zmírňuje zatížení achilovky, napomáhá tomu i pěnová mezipodrážka, která při běhu přináší velmi plynulý došlap. Svršek je síťovaný, tím pádem i velmi prodyšný.

Řadu pozitivních referencí si vysloužily i tenisky na běhání ON Cloudflyer od švýcarského výrobce. Jde o model pro začátečníky. jde o model s neutrálním došlapem. Využívá paměťovou pěnu Cloudtec, díky čemuž se chodidlu perfektně přizpůsobuje a dodává mu jedinečnou oporu. Drop má hodnotu 10 mm.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Pokud jste se rozhodli vsadit na kartu, že většina rozhodne za vás, v takovém případě vám bude nápomocná naše přehledná tabulka TOP 5 nejprodávanějších pánských běžeckých tenisek na českém trhu. Data jsme čerpali z databáze cenového srovnávače Heureka.cz. I přesto vám doporučujeme si vždy prověřit, zda vám typ boty bude vyhovovat. Záleží totiž na tom, jaký typ chodidla máte, jelikož nejprodávanější varianta nemusí být zároveň tou optimální.

Názov Hodnotenie Detail
On Running Cloud 55*Zobrazit produkt
Nike Revolution 6 Next5*Zobrazit produkt
Hoka One One M Challenger5*Zobrazit produkt
Under Armour Charged5*Zobrazit produkt
adidas Galaxy 65*Zobrazit produkt

Pokud jste právě učinili rozhodnutí, že chcete ode dneška začít pravidelně běhat, neuspěchejte to a nekupte první botasky, které najdete ve výprodeji. Není jedno, v jakých botách budete tuto pohybovou aktivitu vykonávat. Výběrem nevhodné obuvi si můžete snadno přivodit zranění nebo způsobit chronické bolesti. Připravili jsme pro vás univerzálního průvodce, jak vybrat běžeckou obuv. Naše doporučení platí pro pánskou i dámskou sportovní obuv.

Jak vybrat tenisky na běhání

Abyste si běh užili opravdu naplno, je třeba zvážit více faktorů. Trefit velikost a vybrat barvu tenisek není všechno. Musíte také uvažovat nad objemem tréninků, nad dominantním typem povrchu a dokonale musíte znát i svá chodidla. Test magazín vám pomůže vybrat nejlepší tenisky na běhání.

  • Běžecká obuv podle povrchu
  • Objem tréninkové zátěže
  • Diagnostika chodidla
  • Velikost běžeckých bot
  • Hmotnost běžce a použité materiály
  • Design tenisek
  • Cena a renomovaní výrobci

Běžecké tenisky na asfalt, dráhu nebo do terénu

Typ obuvi na běhání je potřeba zvolit i na základě typu povrchu. Samozřejmě je potřeba uvažovat prakticky, dá se tedy předpokládat, že terén, po kterém budete více či méně pravidelně běhat, se může měnit (asfalt, tráva, štěrk, písek, tartan). Proto by měl běžec uvažovat nad tím, jaký typ povrchu bude dominantní. Povrch může být měkčí, tvrdší nebo členitý, přičemž i konkrétní páry tenisek na běhání mají specifické vlastnosti, které je předurčují k použití na daném povrchu.

Silniční běžecké boty

Tento typ běžecké obuvi na trhu suverénně převládá. Ať už se jedná o asfaltovou silnici, nebo betonové panely, paradoxně jde o povrch, který je na běhání nejméně ideální. Faktem však je, že se vyskytuje všude, běžci ho tedy často využívají. Na tomto tvrdém podkladu se totiž nejvíce namáhají lidské klouby a šlachy.

Silniční běžecké tenisky tak jsou za všech okolností navržené tak, aby byla podrážka dostatečně odpružená, flexibilní a chránila nohu před tvrdými nárazy. Také mají nižší hmotnost – použity jsou prodyšné a odlehčené materiály. Samotná podrážka by rovněž měla být drsnější, aby na hladkém povrchu eliminovala riziko uklouznutí.

