Americké lednice

Nejlepší americké lednice 2024 + recenze

Vždy dokonale vychlazené potraviny, kostky ledu namrazené za všech okolností, či dokonce domácí minibar. O všechno tohle a ještě mnohem více se ve vaší domácnosti postará stylová americká lednice. Proč si ji koupit a která je ta nejlepší? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete v našem srovnávacím testu. Jeho vítězem se stala elegantní americká lednice Samsung RS67A8811B1, ve čtení však rozhodně nezapomeňte pokračovat dál. Představíme si několik TOP amerických ledniček do domácnosti a povíme si také o tom, jak se při jejich výběru nespálit.

Publikované: 13.08.2021
Aktualizované: 02.04.2024

Jakou lednici koupit?

Správná americká lednice by neměla mít jen pořádný výkon, ale také elegantní vzhled. V široké nabídce se však můžete snadno ztratit. I proto jsme pro vás připravili srovnání nejlepších amerických lednic dostupných na českém trhu. Těšit se můžete na podrobná hodnocení založená na důležitých technických parametrech, doplněných o neméně důležité dlouhodobé uživatelské zkušenosti. To vše vzájemně sladěné tak, abychom společně objevili ty nejlepší americké lednice.

Názov Hodnotenie Detail
Samsung RS67A8811B1   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Gorenje NRS9182VX   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Hisense RS677N4BIE   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Samsung RS67A8811B1

Samsung RS67A8811B1

Dvoudveřový model s objemem chladicí části až 409 litrů, výrobníkem ledu, vysokým mraz. výkonem a beznámrazovou technologií.

Zobrazit více info

Vítězem našeho srovnávacího testu se stala lednička jihokorejského výrobce Samsung nesoucí označení Samsung RS67A8811B1. Toto elegantní zařízení dostupné ve stylové matné černé barvě v sobě kombinuje ledničku o objemu 409 litrů s 225litrovým mrazákem, díky čemuž nabízí dostatek místa pro krátkodobé i dlouhodobé uskladnění potravin. Potěší vás i slim výrobník ledu spolu s dávkovačem vody, který je integrovaný přímo v levém křídle dveří. Díky tomu si můžete vychutnat své oblíbené chlazené nápoje, aniž byste se museli trápit unikajícím chladem při neustálém otevírání a zavírání.

Cenový trhák
Hisense RS677N4BIE

Hisense RS677N4BIE

Dvoudveřová lednice s objemem chladicí části až 334 litrů a objemem mrazicí části 185 litrů, vysokým mraz. výkonem a chytrým systémem Multi Air Flow.

Zobrazit více info

Mnohem levnější, avšak neméně zajímavou volbou může být i volně stojící kombinovaná americká lednice Hisense RS677N4ACF. Její objem je sice o něco menší, stále však nabízí 334 litrů prostoru v chladicí a 185 litrů v mrazicí části. Atraktivní se pro vás stane funkce Fast Freeze, která jídlo rychle zmrazí na teplotu −18 °C, díky čemuž si v sobě uchová všechny důležité živiny. Výrobník ledu či dávkovač vody v tomto případě chybí, výrobce jej však vynahrazuje policí na lahve, které si tak můžete bez problémů vychladit v útrobách ledničky.

Náš TIP
Gorenje NRS9182VB

Gorenje NRS9182VB

Dvoudveřový model s objemem chladicí části až 371 litrů a objemem mrazicí části 191 litrů, výborným mraz. výkonem, beznámrazovou technologií a dávkovačem vody.

Zobrazit více info

Dvoudveřová americká chladnička Gorenje NRS9182VB nabízí 371 litrů v chladící části a 191 litrů v mrazící části. Vyznačuje se výborným mrazícím výkonem i beznámrazovou technologií. Za 24 hodin zamrazí až 13 kg potravin.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Náš srovnávací test již tradičně nevychází ze subjektivních osobních preferencí, ale zohledňuje podstatné parametry a technické specifikace doplněné o podrobné dlouhodobé zkušenosti uživatelů s danými produkty. Informace jsme získávali vlastním poznáváním z více relevantních zdrojů. Díky tomu si spotřebitel může udělat komplexní obrázek nejen o konkrétním modelu lednice, ale i o celé nabídce zařízení na českém trhu.

Objem
Počet okruhů
Hlučnost a spotřeba energie
Velikost a typ provedení
Doplňkové funkce

Naše práce spočívala nejen ve výběru těch nejlepších amerických ledniček, ale také v jejich podrobné analýze a průzkumu konkurenční nabídky. To vše proto, abychom společně dokázali na jednom místě seskupit ty nejlepší produkty z kategorie dvou- a vícedveřových lednic. Při výběru jsme vycházeli z odborných zahraničních zdrojů doplněných o produktové katalogy výrobců. Nepřehlédli jsme ani údaje srovnávacího portálu Heureka.cz nebo českých prodejců Mall.cz, Alza.cz, Kasa.cz, Datart a NAY Elektro.

Proč důvěřovat našemu testu? 

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze amerických lednic

Naše obsáhlé srovnání je tak založené na nestrannosti. Díky tomu si dokážeme odpovědět nejen na otázku, jak vybrat americkou lednici, ale také poskytnout odpověď na to, která americká lednice je nejlepší. Na základě našich podrobných recenzí nejzajímavějších amerických lednic se to právě teď dozvíte i vy.

Víťaz testu

Samsung RS67A8811B1

Dvoudveřový model s objemem chladicí části až 409 litrů, výrobníkem ledu, vysokým mraz. výkonem a beznámrazovou technologií.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Vítězem našeho srovnávacího testu se stala americká lednice Samsung RS67A8811B1, která je doslova nabitá zajímavými technologiemi. Její provedení je standardní dvoudveřové, přičemž hlavní, chladicí část v sobě ukrývá 409 litrů a sekundární, mrazicí část 225 litrů prostoru. Z dlouhodobého hlediska vás potěší příjemná konstantní hlučnost zařízení, která nepřesáhne úroveň 36 dB. Zajímavé parametry si však vybraly svou daň v podobě energetické třídy E, což lednici rozhodně nesvědčí. Na druhou stranu slibuje výrobce technologii SpaceMax™, která nejen maximalizuje úložný prostor, ale díky speciální uretanové izolaci se stará i o energetickou účinnost. Z tohoto pohledu je na tom podobně i model LG GMX844MCKV, ten však nabízí ještě o několik funkcí navíc.

