Zahradní nůžky

Nejlepší zahradní nůžky 2024 + recenze

Zahradní nůžky jsou přesně tím nástrojem, bez kterého se zahrádkář jen stěží obejde. Ve svém srovnávacím testu jsme zhodnotili několik solidních zahradních nůžek. Svými kvalitami zaujaly profesionální zahradní nůžky Felco 2. Mají robustní rukojeť a jsou vhodné k práci ve vinohradu i ke stříhání ovocných stromů. Přestože se může zdát, že zahradní nůžky na větve jsou všechny stejné, stačí se podívat na nabídku a zjistíte, že výběr může být komplikovanější, než se na první pohled zdá. My jsme výběrem a recenzováním strávili více než 40 hodin. Kromě toho, že jsme vybrali nejlepší zahradní nůžky, vám také poradíme, jak si nůžky do zahrady vybrat a kdy se vyplatí koupit aku zahradní nůžky.

Publikované: 01.07.2022
Aktualizované: 04.04.2024

Jaké zahradní nůžky koupit?

Ke kvalitnímu střihu jsou spolehlivé zahradní nůžky nezbytné, neboť při některých pracích v zahradě se bez nich prostě neobejdete. Před nákupem by měl spotřebitel přemýšlet především nad účelem jejich použití. Nelze koupit univerzální nůžky na všechno. Dobré nůžky nemají jen kvalitně stříhat, měly by se dobře držet, měly by být vyrobené z kvalitních materiálů a důležitá je i odolnost čepele. Vybírat můžete z více typů nůžek (ruční, teleskopické, obouruční, akumulátorové), lišit se mohou také počtem čepelí či ergonomií. Pokud si výběr chcete usnadnit, podívejte se na recenze v našem srovnávacím testu.

Názov Hodnotenie Detail
Felco 2   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Bosch Pro Pruner   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZNR 1006   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Felco 2

Felco 2

Bypass zahradní nůžky s průměrem střihu 25 mm, ocelová čepel, hliníková rukojeť, použití – ovocnářství, vinařství, okrasné zahrady, parky.

Zobrazit více info

Profesionální zahradní nůžky vhodné do oblasti vinařství, ovocnářství i do zahrad či parků. Vyznačují se kvalitní hliníkovou konstrukcí a odolnými čepelemi z nerezové oceli. Jedná se o standardní konstrukci Bypass se zakřivenými čepelemi. Vhodné jsou pro leváky i praváky. Spotřebitelé oceňují dobrou ergonomii a také dostupnost náhradních dílů. Hmotnost nůžek činí 240 g. Průměr střihu je 25 mm.

Cenový trhák
Fieldmann FZNR 1006

Fieldmann FZNR 1006

Bypass zahradní nůžky s průměrem střihu 20 mm, ocelová čepel, rukojeť z kovové slitiny, použití – ovocnářství, vinařství, okrasné zahrady, parky, keře, větve.

Zobrazit více info

Levné zahradní nůžky, které patří do segmentu hobby. Přesto zaujmou velmi robustní konstrukcí ze slitiny kovů. Čepele jsou z nerezové oceli a lze je opakovaně brousit. Průměr střihu je 20 mm. Jsou vhodné do ovocných sadů i vinařských oblastí. Kromě nízké ceny zákazníci pozitivně hodnotí i účinnost střihu. Přesnost je menší.

Náš TIP
Fiskars PowerGear X P961

Fiskars PowerGear X P961

Bypass zahradní nůžky s průměrem střihu 26 mm, ocelová čepel, rukojeť z plastu/kompozitu, použití – ovocnářství, vinařství, okrasné zahrady, parky, keře, větve.

Zobrazit více info

Ergonomicky tvarované zahradní nůžky Fiskars vhodné do každých podmínek. Vyznačují se dobrým poměrem kvality a ceny. Zpracování je solidní, až na pár plastových částí, jejichž životnost je sporná. Průměr střihu dosahuje hodnoty až 26 mm a čepele jsou z kvalitní broušené oceli. Mechanismus PowerGear usnadňuje střih, a stačí tak vyvinout menší námahu během stisku. Mají skvělý ergonomický tvar ideální pro praváky, a to díky rukojetím s technologií Soft Grip.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Během průzkumu trhu jsme výběrem nejlepších zahradních nůžek strávili desítky hodin. Předem jsme si stanovili metodiku testování, v rámci které jsme si určili základní kritéria výběru. Zaměřovali jsme se na technické parametry, ale studovali jsme také recenze a zkušenosti zákazníků, které měly na následné hodnocení vliv.

Primární je, aby byl střih nůžek přesný, proto jsme se zaměřovali na zkušenost s přesností střihu a ostrostí čepelí. Při stříhání různých průměrů větví hraje roli také to, jaký je maximální průměr střihu. Pokud trávíte stříháním ve vinicích celé hodiny, je rovněž k nezaplacení dobrá ergonomie. Čím dál častěji se můžete setkat s levnými modely, které jsou vyrobeny z křehkých materiálů. Kvalitní materiál je velmi důležitý i z hlediska odolnosti nůžek. Hodnotili jsme také hmotnost zahradních nůžek a rozměry.

Kvalita čepele
Přesnost střihu
Průměr střihu
Ergonomie
Materiály
Hmotnost a rozměry

Na trhu jsme našli renomované značky, které zkušení zahrádkáři dobře znají. Výběr jsme se snažili přizpůsobit. Vybrali jsme profesionální zahradní nůžky, ale také modely výhodné z hlediska poměru ceny a kvality. Do našeho testu se dostaly nůžky Felco, Fiskars, Fieldmann, Gardena i Bosch. Dostupnost modelů jsme ověřovali u specializovaných prodejců. K průzkumu trhu nám posloužil srovnávací portál Heureka.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze zahradních nůžek

Zahradní nůžky nacházející se v našem testu jsou hodnocené objektivně. V recenzích naleznete různé typy zahradních nůžek, které mají i různé využití. Při hodnocení jsme zohledňovali nejen technické parametry, ale také reference a názory zákazníků, abychom při výběru spotřebitelům poskytli kompletní obraz o tom, jaké jsou kvality i negativní vlastnosti jednotlivých modelů. Žádný z produktů není ve srovnávacím testu za účelem reklamy. Hodnocení i výběr jsou nezávislé.

Víťaz testu

Felco 2

Bypass zahradní nůžky s průměrem střihu 25 mm, ocelová čepel, hliníková rukojeť, použití – ovocnářství, vinařství, okrasné zahrady, parky.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Odolné dvoučepelové zahradní nůžky švýcarské výroby a renomované značky Felco. Určené jsou především pro oblast ovocnářství, vinařství, ale také k úpravě keřů a rostlin v parcích a okrasných zahradách. Maximální průměr střihu je 25 mm.

