Kombinované sporáky

Nejlepší kombinované sporáky – plynový sporák s elektrickou troubou

Kombinované sporáky uspokojí všechny milovníky kuchyňských spotřebičů s nízkými provozními náklady, vysokou efektivitou a pokrokovými funkcemi. Hledáte rady a tipy, které by vám usnadnily výběr tohoto nepostradatelného pomocníka? Náš test kombinovaných sporáků, ve kterém jsme pro vás recenzovali nejen jeho vítěze, a sice cenově dostupný model Amica SPFS 28TLDZP X, ale i několik dalších zajímavých kousků, je v tom případě určený právě pro vás. Nezapomněli jsme ani na podrobný návod na výběr či přehled cen a ověřených výrobců těch nejlepších kombinovaných sporáků.

Publikované: 18.08.2021
Aktualizované: 02.04.2024

Jaký kombinovaný sporák koupit?

Recenze kombinovaných sporáků v našem testu zahrnují podrobný popis všech technických parametrů, funkcí a programů daných modelů. Pokud upřednostňujete rychlé rozhodování založené na základních vlastnostech spotřebiče, máme pro vás krátké shrnutí toho nejdůležitějšího o 3 kvalitních a chytrých produktech, které jsme „ocenili“ speciálními štítky.

Názov Hodnotenie Detail
Amica SPFS 28TLDZP X   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Candy CCGM9025P-X   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Mora K 5250 AW   ✔   Najpredávanejšie5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Amica SPFS 28TLDZP X

Amica SPFS 28TLDZP X

Volně stojící kombinovaný sporák, 4 hořáky, objem trouby 65 l, energetická třída A, ventilátor + kruhové topné těleso.

Zobrazit více info

Kombinovaný sporák Amica má k dispozici plynovou varnou desku s klasickou sestavou čtyř varných zón a elektrickou troubu o objemu 65 litrů s ventilátorovou tepelnou úpravou, díky které lze ušetřit elektrickou energii. Ovládání je řešeno tradičním způsobem na bázi otočných tlačítek, která zapalují hořáky, ale také nastavují funkci a teplotu v troubě. V rámci příslušenství spotřebitel v ceně zboží získává jeden chromový rošt a dva plechy, které lze uskladnit v rozsáhlém úložném prostoru nacházejícím se ve spodní části kombinovaného sporáku.

Cenový trhák
Beko FSM 52020 DW

Beko FSM 52020 DW

Volně stojící kombinovaný sporák, 4 hořáky, objem trouby 55 l, energetická třída A, ventilátor a kruhové topné těleso.

Zobrazit více info

Volně stojící kombinovaný sporák Beko nabízí v rámci příkonu 2 000 wattů varnou desku se čtyřmi hořáky a horkovzdušnou troubu o objemu 55 litrů, která je vyhřívána topným tělesem kruhového tvaru, ale také ventilátorem. K dispozici je hned několik funkcí trouby – rozmrazování, grilovací program, ale také statické pečení či horní a spodní ohřev. Všechny tyto funkce spolu s regulací teploty trouby a zapalováním hořáků jsou nastavitelné pomocí tradičních otočných tlačítek, která zajišťují snadné ovládání spotřebiče.

Náš TIP
Whirlpool WS5G8CHX/E

Whirlpool WS5G8CHX/E

Volně stojící kombinovaný sporák, 4 hořáky, objem trouby 57 l, energetická třída A, hydrolytický samočisticí systém, ventilátor, gril.

Zobrazit více info

V dané třídě patří kombinovaný sporák Whirlpool cenou k těm dražším, ale zaujme již moderním designemObjem trouby je sice menší, nicméně nabídne velmi rychlý ohřev a elektrické zapalování hořáků. K dispozici je také režim odmrazování, gril nebo speciální režim na přípravu pizzy. Výhodou je i inovativní hydrolytický samočisticí systém.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Kombinované sporáky v sobě spojují plynovou varnou desku a elektrickou troubu. Při hodnocení vybraných modelů jsme se zaměřovali na oba spotřebiče, o něco větší pozornost jsme však věnovali troubě. Důvodem je fakt, že plynové varné desky jsou až na pár výjimek k nerozeznání, ať už sáhnete po vysloveně levném, nebo dražším kombinovaném sporáku. Gros našeho recenzování tvořilo právě hodnocení a porovnávání jednotlivých technických parametrů, funkcí a programů, na jeho začátku jsme si proto vytvořili „návod“, který nám pomohl při udělování jednotlivých štítků.

Poměr mezi cenou, výkonem a kvalitou
Funkce a programy trouby
Bezpečnostní prvky
Energetická náročnost
Výkon a průměr hořáků
Dodávané příslušenství

Hodnocení a porovnávání poměru mezi cenou a kvalitou, funkcí, počtu a typu programů, celkového provedení kombinovaného sporáku a dalších technických parametrů byly pouze částí našeho recenzování vybraných modelů. Abychom vám přinesli co nejobjektivnější pohled, zaměřili jsme se i na spotřebitelské recenze kombinovaných sporáků. V úvahu jsme brali zejména ty na ověřených stránkách jako heureka.cz, mall.cz, kasa.cz, alza.cz či datart.cz. Naše konečné verdikty jsme srovnávali i s těmi na jiných nezávislých online portálech. V neposlední řadě jsme vybírali produkty z nabídky spolehlivých výrobců. Do testu se proto dostaly spotřebiče od značek AEG, Electrolux, Mora, Amica a Gorenje.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze kombinovaných sporáků

Kombinované sporáky patří k úsporným a efektivním kuchyňským spotřebičům. Aby tomu tak bylo i ve skutečnosti, je třeba vybírat pečlivě a s rozumem. Podstatnou část práce jsme udělali za vás právě ve svých recenzích kombinovaných sporáků, které jsou výsledkem desítek hodin zodpovědného hodnocení a porovnávání všech důležitých parametrů, vlastností i reálných spotřebitelských zkušeností.

Víťaz testu

Amica SPFS 28TLDZP X

Volně stojící kombinovaný sporák, 4 hořáky, objem trouby 65 l, energetická třída A, ventilátor + kruhové topné těleso.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Volně stojící kombinovaný sporák Amica disponuje plynovou varnou deskou se čtyřmi hořáky tří různých velikostí. Kombinované sporáky totiž většinou obsahují jeden velký hořák, dvě středně velké varné zóny a jednu malou pro vaření a ohřívání pokrmů náchylnějších ke spálení za použití většího ohně. Jinak to není ani v tomto případě. Z hlediska materiálů byl při sestavení spotřebiče použit zejména nerez.

Kombinovaný sporák Amica je snadno ovladatelný, a to prostřednictvím šesti otočných tlačítek. Zatímco čtyři z nich jsou určeny k zapalování jednotlivých hořáků, další dvě přísluší k nastavení klasické trouby o objemu 65 litrů. Jedno z tlačítek reguluje teplotu uvnitř trouby, která během čtyř minut dokáže dosáhnout teploty 150 stupňů Celsia, přičemž druhé tlačítko slouží ke zvolení požadované funkce trouby. Spotřebitel má v rámci trouby k dispozici devět funkcí, ke kterým patří například horní či spodní ohřev, ventilátor, grilovací režim, ale i rozmrazování a statické pečení. Trouba je vybavena minutkou, která se vizuálně zobrazuje na displeji, přičemž vypršení nastaveného času je také signalizováno zvukem.

Přestože trouba nedisponuje samočisticí funkcí, udržování čistoty uvnitř trouby je snadné díky použitým materiálům. Velkou výhodou tohoto spotřebiče z dílny značky Amica je výsuvný odkládací prostor nacházející se ve spodní části kombinovaného sporáku. Určen je k uskladnění příslušenství, jako jsou pánve, hrnce, plechy či pekáče. V rámci bezpečnosti je sporák vybaven černým lakovaným příklopem na ochranu varné desky, ale také pojistkou plynu či tlumeným zavíráním dvířek trouby s cílem minimálního až nulového poškození v případě hrubšího zacházení s nimi.

