Notebooky do 8 000 Kč

Nejlepší notebooky do 8 000 Kč 2023 + recenze

Cenový strop je pro mnoho spotřebitelů jedním z nejdůležitějších parametrů. U mnoha elektrospotřebičů platí, že za kvalitu se platí, ale vždy je třeba brát v úvahu i požadavky, které spotřebitel na spotřebič má. Notebook do 8 000 Kč není pro náročného uživatele, ale pro uživatele, který notebook potřebuje pro základní účely. TestMagazín ve srovnávacím testu v této cenové kategorii zaujal notebook Acer Chromebook 311 NX.AAZEC.001. Výhodou je 11,6palcový dotykový displej a úsporný procesor, který na hardware klade menší nároky. V našem výběru jsou však i další recenze notebooků, jejichž výkon a parametry mohou vyhovovat vašim požadavkům.

Publikované: 12.08.2021
Aktualizované: 15.11.2022

Jaký notebook do 8 000 Kč koupit?

V tomto případě je hlavním parametrem cena. V kategorii notebooků do 8 000 Kč není mnoho modelů, které by vyčnívaly z řady. Pokud se vám však nechce nad výběrem příliš přemýšlet, naše tabulka, ve které naleznete výběr TOP 3 produktů z našeho testu, vám může rozhodování usnadnit a urychlit. Níže najdete i stručné popisy k produktům, které vám poskytnou základní informace o konkrétním notebooku.

Názov Hodnotenie Detail
Acer NX.AAZEC.001   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
HP 15s-fq3913nc   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Umax VisionBook 15   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Acer Chromebook 311 NX.AAZEC.001

Acer Chromebook 311 NX.AAZEC.001

Procesor MediaTek M8183C, operační systém Google Chrome OS, 4 jádra, RAM 4 GB, eMMC 64 GB.

Zobrazit více info

Mininotebook Acer s dotykovou IPS obrazovkou o rozměrech 11,6 palce. Notebook je vybaven úsporným 4jádrovým procesorem MediaTek M8183C. Rychlost systému je zajištěná díky nenáročnému operačnímu systému Google Chrome OS, který minimalizuje zátěž na 4GB paměť RAM. Nechybí DisplayPort, USB-C a integrovány jsou i dva reproduktory.

Cenový trhák
Umax VisionBook 13Wr

Umax VisionBook 13Wr

Procesor Intel Celeron N4020, operační systém Windows 10 Pro, 2 jádra, 4GB RAM, 64GB eMMC.

Zobrazit více info

Full HD rozlišení 1 920 × 1 080 px a výkonný procesor Intel Celeron N4020 nabídne kompaktní notebook Umax. Procesor má jen dvě jádra. TurboBoost však vyprodukuje frekvenci až 2,8 GHz. Použit je grafický čipset Intel UHD Graphics 600. Interní paměť má 64 GB (eMMC). Notebook nemá dotykový displej. Operační paměť má 4 GB.

Náš TIP
Umax VisionBook 15Wr

Umax VisionBook 15Wr

Procesor Intel Celeron N4120, operační systém Windows 10 Pro, 4 jádra, 4GB RAM, 128GB eMMC.

Zobrazit více info

Model VisionBook 15Wr s úhlopříčkou 15,6 palce nabízí rozhraní operačního systému Windows 10 Pro. Má 4 jádra, TurboBoost frekvenci 2,6 GHz, 4 GB RAM a 128 GB úložiště. Ve výbavě nechybí M.2 SSD slot s podporou SATA rozhraní. Průměrná výdrž je kolem 8 hodin.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Náš srovnávací test je založen na objektivním hodnocení předem určených parametrů. Na základě odborné metodologie, která vychází z profesionálních spotřebitelských testů, jsme hodnotili vlastnosti jednotlivých notebooků za cenu do 8 000 Kč. Stanovili jsme si proto testovací klíč. Po více než 60 hodinách průzkumu trhu jsme vybrali několik modelů notebooků v dané cenové třídě a hodnotili stejné parametry jako ve všech třídách notebooků. Přestože výkon v tomto případě není tak důležitý, stále je nutné vědět, jakým procesorem či grafickým jádrem je počítač vybaven. Rozhodování spotřebitele ovlivňuje také velikost úhlopříčky, výdrž baterie či kompaktnost zařízení. V našem hodnocení sehrály roli i reference zákazníků.