Neméně zajímavou je i funkce Smart Conversion™, pomocí které si může uživatel sám určit, kterou část zařízení využije pro jaký účel. Pokud potřebujete před oslavou uskladnit více potravin, jednoduše konvertujte mrazničku na chladničku a užívejte si plných 634 litrů chlazení. Potěší vás i možnost vypnutí části lednice v případě, že toho zrovna mnoho neskladujete. Díky tomu můžete výrazně snížit svůj účet za elektřinu. Zajímavou možností může být rychlé zchlazení či zmrazení potravin, díky kterému dostanete své pokrmy na požadovanou teplotu za krátký čas, čímž předejdete jejich roztání či zkažení. Samozřejmostí je i přítomnost výrobníku ledu (indoor ice maker), v tomto případě ho výrobce integroval přímo do dveří. Díky tomu nezabírá prostor na odkládacích policích. Díky plastovému krytu si navíc můžete vždy jednoduše zkontrolovat, kolik ledových kostek vám ještě v zásobníku zbývá.

 

Pozitíva

Hodně prostoru
Zajímavé funkce
Nízká hlučnost

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Energetická třída

Provedení: americká kombinovaná lednice ● Počet dveří: 2 ● Objem: 634 l (409 + 225 l) ● Hlučnost: 36 dB ● Energetická třída: E

Cenový trhák

Hisense RS677N4BIE

Dvoudveřová lednice s objemem chladicí části až 334 litrů a objemem mrazicí části 185 litrů, vysokým mraz. výkonem a chytrým systémem Multi Air Flow.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud hledáte zajímavou americkou lednici za dostupnou cenu, řešením pro vás může být model Hisense RS677N4ACF. Disponuje nenápadným, avšak elegantním designem klasické dvoudveřové americké lednice. Nižší cena si vybrala svou daň v podobě nižšího objemu, stále však v porovnání se standardními jednodveřovými lednicemi nabízí mnoho místa. Pro chladicí část vyčlenil výrobce v tomto prostoru 334 litrů, mraznička zabrala 185 litrů. Celkově je tak využitelných 519 litrů prostoru. Výrobník ledu či dávkovač nápojů v tomto případě chybí.

Ve srovnání s konkurencí mírně stoupla i hlučnost, ta zde dosahuje úrovně 42 dB. Nebudete se moci spolehnout ani na vysokou úspornost, energetická třída zůstala na hodnotě E. Přesto se však můžete těšit na několik zajímavých funkcí v čele s možnostmi rychlého chlazení a mrazení potravin. Ty se postarají nejen o to, aby se vaše jídlo nezkazilo, ale díky expresnímu zchlazení či mrazení na požadovanou teplotu v něm udrží i všechny potřebné živiny. Chytrý systém Multi Air Flow zase zajistí rovnoměrnou distribuci chladu na všechny integrované police. Díky tomu si můžete být jistí, že konstantní teplota bude ve všech místech v lednici stejná. Měnit a nastavovat si ji můžete prostřednictvím moderního a intuitivního LED ovládacího panelu. A v případě, že vás potká výpadek elektrické energie, výrobce slibuje další 8hodinovou účinnost chlazení. Ta se postará o to, aby se potraviny do opětovného nastartování chladicích a mrazicích systémů nezkazily.

Pozitíva

Dostupná cena
Zajímavé funkce

Negatíva

Chybí výrobník ledu
Nižší energetická třída

Provedení: americká kombinovaná lednice ● Počet dveří: 2 ● Objem: 519 l (334 + 185 l) ● Hlučnost: 42 dB ● Energetická třída: E

Náš TIP

Gorenje NRS9182VB

Dvoudveřový model s objemem chladicí části až 371 litrů a objemem mrazicí části 191 litrů, výborným mraz. výkonem, beznámrazovou technologií a dávkovačem vody.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud hledáte designovou, ale zároveň pořádně výkonnou americkou lednici, objevíte ji v modelu Gorenje NRS9182VB. Právě elegantní tmavé tělo v matném provedení skrývá za dvojitými křídlovými dveřmi všechno to, co byste od výkonné ledničky očekávali. Celkový objem 562 litrů je zde rozdělen na 371litrovou chladničku v pravé části a mrazničku o objemu 191 litrů v levé části. Výrobce přitom v obou případech slibuje zachování konstantní teploty při výpadku elektrické energie, a to po dobu 8 hodin. Mírnou nevýhodou oproti konkurenci může být o něco vyšší hlučnost na úrovni 42 dB, nicméně v běžných domácích podmínkách si rozdíl pravděpodobně ani neuvědomíte.

Naopak vás potěší, že mrazicí část dokáže během 24 hodin hluboce zamrazit až 13 kilogramů potravin, přičemž funkce Total NoFrost se postará o to, že manuální odmrazování se pro vás stane jen vzpomínkou na minulost. Nechybí ani zvukový alarm, který vás upozorní na to, že se dveře chladicí či mrazicí části zcela nezavřely. Pomáhá tím nejen udržet chlad v lednici, ale šetří i komponenty, kterým při práci stačí vyvinout menší energii. Nemusíte si lámat hlavu ani s tím, jak k lednici dostanete přívod vody. Gorenje NRS9182VB sice jejím dávkovačem disponuje, ale doplnění bude probíhat mechanicky tehdy, když si usmyslíte. Výhodou se stane zejména dostupná cena.

