Robotické čističe oken

Nejlepší robotické čističe oken 2024 + recenze

Mytí oken je součástí velkého úklidu na jaře i před Vánocemi. Tento druh domácích prací však můžete nechat na robotickém čističi oken. V našem testu, jehož vítězem se stal model Mamibot W120 vám přinášíme přehled těch nejlepších robotických čističů oken, která vám rozhodně usnadní práci. K tomu slouží také náš návod na výběr toho nejlepšího produktu nabízeného na našem trhu.

Publikované: 17.04.2023
Aktualizované: 28.03.2024

Jaký robotický čistič oken si koupit?

Zatímco detailně zpracované, obsáhlé recenze poslouží zejména těm spotřebitelům, kterým záleží i na poslední maličkosti, která potenciálně odlišuje konkrétní produkt od zbytku nabídky, krátké shrnutí nejdůležitějších technických parametrů vybraných modelů je spíše pro ty, co si zakládají zejména na klíčových vlastnostech toho kterého produktu.

Názov Hodnotenie Detail
Hobot 298   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Ecovacs Winbot 920   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Mamibot W120   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Mamibot W120

Mamibot W120

Hranatý čistič na sklo, dlaždice, dřevo, mramor, pohyby zařízení ve tvaru „N“ a „Z“, minimální pracovní plocha 40 x 40 cm, výdrž záložní baterie 20 min., manuální, dálkové ovládání, mobilní aplikace.

Zobrazit více info

Hranatý robotický čistič disponuje výkonným podtlakovým přisátím k povrchu, které reguluje inteligentní systém detekce změny tlaku. Účinnost čištění tohoto modelu se vyšplhala na 98 %, přičemž o tuto skutečnost se zasloužily zejména efektivní čistící pohyby ve tvaru „N“ a „Z“. Svými bezpečnostními prvky, silným sáním a schopností vyčistit jakýkoli povrch patří k nejlepším zařízením pro automatické čištění hladkých povrchů.

Cenový trhák
Xiaomi Hutt W55

Xiaomi Hutt W55

Hranatý čistič na výlohy, okna, zrcadla, dřevěné dveře, keramické dlaždice, pohyby zařízení ve tvaru „N“ a „Z“, výdrž záložní baterie 20 min., manuální a dálkové ovládání.

Zobrazit více info

Špičkový robotický čistič určený pro velké plochy dokonale odstraňuje nečistoty díky vysokofrekvenčním vibracím a hranatému tvaru, který mu umožňuje snadný přístup do rohů oken a jiných mytých ploch. K dispozici jsou tři nastavitelné frekvence přítlaku, které zajišťují lepší výkon v různých podmínkách v souvislosti se znečištěním a samotným povrchem myté plochy. Výhodou je optimalizace systému vzduchového potrubí, která zaručuje nízkou hlučnost během provozu zařízení.

Náš TIP
Hobot 298

Hobot 298

Hranatý čistič na skleněné plochy, výklady, obklady, zrcadla, sprchové kouty, lineární pohyb ve dvou směrech, minimální pracovní plocha 40 x 40 cm, dálkové ovládání a mobilní aplikace.

Zobrazit více info

Spolehlivý a plynulý pohyb robotického čističe oken Hobot zaručují automaticky nastavované podložky na spodní straně zařízení, které se přizpůsobují čištěnému povrchu. Robot se na rozdíl od mnoha jiných modelů pohybuje po myté ploše lineárně ve dvou směrech. K pozitivním stránkám tohoto zařízení rozhodně patří možnost použití čističe na různých hladkých površích a tloušťkách skla, ale také velikost vyměnitelných a opětovně použitelných utěrek z mikrovláken, které zachytí prach a nečistoty i podél hran čištěného povrchu.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Ovládání, napájení, rychlost zařízení a minimální velikost pracovní plochy, ale také tvar a bezpečnostní prvky zařízení. To je jen několik v našich očích rozhodujících parametrů, které byste měli v případě koupě robotického čističe oken zvážit. Rozhodují totiž nejen o účinnosti čištění oken, ale také o tom, kolik práce navíc vám zařízení ušetří. Abychom pro vás vybrané modely zrecenzovali co nejobsažněji, vytyčili jsme si následující klíčové parametry, které nás provázely během testu, porovnávání a hodnocení, přičemž výsledkem bylo i stanovení jedinečného vítěze našeho testu.

Výkon a typ napájení
Způsob ovládání
Tvar a hmotnost
Bezpečnostní prvky
Výdrž baterie
Minimální rozměry myté plochy
Dodatečné funkce
Cena
Hlučnost motoru
Design a zpracování

Uvedené parametry zúžili náš výběr modelů na ty nejkvalitnější a nejúčinnější. Zastoupeny jsou zejména značky Hobot, Mamibot, ale nezaostávají ani modely od společností Xiaomi či Tesla. Všichni jmenovaní výrobci se snaží do svých produktů vnášet inovativní nápady, přičemž se přizpůsobují neustále se vyvíjejícímu světu technologií. V našem hodnocení jsme se však primárně zabývali stanovenými technickými parametry a vyjádřeními spotřebitelů v recenzích dostupných na známých portálech Heureka.cz, Mall.cz, Alza.cz, případně Kasa.cz. Produkty v našem testu se liší v ceně, designu, výkonu, ale také funkcemi, čímž se pro nás vytvořily ideální podmínky pro porovnávání a recenzování jejich jedinečných vlastností.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze robotických čističů oken

Zhotovení detailních recenzí předcházelo několik desítek hodin studia dostupných informací o technických parametrech a vlastnostech vybraných modelů robotických čističů oken, přičemž jsme se také důkladně pověnovali analýze spotřebitelských recenzí, které nám nabídly náhled do praktického využití robotických čističů oken. Předpřípravná část procesu zpracování daného tématu nám dopomohla k tomu, abychom jednotlivé produkty vzájemně porovnali, zhodnotili a přiřadili k nim příznačné štítky.

