Elektrické krby

Nejlepší elektrické krby 2024 + recenze

Atmosféru tradičního krbu, ovšem bez nutnosti řešit popel, kouř a zásoby dřeva, vám poskytne elektrický krb. Záři plamenů bez skutečného ohně a kouře si můžete užít i v panelákovém bytě, jelikož k provozování elektrického krbu nepotřebujete komín. Desítky hodin jsme věnovali srovnávání krbů, z našeho testu vyšel vítězně elektrický krb Klarstein Lausanne. Pokud vás zajímá, do kterých krbů se vyplatí investovat, přečtěte si náš srovnávací test a návod, jak vybrat elektrický krb.

Publikované: 15.07.2022
Aktualizované: 27.03.2024

Jaký elektrický krb koupit?

Elektrický krb je dlouhodobá investice, která vám bude život v domácnosti zpříjemňovat léta. S naším srovnáním bude váš výběr mnohem snazší a rychlejší. Pokud se vám nechce číst celý článek a důvěřujete našemu výběru, vyberte si ze tří produktů označených speciálním štítkem. Následující top 3 elektrické krby dosáhly skvělých výsledků nejen v našem testu, ale chválí je i dlouhodobí uživatelé.

Názov Hodnotenie Detail
Bewello BW2020   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Argo 191070186   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Klarstein Lausanne   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Klarstein Lausanne

Klarstein Lausanne

Topný výkon 1 000 nebo 2 000 W, manuální i dálkové ovládání, podsvícení (7 různých barev), dekorativní kameny.

Zobrazit více info

Elektrický krb Lausanne německé značky Klarstein spojuje moderní vzhled s nejmodernějšími technologiemi. Kromě realisticky vypadajícího ohně nabízí LED podsvícení v 7 různých barvách, režim stmívání a dva stupně teplotního nastavení (1 000 W a 2 000 W). Nevýhodou je vyšší hmotnost krbu, který je potřeba namontovat na zeď.

Cenový trhák
Bewello BW2020

Bewello BW2020

Topný výkon 1 750 nebo 1 950 W, manuální ovládání, bez podsvícení, dekorativní polínka.

Zobrazit více info

Cenově dostupný a designově přitažlivý elektrický krb Bewello BW2020 je vhodný k vytopení menších místností (30 m2), výkon ohřevu můžete nastavit ve dvou stupních (1 750 W, 1 950 W). Světelný efekt lze používat i samostatně. Jeho nízká hmotnost umožňuje snadné přemisťování krbu.

Náš TIP
Klarstein Kaprun

Klarstein Kaprun

Topný výkon do 1 800 W, manuální i dálkové ovládání, Open Window Detection, dekorativní polínka.

Zobrazit více info

Jemné světlo elektrického krbu Klarstein Kaprun napodobuje skutečné plameny a doutnající polena nezávisle na funkci vytápění. Teplo zajišťuje dvoustupňové vytápění s výkonem do 1 800 W. S detekcí otevřeného okna Open Window Detection rozpozná rychlý pokles teploty a krb se sám vypne.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Při porovnávání jednotlivých modelů jsme se zaměřili na nezávislé testy a zkušenosti spotřebitelů, které vyplývají z dlouhodobého používání produktů. Při hodnocení elektrických krbů jsme se zaměřili na vytvoření co nejrealističtější iluze plamene a plápolajících polínek a v neposlední řadě i na možnosti ohřevu. Krby nabízejí různé možnosti nastavení jasu, barev a rychlosti tak, aby působily co nejautentičtěji. Důležitý je při rozhodování také design. Srovnání parametrů a funkcí krbů považujeme při výběru za nejdůležitější. Přinášíme přehled základních a doplňkových funkcí, přednosti a nedostatky jednotlivých modelů, které nás při testování zajímaly nejvíce.

Výkon
Možnost ohřevu a rychlost vytápění
Realistická iluze plamene
Ochrana proti přehřátí
Dálkové ovládání
Stmívání a nastavení jasu
Časovač

Při porovnávání jsme vycházeli z tuzemských i zahraničních odborných zdrojů, které jsme doplnili o uživatelské zkušenosti z portálů heureka.cz, alza.cz, mall.cz či kasa.cz. Nejširší škálu elektrických krbů různých provedení nabízí známá německá značka Klarstein, proto se v našich recenzích objevuje nejčastěji.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze elektrických krbů

Elektrický krb vás v první řadě zláká svým designem. Nejen ten je však rozhodující. Abychom vám usnadnili práci při hledání toho nejvhodnějšího modelu, elektrické krby jsme porovnali za vás. Naše srovnání je nezávislé a objektivní. Nesnažíme se zvýhodnit žádného výrobce ani konkrétní produkt. Vysokou variabilitu považujeme při správném výběru za nezbytnost.