Pozitíva

Elegantní design
Zajímavé funkce

Negatíva

Chybí přívod vody

Provedení: americká kombinovaná lednice ● Počet dveří: 2 ● Objem: 562 l (371 + 191 l) ● Hlučnost: 42 dB ● Energetická třída: E

Pre náročných

LG GMX844MCKV

Dvoudveřový model s objemem chladicí části až 288 litrů a objemem mrazicí části 220 litrů, beznámrazovou technologií, výrobníkem ledu a smart funkcemi.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V každém segmentu by se měl najít produkt, který bude myslet na ty nejnáročnější spotřebitele. Společnost LG si to plně uvědomuje, proto přišla na trh s americkou lednicí LG GMX844MCKV InstaView. Ta v sobě ukrývá to nejlepší, co můžete v nabídce momentálně najít. Samozřejmostí je beznámrazová technologie Total NoFrost či proudění chladného vzduchu Multi Air Flow. Systém Pure N Flow vás zase zbaví nepříjemného vlhkého a těžkého vzduchu či zápachu uvnitř lednice. Zajímavostí je přítomnost WiFi připojení. To slibuje pohodlné ovládání lednice pomocí vašeho smartphonu, přičemž vám vše ještě zjednoduší aplikace Smart ThinQ svými analýzami, diagnostikou a radami ohledně správného používání lednice.

Netradiční, ale o to zajímavější je technologie InstaView Door-in-Door™. Díky ní můžete jednoduchým poklepáním zjistit, co se vám ještě v lednici zvýšilo. Americká lednice LG GMX844MCKV InstaView se nenechá zahanbit ani z hlediska úložného prostoru. Její celkový objem 508 litrů se sice na první pohled může zdát jako nedostatečný, vylepšením v podobě dvojité sklopné police či systému na led SpacePlus zabudovaného přímo do dveří vám pro ukládání potravin vznikne prostor o objemu 288 litrů v chladicí a 220 litrů v mrazicí části. Daní za moderní technologie je však energetická třída F. Ta spotřebuje ročně 393 kWh energie. O něco méně to bude v případě vítěze srovnávacího testu, lednice Samsung RS67A8811B1.

Pozitíva

Elegantní tělo
Moderní technologie
WiFi připojení

Negatíva

Vyšší cena
Energetická třída

Provedení: americká kombinovaná lednice ● Počet dveří: 4 ● Objem: 508 l (288 + 220 l) ● Hlučnost: 40 dB ● Energetická třída: F

Gorenje NRS8182KX

Dvoudveřový model s objemem chladící části 266 litrů a mrazící části 175 litrů, hlučnost 42 dB, energetická třída E.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Americká lednice Gorenje NRS8182KX se řadí k objemově menším. Má standardní dvoudveřové provedení, nalevo se nachází mrazící část o objemu 175 l a napravo chladící část o objemu 266 l. Chladnička je oproti konkurenci o něco hlučnější, nicméně 42 dB není stále nesnesitelně mnoho. Energetická třída E se podepsala na roční spotřebě 289 kWh. Bohužel u amerických chladniček jde spíše o standard.

Samozřejmostí je No Frost funkce, samorozmrazování i super mrazení, nicméně super chlazení chybí. Za 24 hodin zmrazí 10 kg potravin. Systém MultiFlow 360° se stará o konstantní teplotu ve všech částech spotřebiče. Díky rovnoměrné cirkulaci vzduchu můžete potraviny bez obav skladovat na kterékoli poličce. Interiér XtraSpace nabízí prostor pro skladování velkého množství potravin. V chladničce najdete 4 skleněné police, 2 CrispZone zásuvky, 3 police ve dveřích a stojan na vajíčka. V mrazničce se nacházejí 4 skleněné police, 2 mrazící zásuvky a 4 police ve dveřích.

Výbavou tento model moc nepotěší. Nenajdete v něm držák na láhve, výrobník ledu a přítomna není ani antibakteriální ochrana. Chyběl nám i varovný signál, který by upozornil na špatně zavřenou chladničku. Plusem je Prázdninový režim, se kterým ušetříte na energiích během dovolené. V případě výpadku elektrické energie slibuje výrobce 10hodinovou účinnost chlazení.

Pozitíva

Poměr cena/výkon
Systém MultiFlow 360°
Objem chladící a mrazící části

Negatíva

Malý rozptyl teplot (16 až 22 v mrazničce, 2 až 6 v chladničce)
Málo polic a jejich slabá variabilita
Chybí super chlazení

Provedení: americká kombinovaná chladnička ● Počet dveří: 2 ● Objem: 441 l (266 + 175 l)● Hlučnost: 42 dB ● Energetická třída: E

Samsung RS66A8101B1

Dvoudveřová chladnička s objemem chladící části 409 litrů a objemem mrazící části 243 litrů, vysokým mraz. výkonem, hlučností 38 dB.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Samsung RS66A8101B1 zaujme na první pohled luxusním provedením. Černá volně stojící americká lednice je vhodná do všech klimatických tříd (SN, N, ST, T). I v tomto případě jde o spotřebič z energetické třídy E, jehož roční spotřeba energie je 359 kWh. Hladina hluku se pohybuje kolem 38 dB. Nejvýraznějším plusem tohoto modelu je dvojitý chladící systém Twin Cooling Plus. Nezávislé chlazení se postará o optimální teplotu a vlhkost jak v chladící, tak v mrazící části. V každé komoře se nacházejí 2 nezávislé chladiče. Díky technologii SpaceMax je maximalizován úložný prostor, speciální uretanová izolace se stará o zachování energetické účinnosti. V případě potřeby lze prostřednictvím technologie Twin Cooling překonvertovat mrazničku na chladničku. Nezávisle na sobě můžete každou z těchto částí vypnout.

V chladničce naleznete 4 skleněné police, 2 zásuvky na ovoce a zeleninu a 5 odkládacích prostor ve dveřích, stejný počet odkládacích prostor se nachází i v mrazničce. Funkce Power Cool se stará o rychlé zmrazování a ochlazování čerstvých potravin. Zajímavým detailem je ovládání nacházející se uvnitř chladničky, kde si můžete nastavit teplotu v mrazáku a chladničce. Výrobník ledu musíte oželet, v tomto modelu se nenachází.