Víťaz testu

Mamibot W120

Hranatý čistič na sklo, dlaždice, dřevo, mramor, pohyby zařízení ve tvaru „N“ a „Z“, minimální pracovní plocha 40 x 40 cm, výdrž záložní baterie 20 min., manuální, dálkové ovládání, mobilní aplikace.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Robotický čistič oken s hranatým tvarem disponuje silným sáním, které zajistí čistotu nejen oken, ale i jiných povrchů stěn a podlah, jako jsou dlaždice, dřevo či mramor. Jeho tvar je výhodný v souvislosti s dosahem na nepřístupné rohy oken. Účinné mytí zajišťuje naprogramovaný pohyb zařízení do tvarů „N“ a „Z“, přičemž první způsob je výhodnější v případě vysokých oken, zatímco druhý je určen spíše pro široká okna. Manipulaci se zařízením usnadňuje funkce automatického návratu na „start“ po dokončení mycího procesu.

Nenápadný stroj je určen pro plochy o minimálních rozměrech 40 x 40 centimetrů, přičemž na tloušťce skla vzhledem k nízké hmotnosti vůbec nezáleží. O důkladné přisátí robotického čističe oken Mamibot na povrch se stará inteligentní systém, který dokáže identifikovat změnu tlaku, na základě čehož upravuje výkon podtlakového přisátí. Tento systém napomáhá i bezpečnosti zařízení při provádění práce ve venkovních prostorách.

Obsluha zařízení je velmi jednoduchá díky rozličným možnostem ovládání. Nastavit si jej můžete prostřednictvím tlačítek na samotném robotickém čističi, ale také na dálkovém ovládání s dosahem až 15 metrů nebo pomocí příslušné mobilní aplikace Mamibot Life. Abyste měli jistotu, že vaše zařízení nespadne jen tak z velké výšky, výrobce se postaral o dispozici ty nejpodstatnější bezpečnostní prvky. V balení proto naleznete bezpečnostní lanko, které je jednoduše třeba upevnit o pevný bod v místnosti, jejíž okna se chystáte umýt. Zařízení je také vybaveno záložní baterií, která se spustí v momentě, kdy dojde k přerušení dodávky elektrické energie. Výdrž záložního akumulátoru představuje 20 minut. Zařízení má také akustické a vizuální senzory, kterými podává varovné signály.

Robotický čistič oken nabízí kvalitně odvedenou práci, velmi pohodlnou manipulaci a minimalistický design za výhodnou cenu. Některým spotřebitelům možná překáží jednotvárnost bílého provedení, které je jediným aktuálně nabízeným barevným zpracováním tohoto modelu, ale tato barva nemění nic na tom, že jde o velmi elegantní zařízení.

Pozitíva

3 možnosti ovládání
Minimalistický design

Negatíva

Jen jedno barevné provedení (bílé)
Občas zanechává šmouhy

Typ napájení: kabelové ● Ovládání: manuální (tlačítka na zařízení), dálkové ovládání, mobilní aplikace ● Tvar čističe: hranatý ● Hmotnost: 1,45 kg ● Hlučnost: 65 dB ● Omyvatelné povrchy: sklo, dlaždice, dřevo, mramor ● Pohyb zařízení: tvar „N“ a „Z“ ● Minimální pracovní plocha: 40 x 40 cm ● Bezpečnostní prvky: bezpečnostní lanko + záložní baterie ● Výdrž záložní baterie: 20 minut ● Dodatečné funkce: akustická a vizuální signalizace, detekce změny tlaku

Cenový trhák

Xiaomi Hutt W55

Hranatý čistič na výlohy, okna, zrcadla, dřevěné dveře, keramické dlaždice, pohyby zařízení ve tvaru „N“ a „Z“, výdrž záložní baterie 20 min., manuální a dálkové ovládání.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Špičkový robotický čistič oken Xiaomi je určen také na velké plochy, jako jsou výklady, zrcadla, keramické dlaždice na stěnách, přičemž v dokonalém vyhnutí se překážkám mu dopomáhá inteligentní navigační systém. Nezachytí se tak ani o kliky oken. Na rozdíl od vítěze testu Mamibot W120 jsou k dispozici jen dva způsoby ovládání, a to manuálně prostřednictvím tlačítek přítomných na samotném zařízení nebo za pomoci dálkového ovládání. Dobrý dojem vzbuzuje tichý chod na úrovni 60 dB, což zajišťuje vysoký průtok v systému vzduchového potrubí.

O dokonalé odstranění i hrubších nečistot se starají vysokofrekvenční vibrace, přičemž ani tvar není v souvislosti s čistícími schopnostmi zanedbatelný. Právě hranatost čističe oken totiž umožňuje snazší přístup do rohů oken. Tento konkrétní robotický čistič oken navíc disponuje pohyblivou hlavicí, která se dostane nejen do rohů, ale také k hranám čištěných ploch. Také má dva boční kartáče, které šetrně odstraňují nečistoty, prach a lepkavé stopy zanechané na oknech. K dispozici jsou 3 různá nastavení přítlaku zajišťující lepší výkon na základě zjištěných podmínek různých čištěných povrchů. Kromě výkonného sacího motoru se o stabilitu zařízení na vertikální ploše zasluhují také senzory proti smyku a pádu.

Jak Mamibot W120, tak i robotický čistič oken Xiaomi se po ploše pohybuje ve tvaru „N“ nebo „Z“. Přesný směr pohybu závisí na rozměrech, tvaru čištěné plochy a detekci případných překážek. V souvislosti s bezpečností jde o klasické vybavení bezpečnostním lankem a záložní baterií s 20minutovou výdrží v případě výpadku elektřiny. I přesto, že zařízení nedisponuje žádnými speciálními funkcemi, vodními ostřikovači či jinými, práci usnadňujícími součástkami, podává nadprůměrný výkon, což je v případě pomocníků do domácností ten nejdůležitější aspekt.

