Elektrické bojlery

Nejlepší elektrické bojlery 2024 + recenze

Elektrické bojlery jsou nejpopulárnější volbou spotřebitelů. Můžete je využít v domácnosti, ale také na chalupě či ve víkendovém domečku a i všude tam, kde se nenachází plynová přípojka. Pokud právě zvažujete koupi tohoto spotřebiče, věříme, že náš test elektrických ohřívačů vody, který jsme propojili s podrobným návodem na jejich výběr, vám pomůže co nejvíce. Podrobně jsme spolu s dalšími 4 atraktivními modely pro vás recenzovali našeho vítěze, elektrický bojler Tatramat EOV 120 Trend. Nezapomněli jsme ani na alternativní produkty pro náročné či méně náročné spotřebitele a připravili jsme přehled cen i renomovaných výrobců nejlepších elektrických ohřívačů vody.

Publikované: 23.07.2021
Aktualizované: 17.07.2024

Jaký elektrický bojler koupit?

Chcete-li najít opravdu kvalitní, výkonný a cenově dostupný elektrický bojler s malou spotřebou elektřiny a dlouhou životností, který bude vyhovovat vašim požadavkům, přesněji vaší spotřebě teplé vody, jeho výběru je třeba věnovat opravdu velkou pozornost. My se vám pokusíme pomoci svým návodem a také samotnými recenzemi elektrických bojlerů. Avšak v případě, že chcete ušetřit co nejvíce času, můžete si tento proces usnadnit přečtením našich krátkých tipů na 3 opravdu šikovné modely, které v našem testu elektrických ohřívačů vody získaly speciální štítky související s nadprůměrnou kvalitou, nízkou pořizovací cenou či pokrokovými funkcemi.

Názov Hodnotenie Detail
Tatramat EOV 120 Trend   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Dražice OKCE 125   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Mora EOM 80 PKT   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Tatramat EOV 120 Trend

Tatramat EOV 120 Trend

Vertikální elektrický bojler, objem 120 l, příkon 1 800 W, doba ohřevu z 15 na 65 °C je 325 min., tepelné ztráty 1,75 kWh / 24 hod., ochrana proti zamrznutí, indikátor ohřevu, max. teplota vody 75 °C.

Zobrazit více info

Tatramat EOV 120 Trend je cenově dostupný, 120l elektrický bojler s 1 800W příkonem, proto je ideální pro spotřebitele, kteří mají větší odběr teplé vody. Jde o poměrně lehký model s trochu většími rozměry, který se na zeď instaluje ve vertikální poloze. Disponuje regulací teploty do 75 °C, ochranou proti zamrznutí i přehřátí a zpětnou pojistkou. Elektrický ohřívač vody Tatramat se smaltovanou vrstvou odolnou proti korozi patří k elektrickým bojlerům s nadprůměrnou životností. K plusům patří jeho vcelku jednoduchá montáž.

Cenový trhák
Mora EOM 80 PKT

Mora EOM 80 PKT

Vertikální elektrický bojler, objem 76,1 l, příkon 2 000 W, ochrana proti zamrznutí, indikátor ohřevu, max. teplota 65 °C.

Zobrazit více info

Mora EOM 80 PKT je vertikální, téměř 80litrový elektrický bojler, který dokáže vodu ohřát na max. 65 °C. Z důvodu menšího objemu je vhodný do domácností s průměrně velkým odběrem teplé vody. Jde o model s kompaktními rozměry a nízkou hmotností, který je poměrně úsporný. Navíc disponuje hospodárným režimem. Bojler je vybaven funkcí proti zamrznutí i indikátorem aktuálního ohřevu. V jeho nitru se nachází smalt a hořčíková anoda.

Náš TIP
Mora EOMKU 80 SKSM

Mora EOMKU 80 SKSM

Vertikální/vodorovný elektrický bojler, objem 76,1 l, příkon 2 000 W, tepelné ztráty 1,85 kWh / 24 hod., ochrana proti zamrznutí, indikátor ohřevu, max. teplota vody 75 °C.

Zobrazit více info

Mora EOMKU 80 SKSM je kompaktní, lehký a cenově dostupný elektrický bojler s menším objemem cca 76 l, jenž je ideální do domácností, které obývá menší počet osob. Využijete ho však např. i na chalupě. Tento model disponuje všemi potřebnými bezpečnostními prvky, teplota je na něm regulovatelná od 10 do 75 °C, najdete na něm indikaci ohřevu, vodu ohřívá poměrně rychle a je energeticky nenáročný. Vnitřek bojleru je smaltovaný, můžete ho nainstalovat vertikálně i horizontálně a je vybaven funkcí Anti-Legionella.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Ohodnotit vybrané elektrické ohřívače vody v našem testu vyžadovalo hodiny času. Zároveň jsme se je snažili co nejlépe porovnat mezi sebou, abyste si mohli udělat co nejlepší představu o výhodách a nevýhodách jednotlivých modelů. Za tímto účelem jsme si na začátku vytvořili žebříček nejdůležitějších parametrů, podle kterých jsme dané produkty následně recenzovali a porovnávali. Snažili jsme se mezi ně zahrnout zejména ty, které souvisejí s pořizovací cenou, kvalitou, objemem, výkonem, životností a energetickou náročností.

Poměr mezi cenou, kvalitou a životností
Poměr mezi cenou a objemem
Energetická náročnost
Rozměry a hmotnost
Možnosti instalace
Bezpečnostní prvky
Doplňkové funkce

Hodnocení a srovnávání, tak tato část našeho testu elektrických bojlerů byla v podstatě pouze špičkou ledovce. V první řadě jsme museli dané modely vybrat z opravdu široké nabídky trhu. Abychom vám přinesli podrobné informace jen o skutečně kvalitních a zbytečně nepředražených bojlerech, zástupce jednotlivých kategorií jsme vybírali u ověřených a známých výrobců, mezi které značky Mora, Ariston a Tatramat bez nejmenších pochyb patří. Při hodnocení nám pomohly spotřebitelské i nezávislé recenze z tuzemska i zahraničí, popisy výrobců a prodejců či míra prodejnosti a zákaznické zkušenosti na portálech jako Heureka, Mall, Kasa, Datart a Alza.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze elektrických bojlerů

Recenze elektrických bojlerů v následujícím testu vznikaly na základě našeho vlastního hodnocení a porovnávání, na což neměli vliv výrobci ani prodejci těchto spotřebičů. Jde o náš subjektivní pohled, při němž jsme se však snažili zachovat co největší objektivitu. Věříme, že souhrn těch nejdůležitějších vlastností elektrických bojlerů od ověřených výrobců Tatramat, Mora a Ariston vám při rozhodování co nejvíce pomůže.

