Elektrické vertikutátory

Nejlepší elektrické vertikutátory 2024 + recenze

Úrodná půda a dokonalý trávník. Dva základní předpoklady pro spokojenost každého zahrádkáře. Jak jich dosáhnout? Minimálně v případě trávníku je to jasné – správným elektrickým vertikutátorem. Ten vaši trávu zbaví plísní, trávníkové plsti a odumřelých částí rostlin, díky čemuž jí umožní správně dýchat. I proto vám přinášíme srovnání těch nejlepších elektrických vertikutátorů, které jsou momentálně na trhu dostupné. Vítězem testu se stal provzdušňovač Hecht 1848 2in1. Celkově však v našem srovnání najdete až 10 výkonných vertikutátorů, které vás při práci rozhodně nezradí. 

Publikované: 13.07.2021
Aktualizované: 04.04.2024

Jaký vertikutátor koupit? 

I když se vám můžete zdát koupě toho nejideálnějšího vertikutátoru jako hotová věda, nemusíte se obávat. Díky našemu srovnávacímu testu to budete mít o něco jednodušší. Úvod článku bude patřit rychlému představení nejlepších zahradních vertikutátorů. Pokud vás však TOP 3 vertikutátory nezaujmou, nezapomeňte pokračovat ve čtení srovnání až do úplného konce. Najdete v něm i dalších 5 alternativních produktů, které nebodovaly jen v našem srovnání, ale především v praxi. Porovnání je totiž doplněno o dlouhodobé uživatelské zkušenosti, což pomáhá dotvořit si komplexní obraz o kvalitě samotných produktů. 

Názov Hodnotenie Detail
Hecht 1848 2in1   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Ferrida SC 4018   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
VeGA VE80150   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Hecht 1848 2in1

Hecht 1848 2in1

1,8kW motor, 55litrový sběrný koš, 40centimetrový záběr, nastavení výšky od 13 až do −9 milimetrů, provzdušňovací a prořezávací válec v balení.

Zobrazit více info

Dostupná cena a vysoký výkon. Toto a ještě mnohem více v sobě kombinuje jednoznačný vítěz našeho srovnání, elektrický vertikutátor Hecht 1848 2 v 1. Ten pohání výkonný, 1 800W motor, díky kterému zařízení dokáže provzdušnit až 1 200 m² půdy. Výhodou je přítomnost velkého sběrného koše o objemu 55 l, ale také dvojice složené z provzdušňovacího a prořezávacího válce. I díky nim se můžete těšit na pracovní záběr s maximální možnou šířkou 40 centimetrů.

Cenový trhák
Fieldmann FZV 2004-E

Fieldmann FZV 2004-E

1,5kW motor, záběr 32 centimetrů, objem koše 40 l, nastavení výšky 4 až −12 mm, nízká cena.

Zobrazit více info

Vhodnou a cenově výhodnou alternativou pro vás může být i elektrický provzdušňovač Fieldmann FZV 2004-E. Ten v sobě implementuje sice o něco slabší, ale stále dostatečně výkonný, 1 500W motor, který je schopný pokrýt plochu o velikosti do 800 m². Budete muset počítat s menším záběrem i sběrným košem. První údaj klesl na hodnotu 32 centimetrů, v případě druhého údaje si budete muset vystačit s objemem 40 litrů.

Náš TIP
VeGA VE80150

VeGA VE80150

1,5kW motor, 36cm záběr, 50litrový koš, provzdušňovací válec se 16 ocelovými noži.

Zobrazit více info

Jako zajímavá koupě se jeví i elektrický vertikutátor VeGA VE80150. Ten dodá trávníku dostatek vzduchu, a to pomocí 16 ocelových nožů rozmístěných na válci s pracovním záběrem o šířce 36 centimetrů. Elektrický motor s výkonem 1 500 W při své práci vyprodukuje až 3 800 otáček za minutu, což z něj dělá dostatečně výkonné zařízení pro domácí použití. Potěší i funkce centrálně nastavitelné hloubky řezu a 50litrový sběrný koš.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Jak to již v případě zahradní techniky bývá zvykem, vše začíná důsledným plánováním. Výjimku přitom netvoří ani kategorie vertikutátorů, jejichž koupi je třeba pořádně si promyslet. Díky našemu srovnání však bude vaše rozhodování opět o něco jednodušší. Poradíme vám totiž, které parametry jsou při koupi vertikutátoru nejdůležitější a které byste v žádném případě neměli přehlédnout. Které to jsou?