Robotický čistič oken Xiaomi k podivu nabízí nejen lehké a tenké provedení vhodné do jakékoli domácnosti, ale i variabilní frekvence čištění či funkci identifikování rámů a překážek, čímž převažuje své nedostatky v podobě neexistujícího ovládání mobilní aplikací nebo chybějících vodních ostřikovačů. Jak spotřebitelé uvedli, není třeba od tohoto cenového trháku čekat zázraky, avšak za danou cenu produkuje opravdu slušný výkon a uspokojující výsledky.

Pozitíva

Výkonné zařízení
Lehké a tenké tělo
Variabilní frekvence čištění

Negatíva

Nedostupnost mobilní aplikace k ovládání
Žádné speciální funkce a vybavení

Typ napájení: kabelové ● Ovládání: manuální (tlačítka na zařízení), dálkové ovládání ● Tvar čističe: hranatý ● Hmotnost: 1,8 kg ● Hlučnost: 60 dB ● Omyvatelné povrchy: výklady, okna, zrcadla, dřevěné dveře, keramické dlaždice ● Pohyb zařízení: tvar „N“ a „Z“ ● Minimální pracovní plocha: neuvedená ● Bezpečnostní prvky: bezpečnostní lanko + záložní baterie ● Výdrž záložní baterie: 20 minut ● Dodatečné funkce: 2 boční kartáče, variabilní frekvence odsávání

Náš TIP

Hobot 298

Hranatý čistič na skleněné plochy, výklady, obklady, zrcadla, sprchové kouty, lineární pohyb ve dvou směrech, minimální pracovní plocha 40 x 40 cm, dálkové ovládání a mobilní aplikace.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Dalším výhodným pomocníkem, který vás zbaví zbytečného marění energie při mytí oken, je robotický čistič oken Hobot s inteligentní technologií vyžadující minimální fyzickou námahu při jeho obsluze. Vhodný je pro rozměrné skleněné plochy, jako výklady, ale i zrcadla, sprchové kouty, obklady a jiné hladké povrchy. Vyčistí však také okna bez rámů, k čemuž dopomáhá funkční detekce rámů oken a skleněných povrchů.

Na rozdíl od modelu Mamibot W120 tento robotický čistič oken čistí lineárním pohybem, a to ve dvou směrech. Díky laserovým senzorům a inteligentnímu navigačnímu systému si robot kontroluje své směrování a celkový pohyb po čištěném povrchu, čímž se zvyšuje jeho efektivita a účinnost jeho práce. Zařízení má k dispozici žluté utěrky z mikrovlákna, které lze odnímat a hodit do pračky bez aviváže. Takto je umožněno jejich opětovné použití. Určeny jsou pro vlhké čištění a leštění.

Robotický čistič oken Hobot disponuje mobilní aplikací pro ovládání, k dispozici je také ovládání na dálku pomocí ovladače v ceně balení. Jako bezpečnostní prvek slouží klasické bezpečnostní lanko a záložní baterie s neznámou výdrží. Máme-li se však odrazit od obecně dostupných informací, vzhledem k ceně a ostatním funkcím modelu se bude výdrž záložního akumulátoru pravděpodobně pohybovat v rozmezí 10 až 20 minut. Disponuje však i několika senzory, která zajišťují hladký průběh čistícího procesu a neustále vyhodnocují aktuální situaci během provozu.

Mezi největší výhody robotického čističe oken Hobot patří horizontální i vertikální pohyb po okně a snadná manipulace. Okna budete mít vyčištěna v krátké době a ušetříte i vlastní síly. Tento model disponuje automatickým rozprašovačem vody pro vlhčení čištěného povrchu. Také je dostupná aplikace pro jeho ovládání, avšak tyto bonusové vlastnosti se odrážejí na vyšší ceně.

Pozitíva

Technologie čištění je dostatečně promyšlená
Snadná manipulace
Kvalitní provedení

Negatíva

Bez mobilní aplikace
Zanechává šmouhy a tečky
Za pořizovací cenu by mohl mít tišší chod

Typ napájení: kabelové ● Ovládání: dálkové ovládání, mobilní aplikace ● Tvar čističe: hranatý ● Hmotnost: 1,2 kg ● Hlučnost: 64 dB ● Omyvatelné povrchy: rozměrné skleněné plochy, výklady, obklady, zrcadla, sprchové kouty ● Pohyb zařízení: lineární pohyb ve dvou směrech ● Minimální pracovní plocha: 40 x 40 cm ● Bezpečnostní prvky: bezpečnostní lanko + záložní baterie ● Výdrž záložní baterie: neuvedena ● Dodatečné funkce: GYRO senzor, inteligentní navigační systém, laserové senzory

Pre náročných

Ecovacs Winbot W1 Pro

Hranatý čistič na všechny typy oken, minimální pracovní plocha 30 x 40 cm, výdrž záložní baterie 30 min., manuální, dálkové ovládání, mobilní aplikace, 3 režimy čištění, protiskluzový systém.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Hranatý robotický čistič oken Ecovacs nabízí širokou paletu vlastností a funkcí, které z něj činí zařízení vhodné pro ty nejnáročnější spotřebitele. Vhodný je pro mytí všech typů oken a povrchů, přičemž mu v provádění čištění dopomáhá protiskluzový systém a plánovač trasy WIN-SLAM 3.0. Díky detekci rámů je navíc vhodný i k mytí menších skleněných ploch (s minimálními rozměry 30 x 40 centimetrů), čímž se jeho efektivita znásobuje.

