Holicí strojky

Nejlepší holicí strojky 2024 + recenze

Hledáte holicí strojek, se kterým se oholíte kvalitně a rychle? Pak vsaďte na vítěze našeho testu holicí strojek Braun Series 7 1000s. Porovnáváním, analyzováním recenzí a odborných testů jsme strávili desítky hodin.  V testu vám prozradíme, které parametry jsme při výběru zohlednili, nad kterými modely byste měli při výběru přemýšlet, i to, jak si holicí strojek vybrat.

Publikované: 12.01.2021
Aktualizované: 17.07.2024

Který holicí strojek koupit?

Pokud se vám nechce číst všechny recenze testovaných produktů, můžete si vybrat z TOP vybraných modelů. Produkty na sobě mají štítek, podle kterého zjistíte, který z holicích strojků je cenově velmi výhodný, který je nejlepší a také to, který se vyplatí s ohledem na cenu a výkon.

Názov Hodnotenie Detail
Braun Series 7 1000s   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Braun Series 3 300s   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
Remington XR1500   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Braun Series 7 1000s

Braun Series 7 1000s

Planžetový holicí strojek s možností suchého i mokrého holení, doba nabíjení 1 hod., doba provozu 50 min.

Zobrazit více info

Komfortní holení bez podráždění a s dokonalým výsledkem podle názorů spotřebitelů zajistí právě holicí strojek Braun Series 7 1000s. Disponuje moderní flexibilní planžetovou hlavicí se třemi holicími prvky. Využívá čistě akumulátorové napájení. Výhodou je možnost suchého i mokrého holení.

Cenový trhák
Sencor SMS 5013RD

Sencor SMS 5013RD

Frézkový typ strojku na holení se zastřihávačem, 3 hlavicemi, efektivní 4D technologií a velmi tichým chodem.

Zobrazit více info

Tři výkyvné holicí hlavice s 4D technologií jsou zárukou efektivního holení. Externí zastřihávač slouží na formování kotlet a zastřihávání delších chloupků. Frézkový holicí strojek Sencor SMS 5013RD je vhodný pouze na suché holení, potěší jeho ultratichý chod.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Test Magazín sledoval při porovnávání a testování nejlepších planžetových a frézkových holicích strojků kromě výsledků odborných testů i praktické zkušenosti zákazníků. Brali jsme v úvahu také technické parametry, které hrají při rozhodování důležitou roli. S ohledem na tato kritéria jsme zvolili, které z testovaných holicích strojků jsou ty nejlepší.

Kvalita holení
Napájení
Výdrž baterie
Způsob čištění

V našem testu jsme se zaměřili na známé značky Philips, Braun, Remington a Sencor, které patří k nejprodávanějším v kategorii holicích strojků. Při výběru jsme přihlíželi nejen k hodnocení na portálu Heureka.cz, ale i k uživatelským recenzím v e-shopech jako Mall.cz, Alza.cz, Electroworld.cz či Kasa.cz. To nám pomohlo zjistit, které holicí strojky jsou oblíbené a zároveň se vyznačují dobrými vlastnostmi.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci určení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak množství času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, analyzujeme však také zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze holicích strojků

V testu jsme vybrali modely, které jsou více i méně známé, strávili jsme hodiny zkoumáním parametrů a porovnáváním, a připravili pro vás recenze, které vám mohou být při výběru nápomocné. Snažili jsme se k produktům přistupovat nezaujatě a uvést všechny jejich dobré i méně dobré vlastnosti.

Víťaz testu

Braun Series 7 1000s

Planžetový holicí strojek s možností suchého i mokrého holení, doba nabíjení 1 hod., doba provozu 50 min.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Komfortní holení bez podráždění a s dokonalým výsledkem podle názorů spotřebitelů zajistí právě holicí strojek Braun Series 7 1000s. Disponuje moderní flexibilní planžetovou hlavicí se třemi holicími prvky. Využívá čistě akumulátorové napájení. Výhodou je možnost suchého i mokrého holení.

S novou řadou holicích strojků přišlo také spoustu inovací. Přestože jsou na trhu dnes i modernější modely, tento patří k velmi oblíbeným. Planžetový strojek disponuje hlavicí se dvěma planžetami a jednou střihací lištou. Výkyvná hlavice 360° Flex má výhodu v tom, že se dokonale přizpůsobuje konturám vašeho obličeje. Strojek je ideální k pravidelnému holení krátkých vousů a strniště. Součástí balení není zastřihovač. Díky voděodolnosti baterie a pohonného ústrojí mu nevadí voda, a proto je vhodný i k mokrému holení s pěnou či gelem na holení.

Systém využívá technologii Autosense – výkon strojku je automaticky regulován podle hustoty a délky ochlupení. Díky jednoduchému systému výměny EasyClick můžete využívat až šest různých nástavců. Nástavce nejsou součástí balení, najdete v něm alespoň čisticí kartáček. Vše je uloženo v praktickém cestovním pouzdru.

