Anatomické polštáře

Nejlepší anatomické polštáře 2024 + recenze

Při bolestech krční páteře či nekvalitním spánku dokáže spolehlivě pomoci i anatomicky tvarovaný polštář. Ten je oproti klasickému pevnější, kopíruje linii těla a poskytuje dostatečnou oporu. Nabídka na trhu je však v dnešní době široká, a tak je správný výběr nejen těžší, ale také o to důležitější. Naše redakce proto připravila test, ve kterém jsme podrobně analyzovali několik vybraných modelů. Na základě porovnávání a celkového hodnocení nakonec zvítězil 3vrstvý anatomický polštář Vitapur Lavender Memory s možností přizpůsobení výšky a tvrdosti.

Publikované: 29.06.2021
Aktualizované: 27.03.2024

Jaký anatomický polštář na spaní koupit?

Kvalitní spánek ovlivňuje řadu věcí včetně samotného zdraví, a tak výběr správného polštáře rozhodně nelze podcenit. Víme však, že studovat parametry a číst podrobné recenze může být zdlouhavé. Proto vám už teď v krátkosti představíme nejen vítěze testu, ale i cenový trhák a tip redakce.

Názov Hodnotenie Detail
Bellatex Jersey   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Tesla Smart Heating   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Vitapur Lavender   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Vitapur Lavender Memory

Vitapur Lavender Memory

Rozměry 30 × 50 × 7/9 cm, materiál výplně 100% polyuretan / paměťová pěna, odnímatelný potah z viskózy a mikrovlákna AirCell, vhodný pro alergiky.

Zobrazit více info

Na základě hodnocených parametrů jsme do svého výběru vybrali také anatomický polštář Vitapur Lavender Memory s účinnou paměťovou pěnou. Polštář zajišťuje pohodlný spánek ve vaší oblíbené poloze. Potah je odnímatelný a lze jej prát v pračce. Polštář ani potah se nedoporučují sušit v sušičce prádla.

Cenový trhák
Bellatex Jersey 2003/001

Bellatex Jersey 2003/001

Rozměry 30 × 45 cm, 3 výškové úrovně, jádro z PUR pěny, potah ze 100% bavlny, nízká cena.

Zobrazit více info

Bellatex jersey 2003/001 potěší nejen nižší cenou, ale také slušnou kvalitou. Z vybraných modelů má o něco menší rozměry (30 × 45 cm) a je tvarovaný 3 výškovými úrovněmi – 8, 5, 6 cm. Jádro z PUR pěny zaujme spíše méně náročného spotřebitele, avšak snímatelný potah z čistě přírodního materiálu (100% bavlna) vyniká elasticitou, hebkostí a vzdušností.

Náš TIP
Viscopur Memo-gel Aloe

Viscopur Memo-gel Aloe

Rozměry 40 × 60 cm, neprofilovaný tvar, výplň z paměťové pěny Viscopur s kapičkami gelu, potah s výtažky z aloe, vhodný pro spaní na boku, na zádech a na břiše.

Zobrazit více info

Viscopur Memo-gel Aloe o velikosti 40 × 60 cm dosahuje v nejvyšším bodě až 12 cm. Specifickým rysem je jeho neprofilovaný tvar, s čímž souvisí vhodnost pro všechny spánkové polohy. Výplň tvoří přizpůsobivá paměťová pěna s kapičkami gelu (proti přehřívání krční páteře). Snímatelný potah obohacený o výtažky z aloe zmírňuje bolesti svalů či kloubů, je antibakteriální a má také vysokou savost.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Různý tvar, jiná výška či kvalita výplně. Nejen výrobce a cena, ale i technické parametry hrají při výběru anatomického polštáře důležitou roli. Víte, ke kterým je potřeba přihlížet nejvíce? Aby byl váš výběr jednodušší a zároveň správný, nabízíme vám přehled těch parametrů, kterým byla v našem srovnávacím testu věnována největší pozornost.