Silnou stránkou těchto nůžek je samotné kvalitativní zpracování. Rukojeti s protiskluzovou úpravou jsou z plného hliníku. Konstrukce není celá z oceli, a tak mají nůžky hmotnost sníženou na 240 g. Velmi dobře se drží v ruce, přestože jsou konstrukčně určené spíše pro větší dlaně. Výrobce uvádí, že jde o obouruční provedení vhodné pro praváky i leváky. Nůžky mají také velmi dobře řešenou západku k uzamykání rozchodu čepelí. Ovládání uzamykání zvládnete jedním prstem.

Jednou z výsad těchto nůžek je úroveň odolnosti. Nůžky Felco 2 z produkce švýcarského výrobce jsou na trhu již několik let a uživatelé vyjadřují vysokou míru spokojenosti. A i v případě, že se nůžky poškodí, není problém s dostupností náhradních dílů. S tímto vám pomohou specializovaní prodejci zahradních nástrojů a techniky. Problémem není ani distribuce v Česku. Čepele jsou z kvalitní oceli. Velká ozubená matice vám umožňuje také plynulé nastavení vůle mezi čepelemi.

Řada pozitivních referencí svědčí o spokojenosti zákazníků, i proto se nůžky dostaly do našeho srovnávacího testu. Na základě recenzí zákazníků jsou nůžky vhodné pro větší dlaně. Spotřebitelé velmi pozitivně hodnotí kvalitní a robustní zpracování, ale také přesný řez a životnost ostří čepelí.

Pozitivem této známé značky je fakt, že není problém s dostupností náhradních dílů. V případě nutnosti servisování či opravy se tak jedná o opravdu velmi dobrou možnost i z dlouhodobého hlediska. Velmi dobrá je ergonomie zahradních nůžek. Díky své nízké hmotnosti a konstrukci Bypass jsou vhodné k širokému použití v ovocných sadech či při sklizni nebo stříhání révy. Pružina je masivní a efektivně řešený je i zámek rozchodu čepelí. Nůžky Felco 2 zahrádkáře určitě nezklamou. Z hlediska poměru ceny a kvality cenu nevnímáme jako příliš vysokou.

Pozitíva

Robustní konstrukce
Skvělá ergonomie
Dostupnost náhradních dílů

Negatíva

Bez výhrad

Typ: ruční zahradní nůžky ● Technologie střihu: Bypass ● Max. průměr střihu: 25 mm ● Materiál rukojeti: plný hliník + povrchová úprava ● Materiál čepele: ocel ● Hmotnost: 240 g ● Délka: 215 mm ● Použití: ovocnářství, vinařství, okrasné zahrady, parky

Cenový trhák

Fieldmann FZNR 1006

Bypass zahradní nůžky s průměrem střihu 20 mm, ocelová čepel, rukojeť z kovové slitiny, použití – ovocnářství, vinařství, okrasné zahrady, parky, keře, větve.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

V rámci nejnižší cenové třídy jsme do svého srovnávacího testu vybrali německého zástupce hobby segmentu, a sice model Fieldmann FZNR 1006. Důvodem byly pozitivní reference zákazníků a překvapivě i použité materiály.

V případě srovnávaných nůžek se jedná o standardní ruční zahradní nůžky určené ke střihu v ovocnářství, vinařství nebo střihu běžného rostlinstva v zahradách. Maximální průměr střihu činí 20 mm. Využita je technologie střihu Bypass. Čepele jsou tudíž zakřivené a směřují proti sobě. Spodní, tlustší čepel vytváří optimální protitlak. Přesnost řezu není nejlepší, ale vzhledem k nízké ceně to vůbec není špatný výsledek, což berou v potaz i samotní uživatelé nářadí.

Pokud byste u nůžek do zahrady za cenu do 200 Kč čekali levné, plastové provedení, budete mile překvapeni. Fieldmann FZNR 1006 jsou totiž z odolné kovové slitiny, vyjma čepele, která je z nerezové oceli. Na první pohled nůžky působí velmi robustně, a to právě díky masivním materiálům. Žádného plastu se obávat nemusíte. Ergonomie je vhodná pro praváky i leváky. Odolnost a životnost nůžek lze posuzovat až z hlediska delšího období užívání, nicméně kvalitou zpracování by se mohly zařadit i mezi hodnotnější kousky v daném segmentu. Nechybí ani uzamčení, které je vyřešeno jednoduchým kolíkem s mačkacím mechanismem.

Přestože jde z pohledu ceny o hobby zahradní nářadí, na základě referencí zákazníků by se neztratily ani mezi nůžkami v cenové hladině 500 až 750 Kč. Kvalitní kovy, žádné plasty, protiskluzová úprava rukojeti. Tyto vlastnosti patří k tomu lepšímu, a za cenu do 10 eur tudíž nemáte v rukou žádný nekvalitní výrobek. Čepele jsou z nerezové oceli.

Faktem je, že nůžky mají kolem 280 g, avšak vyšší hmotnost určitě není žádnou výraznější komplikací. Zákazníci pozitivně hodnotí především nízkou cenu v poměru ke kvalitě. Za danou cenu nůžky působí poloprofesionálně a svůj úkol plní skvěle. Co se týče výdrže a odolnosti, spotřebitelé zkušenost neuvádějí. Podíváte-li se však na hodnotu za tyto peníze, klidně by mohlo jít o sezónní koupi, a přesto se nákup vyplatí. Pokud nemáte větší požadavky a preference ohledně značky, určitě neprohloupíte. Máte-li nároky přece jen vyšší, sáhněte po ověřené kvalitě nůžek Felco 2.

Pozitíva

Nízká cena v poměru ke kvalitě
Pozitivní recenze
Masivní kovové provedení

Negatíva

Horší přesnost řezu

Typ: ruční zahradní nůžky ● Technologie střihu: Bypass ● Max. průměr střihu: 20 mm ● Materiál rukojeti: kovová slitina + povrchová úprava ● Materiál čepele: nerezová ocel SK5 ● Hmotnost: 280 g ● Délka: - ● Použití: ovocnářství, vinařství, okrasné zahrady, parky, keře, větve

Náš TIP

Fiskars PowerGear X P961

Bypass zahradní nůžky s průměrem střihu 26 mm, ocelová čepel, rukojeť z plastu/kompozitu, použití – ovocnářství, vinařství, okrasné zahrady, parky, keře, větve.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Tradičním výrobcem v daném segmentu je také značka Fiskars. V její nabídce naleznete model Fiskars PowerGear X P961 s otočnou rukojetí, který je určený ke střihu do zahrad nebo v ovocných sadech, vinicích a podobně. Nůžky využívají unikátní mechanismus a mají inovativní ergonomické tvarování.

