Paddleboardy

Nejlepší paddleboardy 2024 + recenze

Mnoho lidí v poslední době podlehlo tzv. paddleboardingu, a není pochyb, že si tento vodní sport v budoucnu získá další příznivce. Pro všechny zájemce o paddleboarding jsme si připravili souhrnný test nejlepších modelů paddleboardů, ze kterých se nám podařilo vytyčit jedinečného vítěze – paddleboard Aqua Marina Magma. Sepsali jsme také několik tipů, které by vám měly pomoci při výběru toho správného sportovního náčiní k paddleboardingu.

Publikované: 06.10.2023
Aktualizované: 18.07.2024

Jaký paddleboard si koupit?

Zatímco formát našich podrobných recenzí odpovídá požadavkům spotřebitelů, kteří veškerou pozornost zaměřují na ty nejmenší detaily modelů dostupných na trhu, krátký přehled klíčových parametrů vybraných produktů je spíše určen pro ty, kterým k rozhodnutí stačí jen ty nejdůležitější informace o daném výrobku.

Názov Hodnotenie Detail
Aqua Marina Magma   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
AM Super Trip   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Aqua Marina Beast   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Aqua Marina Magma

Aqua Marina Magma

Nafukovací Allround zaoblený paddleboard, nosnost 150 kg, 1 středová ploutev, tloušťka 15 cm.

Zobrazit více info

Vítěz našeho testu je lehký, obratný a příjemně tuhý Allround paddleboard s nosností 150 kilogramů, který je zhotoven z jednovrstvé konstrukce se zesílenými bočnicemi a PVC vrstvou chránící desku před poškozením. V zadní části se nachází vyvýšená podložka usnadňující rychlé zatáčení a manévrování. Stabilitu zaručuje středová ploutev, jejíž odmontování zvládnete bez použití nářadí.

Cenový trhák
Hydro Force Aqua Journey

Hydro Force Aqua Journey

Nafukovací Allround paddleboard se zaobleným tvarem, nosnost 90 kg, tloušťka 12 cm, 3 malé ploutve.

Zobrazit více info

Nafukovací Allround paddleboard Hydro Force je lehkým a kompaktním modelem určeným pro začátečníky. Jízdu si na něm užijí nejen junioři, ale i lehčí ženy či muži nižší váhy. Spadat by totiž měly do maximální nosnosti produktu, která je na úrovni 90 kilogramů.

Náš TIP
Aqua Marina Beast

Aqua Marina Beast

Nafukovací Allround paddleboard s mírně zašpičatěným tvarem, nosnost 140 kg, tloušťka 15 cm, 1 středová ploutev.

Zobrazit více info

Všestranný nafukovací paddleboard Aqua Marina Beast nabízí neuvěřitelnou tuhost, díky které produkt vyniká svými jízdními vlastnostmi. Vysoká stabilita a perfektní zatáčení, při kterém jezdce zajišťuje jistící lanko a protiskluzová podložka pro lepší oporu, dělají z tohoto modelu kousek, který rozhodně stojí za zvážení. V rámci příslušenství někteří prodejci dokonce nabízejí různé bonusové sety, které paddleboardu rozšíří účelovou škálu.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

V zájmu co nejdetailnějšího zrecenzování některých produktů a určení jedinečného vítěze našeho testu bylo primárně potřebné stanovení základních kritérií, jejichž prostřednictvím budeme během testu, porovnávání a hodnocení na vybrané modely nahlížet. Z hlediska bezpečnosti, stability a praktické funkčnosti jsme za nejdůležitější parametry, které by měly rozhodovat při výběru toho správného paddleboardu, zvolily mezi jinými i maximální stanovenou nosnost, rozměry desky a konstrukční vlastnosti jednotlivých modelů. V tomto případě považujeme cenu za méně důležitou, protože parametry ovlivňující bezpečí uživatelů jsou vzhledem k povaze paddleboardingu jako sportu mnohem podstatnější.

Nosnost
Kvalita zpracování
Konstrukce
Využití
Rozměry
Příslušenství
Praktičnost při manipulaci
Cena
Design

Právě díky výše jmenovaným parametrům došlo k úspěšnému zúžení seznamu nejlepších paddleboardů na několik zvolených produktů, se kterými jsme později pracovali. V úzkém výběru se ocitly paddleboardy od rozličných značek, ale převládaly zejména produkty z dílny výrobce Aqua Marina. Široká škála nejrůznějších nafukovacích paddleboardů z ní činí přímo nejoblíbenější značku zabývající se výrobou výbavy pro nejrůznější vodní sporty. V našem testu však nezaostávají ani jiní výrobci, jako Worker, Hydro Force či Aztron. U všech uvedených producentů paddleboardů je patrné, že si dávají záležet nejen na do očí bijícím designu desek na pádlování, ale také na jejich funkčnosti, kvalitě a stabilitě na vodní hladině. Našemu hodnocení vybraných produktů dopomohly zejména předem vytyčené parametry a spotřebitelské názory dostupné na známých portálech Heureka.cz, Mall.cz či Alza.cz. Diference jednotlivých produktů lze připsat nejen technickým aspektům, ale i cenové hladině, v níž se nacházejí, přičemž na tyto skutečnosti poukazujeme právě prostřednictvím vzájemného porovnávání vybraných modelů.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze paddleboardů

Díky detailnímu studiu dostupných technických parametrů a vlastností zvolených paddleboardů, ale také analýze recenzí spotřebitelů pojednávajících o praktických zkušenostech s jednotlivými produkty se nám podařilo dospět k objektivním závěrům, které se nám následně podařilo zpracovat formou podrobných recenzí. Největší pomoc nám tedy při porovnání jednotlivých paddleboardů, jejich zhodnocení a přiřazení příslušných štítků poskytla právě komplexní předpřípravná část procesu zpracování tematiky paddleboardů.

Víťaz testu

Aqua Marina Magma

Nafukovací Allround zaoblený paddleboard, nosnost 150 kg, 1 středová ploutev, tloušťka 15 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Nafukovací paddleboard Aqua Marina zaujme velice příjemným designem, který ve velké míře doplňuje barevná kombinace černé, bílé a dominantní oranžové. Jedná se o univerzální model, a tedy typově zařazovaný mezi Allround paddleboardy vhodné pro muže, ženy i děti. Jízdu na dostatečně stabilní desce na pádlování si rozhodně užijí i začátečníci. S hmotností 9,5 kilogramů lze konstatovat, že manipulace s paddleboardem v nafouknuté podobě je velmi snadná. Zjednodušuje ji i praktické držadlo nacházející se v centrální části na vrchu desky.

Konstrukce paddleboardu z dílny Aqua Marina je sice zhotovena z jedné vrstvy, ale i ta je pokryta ochrannou PVC vrstvou, která zabraňuje rychlému poškození. Disponuje dokonce i zesílenými bočnicemi, které také plní ochrannou funkci. Díky popsané stavbě konstrukce je možné mluvit o lehkém, ale dostatečně tuhém a obratném paddleboardu, který nejen bezproblémově zvládne jízdu na stojatých vodách, ale také se dokáže popasovat s mírnými vlnami. Vezmeme-li v úvahu rozměry, v případě tohoto modelu lze mluvit o středně dlouhém a nadměrně širokém paddleboardu, který je jen o něco větší než Allround paddleboard Aqua Marina Beast. Pro zvýšení komfortu a bezpečnosti během pádlování slouží protiskluzový prvek v podobě měkké povrchové pěny.

Z hlediska výšky maximální nosnosti se v rámci modelů v našem testu nachází na druhém místě za paddleboardem totožné značky Aqua Marina Cascade. Nosnost 150 kilogramů umožňuje jízdu široké škále jezdců, přičemž svou hmotnost mohou ještě bohatě doplnit zavazadly, které lze připevnit k prknu za pomoci pružných popruhů v předním zaoblení prkna. Paddleboard také disponuje možností umístění sedáku, které dodá desce na komfortu a udělá z ní jakousi hybridní verzi kajaku. O stabilitu se stará středová ploutev, kterou lze odmontovat bez použití nářadí. Jízdu také usnadňuje vyvýšená podložka v zadní části paddleboardu, která pomáhá při rychlém zatáčení a manévrování. V rámci balení je k dispozici transportní batoh pro přenos vyfouknutého paddleboardu a zbytku příslušenství, které obsahuje jistící lanko na nohu, vysokotlakou pumpu a skládací hliníkové pádlo sestávající ze tří dílů.

