Benzinové řetězové pily

Nejlepší benzinové řetězové pily 2024 + recenze

V našem testu benzinových řetězových pil, ve kterém zvítězil model Stiga CS 755, najdete podrobné recenze velmi šikovných, výkonných a cenově dostupných kousků ověřených značek a také jejich srovnání. Dále jsme si pro vás připravili několik krátkých tipů na alternativní produkty, orientační přehled cen a renomovaných výrobců a nezapomněli jsme ani na podrobný návod na výběr benzinové řetězové pily a průběžně aktualizovanou tabulku nejprodávanějších modelů na portálu Heureka.cz.

Publikované: 23.06.2021
Aktualizované: 18.07.2024

Jakou benzinovou řetězovou pilu koupit?    

Pokud máte před výběrem nového zahradního nářadí ve zvyku prostudovat si každý, i ten nejmenší detail, doporučujeme, abyste si našli pár minut času na naše podrobné recenze benzinových řetězových pil, které tvoří gros našeho testu. Chápeme, že mnozí z vás upřednostňují rychlé rozhodování nebo se raději spoléhají na vlastní rozum a informace o daném produktu hledají přímo u prodejců či výrobců. Pokud patříte do této skupiny spotřebitelů, následující tabulka s motorovými pilami (vč. krátkého shrnutí jejich klíčových vlastností), které v našem testu obdržely speciální štítek, je určena právě pro vás.

Názov Hodnotenie Detail
Stiga CS 755   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
VeGA TCS2600   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Riwall RPCS 5140   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Stiga CS 755

Stiga CS 755

Benzinová řetězová pila, jmenovitý výkon 2 300 W, zdvihový objem cca 52 cm³, délka lišty 45 cm, 260 ml olejová nádrž.

Zobrazit více info

Stiga CS 755 je vhodná pro domácí i lesnické práce. Její zásadním benefitem je příznivá pořizovací cena. Pila má dostatečný zdvihový objem, odolnou a pevnou konstrukci a k zahození není ani její jmenovitý výkon.

Cenový trhák
Riwall RPCS 5040

Riwall RPCS 5040

Benzínová řetězová pila, jmenovitý výkon 2 100 W, zdvihový objem cca 49 cm³, délka lišty 40 cm.

Zobrazit více info

Riwall RPCS 5040 je benzínová řetězová pila, která je ideální na nenáročné či občasné práce kolem domu a na zahradě. Není uzpůsobená na řezání velkého množství kubíků dřeva, na druhé straně je velmi levná a má nadprůměrně výkonný motor s objemem téměř 50 cm³ a dlouhou, až 40cm lištu. Riwall RPCS 5040 má přiměřenou hmotnost, je vybavená bezpečnostní brzdou a všechny komponenty, které vyžadují pravidelnou údržbu, se nacházejí na dostupných místech.

Náš TIP
Hecht 962

Hecht 962

Benzínová řetězová pila, jmenovitý výkon 3 000 W, zdvihový objem cca 60 cm³, délka lišty 45/50 cm.

Zobrazit více info

Benzínovou řetězovou pilu Hecht 962 s nadstandardním výkonem můžete vlastnit za vskutku příznivou cenu. Jde o poloprofesionální model, který si poradí i s náročnými či častými pracemi s velkým množstvím dřeva. Motor Hecht 962 má opravdu vysoký zdvihový objem i jmenovitý výkon. Pila je vybavená dlouhou lištou a všemi potřebnými bezpečnostními prvky. K plusům patří její kvalitní provedení a vcelku dobrá ergonomie.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Aby benzinová řetězová pila zastala svou roli, musí být dostatečně výkonná, mít pevnou a kvalitní konstrukci, dobrou ergonomii i vyvážení a disponovat bezpečnostními i praktickými funkcemi, které zjednodušují její ovládání spolu s pravidelnou údržbou. Při hodnocení konkrétních benzinových pil pro nás byly prvořadé právě ty parametry, které ovlivňují vyjmenované oblasti.

Výkon motoru a skutečný výkon pily
Poměr mezi výkonem, kvalitou a pořizovací cenou
Délka lišty
Kvalita a odolnost konstrukce
Ergonomie a vyvážení
Kvalita řetězu
Bezpečnostní funkce
Funkce, které usnadňují ovládání a údržbu

Naše recenze benzinových řetězových pil vznikly na základě důkladného hodnocení a porovnání jednotlivých technických parametrů, které udávají samotní výrobci. Důležitými pro nás byly také spotřebitelské recenze na populárních portálech, jako jsou Heureka, Mall, Kasa či Alza, a na webech ověřených výrobců a prodejců, mezi něž patří např. Stihl a Husqvarna. Do testu jsme vybírali modely značek jako Hecht, Stihl, Riwall a Dolmar, u kterých není třeba pochybovat o tom, zda splňují základní bezpečnostní i funkční požadavky.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze benzinových řetězových pil

Naše recenze benzinových řetězových pil vznikaly na základě zodpovědného hodnocení technických parametrů, již zmíněných spotřebitelských recenzí a míry prodejnosti na známých internetových portálech. Při recenzování a porovnávání jsme si pomáhali i jinými nezávislými testy z tuzemska i zahraničí. Při konečném hodnocení a obsazování vítězných příček v jednotlivých kategoriích jsme neupřednostňovali žádného konkrétního výrobce či prodejce a tyto „třetí strany“ zároveň neměly na naše recenze absolutně žádný vliv.

Víťaz testu

Stiga CS 755

Benzinová řetězová pila, jmenovitý výkon 2 300 W, zdvihový objem cca 52 cm³, délka lišty 45 cm, 260 ml olejová nádrž.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Skandinávskou kvalitu v podání benzinové řetězové pily lze zpozorovat na první pohled. Kvalitně opracované a odolné plasty a masivní kovová asistenční rukojeť. Motorová pila má také výkonný dvoutaktní motor o zdvihovém objemu 52 cm3. Potěší délka lišty a několik praktických prvků, které při práci mistr ocení.

Benzínový dvoutaktní motor dodává motorové pile jmenovitý výkon až 2,3 kW. Obsah motoru je 52 cm3. Pila je vhodná pro domácí i lesnické použití i díky až 45 cm dlouhé liště. Součástí dodávky je také napínací klíč. Řetěz je vybaven automatickým mazáním (nastavitelné olejové čerpadlo). Kapacita nádrže na přimazávání je 260 ml. Motor se nezahřívá i díky speciálnímu krytu z hořčíkové oceli, který jej účinně ochlazuje. Snadno dostupný je také textilní vzduchový filtr. Maximální otáčky motoru dosahují hodnoty až 12 500 ot./min. Startování usnadňuje dekompresní ventil, který uvolní tlak ve válcích. Pomáhá primárně při studeném startu. Palivová nádrž má 470 ml, což je dostatečný objem.

