Stropní ventilátory

Nejlepší stropní ventilátory 2024 + recenze

Letní vedra dokážou potrápit i odolnější povahy. Nejúčinnějším řešením, jak proti nim bojovat, je klimatizace. Klimatizační jednotky však nepatří k nejlevnějším spotřebičům, navíc jejich instalace často vyžaduje stavební zásahy. Dostatečně efektivní alternativou jsou stropní ventilátory. V případě, že přemýšlíte nad koupí tohoto spotřebiče, jste na správném místě. Sestavili jsme pro vás test stropních ventilátorů, ve kterém naleznete recenzi vítězného modelu Westinghouse Vegas, recenze dalších zajímavých produktů, alternativní tipy a praktický návod na výběr.

Publikované: 02.02.2022
Aktualizované: 16.07.2024

Jaký stropní ventilátor koupit?

Výběr ideálního stropního ventilátoru není vyloženě náročný. Měli byste přihlížet k rozměrům prostoru, ve kterém jej budete používat, důležité jsou i jakési doplňkové funkce, např. zpětný chod, kvalita zpracování a pořizovací cena v poměru ke všem uvedeným parametrům. Pokud se při výběru orientujete zejména na základě nejdůležitějších vlastností daného spotřebiče, připravili jsme si pro vás stručný popis 3 stropních ventilátorů, které se dostaly do našeho srovnávacího testu.

Názov Hodnotenie Detail
Westinghouse Vegas 5* Zobrazit produkt
Noaton 11055G 5* Zobrazit produkt
Klarstein Figo 5* Zobrazit produkt

Víťaz testu
Westinghouse Vegas

Westinghouse Vegas

Stropní ventilátor se světlem, velikost místnosti do 15 m², 4 lopatky, průměr lopatek 105 cm, řetízkové ovládání, 3stupňová regulace rychlosti, max. hlučnost 45 dB, příkon 45 W, hmotnost 4,5 kg.

Zobrazit více info

Stropní ventilátor s lampou Westinghouse Vegas je vhodný do středně velkých místností, vyznačuje se 3stupňovou regulací rychlosti a klasickým řetízkovým ovládáním. Z hlediska designu jde o nenápadný model, který je vysloveně tichý, dostatečně výkonný a k jeho plusům patří i dobrá kvalita zpracování a atraktivní pořizovací cena. Ventilátor disponuje zpětným chodem, díky čemuž vám poslouží v průběhu celého roku.

Cenový trhák
Faro 33185

Faro 33185

Stropní ventilátor se světlem, velikost místnosti do 15 m², 6 lopatek, průměr ventilátoru 81 cm, řetízkové ovládání, 3stupňová regulace rychlosti, příkon 46 W, hmotnost 5,45 kg.

Zobrazit více info

Stropní ventilátor Faro 33185 nás zaujal nevšedním designem a poměrem mezi pořizovací cenou, kvalitou zpracování a výkonem. Je určený do průměrně velkých místností, výkon je regulovatelný a můžete ho instalovat i na šikmé stropy. Nedokonalostí je to, že výkon integrovaného světla s objímkou ​​E14 dosahuje max. 40 W, což není nejvíce.

Náš TIP
Klarstein Figo

Klarstein Figo

Stropní ventilátor se světlem, 3 lopatky, průměr ventilátoru 132 cm, dálkové ovládání, 3stupňová regulace rychlosti, max. hlučnost 50 dB, příkon 55,9 W.

Zobrazit více info

Klarstein Figo je další stropní ventilátor s osvícením, který je vhodný do středně velkých místností. Z hlediska ceny jde o poněkud dražší model. Ovládání je dálkové, rychlost je regulovatelná ve 3 stupních a světlo je nezávislé na ostatních funkcích spotřebiče. Klarstein Figo dosahuje přiměřené max. hlučnosti, nachází se na něm funkce zpětného chodu a jeho spotřeba elektřiny je vcelku nízká.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Abychom mohli vybrané stropní ventilátory ohodnotit, museli jsme si jasně stanovit, které z parametrů jsou nejdůležitější. U těchto spotřebičů jsme se zaměřili na jejich výkon v poměru k pořizovací ceně, hlučnost, jednoduchost a přesnost ovládání a doplňkové funkce. K důležitým parametrům jsme zařadili také design a celkové provedení, neboť stropní ventilátory patří k poměrně výrazným bytovým doplňkům.

Poměr mezi pořizovací cenou a výkonem
Možnosti regulace výkonu
Hlučnost
Kvalita zpracování
Doplňkové funkce
Způsob ovládání
Design

Pokud jste se do výběru pustili ještě předtím, než jste narazili na náš test stropních ventilátorů, určitě víte, že v nabídce českých prodejců jsou dostupné stovky modelů s diametrálně odlišnými vlastnostmi za různé ceny. Čím jsme se tedy řídili při výběru modelů, které jsme se pro vás rozhodli recenzovat? Na prvním místě pro nás byla kvalita. Proto jsme se zaměřili na spotřebiče z dílny spolehlivých značek Westinghouse, Noaton, Klarstein a Faro.

Aby naše recenze stropních ventilátorů nebyly jen souhrnem našich subjektivních hodnocení, přihlíželi jsme i k názorům spotřebitelů na heureka.cz, mall.cz, alza.cz, okay.cz, datart.cz či kasa.cz. Důležitou součástí recenzování byly samozřejmě i samotné specifikace stropních ventilátorů a již zmíněný poměr mezi pořizovací cenou a výkonem.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze stropních ventilátorů

Předtím než své recenze „vypustíme“ do světa, věnujeme desítky hodin studování technických parametrů, kterými dané modely disponují, průzkumu trhu, který zahrnuje srovnávání cen, vlastností či výkonu vybraných spotřebičů, snažíme se vyhledat co nejvíce spotřebitelských hodnocení, která jsou pro nás jednou z nejdůležitějších pomůcek, a za všech okolností je pro nás důležité, aby naše hodnocení nebyla ovlivněna výrobci daného produktu. Své recenze se snažíme psát co nejobjektivněji, přičemž vždy přihlížíme k tomu, co je důležité pro běžného spotřebitele. V testu stropních ventilátorů proto naleznete převážně modely ze střední cenové kategorie, které disponují výkonem dostatečným do prostorů o klasických rozměrech.

Víťaz testu

Westinghouse Vegas

Stropní ventilátor se světlem, velikost místnosti do 15 m², 4 lopatky, průměr lopatek 105 cm, řetízkové ovládání, 3stupňová regulace rychlosti, max. hlučnost 45 dB, příkon 45 W, hmotnost 4,5 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Stropní ventilátor s lampou Westinghouse Vegas se z hlediska výkonu podobá modelům Faro 33185 či Klarstein Valderama. Je ideální alternativou do všech domácností se standardně velkými místnostmi. Má dostatečně vysoký výkon, je regulovatelný, jeho chod je vysloveně tichý, montáž zvládne opravdu každý a k zahození není ani poměr mezi pořizovací cenou, kvalitou zpracování a výkonem.

Stropní ventilátor Westinghouse Vegas se 4 lopatkami a průměrem 105 cm je určený do místností o rozměrech do 15 m². Tento model má řetízkové ovládání se 2 řetízky, které jsou připevněny přímo k motoru. Jeden z nich slouží k regulaci lopatek, druhý k zapnutí a vypnutí světla. Pokud upřednostňujete ovládání na dálku, k ventilátoru si můžete dokoupit dálkový ovladač do ruky nebo na zeď. Regulace výkonu je třístupňová (210, 162 nebo 110 ot./min.).