Již na první pohled velmi esteticky vypadající univerzální paddleboard Aqua Marina je kombinací uspokojivé stability také v menších vlnách, odolných materiálů a dobrého poměru mezi cenou a kvalitou zpracování. Přestože na paddleboardu není doporučená jízda více osob současně, celková šířka svědčí o tom, že by se na ni vešly najednou i dvě dospělé osoby. Jako nevýhodu mohou někteří uživatelé vnímat vysokotlakou pumpu, která je součástí balení. Zatímco pro některé je toto příslušenství dostačující, jiní spotřebitelům radí, aby si zaopatřili elektrickou verzi pumpy pro rychlejší nafouknutí. V ceně paddleboardu zakoupené pádlo může také některým překážet, a to ve smyslu jeho určení k jemnému zacházení během relaxačního pádlování. V případě silnějšího záběru může docházet k ohybu listu pádla ve vodě.

Pozitíva

Obratný s dobrou hmotností
Univerzální využití
Krásný vzhled

Negatíva

Méně stabilní
Pumpa není dostačující pro časté používání

Typ paddleboardu: Allround ● Tvar paddleboardu: zaoblený ● Konstrukce paddleboardu: nafukovací ● Materiál: PVC + měkká protiskluzová guma ● Nosnost: 150 kg ● Rozměry (d x š x h): 340 x 84 x 15 cm ● Hmotnost: 9,5 kg ● Pádlo: hliníkové skládací ze tří dílů ● Ploutve paddleboardu: 1 středová ● Transportní batoh: ano ● Elastické popruhy na zavazadla: ano ● Jiné příslušenství: jistící lanko, vysokotlaká pumpa, ocelová oka pro připevnění sedadla ● Vhodné do: stojatých vod a mírných

Cenový trhák

Hydro Force Aqua Journey

Nafukovací Allround paddleboard se zaobleným tvarem, nosnost 90 kg, tloušťka 12 cm, 3 malé ploutve.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Nafukovací Allround paddleboard Hydro Force je lehkým a kompaktním modelem určeným pro začátečníky. Jízdu si na něm užijí nejen junioři, ale i lehčí ženy či muži nižší váhy. Spadat by totiž měly do maximální nosnosti produktu, která je na úrovni 90 kilogramů. V rámci našeho testu se jedná o nejnižší nosnost, kterou disponuje jakýkoli z vybraných modelů. Paddleboard svůj účel splní nejen na klidných vodních hladinách jezer, vodních nádrží či moře, ale také na mírných tekoucích vodách.

Konstrukčně jde o model zhotovený ze dvou lisovaných PVC vrstev pokrytých ochrannou nášlapnou plochou z elastomerového polymeru. Ochranná vrstva zajišťuje vysokou odolnost vůči případným nárazům, které během paddleboardingu nejsou vůbec vyloučeny. Hmotnostně se model Allround paddleboardu Hydro Force pohybuje na váze 10,7 kilogramů. Z hlediska rozměrů lze konstatovat, že se jen o pár centimetrů vymyká kategorii krátkých paddleboardů, přičemž na základě šířky je považován za spíše užší desku na pádlování. I přes uvedené hodnoty je produkt dostatečně stabilní, pevný a odolný.

Zaměříme-li se na ploutve paddleboardu, lze konstatovat, že stejně jako u modelu Aqua Marina Cascade, jedná se v našem testu o specifický případ. Tento konkrétní produkt disponuje třemi malými, napevno usazenými ploutvičkami, jejichž konfigurace má trojúhelníkový tvar. V ceně paddleboardu však jako spotřebitel získáte nejen samotnou desku, ale také ruční pumpu, pojistný řemen na nohu, opravnou soupravu v případě poškození, ale i třídílné nastavitelné pádlo vyrobené z hliníku. Veškerou výbavu lze spolu s vyfouknutým paddleboardem umístit do praktické tašky, která slouží spíše jako prostor pro uskladnění než pro pohodlný transport příslušenství k paddleboardingu.

Dobré ovládání, uspokojující příslušenství a skladovatelnost produktu je jen zlomkem pozitiv, kterými paddleboard Hydro Force oplývá. Vyplatí se zmínit i časový interval, v jehož rámci lze dosáhnout plného nafouknutí paddleboardu. Jsou to přibližně dvě minuty, které mírně komplikuje součást pumpy v podobě nefunkčního tlakoměru. Zatímco dosud zmiňované faktory byly z aspektu příslušnosti na škále pozitiv a negativ jasné, nízká váha a nosnost paddleboardu jsou diskutabilní. Zatímco některým spotřebitelům 90kilogramová maximální nosnost postačuje, jiným tento parametr nestačí. K vlastnostem paddleboardu, které se nacházejí spíše v šedé zóně, také patří tři ploutvičky, jejichž trojúhelníková konfigurace sice některým nevadí, ale jiným uživatelům by mohla více vyhovovat dvojice větších ploutví dodávajících lepší směrovou stabilitu.

Pozitíva

Lehká ovladatelnost
Poměr cena/kvalita
Příjemný letní design s poutavou barvou

Negatíva

Chybí popruhy pro upevnění pádla při přenosu
Nefunkční tlakoměr na pumpě

Typ paddleboardu: Allround ● Tvar paddleboardu: zaoblený ● Konstrukce paddleboardu: nafukovací ● Materiál: PVC + měkká protiskluzová guma ● Nosnost: 90 kg ● Rozměry (d x š x h): 274 x 76 x 12 cm ● Hmotnost: 10,7 kg ● Pádlo: hliníkové skládací ze tří dílů ● Ploutve paddleboardu: 3 malé ● Transportní batoh: ano ● Elastické popruhy na zavazadla: ano ● Jiné příslušenství: jistící lanko, ruční pumpa, opravná souprava ● Vhodné do: stojatých i tekoucích vod

Náš TIP

Aqua Marina Beast

Nafukovací Allround paddleboard s mírně zašpičatěným tvarem, nosnost 140 kg, tloušťka 15 cm, 1 středová ploutev.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Neuvěřitelná tuhost Allround paddleboardu Aqua Marina vyzdvihuje tento produkt nad ostatní perfektními jízdními vlastnostmi, které jsou přímo překvapivé vzhledem k faktu, že se produkt na základě cenové kategorizace řadí mezi levné kousky. Nafukovací paddleboard je svojí hmotností 8,7 kilogramů lehčí než model Aqua Marina Magma. I přes nižší hmotnost však disponuje vysokou stabilitou a skvělými vlastnostmi při zatáčení. Kombinace nízké váhy produktu a praktické rukojeti v centrální části desky vede k usnadnění přenosu paddleboardu z místa na místo. Sympatie mnoha spotřebitelů si může produkt získat také díky oku lahodícímu designu modré barvy. Na čisté, výrazně modré hladině moře by však tento paddleboard mohl potenciálně splynout s prostředím.

Konstrukce paddleboardu je zhotovena z dvojité vrstvy PVC, lehké plachtové vrstvy a protiskluzového prvku v podobě gumové podložky, která navíc poskytuje oporu při ostrém zatáčení. Nosností 140 kilogramů se zařazuje do malé skupinky produktů z našeho testu se shodnými hodnotami v této oblasti. Z rozměrového aspektu se však kompletně shoduje s posledně jmenovaným produktem. Široká plocha, kterou paddleboard Aqua Marina disponuje, výrazně zlepšuje i stabilitu. V případě, že se jezdec unaví, má možnost si k paddleboardu připevnit dodatečně zakoupené sedátko, které lze snadno uchytit za pomoci pevných D-kroužků.

Základní výbavou popisovaného modelu paddleboardu je klasické bezpečnostní lanko na nohu, středová ploutev fungující na principu jednoduchého zasouvání, dvojčinné čerpadlo kapalného vzduchu a sportovní pádlo z hliníku. Pádlo se skládá ze tří dílů, přičemž lze jeho délku libovolně nastavit v rozmezí od 165 do 210 centimetrů. K dispozici je také praktický set pro opravu paddleboardu v případě menšího poškození na vodě, jehož součástí je klíč a sada záplat. Kompletní příslušenství spolu s vyfouknutým paddleboardem lze pohotově sbalit do transportního batohu na zip. Vyplatí se však popřemýšlet nad koupí vaků odolných vůči vodě na ochranu zavazadel a cenností, které lze připevnit díky lankám na paddleboardu. Někteří prodejci v rámci příslušenství dokonce nabízejí různé sety jako přídavek k tomu základnímu. Například kajakový set disponuje pohodlným sedátkem a čtyřdílným kajakovým pádlem.

