Napařovače oděvů

Nejlepší napařovače oděvů 2024 + recenze

Parní žehlení se stává čím dál populárnějším. Ke spotřebičům, které slouží k tomuto účelu, patří také napařovače oděvů. Jedná se o kompaktní a multifunkční zařízení, která jsou dostupná za přijatelnou pořizovací cenu. Náš test je určený právě pro ty z vás, kteří se rozhodli pro koupi tohoto pomocníka. Najdete v něm recenze na vícero šikovných modelů včetně toho vítězného, kterým se stal napařovač Tefal DT 9100 E0.

Publikované: 03.03.2022
Aktualizované: 16.07.2024

Jaký napařovač oděvů koupit?

Při sestavování svých testů počítáme s možností, že ne každý z vás má v oblibě delší čtení a že někteří při výběru přihlíží spíše k základním vlastnostem spotřebiče. Právě z tohoto důvodu jsme si pro vás na začátek připravili krátké popisy 3 modelů ze svého testu napařovačů oděvů, které obdržely speciální štítky.

Názov Hodnotenie Detail
ETA Stephany 2270 90000 5* Zobrazit produkt
Tefal DT9100E0 5* Zobrazit produkt
Lauben 1950BC 5* Zobrazit produkt

Víťaz testu
Tefal DT9100E0

Tefal DT9100E0

Ruční napařovač oděvů, parní výkon 30 g/min., příkon 1 600 W, objem nádržky na vodu 200 ml, hmotnost 3 700 g, vertikální + horizontální napařování.

Zobrazit více info

Tefal DT 9100 E0 je poněkud dražší, ale výkonný ruční napařovač oděvů. K jeho hlavním nedokonalostem patří jen vysoká hmotnost. Tento kousek je vhodný k horizontálnímu i vertikálnímu napařování všech typů textilií, má dostatečně objemnou nádržku na vodu, dlouhý přívodní kabel a třístupňovou regulaci výkonu. K plusům dále patří velmi rychlé nahřívání a technologie, která zabraňuje kondenzaci páry na textiliích.

Cenový trhák
Sencor SSI 0850RS

Sencor SSI 0850RS

Ruční napařovač oděvů, parní výkon 20 g/min., příkon 1 200 W, objem nádržky na vodu 260 ml, hmotnost 950 g, vertikální + horizontální napařování.

Zobrazit více info

Sencor SSI 0850 RS je vysloveně kompaktní napařovač oděvů, který využijete doma i na cestách. Má slabší parní výkon, ale poměrně objemnou nádržku na vodu, je lehký a disponuje zajímavými funkcemi. Tento model je určený k horizontálnímu i vertikálnímu napařování a je vybavený všemi důležitými bezpečnostními prvky. K výrazným benefitům patří nízká pořizovací cena.

Náš TIP
ETA Stephany 2270 90000

ETA Stephany 2270 90000

Ruční napařovač oděvů, parní výkon 25 g/min., příkon 1 400 W, objem nádržky na vodu 380 ml, hmotnost 950 g, vertikální + horizontální napařování.

Zobrazit více info

Ruční napařovač oděvů ETA Stephany 2270 90000 má poměrně vysoký příkon i parní výkon, který můžete regulovat ve 2 stupních. Je vybaven objemnou nádržkou na vodu, kterou stačí naplnit jednou za cca 20 min. Jedná se o kompaktní model s nízkou hmotností či funkcí automatického odvápnění a vypnutí po delší době nečinnosti. Za zmínku stojí i velmi atraktivní pořizovací cena.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Proč a podle čeho jsme vybraným napařovačům oděvů udělili daný štítek? Rozhodující pro nás byly zejména jejich technické parametry, tedy parní výkon, příkon a objem nádržky, praktická stránka, např. jednoduchost ovládání, se kterou souvisí hmotnost či objem nádržky na vodu, a také doplňkové a bezpečnostní funkce. Neméně podstatnou pro nás byla pořizovací cena a její poměr k vlastnostem napařovače. Abychom mohli hodnotit co nejobjektivněji, sestavili jsme si žebříček nejdůležitějších parametrů, ke kterým jsme přihlíželi přednostně.

Poměr mezi výkonem a cenou
Parní výkon
Příkon a rychlost nahřívání
Objem nádržky na vodu
Doplňkové funkce
Rozměry a hmotnost
Příslušenství

Předtím než jsme se pustili do hodnocení napařovačů oděvů, jsme je museli vybrat z desítek modelů, které najdete v nabídce českých prodejců. V závěru našeho návodu na výběr naleznete přehled ověřených výrobců. K tomuto parametru jsme přihlíželi i my. Do testu jsme proto zařadili spotřebiče značek Orava, Tefal, Sencor, Philips, SteamOne a ETA. Další pomůckou pro nás byly spotřebitelské recenze a zkušenosti s napařovači oděvů, které jsme hledali na populárních portálech, jako je heureka.cz, mall.cz, okay.cz, alza.cz, kasa.cz či datart.cz. Dále jsme přihlíželi k již zmíněným technickým parametrům, výkonu, funkcím i pořizovací ceně, jakési spotřebitelské přívětivosti a jiným nezávislým recenzím z tuzemska i zahraničí.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze napařovačů oděvů

V testu napařovačů oděvů najdete zástupce různých cenových kategorií z dílny vícero populárních a ověřených výrobců domácích spotřebičů. Naše recenze jsou nezávislé, což znamená, že se jedná o naše vlastní hodnocení, na které neměli vliv prodejci ani výrobci těchto zařízení. Snažili jsme se přihlížet ke všemu důležitému a vybrané modely porovnat mezi sebou, ale také s jinými produkty na našem trhu. Věříme, že test napařovačů oděvů vám pomůže při rozhodování ohledně koupě toho nejlepšího z nejlepších.