Tento robot na čištění disponuje velkou nádržkou na vodu, která usnadňuje mokré čištění oken a skleněných povrchů distribucí vodného roztoku do automatických, dvousměrných rozprašovačů. S plnou nádržkou dokáže pokrýt až 20 metrů čtverečních myté plochy. K dispozici jsou tři volitelné režimy čištěnírychlý, bodový a hloubkový. Přestože robotický čistič oken obsahuje několik inovativních a praktických funkcí a vlastností, jeho ovládání je stále poměrně snadné a rychlé, přičemž nastavení zařízení je možné nejen manuálně či ovladačem, ale také prostřednictvím příslušné mobilní aplikace.

Bezpečnostní vybavení tohoto elegantního bílého modelu robotického čističe oken od společnosti Ecovacs je také výjimečné svojí výdrží a odolností. Bezpečnostní lanko je v tomto případě vyrobeno z elastické pryže, která, je-li třeba, udrží i 80 kg stabilní váhy. Prevenci před pádem zaručuje také klasická záložní baterie, která se po výpadku elektřiny okamžitě aktivuje a vydrží až 30 minut. K dispozici je hlasový asistent, který spotřebitele informuje o aktuálním průběhu čistícího procesu, což znamená, že při selhání primárního napájení je spotřebitel ihned o této skutečnosti obeznámen přímo zařízením.

Zařízení pro automatické čištění oken je vybaveno nadprůměrným množstvím speciálních funkcí, které jsou však za vysokou pořizovací cenu více než vítány. Již z předchozích odstavců je jasné, že výhodami tento model přímo překypuje, avšak podstatným a rozhodujícím negativem může být 70-decibelová hlučnost, kterou si vzhledem k ceně a kvalitnímu výkonu mohl výrobce odpustit.

Pozitíva

Vodní nádržka a automatické rozprašovače
Hlasový asistent
Tři režimy čištění

Negatíva

Hlučné zařízení
Vysoká pořizovací cena

Typ napájení: kabelové ● Ovládání: manuální (tlačítka na zařízení), dálkové ovládání, mobilní aplikace ● Tvar čističe: hranatý ● Hmotnost: 1,7 kg ● Hlučnost: 70 dB ● Omyvatelné povrchy: všechny typy oken ● Pohyb zařízení: neuveden ● Minimální pracovní plocha: 30 x 40 cm ● Bezpečnostní prvky: bezpečnostní lanko + záložní baterie + hlasový asistent ● Výdrž záložní baterie: 30 minut ● Dodatečné funkce: 3 režimy čištění, protiskluzový systém, nádržka na vodu, automatické rozprašování

Další zajímavé produkty

V průběhu zpracovávání tématu jsme zaregistrovali několik dalších produktů spadajících do kategorie robotických čističů oken, které rozhodně stojí za zmínku. Vynikají svými jedinečnými vlastnostmi a parametry, díky kterým si možná právě z nich vyberete svého budoucího pomocníka do domácnosti.

Hranatý robotický čistič oken Hobot 2S rozhodně potěší dvěma zásobníky na 26 mililitrů vody, které usnadňují distribuci roztoku během čistícího procesu. Plochu o minimálních rozměrech 40 x 40 centimetrů myje ve dvou fázích, přičemž nejprve začíná horizontální a následně mytí dokončuje vertikální. Zařízení lze použít k umytí jakéhokoli svislého skleněného povrchu. Ovladatelný je dálkovým ovladačem i speciální aplikací. Tento robotický myč oken Hobot nezanevře na rohy oken – díky speciálnímu systému s maximálním zaměřením na ně. Bezpečnostní lanko a hlasový modul s českým jazykem ochrání čistič před jakýmkoli problémem, který by mohl končit jeho pádem.

Černý elegantní robotický čistič na okna Symbo Weebot W155 zaručuje dokonalé čištění oken a skel díky vibrační podložce, která stírá povrch před robotem, přičemž následně už jen robot utěrkou nasbírá zbytky nečistot. Rozhodně stojí za zvážení v případě, že potřebujete pravidelně mýt větší skleněné plochy. Svojí nenáročnou obsluhou se řadí k oblíbenějším modelům s kabelovým napájením. Jeho bezpečnost má na starosti záložní baterie a bezpečnostní lanko s přísavkou na sklo. Disponuje také výjimečnou a velmi nápomocnou funkcí intenzivního lokálního čištění, díky čemuž se zbavíte i větších nečistot. Tento robotický čistič oken je však určen spíše k pravidelnému čištění, a proto nepočítejte s tím, že se hned bez problémů zbaví starých a zanedbaných nečistot.

Snadné a bezpečné ovládání robotického myče oken Ecovacs Winbot 920 zaručí speciální mobilní aplikace. Na usnadnění obsluhy a zabezpečení zařízení před kritickými situacemi se z velké části podílí hlasový asistent. Bezpečnost má však „v rukou“ i vysoce výkonné sání a bezpečnostní lanko s karabinou. Tento hranatý robot je schopen vyčistit plochy o minimálních rozměrech 30 x 30 centimetrů, přičemž inteligentně přizpůsobuje proces čištění danému povrchu. Na výběr má 3 různé režimy čištění, mezi něž patří automatické a hloubkové čištění, ale také čištění intenzivně znečištěného místa. Nejednoho spotřebitele potěší, že uskladnění zařízení zjednodušuje speciální přenosné pouzdro, které robotický čistič chrání před znečištěním v době, kdy je mimo provoz, čímž se prodlužuje i jeho životnost.

Za zmínku rozhodně stojí kotoučový robotický čistič oken Hobot 198, který je určen nejen k čištění oken, ale také zrcadel, skleněných stolů a jiných hladkých skleněných povrchů. Mytí provádí za použití cikcakových pohybů, které zajišťují úplné pokrytí čištěné plochy. Jeho nevýhodou, tak jako v případě každého rotačního čističe, je jeho neschopnost zachytit nečistoty v rozích oken. O bezpečnost při práci tohoto zařízení se stará klasické bezpečnostní lanko a záložní baterie. Funguje na běžné kabelové napájení, přičemž ovládání je umožněno dálkovým ovládáním, ale i aplikací.

