Antiparazitika pro psy

Nejlepší obojky, pipety a repelenty pro psy proti klíšťatům

S příchodem teplého počasí se většina majitelů psů setkává s problémem, jak ochránit svého domácího mazlíčka před klíšťaty a blechami. Desítky hodin jsme strávili studiem diskuzí na FB a diskuzních fórech, abychom zjistili, které antiparazitikum je podle samotných spotřebitelů to nejlepší. Je vhodnější obojek, tableta, nebo spíše pipeta? Značka Foresto, Scalibor, Kiltix, Bravecto, či Arpalit?

Publikované: 07.04.2021
Aktualizované: 03.04.2024

Jaké antiparazitikum koupit?

Psi mohou přijít do styku s klíšťaty velmi snadno. Tito parazité žijí často ve vysoké trávě v parcích či lesích a o srst domácích mazlíčků se zachycují při procházce v přírodě. Jelikož klíšťata mohou přenášet různé nemoci (např. lymská borelióza nebo babezióza), je třeba zabránit tomu, aby klíště psa infikovalo. Nabízíme vám výběr nejlepších obojků, pipet, tablet a repelentů, každý z nich je přitom označen štítkem, aby bylo na první pohled zřejmé, proč si zaslouží pozornost.

Názov Hodnotenie Detail
Fypryst pipeta   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Frontline pipeta   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Foresto obojek   ✔   Najpredávanejšie5*Zobrazit produkt
Scalibor obojek   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Menforsan obojek   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Obsah článku:

Obojek vs. pipeta vs. tabletka pro psy proti klíšťatům

K nejčastějším produktům, které majitelé psů v boji proti klíšťatům používají, patří obojky, pipety a tablety. K méně častým volbám, zejména kvůli krátkodobé účinnosti, se řadí repelenty/spreje a šampony.

Obojek proti klíšťatům

Antiparazitní obojky jsou spolu s pipetami a tabletami nejrozšířenějším způsobem ochrany pejsků před vnějšími parazity (klíšťata, blechy). Obojky obsahují účinné látky, které působí pouze na kůži (srsti) psa a nedostávají se do jeho krve. Látky se uvolňují postupně, díky čemuž je zajištěna dlouhodobá účinnost (cca 4 až 8 měsíců). Aby obojek fungoval, musí být v bezprostředním kontaktu s kůží, tedy utažen jako klasický obojek, aby se pod něj vešly dva prsty. Další výhodou obojků je jejich odolnost vůči vodě. Většina z nich totiž neztrácí účinnost ani po namočení – pes se může celý namočit, aniž by se snížila účinnost přípravku. Je však třeba dbát na to, aby ke kontaktu s vodou nedošlo první dny nošení obojku, protože ten začíná plně působit až několik dní po aplikaci.

Plusem obojků je rovněž jejich snadná aplikace – stačí je nasadit a celou sezónu (v závislosti na zvoleném produktu) se již nemusíte starat o ochranu před klíšťaty. Je však důležité, aby měl pejsek obojek nasazený po celou dobu sezóny klíšťat. Jeho sundáním se účinnost snižuje, po opětovném nasazení by obojek začal plně působit až po přibližně 24 hodinách.

Obojky jsou vhodné pro psy starší než dva měsíce, vzhledem k obsahu toxických látek se obvykle nedoporučují do rodiny s dětmi a dalšími domácími mazlíčky, především s kočkami. U citlivějších psů se může objevit alergická rekce (zarudlá kůže, ranky). Jelikož je nutné obojek nosit neustále, není neobvyklé ani zabarvení či vypadávání srsti v oblasti obojku. Jde však jen o kosmetickou vadu, po sezóně by se mělo vše vrátit do normálu.

V současnosti nejpopulárnější volbou mezi spotřebiteli je obojek Foresto, který se prodává ve více velikostech. Účinkuje proti klíšťatům, blechám a všenkám, jeho účinnost je 8 měsíců. Jelikož se uvolňuje postupně a do lipidové vrstvy pokožky, nezapáchá. Kladná hodnocení mají i obojky Scalibor a Kiltix, jejichž účinnost je o něco kratší. Scalibor je oblíbený i proto, že je vhodný pro březí a kojící fenky. Účinkuje proti klíšťatům a komárům. Kiltix je zas účinný proti klíšťatům i blechám.