V balení naleznete nabíječku, protože holicí strojek je akumulátorový. Neumožňuje žádné síťové napájení. Doba provozu se pohybuje kolem 50 minut. Nabíjení z úplného vybití na plnou kapacitu trvá kolem jedné hodiny. Holicí strojek podporuje i rychlonabíjení (pět minut pro jedno oholení). Zákazníci si pochvalují také ergonomii strojku. Praktický je LED displej, který naleznete v přední části dole. Zobrazuje stav baterie nebo režim mokrého holení.

V převážné většině holicí strojek Braun Series 7 1000s splnil nároky spotřebitelů. Mužům se velmi líbí možnost mokrého holení díky vodotěsnosti baterie a pohonu. Velmi komfortní je používání díky výkyvné hlavici 360° Flex, která se dokonale přizpůsobuje konturám obličeje. Pozitivem je výdrž baterie a rychlonabíjení. Škoda, že za danou cenu nejsou součástí balení žádné nástavce, a to ani zastřihovač, nebo nabíjecí stanice se stojanem. Vzhledem k vyšší ceně je to menší nedostatek.

Výrobce oceňujeme za praktický LED displej, který je velmi nenápadný, nicméně informuje o tom nejdůležitějším, stavu baterie, případně aktivních režimech. Hlavice se skládá ze dvou planžet a střihací lišty. Díky tomu nejsou delší vousy problém. Na úplně dlouhé vousy a ochlupení však není tento holicí strojek úplně vhodný. V takovém případě je potřeba si dokoupit zastřihovač, což určitě doporučujeme.

Pozitíva

Umožňuje mokré holení
Dostatečná výdrž baterie
Vynikající manipulace – flexibilní hlavice

Negatíva

V balení se nenachází žádné nástavce
Vyšší cena

Typ: planžetový ● Napájení: akumulátorové ● Doba nabíjení: 1 hod. ● Rychlonabíjení: ano ● Doba provozu: 50 min. ● Počet holicích hlav: 3 ● Hmotnost: 0,40 kg ● Mokré holení: ano ● Zastřihovač: ne

Cenový trhák

Sencor SMS 5013RD

Frézkový typ strojku na holení se zastřihávačem, 3 hlavicemi, efektivní 4D technologií a velmi tichým chodem.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Frézkový holici strojek Sencor SMS 5013RD se řadí mezi levné, avšak kvalitní modely.To je také důvod, proč se objevil v našem porovnávacím testu. Přes nízkou cenu nabízí kvalitní holení, bezkabelový provoz a ergonomické tělo s nízkou hmotností pro pohodlné použití.

Tři výkyvné holicí hlavice se 4D technologií pro hladké holení se starají o efektivní oholení. Hlavice se hýbou do čtyř na sobě nezávislých směrů, proto se dokážou přizpůsobit tváři a zachytí každý chloupek. Nabíjecí Li-Ion akumulátor umožňuje bezkabelový provoz, na jedno 2hodinové nabití vydrží přístroj v provozu 40 minut. V porovnání s ostatními testovanými modely je doba nabíjení 2násobná a doba používání kratší. Mínusem je i to, že neumožňuje síťový provoz.

Holicí strojek Sencor příjemně překvapil svojí nízkou hmotností 0,15 kg. Ta je spolu s ergonomickým tvarem zárukou komfortního používání. Tělo je vodě odolné, avšak strojek se nedá použít na mokré holení, pouze na čištění pod tekoucí vodou.

K dispozici je externí zastřihávač na formování kotlet a zastřihávání delších chloupků. Pohodlnější by sice byl integrovaný zastřihávací nástavec, ale to je jen náš názor. Nechybějí LED indikátory o stavu nabití, takže vás nezaskočí vybitá baterie strojku. Mile překvapil ultratichý motorek s vysokými otáčkami, praktické cestovní pouzdro a krytka holicího nástavce, která často není součástí balení ani dražších modelů.

Pozitíva

4D technologie
Praktické cestovní pouzdro
Tichý provoz

Negatíva

Chybí rychlé nabíjení
Chybí mokré holení
Dlouhé nabíjení

Typ: frézkový ● Napájení: akumulátorové ● Doba nabíjení: 2 hod. ● Rychlonabíjení: ne ● Doba provozu: 40 min. ● Počet holicích hlav: 3 ● Hmotnost: 0,15 kg ● Mokré holení: ne ● Zastřihávač: ano

Remington XR1570

Model frézkového strojku s rychlonabíjením, funkcí Turbo, holením namokro a dobou provozu 60 minut.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mezi zástupci v našem srovnání nesmí chybět holicí strojek Remington XR 1570. Jde o frézkový holicí strojek s 3 rotujícími hlavami, který je vhodný na suché i mokré holení. Holení hustějších a delších vousů je tak šetrnější k pokožce. Frézky ComfortSpin se otáčejí kolem vlastní osy, vnější čepele se pohybují proti směru hodinových ručiček, vnitřní zase v jejich směru. Díky tomu vzniká menší tření při holení a pokožka méně trpí.

