Šnekové odšťavňovače

Nejlepší šnekové odšťavňovače 2024 + recenze

Odšťavňovače ovoce a zeleniny jsou dnes velmi populární kuchyňské spotřebiče. Výběr odšťavňovače má svá úskalí a vybrat ten nejlepší odšťavňovač může být poměrně náročné. My jsme v úvahu brali několik atributů, které se staly také předmětem našeho hodnocení šnekových odšťavňovačů. Zpracovali jsme kompletní recenze těchto odšťavňovačů a určili jsme také vítěze. Na základě srovnání se stal v našem testu nejlepším šnekovým odšťavňovačem G21 Gracioso, který sice patří mezi dražší modely, ale disponuje vysokým výkonem, vynikající výtěžností šťávy a unikátním designem. Připravili jsme také stručný návod, který vám pomůže se ve výběru lépe zorientovat.

Publikované: 10.01.2022
Aktualizované: 28.03.2024

Jaký šnekový odšťavňovač koupit?

Tlakové, resp. hřídelové odšťavňovače možná neohromí takovou rychlostí přípravy a vysokým výkonem jako odstředivé odšťavňovače, ale mají jiné silné stránky, které spočívají především ve vysoké efektivitě odšťavňování. Šnekové nebo také hřídelové odšťavňovače se považují za vyšší level odšťavňování a obvykle se jedná o větší investici. Ne všichni spotřebitelé se však chtějí výběrem zabývat a raději sáhnou po ověřené kvalitě. V takovém případě můžete nahlédnout do naší tabulky, kde kromě vítěze najdete i další alternativy, například levný odšťavňovač nebo naše doporučení.

Názov Hodnotenie Detail
G21 Gracioso   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Sencor SSJ 4041   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Klarstein Fruitberry   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
G21 Gracioso

G21 Gracioso

Horizontální šnekový odšťavňovač s příkonem 200 W, 70 ot./min., průměr plnicího otvoru 7,5 cm, objem nádoby na šťávu 1 000 ml.

Zobrazit více info

Horizontální odšťavňovač ovoce a zeleniny s tichým elektromotorem a výkonem 200 W. Odšťavňovač pracuje rychlostí 70 ot./min. Je vybaven univerzálním nerezovým sítkem a odolným keramickým šnekem. Zařízení se nepřehřívá a nepřenáší žádné teplo. Plnicí otvor je široký 75 mm. Přístroj se ovládá dotykovými tlačítky. Údržba je poměrně nenáročná, obtížněji se čistí jen plastové plnicí hrdlo. Materiály jsou kvalitní a odolné. Silnou stránkou je především vysoká výtěžnost šťávy.

Cenový trhák
Sencor SSJ 4041

Sencor SSJ 4041

Vertikální šnekový odšťavňovač s příkonem 400 W, 60 ot./min., průměr plnicího otvoru 7,5 cm, objem nádoby na šťávu 800 ml.

Zobrazit více info

Spotřebitele zaujme především nízkou pořizovací cenou. Kromě toho nabízí i dostatečný výkon, a sice 400 W. Odšťavňování je navzdory tomu pomalejší a přístroj při procesu odšťavňování vyžaduje i přestávky (15 min. v zátěži). Vertikální odšťavňovač Sencor se snadno myje. Komponenty však nejsou vhodné do myčky nádobí. Zařízení je vybaveno i systémem AntiDrip. Přístroj se ovládá pomocí otočného regulátoru. Nerezová úprava dodává odšťavňovači eleganci.

Náš TIP
Klarstein Fruitberry

Klarstein Fruitberry

Vertikální šnekový odšťavňovač s příkonem 400 W, 60 ot./min., průměr plnicího otvoru 8,5 cm, objem nádoby na šťávu 1 000 ml.

Zobrazit více info

Německý odšťavňovač je skvělou volbou z hlediska poměru ceny a výkonu. Výtěžnost je na vysoké úrovni díky pomalému odšťavňování rychlostí 60 ot./min. Odšťavňovač si poradí i s kořenovou zeleninou. Občasné ucpávání způsobují většinou bobulové plodiny (hrozny, rybíz…). Nádoby na šťávu i odpad mají objem 1 000 ml. Vertikální odšťavňovač Klarstein je kvalitně zpracovaný. Nerezové sítko je odolné a velmi jemné. Zařízení má široký plnicí otvor – až 85 mm.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Při hodnocení spotřebičů vycházíme z předem určené metodologie testování. Ta obsahuje konkrétní vlastnosti či parametry, které spotřebitele zajímají nejvíce a při výběru hrají nejdůležitější roli. Také v úvahu bereme i výsledky testů, které byly realizovány spotřebitelskými organizacemi. Spotřebitele, kteří si chtějí dopřát 100% ovocnou či zeleninovou šťávu, zajímají parametry výkonu a hodnota výtěžnosti, která vám napoví o tom, kolik šťávy odšťavňovač odšťaví z určitého množství plodů.