Přestože paddleboard na první pohled působí jako mohutná deska, je velmi snadno manipulovatelný i pro 10leté dítě. Pumpa, která je součástí balení, dokáže během 10 minut paddleboard plně nafouknout, přičemž vyfouknutí zabere přibližně 15 až 20 vteřin. Pozitivem poměrně levného modelu je kvalitní materiál, jehož odolnost je více než uspokojivá, ale také jeho stabilita. Paddleboard z dílny Aqua Marina je navíc vhodný i pro začátečníky. Rozhodujícím negativem může být nižší kvalita barev, které se vlivem slané vody rozpouštějí a rozmazávají, což může vést k zabarvení plavek, resp. oděvu při sedavém pádlování.

Pozitíva

Rychlé nafouknutí/vyfouknutí
Lehký model
Přenosný a skladný

Negatíva

Vlivem slané vody se rozpouští barva

Typ paddleboardu: Allround ● Tvar paddleboardu: zaoblený – mírně zašpičatěný ● Konstrukce paddleboardu: nafukovací ● Materiál: PVC + měkká protiskluzová podložka ● Nosnost: 140 kg ● Rozměry (d x š x h): 320 x 81 x 15 cm ● Hmotnost: 8,7 kg ● ● Pádlo: hliníkové skládací ze tří dílů ● Ploutve paddleboardu: 1 středová ● Transportní batoh: ano ● Elastické popruhy na zavazadla: ano ● Jiné příslušenství: jistící lanko, pumpa, ocelová oka na připevnění sedadla, opravný set (klíč + záplaty) ● Vhodné do: klidných vod

Pre náročných

Aqua Marina Cascade

Nafukovací paddleboard pro dobrodruhy se špičatým tvarem, nosnost 220 kg, tloušťka 20 cm, 2 menší směrovací ploutve.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Pro náročnější uživatele se do našeho testu dostal špičkově působící paddleboard pro dobrodruhy, který lze nazvat i jakýmsi hybridním kajakem. Nasvědčuje tomu nejen špičatý tvar přední části nafukovací desky, ale i speciální prohlubeň uprostřed paddleboardu pro pohodlné sezení i bez použití kajakového sedadla, které je v tomto případě k dispozici v rámci ceny paddleboardu. A není jen tak ledajaké. Jedná se totiž o velmi komfortní sedátko s čalouněním. V pohodlí si tak můžete užít jízdy na kajaku a zároveň i na paddleboardu. Všechny atributy, které tento paddleboard nabízí, zužitkují zejména zkušení jezdci.

Z konstrukčního hlediska jde o velmi výborně zvládnutou stavbu sestávající z vysokotlakého PVC s hluboce rýhovaným protiskluzovým pokrytím. Nafukování funguje na principu dvou samostatných komor. Díky špičkovému zpracování se jedná o vysoce stabilní a mimořádně univerzální kousek vhodný na jezero, řeku, ale i oceán, přičemž je jako stvořený pro jízdu na delší vzdálenosti. V porovnání s vítězem testu Aqua Marina Magma je produkt Cascade z dílny značky Aqua Marina svojí nosností 220 kilogramů naprostým hrotem našeho testu. Z hlediska rozměrů jde také o monstrózní provedení o váze 13 kilogramů, které je však překvapivě snadno přenosné, a to i přes dostatečnou tuhost.

Stejně jako paddleboard Hydro Force Aqua Journey i tento model se vymyká normám, které v našem testu nastolil např. model Aqua Marina Beast s jednou středovou ploutví. Nafukovací paddleboard pro dobrodruhy s obsáhlejším množstvím zkušeností má k dispozici dvojici ploutví pro optimalizaci směrového systému. Jak jsme již výše nastínili, příslušenství dostupné v ceně paddleboardu také není k zahození. Kromě zmíněného čalouněného sedadla výrobce přidal do balíku cenností i dvojité sítě pro přepravu nákladu, dvourychlostní pumpu s tlakoměrem, jistící lanko a opravný set v případě nouze. V rámci doplňků využívaných zejména u kajaků si spotřebitelé mohou v balení nalézt jeden ochranný návlek jako zábranu proti zatečení vody do prohlubně paddleboardu a Dual Tech pádlo sestávající ze čtyř dílů, které je velmi jednoduše přeměnitelné z jednostranného pádla na oboustranné.

Vzhledem ke střední cenové hladině, do které paddleboard Aqua Marina Cascade spadá, je ze spotřebitelské perspektivy vítána vysoká kvalitativní hodnota produktu a dodatečné příslušenství, kterými tento model rozhodně oplývá. Paddleboard je vynikající pro pádlování ve stoje, ale ještě lepší než náhrada za pevný kajak. I přes větší rozměry se s ním snadno manipuluje a jeho nafouknutí je za pomoci dodané pumpy přímo hračkou. Při obsáhlé výbavě, kterou si zakoupíte v ceně samotného paddleboardu, by člověk ani nečekal, že se všechna vejde do praktického zipového batohu, ale během 20 minut můžete mít paddleboard i s příslušenstvím sbalený a připravený na transport.

Pozitíva

Vysoce kvalitní zpracování
Vynikající výbava
Perfektní nafukovací kajak

Negatíva

Vyšší cena

Typ paddleboardu: pro dobrodruhy / hybridní kajak ● Tvar paddleboardu: špičatý ● Konstrukce paddleboardu: nafukovací ● Materiál: PVC + měkká protiskluzová podložka ● Nosnost: 220 kg ● Rozměry (d x š x h): 340 x 89 x 20 cm ● Hmotnosť: 13 kg ● Pádlo: čtyřdílné 2v1 Dual Tech (oboustranné i jednostranné) ● Ploutve paddleboardu: 2 menší směrovací ● Transportní batoh: ano ● Elastické popruhy na zavazadla: ano ● Jiné příslušenství: jistící lanko, dvourychlostní pumpa s tlakoměrem, čalouněné dvojité sítě pro přepravu nákladu, opravný set (klíč + záplaty), ocelová oka pro připevnění sedadla ● Vhodné do: stojatých vod, oceánu

Další zajímavé produkty

Na trhu jsou v nabídce další modely paddleboardů se zajímavými parametry, které rozhodně stojí za zmínku. Přestože se do našeho testu nedostali, mají pro začátečníky i pokročilé v paddleboardingu jisté ocenitelné atributy. Pokud vám neulahodily vybrané modely rozebírané v našich rozsáhlých recenzích, možná vám do oka padne některý z následujících produktů.

Nafukovací paddleboard Aqua Marina Super Trip se řadí do kategorie Allround, v jejímž rámci je vynikajícím společníkem na rodinných výletech u vodních ploch. Díky šířce 82 centimetrů je dostatečně stabilní a prostorný na to, aby najednou udržel dva dospělé a jedno dítě. S nosností 210 kilogramů paddleboard zaručuje společný rodinný zážitek na vodě. Povrch desky je pokryt měkčenou protiskluzovou pěnou. Pro zvýšenou bezpečnost je třeba dokoupit jistící lanko, které není k dispozici v balíčku s paddleboardem. Balení také nedisponuje potřebným pádlem. Co však součástí příslušenství v ceně desky určitě získáte, je transportní batoh, do kterého se vejde pumpa, ale i tři odnímatelné ploutve či elastické popruhy pro upevnění zavazadel. Tento paddleboard je speciálně vytvořen pro jízdu více osob, protože pro jednoho člověka se stává obtížně ovladatelným.