Motorová pila je vybavena praktickými prvky, které při práci velmi výrazně usnadňují její používání. Řetěz pily lze napínat za pomoci bočního šroubu, který je velmi dobře přístupný. Nepřekvapí možnost aktivování sytiče při studeném startu. Obě rukojeti jsou kvalitně zpracovány a mají protiskluzový povrch. Držení je tak pohodlné a bezpečné. Z hlediska bezpečnosti nechybí brzda řetězu, která dosahuje rychlosti až 23,1 m/s. Pila je vybavena antivibračním systémem. Motorová pila má hmotnost kolem 6,6 kg. V balení naleznete také klíč na svíčku zapalování, šroubovák a pilník na řetěz.

Výkonná a kvalitní benzinová motorová pila Stiga CS 755 uspokojí nároky i náročnější kutily. Výrobce ji doporučuje pro domácí i lesnické práce. Patří do kategorie poloprofesionálního nářadí. Benzínový motor nabízí vysoký výkon díky dvoutaktnímu motoru o jmenovitém výkonu 2,3 kW. Přesto těší jeho relativně tichý chod. Konstrukce je vybavena systémem eliminace vibrací VCS. Lišta má délku až 45 cm a disponuje automatickým přimazáváním. Palivová nádrž má 470 ml a ukazatel hladiny.

Uživatelé si chválí bezproblémové startování za tepla i za studena. Pomáhá tomu i dekompresní ventil. Velice kvalitní a bezpečný úchop zaručují masivní rukojeti, zadní i přední. Dobře přístupný je také vzduchový filtr. Pozitivně hodnotíme i kvalitní zpracování a odolně působící materiály. Součástí balení je napínací klíč řetězu nebo klíč na svíčku. Celková hmotnost motorové pily i s řetězem je 8,1 kg. Stiga CS 755 patří k nejlepším benzinovým motorovým pilám v poměru ceny a výkonu.

Pozitíva

Výkon motorové pily
Kvalitní materiály – odolnost
Automatické přimazávání

Negatíva

Bez výhrad

Jmenovitý výkon motoru = 2 300 W ● Výkon motoru = 3,1 HP ● Zdvihový objem motoru = 52 cm³ ● Délka lišty = 45 cm ● Objem olejové nádrže: 260 ml ● Automatické mazání řetězu = ano ● Objem palivové nádržky = 470 ml ● Hmotnost = 6,6 kg

Cenový trhák

Riwall RPCS 5040

Benzínová řetězová pila, jmenovitý výkon 2 100 W, zdvihový objem cca 49 cm³, délka lišty 40 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Riwall RPCS 5040 je výkonná hobby benzínová řetězová pila za opravdu velmi nízkou cenu, která si však vyžádala svoji daň. Začneme pozitivy, mezi která nepochybně patří výkon motoru. Tento model je vybavený dvoutaktním motorem s výkonem 2 100 W a zdvihovým objemem 49,2 cm³. Nadprůměrná je také lišta s rozestupem 0,325", která má až 40 cm. Řetěz dosahuje rychlosti 19 m/s, což je takový „normální“ průměr.

Z hlediska výkonu Riwall RPCS 5040 dohání i podstatně dražší, dokonce i některé profesionální modely. Kde je tedy háček? Hlavně v kvalitě celkového provedení, použitých materiálech a do jisté míry i ve způsobu obsluhy.

Pila od Riwall má poměrně hodně plastových komponentů, a to přes hmotnost kolem 5,4 kg. Jako problém se ukazuje také těsnění na olejové nádržce, náročnější startování, uvolňování a rychlejší opotřebování řetězu. Ano, s pilou Riwall to momentálně nevypadá nejlépe, ale stále je tu několik pozitivních „ale“.

Jak bylo uvedené na začátku, tento kousek dosahuje výkon srovnatelný s mnohem dražšími pilami. Pořizovací cena je nejen přiměřená, ale vysloveně nízká. Navíc Riwall RPCS 5040 se netváří jako pila na náročné práce. Jde o hobby model, s nímž můžete např. ořezat větve nebo nařezat dřevo na grilování. Rozumíte správně, pokud potřebujete nářadí na přípravu palivového dřeva na celou zimu, hledejte jinde.

Pokud opomeneme už uvedené náročnější startování, samotná práce s pilou je vcelku bezproblémová. Má dobrou ergonomii i vyvážení a není nejtěžší. Jako plus vnímáme dostupnost všech prvků, které si vyžadují pravidelnou údržbu, např. svíčky nebo prachového filtru, a také jednoduché napínání řetězu.

Palivová nádržka má vcelku velký objem, který představuje 550 ml. Nádržka na olej má 260 ml. K pozitivním parametrům patří čerpadlo pro automatické mazání řetězu a funkce, pomocí které můžete nastavit spotřebované množství oleje. Z bezpečnostních prvků stojí za připomenutí účinná brzda řetězu a také antivibrační systém AVS, který snižuje přenos vibrací na rukojeť a vaše ruce. K milým detailům patří ochranné pouzdro na lištu, která je součástí „balení“.

Pozitíva

Nízká cena přiměřená kvalitě a výkonu
Nadstandardní výkon motoru
Jednoduchá údržba

Negatíva

Méně kvalitní provedení
Náročnější startování

Jmenovitý výkon motoru = 2 100 W ● Zdvihový objem motoru = 49,2 cm³ ● Délka lišty = 40 cm ● Objem palivové nádržky = 550 ml ● Objem olejové nádržky = 260 ml ● Hmotnost = 5,4 kg

Náš TIP

Hecht 962

Benzínová řetězová pila, jmenovitý výkon 3 000 W, zdvihový objem cca 60 cm³, délka lišty 45/50 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Hecht 962 je dalším kouskem z kategorie opravdu výkonných poloprofesionálních benzínových řetězových pil za velmi atraktivní pořizovací cenu. Má vysoký řezný výkon, provedení je vcelku kvalitní a nechybějí ani praktické a bezpečnostní funkce. V tomto modelu se ukrývá dvoutaktní motor se jmenovitým výkonem 3 000 W a opravdu nadprůměrným zdvihovým objemem, který představuje až 62 cm³. To je víc než v případě modelu Stihl MS 261, našeho vítěze v kategorii „Pro náročné“.

Délce lišty také nemáme co vytknout. V závislosti na tom, zda narazíte na kousek vyrobený před nebo po roce 2017, bude mít lišta 45 nebo 50 cm. Na starších modelech se nacházejí delší lišty Oregon s tlouštkou 1,3 mm, 72 články a rozestupem 3/8". Na těch novějších najdete kratší lišty s tlouštkou 1,5 mm a 64 články. Rozestup a značka zůstávají nezměněné.