Pipeta proti klíšťatům

Oblíbenou volbou je i pipeta / spot on – lokální antiparazitikum v tekuté formě. Aplikuje se mezi lopatky, na srsti vznikne mastná skvrna, která první dny nesmí přijít do kontaktu s vodou. Jakmile se vstřebá, je kontakt s vodou povolen. Pipeta poskytuje ochranu před klíšťaty a blechami, v některých případech i před některými vnitřními parazity. Paraziti jsou usmrcováni při kontaktu s kůží, a to ještě dříve, než se přichytí. Nedochází tak k přenosu infekce.

Pipeta proti klíšťatům pro psy

K dobře hodnoceným produktům patří Frontline Combo Spot on DogFypryst Spot on Dog a také pipety Advantix. Uživatelé kladně hodnotí především snadnou aplikaci a účinnou ochranu, ačkoli problémem je podle mnohých krátkodobá účinnost produktů.

Žvýkací tablety proti blechám

Pro psy nad 2 kg a starší než 2 měsíce jsou možností žvýkací tablety proti blechám. Jsou považovány za velmi účinná antiparazitika, mají však jednu velkou nevýhodu. Přestože parazity zabíjejí spolehlivě, děje se tak až poté, co se napijí z krve psa. Tablety účinkují až po kontaktu parazita s krví ošetřeného zvířete. Jako velké plus vnímáme snadnou jednorázovou perorální aplikaci a dlouhodobý účinek (1 až 3 měsíce).

Ačkoliv jsou tablety vysoce účinné, stále více ztrácejí na popularitě. Mnoho majitelů psů nechce dávat pejskům zbytečnou chemii (tablety působí zevnitř, látky se dostávají do krve), protože se bojí dopadu na játra a nervový systém psa. Nutno podotknout, že jde o testované produkty, které mají na druhou stranu mnoho zastánců, a zkušenosti s nimi jsou převážně dobré.

Nejoblíbenějšími v této kategorii jsou žvýkací tablety Drontal. Jsou neinvazivní a mají rychlý nástup. Působí proti blechám i tasemnicím i škrkavkám. Doporučit můžeme i žvýkací tablety Caniverm, které jsou určeny k boji proti tasemnicím i škrkavkám.

Repelent proti klíšťatům

Spreje proti klíšťatům mají rychlý nástup účinku, stačí je na srst nastříkat před procházkou v přírodě. Jsou vhodnou volbou pro psy žijící ve městech, které klíšťata ohrožují jen výjimečně. Psí repelenty odhánějí nejen klíšťata, ale i komáry a bodavý hmyz. Jejich velkou nevýhodou je krátkodobý účinek a nutnost časté aplikace. Z této kategorie byste měli vybírat i v případě, že hledáte přírodní produkt na ochranu před klíšťaty. Mnoho repelentů totiž neobsahuje jiné než přírodní látky. Jsou proto vhodnou alternativou pro zvířata, která mají citlivou kůži.

Samostatnou kategorií je elektronický repelent, který se zavěšuje na obojek. Ten má v sobě mikročip vydávající ultrazvukové impulzy, které odpuzují klíšťata a blechy v okruhu 3 metrů. Působí dlouhodobě (cca 11 měsíců) a je odolný proti dešti. Před každým koupáním je samozřejmě potřeba ho odložit, aby nedošlo k jeho poškození. Plusem tohoto typu antiparazitika je netoxičnost – je bezpečný pro děti, mohou jej používat psi bez ohledu na věk a velikost, dokonce i březí a kojící fenky.

V této kategorii upozorňujeme na elektronický repelent Arpalit Dog, který účinkuje proti klíšťatům a blechám a je vhodný pro psy všech velikostí a jakéhokoliv věku. Účinkuje až 10 měsíců, parazity odpuzuje v okruhu 3 metrů. Antiparazitický sprej Frontline nás zaujal díky tomu, že jej lze použít už od 2 dnů věku štěněte. Jde o fenylpyrazolový insekticid a akaricid působící nejen proti klíšťatům a blechám, ale i proti všenkám. Přípravek je vhodný i pro březí a kojící fenky.

Šampony, pěny a pudry proti klíšťatům

Šampon slouží jako dočasná prevence i jako likvidace stávajících parazitů. Nedoporučujeme ho jako hlavní prostředek v boji s parazity, spíše jako doplněk. Šampon i pěna mají totiž krátkodobý účinek a jejich aplikace není pro zvířata příjemná. Pokud váš pes nemá v oblibě koupání, můžete zvolit suchý šampon, který odpuzuje klíšťata a blechy (není ho však potřeba oplachovat vodou), nebo pudr. Pěna se používá podobně jako tužidlo na vlasy – je potřeba ji rovnoměrně rozetřít po celé srsti a promnout (v rukavicích), aby se dostala až na kůži.