Díky ovládání prostřednictvím otočných tlačítek lze konstatovat, že jde o zařízení vhodné i do domácností seniorů, kteří jsou zvyklí spíše na takový typ ovládání. Spotřebitele jistě potěší velká kapacita a rozměry trouby, které jsou vhodné pro dvou až čtyřčlennou domácnost, nebo trojité sklo, které udržuje teplotu uvnitř trouby stabilní. Výhodou je úložný prostor ve spodní části kombinovaného sporáku, kde se dá uskladnit příslušenství jako dva plechy a chromový rošt, které spotřebitel získává v ceně zboží. Spotřebič z dílny Amica přichází také s nevýhodami v podobě nepraktického umístění největšího hořáku v přední části varné desky a velmi slabého tónu minutky.

Pozitíva

Poměr ceny a výkonu
Spousta funkcí
Intuitivní ovládání

Negatíva

Tichý tón minutky
Velký hořák v přední části varné desky

Typ: volně stojící kombinovaný sporák ● Počet varných zón: 4 ● Objem trouby: 65 l ● Systém tepelné úpravy trouby: ventilátor ● Energetická třída: A ● Příkon: 2 900 W ● Spotřeba elektřiny: 0,99/0,87 kWh ● Napětí : 230 V ● Rozměry: 85 x 50 x 60 cm ● Hmotnost: 31,9 kg

Cenový trhák

Beko FSM 52020 DW

Volně stojící kombinovaný sporák, 4 hořáky, objem trouby 55 l, energetická třída A, ventilátor a kruhové topné těleso.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Kombinovaný sporák Beko obsahuje jisté rysy tradičních bílých kombinovaných spotřebičů, které kuchyně zvykly zdobit v minulém desetiletí. V současnosti jsou sice preferovány spíše modernější kousky tmavého provedení, nicméně klasika přetrvává, a to zejména díky jednoduchému ovládání a množství základních funkcí. Kombinovaný sporák klasicky disponuje plynovou varnou deskou a elektrickou troubou, která je v tomto případě vybavena tepelnou úpravou v podobě kruhového topného tělesa a ventilátoru.

Plynová varná deska je sestavena ze čtyř hořáků tří různých velikostí, čímž je umožněna různá intenzita vaření. Integrované zapalování je elektrické. O bezpečnost této části sporáku se stará pojistka plynu. Horkovzdušná trouba o objemu 55 litrů je vybavena sedmi pečícími programy, přičemž mezi ně patří grilovací program, horní a spodní ohřev, statické pečení, rozmrazování a pod. Díky přítomnému ventilátoru lze při rozjíždění provozu trouby ušetřit elektrickou energii, avšak je třeba si uvědomit, že tato teplotní jednotka nepřispívá k lepšímu propečení pokrmu.

Ovládání varné desky i trouby funguje na zažitém principu v podobě otočných tlačítek, která jednak spouští zapalování a nastavují intenzitu ohně hořáků, jednak si plní úlohu při výběru pečicího programu v troubě a přizpůsobování teploty v ní. Displej na tomto spotřebiči rozhodně nehledejte. Jedná se totiž o jednoduchý spotřebič disponující základní výbavou. Co však v souvislosti s kombinovaným sporákem Beko může při výběru zavážit, je dvojité sklo dvířek na troubě a příslušenství ve formě plechu a roštu, které získáváte v ceně zboží.

Z hlediska výkonu jde o dostačující spotřebič, který v rámci cenové hladiny patří k tzv. zlaté střední cestě v kategorii kombinovaných sporáků. Kromě toho, že horkovzdušná trouba dobře peče, je třeba zmínit i jisté nevýhody. V rámci bezpečnosti je negativním znamením fakt, že se celý spotřebič za provozu trouby velmi nahřívá. Rošt, který je k dispozici v ceně zboží, také není nejkvalitnější, jelikož dochází ke vzniku škrábanců po vnitřních bocích trouby. Ventilátor není nejtišší, přičemž praktické nožičky kombinovaného sporáku mohou potenciálně přispívat k poškození podlahy poškrábáním. Počet funkcí a výkon se sice rovná ceně produktu, ale kvalitativně od tohoto spotřebiče není třeba čekat nějaké zázraky.

Pozitíva

Poměr cena/výkon
Dobře peče

Negatíva

Celý sporák se nahřívá při zapnuté troubě
Nepraktický rošt
Hlučný ventilátor

Typ: volně stojící kombinovaný sporák ● Počet varných zón: 4 ● Objem trouby: 55 l ● Systém tepelné úpravy trouby: kruhové topné těleso + ventilátor ● Energetická třída: A ● Příkon: 2 000 W ● Spotřeba elektřiny: 0,88/0, 83 kWh ● Napětí: 220-240 V ● Rozměry: 85 x 50 x 60 cm ● Hmotnost: 40,8 kg

Náš TIP

Whirlpool WS5G8CHX/E

Volně stojící kombinovaný sporák, 4 hořáky, objem trouby 57 l, energetická třída A, hydrolytický samočisticí systém, ventilátor, gril.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

V dané třídě patří kombinovaný sporák Whirlpool cenou k těm dražším, ale zaujme již moderním designem. Objem trouby je sice menší, nicméně nabídne velmi rychlý ohřev a elektrické zapalování hořáků. K dispozici je také režim odmrazování, gril nebo speciální režim na přípravu pizzy. Výhodou je i inovativní hydrolytický samočisticí systém.

Kombinované sporáky mají své nesporné výhody. Jednou z nich je, že kombinují využití elektrické energie a plynu. Plynový sporák má integrované elektrické zapalování, což používání jistě usnadňuje. Výkon čtyř hořáků můžete snadno ovládat otočnými regulátory. Počítejte s tím, že tento model Whirlpool je široký 50 cm, tudíž prostoru na varné desce není úplně na rozdávání. Většinou však tento rozměr bohatě stačí.

Horní varná deska je dodávána se skleněným poklopem, kterým můžete hořáky překrýt, pokud sporák aktuálně nepoužíváte. Zamezíte tak zbytečnému znečištění varných zón. Whirlpool se pyšní speciální technologií hořáků, které dokážou o 20 % efektivněji předávat teplo. Každý hořák má vlastní bezpečnostní ventil StopGas. Litinová mřížka je dvoudílná a poměrně masivní. Hrnce a pánve tak mají velmi dobrou stabilitu. Sporák je v barvě inoxlook, která působí velmi luxusně, a kombinovaný sporák tak zapadne do konceptu každé moderní kuchyně.

Kvůli menší šířce kombinovaného sporáku se zmenšil objem trouby, a to na 57 litrů. Oproti 60cm verzi tak máte o téměř 15 litrů méně. Takovým případem je i sporák Beko FSM 62330 DWT o objemu 72 litrů. Elektrická trouba poskytuje širokou programovou nabídku. Kromě běžného režimu pečení můžete využít také funkci ventilátoru, program gratinování, rozmrazování, rychlý předehřev nebo režim na pizzu. Pečení je podle zkušeností zákazníků velmi efektivní. Výhodou cirkulace je to, že můžete péct více druhů pokrmů současně, aniž by došlo k pachové extrakci zbylých pokrmů.

Na přední straně sporáku naleznete velký LED displej. Nastavit si můžete také časovač. Čištění problémem určitě nebude, jelikož můžete troubu pravidelně zbavovat mastnoty a nečistot díky samočisticímu režimu (hydrolytické čištění). Bez potřeby čisticích prostředků se horká pára postará o to, že trouba bude maximálně čistá. Praktické je čištění skleněných dvířek, neboť sklo je vyjímatelné a lze ho umýt v myčce nádobí.

V tomto segmentu spotřebitelé často hledají levná řešení. Kombinovaný sporák Whirlpool WS5G8CHX/E levný není, i přesto patří k modelům, které dokážou i za vyšší částku nabídnout přiměřenou kvalitu. Zákazníci jsou vděční za velmi kvalitní zpracování a materiály. Elektrická trouba má integrovaný ventilátor, na který výrobce poskytuje samostatnou záruku v délce trvání 5 let. Sporák má čtyři varné zóny s kvalitními hořáky a masivní litinovou mřížkou. Zapalování je elektrické.