Rotační robotický čistič oken Xiaomi Hutt DDC5 je jako stvořený pro čištění keramických obkladů, skleněných dveří, koupelnového skla a jiných podobných povrchů. Disponuje různými úrovněmi výkonu, kterými se přizpůsobuje různým plochám a situacím znečištění mytých povrchů. Funguje na baterii, přičemž také obsahuje záložní baterii v případě vybití hlavního akumulátoru. S hlučností 63 dB patří spíše k tišším modelům. Inteligentní navigační systém určující nejefektivnější trasu čištění, ultratenké tělo a samostatné stříkání vody během čištění z tohoto robotického čističe oken Xiaomi dělají velmi příjemného pomocníka v domácnosti.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

I popularita robotických čističů oken se neustále mění, a proto jsme pro vás připravili krátký, neustále aktualizovaný přehled nejprodávanějších produktů v této kategorii dle portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Hobot 2985*Zobrazit produkt
Tesla RoboStar W7005*Zobrazit produkt
Hobot 3885*Zobrazit produkt
Aerium Vac 100 Smart5*Zobrazit produkt
Mamibot W110-T5*Zobrazit produkt

Domácí práce nepatří zrovna k nejoblíbenějším činnostem, které v domácnosti vykonáváme. Rozhodně proto padne vhod, pokud tyto úmorné úkony udělá místo nás někdo jiný. A jelikož žijeme v době moderních technologií, není vůbec překvapivé, že se na ně můžeme spolehnout i v souvislosti s vysáváním či pravidelným mytím oken. Kromě robotických vysavačů se totiž na trhu stihly uchytit už i robotické čističe oken, které svoji funkci vykonávají jednak rychle a jednak spolehlivě.

V následujících odstavcích jsme shrnuli několik podstatných parametrů, na které byste se měli soustředit v případě, že si chcete takového pomocníka do domácnosti zaopatřit. Sepsali jsme přehled nejznámějších výrobců, ale také cenových hladin, ve kterých se robotické čističe oken různých kvalit pohybují. Doufáme, že vám naše postřehy pomohou ve výběru toho správného pomocníka pro čištění a leštění skleněných povrchů ve vaší domácnosti.

Jak vybrat robotický čistič oken

  • Tři způsoby mytí oken
  • Jak funguje robotický čistič oken
  • Výhody a nevýhody robotických myčů oken
  • Ovládání robota na čištění oken
  • Napájení
  • Velikost robota a myté plochy
  • Tvar robotického čističe oken
  • Hmotnost robotického myče oken
  • Hlučnost a motor
  • Bezpečnostní prvky
  • Další funkce a vybavení
  • Cena a renomovaní výrobci

Tři způsoby mytí oken

Inovace na usnadňování domácích prací jsou v naší společnosti velmi vítány, přičemž jinak to není ani v souvislosti s mytím oken. Klasickým způsobem mytí skleněných povrchů je za pomoci ruční stěrky na okna, která ovšem nedisponuje žádným pohonem. Je to tedy naprosto manuální práce, což znamená, že i nejnamáhavější, jelikož je třeba několikanásobné promytí téhož místa, aby byla zaručena úplná čistota mytého povrchu.

Na trh však vstoupil velmi výkonný a nápomocný vysavač na okna, také známý pod názvem „akustěrka“. Tato varianta je stále považována za ruční, resp. manuální mytí oken, avšak její funkce zaručují mnohem kvalitnější a efektivnější čištění oken než je tomu v případě obyčejné ruční stěrky na okna.

Nejefektivnějším a nejinovativnějším pomocníkem v domácnosti je rozhodně robotický čistič oken, který si hravě, ale hlavně samostatně, poradí s umytím a vyleštěním skleněných povrchů v domácnosti, a to bez zanechání šmouh. Stačí jej jen zapnout, nastavit prostřednictvím dálkového ovládání nebo mobilní aplikace, je-li dostupná, a počkat, až se bez vašeho dalšího přičinění postará o čistotu vašich oken.

Jak funguje robotický čistič oken?

To, že se robotické zařízení udrží na skle, není žádný zázrak. Robotický čistič oken pracuje totiž na principu podtlaku, který má na starosti výkonný motor pro přisávání. Na spodní straně se nacházejí podložky pro upevnění speciálních utěrek z mikrovláken, které by neměly zanechávat šmouhy. U některých robotů na mytí oken se tyto utěrky barevně rozlišují na základě toho, zda jsou určeny pro suché nebo mokré čištění skleněných povrchů. Modré utěrky jsou v tomto případě pro suché čištění a žluté pro vlhké mytí oken. Roboty mají vestavěné senzory, které jim pomáhají v detekci povrchu, kde se nacházejí. Takto mají pod kontrolou i úroveň znečištění oken.

Jak funguje robotický čistič oken?

Výhody a nevýhody robotických čističů oken

K pozitivním stránkám robotických čističů oken rozhodně patří fakt, že usnadňují práci člověka, šetří jeho čas i námahu. Také nejednoho potěší jednoduchá obsluha a manipulace za pomoci dálkového ovladače. Vyčistí však nejen skleněné povrchy, ale také dlažby a obklady, některé dokonce i dřevěné dveře a skříně. Dodatečné pročištění okolí okna v důsledku nakapání čisticích prostředků není nutné, protože k takovému jevu vůbec nedochází.

Robotický pomocník na čištění oken však má i své „mouchy“, a to zejména ve formě vyšší ceny a neschopnosti umýt rámy oken, které tím pádem musí domývat samotný spotřebitel. Také mu nenahrává fakt, že špatné počasí jako déšť, sníh, prudký vítr, nadměrný chlad nebo horka mu rozhodně neprospívají, avšak v takovém počasí se běžný člověk čistotou oken pravděpodobně ani nezabývá.