Výkon (procesor, grafika, RAM, …)
Velikost a rozlišení displeje
Výdrž baterie
Konektivita
Kompaktnost a mobilita
Obsluha
Kvalita zpracování

Nabídka notebooků do 8 000 Kč není tak bohatá a největším lákadlem těchto zařízení je právě cenová dostupnost. Nelze očekávat, že za tuto cenu seženete výkonný, rychlý a lehký přenosný počítač. Jedná se o levné notebooky, které však nenáročným spotřebitelům poskytnou možnost surfovat po internetu, číst a psát e-maily, sledovat videa a filmy a možná využívat nenáročný firemní software. Ani nejlepší notebooky do 8 000 Kč se nemohou rovnat notebookům, u kterých si připlatíte o 2 500 či 5 000 Kč více. Mezi těmito třídami je již velký rozdíl. Spotřebitelé však i v tomto segmentu důvěřují ověřeným výrobcům, i proto se v našem testu objevily levné notebooky Acer, Asus, Lenovo nebo méně známé notebooky Umax. Detailní přehled o nabídce jsme získali díky databázi portálu Heureka.cz, ale také nabídce prodejců – Alza.cz, Mall.cz a Kasa.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze notebooků do 8 000 Kč

Naše recenze notebooků jsou připravované na základě objektivního hodnocení technických parametrů a vlastností zařízení. Vliv na celkové hodnocení mají i samotní spotřebitelé, jejichž postřehy, názory a zkušenosti jsou při výběru produktů velmi důležité. V případě levných notebooků jsme hodnotili silné stránky, ale upozornili jsme i na nedostatky. Důležité je myslet také na to, na jakou cílovou skupinu jsou modely těchto notebooků orientované. Ani jeden z výrobců notebooků nebyl v našem srovnávacím testu zvýhodněn.

Víťaz testu

Acer Chromebook 311 NX.AAZEC.001

Procesor MediaTek M8183C, operační systém Google Chrome OS, 4 jádra, RAM 4 GB, eMMC 64 GB.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Kompaktní notebook s dotykovým IPS-LCD displejem a HD rozlišením 1 366 × 768 px. Notebook Acer patří k lehkým notebookům s hmotností těsně nad 1 kg. Dotykový displej výrazně usnadňuje ovládání. Pozitivem notebooku je i operační systém Chrome OS, který příliš nezpomaluje software. Čtyřjádrový procesor MediaTek M8183C s frekvencí 2 GHz nepatří mezi nejvýkonnější, nicméně svižnost počítače je na daný výkon celkem solidní.

Operační paměť 4 GB je v této třídě standardem. Použito je grafické jádro Mali-G72 MP3, které slouží k základním úkonům – prohlížení fotografií, videí, filmů, surfování po internetu + nenáročné textové dokumenty. Displej je velmi dobře čitelný i na světle. Notebook mile překvapil slušnou konektivitou. Ve výbavě se nachází čtečka paměťových karet, 2× USB (3.1), 1× USB-C, a dokonce je zde modernější DisplayPort, a ne HDMI. Vepředu je také webkamera a ve spodní části jsou zabudované dva reproduktory, i když se slabým akustickým projevem, ovšem k základnímu účelu poslouží. Bluetooth a WiFi jsou samozřejmostí a plusem je i 3,5mm jack.