Objem trouby činí 57 litrů, což je méně než v případě často levnější konkurence, nicméně tento nedostatek výrazněji nevadí. Velmi vítané jsou programy a režimy pečení, kterých má trouba dostatek, např. i gril, rozmrazování, režim na pizzu nebo režim rychlého předehřevu. Cirkulace vzduchu je rovnoměrná, i proto je výsledek pečení velmi dobrý. Sporák má přehledný displej s digitálním časovačem. Údržba není problémem, protože kombinovaný sporák disponuje hydrolytickým samočisticím systémem. Celkově tak sporák nemá žádné výrazné nedostatky, a pokud vám nevadí větší investice, špatný krok určitě neuděláte.

Pozitíva

Integrovaný ventilátor – záruka pět let
Samočisticí systém – hydrolytický
Moderní designové provedení

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Objem trouby (menší šířka)

Typ varné desky: plynová ● Typ trouby: elektrická ● Energetická třída: A ● Spotřeba energie na jeden cyklus: 0,99 kWh ● Celkový příkon: 2 700 W ● Počet varných zón: 4 ● Objem trouby: 57 l ● Ventilátor: ano ● Gril: ano ● Hmotnost: 42 kg ● Šířka: 50 cm ● Hloubka: 60 cm ● Výška: 85 cm

Beko FSM 62330 DWT

Volně stojící kombinovaný sporák, 4 hořáky, objem trouby 72 l, energetická třída A, ventilátor, gril.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Beko FSM 62330 DWT kombinuje elektrickou troubu a plynovou varnou desku se čtyřmi litinovými hořáky. Sporák má integrované elektrické zapalování, které usnadňuje ovládání sporáku. Trouba má dostatečný objem a nechybí ani teleskopické výsuvné lišty za účelem snazší manipulace. Ve výbavě jsou také funkce, jako je gril nebo rozmrazování.

Model Beko FSM 62330 DWT je široký 60 cm a varné zóny poskytují dostatek prostoru i pro větší hrnce. Sporák má k dispozici čtyři hořáky. Dvě varné zóny vzadu mají příkon 2 000 W. Vpředu se nachází malá varná zóna s příkonem 1 000 W a vedle ní největší s výkonem 2 900 W. Díky tomuto rozmístění je na sporáku při vaření vždy dostatek místa. Hloubka sporáku je rovněž 60 cm. Vysoký je standardně 90 cm. Ve spodní části se nachází klasická přihrádka na plechy.

Plynová varná deska má integrované elektrické zapalování, stisknutím knoflíku tak oheň hoří. Mřížka je litinová, a pokud sporák aktuálně nepoužíváte, můžete jej zakrýt praktickou výklopnou skleněnou deskou. Každá varná zóna má samostatný otočný regulátor intenzity hoření. Sporák má také bezpečnostní pojistku (StopGas), která v případě zhasnutí plynu okamžitě zastaví přívod plynu, aby nedocházelo ani k minimálnímu úniku. Zařízení patří do energetické třídy A.

Elektrická trouba disponuje horkovzdušným ventilátorem. Díky tomu trouba o objemu 72 litrů využívá technologii 3D pečení, kdy topná tělesa v kombinaci s ventilátorem zajišťují optimální cirkulaci tepla po celém objemu trouby. Díky tomu můžete v troubě péct i různé typy pokrmů. Mezi funkcemi naleznete horní či dolní ohřev, ale také režim rozmrazování nebo grilu. Dvířka trouby jsou celoskleněná, avšak spotřebitelé avizují, že jsou velmi horká a že horký vzduch proniká k ovládacím otočným regulátorům, které jsou následně velmi horké. Jedná se tak o malý nedostatek, který může někoho zaskočit. Trouba má také praktický digitální časovač s akustickým signálem. O zbývajícím čase vás informuje na praktickém LED displeji.

Elektrická trouba má také režim horní + spodní ohřev a ventilátor. Ideální režim k pečení kynutých koláčů. Rošt má v troubě pět pozic. Trouba je dostatečně prostorná. Plusem je i teleskopické vysouvání plechu, což uživateli usnadňuje manipulaci s horkými plechy. Zákazníci chválí rychlost ohřevu trouby a její rovnoměrné pečení.

Levný kombinovaný sporák s elektrickou troubou a ventilátorem je na našem domácím trhu velice oblíbený. Důkazem toho je jeho vysoká prodejnost. V našem srovnání má úspěch také z hlediska poměru ceny a kvality. Důvodem však není jen samotná cena. Spotřebiteli tento sporák nabídne vše, co potřebuje. Varná deska má čtyři varné zóny a zákazníky velmi těší uspořádání hořáků. Díky tomu je rozmístění hrnců velmi praktické. Zapalování je elektrické, na zápalky nebo zapalovač proto myslet nemusíte.

Horkovzdušná elektrická trouba má dostatečný objem a vyznačuje se také teleskopickým vysouváním plechů. Drobným nedostatkem je velmi horké jinak trojdílné termosklo, které propouští poměrně hodně tepla, a to přímo směrem k otočným regulátorům. Trouba má i režim grilu a také režim rozmrazování. Spotřebitelům se líbí i moderní design.

Pozitíva

Moderní vzhled
Velká varná deska
Gril a ventilátor

Negatíva

Odvod horkého vzduchu z trouby

Typ varné desky: plynová ● Typ trouby: elektrická ● Energetická třída: A ● Spotřeba energie na jeden cyklus: 0,91 kWh ● Celkový příkon: 2 400 W ● Počet varných zón: 4 ● Objem trouby: 72 l ● Ventilátor: ano ● Gril: ano ● Hmotnost: 57,7 kg ● Šířka: 60 cm ● Hloubka: 60 cm ● Výška: 90 cm

Další zajímavé produkty

Pokud jste nenašli to pravé ořechové, máme pro vás ještě několik krátkých tipů na zajímavé kombinované sporáky, které na nás udělaly dobrý dojem. Některé z nich vynikají netradičními funkcemi, jiné nízkou pořizovací cenou či nadstandardním objemem, všechny z nich však patří ke kvalitním a spolehlivým.

Mora K 560 AW patří k nejlevnějším kombinovaným sporákům, na které jsme narazili. Zároveň na něm naleznete integrované zapalování hořáků, plynové pojistky i funkci Eco Clean k samočištění trouby o objemu 62 l, která je vybavená ventilátorem i kruhovým topným tělesem a disponuje 7 programy. K minusům patří absence digitálního časovače a poněkud vyšší spotřeba elektřiny, a to až 1,03 kWh při klasickém režimu pečení.

Kombinovaný sporák Beko FSM 52020 DW je již o něco dražším modelem s nízkou spotřebou elektřiny, která činí 0,83 kWh na jeden cyklus pečení. Trouba má objem 55 l, je vybavená ventilátorem i kruhovým tělesem a disponuje zajímavými programy, jako je rozmrazování, gril či funkce Steam Shine k samočištění. Na kombinovaném sporáku Beko FSM 52020 DW, který je dodáván s jedním roštem a plechem, naleznete plynové pojistky i integrované zapalování.

Fagor 3CLG-610BB patří mezi kombinované sporáky za poněkud vyšší pořizovací cenu. Je vybavený 77litrovou troubou s 11 režimy a dvířky s trojitým sklem. Najdete u něj praktický úložný prostor, integrované zapalování hořáků i pojistku plynu. Kombinovaný sporák Fagor patří do energetické třídy A.

Kombinovaný sporák Amica SPFS 28TLDZP X disponuje senzorickým ovladačem, rychlým ohřevem, otočným rožněm, teleskopickými výsuvy, funkcí rozmrazování a dvířky se speciálním tlumením při jejich zavírání. Sporák Amica spadá do energetické třídy A, jeho spotřeba elektřiny při pečení činí 0,99 nebo 0,87 kWh a je vybavený 58litrovou troubou. Z hlediska ceny jde o zlatou střední cestu.