Lopatky ventilátoru Vegas jsou vyrobeny ze dřeva a nemají prolis, což má příznivý vliv na nízkou hlučnost spotřebiče, která dosahuje jen 45 dB. Ventilátor je vybaven integrovaným světlem s paticí E27 a výkonem 60 W, které funguje samostatně, tedy nezávisle na ostatních funkcích spotřebiče. Upozorňujeme, že žárovka není součástí dodávky.

Westinghouse Vegas disponuje funkcí zpětného chodu, což znamená, že jej využijete i v zimě. V případě zpětného chodu se lopatky při nízké rychlosti otáčejí ve směru hodinových ručiček, což pomáhá mísit teplý a chladný vzduch a snížit náklady na vytápění. K plusům řadíme také jednoduchou montáž pomocí upínacího systému Dual Mount a možnost montáže do sádrokartonových stropů.

Tento model je dodáván s montážní tyčkou, kterou můžete, ale nemusíte použít. V případě, že máte vysloveně vysoké stropy, si můžete dokoupit prodlužovací tyč o délce 30,5 nebo 46 cm. Připojení ventilátoru na elektrické rozvody zajistíte pomocí ISO konektorů. Design hodnotíme jako elegantní a nenápadný. Zajímavým detailem jsou dvoubarevné lopatky, které jsou z jedné strany bílé a z té druhé mají barvu borovice.

Na základě desítek recenzí stropního ventilátoru Westinghouse Vegas usuzujeme, že se jedná o velmi populární model. K nejčastěji skloňovaným výhodám patří tichý chod, jednoduchá montáž a dobrý poměr mezi cenou a kvalitou. Spotřebitelé oceňují i dostatečně silný výkon, pěkný design, dobrou kvalitu zpracování a nenáročnou obsluhu. Negativní hodnocení souvisí s drobnostmi, jako je kratší délka ovládacích řetízků, mírné vibrování při max. otáčkách či vysoká cena dálkového ovladače, který lze dokoupit samostatně.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Tichý chod
Nenáročná montáž a obsluha

Negatíva

Dodáván jen s řetízkovým ovládáním
Vysoká cena dálkového ovladače (volitelné příslušenství)

Velikost místnosti = do 15 m² ● Počet lopatek = 4 ● Průměr ventilátoru = 105 cm ● Sklon lopatek = 11° ● Ovládání = řetízkové + dálkové ● Počet rychlostí = 3 ● Otáčky = 210/162/110 ot./min ● Max. hlučnost = 45 dB ● Stupeň krytí = IP24 ● Světlo = 1 × 60 W / E27 ● Příkon = 45 W ● Napětí = 220/240 V ● Proud = 0,21 / 0,18 / 0,19 A ● Kmitočet = 50/60 Hz ● Hmotnost = 4,5 kg

Cenový trhák

Faro 33185

Stropní ventilátor se světlem, velikost místnosti do 15 m², 6 lopatek, průměr ventilátoru 81 cm, řetízkové ovládání, 3stupňová regulace rychlosti, příkon 46 W, hmotnost 5,45 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Stropní ventilátor Faro 33185 nás zaujal nevšedním designem a poměrem mezi pořizovací cenou, kvalitou zpracování a výkonem. Je určený do průměrně velkých místností, výkon je regulovatelný a můžete ho instalovat i na šikmé stropy. Nedokonalostí je to, že výkon integrovaného světla s objímkou ​​E14 dosahuje max. 40 W, což není nejvíce.

Faro 33185 s max. průtokem vzduchu 92,37 m³/hod. je vhodnou volbou do místností o rozloze kolem 13 až 15 m², což je srovnatelné s naším vítězným stropním ventilátorem Westinghouse Vegas. Jeho výkon můžete regulovat standardně ve 3 stupních, a to od 135 do 242 ot./min. Příkon/výkon ventilátoru činí 46 W, což považujeme za přiměřené. Tento model lze instalovat také na šikmé stropy se sklonem do 30°. Jeho provoz je tichý a za pozitivum považujeme i funkci zpětného chodu, kterou využijete během topné sezóny.

Ovládání ventilátoru je řetízkové, můžete si však k němu dokoupit klasický nebo programovatelný dálkový ovladač. Počítejte ale s tím, že pořizovací cena ovladačů je totožná nebo vyšší než cena samotného ventilátoru. Za nejzásadnější nedokonalosti považujeme kratší délku řetízků k ovládání, poměrně komplikovanou instalaci spotřebiče a slabou svítivost integrovaného světla, které dosahuje max. výkonu 40 W. Některým z vás nemusí vyhovovat ani netradiční objímka E14.

Negativní spotřebitelské recenze stropního ventilátoru Faro 33185 souvisí výhradně s náročnější montáží, slabším výkonem integrovaného světla a kratšími řetízky určenými k ovládání. Ostatní parametry, jako je hlučnost, výkon, obsluha, kvalita zpracování či design, jsou spotřebiteli hodnoceny pozitivně.

Pozitíva

Vysoký výkon a funkce zpětného chodu
Tichý provoz
Netradiční design

Negatíva

Slabší výkon integrovaného světla
Komplikovaná montáž
Netradiční objímka na světle

Velikost místnosti = do 15 m² ● Počet lopatek = 6 ● Průměr/výška ventilátoru = 81/39 cm ● Ovládání = řetízkové ● Počet rychlostí = 3 ● Otáčky = 135/190/242 ot./min. ● Max. průtok vzduchu = 92,37 m³/hod. ● Stupeň krytí = IP20 ● Světlo = objímka E14 / max. 40 W ● Příkon ventilátoru = 46 W ● Napětí = 230/240 V ● Hmotnost = 5,45 kg

Náš TIP

Klarstein Figo

Stropní ventilátor se světlem, 3 lopatky, průměr ventilátoru 132 cm, dálkové ovládání, 3stupňová regulace rychlosti, max. hlučnost 50 dB, příkon 55,9 W.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Stropní ventilátor Klarstein Figo, který je vybaven integrovaným světlem, je vhodný i do větších prostorů. Má velký průměr, vysoký výkon, hlučnost je nízká a jeho spotřeba elektřiny je přiměřená. K plusům řadíme také možnost regulace výkonu a funkci zpětného chodu.

Klarstein Figo se 3 lopatkami má průměr 132 cm, je vysoký 40 cm, váží 8,5 kg, max. průtok vzduchu činí 167,32 m³/min. a max. rychlost proudění vzduchu dosahuje 1,99 m/s, což znamená, že ho využijete i ve větších prostorech o rozloze kolem 40 m². Ventilátor můžete ovládat ve 3 stupních, a to pomocí dálkového ovladače, který je součástí dodávky. Příkon 55 W, a tudíž i spotřeba elektřiny jsou přiměřené výkonu. Pozitivem je vcelku nízká hlučnost při max. výkonu. I tento model lze umístit na šikmý strop, samotnou montáž hodnotíme jako poněkud komplikovanou.

Stejně jako u vítězného modelu Westinghouse Vegas se i na Klarstein Figo nachází funkce zpětného chodu, takže jej využijete v letních i zimních měsících, během kterých vám může pomoci snížit provozní náklady na vytápění. Integrované světlo s objímkou ​​E27 s mléčným skleněným stínítkem, jehož průměr činí 20 cm, lze připojit přímo k elektrické síti. Funguje nezávisle na ventilátoru, takže tento spotřebič poslouží i jako samostatné osvětlení.

Stropní ventilátor Klarstein Figo se mezi spotřebiteli těší velké oblibě. K pozitivně hodnoceným parametrům nejčastěji řadí spolehlivý chod, nízkou hlučnost, pěkný design či možnost jeho ovládání na dálku. Negativní recenze souvisí s náročnější montáží a absencí žárovky i baterií do dálkového ovladače v balení.