Menším zklamáním je hmotnostPila váží až 6,3 kg, což je v našem srovnávacím testu nejvíc. To je zároveň jediným negativem pily Hecht 962. Celkové provedení a použité materiály hodnotíme kladně. Pila je vybavená kvalitním karburátorem WALBRO. Nechybí na ní ani dekompresní ventil, pevná zubová opěrka a velmi důležitý bezpečnostní prvek, kterým je řetězová brzda.

Z praktických vlastností stojí za uvedení automatické olejové čerpadlo. Množství spotřebovaného oleje můžete, samozřejmě, regulovat ručně. Pila Hecht 962 má šikovné odpružení, o které se starají gumové silentbloky. Posledním prvkem, který nás zaujal už při prvním pohledu, je pevná kovová rukojeť s protiskluzovou povrchovou úpravou z gumy.

Pozitíva

Výborný poměr mezi cenou a výkonem
Nadprůměrný zdvihový objem motoru
Praktické funkce a jednoduché ovládání

Negatíva

Vyšší hmotnost

Jmenovitý výkon motoru = 3 000 W ● Zdvihový objem motoru = 62 cm³ ● Délka lišty = 45/50 cm ● Hmotnost = 6,3 kg

Lacná kvalita

Stihl MS 170

Benzínová řetězová pila, jmenovitý výkon 1 200/1 600 W, zdvihový objem cca 30 cm³, délka lišty 30 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Stihl MS 170 na nás udělala opravdu dobrý dojem. V první řadě jde o zaručenou kvalitu od Stihl, v řadě druhé je tato řetězová pila přímo ideální na občasné práce na zahradě, což potvrzují i spotřebitelské zkušenosti. Tento model váží jen 4,1 kg. Je dobře vyvážený, manipuluje se s ním opravdu jednoduše a šikovné je také jeho ovládání i údržba.

Stihl MS 170 je vybavená motorem s jmenovitým příkonem 1 200 W (max. 1 600 W) a zdvihovým objemem 31,1 cm³Lišta je dlouhá 30 cm a řetěz má rozestup 3/8". Na první pohled nejde o nejvýkonnější pilu. Tato „štilka“ je na tom „hůře“ dokonce i v porovnání s naším cenovým trhákem, modelem Riwall RPCS 5040Nižší výkon dorovnává kvalitní zpracování a několik praktických funkcí. Navíc, podobně jako v případě dalších hobby modelů v našem srovnání, jde o pilu na občasné nebo nenáročné práce.

První z uvedených praktických vlastností je technologie motoru 2-MIX. V praxi jde o dvoutaktní motor s vysokým řezným a točivým momentem, širokým rozsahem otáček, nízkou produkcí emisí a podstatně nižší spotřebou paliva. Výrobce hovoří až o 20% úspoře v porovnání s jinými pilami s podobným výkonem. Tento parametr potvrzujeme my, ale i samotní spotřebitelé ve svých recenzích.

Zajímavým detailem je tzv. kompenzátor, který stojí za konstantním smícháváním paliva se vzduchem, a to i při větším znečištění vzduchového filtru. V praxi se tedy nemusíte trápit s jeho neustálým čištěním během řezání. Stihl MS 170 je vybavená pilovým řetězem Oilomatic s nižším třením a speciálními kanálky, které přenášejí olej na jeho klouby i styčné plochy řezných zubů. Řetěz je toho ostrý, kvalitní a odolný. Nechybí ani antivibrační systém, který snižuje míru vibrací přenášených na rukojeť a vaše ruce.

K mínusům musíme zařadit trochu méně kvalitní provedení. Přesněji, některé z částí pily jsou plastové. Při jejím využívání na méně až mírně náročné práce na zahradě, jako je řezání tenčích větví či příprava menšího množství dřeva na opékání, si však tohoto detailu ani nevšimnete. Naopak, plastové komponenty stojí za už uvedenou nízkou hmotností a tím, že manipulaci s pilou zvládnete, doslova, jednou rukou.  

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a výkonem
Nízká hmotnost, dobrá ergonomie a vyvážení
Nízká spotřeba paliva a produkce emisí

Negatíva

Méně odolné provedení

Jmenovitý výkon motoru = 1 200/1 600 W ● Zdvihový objem motoru = 30,1 cm³ ● Délka lišty = 30 cm ● Hmotnost = 4,1 kg

Stihl MS 261

Benzínová řetězová pila, jmenovitý výkon 3 000 W, zdvihový objem cca 50 cm³, délka lišty 37 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Stihl MS 261 se dá klasifikovat buď jako trochu slabší profesionální, nebo nadprůměrně výkonná poloprofesionální benzínová řetězová pila za velmi dobrou cenu. Je vhodná na jakékoliv práce se dřevem, tedy ořezávání stromů či keřů, přípravu palivového dřeva, nebo řezání trámů, desek a jiného materiálu na stavbu čehokoliv.

Ve Stihl MS 261 je ukrytý motor s technologií 4 kanálů a technologií 2-Mix, o které jsme hovořili i u modelu Stihl MS 170. Ve zkratce jde o opravdu silný dvoutaktní motor s podstatně nižší produkcí emisí a spotřebou paliva. Jeho jmenovitý výkon představuje 3 000 W a jeho zdvihový objem až 50,2 cm³, což je záruka reálného vysokého řezného výkonu.

Plusem je velmi jednoduché startování motoru. To zabezpečuje funkce ElastoStart, která eliminuje tzv. trhavé silové špičky při startování. Na pile najdete i klasický ventil dekomprese, který vypouští část stlačené směsi z válce, čímž opět zjednodušuje start a zároveň chrání motor před zbytečným přetěžováním.

Lišta je dlouhá 37 cm, což není nejvíc. V tomto směru ji překonal např. i náš „Cenový trhák“ Riwall RPCS 5040. Takto to však vypadá jen „na papíru“. Díky vysokému zdvihovému objemu můžete v praxi s tímto kouskem přeřezávat i opravdu hrubá polena, nebo dokonce celé kmeny. Jedním z benefitů tohoto modelu je systém mazání řetězu EmaticSTIHL, který sestává z několika komponentů, a to z vodicí lišty Ematic, pilového řetězu Oilomatic s rozestupem 0,325" a olejového čerpadla, které reguluje množství používaného oleje. Jeho spotřeba díky tomu klesá až o polovinu.

Dalším zajímavým komponentem je karburátor s kompenzátorem, který zajišťuje vysoký výkon motoru i při zanesení vzduchového filtru, a funkcí předehřívání, kterou oceníte při práci v chladném počasí. V tzv. zimním režimu je karburátor „obklopovaný“ předehřátým nasávaným vzduchem, což předchází tomu, aby zamrzl. Na pile Stihl MS 261 nechybí ani kvalitní antivibrační systém, který snižuje míru vibrací na rukojetích.