Víťaz testu

Tatramat EOV 120 Trend

Vertikální elektrický bojler, objem 120 l, příkon 1 800 W, doba ohřevu z 15 na 65 °C je 325 min., tepelné ztráty 1,75 kWh / 24 hod., ochrana proti zamrznutí, indikátor ohřevu, max. teplota vody 75 °C.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Tatramat EOV 120 Trend má přiměřenou pořizovací cenu, je kvalitní a má dlouhou životnost. Jde o 120l elektrický bojler, proto ho doporučujeme zejména těm z vás, kteří mají větší spotřebu teplé vody. Bojler lze samozřejmě regulovat, a to manuálně v rozmezí od 7 do 75 °C. Ovládací prvky najdete na jeho přední straně. Plusem je přítomnost indikátoru teploty spolu s několika bezpečnostními pojistkami proti přehřátí i zamrznutí, které doplňuje pojistný ventil se zpětnou klapkou. Hlučnost elektrického bojleru Tatramat během provozu dosahuje cca 15 dB, což je přijatelný průměr.

K nevyvratitelným výhodám bojleru EOV 120 Trend patří rychlý ohřev. Z 15 na 65 °C vodu ohřeje během necelých 3 hodin. Podobně pozitivní je i množství vody smísené na 40 °C, které představuje 205 l, a jednoduchá montáž zařízení. Jako menší nevýhodu, zejména ve srovnání s bojlery Ariston Velis Evo 50Ariston Velis Evo 100 a Mora EOMKU 80 SKSM, vnímáme nutnost jeho instalace výhradně ve vertikální poloze. Izolace je smaltovaná a má tloušťku 28 mm. To není nejvíce, izolační vlastnosti tohoto modelu se však jeví jako dostačující. Anodová tyč je už jakousi samozřejmostí.

Elektrický bojler Tatramat EOV 120 Trend je i navzdory velkému objemu vcelku lehký, má 32 kg. Na druhou stranu jde o rozměrnější kousek s hloubkou 47,5, výškou cca 112 a šířkou 82,5 cm. Před koupí si proto dobře promyslete, kolik volného místa máte ve vaší koupelně či kotelně. Za nedostatek, který je vzhledem ke 120l objemu přirozený, považujeme jeho spotřebu a celkovou energetickou náročnost. Jinými slovy: tento Tatramat nepatří k elektrickým bojlerům s malou spotřebou elektřiny. Zátěžový profil L EOV 120 Trend předurčuje k zásobování umyvadla, vany i sprchy. Zároveň má příkon 1 800 W, patří do energetické třídy C a jeho roční spotřeba elektřiny přesahuje 2 700 kWh.

Pozitíva

Poměr mezi cenou, kvalitou i objemem
Rychlý ohřev vody
Velký objem

Negatíva

Vyšší energetická náročnost
Větší rozměry
Instalace pouze ve vertikální poloze

Typ = vertikální elektrický bojler ● Objem = 120 l ● Příkon = 1 800 W ● Napětí = 230 V ● Zátěžový profil = L ● Doba ohřevu z 15 na 65 °C = 325 min. ● Max. ohřev vody = 75 °C ● Množství smíšené vody na 40 °C = 205 l ● Tepelné ztráty = 1,72 kWh / 24 hod. ● Max. provozní tlak = 6 barů ● Připojení = G 1/2″ ● Rozměry (H × V × Š) = 47,5 × 111,7 × 82,5 cm ● Hmotnost = 32 kg

Cenový trhák

Mora EOM 80 PKT

Vertikální elektrický bojler, objem 76,1 l, příkon 2 000 W, ochrana proti zamrznutí, indikátor ohřevu, max. teplota 65 °C.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Elektrický bojler Mora EOM 80 PKT je ideální do menších domácností, resp. do těch, kde není extrémně vysoká spotřeba teplé vody. V mnoha směrech se podobá modelu Mora EOMKU 80 SKSM. Má stejný objem (76,1 l) a pouze o něco větší roční spotřebu elektřiny, která dosahuje cca 1 400 kWh. Za tímto parametrem stojí fakt, že bojler Mora patří do energetické třídy C. Přesto jeho spotřebu hodnotíme jako vcelku nízkou.

Ohřívač vody Mora je vybaven ochranou proti zamrznutí, která se trochu nestandardně zapíná již při poklesu teploty na 10 °C. Ohřev na něm můžete regulovat manuálně, a to do teploty 65 °C, což je v porovnání s ostatními modely v našem testu elektrických ohřívačů vody trochu málo. Na aktuální teplotu vás upozorní indikátor. K dispozici máte i hospodárné nastavení ohřevu na 55 °C. Tento model je vyroben z ocele a má vnitřní smaltovou vrstvu.

Jednou z výhod modelu Mora EOM 80 PKT jsou jeho minimalistické rozměry a nízká hmotnost. Váží pouze 27 kg. V tomto směru se tedy v našem testu umístil na 2. místě, hned za 50l elektrickým ohřívačem vody Ariston Velis Evo 50. Bojler Mora je vysoký 77,5, široký 45,4 a hluboký 46,1 cm, což znamená, že je opravdu kompaktní. Pozor, montuje se na zeď pouze ve vertikální poloze – stejně jako v případě vítěze testu, elektrického ohřívače vody Tatramat EOV 120 Trend. Naše konečné hodnocení zní, že jde o ideální a zejména cenově výhodnou volbu do stísněných prostor, která je dostačující pro 1 až 3 osoby. Kvalitě zpracování, montáži a životnosti nemáme co vytknout.