Mora K 563 BS je další kombinovaný sporák z cenové kategorie do 8 000 Kč, který zaujme funkcemi, výkonem i kvalitou. Nachází se na něm integrované zapalování hořáků, plynová pojistka, 62litrová trouba s ventilátorem a topným tělesem, systémem samočištění a až 11 programy, kovově-skleněný poklop varné desky a smaltovaná mřížka StabilPlus. Tento sporák patří do energetické třídy A a je dodáván s jedním roštem a pečicím plechem.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Zajímá vás, které modely aktuálně patří ke spotřebitelsky nejatraktivnějším? V tom případě nepřehlédněte následující tabulku nejprodávanějších kombinovaných sporáků na portálu Heureka. Tabulku na základě nejnovějších dat průběžně upravujeme, proto se z ní dozvíte jen ty nejaktuálnější informace.

Názov Hodnotenie Detail
Mora K 5250 AW5*Zobrazit produkt
Amica SPFS 28TLDZP X5*Zobrazit produkt
Mora K 8668 BS5*Zobrazit produkt
Mora K 224 AW5*Zobrazit produkt
Beko FSM 62330 DXT5*Zobrazit produkt

Kombinované sporáky v sobě spojují všechny výhody rychlého a efektivního ohřevu plynové varné desky a elektrické trouby s pokrokovými funkcemi a nízkou spotřebou energií. Zlatou střední cestou jsou i z hlediska ceny. Ve svém návodu se vám pokusíme poradit, jestli je pro vás tato alternativa vhodná, a pokud ano, tak jak vybrat to nejlepší přímo pro vás. Podíváme se na všechny důležité parametry, jako je umístění kombinovaného sporáku, jeho energetická náročnost, funkce či praktické vlastnosti.

Jak vybrat kombinovaný sporák

  • Volně stojící, nebo vestavný kombinovaný sporák?
  • Energetická náročnost
  • Elektrická trouba: ano, či ne?
  • Vnitřní rozměry, objem a tvar trouby
  • Úprava trouby z hlediska tepla
  • Funkce a vlastnosti trouby
  • Programy trouby
  • Údržba: kombinovaný sporák se samočištěním, či bez něj?
  • Plynová varná deska: ano, nebo ne?
  • Typ, provedení a funkce varné desky
  • Počet, průměr a výkon hořáků
  • Dodávané příslušenství
  • Cena a renomovaní výrobci

Volně stojící, nebo vestavný kombinovaný sporák?

Je pro vás lepší volně stojící, nebo vestavný kombinovaný sporák? Toto je otázka, na kterou byste si měli odpovědět hned na začátku svého nákupu. K hlavním výhodám volně stojících modelů (kterým se v návodu budeme věnovat přednostně) patří nižší pořizovací cena, možnost jejich přemisťování a také to, že nemusí být zabudované do nábytku. Nevýhodou je fakt, že se jedná o jeden spotřebič, který v sobě spojuje troubu a varnou desku. Z toho důvodu ho nemůžete instalovat odděleně, v případě poruchy jednoho či druhého spotřebiče navíc musíte vyměnit celý sporák.

Vestavné kombinované sporáky je nezbytné zabudovat do nábytku. Proto jsou vhodnou volbou pro ty, kteří svou kuchyni teprve navrhují. Výhodou je, že jde o 2 samostatné spotřebiče, elektrickou troubu a plynovou varnou desku, které můžete umístit odděleně. Plusem je také skutečnost, že v případě poruchy není nutné vyměnit oba, ale pouze jeden spotřebič. K nevýhodám patří vyšší pořizovací cena a náročnější montáž.

S umístěním kombinovaného sporáku souvisí i jeho rozměry, 99 % modelů s klasickou varnou deskou, kterou tvoří 4 varné zóny, je hlubokých i širokých 50 až 60 cm. Výška se za všech okolností pohybuje kolem 80–85 cm. Pokud vám tyto standardní rozměry nevyhovují, doporučujeme vám hledat mezi sporáky na míru.

Energetická náročnost

Informace o energetické náročnosti daného spotřebiče naleznete na energetickém štítku. Většina z nich souvisí s troubou, přičemž je jedno, zda se jedná o plynový, elektrický, nebo kombinovaný sporák. V případě kombinovaných modelů, které jsou vybavené i ventilátorem nebo kruhovým topným tělesem, najdete v pravém dolním rohu energetického štítku 2 údaje o spotřebě elektřiny na jeden cyklus pečení. Nachází-li se na něm pouze jeden údaj, jde o troubu bez ventilátoru i kruhového topného tělesa.

Velký kombinovaný sporák do domácnosti

  • Spotřeba na jeden cyklus v případě běžného teplotního programu (bez ventilátoru / kruhového topného tělesa) – zpravidla je vyšší. Za přijatelnou spotřebu u sporáků z energetické třídy A lze považovat cca 0,80–0,86 kWh/cyklus. Pozor, objemnější trouba může spotřebovávat i podstatně více elektřiny.
  • Spotřeba na jeden cyklus v případě programu s použitím ventilátoru / kruhového topného tělesa – u dostatečně energeticky úsporných modelů se pohybuje kolem 0,70–0,75 kWh/cyklus.

Spotřeba varné desky není na štítku nikdy uváděna. Důvodem je předpoklad, že desku nebudete využívat nepřetržitě po dobu několika hodin. Abyste si proto udělali co nejlepší představu o reálné energetické náročnosti daného sporáku, nepřehlédněte informaci o energetické třídě, do které patří.

  • Kombinované sporáky mohou spadat do energetické třídy A+++ až D.
  • Třída A+++ je nejúspornější, třída D energeticky nejnáročnější.
  • Celkem 99 % novějších kombinovaných sporáků spadá do třídy A, případně do lepších, úspornějších tříd A+, A++ nebo A+++.

Elektrická trouba: ano, či ne?

Nejprve byste si měli promyslet, zda je pro vás vůbec elektrická trouba vhodnou volbou. I dnes totiž existuje velké množství zastánců plynových modelů. Pokud zjistíte, že vám vyhovují jejich vlastnosti, nehledejte mezi kombinovanými, ale plynovými sporáky.

K výhodám plynových trub patří větší objem, vyšší max. teplota (zpravidla cca 300 °C) a nízká spotřeba. Nevýhodami jsou méně přesná regulace teploty, minimum pokročilých funkcí, jako je časovač nebo speciální programy sušení či zavařování, vyšší min. teplota, kterou lze nastavit až od 100 °C, a fakt, že tyto spotřebiče většinou disponují jen spodním ohřevem.

V závislosti na ceně disponují elektrické trouby spodním i horním ohřevem, mohou být vybavené řadou zajímavých programů, mají přesnou regulaci teploty, digitální časovač a minimální teplotu na nich můžete nastavit již od cca 50 °C. K minusům této alternativy patří vyšší spotřeba elektřiny a menší objem (ve srovnání s plynovými troubami ze stejné cenové kategorie) a nižší max. teplota (do 250–275 °C).

Vnitřní rozměry, objem a tvar trouby

Elektrické trouby u kombinovaných sporáků mají tradičně 60litrový objem, což je dostačující pro klasické, čtyřčlenné rodiny. Samozřejmě existují i menší, cca 50litrové, nebo větší, cca 70litrové alternativy. Pokud pečete v menším množství, nedoporučujeme vám volit zbytečně velkou troubu. Její vnitřní objem totiž souvisí i se spotřebou: větší trouba = vyšší spotřeba elektřiny.

Rozměry kombinovaného sporáku

Dalším důležitým parametrem jsou vnitřní rozměry trouby, které rozhodují o tom, jak velký plech do ní můžete vložit. U některých spotřebičů najdete i informaci o max. velikosti plechu, která je udávána v centimetrech čtverečních. Do menších trub o objemu přibližně 60 l se zpravidla vejdou plechy o ploše kolem 1 100 cm2, do těch s objemem 70 l a více klidně i plechy o ploše větší než 1 300 cm2.

Neméně podstatným je údaj o tvaru trouby. Nejčastěji se setkáte s hranatými modely, v současnosti jsou však dostupné i ty oválné. Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma alternativami je způsob distribuce a cirkulace horkého vzduchu. Oválné trouby napodobují pečení v klasických pecích na dřevo, proto jsou považovány za efektivnější.