Pozitíva

Profesionální výkon za velmi dobrou cenu
Množství praktických funkcí
Nízká hmotnost a dobré vyvážení

Negatíva

Vyšší, ale přiměřená cena

Jmenovitý výkon motoru = 3 000 W ● Zdvihový objem motoru = 50,2 cm³ ● Délka lišty = 37 cm ● Objem palivové nádržky = 500 ml ● Hmotnost = 4,9 kg

Pre náročných

Stihl MS 500i

Benzinová řetězová pila, jmenovitý výkon 5 000 W, zdvihový objem 79,2 cm³, délka lišty 50 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Řetězová pila určená pro profesionální pilčíky a řezbáře, kteří mají na své nářadí nejvyšší nároky. Benzinová řetězová pila má velký objem motoru s unikátní technologií, která zaručuje obrovský výkon a vysokou akceleraci řetězu. Řetěz dosáhne rychlosti 100 km/h za 0,25 sekundy.

Model motorové pily Stihl MS 500i patří k revoluční řadě výrobce, která využívá elektronického přímého vstřikování paliva. Dávkování benzínu je řízeno senzory, které zaručují optimální spotřebu i výkon. Sofistikovaná technologie je využita v motoru o zdvihovém objemu až 79,2 cm2. Motorová pila díky unikátní technologii Injection není vybavena karburátorem, který se tím pádem nezanáší. Integrován je tlakový senzor a senzor teploty motoru, který optimalizuje provozní podmínky. Pila má také unikátní vzduchový filtr s radiálním těsněním.

Startování motorové pily usnadňuje ElastoStart technologie. Spolu s dekompresním ventilem při startování nevznikají trhavé pohyby. ElastoStart během komprese uvolňuje a zadržuje sílu pro plynulý náběh během startování. Tímto způsobem se šetří startovací mechanismus i motor. Celkový výkon motoru je 5 kW. Během 0,25 s dosáhne řetěz rychlosti až 100 km/h. Zařízení disponuje nádrží na palivo o objemu 780 ml.

Lišta s řetězem má čistý záběr 50 cm. I díky tomuto parametru není problém kácet i opravdu hrubou kulatinu. Komfort během řezání vylepšuje antivibrační systém a kvalitní ergonomické rukojeti. Úchop je velmi praktický. V přední části se nachází také bezpečnostní brzda. Zařízení má boční napínání řetězu. Což je velmi praktické pro rychlé napínání řetězu na liště i v hůře dostupném terénu. Součástí balení je kryt řetězu, návod k obsluze a brašna s nářadím pro pravidelnou údržbu.

V případě, že vám nepřekáží vysoká cena této enormně výkonné motorové pily, její koupí si rozhodně polepšíte. Stihl MS 500i patří nepochybně k profesionální zahradní technice. Pila je určena pro náročné podmínky a pravidelné využívání. Ke kácení stromů v lesích nebo v řezbářství. Disponuje výkonem až 5 kW a se zdvihovým objemem motoru 79,2 cm2 dodává řetězu maximální sílu a rychlost. Lišta s řetězem má až 50 cm. Řezání je tak velmi rychlé.

Motor využívá technologii přímého vstřikování, což zvyšuje výkon. Dávkování paliva je řízeno elektronicky. Motorová pila využívá ElastoStart, který je zárukou plynulého startování a úspornosti. Pila má také senzor tlaku a teploty. V případě přetížení tak zařízení ví, že vyžaduje odpočinek. Tento výkonný stroj není určen k občasnému využívání. Plastové kryty jsou podle některých zákazníků méně pevné. Hmotnost 6,2 kg není nejméně, ale v poměru k výkonu jde o solidní parametr. Zákazníkům se nelíbí jen vysoký výkon, ale také snadná údržba a design.

Pozitíva

Profesionální řetězová pila
Extrémně vysoký výkon
Elektricky řízené vstřikování (bez karburátoru)

Negatíva

Vysoká cena

Jmenovitý výkon motoru = 5 000 W ● Výkon motoru = 3,1 HP ● Zdvihový objem motoru = 79,2 cm³ ● Délka lišty = 50 cm ● Objem palivové nádržky = 780 ml ● Hmotnost = 6,2 kg

Další zajímavé produkty

Do našich podrobných recenzí se dostaly benzinové řetězové pily, které vynikají výkonem, kvalitním provedením či velmi výhodnou cenou. Při našem průzkumu trhu jsme však narazili i na mnoho dalších dobrých produktů, o kterých by byla škoda pomlčet. Krátký přehled jejich klíčových vlastností vám nyní přinášíme.

Prvním zajímavým produktem je Husqvarna 450. Jde o farmářskou pilu, která je vhodná i na náročnější práce. Je vybavena silným, 2 400W motorem. Lišta není nejdelší, má 38 cm, tento nedostatek však dohání vysoký zdvihový objem, který představuje 50,2 cm³. Husqvarna 450 váží jen 4,9 kg. Najdete na ní systém Smart Start® pro snadné startování a vzduchový filtr s rychloupínacími sponami. Její ovládání je jednoduché, provedení hodnotíme jako kvalitní a robustní a k nevyvratitelným benefitům patří i menší produkce emisí.

Potřebujete pilu na občasné a nenáročné práce? V tom případě vám doporučujeme model Fieldmann FZP 45016-B za opravdu nízkou pořizovací cenu. Tato pila má motor s 1 750W výkonem a zdvihovým objemem 45 cm³ a ​​lištu s nadprůměrnou délkou 40 cm. Řetěz s roztečí 325" tvoří 64 článků. Fieldmann FZP 45016-B je vybavena bezpečnostní brzdou a má celkem nízkou hmotnost. K největším minusům patří méně odolné a méně kvalitní provedení.

Hecht 45 je další řetězová pila s benzinovým motorem, kterou můžete mít za velmi dobrou cenu, přičemž podává opravdu slušný výkon. Jmenovitý příkon motoru dosahuje 2 100 W a k zahození není ani jeho zdvihový objem 45 cm³. Lišta je dlouhá 40 cm a řetěz s roztečí 0,325″ je silný 1,5 mm a má 66 článků. Hecht 45 disponuje plnoautomatickým sytičem, antivibračním systémem, bezpečnostní brzdou s průměrnou dobou zastavení 0,1 s a je vyrobena z ocele, hliníkové slitiny a pevných plastů.

Vyšší, ale přiměřená cena, vysoký výkon a kvalitní provedení, to je základní charakteristika motorové pily Stihl MS 271. Celkem 2 600W motor s technologií 2-MIX a zdvihovým objemem 50,2 cm³ je uzpůsobený k pravidelné i opravdu náročné práci. Lišta má 37 cm, což je slabší podprůměr, při řezání byste však tento detail neměli pocítit. Plusem je nižší spotřeba paliva i produkce emisí. K negativům řadíme vyšší hmotnost, která se šplhá k 6 kg.