Strojek nás mile překvapil dobou provozu – 60 minut. Li-Ion akumulátor se však v tomto případě nabíjí o půl hodiny déle. Pokud vás náhodou zaskočí vybitá baterie, můžete využít rychlonabíjení a za 5 minut se pohodlně oholit. O stavu nabití informuje LED indikátor.

Remington XR 1570 umožňuje holení ve více délkách – 1, 1,5, 2, 2,5, 3,4 a 5 mm. Neoholíte se jím tedy úplně dohladka, můžete si zato zvolit délku vousů, jaká vám vyhovuje. K dispozici je také externí zastřihávač na úpravu kotlet. Potěšilo nás pouzdro na přenášení holicího strojku, nabíjecí stojan i funkce turbo, kterou využijete při holení hustých chloupků.

Pozitíva

Dlouhá výdrž
Antimikrobiální systém proti podráždění pokožky
Holení ve více délkách

Negatíva

Přizpůsobený na suché holení
Chod pouze na baterii

Typ: frézkový ● Napájení: akumulátorové ● Doba nabíjení: 1,5 hod. ● Rychlonabíjení: ano ● Doba provozu: 60 min. ● Počet holicích hlav: 3 ● Hmotnost: 0,41 kg ● Mokré holení: ano ● Zastřihávač: ano

Philips S6620/11 PP

Holicí strojek s frézkami šetrný k pokožce, 5směrovou hlavicí, možností mokrého holení a funkcí zastřihávače.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pánský holicí strojek Philips Series 6000 Wet & Dry S6620/11, jak zní celé jeho označení, upoutal naši pozornost příznivými recenzemi uživatelů i svými funkcemi. Jak už z jeho názvu vyplývá, je vhodný na suché i mokré holení, umožňuje také holení s gelem. Frézkový holicí strojek používá čepele MultiPrecision, kolem kterých se nachází speciální vrstva snižující tření. Pětisměrové hlavy Flex se snadno přizpůsobují konturám tváře a bezproblémově kloužou po pokožce. Díky tomu je holení bezpečné a také šetrné.

Tento model nás nejvíc zaujal svojí dlouhou výdrží – na jedno hodinové nabití vydrží v provozu až 60 minut. Je to tedy až o 10 minut víc než vydrží v provozu vítěz testu Braun Series 7 7899cc. Výkonná Li-Ion baterie umožňuje i rychlonabíjení, za 5 minut je strojek připravený na jedno krátké holení. Stejně jako Philips S9031/12 i model ze 6. série umožňuje přepínání napětí, a tedy použití po celém světě.

V balení se nachází externí zastřihávač, takže se přístroj dá použít také na zastřihávání kotlet, případně delších vousů před holením. Holicí strojek má protiskluzový povrch a v ruce se drží velmi pohodlně. Na rukojeti se nacházejí LED indikátory stavu baterie, čištění, výměny hlav a uzamknutí při cestování.

Jako plus v našem testu vnímáme voděodolnost holicího strojku, která umožňuje jednodušší údržbu přístroje.

Pozitíva

Holení nasucho i namokro
Nedráždí pokožku
2 rychlosti holení

Negatíva

Kvalita holení
Externí zastřihávač

Typ: frézkový ● Napájení: akumulátorové ● Doba nabíjení: 1 hod. ● Rychlonabíjení: ano ● Doba provozu: 60 min. ● Počet holicích hlav: 3 ● Hmotnost: 0,3 kg ● Mokré holení: ano ● Zastřihávač: ano

Další zajímavé produkty

Elektrické holicí strojky dole patří v této kategorii mezi velmi dobře prodávané a zákazníky vyhledávané. Na trhu najdete mnoho modelů, které si zaslouží pozornost, a to na základě funkcí, kvality holení i ceny. Kromě modelů v našem testu vám přinášíme také výběr alternativních produktů, které vás nezklamou.

Planžetový holicí strojek Braun Series 9 9390cc nabízí dobrou výdrž baterie, kvalitní holení, displej se signalizací, automatickou volbu programů i samočištění. Daní za technologickou vyspělost je cena atakující 8 000 Kč.

Plně omyvatelný planžetový holicí strojek Remington XF9000 nás zaujal poměrem cena / výkon. Nabízí holení na sucho i na mokro, dlouhou, 60minutovou výdrž a snadnou manipulaci. Kvalita oholení je obstojná. V balení chybí kartáček na čištění, avšak přístroj můžete mýt i pod vodou.

Pánský holící strojek Panasonic ES-LV67-A803 upoutal holicím senzorem, pěti obloukovými planžetami, možností holení na mokro i na sucho a výklopným zastřihovačem. Cena je sice vyšší, ale přiměřená kvalitě přístroje.

Lidovou volbou v našem výběru je model Sencor SMS 4013RD. Jde o ultralehký holicí strojek se třemi navzájem nezávisle výkyvnými holicími hlavicemi, který slibuje hladké oholení s minimálním třením. Doba nabíjení je až 8 hodin, provozní doba 75 minut.