Úprava trouby z hlediska tepla

U nejlevnějších kombinovaných sporáků se většinou nacházejí trouby bez ventilátoru či kruhového topného tělesa, což znamená, že v nich nelze využívat horkovzdušné pečení. Trouby s možností horkovzdušného pečení se dále dělí na ty s ventilátorem, kruhovým topným tělesem nebo kombinací těchto 2 technologických řešení.

  • Kombinovaný sporák s horkovzdušnou troubou s ventilátorem: Ventilátor je jakási klasika. Slouží k tomu, aby v troubě rozháněl teplý vzduch. Pozor, není určený k jeho ohřívání. Právě proto jde o méně efektivní způsob horkovzdušného pečení. Pokud chcete dosáhnout dokonalých výsledků, neměli byste používat více než jeden plech, přesněji řečeno péct na více než jednom patře. Výhodou kombinovaných sporáků s ventilátorem je zejména nižší pořizovací cena.
  • Kombinovaný sporák s horkovzdušnou troubou s kruhovým topným tělesem: Kruhové topné těleso, kterým jsou vybaveny dražší sporáky, do trouby vhání již předem ohřátý vzduch, díky tomu dochází k jeho lepší cirkulaci a distribuci do celého prostoru. Z toho důvodu můžete péct na více patrech naráz. Výhodou je také menší míra míchání pachů.
  • Kombinovaný sporák s horkovzdušnou troubou s ventilátorem i kruhovým topným tělesem: Kombinované sporáky s elektrickou troubou, která je vybavená ventilátorem i kruhovým topným tělesem, jsou nepochybně nejefektivnější alternativou. Tento typ naleznete zejména u dražších modelů, výjimečně však i u těch za cenu do 8 000 Kč. Výhodou je několik programů a také skutečnost, že můžete využívat horkovzdušné pečení i bez použití ventilátoru.

Kombinovaný sporák s plynovou varnou deskou a elektrickou troubou

Trouba s osvětlením, časovačem i LED displejem

Jak už jsme naznačili výše, elektrické trouby mohou disponovat řadou zajímavých funkcí a programů. Některé z nich patří k úplnému základu, jiné nejsou nezbytné, ale velmi nápomocné a praktické.

  • Osvětlení: Mělo by se nacházet na úplně každé troubě. Všímejte si možnosti jeho vypnutí/zapnutí. U některých modelů světlo v troubě svítí nonstop během celého pečení, u některých ho můžete vypnout.
  • Časovač: Dnes byste ho měli najít na každém kombinovaném sporáku, výjimkou jsou jen ty nejlevnější kousky. Na výběr máte 2 verze časovače, a to takový, který vás na uplynutí nastaveného času pouze upozorní zvukovou kontrolkou, nebo takový, který troubu automaticky vypne.
  • Ovládání a displej: Na každém kombinovaném sporáku naleznete mechanické knoflíky. Novější modely bývají vybavené také LED displejem, dokonce několika dotykovými tlačítky. Displej považujeme za celkem důležitý prvek. To, zda sáhnete po čistě mechanickém, nebo mechanicko-digitálním ovládání, záleží jen na vašem vkusu.
  • Výsuvy: Na výběr máte klasické a teleskopické výsuvy. Druhá alternativa je o něco lepší. Plech totiž zvládnete vytáhnout jednou rukou a bez jeho přidržování, což je bezpečnější i pohodlnější.
  • Dvířka: Všímejte si počtu vrstev skla, ze kterých jsou dvířka vyrobená. Za dostačující minimum považujeme 2, úplným ideálem jsou 3 vrstvy. Vícevrstvá dvířka zůstávají během pečení chladná. Zároveň mají lepší tepelněizolační vlastnosti, které snižují provozní náklady na chod spotřebiče.
  • Dětská pojistka: Slouží k zablokování mechanických knoflíků, dotykových tlačítek a dalších ovládacích prvků. Pokud narazíte na model s dětskou pojistkou, nepřehlédněte informaci, zda se nachází jen na varné desce, pouze na troubě, nebo na obou částech sporáku.

Sušení, rozmrazování i ohřev talířů

V první řadě se zaměřte na údaj, kolika programy daná elektrická trouba disponuje. U nejlevnějších kombinovaných sporáků bez ventilátoru či kruhového topného tělesa narazíte na max. 4 základní programy. Většinou se jedná o horní a dolní ohřev, gril a různé kombinace těchto programů. U těch dražších se jich může nacházet 10 a víc. Na následujících řádcích se podíváme na některé speciální programy, bez kterých jistě přežijete, přípravu jídla však dokážou podstatně usnadnit či ozvláštnit.

  • Rozmrazování: Slouží k šetrnému rozmrazování potravin.
  • Ohřev talířů: Jedná se o další „jemný“ program, v jehož případě můžete ohřát talíře, ale i šálky nebo rozmrazovat jídlo.
  • Kombinovaný sporák s parním pečením: Velmi populární a moderní alternativa pro zdravější pečení, kterou najdete jen u dražších kombinovaných sporáků. V praxi je při přípravě jídla do trouby vháněno malé množství páry.
  • Sušení: Pokud si vyberete kombinovaný sporák s programem na sušení ovoce, zeleniny, hub či bylinek, nebudete muset investovat do samostatné sušičky. Všímejte si teplotního rozsahu, ve kterém můžete tento program regulovat. Nejlepší je, pokud lze nejnižší teplotu nastavit na šetrných 40 °C, kdy si sušené potraviny zachovávají většinu prospěšných látek. Max. teplota se obvykle pohybuje kolem 100 °C.

Programy elektrické trouby

Údržba: kombinovaný sporák se samočištěním, či bez něj? 

Troubu můžete mýt klasicky, případně můžete sáhnout po kombinovaném sporáku se samočištěním. Na trhu jsou dostupné různé samočisticí funkce, v rámci nichž jsou využívány různé technologie. Pokud se rozhodnete pro koupi sporáku bez systému samočištění, doporučujeme vám hledat alespoň takový, v jehož případě se stěny trouby snadno udržují. Jedním ze „šikovných“ materiálů je např. smalt.

  • Čištění párou: Nejčastěji narazíte na funkci AquaClean nebo Eco Clean. V obou případech jde o samočištění pomocí páry. Do trouby vložíte plech či jinou tepelně odolnou nádobku, nalijete do ní vodu (většinou 500 ml), zapnete funkci samočištění a po jejím skončení nečistoty setřete hadříkem.
  • Čištění katalýzou: U této technologie, která je využívána výjimečně, musí být stěny trouby vyrobené ze speciálního materiálu. Po spuštění samočištění se nahřejí na vysokou teplotu. Spálené nečistoty stačí také jednoduše otřít. Nevýhodou je kratší životnost tohoto speciálního materiálu.
  • Čištění pyrolýzou: Je považováno za nejefektivnější. Trouba se při čištění nahřeje na více než 500 °C, takže dojde ke spálení všeho. K odstranění nečistot použijete opět hadřík či houbičku.

Plynová varná deska: ano, nebo ne?

Stejně jako v případě trouby je nutné zvážit nevýhody a výhody plynových varných desek. V porovnání s těmi elektrickými jsou účinnější a výkonnější. Výjimkou je rovněž výkonná až výkonnější indukce. K plusům patří také nízká spotřeba, snadnější údržba a menší náchylnost k mechanickému poškození. Negativa plynových varných desek zahrnují méně přesnou regulaci teploty, bezpečnostní riziko a nemožnost využívat zbytkové teplo, což je i výhodou, neboť nedochází ke zbytečným tepelným ztrátám.

Typ, provedení a funkce varné desky

U klasických varných desek, které tvoří plynové hořáky, se zaměřte na výrobní materiál. K běžně využívaným patří různé kovové slitiny. Za nejodolnější a nejtrvalejší je považována litina. Nedílnou součástí hořáků jsou rošty či mřížky. Všímejte si jejich provedení, stability a použitých materiálů.