Způsob napájení
Výkon
Šířka záběru
Výška nožů
Objem sběrného koše
Provedení a kompaktnost

Při výběru jsme přihlíželi také na popularitu jednotlivých modelů mezi uživateli. V našem srovnání se ocitly značky Riwall, Hecht, Stiga či Fieldmann. Recenze a jejich prodejnost jsme sledovali na cenovém srovnávači Heureka, v e-shopech Mall, Alza a Kasa.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze vertikutátorů

Pokud toužíte po dokonalém trávníku, musíte mu dopřát i dokonalý „wellness“. Nemějte však obavy, nebude to nic náročné. Základním předpokladem pro úspěch bude koupě těch správných zahradních pomocníků. Jedním z nich by měl být i zodpovědný a spolehlivý elektrický vertikutátor. S jeho výběrem vám přitom nepochybně pomohou naše nezávislé recenze doplněné o dlouhodobé uživatelské zkušenosti. Výběr je nezaujatý a jeho snahou je představit potenciálním spotřebitelům produkty v různých výkonnostních i cenových kategoriích. Díky tomu si v našem žebříčku každý najde svého nového zahradního společníka.

Víťaz testu

Hecht 1848 2in1

1,8kW motor, 55litrový sběrný koš, 40centimetrový záběr, nastavení výšky od 13 až do −9 milimetrů, provzdušňovací a prořezávací válec v balení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Elektrický vertikutátor Hecht 1848 2 v 1 toho ve svém těle ukrývá mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Pohání ho „nabušené srdce“ s výkonem 1,8 kW, které bez problémů pokryje prostor o velikosti do 1 200 m². V tomto ohledu uživatele nepochybně potěší i přítomnost sběrného koše na odumřelé kořeny rostlin či mech. Jeho objem se zastavil na hodnotě 55 litrů, můžeme tak mluvit o slušném nadprůměru. O samotnou efektivitu práce se postará 40centimetrový záběr, který nad svou konkurencí mírně vyniká.

Výška je nastavitelná centrálně a pokrývá hodnoty v rozmezí od 13 až do −9 milimetrů, nabízí tedy dostatečný rozsah pro všechny typy povrchů. Velkou výhodou samotného zařízení je přítomnost dvojice válců – provzdušňovací válec s pružnými dráty váš trávník mírně oživí a zbaví ho těch největších nánosů. Pokud mu však chcete dopřát ty nejlepší služby, jednoduše na vertikutátor nasaďte prořezávací válec s ocelovými noži a vydejte se prořezávat trávníkové podloží. Odměnou se pro vás stane dokonale zelený a svěží trávník. Snad jedinou nevýhodou se v tomto případě stává vyšší pořizovací cena. Pokud chcete ušetřit, poohlédněte se například po vertikutátoru Fieldmann FZV 2102-E.

Pozitíva

Vysoký výkon
Velká pracovní plocha
Široký záběr

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Výkon: 1,8 kW ● Pracovní plocha: 1 200 m² ● Záběr: 40 cm ● Objem koše: 55 l ● Nastavení výšky: 13 až −9 mm

Cenový trhák

Fieldmann FZV 2004-E

1,5kW motor, záběr 32 centimetrů, objem koše 40 l, nastavení výšky 4 až −12 mm, nízká cena.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Na menší pozemek vám postačí nenápadnější vertikutátor Fieldmann FZV 2004-E. Jeho výkon je ve srovnání s vítězem Hecht 1848 2in1 o 300 W nižší. Je určen k opracování pracovní plochy o velikosti 800 m². Pracovní záběr dosahuje hodnoty 32 centimetrů. Potěší velikost sběrné nádoby, pojme totiž až 40 litrů mechu, trávníkové plsti či odumřelých částí rostlin.

V porovnání s předešlým konkurentem dokáže Fieldmann FZV 2004-E pracovat mnohem hlouběji v půdě. Centrálně nastavitelná výška 16 prořezávacích nožů na válci slibuje hodnoty od 4 do −12 milimetrů. Uživatel může hodnoty měnit ve čtyřech krocích, a to na základě vlastních preferencí nebo opotřebení nožů či pružin. V případě tohoto vertikutátoru vás nepochybně potěší jeho kompaktnost a skladovací možnosti. Pouze 8,5 kilogramu vážící zařízení můžete bez obav schovat kamkoli do vaší dílny či garáže – a v případě nečinnosti na něj velmi rychle zapomenete. Ve srovnání se svými konkurenty je navíc mnohem levnější – i tento fakt přispívá k jeho ideálnosti při použití na menších plochách.