Kapacita chlazení 12 kg/24 hodin a 10hodinové udržování teploty v případě výpadku proudu jsou uspokojivá čísla. O rovnoměrné proudění vzduchu se stará funkce Multi Flow. S technologií True No Frost se nemusíte bát námrazy ve spotřebiči. Nechybí dětská pojistka, teplotní alarm ani prázdninový režim.

Pozitíva

Akumulační doba 7–10 hodin.
Nezávislé chlazení Twin Cooling Plus
Technologie SpaceMax

Negatíva

Chybí výrobník ledu i držák na láhve
Energetická třída

Provedení: americká kombinovaná chladnička ● Počet dveří: 2 ● Objem: 652 l (409 + 243 l)● Hlučnost: 38 dB ● Energetická třída: E

Další zajímavé produkty

Vybrat si z hlavní nabídky může být někdy obtížné. Pokud je to i váš případ, nezoufejte. Přinášíme vám tipy na 5 alternativních amerických lednic. Ty si sice místo v našich podrobných recenzích nevybojovaly, stále se však jedná o mimořádně zajímavé produkty, které mají v kategorii amerických ledniček rozhodně co říct. Které to tedy jsou?

Zajímavou volbou se pro vás může stát americká lednice Concept LA8783bc. Ta skloubí 340 litrů prostoru v chladicí části se 168 litry určenými k mrazení. V konečném důsledku tak uživatel získá slušných 508 litrů. To vše v energetické třídě F a při spotřebě 359 kWh ročně. V tomto případě se budete muset obejít bez výrobníku ledu, dávkovače vody či nápojového automatu přímo ve dveřích. Potěší přítomnost systému Metal Cooling. Ten využívá (ve srovnání s konkurenčními plastovými verzemi) zadní kovovou stěnu. Díky tomu je rozložení chladu i jeho udržení v lednici mnohem efektivnější.

Elegantní lednice za dostupnou cenu. I takto stručně by se dal popsat model Whirlpool WQ9 E1L. Za povšimnutí stojí vše, co elegantní čtyřdveřové tělo ukrývá. Hlavní částí se pro vás stane část chladicí o objemu 384 litrů, kterou doplňuje 207litrový mrazák. Výrobce si dal v tomto případě pozor na energetickou úspornost. Energetická třída A slibuje nízkou spotřebu a šetření nákladů na elektřinu. I zde platí, že výrobník ledu, dávkovač vody a nápojový automat, implementované v těle zařízení, zůstanou pouze nesplněným přáním. Mírnou nevýhodu se pokusí vynahradit technologie Fast Cooling a Fast Freeze, které se postarají o rychlé zchlazení a zmrazení potravin.

Netradiční uspořádáním, tradiční technologiemi. Americká lednice Haier HB 17 FPAAA vás už na první pohled překvapí svým netradičním provedením. Dvoudveřové tělo totiž v tomto případě doplňují hned dvě zásuvky známé z klasických, jednodveřových lednic. Uživatel se díky tomu může spolehnout na obrovský, 306litrový prostor v chladicí části. Jistě, mrazák v tomto prostoru trpí a zabírá zbývajících 140 litrů z celkového objemu 446 litrů. Chybí výrobník ledu i dávkovač vody. Třída hlučnosti dosahuje úrovně C, energetická třída spadá do kategorie E.

Čtvrtou alternativní lednicí je americký model Gorenje NRS918EMX, který se svojí cenou přibližuje klasickým, jednodveřovým variantám. Budete muset počítat i s absencí některých funkcí. Ty výrobce osekal skutečně na ty nejdůležitější, jako jsou systém bránící zamrazení těla No Frost či technologie Fast Freeze soustředící se na rychlé zmrazení potravin. Celkový objem se zastavil na hodnotě 519 litrů, přičemž 334 litrů výrobce vyčlenil pro chladicí část a zbylých 185 litrů poskytl mrazáku. Energetická třída nepotěší ani v tomto případě, opět spadá do kategorie E.

Nabídku představených produktů uzavírá americká lednice Hisense RS650N4AC2. Ta se jako jediná z pětice alternativních modelů může pyšnit výrobníkem ledu zabudovaným přímo ve dveřích. Ještě větší výhodou bude obrovský objem jak chladicí, tak i mrazicí části. Celkových 499 litrů je zde rozděleno v poměru 334 k chlazení a 165 k mrazení. Doba skladování při výpadku činí 12 hodin, hlučnost se dostává na hodnotu 43 dB. Opět musel přijít kompromis v podobě horší energetické třídy – tentokrát jsme se dostali ještě o úroveň níže, do kategorie E.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Koupi americké lednice je vždy nutné předem dobře promyslet. Je potřeba dohlédnout na několik parametrů, přičemž jedním z nejdůležitějších by měla být spokojenost mezi spotřebiteli. I proto jsme do svého srovnání zařadili žebříček nejprodávanějších amerických ledniček podle portálu Heureka.cz. Obávat se nemusíte ani jeho neaktuálnosti, žebříček budeme pravidelně kontrolovat a doplňovat, a to tak, aby nabízel vždy ty nejprodávanější americké lednice na českém trhu.

Názov Hodnotenie Detail
Samsung RS68A884CB15*Zobrazit produkt
Haier HFR5719EWMG5*Zobrazit produkt
LG GMX844MCKV5*Zobrazit produkt
Gorenje NRS9182VB5*Zobrazit produkt
Hisense RS711N4WFE5*Zobrazit produkt

Plánujete koupi nové americké lednice, ale nejste si jistí, jak na to? Máme pro vás několik tipů, díky kterým se v široké nabídce určitě neztratíte. Náš návod bude vycházet z důležitých technických parametrů, které si postupně rozebereme. Přidáme k nim také zkušenosti s konkrétními výrobci, abyste věděli, co od jejich produktů můžete očekávat. Jak tedy vybrat americkou lednici?