Víťaz testu

Klarstein Lausanne

Topný výkon 1 000 nebo 2 000 W, manuální i dálkové ovládání, podsvícení (7 různých barev), dekorativní kameny.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Elektrický krb Klarstein Lausanne charakterizuje elegantní design a použití těch nejmodernějších technologií. Je vyroben z vysoce kvalitního skla s lesklou povrchovou úpravou, které je orámováno lesklými plasty v černé nebo bílé barvě.

Model Klarstein Lausanne je určený na zeď, proto je důležité si rozmyslet, kam jej umístíte. Jeho instalace je ovšem nenáročná a montážní sada se nachází přímo v balení, což považujeme za plus.

Krbu nechybí funkce vyhřívání, úroveň výkonu vyhřívání je volitelná. Vybrat lze ze dvou možností – 1 000 nebo 2 000 W. Je třeba počítat s tím, že nejde o plnohodnotné topení, krb je vhodný pouze jako doplňkové vytápění.

V balení se nachází dálkové ovládání, díky kterému je ovládání komfortní, nechybí však ani možnost ovládání pomocí spínače na krbu. Chválíme uvěřitelnou iluzi plamene, ale také možnost změny osvětlení pozadí. Na výběr je sedm různých barev.

Líbí se nám časovač, který umožňuje nastavit krb na týden dopředu. Bezpečnost zajišťuje integrovaná ochrana proti přehřátí. Krb se v případě potřeby sám vypne.

Rozměry jsou kompaktní, krb má 88 × 57 × 14 cm a jeho hmotnost dosahuje 16 kg. Přívodní kabel měří 160 cm, což v případě nástěnného krbu není příliš mnoho, proto je nutné při instalaci zvažovat napájení.

Pokud vás krb Klarstein Lausanne zaujal, avšak hledáte něco luxusnějšího, může vás oslovit elektrický krb Lausanne Luxe od stejného výrobce. Díky přední straně z broušené nerezové oceli vypadá mimořádně elegantně i ve vypnutém stavu. Zatímco Lausanne ukrývá v útrobách dekorativní kameny, ze kterých vycházejí plameny, Lausanne Lux nabízí iluzi hoření polínek.

Spotřebitelé oceňují zejména kvalitní zpracování, design a funkčnost celého krbu za přijatelnou cenu. Za nedostatek považují slabší záři plamene a váhu krbu, která dá při montování na zeď pořádně zabrat. Najdou se i spotřebitelé, kterým vadí umístění kabelu.

Pozitíva

Snadná montáž
Kvalitní zpracování
Dobrá výhřevnost

Negatíva

Vyšší hmotnost – 16 kg
Lesklé plasty se nemusí líbit každému
Slabší záře plamene

Napájení: 220–240 V / 50 Hz ● Rozměry: 88 × 57 × 14 cm (Š × V × H) ● Délka síťového kabelu: cca 160 cm ● Dálkové ovládání: ano ● Ohřev: ano

Cenový trhák

Bewello BW2020

Topný výkon 1 750 nebo 1 950 W, manuální ovládání, bez podsvícení, dekorativní polínka.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Vícefunkční volně stojící elektrický krb Bewello BW2020 je určený k vytápění menších místností. Má masivní kovovou konstrukci a stojí na pevných nohách. Krb vytváří realistické plameny a v útrobách ukrývá kousky dřeva, díky kterým získáte pocit, že sedíte u skutečného ohně. Jas, stmívání, rychlost ohně a podsvícení nenastavíte.

Pocit tepla elektrický krb vykouzlí v místnosti o max. rozloze 30 m2. Navzdory nízké ceně model umožňuje nastavit topný výkon ve dvou stupních (1 750 W, 1 950 W). Rozdíl ve výkonech není tak výrazný jako u krbů Klarstein Lausanne a Klarstein Meran, což je škoda. Teplotní rozdíl mezi 1. a 2. stupněm téměř nepocítíte. Efekt plamene lze použít nezávisle na funkci vytápění, což znamená, že si krb můžete zapnout i v létě.

Regulaci tepla zajišťuje zabudovaný termostat. Nastavit jej můžete pomocí otočného ovladače. Bezpečnost zajišťuje ochrana proti přehřátí.

Nízká hmotnost krbu umožňuje jeho snadný přesun. Při rozměrech 35 × 20 × 42,5 cm váží jen 4,4 kg. Přívodní kabel měří 140 cm, což se nám, vzhledem k tomu, že se jedná o krb určený na podlahu, zdá dostatečné. Provozní teplota je 15–30 °C, krb je z našeho pohledu vhodný spíše do pravidelně používaných místností než k temperování méně používaných pokojů. Dálkové ovládání bohužel chybí.

