Kdy vertikutovat trávník

Kdy vertikutovat trávník na jaře a na podzim – postup

Mnoho lidí sní o krásném zeleném travnatém porostu, jaký mívají v amerických filmech, ale jen málokdo ví, jak takového stavu trávníku opravdu dosáhnout. Je pravda, že sečení, hnojení a závlaha jsou základními kroky k sytě zelené trávě, ale existuje ještě jedna podstatná životní potřeba trávníku, na kterou byste neměli zapomenout, a tou je pravidelné provzdušnění půdy, resp. vertikutování.

Publikované: 31.01.2023
Aktualizované: 22.05.2023
Obsah článku:

Vertikutace je důležitým krokem k tomu, abyste se mohli pochlubit krásnou zelenou plochou pokrytou trávou. Připravili jsme pro vás návod, kdy, jak a čím vertikutovat, abyste dosáhli nádherný zelený trávník.

Revitalizace trávníku

Vertikutace neboli vertikální řez trávníku patří k nejnáročnějším krokům v péči o zahradu, konkrétně o travnatou plochu. Vyžaduje správný postup a optimální načasování. Jedná se o revitalizační proceduru s cílem zlepšení přístupu vláhy, slunce, vzduchu a dalších živin ke kořenům, přičemž je trávník také zbavován uschlých stébel trávy, plevele či mechu. Jinými slovy je to provzdušňování travnatého porostu, které má za cíl odstranit nadbytečnou plst absorbující živiny na úkor nových, mladých stébel trávy. Výsledkem správně provedené vertikutace je dobře zapojený, vitální a hustý porost, který vám budou všichni na okolí závidět.

Vertikutátor – stroj se zázračnými schopnostmi

Každý náročný proces vyžaduje potřebné nástroje, a proto byl i pro vertikutování zhotoven stroj, který tuto činnost zjednodušuje. Vertikutátor je stroj se systémem nožů nebo otočných hvězdic, speciálně uzpůsobených pro vertikální řez trávníku. Sekat by měl výhradně vrchní vrstvu plsti do hloubky 2 až 4 milimetrů. Některé modely je třeba nastavit na požadovanou hloubku, u jiných je možná plynulá regulace hloubky.

I v případě vertikutátorů je na výběr několik typů v závislosti na pohonu. Elektrické disponují tichým provozem, jsou velmi lehké a snadno ovladatelné, což je výhodou pro ženy a starší osoby. Vhodné jsou spíše pro menší až středně velké plochy. Benzínové jsou už o něco větší, mají větší záběr a jsou podstatně odolnější. Používají se zejména na větších travnatých plochách s členitým terénem.

Máte-li jen menší zahradu a nechcete investovat do elektrického či benzinového vertikutátoru tisíce korun, ruční vertikutátor je správnou volbou. Ovšem pozor, ty vyžadují jistou fyzickou námahu, od které vás benzinové a elektrické stroje osvobozují. Výhodou je menší, kompaktní provedení, které lze uskladnit i v menších prostorách.

Elektrický vertikutátor

Kdy vertikutovat trávník na jaře a na podzim

Nejdůležitějším faktorem pro vertikutování jsou vhodné klimatické podmínky, což znamená dostatek slunce a vláhy, aby se tráva dříve po takovém zásahu regenerovala. Poprvé se doporučuje vertikutovat až po 2 až 3 letech od zasetí, protože trávník musí být řádně zakořeněn. V opačném případě riskujete vytržení zdravých trsů trávy. Co se týče frekvence provádění této činnosti, vertikutovat by se mělo maximálně 2krát do roka. Výjimkou jsou často zatěžovány rozsáhlé travnaté plochy na fotbalových hřištích, které je třeba provzdušňovat 4 až 5krát ročně.

První, jarní vertikutování byste měli provádět při prvním náznaku zazelenění trávy, přesněji ve druhé polovině března nebo začátkem dubna. V případě, že je tráva již vyšší, nejprve ji jednou nebo dvakrát posekejte, abyste se zbavili poškozených částí, nechte dva dny proschnout a následně vertikutujte.