Jak vybrat obojek proti klíšťatům pro psa

Proti klíšťatům, blechám, všenkám i komárům ochrání vašeho psa Arpalit Neo pěna. Přípravek je jedovatý pro kočky, proto není vhodný pro psy, kteří s nimi přicházejí do kontaktu. Jde o ektoparazitický přípravek s ovicidním a larvicidním účinkem vhodný i pro ptáky a plazy. Pomocníkem proti blechám a klíšťatům je i antiparazitní šampon Proficare, který je vhodný pro psy starší než 3 měsíce.

Vzhledem k tomu, že na trhu narazíte na různé druhy preparátů, které chrání psa před klíšťaty, blechami a dalšími vnitřními i vnějšími parazity, je vhodné vědět, podle čeho vybírat a jaké možnosti vlastně existují. Je třeba si uvědomit, že antiparazitika často neslouží pouze jako preventivní ochrana před parazity, ale i jako léčba v případě, že jimi byl pes už napaden – v závislosti na tom, jaký typ si zvolíte. Co tedy před koupí přípravku proti klíšťatům pro psy zvážit?

  • Velikost a váha psa
  • Prostředí
  • Doba účinnosti
  • Druhy parazitů
  • Účinné látky
  • Cena a renomovaní výrobci

Váha a velikost psa

Při výběru se v první řadě řiďte hmotností a velikostí vašeho psa. Pro štěňata a psy menší než 2 kg jsou totiž některé produkty vysloveně nevhodné. Obsahují vysoké procento účinných látek, proto by mohlo dojít k otrávení organismu. Speciální zacházení vyžadují např. i nemocní psi a březí a kojící fenky. U antiparazitních obojků je potřeba se řídit obvodem krku (malí psi – obvod krku do 38 cm, střední psi – obvod krku do 48 cm a velcí psi – obvod krku do 70 cm), u pipet a žvýkacích tablet hmotností psa. V případě pipet se rozlišují kategorie 2–10 kg, 10–20 kg, 20–40 kg a 40–60 kg, u tablet jsou to kategorie XS (2–4,5 kg), S (4,5–10 kg), M (10–20 kg), L (20–40 kg) a XL (40–56 kg).

Prostředí

Při výběru vhodného antiparazitika proti klíšťatům je rozhodující i to, v jakém prostředí pes žije. Pokud je to bytový pes a spí s vámi v posteli, obojek pro něj moc vhodný nebude. Pokud však většinu času tráví venku, je právě obojek nejvhodnější ochranou. Pro pejsky, kteří mají rádi „gaučink“, resp. tráví hodně času uvnitř, doporučujeme spíše pipetu, tabletu nebo sprej.

Nejlepší antiparazitikum pro psa

Doba účinnosti

Před koupí konkrétního přípravku proti klíšťatům je potřeba si ujasnit, jaký typ ochrany hledáte. Chcete produkt s jednoduchou jednorázovou aplikací (repelent), s krátkodobým, avšak okamžitým účinkem (šampon, pěna, pudr), případně dlouhodobou ochranu (obojek, pipeta, žvýkací tableta)? Např. šampony působí pouze omezenou dobu (max. několik týdnů), stejně tak spreje a repelenty. Rozhodující je i nástup účinku. Přestože jsou obojky velmi žádané, nesmíte zapomínat na to, že začínají účinkovat až po několika dnech po nasazení.

Druhy parazitů

I to, před jakými parazity chcete svého psa chránit, hraje při výběru důležitou roli. Hledáte produkt na ochranu proti klíšťatům, má chránit i proti blechám, případně dalším parazitům? Ochrana proti klíšťatům ještě není zárukou, že bude váš pes chráněn i před blechami. Např. obojky Foresto chrání proti blechám, klíšťatům a všenkám, obojky Scalibor proti klíšťatům a komárům. Žvýkací tablety Drontal ochrání pejska před blechami, tasemnicemi i škrkavkami.

Účinné látky

Fipronil, deltamethrin, imidacloprid, flumethrin, phenothrin, fluralaner jsou jen některé z častých látek, které se nacházejí v produktech proti klíšťatům. Většinou jde o insekticidy, narušující nervový systém hmyzu. Přestože složení produktů zní často hrozivě, o bezpečnost svého čtyřnohého miláčka se nemusíte obávat. Všechny přípravky jsou testovány a zdravému pejskovi nijak neublíží. Někdy se může objevit alergická reakce, proto je vhodné přípravek nejprve vyzkoušet. V případě pipety aplikovat pár kapek a počkat den, jestli se neobjeví nechtěná reakce, v případě obojku je potřeba sledovat chování psa a reakci kůže na obojek.