Víťaz testu

Tefal DT9100E0

Ruční napařovač oděvů, parní výkon 30 g/min., příkon 1 600 W, objem nádržky na vodu 200 ml, hmotnost 3 700 g, vertikální + horizontální napařování.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Ruční napařovač Tefal DT9100E0 má vysoký parní výkon, jeho nahřívání je rychlé, má dostatečně velkou nádržku na vodu i dlouhý přívodní kabel. K zásadnějším nedokonalostem patří jen poměrně vysoká hmotnost.

Příkon 1 600 W a parní výkon 30 g/min., což je srovnatelné s podstatně dražším modelem Philips GC800/80, Tefal DT9100E0 předurčují k velmi efektivnímu napařování textilií, a to včetně těch hrubších a nepoddajných. Jeho výkon můžete regulovat až ve 3 stupních, což znamená, že je vhodný k napařování jakéhokoli materiálu.

Nahřívání spotřebiče hodnotíme jako vysloveně rychlé. V průměru trvá cca 40 s. Možnost vertikálního i horizontálního napařování je již jakousi samozřejmostí. Tento model je vybaven technologií, která předchází kondenzaci páry. V praxi se díky ní netvoří vlhká místa či fleky na látce, která zůstává suchá okamžitě po skončení napařování.

Délka přívodního kabelu je nadprůměrná, činí 3 m. Při napařování oblečení či bytového textilu se proto nemusíte obávat žádných omezení. Napařovací destička ručního napařovače od značky Tefal je vyrobena z litého hliníku. Samotná hlavice je však keramická, a tudíž nepřilnavá. Menším minusem je skutečnost, že keramika patří k materiálům, které jsou náchylné k mechanickému poškození, zejména poškrábání. Nicméně tento fakt nehodnotíme vysloveně negativně.

Celkem 90 % spotřebitelských recenzí ručního napařovače oděvů Tefal DT9100E0 je pozitivních. Narazili jsme mezi nimi na zkušenosti, které souvisejí s rychlým nahříváním, bezproblémovým chodem a vysokým parním výkonem. Negativně spotřebitelé hodnotí zejména vysokou hmotnost. Pár jedinců výkon napařovače považuje naopak za podprůměrný.

Pozitíva

Cena přiměřená výkonu a kvalitě zpracování
Rychlé nahřívání a vysoký parní výkon
Třístupňová regulace výkonu

Negatíva

Vysoká hmotnost

Parní výkon = 30 g/min. ● Objem nádržky na vodu = 200 ml ● Napařování = horizontální + vertikální ● Hmotnost = 3,7 kg ● Délka přívodního kabelu = 3 m ● Příkon = 1 600 W

Cenový trhák

Sencor SSI 0850RS

Ruční napařovač oděvů, parní výkon 20 g/min., příkon 1 200 W, objem nádržky na vodu 260 ml, hmotnost 950 g, vertikální + horizontální napařování.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Sencor SSI 0850RS nepatří k nejvýkonnějším ručním napařovačům na trhu, pokud však hledáte šikovný model k rychlému oživení oděvů, je tou správnou volbou. K nejvýraznějším pozitivům patří poměr mezi pořizovací cenou, kvalitou a funkcemi. K zahození nejsou ani zajímavé funkce, doplňky a bezpečnostní prvky.

Parní výkon napařovače Sencor SSI 0850RS činí 20 g/min. a jeho příkon dosahuje pouze 1 200 W. Jinak řečeno, jedná se o méně výkonný model, který určitě není plnohodnotnou náhradou klasické žehličky, s jemnějšími tkaninami si však poradí spolehlivě. S modelem Sencor SSI můžete napařovat v horizontální i vertikální poloze. K plusům řadíme rychlé nahřívání, které trvá cca 30 s. Na to, že napařovač můžete použít, vás upozorní světelná kontrolka.

Odnímatelná nádržka na vodu má nadstandardních 260 ml, což je více než v případě našeho vítězného modelu Tefal DT9100E0. Tento napařovač váží necelý kilogram a jeho rozměry činí 153 × 110 × 272 mm, proto vám ho můžeme doporučit i k použití mimo domácnost. K pozitivním funkčním parametrům řadíme funkci Drip-Stop, která zabraňuje tvorbě skvrn na oděvech.

Napařovací destička u modelu Sencor SSI 0850RS je nerezová. Přívodní kabel je poněkud kratší, má pouze 1,9 m, na druhou stranu je vybaven koncovkou, která zabraňuje jeho točení během práce. Obsluhu proto hodnotíme jako velmi příjemnou. Praktickým doplňkem je uzamykatelné tlačítko, které zajišťuje plynulý výstup páry z hlavice, v kombinaci s termostatem, který stojí za stálou teplotou páry.

Za zmínku stojí i Auto Shut Off, tedy funkce automatického vypnutí po delší době nečinnosti. Příslušenství hodnotíme jako vcelku bohaté. Přímo v balení naleznete speciální kartáč na hrubší materiály a k odstraňování žmolků či chlupů a tzv. látkový nástavec na vysloveně jemné materiály.

Spotřebitelské recenze napařovače Sencor SSI 0850RS jsou různé. Někteří nedají dopustit na jeho spolehlivý chod, nenáročnou obsluhu a kompaktní rozměry, jiní ho považují za příliš slabý na to, aby si poradil s vysloveně pomačkanou látkou. Za jednoznačné plus spotřebitelé označují poměr ceny a kvality.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou a výkonem
Rychlé nahřívání a nízká hmotnost
Zajímavé funkce a bezpečnostní prvky

Negatíva

Slabší parní výkon
Kratší přívodní kabel

Parní výkon = 20 g/min. ● Objem nádržky na vodu = 260 ml ● Napařování = horizontální + vertikální ● Hmotnost = 950 g ● Délka přívodního kabelu = 1,9 m ● Příkon = 1 200 W

Náš TIP

ETA Stephany 2270 90000

Ruční napařovač oděvů, parní výkon 25 g/min., příkon 1 400 W, objem nádržky na vodu 380 ml, hmotnost 950 g, vertikální + horizontální napařování.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

ETA Stephany 2270 90000 je další ruční napařovač oděvů, se kterým můžete pracovat v horizontální i vertikální poloze. Ve srovnání s ostatními modely v našem testu má poměrně vysoký výkon, je regulovatelný a disponuje funkcí automatického odvápnění.