Pozitíva

Vysoký výkon
Centrálně nastavitelná výška nožů

Negatíva

Menší pracovní záběr

Výkon: 1,5 kW ● Pracovní plocha: 800 m² ● Záběr: 32 cm ● Objem koše: 40 l ● Nastavení výšky: 4 až −12 mm

Náš TIP

VeGA VE80150

1,5kW motor, 36cm záběr, 50litrový koš, provzdušňovací válec se 16 ocelovými noži.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Zajímavé parametry a rozumná cena. I takto by se dal shrnout elektrický vertikutátor VeGA VE80150. Ten v sobě kombinuje silný, 1,5kW elektromotor, který při maximální zátěži dosahuje až 4 200 otáček za minutu, a dostatečný záběr vertikutace na úrovni 36 centimetrů. To z něj dělá zajímavého pomocníka do středně velkých zahrad, kde si s nečistotami trávníku pořadí provzdušňovací válec se 16 centrálně nastavitelnými ocelovými noži.

Přestože výrobce mírně ubral na šířce záběru, což částečně prodlouží práci uživatele, určitě vás potěší přítomnost 50litrové sběrné nádoby, kterou tak budete muset vyprazdňovat skutečně jen sporadicky. Problém nebude v tomto případě ani s výměnou válců. Provádí se pomocí bezpečnostní matice, přičemž tento proces je velmi jednoduchý a rychlý. Ačkoli VeGA VE80150 nedosahuje výkonu vertikutátoru Hecht 1848 2in1 ve všech ohledech, jeho váhu mírně převyšuje. Při práci tak budete muset počítat se zařízením těžkým 14,5 kilogramu. Vzhledem k poměrně výkonnému elektromotoru a objemné sběrné nádobě však stále můžeme hovořit o přijatelných hodnotách.

Pozitíva

Vysoký výkon
Velký sběrný koš

Negatíva

Menší pracovní záběr

Výkon: 1,5 kW ● Počet otáček: 3 800 – 4 200 za min. ● Záběr: 36 cm ● Objem koše: 50 l ● Typ válce: provzdušňovací se 16 ocelovými noži

Lacná kvalita

Fieldmann FZV 2102-E

1,3kW motor, záběr 32 cm, objem koše 40 l, nastavení výšky od 10 do −12 mm, provzdušňovací a vertikutační válec v balení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V našem srovnání si své místo našel i druhý model elektrického vertikutátoru z dílny výrobce Fieldmann – tentokrát nás svými parametry zaujal Fieldmann FZV 2102-E. Pohání ho stále relativně výkonný, 1,3kW elektromotor, i když v tomto případě mluvíme spíše už o zařízení určeném k provzdušňování menších ploch. Dobře si to uvědomuje i samotný výrobce, který doporučuje jeho použití na pozemcích o velikosti do 500 m². V takových případech se totiž ztratí i o něco nižší pracovní záběr dosahující hodnoty 32 centimetrů. Překážet vám nebude ani objem sběrné nádoby, který dosahuje 40 litrů.

Jak jste si již zřejmě všimli, hodnoty tohoto vertikutátoru jsou velmi podobné těm, které nabízí model Fieldmann FZV 2004-E. Jistě, Fieldmann FZV 2102-E sice ztrácí 200 W na výkonu, nabízí však centrálně nastavitelnou pracovní výšku v rozmezí od 10 do −12 milimetrů – a v tomto ohledu již svého bratra převyšuje. I v tomto případě přitom platí, že se zařízení plně přizpůsobí vašim aktuálním potřebám. Postará se o to dvojice přítomných válců – provzdušňovacího a vertikutačního – které můžete jednoduše měnit podle požadavků na údržbu.

Pozitíva

Vysoký výkon
Nízká cena

Negatíva

Menší pracovní plocha

Výkon: 1,3 kW ● Pracovní plocha: 500 m² ● Záběr: 32 cm ● Objem koše: 40 l ● Nastavení výšky: 10 až −12 mm

Riwall PRO REV 3215

1,5kW motor, 30litrový sběrný koš, 32centimetrový záběr, nastavení výšky od 0 až do 12 milimetrů, provzdušňovací a prořezávací válec v balení.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Tento model patří k cenově dostupným provzdušňovačům trávníku. Řadí se k prodávaným modelům, což je také zásluhou nízké pořizovací ceny. Zároveň však nabídne potřebnou funkcionalitu. Díky 16 ocelovým nožům je provzdušňování či frézování trávníku velmi precizní. Nechybí sběrný koš ani možnost nastavení výšky.

Elektrický vertikutátor Riwall PRO REV 3215 patří k hobby modelům, které jsou určené pro menší zahrady o výměře kolem 600 m2. Svědčí o tom i menší záběr – 32 cm. Příkon elektromotoru je 1 500 W. Nastavení výšky válce je regulovatelné od 0 do 12 mm jednoduchým pákovým systémem. Válec s drátkem dokáže trávník účinně pročesat a druhý válec se 16 ocelovými noži se postará o jeho frézování do požadované hloubky. Právě díky tomu trávník dokáže být optimálně hustý a zdravý. Vertikutátor má široký vyhazovací tunel, můžete tak sbírat stará travnatá stébla do textilního sběrného koše s madlem pro lepší úchop. Objem koše činí jen 30 litrů.