Zahradní nůžky slibují schopnost přestřihnout větve a stonky do průměru až 26 mm. Na základě recenzí to však není tak zřejmé. Zdřevnatělé části mohou dělat problémy a průměr do 20 mm je pro nůžky ideální. Výrazně však při střihu napomáhá otočný mechanismus PowerGear. Jedná se o otočnou konstrukci, díky které je přenos síly při stisku efektivnější. Někteří zákazníci potvrzují, že střih je méně namáhavý. Na otočný mechanismus je nutné si zvyknout. Prakticky je vymyšlené zamykání čepelí, které má posuvný mechanismus v horní části rukojeti.

Na první pohled nůžky působí robustně. V ruce jsou však lehké, váží pouze 247 g. Rukojeti jsou pokryty plastem/kompozitem FiberComp, ale také velmi příjemnou vrstvou SoftGrip pro pohodlné držení a protiskluzový účinek. Čepele jsou z kvalitní kalené, broušené oceli. Sporná je jen odolnost plastových částí, především ze spodní strany nůžek, kde se nachází plastový střed, stejně tak i v okolí hlavního, středového šroubu.

Levnější modely zahradních nůžek Fiskars si v posledních letech nevysloužily nejlepší reputaci, ale v případě této střední cenové třídy je to lepší. I tento model je toho důkazem. Fiskars PowerGear X P961 plní požadavky většiny spotřebitelů. Řada zákazníků vnímá účinek otočného mechanismu Power Gear, který usnadňuje střih – vyžaduje méně námahy a síly. Nůžky mají skvělý ergonomický tvar, primárně jsou určeny pro praváky. Zákazníci chválí i zpracování, ačkoli někteří kritizují plastové části a předpokládají horší odolnost. Výrobce garantuje, že se jedná o speciální, odolné plasty s technologií FiberComp.

V praxi spotřebitelé upozorňují, že maximální průměr střihu 26 mm není úplně reálný a že maximum je kolem 20 mm. Střih zdřevnatělých větví s větším průměrem je podle názorů uživatelů náročnější. K základnímu střihu v ovocných sadech či vinicích by však měl být takovýto průměr dostačující. Na základě zkušeností zákazníků však lze model Fiskars PowerGear X P961 považovat za solidní nářadí, které nezklame ani navzdory menším nedostatkům.

Pozitíva

Efektivní stříhání
Ergonomický úchop pro praváky
Odpovídající kvalita zpracování

Negatíva

Plastový střed – sporná odolnost
Průměr střihu max. 20 mm

Typ: ruční zahradní nůžky ● Technologie střihu: Bypass ● Max. průměr střihu: 26 mm ● Materiál rukojeti: plast/kompozit + povrchová úprava Soft Grip ● Materiál čepele: broušená ocel ● Hmotnost: 247 g ● Délka: 285 mm ● Použití: ovocnářství, vinařství, okrasné zahrady, parky, keře, větve

Lacná kvalita

Gardena 8857-20 B/S-M Classic

Bypass zahradní nůžky s průměrem střihu 22 mm, ocelová čepel, plastová rukojeť, použití – ovocnářství, vinařství, okrasné zahrady, parky, keře.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

V našem srovnání se nachází také cenově dostupný model nůžek Gardena. Jedná se o kovadlinkové nůžky se spodní kovadlinou a horní čepelí. Výhodou konstrukce je možnost nastavení šířky rukojetí dle velikosti ruky. Mají také ergonomický úchop.

To, že zahradní nůžky nemusí vždy ideálně padnout do ruky, zahrádkáři dobře vědí. Především pokud stříháte růže, keře či větve v celé zahradě, komfortnost nůžek se dokáže projevit. Zahradní nůžky Gardena umožňují nastavení rozevření rukojetí ve dvou polohách – S a M. Některé modely mají specificky vyrobené varianty podle velikostí rukou nebo se jedná o univerzální modely. Na nich si můžete rozchod nastavit a přizpůsobit své ruce. Na horní části rukojeti se nachází také uzamčení čepelí, které ovládáte jednou rukou. Maximální průměr střihu je 22 mm.

Zahradní nůžky Gardena působí plastovým dojmem. Váží pouze 161 g, což svědčí o tom, že plasty konstrukci značně odlehčují. Plastový úchop však nijak nevadí a na základě recenzí uživatelé nemají výhrady ani ke kvalitě zpracování. Ergonomický povrch ErgoTec je navíc při opakovaném stisku komfortní. Spodní kovadlina, kterou tyto ByPass nůžky mají, je z nerezové oceli. Horní nůž je ze slitiny kovu. Broušení tak může být z dlouhodobého hlediska komplikovanější.

Svým designem a zbarvením jsou nůžky Gardena 8857-20 poměrně nápadným zahradním nářadím. V porovnání s levnými zahradními nůžkami Fieldmann FZNR 1006 sice mají více plastových částí, ale na kvalitě jim to výrazněji neubírá. Z hlediska poměru k ceně svůj účel plní a důkazem toho jsou také recenze spokojených zákazníků. Maximální průměr střihu 22 mm je k ručnímu stříhání více než dostatečný. Primárně jsou určeny ke střihu zelených částí rostlin, révy, růží, keřů a jiných rostlin. Nůžky mají nastavitelné rozevření rukojetí, a to ve dvou polohách.

Rukojeť má ergonomické tvarování a měkké prvky ErgoTec, které eliminují unavení ruky. I jejich nízká hmotnost 161 g je v případě většího objemu střihu velkou výhodou. Zákazníci si pochvalují praktické uzamčení čepelí za pomoci západky na horní části rukojeti.

