Benzinové sekačky

Nejlepší benzinové sekačky 2024 + recenze

Více než 70 hodin jsme strávili tím, abychom vybrali ty nejlepší benzinové sekačky a pomohli vám s výběrem. Porovnávali jsme desítky modelů a nejlepší benzinovou sekačkou s pojezdem se v našem srovnávacím testu stala VeGa 545 SXHE 7in1, která nabídne elektronický startér a záběr až 54 cm. Kromě komplexních recenzí sekaček jsme zpracovali i podrobný návod. Jak vybrat sekačku a kteří výrobci sekaček jsou nejlepší? I to vám zodpoví náš test sekaček.

Publikované: 29.03.2021
Aktualizované: 04.04.2024

Jakou benzinovou sekačku koupit?

Komplexní recenze vás možná nezajímají – i proto pro vás máme přehlednou tabulku TOP 3 produktů, které v našem testu uspěly a získaly speciální štítek. I tímto způsobem se snažíme o to, abychom vám výběr co nejvíce usnadnili a ušetřili váš čas i peníze.

Názov Hodnotenie Detail
VeGA 545 SXHE 7in1   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
VeGA 51 HWXV 6in1   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
Riwall PRO RPM 5135   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
VeGA 545 SXHE 7in1

VeGA 545 SXHE 7in1

Čtyřtaktní motor OHV VeGA s objemem 139 cm3, nadstandardní záběr žacího nože – 54 cm, variabilní rychlost pojezdu od 3 do 4 km/h.

Zobrazit více info

Zahradní sekačka VeGa s velkým množstvím pozitivních referencí patří mezi výkonné benzínové sekačky s výkonem motoru až 3,68 kW. Velkou výhodou je elektrický startér. Benzínová sekačka dokáže kromě kosení realizovat i sběr trávy do sběrného koše s kapacitou 70 litrů. Vybavená je i bočním deflektorem a funkcí mulčování.

Cenový trhák
Riwall PRO RPM 5135

Riwall PRO RPM 5135

Čtyřtaktní motor OHV s výkonem 2,6 kW, šířka záběru 51 cm, regulace výšky kosení v 7 úrovních od 25 do 75 mm.

Zobrazit více info

Sekačka se spalovacím motorem za dostupnou cenu s objemem OHV motoru 146 cm3. Vzhledem na cenu nabídne sekačka Riwall velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Benzínová sekačka je vybavená pojezdem. Bez problémů si však sekačka poradí i s vyšší trávou. Výšku kosení je možné nastavit až v 7 úrovních. Potěší i dobrá ergonomie sekačky.

Náš TIP
Hecht 548 SWE 5in1

Hecht 548 SWE 5in1

Čtyřtaktní motor (2,4 kW) s objemem 135 cm3, záběr 46 cm, elektrický startér na klíč, sběrný koš (textil/plast) s kapacitou 60 litrů.

Zobrazit více info

Sekačka Hecht s kvalitním zpracováním s pojezdem a elektrickým startérem na klíč. Motor sekačky má výkon 2,4 kW a objem 135 cm3. Projev motoru je velmi kultivovaný a se záběrem 46 cm je jeho výkon víc než dostačující. Velmi dobře je na tom sekačka i s kvalitou zpracování. Sekačka také uspěla v náročném spotřebitelském testu časopisu dTest.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Výkonnější, odolnější a schopné posekat i rozlehlé travnaté plochy s vyšším porostem. To nezvládnou mnohé elektrické ani akumulátorové sekačky. V takové chvíli je namístě uvažovat o benzinových sekačkách. V našem spotřebitelském testu jsme srovnání podrobili benzinové sekačky s pojezdem od různých výrobců. Abychom hodnotili ty nejdůležitější parametry, určili jsme si na základě odborných zahraničních testů přesnou metodiku testování. Zároveň jsme vycházeli ze zkušeností spotřebitelů a analyzovali jsme i klíčové technické parametry.

Účinnost sečení
Výkon sekačky
Šířka záběru
Ovládání a manipulace
Kvalita materiálů
Funkce a příslušenství

Součástí našeho srovnání sekaček se staly modely různých výrobců. Zastoupení měly benzinové sekačky VeGA, sekačky Hecht, ale i Stiga, AL-KO, Riwall nebo Fieldmann. Méně známé jsou sekačky Dolmar. Mnohé z těchto značek patří i mezi nejoblíbenější či nejprodávanější. Uživatelské názory jsme čerpali z portálu Heureka.cz, ale také z databází e-shopů jako Mall.cz, Datart.cz, Alza.cz nebo Kasa.cz. Na trhu každý rok přibývá velké množství nových sekaček s benzinovým motorem. V našem testu najdete ty, které jsme podrobili detailní analýze.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci určení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak množství času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze benzinových sekaček

Zahradní sekačky poháněné benzinovým motorem splní požadavky i těch nejnáročnějších zahrádkářů. Doménou benzinových sekaček je právě výkon a zátěž, kterou nejlepší sekačky zvládnou. V mnoha případech je určitě nutná i správná údržba, aby sekačky fungovaly vždy správně. Ať už máte menší, nebo větší zahradu, benzinová sekačka vás svou pracovitostí nezklame. Naše recenze vám odhalí výhody i nevýhody konkrétních sekaček. Test Magazín pro vás připravil nezávislé recenze sekaček, kde ani jeden z výrobců či prodejců nemá privilegium. Hodnocení je objektivní a autentické na základě dostupných informací. Která benzinová sekačka v testu dostala nejlepší hodnocení a proč?

Víťaz testu

VeGA 545 SXHE 7in1

Čtyřtaktní motor OHV VeGA s objemem 139 cm3, nadstandardní záběr žacího nože – 54 cm, variabilní rychlost pojezdu od 3 do 4 km/h.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V našem testu si vysloužila sekačka VeGa 545 SXHE 7in1 titul vítěze testu nejen kvůli skvělým technickým parametrům, ale také díky vynikajícím recenzím, které si vysloužila od uživatelů. Výkonná benzínová sekačka disponuje čtyřtaktním motorem OHV VeGA s objemem 139 cm3. Díky tomu nemá problém ani s většími travnatými plochami nad 1 200 m2. Výkon motoru dosahuje hodnoty 3 700 W. Při porovnávání jsme nemohli pominout ani nadstandardní záběr žacího nože – 54 cm. Díky tomuto záběru je kosení mnohem rychlejší. Benzínová sekačka disponuje pojezdem, což kosení ještě víc usnadňuje. Rychlost pojezdu je variabilní od 3 do 4 km/h.