Neméně důležitým parametrem je náročnost údržby, a to se týká především čištění. Ta je u šnekových odšťavňovačů náročnější než u odstředivých modelů. Jedním z parametrů, které souvisí s používáním, je ovládání odšťavňovače a jeho obsluha. S tím přímo souvisí i objemy nádob – na šťávu a odpad. Z kvalitativního hlediska je třeba se zaměřit na kvalitu materiálů. Spotřebitelé si také všímají rozměrů odšťavňovačů a hluku, který odšťavňovače produkují.

Výkon a počet otáček
Výtěžnost
Náročnost údržby
Ovládání a obsluha
Rozměry a hmotnost
Kvalita materiálů
Hlučnost

Při výběru konkrétních modelů je důležité to, aby byly dostupné na našem trhu. Proto jsme dostupnost ověřovali u několika prodejců jako jsou Mall.cz, Kasa.cz, Alza.cz nebo Datart.cz. Také jsme čerpali z databáze portálu Heureka.cz. Do našeho výběru se dostaly dobře známé a renomované značky – šnekové odšťavňovače Sencor, ETA, G21, Sana, Catler, Klarstein nebo Concept. Závisí také na spotřebiteli samotném a také u hodnocených modelů vždy berte v úvahu osobní preference, aby přístroj naplnil vaše očekávání.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze šnekových odšťavňovačů

Vybírali jsme z nejlepších hřídelových odšťavňovačů, které jsou na našem trhu dostupné. Náš průzkum trhu trval více než 50 hodin, a kromě recenzovaných modelů jsme vybrali také několik dalších, které jsou v našem širším výběru. Zakládáme si na tom, aby naše recenze byly nezávislé a objektivní. Proto nebyl během porovnávání upřednostněn žádný tlakový odšťavňovač. Hodnotili jsme je na základě dostupných informací, parametrů a praktických zkušeností zákazníků. Na základě toho jsme určili silné stránky a slabiny odšťavňovačů.

Víťaz testu

G21 Gracioso

Horizontální šnekový odšťavňovač s příkonem 200 W, 70 ot./min., průměr plnicího otvoru 7,5 cm, objem nádoby na šťávu 1 000 ml.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Horizontální odšťavňovač určený ke každodennímu používání. G21 Gracioso zvládne vysokou zátěž a také si poradí s tvrdší, kořenovou zeleninou. Silný motor disponuje také zpětným chodem, což zabraňuje ucpávání. Nerezové sítko a keramický šnek jsou rovněž odolné. Ovládání probíhá za pomoci dvou dotykových tlačítek. Velmi moderně působící hřídelový odšťavňovač zaujme designem a tichým chodem.

Tento model zvládne díky příkonu elektromotoru 200 W a 70 ot./min. připravit chutnou ovocnou/zeleninovou šťávu pro celou rodinu. Plnicí otvor je široký 7,5 cm, a potraviny tak nemusíte krájet na zbytečně malé kousky. Rovněž má praktickou bezpečnostní záklopku. Keramický šnek se o vše postará sám a při pomalých otáčkách dostane z potravin maximum šťávy. Keramická hřídel nepřenáší žádné teplo, šťáva tak obsahuje všechny potřebné živiny. G21 Gracioso zvládne odšťavnit i mrkev, celer, bylinky, listovou zeleninu či řepu. Nerezové provedení působí elegantně a maximálně hodnotně. Celá konstrukce váží 5,5 kg.

Plastová nádoba na šťávu o objemu 1 litr má také rukojeť. Součástí příslušenství je nádoba na dužinu a pěchovadlo. Ovládací panel na zadní straně přístroje má dvě dotyková tlačítka. Jedno na zapnutí/vypnutí, zatímco druhým aktivujete nebo deaktivujete zpětný chod. Údržba je z našeho pohledu nenáročná, stačí zmáčknout tlačítko se zámkem, šnek se uvolní, vysune se pracovní část a stačí vše opláchnout pod teplou tekoucí vodou. Nerezové sítko i keramický šnek jsou zcela demontovatelné. Plastové hrdlo je odnímatelné, ale trochu obtížněji se myje, především pokud v něm zaschnou potraviny. Jedná se však o malý nedostatek.