Pozitíva

Vysoký a regulovatelný výkon – vhodný do velkých místností
Tichý provoz
Funkce zpětného chodu

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Náročnější montáž

Počet lopatek = 3 ● Průměr/výška ventilátoru = cca 132 / 40 cm ● Ovládání = dálkové ● Počet rychlostí = 3 ● Max. objemový průtok = 167,32 m³/min. ● Hlučnost = 50 dB ● Světlo = patice E27 ● Příkon ventilátoru = 55,9 W ● Napětí = 220/240 V ● Hmotnost 8,5 kg

Westinghouse Portland

Stropní ventilátor se světlem, velikost místnosti do 10 m², 4 lopatky, průměr ventilátoru 90 cm, řetízkové + dálkové ovládání, 3stupňová regulace rychlosti, max. hlučnost 43 dB, hmotnost 4,3 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Westinghouse Portland je poněkud dražší stropní ventilátor s integrovaným osvětlením, jehož výkon je dostačující k provozu v malých prostorech. Má pěkný design, vícestupňovou regulaci výkonu a disponuje praktickou funkcí zpětného chodu. Za negativum považujeme poněkud vyšší cenu v poměru k výkonu.

Průměr stropního ventilátoru v chromovém provedení Westinghouse Portland činí 90 cm, proto je vhodný do místností o rozloze do 10 m². Výkon na něm můžete regulovat standardně ve 3 stupních. Na ventilátoru naleznete také funkci zpětného chodu, která vám pomůže snížit náklady na vytápění během zimního období. K výrazným pozitivům řadíme opravdu nízkou hlučnost, která dosahuje pouze 43 dB. Obsluhu modelu Westinghouse Portland zajišťuje řetízkové ovládání se 2 řetízky. Pozitivem je možnost dokoupení klasického ručního nebo nástěnného dálkového ovladače.

Integrované světlo, které funguje samostatně, má klasickou objímku E27 a výkon 60 W. Design tohoto spotřebiče není k zahození, z našeho pohledu ale nemusí vyhovovat každému. Dřevěné lopatky bez prolisu jsou vyhotoveny ve dvoubarevném provedení a jejich tvar není úplně tradiční. Montáž, která je stejně jako v případě modelu Westinghouse Vegas od stejného výrobce realizovatelná i do sádrokartonových stropů, hodnotíme jako jednoduchou. Upozorňujeme, že ventilátor disponuje upínacím systémem Downrod, u kterého je nutné použít upínací tyč. Dobrou zprávou je, že ji naleznete v balení. Máte-li nadstandardně vysoké stropy, v nabídce výrobce najdete prodlužovací tyče o délce 30,5 nebo 46 cm.

Ti, kteří si zakoupili stropní ventilátor Westinghouse Portland, jsou spokojení. Nejčastěji skloňovanými plusy jsou spolehlivý chod, dostatečný výkon v menších prostorech, velmi tichý provoz, poměr mezi cenou a kvalitou, elegantní design a kvalitní provedení. Na vysloveně negativní recenze jsme nenarazili.

Pozitíva

Bezproblémový chod a dobrá kvalita zpracování
Velmi tichý provoz
Funkce zpětného chodu

Negatíva

Vyšší cena
Vhodný jen do menších místností

Velikost místnosti = do 10 m² ● Počet lopatek = 4 ● Průměr ventilátoru = 90 cm ● Sklon lopatek = 11° ● Ovládání = řetízkové + dálkové ● Počet rychlostí = 3 ● Stupeň krytí = IP24 ● Hlučnost = 43 dB ● Světlo = E27 / 60 W ● Napětí = 230/240 V ● Proud = 0,19 / 0,12 / 0,1 A ● Hmotnost = 4,3 kg

Tristar VE-5817

Stropní ventilátor se světlem, počet lopatek 3, průměr ventilátoru 132 cm, dálkové ovládání, 3-stupňová regulace rychlosti, max. hlučnost 47 dB, příkon 55 W, hmotnost 7,2 kg

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Interiérový ventilátor na strop se širokým rozpětím je vhodný i do větších místností. Stropní ventilátor má osvětlení a ovládaný je dálkovým ovladačem. Spotřebitelé si pochvalují jeho výkon a zároveň tichý chod. Během horkých letních dnů dokáže velmi efektivně ochlazovat vzduch.

Ideální společník do kanceláře, ale také bytu či domu. Tristar VE-5817 je stropní ventilátor o velkém průměru lopatek až 132 cm. Díky tomu si uživatelé velmi pochvalují příjemné osvěžení a to již při nízkém výkonnostním stupni. Celkově máte na výběr ze tří rychlostních režimů proudění vzduchu. Od svěžího vánku přes střední intenzitu až po silné osvěžení. Maximální výkon dosahuje až 175 ot./min. Příkon stropního ventilátoru je 55 W.

Celá konstrukce je kombinací plastu a kovu. Tři lopatky ventilátoru mají aerodynamický tvar a díky tomu i při maximálním výkonu svištění vzduchu neruší. Maximální průtok vzduchu je 9 515 m3/h. Výrobce udává maximální hladinu hluku jen 47 dB. Některé spotřebitele může zajímat i funkce reverzního (zpětného) chodu, která změní směr cirkulace vzduchu v prostoru.

Jediným způsobem ovládání je dálkový ovladač (2 ks AA baterie – nejsou součástí dodávky), který rozhodně chválíme. Dálkové ovládání disponuje všemi funkcemi včetně časovače. Možné je aktivovat režim 2, 4 nebo 8 hodin. Také na ovladači volíte tři výkonnostní stupně nebo můžete ventilátor jednoduše vypnout/zapnout. Opomenout nesmíme ani fakt, že jde o stropní ventilátor se světlem. K dispozici je patice E27 pro žárovky s maximálním výkonem 46 W. Osvětlení je na základě referencí poměrně jasné a výrazné s dostatečným světelným výkonem, ale žárovka není součástí dodávky.

Moderní a výkonný stropní ventilátor Tristar se řadí k dražším modelům, proto i cena může být jedním z důvodů, který může některé zákazníky odradit. Z hlediska efektivity a výkonu ochlazování je však ventilátor velmi účinný. Vděčí za to i průměru aerodynamických lopatek až 132 cm. Ventilátor tak pokryje poměrně velkou plochu. Výměru místnosti výrobce neuvádí.

Zákazníky těší tichý chod ventilátoru i při vyšších rychlostních stupních. Ty jsou k dispozici až tři. Ovládání je možné přes dálkový ovladač, kde je v rámci funkcí nechybí časovač. Stropní ventilátor je vybaven paticí E27 pro osvětlení. Žárovka není součástí balení a je třeba si ji dokoupit.

Pozitíva

Dálkové ovládání a časovač
Efektivita proudění vzduchu
Stropní svítidlo

Negatíva

Vyšší cena
Žárovka není součástí balení

Velikost místnosti = - m² ● Počet lopatek = 3 ● Průměr ventilátoru = 132 cm ● Ovládání = dálkové ovládání ● Počet rychlostí = 3 ● Otáčky = max. 175 ot./min. ● Průtok vzduchu = 9 515 m3/h ● Časovač = ano ● Max. hlučnost = 47 dB ● Světlo = 1 x E27 – max. 46 W ● Příkon = 55 W ● Napětí = 220/240 V ● Hmotnost = 7,2 kg

Klarstein Valderama

Stropní ventilátor se světlem, 4 lopatky, průměr ventilátoru 106 cm, řetízkové ovládání, 3stupňová regulace rychlosti, max. hlučnost 54 dB, příkon ventilátoru 60 W, hmotnost 5,4 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Stropní ventilátor Klarstein Valderama spadá do střední cenové kategorie, čemuž odpovídá jeho výkon i funkce. Jedná se o vzhledově zajímavý model s řetízkovým ovládáním, který využijete v místnostech o menší rozloze.