Obrovskou výhodou, kterou v našem testu hodnotíme vysoce pozitivně, je elektronické startování za pomoci tlačítka. Sekačka je tak vybavená také akumulátorem (12 V) pro řádné napájení. Nechybí však ani ruční startování za pomoci lanka. Nastavitelná je výška kosení, a to hned v rozmezí od 25 do 75 mm – 5 úrovní. Oproti konkurentům také potěší kapacita benzínové nádrže 1,5 litru. Pro srovnání, Riwall PRO RPM 5135 disponuje nádrží o 0,7 litru menší. VeGa se může chlubit i solidním zpracováním. Skelet je z kvalitní oceli, kola mají pogumování, které je však poměrně tenké, ale zároveň mají velký průměr, což zlepšuje i ovládání v terénu. Rukojeť má ergonomický úchop.

Co se však ukrývá v názvu sekačky VeGa, je zkratka 7in1. Ta značí, že sekačka zvládne toho víc než jen trávník zkrátit na požadovanou výšku. Trávu dokáže sbírat i do koše s kapacitou 70 litrů (textil/plast), což je v porovnání s konkurenty standardní objem. Nechybí ani vizuální indikátor plnosti. Kromě toho umožňuje i boční vyhazování trávy díky deflektoru, který je součástí balení, nechybí ani zadní deflektor v případě, že trávu nechcete sbírat do koše. V tomto směru vnímáme mírný nedostatek, protože více uživatelů si stěžovalo na horší sběr trávy do koše. Důvodem je samotný otvor, který se častěji ucpává. Mezi funkce patří i praktické mulčování trávy.

Pozitíva

Elektrický startér
Výkon motoru
Vhodný i na vyšší trávu a porost

Negatíva

Horší sběr trávy do koše
Horší kvalita plastových dílů

Objem motoru: 139 cm3 ● Provozní výkon motoru: 3,68 kW ● Šířka záběru: 54 cm ● Pojezd: ano ● Objem sběrného koše: 70 litrů ● Výška kosení: 25–75 mm ● Počet úrovní výšky kosení: 5 ● Hmotnost: 36 kg

Cenový trhák

Riwall PRO RPM 5135

Čtyřtaktní motor OHV s výkonem 2,6 kW, šířka záběru 51 cm, regulace výšky kosení v 7 úrovních od 25 do 75 mm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Sekačka Riwall patří mezi nejoblíbenější sekačky a chlubit se může desítkami dobrých referencí. Především v poměru ceny a kvality jde o zajímavou techniku. Díky čtyřtaktnímu motoru OHV s výkonem 2,6 kW nijak výrazně nezaostává za konkurencí a poradí si i s vyšší trávou v členitějším terénu. Designově jde o velmi vydařený kousek. Kovové šasi působí kvalitním dojmem, ale o něco hůře jsou na tom některé plastové části, jejichž odolnost je nižší.

Šířka záběru 51 cm předurčuje sekačku k poměrně vysoké zátěži, kterou jinak trochu hlučnější motor zvládá velmi obstojně. Uživatelé si kvalitu kosení velmi pochvalují. V rámci manipulace se sekačkou testy neukázaly žádné nedostatky. Při praktickém používání však zamrzí menší palivová nádrž, ačkoliv výrobce udává objem 1 litr, v praxi je to ještě o dvě deci méně – 0,8 litru. Objem olejové nádrže je 0,6 litru. Elektrický startér hledat budete marně, startování je mechanické – ruční, ale po studiu recenzí se nedostatky objevily jen při teplém startu. V okamžiku, když je motor zahřátý a zhasne na delší dobu, start bývá komplikovanější. Může však jít o nedostatek konkrétních kusů. Elektrickým startérem disponuje sekačka VeGA 545 SXHE 7in1. Výšku kosení je možné regulovat v 7 úrovních od 25 do 75 mm.

Při ovládání jsou velmi nápomocná zadní kola s velkým průměrem. Samotná sekačka jinak váží až 38 kg, což je poměrně dost, ale ergonomie a ovládání mile překvapily. Opět však kritizujeme sklápění rukojeti. Plastové úchyty jsou velmi labilní, výšku však lze nastavit ve 3 úrovních. Sekačka zvládne kromě běžného kosení i sběr trávy do koše s objemem 65 litrů a také nechybí funkce mulčování. Koš však nemá indikátor plnosti. Praktické je jeho odnímání a nasazování. Boční a zadní deflektor umožňují komfortní kosení v případě, že koš i mulčování využívat nebudete. Se sekačkou Riwall PRO RPM 5135 si rozhodně můžete troufnout i na složitější terén a větší plochy i s vyšší trávou.

Pozitíva

Solidní výkon motoru
Poměr cena/výkon
Náhradní nůž v rámci příslušenství

Negatíva

Některé plasty jsou velmi křehké
Horší start za horka
Malá palivová nádrž

Objem motoru: 146 cm3 ● Provozní výkon motoru: 2,6 kW ● Šířka záběru: 51 cm ● Pojezd: ano ● Objem sběrného koše: 65 litrů ● Výška kosení: 25–75 mm ● Počet úrovní výšky kosení: 7 ● Hmotnost: 38 kg

Náš TIP

Hecht 548 SWE 5in1

Čtyřtaktní motor (2,4 kW) s objemem 135 cm3, záběr 46 cm, elektrický startér na klíč, sběrný koš (textil/plast) s kapacitou 60 litrů.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Naším doporučením je benzínová sekačka s pojezdem Hecht 548 SWE 5in1, která je také vybavená elektrickým startérem na klíč, který výrazně usnadňuje startování sekačky. Sekačka se zúčastnila také nezávislého spotřebitelského testu dTest a získala vysoké hodnocení. Jde o nástupce velmi úspěšného modelu Hecht 548 SW. Oproti konkurenci disponuje menším záběrem 46 cm. Motorová sekačka VeGA 545 SXHE 7in1 nabídne záběr široký až 54 cm. Přes menší objem motoru 135 cm3 a vzhledem na šířku záběru je chod čtyřtaktního motoru (2,4 kW) velmi kultivovaný a nenechá se zahanbit ani na větších zahradách s výměrou nad 1 200 m2.

Zahradní sekačka je vybavená také pojezdem s rychlostí 3,6 km/h, což je standardní rychlost. Pojezd však není variabilní a nelze jeho rychlost regulovat. Kvůli elektronickému startéru je sekačka vybavená malým 12V akumulátorem. Sekačka kromě kosení dokáže trávu sbírat i do sběrného koše (textil/plast) s kapacitou 60 litrů – má také funkci mulčování. Méně účinné je jeho vysypávání, na vrchu koša je jedno madlo, ale úchop je velmi nepraktický. Výšku kosení lze nastavovat centrálně (všechna kola najednou), a to od 25 do 75 mm. Využít je možné také deflektor na boční vyhazování trávy.