Výkonný horizontální odšťavňovač výrobce G21 si svojí kvalitou a vysokou úrovní výtěžnosti získal řadu příznivců. Elektromotor s příkonem 200 W se nepřehřívá. Nás zaujal nejen výkonem a schopností zpracovat i tvrdou, kořenovou zeleninu včetně řepy, ale také moderním designem a ovládáním. Ovládání dotykovými tlačítky je jednoduché a jedním tlačítkem aktivujete také zpětný chod. Zákazníci si pochvalují i tichý chod a široký plnicí otvor. Součástí příslušenství je i pěchovadlo a také odpadní nádobka.

Pozitíva

Vysoká výtěžnost a kvalita šťávy
Tichý a plynulý chod – nepřehřívá se
Poměr kvality a ceny

Negatíva

Obtížnější mytí hrdla

Typ: horizontální šnekový odšťavňovač ● Příkon: 200 W ● Počet otáček: 70 ot./min. ● Objem nádoby na šťávu: 1 000 ml ● Průměr plnicího otvoru: 7,5 cm ● Hmotnost: 5,5 kg

Cenový trhák

Sencor SSJ 4041

Vertikální šnekový odšťavňovač s příkonem 400 W, 60 ot./min., průměr plnicího otvoru 7,5 cm, objem nádoby na šťávu 800 ml.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Cenově dostupný šnekový odšťavňovač značky Sencor. Pomalým odšťavňováním docílí toho, že z potravin dostane maximum šťávy. Větší výtěžnost zaručuje i nerezové mikrosítko. Vertikální konstrukce odšťavňovače působí robustně. Některé plasty nejsou nejodolnější, avšak nerezová úprava dodává zařízení elegantní design. Je třeba dávat pozor na přehřívání elektromotoru. Vzhledem k výkonu je odšťavňovač vhodný spíše k méně častému používání.

Navzdory nízké ceně elegantně působící tlakový odšťavňovač Sencor nabídne běžnému spotřebiteli dostatečné parametry. Výkon elektromotoru 400 W budí pozornost. Dokáže produkovat až 60 ot./min. a pomalým odšťavňováním extrahuje šťávu do nádoby o objemu 800 ml. Sběrná nádoba na dužinu má stejný objem. Díky nerezovému mikrosítku je efektivita ještě vyšší. Hlučnost nás nijak neobtěžovala. Motor však potřebuje přestávky, výrobce uvádí, že je potřeba přístroj vypnout po 15 minutách odšťavňování. Šťáva obsahuje minimum pěny, vlákniny a dužiny je ve šťávě více.

Ovládání probíhá za pomoci otočného regulátoru. Samozřejmostí je také zpětný chod. Údržba je nenáročná. Vzhledem ke křehčím plastům komponenty nedoporučujeme mýt v myčce nádobí. Jinak je jednoduše rozložitelný. Zařízení je vybaveno i bezpečnostní pojistkou proti nechtěnému zapnutí. Platforma má protiskluzové nožičky. Celý přístroj váží 4,15 kg. Někteří zákazníci také uvádějí častější poruchy elektromotoru. Klidně se však může jednat o problémovou výrobní řadu.

Jde o levný odšťavňovač výrobce, který se na třídu cenově dostupných spotřebičů dlouhodobě orientuje. Šnekový odšťavňovač je určený primárně k odšťavňování citrusových plodů a ovoce. Elektromotor se rychleji přehřívá, proto výrobce doporučuje 15minutové intervaly. Ve srovnání s hřídelovým odšťavňovačem G21 Gracioso je výtěžnost menší. Zákazníci však chválí snadnou údržbu a také poměrně tichý chod. Naopak pomalejší odšťavňování je daní za menší otáčky. Kvalita materiálů rovněž neohromí, ale vzhledem k nízké ceně jde o přiměřené zpracování.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Jednoduchá demontáž a čištění
Systém AntiDrip

Negatíva

Pomalejší odšťavňování
Kvalita materiálů – méně odolný mechanismus
Rychlejší přehřívání

Typ: vertikální šnekový odšťavňovač ● Příkon: 400 W ● Počet otáček: 60 ot./min. ● Objem nádoby na šťávu: 800 ml ● Průměr plnicího otvoru: 7,5 cm ● Hmotnost: 4,15 kg

Náš TIP

Klarstein Fruitberry

Vertikální šnekový odšťavňovač s příkonem 400 W, 60 ot./min., průměr plnicího otvoru 8,5 cm, objem nádoby na šťávu 1 000 ml.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Za účelem získání maximálního množství živin z ovoce a zeleniny je k dispozici právě vertikální odšťavňovač Klarstein Fruitberry. Doporučujeme jej i vzhledem k poměru ceny a výkonu. Plnicí otvor je dostatečně široký, elektromotor pracuje s dostatečným výkonem a problémem není ani nečekané přehřívání. Potěší také kvalitním zpracováním a nerezovou úpravou.