Materiál výplně
Tvar a rozměry
Vhodnost pro spánkovou polohu
Materiál potahu

Náš průzkum trhu zahrnuje anatomické polštáře, které prezentují odlišné značky, ceny i parametry. Na základě ověřených informací z internetového portálu Heureka a z nabídky jiných e-shopů (Dormeo.cz, Mall.cz) jsme dlouhé hodiny analyzovali a srovnávali jednotlivé modely. Rovněž jsme vycházeli ze zkušeností spotřebitelů. Polštáře jsme vybírali od spolehlivých výrobců jako Dormeo, Bellatex, Viscopur či Romeo tak, aby byly snadno dostupné a aby splňovaly požadavky i těch náročnějších zákazníků.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze anatomických polštářů na spaní

Důvodem, proč lidé sahají po speciálně tvarovaných polštářích, je ve většině případů bolest krční páteře. Anatomické polštáře jsou však určené i pro ty, kteří chtějí podobným problémům předejít dostatečně včas. Jak si vybrat ten správný? Kvalitní anatomický polštář by měl být pevný, aby poskytl potřebnou oporu, ale zároveň flexibilní, aby se přizpůsobil tělu člověka. V našem spotřebitelském testu jsme se zaměřili na cenově odlišné modely, přičemž jsme porovnávali jejich důležité parametry a vlastnosti. A jak náš test dopadl? Nabízíme vám shrnutí vybraných anatomických polštářů.

Víťaz testu

Vitapur Lavender Memory

Rozměry 30 × 50 × 7/9 cm, materiál výplně 100% polyuretan / paměťová pěna, odnímatelný potah z viskózy a mikrovlákna AirCell, vhodný pro alergiky.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Na základě hodnocených parametrů jsme do svého výběru vybrali také anatomický polštář Vitapur Lavender Memory s účinnou paměťovou pěnou. Polštář zajišťuje pohodlný spánek ve vaší oblíbené poloze. Potah je odnímatelný a lze jej prát v pračce. Polštář ani potah se nedoporučují sušit v sušičce prádla.

Výrobce v tomto případě používá vysoce kvalitní, prémiové materiály. Jedná se o ortopedický polštář o rozměrech 30 × 50 × 7/9 cm. Samotná výplň je vyrobena z přizpůsobivé, paměťové pěny (100% polyuretan). Paměťová pěna se dokonale přizpůsobí vaší poloze spánku. Výrobce uvádí, že se polštář přizpůsobí vaší poloze podle toho, zda spíte na boku, nebo na zádech. Povlak polštáře je ze 70 % vyroben z mikrovlákna AirCell, který má za úkol teplotní regulaci. Přes léto by měl chladit a v zimě hřát. Zbytek materiálu použitého v návleku je viskóza. Za účelem provzdušnění výplně jsou boční okraje potahu vyrobeny z děrované tkaniny AirMesh.

Potah je odnímatelný a lze ho prát v pračce při teplotě 40 °C. Polštář – výplň nelze prát jako celek. Je vhodný pro alergiky. Materiály neobsahují žádné chemické látky. Disponuje certifikáty OEKO-TEX a Standard 100. Zajímavostí tohoto anatomického polštáře je, že obsahuje levandulovou esenci. Ta se dlouhodobě uvolňuje a napomáhá ke kvalitnějšímu spánku a přispívá ke zmírňování úzkosti.

Tento levandulový anatomický polštář je vyroben z kvalitních materiálů. Samotné jádro je vyrobeno z polyuretanové paměťové pěny a dokonale se přizpůsobí vaší poloze spánku. Materiály neobsahují žádné chemické složky a polštář je vhodný i pro alergiky. Disponuje několika certifikáty. Anatomický polštář Vitapur Lavender Memory má odnímatelný potah z mikrovlákna AirCell. Potah lze prát v pračce. Levandulová esence, která je součástí jádra, přispívá ke kvalitnějšímu spánku a má uklidňující účinky. Spotřebitelé k polštáři nemají žádná negativní hodnocení a na našem trhu ho můžete  koupit za velmi rozumnou cenu.

Pozitíva

Levandulová esence
Jádro z paměťové pěny
Odnímatelný potah (pratelný)

Negatíva

Bez výhrad

Rozměry: 30 × 50 × 7/9 cm ● Materiál výplně: 100% polyuretan / paměťová pěna ● Potah: viskóza, mikrovlákno AirCell ● Vhodný pro alergiky: ano ● Odnímatelný potah: ano ● Praní: potah při teplotě 40 °C ● Certifikát: OEKO-TEX, Standard 100

Cenový trhák

Bellatex Jersey 2003/001

Rozměry 30 × 45 cm, 3 výškové úrovně, jádro z PUR pěny, potah ze 100% bavlny, nízká cena.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Udržet páteř během spánku ve správné poloze lze i za nižší cenu. Bellatex jersey 2003/001 je navržen tak, aby se přizpůsobil poloze uživatele a uvolňoval také krční svalstvo. Polštář má hmotnost 1 500 g a je tvarovaný díky 3 výškovým úrovním – 8 cm, 5 cm, 6 cm. Rozměry 30 × 45 cm jsou o něco menší. Elastičnost a zároveň poměrně stálý tvar zajišťuje PUR pěna (pěnový polyuretan), která tvoří výplň polštáře. Jde o poměrně levný a dostupný materiál s vysokou hustotou a pevností. Nevýhodou materiálu však bývá nižší prodyšnost a následné vlhnutí, s čímž může souviset i kratší životnost polštáře.