Krb nás oslovil zejména designem, nízkou hmotností a dostupnou cenou. Chybí variabilita nastavení jasu, stmívání, rychlosti ohně a podsvícení. Krb primárně slouží k vytápění. Pro vyčarování romantické atmosféry je tento model dobrou volbou. Poměr mezi pořizovací cenou, kvalitou a výkonem je navzdory množství funkcí, které nabízí, velmi dobrý.

Pozitíva

Vysoký topný výkon
Dobrý poměr mezi pořizovací cenou, kvalitou a výkonem

Negatíva

Chybí dálkové ovládání
Bez funkce stmívání a podsvícení
Nemá časovač

Napájení: 220–240 V ● Rozměry: 35 × 20 × 42,5 cm ● Délka síťového kabelu: 140 cm ● Dálkové ovládání: ano ● Ohřev: ano

Náš TIP

Klarstein Kaprun

Topný výkon do 1 800 W, manuální i dálkové ovládání, Open Window Detection, dekorativní polínka.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Elektrický krb Klarstein Kaprun je vyroben z umělého kamene Polystone, proto je od skutečného krbu téměř k nerozeznání. Do iluze, kterou vytváří, dokonale zapadá jemné světlo napodobující skutečné plameny a doutnající polena. Energeticky úsporné LED plameny fungují i nezávisle na vytápění. Jas plamenů si můžete nastavit.

Nemile nás překvapilo, že krb nemá barevné podsvícení. Přestože to jeho jedinečný, rustikální kamenný dekor nevyžaduje, možnost změny barvy podsvícení nám chyběla. Potěšující je dvoustupňové vytápění s výkonem do 1 800 W, které je však menší než v případě krbu Klarstein Lausanne či Klarstein Chamonix.

Nastavitelný časovač umožňuje zařízení naprogramovat až na týden dopředu, což chválíme. Časovač většinou chybí krbům s manuálním ovládáním, jako např. krbu Bewello BW2020. Vestavěný termostat měří aktuální teplotu v místnosti a díky detekci otevřeného okna Open Window Detection rozpozná rychlý pokles teploty a sám se vypne. Krb lze ovládat manuálně, ale také prostřednictvím dálkového ovladače, který se nachází v balení. Rozměry krbu jsou 60 × 66 × 22 cm, což je poměrně málo, jelikož by mělo jít o repliku klasického krbu. Hmotnost je přiměřená (18,9 kg).

Spotřebitele láká zejména svým jedinečným, rustikálním kamenným dekorem, který dokonale zapadne do každého interiéru, a snadnou obsluhou. Věrná iluze plamene dokonce překonala jejich očekávání. Intenzita plamene je silná, ale lze ji měnit. Přestože je při vytápění hlučnější a reakce dálkového ovládání je poněkud pomalejší, patří k nejlépe hodnoceným elektrickým krbům. Vyšší cena je investicí, která se v případě jeho zpracování a funkcí určitě vyplatí.

Pozitíva

Jedinečný design
Skvělý poměr ceny a kvality
Věrná iluze plamenů

Negatíva

Při vytápění je hlučnější
Pomalejší reakce dálkového ovladače

Napájení: 220–240 V / 50 Hz ● Rozměry: cca 60 × 66 × 22 cm (Š × V × H) ● Hmotnost: cca 18,9 kg ● Dálkové ovládání: ano ● Ohřev: ano

Lacná kvalita

Klarstein Meran

Topný výkon 950 nebo 1 850 W, manuální ovládání, bez podsvícení, dekorativní polínka.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Elektrický krb Meran od společnosti Klarstein s masivní konstrukcí a velkým okénkem přináší realistickou iluzi plamene a doutnajících polen, které fungují i ​​nezávisle na funkci vytápění. Jedinečný design krbu Klarstein Meran působí elegantněji než krb Bewello BW2020 a výhodou je také výběr černého a bílého provedení.

Vytápění o výkonu 950 nebo 1 850 W je srovnatelné s krbem Klarstein Kaprun. Termostat na požadovanou teplotu jednoduše nastavíte otočným regulátorem. Ovládání je přímo na zařízení, skryté za dvířkami krbu. Dálkové ovládání chybí, což u tohoto typu krbu nepovažujeme za velké minus.

O bezpečnost se stará ochrana proti přehřátí, která by měla být běžnou součástí každého takového zařízení. Nastavení jasu a osvětlení krb nenabízí, ale jejich nepřítomnost bez problémů nahradí funkce InstaFire, která okamžitě vytváří dojem praskajícího ohně. Díky přijatelným rozměrům (39 × 55 × 26 cm) a nízké hmotnosti (6,5 kg) lze krb snadno a rychle přemisťovat.