Jak vybrat americkou lednici

 • Co je to americká lednice?
 • Objem
 • Akumulační doba
 • Spotřeba energie
 • Umístění v prostoru
 • Mrazicí výkon
 • Hlučnost
 • Klimatická třída
 • Doplňkové funkce
 • Cena a renomovaní výrobci

Co je to americká lednice?

Rozdílů mezi americkou a standardní lednicí je hned několik. Ten největší spočívá v konstrukčním řešení. Ze svých domácností jste zřejmě zvyklí na lednici v uspořádání, kdy je větší, chladicí část umístěná nad tou menší, mrazicí. To ovšem v případě amerických lednic neplatí. Obě části jsou zpravidla uložené vedle sebe, přičemž jejich velikost je přibližně stejná. Standardní je dvoudveřová verze lednice, stále častěji se na trhu objevuje i praktičtější, čtyřdveřová varianta. Ve výjimečných případech se můžete setkat i s uspořádáním, při kterém je mrazicí část tvořená výsuvnými zásuvkami.

Rozdíly při porovnání se standardní lednicí najdeme i ve funkcionalitě. Americká lednice se ve větší míře zaměřuje na detekci a analýzu problémů. Standardem bývá senzor otevřených dveří, nedostatečné teploty či dětská pojistka. Součástí velké části amerických lednic bývá také typický výrobník ledu či ledové tříště. Ten je většinou umístěný ve dveřích mrazicí části, díky čemuž nezabírá místo na odkládacích policích. Některé z amerických lednic disponují i vlastním minibarem nebo nápojovým automatem

Objem může potěšit, ale i zklamat

Jak už jistě tušíte, objem americké lednice bude v porovnání s tou standardní mnohem větší. I u tohoto typu se můžete setkat s modelem, který vás svým vnitřním prostorem spíše zklame. Většinou za to může neprakticky umístěný výrobník ledu či málo odkládacích polic. Při koupi nové americké lednice si proto v první řadě nezapomeňte ověřit, kolik místa z vnitřní plochy zabírají komponenty na výrobu ledu nebo minibar. 

Objem americké chladničky

Vycházet můžete ze standardních doporučení. Ta hovoří o tom, že pro jednoho člena domácnosti byste si měli ročně vyčlenit v chladicí části 70 a v mrazicí části dalších 30 litrů prostoru. Tento údaj by pro vás měl být samozřejmě pouze orientační. Potřebné místo bude v konečném důsledku vyplývat nejen ze spotřeby potravin, ale také z jejich druhu, množství nakoupeného jídla v jednom čase či z rychlosti jeho spotřeby. V tomto ohledu máte v případě amerických ledniček výhodu. Jejich objem se pohybuje ve stovkách litrů, tedy mnohem vyšších hodnotách, než je tomu u standardních lednic. Chladicí část s objemem do 300 litrů je dnes považována za malou, nejčastěji se setkáte s verzemi do 500 litrů. Trh nabízí i větší modely, vhodné jsou už spíše pro větší rodiny či restaurační zařízení. Mrazák v americké lednici by měl mít alespoň 150 litrů, zřídka můžete na trhu najít i modely s 300litrovou mrazicí částí.

Potraviny vydrží čerstvé i při výpadku elektřiny

Americké lednice mají navrch i z hlediska akumulační doby. Jedná se o dobu, po kterou lednice pracuje na jakousi setrvačnost. Přichází zejména v momentech výpadku elektrické energie a rozhoduje o tom, jak dlouho si lednice ještě dokáže udržet dostatečnou teplotu k tomu, aby se potraviny v ní nezkazily. Přímo ji ovlivňuje použitý izolační materiál. Lednice se zadní kovovou stěnou dokážou pracovat s chladem zpravidla mnohem efektivněji, než je tomu u plastových modelů. Akumulační doba se většinou uvádí v hodinách. Tuto hodnotu přitom doporučujeme nezanedbat, výpadek energie či případná oprava lednice totiž vyžadují čas. I proto by měly alespoň částečné izolační vlastnosti fungovat po dobu nejméně 6 hodin. Nezapomínejte, že si tuto dobu můžete sami zkrátit častým otevíráním chladicí či mrazicí části. V takovém případě totiž lednice přichází o chlad, který si už není schopná sama vytvořit.

Musíte počítat s větší spotřebou energie

Rozhodnete-li se pořídit si americkou lednici, připravte se i na větší spotřebu elektrické energie. Přímo ji ovlivňuje několik faktorů. Tím největším je nepochybně samotný objem, jelikož americká lednice v mnoha případech zastupuje dva kusy té standardní. Svou „štávu“ si vyžádají i benefity v podobě přítomných senzorů, výrobník ledu či nápojový automat. O všem samozřejmě v konečném důsledku rozhodne energetická třída, do které je samotná lednice zařazená. Vybírat můžete z rozmezí od A do G, přičemž – jak už jistě tušíte – první písmeno bude představovat tu nejúspornější a druhé nejméně úspornou lednici.

Americká chladnička s výrobníkem ledu

V tomto ohledu jednoznačně dominují standardní lednice v uspořádání pod sebou a s menší mrazicí částí. Ty z energetické kategorie A se totiž se svojí spotřebou dostávají bez problémů pod hodnotu 300 kWh za rok. V případě amerických ledniček to pro vás bude spíše jen zbožným přáním. Málokdy dosáhnete spotřeby pod 300 kWh, standardem bude spíše 400 kWh za rok u nejúspornějších modelů. Spotřeba přitom může bez problémů vyrůst i nad 500 kWh ročně, v takových případech jde již o velmi výkonná zařízení, při jejichž výrobě byla spotřeba zařazena až na druhé místo.