Stropní ventilátor Klarstein Valderama se 4 lopatkami, průtokem vzduchu, který dosahuje 124,66 m³/min., a max. rychlostí proudění vzduchu 2,47 m/s je vhodnou alternativou do místností o rozloze kolem 10 až 15 m². V tomto směru spadá do stejné kategorie jako modely Westinghouse Vegas či Faro 33185. Výkon ventilátoru je nastavitelný ve 3 stupních a k dispozici máte i funkci zpětného chodu, kterou oceníte v chladnějších obdobích roku.

Ovládání je řetízkové. Sestává ze 2 řetízků, které slouží k samostatnému ovládání světla a ventilátoru. Hlučnost tohoto modelu dosahuje max. 54 dB, což není úplně nejméně, spotřebitelům však tato skutečnost nevadí a chod ventilátoru pokládají za dostatečně tichý. Totéž platí i o spotřebě elektřiny, jelikož příkon tohoto modelu činí 60 W. Klarstein Valderama je designový stropní ventilátor, který je vyhotoven v elegantním provedení v barvách třešňového a palisandrového dřeva. Tvar lopatek je netradiční. Na integrovaném světle se nachází kryt z mléčného skla, který pěkně doplňuje celkový design spotřebiče. Pozitivním parametrem je to, že se světlo skládá ze 2 žárovek, takže svítivost je dostatečná. Upozorňujeme, že žárovky nejsou součástí dodávky.

Ve spotřebitelských recenzích stropního ventilátoru Klarstein Valderama převládají hodnocení jako „vše super“ nebo „není co vytknout“. Uživatelé oceňují tichý a spolehlivý chod, funkci zpětného chodu a dostatečnou svítivost integrovaného světla.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Světlo se 2 žárovkami a dobrou svítivostí
Tichý provoz

Negatíva

Vyšší příkon/spotřeba
Vhodný jen do menších místností

Počet lopatek = 4 ● Průměr/výška ventilátoru = cca 106 / 38 cm ● Ovládání = řetízkové ● Počet rychlostí = 3 ● Max. objemový průtok vzduchu = 124,66 m³/min. ● Hlučnost = 54 dB ● Světlo = E27 ● Příkon ventilátoru = 60 W ● Napětí = 230/240 V ● Hmotnost = 5,4 kg

Ardes 107D

Stropní ventilátor se světlem, počet lopatek 4, průměr ventilátoru 107 cm, šňůrové ovládání, 3-stupňová regulace rychlosti, příkon ventilátoru 70 W.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Stropní ventilátor Ardes je dokonalým pomocníkem při zlepšení cirkulace vzduchu během horkých letních měsíců. Z výkonnostního hlediska je k použití vhodný i ve větších místnostech. Vrtule disponují průměrem 107 centimetrů, což je řadí spíše do kategorie ventilátorů určených do místností o výměře 25 m2. Ventilátor má celkem čtyři lopatky hnědé barvy, které zapadnou do přírodně laděných domácností. Jedná se o typ přídavného zařízení, které zvyšuje efektivitu při snižování teploty v daném prostoru.

Používání ventilátoru je velmi intuitivní a nenáročné, přičemž ovládání je umožněno prostřednictvím šňůrového spínače. Lze mluvit o klasickém typu ventilátoru, který ještě nedisponuje dálkovým ovládáním. Na výběr jsou ovšem tři rychlostní stupně, které se liší, logicky, počtem otáček za minutu. Ventilátor také obsahuje osvětlovací systém, který lze zpojezdnit zakoupením příslušné žárovky pasující do patice E27. Žárovka totiž není součástí balení.

Kvalitní zpracování a možnost využití ventilátoru v místnosti větší než 25 m2 rozhodně patří mezi výhody, kterými se může toto zařízení pro interiérovou cirkulaci vzduchu pyšnit. Nevýhodou může být klasické ovládání za pomoci šňůrky, ovšem i v tomto atributu lze nalézt jisté kouzlo minulosti. Zařízení disponuje ochlazovačem, který ocení nejeden spotřebitel.

Pozitíva

Dostatečný výkon
3 rychlostní stupně

Negatíva

Bez žárovky – je třeba dokoupit
Absence dálkového ovládání

Velikost místnosti: neuvedeno ● Počet lopatek: 4 ● Průměr ventilátoru: 107 cm ● Ovládání: šňůrové ● Počet rychlostí: 3 ● Otáčky: 105/185/235 ot./min. ● Světlo: světlo s paticí E27 ● Příkon: 70 W ● Napětí: neuvedeno

Globo 0309

Stropní ventilátor se světlem, počet lopatek 4, průměr ventilátoru 106,6 cm, šňůrové ovládání, 3-stupňová regulace rychlosti, max. hlučnost 50 dB.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Stropní ventilátor Globo slouží výhradně k interiérovému využití, což však vůbec neznamená, že by jeho funkčnost byla méněcenná. Zařízení je jednoduše montovatelné, přičemž spotřebitele může velmi snadno okouzlit elegantní vzhled. Výhodou je rozličný povrch lopatek, díky čemuž lze přizpůsobit otočení lopatek vlastnímu stylu a gustu. Čtyři lopatky jsou z převážné části hnědé. Průměr vrtule značí, že půjde o zařízení spíše vhodné do místností o výměře 15 m2, ale zvládne i větší prostranství.

Z hlediska materiálů se rozhodně vyplatí zmínit kov, starou mosaz, sklo či dub s třtinou. Ovládání funguje na principu šňůrového, resp. tahacího spínače. Ventilátor také disponuje třemi výkonnostními stupni, přičemž umožněn je levý i pravý chod. Jelikož žárovka ani v tomto případě není součástí kupovaného balení, světlo zaintegrované ve ventilátoru lze zpojezdnit pomocí vlastnoručně dokoupené žárovky s paticí E27. Ventilátor nejenže provzdušní konkrétní místnost, ale také poskytne dostatečné množství osvětlení a zároveň zkrášlí prostor.

Hezký design rustikálního stylu je sice specifický, ale dostatečně moderní na to, aby okouzlil vás i vaše hosty. V největších vedrech dokáže ventilátor Globo ochladit dokonce i velké místnosti, což určitě není k zahození. V bytě i v domě rozcirkuluje vzduch natolik, že se vám bude hned lépe bydlet. Třeba si však uvědomit, že nejde o klimatizační jednotku, která automaticky ochladí vzduch v místnosti. Ventilátor potřebuje jistý čas na to, aby se postaral o ochlazení ovzduší v příbytku. Největší výhodou takových modelů je kombinace osvětlení a ventilátoru v jednom zařízení.

Pozitíva

Světlo a ventilátor v jednom
Jednoduchá montáž
Ochladí i větší místnosti

Negatíva

Chybí dálkové ovládání
Designově se nemusí hodit do každého příbytku

Velikost místnosti: 15 m2 ● Počet lopatek: 4 ● Průměr ventilátoru: 106,6 cm ● Ovládání: šňůrové ● Počet rychlostí: 3 ● Otáčky: 115/185/235 ot./min. ● Světlo: světlo s paticí E27 ● Příkon: 60 W ● Napětí: 230 V

Další zajímavé produkty

Stropní ventilátor patří ke spotřebičům, které se nekupují na jednu sezonu. Ventilátor by vám měl sloužit léta, měl by vyhovovat vašim požadavkům a jeho výkon by měl být dostačující k tomu, abyste v létě nebojovali s nesnesitelnými horky. Naše rada proto zní, abyste výběru vhodného modelu věnovali dostatek pozornosti. Pokud hledáte něco výkonnějšího, levnějšího, regulovatelnějšího, případně vás neoslovil design ani jednoho ze stropních ventilátorů v našem testu, věříme, že ideální kousek najdete mezi našimi alternativními produkty, které na nás udělaly dobrý dojem.