Výrobek spotřebitelé oceňují zejména díky jeho přirozenému vzhledu a nízké hmotnosti, která usnadňuje manipulaci. Jsou spokojení s kvalitou zpracování, efektem a funkčností celého krbu. Velkým pozitivem je jednoduché ovládání, i když jen na zařízení. Negativní recenze souvisí jen s mírným hučením ventilátoru při ohřevu, ale to lze za danou cenu přehlédnout.

Pozitíva

Přirozený vzhled
Snadná manipulace
Poměr ceny a kvality

Negatíva

Bez dálkového ovládání
Při funkci ohřevu hučí

Napájení: 220–240 V / 50 Hz ● Rozměry: přibližně 39 × 55 × 26 cm (Š × V × H) ● Hmotnost: přibližně 6,5 kg ● Dálkové ovládání: ne ● Ohřev: ano

Klarstein Chamonix

Topný výkon 1 000 nebo 2 000 W, manuální i dálkové ovládání, dekorativní polínka, časovač.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Elektrický krb Klarstein Chamonix se designově i velikostí podobá klasickým krbům nejvíce ze všech testovaných modelů. Konstrukce z pevného dřeva upraveného bílým lakem je zárukou dlouhé životnosti. Odradit může viditelné manuální ovládání, které narušuje příznivý dojem z krbu.

Na krbu nás oslovil prostor pro umístění fotografií či dekorativních předmětů, což krbu přidává na autentičnosti. Když se vám spojení tradičního s moderním nelíbí, sáhněte po modelu Klarstein Kaprun, který má manuální ovládání diskrétně skryté. Pohodlné ovládání všech funkcí zajišťuje i jednoduché dálkové ovládání.

Zaujal nás dvouúrovňový horkovzdušný ventilátor s nižším, 1 000W nebo silnějším, 2 000W ohřevem. Na termostatu stačí nastavit požadovanou teplotu v místnosti a funkce adaptivního ovládání startu krb automaticky zapne nebo vypne, aby udržel nastavenou teplotu. Časovač umožňuje nastavit přesnou dobu vytápění na každý den během celého týdne. Stejnou možnost nabízí i krb Klarstein Kaprun. Krb autentickým způsobem imituje hořící dřevo a simuluje záři plápolajících plamenů. Upravit je umožňuje funkce stmívání. Více funkcí krb bohužel nenabízí.

Teplotní rozsah se nám jeví jako dostatečný. Rozmezí 15–30 °C je dostatečné při vytápění na podzim i v zimě. Krb nejlépe funguje v místnostech o rozloze do 40 m2. Rozměry (cca 109 × 102 × 37 cm) a hmotnost (45 kg) jej předurčují k pevnému umístění. Délka kabelu činí cca 170 cm, což je vyhovující.

Uživatelé krbu oceňují zejména jeho design a rychlost ohřevu. Výrobce v popisu uvádí, že krb je výkonný a není hlučný, avšak zkušenosti uživatelů říkají něco jiného. Při spuštění ohřívání vydává nepříjemné zvuky a v případě vyššího stupně vytápění je mírně hlučný.

Pozitíva

Design a kvalita zpracování
Snadná montáž

Negatíva

Zapnutí/vypnutí na přední straně zařízení
Vysoká hmotnost
Nepříjemný zvuk při zahřívání topného tělesa

Napájení: 220–240 V / 50 Hz ● Rozměry: 109 × 102 × 37 cm (Š × V × H) ● Délka kabelu: 170 cm ● Hmotnost: 45 kg ● Dálkové ovládání: ano ● Ohřev: ano

G21 Fire Lofty

Topný výkon 750 nebo 1 500 W, manuální i dálkové ovládání, doprovodné světelné efekty, dekorativní polínka.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Do kategorie nástěnných elektrických krbů patří také model G21 Fire Lofty. Vyznačuje se jednoduchým elegantním designem a kvalitním zpracováním. V porovnání s nástěnným krbem Klarstein Lausanne má mnohem nižší (i když dvoustupňový) topný výkon (750 a 1 500 W).

Krb lze díky možnosti použití s ​​ohřevem i bez ohřevu používat celoročně. Efekt s reálným plamenem funguje v obou případech. Doprovodné světelné efekty a intenzitu osvětlení lze nastavit manuálně i pomocí dálkového ovládání. S ochranou proti přehřátí je použití krbu G21 Fire Lofty bezpečné. Větší hmotnost (15 kg) může být překážkou při zavěšení, ale vyváží ji časově nenáročná montáž.