Pozitíva

Nízká cena
Dobrá kvalita zpracování a dlouhá životnost
Vcelku nízká energetická náročnost

Negatíva

Menší objem
Max. ohřev vody jen na 65 °C
Pouze vertikální instalace

Typ = vertikální elektrický bojler ● Objem = 76,1 l ● Příkon = 2 000 W ● Napětí = 230 V ● Max. ohřev vody = 65 °C ● Max. provozní tlak = 6 barů ● Připojení = G 1/2″ ● Rozměry (H × V × Š) = 46,1 × 77,5 × 45,4 cm ● Hmotnost = 27 kg

Náš TIP

Mora EOMKU 80 SKSM

Vertikální/vodorovný elektrický bojler, objem 76,1 l, příkon 2 000 W, tepelné ztráty 1,85 kWh / 24 hod., ochrana proti zamrznutí, indikátor ohřevu, max. teplota vody 75 °C.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mora EOMKU 80 SKSM má menší objem. Spolu s naším cenovým trhákem, modelem Mora EOM 80 PKT, jde o další téměř 80l elektrický ohřívač vody, který je dostačující pro domácnosti s 1 až 3 osobami, případně k občasnému ohřevu, např. na víkendové chalupě. K tomuto použití ho předurčuje i jeho zátěžový profil M. Menší objem má i své výhody. První z nich je, že se Mora řadí k elektrickým bojlerům s malou spotřebou elektřiny. I přes poměrně vysoký příkon, který představuje 2 000 W, spadá do energetické třídy B, proto v průběhu roku spotřebuje pouze 1 313 kWh.

Menší objem se v pozitivním smyslu slova odrazil i na rychlosti ohřevu a kompaktních rozměrech. Bojler je vysoký okolo 80 a široký kolem 45 cm. Dalším plusem je nízká hmotnost – 30 kg. Vzhledem k tomu, že model Mora EOMKU 80 SKSM můžete nainstalovat ve vertikální i horizontální poloze, ho hodnotíme jako superkompaktní a praktický bojler, který je vhodný i do menších a stísněných prostor.

Při pohledu na pořizovací cenu jsme zůstali tak trochu na vážkách. V poměru ke kvalitě, výkonu a zmiňované nízké energetické náročnosti je nízká, ovšem vzhledem k tolik rozebíranému menšímu objemu jde o mírný nadprůměr. Pro nás je důležité zejména to, že provozní náklady tohoto opravdu kvalitního modelu s dlouhou životností jsou doslova nízké. Cenu proto hodnotíme spíše pozitivně.

Teplotu ohřevu můžete na bojleru Mora regulovat v rozsahu od 10 do 75 °C. Nachází se na něm i indikátor aktuální teploty vody. Bojler je vybaven ochranou proti zamrznutí i přehřátí a najdete na něm i opravdu zajímavou funkci Anti-Legionella, která slouží k ochraně vody proti nebezpečné bakterii Legionella. Hlučnost při provozu se pohybuje okolo klasických 15 dB, bojler by vás proto neměl vůbec rušit.

Pozitíva

Možnost vertikální i horizontální instalace
Nízká energetická náročnost
Funkce Anti-Legionella

Negatíva

Trochu vyšší cena v poměru k objemu
Menší objem

Typ = vertikální/vodorovný elektrický bojler ● Objem = 76,1 l ● Příkon = 2 000 W ● Napětí = 230 V ● Zátěžový profil = M ● Max. ohřev vody = 75 °C ● Tepelné ztráty = cca 1,85 kWh / 24 hod. ● Max. provozní tlak = 6–9 barů ● Připojení = G 1/2″ ● Rozměry (H × V × Š) = 45,4 × 80,3 × 45,4 cm ● Hmotnost = 30 kg

Ariston Velis Evo 100

Svislý/vodorovný elektrický bojler, objem 100 l, příkon 1 500 W, tepelné ztráty 1,6 kWh / 24 hod., ochrana proti zamrznutí, indikátor ohřevu, smart funkce ECO EVO, max. teplota vody 70 °C.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Důvod, proč Ariston Velis Evo 100 patří k nejprodávanějším elektrickým bojlerům, jsme pochopili hned při pohledu na jeho funkce a energetickou účinnost. Samozřejmě jsme na něm našli i několik chybiček, které shrneme hned na začátku. První z nich jsou netradiční rozměry. Zajímavému a modernímu tvaru, z hlediska 27cm hloubky či cca 45cm šířky vysloveně slim designu, nemáme co vytknout. Problémem (avšak pouze pro některé z vás) může být jeho nadstandardní výška, která přesahuje 125 cm. Druhým a zároveň posledním minusovým parametrem je pořizovací cena v poměru ke 100l objemu, která je téměř stejná jako v případě našeho vítěze, o 20 l většího elektrického bojleru Tatramat EOV 120 Trend.

K vysloveně pozitivním specifikacím patří možnost vertikální i horizontální instalace, podobně jako v případě modelů Ariston Velis Evo 50 a Mora EOMKU 80 SKSM. Teplotu můžete na tomto kousku regulovat až do 80 °C. Bojler Ariston navíc disponuje funkcí ECO EVO, která si takříkajíc dokáže zapamatovat, kolik teplé vody spotřebujete. Další smart vlastností je LED displej s indikátorem ohřevu a signalizací připravené vody ke sprchování.

Výše uvedené vlastnosti stojí mimo jiné za faktem, že Ariston Velis EVO 100 patří k elektrickým bojlerům s malou spotřebou elektřiny. K tomu přispívá i energetická třída B, tepelné ztráty, které se pohybují pouze kolem 1,1 kWh / 24 hod., příkon 1 500 W a zátěžový profil M. Roční spotřeba díky všem jmenovaným parametrům dosahuje jen cca 1 200 kWh, což je méně než v případě 80l elektrického ohřívače vody Mora EOMKU 80 SKSM.

Ariston Velis EVO 100 je 100litrový elektrický ohřívač vody, což je jakýsi kompromis mezi vysloveně velkým a malým elektrickým bojlerem. Je vhodný zejména pro ty z vás, kteří s teplou vodou šetří. Pokud vaši domácnost obývá pouze 1 či 2 osoby, 100 l teplé vody by pro vás mělo být více než dost. Ochrana před přehřátím a funkce Antifreeze jsou v této cenové kategorii bojlerů už jakousi samozřejmostí.

Rychlost ohřevu hodnotíme pozitivně. Vodu ke sprchování vám tento model „připraví“ už v průběhu 50 min. Doba ohřevu na 45 °C představuje cca 180 min. K pozitivům dále řadíme kvalitu zpracování. Nádoba ohřívače vody Ariston, kterou chrání kvalitní smalt, je dvojitá a ocelová. Bojler je navíc vybaven samočisticím titanovým topným tělesem, které zjednodušuje jeho údržbu a prodlužuje životnost.