Stropní ventilátor Westinghouse Princess 78199 má netradiční design, který nemusí oslovit každého. Jedná se o dražší model o průměru 105 cm, který je vhodný do místností o rozměrech do 15 m². Ventilátor má 3stupňovou regulaci výkonu a jeho ovládání je řetízkové. Nechybí na něm funkce zpětného chodu ani integrované světlo, které se skládá ze 3 žárovek s výkonem 60 W.

Westinghouse Princess Radiance II je 5lopatkový stropní ventilátor s osvícením, jehož průměr činí 90 cm, přičemž je určený do místností o rozloze kolem 10 m². Světlo je tvořeno třemi 60W žárovkami, ovládání je řetízkové, regulace 3stupňová a jeho provoz je velmi tichý, jelikož dosahuje max. hlučnosti 43 dB. I u tohoto spotřebiče naleznete funkci zpětného chodu.

Stropný ventilátor Soler & Palau Artic 400 R má netradičný dizajn, ktorý nemusí osloviť každého. Ide o drahší model, ktorý má 3-stupňovú reguláciu výkonu a jeho ovládanie je diaľkové. Maximálny vzduchový výkon je 3 300 m3/h a maximálna rýchlosť prúdenia vzduchu dosahuje 2,6 m/s.

Profi-Care PC-DVL 3071 je 3-lopatkový stropní ventilátor s osvětlením, který má 122 cm průměr a je určen do místností o rozloze kolem 20 m². Regulace je 3-stupňová a provoz ventilátoru je podle výrobce velmi tichý. I na tomto modelu naleznete funkci zpětného chodu.

Posledním kouskem, který zmiňujeme, je Sulion 075155. Jeho průměr činí až 76 cm, proto je vhodný do meších prostor. Provoz je přiměřeně tichý a jeho výkon můžete nastavit ve 3 rychlostech. Tento stropní ventilátor s integrovaným světlem dosahuje výkonu 45 W. Z hlediska designu jde o nenápadný model, který zapadne do většiny interiérů.  

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Po přečtení našich recenzí stropních ventilátorů už pravděpodobně tušíte, že výběr toho nejlepšího není úplně jednoduchý. Mnohé užitečné rady, které vám pomohou při nákupu, naleznete přímo v našem návodu na výběr. Další z pomůcek, na jejímž základě můžete získat reálnější přehled o skutečných vlastnostech dostupných modelů, je to, zda patří k často, nebo méně často prodávaným. Koneckonců se o tento fakt opíráme i my. Chcete-li mít přehled o spotřebitelsky nejatraktivnějších kouscích, sledujte naši průběžně aktualizovanou tabulku nejprodávanějších stropních ventilátorů na portálu Heureka.

Názov Hodnotenie Detail
Noaton 12132WWB 5* Zobrazit produkt
Noaton 11055B 5* Zobrazit produkt
Noaton 11132WW 5* Zobrazit produkt
Noaton 12058B 5* Zobrazit produkt
Noaton 11045W 5* Zobrazit produkt

Neporozuměli jste některým parametrům, které jsme ve svém testu zmiňovali, nebo vám není jasné, proč vybrané modely obdržely dané štítky? Předtím než jsme se pustili do hodnocení ventilátorů, jsme si nastudovali všechny technické parametry, které souvisejí s jejich funkční stránkou. Abyste si mohli vybrat co nejlépe, všechny námi zjištěné informace jsme pro vás shrnuli do praktického a podrobného návodu na výběr těchto zařízení.

Jak vybrat stropní ventilátor

 • Stropní ventilátor se světlem, nebo bez něj?
 • Velikost místnosti a výkon stropního ventilátoru
 • Montáž stropního ventilátoru
 • Jak stropní ventilátor umístit a zapojit
 • Možnosti regulace výkonu
 • Ovládání
 • Zpětný chod (letní/zimní rotace lopatek)
 • Hlučnost, počet a materiál lopatek
 • Kvalita zpracování, provedení a design
 • Cena a renomovaní výrobci

Stropní ventilátor se světlem, nebo bez něj?

Stropní ventilátory jsou vyráběny ve 2 základních verzích, jde o modely se světlem nebo bez něj. To, zda sáhnete po kousku s integrovaným osvětlením, nebo bez něj, je jen vaše volba, musíme vás však upozornit, že drtivá většina modelů v sobě ukrývá i osvětlení. Toto řešení má mnoho výhod. V první řadě nemusíte přemýšlet nad umístěním ventilátoru a lustru v rámci jedné místnosti. Oba spotřebiče by se totiž měly nacházet ve středu daného prostoru. Plusem je také to, že stropní ventilátor s osvícením najde své uplatnění během celého roku. Rozhodnete-li se sáhnout po kousku s integrovaným světlem, při výběru se zaměřte na následující parametry.

 • Závislost osvětlení na ventilátoru: Světlo a ventilátor zpravidla fungují nezávisle na sobě. Jinak řečeno, ventilátor může běžet bez světla a světlo může svítit bez zapnutého ventilátoru. Tento údaj si pro jistotu ověřte předem.
 • Typ osvětlení: Na výběr máte modely s klasickými žárovkami nebo LED moduly, které jsou úspornější. Pozor, některé LED moduly nejsou vyměnitelné, což znamená, že mají omezenou životnost, např. 30 000 hodin svícení.
 • Výkon kompatibilních žárovek: Nejčastěji narazíte na ventilátory, které využívají klasické nebo úsporné žárovky o výkonu 40 až 60 W.
 • Typ objímky: Většina ventilátorů se světlem je vybavena standardní objímkou ​​E27. Výjimečně narazíte i na jiné alternativy, např. na méně běžnou objímku E14. Dobrou zprávou je, že existují poměrně levné redukce, takže netradiční typ objímky nemusí být až tak velký problém.
 • Počet žárovek: Ventilátory za cenu do 2 500 Kč využívají téměř vždy jen jednu žárovku. U těch dražších najdete 2 až 4 objímky na stejný počet žárovek. Tento parametr přímo souvisí s kvalitou, resp. silou a svítivostí daného osvětlení.
 • Funkce stmívání: Některé modely disponují možností stmívání světla. Pokud na takový narazíte, všímejte si počtu stupňů, ve kterých ho můžete regulovat, a také údajů o světelném toku při jednotlivých režimech. Světelný tok je udáván v lumenech (lm). Jedná se o nejpřesnější údaj, na jehož základě lze odhadnout skutečnou svítivost osvětlení. Na některých ventilátorech si můžete vybrat mezi regulováním lumenů a kelvinů (K).
 • Nastavení teploty světla: Pokud máte rádi různou teplotu světla při různých činnostech či v jednotlivých částech dne, určitě sáhněte po ventilátoru s touto funkcí.
 • Časovač: Slouží k automatickému vypnutí světla po uplynutí vámi nastaveného času.
 • Obsah dodávky: Upozorňujeme, že většina ventilátorů za cenu do 2 500 Kč je dodávána bez žárovek.

Stropní ventilátor s osvětlením

Velikost místnosti a výkon stropního ventilátoru

To, v jak velké místnosti budete daný stropní ventilátor používat, je jeden z nejdůležitějších faktorů, s nímž úzce souvisí výkon tohoto spotřebiče. O výkonu ventilátoru rozhodují 4 parametry, a to jeho průměr, objemový průtok vzduchu, rychlost proudění vzduchu a otáčky. Výběr dostatečně výkonného stropního ventilátoru je nejjednodušší provést na základě průměru a objemového průtoku vzduchu, na tyto parametry se proto podíváme blíže. Upozorňujeme, že rovněž není dobré sáhnout po nadměrně výkonném kousku za účelem umístění do menšího prostoru, než do jakého je určený.