Pozitíva

Nastavitelný rozchod rukojetí podle ruky
Dobrá ergonomie – komfort
Poměr ceny a kvality

Negatíva

Více plastových částí
Horní nůž ze slitiny kovů

Typ: ruční zahradní nůžky ● Technologie střihu: Bypass ● Max. průměr střihu: 22 mm ● Materiál rukojeti: plast + povrchová úprava ErgoTec ● Materiál čepele: kov + nerezová ocel ● Hmotnost: 161 g ● Délka: 246 mm ● Použití: ovocnářství, vinařství, okrasné zahrady, parky, keře

Pre náročných

Bosch Pro Pruner 0.601.9K1.021

Bypass akumulátorové zahradní nůžky s průměrem střihu 25 mm, kapacita akumulátoru 4 500 střihů, ocelová čepel, plastová rukojeť, použití – ovocnářství, vinařství, okrasné zahrady, parky, keře, větve.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Pro co největší komfort při stříhání větví v zahradě jsou zde moderní technologie. Aku zahradní nůžky Bosch jsou toho důkazem. Kvalitní zpracování a vysoká efektivita střihu vám ušetří nejen námahu, ale také čas. Nůžky disponují dvěma akumulátory a nabíječkou. Jsou ideální ke stříhání keřů i ovocných stromů a zdřevnatělých částí.

Největší výhodou akumulátorových nůžek je fakt, že stačí vyvinout minimum námahy a efektivita je oproti klasickým, ručním nůžkám několikanásobně vyšší. S nůžkami Bosch Pro Pruner zvládnete nejen zelené stonky rostlin, ale také zdřevnatělé části keřů či větve. Spotřebitelé pozitivně hodnotí přesnost střihu a také rychlost spuštění. Oproti předchozím modelům je reakce mnohem rychlejší a přesnější. Nože jsou vyrobeny z nerezové oceli a maximální průměr střihu je až 25 mm.

Bosch myslel na praktičnost a zákazníkovi přibalil hned dva akumulátory. Kapacita jednoho Li-Ion akumulátoru je 3 000 mAh a vystačí cca na 4 500 střihů. V praxi se tak se dvěma plně nabitými akumulátory dostanete na přibližně 9 000 řezů, což je oproti dražším konkurentům rovněž vynikající číslo. Ergonomie nůžek je intuitivní. Dobře se drží a nechybí ani měkčená a zároveň protiskluzová úprava. Působí robustním dojmem a velmi hodnotně. Bez baterie činí hmotnost nářadí kolem 800 g, s baterií pak 1 kg.

Chcete-li své ruce ušetřit námahy a možná i ušetřit čas, pak by akumulátorové nůžky Bosch Pro Pruner 0.601.9K1.021 ve vašem hledáčku neměly chybět. Na základě názorů spotřebitelů lze hodnotit, že aku nůžky plní své úkoly na výbornou. Zákazníkům se zamlouvá výkon nůžek a také rychlejší reakce spouště. V balení jsou hned dvě baterie. Celkově díky nim zvládnete provést až kolem 9 000 střihů. Nářadí je přitom ergonomicky dobře tvarované a navzdory vyšší hmotnosti nemáte pocit, že by vaše ruka trpěla.

V recenzích uživatelé chválí i kvalitu zpracování. Nůžky určitě nepatří mezi nejlevnější, ale z hlediska poměru ceny a kvality jsou velmi silným adeptem. Používání je nenáročné. Součástí balení je také nabíječka. Průměr střihu se pohybuje do 25 mm. Celkově koupě těchto nůžek dává smysl a v případě, že stříháte větší množství nebo odolnější rostliny, keře či větve, sílu akumulátoru jistě oceníte.

Pozitíva

Dva akumulátory a nabíječka v balení
Přesnost střihu a efektivita
Nenáročné používání

Negatíva

Oproti klasickým nůžkám vyšší cena

Typ: akumulátorové zahradní nůžky ● Technologie střihu: Bypass ● Kapacita akumulátoru: 3 000 mAh / 4 500 střihů ● Max. průměr střihu: 25 mm ● Materiál rukojeti: plast + protiskluzová úprava ● Materiál čepele: nerezová ocel ● Hmotnost: 800 g ● Délka: 311 mm ● Použití: ovocnářství, vinařství, okrasné zahrady, parky, keře, větve

Dobré recenzie

Fiskars PowerGear X UPX86

Teleskopické zahradní nůžky s průměrem střihu 32 mm, ocelová čepel, max. dosah 600 cm, použití – ovocnářství, okrasné zahrady, parky, keře.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Nastavitelné nůžky Fiskars s teleskopickou technologií umožňují stříhat v zahradě i na hůře dostupných místech. Díky průměru střihu až 32 mm si navíc poradíte i s tlustšími větvemi ovocných stromů nebo hustých keřů. Nůžky mají rozsah 2,4 až 4 metry.

Fiskars PowerGear X UPX86 jsou víceúčelovým nářadím, které slouží především ke stříhání na hůře dostupných místech. Primárně najdou své využití v ovocných sadech, okrasných zahradách, ale i při stříhání hustých keřů a popínavých rostlin. Bez nutnosti využívat žebřík můžete díky výsuvné konstrukci dosáhnout až do výšky šesti metrů. Díky dvěma způsobům střihu máte možnost skutečně maximální dosah využít. Rozevření čepelí až 32 mm navíc umožňuje řezání odolnějších a tlustších dřevin. Hmotnost nůžek i s násadou je přibližně 1,9 kg.

Použití je velmi jednoduché. Stříhat lze přímo na konci násady, stačí zatáhnout za oranžovou část směrem dolů. Používání je opravdu nenáročné i pro začátečníka. Stříhací hlavu lze navíc natáčet v rozsahu 230°. Nemusíte se tak na zemi otáčet vy, ale jednoduše můžete natočit stříhací hlavu. Rukojeť je vyrobena z kombinace plastu a kovu. Nechybí povrchová úprava SoftGrip. Protiskluzová patka zamezuje klouzání. Střih je poměrně přesný a zákazníci si pochvalují ostrost čepelí a efektivitu střihu.

Obrovské množství pozitivních recenzí napříč českým trhem je jedním z důvodů, proč si tyto teleskopické zahradní nůžky vysloužily místo v našem testu. Nejvíce spotřebitelé chválí účinnost střihu a fakt, že díky dosahu 6 metrů není nutné používat žebřík. Velký dosah teleskopické hliníkové rukojeti má navíc velmi praktický mechanismus střihu. Některým zákazníkům se však plastové části nezamlouvají a konstatují, že jejich odolnost je při větší zátěži sporná. Jinak však nelze nářadí Fiskars upřít kvalitní zpracování.

Velmi pozitivně je hodnocena i ostrost čepelí a přesnost střihu. Otočná hlavice má své výhody, protože se dokážete lépe dostat k větvím v korunách stromů. Hmotnost 1,9 kg je poměrně nízká. Může za to právě kombinace hliníku a plastových dílů. S nůžkami se dobře manipuluje a podle referencí zákazníků je ovládání maximálně jednoduché.