ETA Stephany s příkonem 1 400 W a parním výkonem, který činí 25 g/min., což je srovnatelné s modely, jako je Philips GC362/80 či SteamOne S-Travel, využijete při napařování oblečení i některých druhů bytových textilií. Zajímavá je možnost regulace výkonu, a to ve 2 stupních. Díky této funkci je vhodný na všechny typy látek. S ETA Stephany můžete pracovat v horizontální i vertikální poloze. K pozitivům řadíme i výborný poměr mezi pořizovací cenou a výkonem.

Napařovač disponuje integrovaným čerpadlem, které udržuje stálou teplotu páry. Na keramické destičce se nachází 7 parních trysek. Ty zabezpečují její rovnoměrnou distribuci, což má příznivý vliv na efektivitu napařování. Nahřívání je rychlé, v průměru trvá přibližně 60 s. Nádržka na vodu má až 380 ml, proto ji stačí doplnit jednou za zhruba 20 min. Je odnímatelná a má velký otvor k nalévání vody. Napařovač je lehký a kompaktní. Podobně jako Sencor SSI 0850 RS váží jen 950 g.

K parametrům, které nás zaujaly nejvíce, patří funkce Anti Calc, tedy automatické odvápnění zařízení, která přispívá k nenáročné údržbě spotřebiče. Nechybí na něm ani bezpečnostní funkce včetně automatického vypnutí po 8 min. nečinnosti. K praktickým detailům patří světelné a zvukové kontrolky, které vás upozorní na nahřívání i moment, kdy je napařovač nahřátý a připravený k práci. Kromě toho se na něm nachází i indikátor prázdné nádržky na vodu.

Přívodní kabel je dlouhý 1,85 m, což není nejméně, ale ani nejvíce. Obsluhu zjednodušuje ergonomicky tvarovaná rukojeť, již zmiňovaná nízká hmotnost a tlačítko ON/OFF, které nemusíte během procesu napařování neustále mačkat. Součástí dodávky je praktický kartáčový nástavec na odstraňování nečistot, chlupů, vlasů a napařování nepoddajných materiálů a šikovná nádobka na dolévání vody do nádržky.

Ruční napařovač ETA Stephany není na prodejních webových portálech hodnocen příliš často. Recenze, na které jsme narazili, nás však přesvědčily o tom, že jde o dobrou volbu. Uživatelé si pochvalují jednoduché a rychlé použití a dostatečný parní výkon.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou, výkonem a funkcemi
Vysoký parní výkon a velká nádržka na vodu
Funkce automatického odvápnění

Negatíva

Kratší přívodní kabel
Nižší příkon

Parní výkon = 25 g/min. ● Objem nádržky na vodu = 380 ml ● Napařování = vertikální + horizontální ● Hmotnost = 950 g ● Délka přívodního kabelu = 1,85 m ● Příkon = 1 400 W

Lacná kvalita

Orava Steameasy

Ruční napařovač oděvů, max. teplota páry 55 °C, příkon 1 200 W, objem nádržky na vodu 100 ml, hmotnost 760 g, vertikální + horizontální napařování.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Ruční napařovač Orava Steameasy nás zaujal poměrem mezi pořizovací cenou, kompaktními rozměry a nízkou hmotností. K zahození není ani kvalita jeho zpracování a zajímavý design. K nevýhodám se řadí slabší výkon a menší nádržka na vodu.

Orava Steameasy patří podobně jako Sencor SSI 0850RS do kategorie ručních napařovačů za cenu do 800 Kč. Na rozdíl od něj má nižší příkon, který činí 1 200 W. Výrobce neuvádí informaci o parním výkonu, jen o teplotě páry, která dosahuje max. 55 °C, což není nejvíce. Tyto nedokonalosti vyvažuje vysloveně nízká pořizovací cena a výstupy, které páru produkují plynule a rovnoměrně.

Nádržka na vodu je poměrně malá. Má 100 ml, což je však stále o něco více než v případě dražšího napařovače Philips GC362/80. Nádržka je odnímatelná a má zajímavý design. Orava Steameasy váží pouhých 760 g. Z hlediska hmotnosti je tedy nejlehčím modelem v našem testu. Bonusem je sklopná rukojeť s ergonomickým tvarováním, díky čemuž je jako stvořený k častému přenášení.

Tento ruční napařovač je vhodný k napařování všech typů látek. Můžete jej používat v horizontální i vertikální poloze a jeho součástí je kartáčový nástavec na odstraňování nečistot či chlupů. Oceníte ho také při napařování hrubších materiálů. Steameasy vyniká vysokou kvalitou zpracování. Napařovací destička je vyrobena z nerezové oceli, která je odolná proti korozi či mechanickému poškození a má dlouhou životnost.

Uživatelské recenze modelu Orava Steameasy jsou výhradně pozitivní. Nejčastěji zmiňovanými plusy jsou cena přiměřená kvalitě, vysoká kvalita zpracování, rychlé nahřívání a dostatečně vysoký parní výkon. Spotřebitelé oceňují pěkný design a možnost napařování v horizontální i vertikální poloze. Negativní hodnocení souvisí pouze s kratším přívodním kabelem.