I v případě tohoto krbu jsme zaznamenali výrazné hučení při spuštění vytápění. Nedostatkem je také pískání spínacího zdroje, a to i v klidovém režimu. Pokud se ho chcete zbavit, krb je nutné manuálně vypnout. V porovnání s ostatními testovanými modely má nižší topný výkon, k doplňkovému topení v menších místnostech to však stačí.

Uživatele krb přesvědčil zejména designem a možností namontovat jej na zeď. Navzdory nižšímu topnému výkonu oceňují jeho rychlost. Problémem je hlučné vytápění a hlučný spínací zdroj, který píská i v klidovém stavu. S těmito problémy se spotřebitelé potýkají opakovaně. Někomu to vadí více, jinému méně.

Pozitíva

Snadná montáž
Přijatelná cena

Negatíva

Při zahřívání hučí
Ve stavu „stand by“ jemně píská

Hmotnost: 15 kg ● Rozměry (Š × V × H): 58 × 88 × 16 cm ● Dálkové ovládání: ano ● Ohřev: ano

Další zajímavé produkty

Nabídka elektrických krbů je velmi pestrá. Vybrat si můžete z cenově přístupnějších modelů s omezeným množstvím funkcí, ale také dražších krbů s nejmodernějšími technologiemi, které nabízejí různé kombinace osvětlení, intenzity a rychlosti plamene či možnost vytápění. Pokud vás mezi recenzemi neoslovil žádný model, možná vás přesvědčí další modely elektrických krbů v moderním nebo tradičním provedení.

Dobrou volbou do moderních domácností je nástěnný elektrický krb Aflamo Albion 33 s moderní LED technologií. Má nízkou spotřebu a dodává se s polínky. Efekt plamene můžete využívat nezávisle na ohřívání. Nabízí až čtyři intenzity světla. Dálkové ovládání a zabezpečení před přehřátím jsou samozřejmostí.

Klarstein Lienz je vyroben z polykamene. Jemné světlo realisticky imituje plameny a doutnající polena. Má dvoustupňovou funkci vyhřívání a časovač. Ovládá se prostřednictvím displeje nebo pomocí dálkového ovládání. Tento krb je spojením tradičního provedení krbu, kvalitního zpracování a přijatelné prodejní ceny.

Klarstein Studio Light & Fire zaujme elegantním designem. Jemné světlo imituje mihotavé plameny a praskající uhlíky. LED plamínky plápolají nezávisle na funkci vyhřívání. Teplo zajišťuje horkovzdušný ventilátor s nastavitelným výkonem (1 000 nebo 2 000 W). Keramická polena a robustní skříň z MDF desky mu dodávají realistický vzhled.

Elektrický krb Klarstein Etna Pozzolana s jedinečným designem pomocí jemného světla plamenů a uhlíků vyzařuje příjemnou, romantickou atmosféru. Plameny můžete zapnout i nezávisle na vyhřívání s maximálním výkonem 1 800 W. Ovládání je velmi jednoduché a probíhá přímo na krbu nebo prostřednictvím dálkového ovladače.

Horní část elegantního elektrického krbu Klarstein Studio 5 tvoří stabilní skleněná deska na čtyřech kovových podpěrách. Krb nabízí realistickou záři plamenů v pěti různých úrovních i nezávisle na funkci ohřevu. Výkon horkovzdušného ohřívače lze nastavit na 900 W nebo 1 800 W. Ovládá se přímo na krbu nebo pomocí dálkového ovladače.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

K hlavním aspektům, které dokážou výběr elektrického krbu ovlivnit, patří spokojenost zákazníků, kteří mají s produktem osobní zkušenost, a prodejnost samotného produktu. Přinášíme vám přehled nejprodávanějších elektrických krbů v Česku, které spojují kvalitu s přijatelnou cenou. Údaje o prodejnosti sesbíral portál Heureka a my je pravidelně aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Extol Light 434205*Zobrazit produkt
Extol Light 434005*Zobrazit produkt
Aga MR81065*Zobrazit produkt
Klarstein Galeras5*Zobrazit produkt
Ardes 3545*Zobrazit produkt

Elektrické krby plní funkci skutečných krbů, ale oheň v nich založíte bez kouře a jisker. Jsou vhodné do bytu i domu, do menších i větších místností. Slouží nejen na okrasu, ale také k vytápění. Podívejte se, na které parametry a funkce byste se měli při koupi elektrického krbu zaměřit, aby splnil všechna vaše očekávání. V závěru návodu naleznete orientační přehled cen.