Pozitíva

Perfektní dosah
Ostrost a přesnost střihu
Kvalitní zpracování

Negatíva

Odolnost plastových dílů

Typ: teleskopické zahradní nůžky ● Max. průměr střihu: 32 mm ● Materiály: plast + hliník ● Materiál čepele: nerezová ocel ● Hmotnost: 1 900 g ● Max. dosah: 600 cm ● Délka: 240–400 cm ● Použití: ovocnářství, okrasné zahrady, parky, keře

Fiskars PB-8

Bypass zahradní nůžky s průměrem střihu 26 mm, ocelová čepel, kovová rukojeť, použití – ovocnářství, vinařství, okrasné zahrady, parky, keře, větve.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Zahradní nůžky vhodné do ovocných sadů nebo v oblasti vinařství. V našem srovnání se nachází model Fiskars PB-8 určený pro velké ruce. V nabídce je také model Fiskars PB-8/střední pro menší ruce. Průměr střihu je však totožný s větším modelem. Výrobce nůžky řadí do kategorie profi nářadí.

U zahradních nůžek je hlavním kritériem, aby nejen stříhaly, ale aby stříhaly přesně. To v případě těchto nůžek platí i s ohledem na kladné reference uživatelů. Výrobce avizuje, že čepele jsou vyrobeny z kvalitní oceli CrMoV, u které se předpokládá dlouhá životnost a také odolné ostří. Nicméně je nutná i pravidelná údržba. Výrobce doporučuje soupravu na údržbu zahradních nůžek Fiskars, kde najdete nejen nástroje na ostření, ale také speciální mazací olej. Nůžky mají také dobře řešený uzamykací mechanismus v prostřední části konstrukce, kde je posuvná západka.

Komfort nelze opomíjet. Po hodinách stříhání se o minimalizování námahy při střihu stará nejen mechanismus Bypass, ale také ergonomičnost rukojetí, které mají protiskluzovou povrchovou úpravu. Výrobce je doporučuje především pro praváky. Délka je 210 mm a velkým pozitivem při dlouhém stříhání je i nízká hmotnost 196 g. Detailem je malý otvor na rukojeti, který slouží k zavěšení nůžek.

V recenzích se vyskytují zpravidla pozitivní ohlasy zákazníků. K největším kladům podle nich patří ostrost čepelí a přesnost střihu. Většina si pochvaluje i kvalitní zpracování, někteří však mají výhrady k plastovému středu, který časem může povolit. Výhodou je, že jsou dostupné náhradní díly. Nůžky jsou tudíž opravitelné a nejsou na jedno použití, jako je tomu v případě levnějších nůžek. Nevýhodou je, že je výrobce nedodává s praktickým pouzdrem.

Ergonomie je velmi dobrá a dobrý mechanismus má uzamčení rukojetí. Nůžky pohodlně padnou do ruky a dobře se s nimi manipuluje. Přestože patří k dražším modelům, investice litovat určitě nebudete. Na výběr máte ze střední a velké velikosti nůžek, což při výběru nezapomeňte zohlednit.

Pozitíva

Přesný střih – ostré čepele
Kvalitní provedení
Dostupné náhradní díly

Negatíva

Dodávány bez pouzdra

Typ: ruční zahradní nůžky ● Technologie střihu: Bypass ● Max. průměr střihu: 26 mm ● Materiál rukojeti: kov + povrchová úprava ● Materiál čepele: nerezová ocel CrMoV ● Hmotnost: 196 g ● Délka: 210 mm ● Použití: ovocnářství, vinařství, okrasné zahrady, parky, keře, větve

Další zajímavé produkty

Vzhledem k širokému sortimentu, který se v tomto segmentu nachází, jsme připravili širší výběr produktů, které se dostaly do našeho výběru. K nůžkám jsme připravili krátké charakteristiky, abyste měli představu, o jaké modely se jedná. Pokud mezi recenzovanými produkty nemáte favorita, možná právě zde ho najdete. Vybírejte zahradní nůžky, které jsou pro vás vhodné, a vždy zohledněte vlastní preference, případně zkušenosti.

Za účelem lepšího dosažení na hůře dostupná místa jsou v našem širším výběru teleskopické zahradní nůžky Gardena StarCut 410 plus. Toto nářadí má maximální dosah až do výšky 6,5 metru. Materiál držadla je z hliníku. Sklon a směr stříhací hlavy lze nastavit v úhlu až 200°. Maximální průměr stříhaných větví by neměl být větší než 32 mm. Pozitivem je nízká hmotnost, a to pouze 1,5 kg. Nůžky jsou velmi oblíbené i mezi zákazníky, důkazem jsou pozitivní recenze.

Akumulátorové zahradní nůžky Bosch Pro Pruner 0.601.9K1.020 nabízí moderní technologii střihu. Vyznačují se vysokou přesností střihu a poradí si s větvemi o průměru až 25 mm. Výrazně šetří vaše ruce a pozitivem je jejich rychlá reakce při stříhání. Využíván je bezuhlíkový elektromotor s enormně tichým chodem. Nevýhodou je, že k tomuto modelu není dodávána baterie ani nabíječka.

Mezi profesionální zahradní nůžky patří nepochybně model Felco 6. Jedná se o standardní konstrukci Bypass se dvěma čepelemi. Jsou ideální ve vinařství, ovocnářství, ale také do zahrady na technické stříhání. Vyznačují se průměrem střihu až 20 mm. Použity jsou odolné materiály. Jsou vhodné spíše pro větší ruce. Ergonomický tvar však šetří ruce a zápěstí. Spotřebitelé je doporučují především z důvodu kvality střihu a odolnosti.

Pokud hledáte levné zahradní nůžky, v nabídce je model Extol Premium 8872108. Navzdory nízké ceně však potěší kvalita zpracování. Čepele jsou z kvalitní, japonské uhlíkové oceli a ani ergonomie nůžek nezaostává za dražšími kousky. Nůžky mají praktický zámek na konci rukojetí, které jsou z hliníkové slitiny a mají povrchovou úpravu za účelem většího komfortu. Provedení je masivní a maximální průměr střihu činí 20 mm.