Maximálně funkční odšťavňovač ovoce a zeleniny Klarstein je rovněž designovým spotřebičem. Výrobce nešetřil na nerezových prvcích a odolných plastech. Vertikální konstrukce je dobře rozebíratelná a také se dobře čistí. Silný výkon odšťavňovači dodává elektromotor s příkonem 400 W. Při 60 ot./min. si poradí i s kořenovou zeleninou či tvrdším ovocem. Výtěžnost je na dobré úrovni, nerezové sítko se však častěji ucpává. Spotřebitelé jako problémové plodiny uvádějí  hrozny, jablka či brusinky. Problémem je to, že mikrosítko je extrémně jemné, což je sice velké plus, ale zároveň také minus.

O dobré výtěžnosti svědčí i malé množství odpadu. Odšťavňovač má dvě oddělené nádoby na šťávu a dužinu. Obě mají objem 1 000 ml. Plnicí otvor je široký až 85 mm, což vám ušetří čas, který byste jinak strávili krájením potravin. Přístroj má bezpečnostní pojistku a protiskluzové nožičky. Klarstein patří mezi velmi tiché odšťavňovače a rozhodně vám jeho akustický projev nebude vadit ani při delším chodu.

Zařízení z dílny německého výrobce pracuje tiše a velice spolehlivě. Občas vás překvapí ucpané sítko, především pokud odšťavňujete bobulové plodiny (hrozny, brusinky, rybíz apod.). S tímto typem plodin si lépe poradí horizontální odšťavňovač G21 Gracioso. Se spotřebiteli se však shodujeme na tom, že kvalita zpracování je vzhledem k dostupné ceně na velmi dobré úrovni. Vertikální odšťavňování je rychlejší a výkon odšťavňovači nechybí. Ve vícero spotřebitelských testech byl šnekový odšťavňovač Klarstein hodnocen velmi pozitivně. Velkorysý je i průměr plnicího otvoru – 85 mm.

Pozitíva

Kvalitní zpracování (ocel) a design
Široký plnicí otvor
Dostatečný výkon

Negatíva

Častější ucpávání

Typ: vertikální šnekový odšťavňovač ● Příkon: 400 W ● Počet otáček: 60 ot./min. ● Objem nádoby na šťávu: 1 000 ml ● Průměr plnicího otvoru: 8,5 cm ● Hmotnost: 4,9 kg

Lacná kvalita

Concept LO 7065

Vertikální šnekový odšťavňovač s příkonem 240 W, 60 ot./min., průměr plnicího otvoru 7,5 cm, objem nádoby na šťávu 1 000 ml.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

V našem srovnávacím testu se nachází také perfektní varianta z hlediska poměru ceny a výkonu. Tlakový odšťavňovač Concept je cenově dostupný a zároveň výkonný model. Potěšil nás vysokou úrovní výtěžnosti i kvalitním zpracováním. Výsledné šťávy jsou trochu hustší než obvykle, avšak jejich výživnost je vysoká. Těší nás také nenáročná údržba a snadná demontáž.

Kvalita odšťavňovače se skrývá především ve výtěžnosti šťávy. Faktem je, že šťávy jsou hustší a obsahují vyšší podíl dužiny, a tudíž i vlákniny, ale překážka to určitě není. V případě citrusů je šťáva dostatečně vodová, dužina však někomu může vadit. Součástí balení jsou tři nerezová sítka s různým průměrem dírek, záleží proto na vás, kolik dužiny odšťavňovač propustí. Můžete tak připravit čerstvou šťávu, smoothie nebo pyré. Ucpávání je vzácné. K dispozici je také zpětný chod. V mnohém připomíná odšťavňovač Klarstein Fruitberry, který má podobné parametry i cenu.

Proces odšťavňování je rychlý. Elektromotor má příkon 240 W a extrakce šťáv probíhá při 60 ot./min. Chod je navíc velmi tichý, což ocení především lidé, kteří odšťavňují brzy ráno. Nádoby na odpad i šťávu jsou externí a mají objem 1 000 ml. Výpustné hrdlo má i systém AntiDrip. S přístrojem se díky váze 3 kg dobře manipuluje a problémem není ani jeho uskladnění. Přístroj se jednoduše demontuje, a to včetně plnicího hrdla, jehož průměr činí 75 mm. Mytí a údržba jsou proto nenáročné.