Pozitíva

Smart funkce ECO EVO
Možnost vertikální i horizontální instalace
Energetická třída B

Negatíva

Trochu vyšší cena v poměru k objemu
Větší a nestandardní rozměry, zejména výška

Typ = svislý/vodorovný elektrický bojler ● Objem = 100 l ● Příkon = 1 500 W ● Napětí = 230 V ● Zátěžový profil = M ● Max. ohřev vody = 80 °C ● Tepelné ztráty = 1,6 kWh / 24 hod. ● Max. provozní tlak = 8 barů ● Rozměry (H × V × Š) = 27 × 125,1 × 50,6 cm ● Hmotnost = 32,2 kg

Ariston Velis Evo 50

Svislý/vodorovný elektrický bojler, objem 50 l, příkon 1 800 W, doba ohřevu z 10 na 55 °C: 90 min., tepelné ztráty 1,1 kWh / 24 hod., ochrana proti zamrznutí, indikátor ohřevu, smart funkce ECO EVO, max. teplota vody 80 °C.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud hledáte chytrý, ekonomický a kompaktní kousek, Ariston Velis Evo 50 je jako stvořený právě pro vás. Jde o 50l elektrický ohřívač s 2 oddělenými nádobami. Každá z nich má 25 l. Je tedy jasné, že není vhodný pro velké a početné domácnosti. Ariston Velis vodu ohřívá opravdu rychle. Z 10 na 55 °C to zvládne za cca 90 min., jeho příkon představuje 1 500 W, patří do energetické třídy B a jeho tepelné ztráty 1,1 kWh / 24 hod. jsou opravdu nízké. Přesněji řečeno, jsou nejnižší v našem testu elektrických ohřívačů vody.

Ariston Velis Evo 50 dokáže vodu nahřát až na 80 °C, podobně jako jeho kolega Ariston Velis Evo 100. Zároveň disponuje smart funkcí ECO EVO, která si dokáže zapamatovat vaši spotřebu teplé vody a na základě těchto údajů upravit její ohřev. Jde o skutečně kvalitní kousek za poměrně vysokou cenu, a to zejména vzhledem k jeho nízkému objemu. V nerezové nádobě s titanovým smaltováním se nachází smaltované topné těleso, díky čemuž tento model velmi dobře odolává korozi. K plusům řadíme také ekologickou, polyuretanovou izolaci.

Za zmínku dále stojí LED dotykový displej, indikátor ohřáté vody ke sprchování a bezpečnostní systém v případě přerušení dodávky elektřiny nebo vody. Ariston Velis Evo 50 je velmi kompaktní. Váží necelých 22 kg, což je v našem testu bezkonkurenčně nejméně, jeho výška představuje něco okolo 80 cm, je široký 50,6 cm a hluboký pouze 27 cm. Velkým benefitem, se kterým se setkáte i u modelů Ariston Velis Evo 100 a Mora EOMKU 80 SKSM, je možnost vertikální nebo horizontální instalace.

Pozitíva

Vysoká kvalita zpracování
Smart funkce a nízká energetická náročnost
Kompaktní rozměry a možnost vertikální i horizontální instalace

Negatíva

Menší objem
Vyšší cena v poměru k objemu

Typ = svislý/vodorovný elektrický bojler ● Objem = 50 l (2 × 25 l) ● Příkon = 1 500 W ● Napětí = 230 V ● Zátěžový profil = L ● Doba ohřevu z 10 na 55 °C = 90 min. ● Max. ohřev vody = 80 °C ● Tepelné ztráty = 1,1 kWh / 24 hod. ● Max. provozní tlak = 8 barů ● Rozměry (H × V × Š) = 27 × 80 × 50,6 cm ● Hmotnost = 21,7 kg

Stiebel Eltron PSH 120 Trend

Vertikální elektrický bojler, objem 120 l, příkon 2 000 W, max. teplota vody 75 °C, ochrana proti korozi a vodnímu kameni.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Teplá voda v našich domácnostech je již považována za samozřejmost. Elektrické bojlery jsou typickým zdrojem teplé vody. Stiebel Eltron PSH 120 Trend je rodinným bojlerem s dostatečným objemem. V poměru k objemu potěší závěsný bojler také relativně nízkou spotřebou energie. Patří do třídy energetické účinnosti C.

Vybraný elektrický bojler je určen pro vertikální zavěšení na zeď. Disponuje krytím IP25 a lze jej upevnit i přímo nad vanu. Zařízení je vybaveno bezpečnostním termostatem proti přehřátí či zamrznutí vody. Má jednoduché ovládání za pomoci otočného regulátoru, který je umístěn na jeho čelní straně. Plynule lze nastavit teplotu od 35 °C až po 75 °C. Celkový objem elektrického bojleru je 120 litrů. Tento objem je dostatečný i pro vícečlennou domácnost.

Bojler na vodu splňuje výkonnostní a kvalitativní požadavky na provoz, vyplývající z EU směrnice ErP. Příkon zařízení je 2 000 W. Jmenovité napětí je 220–240 V. Bojler je dodáván výhradně v bílé barvě.

Ohřívač vody značky Stiebel Eltron je ve své podstatě ukryt pod značkou Tatramat, která změnila název. Bojlery tohoto výrobce jsou nadále konstruovány na Slovensku a výjimkou není ani tento model. Výhodou je dostupnost náhradních dílů v případě potřeby. Vnitřní obal bojleru je vyroben z vysoce odolného smaltu CoPro. Ten je vypalován při teplotě až 850 °C. Získává tak odolnost proti korozi, ale i vysokému tlaku. Bojler splňuje požadavky německé kvalitativní normy DIN 4753.

Díky dvousložkové izolaci o tloušťce 48 mm ohřívač dokáže efektivně udržovat nastavenou teplotu vody, čímž minimalizuje tepelné ztráty a tím pádem i spotřebu elektrické energie. Ohřívací těleso je vyrobeno z nerezové oceli. Bojler se řadí do třídy energetické účinnosti C. Měřená spotřeba vody při 65 °C dosáhla hodnoty 1,15 kWh/24 hodin. Maximální průtok vody je 23,5 l/min.

V poměru ceny a kvality zákazníci tento bojler doporučují. Mezi referencemi spotřebitelé skloňují především kvalitní zpracování a přiměřenou cenu za zařízení. Velkým pozitivem je fakt, že bojler je vyráběn na Slovensku. Důvěru vzbuzuje i skutečnost, že jde o značku Tatramat, která změnila jméno na Stiebel Eltron. Proto přetrvávají velmi pozitivní reference zákazníků z minulosti.