Trailová běžecká obuv

Crossová běžecká obuv nebo outdoorové tenisky na běhání, i takto se tento typ obuvi označuje. Je vhodný k běhání po členitém terénu, kde se povrch často střídá – lesní cesta, štěrk, bláto, kameny, ale také asfalt či beton. Oproti klasickým silničním běžeckým botám je podrážka pevnější – méně flexibilní. Nejde o univerzální běžeckou obuv! Primárně je určena na lesní cesty a kamenitý povrch.

Trailová běžecká obuv

Chodidlo je více fixované, aby byla při pohybu zajištěna lepší stabilita. Boty mají vyšší hmotnost, protože jsou použity pevnější materiály s odolnějším povrchem. Kvalitní trailové běžecké tenisky jsou také nepromokavé.

Tenisky na běhání po trávě či písku

Dopad chodidla na trávě je jiný než v případě asfaltu či štěrku. Travnatý povrch je měkčí, ale zároveň je třeba brát v úvahu to, že nikdy nejde o zcela rovný povrch. Tráva sice tlumí nárazy, ovšem na trávě má klenba větší sklon k pohyblivosti. U takového typu obuvi je důležité, aby byla noha dobře fixovaná. Rovněž je specificky tvarovaná podrážka, která je drsnější a strukturovaná, aby byla zajištěna lepší adheze.

Běhání po písku je ještě specifičtější. Dlouhodobě je běh po písku velmi namáhavý a profesionální sportovci preferují běh na písku pouze během krátkých intervalů a bez tenisek. Pokud však chcete zvolit správnou obuv, odborníci doporučují pevnější boty s méně odpruženou podrážkou. Chodidlo má totiž tendenci přizpůsobovat se povrchu, vzniká zde vyšší riziko výronu kotníku nebo poranění šlach. Noha tak musí být co možná nejvíce fixovaná a stabilní.

Objem tréninkové zátěže není dobré podceňovat

I v případě tréninkové frekvence je nutné rozlišovat. Řada odborníků se shoduje na tom, že primárně není důležité, zda půjdete běhat jednou týdně, nebo pětkrát. Podstatný je spíše objem kilometrů nebo čas, který v teniskách na běhání strávíte.

Na trhu najdete pánskou a dámskou běžeckou obuv, která je určena na trénink, rekreační běh nebo na závody (maratony, půlmaratony, ...). I na základě tohoto parametru tedy můžete správně vybírat. Pokud plánujete uběhnout 10 km týdně, rozhodně nemusíte platit za profesionální běžeckou obuv určenou na závody. Ovšem pokud plánujete běhat ve vyšší frekvenci, poohlédněte se po lehčí běžecké obuvi a podrážce, která je „rychlejší“ a pochopitelně i dražší. V úvahu je třeba brát také fakt, že i běžecké boty mají určitou životnost.

Pronace chodidla – klenba, došlap a drop

Enormně podstatné vlastnosti vašich chodidel, které ovlivňují i samotný výběr běžeckých tenisek. Ať už jste začátečník, nebo se běhu věnujete pravidelně (profesionálně), tyto faktory nesmíte podceňovat. Myslí na to i samotní výrobci bot, kteří využívají různé materiály a technologie, aby běžcům dopřáli přesně to, co pro zdravý běh a efektivní výkon potřebují.

Pánské tenisky na běhání – odolnost

Diagnostika chodidla je poměrně komplexní záležitostí. Pokud s během chcete začít opravdu aktivně, doporučujeme navštívit ortopeda, který vám o vašich chodidlech prozradí více. V případě, že nenajdete vhodnou běžeckou obuv, jsou řešením ortopedické vložky do bot.

Neutrální pronace – normální oblouk

V takovém případě je řeč o neutrálním došlapu chodidla. Chodidla po celé své ploše dopadají na povrch rovnoměrně. Jsou v jedné ose, chodidlo má tak při dopadu relativně stabilní polohu. Při dopadu se jen mírně otáčí směrem do vnitřní strany, noha přistává na vnější straně paty a točí se směrem dovnitř. Největší váha se tak přenáší přes střed chodidla. Pro tento typ chodidel je vyráběna většina běžeckých tenisek.