  • Rošty Stabil Plus jsou jakýmsi nepsaným standardem. Na spodní straně mají silikonové pásky, které zabraňují jejich samovolnému pohybu po varné desce.
  • Nejlepším materiálem je i v tomto případě litina. „Obyčejný“ kov má kratší životnost a může podlehnout korozi.
  • Na výběr máte jedno-, dvou- nebo čtyřdílné rošty. Jednodílné rošty jsou náročnější na údržbu, ale mají nejlepší stabilitu. Dvoudílná alternativa je kompromisem. Čtyřdílné rošty nevynikají ve stabilitě, na druhou stranu se opravdu snadno myjí.
  • Doporučujeme vám sáhnout po roštech omyvatelných v myčce nádobí.

Počet hořáků kombinovaného sporáku

Nesmírně důležitou součástí varné desky je plynová pojistka Stop Gas. Jedná se o bezpečnostní prvek, který by se měl v současnosti nacházet u každého kombinovaného či jakéhokoliv jiného plynového sporáku. K praktickým a bezpečnostním funkcím patří také integrované automatické zapalování hořáků, které nemusíte „podpalovat“ zapalovačem či zápalkami.

Počet, průměr a výkon hořáků

Na klasických kombinovaných sporácích najdete varnou desku se 4 varnými zónami/hořáky. Bydlíte-li sami či ve dvou, můžete sáhnout po alternativě se 2 nebo 3 zónami, která je kompaktnější i úspornější. Naopak pro opravdu velké rodiny jsou vhodné kombinované sporáky s 5 hořáky. U některých modelů jich najdete dokonce 6 či 7. Upozorňujeme, že tyto sporáky mají nadstandardní rozměry.

Plynové varné desky na kombinovaných sporácích jsou nejčastěji vybavené:

  • jedním malým hořákem o průměru kolem 50 mm,
  • dvěma středně velkými hořáky o průměru od 70 do 90 mm,
  • jedním velkým hořákem o průměru od 100 do 180 mm.

S průměrem hořáků souvisí také jejich výkon, který je udáván ve wattech. V praxi a zjednodušeně jde o „velikost“ plamene, který dokážou vyprodukovat. Za přijatelný výkon u nejmenších hořáků lze považovat cca 1 000 W, u středních je to cca 1 900 W a u největších 2 900 až více než 3 000 W.

Dodávané příslušenství

Nejlevnější kombinované sporáky jsou zpravidla dodávány pouze s jedním roštem. Pokud vnitřní rozměry trouby takříkajíc sedí s rozměry vašich starých plechů, nejde o velký problém. Pokud však ne, budete si je muset dokoupit samostatně.

  • Plechy: Součástí příslušenství mohou být různé typy plechů, např. plytký, hluboký či XXL, proto si všímejte zejména jejich objemu a výšky okrajů.
  • Kombinovaný sporák s otočným grilem: Na tento doplněk narazíte spíše zřídka. Otočný gril nebo rožeň slouží přednostně k přípravě masa a zajišťuje jeho rovnoměrné propečení.
  • Teplotní sonda: Jedná se o klasickou sondu k zapíchnutí do pokrmu, která zobrazuje jeho vnitřní teplotu. Pokud je sonda součástí kombinovaného sporáku, je s ním propojená a naměřenou teplotu zobrazuje na displeji.

Výkon hořáků kombinovaného sporáku

Cena kombinovaných sporáků

Ceny kombinovaných sporáků se pohybují v rozmezí od 4 500 do více než 12 000 Kč. Nejlevnější sporáky za 4 500 až 6 500 Kč patří k modelům, u kterých najdete jen základní funkce. Mnohé z nich nejsou vybavené ventilátorem ani kruhovým topným tělesem, což znamená, že se nejedná o kombinované sporáky s horkovzdušnou troubou. Tyto modely v praxi disponují pouze 2, max. 5 programy pečení. Funkce samočištění trouby je v této cenové kategorii spíše výjimkou. Problémem bývá i horší kvalita zpracování.

Kombinované sporáky za 6 500 až 8 500 Kč můžeme označit za zlatou střední cestu, která uspokojí všechny „běžně“ náročné spotřebitele. Většina z nich je vybavená ventilátorem, kruhovým topným tělesem nebo kombinací těchto 2 technologií. Trouba proto zpravidla disponuje 7 až více než 11 programy. V drtivé většině případů se v rámci ní nachází i funkce samočištění.

Kombinované sporáky za více než 8 500 Kč vynikají pokročilými funkcemi a programy, doslova nízkou energetickou náročností (energetická třída A+, A++ až A+++), vysokou kvalitou zpracování a zajímavým designem. Z hlediska funkčnosti většinou nejsou výrazně lepší než modely z předchozí cenové kategorie.

Výrobci nejlepších kombinovaných sporáků

Výběr kombinovaného sporáku bude jednodušší, rozhodnete-li se sáhnout po modelu z nabídky ověřených značek. V takovém případě nemusíte řešit základní kvalitu ani energetickou náročnost spotřebiče, ale pouze jeho technické parametry, jako je objem a vnitřní rozměry trouby, počet programů či množství doplňkových funkcí.

Z produktů, které jsou dostupné na našem trhu, vám můžeme doporučit kombinované sporáky Mora. Jedná se o jednoho z nejpopulárnějších českých výrobců, o kvalitě a funkčnosti proto v tomto případě opravdu není potřeba polemizovat.

Za výhodnou koupi můžeme dále označit kombinované sporáky Bosch, Electrolux, Beko, Amica, AEG či Whirlpool. Ke spotřebitelsky populárním patří také kombinované sporáky Indesit, které spadají do kategorie těch dražších. V nabídce tohoto výrobce naleznete klasické i designové kousky, např. kombinované retro sporáky.

Otázky a odpovědi – FAQ

Do svých návodů se snažíme zakomponovat všechny důležité aspekty, které byste při výběru daného produktu měli zohlednit. V případě kombinovaných sporáků však existují desítky parametrů, individuálních vlastností či výjimek, proto není možné věnovat pozornost každičkému detailu. Pokud jsme opomněli cokoli, co zajímá právě vás, neváhejte se nás zeptat v diskuzi, kterou najdete pod článkem. Na vaše dotazy odpovíme v co nejkratší době.

Hovoříme-li o klasických kombinovaných sporácích, tak ano. Tyto modely zpravidla tvoří plynová varná deska a elektrická trouba. Pod označením kombinovaný sporák však narazíte i na speciální spotřebiče, např. elektrický sporák kombinovaný s myčkou nádobí.

Samozřejmě ne, jeho použití je však praktické i rozumné. Skleněný či plastový poklop plynové varné desky v první řadě šetří místo ve vaší kuchyni. Plochu varné desky totiž můžete využít i k odkládání věcí v době, kdy na ní nevaříte. Zadruhé jde o doplněk, který chrání hořáky a rošty, čímž prodlužuje životnost celého spotřebiče. Pokud tedy narazíte na model s poklopem, jde určitě o dobrou volbu.

Toto je docela důležitá otázka. Kombinovaný sporák musí být umístěný v blízkosti elektrické i plynové přípojky, na což byste měli myslet již při jeho zakoupení. Alternativou je použití propanbutanové láhve. V návodu či popisu kombinovaného sporáku dále nepřehlédněte údaj o jeho napájení. Některé modely lze napojit na 220V proud, jiné jen na třífázový proud 380–400 V.

Electrolux EKK54950OX

Volně stojící kombinovaný sporák, 4 hořáky, objem trouby 58 l, energetická třída A, ventilátor + kruhové topné těleso, bez funkce samočištění.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Electrolux EKK54950OX s plynovou varnou deskou, kterou tvoří 4 hořáky, a elektrickou troubou o objemu 58 l je klasický kombinovaný sporák s několika pokrokovými funkcemi a atraktivní pořizovací cenou. Varná deska je vybavena bezpečnostní plynovou pojistkou a integrovaným elektrickým zapalováním. Bezpečnosti tudíž není co vytknout.