Jak vybrat elektrický krb

  • Typy elektrických krbů
  • Instalace
  • Topný výkon
  • Hlučnost
  • Celoroční využití
  • Ovládání
  • Bezpečnostní prvky
  • Vlastnosti a funkce krbu
  • Cena a renomovaní výrobci

Typy elektrických krbů

Na trhu se setkáte s krby s horkovzdušným ventilátorem, které vytopí přibližně 40 m2, a infračervenými krby, které slouží k vytopení větších místností (přibližně 90 m2). Pro spotřebitele jsou dostupnější právě krby s horkovzdušným ventilátorem, na které jsme se ve svém návodu zaměřili.

Na zeď i podlahu

Na výběr máte krby k zavěšení/zabudování do zdi a volně stojící krby. Velkou výhodou samostatně stojících krbů je přemisťováníjednoduchá instalace. Postavíte je do místnosti, kterou potřebujete vytopit, zapnete do elektrické zásuvky a hned jsou připraveny k používání. Nástěnné krby mají zase více funkcí, které můžete navzájem kombinovat, avšak jejich umístění je trvalejší a vyžaduje menší stavební zásahy. Krby na zeď jsou elegantní a mají moderní design. Většinou se vyrábějí v černém a bílém provedení. Více vyniknou v moderní domácnosti.

Instalace elektrických krbů

Zapojení volně stojících krbů je velmi jednoduché. Většinou jsou dodávány v celku. U některých typů je nutné přimontovat nožičky či rukojeti. Jakmile je krb připravený, stačí jej zapojit do elektrické zásuvky a hned začít používat.

Krby na zeď je třeba nejprve řádně upevnit. Vrtání do zdi se pravděpodobně nevyhnete. Hmotnost těchto krbů je poměrně vysoká, dosahuje i 16 kg. S jejich zavěšením si proto sami neporadíte. Instalují se pomocí držáků, podobně jako televizory.

Instalace elektrického krbu

Elektrické krby zabudovatelné do zdi vzhledem připomínají klasické krby. Mohou být zabudovány do zdi a obloženy dřevem či kamenem nebo v provedení krbové vložky. Elektrická krbová vložka se nejčastěji používá v případě, že elektrický krb jakožto moderní řešení nahrazuje krb na tuhá paliva.

Topný výkon – parametr, který hraje roli

Elektrický krb s vytápěním je nejčastěji přídavným zdrojem tepla. Jako primární zdroj ho využijete jen tehdy, když se nečekaně ochladí na jaře nebo na podzim. Elektrické krby s horkovzdušným ventilátorem jsou určené k vytápění menších místností (30–40 m2). Výkon jednotlivých krbů se pohybuje v rozmezí 750 až 1500–2000 wattů. Čím vyšší výkon, tím lepší možnosti vytápění.

Krby nejčastěji nabízejí dva stupně vytápění, které lze nastavit manuálně nebo pomocí dálkového ovládání. Stálou teplotu v místnosti pomůže udržet termostat, který je zabudován přímo v krbu.

Hlučnost by neměla být vysoká

Některé horkovzdušné ventilátory jsou při spuštění a provozu hlučnější. Přijatelné jsou hodnoty kolem 20 dB (hluk odpovídající šeptání), s takto nízkými hodnotami se však u elektrických krbů setkáte jen zřídka. V případě vyšších už zbystřete, protože během dne vám 50 dB vadit nebude, v noci však už ano. Jedná se o údaj, který výrobce obvykle v popisu výrobku neuvádí, proto si před koupí ověřte, co na daný typ krbu říkají uživatelé, aby vás hučení nerušilo.

Celoroční využití bez úniku tepla

Efekt plamene funguje i bez vytápění, což znamená, že z plápolajících polínek se můžete těšit celoročně. Osvětlení bez ohřevu není samozřejmostí, proto si této možnosti v případě plánovaného celoročního využití krbu je třeba během výběru všímat. Většina modelů k bezproblémovému chodu vyžaduje standardních 120 voltů, větší modely mají vyšší výkon a mohou vyžadovat více napětí. Ověřte si, jestli to elektrická zásuvka ve vašem domě zvládne. V případě tradičních krbů uniká spousta tepla přes komín. U elektrických krbů takovýto únik tepla nehrozí.

Elektrický krb topný výkon

Mechanické nebo dálkové ovládání

Elektrický krb můžete ovládat manuálně, tlačítky, která jsou přímo na zařízení, nebo pomocí dálkového ovladače. Některé krby dálkové ovládání nemají. Vystačit si musíte s jednoduchým manuálním ovládáním, které je obvykle na zařízení diskrétně ukryté, aby krbu zbytečně nekazilo celkový dojem. Toto ovládání je typické pro krby připomínající malé pícky, většina nástěnných modelů dálkovým ovladačem disponuje. Pokud je pro vás ovládání na dálku důležité, vybírejte primárně z nástěnných modelů.