Cenově dostupný a zároveň velmi kvalitní odšťavňovač od českého výrobce Concept. Vertikální šnekový odšťavňovač Concept LO 7065 spojuje kvalitu a výkon. Vysokou výtěžnost potvrzují i ​​recenze zákazníků. O kvalitách nás přesvědčila i kvalita zpracování a až tři nerezová sítka v balení, která určují množství propuštěné dužiny. Šťávy jsou však vždy hustší. Nádobky na šťávu a dužinu jsou sice o něco „labilnější“, ale celkově je v dané cenové třídě provedení na dobré úrovni. Odšťavňovač je také tichý, nepřenáší vibrace a ani rychlost odšťavňování nepatří k nejhorším. Připravovat lze i ořechová másla.

Pozitíva

Poměr ceny a kvality
Tichý a výkonný elektromotor
Řada pozitivních referencí

Negatíva

Hustější šťáva – nemusí vyhovovat každému

Typ: vertikální šnekový odšťavňovač ● Příkon: 240 W ● Počet otáček: 60 ot./min. ● Objem nádoby na šťávu: 1 000 ml ● Průměr plnicího otvoru: 7,5 cm ● Hmotnost: 3,0 kg

Pre náročných

Hurom H200

Vertikální šnekový odšťavňovač s příkonem 200 W, 43 ot./min., objem nádoby na šťávu 400 ml.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Jedná se o prémiový model v segmentu šnekových odšťavňovačů. Využívá speciální mechanismus bez nutnosti používání nerezového sítka. V zátěži setrvá i více než 30 minut. Odšťavňuje nízkými otáčkami s vysokou výtěžností a minimem odpadu. Potraviny sám krájí a následně přesouvá do odšťavňovací komory. Zařízení je rovněž tiché a kompaktní.

Pokud potřebujete mít doma rychlý, výkonný a efektivní odšťavňovač a nevadí vám si za kvalitu připlatit, Hurom H200 můžeme jen doporučit. Příkonem 200 W a 43 ot./min. nijak zvlášť nezaujme, ale vysoká výtěžnost a maximální efektivita jsou rozhodně obdivuhodné. Motor navíc vydrží v zátěži více než půl hodiny, nepřehřívá se a je velmi tichý. Samotný mechanismus odšťavňování je technologicky nejvyšší třídou v daném segmentu. Hurom H200 je považován za revoluční novinku.

Díky velké násypce můžete do horní komory vkládat velké kusy ovoce, nerezový nůž ovoce či zeleninu sám nakrájí a následně se potraviny z násypky přesunou do odšťavňovací komory, která se postará o extrakci šťáv. Použít jej můžete i k výrobě ořechového másla (arašídy, mandle…). Nevyužívá žádná nerezová sítka, jako například odšťavňovač Klarstein Fruitberry, která by se ucpávala. Množství dužiny, které přístroj propouští, určují dva štěrbinové filtry. Můžete tak regulovat, jak hustou šťávu vlastně chcete. Výpust má i systém AntiDrip. Integrovaná nádoba na šťávu má objem 400 ml. Ke kvalitě materiálů a údržbě nemáme výhrady. Demontáž je jednoduchá, rychlá a čištění nenáročné.

Model Hurom je profesionální odšťavňovač, který se vyznačuje nejen vysokým výkonem, ale také velmi efektivně řešeným odšťavňovacím mechanismem. Navzdory vyšší hmotnosti (6,5 kg) se jedná o kompaktní zařízení vyrobené z odolných materiálů a BPA plastů. Hurom neobsahuje žádné sítko, které by se ucpávalo, což je velkým plusem. Snadno se myje i skládá. Automatické krájení a následné automatické odšťavnění je pouze důkazem propracované technologie. Šetří tak spoustu času. Zákazníky však primárně odrazuje vyšší pořizovací cena.

Pozitíva

Vysoký výkon a maximální výtěžnost
Dokáže automaticky nakrájet potraviny
Jednoduché skládání a čištění (bez sítka)

Negatíva

Vysoká cena
Pozor na přezrálé potraviny (ucpávání)

Typ: vertikální šnekový odšťavňovač ● Příkon: 200 W ● Počet otáček: 43 ot./min. ● Objem nádoby na šťávu: 400 ml ● Průměr plnicího otvoru: - cm ● Hmotnost: 6,5 kg

Sana Juicer EUJ-707

Horizontální šnekový odšťavňovač s příkonem 200 W, 70 ot./min., objem nádoby na šťávu 1 000 ml.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Během průzkumu trhu jsme nevynechali ani jeden z nejprodávanějších odšťavňovačů na českém trhu. Tento model je velmi oblíbený a má nespočet pozitivních recenzí. Výhodou je jeho multifunkčnost, protože kromě kvalitní šťávy můžete připravit také smoothie, těstoviny nebo kvalitní ořechové máslo. Součástí příslušenství jsou síta s různou jemností. Elektromotor má skvělý záběr a soustavný tlak se postará o dokonalé odšťavnění ovoce i zeleniny.