Philips OneBlade Pro 360 QP6551/15 je zastřihovač a holicí strojek v jednom. Bradu zastřihává, tvaruje i holí. Hřebenový nástavec umožňuje zastřihávání ve 14 délkách – od 0,4 do 10 mm. Jelikož je vodotěsný, lze jej použít na mokré i suché holení. Překvapivá je výdrž baterie, která na hodinové nabití vydrží v provozu 120 minut.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Které holicí strojky jsou nejprodávanější? Podívejte se na 5 nejprodávanějších produktů na Heurece. Tabulku doporučujeme brát s rezervou, protože prodejnost nic nevypovídá o celkové kvalitě produktu. Jelikož je prodejnost jednotlivých modelů proměnlivá, snažíme se tabulku pravidelně aktualizovat.

Názov Hodnotenie Detail
Philips OneBlade Pro QP6541/1555*Zobrazit produkt
Philips OneBlade Alpha 360 QP4631/655*Zobrazit produkt
Remington RX7 XR16005*Zobrazit produkt
Remington RX5 XR15005*Zobrazit produkt
Philips One Blade QP2724/205*Zobrazit produkt

Elektrický holicí strojek je pro mnohé muže základním vybavením koupelny. Slouží k úpravě kratších vousů a chloupků, ale i k holení delších vousů a brady. Při výběru byste měli zohlednit typ vaší pokožky a vousů, ale i způsob napájení a příslušenství. V našem testu jsme vybrali ty nejlepší holící strojky podle kritérií, která při výběru zajímají každého uživatele. Kterým parametrům tedy podřídit volbu? Náš průvodce výběrem vám s tím pomůže.

Ako vybrať holaici strojček?

 • Planžetový vs frézkový holicí strojek
 • Kvalita holení
 • Suché a mokré holení
 • Čistění holicích strojků
 • Napájení
 • Jednoduchost obsluhy
 • Hlučnost
 • Doplňkové funkce a příslušenství
 • Cena holicích strojků a renomované značky

Frézkový alebo planžetový holiaci strojček

Dva základní typy holicích strojků se liší způsobem zastřihávání chloupků a svým určením. Planžetový holicí strojek se vyznačuje válcovou zastřihovací hlavicí. Kovová planžeta má v sobě otvory, do kterých se chloupky zachycují a dvě protichůdně oscilující čepele je zastřihnou. Strojek může mít jen jednu, ale i více planžet. Nejčastěji se setkáte se dvěma až čtyřmi planžetami. Oholení je dokonalejší s větším počtem planžet, avšak strojek s příliš planžetami je nepřizpůsobivý a těžko se s ním kopírují křivky obličeje. Nože pod planžetami vibrují, čímž odsekávají chloupky a vousy vnikající do dírek planžety. Frekvence vibrací určuje kvalitu holení. Čím více vibrací, tím kvalitnější oholení.

Nad tímto typem holicího strojku by měli přemýšlet pánové s rovnými, poddajnými a méně hustými vousy a bradou, kteří se holí pravidelně a dohladka. Strojek se používá pouze lineárně – pohyb nahoru a dolů, proto je vhodnější pro muže s jemnými konturami obličeje / měkkými rysy.

Frézkové holicí strojky (někdy se označují jako rotační) si poradí i s nepoddajnými a tvrdými vousy rostoucími do všech směrů. Takové strojky jsou vybaveny několika holicími hlavicemi, které se pohybují nezávisle od sebe a dokáží se přizpůsobit tvaru obličeje. Podstatný je počet holicích hlavic, ale i pohyblivost jednotlivých holicích prvků. Frézky jsou díky nezávislému pohybu schopné zachytit různé délky chloupků. Rotační hlavice rotují s určitou frekvencí, přičemž o kvalitě oholení rozhoduje počet otáček. Jde o tišší typ strojku, se kterým se holí krouživými pohyby.

Nejlepší holicí strojek pro muže holí dohladka

Údaj o kvalitě holení při popisu výrobku nenajdete, proto je třeba spoléhat na odborné testy a reference zákazníků. Pokud vám záleží na hladkém oholení a upřednostňujete hladkou tvář před strništěm, jde pro vás o podstatný parametr. Je třeba se smířit s tím, že s většinou elektrických holicích strojků nedosáhnete takového hladkého oholení jako s klasickým strojkem. Důvod je jednoduchý – čepele nekloužou přímo po tváři jako v případě manuálního strojku, přesto však může být oholení kvalitní. V tomto směru si lépe vedou planžetové holící strojky, které jsou vhodné pro každodenní holení.

Rotačný holiaci strojček s tromi hlavicami

S kvalitou holení souvisí výkon holicích čepelí. Strojek s více břity a hlavicemi vás přirozeně oholí lépe, kvalitněji a také za kratší čas než ten s menším počtem čepelí. Výkon strojku závisí na počtu planžet / rotačních hlavic a čepelí, taktéž od počtu otáček.