Pozitíva

Poměr mezi cenou, kvalitou zpracování a výkonem
Rychlé nahřívání a stálá produkce páry
Kompaktní rozměry a nízká hmotnost

Negatíva

Kratší přívodní kabel
Menší nádržka na vodu

Teplota páry = 55 °C ● Objem nádržky na vodu = 100 ml ● Napařování = horizontální + vertikální ● Hmotnost = 760 g ● Příkon = 1 200 W

Pre náročných

Philips GC800/80

Ruční napařovač oděvů, parní výkon 32 g/min., příkon 1 600 W, objem nádržky na vodu 230 ml, hmotnost 1 250 g, vertikální + horizontální napařování.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Pokud hledáte výkonný ruční napařovač oděvů, Philips GC 800/80 vás nepochybně osloví. Jedná se o dražší model s poněkud vyšší hmotností a regulovatelným výkonem, který využijete k napařování oblečení, bytového textilu, hraček a dalších textilních předmětů.

Příkon modelu Philips GC800/80 činí 1 600 W, což se odráží na jeho extrémně rychlém nahřívání. Podobné je to i s max. parním výkonem, který dosahuje až 32 g/min. Za největší negativum pokládáme vysokou pořizovací cenu, jelikož z hlediska výkonu tento kousek příliš „neutíká“ našemu vítězi, a sice napařovači Tefal DT9100E0.

Výkon u modelu Philips GC800/80 můžete regulovat ve 2 stupních, díky čemuž je vhodný k horizontálnímu i vertikálnímu napařování vysloveně jemných, ale také nepoddajnějších materiálů. Nádržka na vodu má 230 ml. To vzhledem k vysokému parnímu výkonu hodnotíme jako menší podprůměr. Připravte se na to, že ji budete muset doplňovat po napaření každého 4. až 5. kusu oblečení. Pozitivem je, že napařovací destička zajišťuje plynulý výstup páry, což má pozitivní vliv na rychlost napařování.

Rukojeť napařovače Philips GC800/80 má příjemné ergonomické tvarování. Naopak minusem je vysoká hmotnost. Tento kousek váží téměř 1 300 g bez naplněné nádržky na vodu. Přesto má celkem kompaktní rozměry. Pokud vám tedy v zavazadle nebude vadit pár gramů navíc, můžete ho s sebou klidně vzít i na cesty či do práce.

Za výrazný benefit považujeme funkci De-Calc k automatickému odstranění vodního kamene z vnitřních částí zařízení a bezpečnostní technologii OptiTemp, která slouží jako ochrana proti přehřátí. Příslušenství je skromné. Najdete v něm jen nástavec s kartáčkem na chlupy a nečistoty.

Pozitíva

Vysoký a regulovatelný výkon
Rychlé nahřívání a plynulý výstup páry
Funkce automatického odvápnění

Negatíva

Vysoká pořizovací cena
Vyšší hmotnost

Parní výkon = 32 g/min. ● Objem nádržky na vodu = 230 ml ● Napařování = horizontální + vertikální ● Hmotnost = 1 250 g ● Délka přívodního kabelu = 3 m ● Příkon = 1 600 W

SteamOne S-Travel

Ruční napařovač oděvů, parní výkon 24 g/min., příkon 1 400 W, objem nádržky na vodu 260 ml, hmotnost 800 g, vertikální + horizontální napařování.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Ruční napařovač SteamOne S-Travel je vhodný k napařování všech typů tkanin. Díky vysoké teplotě páry může v některých případech plnohodnotně zastoupit klasickou žehličku. Má kompaktní rozměry a nízkou hmotnost, proto je jako stvořený na cesty. Plusem je také poměrně velká nádržka na vodu a nenáročná obsluha. Pořizovací cenu naopak hodnotíme jako poněkud přemrštěnou.

SteamOne S-Travel má průměrný výkon, který je srovnatelný s levnějšími modely Philips GC362/80 či ETA Stephany 2270 90000. Jeho pořizovací cenu proto hodnotíme jako poněkud vyšší. Má příkon 1 400 W a jeho max. parní výkon činí 24 g/min. Teplota páry je naopak nadstandardní. Dosahuje až 98 °C, což je výborné z hlediska hygieny i efektivity napařování. K pozitivním parametrům patří také rychlé nahřívání, které trvá v průměru jen něco kolem 30 s. Nádržka na vodu je odnímatelná a má vcelku velký objem – 260 ml. Stejně jako všechny modely v našem testu napařovačů oděvů můžete i S-Travel používat při horizontálním i vertikálním napařování.

Ruční napařovač SteamOne S-Travel má kompaktní rozměry a váží pouze 800 g. Jak už tedy napovídá jeho samotný název, je jako stvořený na cesty. Milým doplňkem je speciální háček na zavěšení oblečení, který využijete přímo při napařování. V balení dále naleznete kartáčový nástavec na chlupy, nečistoty a k napařování hrubých materiálů.

Napařovací destička napařovače je vyrobena z nerezové oceli, což hodnotíme pozitivně. Jedná se o materiál s dlouhou životností, vysokou odolností a dobrými nepřilnavými vlastnostmi. Obsluha je již tradičně nenáročná. K výrazným pozitivům patří přívodní kabel o délce 3 m.

Rychlé nahřívání a napařování, jednoduchá obsluha a pěkný design, to jsou vlastnosti, které na modelu SteamOne S-Travel spotřebitelé oceňují nejvíce. Negativní hodnocení souvisí s absencí doplňkového příslušenství v balení.

Pozitíva

Velmi rychlé nahřívání a efektivní napařování
Vysoká teplota páry
Jednoduchá obsluha a dlouhý přívodní kabel

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Parní výkon = 24 g/min. ● Objem nádržky na vodu = 260 ml ● Napařování = horizontální + vertikální ● Hmotnost = 800 g ● Délka přívodního kabelu = 3 m ● Příkon = 1 400 W

Philips GC362/80

Ruční napařovač oděvů, parní výkon 24 g/min., příkon 1 300 W, objem nádržky na vodu 70 ml, hmotnost 1 000 g, vertikální + horizontální napařování.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Ruční napařovač Philips GC362/80 je kompaktní, průměrně výkonný, má menší nádržku na vodu a jeho pořizovací cena odpovídá zejména jeho kvalitě a spolehlivému chodu. Je určený k napařování v libovolné poloze, jeho obsluha je nenáročná a k plusům řadíme i dlouhý přívodní kabel.