Supinace – vysoký oblouk

Toto pojmenování se využívá v případě, kdy má běžec vysoký oblouk (klenbu) a pata při pohybu naráží na povrch v ostřejším úhlu, což má za následek nerovnoměrné rozložení zátěže, kdy došlap vytváří enormní tlak na špičku i patu. Proto je potřeba používat tenisky na běhání s měkčím tlumením, aby nedocházelo k tak velkému namáhání kloubů a kolen. Vyztužená by měla být část vnější strany tenisky, zároveň musí být bota dostatečně flexibilní pro vyšší oblouk.

Chybná pronace – plochá chodidla

Vyskytuje se právě v případě, kdy má běžec problém s plochými chodidly (nízká klenba, nohy do „X“). Nejde však o neřešitelný problém. Jde o to, že při chůzi či běhu chodidla rotují směrem dovnitř. Tato část nohou je následně velmi namáhána a rotování může způsobovat bolesti kloubů a šlach (plantární fasciitida – bodavá bolest vyzařující od paty ke špičkám prstů). Nezbytné jsou běžecké tenisky s dostatečnou výztuží, obvykle se však používají i speciální gelové vložky na zpevnění.

Nízký a vysoký drop běžecké obuvi

Souvisí především se stylem běhu, resp. došlapem. Pod označením drop se rozumí parametr, který definuje rozdíl výšky mezi patou a špičkou boty. Sám o sobě nemá takový význam, ale v kombinaci s pronací a mírou tlumení může být při výběru nápomocný. Pozor, drop nijak nedefinuje míru tlumení. Tlumení je ovlivněno materiály a patentovanými technologiemi, které výrobci používají. Uvádí se v milimetrech.

Nízký drop dosahuje hodnoty 0 až 5 mm. Na trhu je mnoho modelů s nulovým dropem. Vhodný je v ideálním případě (neutrální pronace) tehdy, kdy běžec přenáší energii přes střed chodila. Nižší drop se blíží reálnému kontaktu s povrchem – simuluje co nejpřirozenější běh.

Podrážka běžecké tenisky

Vysoký drop s hodnotami 6 až 12 mm je spíše pro ty, kteří při běhu dopadají více na špičku nebo patu, takže i pro začátečníky. Pro patu je tu tak vrstva, která tlumí nárazy a pohlcuje většinu energie. Pokud techniku neřešíte nebo běhat teprve začínáte, vyšší drop bude zdravější variantou.

Všechny výše zmíněné diagnostické vlastnosti chodidla představují to, v jaké míře se při běhu přenáší zátěž na vaše svalstvo, klouby a šlachy, a mají tedy i zdravotní rozměr. Proto je výběr správných tenisek na běhání velmi důležitý. Jakýchkoliv bolestí je potřeba si všímat, jejich ignorování může vést ke vzniku chronických bolestí a zánětů.

Jaká je správná velikost běžecké obuvi?

Někdo vám řekne, že běžecká obuv vám musí dokonale sednout, někdo řekne, že by měla být „tak akorát“. Takové rady nejsou zrovna ideální. Správná velikost obuvi je přitom extrémně důležitá. Nejde jen o délku chodidla, nutné je znát i šířku chodidla a výšku nártu. Profily běžecké obuvi se obvykle u jednoho výrobce neliší, ale při přechodu na jinou značku se klidně může stát, že změníte velikost o jedno číslo. Co značka, to jiné číslování. U dámské běžecké obuvi se obvykle profil směrem ke špičce mírně zužuje.

Změřte si tak délku chodidla od konce paty až po nejdelší prst na noze. Změřit můžete nohu i obkreslením vaší stopy na papír, budete však potřebovat asistenci. Změřit byste měli i šířku, přední část botasky by měla být dostatečně široká, špičky ani boční strany prstů by se neměly dotýkat tenisky. Pokud tedy máte pocit, že čím pevnější, tím stabilnější, mýlíte se. Chodilo potřebuje prostor pro flexibilní pohyb.