Ocenit naopak můžeme povrchovou tkaninu přírodního původu. Textilie jersey vyráběná ze 100% bavlny je oblíbená především pro svou elasticitu a hebkost. Potah lze sundat (klasické zapínání na zip) a prát při 40 °C (max. 60 °C). Jde o jednodušší model pro méně náročného zákazníka, avšak s ohledem na nižší cenu má stále poměrně slušné kvality.

Pozitíva

Nižší cena
Poměr cena–kvalita
Pratelný potah ze 100% bavlny, jemný na dotyk

Negatíva

Nižší prodyšnost PUR pěny
Chybí informace o vhodnosti spánkové polohy

Rozměry: 30 × 45 × 8/5/6 cm ● Materiál – jádro: PUR pěna ● Materiál – potah: 100% bavlna ● Praní: potah při 40 °C ● Vhodný pro spánkové polohy: -

Náš TIP

Viscopur Memo-gel Aloe

Rozměry 40 × 60 cm, neprofilovaný tvar, výplň z paměťové pěny Viscopur s kapičkami gelu, potah s výtažky z aloe, vhodný pro spaní na boku, na zádech a na břiše.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Anatomický Viscopur Memo-gel Aloe nás zaujal nejen svými vlastnostmi, ale i kladnými hodnoceními od uživatelů. V porovnání s ostatními modely představuje nejdražší cenovou kategorii. Má o něco větší rozměry (40 × 60 cm) a v nejvyšším bodě dosahuje 12 cm. Od námi vybraných modelů se liší i neprofilovaným tvarem – jako klasický polštář bez opěrného bodu pod hlavou, a tak je vhodný pro všechny spánkové polohy. Materiál výplně tvoří paměťová pěna Viscopur s kapičkami gelu, který napomáhá proti přehřívání krční páteře. Benefitem paměťové pěny je schopnost upravit tuhost podle tepla a tlaku lidského těla. To znamená, že je poddajný, aniž by ztratil potřebnou pevnost a oporu.

Potěšit může i potah s výtažky z aloe, které jednak zmírňuje bolesti svalů a kloubů, vyniká antibakteriálními vlastnostmi a má také vysokou savost. Potah se zipem je snímatelný a můžete ho prát při 60 °C. Součástí balení je také praktická taška. Zákazníci chválí zejména dostatečnou velikost, oporu při problémech s krční páteří a příjemný materiál. Někteří naopak doporučují pečlivě zvážit rozměry polštáře, jelikož pro ně byl až příliš vysoký. S ohledem na vyšší cenu by také uvítali náhradní potah.

Pozitíva

Paměťová pěna s gelem proti přehřívání krční páteře
Potah s výtažky z aloe
Vhodnost pro všechny spánkové polohy

Negatíva

Vyšší cena
Neuveden materiál potahu

Rozměry: 40 × 60 × 12 cm ● Materiál – jádro: paměťová pěna s kapičkami gelu ● Materiál – potah: - s výtažky z aloe ● Praní: potah při 60 °C ● Vhodný pro spánkové polohy: na boku, na zádech, na břiše

Lacná kvalita

Romeo Memory Bamboo

Rozměry 50 × 30 × 10 cm, jádro z viskoelastické pěny s paměťovým efektem, potah tvoří ze 40 % bambusové vlákno, ale ze 60 % polyester, vhodný pro spánek na boku a na zádech.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Odlehčí krční páteř a udrží ji v optimální poloze. Romeo Memory Bamboo je cenově srovnatelný s polštářem Bellatex jersey 2003/001. Přece jen však jde o levnější model se základními rozměry 50 × 30 cm, výškou 10 cm a hmotností 738 g. Tvarovaný je pro spánek na boku i na zádech, zatímco například neprofilovaný Viscopur Memo-gel Aloe je vhodný pro všechny spánkové polohy. Výplň polštáře tvoří vysoce pružná, viskoelastická pěna s paměťovým efektem. Reaguje na tělesnou teplotu a tlak konkrétního uživatele, čímž přizpůsobuje svůj tvar a poskytuje oporu krku a hlavy. Součástí balení je i transportní taška a povlak na zip.