Dalším Allround paddleboardem, tentokrát z dílny Hydro Force, resp. Bestway, je Hydro Force Oceana Convertible, jehož omezení tkví v nosnosti 120 kilogramů. Deska je nafukovací, přičemž její konstrukce je pevná se zapuštěnými švy a neklouzavým povrchem pro bezpečnější pádlování ve stoje. Tento středně dlouhý paddleboard o délce 305 centimetrů a více než dostačující šířce 84 centimetrů je uspokojující sportovní pomůckou na klidnějších vodách. Nevýhodou je totiž nedostatečná odolnost vůči ostrým překážkám (skalám), pro kterou lze konstatovat, že paddleboard není zcela vhodný k objevování mořské hladiny. Dalším negativem je chybějící pojistka na pumpě, což vede uživatele k nutnému přidržování ventilu při nafukování. V balení kromě pumpy dostanete elastický popruh pro upevnění zavazadla, jistící lanko na nohu, ale také nastavitelné pádlo o délce 217 centimetrů, které se skládá ze čtyř dílů, a lze jej konvertovat na oboustranné. Paddleboard také umožňuje připevnění sedáku na styl kajaku.

O něco vyšší nosnost 130 kilogramů má kvalitní paddleboard Zray X2, který rovněž patří do kategorie univerzálních paddleboardů. Disponuje jednovrstvou konstrukcí pokrytou měkkou nášlapnou pěnou s protiskluzovými vlastnostmi. Tento nafukovací paddleboard je sice dostatečně stabilní i na menších vlnách, ale většinou se jeho využití limituje na klidnější vodní plochy a říční proudy. Díky velkým rozměrům (330 x 81 x 15 centimetrů) lze o desce značky Zray mluvit jako o rodinné sportovní výbavě. Co rozhodně zájemce o tento paddleboard potěší, je příslušenství, které výrobce nabízí v ceně samotného plováku. V balíku naleznete praktické pádlo, ploutvičku, pumpu na nafukování, ale i k němu přiložený adaptér na nafukování paddleboardu kompresorem. Výbavu i samotný paddleboard lze uskladňovat v transportním batohu.

Stabilní Allround paddleboard Aqua Marina Fusion s kvalitní nafukovací konstrukcí disponuje nosností 150 kilogramů, přičemž váží jen něco přes 8 kilogramů. Jeho přesun je zjednodušen díky praktické neoprenové rukojeti nacházející se v centrální části desky. Tento pevný paddleboard se dva roky za sebou stal Produktem roku, což vzhledem k jednoduché manipulaci, kvalitnímu provedení a stabilitě na vodě není vůbec překvapivé. Pro upevnění nákladu jsou k dispozici zesílené D-kroužky z nerezavějící oceli, přičemž na stejném principu funguje i možnost připevnění pohodlného sedadla. V ceně zboží zakoupenou výbavu, a tedy rozkládací pádlo, odnímatelná středová ploutev, pumpa či jistící lanko, lze uskladnit v praktickém transportním batohu také přibaleném k paddleboardu.

S velmi omezenou, ale stále dostačující nosností 110 kilogramů přichází na trh paddleboard Aqua Marina Cabezon 10. I tento model je součástí skupiny nafukovacích Allround paddleboardů. I přes nižší nosnost je tato sportovní pomůcka přiměřeně tuhá, a to zejména díky klasické tloušťce 15 centimetrů. Díky konstrukci a velikosti je paddleboard vhodný pro všechny věkové kategorie, které samozřejmě spadají do výše uvedeného limitu nosnosti. Stylový paddleboard je zkonstruován z vynikajících materiálů, které odolají vlivům UV záření, ale i slanosti mořské vody. Odolnost zvyšují i zesílené boční hrany vůči oděrům. V rámci příslušenství se můžete těšit na nastavitelné pádlo, vysokotlakou pumpu s tlakoměrem, lepící sadu, ale také na odnímatelnou ploutev a dvojici menších přídavných ploutviček pro zvýšení stability. Veškerou výbavu lze vtěsnat do přepravního batohu, avšak v rámci bezpečnosti je třeba zakoupit jistící lanko, které nefiguruje v příslušenství zakoupeném v ceně paddleboardu.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Prodejnost jakýchkoli produktů se na trhu neustále mění, a proto vám přinášíme neustále aktualizovaný přehled nejprodávanějších paddleboardů na základě známého webového portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Mistral Allround5*Zobrazit produkt
Bestway Hydro Force5*Zobrazit produkt
Aqua Marina Beast5*Zobrazit produkt
F2 Allround Floral5*Zobrazit produkt
Mistral Vivid5*Zobrazit produkt

Paddleboarding je stále populárnějším vodním sportem, v jehož rámci se pojí fyzický pohyb s relaxem a zábavou. Vhodný je pro každou věkovou kategorii, přičemž nejdůležitějším aspektem tohoto sportu je paddleboard, resp. deska na pádlování ve stoje. Tuto sportovní pomůcku je třeba si důkladně vybírat na základě rozličných faktorů závisejících jednak na druhu paddleboardingu, kterému se chce uživatel věnovat, jednak na konkrétní osobě využívající daný paddleboard. Náš návod slouží jako shrnutí nejpodstatnějších technických parametrů, od kterého byste se měli odrážet v případě, že si chcete pořídit kvalitní paddleboard.

Jak vybrat paddleboard

  • Typy paddleboardů
  • Rozličnost tvarů
  • Konstrukce a její pevnost
  • Rozměry paddleboardu – nosnost, délka, šířka a tloušťka paddleboardu
  • Ploutve a jejich konfigurace
  • Pádlo a jiné příslušenství paddleboardu
  • Cena a renomovaní výrobci

Typy paddleboardů na základě účelu

Trh se sportovními potřebami disponuje širokou nabídkou různých paddleboardů, které se liší nejen specifickými rozměry, ale i způsoby použití. Při výběru kvalitního paddleboardu je totiž velmi podstatné ohraničit jeho hlavní funkci.

Allround paddleboard s univerzálním využitím

Tento typ paddleboardu je jakýmsi základem, který využívá velké procento milovníků tohoto vodního sportu. Vyniká zejména svojí univerzálností, přičemž využití najde mezi začátečníky nebo rekreačními paddleboardisty provádějícími tento sport na pokročilejší úrovni. Jeho univerzálnost ocení zejména amatéři, kteří se s tímto sportem teprve seznamují.

Specifičnost tohoto prkna leží v hrubším trupu, jehož oba konce jsou zaoblené, přičemž její špička je mírně zvednutá. Tvar Allround paddleboardu je určen spíše k využití na hladinách stojatých a klidných vod, ale dokáže se popasovat i s menšími vlnami. Takový typ paddleboardu je proto vhodný pro ty, kteří se chystají k jezerům či vodním nádržím. Všestrannost využití však z Allround modelů paddleboardů dělá tzv. zlatou střední cestu v kategorii těchto sportovních pomůcek.

Jóga paddleboard

Okolí vodních ploch je příznačné svojí relaxační mocí, kterou při svém cvičení ocení milovníci jógy. Jóga paddleboardy nabízejí prostor pro dokonalé propojení duše s přírodou, přičemž vysokou stabilitu při různých jóga cvicích zaručuje zejména šířka takových desek. Výhodou jsou také boční úchyty, díky kterým je umožněno skupinové cvičení více lidí. Stačí pospojovat své paddleboardy a speciální hodina jógy může začít. Využití nacházejí tyto paddleboardy také v rodinách s dětmi, kde šířka desky nabízí dostatek místa pro více pasažérů.

Jóga paddleboard

Paddleboard do vln

Zatímco někteří lidé preferují klidný, resp. relaxační způsob provádění paddleboardingu, jiní mají slabost pro dobrodružství. Pro takové uživatele jsou určeny paddleboardy do vln, které svými zaoblenými boky dokonale kopírují vlnu, což umožňuje udržení stability i v neklidných vodách. Další specifická vlastnost těchto paddleboardů tkví v pádlu, které má v porovnání s jinými menší plochu, což se hodí u velkých vln vyžadujících častější a rychlejší pádlování. Paddleboardy do vln nejsou určeny pro klidné vody.

Paddleboard na stojatou vodu

Flatwater paddleboardy jsou díky své výjimečné šířce jako stvořené pro klidné vody, které si užívají zejména senioři či rodiny s dětmi. Výhody takového paddleboardu rozhodně ocení i lidé, kteří se k pohybu vracejí po nějakém zranění. Široký paddleboard na stojaté vody totiž pomáhá při posilování celého těla, přičemž o stabilitu není díky rozměrům žádná nouze. Takové paddleboardy jsou často nafukovací, což jim přidává na praktičnosti. Chcete-li se při posilování na paddleboardu zároveň kochat krásami přírody, tento typ paddleboardů je pro vás jako stvořený.