Při zkoušení je důležitý pocit po obutí. A pozor, po zavázání běžeckých bot! Existuje nepsané pravidlo, že po zavázání by měla být špička od přední stélky tenisky vzdálená 5 až 7 mm. Zjistit to můžete snadno tak, že během obutí zvednete patu a přenesete váhu na špičky, prsty by se neměly dotýkat přední stěny. Věřte, že i když by to byl jen minimální dotyk, při běhu dolů z kopce byste komfort nepociťovali. U žen mohou situaci komplikovat dlouhé nehty, stále však platí, že pár milimetrů navíc problémy určitě nezpůsobí.

Běžecké boty pro těžké běžce – kila navíc nejsou překážkou

Specificky je potřeba přistupovat k výběru běžecké obuvi, pokud jde o člověka s nadváhou, či dokonce obezitou. Výrobci myslí i na tyto lidi, tenisky na běhání jsou přizpůsobené jejich pohybovému aparátu. Klouby, svaly i šlachy jsou v případě lidí s nadváhou namáhány více a boty musí být vybaveny technologiemi pro lepší podporu a kontrolu chodidel při běhu či chůzi.

Běžecké tenisky pro těžší běžce mají účinnější tlumení, nejde jen o stélku bot, ale také o měkkost podrážky (pěna, gel). Podrážky jsou tlustší, ale měkčí, při kontaktu s povrchem totiž musí absorbovat mnohem větší tlak.

Pánské tenisky na běhání se šňůrkami

Obecně jsou používány různé patentované materiály. V drtivé většině případů má konkrétní výrobce pro svůj materiál vlastní označení. Nejčastěji jde o syntetická vlákna, karbon, ale rovněž o textilie. Za zmínění stojí materiály, které jsou nepromokavé a u nichž nevadí, pokud vás zaskočí nepříjemný liják. Silniční běžecké tenisky by však měly být určitě prodyšné a lehké. Hmotnost běžecké boty se pohybuje okolo 220 až 300 g. Profesionální běžecké boty na závody váží dokonce méně než 200 g.

Design tenisek na běhání

Pro mnohé často velmi důležitý faktor, ačkoli vybírat běžecké boty na základě barvy je podobné jako na základě barvy kupovat auto. Primárně tedy myslete na funkčnost běžeckých tenisek a analyzujte parametry, které jsme doporučovali výše.

Každopádně však barevná kombinace, tvar, ale i jiné designové prvky definují styly, a pokud rádi sledujete trendy, určitě si na design potrpíte. Záleží na vás, zda jste typ, kterému jde o extravagantnost a který chce teniskami poutat pozornost, nebo spíše zastáváte formální a neutrální styl běžecké obuvi. Někteří výrobci dokážou upoutat pořádnými „výstřelky“.

Investice do běžeckých tenisek sa vyplatí

V případě běžecké obuvi určitě nehrozí, že by nebylo z čeho vybírat, protože nabídka výrobců je opravdu bohatá. Otázkou je, kolik jste do kvalitní běžecké obuvi ochotni investovat. Pokud mluvíme o kvalitní obuvi, máme na mysli takovou, která nebude mít na svědomí zbytečné zdravotní komplikace, jež se při používání nekvalitních bot mohou snadno dostavit.

Běžecké tenisky s cenami od 500 do 2 200 Kč považujeme v tomto segmentu za levné. Určené jsou spíše pro rekreační běh a začátečníky, jejichž objem tréninkové zátěže je menší. Použity jsou většinou základní technologie, jsou přizpůsobené standardní pronaci a míra tlumení je nižší.

Od 2 500 do 5 000 Kč už koupíte kvalitní silniční běžecké boty s vysokou funkčností. Použity jsou kvalitnější materiály a technologie. Rovněž mezi těmito páry běžeckých bot najdete i páry, které jsou zaměřené na netradiční došlap – supinaci či plochá chodidla. Rozhodně zvládnou i větší objem tréninkové zátěže.