I elektrický krb musí být bezpečný

Mezi bezpečnostní prvky, se kterými se u elektrického krbu setkáte nejčastěji, patří funkce Cool-to-touch (studený na dotek), kterou ocení zejména rodiny s dětmi a milovníci domácích zvířat. V případě ochrany proti přehřátí má krb zabudovaný vypínač, který ohřívač vypne hned, jakmile se začne přehřívat. Sám se vypne při určité teplotě, což je pro jeho bezpečné fungování velmi důležité. U každého elektrického krbu by měla být ochrana proti přehřátí samozřejmostí.

Iluze ohně, podsvícení či funkce stmívání

K vytvoření dokonalé iluze ohně a plápolajících polínek můžete využít různé funkce, které krb nabízí. Plusem je boční podsvícení krbu s možností výběru barvy, funkce stmívání pro vytvoření plamenů s různým stupněm jejich reálné podoby, ale také výběr podkladu (polínka, kameny, sklo), na kterém plameny hoří. Reprodukce plamene závisí na celkovém zpracování krbu, což se odráží i na vyšší ceně. S 3D technologií elektrický krb vytvoří iluzi ohně, která ten skutečný připomíná nejvíce. Pokud chcete efekt elektrického krbu znásobit, vyberte si elektrický krb se zabudovaným reproduktorem, který přehrává zvuk praskajícího ohně. Opomenout nemůžeme ani možnost výběru intenzity světla/jasu a rychlosti plamene. Při výběru doporučujeme zaměřit se na časovač, který vám umožní přesně nastavovat časové úseky a intervaly, ve kterých se bude elektrický krb zapínat a vypínat.

Elektrický krb s dálkovým ovládáním

Cena elektrických krbů není příliš vysoká

O ceně elektrických krbů rozhoduje design a celkové provedení, topný výkon a doplňkové funkce, které přispívají k maximální imitaci skutečného krbu. Najdete je v různých cenových kategoriích. Krby za 1 700 Kč mají nižší topný výkon a omezené množství doplňkových funkcí. Jsou vhodné pro uživatele, kteří s elektrickým krbem nemají zkušenosti a chtějí zjistit, jestli krb najde uplatnění i v jejich domácnosti.

Náročnější uživatelé se mohou zaměřit na vyšší cenovou kategorii, která se pohybuje v rozmezí 5 000–11 000 Kč. Krby mají kvalitnější provedení, detailnější vypracování, větší topný výkon a více doplňkových funkcí, včetně nastavení plamene, které lze kombinovat. V nabídce jsou také dražší elektrické krby s nejmodernějšími technologiemi a nízkou spotřebou. V některých případech slouží jen jako dekorace, které chybí vytápění.

Vedou elektrické krby značky Klarstein

Největší výběr elektrických krbů má německá značka Klarstein. Jedná se o známého a spotřebiteli ověřeného výrobce, který se věnuje výrobě různých spotřebičů. Nabízí elektrické krby v moderním, ale i tradičním provedení, s řadou doplňkových funkcí a v různých cenových kategoriích. Za zmínku stojí i elektrické krby Bewello a značka Aflamo, která se zaměřuje na výrobu krbů vyšších cenových kategorií, které zaujmou designem, velikostí a skvělými možnostmi uspořádání v moderním i klasickém interiéru. Ke klasickým výrobcům elektrických krbů se řadí také značka Dimplex. Její modely nabízejí realistickou iluzi plamene i zajímavý design a funkce.

Otázky a odpovědi – FAQ

Při koupi elektrického krbu se vynořuje spousta otázek, na které spotřebitelé hledají odpovědi. Máte dotazy, na které jste v článku nenašli odpověď? Neváhejte a zeptejte se v komentářích. Reagovat na ně budeme pravidelně, tak abychom společně pomohli co nejširší skupině uživatelů.

Elektrický krb lze umístit i do panelákových bytů a kanceláří. Neprodukuje žádný kouř, nepotřebuje komín. Jeho instalace je jednoduchá a nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Používat jej můžete celoročně. Efekt plamenů funguje nezávisle na vytápění.

Volně stojící krb můžete přemístit kdykoliv. Ve své blízkosti potřebuje jen elektrickou zásuvku, abyste ho měli kam zapojit. U zabudovaného krbu je třeba si dobře rozmyslet, kam ho umístíte. Jakmile ho zabudujete, hýbat s ním už nebudete. Jeho velkou výhodou je to, že reálný krb připomíná nejvíc. Krby na zeď upevníte pomocí držáků, které je nutné navrtat. Také je nebudete často přemisťovat.