Rybářský paddleboard namísto velkého člunu

Jedná se o speciální paddleboard určený pro milovníky rybářství. Lovení ryb usnadňuje nejen protiskluzový povrch, ale i vysoká nosnost a dostatečně široká základna desky, která nabízí velké množství prostoru pro umístění kompletního rybářského náčiní. K zachycení rybářských udic slouží praktické úchyty, držáky a popruhy. Rybářský paddleboard je jakousi moderní náhradou těžkých a nekomfortních rybářských člunů. I přesto, že rybářské paddleboardy lze nalézt mezi nafukovacími i pevnými modely, rybáři ve většině případů upřednostňují ty nafukovací.

Rybářský paddleboard

Paddleboard pro dobrodruhy

Pro náročnější uživatele, kteří rádi sjíždějí divočejší řeky či jiné adrenalinem obohacené vodní plochy, jsou nejvhodnější volbou touring paddleboardy, také nazývané jako paddleboardy pro dobrodruhy. Takové paddleboardy jsou příznačné úzkým, dlouhým a zašpičatělým tvarem, který umožňuje rychlejší pohyb na vodách. Velkou výhodou tohoto typu je optimální udržování přímého směru.

Uvedené parametry lze však zužitkovat i během delších paddleboardových túr po klidných vodách. Otázka komfortu je řešena speciálními úchyty určenými pro kajakové sedátko, přičemž paddleboard také disponuje popruhy pro zabezpečení zavazadel, která je při delších přesunech po vodě více než potřebná.

Windsurf paddleboard do větru

Poněkud jiné odvětví dobrodružného paddleboardingu nastiňuje další typ desek, a to windsurf paddleboard, který spojuje dva vodní sporty. Kombinace středové ploutve a zařízení pro uchycení windsurfingové plachty vytváří dokonalou sportovní pomůcku pro zkušené uživatele, ale i pro ty, kteří kouzlu paddleboardingu ve větru teprve nedávno podlehli. Jedná se o levnější výbavu pro windsurfing, přičemž tento typ paddleboardu je využitelný i v případě, že vítr nefouká. Stačí jen odinstalovat připnutou plachtu a pádlovat jako na běžném Allround paddleboardu. O bezpečnost během plachtění ve větru se starají čtyři popruhy pro uchycení nohou.

Windsurf paddleboard

Závodní paddleboard pro odvážné

Z hlediska konstrukce se jedná o podobný typ jako v případě paddleboardů pro dobrodruhy. Rozdíl je však v jejich užším, delším a ještě špičatějším tvaru umožňujícím dosahování vysoké rychlosti, které se žádný z výše jmenovaných typů paddleboardů nevyrovná. Závodní paddleboard rozhodně nepatří do rukou začátečníka.

Tuto vlastnost naznačuje zejména fakt, že jde o velmi obtížně ovladatelný typ paddleboardu, se kterým mají často potíže i profesionální milovníci tohoto vodního sportu. Pokud uživatel ovládá příslušnou techniku paddleboardingu, na závodních deskách může dosáhnout rychlosti až 10 km/h. Zkušení uživatelé mohou paddleboard využít jak na klidných vodách, tak i v bouřlivých vlnách.

Tvar paddleboardu a jeho pohyb na vodě

Obecně rozlišujeme dva tvary paddleboardů, které ve velké míře ovlivňují, jakým způsobem se bude deska na vodní hladině pohybovat. Zatímco zaoblený tvar trupu je díky širší ploše snadno ovladatelný a určený spíše pro rekreační využití, s úzkými modely se špičatým tvarem se obtížněji manipuluje, přičemž se nejčastěji využívají k rychlejším nebo delším přesunům po vodní hladině.

Paddleboardy s oblým tvarem jsou vhodné pro začátečníky, které by rychlost a hladkost jízdy na prkně se špičatým tvarem mohla velmi rychle od paddleboardingu odradit. Jmenované tvary jsou základními typy s velmi specifickými rysy nacházejícími se na protilehlých koncích škály. Kombinací různých vlastností oblého a špičatého tvaru paddleboardů se s odstupem času vytvořily hybridní tvary, které lze využívat pro univerzálnější účely.

Tvar paddleboardu

Konstrukce a její pevnost

Z hlediska konstrukce se rozlišují nafukovací a pevné paddleboardy. Mezi začátečníky jsou jednoznačně oblíbenější ty nafukovací. Obrovskou výhodou takové konstrukce je skladnost a transport paddleboardu. Oproti pevným paddleboardům disponují mnohem výraznější odolností vůči škrábancům v důsledku narážení na kameny či jiné překážky nacházející se ve vodě.

Nafukovací paddleboardy se vyrábějí z dvouvrstvého polyvinylchloridu, díky čemuž se jejich životnost odhaduje na více než šest let. Těmto praktickým paddleboardům je však třeba vytknout nevýhody v podobě nižší rychlosti a menší úrovně stability, což je pro paddleboardy rozhodujícím parametrem. V tomto ohledu vyhrávají pevné paddleboardy, které preferují spíše zkušení uživatelé.

Na rozdíl od těch nafukovacích se s nimi v důsledku větších rozměrů a vyšší váhy obtížněji manipuluje, přičemž jejich transport také není nejjednodušší. Tyto nevýhody dorovnává o 10 až 15 procent lepší stabilita pevných desek a vyšší rychlost, které lze na nich dosáhnout. Při opravdu šetrném zacházení je možné, že vám pevný paddleboard vydrží i celý život. Vyřešit však musíte otázku skladnosti, a to zejména v případě, že bydlíte v paneláku.

Nosnost paddleboardu je nejpodstatnějším aspektem

Nosnost paddleboardu se řadí mezi nejdůležitější parametry, které by měly rozhodovat při koupi té správné sportovní výbavy. Určuje totiž maximální přípustnou hmotnost, kterou lze paddleboard zatížit, aniž by se toto zatížení odrazilo na změně tvaru či snížení stability desky. V rámci nosnosti je třeba počítat nejen s vlastní hmotností, ale i s váhou všech věcí, které si potenciálně během paddleboardingu člověk s sebou vezme „na palubu“.

V případě, že dojde k překročení uvedené nosnosti, deska se ponoří do vody více než by měla, a tudíž se bude obtížněji ovládat. Přetížením může docházet i k poškození samotného tvaru desky. Pokud naopak paddleboard dostatečně nezatížíte (ve smyslu přípustné nosnosti), dojde k nepostačujícímu ponoru do vody, čímž se opět ztíží ovládání paddleboardu.

Nosnost paddleboardu

Délka paddleboardu neovlivňuje pouze skladnost

Délka paddleboardu je velmi podstatná z hlediska manipulování v době transportu a přesunu desky na suchu, ale také v rámci rychlosti, které chcete při paddleboardingu dosáhnout. Mezi uvedenými vlastnostmi totiž vládne vztah založený na nepravidelné úměře. Čím kratší je paddleboard, tím snáze se s ním manipuluje, ale o to pomaleji se posouvá na vodní hladině. Na trhu se rozlišují tři délkové kategorie paddleboardů.

Krátké desky mají většinou do 270 centimetrů, přičemž vhodné jsou zejména pro začátečníky či děti, pro které je před rychlostí na prvním místě hlavně bezpečnost. Středně dlouhé paddleboardy jsou vhodné pro začátečníka i pokročilejšího uživatele, který ho plánuje využít spíše na klidných vodách, avšak univerzálnosti takových modelů se meze nekladou. Rozměrově se středně dlouhé paddleboardy pohybují v intervalu 270 až 370 centimetrů.

Dlouhé paddleboardy o délce 370 až 430 centimetrů jsou určeny pro zkušenější milovníky tohoto vodního sportu, které vábí rychlost delších modelů, přičemž také nemají problém s jejich horší ovladatelností. Využitelné jsou pro pádlování na delší vzdálenosti a rychlostní závody v paddleboardingu.

Šířka paddleboardu

Tento parametr ovlivňuje hlavně nosnost a stabilitu paddleboardu. Pro začátečníky se většinou doporučuje širší paddleboard, u kterého existuje nižší pravděpodobnost převrácení. Tento aspekt je důležitý zejména pro lidi, kteří se nacházejí v počátcích svých snah udržet rovnováhu na paddleboardu.