Jako poslední ze zajímavých produktů jsme pro vás vybrali cenově dostupnou hobby řetězovou pilu AL-KO BKS 40/40. Její motor má výkon 1 500 W a objem 40,1 cm³, což je dostačující pro nenáročné práce v zahradě. Lišta je dlouhá 40 cm a řetěz dosahuje rychlosti 21 m/s. AL-KO BKS 40/40 je poměrně pevná, odolná a má dobrou ergonomii. Je vybavena automatickým mazáním řetězu, bezpečnostní řetězovou brzdou a má přiměřenou hmotnost – okolo 5 kg.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Názor na jednotlivé benzinové řetězové pily si můžete udělat i na základě jejich popularity mezi spotřebiteli. Prvním měřitelným faktorem jsou recenze či hodnocení prostřednictvím známek, druhým míra jejich prodejnosti. Informace o tom, které z benzinových pil patří aktuálně k těm nejprodávanějším na jednom z nejoblíbenějších portálů Heureka.cz, naleznete v následující tabulce.

Názov Hodnotenie Detail
Stihl MS 2615*Zobrazit produkt
Stihl MS 2515*Zobrazit produkt
Stihl MS 2715*Zobrazit produkt
Stihl MS 4625*Zobrazit produkt
Stihl MS 3115*Zobrazit produkt

Benzinová řetězová pila nesmí chybět ve výbavě žádného domácího kutila, majitele zahrady, krbu či domu s topným systémem na tuhé palivo. Je užitečná při různých stavbách a rekonstrukcích a její schopnosti využijí také tesaři či umělci, kteří tvoří ze dřeva. Přinášíme vám podrobný návod na výběr té nejlepší řetězové pily s benzinovým pohonem, která bude nejen výkonná, ale především ideální pro vaše potřeby.

Jak vybrat benzinovou řetězovou pilu

 • Typ pohonu řetězové pily
 • Rozdělení benzinových řetězových pil podle výkonu a způsobu použití
 • Délka lišty a rychlost řezu
 • Příkon a jmenovitý výkon motoru
 • Bezpečnostní funkce
 • Komfort při práci a jednoduchost používání
 • Materiály a provedení
 • Způsob údržby
 • Dostupnost servisu a náhradních dílů
 • Cena a renomovaní výrobci

Co je to řetězová pila a jakými typy pohonu může být vybavená

Přímočaré, ocasní, stacionární, okružní, pásové a na závěr královny všech pil – pily řetězové. Tento typ ručního zahradního náčiní vyniká multifunkčností a vysokým výkonem. Princip fungování řetězové pily je specifický zejména tím, že k řezání nejsou využívány nože, ale pilový řetěz či tzv. řetízek, na kterém se nacházejí hnací a spojovací články v kombinaci se zubovou drážkou.

Klasické řetězové pily jsou určené především k řezání dřeva. K práci s jinými materiály slouží různé speciální typy řetězových pil. Stejně jako u jiných typů pil (s výjimkou ručních) jsou i ty s řetězem poháněné vlastním pohonem. Na základě tohoto parametru se dělí na benzinové, kterým bude věnován náš návod i recenze, elektrické a akumulátorové. Typ pohonu se při výběru nemusí jevit jako zásadní faktor, ve skutečnosti je však klíčovým.

Benzinové řetězové pily

Benzinové řetězové pily jsou výherkyněmi v kategorii „výkon“. Jde o opravdu silné stroje, se kterými můžete řezat téměř vše, a hlavně všude. Jsou ideální pro práci na místech, kde se nenachází elektrická přípojka, tedy např. v lese. Navíc vás při práci neomezuje přívodní kabel, který může být nebezpečný. K nedostatkům benzinových pil patří vyšší hmotnost, proto nemusí být ideální pro ženy, vyšší pořizovací cena a náročnější údržba.

Elektrické řetězové pily

Elektrické řetězové pily bývají levnější, tišší, lehčí (nenachází se v nich nádržka na palivo), ale i méně výkonné. Právě proto je mnozí spotřebitelé využívají jako jakýsi doplněk k těm benzinovým. Pro lepší představu: elektrická pila v praxi nikdy nedosáhne takového výkonu jako benzinová pila se stejným příkonem/výkonem motoru. Tato alternativa je ideální na méně náročné práce, např. na řezání polen s menším průměrem. Kmen 60letého stromu však nepřeřeže.

Elektrická řetězová pila

Specifickou vlastností elektrických řetězových pil je přítomnost elektrického kabelu. V první řadě musíte být při práci extrémně opatrní. Kromě toho musíte mít po ruce elektrickou přípojku. K výhodám modelů s elektromotorem patří jednodušší údržba a nulová produkce zplodin ze spáleného benzinu a oleje.  

Akumulátorové řetězové pily

Akumulátorové řetězové pily jsou z hlediska praktické stránky kompromisem mezi elektrickými a benzinovými modely. Nemusíte je připojovat do elektřiny, jste však omezení výdrží akumulátoru. Z hlediska výkonu jde o „nejslabší“ řešení. Akumulátor jednoduše nikdy nedosáhne výkonu srovnatelného s elektromotorem nebo benzinovým spalovacím motorem. Akumulátorové řetězové pily jsou vhodné na vyloženě nenáročné práce. Určitě pro vás nebudou dostačující při řezání palivového dřeva. K přeřezání větví či tenčích desek vám poslouží dobře.

Rozdělení benzinových řetězových pil podle výkonu a způsobu použití

Pokud jste definitivně rozhodnutí, že je pro vás řetězová pila s benzinovým motorem tím pravým ořechovým, je načase, abyste jasně stanovili její hlavní využití. Podle toho, zda hledáte nářadí k občasnému přeřezání tenčích polínek, pravidelnému řezání kmenů, nebo něčemu mezi tím, se bude odvíjet směr vašeho výběru. Upozorňujeme, že následující informace jsou pouze orientační. Není totiž zcela vyloučené, že narazíte např. na hobby model za necelých 2 500 Kč, který bude disponovat motorem s nadprůměrným výkonem, objemem či rychlostí řezu.

Hobby nebo všestranné benzinové řetězové pily jsou vhodné k řezání palivového dřeva a různým druhům údržby kolem domu i na zahradě, např. ořezávání stromů a keřů. Jsou specifické:

 • nižší pořizovací cenou (do 6 000 Kč),
 • méně odolným provedením (např. přemíra plastových komponentů),
 • nižším příkonem/výkonem motoru (zpravidla do 2 000 W),
 • menším zdvihovým objemem (do cca 40 cm³),
 • kratší lištou (cca 30–40 cm),
 • menší palivovou nádržkou, a tudíž i kratší dobou provozu.

Poloprofesionální nebo tzv. farmářské benzinové řetězové pily jsou ideálním řešením do větších zahrad na středně náročné práce. Tyto modely poznáte na základě:

 • vyšší pořizovací ceny (nad 7 500 Kč),
 • kvalitnějšího provedení,
 • vyššího příkonu/výkonu motoru (mezi 2 000 a 3 000 W),
 • doplňkových praktických funkcí, jako je odpružení či systém jednoduchého startování,
 • delší doby provozu.