Holicí strojky na suché a mokré holení

Holicí strojek můžete používat dvěma způsoby – na sucho i na mokro. Při suchém holení nepotřebuje vodu ani žádný přípravek na změkčení chloupků, proto ho můžete provádět prakticky kdekoliv – doma, v autě cestou do práce i na dovolené.

Některé modely jsou vodotěsné, týká se to strojků s akumulátorem a napájením na baterie, a dají se používat i ve sprše. Je však třeba dodat, že ne každý vodotěsný holící strojek je vhodný pro použití ve sprše. Abyste elektrický holicí strojek mohli použít tímto způsobem, musí mít označení Wet & Dry. Mokré holení má několik výhod. Po holení nezůstane nepořádek, voda spláchne chloupky rovnou do odpadu, strojek můžete ve sprše vyčistit a díky holení na mokro navíc vousy změknou, což je šetrnější k vaší pokožce. Některé strojky umožňují holení s holicí pěnou či gelem, což oceníte, pokud máte citlivou pokožku, případně hustější porost.

Čistění holicích strojků

Jelikož by mělo být čištění přístroje po každém holení samozřejmostí, je třeba si při výběru všímat i způsobu údržby holicího strojku. Pravidelná údržba je zárukou kvalitního holení a delší životnosti strojku. Nejčastěji se čištění provádí pomocí kartáčku / štětce, opláchnutím vodou nebo v čistící stanici. V případě, že strojek není vodotěsný, najdete v balení kartáček na čištění holicí hlavice. Planžetový / frézkový mechanismus je třeba sejmout ze strojku a pomocí štětce odstranit všechny chloupky. Strojky je třeba také promazávat, na což slouží speciální olejové spreje.

Druhou možností je omývání pod tekoucí vodou. Holicí strojek musí být v tomto případě vodotěsný, aby do něj voda nezatékala. Jde o rychlou a časově úspornou formu údržby.

Některé novější holicí strojky se dodávají s čistící stanicí Clean and Charge. Nabíjecí stanice se postará o čištění strojku, po holení ho proto stačí umístit do stanice a ta ho zbaví chloupků i nečistot za vás.

Holicí strojek na baterie – způsob napájení

Podle způsobu napájení se holicí strojky dělí na síťové, akumulátorové a bateriové. Zde je důležité vědět, kde všude budete strojek používat. Pokud jen doma, postačí vám levnější síťový, pokud i na cestách, musíte uvažovat nad akumulátorovým strojkem nebo nějakým na baterie.

Síťové holicí strojky potřebují k použití přístup k elektrické zásuvce. Síťový kabel je trochu omezující, avšak pro použití v koupelně je takový strojek postačující. Má menší hmotnost a rozměry, jeho výkon je, vzhledem ke stálému připojení k síti, neustále na stejné úrovni. Jste však limitováni délkou přívodního kabelu a použití ve sprše je vyloučeno.

Holenie planžetovým holiacim strojčekom

Bateriové holicí strojky fungují s klasickými AA nebo AAA bateriemi. Výhodou je možnost použití kdekoliv, nevýhodou nutnost dokupování baterií, tedy neekonomický provoz a menší výdrž.

Nejlepší volbou jsou akumulátorové holící strojky, a to i přesto, že se vyznačují vyšší váhou. Bezdrátový holicí strojek je mobilní, umožňuje holení kdekoliv, a také obvykle nabízí možnost mokrého holení. Napájí ho přitom dobíjitelný akumulátor. V případě starších modelů jde o Ni-MH, v případě novějších zas o Li-Ion akumulátor. Strojek se nabíjí kabelem nebo na nabíjecí stanici. Při tomto typu je podstatná doba nabíjení a také doba provozu pro plné nabití. Nabíjení může trvat klidně i 8 hodin, doba provozu od 10 minut do 1 hodiny. V tomto případě je výhodou, pokud holicí strojek umožňuje rychlonabíjení, tudíž je k použití připraven již za několik minut až hodinu. Doba provozu by neměla být nižší než 30 minut.

Indikátor nabití

Ukazatel stavu baterie je důležitý pouze v případě akumulátorových a bateriových holicích strojků. Díky němu velmi snadno zjistíte, v jakém stavu je baterie. Obvykle se nabití zobrazuje zelenou (plné nabití) a červenou (vybití) LED kontrolkou, lepší modely mají LCD displej, který informuje nejen o stavu baterie, ale např. i o nutnosti čištění či výměny planžet / hlavice.

Ergonomie holicího strojku na bradu

Daný parametr souvisí s ergonomií holicího strojku, jeho hmotností a ovládáním při holení. Strojek by vám měl padnout do ruky, tedy vyznačovat se ergonomickou protiskluzovou rukojetí, a mít pohyblivé hlavice. Pevně usazené hlavice totiž nemusí vyhovovat tvaru vašeho obličeje a se strojkem byste se neoholili rovnoměrně. U planžetového strojku by se měly dát planžety stisknout dolů, u frézkového by se měly rotační hlavice vychylovat.