Osoby preferující přírodní materiály poměr složení povlaku možná nepotěší. Materiál sice tvoří ze 40 % bambusové vlákno, ale ze 60 % polyester. Oproti polštářům s potahem z čistě přírodního materiálu to pro některé spotřebitele může představovat nevýhodu. Potah je však antibakteriální, hypoalergenní a nepohlcuje pachy. Je rovněž pratelný, ale jen do 30 °C. Reference chválily cenu polštáře a doporučovaly ho spíše pro nenáročného spotřebitele. Přestože hodnocení byla z větší části pozitivní, našli se i majitelé, pro které byl polštář příliš tvrdý a tuhý, tedy pomaleji reagoval na změnu polohy.

Pozitíva

Nižší cena
Viskoelastická pěna s paměťovým efektem
Hypoalergenní a antibakteriální potah

Negatíva

Pomalejší reakce na změnu polohy
Potah není z čistě přírodního materiálu
Praní povlaku možné pouze do 30 °C

Rozměry: 50 × 30 × 10 cm ● Materiál – jádro: viskoelastická pěna s paměťovým efektem ● Materiál – potah: 40 % bambusové vlákno, 60 % polyester ● Praní: potah do 30 °C ● Vhodný pro spánkové polohy: na boku, na zádech

Tempur Original M

Rozměry 31 × 50 × 10/7 cm, výplň z pěny Tempur, odnímatelný potah z 99% polyesteru, vhodný pro alergiky.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Spánek je velmi důležitá součást našeho dne. Během spánku vám může dělat společnost také kvalitní anatomický polštář Tempur Original, který obsahuje právě kvalitní pěnu Tempur. Ta se dokonale přizpůsobuje. Polštář je vhodný i pro alergiky a potah lze prát.

Anatomicky tvarovaný polštář Tempur Original díky svým vlastnostem nabízí maximální komfort během spánku. Je univerzální a vyhovuje mužům, ženám i dětem. Poskytuje optimální oporu krční páteři, což je zásluhou především kvalitní výplně. Ta je tvořena originální pěnou Tempur, která se perfektně přizpůsobí vaší poloze při spánku. Ať už spíte na zádech nebo na boku, dokonale zmírní tlak na konkrétní body. Výhodou pěny Tempur je, že je odolná a má dlouhou životnost. Polštář je tvarovaný tak, aby během spánku dokázal podpírat nejkritičtější body i v okamžiku, kdy spíte na boku. Předchází tak vzniku dekubitů (proleženin).

Pěna Tempur je antibakteriální a stejně tak je vysoce hygienický i potah z klasického polyesteru. Jeho výhodou je opět vysoká odolnost a možnost prát jej v pračce. Odnímatelný potah je vhodné prát při teplotě 60 °C. Tento hypoalergenní polštář je vlastníkem certifikátu OEKO-TEX 100. Zakoupit ho lze ve více velikostech. Velikost M má rozměry 31 × 50 × 10/7 cm.

Zákazníky v případě polštářů s výplní Tempur zpravidla obtěžuje jen vysoká cena. To platí i zde. Pozitivní recenze spotřebitelů však odkazují na to, že jde o kvalitní a originální pěnu Tempur, která má dlouhou životnost a je odolná. Jedná se tak o dlouhodobou investici. Někteří spotřebitelé říkají, že na polštář nedají dopustit. To jen svědčí o tom, že se kvalita spánku s tímto polštářem může zvýšit. Nejde totiž o žádné nekvalitní, chemické pěny.

Zákazníkům se líbí, že se perfektně přizpůsobuje hlavě a krku. Přirozenou vlastností pěny Tempur je její měknutí při kontaktu s lidským tělem, dochází k předávání tepla. Některým spotřebitelům se zpočátku může hledání správné polohy jevit jako náročnější. Polštář je vhodný i pro alergiky. Vyšší cena je faktem, avšak do zdravého spánku se vyplatí investovat.