Nástěnný bojler na vodu má objem 120 litrů, což je dostatečná kapacita i pro větší domácnosti. Díky hrubé tepelné izolaci, která obsahuje i tvrdou PU pěnu, jsou eliminovány tepelné ztráty a špatnou vizitkou není ani energetická účinnost C. Chválíme i nerezové topné těleso, které má tendenci se méně zanášet vodním kamenem. Design zařízení je jednoduchý, podobně jako ovládání otočným regulátorem. Stav teplé vody zobrazuje mechanický ukazatel v horní části.

Pozitíva

Poměr kvalita/cena
Kvalitní zpracování
Jednoduché ovládání

Negatíva

Bez výhrad

Typ = vertikální elektrický bojler ● Objem = 120 l ● Příkon = 2 000 W ● Napětí = 230 V ● Zátěžový profil = L ● Max. ohřev vody = 75 °C ● Třída energetické účinnosti = C ● Pohotovostní spotřeba při 65 °C = 1,15 kWh/24 hod. ● Připojení = 1/N/PE 220–240 V ● Rozměry (V x Š x H) = 117,8 x 51 x 51 cm ● Hmotnost = 39,1 kg

Další zajímavé produkty

Ve svých testech se snažíme vyhovět co největšímu vzorku spotřebitelů. Bohužel se nevyhneme tomu, že je výběr daných produktů vždy do jisté míry subjektivní. Pokud jste tedy mezi recenzemi nenašli elektrický bojler, který splňuje vaše požadavky, máme pro vás ještě několik zajímavých tipů, které vynikají z hlediska atraktivní pořizovací ceny, pokrokových funkcí, nadstandardního objemu či úspory energie.

Pro milovníky kvality, kteří nepotřebují teplou vodou zásobovat příliš mnoho umyvadel, sprch a van, jsme vybrali kompaktní elektrický ohřívač vody Tatramat LOVK 80. Jedná se o dražší, 80l elektrický bojler, který je vybaven všemi potřebnými bezpečnostními i praktickými funkcemi. Teplotu na něm můžete regulovat od 15 do 65 °C, jeho příkon činí 2 000 W, množství vody smísené na 40 °C je 128 l a je určený k vertikální instalaci na zeď.

Ariston Andris LUX ECO 30 je 30l elektrický ohřívač vody, který je ideální k zásobování jednoho odběrného místa. Disponuje několika smart vlastnostmi, jako je funkce ECO EVO či Anti-Legionella, a chytrým LED displejem. Na bojleru Ariston můžete teplotu regulovat až do 80 °C, doba ohřevu na 45 °C činí cca 50 min., má velmi kompaktní rozměry, nízkou hmotnost a spadá do rodiny elektrických bojlerů s malou spotřebou elektřiny.

Elektrický bojler Dražice OKHE 160objem až 152 l, proto není vhodný pro každého. Tento parametr se odrazil i na jeho 60kg hmotnosti a větších rozměrech. Model Dražice OKHE 160 má příkon 2 200 W, je určený k vertikální instalaci, můžete jej používat i ve vlhkém prostředí, vodu ohřeje poměrně rychle na max. 80 °C a má nízké tepelné ztráty. Tento model disponuje několika chytrými funkcemi, které však podle zákaznických zkušeností nefungují stoprocentně.

Dražice TO 15 IN patří do kategorie 15l elektrických ohřívačů vody. Je vhodný k zásobování jednoho nebo více odběrných míst, vzhledem k nízkému objemu však určitě „neutáhne“ celý dům. Tento model je regulovatelný od 5 do 75 °C, je odolný proti korozi i vodnímu kameni, má příkon 2 000 W, jeho tepelné ztráty představují 0,4 kWh/24 hod., je vybaven měděným topným tělesem a smaltovaným zásobníkem a energetická náročnost je nízká. Plusem je také to, že jde o poměrně levný elektrický bojler.

Elektrický bojler Ariston Lydos Hybrid 80 můžeme označit za model pro náročné, a to nejen z důvodu jeho vysoké pořizovací ceny. Jedná se o 80l elektrický ohřívač vody s příkonem 1 200 W, který patří do velmi úsporné energetické třídy A. Disponuje několika provozními režimy, takže si můžete vybrat, zda vodu ohřeje extrémně rychle, nebo bude šetřit vaši peněženku i životní prostředí. Bonusem je funkce odvlhčování místnosti. K nevýhodám patří vysoká cena a větší hlučnost.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Ve svých návodech na výběr a recenzích produktů se vám snažíme přinést všechny důležité informace, které vám pomohou v rozhodování. V následující tabulce si proto můžete prohlédnout průběžně obnovovaný přehled nejprodávanějších elektrických bojlerů na Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Dražice OKCE 1255*Zobrazit produkt
Dražice OKCE 1605*Zobrazit produkt
Dražice TO 20.15*Zobrazit produkt
Dražice OKCE 805*Zobrazit produkt
Ariston VELIS EVO 505*Zobrazit produkt

K základním parametrům při výběru toho nejlepšího elektrického bojleru k ohřevu vody patří objem, energetická účinnost, výkon a funkce. Rozhodování si můžete usnadnit koupí spotřebiče od ověřeného výrobce, který garantuje dostatečně dlouhou záruku a nabízí opravdu kvalitní produkty. Ovšem jistota je jistota, a proto vám v každém případě doporučujeme, abyste si všechny klíčové parametry daného modelu prošli alespoň v krátkosti. Na následujících řádcích se podíváme na vše, co byste při výběru elektrického ohřívače vody určitě neměli přehlédnout.

Jak vybrat elektrický bojler

 • Rozdělení bojlerů podle zdroje energie
 • Jaký elektrický bojler podle konstrukce
 • Průtokový elektrický ohřívač vody
 • Tlakový elektrický ohřívač vody se zásobníkem 
 • Beztlakový elektrický ohřívač vody se zásobníkem
 • Tvar a umístění
 • Jaký elektrický bojler podle objemu
 • Zátěžový profil
 • Množství vody smísené na 40 °C
 • Rychlost ohřevu vody
 • Provozní náklady
 • Topné těleso
 • Funkce a ovládání
 • Cena a renomovaní výrobci

Elektrický, plynový a kombinovaný bojler

1. Elektrické bojlery

K hlavním výhodám elektrických bojlerů patří:

 • poměrně nízká pořizovací cena,
 • snížené provozní náklady – nahřívání vody může probíhat v noci, během které využívají snížený, tedy levnější tarif pro dodávku elektřiny (zpravidla mezi 22:00 a 6:00 hod.).