Za široké paddleboardy se považují modely nad 78 centimetrů. Vhodné jsou pro laiky, ale i rodiny s dětmi či lidi upřednostňující relaxaci před dobrodružstvím. Velkou výhodou širších paddleboardů je samozřejmě větší prostor pro uložení věcí či provádění jóga póz. Širší desky však využívají i rybáři. Dalším aspektem, který by měl rozhodovat o šířce paddleboardu, je hmotnost a výška samotného uživatele. Pro těžší a vyšší lidi se doporučuje koupě širokého paddleboardu.

Pro úzké paddleboardy je příznačné rozmezí 74 až 77 centimetrů, přičemž jsou tyto modely určeny spíše pro pokročilé uživatele. Ti jsou totiž dostatečně zkušení v oblasti udržování rovnováhy, a tudíž nepotřebují desku, která jim ke stabilitě dopomáhá. Užší paddleboardy jsou mnohem rychlejší, což je pro pokročilé sportovce dominantním parametrem. Úzký paddleboard je vhodný i pro nižší lidi, kteří nemají problém s udržením rovnováhy na desce s omezeným prostorem.

Šířka paddleboardu

Dostatečná tloušťka paddleboardu dodává stabilitu

Stabilita ve velké míře závisí také na tloušťce paddleboardu. Čím je hrubší, tím vyšší je jeho nosnost, a tudíž je i obtížnější se s ním převrátit. Nafukovací paddleboardy zvyknou být obecně tlustší, přičemž se tento konkrétní rozměr pohybuje na úrovni cca 15 centimetrů. Dá se říci, že i v tomto parametru tkví popularita nafukovacích paddleboardů. Ty jsou totiž mnohem stabilnější než pevné modely o tloušťce přibližně 10 centimetrů.

Ploutve a jejich umístění

Velikost, váha a počet ploutví upevněných na spodní straně paddleboardu ve značné míře ovlivňuje rychlost a stabilitu, které na vodní hladině deska dosahuje. Pokud by paddleboard ploutvemi nedisponoval, docházelo by k samovolnému otáčení desky na hladině vody, čímž by se extrémně ztížilo její ovládání. Ploutve totiž vytvářejí odpor vůči vodě, což přispívá k lepší manipulaci s paddleboardem.

Velká a těžká ploutev vyvíjí větší odpor, čímž se sice zvyšuje stabilita paddleboardu na vodě, ale její ovládání se stává mnohem těžším. Vyšší odpor také znamená nižší rychlost, což odpovídá požadavkům většiny začátečníků. Většina paddleboardů disponuje jednou až pěti rozličnými ploutvemi, které lze na desce různě umístit.

Jedna samostatná ploutev pomůže na klidných vodách

Některé paddleboardy mají k dispozici jednu velkou ploutev o délce 25 centimetrů, která umožňuje udržet nejen stabilitu, ale i rovné směřování během pádlování. Její využití se nejlépe projeví na klidných vodách. V případě zájmu o dobrodružnější pádlování na divočejších vodách se doporučuje výměna velké ploutve za menší.

Ploutve na paddleboardu

Dvojice ploutví nebo 2+1?

Zatímco rovnoměrné umístění dvojice středních ploutví dopomůže k hladšímu klouzání na vodní hladině a vyvinutí vyšší rychlosti, pozitivum kombinace dvou malých bočních ploutví s jednou středovou ploutví o délce 25 centimetrů se projeví v podobě vynikající stability, kterou ocení zejména začátečníci. Nevýhodou takové 2+1 kombinace je však nižší rychlost, a to v důsledku většího odporu vyvíjeného vůči vodě.

Ve čtveřici vůči vodě

Mezi oblíbené konfigurace ploutví paddleboardu z hlediska zkušenějších uživatelů patří rovnoměrné rozmístění čtyř velikostně totožných ploutví po stranách desky. V rámci této kombinace se ve střední drážce nenachází žádná ploutev, přičemž čtyři stávající ploutve dopomáhají ke zvýšení rychlosti paddleboardu. Čtveřice ploutví však nezajišťuje dostatečnou stabilitu, a proto se začátečníkům takové uspořádání nedoporučuje.

Na pádle také záleží

Neoddělitelnou výbavou potřebnou k paddleboardingu je samozřejmě pádlo. Deska se sice dá využít i bez něj, ale výrobci neručí za to, kde se s paddleboardem na vámi zvolené vodní ploše ocitnete bez jakéhokoli zásahu pádlem. Pádlo není vždy součástí paddleboardu, a proto je třeba si dát záležet i na koupi tohoto příslušenství.

Obecně rozlišujeme dva typy pádel, a to fixní a rozkládací. Zatímco fixní není možné přizpůsobit různě vysokým uživatelům, rozkládací disponují touto funkcí, kterou využijí zejména začátečníci a milovníci relaxačního pádlování. Fixní jsou oproti rozkládacím hůře skladovatelné. Délku pádla je třeba si při výběru důkladně zkontrolovat, protože platí, že pádlo by mělo být zpravidla o 20 centimetrů delší než výška jezdce.

Důležitý je zejména materiál, který jednotlivá pádla kategorizuje na základě kvality. Hliníková a plastová pádla jsou sice na trhu nejlevnější, ale jejich kvalita je z pádel nejnižší. Disponují také vyšší váhou, což ovšem jistým způsobem vynahrazuje jejich výborná skladnost. K těžším kouskům patří i sklolaminátová pádla, ale jsou v porovnání s plastovými o dost odolnější. Nejkvalitnější i nejdražší jsou pádla vyrobená z karbonu, resp. z uhlíkových vláken. Jejich velkou výhodou je menší hmotnost a extrémní odolnost.

Paddleboard s pádlem

Další příslušenství k paddleboardům

Některé paddleboardy výrobci nabízejí jako kompletní set s výbavou potřebnou ke zfunkčnění základního prvku, a tedy paddleboardu, nebo ke zlepšení zážitku z jízdy na něm. Někdy je třeba některé složky výbavy dokoupit. V první řadě se jedná o pojistné lanko, které patří mezi nejdůležitější bezpečnostní prvky v rámci výbavy k paddleboardingu. Jeho funkce spočívá v zabezpečení paddleboardu proti odplutí v případě pádu jezdce do vody.

Jistící lanka jsou k dispozici ve dvou různých verzích, které se liší zejména využitím a praktičností. Zatímco kroucená lanka jsou připevněna k plováku mimo vodu, což zabraňuje zamotání pádla do lanka, rovné jistící lanko je ponořeno do vody, čímž se umožňuje volný pohyb po celé ploše paddleboardu. V rámci využití se kroucená lanka preferují na klidnějších vodách, zatímco rovná lanka jsou určena spíše do divočejších vod.

Nafukovací modely mnohdy disponují vzduchovou pumpou pro nafouknutí i vyfouknutí paddleboardu, přičemž praktickým doplňkem je batoh pro uskladnění vyfouknutého paddleboardu a zbytku příslušenství. Do výbavy řadíme i vodotěsné vaky, které slouží k ochraně cenností a potřebných předmětů před poškozením vlivem vody.

V zájmu vlastní bezpečnosti je vhodné zakoupit ochranné prvky v podobě plovací vesty, přilby či chráničů na kolena. Myslet je třeba i na vliv horkého letního slunce na lidský organismus, čemuž lze alespoň do jisté míry zamezit slunečními brýlemi a pokrývkou hlavy. Při paddleboardingu jsou využitelné běžné plavky, ale pro vyšší komfort a zachování tělesného tepla v případě náhlé nepříznivé změny počasí se doporučuje zakoupení neoprenového obleku.

Pojistné lanko na paddleboardu

Šetřit se nevyplatí

Výše částky, kterou si výrobci a prodejny ptají za daný paddleboard, souvisí zejména s účelem, ke kterému pomůcka pro vodní sport slouží. Zatímco mezi nejlevnější kousky patří univerzální modely většinou určené pro začátečníky, závodní paddleboardy jsou značně dražší. Na paddleboardu se rozhodně nevyplatí šetřit. Jedná se totiž o sportovní náčiní, jehož kvalita zpracování zvyšuje bezpečnost uživatele na vodě.