V případě hmotnosti je třeba myslet na to, že akumulátorový strojek má vždy vyšší hmotnost než síťový. Obvykle se hmotnost pohybuje od 150 g do 1 kg. Menší hmotnost je samozřejmě lepší, avšak holení trvá obvykle jen několik minut, proto ani vyšší váha nemusí být problém.

Aby bylo holení komfortní, mělo by být ovládání strojku na přední straně. Zapínání i přepínání režimů (pokud takovou funkci strojek poskytuje) by mělo být pohodlné čili možné bez toho, abyste museli přerušit holení.

Hlučnost strojku na holení

Opět jde o informaci, kterou při popisu většiny výrobků nenajdete. Elektrický holicí strojek by neměl být příliš hlučný, aby byla úprava zevnějšku příjemná, a zároveň jste nepříjemným zvukem nikoho nerušili. Tento údaj se dozvíte především z odborných testů a referencí zákazníků.

Elektrický holiaci strojček – funkcie

Planžetový holicí strojek musí mít zastřihovač – další funkce

Pánský elektrický holicí strojek není pouze náhradou za klasickou žiletku, ale také důmyslným zařízením s různými přínosnými funkcemi. Holení mohou usnadnit např.:

 • Technologie nadzvedávání vousů – jde o "drobnost", kterou ocení především muži s přiléhajícími vousy a chloupky. Technologie ploché vousy během holení nadzvedává a umožňuje jejich bezproblémové holení. Najdete ji u planžetových i frézkových strojků.
 • Holicí senzor – díky němu dokáže strojek snímat hustotu porostu a přizpůsobí tak pohyby holicích hlavic. Podráždění pokožky je tak menší.
 • Zastřihovač – jde o přídavný nástavec (případně nástavce), vhodný na zastřihování kotlet, bradky i vousů. Chloupky lze díky němu tvarovat do požadovaného střihu. Občas bývají holicí strojky vybaveny dalšími holicími a zastřihovacími nástavci na holení chloupků na těle. Jde o doplňkovou funkci, primární účel přístroje je holení obličeje.
 • Režimy osobního nastavení – můžete si zvolit z více druhů nastavení pro holení podle aktuální potřeby (každodenní holení, zkrácení delších vousů apod.).
 • Materiál čepelí – nejčastěji jde o ocelové nebo keramické čepele. Materiál by měl být nejen odolný, ale také odolávat korozi. Ty keramické nerezaví a vydrží déle ostré, nerezové jsou ověřenou klasikou.

Plánujete holicí strojek přenášet? V tom případě by v balení nemělo chybět pouzdro na přenášení a chránič hlavic.

Levné holicí strojky mají své nedostatky

Holicí strojek nepatří k přístrojům, které by zruinovaly váš rozpočet. Levné elektrické holicí strojky stojí od 300 do 1 000 Kč. O jejich kvalitě se dá polemizovat, funkcemi nepřekvapí a ani materiálově nejde o nejvhodnější volbu. Přesto najdete v této cenové kategorii i voděodolné modely či strojky se zastřihovačem.

Nejprodávanější jsou strojky v cenové kategorii od 1 000 do 2 500 Kč. Nechybí jim základní funkce potřebné pro kvalitní oholení a ani ergonomický tvar. Nezřídka mají displej a různé nástavce, usnadňující holení.

Nejdražší holící strojky bývají vybaveny čistící a nabíjecí stanicí, LED displejem, jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a disponují různými zajímavými funkcemi. Jejich cena může dosahovat až 10 000 Kč.

Nejlepší pánské holicí strojky jsou Braun a Philips

Kvalitu za rozumnou cenu nabízejí holící strojky Philips a Braun. Strojky Braun jsou výhradně planžetové, Philips se zas zaměřuje především na frézkové holicí strojky. Kvalitní modely najdete také v nabídce společnosti Panasonic. Holicí strojky, jejichž výhodou je především nízká cena, mají značky Sencor či Remington.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nedozvěděli jste se vše, co vás zajímá? Dejte nám vědět a vaše dotazy rádi zodpovíme. Tuto sekci pravidelně aktualizujeme, abyste se dokázali v segmentu holicích strojků lépe orientovat.

Pro tento typ pleti je vhodný strojek s možností holení s pěnou / gelem na holení, případně s chladicí lištou. Takové strojky nabízí výrobce Braun (CoolTec). Celkově je k citlivé pleti šetrnější mokré holení, tedy strojky s označením Wet & Dry.

Jednotlivé řady se odlišují funkcemi, kterými disponují. Obvykle se několik strojků z jedné řady liší funkcemi jen minimálně, zato cena je rozdílná. Proto je třeba zvážit, co všechno od holicího strojku očekáváte a zda jste ochotni některé funkce oželet, pokud zaplatíte méně.

Čistící stanice slouží k nabíjení, promazávání a čištění holicího strojku. O údržbu strojku je tak postaráno po všech stránkách. V případě, že upřednostňujete ruční čištění, dají se stanice použít pouze k nabíjení.