K nejoblíbenějším patří elektrické krby německé značky Klarstein. Vyrábějí je v různých provedeních a cenových kategoriích. Na své si přijdou nároční i méně nároční uživatelé.

Aflamo Pride S165

Dálkové ovládání, podsvícení (10 různých barev), dekorativní kameny/polínka/sklo, bez ohřevu.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Pro náročné uživatele je určen elektrický krb Aflamo Pride S165 s moderní, energeticky úspornou LED technologií. Podobně jako Klarstein Lausanne patří k nástěnným krbům, ale má ostřejší plamen a větší variabilitu barev. Dodává se s drceným sklem, polínky a kamínky, které lze střídat.

Elektrický krb Aflamo Pride S165 nenabízí možnost ohřevu, což se nám v dané cenové kategorii zdá jako výrazný nedostatek. Krb je pěkným designovým doplňkem, ovšem k doplňkovému vytápění neposlouží.

Nabízí tři barvy plamene (modrý, oranžový, oranžovo-modrý), pět stupňů intenzity světla a čtyři rychlosti plamene, což umožňuje širokou škálu nastavení. Různou kombinaci efektů jednoduše nastavíte pomocí dálkového ovladače. Jelikož se jedná o nástěnný model, není překvapením, že chybí manuální ovládání. Krb lze namontovat/zavěsit na zeď, ale i zabudovat.

Aby krb pěkně vynikl, potřebuje se svými rozměry (420 x 1 650 x 128 mm) spoustu místa. Vhodnou volbou je spíše do větších místností, v těch menších může působit moc okatě a přitahovat příliš pozornosti. Výrazným doplňkem jsou dekorativní kamínky, polínka a drcené sklo/krystaly, jejichž podsvícení lze měnit. V případě drceného skla lze vybírat z 10 barev.

O zkušenosti s modelem Aflamo Pride S165 se spotřebitelé zatím nepodělili. Nás upoutalo jeho moderní propracování, nízká spotřeba (12 W) a variabilita barev. Zklamala především absence ohřevu a jeho vysoká cena. Variabilita efektů je pozoruhodná, stejně jako možnost výběru z polen, kamínků a krystalů.

Pozitíva

Ostrý plamen
Nízká spotřeba
Variabilita barev

Negatíva

Bez funkce ohřevu
Vysoká cena

Rozměry: 420 × 1 650 × 128 mm ● Dálkové ovládání: ano ● Vytápění: ne

Klarstein St. Moritz

Topný výkon do 1 800 W, manuální ovládání, nastavitelný jas plamene, dekorativní polínka.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Volně stojící krb St. Moritz je vyroben v pěkném rustikálním stylu. Na rozdíl od podobného krbu Bewello BW2020 či Klarstein Meran není dodáván ve složeném stavu. Montáž je sice jednoduchá, ale jednotlivé části nesedí přesně. Krb nádherně simuluje záři plamenů.

Výkon lze nastavit ve dvou krocích až do 1 800 W, což je srovnatelné s ostatními krby tohoto typu. Vyhřívání řídí spínač a otočný regulátor. Jsou stylově ukryté za panelem, který připomíná klapku kamen. Manuální ovládání se nachází na viditelném místě jen na krbu Klarstein Chamonix. Dálkové ovládání u krbu Klarstein St. Moritz chybí, což je ovšem v případě tohoto typu běžné, proto to nevnímáme jako minus. Krb se vyrábí v černé a bílé verzi.

Krb považujeme za výkonný, vhodný je do místností o rozloze do 40 m2. Iluze plamenů je uklidňující, jas plamene lze nastavit, což chválíme. Přestože výrobce označuje tento model za tichý, pravdou je, že horkovzdušný ventilátor hučí. Během noci to může být rušivé.

Krb se spotřebitelům designově velmi líbí a oceňují i ​​realistickou iluzi plamenů. Vytýkají mu problém s montáží noh a šrouby, které nesedí přesně. Při používání vadí hučení a skrze větrací otvory v zadní části prosvítá mnoho světla, které kazí celkový dojem. Krb patří k cenově dostupným, proto mu spotřebitelé leccos prominou.

Pozitíva

Snadná obsluha
Příznivá cena

Negatíva

Deska od horkovzdušného ventilátoru se přehřívá
Jednotlivé části nesedí přesně
Ventilátor je velmi hlučný

Napájení: 220–240 V ● Rozměry: cca 38 × 59 × 26 cm (Š × V × H) ● Hmotnost: cca 14 kg ● Dálkové ovládání: ne ● Ohřev: ano

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Domácnost

Vaše hodnocení:
(89%)