Ovládání robota na čištění oken

Robotický čistič oken je zařízení, které dokáže na základě několika pokynů samostatně vykonávat svou předurčenou funkci. Je třeba jej jen zapnout, přiložit k oknu a zvolit příslušný čistící program. Zbytek je již na stroji a na jeho schopnostech, které se od modelu k modelu liší. Naprostá většina takových myčů oken má senzory a navigační systémy, které jim pomáhají v detekci okrajů, rohů a jiných překážek. Umělá inteligence má také na starosti určení nejefektivnější trasy přístroje, a to díky zaměření velikosti plochy a následnému výpočtu dráhy pohybu.

Směr pohybu lze nastavit také prostřednictvím dálkového ovladače, někdy i za pomoci mobilní aplikace. Některé robotické čističe oken vyžadují nastříkání čisticích prostředků na okno nebo na utěrky ještě předtím, než se spustí čistící proces. Takto dokáže stroj vyčistit okno na mokro a poté vyleštit na sucho za pomoci jediné utěrky. Pokud to však množství a velikost čištěných ploch vyžaduje, utěrky pravidelně vyměňujte. Lze je snadno odejmout z hlavic myče oken a následně vyprat, vysušit a opětovně použít.

Robotický čistič oken ovládání

Napájení zařízení

Existují dva způsoby napájení robotických čističů oken. Naprostá většina dostupných modelů funguje na principu pohonu elektrickou energií, což ve zkratce znamená, že má klasické kabelové napájení. Díky připojení do elektrické zásuvky se může pyšnit nepřetržitým provozem, který může v nejhorších případech omezit výpadek elektřiny.

Mezi nevýhody takového typu napájení robotických čističů oken patří limitovaný dosah zařízení pro většinou čtyřmetrový kabel, který sice zvykne být někdy doplněn o prodlužovací část, avšak ne vždy to pomůže. Rovněž může kabel vytvořit překážku zařízení nebo samotnému spotřebiteli, který se snaží při robotickém čištění oken dělat jiné práce v domě.

Druhý způsob napájení je za pomoci akumulátoru, přičemž tento typ napájení je časově limitující, a to z toho důvodu, že baterie většinou vydrží v plném provozu čističe jen jednu hodinu. Při větším mytí oken v celém domě to tedy nemusí být zrovna nejvýhodnější volba, avšak takto napájenému zařízení za žádných okolností nezavadí kabel nebo jiné trčící a visící součástky, a tudíž si může bez problémů provádět svou práci.

Je třeba zmínit, že většina modelů dostupných na českém trhu disponuje záložní baterií, která nabývá bezpečnostní funkce v případě, že dojde k výpadku elektřiny nebo k vybití základního akumulátoru. Výdrž takové záložní baterie se často pohybuje v rozmezí 10 až 30 minut. Tento parametr je u modelů robotických čističů oken se záložní baterií velmi důležitý. Koneckonců dospíváme k tomu, že oba způsoby napájení čistícího robota mají své nevýhody, a proto je třeba se rozhodovat na základě vlastních preferencí pro to tzv. menší zlo.

Velikost robota a myté plochy

Na velikosti robota závisí, jaká okna bude možné s jeho pomocí vyčistit. Pokud máte spoustu malých oken, postačí vám i menší robot. Ale v případě, že váš dům lemují obrovská okna, vyplatí se investovat do většího robotického čističe.

Stejně jako velikost zařízení i velikost myté plochy má velký vliv na výběr správného modelu. Každý robotický čistič oken má totiž určené minimální rozměry pracovní plochy. Většinou se pohybují v rozměrech 30 x 30, 40 x 40 nebo 50 x 50 centimetrů. Na tento parametr je třeba si dát obzvlášť pozor, protože přiložíte-li čistič k oknu menšímu než je jeho minimální určená pracovní plocha, může dojít k jeho zastavení, a tedy k nedokončení čistícího procesu.

Malá plocha totiž omezuje robotický umývač oken v pohybu, a to zejména svojí členitostí a překážkami, jako jsou např. kliky. V souvislosti s těmito parametry je proto výhodné, pokud si okna, která jím plánujete čistit, vícekrát přeměříte, abyste nezakoupili zbytečně velké zařízení, ze kterého nebudete mít plný užitek.

Velikost robota a myté plochy

Tvar robotického čističe oken

Stejně jako výše uvedený parametr velikosti robota a pracovní plochy i tvar robotického čističe oken ovlivňuje účinnost jeho práce. Hranatý, resp. čtvercový čistič se dostane i do rohů oken, avšak nevýhodou je jeho neschopnost úplného odstranění hrubších nečistot. Díky jeho pohybu pomocí pásů je vhodný i pro čištění skleněných stropů.

Kulatý robotický čistič oken si dokáže poradit s hrubšími nečistotami, ale do rohů se tak snadno nedostane. Kouzlo účinnosti čištění kulatých čističů se skrývá za rotačními hlavicemi. Tento tvar robotických čističů oken je logicky velmi výhodný v případě, že máte v domě kulatá okna. V obou případech ovšem stojí opět za důkladné zvážení, jaké jsou podmínky ploch, které budete chtít s pomocí daného zařízení vyčistit.

Hmotnost robotického čističe oken

Váha pomocníka na čištění oken většinou neovlivňuje výběr, ale zbystřit pozornost by měli majitelé starších domů s okny z tenčího skla, které nemusí větší a těžší robotický čistič oken unést. Množství modelů takový problém nemá, ale je lepší si zkontrolovat číselný údaj tloušťky skla, na kterou je vybraný produkt určen.

Hmotnost těchto zařízení se pohybuje mezi 1 až 3 kg, přičemž sklo by mělo mít tloušťku, resp. šířku alespoň 3 mm. Vybrané modely robotických čističů oken jsou určeny nejen k čištění skleněných povrchů, ale také k čištění keramiky, zrcadel, sprchových koutů či hladkých dřevěných povrchů, jako jsou skříně nebo dveře.