Braun Series 7 7899cc

Planžetový holicí strojek se speciální funkcí Sonic se senzorem hustoty porostu, rychlonabíjením a 3 hlavicemi.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pánský holici strojek Braun Series 7-7899cc se stal vítězem našeho testu z více důvodů. Kromě toho, že ho zákazníci hodnotí nadprůměrně, je jeho hlavní devízou množství inovativních funkcí a pohodlné používání.

Tento planžetový holicí strojek obsahuje 4 holicí prvky, přičemž každý se specializuje na jiný druh vousů. Díky tomu dokáže jedním tahem zachytit víc chloupků, takže holení trvá kratší dobu. Výsledkem je tak menší podráždění pokožky. Braun Series 7-7899cc disponuje sonickou technologií, která zaznamenává hustotu porostu a automaticky se tomu přizpůsobuje – u hustějších vousů zvýší svůj výkon.

Plusem je možnost suchého i mokrého holení, přičemž pro lepší skluz holicí hlavy se dá použít pěna nebo gel na holení. Holicí strojek Braun je vodě odolný do hloubky 5 metrů, což umožňuje jeho jednoduché čištění pod tekoucí vodou i použití ve sprše.

V našem testu si nás tento strojek získal personalizovaným holením – na výběr je pět holicích režimů od Sensitive (pro citlivou pokožku) až po Turbo, ale také flexibilní hlavou a pohyblivými holicími prvky. Strojek se přizpůsobuje konturám tváře, zachytává víc vousů, což ve finále vede ke kvalitnějšímu oholení.

Braun Series 7-7899cc je napájený Li-Ion baterií, která se nabije za přibližně 1 hodinu. Doba provozu holicího strojku je na jedno nabití zhruba 50 min. O zbývající době výdrže baterie a potřebě čištění informuje digitální displej. Výhodou tohoto modelu je zastřihávač, délka střihu a nástavců je 0,05 mm. Čisticí a nabíjecí stanice Clean & Charge strojek nejen nabíjí, ale také automaticky promazává a čistí. Nevýhodou tohoto modelu je vysoká cena, s ohledem na množství funkcí a kvalitní holení je však akceptovatelná.

Pozitíva

Čisticí a nabíjecí stanice
Volba režimů holení
Dlouhá výdrž baterie

Negatíva

Malé cestovní pouzdro
Chybí ochranný kryt planžety
Čisticí stanice je poměrně hlučná

Typ: planžetový ● Napájení: akumulátorové ● Doba nabíjení: 1 hod. ● Rychlonabíjení: ano ● Doba provozu: 50 min. ● Počet holicích hlav: 3 ● Hmotnost: 0,9 kg ● Mokré holení: ano ● Zastříhávač: ano

Philips S9031/12

Frézkový holicí strojek vhodný na suché i mokré holení, vybavený V-Track břitem, rychlonabíjením a indikátorem stavu baterie.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Holicí strojky Philips patří na trhu mezi nejoblíbenější, důkazem toho je i model Philips S9031/12. Zákazníky si získal především kvalitou holení, možností holení namokro i ergonomickým designem.

Tři rotační hlavice maximalizují přizpůsobení tvaru tváře, díky čemuž strojek hladce klouže po tváři a zachytí o 20 % víc vousů. Břity V-Track zachytí každý chloupek a nasměrují ho do správné polohy na oholení. Systém Super Lift & Cut nadzvedává vousy, proto je holení rychlé a důkladné. Čepele se navíc nedotýkají pokožky, takže po holení je ve výborném stavu.

Frézkový holicí strojek Philips umožňuje holení nasucho i namokro, a to i s použitím pěny nebo holicího gelu. Odstraňování chloupků namokro je šetrnější k pokožce, i proto vnímáme tuto možnost jako velké plus. Protože je strojek vodě odolný, jeho čištění je bezproblémové. Stačí otevřít hlavu a opláchnout ji pod tekoucí vodou.

Li-Ion baterie se nabije za 1 hodinu, v provozu vydrží 50 minut. To vystačí na cca 17 oholení. Při testu nás zaujala i možnost rychlého nabíjení, po třech minutách má baterie výdrž na jedno holení. Ani tomuto modelu nechybí zastřihávač na dokonalé zastřižení vousů a kotlet.

K dispozici je automatická volba napětí, kterou nabízí i model Braun Series 3 3030s. Uživatele potěší indikátor vybití baterie, nutnosti čištění, výměny holicích hlav a indikátor cestovního zámku. Holicí strojek má pouze 0,5 kg, ergonomickou rukojeť a snadno přístupný vypínač, proto je jeho použití velmi pohodlné.

Pozitíva

Kvalita a rychlost holení
Výdrž baterie
Na mokré i suché holení

Negatíva

Externí zastřihávač
Chybí krytka na hlavici

Typ: frézkový ● Napájení: akumulátorové ● Doba nabíjení: 1 hod. ● Rychlonabíjení: ano ● Doba provozu: 50 min. ● Počet holicích hlav: 3 ● Hmotnost: 0,58 kg ● Mokré holení: ano ● Zastřihávač: ano

Náš TIP

Braun Series 7 MSB7

Planžetový holicí strojek se zastřihovačem na suché i mokré holení, rychlonabíjením a třemi hlavicemi.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Akumulátorový holicí strojek ve speciální edici je dodáván i s nástavcem k preciznímu zastřihování. Holicí hlava je výkyvná a perfektně kopíruje tvar vaší pokožky a strniště. Tento planžetový holicí strojek je také uzpůsobený k mokrému holení. Poháněn je Li-Ion akumulátorem.