S modelem Philips GC362/80 můžete textilie napařovat v horizontální i vertikální poloze. Je vhodný zejména k rychlému oživení oblečení a jeho dezinfekci, a to včetně těžko dostupných míst, jako jsou límce, záhyby nebo prostor v okolí knoflíků. Parní výkon je podobný jako u napařovačů SteamOne S-Travel a ETA Stephany 2270 90000, činí 24 g/min. Příkon spotřebiče dosahuje max. 1 300 W. Nádržka na vodu má menší objem (70 ml) a je standardně odnímatelná.

Napařovací destička SmartFlow udržuje ideální teplotu páry během celého procesu napařování a předchází vzniku vlhkých skvrn na textiliích. Oceníte ji i při horizontálním napařování, kdy slouží k lepšímu stisknutí tkaniny a jejímu efektivnějšímu narovnání. Destička je vhodná k napařování všech materiálů včetně těch vysloveně jemných a citlivých.

Pozitivem tohoto modelu je velice příjemné ergonomické tvarování. Hmotnost hodnotíme jako poněkud vyšší, jelikož Philips GC362/80 váží 1 kg. Naopak rozměry jsou kompaktní. Přívodní kabel má 2,5 m, což je víc než dost. Pokud plánujete napařovač využívat i mimo domácnost, určitě vás potěší praktický obal odolný proti teplu, který je součástí dodávky. Využijete ho také při skladování. Součástí příslušenství je dále kartáč k napařování odolnějších materiálů, např. kabátů, který oceníte i při čištění od chlupů, vlasů, jiných nečistot nebo žmolků.

Spotřebitelé, kteří si ruční napařovač Philips GC362/80 zakoupili, ho hodnotí jako kompaktní, šikovný, z hlediska obsluhy nenáročný a vhodný k použití mimo domácnost. Nejčastěji uváděným minusem je menší objem nádržky na vodu. Uživatelé také poměrně často zmiňují fakt, že se nejedná o plnohodnotnou náhradu žehličky, což je vzhledem k nižšímu příkonu a parnímu výkonu logické.

Pozitíva

Spolehlivý chod a jednoduchá obsluha
Kompaktní rozměry
Rovnoměrná distribuce páry se stálou teplotou

Negatíva

Slabší parní výkon / nižší příkon
Menší nádržka na vodu
Vyšší pořizovací cena

Parní výkon = 24 g/min. ● Objem nádržky na vodu = 70 ml ● Napařování = vertikální + horizontální ● Hmotnost = 1 000 g ● Délka přívodního kabelu = 2,5 m ● Příkon = 1 300 W

Další zajímavé produkty

Nevybrali jste si napařovač, který by korespondoval s vašimi požadavky? Přestože se snažíme, aby naše testy byly co nejpestřejší, není vyloučeno, že jste v recenzích nenarazili na model vhodný přímo pro vás. Z tohoto důvodu jsme si posvítili ještě na několik zajímavých produktů, které nás zaujaly zejména z hlediska přívětivé pořizovací ceny, dobrého parního výkonu, rychlého nahřívání, spolehlivého chodu, vysoké kvality zpracování a zajímavých funkcí.

Ruční napařovač oděvů Philips GC810/20 patří do kategorie modelů za cenu do 3 000 Kč. Jeho parní výkon dosahuje 32 g/min., příkon je 1 600 W a má 230ml nádržku na vodu. Philips GC se nahřeje za krátkou dobu, v průměru do 60 s. K plusům patří dlouhý přívodní kabel, který má 3 m, kvalita zpracování, kompaktní rozměry a nízká hmotnost.

Levný ruční napařovač oděvů Tefal DT6130E0 s parním výkonem 20 g/min. a příkonem 1 300 W využijete zejména při napařování méně odolných textilií. Nádržka na vodu má 70 ml, což je vzhledem k nižšímu výkonu napařovače dostačující. Jedná se o model s malými rozměry a nízkou hmotností, který se nahřeje za méně než 30 s.

Tristar ST-8921 je další levný napařovač, který je jako stvořený na doma i na cesty. Je vysloveně kompaktní a má celkem nízkou hmotnost. Má vysoký příkon (až 1 600 W) a jeho parní výkon činí 25 g/min. Nádržka na vodu má nadstandardních 260 ml a jeho nahřívání trvá cca 45 s. Pozitivním detailem je příjemné ergonomické tvarování.

ETA 1270 90000 je poměrně výkonný model, který je dostupný za atraktivní pořizovací cenu. Má 150ml nádržku na vodu, slabší, 1 200W příkon a parní výkon 50 g/min. Napařovač je vybaven systémem Anti Calc pro automatické odvápňování i funkcí automatického vypnutí. Má dlouhý přívodní kabel a přijatelnou hmotnost 1 kg.

Ruční napařovač Beko STM4116B s parním výkonem 25 g/min. je další model vhodný do domácnosti i na cesty. Má vysoký příkon, 230ml nádržku na vodu, nachází se na něm funkce automatického vypnutí, bezpečnostní zámek hlavního vypínače a režim Eco. K plusům patří nízká pořizovací cena a vcelku bohaté příslušenství.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Každý z vás se při výběru spotřebiče do domácnosti jistě rozhoduje podle různých faktorů. V našem testu naleznete informace o cenách, základních technických parametrech, skutečném výkonu i doplňkových funkcích ručních napařovačů oděvů. U každého vybraného modelu se nachází i krátký souhrn spotřebitelských recenzí. Na následujících řádcích jsme si pro vás připravili přehled dalšího důležitého kritéria, kterým je míra prodejnosti, konkrétně pak tabulku nejprodávanějších napařovačů oděvů na portálu Heureka.