Hmotnost robotického čističe oken

Hlučnost souvisí s kvalitou motoru

Robotické čističe oken jsou převážně tichými zařízeními, která nepřesáhnou hranici 65 dB, což je zvuk srovnatelný s tím, který v provozním režimu produkuje myčka nádobí. Některé modely se však vyšplhají i na 70 dB, což už začíná blížit k hluku vydávanému fénem nebo vysavačem. S hlučností velmi úzce souvisí kvalita motoru, neboť právě kvalitní produkty s velkým výkonem mají nižší hlasitost, zatímco robotické čističe oken nižších cenových a kvalitativních tříd jsou o něco hlasitější.

Hluk robota na mytí oken bude problémem jen v tom případě, že chcete během čistícího procesu v tichosti zrelaxovat. Pokud tedy toužíte po tichu, investujte do kvalitnějšího přístroje, který bude disponovat nejen nízkou hlasitostí, ale také kvalitním motorem, vysokým sacím výkonem a také vyšší rychlostí pohybu, která je převážně na úrovni 2,5 minuty na 1 m2 čištěné plochy.

Bezpečnost je prvořadá

Robotický čistič oken představuje poměrně velkou investici, a proto je velmi důležité, aby bylo zařízení během provozu v co největším bezpečí. Existuje řada bezpečnostních prvků, ze kterých mají výrobci těchto pomocníků do domácnosti na výběr. Mnozí se rozhodnou zejména pro záložní baterii, která v případě výpadku elektřiny nebo vybití hlavního akumulátoru udrží zařízení přisáté na okně do té doby, dokud se i tato baterie zcela nevybije.

Optické upozornění na problém robotického čističe oken mají na starosti LED diody, které informují spotřebitele o aktuálním problému. Rovněž funguje zvuková signalizace v podobě jednoduchého pípání, nicméně některé novější modely již disponují hlasovým modulem, který podstatně snižuje pravděpodobnost pádu zařízení z okna.

K zajištění slouží i bezpečnostní lanko nebo řetěz, ale nevýhodou těchto prvků je nutnost připevnění k nějakému stabilnímu, nehybnému objektu, který však spotřebitelé ne vždy musí v blízkosti oken mít. Proto je výhodnější, pokud je bezpečnostní lanko spojeno s karabinou, která se dá upevnit přísavkou přímo na okno.

Robotický čistič oken bezpečnostní prvky

Funkce a vybavení robotického čističe oken

Každý výrobce se snaží o vytvoření co nejlepšího a nejefektivnějšího produktu, který disponuje velkým množstvím dodatečných funkcí. Jinak tomu není ani v případě robotických čističů oken, která s určitostí obsahují alespoň technologii umělé inteligence. Ta slouží jako navigační systém pro vyměření myté plochy a výpočet té nejúčinnější trasy. Také má na starosti detekci okrajů a rámů čištěné plochy.

Detekce rámů oken je také velmi nápomocnou funkcí, kterou se pyšní naprostá většina modelů, ale o něco méně častým vybavením jsou automatizované postřikovače. Ty se starají o to, abyste nemuseli pohnout ani prstem. Takto si zařízení distribuuje čistící prostředek nebo vodu na základě vlastních potřeb.

Za důkladné čištění oken je třeba si připlatit

Vzhledem k funkci robotického čističe oken je jasné, že nepůjde o levnou záležitost, avšak i modely tohoto zařízení se dělí do tří různých cenových hladin lišícími se kvalitou, dostupnými funkcemi a jinými vylepšeními, která přispívají k efektivitě a výkonnosti tohoto zařízení.

Základní robotické čističe oken bez nejmodernějších technologií se pohybují v cenové hladině do 6 000 Kč. Tyto modely disponují výkonným motorem a potřebnými bezpečnostními prvky, přičemž jsou určeny spíše na menší a středně velká okna. Většina nedisponuje vodními ostřikovači, a tedy je před spuštěním zařízení potřebný manuální nástřik čisticího prostředku na čištěnou plochu.

V ceně od 6 000 do 8 500 Kč najdete modely robotických čističů oken, které jsou určeny spíše na hladké povrchy, tedy kromě skla také na dlažbu a obklady. Disponují také praktickými funkcemi, které podstatně usnadňují práci. V této cenové hladině se nacházejí produkty, jejichž ovládání je umožněno za pomoci mobilní aplikace, přičemž tento fakt zaručuje důkladné a rychlé čištění mytých povrchů.

Nejdražší robotické čističe oken se nacházejí v cenové hladině nad 9 000 Kč, přičemž vysoké ceně odpovídají přítomné funkce, technologie a záruka nejpreciznějšího umytí oken. Mnoho modelů také disponuje hlasovým modulem s češtinou, případně češtinou, což usnadňuje obsluhu takového zařízení nejednomu spotřebiteli.

Renomovaní výrobci – Hobot, Mamibot, Tesla a Symbo

Robotické čističe oken patří k zařízením, u kterých je velmi důležitá kvalita provedení, neboť levné komponenty by mohly velmi snadno poškodit povrch mytého skleněného povrchu. I proto je nejlepší volit z řad modelů od populárních a osvědčených značek, které pozitivně hodnotí samotní spotřebitelé.

K nejznámějším výrobcům robotických čističů a oblíbeným značkám na českém trhu rozhodně patří Hobot a Mamibot. Za zmínku rozhodně stojí i výrobky od společnosti Symbo, přičemž tyto produkty jsou zhotoveny spíše pro mytí rozměrnějších oken a odstraňování větších nečistot. Nejrenomovanějším průkopníkem v moderních technologiích je rozhodně firma Tesla, přičemž její robotické čističe oken disponují nejrozmanitějšími funkcemi a praktickými vlastnostmi, které usnadňují život v nejedno domácnosti.