Zklamáním je pouze 64GB úložiště – úložiště navíc není možné rozšířit, připojit lze pouze externí úložiště v podobě externího pevného disku nebo USB klíče. Stejnou kapacitu má notebook Umax VisionBook 13Wr UMM230131, kde je však možné kapacitu rozšířit díky integrovanému slotu pro SATA SSD. Baterie má kapacitu 4 670 mAh a výrobce avizuje výdrž okolo 15 hodin. V praxi počítejte s výdrží na úrovni 10 hodin. Napájecí adaptér je v balení. Celkově však Acer Chromebook 311 budí velmi dobrý dojem a s dotykovým displejem je za tuto cenu v dané třídě velmi zajímavou volbou bez vážnějších nedostatků. S výjimkou slabého výkonu, se kterým si moc zábavy neužijete.

Pozitíva

DisplayPort
Skvělá konektivita
Dotykový displej

Negatíva

Pouze 64GB HDD bez možnosti rozšíření

Velikost displeje: 11,6″, IPS/dotykový ● Rozlišení: HD 1 366 × 768 px ● Operační systém: Google Chrome OS ● Procesor: MediaTek M8183C ● Počet jader: 4 ● Frekvence procesoru: 2.0 GHz ● Operační paměť RAM: 4 GB ● Grafické jádro / grafická karta: ARM – Mali-G72 MP3 ● Úložiště: 64 GB (eMMC) ● Hmotnost: 1 kg

Cenový trhák

Umax VisionBook 13Wr

Procesor Intel Celeron N4020, operační systém Windows 10 Pro, 2 jádra, 4GB RAM, 64GB eMMC.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Výrobce Umax nepatří mezi nejznámější, nicméně v segmentu notebooků nejde o úplného nováčka. V našem srovnávacím testu se objevil cenově dostupný model s 13,3palcovou úhlopříčkou, která nabídne Full HD rozlišení 1 920 × 1 080. Displej má matnou povrchovou úpravu, takže ani odrazy světla nejsou problémem. Největší slabinou je procesor řady Celeron a 2 jádra s maximální frekvencí 2,8 GHz (TurboBoost). Konkurenční notebook Acer Chromebook 311 NX.AAZEC.001 má frekvenci 2 GHz, ale má 4 jádra a dotykový displej. Lze tedy předpokládat, že časem se notebook Umax výrazně zpomalí. Úložiště má kapacitu pouhých 64 GB, klíčové však je, že ho lze rozšířit díky slotu pro M.2 SATA SSD disk.

Použito je základní grafické jádro Intel UHD Graphics, které podporuje i kvalitu 4K. Se 4GB operační pamětí DDR4 rovněž nelze mít „velké oči“. Pro nenáročné kancelářské a studentské účely však posloužit může. Jde o celkem kompaktní notebook, jehož hmotnost je pouze 1,3 kg. Počítač má předinstalovaný operační systém Windows 10 Pro. Klávesnice je mírně zapuštěná, numerická část není přítomná.

Slabší procesor má z pohledu spotřeby výhodu v nenáročnosti, předpokládána je tak lepší výdrž baterie s kapacitou 4 600 mAh. Z pohledu konektivity nemůže chybět bezdrátové WiFi a bluetooth připojení. K dispozici je také 1× USB 3.0, 1× USB 2.0, 1× USB-C, 3,5mm jack a namísto standardního HDMI je k dispozici mini HDMI vstup. Notebook má dva stereoreproduktory a také čtečku paměťových karet.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Matný displej – dobrá čitelnost
Možnost rozšíření úložiště

Negatíva

Slabý výkon procesoru

Velikost displeje: 13,3″, IPS ● Rozlišení: Full HD 1 920 × 1 080 px ● Operační systém: Windows 10 Pro ● Procesor: Intel Celeron N4020 ● Počet jader: 2 ● Frekvence procesoru: 2,8 GHz ● Operační paměť RAM: 4 GB ● Grafické jádro / grafická karta: Intel UHD Graphics 600 ● Úložiště: 64 GB (eMMC) ● Hmotnost: 1,3 kg

Náš TIP

Umax VisionBook 15Wr

Procesor Intel Celeron N4120, operační systém Windows 10 Pro, 4 jádra, 4GB RAM, 128GB eMMC.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

V kategorii cenově dostupných notebooků si Umax vysloužil své místo. Model VisionBook 15Wr patří k větším notebookům s úhlopříčkou 15,6 palce. Díky tomuto rozměru máte k dispozici kvalitní Full HD rozlišení. Nedisponuje operačním systémem Google Chrome OS, nabízí rozhraní operačního systému Windows 10 Pro. Přenosný počítač má rovněž 4 jádra a TurboBoost frekvenci 2,6 GHz – Intel Celeron N4120. Totožná jsou i grafická jádra – Intel UHD Graphics 600.