Electrolux patří do energetické třídy A, čemuž odpovídá i jeho spotřeba elektřiny. Na 1 cyklus při programu běžného pečení představuje 0,84 kWh, při použití ventilátoru je to 0,75 kWh. Na plynové varné desce naleznete 4 hořáky s různým průměrem. Pravý přední a zadní hořák s výkonem 2 000 W mají 71 mm, levý přední hořák s 3 000 W má 102 mm a nejmenší, levý zadní hořák s výkonem 1 030 W má průměr 55 mm. Součástí sporáku je i integrovaný skleněný kryt na varnou desku, který působí elegantně a nikoliv rušivě. Celkový design sporáku hodnotíme jako jednoduchý a elegantní, neohromí ani neurazí.

Elektrická trouba s osvětlením, v níž se nachází ventilátor i kruhové topné těleso, nás zaujala rovnoměrnou distribucí tepla a množstvím zajímavých programů. Její objem 58 l považujeme za trošku menší, což však není překážkou pro každého. Výraznějším negativem je, že Electrolux EKK54950OX nepatří mezi kombinované sporáky se samočištěním. Za plus považujeme celkem bohaté příslušenství, které zahrnuje chromovaný rošt a 2 smaltované plechy.

Na troubě lze nastavit samostatný spodní ohřev nebo ventilátor, ventilátor s vrchním ohřevem nebo grilem, fan + bottom + top na 100 °C, grill + fan + top, kruhové těleso s odpařovačem a ventilátorem, kruhové těleso s ventilátorem, vrchní ohřev v kombinaci se spodním a vrchní spolu se spodním ohřevem a ventilátorem. K zajímavým doplňkovým programům patří vaření v páře, funkce PlusSteam, která zajišťuje dokonalé výsledky při přípravě domácího pečiva, a režim na sušení ovoce, zeleniny, hub či bylinek, který lze nastavit v rozmezí od šetrných 50 do 100 °C. Trouba je dále vybavena elektronickým časovačem, který ji po uplynutí času automaticky vypne.

Pozitíva

Pokročilé funkce a programy
Rovnoměrná cirkulace horkého vzduchu
Ventilátor kruhové topné těleso

Negatíva

Trochu vyšší cena
Bez funkce samočištění trouby
Menší objem trouby

Typ = volně stojící kombinovaný sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem trouby = 58 l ● Systém tepelné úpravy = ventilátor + kruhové topné těleso ● Energetická třída = A ● Příkon = 2 506,8 W ● Spotřeba elektřiny = 0,84 / 0,75 kWh ● Napětí = 230 V ● Rozměry = 85,5 × 50 × 60 cm ● Hmotnost = 43 kg

AEG CKB56400BX

Volně stojící kombinovaný sporák, 4 hořáky, objem trouby 58 l, energetická třída A, bez funkce samočištění, ventilátor + kruhové topné těleso.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Kombinovaný sporák AEG CKB56400BX se až nápadně podobá modelu Electrolux EKK54950OX. Ve srovnání s ním však vítězí v oblasti pořizovací ceny, kterou v tomto případě hodnotíme jako opravdu výbornou. Naopak zaostává v absenci programu na sušení zeleniny či ovoce. AEG je vybaven klasickou plynovou varnou deskou se 4 hořáky. Největší z nich má průměr 102 mm a výkon 3 000 W, dva střední hořáky mají 71 mm a výkon 2 000 W a ten nejmenší s průměrem 55 mm má výkon 1 030 W. K plusům patří integrovaný skleněný kryt varné desky. Modelu AEG CKB56400BX nechybí displej, časovač, plynové pojistky ani integrované automatické zapalování hořáků.

AEG CKB56400BX spadá do energetické třídy A. V závislosti na zvoleném režimu pečení na 1 cyklus spotřebuje přiměřených 0,84 nebo 0,75 kWh elektřiny. Elektrická trouba má trochu menší objem: 58 l. V praxi se do ní vejde plech o max. ploše 1 120 cm2. Pro lepší představu: do XXL trouby o objemu 71 l, kterou disponuje model Gorenje K6351XF, můžete vložit plech s plochou 1 316 cm².

I v případě kombinovaného sporáku AEG chybí funkce samočištění trouby. Stěny jsou však vyrobené z černého smaltu, který se udržuje poměrně jednoduše. Trouba je vybavená ventilátorem i kruhovým topným tělesem, proto se na ní nachází velký počet zajímavých programů včetně parního pečení SteamBake, které využijete i při zavařování.

Na troubě dále najdete program spodního ohřevu, samostatného ventilátoru, ventilátoru s vrchním ohřevem, grilu s vrchním ohřevem, kruhového tělesa s odpařovačem a ventilátorem, kruhového tělesa s ventilátorem, vrchního se spodním ohřevem, vrchního a spodního ohřevu s ventilátorem, fan + top + bottom při 100 °C a grill + top + fan. Příslušenství hodnotíme pozitivně. Ke kombinovanému sporáku AEG dostanete chromovaný rošt a 2 smaltované plechy s rozdílným objemem.

Pozitíva

Velmi dobrý poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Pokročilé funkce a programy
Nízká energetická náročnost

Negatíva

Bez funkce samočištění
Menší objem trouby

Typ = volně stojící kombinovaný sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem trouby = 58 l ● Systém tepelné úpravy = ventilátor + kruhové topné těleso ● Energetická třída = A ● Příkon = 2 506,8 W ● Spotřeba elektřiny na jeden cyklus = 0,84 / 0,75 kWh ● Napětí = 230 V ● Rozměry = 85 × 50 × 60 cm ● Hmotnost = 37,1 kg

Gorenje K5352XF

Volně stojící kombinovaný sporák, 4 hořáky, objem trouby 70 l, energetická třída A, pyrolytické čištění, ventilátor + kruhové topné těleso.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud do kuchyně potřebujete kombinovaný sporák s velkou troubou, která nabídne až 11 programů, pak bude model Gorenje jednou z možností. V našem srovnávacím testu je sice mezi dražšími sporáky, ale rozhodně je i kvalitou na vyšší úrovni. Dokazuje to již samotnou kvalitou zpracování. Na první pohled se jedná o klasický kombinovaný sporák se čtyřmi hořáky a elektrickou troubou. Plynová varná deska má elektrické zapalování a hořáky ChefBurners vám umožní plynule regulovat výkon – intenzitu hoření. Ovládací regulátory jsou již tradičně v čele sporáku. Pokud hořáky zrovna nepoužíváte, můžete je překrýt transparentním tvrzeným sklem. Sporáku tedy není příliš co vytknout a tuto část hodnotíme velmi pozitivně.

Sporák nezklame ani energetickou náročností, patří totiž do energetické třídy A. Absolutní spokojenost s výsledkem při vaření však nabídne i elektrická trouba s víceúrovňovým pečením. Její ohřev je velmi rychlý a na 200 °C se dostanete v průměru za 8 minut. Kapacita pečicí trouby je až 70 litrů, což je oproti mnohé konkurenci výhodou. O produkci tepla se stará dvojité topné těleso PerfectGrill. Trouba nabízí až 11 funkcí včetně rozmrazování nebo podle nás velmi praktické funkce samočištění AquaClean (pyrolytické čištění). Někomu možná bude při vyšší ceně chybět parní funkce. Jedná se o horkovzdušnou troubu, důkazem čehož je technologie MultiAir pro optimální cirkulaci vzduchu během pečení. Ventilátor je umístěný v zadní stěně.

Díky ventilátoru můžete v troubě péct i dva koláče najednou. Potěší rovněž funkce grilu, stejně jako praktické ovládání přes displej IconLed s dotykovými tlačítky. Povrch trouby je ošetřen trojitou vrstvou nátěru SilverMatte. Ten je nejen velmi odolný a snadno se udržuje, ale také plní funkci tepelné izolace. Mezi názory spotřebitelů jsme našli připomínky k hmotnosti dvířek trouby, to však pouze svědčí o jejich kvalitě. Přestože jsou těžší, jsou vybavená panty GentleClose, dveře stačí mírně zatlačit směrem nahoru a samy se zavřou, aniž byste se museli obávat bouchnutí.