Pokud potřebujete vyšší výkon a provedete denně stovky až tisíce střihů, akumulátorové zahradní nůžky Bosch EasyPrune 0 600 8B2 100 mohou mít ve vaší zahradě opodstatnění. Oproti novějším modelům mají větší konstrukci, důvodem je elektromotor. Jinak váží méně, jen kolem 490 g. Nevýhodou je počet střihů. Na jedno nabití zvládne akumulátor přibližně jen 450 střihů. Maximální průměr střihu je 25 mm, ale spotřebitelé avizují, že ideální je průměr do 15 mm. V praxi však dokážou nůžky práci usnadnit.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Díky databázi cenového srovnávače Heureka máme k dispozici data, jež jasně ukazují, které ruční, ale i akumulátorové či teleskopické zahradní nůžky jsou u spotřebitelů nejoblíbenější. Během sezóny se prodejnost může rychle měnit, proto se střídá i pořadí. Nejprodávanější nůžky do zahrady mají výhodu v tom, že je k dispozici více recenzí a názorů zákazníků. Máte tak informace o skutečných kvalitách produktu. Tabulku s top 5 nejprodávanějšími zahradními nůžkami pravidelně aktualizujeme, abyste měli k dispozici reálná data.

Názov Hodnotenie Detail
Fiskars UPX86 10236245*Zobrazit produkt
Bosch Pro Pruner 0.601.9K1.0205*Zobrazit produkt
Fiskars P90 10015305*Zobrazit produkt
Fiskars L PowerGear 10571755*Zobrazit produkt
Fiskars 10236255*Zobrazit produkt

Pokud máte doma ovocný sad nebo se věnujete své zahradě plné rostlin a stromů, zahradní nůžky budete potřebovat. Výběr nůžek je důležité podřídit tomu, jaké druhy rostlin, keřů či stromů plánujete stříhat. Následně je dobré začít se orientovat na konkrétní typ a porovnat si, jaké jsou výhody klasických a aku zahradních nůžek. Ruční zahradní nůžky se liší typem konstrukce, počtem čepelí a vzhledem k účelu i průměrem střihu. Zkušené zahradníky zajímají použité materiály i ergonomie. Počítat musíte i s tím, že profesionální zahradní nůžky něco stojí.

Jak vybrat zahradní nůžky

  • Nůžky podle účelu použití
  • Typy zahradních nůžek
  • Konstrukce nůžek do zahrady
  • Počet čepelí
  • Průměr střihu
  • Materiál a ergonomie
  • Cena a renomovaní výrobci

Nůžky na živý plot, trávu či ke sklizni

V této sekci rozdělujeme toto zahradní nářadí podle účelu. Primárně by se měl spotřebitel při výběru zamyslet nad tím, co plánuje s nůžkami stříhat, a přesně podle toho se zaměřit i na výběr konkrétního typu nůžek. Kromě klasických zahradních nůžek totiž existují i jiné typy. Za účelem co nejlepšího přehledu jsme proto vytvořili několik hlavních kategorií.

Teleskopické zahradní nůžky

Výhodou tohoto konstrukčního provedení je, že nůžky lze používat na místech, kam s běžnými nůžkami nedosáhnete. Zároveň řez můžete provádět bez použití žebříku. Teleskopické rukojeti jsou regulovatelné, takže násada zpravidla bývá nastavitelná v určitém rozmezí, např. od 2,5 až do 4,5 metru. Obvykle jsou určené ke střihu větví s větším průměrem ve výškách.

Sklizňové zahradní nůžky

Tento typ nůžek je určený ke sklizni ovocných plodin (např. hrozny) nebo přesnému střihání zelených a jemně zdřevnatělých částí rostlin. Důležité je, aby byly nůžky ergonomické a lehké. Velmi oblíbené jsou často také nůžky s úzkými čepelemi. Jednodušeji se dostanete ke stonkům a řez je přesnější. Také jsou lehčí. Vhodné jsou i kvalitní jednočepelové nůžky (kovadlinkové), které však většina spotřebitelů při sklizni nepreferuje, protože je řez méně přesný.

Obouruční nůžky

Tento typ zahradních nůžek poslouží především při střihu/řezu větví s větším průměrem. Výhodou je větší průměr střihu a také větší páka, kterou máte díky větším rozměrům rukojetí. Díky většímu průměru a obouruční konstrukci si dokážou poradit i s většími větvemi. Rovněž s nimi máte větší dosah.

Dvouruční zahradní nůžky

Roubovací nůžky (štěpařské)

Tento typ nůžek používají profesionální zahrádkáři k roubování nebo technickému ořezávání dřevin – jabloní, švestek, meruněk a jiných dřevin k roubování, například jinými odrůdami. Cílem může být právě roubování dřeviny nebo speciální řez za účelem lepšího růstu a úrodnosti stromu/keře. Aby byl proces roubování úspěšný, roubovací nůžky jsou pro tento účel ideální. Dostupné jsou zahradní nůžky Extol Premium nebo Cepistar Netscroll.

Nůžky na živý plot

Jsou specifickým typem nůžek. V této kategorii naleznete klasické obouruční nůžky nebo také elektrické či akumulátorové nůžky na živý plot. Pro extrémní objemy jsou k dispozici také benzinové plotostřihy. Ty jsou však náročnější na provoz. Všechny slouží ke střihu živých plotů, keřů a okrasných dřevin, ideálně v řadové výsadbě. Nejvíce doporučujeme právě akumulátorové modely, které jsou nejpraktičtější z hlediska výkonu i náročnosti údržby. V případě velkých ploch doporučujeme mít k dispozici alespoň dva akumulátory.

Nůžky na trávník

Ke speciálním nůžkám řadíme i ty určené na trávu. Zpravidla mají elektrický nebo akumulátorový pohon. Pokud tedy nepreferujete kabel pod nohama, určitě sáhněte po akumulátorové verzi. Přestože primárně ke stříhání trávníku budete používat sekačku, díky nůžkám na trávník se dostanete i na místa, kam se s klasickou sekačkou ani křovinořezem nedostanete. Klidně se může jednat o střihání trávy podél plotu, obrubníků nebo v blízkosti skalky, plotu či ohrady.

Ruční, nebo aku zahradní nůžky?

Segment zahradního nářadí, jako jsou zahradní nůžky, je poměrně rozmanitý. Především z toho důvodu, že kromě standardních ručních nůžek je dnes v nabídce vícero provedení, která se od sebe liší zejména technologií střihu a dalšími parametry. My jsme na základě typologie zahradní nůžky rozdělili do tří skupin.

Ruční zahradní nůžky

Standardem jsou běžně používané ruční zahradní nůžky, které máte k dispozici ve dvoučepelovém nebo jednočepelovém provedení. V profi zahrádkářské terminologii se dělí na nůžky typu Bypass, Anvil a zahradní nůžky Ratchet s převodem, jejichž charakteristiku rozebíráme níže. Primárně lze tyto nůžky používat ke všem základním střihům rostlin, keřů i stromů. Používají se k prostřihávání nebo sklizni. V případě stříhání větví s větším průměrem se doporučuje používat obouruční nůžky, které jsou určené na větve s větším průměrem a u kterých stačí vyvinout méně síly.