Rozdíl je v úložišti, které má 128 GB. Přestože jde o eMMC úložiště, notebook Umax VisionBook 15Wr má ve výbavě M.2 SSD slot s podporou SATA rozhraní, úložiště tak můžete rozšířit. Kromě toho samozřejmě i externím pevným diskem či paměťovou kartou, protože je model vybaven i čtečkou. Slabinou je 4GB DDR4 operační paměť. Operační systém je na takovouto RAM poměrně náročný a oproti Google Chrome OS jsou reakce někdy opravdu opožděné. Baterie má kapacitu 5 000 mAh a průměrná výdrž je okolo 8 hodin. Při sledování videí či filmů počítejte s poloviční výdrží.

Z pohledu používání má notebook díky rozměrům i numerickou klávesnici a širší touchpad. Tlačítka jsou mírně zapuštěná. Samozřejmě nejde o ultrabook, i přesto vám však váha 1,4 kg při přenášení velké problémy nezpůsobí. Přes miniHDMI vstup můžete připojit i notebook s televizorem. CD/DVD mechanika přítomna není. Máte však k dispozici USB-C rozhraní, USB 2.0, USB 3.0, čtečku paměťových karet či 3,5mm jack.

Pozitíva

128GB kapacita úložiště
Integrované grafické jádro Intel
Dobrá konektivita

Negatíva

Potřeba větší paměti RAM
Místy zpomalené rozhraní Windows

Velikost displeje: 15,6″, IPS ● Rozlišení: Full HD 1 920 × 1 080 px ● Operační systém: Windows 10 Pro ● Procesor: Intel Celeron N4120 ● Počet jader: 4 ● Frekvence procesoru: 2,6 GHz ● Operační paměť RAM: 4 GB ● Grafické jádro / grafická karta: Intel UHD Graphics 600 ● Úložiště: 128 GB (eMMC) ● Hmotnost: 1,4 kg

Lenovo IdeaPad 3 CB 11AST5

Procesor AMD A4-Series, operační systém Google Chrome OS, 2 jádra, 4GB RAM, 64GB eMMC.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mininotebook Lenovo IdeaPad 3 můžeme řadit ke klasickým notebookům s kompaktními rozměry. Na rozdíl od konkurenčního notebooku Acer Chromebook 311 NX.AAZEC.001 je tento přenosný počítač vybaven procesorem od společnosti AMD – jde o procesor AMD A4-Series s označením 9120C. Architektura AMD Stoney Ridge se používá v případě málo výkonných počítačů. Výhodou je solidní spotřeba, výdrž baterie výrobce udává na úrovni 8 až 10 hodin. Dvoujádrový procesor pracuje při frekvenci 1,1 GHz a s „boostem“ až na úrovni 2,4 GHz. Od AMD dostalo Lenovo i grafiku – AMD Radeon Graphics R4. Bez problémů se vyrovná grafikám Intel UHD Graphics 600.

Jak to už v případě mininotebooků bývá, operační paměti ani úložiště není na rozdávání. Celkem 4GB RAM potěší novější technologií DDR4, což výrazně zlepšuje výkonnost a rychlost provádění operací. Flashová eMMC paměť má kapacitu 64 GB, rozšířit ji lze jen díky externím paměťovým jednotkám, integrovanou paměť nelze vyměnit ani rozšířit. Notebook je úsporný i díky šetrnému 11,6palcovému displeji s TN technologií. Displej vám zprostředkuje rozlišení v HD kvalitě. Pozor, navzdory operačnímu systému Google Chrome OS není displej dotykový.