Holicí strojek umožňuje díky své konstrukci i holení namokro s pěnou nebo gelem na holení. Braun 7 MSB7 nabízí kompaktní rozměry a propracovaný planžetový systém holení. Pohyblivá hlavice obsahuje dvě planžety a jednu středovou holicí lištu. Díky tomu je oholení rovnoměrné a pokožku nedráždí ani při holení nasucho. Strojek využívá také technologii Autosense, díky které reguluje počet otáček a výkon zařízení. Dokáže detekovat hustotu a délku chloupků.

Holicí strojek je dodáván ve speciální edici s přesným zastřihovačem. Všechny nástavce se díky systému Easy Click velmi snadno instalují. Strojek je ergonomický, lehký a dobře se drží. Jedním směrem dokážete pohodlně oholit všechny části obličeje. Design zařízení je velmi moderní. O kvalitě vypovídají odolné materiály, které byly použity.

Baterie vydrží v provozu zhruba 50 minut. Nabíjení trvá přibližně jednu hodinu. Podporuje i rychlé nabití, již za pět minut doplní energii potřebnou na jedno oholení. Ve spodní části se nachází LED indikace stavu baterie. Zařízení je dodáváno s cestovním pouzdrem a nabíječkou.

Reference zákazníků jsou v případě tohoto modelu velmi pozitivní. Akumulátorový holicí strojek si poradí s kratším strništěm i delšími vousy. Díky dodávanému zastřihovači se koupě této speciální edice vyplatí i z hlediska poměru ceny a výkonu. Výhodou je nepochybně holení namokro. Braun je velmi šetrný k pokožce a nedráždí ji. Strojek je výhradně akumulátorový a neumožňuje holení při napájení ze sítě, což někteří spotřebitelé vnímají jako nevýhodu. Zákazníci v recenzích chválí kvalitu zpracování, nízkou hmotnost a dodávané cestovní pouzdro. Záruka na holicí strojek je přímo od výrobce na pět let.

Pozitíva

Zastřihovač je součástí balení
Mokré holení
Kvalitní zpracování – dobrá ergonomie

Negatíva

Vyšší cena

Typ: planžetový ● Napájení: akumulátorové ● Doba nabíjení: 1 hod. ● Rychlonabíjení: ano ● Doba provozu: 50 min. ● Počet holicích hlav: 3 ● Hmotnost: 0,40 kg ● Mokré holení: ano ● Zastřihovač: ano

Lacná kvalita

Braun Series 3 3030s

Planžetový holicí strojek Braun Series 3 3030s překvapil citlivostí k pokožce, skvělou dobou provozu a kvalitou holení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ideálním kompromisem, co se ceny a funkcí týká, je planžetový holicí strojek Braun Series 3 3030s. Získal si nás citlivostí k pokožce, skvělou dobou provozu a kvalitou holení. Holicí strojek s pohyblivým trojitým holicím systémem Triple Action FreeFloat a planžetou SensoFoil s hřebínkem MicroCombi na zachytávání vousů holí rychle, kvalitně a bez podráždění.

NiMH baterie se nabije na maximum za 1 hodinu, výdrž má 45 minut. Strojek se přitom dá používat i během nabíjení. Konektor je vybavený automatickým nastavením napětí (100–240 V), takže model se dá používat po celém světě. Holicí strojek Braun je vodě odolný, avšak není vhodný na mokré holení. To vnímáme jako mínus, protože holení namokro je šetrnější k pokožce. Čištění je jednoduché a hygienické, strojek se dá oplachovat pod tekoucí vodou.

Líbí se nám LED indikátor baterie, který upozorňuje na potřebu dobití, ale i možnost rychlého 5minutového nabíjení, které postačuje na 1 oholení. Na zadní straně se nachází extra velký zastřihávač na tvarování kotlet či zastřihávání delších chloupků.

Planžetový holicí strojek má protiskluzovou rukojeť, která se pohodlně drží. Součástí balení je ochranný kryt, chybí však cestovní obal.

Pozitíva

Možnost používání během nabíjení
Dlouhá výdrž
Poměr cena/kvalita

Negatíva

Chybí cestovní pouzdro
Při holení občas tahá chloupky

Typ: planžetový ● Napájení: akumulátorové ● Doba nabíjení: 1 hod. ● Rychlonabíjení: ano ● Doba provozu: 45 min. ● Počet holicích hlav: 3 ● Hmotnost: 0,4 kg ● Mokré holení: ne ● Zastřihávač: ano

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Péče o tělo

Vaše hodnocení:
(89.4%)