Názov Hodnotenie Detail
Philips Steam&Go GC362/80 5* Zobrazit produkt
Lauben Handheld Steam Iron 1950BC 5* Zobrazit produkt
Russell Hobbs 28040-56 5* Zobrazit produkt
Sencor SSI 0860GD 5* Zobrazit produkt
Philips STH 7060/80 5* Zobrazit produkt

Napařovače oděvů si v domácnostech pomalu, ale jistě nacházejí své místo. Jedná se o velmi šikovná zařízení, která mají multifunkční využití. Pokud právě nad koupí tohoto spotřebiče přemýšlíte i vy, pomůckou pro vás může být i náš návod na výběr toho nejlepšího napařovače oděvů. Podíváme se v něm na všechny důležité technické parametry, doplňkové funkce i příslušenství. Pokusíme se vám poradit, který z typů napařovačů je vhodný přímo pro vás, podíváme se na správné používání napařovačů, jejich orientační ceny i ověřené výrobce.

Jak vybrat napařovač oděvů

 • Kdy uvažovat o koupi napařovače oděvů
 • Typy parních napařovačů oděvů
 • Příkon
 • Parní výkon
 • Objem nádržky na vodu
 • Hmotnost, délka napájecího kabelu a další důležité parametry
 • Funkce napařovačů oděvů
 • Příslušenství
 • Cena a renomovaní výrobci

Kdy uvažovat o koupi napařovače oděvů

Napařovače oděvů jsou velmi praktické spotřebiče se širokými možnostmi využití. Neslouží jen k napařování oděvů, ale také bytových textilií, tedy záclon, závěsů, dek a ubrusů, a dokonce i některých druhů čalouněného nábytku. Napařovače využívají horkou páru, která je šetrná k vláknům, můžete jí napařovat i vysloveně jemné textilie a v neposlední řadě má výborné dezinfekční účinky. V závislosti na výkonu, přesněji max. teplotě páry, kterou daný napařovač dokáže vyprodukovat, jí můžete zničit dokonce 90–98 % patogenů.

Pro koho jsou tedy tyto spotřebiče určené? Téměř pro každého. Využijete je při rychlém oživení mírně pomačkaného oblečení, výkonnější modely si poradí i s těmi opravdu zmačkanými kousky, jsou ideální jako náhrada za žehličku na dovolené nebo v práci, oceníte je při péči o dětskou výbavičku a oblečení či údržbě prostorů, kde se vyskytují domácí zvířata. Napařovače jsou nápomocné i při odstraňování nepříjemných pachů, díky čemuž nemusíte své oblečení až tak často prát.

Typy parních napařovačů oděvů

Nejčastěji narazíte na 2 typy napařovačů oděvů, a to na ruční a stojanové. Ruční jsou levnější a kompaktnější, ale méně výkonné. Stojanové modely jsou plnohodnotnou náhradou za žehličku, využijete je i při „žehlení“ bytových textilií, na druhou stranu jsou drahé a rozměrné. Na bližší specifikaci obou alternativ se podíváme v následujících odstavcích.

Ruční napařovače oděvů

Ruční napařovače jsou ideální volbou pro ty z vás, kteří je chtějí používat k rychlému „oživení“ oděvů, a to i mimo domácnost. Jsou kompaktní, lehké a jejich nahřátí je velmi rychlé. Oděvy, případně jiné textilie, s nimi můžete napařovat přímo na ramínku nebo přehozené na křesle i žehlicím prkně. V tomto směru je důležité, abyste si všímali, zda daný model slouží k vertikálnímu i horizontálnímu napařování.

Ruční napařovač oděvů

K nevýhodám ručních napařovačů patří nižší parní výkon a menší nádržka na vodu. Proto nejsou vhodné na dlouhou práci. Problematické může být napařování hrubších a nepoddajných typů textilií. Tato negativa vyvažuje nižší pořizovací cena v porovnání se stojanovými modely.

Stojanové napařovače oděvů

Stojanové napařovače oděvů patří k větším zařízením, která jsou určená k používání v domácnosti a mohou zcela nahradit žehličku. Jsou tvořeny několika částmi, konkrétně speciálním věšákem, jehož součástí je integrovaný parní generátor. Některé modely jsou dodávány s žehlicím prknem nebo jiným stojanem k zavěšení oblečení. Stojanové napařovače jsou výkonné a mají velký objem. Můžete s nimi napařovat i silné materiály, dokonce několik vrstev textilií najednou. Díky větší nádržce na vodu je práce s nimi plynulejší. Výkon na nich můžete zpravidla regulovat a k plusům patří i rychlé nahřívání. Minusem této alternativy je vyšší pořizovací cena v kombinaci s velkými rozměry a vyšší spotřebou elektřiny.

Příkon

Není to pravidlem, ale v případě napařovačů platí, že vyšší příkon většinou znamená i vyšší výkon. Při výběru se proto na tento parametr zaměřte hned na začátku. Výkon napařovače přímo souvisí s jeho funkčním využitím. Méně výkonné spotřebiče jsou totiž vhodné jen k napařování jemných textilií. Naopak ty s vyšším příkonem si poradí i s tlustými závěsy, dekami či jinými bytovými textiliemi.

 • Napařovače s příkonem do 1 400 W jsou vhodné k napařování jemného oblečení a jiných jemných textilií, např. záclon. V této kategorii naleznete převážně ruční modely.
 • Spotřebiče s 1 400 až 1 800 W využijete při napařování většiny oblečení i u některých poddajnějších bytových textilií. Označují se také jako univerzální napařovače.
 • S napařovačem, jehož příkon přesahuje 1 800 W, napaříte skoro cokoli, včetně vysloveně hrubých textilií, čalounění nebo několika vrstev látky najednou.