Pro zájemce o antiparazitika na přírodní bázi jsou vhodné produkty s obsahem přírodních silic, olejů či extraktů, které parazity odpuzují. Nutno podotknout, že účinnost a také spolehlivost jsou v tomto případě nižší, přípravky parazity pouze odhánějí, nelikvidují je. Přírodní antiparazitika jsou však 100% bezpečná.

Klíšťata a blechy odpuzuje např. čajovníkový olej, rozmarýn i citronela. Repelent si můžete připravit jednoduše smícháním 50 ml vody a 6 kapek tea tree oleje, případně povařením 25 g sušeného / 40 g čerstvého rozmarýnu v 1 l vody, po vychladnutí je potřeba do repelentu přidat 1 lžíci vinného octa.

Cena a renomovaní výrobci

Ochrana proti klíšťatům není vůbec drahou záležitostí. Obojky pro psy jsou dostupné již od 60 Kč, pipety od cca 50 Kč. Nízká cena vás nemusí odradit. Většinou však platí, že čím je pes větší, tím vyšší částku za antiparazitikum zaplatíte. Stejná logika platí i co se týče účinnosti přípravku.

V cenové kategorii do 250 Kč jsou dostupné obojky, pipety i tablety pro různé velikosti psů. Podle recenzí uživatelů jsou i levnější výrobky spolehlivé. Za cenu 250 až 500 Kč si koupíte spolehlivé produkty od známých výrobců, mnohé s přírodním složením.

Oblíbené jsou produkty z cenové kategorie 500 až 1 000 Kč. Najdete zde obojky pro psy Foresto, žvýkací tablety, ale i pipety Advantix. Produkty vhodné pro štěňata i pro dospělé psy.

V segmentu antiparazitik zarezonovali výrobci Bayer Foresto, Kiltix, Scalibor (obojky), Advantix (pipety) i Drontal (tablety). K osvědčeným a vyhledávaným patří i značky Arpalit, Bio Kill či Fypryst.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Pro mnoho spotřebitelů je při výběru rozhodující prodejnost produktu. To, že je produkt nejprodávanější, je pro mnohé signálem, že je i kvalitní. Někdy je to samozřejmě pravdivý předpoklad, jindy už méně. Máme pro vás žebříček nejprodávanějších antiparazitik (se zaměřením na účinnost proti klíšťatům) na českém trhu podle cenového srovnávače Heureka.cz. Seznam pravidelně aktualizujeme, aby informace vždy odpovídaly pravdě.

Názov Hodnotenie Detail
Foresto obojek5*Zobrazit produkt
Kiltix Antiparazitní obojek5*Zobrazit produkt
Frontpro5*Zobrazit produkt
Scalibor Protectorband5*Zobrazit produkt
Fypryst Spot-on5*Zobrazit produkt

Otázky a odpovědi – FAQ

Nezodpověděli jsme v textu některé vaše otázky? Napište nám do komentářů a na vaše otázky zareagujeme přímo v textu nebo v části Otázky a odpovědi. Sekci FAQ pravidelně kontrolujeme a aktualizujeme, abychom vám výběr nejlepšího obojku, pipety či tablet proti klíšťatům co nejvíce usnadnili.

Vzhledem k tomu, že jde o testované produkty, jsou pro zvířata bezpečná. To však neznamená, že nemůže dojít k alergické reakci. Ne všechny látky snášejí všichni psi stejně dobře. Po použití produktu je potřeba sledovat reakce pejska i místo, kde bylo antiparazitikum aplikováno.

Ano, je. Většina produktů není vhodná pro štěňata do 2 měsíců. Omezení se často týkají i hmotnosti psů. Je proto potřeba sledovat nejen povolený věk, ale i hmotnost zvířete.

Nedoporučuje se to. Povoleno je to v případě dlouhodobých a krátkodobých antiparazitik (např. tablety a šampon), ale protože všechny přípravky obsahují chemické látky, mohly by se navzájem např. omezovat, případně by mohlo dojít k otravě. Ohledně kombinace antiparazitik je potřeba se poradit s veterinářem, který vám nejlépe bude umět říct, zda kombinací různých druhů antiparazitik pejskovi neublížíte.

Očkování, injekce nebo vakcinace proti klíšťatům – ve smyslu ochrany před parazity – neexistuje. Mnoho lidí tímto termínem označuje pipetku, resp. přípravky proti klíšťatům obecně, avšak vakcína, která by sloužila jako ochrana před parazity, není pro psy dostupná.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(90.8%)