Výhodou je i opravdu nízká hmotnost – pouze 1,1 kg. Lenovo IdeaPad 3 působí velmi hodnotně. Nejde sice o ultrabook, ale ani tloušťka těla není nijak dramatická, přičemž pro přenášení je tento notebook jako stvořený. Nechybí čtečka paměťových karet, 2× USB 3.0, 2× USB-C a 3,5mm jack. Zabudované jsou i dva reproduktory. Výrobce uvádí i podporu DisplayPortu, který nahradil HDMI.

Pozitíva

Nízká hmotnost a kompaktní rozměry
2× USB 3.0, 2× USB-C
Operační paměť DDR4

Negatíva

Displej není dotykový
Bez možnosti rozšíření úložiště

Velikost displeje: 11,6″, TN ● Rozlišení: HD 1 366 × 768 px ● Operační systém: Google Chrome OS ● Procesor: AMD A4-Series ● Počet jader: 2 ● Frekvence procesoru: 2,4 GHz ● Operační paměť RAM: 4 GB ● Grafické jádro / grafická karta: AMD Radeon Graphics R4 ● Úložiště: 64 GB (eMMC) ● Hmotnost: 1,1 kg

Asus W202NA-GJ0053R

Procesor Intel Celeron N3350, operační systém Windows 10 Pro, 2 jádra, 4GB RAM, 64GB eMMC.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ve slabší třídě notebooků má své zastoupení i značka Asus. Model Asus W202NA-GJ0053R je kompaktní mininotebook s úhlopříčkou 11,6 palce. Obrazovka s technologií TN nabídne jen HD rozlišení. Displej není dotykový. Nevýhodou je opravdu slabý výkon počítače. Je použit starší procesor Intel Celeron N3350 (Apollo Lake) a má jen 2 jádra s maximální frekvencí 2,4 GHz.

Asus je vybaven integrovaným grafickým jádrem starší generace Intel UHD Graphics 500. Asus má dokonce i starší typ operační paměti RAM DDR3 s kapacitou pouze 4 GB. Konkurenti už využívají novější architekturu DDR4. Asus nenabídne příliš štědré úložiště, 64 GB na eMMC disku není překvapením, chybí však možnost rozšíření, pokud tedy nepoužijete externí paměťové médium. Integrovaná je také čtečka paměťových karet.

Menší rozměry jsou výhodou v případě cestování. WiFi a bluetooth připojení jsou samozřejmostí. Po stranách najdete novější porty USB 3.2, 3,5mm jack vstup a jeden HDMI konektor. Asus však potěší kvalitou zpracování. Plasty nepůsobí tak lacině. Zesílené jsou i panty. Už na první pohled je notebook mohutnější, ovšem hmotnost je pouze 1,2 kg. Přestože tloušťkou těla nepatří mezi ultrabooky, mezi mininotebooky si dokáže najít své zájemce. Plusem staršího procesoru je, že se s výdrží baterie dostanete i přes 10 hodin.

Pozitíva

Kvalita zpracování
Výdrž baterie

Negatíva

Pouze 4GB DDR3 operační paměť
Slabý procesor
Paměť úložiště jen 64 GB

Velikost displeje: 11,6″, TN ● Rozlišení: HD 1 366 × 768 px ● Operační systém: Windows 10 Pro ● Procesor: Intel Celeron N3350 ● Počet jader: 2 ● Frekvence procesoru: 2,4 GHz ● Operační paměť RAM: 4 GB ● Grafické jádro / grafická karta: Intel UHD Graphics 500 ● Úložiště: 64 GB (eMMC) ● Hmotnost: 1,2 kg

Další zajímavé produkty

Náš průzkum trhu ukázal, že levné notebooky v kategorii do 8 000 Kč nepatří mezi nejprodávanější a více výrobců se orientuje spíše na střední cenovou třídu. Přesto jsme připravili recenze notebooků a vybrali i další levné notebooky, ke kterým jsme zpracovali krátké charakteristiky, abychom vám výběr usnadnili. I mezi alternativami naleznete opravdu skvělé modely notebooků za cenu do 8 000 Kč.