Nevýhodou elektrických bojlerů je, že pokud ohřátou vodu spotřebujete během dne, na její ohřev budete muset počkat do opětovného spuštění zmíněného „nočního“ tarifu. Samozřejmě pokud ho budete využívat. V takovém případě vám proto doporučujeme sáhnout po modelu s větším objemem.

2. Plynové bojlery

Plynové bojlery jsou nezávislé na elektrickém proudu, což oceníte zejména při jeho výpadku. K plusům patří rychlé nahřívání vody kdykoli během dne i noci, proto jde o řešení, které je ideální pro pravidelný a intenzivní odběr. Díky tomu navíc nemusíte sáhnout po extrémně objemném modelu. V minulosti nebyly plynové bojlery považovány za nejbezpečnější volbu, dnes se jich díky řadě bezpečnostních prvků vůbec nemusíte obávat.

Plynový bojler na ohrev vody – ovládanie

3. Kombinované bojlery

Kombinované bojlery využívají oba zdroje energie. Vodu tak mohou ohřát plynem i elektřinou. Zpravidla fungují přednostně na elektřinu, při jejím výpadku však „přesedlají“ na plyn. Tato alternativa je poměrně drahá, proto se s ní v domácnostech příliš často nesetkáte.

4. Akumulační bojlery

Akumulační bojlery neohřívají vodu přímo, ale prostřednictvím naakumulovaného zbytkového tepla z jiných spotřebičů, např. z tepelných čerpadel, kotlů na tuhá paliva či solárních panelů. Z hlediska provozních nákladů jde o nejekonomičtější variantu, z hlediska pořizovací ceny o jednu z nejdražších alternativ. Nevýhodou akumulačních bojlerů je také to, že jsou závislé na jiných spotřebičích.

Jaký elektrický bojler podle konstrukce

Od této chvíle bude náš návod zaměřený výhradně na elektrické ohřívače vody. Mnohé klíčové parametry se neodlišují ani u plynových, kombinovaných či akumulačních modelů, přesto vám doporučujeme, abyste při koupi jiného než elektrického bojleru vyhledali specializovaný návod. Na následujících řádcích se podíváme na rozdělení elektrických ohřívačů vody z hlediska jejich konstrukce, se kterou souvisí také jejich hlavní využití.

Průtokový elektrický ohřívač vody

Průtokové elektrické ohřívače vody nemají zásobník. Ohřívají tedy pouze tu vodu, která jimi protéká takříkajíc v daný moment. Instalují se přímo na vodovodní baterii v místě, kde je potřeba ohřev, např. na kuchyňský dřez či umyvadlo v koupelně. Výhodou průtokových elektrických ohřívačů vody jsou minimální ztráty tepla. Pokud byste je však chtěli využívat v celém bytě či domě, museli byste je umístit na každou vodovodní baterii, což již nelze označit za ekonomické.

Průtokový elektrický ohřívač vody

Tato alternativa je vhodná zejména do chat nebo domácností, které obývá jedna nebo dvě osoby. Téměř všechny průtokové ohřívače vody patří do kategorie těch elektrických. Zpravidla se zapojují přímo do zásuvky u daného odběrného místa. Jejich výhodou je tedy také to, že nemusíte zasahovat do elektroinstalace. Na trhu jsou dostupné i větší průtokové ohřívače na plyn, u nás se s nimi setkáte pod slangovým názvem karma.

Tlakový elektrický ohřívač vody se zásobníkem

Tlakové elektrické ohřívače se zásobníkem ohřívají vodu pro celou domácnost. Jedná se o nejběžněji využívaný typ bojlerů v domácnostech. Z tohoto důvodu jsou rozměrnější, těžší a dražší. Umisťují se kamkoliv v domě/bytě, nejčastěji do koupelny či kotelny, kde se připojují na hlavní rozvodový systém. Teplá voda je z nich následně dopravována na jednotlivá odběrná místa v závislosti na aktuální potřebě. Tlakové elektrické ohřívače vody se zásobníkem jsou vhodné do každé domácnosti s více členy.

Beztlakový elektrický ohřívač vody se zásobníkem

Beztlakové elektrické ohřívače vody se zásobníkem zásobují teplou vodou také pouze jedno konkrétní místo, na které se přímo instalují. Zpravidla je to pod nebo nad umyvadlo či sprchu. Jedná se o menší, lehčí a levnější spotřebiče. Menší beztlakové elektrické ohřívače vody mají 10 l, ty větší cca 30 l. Jsou ideálním kompromisem mezi průtokovým a tlakovým elektrickým ohřívačem se zásobníkem vody. Své využití najdou v domácnostech s menší spotřebou teplé vody, ale také na chalupách.

Tvar a umístění

Na trhu jsou dostupné svislé a vodorovné elektrické bojlery. Pozor, pokud sáhnete po modelu, který je nutné nainstalovat ve svislé poloze, určitě byste jej neměli umístit vodorovně. Při odpouštění by docházelo k mísení teplé a studené vody, čímž by se snížila účinnost bojleru i množství nahřáté vody a zároveň zvýšily provozní náklady.

1. Vodorovný elektrický bojler

Horizontální, vodorovné nebo ležaté elektrické bojlery jsou považované za méně efektivní. Plocha, na které dochází k mísení teplé a studené vody, je u nich totiž větší. Nespotřebovaná teplá voda navíc chladne rychleji. To má dopad na účinnost spotřebiče i jeho provozní náklady. Ležatý elektrický bojler proto doporučujeme jen těm z vás, kteří nemají jiné prostorové možnosti.

Vodorovný elektrický bojler

2. Vertikální elektrický bojler

Svislé (vertikální) elektrické bojlery mají menší plochu, na níž dochází k mísení studené a teplé vody. Proto jsou považované za úspornější. Vodu navíc ohřívají rychleji, proto jsou i efektivnější. Máte-li tu možnost, určitě vám doporučujeme sáhnout právě po tomto typu elektrického bojleru.