V rámci spotřebitelských testů velmi dobře obstála sekačka Hecht i z hlediska ovladatelnosti a ergonomie. Potěšila kvalita ocelového šasi a velmi solidně jsou zpracované i plastové materiály, kterých není tak hodně jako v případě konkurenčních modelů. Rukojeť má ergonomický tvar a je výškově nastavitelná. Sekačka díky technologii Edge Cutting dokáže kosit u obrubníků. Ocelový skelet má dobrý tvar a dobře se s ní kosí i na hůře dostupných místech. Komplexně je Hecht z našeho pohledu velmi vydařeným modelem bez větších technických nedostatků.

Pozitíva

Kvalitní zpracování konstrukce
Elektronické startování na klíč
Výkonný motor a kultivovaný chod

Negatíva

Menší záběr 46 cm
Vyšší hmotnost

Objem motoru: 135 cm3 ● Provozní výkon motoru: 2,4 kW ● Šířka záběru: 46 cm ● Pojezd: ano ● Objem sběrného koše: 60 litrů ● Výška kosení: 25–75 mm ● Počet úrovní výšky kosení: - ● Hmotnost: 39 kg

Lacná kvalita

VeGA 51 HWXV 6in1

Čtyřtaktní motor s výkonem 3,68 kW a objemem 139 cm3, výška pokosu v rozmezí od 25 do 80 mm, objemná 1,5litrová palivová nádrž, nastavitelná rychlost pojezdu od 3 do 4 km/h.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Zastoupení značky VeGA v segmentu benzínových sekaček je poměrně široké. V našem srovnávacím testu nechybí ani velmi oblíbený model VeGA 51 HWXC, který je cenově dostupný a nabízí solidní technické parametry. Kvalitu nelze upřít samotnému čtyřtaktnímu motoru s výkonem 3,68 kW a objemem 139 cm3. Sekačka si poradí s vyšší trávou a také se zahradami s výměrou více než 1 800 m2. Díky centrálnímu nastavování výšky kosení je možné nastavit výšku pokosu v rozmezí od 25 do 80 mm.

VeGa je vybavená pojezdem, jehož rychlost lze variabilně přizpůsobit výšce trávy a členitosti terénu. Rychlost pojezdu je nastavitelná od 3 do 4 km/h. Ocelový skelet sekačky je robustní a hmotnost konstrukce je 35 kg. Startování je klasické za pomoci tahacího startéru. Motor nemá problém naskočit ani v případě, že je ohřátý. Výhodou je nízká spotřeba sekačky a k tomu vcelku objemná palivová nádrž 1,5 litru. Regulovat lze i otáčky motoru.

VeGa zvládne také trávu mulčovat. Méně účinné je podle spotřebitelů boční vyhazování. Příčinou může být špatně tvarovaný otvor a deflektor. Zadní vyhazování není problematické. Trávu je možné sbírat do sběrného koše (plast/textil) s objemem až 70 litrů. Na případné naplnění vás upozorní indikátor plnosti. Koš má masivní madlo, což usnadňuje následné vyprazdňování. Manipulaci robustní sekačky ulehčují i zadní kola s průměrem až 255 mm. Slabinou jsou asi jen některé labilnější plastové díly. Podobný problém však má i sekačka Riwall PRO RPM 5135. VeGa 51 HWXV v dané cenové kategorii nabídne opravdu vysokou kvalitu.

Pozitíva

Poměr cena/kvalita
Objem palivové nádrže
Široký záběr – vhodná i pro členitý terén

Negatíva

Neúčinné boční vyhazování
Odolnost některých plastových částí

Objem motoru: 139 cm3 ● Provozní výkon motoru: 3,68 kW ● Šířka záběru: 51 cm ● Pojezd: ano ● Objem sběrného koše: 70 litrů ● Výška kosení: 25–80 mm ● Počet úrovní výšky kosení: 5 ● Hmotnost: 35 kg

Pre náročných

Weibang WB 537 SCV 6in1

Objem motoru až 196 cm3 – 5,15 kW, s kardanovým pojezdem se 3stupňovou převodovkou, třecí spojka, nastavitelná výška kosení v 5 úrovních od 20 do 70 mm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud potřebujete sekačku na skutečně velké travnaté plochy i nad 2 000 m2, sekačka Weibang WB SCV 6in1 může být horkým kandidátem. Jde o výkonnou benzínovou sekačku s objemem motoru až 196 cm3 – 5,15 kW. Tah a výkon motoru rozhodně nechybí a bez problémů si poradí s velkými travnatými plochami i vysokou trávou. Motor pracuje při vysokých otáčkách (regulace otáček) a zvládne také kopcovitý terén. Weibang je totiž vybavený kardanovým pojezdem se 3stupňovou převodovkou. Nevyužívá tak klínový řemen. Použitá je třecí spojka. Tento systém pohonu je velmi účinný, pojezd je plynulý a sekačka nezpomaluje ani v případě hustého porostu. Také není tak náchylný na opotřebování a mechanické poškození.

Výšku kosení je možné nastavovat centrálně v 5 úrovních od 20 do 70 mm. Trávu můžete mulčovat nebo využijete boční či zadní deflektor pro účinné vyhazování trávy. Nechybí ani sběrný koš s kapacitou 70 litrů a indikátorem plnosti. Koš je kombinací plastu a textilu. Plasty a materiály jsou velmi kvalitní. Robustní a ocelové šasi působí velmi odolně a samotná konstrukce váží téměř 50 kg. Přes vysokouj hmotnost je ergonomie na dobré úrovni. Rukojeť je ergonomická a nechybějí ani dobře rozmístěné ovládací prvky. K jednoduchosti ovládání přispívají i pogumovaná kola s velkým průměrem.

Ocelový nůž Big blade má speciální tvarování, díky čemuž je účinné sekání, ale také sběr trávy, protože čepel vytváří speciální proudění vzduchu a posekaná tráva končí v koši. Weibang WB SCV 6in1 je oproti mnohým konkurentům profesionálním modelem, který nabídne nejvyšší možnou kvalitu. AL-KO Premium 520 VS-B je sice o něco levnější sekačka, ale výkonem a technologií pohonu se se sekačkou Weibang nemůže rovnat. Pokud vám tedy nevadí vyšší investice, můžete mít na zahradě skutečnou profesionální zahradní techniku.

Pozitíva

Vysoký výkon motoru
Robustní konstrukce a kvalitní materiály
Hřídelově-kardanový pohon

Negatíva

Absentuje elektrický startér
Vyšší pořizovací cena
Vysoká hmotnost a náročnější údržba

Objem motoru: 196 cm3 ● Provozní výkon motoru: 5,15 kW ● Šířka záběru: 53 cm ● Pojezd: ano ● Objem sběrného koše: 70 litrů ● Výška kosení: 20–70 mm ● Počet úrovní výšky kosení: 5 ● Hmotnost: 49 kg

AL-KO Premium 520 VS-B

Spolehlivý motor Briggs&Stratton s výkonem 2,6 kW a objemem až 163 cm3, nastavitelná výška pokosu v rozmezí 30 až 80 mm, záběr nože 51 cm, 70litrový sběrný koš.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Patří sice mezi dražší sekačky, ale svými parametry rozhodně zaujme. Benzínová sekačka AL-KO je vybavená výkonným a spolehlivým motorem Briggs&Stratton s výkonem 2,6 kW a objemem až 163 cm3. I tyto parametry předurčují sekačku na to, aby zvládla i zahrady s větší výměrou a také vyšší trávu. Sekačce nechybí ani pojezd, jehož rychlost je možné regulovat (od 2,5 do 4,5 km/h), díky čemuž je možné přizpůsobit rychlost kosení i samotnému terénu a výšce porostu. Výška pokosu se nastavuje centrálně v rozmezí 30 až 80 mm, celkově jde o 7 úrovní.