Velikost lednice vybírejte s rozumem

Americké lednice jsou nejen prostorné, ale také velké. To bohužel platí i v případě potřeby jejich umístění v prostoru. I proto jsou nepraktické v menších panelákových kuchyních, i když ani v těchto případech není jejich využití nemožné. Při koupi si nezapomeňte pořádně zkontrolovat všechny rozměry – výšku, šířku a hloubku –, abyste předešli nepříjemnostem souvisejícím s nedostatečným prostorem či problémem při přenášení přes dveře. Samotné americké lednice přitom můžete nalézt ve dvou provedeních, a to jako volně stojící a vestavné kusy. V případě těch druhých si připočtěte ještě několik centimetrů k samotným rozměrům potřebným k zabudování do nábytku. Tak či onak, nikdy nezapomeňte zohlednit i prostor k otevírání dveří, a to do obou stran.

Mrazicí výkon a výkon mrazení. Jaký je mezi nimi rozdíl a proč jsou důležité?

Poměrně často je mrazicí výkon chybně zaměňován za výkon mrazení. Ve skutečnosti jde o dva na sobě nezávislé, ale v obou případech důležité parametry. Mrazicí výkon rozhoduje o tom, kolik kilogramů potravin je mrazák schopen zamrazit za 24 hodin svého provozu. V případě amerických ledniček by to mělo být nejméně 10 kilogramů. Nové modely toto číslo v mnoha případech vysoce převyšují.

Výkon mrazení udává, při jaké teplotě a po jakou dobu dokáže mrazák udržet potraviny zmrazené. Důležitý je z hlediska krátkodobého i dlouhodobého skladování potravin. O všem rozhodne počet hvězdiček udávaný jako výkon mrazení, mrazicí výkon či třída mrazení. Rozlišujeme celkem 4 kategorie:

 • * −6 °C – takto zmrazené potraviny vydrží několik dní. Poté sa začnou kazit. Pokud chcete potraviny skladovat dlouhodobě, s teplotou budete muset jít dolů. 
 • ** −12 °C – při této teplotě vám doporučujeme uchovávat potraviny zmrazené maximálně v řádu týdnů.
 • *** −18 °C – udává se i jako ideální teplota zmrazení. Potraviny udrží čerstvé po dobu několika měsíců.
 • **** −24 °C – teplota vhodná k dlouhodobému skladování potravin.  

Při výběru sledujte i počet okruhů

S koupí americké lednice přichází řada otázek, které si musíte zodpovědět. Pravdou je, že v porovnání s klasickou lednicí musíte vědět také to, kolik kompresorů v lednici potřebujete. Jakýmsi nepsaným pravidlem v případě amerických variant jsou minimálně dva kompresory – jeden určený pro chladicí a druhý pro mrazicí část. V takovém případě probíhá tvorba a udržení konstantních teplot mnohem efektivněji. Dobrou volbou jsou i čtyřkompresorové lednice, které volí někteří výrobci v případě čtyřdveřových variant. V takovém případě budete muset počítat se zvýšenou spotřebou elektrické energie. Nepochybně oceníte fakt, že některé z modelů disponují také funkcí parciálního výkonu, respektive možností vypnout jeden z kompresorů. Ta vás potěší zejména tehdy, když zrovna nebudete potřebovat nic mrazit. Mrazicí část tak nebude udržovat minusovou teplotu uměle, díky čemuž bude šetřit nejen životní prostředí, ale i vaši peněženku.

Otevřená třídveřová americká chladnička

Hlučnost

S počtem kompresorů souvisí i to, do jaké míry lednici uslyšíte. Obecně platí, že americké lednice jsou v porovnání s klasickými jednodveřovými variantami hlučnější. Rozdíl samozřejmě není vůbec velký. Zatímco standardní lednice se s hlučností dostanou často pod 35 dB, v případě amerických ledniček se za standard považuje hlučnost na úrovni 40–45 dB. Opět bude rozhodovat několik parametrů – počet a typ kompresorů, doba provozu, nastavená teplota či teplota v okolním prostředí. Občas tak může hlučnost vystoupat i výše. Dobrou volbou jsou v tomto případě lednice s invertorovým kompresorem. Ten je nejen modernější, úspornější, ale také efektivnější a v konečném důsledku tišší. 

Klimatická třída

Při koupi lednice – klasické nebo americké – nepřehlížejte ani štítek věnující se klimatické třídě. Hovoří o tom, při jakých okolních teplotách bude zařízení pracovat nejlépe. V případě vhodně zvolené klimatické třídy klesá doba potřebná ke zchlazení a zmrazení, zvyšuje se doba skladování potravin, klesá hlučnost i spotřeba elektrické energie. Parametr je důležitý zejména proto, že zatímco některá zařízení dokážou pokrýt kompletní rozsah, levnější modely se mohou zaměřovat pouze na jednu z kategorií. Lednice tak můžeme rozdělit do čtyř klimatických tříd: 

 • SN – subnormální teploty – vhodné k použití v okolním prostředí s teplotami od 10 do 32 °C.
 • N – normální teploty – ve srovnání s třídou SN stoupla minimální teplota – od 16 do 32 °C.
 • ST – subtropické teploty – lednice schopné pracovat efektivně v teple – od 18 do 38 °C.
 • T – tropické teploty – vhodné k použití v tropických oblastech a během horkých letních dnů – od 18 do 43 °C.

Funkce, které si zamilujete

Americké lednice jsou zpravidla plné zajímavých funkcí a technologií. Ty vám život nejen usnadní, ale i zpříjemní. Každý z výrobců se je pochopitelně snaží upravit k obrazu svému. Existuje několik obecných, jež ve svých produktech využívá většina z nich. Které to jsou?

Americká chladnička – funkce

S výrobníkem ledu, nápojovým automatem či minibarem?

Pravděpodobně jste si již všimli, že některé z amerických lednic disponují nápadným zařízením umístěným většinou ve dveřích mrazicí části. Jedná se o výrobník ledu, který dokáže samostatně připravit vždy dokonalé ledové kostky či ledovou tříšť. Uživateli tak odpadá potřeba umisťování a doplňování mrazicích nádob. V případě koupě ledničky s výrobníkem ledu doporučujeme ověřit si, kolik prostoru daný automat zabere. V některých případech je totiž šikovně umístěn ve dveřích, v jiných zase zasahuje do odkládací plochy mrazáku, čímž ubírá místo určené ke skladování.