Od 5 000 Kč výše se už dostáváme do kategorie, kde jsou v nabídce profesionální běžecké boty, které jsou určené na závody a pro vysoký objem zátěže. Bez problémů s nimi absolvujete i půlmaratony či maratony. Použity jsou ty nejkvalitnější materiály, mají nízkou hmotnost a nabídnou nejefektivnější míru tlumení.

Běžecké tenisky Nike, Asics, Adidas nebo Hoka určitě nezklamou

V případě sportovní obuvi mají sportovci mnohdy mezi značkami svého favorita, na kterého nedají dopustit. Důvodem je často předchozí pozitivní zkušenost. Někdy samozřejmě není nutné experimentovat, ale vězte, že pokud požadujete změnu, nouze o alternativu nebude.

Z našeho srovnávacího testu vyplynulo, že nejoblíbenější jsou u většiny zákazníků tenisky na běhání Asics nebo běžecké tenisky Nike, kde najdete i modely určené pro maratony. Vysokou kvalitu pro profesionály nabízejí také značky tenisek Hoka, Mizuno nebo Adidas. Dlouhodobě se ve velmi dobrém světle prezentuje i švýcarský výrobce běžecké obuvi ON Running nebo americký Under Armour.

Rozhodně však nelze opomenout ani takové výrobce jako Reebok, Salomon, Saucony nebo New Balance. Všichni tito výrobci nepochybně uspokojí potřeby méně náročných i náročnějších běžců. V jejich nabídce najdete cenově dostupnější, ale také dražší páry běžeckých bot, a to i pro závodníky se soutěžními ambicemi.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nedokážete se rozhodnout mezi jednotlivými teniskami na běhání? Potřebujete poradit nebo vysvětlit některé parametry, které souvisejí s výběrem běžecké obuvi? Neváhejte nás kontaktovat, sekci otázek a odpovědí pravidelně aktualizujeme. Velmi nás potěší, pokud se v komentářích podělíte i o vlastní zkušenosti s výběrem běžeckých tenisek nebo recenzi konkrétního modelu tenisek.

Ano, existuje na to jednoduchý „mokrý test“. Připravte si karton z krabice a nádobu s vodou, do které si namočíte svá chodidla. Po namočení je necháte chvíli okapat, karton položíte na zem a následně se na něj postavíte oběma nohama. Několik sekund zůstaňte stát, poté odstupte. Pak můžete váš otisk chodidla porovnat s typy oblouků, které jsou známé. Na internetu jsou desítky obrázků, přesně tak určíte, zda máte standardní pronaci, supinaci, nebo plochá chodidla. Nic se však nevyrovná odborné diagnostice u odborníka.

V zásadě většina běžců používá stejnou obuv jako v letním období. Záleží také na povrchu, po kterém běháte. Pokud zůstáváte na silnici, ale pokrývá ji vrstva sněhu, doporučujeme sáhnout po trailové obuvi, aby byl zajištěn lepší kontakt s terénem. Pokud je problémem chladné počasí a vaše silniční běžecké boty jsou prodyšné a nejsou nepromokavé, je vhodné si obléct termokompresní ponožky. Ty můžete jinak používat i v teplejším počasí. Na trhu samozřejmě narazíte i na nabídku zimní běžecké obuvi.

I běžecké boty se opotřebovávají a standardní běžecká obuv zvládne 700 až 900 km. Záleží to však na různých faktorech. Tenisky na běhání po asfaltu se opotřebovávají více, ovšem kvalitní, profesionální obuv zvládne i více než 1 000 km.

Pokud se setkáte s těmito pojmy, hlavní rozdíl u botasek je v jejich určení. Objemové tenisky jsou ve své podstatě standardem, jsou určeny na trénink či rekreační běh. Tempové jsou předurčeny pro dynamičtější a rychlejší běh ve vyšším tempu. Oproti objemovým jsou i lehčí.