Pozitíva

Kvalitní a odolná výplň
Perfektní anatomická opora
Hypoalergenní účinek

Negatíva

Vysoká cena

Rozměry: 31 × 50 × 10/7 cm ● Materiál výplně: pěna Tempur ● Potah: 99% polyester ● Vhodný pro alergiky: ano ● Odnímatelný potah: ano ● Praní: potah při teplotě 60 °C ● Certifikát: OEKO-TEX 100

Další zajímavé produkty

Nabídka anatomických polštářů je na trhu poměrně pestrá. Liší se rozměry, tvarem nebo použitým materiálem. V případě, že vás z vybraných modelů žádný nezaujal, představíme vám v krátkosti ještě několik dalších alternativ. Možná právě mezi nimi najdete to, co hledáte.

Cenově dražší Viscopur Bamboo s většími rozměry 40 × 60 cm (dostupná je také verze 30 × 50 cm) a s výškou 9 a 11 cm je anatomicky profilovaný, a tak napomáhá udržovat hlavu i krk ve správné pozici. Základem je paměťová pěna se snímatelným potahem na zip (40 % viskóza + bambus a 60 % polyester), který je hypoalergenní a má vysokou savost.

Ke zdravému spánku přispěje i profilovaný Materasso Termopur se standardními rozměry 60 x 39 a výškou 11 cm. Jádro tvoří 100 % polyesterová viscoelastická pěna. Potahem je 100% velur. Snímatelný potah můžete prát na 40 °C.

Dobrou volbou je i další anatomický polštář Materasso Paris. Model s rozměry 60 × 43 cm je vhodný pro spánek na boku i na zádech. Jádro tvoří líná pěna s tvarovou pamětí, která snadno přizpůsobí tvar. Příčná perforace zajišťuje výbornou vzdušnost. Potah je pratelný potah (40 °C).

Opěrný polštář Memory pillow AG32F o rozměrech 49 x 27 cm řadíme k cenově levnějším modelům. Jádro z paměťové pěny podpírá hlavu, krk i ramena, čímž zmírňuje bolest a pomáhá udržovat terapeutickou polohu. Pěna je mimořádně flexibilní a vyznačuje se dlouhodobou odolností proti deformaci. Díky její struktuře je zajištěna cirkulace vzduchu a nízká vlhkost. Potah lze svléknout díky zipu a vyprat.

Anatomický polštář Tempur Millennium nepotěší vyšší cenou, ale praktičností ano. Model s rozměry 54 × 32 x 11 cm využijete nejen pod hlavu, ale i jako opěrku zad či bederní oblasti. Pomáhá při bolestech zad, krku, ramen nebo nespavosti. Polštář tvoří materiál Tempur a snímatelný potah se zipovým zapínáním.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Zaměřujete se při výběru produktů i na jejich prodejnost? V takovém případě vám přinášíme seznam těch nejprodávanějších anatomických polštářů podle portálu Heureka.cz. Jelikož však jde o proměnný údaj, tabulku pro vás pravidelně kontrolujeme a aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Lindart Dream Visco 50x705*Zobrazit produkt
Romeo Memory Bamboo 48x305*Zobrazit produkt
Ledou 503075*Zobrazit produkt
TESLA Smart Heating Pillow5*Zobrazit produkt
Lindart Dream Visco 70x905*Zobrazit produkt

Fyzicky náročná práce nebo sedavé zaměstnání – v obou případech dostává páteř pořádně zabrat, což se nezřídka projeví nepříjemnou bolestí a ztuhlým krkem. K řešení tohoto problému může přispět i speciálně tvarovaný polštář. Anatomické polštáře jsou v současnosti běžně dostupné a vyráběné jsou právě za účelem předejít bolestem svalů v okolí krční páteře nebo je řešit. Jejich konstrukce zajišťuje správnou polohu těla, čímž napomáhá uvolňovat svalstvo krku, zad i ramen. Některé modely jsou již obohacené o chladivé gely či přírodní výtažky, čímž se zvyšuje jejich pozitivní vliv na lidský organismus. I vy jste se rozhodli pro koupi anatomického polštáře, ale nedokážete se zorientovat v širokém sortimentu? Náš průvodce výběrem vám poradí, co je při výběru skutečně důležité.

Jak vybrat anatomický polštář na spaní

  • Materiál výplně
  • Tvar a rozměry
  • Anatomický polštář a poloha při spánku
  • Potah na anatomický polštář
  • Cena a renomovaní výrobci

Materiál výplně

Materiál výplně hraje velmi důležitou roli, a tak ho při výběru rozhodně nepřehlédněte. K výrobě anatomických polštářů se nejčastěji používá latex, paměťová pěna, PUR pěna nebo peří či prachové peří.