Přestože odšťavňovač nikdy plnohodnotně nenahradí kuchyňského robota, Sana Juicer EUJ-707 je něco mezi. Dokonalá ovocná či zeleninová šťáva je samozřejmostí díky výkonu 200 W a 70 ot./min. Šnekový odšťavňovač zpracovává potraviny pod soustavným tlakem. Hrdlo se šnekem jsou poměrně úzké a díky tomu je odšťavňovač vhodný na citrusy, jablka, bylinky či listovou a kořenovou zeleninu. V balení jsou až tři sítka určená k přípravě šťávy, smoothie nebo pyré – příkrmu. Šťáva se nezahřívá, a obsahuje tak všechny náležité živiny. Nízká rychlost odšťavňování někomu nemusí vyhovovat, avšak vysoká hodnota výtěžnosti je nesporná.

Lisováním přes jemné nebo hrubé síto docílíte toho, že šťáva obsahuje požadované množství dužiny. Součástí příslušenství je také zatlačovací zátka i kartáč na čištění. Údržba je jednoduchá a demontáž rychlá, všechny komponenty stačí umýt v teplé vodě. Hřídelový odšťavňovač však můžete použít také k výrobě těstovin nebo jako zmrzlinovač. Multifunkčnost je velkou výhodou. Skleněná nádoba na šťávu má objem 1000 ml. Nám, ale i spotřebitelům se líbí také design odšťavňovače Sana. Horizontální konstrukce se snadněji skladuje. Provedení je velmi kvalitní a působí hodnotně.

Navzdory vyšší ceně patří horizontální odšťavňovač Sana k nejprodávanějším modelům. Vysokou výtěžností lze srovnat s prémiovým šnekovým odšťavňovačem Hurom H200, který je však ještě dražší. Kvalita se ukazuje na kvalitě šťávy. Potraviny můžete lisovat přes jemné nebo hrubé síto podle toho, kolik dužiny chcete. Výrobce dodává i nástavec na přípravu ořechového másla nebo zmrzliny. Sana tak funguje i jako zmrzlinovač nebo kuchyňský robot na výrobu těstovin (tři nástavce na těstoviny). Odšťavňovač Sana je vyroben z kvalitních plastů – BPA free.

Pozitíva

Řada pozitivních hodnocení
Multifunkční využití – zmrzlinovač, výroba těstovin…
Tichý chod a rychlé čištění

Negatíva

Vyšší cena
Menší průměr plnicího hrdla

Typ: horizontální šnekový odšťavňovač ● Příkon: 200 W ● Počet otáček: 70 ot./min. ● Objem nádoby na šťávu: 1 000 ml ● Průměr plnicího otvoru: - cm ● Hmotnost: 5,7 kg

Další zajímavé produkty

Vždy se snažíme spotřebitelům přinášet co nejvyšší kvalitu. Není ovšem možné zpracovat recenze celé nabídky na trhu. Proto jsme vybrali další odšťavňovače ovoce a zeleniny se šnekovým mechanismem, které nás během průzkumu trhu zaujaly. Šnekové odšťavňovače nabízejí širší využití a zároveň pracují velmi pomalu a potichu. Zaujaly nás však i další atributy. Pokud jste si dosud nevybrali, možná vás zaujme některý z následujících přístrojů. Zpracovali jsme také krátké popisy, které vám pomohou získat základní informace. Pokud jste si z hřídelových odšťavňovačů nevybrali, druhou možností jsou odstředivé odšťavňovače, které jsme porovnávali také.

Velmi zajímavou volbou je pomalý odšťavňovač Catler JS 8011. Překvapí vás perfektní kvalita materiálů a celkově provedení, také inovativní dotykové ovládání. Na zadní straně jsou dotyková tlačítka, pomocí kterých zvolíte způsob odšťavňování – samostatně pro zeleninu, tvrdé potraviny nebo režim pro přípravu sorbetu. V balení jsou také tři nerezová sítka pro optimální poměr šťávy a dužiny. S výkonem 200 W a rychlostí odšťavňování 30 ot./min. dostanete výsledný produkt nejvyšší kvality. Důkazem toho jsou i pozitivní hodnocení.

Celokovový šnekový odšťavňovač Angel 8500 řadíme k profesionálním modelům. Nejen kvalitním provedením, ale také výtěžností, a to díky dvěma hřídelím, které využívá k odšťavňování. Elektromotor má výkon 180 W a odšťavňování probíhá rychlostí 82 ot./min. Během odšťavňování nejsou nutné žádné přestávky. Horizontální konstrukce je skladnější, přestože odšťavňovač váží až 12 kg. Bez problémů můžete vyrábět i ořechová másla. Součástí balení je nádoba na šťávu i na dužinu.