Lacná kvalita

Adidas Ultraboost S.Rdy

Tlumení Boos (expandovaný termoplastický polyuretan), speciální technologie Continental Rubber, bezešvá konstrukce, část kolem šněrování je vyztužená.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Fanoušci značky Adidas si přijdou na své s modelem Adidas Ultraboost S.Rdy. Velmi potěší především z hlediska cenové dostupnosti, i proto se dostal do našeho srovnávacího testu. Poměr ceny a kvality je totiž velmi uspokojivý, což ocení rekreační běžci, ale i běžci, kteří potřebují kvalitní tréninkovou obuv. Ultraboosty pracují se speciální adaptivní technologií a aktivním odpružením – tlumením Boost. Jde o expandovaný termoplastický polyuretan s vyšší mírou hustoty, který se nachází v mezipodrážce a který díky svým mechanickým vlastnostem nabízí při došlapu ideální míru tlumení, zároveň se přizpůsobí i těžším běžcům.

Jeho výhodou je také to, že kromě vyšší míry tlumení navrací vratnou energii, která pro změnu pomáhá při odrazu. Podrážka spolu s mezipodrážkou působí poměrně mohutně, výška dropu mezi špičkou a patou je standardních 10 mm. Výhodou technologie Boost je i vysoká odolnost a přizpůsobivost povrchu. Tenisky na běhání Adidas Ultraboost S.Rdy také pracují se speciální technologií Continental Rubber. Profil podrážky je tak optimalizován pro tvrdý povrch – asfalt.

Komfort je však maximalizován i kvalitním pletením. Využita je metoda Primeknit. Konstrukce tenisky je tak bezešvá, textilní svršek je prodyšný a část kolem šněrování je vyztužená. Díky bezešvé konstrukci je bota velmi flexibilní a perfektně se přizpůsobuje pohybu chodidla, což ocenilo i velké množství majitelů těchto tenisek. Z pohledu designu Adidas působí vyzrálým a střízlivým dojmem. Pokud jste spíše přívrženci konkurence Nike, cenově blízký je model tenisek Nike Air Zoom Winflo 7. Vybírat můžete také z několika barevných kombinací. V poměru ceny a kvality řadíme tuto běžeckou obuv mezi to nejlepší na našem trhu.

Pozitíva

Poměr ceny a kvality
Vysoká úroveň komfortu
Bezešvá konstrukce

Negatíva

Mohutnější vzhled
Vyšší hmotnost

Typ povrchu: pevný/silnice/asfalt ● Typ došlapu: neutrální pronace/supinace ● Hmotnost: 307 g ● Drop: 10 mm

Pre náročných

Nike ZoomX Vaporfly Next 2

Speciální pěna ZoomX, karbonová (uhlíková) vlákna v mezipodrážce, eliminovány jakékoliv nárazy, efektivní odvod vody.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V případě, že máte maratónské ambice nebo každoročně uběhnete velké množství kilometrů, pak vaše potřeby uspokojí tenisky na běhání Nike ZoomX Vaporfly Next 2. Ve vícero zahraničních testech patřil tento model tenisek mezi to nejlepší, co si může profesionální běžec obout. Jde o ideální tréninkovou i závodní obuv, která využívá speciální technologie z kolekce Nike Fast Pack. Jednou z vlastností tenisek Nike je právě jejich rychlost, za což vděčí především hmotnosti pouhých 187 gramů.

Hlavní roli však hraje speciální pěna ZoomX, která je chodidlu velmi přizpůsobivá a zároveň při došlapu nejen tlumí nárazy, ale také přináší benefit návratnosti velkého procenta energie. I proto se o Nike ZoomX Vaporfly Next 2 mluví jako o rychlých teniskách. V mezipodrážce se nacházejí karbonová (uhlíková) vlákna, která jsou umístěna po celé ploše a která při každém došlapu lemují pozici chodidla, díky čemuž má běžec k dispozici maximální stabilitu. Použity jsou lehké a odolné materiály, teniska je velmi prodyšná a běžci s vyšší klenbou velmi oceňují i ​​zpevněnou část kolem límce, která nedráždí, ale naopak podrží kotník i při méně přirozeném pohybu.