Mezi nejlevnější paddleboardy, které si lze pořídit za cenu do 10 000 Kč, patří zejména zmiňované paddleboardy pro začátečníky. Jejich univerzální využití zužitkuje nejeden laik, přičemž jejich kvalita je v souladu s převážně rekreačním účelem desky. Nejčastěji se tedy jedná o Allround paddleboardy, v jejichž ceně je mnohdy možné zakoupit obrovskou nabídku příslušenství.

V cenovém rozmezí 10 000 až 25 000 Kč se nachází velké množství kvalitních paddleboardů pro náročnější uživatele. V této kategorii naleznete závodní modely, přičemž nechybí ani paddleboardy určené pro windsurfing. Kousky na této cenové úrovni jsou určeny spíše pro osoby, které jsou tomuto sportu plně oddány.

Pro vysoce pokročilé uživatele, kterým záleží na převratné kvalitě, maximální životnosti a vynikajícím vybavení paddleboardu, jsou na trhu k dispozici modely v cenové hladině nad 25 000 Kč. V této cenové kategorii dominují závodní a windsurf paddleboardy, nicméně najdou se zde i jiné typy paddleboardů, které nabízejí kvalitní a bezpečný zážitek z každé jízdy.

Oblibě se těší značky Aqua Marina, Zray či Gladiator

Náš trh je přeplněný velkým množstvím rozličných značek paddleboardů, přičemž se mnohé z nich odlišují cenovými relacemi, ve kterých své modely výrobci nabízejí. Jednou z nejznámějších značek paddleboardů je Aqua Marina, která disponuje kvalitními deskami střední a vyšší cenové kategorie. Mnohem širší cenovou škálu má značka Gladiator známá svým podstatným zastoupením na trhu s paddleboardy. Na nafukovací modely paddleboardů pro dobrodruhy či univerzálního typu Allround je jedním z nejpovolanějších výrobce Zray. Za zmínku však rozhodně stojí i značka Hydro Force (Bestway), která je známa přímo úměrným vztahem mezi kvalitou a cenou paddleboardů.

Otázky a odpovědi – FAQ

Ve snaze držet se nejdůležitějších aspektů rozhodujících o koupi toho správného paddleboardu jsme pár obecnějších informací týkajících se tohoto vodního sportu museli přeřadit do naší sekce otázek a odpovědí. V případě, že máte jakékoli jiné otázky či zkušenosti s vybranými modely v našem testu, o které se chcete s jinými čtenáři podělit, miřte své komentáře do příslušné sekce. Na všechny dodatečné připomínky našich čtenářů se snažíme odpovědět co nejdříve.

Ano, zatímco hrubé ploutve přispívají k lepšímu pohybu směrem dopředu, ty užší zlehčují otáčení paddleboardu do stran. V rámci tohoto parametru je proto vhodné hledat zlatou střední cestu, která umožní nejen stabilní pádlování vpřed, ale také jednoduché ovládání desky do stran. U většiny paddleboardů je proto k dispozici možnost libovolné kombinace ploutví odmontováním z jednoho místa a namontováním na jiné.

Ne. Přestože je pravda, že jízdu na paddleboardu se člověk musí naučit. Bezchybné stability lze dosáhnout cvikem, přičemž ze začátku se doporučuje paddleboarding na stojatých a převážně klidných vodách, kde v případě zaváhání nehrozí okamžité převrácení. Pokud se vám rovnováha na paddleboardu „dostane do nohou“, můžete se vydat i na méně klidné vodní plochy, kde vám budou společnost dělat vlny a silnější proud.

Ano, obecně se doporučuje srovnání výtlaku s hmotností jezdce, který bude daný paddleboard nejčastěji využívat. Zatímco u nejlevnějších modelů s méně pevnou konstrukcí by měl být výtlak trojnásobkem hmotnosti hlavního uživatele, kvalitnější konstrukce paddleboardů se považují za ideální, disponují-li dvojnásobným výtlakem v porovnání s hmotností jezdce. Pokud však plánujete paddleboard využívat pro rodinné účely, je vhodné hledat spíše kousky s výtlakem 260 litrů.

Worker WaveTrip

Nafukovací allround paddleboard se zaobleným tvarem, nosnost 140 kg, tloušťka 15 cm, 1 středová ploutev.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Zaoblený Allround paddleboard Worker WaveTrip disponuje nafukovací konstrukcí, kterou lze snadno nafouknout i vyfouknout a následně připravit na další transport prostřednictvím praktického batohu s pohodlnými popruhy na ramena. Paddleboard je vhodný i pro začátečníky, přičemž jeho využití se váže víceméně na klidnější vody jezer, řek, vodních nádrží i moře. Dostatečnou stabilitu si dokáže udržet také na mírných mořských vlnách.

Konstrukce tohoto modelu paddleboardu je zhotovena z odolného PVC, přičemž na vrchní části desky se nachází protiskluzová podložka pro vyšší bezpečnost jezdce během pádlování ve stoje. I bez tohoto bezpečnostního prvku se však jedná o velmi stabilní paddleboard s výborným držením směru, jehož snadná manipulace zpříjemní jízdu nejednomu uživateli. Rozměrově se řadí mezi širší a středně dlouhé paddleboardy, přičemž tento model je díky shodnému poměru délky, šířky a tloušťky srovnatelný s paddleboardy Aqua Marina Beast a Aga MR5019. S nosností 140 kilogramů je také na stejné úrovni jako dva zmíněné Allround paddleboardy z našeho testu. Dostatečně vysoké hodnoty šířky a nosnosti dělají z paddleboardu Worker WaveTrip prkno vhodné pro jízdu dospělé osoby s jedním dítětem. Rodiče tak mohou naučit dítě pádlovat a zároveň si s ním vytvářet jedinečné zážitky z vodního dobrodružství.

V rámci příslušenství se vyplatí zmínit třídílné pádlo zhotovené z hliníku, které disponuje nastavitelnou délkou v rozmezí 160 až 220 centimetrů. U paddleboardingu platí, že délka pádla by měla přesahovat výšku jezdce o celých 20 centimetrů, což je u pádla v balení paddleboardu Worker WaveTrip proveditelné. Výbavu tohoto modelu tvoří také pružné šňůrky pro upevnění nákladu, vysokotlaká pumpa s tlakoměrem a bezpečnostní lanko pro upevnění nohy o desku pro zamezení odplutí paddleboardu po potenciálním pádu při ztrátě rovnováhy.

Lehký paddleboard lze velmi jednoduše nafouknout díky pumpě poskytnuté v ceně produktu, což je samozřejmě obrovskou výhodou. Je třeba vyzvednout použití kvalitních materiálů a kompletní zpracování paddleboardu, který je vzhledem k podstatně nižší ceně velmi příjemným překvapením. Praktičnost paddleboardu se odráží na přítomnosti popruhů pro uchycení pohodlného sedadla a síťky v přední části plováku. Pro zvýšení pohodlnosti pádlování je ideální zakoupit oboustranné pádlo, které se většinou využívá na kajacích.

Pozitíva

Lehký paddleboard
Unese dospělou osobu i dítě současně
Kompletní výbava

Negatíva

Spíše pro začátečníky

Typ paddleboardu: Allround ● Tvar paddleboardu: zaoblený ● Konstrukce paddleboardu: nafukovací ● Materiál: PVC + měkká protiskluzová guma ● Nosnost: 140 kg ● Rozměry (d x š x h): 320 x 81 x 15 cm ● Hmotnost: 9,5 kg ● Pádlo: hliníkové skládací ze tří dílů ● Ploutve paddleboardu: 1 středová ● Transportní batoh: ano ● Elastické popruhy na zavazadla: ano ● Jiné příslušenství: jistící lanko, vysokotlaká pumpa, ocelová oka pro připevnění sedadla ● Vhodné do: klidných vod

Aztron Meteorlite

Nafukovací závodní paddleboard se špičatým tvarem, nosnost 145 kg, tloušťka 15 cm, 1 středová ploutev.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Ultralehký závodní paddleboard Aztron je výbavou, kterou ocení nejeden profesionální závodník či instruktor. Paddleboard s ostrým zašpičatěním trupu zvládá nejen klidné vodní plochy, ale i divoké řeky či rozbouřené moře a oceán. Ztížené podmínky na vodě však vyžadují vypracované schopnosti a více zkušeností s pádlováním a udržením rovnováhy. I v tomto případě jde o nafukovací konstrukci, která je praktická z hlediska skladovatelnosti, ale také z transportního aspektu.