Philips HR 1888 je šnekový odšťavňovač s rychlostí odšťavňování 100 ot./min., ale díky tomu zachovává ve šťávě vysoký obsah živin. Motor má výkon 150 W a v zátěži je velmi tichý. Zařízení má také AntiDrip systém. Materiály působí odolně. Odšťavňovač si poradí také s většími kusy ovoce. Nádoba na dužinu i na šťávu mají objem 1 000 ml.

Do širšího výběru jsme vybrali také model odšťavňovače Sana Juicer EUJ-828. Jedná se o dražší model s výkonem 150 W a rychlostí odšťavňování 43 ot./min. Sana dokáže odšťavnit všechny druhy ovoce i zeleniny. Poradí si také s kořenovou zeleninou či bylinkami. Součástí balení je nástavec pro výrobu sorbetu nebo zmrzliny. Vertikální hřídelový odšťavňovač je vybaven dvojicí sítek pro regulaci obsahu dužiny. Tlakový odšťavňovač je vybaven také AntiDrip systémem a zpětným chodem. Údržba je velmi jednoduchá a rychlá.

Mezi šnekovými odšťavňovači nemůže chybět ani model Bosch MESM 731. Odšťavňovač nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. Elektromotor o výkonu 150 W má dostatek síly a v procesu odšťavňování je velmi tichý. Rychlost odšťavňování je 55 ot./min. Zařízení se snadno čistí. K regulaci obsahu dužiny slouží tři nerezová sítka - jemná, hrubá, sorbet. Zařízení má také funkci DripStop. Součástí balení je kniha receptů.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Jak vybrat kvalitní odšťavňovač? Může být cena určujícím parametrem? Co se týče samotných elektrických odšťavňovačů s hřídelovým mechanismem odšťavňování, tak ano, cena může být do jisté míry předpokladem vyšší kvality. Spotřebitele však často láká právě nízká cena, která nemusí být vždy garancí kvality. V takovém případě sáhněte raději po nejprodávanějších modelech odšťavňovačů, neboť máte k dispozici alespoň více názorů zákazníků. Pokud hledáte odšťavňovač na citrusy, není nutné sáhnout po profesionálních modelech. Má-li si odšťavňovač poradit s kousky řepy nebo bylinkami, vyplatí se do přístroje investovat. Které modely jsou nejprodávanější, to vám prozradí naše tabulka.

Názov Hodnotenie Detail
G21 Gracioso5*Zobrazit produkt
Brawo Life B-3655*Zobrazit produkt
Concept LO-70655*Zobrazit produkt
Bosch MESM731M5*Zobrazit produkt
Sencor SSJ 40705*Zobrazit produkt

Šnekové odšťavňovače může spotřebitel najít i pod pojmem tlakové, šnekové nebo hřídelové odšťavňovače. Všechny názvy vycházejí z principu mechanismu a jeho fungování, který tyto odšťavňovače využívají. Existují dva typy tohoto mechanismu - vertikální nebo horizontální, v obou případech je však přístroj velmi efektivní. Na rozdíl od odstředivých odšťavňovačů „šneky“ odšťavňují pomaleji, ale výtěžnost šťávy je několikanásobně vyšší. I proto jsou oblíbené především u sportovců a lidí, kteří si na kvalitní šťávu i s dužinou potrpí. Hřídelové odšťavňovače jsou zároveň tišší, neboť pracují při nízkých otáčkách. Abyste věděli, které parametry je třeba při výběru sledovat, přečtěte si náš návod.

Jak vybrat šnekový odšťavňovač

 • Mechanismus odšťavňování
 • Typy šnekových odšťavňovačů
 • Příkon elektromotoru a výtěžnost
 • Objem nádob
 • Ovládání a obsluha
 • Materiály a rozměry
 • Hlučnost
 • Cena a renomovaní výrobcovi

Jak funguje šnekový odšťavňovač?

Suroviny nemele, nekrájí ani neseká. Ovoce a zeleninu zpracovává za pomoci tlaku - lisováním. Hlavní roli přitom sehrává otočný hřídel, tzv. šnek. Následně rozdrcené suroviny ještě protlačí přes sítko nebo filtr a maximalizuje tak nejen množství šťávy, ale také obsah vitamínů a minerálů. Výhodou je, že se šťáva lisováním nezahřívá a má plnohodnotný obsah živin. Obecně mají tyto odšťavňovače vyšší úroveň výtěžnosti. Šťáva je hustší, neboť obsahuje více procent vlákniny. Přítomnost dužiny však nemusí vyhovovat každému, záleží tedy na vaší osobní preferenci.