Dotykovým displejem a procesorem MediaTek MT8183 zaujme kompaktní mininotebook Lenovo IdeaPad Flex 3. Procesor má 8 jader, TurboBoost se postará o frekvenci až 2 GHz. RAM má kapacitu 4 GB. Použit je 64GB eMMC disk bez možnosti rozšíření kapacity. Konstrukce je velmi flexibilní a váží pouhých 1,2 kg. Jsou použity kvalitní materiály, 11,6palcový dotykový displej nabídne 1 366 x 768 px rozlišení. Odborné testy prokázaly i vysokou výdrž baterie na úrovni 16 hodin.

Umax VisionBook 14Wr Plus se v roce 2020 zařadil mezi finalisty „produktu roku“ portálu Heureka.cz. O jeho kvalitě svědčí pozitivní reference. Jedná se o 4jádrový procesor Intel Celeron N4120 s TurboBoost frekvencí 2,6 GHz. Nechybí 4GB RAM (DDR4). Výdrž baterie je slabší a ani kvalita zpracování nepatří mezi nejlepší. Zaujme však nízkou hmotností a velmi kvalitním 14palcovým displejem s Full HD rozlišením. Jedná se o skvělý poměr ceny a kvality.

V dané cenové kategorii sice velké rozdíly nejsou, ovšem výrobci se snaží zaujmout speciálními funkcemi. To se daří notebooku Acer Chromebook Spin 11. Čtyřjádrový procesor budí pozornost, jde však jen o procesor Intel Celeron N4120. K tomu je integrována 4GB RAM a pouze 64GB paměť eMMC, kterou nelze rozšířit. Použit je operační systém Google Chrome OS. Je určený pro studenty, především proto, že displej s 11,6 palce je dotykový.

Dalším zástupcem alternativních modelů je notebook Acer TravelMate B3. Ten je poháněn starším procesorem Intel Pentium N5030. Využívá však novější grafický čip Intel UHD Graphics 605. Procesor má 4 jádra a reakce vůbec nejsou nejpomalejší. Notebook je velmi odolný a je to poznat i na kvalitě plastů. Kapacita úložiště je 64 GB (eMMC), nechybí čtečka paměťových karet. Displej má 11,6 palce a HD rozlišení.

Cenou, ale také parametry může nenáročné uživatele zaujmout i notebook Umax VisionBook 12Wr. Kvalitní obraz ve Full HD díky rozlišení 1 920 × 1 080 px je milým překvapeným, i proto, že displej má jen 11,6 palce. Umax dostal procesor Intel Celeron N4020, byť jen se dvěma jádry. Úložiště má 64 GB, plusem je přídavný M.2 SSD slot k rozšíření kapacity úložiště. Notebook má také mini HDMI vstup, 3,5mm jack a dvě USB.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

K nejprodávanějším notebookům do 8 000 Kč patří modely od renomovaných výrobců. Spotřebitelé i v případě levnější elektroniky rádi investují do ověřených značek. Při výběru v této kategorii se zákazníci dívají primárně na cenu. Výkon jednotlivých modelů se liší jen v detailech. Rozhodovat se proto můžete i na základě referencí ostatních zákazníků nebo technických parametrů. Rozdílné mohou být procesory, kapacita úložiště nebo velikost displeje.

Názov Hodnotenie Detail
Lenovo V15 G2 82KD008PCK5*Zobrazit produkt
Lenovo IdeaPad 3 81WD0101CK5*Zobrazit produkt
Umax VisionBook N14G5*Zobrazit produkt
Asus X515MA-BQ815W5*Zobrazit produkt
Asus X515FA-EJ118W5*Zobrazit produkt

Jak vybrat notebook

Pokud chcete být informováni o tom, co všechno je při výběru notebooku potřeba sledovat, podívejte se na náš návod, jak vybrat notebook. Dozvíte se v něm, jaký notebook pořídit do kanceláře, na hry či pro studenta.