Jaký elektrický bojler podle objemu

Abyste si vybrali opravdu ten nejlepší elektrický bojler, který bude korespondovat s vašimi požadavky a spotřebou teplé vody, je nutné věnovat dostatek pozornosti právě jeho objemu. Při rozhodování zohledněte:

 • Počet osob, které obývají danou domácnost.
 • Využití, tedy počet a pomyslná náročnost odběrných míst, např. je-li v domácnosti vana, je nutné počítat s jejím objemem (voda o teplotě 40 °C).
 • Vzdálenost bojleru od odběrných míst – pokud je „cesta“ vody od bojleru např. k umyvadlu nadstandardně dlouhá, musíte počítat s tepelnými ztrátami potrubí.

Počet osob v domácnosti je asi nejdůležitějším parametrem. Obecně se udává, že 50l elektrický ohřívač vody je dostačující pro jednu osobu. Další přepočet, který vám může být nápomocný, je, že na jedno osprchování pro 1 osobu je zapotřebí 30 až 50 l teplé vody ohřáté na 40 °C.

Pozor, důležité je také to, kolik vody spotřebujete. Tento údaj pochopitelně nelze změřit přesně. Ovšem pro lepší představu – většina sprchových hlavic má průtok 20 l/min. To znamená, že za cca 5 min. sprchování spotřebujete 100 l vody. Totéž platí i pro jedno koupání. Na trhu jsou dostupné také regulovatelné hlavice, u kterých můžete průtok nastavit na 6, 8, 10, 12 či 14 l/min. V praxi z hlavice či kohoutku neteče pouze teplá voda. Je promíchávaná se studenou, při jednom sprchování proto nespotřebujete 100 l ohřáté vody, ale vody jako takové.

Zátěžový profil

Zátěžový profil souvisí s celkovým objemem, rychlostí ohřevu a energetickou náročností elektrického bojleru. Tato informace vám v podstatě napoví velmi mnoho o tom, pro jaké zatížení (zjednodušeně pro jaký počet odběrných míst) je daný model konstruován. Osmdesátilitrové a menší elektrické bojlery mají zpravidla zátěžový profil M, což znamená, že jsou vhodné k ohřevu vody pro 1 až 2 odběrná místa. Objemnější modely vhodné k dodávce do více odběrných míst mají většinou zátěžový profil L.

Objem elektrického bojleru na vodu

Množství vody smísené na 40 °C

V popisu daného elektrického bojleru byste měli nalézt i parametr o množství vody smísené na 40 °C, který popisuje, kolik vody o této teplotě můžete při určitém nastavení termostatu (zpravidla je to 60 °C) z bojleru vypustit, aniž by musela být opětovně ohřívána. Proč mluvíme právě o 40 °C? Protože voda ohřátá na tuto teplotu je při sprchování, koupání a mytí rukou či nádobí využívána nejčastěji.

Na jedno sprchování spotřebujete cca 30 až 50 l vody o teplotě 40 °C. Na základě tohoto parametru si proto můžete vybrat správný objem elektrického bojleru, který nebude zbytečně ohřívat příliš velký objem vody, což má dopad na jeho provozní náklady. Zjednodušeně řečeno, vyšší číslo v případě údaje o množství vody smísené na 40 °C je pozitivním parametrem.

Rychlost ohřevu vody

To, jak rychle elektrický bojler ohřeje vodu, závisí zejména na jeho objemu. Rozhodující je samozřejmě i příkon. Dobu ohřevu můžete zkrátit správným nastavením termostatu. Nejúspornějšího provozu dosáhnete jeho nastavením na 50 až 60 °C. Doba ohřevu je u elektrických ohřívačů vody většinou uváděna ve formě z 15 na 65 °C. Na následujících řádcích se můžete podívat na orientační dobu ohřevu vody 2 000W elektrického bojleru. Sáhnete-li po modelu s menším příkonem, doba se automaticky prodlouží, zpravidla však ne o mnoho.

 • 5–10l elektrický bojler: 10–20 min.
 • 15–30l elektrický bojler: 30–50 min.
 • 50l elektrický bojler: 90 min.
 • 80l elektrický bojler: 150 min.
 • 100l elektrický bojler: 180 min.
 • 120l elektrický bojler: 210 min.
 • 150l elektrický bojler: 270 min.
 • 200l elektrický bojler: 300–360 min.

Provozní náklady

Informace o spotřebě elektřiny a s ní souvisejících provozních nákladech naleznete na energetickém štítku. Tím musí ze zákona disponovat každý elektrický spotřebič. Nejprve si všímejte údaje o energetické náročnosti, podle kterého můžete odhadnout roční spotřebu elektřiny u daného elektrického ohřívače vody. Většina těchto zařízení spadá do třídy C, novější, zejména smart modely, které jsou úspornější, zase do třídy B. Elektrické bojlery s opravdu malou spotřebou elektřiny patří do energetické třídy A, ve které zpravidla naleznete jen ty nejnovější spotřebiče za poměrně vysokou pořizovací cenu.

Elektrický bojler – provozní náklady

Dalším důležitým údajem je úroveň tepelných ztrát, která hovoří o úniku tepla z 1 l vody během 24 hodin. Je uváděna ve watt- nebo kilowatthodinách, a to ve formě kWh/24 hod./l (zkratka pro litr může chybět). Čím menší je toto číslo, tím menší jsou tepelné ztráty. S úrovní tepelných ztrát souvisí také kvalita a tloušťka opláštění bojleru. U většiny elektrických modelů se setkáte s vnitřním nerezovým opláštěním nebo tím z dvojitého smaltu.

 • Nerezové pláště mají delší životnost, která se pohybuje kolem 15 až 20 let, teplotu kumulují i udržují efektivněji a jsou dražší.
 • Pláště z dvojitého smaltu jsou příznačné životností do 15 let, nižší cenou a trochu horšími izolačními vlastnostmi. Jejich výhodou je lepší odolnost proti korozi.

Topné těleso

Kromě materiálů opláštění byste se měli zaměřit i na ty, z nichž je vyrobeno topné těleso bojleru. V nejlepších elektrických bojlerech se nacházejí topná tělesa z keramiky, která má dlouhou životnost a snižuje spotřebu elektřiny. K často využívaným materiálům patří také titan a nerezová ocel. Efektivitu topného tělesa ovlivňuje i jeho umístění. Je ideální, pokud se nachází v samostatné nádrži. To zjednodušuje údržbu, zejména odstraňování vodního kamene a jiných usazenin.