Záběr nože je 51 cm, což je optimální rozměr i pro středně velké a větší zahrady. Vysoce kladně odborné testy hodnotí kvalitu zpracování samotné konstrukce. Ocelový skelet je opravdu masivní a plasty nepůsobí levným dojmem. Na škodu je v rámci vybavení jen fakt, že sekačce chybí elektronický startér. Sekačka AL-KO dokáže také trávu sbírat do sběrného koše. Uživatelé hodnotí 70litrový sběrný koš velmi kladně. Disponuje indikátorem a díky technologii MaxAirflow, která zajišťuje lepší proudění vzduchu a tráva se tak sbírá po celém objemu koše. Odnímání je řešené praktickým EasyClick systémem.

Sekačka má také ergonomickou rukojeť, která je navíc sklopná. Kosit je možné trávník až po okraj díky specificky tvarované konstrukci. V rámci srovnání je také třeba pochválit ovladatelnost. Té napomáhají i zadní kola s průměrem až 280 mm, což je předpokladem i pro dobrou průchodnost v terénu. Podobně jako konkurenční sekačka VeGA 51 HWXC se může i AL-KO pochlubit velmi úsporným chodem a nízkou spotřebou paliva. Nechybí ani funkce mulčování nebo bočního vyhazování.

Pozitíva

Kvalitní motor Briggs&Stratton
Odolné a kvalitní materiály
Vysoká úspora paliva

Negatíva

Nemá elektrický startér
Vyšší pořizovací cena

Objem motoru: 163 cm3 ● Provozní výkon motoru: 2,6 kW ● Šířka záběru: 51 cm ● Pojezd: ano ● Objem sběrného koše: 70 litrů ● Výška kosení: 30–80 mm ● Počet úrovní výšky kosení: 7 ● Hmotnost: 34,9 kg

Stihl RM 448 TX

Čtyřtaktní motor Briggs & Stratton 550 EX OHV RS (2,1 kW), záběr nože 46 cm, 55litrový sběrný koš, pojezd, mulčování, regulace výšky sečení v 7 úrovních – od 25 do 75 mm.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Populární a oblíbený výrobce zahradní techniky nechybí ani v segmentu zahradních sekaček se spalovacím motorem. Spotřebiteli je však potřeba otevřeně přiznat, že sekačky Stihl patří na trhu mezi ty dražší, přičemž si člověk často připlatí právě za značku. Kvalitu však sekačce Stihl RM 448 TX nelze upřít. Jde o sekačku s objemem 4taktního motoru 140 cm3 a výkonem 2,1 kW. Pro technicky zdatnější: sekačka je poháněna motorem Briggs & Stratton 550 EX OHV RS. Jeho výhodou jsou jmenovité otáčky až 2 800 za min. Motor je hlučnější, odborné testy naměřily maximum 96 dB.

Samozřejmostí je pojezd sekačky, avšak bez regulace výkonu. V dané cenové třídě najdete u jiných výrobců i modely, jejichž výkon lze plynule regulovat. Rotační sekačka má záběr nože 46 cm a umožňuje sbírat trávu do sběrného koše, který je celoplastový a má objem 55 litrů. Využít můžete i funkci mulčování. Překvapivě však chybí možnost bočního vyhazování, což je vzhledem k renomé výrobce poměrně výrazný nedostatek.

Výšku sečení můžete nastavovat centrálně v 7 úrovních, a to od 25 do 75 mm. Sekačka má poměrně široká řídítka a dobře se drží. Celkově konstrukce působí poměrně pevně a stabilně, včetně šasi. Spotřebitelé pozitivně hodnotili studený i teplý start. Používá se startovací lanko, ovšem díky automatickému sytiči je start mnohem jednodušší. Mírně lacině působila kola, která mají navíc velmi malý průměr. Na šasi se nachází také sklopná rukojeť, díky níž můžete sekačku snadno přenášet. Konstrukce není moc těžká, váží kolem 26 kg.

Pozitíva

Dobrá manévrovatelnost – nízká hmotnost
Lehké starty
Kvalitní motor

Negatíva

Nemá boční vyhazování
Vyšší cena

Objem motoru: 140 cm3 ● Provozní výkon motoru: 2,1 kW ● Šířka záběru: 46 cm ● Pojezd: ano ● Objem sběrného koše: 55 litrů ● Výška sečení: 25–75 mm ● Počet úrovní výšky sečení: 7 ● Hmotnost: 26 kg

Další zajímavé produkty

Benzinové sekačky s pohonem jsou velmi vyhledávaným zbožím a jde o nejprodávanější zahradní techniku ​​vůbec. Oproti elektrickým či akumulátorovým sekačkám mají sekačky se spalovacím motorem řadu výhod a aktuálně benzinové sekačky nabídnou spotřebiteli nejvíce užitku. Porovnat však všechny modely a obsáhnout celou nabídku v tomto segmentu není reálné, i z toho důvodu jsme kromě recenzovaných benzinových sekaček vybrali také alternativní produkty, které mohou spotřebitele něčím zaujmout. Které další zahradní sekačky to jsou?

Mezi zajímavé alternativy patří určitě i benzinová sekačka VeGa 752 SXH 5in1 s pojezdem a šířkou záběru až 51 cm. Oproti konkurentům jde o dražší model, ovšem cena se odrazila i v kvalitě materiálů. Standardem je výkonný motor, chybí však elektronický startér. Sekačka zvládne mulčování i boční vyhazování. Zklamáním je malá palivová nádrž, která má jen 0,9 litru.

Zajímavou volbou pro mnohé zahrádkáře může být sekačka Stiga Combi 753 V. Kvalita zahradní techniky Stiga je dobře známa. Jinak tomu není ani v tomto případě. Skvělé kvalitativní zpracování, pojezd, výkonný motor (Honda GCV x170) a šířka záběru slušných 51 cm. Nejde však o ideální model na vysokou trávu či porost.

Sekačka Fieldmann FZR 5114-170B je na první pohled perfektním kouskem, který zaujme už designem. Špatně na tom není ani výkonný motor RATO OHV SV 170-S s výkonem 2,8 kW. Zahradní sekačka s pojezdem disponuje místy méně kvalitními plasty, což trochu kazí dojem. Jde však o cenově dostupný model, který má také funkci mulčování a bočního vyhazování.