Otázky a odpovědi – FAQ

Hledáte levné notebooky nebo cenově dostupné mininotebooky? Vyhlédli jste si některý z notebooků do 8 000 Kč, ale nedokážete se rozhodnout? TestMagazín vám velmi rád poradí a pomůže v rozhodování. Budeme rádi, pokud se také zapojíte do diskuze a podělíte se o vlastní názory a zkušenosti s konkrétními notebooky.

Důvodů, proč je váš notebook pomalejší, než když jste ho kupovali, mohou být stovky. Existují ovšem kroky, které mohou částečně pomoci notebook, resp. počítač zrychlit. U levných notebooků nebo méně výkonných modelů je problémem malá operační paměť – RAM. Samotný operační systém zabere z této paměti tak 1 GB, novější verze Windows i více. Řešením tak může být rozšíření paměti RAM nebo omezení množství operací, které notebook provádí současně na pozadí. V prohlížeči tak budete mít otevřené 2 karty namísto 5. Počítač může zpomalovat i virus nebo mechanické znečištění počítače, tehdy se může systém přehřívat. Pomoci může také to, pokud disk, na kterém je i OS, pročistíme, resp. soubory přesuneme z C-disku na D-disk. Pomoci může i defragmentace disku a vypnutí spuštěných aplikací na pozadí. Pokud nepomůže nic z těchto kroků, je potřeba systém vrátit do továrního nastavení nebo si pořídit nový a výkonnější notebook.

Ne, ani ten nejlepší a nejdražší herní notebook se nevyrovná výkonu stolního počítače. Je potřeba si uvědomit i fakt, že herní notebook s totožným výkonem jako u stolního počítače bude dvakrát tak drahý. Každopádně pokud jste vášnivý hráč a požadujete od počítače, aby zvládal ty nejnáročnější hry a programy, notebook pro vás nebude ideální volbou. Proto vám doporučujeme spíše investovat do kvalitního herního počítače.

Jde o menšího „bratra“ SSD disku. Je rychlejší než klasický HDD, ale není tak rychlý jako SSD. Ten je rychlejší a dokáže nabídnout i větší kapacitu úložiště. Disky eMMC jsou však levnější, i proto se nejčastěji používají v levných noteboocích, mininoteboocích či ultraboocích.

Asus E410MA-EK005T

Procesor Intel Celeron N4020, operační systém Windows 10 Home, 2 jádra, 4GB RAM, 128GB SSD, integrovaná kamera.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Během průzkumu trhu jsme do našeho výběru zařadili i model značky Asus. Zaujala nás především novější řada procesoru Intel Celeron N4020 v kombinaci se 128GB SSD diskem. Právě díky němu je notebook Asus svižný a působí na danou třídu velmi luxusně. To se týká i designu. Čtrnáctipalcový displej má Full HD rozlišení 1 920 × 1 080 px. Předinstalovaný je operační systém Windows 10 Home. Kromě novějšího procesoru, který nedostal například ani konkurenční mininotebook Acer Chromebook 311 NX.HKGEC.002 (dotykový displej), je Asus vybaven i novou integrovanou grafikou Intel UHD Graphics 605. Na hráčské ambice pochopitelně zapomeňte. Výrobce šetřil na počtu jader, Asus dostal pouze dvě.

I přesto však notebook Asus v dané ceně působí velmi solidním dojmem, TurboBoost na 2,8 GHz sice „díru do světa“ neudělá, nicméně mnohou konkurenci dokáže přeskočit. Operační paměť má 4 GB, plusem však je, že jde o novější technologii DDR4, což rovněž nemalou měrou přispívá k rychlosti reakcí. Navzdory 14 palcům notebook váží jen 1,3 kg. Velmi zajímavě je řešena numerická klávesnice, která je ukryta přímo na ploše touchpadu. Ten podporuje také vícedotyková gesta. Spotřebitele mile překvapila i kvalita zvuku – integrovány jsou dva reproduktory SonicMaster.