Parní výkon

Parní výkon, udávaný v gramech za minutu, je další parametr, který rozhoduje o skutečném výkonu daného spotřebiče. Určuje, jak dlouho a plynule a při jaké intenzitě bude ze zařízení vypouštěna horká pára. To znamená, že čím vyšším parním výkonem napařovač disponuje, tím výkonnější bude. Jinak řečeno, poradí si také s hrubými textiliemi nebo několika vrstvami látky najednou. Kvalitní ruční napařovače oděvů mívají parní výkon od 20 do 30 g/min. U stojanových modelů se výstupní hodnoty pohybují od 30 do 45 g/min.

Napařovač oděvů parní výkon

Pokud plánujete napařovač využívat k napařování oblečení i bytového textilu, resp. různých textilních materiálů, doporučujeme vám sáhnout po zařízení s možností regulace parního výkonu. Takovéto kousky jsou podstatně multifunkčnější a v domácnosti najdou širší využití.

Objem nádržky na vodu

Parní napařovače fungují tak, že se díky vysoké teplotě z vody vytvoří horká pára, která vychází pod určitým tlakem „ven“ ze spotřebiče. Z tohoto důvodu musí každý napařovač obsahovat nádržku na vodu. Při výběru nepřehlédněte údaj o jejím objemu. Modely s menší nádržkou jsou sice lehčí a manipulace s nimi je jednodušší, na druhou stranu se musíte připravit na častější dolévání vody. Naopak větší nádržka spotřebiči přidá na hmotnosti, ale zjednoduší samotný proces napařování. Určitě vám doporučujeme sáhnout po kousku s odnímatelnou nádržkou na vodu. Možnost jejího odmontování od zbytku spotřebiče podstatně zjednoduší jeho obsluhu.

Důležitý je také poměr mezi objemem nádržky a parním výkonem. Čím vyšší bude, tím více vody spotřebujete. Napařování však bude efektivnější, tudíž i rychlejší. Nepsaným pravidlem je, že ruční napařovače bývají vybaveny nádržkou o objemu kolem 200 až 300 ml, ty stojanové i 1000–2500ml nádržkou. Pro lepší představu: spotřebiče s objemem kolem 200 ml a průměrným parním výkonem vydrží na jedno naplnění v provozu cca 10 min. Maxi modely s objemem nad 2 000 ml i více než 90 min.

Hmotnost, délka napájecího kabelu a další důležité parametry

Hmotnost u stojanových napařovačů není příliš důležitá, neboť během napařování nedržíte v rukou celý spotřebič, ale jen hlavici, která je pomocí hadice připojená k parnímu generátoru. Na hmotnost se u nich zaměřte tedy zejména v případě, že je plánujete přenášet. Tato zařízení mohou vážit i více než 7 kg. Praktickým detailem jsou nepochybně transportní kolečka. Ruční napařovače mají zpravidla něco kolem 1 kg, což považujeme za max. hranici. Některé kousky váží i více než 3 kg. Práce s nimi může být po chvilce dost náročná. Pozor, k hmotnosti spotřebiče musíte připočítat i hmotnost vody po naplnění nádržky.

Dalším důležitým parametrem je délka napájecího kabelu. Hlavní zásadou je, že by vás při práci neměl omezovat. Zejména v případě, že s napařovačem plánujete napařovat i bytové textilie nebo XXL oblečení (např. večerní róbu), byste měli sáhnout po modelu s delším kabelem. Za ideální délku považujeme 2,5 až 3 m.

Napařovač oděvů hmotnost

Potrpíte-li si na každý detail, všímejte si údaje o výrobním materiálu napařovací destičky na hlavici napařovače. Nejčastěji narazíte na keramické a nerezové destičky. Nerezová ocel má větší výdrž a je odolná proti mechanickému poškození. Její nevýhodou je vyšší cena. Keramické destičky jsou levnější, nepřilnavé, ale náchylnější k poškrábání.

Napařovač oděvů s ionizací i regulací páry

 • Regulace páry: Možnost regulace parního výkonu je příznačná pro dražší spotřebiče. Jedná se o velmi praktickou funkci, jelikož vám umožní napařovač používat k napařování různých typů látek. Při výběru si všímejte, kolik stupňů regulace daný model nabízí. Klasicky se setkáte s dvou- nebo třístupňovou regulací.
 • Automatické vypnutí: Jedná se o důležitý bezpečnostní, ale také ekonomický prvek. Funkce automatického vypnutí po delší době nečinnosti předchází přehřátí zařízení a zároveň snižuje provozní náklady.
 • Vertikální/horizontální napařování: Ne všechny napařovače oděvů dokážou pracovat ve vertikální i horizontální poloze. Tato možnost je však velmi nápomocná. Z našeho pohledu je proto lepší sáhnout po modelu s možností vertikálního i horizontálního napařování.
 • Ionizace: Pokud vlastníte vysloveně jemné oblečení, např. bavlněné nebo lněné, které vyžaduje extrémně citlivý přístup, napařovač s ionizací je tou pravou volbou. Tyto spotřebiče dokážou produkovat menší částice páry, které se dostanou do hloubky materiálů.
 • Anti Calc: Všechny spotřebiče, které pracují s vodou, je nutné alespoň čas od času vyčistit od vodního kamene. Napařovače s funkcí Anti Calc jsou proto jednodušší na údržbu. Odvápňování totiž provádějí automaticky tehdy, když je to potřeba.
 • Termostat: Zajišťuje, aby teplota páry nepřesáhla nastavené maximum. Oceníte jej zejména při napařování jemnějších tkanin.

Potěší cestovní pouzdro, ale i vonná krytka

Nabídka příslušenství k napařovačům oděvů není až tak široká. Praktické doplňky naleznete buď přímo v balení spolu se spotřebičem, nebo si je můžete dokoupit samostatně. K příslušenství, na které narazíte nejčastěji, patří:

 • Nástavce na puky.
 • Kartáčky na jemnější/hrubší látky a pro snadnější odstraňování vlasů, zvířecích chlupů či žmolků.
 • Cestovní pouzdro / obal na skladování.
 • Ochranné rukavice.
 • Vonná krytka – jedná se o speciální doplněk, který můžete nasadit na hlavici napařovače. Do krytky nalijete aviváž, případně esenciální olej, čímž při napařování oblečení či jiné textilie také „provoníte“.