Část kolem tkaniček je zpevněná. Zadní část boty má specifický tvar i díky dropu 8 mm. Tento rozdíl na první pohled působí velmi výrazně. V zadní části je objem pěny větší, aby při dopadu na patu byly eliminovány jakékoliv nárazy. Podrážka má pro změnu lineární drážkování pro efektivní odvod vody. Na dotek je podrážka poměrně měkká, což rovněž napomáhá k lepšímu tlumení nárazů. Běžci ohodnotili běžeckou obuv Nike jako velmi pohodlnou a lehkou, což při desítkách kilometrů hraje velmi významnou roli.

Pozitíva

Nízká hmotnost
Perfektní úroveň tlumení
Kvalitní a prodyšné materiály

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Typ povrchu: pevný/silnice/asfalt ● Typ došlapu: neutrální pronace/supinace ● Hmotnost: 187 g ● Drop: 8 mm

Nike Air Zoom Winflo 7

Optimální tlumení, neutrální pronace, vyztužená část pro šněrování, technologie Zoom Air, která vytváří „trampolínový“ efekt.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Výrobce Nike kromě cenově dražších, profesionálnějších modelů přináší i kvalitní tréninkovou obuv určenou také pro rekreační běh. Běžecké botasky Nike Air Zoom Winflo 7 hodnotí pozitivně samotní zákazníci a důvodem není jen nízká cena, ale také komfort, který běžcům nabízejí. Díky optimálnímu tlumení jsou určeny i pro začátečníky, kteří si na technice běhu nedají příliš záležet. Nezáleží tedy na tom, zda máte plochá chodidla, nebo vyšší klenbu, zda preferujete došlap více na špičku, nebo patu. Bota je určena rovněž k neutrální pronaci, ovšem díky 3,5 cm tlusté podrážce je vhodná i pro začátečníky.

Výstelka je obecně tvrdší, síťový svršek je látkový – syntetický, není tak příliš odolný proti vodě. Designově však zaujme především vyztužená část pro šněrování. Textilní síťovina zajišťuje pro chodidla dostatek prodyšnosti. O tlumení se stará právě technologie Zoom Air, která vytváří „trampolínový“ efekt. V mezipodrážce je vytvořena vzduchová bublina, která je obepnutá měkčí a tvrdší výplní. Díky tomu je následný odraz rychlejší. Podobně sofistikovanou technologii mají i tenisky na běhání Asics Gel-Nimbus 23, které využívají speciální směs pěny.

Samotná podrážka boty je gumová a v přední části je na odvod vody vytvořeno specifické drážkování. Design tenisek hodnotíme velmi pozitivně, s ohledem na barevnost je vzhled velmi střízlivý a nepříliš extravagantní. Právě přívlastek Winflo označuje unikátní designovou modelovou řadu.

Pozitíva

Příznivá cena
Vhodné i pro plochá chodidla
Neutrální design

Negatíva

Menší odolnost proti vodě

Typ povrchu: pevný/silnice/asfalt ● Typ došlapu: neutrální pronace / supinace / ploché chodidlo ● Hmotnost: 260 g ● Tloušťka podrážky: 3,5 cm

Nike Revolution 5

Tlumenější náraz v oblasti paty, gumová podrážka, EVA mezipodrážka, hmotnost pouze 307 g, síťovaný svršek.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Běžecké tenisky Nike Revolution 5 jsou určené pro rekreační běžce, jejichž běh je v jednotkách kilometrů týdně. Jde o levnou pánskou běžeckou obuv s neutrálním designem. Tenisky na první pohled připomínají standardní vycházkovou obuv. Jejich velkou výhodou je i nízká hmotnost, pouze 307 g. Celý pár váží jen 614 g a uživatelé si velmi pochvalují komfort tenisek. Svršek není příliš odolný, protože je síťovaný. Na druhou stranu potěší v letních měsících, a to vysokou úrovní prodyšnosti. Do deště však tyto běžecké tenisky určené nejsou.