Po koupi je dostačující, sundáte-li samotná řídítka, která se upevňují jednoduchými šrouby. Spotřebitelé častěji zmiňovali, že plasty nepůsobí příliš odolně. Vzhledem k ceně se však v tomto cenovém segmentu jedná o standardní kvalitu plastů. Složená řídítka lze využít při transportu. Manévrování je velmi jednoduché. Za účelem vyšší bezpečnosti je zde pro elektrický kabel praktický háček. V horní části řídítek se nachází také startovací tlačítko. K lepší průchodnosti v terénu jsou vepředu větší plastová kola.

Podle názorů spotřebitelů nelze tomuto levnému hobby provzdušňovači půdy upřít výkon. Elektromotor funguje velmi solidně. Slabinou je však kvalita zpracování. Plastové části působí opravdu labilně a i samotný plastový skelet nevypadá příliš odolně. Sběrný koš má jen 30 litrů a vzhledem k jeho sklonu se rychle ucpává (i při polovičním naplnění). Zákazníci pozitivně hodnotí jednoduché ovládání a manévrování s přístrojem. Elektrický vertikutátor Riwall rozhodně neohromí nejvyšší kvalitou dílenského zpracování, ale menším travnatým plochám dokáže posloužit více než dostatečně. Vyšší výkon a kvalitnější dílenské zpracování vám zaručí elektrický vertikutátor Hecht 1848 2 in 1.

Pozitíva

Nízká cena
Dostatečný výkon

Negatíva

Nekvalitní plastové části
Malý objem sběrného koše

Výkon: 1,5 kW ● Max. otáčky motoru: 4 500 ot./min. ● Pracovní plocha: do 600 m² ● Záběr: 32 cm ● Objem koše: 30 l ● Nastavení výšky: 0–12 mm

MTD Optima 37 VE

1,6kW motor, 45litrový sběrný koš, 37centimetrový záběr, nastavení výšky od 0 až do 12 milimetrů, provzdušňovací a prořezávací válec v balení.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Zahradní elektrický vertikutátor MTD nabízí široký záběr a výškovou regulaci hloubky provzdušňování. Dodáván je se dvěma válci, které vyměníte beznástrojově. Sběrný koš je z textilního materiálu. Elektromotor je napájen klasicky z elektrické sítě na 230 V. Přístroj je i při vyšších otáčkách velmi tichý.

Zařízení je vybaveno elektromotorem s příkonem 1 600 W. Tento výkon je dostatečný pro travnaté plochy do cca 800 m2. Motor se nepřehřívá a jeho chod je zároveň velmi plynulý a tichý. Záběr válců je 37 cm. Elektrický vertikutátor je dodáván s frézovacím válcem, který má 14 dvojitých nožů. K pročesávání a čištění trávy je k dispozici pružinový válec. Výměna je jednoduchá a není zapotřebí žádné nářadí. Nastavení výšky má 5 úrovní od 0 do 12 mm. Sběrný koš z textilního materiálu má dostatečný objem, a to 45 litrů, ale problémem je jeho plnění – již při polovičním naplnění nasbíraná tráva vypadává, což je důsledkem ne zrovna ideálního sklonu sběrného koše. Při nastavení větší hloubky je koš zaplněný opravdu během pár minut.

Spotřebitelé pozitivně hodnotí kvalitní zpracování modelu MTD Optima 37 VE. Přístroj má plastový skelet, který ovšem nepůsobí nekvalitně, a právě naopak poměrně robustně. Pojezdu pomáhají čtyři kola o průměru 200 mm. Rukojeť je sklopná a kromě startovacího tlačítka zde naleznete také praktický háček na elektrický kabel. Nastavovat můžete i sklon řídítek. Na nich se nachází páčka, jíž stroj spouštíte k zemi na požadovanou výšku, kterou máte nastavenou.

Velké množství pozitivních referencí odkazuje na to, že elektrický vertikutátor MTD 37 VE splňuje nároky většiny uživatelů. Pozitivem je podle zákazníků dostatečný výkon a tichý chod přístroje. Oproti jiným, levnějším alternativám plasty působí odolněji a celkově i samotná konstrukce vypadá na „více použití“. Vertikutátor je dodáván se dvěma válci – jeden k frézování trávníku a druhý k provzdušňování. Výhradu zákazníci mají spíše ke sběrnému koši, který se rychle ucpává nebo z něj nasbíraná tráva vypadává. Obecně však tento model disponuje praktickými prvky a potřebnou funkcionalitou. Z hlediska poměru ceny a kvality rozhodně splní požadavky většiny uživatelů.