Průměr ventilátoru/lopatek

Následující parametry jsou do jisté míry informační, protože i stropní ventilátor o velkém průměru může výjimečně dosahovat nižšího výkonu. Názory na ideální poměr mezi velikostí prostoru a průměrem ventilátoru se navíc liší. Proto si vždy ověřte i jeho vzduchový výkon, popřípadě max. otáčky. Rozměry místností v poměru k průměru ventilátoru uvedené níže platí při standardní výšce stropu, která se pohybuje kolem 2–2,5 m.

 • Stropní ventilátory o průměru od 50 do 100 cm – malé místnosti o rozloze do 15 m2.
 • Stropní ventilátory o průměru od 100 do 125 cm – středně velké místnosti o rozloze do 25 m2.
 • Stropní ventilátory o průměru kolem 130 cm – místnosti o rozloze 35–40 m2.

Objemový průtok vzduchu

Objemový průtok vzduchu je technický parametr uváděný v metrech krychlových za hodinu nebo minutu. V praxi jde o množství vzduchu, které daným spotřebičem „proteče“ ve stanoveném čase. Obecně platí, že průtok vzduchu ventilátoru by měl být dvoj- až trojnásobně větší, než je objem dané místnosti. Jinak řečeno, stropní ventilátor bude efektivní pouze tehdy, jestliže vzduch odvětrá dvakrát až třikrát během hodiny.

V tomto směru jsou důležité i další faktory, jako je vlhkost vzduchu v místnosti a počet osob, které v ní pobývají. Pokud se v pokoji nachází 6 osob, ventilátor musí vzduch odvětrat vícekrát, než je tomu v případě 3 osob. Proto vám doporučujeme, abyste se při výběru řídili následujícími údaji.

 • Klasické obytné místnosti: jedno až trojnásobné odvětrání vzduchu za hod.
 • Komerční prostory (kancelářské, restaurační atd.): 9 a více výměn vzduchu/hod.
 • Kuchyně, koupelny, toalety, vlhké chodby: 6–10 výměn vzduchu/hod.

Montáž stropního ventilátoru

Již z názvu těchto spotřebičů jasně vyplývá, že jsou určené k instalaci na strop. V první řadě se zaměřte na informaci, zda lze daný model namontovat výhradně na rovný, nebo i šikmý strop. Většinu ventilátorů můžete umístit alespoň pod mírným úhlem. V případě montáže na šikmý strop nepřehlédněte informaci o max. úhlu sklonu. Může jít o úhel 10, 30 nebo až 90°. Ventilátory, které jsou vhodné k instalaci v úhlu 90°, můžete připevnit i na svislou stěnu.

Montáž stropního ventilátoru

Dalším důležitým parametrem je typ stropu. Některé ventilátory jsou vhodné pouze k montáži do zděných stropů, jiné i do těch sádrokartonových. O tom rozhoduje hmotnost a také typ hmoždinek, které jsou kompatibilní s daným modelem. Montáž ventilátoru do sádrokartonového stropu má také další specifika, která se mohou mezi jednotlivými spotřebiči lišit. Proto vám doporučujeme, abyste tyto informace vyhledali v návodu nebo se o nich poradili přímo s prodejcem.

Jak stropní ventilátor umístit a zapojit

Posledním důležitým faktorem, který souvisí s montáží a zapojením stropního ventilátoru, je výška stropů v dané místnosti a správné umístění stropního ventilátoru. Ten by se měl nacházet ve výšce kolem 2,3 m. Pokud bude výše, sníží se jeho efektivita, naopak při instalaci níže hrozí riziko úrazu. Na první pohled se může zdát, že tyto rady nesouvisí se samotným výběrem spotřebiče. V závislosti na výšce svého stropu však musíte sáhnout buď po kousku s prodlužovací tyčí, nebo bez ní.

Prodlužovací tyč většinou není součástí stropního ventilátoru, musíte si ji dokoupit samostatně, ale i přesto je dobré, pokud si předem ověříte, s jak dlouhými tyčemi je daný kousek kompatibilní a zda jsou na našem trhu běžně dostupné. Na následujících řádcích naleznete orientační údaje o výšce stropu a ideální délce prodlužovací tyče, kterou je při montáži potřeba použít.

 • Strop vysoký 2,7 m – 30cm prodlužovací tyč.
 • Strop vysoký 3 m – 40cm prodlužovací tyč.
 • Strop vysoký 3,3 m – 50cm prodlužovací tyč.

Možnosti regulace výkonu

Výkon levných stropních ventilátorů můžete standardně regulovat ve 3 stupních. Ty dražší a pokrokovější mají většinou přesnější a širší možnosti regulace výkonu, např. v 5 nebo až 8 krocích. Určitě si všímejte počtu otáček za minutu na každém z dostupných režimů. U některých spotřebičů jsou tyto informace udávány v podobě objemového průtoku vzduchu v metrech krychlových za hodinu/minutu nebo v podobě rychlosti proudění vzduchu v metrech za sekundu. V každém případě vám doporučujeme sáhnout po modelu s regulací, protože max. výkon nemusí být vyhovující v chladnějších dnech nebo během noci.

Řetízkové i dálkové ovládání

Stropní ventilátory můžete ovládat zpravidla 2 způsoby, a to prostřednictvím řetízkového nebo dálkového ovládání. K většině spotřebičů s řetízkovým ovládáním si můžete dálkový ovladač dokoupit samostatně, což si však pro jistotu ověřte předem. Důležitá je také pořizovací cena ovladače. Není totiž neobvyklé, že ovladač stojí víc než samotný stropní ventilátor.

Stropní ventilátor s řetízkovým ovládáním

 • Řetízkové ovládání: Z ventilátoru visí dva řetízky (v případě modelů se světlem), přičemž jeden z nich slouží k zapnutí/vypnutí, případně i regulaci výkonu ventilátoru, zatímco druhý k zapnutí/vypnutí osvětlení. Při výběru si všímejte délky řetízků, často se totiž stává, že jsou příliš krátké, což podstatně znepříjemňuje ovládání spotřebiče.
 • Dálkové ovládání: Jedná se nepochybně o pohodlnější alternativu. Na výběr máte klasické ovladače do ruky nebo ty na zeď. Některé stropní ventilátory jsou kompatibilní také s programovatelnými dálkovými ovladači, které disponují funkcemi, jako je časovač, stmívání světla či přesnější nastavení výkonu ventilátoru.

Zpětný chod (letní/zimní rotace lopatek)

Jednou z nejdůležitějších a zároveň nejpraktičtějších funkcí stropních ventilátorů je zpětný chod, který je automaticky promění ve spotřebič využitelný v průběhu celého roku. Zpětný chod využijete v zimě, kdy může výrazně snížit náklady na vytápění, a to i o 20–30 %.

Při „normálním“ chodu či tzv. letní rotaci se lopatky ventilátoru pohybují proti směru hodinových ručiček a vzduch v místnosti rozhánějí směrem dolů, čímž jej přirozeně ochlazují. V letních měsících je navíc využívána rychlá rotace lopatek. Při zpětném chodu se lopatky otáčejí ve směru hodinových ručiček při velmi nízkých otáčkách. Tím dochází k průběžnému míchání teplého vzduchu, který se drží nahoře, tedy u stropu, a toho chladného u země, což má za následek rovnoměrnější a rychlejší ohřívání daného prostoru.