Mezi méně známé sekačky určitě patří Scheppach MS 225-53 E. Tato benzinová sekačka patří opět do skupiny modelů, které jsou vybaveny silným motorem 5,2 kW a které nabídnou solidní výkon při šířce záběru 53 cm. Sekačka je vybavena pojezdem. Se sekačkou se velmi dobře manipuluje. K dispozici je také boční deflektor a sběrný koš s kapacitou 65 litrů.

Z hlediska ceny je velmi zajímavou volbou benzínová sekačka Riwall PRO RPM 4234 P bez pojezdu. Sekačka má množství pozitivních referencí od zákazníků a v poměru ceny a kvality je opravdu jednou z nejlepších alternativ. Pro nenáročného zákazníka může být záběr 40 cm, výkon 2,5 kW a sběrný koš s kapacitou 45 litrů vskutku více než dostačujícím modelem.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Není žádným tajemstvím, že mnoho spotřebitelů se při výběru řídí čísly prodejů. Pokud je produkt nejprodávanější, spotřebitel přirozeně nabývá pocitu, že bude výrobek kvalitní. Někdy je tento úsudek pravdivý více, jindy zase méně. My však pro vás máme žebříček TOP 5 nejprodávanějších sekaček na českém trhu podle cenového srovnávače Heureka.cz. Seznam v pravidelných intervalech aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Vega 545 7in1 SXHE5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZR 5114-170B5*Zobrazit produkt
Vega 46 HWXV 6in15*Zobrazit produkt
Fieldmann FZR 5611-B5*Zobrazit produkt
Riwall PRO RPM 51355*Zobrazit produkt

Náš průvodce výběrem vám pomůže se rychle zorientovat v nabídce benzinových sekaček. Při výběru by se spotřebitel neměl rozhodovat pouze na základě ceny nebo podle výrobce, je potřeba zohlednit i další technické parametry a vlastnosti. Benzinové sekačky jsou výkonnější, odolnější a jsou určeny pro větší objem práce. Nejvýkonnější rotační sekačky si poradí i s vysokou trávou – porostem, svahy nebo členitějším terénem. Na základě kterých parametrů se tedy rozhodovat? Poradíme vám a pomůžeme vám vybrat tu nejlepší benzinovou sekačku.

Jak vybrat benzinovou sekačku

 • Benzinové vs. elektrické vs. akumulátorové sekačky
 • Výkon motoru benzinové sekačky
 • Benzinová sekačka s pojezdem či bez
 • Šířka záběru
 • Regulace výšky sečení
 • Kapacita sběrného koše
 • Zajímavé funkce a vlastnosti
 • Skelet sekačky a ergonomie
 • Cena benzinových sekaček a renomované značky

Benzinové sekačky – na trhu jsou i akumulátorové a elektrické

Segment zahradní techniky je velmi rozmanitý a i v kategorii zahradních sekaček je k dispozici široká paleta produktů. Posekat trávník by měla zvládnout každá sekačka, ovšem požadavky a nároky spotřebitelů se často liší. U sekaček se spotřebitel často rozhoduje také na základě toho, jaký druh pohonu využívají. Kromě benzinových narazíte i na elektrické či akumulátorové sekačky. Samostatnou kategorií jsou inteligentní robotické sekačky.

Benzinové sekačky pro náročné zahrádkáře

Žádné omezení napájecím kabelem či výdrží akumulátoru. Sekačky s benzinovým agregátem nabídnou vysoký výkon, odolají větší zátěži a posekáte s nimi celé hektary travnatých ploch i s vyšším porostem. Nejlepší benzinové sekačky zvládnou posekat na jednu nádrž i plochy nad 2 000 m2. Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že motorová sekačka spotřebuje nějaký benzín, olej a vyžaduje také pravidelnější údržbu. Někomu nemusí vyhovovat ani větší hmotnost a uživatel se musí vyrovnat i s vyšším hlukem. Výkonnější a kvalitnější benzinové sekačky jsou také dražší. Dnešním moderním benzinovým sekačkám už nedělá problém ani kopcovitý terén či svahy.

Elektrické sekačky mají svoje limity

Nevýhodou elektrických sekaček, kterou každý zná, je právě napájecí kabel, který je nutnou podmínkou k tomu, aby taková sekačka mohla fungovat. Faktem však je, že oproti benzinovým nebo akumulátorovým konkurentům jsou cenově výhodnější. Rovněž jde o poměrně ekologickou a tišší alternativu benzinových sekaček. Elektrické rotační sekačky jsou ideální pro sečení kolem domu na menších pozemcích. Manipulace s nimi je jednodušší a výhodou jsou také minimální nároky na údržbu. Poradí si i v kopcovitém terénu, nelze však počítat s tím, že výkonem ohromí. I proto jsou vhodnou volbou pro sečení trávy kolem domu či v menších zahradách.

Akumulátorové sekačky nabídnou komfort

Pokud ne benzinová ani elektrická, zbývá už jen akumulátorová sekačka. Ta oproti elektrické nepotřebuje žádný napájecí kabel a oproti benzinové sekačce nevyžaduje ani pohonnou hmotu, jakou je benzin. Je však nutné, aby energií disponoval nabíjecí akumulátor. Ten může mít různou kapacitu – a i od toho se odvíjí, jak dlouho dokáže sekačka setrvat v provozu. Počáteční investice je u kvalitnějších modelů vyšší, ovšem následné náklady na údržbu jsou minimální. Opět jsou primárně určeny pro menší plochy. Nedisponují tak vysokým výkonem a limituje je právě výdrž baterie. Jsou však tiché, ekologické a snadno se s nimi manipuluje, nabídnou tedy vysoký komfort pro nenáročného zahrádkáře.

Motor benzinové sekačky – jaký výkon je optimální?

V případě výkonu benzinové sekačky je potřeba vnímat tento parametr komplexně. S ním totiž souvisí i další technické parametry. Samotný výkon benzinové sekačky souvisí například i se šířkou záběru a v úvahu je potřeba brát také fakt, že ne každá benzinová sekačka bude využívána ve stejném prostředí. Zpravidla platí, že čím je výkon sekačky vyšší, tím větší je i záběr. Výkon motoru se uvádí ve wattech, případně v kilowattech. Rovněž se setkáte s označením HP – Horse Power.

Motor benzínové sekačky

Benzinové sekačky jsou většinou vybaveny čtyřtaktními motory, jejichž výkon se pohybuje v rozmezí od 2 kW do 7 kW. Výhodou čtyřtaktních motorů je, že není nutné ředit benzin s olejem. Pro olej je samostatná nádrž, jeho hladinu byste měli pravidelně sledovat. Důležité je čas od času kontrolovat také svíčku zapalování. Rozlišovat je potřeba i maximální výkon motoru a provozní výkon motoru, který je podstatnější.