Americká lednice s nápojovým automatem přidává k výrobě ledu ještě jeden bonus – možná zrovna nemáte chuť na zmrazené kostky, ale rádi byste si vychutnali sklenici vychlazené vody. Žádný problém, stačí zatlačit na páku a nadávkovat si jí přesně tolik, kolik budete potřebovat. Někteří výrobci pozvedli úroveň chlazení nápojů ještě o level výše a do svých zařízení zapracovali i minibar. Většinou jde o police s průhledným sklem, v některých případech stačí poklepat na dveře a sklo se zprůhlední. 

Tak či onak, je dobré se zamyslet, jak budeme vodu do lednice přivádět. V tomto ohledu rozeznáváme dva typy zařízení:

 • Americké lednice s připojením k přívodu vody – jejich výhodou je, že se připojují k vodovodnímu potrubí přímo ve vaší domácnosti. Díky tomu si můžete vychutnat vždy vychlazenou vodu bez omezení. Ty nejlepší modely navíc disponují vodním filtrem, který vám vodu z baterie pročistí a zbaví ji chlóru.
 • Americké lednice bez připojení k přívodu vody – dávkovač vody je integrovaný a jeho objem omezený. Nevýhodou těchto lednic je, že vodu musíte doplňovat manuálně. Dolévat ji přitom doporučujeme průběžně. V opačném případě můžete na zchlazení celého zásobníku čekat zbytečně dlouho.

Režim dovolené

Nejmodernější lednice disponují několika módy, které můžete využívat při různých příležitostech. V případě funkce oslav se výkon lednice zpravidla zvýší, aby zvládl nápor většího množství potravin a nápojů. Opakem je režim dovolené. Během toho si bude lednice udržovat konstantní teplotu na úrovni 12 °C. Předejde tak zkažení trvanlivých potravin a zároveň vzniku nepříjemného zápachu. V neposlední řadě bude šetřit i elektrickou energii a vaši peněženku v době, kdy si vy budete užívat volných dnů.

Vždy dokonale vychlazená láhev vína

Vícekomorové lednice s sebou přinášejí řadu výhod – nejenže nabízejí více místa, ale teplotu v jednotlivých komorách dokážou plně přizpůsobit požadavkům a potřebám uživatele. Platí to i v případě vinotéky. Americké lednice s vinotékou pracují většinou se dvěma okruhy, abyste si mohli vždy při ideální teplotě vychutnat červené i bílé víno. A o to, aby si lahodný nápoj uchoval svoji kvalitu, se už postará termoizolační sklo s UV filtrem.

Inteligentná americká chladnička

Ovládejte lednice pohodlně odkudkoliv

U módu dovolené ještě na malou chvíli zůstaneme. Představte si totiž, že svoji lednici zapomenete přenastavit a hrozí vám zkažení všech potravin. V takovém případě přichází na řadu chytré ovládání prostřednictvím smartphonu. Díky němu můžete teplotu a stav lednice nejen kontrolovat, ale také upravovat. Vždy si tak budete jistí, že zařízení funguje správně a že vaše potraviny zůstávají v bezpečí

Beznámrazový systém vás zbaví nadbytečné práce

Určitě si ještě vzpomenete na starší modely mrazáků, které bylo čas od času potřeba odmrazovat. S otravnou činností však můžete navždy skoncovat – pomůže vám s tím americká lednice s beznámrazovým systémem No Frost. Ta totiž využívá cirkulaci studeného suchého vzduchu, který se postará o bezproblémové uskladnění potravin. Zároveň brání kondenzaci vody v zásuvkách či na dveřích zařízení. V konečném důsledku tak předejdete nejen námraze a pracnému manuálnímu odmrazování, ale také tvorbě hub, plísní a jiných bakterií, kterým vlhké prostředí vyhovuje. 

Americká lednice je dostupná pro všechny

Kdysi platila rovnice čím větší, tím dražší. Dnes se již rozdíly stírají, a vy tak můžete na trhu najít americkou lednici v ceně klasické jednodveřové varianty. Jistě, nebude disponovat nejmodernějšími technologiemi a omezený bude i její vnitřní prostor, stále však získáte objemné zařízení s minimálně dvěma komorami, díky kterému se již nebudete muset při skladování potravin omezovat. Nejlevnější americké lednice můžete najít již za cenu do 15 000 Kč, velmi výhodnými jsou i levné varianty s cenou do 25 000 Kč.

Produkty střední třídy rostou z hlediska ceny, výkonu i funkcionality. Americké lednice s cenou nad 25 000 Kč většinou nabízejí přidanou hodnotu v podobě nápojového automatu, výrobníku a dávkovače ledu či více volitelných režimů. V neposlední řadě se zvyšuje i jejich vnitřní objem, což potěší vášnivé jedlíky i rodiny s dětmi. V případě těchto ledniček je konkurenční prostředí široké, vybírat si tak můžete i na základě designu či energetické třídy.

Horní hranice cen amerických lednic prakticky neexistuje. Opět totiž platí, že kde je poptávka, tam je i nabídka, exkluzivní americké lednice tak mohou zákazníka stát i několik desítek tisíc korun. V takových případech dostáváte ty nejmodernější systémy a technologie, prémiové materiály a většinou rozšířený záruční či pozáruční servis.

Trh ovládly asijské značky

Přestože se v mnoha směrech stále častěji setkáváme s alternativními výrobci, v segmentu amerických lednic to zatím úplně neplatí. Spotřebitelé se nejčastěji spoléhají na ověřené producenty, kteří své produkty nabízejí už po desetiletí. Taková je i společnost Samsung, která se do segmentu lednic zařadila se svým prvním modelem už v roce 1995. Od té doby se na trhu etablovala, o čemž svědčí i pozitivní ohlasy spotřebitelů. Ti jsou spokojení zejména s kvalitou provedení a spolehlivostí spotřebičů z dílny jihokorejského výrobce. Ze stejné země pochází i společnost LG. Na ní spotřebitelé oceňují dostupné ceny a dlouhou výdrž produktů.