Ruční zahradní nůžky

Akumulátorové zahradní nůžky

Práci v zahradě si lze i v tomto směru usnadnit. Napomáhají tomu aku zahradní nůžky. Poháněny jsou dobíjecím akumulátorem. Disponují malým elektromotorem, který díky akumulátoru pomáhá při standardním mechanickém řezu. Vhodné jsou ke stříhání odolnějších větví a k práci o větším objemu. Velice plynule můžete regulovat sílu stisku čepelí. Na našem trhu jsou modely, které na jedno nabití zvládnou 4 000, ale i 10 000 řezů. Výhodou oproti ručním nůžkám je, že nepřetěžujete ruku, avšak nevýhodou je vyšší cena a hmotnost.

Elektrické zahradní nůžky

V zásadě se od akumulátorových v mnohém neliší, někteří prodejci dokonce označují akumulátorové a elektrické jako synonymum, což není v zásadě chyba. Elektrické zahradní nůžky totiž nezapojujete do el. sítě, abyste jimi mohli stříhat. Rozdílem může být konstrukční řešení. Pravé aku nůžky disponují přímo dobíjecím akumulátorem. Elektrické provedení může být vybaveno vyjímatelnými nabíjecími bateriemi. Přinášejí však stejné výhody a nevýhody jako aku modely. V praxi tak rozdíl nemusí být žádný. Jiný případ se týká zahradních nůžek na živé ploty, které mohou mít bezdrátové, aku provedení nebo klasické, kabelové.

Zahradní nůžky s převodem – Bypass nebo Ratchet

Pokud na vás zkušení zahrádkáři použijí pojmy jako Anvil, Bypass nebo Ratchet, mají tím na mysli typ konstrukce nůžek do zahrady. Řídit se těmito pojmy můžete i při výběru, přestože prodejci je běžně nepoužívají. Čím se tedy jednotlivé konstrukce odlišují?

  • Bypass nůžky jsou v praxi nejpoužívanější a ve výbavě zahrádkáře s velkou pravděpodobností nebudou chybět. Vyznačují se zakřivenými čepelemi, které při střihu vzbuzují dojem, jako by do sebe zapadaly. Čepel na vnější straně je zaostřená a při stříhání klouže po hrubší (spodní) čepeli. Existují také verze s oběma ostrými čepelemi. Obecně provádí velmi čistý řez.
  • Anvil nůžky jsou pro změnu typické rovnými čepelemi. Nejsou tedy zakřivené, připomínají klasické nůžky, ale mají mohutnější rukojeti. Obě čepele jsou maximálně zaostřené a s přehledem zvládnou i střih zdřevnatělých větví. Řez je velmi přesný.
  • Ratchet nůžky mohou mít čepele zakřivené jako Bypass nebo rovné jako Anvil. Hlavním rozdílem je převodový mechanismus, jehož sepnutím lze znásobit sílu střihu. Ozubený převod způsobuje, že během stisku dlaně se přesouvá síla stisku více na horní čepel (ostrou). Říká se jim také „nůžky s otočnou konstrukcí“, protože všechny prsty, které jsou jinak na spodní straně, díky převodu sílu stisku znásobují. Šetří tak dlaň a únava je menší.

Bypass záhradné nožnice

Jednočepelové, nebo dvoučepelové zahradní nůžky

Aby byl střih přesný a čistý, důležitou roli hrají právě čepele a jejich počet. Čepele by měly být z kvalitní nerezové oceli, aby bylo možné ostří vždy nabrousit. Jednočepelové zahradní nůžky, kterým se říká kovadlinkové, mají dvě ramena, ale jen horní čepel je zaostřená.

Spodní čepel funguje jako kovadlina. Nůžky tak ostrou čepelí přitlačují větev či stonek ke kovadlině a takto provádějí střih. Řez je rovný, ale méně čistý. Je nutné, aby byla horní čepel vždy pořádně naostřená. Stříhání je jednoduché a není nutné vyvíjet tolik námahy.

Pro přesnější střih jsou zaručeně lepší dvoučepelové zahradní nůžky. Běžně se používají ke stříhání okrasných keřů, stromů či révy. Jsou vhodné ke stříhání zelených částí rostlin, jakož i zdřevnatělých stonků a větví.

Střih je přesný a velmi čistý, takže nedochází k poškození zbývajících vláken rostliny – porostu. Nevýhodou je, že je potřeba je častěji brousit. Materiál čepelí by proto neměl být nekvalitní. V případě levných nůžek hrozí, že po pár stovkách provedených střihů budete muset čepele neustále brousit.

Průměr střihu

Mnoho spotřebitelů se domnívá, že čím je průměr střihu větší, tím větší větev dokážou nůžky odstřihnout. Nemusí tomu tak vůbec být. Průměr střihu uvádí, jaký je maximální rozchod čepelí. Vůbec však nejde o údaj, který indikuje průměr střižené větve.

Zahradní nůžky, průměr střihu

Nůžky s převodovým mechanismem a průměrem střihu 25 mm dokážou ustřihnout větve révy i tvrdého čerstvého dřeva s tímto průměrem. Naproti tomu klasické nůžky s průměrem 25 mm, ale bez převodu si s takovým dřevem poradí jen při vyvinutí větší námahy. Maximální průměr střihu se u klasických zahradních nůžek (ruční, akumulátorové, elektrické) pohybuje kolem 20 až 30 mm. Menší modely s úzkými čepelemi mohou mít průměr střihu i menší, od 5 do 10 mm. Naopak větší (obouruční nebo teleskopické zahradní nůžky) se mohou vyznačovat průměrem střihu 30 až 50 mm.

Materiál nelze ignorovat – důležitá je ergonomie

Každý pořádný zahrádkář bude vždy doporučovat ověřenou kvalitu. Na základě průzkumu trhu můžeme konstatovat, že důvod je zřejmý. Kvalita zpracování je při výběru důležitým parametrem a materiály, ze kterých jsou nůžky vyrobeny, nelze podceňovat. Nekvalitní nástroje jsou spíše přítěží, zvlášt pokud jde o dlouhodobé hledisko. Laciné, plastové rukojeti se snadno poškodí, jejich ergonomie je špatná a zahradní nůžky se rychle opotřebovávají, a to včetně čepelí. Ostří můžete brousit jak chcete, nekvalitní ocel je důvodem, proč jsou nůžky po provedení pár stovek řezů tupé.