Druhé, nepovinné vertikutování se provádí na podzim s cílem zbavit se odumřelých částí na travnaté ploše, které se nahromadily během vegetační doby, kdy byla na trávník vyvíjena větší zátěž. Nejvhodnější období pro podzimní vertikutaci je konec září až první polovina října, ale i v tomto případě se doporučuje trávu nejprve posekat. Pokud však během letního období došlo ke zpomalení a zřídnutí růstu trávy, podzimní provzdušňování byste měli vynechat. Trávníku totiž hrozí zeslabení.

Vertikutace trávníku – postup

Jak stříhání stromů či révy, tak i vertikutování má svá pravidla a požadavky. Důležité je, abyste tuto činnost vykonávali, když je trávník mírně vysušený, a tedy ne vlhký. Vertikutátor nejlépe pracuje s nižším trávníkem, proto je třeba alespoň 2 dny před provzdušňováním trávník posekat na co nejmenší výšku a následně nechat odpočívat. Hloubka sečení by měla být nastavena na optimálně 2 až 4 milimetry, aby se předešlo hlubokému zarytí nožů do půdy, a tedy vytrhávání kořínků trávy.

Co se týče vykonávaného pohybu se strojem, funguje na podobném principu jako sekačka, avšak pro lepší provzdušnění by se měl trávník zpracovávat ve dvou směrech, resp. do kříže. Je třeba si najít ideální tempo, které neuškodí provzdušňovanému travnatému porostu. Pokud budete hýbat strojem pomalu, dojde k vyřezávání i zdravé části trávy. Pokud naopak zrychlíte, neproběhne dostatečná vertikutace. Nejvhodnější tempo je rychlost vaší přirozené chůze.

Následně se doporučuje trávník pohnojit a poté polit, případně provést postřik herbicidy. Tyto tři činnosti byste rozhodně neměli dělat před vertikutováním, abyste nepřipravili trávník o potřebné živiny. V případě, že se během vertikutování odhalí řídká či holá místa, dosejte je travním semenem a teprve poté hnojte a zalévejte.

Péče o trávník vertikutace

Pravidla vertikutování

Pokud je váš trávník slabý, řídký a nemá moc zdravé zbarvení, vertikutaci raději vynechejte. V první řadě byste totiž měli zjistit příčinu tohoto stavu vašeho travnatého porostu, abyste mu radikálním zásahem ještě víc neuškodili. Před vertikutací si nezapomeňte označit všechny překážky nacházející se ve vaší zahradě či dvoře, abyste si nepokazili stroj. Ať už je to zavlažovací systém, hadice, přívodové kabely, nebo jiné pevné, poškození schopné prvky, měli byste je minimálně posypat moukou, aby se předešlo nepříjemnostem.

Křížový pohyb vertikutátorem funguje na základě pravidla, které říká, že pokud jste první pás vedli z jihu na sever, další by měl vést z východu na západ atp. Pokud si nevěříte, je lepší se obrátit se na profesionály s potřebnými zkušenostmi. Vertikutování nikdy neprovádějte v nevhodném období, protože by mohlo dojít ke zničení samotného stroje. Trávník neprovzdušňujte na ostrém slunci, aby vám tráva nevyschla, ale ani na velmi promočené ploše, aby nedošlo k radikálnímu narušení porostu.

Po podzimním vertikutování se doporučuje použít hnojiva na bázi draslíku, protože tento prvek snižuje obsah vody ve stéblech trávy, čímž brání jejich zamrznutí. Jak po sečení, tak i po vertikutování je nutno příslušný stroj řádně vyčistit, aby se eliminovala pravděpodobnost předčasného poškození. Nelekněte se, pokud vás trávník zpočátku nenadchne vzhledem. Za pár dní se totiž změní na pěkný a zejména zdravý porost, který vašemu zraku ulahodí.

Ďalšie články z kategórie Vertikutátory

Vaše hodnocení:
(88.4%)