Príslušenstvo k naparovaču odevov

Za kvalitu si připlatíte

Náš návod na výběr i test byly věnovány zejména ručním napařovačům oděvů. Na ně se proto zaměříme i v orientačním přehledu cen. Stojanové modely jsou dostupné od cca 1 000 až 2 000 Kč. Ty nejvýkonnější stojí 5 000 až více než 12 000 eur.

Ruční napařovače z cenové kategorie do 1 200 Kč lze označit za levné a průměrně výkonné. Jejich příkon zpravidla nepřesahuje 1 400 W a parní výkon dosahuje cca 23 g/min. Levné napařovače mají většinou menší nádržku na vodu o objemu do 100 ml. Není to však neměnné pravidlo. Pokud se na nich nachází funkce regulace výkonu, zpravidla ho můžete nastavit jen na 2 různé stupně.

V této cenové kategorii nad 1 200 Kč naleznete výkonnější i méně výkonné modely. Některé mají vyšší parní výkon, ale např. menší nádržku na vodu, jiné jsou zase „slabší“, na druhou stranu vynikají z hlediska kvality zpracování. Proto vám doporučujeme, abyste v každém případě pečlivě četli popis a jednotlivé technické specifikace v něm. Vyšší cena totiž není zárukou, že ruční napařovač musí být několikanásobně výkonnější než ten o polovinu levnější. Pro modely za cenu nad 1 200 Kč  je typická regulace výkonu, dlouhý přívodní kabel, objemnější nádržka na vodu a bohatší příslušenství v balení.

Oblíbené jsou napařovače oděvů Philips, Tefal, ETA či SteamOne

Napařovače oděvů nevyrábí příliš mnoho výrobců domácích spotřebičů. Avšak stále jich je dost na to, abyste při výběru měli nad čím přemýšlet. Abychom vám usnadnili i tuto část rozhodování, připravili jsme si pro vás přehled ověřených značek napařovačů oděvů, které jsou dostupné na našem trhu.

K nejznámějším výrobcům napařovačů oděvů patří Philips. V nabídce této značky naleznete převážně ruční modely za cenu nad hranicí 60 eur. Jejich parní výkon se pohybuje v rozmezí od 20 do 35 g/min. Vynikají vysokou kvalitou zpracování, spolehlivým chodem a jednoduchou obsluhou. Mnohé z nich mají menší nádržku na vodu a poněkud vyšší hmotnost. Samozřejmě narazíte i na vysloveně kompaktní, lehké a objemné kousky.

Dobrou koupí jsou nepochybně také napařovače od značky Tefal. I v tomto případě jde o trochu dražší, ale velmi spolehlivá a výkonná zařízení. Ve srovnání s modely od Philips bývají o něco výkonnější. V nabídce značky Tefal výjimečně narazíte i na doslova levné kousky. Kvalitní a výkonné spotřebiče dále naleznete u výrobců, jako je Orava, ETA, SteamOne či Sencor.

Otázky a odpovědi – FAQ

Po přečtení našeho návodu a testu nejlepších napařovačů oděvů už asi tušíte, že se nejedná o příliš komplikovaná zařízení, při jejich výběru je nutné přihlížet jen k několika základním technickým parametrům a funkcím. V sekci odpovědí na časté otázky se proto podíváme na porovnání napařovačů s jinými parními zařízeními, na ideální teplotu páry a několik praktických tipů, které souvisí se samotným napařováním textilií. Pokud vás zajímají jakékoli další informace nebo se chcete vyjádřit k tomu, co jste se dozvěděli v našem článku, vaše dotazy a postřehy přivítáme v diskuzi pod článkem.

Oba spotřebiče fungují na podobném principu. K žehlení, „provonění“ a dezinfekci textilií využívají horkou páru. Žehličky s parním generátorem jsou zpravidla výkonnější, resp. slouží k samotnému žehlení jakýchkoli textilií. Sáhnete-li po napařovači s dostatečně vysokým parním výkonem, v praxi může zastoupit i klasickou žehličku, nepsaným pravidlem však bývá, že tyto spotřebiče bývají o něco „slabší“, jinak řečeno nejsou určené ke klasickému žehlení. Napařovače oděvů lze označit za multifunkčnější a praktičtější, jelikož je většinou můžete využít i k vertikálnímu napařování a napařování bytových textilií včetně nábytku (např. čalouněná křesla, gauče). Díky kompaktním rozměrům je oceníte i na cestách nebo v práci.

Na tuto otázku nelze odpovědět obecně. Některé napařovače produkují páru s max. teplotou kolem 50–60 °C. Tyto kousky jsou ideální k napařování jemných materiálů. Jejich nevýhodou je, že nemají příliš dobré dezinfekční účinky. Pokud si napařovač pořizujete zejména z důvodu dezinfekce prádla, oblečení a bytových textilií, sáhněte po spotřebiči, který produkuje páru o teplotě nad 90 °C. Upozorňujeme, že takto vysoká teplota není vhodná pro jemné textilie.

Používání napařovačů není náročné, přesto byste mu měli věnovat alespoň určitou dávku pozornosti. V první řadě dbejte na to, aby se hlavice zařízení textilu dotýkala co nejvíce. Dále je důležité, aby byla látka během napařování co nejvíce napnutá. Pokud se na oblečení nacházejí límce nebo jiné „zahnuté“ části, doporučujeme vám je podložit. Z hlediska bezpečnosti není na škodu používat ochranné teplovzdorné rukavice.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Malé spotřebiče

Vaše hodnocení:
(91.8%)