Farmářská benzínová řetězová pila

Profesionální nebo lesnické benzinové řetězové pily jsou určené k náročné práci v lese. Využijete je i při zpracování palivového dřeva či ořezávání stromů, jejich výkon však může být zbytečně vysoký. K základním vlastnostem profesionálních řetězových pil patří:

 • vysoká cena (nad 15 000 Kč),
 • kvalitní a extrémně odolné provedení, se kterým souvisí i vyšší hmotnost,
 • vysoký příkon/výkon motoru (nad 4 000 W),
 • délka provozu nad 7 hod.

Poslední kategorií jsou speciální benzinové řetězové pily, které mají velmi specifické využití. Patří sem např.:

 • jednoruční motorové pily pro práci v těžko dostupných prostorech,
 • vyvětvovací motorové pily na řezání ve výškách či nad vodou (jejich součástí je teleskopická tyč),
 • rozbrušovací motorové pily na ocel, kámen, beton a jiné tvrdé materiály,
 • záchranářské motorové pily, které se „dostanou“ i přes silné, tvrdé a odolné materiály, jako je ocelový plech, neprůstřelné sklo, střešní krytina či izolace.

Jak zjistit skutečný výkon benzinové řetězové pily

Skutečný výkon benzinové řetězové pily je alfou a omegou, proto mu budeme věnovat nejvíce pozornosti. Mnozí z vás se budou při výběru orientovat především podle délky lišty, popřípadě jmenovitého výkonu motoru. Omyl! Nejdůležitější informací, která hovoří o skutečném výkonu daného modelu, je zdvihový objem motoru, uváděný v centimetrech krychlových, což však neznamená, že ostatní zmíněné parametry nejsou důležité.

 • K občasnému ořezávání větví či řezání menšího množství dřeva s menším průměrem vám postačí pila s objemem okolo 40 cm³.
 • Pokud v zimě topíte pouze dřevem, teplo krbu si užíváte denně – např. z důvodu romantiky, případně si dřevo chystáte na zimní sezónu na chalupě (jinak řečeno potřebujete hodně dřeva, které si i sami zpracováváte), budete potřebovat pilu s objemem od 40 do 50 cm³.
 • V případě, že potřebujete profesionální řetězovou pilu, hledejte v kategorii motorů o objemu od 50 cm³ výše (skutečně výkonné modely mohou mít i více než 70 cm³).

Délka lišty řetězové pily

Délka lišty a rychlost řezu

Délka lišty, někdy nazývaná také jako délka meče, má přímou souvislost s výkonem té které motorové pily, i když pouze z určité části. Rozhoduje zejména o tom, jak tlustý materiál s ní můžete přeřezat. Pozor, delší lišta není zárukou vyššího výkonu, a to zejména v kombinaci s nízkým jmenovitým výkonem a zdvihovým objemem motoru.

 • Lišty do 40 cm: Najdete je hlavně na hobby modelech. Za průměr se dá označit délka 37 cm, u nejlevnějších řetězových pil se můžete setkat s pouze 30cm lištami.
 • 40–45cm lišty: Jsou typické pro poloprofesionální nebo tzv. farmářské řetězové pily.
 • Lišty nad 45 cm: Setkáte se s nimi zejména u profesionálních kousků.

Rychlost řezu nebo řetězu je udávána v metrech za sekundu. Tento parametr souvisí s tím, jakou rychlostí je takříkajíc poháněn řetízek. Jakýmsi pomyslným průměrem je u benzinových řetězových pil rychlost kolem 20 m/s. Slabší hobby pily mohou disponovat rychlostí řezu v rozmezí 15–17 m/s, ty za několik desítek tisíc pak i podstatně vyšší.

Příkon a jmenovitý výkon motoru

Jde o pouze orientační, ovšem nikoliv zanedbatelný údaj. Pila totiž při reálné práci nikdy nedosáhne výkonu, který najdete v jejím popisu, na druhou stranu se z něj dá vyčíst, o jak výkonnou pilu jde. Narazit můžete také na údaj o příkonu motoru, který se většinou téměř shoduje s jeho výkonem, nebo na údaj o výstupním výkonu, což je pouze synonymum pro stejný parametr.

 • Hobby benzinové řetězové pily mívají výkon do 2 000 W (2 kW nebo cca 2,6 HP).
 • Poloprofesionální pily zpravidla disponují výkonem od 2 000 do 3 000 W.
 • Jmenovitý výkon motoru profesionálních kousků na tu nejnáročnější práci by měl být minimálně 4 000 W.

Bezpečnostní funkce

Aby byla práce s benzinovou řetězovou pilou bezpečná, musíte s ní manipulovat opatrně a rozvážně, což je však pouze polovina úspěchu. K bezpečnosti přispívá také několik extrémně důležitých prvků, které vám zároveň docela hodně napovědí o kvalitě daného produktu. Proto vám doporučujeme, abyste si jejich přítomnost při výběru určitě ověřili.

Benzínová řetězová pila – bezpečnostní funkce

 • Nejdůležitějším bezpečnostním prvkem je bezpečnostní brzda řetězu. Její funkcí je okamžité vypnutí pily v případě jejího pádu či vyklouznutí z dlaní. Nepřehlédněte údaj o její „promptnosti“. Za maximální čas, za který brzda zastaví řetěz, se dá považovat 1 s.
 • Podobnou funkci zastává i pojistka sepnutí plynu, která pilu v případě potřeby vypne.
 • Další součástí pily, která má přímý vliv na bezpečnost, je spodní část rukojeti pod pravou, resp. vaší dominantní rukou. Ta by měla být dostatečně široká. Jen tak totiž dokáže ochránit vaše ruce při nečekaném roztržení řetězu.
 • Označení/certifikát CE je zárukou, že daná motorová pila podléhá normám EU, což znamená, že splňuje základní bezpečnostní požadavky.

Komfort při práci a jednoduchost používání

Benzinové řetězové pily nepatří k nejlehčímu nářadí. Řezání dřeva či jiného materiálu navíc může trvat i několik hodin, proto je důležité, aby se vám s tímto nářadím pracovalo co nejkomfortněji. Důležitý je také způsob ovládání.

Míra a odpružení vibrací

Vibrace přenášené na rukojeť působí přímo na vaše ruce, a tedy i celé tělo. Proto vám doporučujeme sáhnout po pile s odpružením či tzv. antivibračním systémem. Tuto funkci plní i silentbloky, např. ty z gumy. Údaj o vibracích najdete pod označením m/s2. Míra vibrací je odlišná na hlavní/základní (vyšší míra) a přední rukojeti (nižší míra). Pro lepší představu: vibrace na hlavní rukojeti na kvalitně odpružených hobby modelech se zdvihovým objemem okolo 40 cm³ se pohybuje v rozmezí 2 až 3 m/s2. U poloprofesionálních pil s objemem od 50 cm³ výše dosahuje 3 až 5 m/s2.