Výhodou polštářů z přírodního latexu je to, že jsou hypoalergenní a antibakteriální, dále pak jejich vzdušnost a odolnost. Jejich typickou vlastností je i mimořádná flexibilnost, a tak se rychle přizpůsobí změně polohy.

Anatomické polštáře z paměťové pěny se díky termoaktivním vlastnostem přizpůsobí tvaru těla, tlaku a tělesné teplotě. Na rozdíl od přírodního latexu reagují na změnu polohy o něco pomaleji. Materiál však dokonale kopíruje křivky těla, a tak zajistí dostatečnou oporu pro krk i hlavu. Jsou také vhodné pro alergiky a astmatiky.

Anatomické polštáře s výplní z PUR pěny zaujmou zejména nižší cenou, protože jde o poměrně levný a dostupný materiál. Mezi typické vlastnosti PUR pěny patří vysoká hustota, dostatečná pevnost a tvarová stálost. I proto jsou polštáře zpočátku mírně tvrdší. Používáním však pěna povolí a její tuhost se stabilizuje.

Dalším materiálem může být peří či prachové peří, které se používá jako klasická výplň polštářů už dlouhá léta. V tomto případě však nelze zapomínat, že modely nejsou vhodné pro lidi trpící alergiemi a astmatiky.

Tvar a rozměry vybírejte na míru

Hlavním úkolem anatomického polštáře je oproti tomu klasickému poskytovat dostatečnou oporu hlavy a krku, k čemuž je tedy potřebný správný tvar i velikost. Na trhu se nejčastěji setkáte s profilovanými modely se dvěma vlnami, které jsou i ze zdravotního hlediska považovány za nejvhodnější typy. Standardně mají větší a menší vlnu. Větší z nich je zpravidla tvrdší, a tak zajišťuje podporu krční páteři, zatímco menší je měkčí, aby poskytla dostatečný komfort pro hlavu.

Tvar anatomického polštáře

Setkat se však můžete i s neprofilovanými modely, které mají tvar klasického polštáře. Představují kompromis mezi klasickým a typickým anatomickým polštářem s vlnkou pod hlavou. Výhodou neprofilovaného tvaru je například vhodnost pro všechny spánkové polohy.

Stejně důležitá je i výška a tvrdost. Ačkoliv zde neexistují přesná pravidla, obecně by váš polštář neměl být ani příliš vysoký, ani příliš nízký, proto je vždy třeba vybrat ho na míru. Pokud by byl polštář příliš měkký, nebude vám dostatečně podpírat krční páteř, čímž se v podstatě ztratí jeho význam. Pokud by byl naopak příliš tvrdý, nadměrný tlak by mohl zhoršovat váš krevní oběh.

Anatomický polštář a polohy při spánku

Zmíněná výška a tvar polštáře souvisí i s polohou při spánku, pro kterou je určen. Některé modely jsou vhodné pro spánek na boku, jiné na zádech, ale najdete i univerzálnější modely vhodné pro spánek v jakékoliv poloze.

Při výběru se tedy zamyslete nad tím, v jaké poloze spíte nejčastěji. Vyšší anatomický polštář je vhodný v případě, že spíte na boku, protože vyplní prostor mezi ramenem, hlavou a matrací, čímž vaši páteř udrží v přirozené rovině. Pokud častěji spíte na zádech nebo na břiše, vhodnou volbou bude nižší model, aby zabránil nepřirozenému vykřivení krku.

Potah na anatomický polštář

Z hygienického a praktického hlediska je povlak na anatomický polštář víceméně nutností. Standardně už koupíte modely se snímatelným potahem na zip, není to však pravidlem. V takovém případě je zapotřebí samostatné dokoupení podle přesných rozměrů.

Potah na anatomický polštář

Povlaky na anatomické polštáře se vyrábějí z různých materiálů a je už na preferencích konkrétního spotřebitele, který si vybere. Nejčastěji se však setkáte s polyesterem (syntetické vlákno) nebo s bavlnou (přírodní), popřípadě se smíšenými textiliemi. Oba z uvedených materiálů s sebou přinášejí výhody i nevýhody, ale obecně jde o běžně využívané textilie. U dražších modelů již v současnosti najdete i speciální potahy obohacené o výtažky z bambusu či aloe.

I levnější polštáře mohou být spolehlivé

S cenou by zpravidla měla růst i kvalita produktů. V případě anatomických polštářů záleží zejména na kvalitě materiálu výplně. Aby si na své přišel náročnější i méně náročný spotřebitel, v našem srovnávacím testu jsme se zaměřili na výrobky nižší i vyšší cenové třídy.