Pozitíva

Kvalita dílenského zpracování
Výkon
Snadná výměna válců

Negatíva

Špatné upevnění koše a jeho ucpávání

Výkon: 1,6 kW ● Max. otáčky motoru: - ● Pracovní plocha: do 800 m² ● Záběr: 37 cm ● Objem koše: 45 l ● Nastavení výšky: 0–12 mm

Další zajímavé produkty

Nezaujaly vás porovnávané modely elektrických vertikutátorů? Žádný problém. Trh jich ve skutečnosti nabízí mnohem více – menších i větších, výkonnějších i úspornějších. I proto vám přinášíme dalších pět alternativních elektrických vertikutátorů, které vynikají nejen svými parametry, ale i oblíbeností mezi svými dlouhodobými uživateli.

Kvalitní provzdušňovač určený na menší plochy. To je vertikutátor Einhell GC-SA 1231/1 3420640. Disponuje kuličkovými ložisky vybavenými 8 dvojitými noži. Ty jsou schopny bez větších problémů pokrýt prostor o velikosti do 300 m². Pozor si však dávejte na relativně malý sběrný koš, jeho objem se totiž zastavil na hodnotě 28 litrů. Na druhou stranu se však můžete těšit na tichý 1,2 kW elektromotor a sklopitelné madlo, umožňující snadné skladování a přepravu.

Výkonný produkt v nenápadném těle elektrického vertikutátoru MTD Smart 30 VE zaujme všechny s menšími a středně velkými zahradami. Zařízení v sobě kombinuje motor o výkonu 1,2 kW a pracovní záběr na úrovni 30 centimetrů, což je dostatečná kombinace na průměrně efektivní práci. Uživatel se v tomto případě může spolehnout i na centrální nastavitelnou výšku prořezávacích nožů, a to hned v pěti pozicích od 0 do -12 milimetrů. Výrobce MTD osadil své zařízení sběrným košem o objemu příjemných 35 litrů.

Elektrický vertikutátor Hecht 1420 je sice na první pohled nenápadný, ale nabízí o to zajímavější parametry. Zařízení, pracující s 1,5 kW elektromotorem nabídne uživateli dvojici válců – pružinovým určeným k odstranění mechu a plsti, a nožovým, který spolehlivě přeřízne všechny vrstvy trávníku. Samozřejmostí je přítomnost sběrné nádoby o objemu 35 litrů. Pracovní výška je nastavitelná centrálně a v závislosti na zvoleném typu válce nabízí rozmezí od 12 do -12 milimetrů.

Místo mezi pěti alternativními produkty nepochybně patří i vertikutátoru AL-KO Combi Care 38 E Comfort . Centrálně nastavitelných 5 úrovní nožů zde pohání výkonný 1,3 kW elektromotor. O vysokou efektivitu při práci se zase postará kombinace 55-litrového sběrného koše a slušného pracovního záběru na úrovni 38 centimetrů. Vertikutátor vám zodpovědně poslouží na pozemcích o velikosti do 800 m². Pozor si však dejte na relativně vysokou hmotnost zařízení – 14 kilogramů.

Pětici bonusových produktů uzavírá model Riwall PRO REV 3816 – v mnoha ohledech totožný s předešlým AL-kem. I zde najdeme 5 úrovní výškového nastavení či 38-centimetrový pracovní záběr. Uživatele však potěší o něco výkonnější 1,6 kW motor, který v tomto případě pokryje rovných 1 000 m² trávníku. Vertikutátor Riwall PRO REV 3816 disponuje sklopným madlem, které oceníte zejména při přepravě a skladování. Váha samotného zařízení se zastavila na hodnotě 14,7 kilogramů.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Jak spolehlivě poznáte ty nejoblíbenější produkty? Stačí se zaměřit na ty nejprodávanější. Při výběru vašeho nového elektrického vertikutátoru tak nezapomeňte vycházet také z dlouhodobých uživatelských recenzí a zkušeností. Žebříček těch nejprodávanějších zařízení podle portálu Heureka.cz najdete i u nás. Díky jeho pravidelné aktualizaci se přitom můžete těšit vždy na ty nejnovější a nejlepší přírůstky v rodině elektrických vertikutátorů.