Při rozhodování může být nápomocen údaj o objemu motoru, který se uvádí v centimetrech krychlových. Pohybuje se obvykle na úrovni od 130 do 200 cm3. Výkon motoru ovlivňuje rychlost a plynulost pojezdu sekačky a také efektivitu sečení, protože se stará o frekvenci otáček.

A jaký výkon je optimální? Záleží na tom, na jaké ploše a v jakém terénu bude spotřebitel se sekačkou operovat. V případě větších ploch, vyššího porostu nebo členitějšího terénu s rozlohou nad 1 800 m2 doporučujeme výkon nad 3–3,2 kW. Pokud existuje předpoklad, že sekačka bude sekat většinou travnaté plochy s menší rozlohou a s nižším porostem, klidně si vystačíte i s výkonem motoru na úrovni 2–2,5 kW.

Motory Briggs & Stratton, Honda a OHV rozvod

V případě zahradní techniky, jakou jsou i benzinové sekačky, hraje motor nejvýznamnější roli. Mezi nejkvalitnější motory patří ty od výrobce Briggs & Stratton. Jde o vertikální motory, které využívá mnoho výrobců. Setkáte se s nimi u levnějších, ale hlavně u dražších modelů sekaček. V rámci testů jsou vysoce hodnoceny také motory Honda. Ty jsou však výsadou sekaček značky Honda.

Při studiu technických parametrů se můžete setkat i s označením OHV motor. Jde o speciální ventilový rozvod spalovacího motoru. Ventily jsou v tomto případě situovány v hlavě válců a vačková hřídel se nachází v bloku motoru. Protějškem je OHC rozvod – ventily i vačková hřídel se nacházejí v samotné hlavě válce. Oproti rozvodu OHV má tento rozvod menší počet součástek a má menší míru vratného pohybu. Spíše než u sekaček se s ním však setkáte v zahradních traktorech nebo v autech.

Palivová nádrž sekačky

Žádná baterie, žádný elektrický přívodní kabel. Potřebujete však benzin a olej. Právě kapacita nádrže a následně i spotřeba paliva rozhoduje o tom, jak dlouho motor setrvá v provozu. Větší nádrž je výhodou, protože palivo nemusíte dolévat tak často a na jednu nádrž posekáte větší plochu. S menším objemem nádrže existuje předpoklad, že budete sekání častěji přerušovat.

Benzinová sekačka s pohonem je podmínkou

Pojezd je funkcí, která je v případě benzinové sekačky nezbytnou podmínkou. Na základě srovnávacích testů a požadavků spotřebitelů je benzinová sekačka s pojezdem nejvyhledávanější možností ze všech druhů sekaček. Primárním důvodem je manipulace s takovou sekačkou. Motorové zahradní sekačky mají vyšší hmotnost a bez pojezdu je jejich ovladatelnost poměrně náročnou činností. Pojezd je obvykle zajišťován skrze řemenici – klínový řemen, který vede od hřídele pod skelet nad nůž sekačky.

Záběr benzínové sekačky s pohonem

Sekačka s pojezdem tedy vyžaduje také adekvátní výkon, který ovlivňuje i rychlost pojezdu. U některých benzinových sekaček je dokonce k dispozici tzv. variabilní pojezd, díky kterému můžete rychlost regulovat v jistém rozmezí (3–4 km/h). Pojezd sekačky výrazně urychluje práci a šetří vaše síly.

Šířka záběru rotační sekačky

Jak zmiňujeme i výše, tento parametr velmi úzce souvisí se samotným výkonem. Čím je výkon vyšší, tím bývá širší i záběr nože. Šířku záběru totiž určují právě rozměry nože. Ten může mít různou délku. Levnější a méně výkonné sekačky disponují záběrem okolo 30 až 40 cm. Taková šířka záběru je vhodná právě pro plochy s menší výměrou. Pokud však chcete na jeden přímý tah posekat větší plochu, záběr nad 40 cm bude rozumnější volbou. Klidně narazíte i na modely se šířkou záběru nad 50 cm. Tyto sekačky obvykle disponují solidním výkonem a jsou určeny k sečení větších ploch i s vyšším porostem.

Benzinová sekačka s nastavením výšky střihu

U benzinových sekaček je tento parametr ještě důležitější než v případě elektrických či akumulátorových sekaček. V jejich případě se nepředpokládá tak vysoká zátěž, kterou se rozumí i sečení vysoké trávy a porostu. I proto je podstatné centrální nastavení výšky střihu. Rozmezí se pohybuje od 20 až do 80 mm.

Pokud plánujete sekat opravdu vysokou trávu, kromě výkonu myslete i na to, že vysoký porost je potřeba nejprve posekat na vyšší výšku (zkrátit), teprve až pak posekat na požadovanou délku. Důvodem je to, že stonky vyššího porostu jsou silnější, větší je i hustota porostu. Motor tak pracuje při větší zátěži a je rozumnější šetřit motor samotný, stejně tak i nůž sekačky, který se může snadněji otupit.

Koš zahradní sekačky – textil, nebo plast?

Čím větší kapacita, tím lépe? U sběrných košů to platí doslova. Pokud vám rotační sekačka nabízí možnost sekat trávu a přitom ji sbírat do sběrného koše, efektivní sběr do koše s větší kapacitou je velkou výhodou. V zásadě tak vaše rozhodnutí může ovlivnit kapacita sběrného koše v rozmezí od 30 do 80 litrů. V průměru se kapacita pohybuje na úrovni 50 až 70 litrů. Největší výhodou větší kapacity je, že koš nebudete muset vyprazdňovat tak často.

Materiálem koše je obvykle plast, textil a nejčastěji jejich kombinace. Oba materiály mají své výhody i nevýhody. Pokud je koš celoplastový, v jeho prospěch hraje fakt, že působí odolněji. Je však potřeba vnímat kvalitu plastů. S košem se často manipuluje a levné plasty jsou náchylné k poškození, dražší jsou zase poměrně těžké. Nevýhodou textilních košů je právě náchylnost k roztržení, především pokud jsou využívány často. I proto je kombinace plastu a textilu zřejmě nejrozumnější alternativou.

Zajímavé funkce a možnosti zpracování trávy

Také v segmentu sekaček výrobci přicházejí s vylepšeními, vychytávkami a zajímavými funkcemi, které jsou pro uživatele velmi praktické. My vám představíme takové funkce a vlastnosti sekaček, které vám v praxi mohou být nápomocné.