Levnější cenovou kategorii představují modely přibližně od 350 Kč, jejichž výplň tvoří nejčastěji polyuretanová pěna, protože je levnější a dostupnější. I mezi nimi však najdete spolehlivé polštáře, které udrží hlavu i krk ve správné poloze a dostatečně uvolní krční páteř.

V kategorii od 450 Kč výše najdete už o něco kvalitnější modely, jejichž jádro tvoří paměťová pěna. Ta se vyznačuje lepší kvalitou a vlastnostmi. Polštáře v rozmezí 750 až 1 200 Kč už obvykle vynikají několika vylepšeními, chladivými efekty, výtažky z aloe či bambusu.

Na trhu se můžete setkat také s modely kategorie 2 500+ Kč. Jádro těchto polštářů je obvykle (stejně jako u levnějších variant) tvořené z paměťové pěny, která plní podobné nebo i stejné funkce.

Recenze chválí Dormeo, Viscopur i Bellatex

Na základě pozitivních ohlasů ze strany spotřebitelů se k těm nejoblíbenějším výrobcům anatomických polštářů řadí Dormeo, který vyniká dobrým poměrem ceny a kvality. Mezi jeho výrobky najdete dražší i levnější modely, přičemž mnohé z nich bývají obohacené o různé benefity. Podobná situace je i v případě značek Triton či Viscopur, u kterých vyšší cena obvykle odpovídá i vyšší kvalitě. Mezi levnějšími získali slušná hodnocení výrobci Bellatex a Romeo. Z dražších zase vynikl výrobce Materasso a u nejvyšší cenové kategorie se objevila značka Tempur.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nenašli jste odpovědi, které hledáte? Přikládáme sem nejčastěji kladené otázky a odpovědi ohledně anatomických polštářů. Pokud by vám však něco nebylo jasné, klidně nám napište do komentářů. Sekci pravidelně kontrolujeme a reagujeme na vaše otázky.

Ano, anatomické polštáře jsou vhodné jak pro dospělé, tak i pro děti. U mladší věkové kategorie je však důležité vybrat polštář s menší výškou.

Při přechodu z klasického polštáře na anatomický jsou bolesti krční páteře nebo ztuhlé svalstvo poměrně časté. Nemusí to však znamenat nevhodnou koupi. Vaše tělo by si na novou polohu mělo zvyknout a bolesti by se měly vytratit. V případě, že by se problémy zhoršovaly nebo by přetrvávaly více než 14 dní, nedoporučuje se zakoupený model nadále používat.

V případě, že spáváte na boku, bude vhodnější vyšší anatomický polštář, aby udržoval páteř v rovině. Nižší je naopak vhodný pro spánkovou polohu na zádech nebo na břiše.

Dormeo Memosan

Třívrstvý (viskoelastická paměťová pěna a pěna Ecocell), rozměry 30 × 50 × 11,5/9,5 cm, 3 výškové úrovně, látka potahu je ze 100% bavlny, AirX System, hypoalergenní.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mezi vybranými modely získal nejlepší hodnocení třívrstvý anatomický polštář Dormeo Memosan. Vítěz testu o rozměrech 30 × 50 × 11,5/9,5 cm a se 3 výškovými úrovněmi zaujme zejména svou univerzálností, protože je vhodný pro všechny spánkové polohy (na boku, na zádech i na břiše). Oproti ostatním modelům je jeho silnou stránkou možnost nastavení výšky a tvrdosti podle individuálních potřeb uživatele.

Jádro polštáře má totiž 3 vrstvy, z nichž dvě tvoří viskoelastická paměťová pěna (měkčí) a jednu pěna Ecocell (tvrdší, pevnější). Vrchní vrstva je anatomicky tvarovaná, zatímco spodní dvě jsou ploché a vyměnitelné. Právě díky vyměnitelnosti těchto vrstev lze přizpůsobit výšku a tvrdost polštáře, což v recenzích ocenil nejeden uživatel.

Stejně kladně hodnotili i materiál výrobku a celkovou vzdušnost polštáře. Vrchní látka potahu je ze 100% bavlny, zatímco vnitřní potah je naopak z polyesteru. Látka na bočních stranách potahu je rovněž polyester, konkrétně materiál AirX System, který by měl zajistit proudění vzduchu a zanechat polštář suchý.