Pozitíva

Trouba skvěle peče – víceúrovňové pečení
Design a kvalita zpracování
Velmi rychlý předehřev

Negatíva

Vyšší cena
Bez funkce páry

Typ: volně stojící kombinovaný sporák ● Počet varných zón: 4 ● Objem trouby: 70 l ● Systém tepelné úpravy: ventilátor + kruhové topné těleso ● Energetická třída: A ● Příkon: 3 300 W ● Spotřeba elektřiny na cyklus: 0,83 kWh ● Napětí: 220–240 V ● Rozměry: 50 × 85 × 60 cm (Š × V × H) ● Hmotnost: 49,1 kg

Mora K 152 BW

Volně stojící kombinovaný sporák, 4 hořáky, objem trouby 68 l, energetická třída A, funkce samočištění Eco Clean, bez ventilátoru a kruhového topného tělesa.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mora K 152 BW je nejen cenovým trhákem. V současnosti patří k nejprodávanějším kombinovaným sporákům na trhu. K jeho přednostem nepatří jen výborný poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem, ale i pokrokové funkce a nízká energetická náročnost. Sporák Mora patří do energetické třídy A, na jeden cyklus pečení proto spotřebuje jen 0,86 kWh elektřiny, což vzhledem k 68l objemu trouby hodnotíme jako podprůměr.

Varnou desku tvoří 4 hořáky, na kterých se nachází bezpečnostní pojistka plynu Stop Gas v kombinaci s integrovaným automatickým zapalováním. Největší hořák má průměr 99 mm, dva střední 74 mm a nejmenší 54 mm. Příslušenství pokládáme za přiměřené. K Mora K 152 BW dostanete rošt a velký plech o objemu 8 l. Design odpovídá pořizovací ceně. Jinak řečeno, tento model působí dost obyčejně. Pozitivem je úložný prostor v jeho spodní části.

Trouba s nadstandardním, 68litrovým objemem disponuje vnitřním osvětlením a dvířky, která se extrémně nezahřívají ani během jejího používání. K minusovým parametrům řadíme absenci ventilátoru i kruhového topného tělesa, což znamená, že nejde o kombinovaný sporák s horkovzdušnou troubou. Celkem na něm najdete jen 3 základní programy, a to horní, dolní nebo současně horní a dolní pečení. Zejména vzhledem k tomu, že Mora K 152 BW patří do kategorie levných kombinovaných sporáků, je výjimečnou funkce Eco Clean pro samočištění trouby, která se nachází i u podstatně dražšího kousku Gorenje K6351XF.

Pozitíva

Velmi dobrý poměr mezi cenou, výkonem a funkcemi
Nízká energetická náročnost
Funkce samočištění trouby

Negatíva

Bez časovače
Bez funkce horkovzdušného pečení
Málo programů

Typ = volně stojící kombinovaný sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem trouby = 68 l ● Systém tepelné úpravy = bez ventilátoru / kruhového topného tělesa ● Energetická třída = A ● Příkon = 2 200 W ● Spotřeba elektřiny = 0,86 kWh ● Napětí = 230 V ● Rozměry = 85 × 50 × 60 cm ● Hmotnost = 37,1 kg

Gorenje K6351XF

Volně stojící kombinovaný sporák, 4 hořáky, objem trouby 71 l, energetická třída A, funkce samočištění AquaClean.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud se považujete za náročného spotřebitele, který je za nový kuchyňský spotřebič ochotný zaplatit o něco vyšší částku, kombinovaný sporák Gorenje K6351XF je určen právě pro vás. Jde o poloprofesionální kousek s nestandardním, oválným tvarem trouby HomeMade, který napodobuje tradiční pec na dřevo. Trouba má velký objem – 71 l, díky čemuž v ní můžete používat plechy s plochou do 1 316 cm². Je vybavena 11 programy, částečně výsuvnými teleskopickými lištami, dotykovým ovládáním, dvířky Compact Door s dvojitým sklem, reflexní vrstvou a tlumeným zavíráním, časovačem, programovatelnými hodinami IconLed a stěnami z odolného smaltu SilverMatte. K zásadním pozitivům patří funkce samočištění AquaClean, kterou je vybaven pouze jeden další model v našem testu, kombinovaný sporák Mora K 152 BW.

Díky zmíněnému HomeMade tvaru trouby v kombinaci s funkcí MultiAir můžete péct až na 4 plechách najednou, přičemž zůstává zachována rovnoměrná cirkulace horkého vzduchu. Trouba se na 200 °C zahřeje v průběhu necelých 10 min. a spadá do energetické třídy A, proto má přiměřeně nízkou spotřebu. Avšak pozor, v porovnání se všemi ostatními modely v našem testu kombinovaných sporáků je její energetická náročnost nejvyšší, za čímž stojí nadstandardní, 71l objem trouby. Při cyklu klasického nebo horkovzdušného pečení spotřebuje cca 0,94 a 0,81 kWh elektřiny.

Na varné desce s povrchem BigSurface, na níž se nacházejí 4 hořáky ChefBurners, naleznete odolné litinové mřížky. Levý a pravý zadní hořák mají průměr 74 mm a výkon 1 900 W, největší hořák s průměrem 99 mm dosahuje výkonu 3 000 W a ten nejmenší s průměrem 54 mm má 1 000W výkon. Plynová pojistka je již jakousi samozřejmostí. Dodávané příslušenství zahrnuje rošt a 2 plechy s různým objemem, což je rovněž nepsaným standardem.

Pozitíva

Velký objem a vysoký výkon
Netradiční tvar trouby a výborná cirkulace horkého vzduchu
Pokročilé funkce včetně samočištění AquaClean

Negatíva

Vysoká pořizovací cena
Vyšší spotřeba elektřiny (přiměřená objemu trouby)

Typ = volně stojící kombinovaný sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem trouby = 71 l ● Energetická třída = A ● Příkon = 3 300 W ● Spotřeba elektřiny = 0,94 / 0,81 kWh ● Napětí = 220/400 V ● Rozměry = 85 × 60 × 67,6 cm ● Hmotnost = cca 52 kg

Lacná kvalita

Amica SHM 5106TA Xx

Volně stojící kombinovaný sporák, 4 hořáky, objem trouby 65 l, energetická třída A, bez funkce samočištění, ventilátor.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Kombinovaný sporák Amica SHM 5106TA Xx je model za cenu, která je přiměřená jeho kvalitě, výkonu, funkcím i programům. Stejně jako všechny ostatní modely v našem testu kombinovaných sporáků patří do energetické třídy A, jeho spotřeba elektřiny je proto vcelku nízká. Navíc disponuje digitálním displejem i časovačem, což považujeme za velké plus.

Na sporáku Amica se nachází varná deska se 4 varnými zónami. Ty jsou již tradičně vybavené plynovou pojistkou a integrovaným elektrickým zapalováním. Kryt varné desky na tomto modelu nehledejte. Výkon hořáků hodnotíme jako menší podprůměr. Největší z nich o průměru 90 mm dosahuje výkonu 2 400 W. Dva středně velké hořáky, které mají průměr 65 mm, mají výkon 1 400 a nejmenší hořák s průměrem 40 mm pouze 650 W.

Trouba má dostatečný objem 65 l. Její dvířka jsou vyrobená ze 3vrstvého skla, což stojí za jejich pomalejším nahříváním během pečení. Elektrická trouba, která je vybavená pouze ventilátorem, disponuje 8 programy. Nachází se na ní osvětlení, uvnitř najdete 2 samostatné rošty a v její spodní části praktický výsuvný odkládací prostor. K plusům řadíme vcelku rychlý ohřev, a to i přes absenci kruhového topného tělesa. Ani v tomto případě nejde o kombinovaný sporák se samočištěním, smaltované stěny se však čistí celkem jednoduše. K větším zklamáním patří fakt, že je sporák dodáván bez plechů.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Pokročilé funkce
Dostatek programů

Negatíva

Bez funkce samočištění a kruhového topného tělesa
Slabší výkon hořáků
Dodáván bez plechů

Typ = volně stojící kombinovaný sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem trouby = 65 l ● Systém tepelné úpravy = ventilátor ● Energetická třída = A ● Příkon = 2 900 W ● Rozměry = 85 × 50 × 60 cm ● Hmotnost = 43 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Sporáky

Vaše hodnocení:
(89%)