Ventil dekomprese

Ventil dekomprese neboli dekompresní ventil slouží k usnadnění startování. Najdete ho přímo na válci motoru, zejména u modelů s větším zdvihovým objemem, a to buď na boční, nebo vrchní straně pily. Zpravidla jde o modrý nebo černý knoflík. Po jeho stisknutí dojde k vypuštění přebytečného tlaku, což vám ušetří námahu, především pak při tzv. studeném startování pily.

Hlučnost

Informace o hlučnosti je udávána ve 2 formách: akustický tlak dB(A) a výkon dB(Lwa). Pro vás je důležitější první z těchto údajů. Bohužel benzinové řetězové pily nejsou nejtišší. V průměru dosahují 100–110 dB(A). Tato hladina hluku se dá zároveň označit za přijatelné maximum u všech hobby modelů.

Benzínová řetězová pila – výkon

Nádržka na benzin a olej

V první řadě se zaměřte na jejich objem. Příliš časté dolévání paliva a oleje na mazání řetězu je nejen nepohodlné a otravné, ale také neekonomické. Druhým důležitým parametrem je dostupnost a velikost otvorů. Všímejte si, zda je možné do nádržek na palivo olej nalít pohodlně a s co nejmenšími ztrátami.

Rukojeť

Na každé řetězové pile se nacházejí 2 rukojeti, hlavní neboli základní pro dominantní ruku a přední pro jakési přidržení pily. Zaměřte se na jejich umístění. Je důležité, aby vám „sedly do rukou“. Zanedbatelná není ani povrchová úprava, která by měla být nepochybně protiskluzová. U některých, zejména dražších modelů se můžete setkat s různými „vylepšováky“, např. vyhřívanou rukojetí, kterou oceníte v chladnější části roku.

Materiály a provedení

V první řadě si všímejte celkových rozměrů a hmotnosti řetězové pily. Hobby modely váží 2 až 8 kg, ty profi mohou být podstatně těžší. Vyberte si takový kousek, který jste schopní pohodlně udržet v rukách. Na hmotnost pily má vliv její výkon a typ použitých materiálů, tento parametr je proto do jisté míry neměnný. Nepsaným pravidlem je, že lehčí řetězové pily s dobrou ergonomií jsou jednodušší na obsluhu, proto jsou ideální alternativou pro začátečníky.

Materiály rovněž patří k velmi důležitým parametrům. Příliš mnoho plastu značí ne zrovna nejvyšší kvalitu daného modelu. Plast není vyloženě „špatný“. V první řadě snižuje celkovou hmotnost tohoto nářadí, navíc je nenáročný na údržbu. Měl by se však nacházet pouze na méně namáhaných částech pily, kterými jsou např. různé kryty.

Konstrukce pily by měla být kovová. Nejčastěji se setkáte s hořčíkem, který je dobrou volbou. Nepřehlédněte ani špičku lišty. Řetěz by měl být veden po ozubení, ne přímo po plechové části lišty.

Způsob údržby

Už po krátkém používání řetězové pily pochopíte, že jde o nářadí, které z hlediska údržby vyžaduje vcelku dost pozornosti. Abyste si ji co nejvíce zjednodušili, doporučujeme vám, abyste si předem ověřili, zda je možná výměna řetězu svépomocí, a pokud ano, tak jakým způsobem. Výměna by měla být rychlá a jednoduchá, ideálně bez nutnosti použití řady nástrojů.

Údržba benzínové řetězové pily

Podobně je to i se zapalovací svíčkou motoru. I tu byste měli zvládnout vymontovat vlastnoručně. Posledním důležitým komponentem, který vyžaduje pravidelnou péči, je prachový/vzduchový filtr motoru. Ověřte si jeho kvalitu, ale také to, zda je k němu dostatečně snadný přístup.

Dostupnost servisu a náhradních dílů

Dostupnost servisu, pozáruční servis a záruka jsou dalšími důležitými faktory. Je určitě dobré, pokud výrobce nabízí bezplatnou opravu pily během určité doby po jejím zakoupení. Pokud byste sáhli po kousku bez tohoto „bonusu“, určitě si ověřte dostupnost autorizovaných servisů. Nestačí, že existují. Měly by se nacházet na takovém místě, na které můžete pilu reálně odnést. Upozorňujeme, že i ten nejkvalitnější model potřebuje alespoň čas od času kompletní generálku.

Náhradní díly, ale zejména jejich dostupnost na našem trhu – to je další věc, na kterou je třeba myslet ještě před nákupem pily. Věnujte této oblasti pár minut času. Prohlédněte si nabídku e-shopů samotného výrobce, ale i prodejců či autorizovaných servisů.

Ani levné benzinové řetězové pily nemusejí být špatnou volbou

Ceny benzinových řetězových pil se odvíjejí od jejich výkonu, délky lišty, poměru mezi těmito dvěma parametry a jejich celkové kvality. Důležitou roli hraje samozřejmě i popularita konkrétní značky. Dalším velmi důležitým faktorem je kategorie, do které daná pila patří, tedy zda jde o hobby, poloprofesionální, nebo profesionální model.

K nejlevnějším řetězovým pilám s benzinovým pohonem patří hobby modely, které můžete vlastnit již od 1 800 Kč. Ty dražší stojí do 5 000 Kč. Při koupi poloprofesionálního modelu se připravte na pořizovací cenu v rozmezí 5 000 až 25 000 Kč. Cena nejvýkonnějších profesionálních benzinových pil začíná na 20 000 a končí na více než 50 000 Kč.

Tato cenová rozpětí jsou pouze orientační, zároveň vám dokážou hodně napovědět o skutečné kvalitě daného produktu. Při našem průzkumu trhu jsme totiž narazili na mnohé tzv. bezejmenné kousky, které výkonem překonávaly profesionální řetězové pily od renomovaných výrobců. V čem je háček? Většinou v kvalitě použitých materiálů a odolnosti jednotlivých funkčních komponentů či samotné konstrukce.

Stihl, Husqvarna, Stiga, Dolmar a Hecht nabízejí kvalitu

Benzinové motorové pily najdete v nabídce mnoha výrobců. My jsme si pro vás připravili malý přehled těch populárních a ověřených, jejichž produkty jsou běžně dostupné i na pultech českých prodejen.

S čistým svědomím vám můžeme doporučit benzinové řetězové pily Stihl. Tento výrobce nabízí několik samostatných výkonnostních tříd za různou, zpravidla vyšší cenu. Disponují různými pokrokovými technologiemi, např. M-Tronic, 2-MIX či řetězovou brzdou QuickStop Super, jsou vyrobené z kvalitních materiálů, mají dlouhou životnost a vysoký výkon.