Potah polštáře je možné svléknout a prát v pračce při 60 °C, což však představuje standard i u levnějších modelů. Polštář prošel antibakteriálním ošetřením, je hypoalergenní, a tedy vhodný i pro lidi trpící alergiemi.

Pozitíva

Vhodný pro všechny spánkové polohy
Přizpůsobení výšky a tvrdosti
Vzdušnost díky materiálu AirX System

Negatíva

Vyšší cena

Rozměry: 30 × 50 × 11,5/9,5 cm ● Materiál – jádro: vrchní vrstva: paměťová pěna; střed: pěna Ecocell ● Materiál – potah: vrchní látka: 100% bavlna; výplň potahu: polyester; látka na boční straně: polyester (AirX System); vnitřní potah: polyester ● Praní: potah při 60 °C ● vhodný pro spánkové polohy: na boku, na zádech, na břiše

Dormeo Nature

Rozměry 30 × 50 cm, výplň z pěny Orthocell + paměťové pěny, potah z recyklované textilie + vlákna aloe vera, vhodný pro alergiky.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Z dílny renomovaného výrobce Dormeo jde o cenově dostupný anatomický polštář, jehož úkolem je přispět ke kvalitnějšímu spánku. Zákazníky zaujme především lákavá cena, nicméně polštář je vyroben z kvalitních materiálů a je vhodný i pro alergiky. Díky svému tvaru poskytne skvělou oporu krční páteři.

Pro optimální oporu hlavy, krku a celkově krční páteře Dormeo nabízí spotřebitelům kvalitní polštář, který je v jádru tvořen dvěma materiály. Základ z 80 % tvoří ekologická – patentovaná pěna Orthocell, která se dokonale přizpůsobuje oblasti krku a ramen, a to bez ohledu na to, zda spíte na zádech, nebo boku. Zároveň je tato pěna prodyšná a nezadržuje žádné roztoče. Horní vrstva je tvořena 20% strukturovanou paměťovou pěnou, která je hlavním prvkem komfortu. Pěna má pyramidové strukturování, a je tak prodyšná. Polštář je vhodný pro lidi s alergiemi i astmatem.

Neméně důležitou částí anatomického polštáře je samotný potah. Výrobce Dormeo uvádí, že samotný potah je vyroben ze 100% recyklovaných materiálů. Je tak ekologický a šetrný k životnímu prostředí. Ošetření CleanEffect je pro změnu výhodou kvůli hromadění roztočů a mikrobů. Potah lze prát v pračce. Osvěžující efekt dodávají polštáři vlákna – výtažky z rostliny aloe vera. Boční strany polštáře jsou potaženy prodyšnou textilií se systémem AirX pro lepší vzdušnost jádra polštáře. Nevýhodou tohoto potahu je, že se používáním začínají tvořit žmolky. Samozřejmě nejde o prémiovou kvalitu, o čemž vypovídá i samotná cena polštáře.

Anatomický polštář Dormeo Nature patří do speciální kolekce, která pracuje s ekologickými materiály. Tato speciální kolekce obsahuje barevně sladěné produkty, jako jsou matrace, polštáře nebo deky. Dormeo Nature má jádro, které obsahuje pěnu Orthocell a strukturovanou paměťovou pěnu. Právě tyto klíčové materiály se starají o maximální pohodlí během spánku.

Potah je vyroben z recyklované textilie a obsahuje také výtažky z rostliny aloe vera. Nevýhodou je, že se na povrchu časem vytvářejí žmolky. Potah je však odnímatelný a lze jej prát v pračce. Dormeo Nature má hygienickou úpravu a je dobrou volbou i pro alergiky. Potěší také velmi příznivou cenou.

Pozitíva

Příznivá pořizovací cena
Kvalitní materiály
Obsahuje vlákna aloe vera

Negatíva

Méně odolný potah

Rozměry: 30 × 50 cm ● Materiál výplně: pěna Orthocell + paměťová pěna ● Potah: recyklovaná textilie + vlákna aloe vera ● Vhodný pro alergiky: ano ● Odnímatelný potah: ano ● Praní: potah při teplotě 60 °C ● Certifikát: -

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Domácnost

Vaše hodnocení:
(90.6%)

Komentáre
Ramek22 01.Nov.2023

Mám nejlepší zkušenost se zdravotními polštáři Kanuda. Bude to asi tím, že fakt vycházejí z ergonomických principů a taky že stojí o něco víc.

Odpovedať