Dezinfekce vody, ochrana proti nízké teplotě a další užitečné funkce

Základní funkcí každého bojleru je možnost regulace ohřevu, tedy cílové teploty vody. U řady modelů se však setkáte i s mnohými doplňkovými funkcemi, které usnadňují či zpříjemňují jejich obsluhu. Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na bezpečnost.

 • Pojistný ventil: zajišťuje, aby voda neproudila zpět do vodovodu.
 • Ochrana proti nízké teplotě: jedná se o senzor, který bojler zapne v případě poklesu teploty, zpravidla pod 5 °C. Zároveň jde o ochranu proti zamrznutí bojleru a poškození jeho vnitřního opláštění.
 • Funkce automatické dezinfekce vody Anti-Legionella: v systémech s teplou užitkovou vodou se velmi často vyskytuje bakterie s názvem Legionella, která při teplotě kolem 66 °C hyne během 2 min. Funkci Anti-Legionella vynalezla česká společnost Družstevní závody Dražice, která vyrábí ohřívače vody. V případě, že voda v bojleru nedosáhne 70 °C po dobu 30 dnů, dojde k jejímu automatickému nahřátí na tuto teplotu.
 • LED displej: jde o doménu smart modelů. Displej, na kterém můžete sledovat údaje o aktuální teplotě vody, předpokládané době jejího ohřevu či hlášení o poruchách, pokládáme za velmi nápomocný detail.
 • Indikátor ohřevu: na klasických elektrických bojlerech bez displeje nejčastěji naleznete LED diody, které informují o aktuálním stavu ohřátí vody. Některé novější ohřívače vás na ohřátou vodu umí upozornit také prostřednictvím zvukové či světelné kontrolky.

Elektrický bojler – regulace ohřevu

Samostatnou kategorií elektrických bojlerů jsou chytré (smart) modely. Disponují pokročilou řídicí a komunikační elektronikou, které se do jisté míry samostatně přizpůsobují uživatelským potřebám. To znamená, že smart bojler dokáže ohřev regulovat automaticky, a to na základě vašich zvyků. Po čase se např. naučí, že v pondělí odpoledne spotřebováváte více teplé vody. Na základě toho ji v danou chvíli ohřeje předem. Chytré bojlery můžete nastavit také manuálně. Na výběr máte ovládání na dálku, tedy přes Wi-Fi a aplikaci, nebo přímo na panelu bojleru.

Nejlevnější elektrické bojlery nejsou nejúspornější

Cena elektrických ohřívačů vody se odvíjí od několika faktorů. Těmi základními jsou objem, typ a materiál konstrukce, funkce a energetická náročnost. Nepsané pravidlo zní, že čím je bojler dražší, tím je úspornější. Mezi nejdražší modely patří ty z energetické třídy A a B. V tomto směru je proto určitě rozumné popřemýšlet, zda vám vyšší pořizovací cena elektrického bojleru ve skutečnosti neušetří více peněz. Ušetřené roční náklady za elektřinu se mohou vyšplhat k stovkám až tisícům korun.

Mezi nejlevnější elektrické bojlery patří ty s objemem od 5 do 50 l. Jejich cena začíná na 2 000 a končí těsně pod 5 000 Kč. Modely o objemu 80 až 100 l můžete mít za 5 000 až 10 000 Kč. I v tomto případě stále mluvíme o poměrně levných elektrických bojlerech. V tomto směru hraje hlavní roli jejich kvalita, úspornost a funkce. Totéž platí i pro modely s objemem 120 až 200 l, které stojí 7 500 až více než 25 000 Kč.

V testech a recenzích bodují Tatramat, Dražice a Ariston

Elektrické bojlery nepatří k produktům, které vyrábí každá druhá firma. Na trhu samozřejmě narazíte na poměrně hodně značek. K těm nejpopulárnějším a ověřeným patří slovenský výrobce Tatramat. Elektrické bojlery v jeho nabídce vynikají přijatelnou cenou, dobrou kvalitou, nenáročnou údržbou a dlouhou životností.

Ke spolehlivým patří také elektrické bojlery Dražice. Jedná se o největšího českého výrobce těchto spotřebičů, které se prodávají po celém světě. Pokud hledáte designový model s různými smart funkcemi, doporučujeme vám elektrické bojlery Ariston. Patří k nejprodávanějším a opravdu kvalitním. Z hlediska ceny jde o jakousi zlatou střední cestu.

Otázky a odpovědi – FAQ

Na následujících řádcích vám odpovíme na otázky o elektrických bojlerech, které spotřebitele zajímají nejčastěji. Jak bylo již několikrát zmíněno, svými testy a návody různých produktů chceme uspokojit co největší část z vás. Pokud jste tedy nenašli a ani nenajdete informace, které jsou pro vás při rozhodování o koupi toho nejlepšího elektrického bojleru důležité, neváhejte se nás zeptat v diskuzi pod článkem.  

Chalupou máme na mysli jakýkoliv objekt, který v zimě není obývaný. V tomto směru je důležitá spolehlivá ochrana před zamrznutím bojleru. Pozor, funguje pouze tehdy, když je bojler zapojený v elektrické síti. Pokud tedy na chalupě na zimu vypínáte elektřinu nebo hrozí riziko jejího trvalého výpadku, je rozumné bojler vypustit. Pokud by v něm zamrzla voda, na 99 % byste museli kupovat nový spotřebič.

Anodová či hořčíková tyč (tzv. obětovaná anoda nebo hořčíková destička) by měla být součástí každého bojleru. Jedná se o komponent, z něhož postupně ubývají malé částečky. Je vyroben z hořčíku a slouží k ochraně elektrolytické koroze vody, což je poškození způsobené minerály. V první řadě byste si měli pro jistotu ověřit, zda se v daném bojleru anodová tyč nachází. Poté se zaměřte na její typ. Na výběr máte klasické tyče, které je nutné měnit každých 1 až 5 let, což se odvíjí zejména od tvrdosti vaší vody, a bezúdržbové tyče s vlastním zdrojem napětí a neomezenou životností.

V podstatě je jedno, zda se jedná o elektrický, plynový, nebo kombinovaný bojler. Jeho mechanickému čištění byste se měli věnovat alespoň jednou ročně. Chemické čištění můžete zrealizovat klidně i dvakrát ročně. Při údržbě nezapomeňte ani na kontrolu anodové tyče, která časem doslova mizí. Ke komponentům, které se opotřebovávají, patří také těsnění.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Bojlery

Vaše hodnocení:
(90%)