Za bezpečnou koupi můžeme nepochybně označit i řetězové pily Husqvarna. I v tomto případě máte na výběr modely na občasné používání za cca 5 000 až 10 000 Kč, pily poloprofesionální za cenu kolem 12 000 Kč nebo profi kousky za 25 000 a více Kč. O jejich kvalitě a výkonu asi není třeba pochybovat.

Benzinové řetězové pily Stiga jsou levnější alternativou. Jejich cena se pohybuje v rozmezí 4 000 až 10 000 Kč. V nabídce tohoto výrobce najdete „slabší“ hobby, ale i opravdu výkonné farmářské pily. Podobné jsou benzinové řetězové pily Dolmar. Jde o výrobce, který nabízí kvalitní, výkonné a cenově dostupné modely ideální k nenáročným až středně náročným pracím, ale i přípravě palivového dřeva. Mezi spotřebitelsky přívětivé patří i benzinové řetězové pily Hecht. Jde o známou a kvalitní značku, kterou vám můžeme jen a jen doporučit. Z hlediska ceny jde o jakousi zlatou střední cestu.

S tématem renomovaných výrobců a prodejců souvisí i „původ“ dané pily. Opatrní byste měli být zejména v případě asijských produktů. V lepším případě vám bude během trvání záruky vyměněn kus za kus, dostupnost náhradních dílů je však v našich končinách téměř nulová. Problémem je také jejich kvalita a životnost. Jistotou jsou výrobky z Evropy, případně Ameriky, samozřejmě od některého z renomovaných výrobců.

Otázky a odpovědi – FAQ

Prostudovali jste si naše recenze i návod, ale stále nemáte zcela jasno v tom, jaký typ benzinové pily je ideální právě pro vaše potřeby? V tom případě neváhejte a své otázky nám zanechte v diskuzi pod článkem. Na všechny z nich se vám pokusíme odpovědět v co nejkratší době.

Narazit na „šikovné“ prodejce, kteří nabízejí „značkovou“ řetězovou pilu za „extra výhodnou cenu“, bohužel není ničím neobvyklým. Pokud nechcete naletět na takovýto podfuk, zaměřte se na několik detailů, v první řadě na design. Renomovaní výrobci využívají různé ochranné prvky, loga či jiné drobnosti, na základě kterých originál poznáte už z dálky. Dalším tipem je návod k použití. Všímejte si zejména kvality jeho překladu do češtiny, případně slovenštiny. Různé zkomoleniny a školácké chyby nejsou dobrým znamením.

To, které ochranné prvky použijete, je jen na vás. Z našeho pohledu byste si měli pořídit dostatečně pevnou obuv, která vás ochrání před případným úrazem při pádu pily. Stejně důležité jsou pracovní, ideálně certifikované ochranné rukavice a brýle, které můžete nahradit přilbou s ochranou obličeje. Při práci s řetězovou pilou je vhodné oblečení, které zakrývá celé tělo. Na škodu nejsou ani sluchátka či speciální špunty do uší.

Kromě výše uvedených ochranných prvků vám doporučujeme, abyste si pořídili brusky nebo tzv. pilníky na řetězové pily, které slouží k nabroušení řetězu. Pokud je nebudete mít po ruce, neděje se nic strašného. Řetízek odnesete do servisu. Vlastnoruční broušení je však méně náročné z časového i finančního hlediska. K praktickému příslušenství patří přenosný vak, držák a pouzdro na lištu, k tomu nezbytnému pak provozní kapaliny. Jednoho dne budete samozřejmě muset přistoupit i k nákupu nového řetězu.

Dolmar PS-420 SC

Benzínová řetězová pila, jmenovitý výkon 2 200 W, zdvihový objem cca 42 cm³, délka lišty 38 cm, přířez do 325 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Dolmar PS-420 SC patří mezi tzv. farmářské, tedy poloprofesionální benzínové řetězové pily. Je vhodná na jednodušší, ale i náročnější řezací práce, proto ji můžeme doporučit i těm, kteří topí dřevem a toto palivo si připravují vlastnoručně. Pila od Dolmar je vybavená 2 200W motorom se zdvihovým objemem 42,4 cm³.

Lišta sice není nejdelší, ale ani nejkratší. Má 38 cm, což je příznačné spíše pro hobby modely, ale v praxi s ní dřevo přeřežete do tlouštky kolem 40 cm, konkrétně, při 45° úhlu zvládne přeřezat obrobky s průměrem do 325 cm. Lišta je zároveň téměř stejně dlouhá jako v případě dražší pily Stihl MS 261. Řetěz má rozestup 0,325" a tlouštku 1,3 mm. Výkon řetězové pily Dolmar je opravdu vysoký a navíc v poměru k pořizovací ceně ho hodnotíme jako velikánské pozitivum.

Dalším benefitem tohoto modelu je jeho nízká hmotnost, má pouze 4,9 kg, a šikovné konstrukční řešení. Pila je velmi dobře vyvážená a v rukách „sedí“ výborně. Materiály jsou odolné, kvalitní, pevné a mají dlouhou životnost. Blok motoru je vyrobený z hořčíkové litiny, což je záruka kvality, na pile navíc nenajdete téměř žádné plastové prvky.

Bezpečnostní a praktické funkce benzínové řetězové pily od Dolmar hodnotíme na jedničku. Díky pružinovému systému EasyStart na optimalizované řízení motoru, který splňuje funkci ventilu dekomprese, ho nastartujete velmi jednoduše. Pila je navíc vybavená i funkcí Memory Power Ignition (MPI) pro jednoduchý opětovný start.

Zajímavý je také systém Touch and Stop. V praxi jde o ovládání pomocí 1 páčky, kterou můžete spustit tzv. studený start, samotné řezání nebo pilu zastavit. Na pile dále najdete třídílnou odstředivou spojku, která zefektivňuje přenos síly na řetěz, olejové čerpadlo, které je možné nastavit tak, aby takříkajíc nemazalo řetěz při volnoběhu, a systém ocelových pružin na tlumení vibrací. Z hlediska bezpečnosti oceňujeme řetězovou brzdu SafetyMatic, která reaguje opravdu pohotově. V souvislosti s řetězem nás potěšil i systém na jeho beznástrojové napnutí a řetězové kolo umístěné z vnější strany, což podstatně zjednodušuje samotnou montáž.

Pozitíva

Poměr mezi cenou, výkonem a kvalitou
Nízká hmotnost a dobré vyvážení
Kvalitní a odolná konstrukce

Negatíva

Trochu kratší lišta

Jmenovitý výkon motoru = 2 200 W ● Zdvihový objem motoru = 42,4 cm³ ● Délka lišty = 38 cm ● Objem palivové nádržky = 480 ml ● Objem olejové nádržky = 280 ml ● Hmotnost = 4,9 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(92.6%)