Kvalitní nerezová ocel je u čepelí podmínkou. Co se týče rukojetí, levné, plastové nůžky jsou pro hobby uživatele, ale i je to může dříve či později omrzet. I pro „sváteční“ zahrádkáře doporučujeme kvalitnější model alespoň s pogumovanou rukojetí. Rukojeti by měly být ergonomicky navržené s optimálním sklonem a tlakem pro daný účel. Některé modelové řady mají dokonce kategorizaci podle velikosti dlaně. Chybět by neměla západka k uzamčení rozchodu čepelí. Specifickou kategorii mohou představovat také zahradní nůžky pro leváky. Většina modelů je však navrhována pro leváky i praváky.

Profesionální zahradní nůžky mají svou cenu

Cena zahradních nůžek se odvíjí od značky, kvality zpracování, ale také technologie střihu. Zahradní nůžky, které stojí méně než 250–350 Kč, řadíme do kategorie hobby, což neznamená, že zde z hlediska poměru kvality a ceny nenajdete dobré nástroje, avšak odolnost a životnost se s dražšími modely nemohou rovnat, což platí i o ergonomii a kvalitě zpracování.

Zahradní nůžky cena

V cenové kategorii od 500 do 1 000 Kč můžeme najít kvalitnější dvoučepelové zahradní nůžky, ale také modely ke sklizni a technickému stříhání. Kombinace kovu a plastů je standardem. Jedná se o nejčastěji prodávanou cenovou třídu nůžek. Pokud však opravdu chcete spolehlivé nůžky do zahrady, které vydrží desetitisíce střihů, bude vás zajímat cena kolem 1 200 až 2 500 Kč. Zároveň mají dobrou ergonomii a kvalitnější provedení.

Teleskopické zahradní nůžky začínají někde na ceně 750 Kč – ty nejdražší stojí přibližně 3 750 Kč. Preferujete-li modernější technologie, kvalitní akumulátorové zahradní nůžky vás vyjdou na zhruba 3 000 až 7 500 Kč. Vrchol nabídky představují modely, jako je Makita DUP362Z s vysokým výkonem a max. průměrem střihu až 33 mm. Mají vysoce výkonný akumulátor a jsou určené pro objemové střihy nebo k řezání odolnějších dřevin v ovocných sadech.

Zahradní nůžky Felco, Fiskars i Bosch

Vycházíme-li z názorů zahrádkářů, fór, diskuzí nebo také prodejnosti, rozhodně lze určit, které zahradní nůžky si v tomto segmentu získaly důvěru a vybudovaly dobrou pověst. K profi nářadí bezpodmínečně řadíme švýcarské zahradní nůžky Felco. Vyrábí velké množství modelů k různým činnostem. Dobré jméno si značka získala především odolností a kvalitou zpracování nůžek. Výhodou je i možnost servisování nebo výměny součástek svépomocí.

Na našem trhu jsou velmi populární zahradní nůžky Fiskars. Je však potřeba vybírat z dražších modelů, výrobce má také kategorii hobby nástrojů, které jsou určené spíše k nenáročnému používání. K tomu lepšímu na trhu patří také zahradní nůžky Gardena. Z akumulátorových modelů jsou velmi oblíbené aku nůžky Bosch, Güde či Ryobi.

Otázky a odpovědi – FAQ

Víte, které zahradní nůžky si pořídíte? Uvažujete nad konkrétním modelem, ale potřebujete poradit? Zajímají vás informace ohledně technických parametrů? Neváhejte se nás ptát. Ochotně vám odpovíme a poradíme. Sekci pravidelně kontrolujeme. Budeme také velmi rádi, pokud se o své zkušenosti podělíte v komentářích. Pomůžete tak ostatním spotřebitelům.

Platí zásada, že pokud vám běžné zahradní nůžky nestačí, resp. stříháte velké objemy, nemáte pomoc nebo jsou větve na ruční nůžky příliš tlusté, pomoci mohou právě akumulátorové zahradní nůžky. Bez námahy zvládnete stříhat i větší větve, je-li to nutné. Výdrž akumulátoru se může lišit. Některé zvládnou 4 000 střihů, jiné i 10 000. Jsou vhodné k frekventovanému stříhání. Šetří vaše ruce, stisk a eliminují přetížení zápěstí. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost a větší rozměry. Také nedoporučujeme sáhnout po nejlevnějších modelech, především vzhledem ke kvalitě jejich zpracování.

Vybírat lze z kategorie nůžek k řezání ovocných stromů a révy. Platí, že v případě stříhání révy je důležitá přesnost a vyžaduje se dostatečná odolnost materiálů. Plastové nůžky rozhodně nebudou působit nejodolnějším dojmem, ale i zde záleží na preciznosti výroby. Doporučujeme například ovocnářské dvoučepelové nůžky Felco 8 nebo Felco 2. V našem srovnání, ale i zákazníky je velmi dobře hodnocen model Gardena B/M 8904-20. Za účelem sklizně vinné révy jsou často vyhledávány i modely s úzkými čepelemi, například Felco 321 nebo Felco 322.

Ano, v zahrádkářských kruzích jsou nůžky tohoto výrobce považovány za profi nářadí. Jedná se o nůžky vhodné pro leváky i praváky. Mají špičkovou ergonomii. Značka je původem ze Švýcarska a důkazem švýcarské kvality jsou i materiály, které jsou odolné a mají dlouhou životnost. V jejich portfoliu naleznete kvalitní zahradní i sklizňové nůžky. Rukojeti jsou obvykle vyráběny z kovaného hliníku a čepele z nerezové oceli, kterou lze snadno a opakovaně nabrousit.

Klasické zahradní nůžky vyžadují péči. Důvod je prostý, pokud chcete, aby vám nůžky dobře a dlouho sloužily, je nezbytné, abyste jim věnovali základní péči. Ta spočívá v pravidelném čištění od šťáv nebo pryskyřice. Důležité je pravidelné mazání pružiny, a to nejen pro chod nůžek, ale také za účelem ochrany před rzí. Používat můžete klasický olej ve spreji, např. WD-40. V praxi zahrádkáři často používají klasický rostlinný nebo olivový olej. Občas není na škodu promazat i samotné čepele. Je důležité čepele pravidelně brousit, nejen když máte pocit, že jsou otupené. Ideální je používat hladký brusný kámen, kterým brousíte ve směru od čepele, ne směrem k ní. Bruste vždy jen jedním směrem od rukojeti směrem ke špičce čepele. Můžete používat speciální brusky, které lze zakoupit u specializovaných prodejců.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(88.6%)