Dolévání benzínu do benzínové sekačky

 • Elektrické startování – rychlé a snadné startování za pomoci tlačítka nebo otočením klíče bez nutnosti ručního startování lankem.
 • Indikátor naplnění sběrného koše – jednoduchý mechanický indikátor naplnění sběrného koše informuje uživatele o tom, že je nutné koš vyprázdnit.
 • Průměr a typ kol – větší průměr zadních i předních kol zefektivňuje pohyb sekačky a usnadňuje manipulaci s ní. Větší kola také nabídnou lepší průjezdnost v terénu. Na trhu jsou levná plastová kolečka nebo odolnější kolečka s kuličkovými ložisky a pogumováním. Vhodné i do náročnějšího terénu.
 • Boční vyhazování – díky bočnímu deflektoru lze trávu vyhazovat směrem od vás. Nemusíte tak trávu sbírat do koše, mulčovat ani využívat nebezpečnější zadní vyhazování.
 • Mulčování – funkce, kterou využívá velké množství zahrádkářů. Sečená tráva je rozsekána na maličká stébla trávy a dostává se tak mezi ostatní stébla trávy. Zároveň tato posečená tráva funguje jako hnojivo pro samotný trávník.
 • Výškově nastavitelná rukojeť – jde o prvek ergonomie, díky kterému mohou se sekačkou manipulovat nižší i vyšší uživatelé.
 • Edge cutting – jde o technologii, která umožňuje sečení podél obrubníků či plotu. Nejčastěji je skelet vybaven gumovými nebo plastovými trny.
 • Variabilní pojezd sekačky – tato funkce umožňuje nastavení rychlosti pojezdu.
 • Automatická brzda nože – nůž sekačka zastaví v okamžiku, kdy pustíte páčku spojky. Motor buď zcela zhasne, nebo zůstane běžet, ale zastaví se otáčení nože.

Nejlepší motorové sekačky mají robustní ocelový skelet

Kvalita materiálů je velmi často diskutovaným tématem. Každý majitel totiž chce, aby mu jeho sekačka sloužila ideálně navždy. Ačkoli to s velkou pravděpodobností není možné, kvalita zpracování ovlivňuje životnost sekačky ve vysoké míře. Hmotnost benzinové sekačky se pohybuje od 20 do 50 kg.

Většina benzinových sekaček má robustní ocelové šasi. Kvalitní výrobci myslí i na antikorozní úpravu a skelety kromě barevného nátěru ošetřují i ​​ochranným nátěrem, např. zinkem. Hmotnost těchto sekaček je přirozeně vyšší. Největším problémem jsou však právě plastové součásti sekaček. Někteří výrobci používají odolnější ABS plasty, jiní méně odolné, křehké plasty. Některé levné plasty poznáte už na první pohled, jiné věkem degradují a dochází k jejich poškození – lámání či praskání.

Skelet sekačky může být vyroben také ze slitiny nebo hliníku. Slitiny jsou velmi kvalitní, mají vyšší hmotnost, ale i odolnost. Hliníkové šasi je lehké, odolné vůči korozi. Životnost však oproti oceli či slitině není tak vysoká.

Nejprodávanější benzinové sekačky tlačí cenu dolů

Nabídka benzinových sekaček je vskutku rozmanitá, i proto je na trhu velká konkurence. Výrobci se v posledních letech předhánějí především v cenách svých produktů. Snaží se spotřebitelům přinést co největší hodnotu za málo peněz. Spotřebitelské chování ukazuje, že uživatelé opravdu obvykle sáhnou po cenově dostupnějších modelech, ale to, že je cena sekaček tlačena dolů, ještě neznamená, že za málo peněz koupíte požadovanou kvalitu.

Cena a kvalita benzínové sekačky

Z hlediska cenového rozpětí můžeme říct, že za levné považujeme benzinové sekačky v rozmezí od 3 500 do 6 000 Kč. Už v této kategorii koupíte sekačky s pojezdem, mulčováním nebo sběrným košem. Spokojit se budete muset se slabším motorem a nižším výkonem. Určeny jsou spíše pro méně náročné uživatele a pro menší plochy. V mnoha případech je slabinou kvalita zpracování a životnost některých materiálů.

Další kategorií jsou sekačky v cenovém pásmu od 6 000 do 10 000 Kč. Toto je nejčastější částka, kterou jsou běžní spotřebitelé ochotni za benzinovou sekačku zaplatit. V této cenové třídě opravdu najdete kvalitní benzinové sekačky s dostatečným výkonem i různými funkcemi. Zastoupení zde mají renomovaní výrobci. Pokud hledáte zlatou střední cestu, ale máte jisté nároky, v této kategorii určitě najdete svého favorita.

Nad částkou 10 000 Kč se již pohybují opravdu kvalitní kousky se širokým záběrem a výkonným motorem. Cena nejdražších rotačních sekaček se může vyšplhat i na hodnotu 20 000 Kč. V případě takovýchto sekaček můžete očekávat široké portfolio funkcí, především jde však o kvalitní zpracování, které je podmínkou dlouhé životnosti sekaček.

Sekačky VeGA, Hecht a AL-KO jsou v testech nejúspěšnější

Při výběru sekačky se opravdu není potřeba uskromnit. Odpověď na otázku, který výrobce nabízí nejlepší sekačky, nikdy nebude jednoznačná. Rozhodně však doporučujeme nesáhnout po levných sekačkách od neznámých výrobců nebo po sekačkách z bazaru. Takové investice se opravdu nemusí vyplatit.

Během našeho srovnávacího testu jsme si nastudovali parametry různých modelů a sledovali také recenze a výsledky odborných testů. Mezi nejlepší sekačky řadíme ty od výrobců Hecht, VeGA a AL-KO. Tito výrobci nabízejí široké portfolio modelů, které uspokojí i náročnější uživatele. Velmi kvalitní jsou i sekačky Stiga, Stihl a Dolmar. V rámci cenově dostupných modelů narazíte na výrobce sekaček Riwall nebo Fieldmann. Vysokou kvalitu, která je určena i pro náročnější zahrádkáře, nabídnou sekačky Husqvarna, Honda nebo Weibang.

Otázky a odpovědi – FAQ

Potřebujete pomoct s výběrem benzinové sekačky do vaší zahrady? Zůstaly vám nějaké nezodpovězené otázky nebo máte zkušenosti s některými porovnávanými zahradními sekačkami? Neváhejte nás kontaktovat a napište nám komentář. Sekci otázek a odpovědí v pravidelných intervalech kontrolujeme a aktualizujeme, abychom vám s výběrem benzinové sekačky pomohli co nejvíce.

Obecně můžeme hovořit o pravidelné údržbě po každém sečení nebo v určitých intervalech. Měli byste mít na paměti, že před sekáním je vždy potřeba zkontrolovat hladinu benzinu a oleje. Čas od času je třeba překontrolovat dotažení šroubů, vůli řemene a také vzduchový filtr. Olej v sekačce byste měli měnit vždy po zimě, kdy sekačka stála a maziva degradovala. Po každém sečení je nutné nechat motor vychladnout a následně sekačku očistit. Pokud se vám zdá, že sekačka trávu neseká na správnou délku, problémem může být ostrost nože – brousit byste ho měli alespoň jednou ročně. Případně ho vyměnit.