Názov Hodnotenie Detail
Fieldmann FZV 2004-E5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZV 4010-20E5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZV 2102-E5*Zobrazit produkt
Parkside PLV 1500 C25*Zobrazit produkt
Bosch UniversalVerticut 11005*Zobrazit produkt

Základním předpokladem pro správnou funkčnost vertikutátoru je jeho zodpovědný výběr. Při koupi by potenciální uživatel neměl vycházet jen z technických specifikací a papírových předpokladů, ale i ze spotřebitelských zkušeností. Které parametry jsou ty nejpodstatnější? To si povíme v našem návodu, jak si vybrat ten nejlepší vertikutátor.

Jak vybrat vertikutátor

  • Vertikutátor vs sekačka
  • Benzinový nebo elektrický vertikutátor
  • Výkon
  • Záběr nožů
  • Hloubka vertikutace
  • Objem sběrného koše
  • Kompaktnost zařízení
  • Cena a renomované značky

Vertikutátor vs sekačka

Na úvod je třeba porozumět způsobu, jakým samotné zařízení pracuje. Mnoho zahrádkářů si ho totiž zaměňuje se sekačkou, což je velká chyba. Vertikutátor, nebo i vertikutátor či vertikální prořezávač trávníku, jak uživatelé zařízení často nazývají, totiž na svůj chod využívá principu vertikálních nožů. Ty pronikají do hloubky země, kde bojují s trávníkovou plstí a odumřelými částmi rostlin. Jinak řečeno – čepele vertikutátoru jsou připojeny k hnacímu hřídeli, který se při pohybu otáčí a vytlačuje nože do vrstvy mezi trávníkem a půdou. Díky tomu je schopen zbavit trávník odumřelých kořenů rostlin, plevele, plísní a plísňových zárodků či jiných škůdců. Sekačka slouží pouze k sekání trávy, vertikutátor na její prořezávání. Obě se podepisují na zdraví trávníku, avšak jiným způsobem.

Cílem vertikutátoru je zbavit trávník trávníkové plsti, odumřelých kořenů rostlin, listů, hub či plísňových zárodků. V případě, že není půda vertikálně prořezávaná, neabsorbuje dostatek živin. Ve výsledku tak působí trávník jako houba, která do sebe nasává vlhkost, ale dále ji nemá kam odvádět. Množstvím usazené biomasy se půda utlačuje a nabírá na své kyselosti, výsledkem čehož klesá její úrodnost. Dostatečně neprovzdušněné trávníkové podloží má navíc za následek tvorbu plísní a jiných škůdců. Slabé provzdušnění se může projevit žloutnutím trávníku, jeho vysycháním nebo promáčením. Vertikální prořezávání trávy představuje efektivní způsob, jak s nepříznivými vlivy bojovat. Nože vertikutátoru nežádoucí složky půdy odstraňují, čímž umožňují trávníku dýchat. I proto se vertikutace půdy doporučuje minimálně dvakrát ročně – většinou na jaře a na podzim.

Elektřina nebo benzín? 

Na trhu najdete několik možností napájení, resp. pohonu. Elektrické vertikutátory jsou vhodné zejména na menší pozemky, u kterých vás příliš nebude omezovat délka přívodního kabelu. Vzhledem k zpravidla nižšímu výkonu si nejlépe poradí s rovinatým plochami, případně malými nerovnostmi. Naopak, benzinové vertikutátory jsou určené k provzdušňování větších ploch. Pokud vlastníte velký pozemek, případně potřebujete vertikutovat trávník na fotbalovém hřišti či jinou rozlehlou travnatou plochu, benzínový vertikutátor nepochybně oceníte. Opět však platí, že u každého typu napájení je třeba počítat nejen s výhodami, ale i nedostatky. Benzínové vertikutátory tak budou výkonnější a při nižších teplotách spolehlivější, ale musíte počítat s nákladnějším provozem či vyšším hlukem při práci.

Elektrický vs. benzínový vertikutátor

Výkon může být rozhodující 

Ale i nemusí. Vše závisí na ploše, kterou potřebujete provzdušnit. V případě, že plánujete pracovat na větší zahradě či pozemku, horní hranici výkonu příliš neomezujte. Platí totiž, že čím nižšího výkonu vertikutátor dosahuje, tím menší plochu pokryje. Obecně se setkáte nejčastěji se stroji dosahujícími výkonu přibližně 1,5 kW. Ty postačí bez problémů na vertikutování běžné zahrady a použití v domácnosti. Pokud však hledáte zařízení určené pro profesionální účely, neváhejte sáhnout po výkonu nad 2 kW. Myslete také na to, že deklarovaný výkon mohou nepříznivě ovlivňovat i nerovnosti, proto sáhněte vždy po o něco výkonnější variantě.

Postačí mi užší záběr nožů?