Stejně jako model Aqua Marina Cascade i paddleboard Aztron disponuje dvoukomorovou konstrukcí, která je v tomto případě extrémně lehká. Dvě komory mají vliv na vyšší bezpečnost paddleboardu, a to zejména v případě úniku vzduchu z jedné komory. V takové situaci má jezdec stále k dispozici druhou, nepoškozenou komoru, díky které se dokáže bezpečně vrátit na souš. S hmotností 11,5 kilogramu se nachází někde na hmotnostním rozmezí modelů Hydro Force Aqua Journey a Aga MR5019. Nízká hmotnost však produktu dodává dobrou vyváženost a umožňuje mu dosahovat vyšší rychlosti, což rozhodně padne vhod profesionálním závodníkům. Pro rychlostní závody v paddleboardingu se hodí i protáhlá špička užšího charakteru s mírným zvednutím. Tyto vlastnosti jsou totiž obrovskou fyzikální výhodou v situaci, kdy se jezdec snaží nabrat na rychlosti. Paddleboard je velmi citlivý na každý pohyb uživatele, a tedy okamžitě reaguje na každou změnu směru, a to i při vyšší rychlosti.

V rámci praktické výbavy lze mluvit o docela uspokojivém modelu, který má však jednu velkou nevýhodu, a to fakt, že se v balení nenachází pádlo. Tuto nezbytnou pomůcku je třeba si dodatečně dokoupit. Absence pádla může potenciálně souviset se závodním účelem tohoto paddleboardu, ovšem to jsou jen domněnky. Nehledě na chybějící pádlo v ceně pádlovací desky získáte jistící lanko, D-kroužky na jeho uchycení o paddleboard, vysokotlakou dvojčinnou pumpu s tlakoměrem pro rychlé nafouknutí dvoukomorové desky, opravnou soupravu v případě poškození plováku a středovou ploutev, kterou lze místa na spodní části paddleboardu. Veškerou výbavu si společně s vyfouknutým paddleboardem můžete uskladnit v transportním batohu, který je rovněž součástí balení.

Nosnost 145 kilogramů je mezi produkty v našem testu jedna z vyšších hodnot. O maličko ji předbíhá vítěz testu Aqua Marina Magma, přičemž o podstatném rozdílu v souvislosti s tímto parametrem lze mluvit v případě paddleboardu Aqua Marina Cascade. Rozměrově se jedná o středně dlouhý a úzký paddleboard, který svojí délkou 381 centimetrů podstatně převyšuje všechny produkty v našem testu. Kromě výše zmíněných závodních vlastností paddleboardu Aztron je třeba vyzvednout i jeho praktické vlastnosti v podobě pětimilimetrové protiskluzové vrstvy v zadní části desky a kvalitního středového úchytu ke zlehčení přenosu paddleboardu po jeho nafouknutí. Potěší i napínací popruhy k uchycení potřebných zavazadel. Pořizovací cena paddleboardu je klasifikována jako nízká, přičemž největší nevýhodou tohoto paddleboardu je zmiňovaná absence pádla.

Pozitíva

Vynikající poměr ceny a kvality
Odolný, stabilní a rychlý paddleboard
Skladovatelnost

Negatíva

Pádlo je třeba dokoupit
Spíše pro profesionály

Typ paddleboardu: závodní ● Tvar paddleboardu: špičatý ● Konstrukce paddleboardu: nafukovací ● Materiál: PVC + měkká protiskluzová guma ● Nosnost: 145 kg ● Rozměry (d x š x h): 381 x 69 x 15 cm ● Hmotnost: 11,5 kg ● Pádlo: ne ● Ploutve paddleboardu: 1 středová ● Transportní batoh: ano ● Elastické popruhy na zavazadla: ano ● Jiné příslušenství: jistící lanko, vysokotlaká pumpa s tlakoměrem, opravná souprava ● Vhodné do: stojatých, tekoucích vod i bouřlivých vln

Aga MR5019

Nafukovací Allround paddleboard se zaobleným tvarem, nosnost 140 kg, tloušťka 15 cm, 3 stabilizační ploutve.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Výrazný Allround paddleboard Aga s moderním designem, který kombinuje růžovou, černou a modrou barvu, je jedním ze způsobů, jak na vodní ploše vynikat. Jednoduchá manipulace však z něj činí prostředek vhodný i pro úplné začátečníky všech věkových kategorií. Využijete jej na klidných i mírně tekoucích vodách. Na rozdíl od paddleboardu Aqua Marina Beast je navíc odolný vůči UV záření a slané vodě, a tudíž by nemělo docházet k rozpouštění barev paddleboardu.

Paddleboard je zkonstruován z odolných materiálů. Základ tvoří PVC, který na vrchní části prkna doplňuje protiskluzová podložka s maximální přilnavostí a nízkým rizikem uklouznutí jezdce. Konstrukce je nadměrně stabilní a dostatečně pevná, takže si ve vodě dokonale drží svůj zaoblený tvar. Stabilitu navíc dodává 81centimetrová šířka, ve které se shoduje s paddleboardem Aqua Marina Beast. Tři uvedené modely mají také stejnou délku a tloušťku, která je klasifikuje jako středně dlouhé paddleboardy s tloušťkou zažitou pro většinu nafukovacích paddleboardů nabízených na trhu. Kromě velikosti a pevnosti konstrukce se o stabilitu starají také tři odnímatelné ploutve.

Přijatelná nosnost 140 kilogramů zajistí nejen jízdu pro těžší osobu, ale také její náklad, který si může o paddleboard připevnit díky pružným popruhům pro uchycení zavazadel. Bezpečnostní prvek v podobě jistícího lanka lze upevnit o úchyty s D-kroužky, které jsou k dispozici jak na přídi, tak i na zádi paddleboardu. K výbavě patří klasické třídílné pádlo zhotovené z hliníku, jehož délku lze přizpůsobit výšce konkrétního uživatele. V balení spolu s paddleboardem získává spotřebitel pumpu s tlakoměrem, ale i opravný set obsahující záplaty a klíč. Příslušenství spolu s vyfouknutým paddleboardem snadno vtěsnáte do přepravní tašky. Naopak při přenosu nafouknutého paddleboardu rozhodně pomůže praktická rukojeť v centru desky.

Vynikající barevné provedení je jedním z aspektů, které buď uživatel ocení, nebo ofrfle. No více než barva prkna by měla zavážit kvalita jejího zpracování a jízdní vlastnosti, které jsou v případě paddleboardu příslušejícímu k levnějším modelům více než uspokojivé. Některým uživatelům se může zdát, že je tento středně dlouhý paddleboard těžší, přičemž toto tvrzení má opravdu jakou-takou „váhu“ vzhledem k tomu, že produkty stejné velikosti, jmenovitě Aqua Marina Beast, jsou o 2,5 až 3 kilogramy lehčí. Hmotnost tedy může ovlivnit manipulaci s paddleboardem při jeho přenosu v plně nafouknuté formě, avšak právě pro zjednodušení tohoto úkonu slouží vycentrovaný úchyt na vrchní straně paddleboardu. Komplexně lze mluvit o produktu, který kvalitativně přesahuje svou pořizovací cenu.

Pozitíva

Krásný design
Kvalitní zpracování
Vysoká stabilita

Negatíva

Vyšší hmotnost

Typ paddleboardu: Allround ● Tvar paddleboardu: zaoblený ● Konstrukce paddleboardu: nafukovací ● Materiál: PVC + měkká protiskluzová podložka ● Nosnost: 140 kg ● Rozměry (d x š x h): 320 x 81 x 15 cm ● Hmotnost: 12 kg ● Pádlo: skládací ze tří dílů ● Ploutve paddleboardu: 3 stabilizační ploutve ● Transportní batoh: ano ● Elastické popruhy na zavazadla: ano ● Jiné příslušenství: jistící lanko, pumpa s tlakoměrem, ocelová oka na přídi i zádi, opravný set (klíč + záplaty) ● Vhodné do: stojatých a mírně tekoucích vod

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Sport

Vaše hodnocení:
(92.4%)