Otázky a odpovědi – FAQ

V článku jsme se zaměřili na nejdůležitější aspekty vztahující se k výběru toho správného robotického čističe oken, který vám usnadní jednu z nejméně příjemných domácích prací. Několik dodatečných zajímavostí k této problematice jsme si připravili v sekci Otázek a odpovědí. Pokud však ani tam nenacházíte informace, které vás zajímají, neváhejte nám své otázky položit v sekci komentářů. Snažíme se odpovědět co nejdříve.

Robotický čistič oken není vůbec složitý na údržbu. Podstatné je po každém použití zařízení přetřít vlhčeným hadříkem, abyste se zbavili nahromaděných nečistot. Také se doporučuje pravidelně prát použité utěrky z mikrovlákna, které se připevňují na spodní stranu robotického myče oken. Robotické čističe jsou určeny k pravidelnému čištění oken, a proto jejich životnosti dlouhodobá odstávka rozhodně neprospěje. Alespoň jednou týdně byste měli svému pomocníkovi dopřát krátké proběhnutí.

Ano, zejména v případě větších nečistot se doporučuje nejprve aplikovat čisticí prostředek na okno, a poté spustit robotický čistič. Některé modely však disponují zásobníky na vodu, do kterých lze nalít roztok na čištění. Ovšem i v tom případě je lepší větší nečistoty zastříkat manuálně.

Každý kvalitní robotický čistič oken je opatřen několika různými bezpečnostními prvky. Nejčastěji disponují dvěma způsoby napájení v případě, že by jedno (elektrické napájení) selhalo, druhé (záložní baterie) stále funguje. Tato baterie dokáže zařízení udržet na okně v průměru až 20 minut, některé modely dokonce 30 minut. Pokud by i přes toto opatření došlo k pádu, většina prodávaných robotických čističů oken disponuje bezpečnostním lankem, které je třeba uchytit o pevný, nepohyblivý objekt zabraňující případnému pádu poměrně drahého domácího pomocníka.

Dobré recenzie

Tesla RoboStar W600

Hranatý čistič na rámová okna, okna bez rámů, zrcadla, sprchové kouty, pohyby zařízení ve tvaru „N“ a „Z“, minimální pracovní plocha 50 x 50 cm, výdrž záložní baterie 10 min., manuální a dálkové ovládání.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Společnost Tesla je významná ve světě elektroniky a ekologických řešení, proto není vůbec překvapivé, že přišla na trh s vlastním modelem robotického čističe oken. Člověk by však očekával, že bude fungovat na nabíjecí akumulátor, avšak opak je pravdou, ai tento model čističe v našem testu využívá k pohonu elektrickou energii. Senzory na spodní straně zařízení zabezpečují jeho bezpečný pohyb po čištěném povrchu, kterým mohou být nejen okna, ale také zrcadla, skleněné části sprchových koutů a jiné větší hladké plochy o minimálních rozměrech 50 x 50 centimetrů.

Robotický čistič oken Tesla disponuje 5 různými režimy čištění povrchů – automatický režim, režim ručního ovládání pomocí dálkového ovládání, režim čištění ve tvaru „N“, režim pohybu zařízení ve tvaru „Z“, a čištění okna ve tvarech „N“ i „Z“. Číslo pět je v případě tohoto čističe pravděpodobně magickým, protože pět vrstev mají také speciální utěrky určené pro tento model. Jedna vrstva je určena pro odstranění skvrn, další je měkčenou vrstvou, třetí vrstva absorbuje vodu, čtvrtá je také měkčená a finální vrstva je fixační. Všechny vyjmenované části utěrek se podílejí na dokonalé čistotě okna, kterou zařízení po dokončení mycího procesu za sebou zanechává.

Ve srovnání s produktem Ecovacs Winbot W1 Pro však u Tesly dochází k většímu skoku dolů, a to v souvislosti s výdrží záložní baterie, která slouží zařízení v případě, že dojde k náhlému výpadku elektrické energie v době, kdy je právě v provozu. Oproti půlhodinovému časovému rozmezí nabízenému robotickým čističem oken Ecovacs, je těch 10 minut od Tesly jedním velkým nedostatkem. Velkým plusem je však bezpečnostní lanko, které není třeba připevňovat k pevnému objektu v místnosti, jelikož je vybaveno karabinou s přísavkou. Tu lze umístit na okno, ale i na jiné pevné místo, na které se tato komponenta dokáže pevně uchytit.

Robotický čistič oken Tesla dokáže výrazně ušetřit čas spotřebiteli, který si chce odpočinout od neustálého čištění skleněných povrchů v domácnosti. Snadné ovládání a čistota oken jsou nejdůležitějšími pozitivy, která by měla mluvit za vše. Přestože k tomuto modelu není dostupná mobilní aplikace určená k nastavení zařízení, kvalitu čištění a spokojenost s výkonem ze strany spotřebitelů to nezmění. V souvislosti s čištěním rohů oken sice dochází k menším obtížím, ale tento elegantní černobílý pomocník do domácnosti i přesto stojí za zvážení.

Pozitíva

I na velká okna
Poměr ceny a kvality čištění
Bezpečnostní lanko a karabina s přísavkou

Negatíva

Není dostupná mobilní aplikace
Těžší čistí rohy oken

Typ napájení: kabelové ● Ovládání: manuální (tlačítka na zařízení), dálkové ovládání ● Tvar čističe: hranatý ● Hmotnost: 1,45 kg ● Hlučnost: 60 dB ● Omyvatelné povrchy: rámová okna, okna bez rámů, zrcadla, sprchové kouty ● Pohyb zařízení: tvar „N“ a „Z“ ● Minimální pracovní plocha: 50 x 50 cm ● Bezpečnostní prvky: bezpečnostní lanko s karabinou + záložní baterie ● Výdrž záložní baterie: 10 minut ● Dodatečné funkce: akustická a vizuální signalizace, duální rozprašování vody

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Malé spotřebiče

Vaše hodnocení:
(91.2%)