Hlučnost, počet a materiál lopatek

Může se zdát, že výkonnější ventilátor bude automaticky hlučnější, v praxi to však není nezbytné. Nepsaným pravidlem je, že ventilátory, které pracují při vyšších otáčkách, jsou hlučnější. V tomto směru je důležitý počet lopatek a jejich délka. Pokud je spotřebič vybaven větším počtem dlouhých lopatek, tím méně potřebuje otáček, aby dosáhl dostatečné efektivity ochlazování vzduchu, jeho provoz bude tudíž tišší. Naopak modely s menším počtem kratších lopatek pracují při vyšších otáčkách a jsou hlučnější.

Stropní ventilátor se 4 lopatkami

S hlučností souvisí také výrobní materiál lopatek. Dřevěné lopatky jsou tišší, ty bez tzv. prolisu nejtišší. Kovové a plastové lopatky dosahují větší hlučnosti. Navíc patří k méně bezpečným v případě nehody v podobě jejich uvolnění či zlomení. Za přijatelnou hlučnost lze označit hranici kolem 50 dB při max. výkonu stropního ventilátoru.

Kvalita zpracování, provedení a design

Kvalita zpracování je velmi důležitým parametrem, který si ovšem při online nákupu těžko ověříte. Důležité jsou použité materiály, kvalita spojů a konstrukční řešení. Nekvalitní ventilátory mívají problémy např. v podobě zvýšených vibrací při jejich zapnutí, nebo naopak dosažení max. otáček.

Design je velmi individuálním parametrem. Na trhu naleznete celokovové, plastové i dřevěné modely s vysloveně nenápadným, ale i okázalejším designem. Rozhodnutí, po jakém modelu sáhnete, je jen na vás. Z našeho pohledu byste se měli zaměřit na to, aby ventilátor ladil se zbytkem interiéru, jelikož se jedná o poměrně výrazný prvek.

Cena odpovídá kvalitě a funkcím

Ceny stropních ventilátorů k domácímu použití se pohybují od cca 1 200 do více než 15 000 Kč. Nejlevnější stropní ventilátory mají slabší výkon, jsou určené výhradně do menších místností, často dosahují vyšší hlučnosti a problémem bývá také kvalita jejich zpracování.

Za levné stropní ventilátory lze označit ty za 1 500 až 2 500 Kč. Využijete je v místnostech o rozloze od 15 do 25 m², zpravidla jsou dodávány s řetízkovým ovládáním, regulace výkonu je 3stupňová a disponují funkcí zpětného chodu. Pokud hledáte model do velkého prostoru nebo si potrpíte na přesnější a širší možnosti regulace výkonu, poohlédněte se po kousku z cenové kategorie od 2 500 do 5 000 Kč. Ty nejnáročnější z vás uspokojí stropní ventilátory za 5 000 a více Kč, které jsou extrémně tiché, mají velmi nízkou spotřebu energie, různé doplňkové funkce a propracovaný design.  

Na trhu vládnou značky Westinghouse, Klarstein a Faro

Stropní ventilátory patří k poměrně specifickým spotřebičům, proto na ně nenarazíte „na každém rohu“, resp. opravdu kvalitní a dostatečně výkonné produkty najdete pouze v nabídce několika výrobců. K těm, jejichž produkty jsou dostupné i na našem trhu, patří značky jako Westinghouse, Klarstein či Faro. Za šikovné modely lze označit také stropní ventilátory Noaton nebo Proficare. Tyto spotřebiče jsou dostupné i v nabídce některých obchodních řetězců. Narazíte na ně např. v Hornbachu a OBI.

Otázky a odpovědi – FAQ

Tato rubrika není určena pouze k tomu, abychom v ní odpověděli na otázky, které zajímají spotřebitele obecně. Jelikož se našim čtenářům snažíme přinášet co nejpraktičtější informace, v diskuzi pod článkem nám můžete položit jakékoli otázky i vy. Neváhejte se nás zeptat na cokoli, co souvisí s výběrem, používáním, montáží či konkrétními značkami stropních ventilátorů. Na vaše otázky se pokusíme odpovědět co možná nejdříve. 

Zpravidla ne. Příkon, a tudíž i spotřeba stropních ventilátorů většinou nepřesahuje 60 W. Většina modelů má ještě nižší příkon. Za průměr lze označit 45–55 W. V případě, že hledáte vysloveně úsporný model, vám doporučujeme, abyste se zaměřili na spotřebiče z vyšších energetických tříd, tedy A+ až A+++. Spotřebu ventilátoru ovlivňuje i výkon integrovaného světla. LED panely/moduly jsou nejúspornější. Doslova energeticky náročné mohou být nejlevnější stropní ventilátory a také ty ze starších modelových řad.

Max. hlučnost kvalitního stropního ventilátoru by za žádných okolností neměla přesáhnout hranici cca 55 dB, což je ekvivalent ke zvuku, který vydává slabý déšť. Údaj o max. hlučnosti je zároveň velmi důležitý. Pokud totiž můžete na daném ventilátoru regulovat jeho výkon, v případě slabších režimů bude jeho chod mnohem tišší. V rámci nejslabšího výkonu by ventilátor neměl produkovat hluk větší než 30 dB. Na hlučnost se zaměřte zejména tehdy, plánujete-li ventilátor umístit do ložnice.

Pokud potřebujete vzduch ochladit v opravdu velkých místnostech, halách či chodbách o rozloze nad 40–50 m², doporučujeme vám použít větší počet stropních ventilátorů. Drtivá většina modelů k domácímu použití je totiž určena do prostorů o max. rozloze kolem 40 m². Další možností jsou průmyslové ventilátory, které ale nevynikají příliš estetickým vzhledem a jsou poměrně drahé. Použití více ventilátorů má ještě jednu výhodu, kterou je lepší a rovnoměrnější rozhánění vzduchu v místnosti.

Noaton 11050W

Stropní ventilátor se světlem, 5 lopatek, průměr ventilátoru 29 cm, dálkové ovládání, 3stupňová regulace rychlosti, max. hlučnost 30 dB, max. příkon 26 W, hmotnost 3 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Hledáte-li stropní ventilátor s nízkou hlučností a zajímavými funkcemi, jehož součástí je ekologické a úsporné LED osvětlení, Noaton 11050W je přesně tím modelem, který vás může oslovit. Jedná se o kompaktní zařízení za atraktivní pořizovací cenu, které je uzpůsobené k provozu v menších místnostech.

Kompaktní stropní ventilátor Noaton 11050W o průměru 50 cm a s nenápadným moderním designem je zlatou střední cestou. Nejde o nejvýkonnější model na trhu, pokud však potřebujete ochladit vzduch v menším prostoru, jeho výkon lze označit za dostačující. Noaton 11050W disponuje 3stupňovou regulací rychlosti otáček a průtoku vzduchu, a to na 700, 900 nebo 1 100 ot./min. a 35, 40 nebo 45 m³/min. Tento stropní ventilátor tvoří 5 ne zcela standardních lopatek o průměru 29 cm. Jeho ovládání zajišťuje dálkový ovladač, který je součástí dodávky. Můžete jej namontovat na klasický i šikmý strop, a dokonce i přímo na svislou stěnu v úhlu 90°.