Velmi oceňujeme i fakt, že výrobce nešetřil na konektorech. Konektivita je totiž často slabinou dnešních moderních notebooků. Bluetooth a WiFi nelze vynechat, ovšem Asus nezapomněl ani na 3,5mm jack, LAN vstup, 1× USB 2.0, 1× USB 3.2, 1× USB-C, a výrobce dokonce nezapomněl ani na HDMI konektor. V horní části displeje je integrovaná VGA kamera. Spotřebitele mírně zklamala výdrž baterie. Ta se pohybuje na úrovni 6 až 8 hodin.

Pozitíva

Numerická klávesnice
Poměrně svižné uživatelské rozhraní
Kvalitní zpracování

Negatíva

Slabší výdrž baterie

Velikost displeje: 14″, LCD-TN ● Rozlišení: Full HD 1 920 × 1 080 px ● Operační systém: Windows 10 Home ● Procesor: Intel Celeron N4020 ● Počet jader: 2 ● Frekvence procesoru: 2,8 GHz ● Operační paměť RAM: 4 GB ● Grafické jádro / grafická karta: Intel UHD Graphics 605 ● Úložiště: 128 GB (SSD) ● Hmotnost: 1,3 kg

Acer Chromebook 311 NX.HKGEC.002

Procesor Intel Celeron N4120, operační systém Google Chrome OS, 4 jádra, 4GB RAM, 64GB eMMC, integrovaná kamera.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Modelová řada notebook Acer Chromebook 311 má mnoho společného. Především fakt, že 11,6palcový IPS displej je dotykový, ovládání je tak mnohem jednodušší a rychlejší. Ani Acer Chromebook 311 NX.HKGEC.002 nedisponuje výkonem na rozdávání, ale oproti notebooku Acer Chromebook 311 NX.AAZEC.001 dostal hardware „osvěžení“ v podobě silnějšího procesoru Intel Celeron N4120, který nahradil pomalejší MediaTek. Procesor má 4 jádra s maximální frekvencí 2,6 GHz (TurboBoost). Na druhou stranu se o něco zkrátila výdrž baterie. Vždy záleží na způsobu používání, 10 hodin v provozu by však nemělo dělat problém.

O uživatelské rozhraní se stále stará operační systém Google Chrome OS. Tradičně nás i spotřebitele potěšila kompaktnost notebooku – váží pouze 1,1 kg a klidně ho lze řadit mezi mininotebooky. Upgrade dostalo i grafické jádro, Intel UHD Graphics 600 je oproti grafickému čipu Mali výrazným pokrokem. Paměť RAM se nezměnila a nadále je integrovaná 4GB DDR4. Slabinou zůstává 64GB úložiště eMMC, které je sice rychlé, ovšem rozšířit ho lze jen připojením externích paměťových médií, nelze jej nahradit ani rozšířit.

Konektivita je opět velmi vyspělá a Acer myslel na to nejdůležitější. Kromě technologie Bluetooth a WiFi, které se starají o bezdrátovou konektivitu, vás jistě potěší i integrovaná HDR webkamera nebo 2 porty USB 3.1, 1× HDMI a 2× UBS-C, kterým notebook i nabíjíte. Pro připojení sluchátek nebo reproduktorů je přítomný i 3,5mm jack a plusem pro rozšíření kapacity úložiště je také čtečka paměťových karet. Ve spodní části jsou zabudované i stereoreproduktory. Acer Chromebook není určený k hledání svých limitů, oproti drahým prémiovým ultrabookům zaujme hlavně cenou, ale také slušnou konektivitou.

Pozitíva

Novější procesor a grafika
Poměr cena–výkon
Dobrá výdrž baterie

Negatíva

Bez možnosti rozšíření úložiště

Velikost displeje: 11,6″, IPS/dotykový ● Rozlišení: HD 1 366 × 768 px ● Operační systém: Google Chrome OS ● Procesor: Intel Celeron N4120 ● Počet jader: 4 ● Frekvence procesoru: 2,6 GHz ● Operační paměť RAM: 4 GB ● Grafické jádro / grafická karta: Intel UHD Graphics 600 ● Úložiště: 64 GB (eMMC) ● Hmotnost: 1,1 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Notebooky

Vaše hodnocení:
(91.8%)