Také třetí velký výrobce Hisense produkuje své lednice v Asii. V čínském městě Čching-tao působí od roku 1969, přičemž vedle spotřební elektroniky svou pozornost soustředí i na kombinované americké lednice. Věrnost zákazníků si společnost získala díky svým dostupným cenám a kvalitnímu provedení produktů. Spotřebitelé oceňují i ​​přítomné funkce, které produktům dodávají přidanou hodnotu. Jedním z mála evropských zástupců mezi nejoblíbenějšími producenty amerických lednic je slovinská společnost Gorenje. Ta na trhu prorazila v kooperaci s italským výrobcem domácích spotřebičů Zanussi. I v tomto případě přitom u zákazníků boduje kvalitní provedení, moderní design a dostupná cena.

Otázky a odpovědi – FAQ

S našimi radami ohledně správného výběru americké lednice jsme u konce. Pokud vám v hlavě stále vrtají nezodpovězené otázky, nezoufejte. Připravili jsme si pro vás i sekci otázek a odpovědí, ve které se můžete zeptat na cokoliv, co vám není jasné. Neváhejte se proto ptát v sekci komentářů. Odpovědi na vaše dotazy budeme pravidelně doplňovat, a to tak, abychom společně pomohli co největšímu počtu potenciálních spotřebitelů. 

Hlavní rozdíl lze pozorovat v konstrukčním zpracování. Zatímco standardní lednice disponuje dobře známým uspořádáním, při kterém je mrazicí část uložená pod tou chladicí, v případě americké lednice jsou obě části většinou umístěné vedle sebe. Díky dvoudveřovému či čtyřdveřovému provedení americké ledničky nabízejí mnohem více prostoru k chlazení i mrazení. Poměrně často bývá jejich součástí také výrobník a dávkovač ledu, resp. minibar a nápojový automat. V případě standardních lednic je to spíše výjimkou. Obecně tak můžeme říct, že americké lednice jsou objemnější a nabízejí několik funkcí navíc. Na druhou stranu jsou však také hlučnější a spotřebují více elektrické energie. 

Stejně jako u standardních modelů i zde můžeme mluvit o poměrně velkém rozsahu. Konečná cena americké lednice se totiž odvíjí nejen od její velikosti, ale také od přítomných funkcí a systémů, druhu použitých materiálů, spotřeby a hlučnosti či značky. Obecně platí, že v porovnání s klasickými lednicemi jsou ty americké dražší. Můžete si však vybírat i levné americké lednice, jejichž cena se obvykle pohybuje v rozmezí 15 000–20 000 Kč. Standardně při koupi utratíte 25 000 a více Kč.

Stejně jako nápojový automat potřebuje i výrobník ledu pro svoji správnou funkčnost přísun pitné vody. V tomto ohledu tak rozlišujeme americké lednice s připojením k přívodu vody a americké lednice bez připojení k přívodu vody. Z hlediska snadnosti obsluhy budou lepší ty z první kategorie. Díky stálému přísunu z vodovodního potrubí se totiž můžete těšit na sklenici vždy dokonale vychlazené a přefiltrované vody. V případě, že připojením k přívodu vody lednice nedisponuje, budete vodu do nádoby muset dolévat manuálně. Tento proces je nevýhodný zejména proto, že musíte předem myslet na doplňování zásobníku.

LG GSL360ICEV

Dvoudveřová lednice s objemem chladicí části až 394 litrů a objemem mrazicí části 197 litrů, výrobníkem ledu a nápojovým automatem.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Elegantní dvoudveřové tělo ve stříbrném provedení, nápojový automat a inovativní úsporný kompresor. Nejen to, ale mnohem více v sobě ukrývá cenově dostupná americká lednice LG GSL360ICEV. Ta se může pyšnit nadstandardním úložným prostorem o objemu 591 litrů, přičemž až 394 litrů zabírá chladicí část a zbylých 197 litrů je vyčleněno pro mrazničku. Lednice navíc disponuje výrobníkem ledu XtraSpace zabudovaným přímo do levého křídla dveří, díky čemuž nezabírá místo určené k odkládání nápojů či potravin.

Zajímavostí je přítomnost invertorového lineárního kompresoru. Hlavní rozdíl ve srovnání se standardním vratným pohonem spočívá v principu lineárního pístového pohybu. Ten má za následek menší vnitřní tření, díky čemuž klesá i spotřeba elektrické energie. Kompresor navíc dosahuje hlučnosti jen 39 dB, takže během běžných činností vás nebude vyrušovat. I díky němu se tak lednice řadí o čtyři kategorie energetické náročnosti výše než vítěz testu Samsung RS67A8811B1 – do kategorie A.

Zajímavostí je také přítomnost mřížky Moist Balance Crisper™, na níž se kondenzuje přebytečná voda ze zásuvky určené ke skladování čerstvých potravin. Díky tomu se vlhkost navrátí na potraviny ze zásuvky a vy se tak vyhnete jejich rychlému zkažení. Netradičním je v tomto případě i způsob detekování případných chyb. Stačí, pokud jako uživatel svůj smartphone položíte na spotřebič, a o zbytek se již postará zákaznická podpora prostřednictvím vzdáleného počítače. Z dlouhodobých uživatelských zkušeností je možné vnímat jako negativum pouze fakt, že vývod studené vody nelze v případě potřeby uzamknout, což může lákat zejména ty nejmenší.

Pozitíva

Mnoho prostoru
Energetická třída
Výrobník ledu

Negatíva

Chybí vodní filtr

Provedení: americká kombinovaná lednice ● Počet dveří: 2 ● Objem: 591 l (394 + 197 l) ● Hlučnost: 39 dB ● Energetická třída: A

Ďalšie články z kategórie Chladničky

Vaše hodnocení:
(86%)