K výrazným benefitům patří nízká hlučnost, která dosahuje max. 30 dB. Noaton 11050W má také velmi nízkou spotřebu elektřiny. V závislosti na zvolené rychlosti a průtoku vzduchu jeho výkon činí 16, 21 nebo 26 W. Integrovaný LED modul s max. výkonem 40 W má několik zajímavých funkcí. Jde o možnost stmívání světla, se kterou se setkáte i u dražšího ventilátoru Faro 33780, a nastavení jeho teploty v rozmezí od 3 000 do 6 000 K či funkci časovače. Za největší negativum pokládáme absenci funkce zpětného chodu.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou a výkonem
Nízká hlučnost a spotřeba elektřiny
Zajímavé funkce integrovaného LED modulu

Negatíva

Nižší výkon – vhodný jen do malých prostorů
Bez funkce zpětného chodu

Počet lopatek = 5 ● Průměr ventilátoru/vrtule = 50/29 cm ● Ovládání = dálkové, počet rychlostí = 3 ● Otáčky = 700 / 900 / 1 100 ot./min. ● Max. objemový průtok vzduchu = 45 m³/min. ● Max. hlučnost = 30 dB ● Světlo = LED modul / max. 40 W ● Příkon ventilátoru = 16/21/26 W ● Hmotnost = 3 kg

Pre náročných

Faro 33780

Stropní ventilátor se světlem, velikost místnosti do 28 m², 5 lopatek, průměr ventilátoru 137 cm, programovatelné dálkové ovládání, 6stupňová regulace výkonu, hmotnost 9,7 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Faro 33780 je nejvýkonnějším modelem v našem testu stropních ventilátorů. Je úsporný a vyznačuje se tichým chodem i velmi přesnou regulací výkonu. Faro 33780 je dostatečně výkonný k tomu, aby mohl být použit i ve větších místnostech. Nachází se na něm integrované světlo se zajímavými možnostmi nastavení, které funguje nezávisle na ostatních funkcích spotřebiče.

Stropní ventilátor Faro 33780 o průměru 139 cm a s 5 lopatkami, který je vhodný k ochlazení vzduchu v prostorách o rozloze od necelých 18 do 28 m², se z hlediska výkonu podobá modelu Klarstein Figo. Jeho max. objemový průtok vzduchu činí 166,32 m³/min., proto ho nedoporučujeme těm z vás, kteří mají v příbytku malé místnosti.

Ventilátor Faro 33780 má velmi přesné a široké možnosti regulace výkonu. Můžete ho nastavit na 6 různých rychlostí, a to na 81, 102, 122, 140 nebo 165 ot./min. Velkou výhodou tohoto modelu je nízká spotřeba elektřiny, jelikož spadá do energetické třídy A+. Úsporné je také integrované LED světlo s výkonem 20 W, které však svítivostí překoná nejednu klasickou 60W žárovku.

U Faro 33780 můžete světlo stmívat. V tomto případě máte na výběr 3 intenzity, 3000 K (990 lm), 4 000 K (2 250 lm) a 6 000 K (1 400 lm). Na programovatelném dálkovém ovládání naleznete časovač, který je nastavitelný v rozmezí od 4 do 8 hodin. Součástí dodávky je programovatelný dálkový ovladač s bateriemi a žárovka, což vzhledem k vysoké pořizovací ceně považujeme za jakousi povinnost. Vysoká cena je zároveň asi nejzásadnějším negativem tohoto modelu.

Pozitíva

Vysoký výkon s přesnou a širokou regulací
Energetická třída A
Dodáván s programovatelným dálkovým ovladačem a žárovkou

Negatíva

Vysoká pořizovací cena
Nevhodný do menších místností

Velikost místnosti = do 28 m² ● Počet lopatek = 5 ● Průměr/výška ventilátoru = 137/38 cm ● Ovládání = dálkové ● Počet rychlostí = 6 ● Otáčky = 81/102/122/140/165 ot./min. ● Max. průtok vzduchu = 166,32 m³/min. ● Stupeň krytí = IP20 ● Světlo = 20 W ● Napětí = 230/240 V ● Hmotnost = cca 9,7 kg

AireRyder FN44444 Cyrus

Stropní ventilátor se světlem, velikost místnosti do 20 m², počet lopatek 3, průměr ventilátoru 107 cm, řetízkové ovládání, 3stupňová regulace rychlosti, příkon 50 W, hmotnost 5,2 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Výkonný stropní ventilátor s nastavitelnými otáčkami a třemi stupni výkonu. Vybaven je třemi zdroji pro osvětlení. Ventilátor má tři lopatky vyrobené z dřevěné překližky. Průměr ventilátoru je až 107 cm. Ovládání je možné i na dálku, ale primárně jde o klasický řetízkový systém.

AireRyder Cyrus je stropním ventilátorem určeným do místností s maximální výměrou 20 m2. Výška stropu by měla být 2,4 až 2,8 metru. Průměr lopatek dosahuje hodnoty 107 cm. Díky tomu je záběr ventilátoru poměrně široký a víření vzduchu efektivní i během horkých dní. Lopatky jsou tři a jsou vyrobeny z dřevěného materiálu MDF. Zpracování celé konstrukce je nerezové a lopatky jsou dostupné v černé nebo šedé barvě. Maximální příkon motoru je 50 W. Výrobce neuvádí parametry hlučnosti, ale mezi recenzemi zákazníků nebyly žádné negativní reference v souvislosti s hlukem zařízení.

Ventilátor má standardní řetízkové ovládání, což některým nemusí zcela vyhovovat. Výrobce umožňuje používat i dálkové ovládání, ale dálkový ovladač AireRyder 7033rr není součástí balení a je třeba si jej dokoupit jako volitelné příslušenství. Ventilátor disponuje zpětným chodem. Nastavit můžete tři stupně výkonu, které se liší otáčkami – 100, 140 nebo až 200 otáček za minutu.

Ventilátor je vhodný i do moderních prostor. Díky nerezové konstrukci působí designově. Ventilátor disponuje osvětlením, ale je třeba si dávat pozor na to, že samotné světelné zdroje nejsou součástí balení. K dispozici jsou tři světelné objímky pro žárovky typu G10 o maximálním výkonu 50 W. Stropní ventilátor vyžaduje zapojení do standardní elektrické sítě na 220/240 V. Výrobce umožňuje instalovat ventilátor i na šikmý strop s maximálním sklonem 23°.

V poměru ceny a kvality jde o jeden z nejlepších ventilátorů, o čemž svědčí i reference zákazníků. Ventilátor má dostatečný výkon, přičemž jej lze regulovat ve třech úrovních podle počtu otáček. Ideální je do místnosti s výměrou do 20 m2. Tři lopatky jsou vyrobeny z dřevěného materiálu a průměr ventilátoru je až 107 cm. Ovládání na dálku je možné, ale třeba je dokoupit dálkový ovladač. Jinak lze používat klasické řetízkové ovládání.

Zařízení má zpětný chod. Kvalita zpracování je na velmi dobré úrovni. Nerezová konstrukce zároveň působí nejen designově, ale také odolně. Do objímek lze osadit žárovky typu G10 o max. výkonu 50 W. Žárovky nejsou součástí balení. Nevýhodou může být právě popis výrobce, ačkoli se jedná o stropní ventilátor se světlem, žárovky nejsou součástí balení. Stejně jako ani dálkový ovladač. Někomu může překážet i fakt, že zařízení nemá ve výbavě časovač.

Pozitíva

Poměr kvalita/cena
Zpětný chod ventilátoru
Výkon

Negatíva

Dodáván bez osvětlení
Dálkové ovládání nutno dokoupit
Nemá časovač

Velikost místnosti = do 20 m² ● Počet lopatek = 3 ● Průměr ventilátoru = 107 cm ● Ovládání = řetízkové + dálkové ovládání (volitelné příslušenství) ● Počet rychlostí = 3 ● Otáčky = 100/140/200 ot./min. ● Max. hlučnost = - dB ● Světlo = 3 x G10 – max. 50 W ● Příkon = 50 W ● Napětí = 220/240 V ● Hmotnost = 5,2 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Ventilátory do bytu

Vaše hodnocení:
(91%)