I v tomto případě jde o subjektivní parametr, o kterém by měla primárně rozhodovat velikost provzdušňované plochy v kombinaci s její profilem. Na užší pozemek vám postačí standardní záběr nožů, který většinou dosahuje 40 centimetrů. V případě větší zahrady neváhejte plochu přístroje minimálně o 10 centimetrů navýšit. Nezapomeňte však zkontrolovat, jaký povrch budete opracovávat. V případě překážek, jakými mohou být budovy či stromy, se vám totiž s širším záběrem nepodaří dostat všude. 

Do jaké hloubky vertikutovat?

Přestože se může jevit proces provzdušňování na první pohled jednoduše, ve skutečnosti jde o složitou činnost rotační hřídele. Ta se potřebuje dostat do různých úrovní trávníku a jeho podloží, aby dokázal v co největší míře zamezit jeho poškození. I to je důvod, proč drtivá většina výrobců osazuje své modely noži s nastavitelnou výškou prořezávání. Zatímco z horní vrstvy odstraní popadané listí, případně plody ze stromů, z nižších podlaží se jim podaří vytáhnout i plsť a odumřelé kořeny. Právě ty mohou v opačném případě trávníku ubírat živiny, což bude v konečném důsledku vést k jeho vyhynutí. Při výběru vertikutátoru byste tak neměli obejít funkci centrálního nastavení výšky nožů. Ty se zpravidla pohybují v rozmezí -5 do 15 milimetrů. Pokud se vám však naskytne příležitost širší možnosti nastavování, vězte, že jí nic nezkazíte.

Vertikutátor se sběrným košem

Objem sběrného koše nepodceňujte

V balení ho můžete, ale nemusíte najít. Opět však platí, že uděláte lépe, pokud si za něj připlatíte. Sběrný koš jednoduše připevníte ke svému vertikutátoru, přičemž vám díky němu odpadne povinnost nasbírané nečistoty ručně shromažďovat na jedno místo. Velikost sběrného koše by se měla odvíjet od velikosti provzdušňované plochy. Standardem je koš s objemem 50 litrů, přičemž v případě zahrad s velikostí nad 1 000 m² vám nedoporučujeme jít pod tuto hranici.

Provedení a kompaktnost

Na trhu se setkáte s kvalitnějšími i levnějšími provedeními. Doporučujeme vám vyhnout se plastovým pláštům, které se mohou, obzvláště v případě větších nerovností, jednoduše poškodit. Ideální je ohlédnout se po zařízení, které disponuje ocelovým podvozkem a minimálně kombinovaným tělem. Setkáte se také s více typy kol. Vybírejte si podle povrchu, po jakém bude vertikutátor procházet. Větší nerovnosti potřebují větší kola, na rovinatou plochu vám zase postačí menší rozměr kol. V každém případě vám pomůže, pokud budou disponovat kuličkovými ložisky.

Neméně důležitá v případě provzdušňovačů je jejich kompaktnost. Myslete na to, že se v případě benzínových vertikutátorů jedná zpravidla o minimálně 30-kilogramové přístroje, které vyžadují svůj prostor na uskladnění. Uděláte dobře, pokud sáhnete po modelu se skládací rukojetí. Pokud jí vertikutátor nedisponuje, zvažte alespoň její demontáž do momentu, než zařízení opět použijete. Elektrické modely budou v tomto ohledu výrazně lehčí. Jejich váha většinou nepřesáhne 15 kilogramů.

Levné vertikutátory nestojí málo

Pochopitelně bude naše rozhodnutí při výběru vertikutátoru výrazně ovlivňovat i jeho cena. Prakticky neexistuje spodní a ani horní hranice, za kterou si vertikutátor koupíte. Nejběžnější benzínová zařízení určená k ploše do 1 500 m² však ve většině případů nepřesahují hranici 12 500 Kč. V případě, že hledáte zařízení s výjimečně objemným sběrným košem, širokými možnostmi nastavení výšky nožů či vyrobené z prémiových materiálů, může se pořizovací cena přiblížit i k hodnotě 25 000 Kč.

Elektrický vertikutátor

Profesionální benzínové vertikutátory navíc tuto hranici překonají poměrně hravě. Zpravidla totiž disponují mimořádně výkonnými motory, vyšším počtem vertikálních nožů či širším pracovním záběrem. Je třeba dodat, že takové drahé a výkonné zařízení jsou již v drtivé většině zahrádkářů zbytečné.

Elektrické vertikutátory tak mají v tomto ohledu oproti svým benzínovým bratrům výhodu. Jejich cena začíná už na několika stovkách korun, přičemž vystoupit můžou k tisícům. I v tomto případě platí, že cenu přímo ovlivňuje nejen výkon, ale i značka či kvalita použitých materiálů.