Kromě síťoviny je zbytek svršku potažen syntetickou textilií. Vnitřek boty nedisponuje membránou, je vystlaný syntetickou textilií. Konstrukce boty má zvýšenou patu. Drop mezi špičkou a patou je 10 mm. Výhodou je, že při dopadu je náraz v oblasti paty tlumenější, a to díky měkké EVA mezipodrážce. Vložky bot nemají paměťovou pěnu, ale jsou vyjímatelné.

Špička je potažena gumou, aby byla zvýšena odolnost boty. Podrážka je gumová, není příliš členitá, takže boty dosahují optimální přilnavosti na rovném a pevném povrchu – asfalt, běžecká dráha či betonová cesta. Odborné testy vyhodnotily míru tlumení jako nízkou. Nike Revolution 5 jsou vhodnou tréninkovou běžeckou obuví pro nenáročné běžce. Zároveň je lze využít i k běžnému nošení.

Pozitíva

Komfort
Nízká hmotnost
Neutrální design

Negatíva

Menší počet rychlostí
Méně odolné materiály

Typ povrchu: pevný/silnice/asfalt ● Typ došlapu: neutrální pronace ● Hmotnost: 306 g ● Drop: 10 mm

Asics Gel-Nimbus 23

Vylepšená stabilita a efektivní úroveň tlumení, inovativní technologie FlyteFoam Propel, odolná podrážka AHAR.

Prohlédnout nejlepší nabídku

K tradičním výrobcům běžecké obuvi nepochybně patří i značka Asics. V tomto případě se do našeho testu dostal model Asics Gel-Nimbus 23, který i v zahraničních spotřebitelských testech sbíral jeden úspěch za druhým. Důvodem jsou především kvality této sportovní obuvi. Tenisky na běhání jsou vhodné pro pokročilé i začátečníky, a to i díky skvělé úrovni tlumení a výšce dropu až 10 mm. V případě, že vaše technika tedy není úplně dokonalá, Asics vaše chodidlo podrží na správném místě, což je velmi podstatné, zvlášť pokud jde o běh po asfaltu.

Vylepšená stabilita a efektivní úroveň tlumení je výsledkem technologie Gel, která tlumí nárazy jak pod patou, tak i pod špičkou chodidla. Ani vysoká klenba není problémem. Mezipodrážka využívá rovněž inovativní technologii FlyteFoam Propel, která má běžci zaručit efektivnější odraz. V mezipodrážce se nachází více pěny, čímž se opět eliminuje riziko zvyšující se námahy šlach a kloubů. Svršek boty je ze síťoviny, vyzdvihnout musíme i prodyšnost materiálů a na dotyk velmi příjemnou stélku boty. Vynikající úroveň tlumení přinášejí i tenisky Hoka One One Carbon X 3.

Běžecké boty Asics jsou vhodné na trénink, ale i na objemovou zátěž během závodů. Samotná podrážka s přívlastkem AHAR je velmi odolná, speciální příčné a vlnovité drážkování odvádí vodu a snižuje míru opotřebení. Zároveň v případě vlhkého povrchu zvyšuje přilnavost k povrchu. Obecně tak můžeme konstatovat, že běžecká obuv Asics Gel-Nimbus 23 se od předchozí generace liší vyšší měkkostí, kvalitnějším zpracováním stélky a novými technologiemi, které výrazně zvyšují komfort při běhu po tvrdém povrchu.

Pozitíva

Vhodné pro profesionály i začátečníky
Měkčí konstrukce
Unikátní gelová technologie GEL

Negatíva

Oproti konkurentům vyšší hmotnost

Typ povrchu: pevný/silnice/asfalt ● Typ došlapu: neutrální pronace/supinace ● Hmotnost: 310 g ● Drop: 10 mm

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Tenisky na běhání

Vaše hodnocení:
(89.8%)