V tomto případě hraje roli především výkon sekačky. Pokud spotřebitel ví, že sekačka bude pracovat v náročných podmínkách, například na louce, která se nachází na svahu, případně je terén členitější, podstatné je, aby motor dokázal pracovat ve vysoké frekvenci. Doporučujeme sekačky s výkonem motoru nad 4 kW.

Dnes je v zásadě jedno, jestli sekačku koupíte přes internet, nebo v kamenné prodejně. Výběr je určitě bohatší na internetu. Výhoda kamenných prodejen spočívá v tom, že si sekačku můžete prohlédnout zblízka. Můžete si všímat kvality materiálů i dalších technických parametrů. Chcete-li nakupovat u ověřených kamenných prodejců, jako je Mountfield či OBI, chybu určitě neuděláte. Rovněž však můžete využít e-shopy jako Alza.cz, Kasa.cz či Mall.cz, kde není problém se zárukou či případnou reklamací.

V zimním období, kdy se využívání sekačky nepředpokládá, doporučujeme, abyste z nádrže sekačky odstranili zbytkový benzin (ideálně odsávačkou) a naplnili nádrž novým, čerstvým palivem. Je vhodné přidat i stabilizátor paliva, který zabrání jeho degradaci. Motor na několik minut spusťte na volnoběh, aby se palivo dostalo všude tam, kam má. Olej z nádrže neodsávejte, k jeho výměně přistupte až po zimě.

AL-KO Classic 4.66 P-A

Čtyřtaktní motor (2,0 kW) o objemu 125 cm3, záběr 46 cm, sběrný koš (plast) s kapacitou 65 litrů, výška sečení 25–75 mm.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Robustní benzinová sekačka s ocelovým šasi je určená pro středně velké zahrady. Na úvod prozradíme, že sekačka nemá pojezd, což pro někoho může být zásadní problém. Členitý – kopcovitý terén tak není prostředím, které by této sekačce vyhovovalo. Čtyřtaktní motor má výkon 2,0 kW a objem motoru je 123 cm3. Motor přenáší trochu více vibrací. Benzinová sekačka AL-KO má velmi dobrá hodnocení, i proto jsme se rozhodli spotřebiteli poskytnout náš pohled na tento produkt. V poměru ceny a výkonu sekačka rozhodně neztrácí.

Kvalita materiálů není špatná, ale stížnost směřuje k plastovému sběrnému koši a jeho uchycení. Výhrady mělo i vícero spotřebitelů. Plastové drážky nepůsobí dvakrát odolně a zároveň je potřeba koš nasazovat pod trochu nestandardním úhlem. Sběrný koš má jinak solidní objem 65 litrů, výšku střihu lze nastavit v 7 úrovních, a to od 25 do 75 mm. Koš má také praktický indikátor stavu naplnění. Tráva v koši zůstává a nikam nevypadává. Sekačka zvládne mulčování, nemá však boční vyhazování. Startovací lanko je uchyceno na rukojeti.

Se sekačkou se v prostoru velmi dobře manévruje. Důvodem je jednak ergonomická rukojeť, ale také velká kola. Vepředu s průměrem 18 cm, vzadu pak 20 cm. Tento detail velmi zřetelně napomáhá pohybu sekačky a usnadňuje manipulaci i samotnému uživateli. Jinak je konstrukce poměrně těžká, váží 28,2 kg. Spotřebitelé pozitivně hodnotili i startování sekačky, které nedělalo problém při studeném ani horkém motoru. Celkově sekačka AL-KO Classic 4.66 P-A uspokojí nároky méně náročných zahrádkářů. Doporučujeme ji spíše na rovinatý terén nebo do prostoru s překážkami. Se sekačkou se dobře manipuluje, nicméně v kopcovitém terénu by bylo bez pojezdu sečení příliš náročné, neboť není nejlehčí.

Pozitíva

Poměr cena–výkon
Velká kola
Dobré recenze

Negatíva

Bez pojezdu
Více plastových částí
Úchyt sběrného koše

Objem motoru: 123 cm3 ● Provozní výkon motoru: 2,0 kW ● Šířka záběru: 46 cm ● Pojezd: ne ● Objem sběrného koše: 65 litrů ● Výška sečení: 25–75 mm ● Počet úrovní výšky sečení: 7 ● Hmotnost: 28,2 kg

Makita PLM4628N

Čtyřtaktní motor s výkonem 1,9 kW, šířka záběru 46 cm, regulace výšky sečení v 7 úrovních (od 25 do 75 mm).

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Renomé sekaček Makita je velmi dobré. Jejich silnou stránkou je především dlouhá životnost a odolnost konstrukce. V tomto případě je Makita PLM4628N renomé svého výrobce věrná. Spotřebitelé vyzdvihují především kvalitu materiálů a solidní tah motoru. Ten má objem 140 cm3 a produkuje výkon 1,9 kW. Drobnou slabinou je jen vyšší spotřeba motoru Briggs & Stratton 500E/140. Objem nádrže je 0,47 litru a benzin je potřeba dolévat častěji. Chod motoru je kultivovaný a ve spojení s pojezdem je sečení vcelku komfortní. Pojezd má jen jeden stupeň.

Výšku sečení nastavujte centrálně a na výběr máte 7 úrovní, a to od 25 mm do 75 mm. Sběrný koš má objem 60 litrů a kombinuje plast a odolnou textilii. Sekání a sběr do koše zvládá sekačka velmi dobře. Navíc můžete také mulčovat a využít i možnost bočního vyhazování posečené trávy. Záběr nože je 46 cm, což je v dané kategorii průměr. Nůž je však poměrně robustní, výhodou je, že ho lze jednoduše demontovat a ostřit.

Startování je lankové, spotřebitelé si však nestěžovali ani při studeném či horkém startu. Pohyb se sekačkou není namáhavý. Nejen díky pojezdu, ale také dobrým řídítkům se širokým úchopem. Ta mají praktický upevňovací systém a zároveň jsou snadno sklápěcí. Pohyb v terénu však usnadňují i ​​velká zadní kola s průměrem až 28 cm, přední mají průměr 20 cm. Hmotnost celé sekačky i s košem je 32,3 kg. Makita tedy není žádný „mrňous“, ale i to je důkaz toho, že jsou použity kvalitní materiály.

Pozitíva

Spolehlivost motoru a odolnost konstrukce
Silný pohon
Boční vyhazování

Negatíva

Vyšší spotřeba paliva

Objem motoru: 140 cm3 ● Provozní výkon motoru: 1,9 kW ● Šířka záběru: 46 cm ● Pojezd: ano ● Objem sběrného koše: 60 litrů ● Výška sečení: 25–75 mm ● Počet úrovní výšky sečení: 7 ● Hmotnost: 32,3 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Sekačky

Vaše hodnocení:
(89.2%)