Na trhu boduje Fieldmann, oblíbený je i Stihl či Hecht

Nabídka vertikutátorů je dnes skutečně velmi pestrá. Výrazný vliv na diverzitu trhu má zejména množství výrobců, kteří na něm působí. Mezi nejoblíbenější z nich se řadí česká firma Fieldmann, zaměřující se právě na zahradní techniku. Fieldmann v sobě často kombinuje zajímavé papírové parametry s příznivou cenovkou. Není tak žádnou náhodou, že jeho model Fieldmann FZV 2102-E obsadil v našem žebříčku příčku výhodného nákupu.

Z pozitivních recenzí se těší také společnosti Stihl a Hecht. V případě benzínových vertikutátorů z dílen těchto výrobců uživatelé vyzdvihují zejména kvalitu zpracování a vysoký výkon, tedy dva klíčové parametry, které se podepisují na dlouhodobém a bezproblémovém chodu samotného zařízení. V případě elektrických vertikutátorů se neomezujte ani při koupi zařízení z dílen výrobců Bosch či VeGA. Uživatelé v těchto případech oceňují dobrý poměr ceny a výkonu, vysokou kvalitu zpracování a dlouhou životnost.

Otázky a odpovědi – FAQ  

Přirozeně vyvstává při koupi zahradního vertikutátoru v hlavách potenciálních spotřebitelů řada otázek. I proto jsme se rozhodli do našeho srovnání zařadit sekci otázek a odpovědí, ve které pravidelně zodpovíme vše, co vás zajímá. Věříme, že tímto způsobem společně pomůžeme co nejširší skupině spotřebitelů.

Elektrický vertikutátor je určený především pro uživatele s menšími pozemky. Při jeho koupi musíte myslet na omezení v podobě délky přívodního kabelu. Na druhé straně však získáte relativně lehké a nenákladné zařízení. Potěší vás ve srovnání s jejich benzinovými sourozenci i tichým chodem.

Vertikální prořezávání trávníku má význam nejen v případě jeho poškození, ale i jako prevence. V momentě, kdy zjistíte, že začal váš trávník uprostřed sezóny vysychat, případně působí půda jako houba, setkáváte se s vážným problémem. V takovém případě je vhodné půdu a podloží trávníku provzdušnit a zbavit případných nánosů či odumřelých částí rostlin, na co vám poslouží vertikutátor.

Po vertikutaci můžete trávník přihnojit, provést dosev a pískování, samozřejmostí je zavlažování. Bezprostředně po vertikutaci bude trávník působit zuboženě, avšak do pár dní zregeneruje a zhoustne.

Bosch ALR 900

900W motor, 50litrový sběrný koš, záběr 32 cm, systém Jet-Collect, nastavení výšky od 10 do −5 mm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Elektrický vertikutátor Bosch ALR 900 sice na první pohled nenadchne svým výkonem, neboť je z pětice porovnávaných modelů nejnižší a dosahuje „pouhých“ 0,9 kW, zaujme však jiným způsobem. Uživatele totiž potěší například jeho kompaktnost. Samotné zařízení nezabírá více než 40 centimetrů prostoru a spolu s váhou 9,4 kilogramu je umístitelné prakticky kamkoliv. Dopomáhá tomu dvojnásobně složitelné držadlo, kterého lze zařízení prakticky úplně zbavit.

Jakmile začnete s elektrickým vertikutátorem Bosch ALR 900 naplno pracovat, nepochybně oceníte jeho centrální nastavení pracovní výšky ve čtyřech bodech. Je tak pouze na vás, zda si zvolíte 10, 5, 0, nebo −5 milimetrů. Ve všech případech se můžete spolehnout na inovativní systém Jet-Collect, který ke své práci využívá válec s rotujícími noži vyrobenými z ušlechtilé oceli v kombinaci s otvory zajišťujícími rychlé proudění vzduchu. Díky tomu je sběr mechu a nečistot trávníku rychlý a efektivní. Vše se přitom ukládá do 50litrového sběrného koše, u kterého odpadá nutnost jeho častého vyprazdňování. Pokud byste v tomto ohledu rádi získali něco navíc, sáhněte raději po vertikutátoru Hecht 1848 2in1. V jeho případě najdete ještě o 5 litrů sběrného místa více.

Pozitíva

Velký sběrný koš
Nízká hmotnost

Negatíva

Nižší výkon

Výkon: 900 W ● Záběr: 32 cm ● Objem koše: 50 l ● Nastavení výšky: 10 až −5 mm ● Hmotnost: 9,4 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Vertikutátory

Vaše hodnocení:
(90.6%)