Tím, že během lisování nedochází k tvorbě vzduchových bublin, lze šťávu déle skladovat a neoxiduje tak rychle. Šťávu tak klidně můžete skladovat v chladu 24 až 48 hodin. U některých hřídelových odšťavňovačů je doba používání limitována. Ačkoli motor pracuje při nižších otáčkách, využívá soustavného tlaku a elektromotor se může přehřívat. Doba provozu může být stanovena litry odšťavené šťávy nebo časovým limitem. Výrobci většinou uvádějí, kdy je třeba přístroji dopřát přestávku. Určené jsou primárně na odšťavňování ovoce a zeleniny.

Skvěle si poradí i s bobulovinami, listovou, kořenovou zeleninou nebo bylinkami. Narazit můžete také na modely, které dokážou fungovat jako mlýnek na maso, poslouží k výrobě těstovin nebo jako zmrzlinovač. Přestože jsou šnekové odšťavňovače univerzálnější zařízení, nesnažte se je používat jako náhradu za kuchyňský robot.

 • Vysoká úroveň výtěžnosti
 • Zachování všech živin
 • Odšťaví všechny druhy plodin
 • Kvalitní šťáva – delší doba trvanlivosti
 • Nižší hlučnost
 • Větší rozměry
 • Pomalejší odšťavňování
 • Vyšší cena
 • Složitější údržba

Horizontální nebo vertikální šnekový odšťavňovač

V obou případech je hlavním funkčním prvkem otočný hřídel a jediným rozdílem je jeho umístění. Oba druhy však mají vysokou výtěžnost, pracují se stejným výkonem, stejným množstvím otáček a jsou i podobně hlučné. Vertikální odšťavňovač je na skladování o něco náročnější, neboť konstrukce směřuje do výšky.

Vertikální šnekový odšťavňovač

Při výběru hraje roli fakt, co budete nejčastěji odšťavňovat. Vertikální odšťavňovač si snadno poradí s bobulovinami, horizontální odšťavňovač zase s listovou a kořenovou zeleninou či bylinkami. Horizontální odšťavňovač se lépe rozebírá a čistí. Vertikální je zase v procesu odšťavňování o něco rychlejší a umožňuje odšťavňovat větší množství potravin současně, je však třeba dávat pozor na ucpávání. U horizontálních odšťavňovačů je riziko ucpávání nižší.

Absolutním specifikem v dané kategorii jsou dvouhřídelové odšťavňovače. Ty mají dva otočné „šneky“ a z hlediska výtěžnosti dosahují maxima. Jde o nejdražší druhy odšťavňovačů v poměru k ceně a výkonu, a tak stojí za uvážení, zda je taková investice rentabilní. Tato zařízení jsou těžší, větší a čištění je náročnější. Rovněž se více přehřívají.

Nižší výkon, víc kvalitní šťávy

Hlavním úkolem odšťavňovačů je dostat z potravin maximum šťávy. Výtěžnost je tedy jedním z hlavních parametrů, který při výběru odšťavňovače musíte sledovat. Nejvíce vám koneckonců prozradí praxe. Tento parametr se může odvíjet i od výkonu šnekového odšťavňovače. Na rozdíl od vysokého výkonu odstředivého odšťavňovače, se výkon elektromotoru pohybuje u hřídelových modelů na úrovni od 150 až do 500 W. Výtěžnost je však o polovinu vyšší. Jak je to možné?

Otáčky hřídelových odšťavňovačů jsou mnohem nižší oproti tisícům až desítkám tisíc otáček odstředivých zařízení. „Šneky“ se pohybují rychlostí od 50 ot./min. až po 150 ot./min. Pomalejší odšťavňování má za následek soustavné působení většího tlaku na potraviny, díky čemuž dochází k odšťavnění většího množství šťáv a menšímu množství odpadu. Díky nižším otáčkám elektromotoru je i proces odšťavňování násobně tišší.

Nenechte se splést příkonem spotřebičů. V případě odšťavňovačů by se mohlo jevit, že lepší a efektivnější jsou právě odstředivé odšťavňovače. Není tomu tak. Vyšší příkon v tomto případě je zavádějícím údajem a rozhodujícím je samotný mechanismus odšťavňovače.

Plnící otvor a nádoba na šťávu

Průměr plnícího otvoru určuje, jak velké kusy potravin můžete odšťavňovat. Ideální průměr plnícího hrdla je 6 až 8 cm. Menší plnicí otvory jsou typické pro méně výkonné odšťavňovače, aby nedošlo k ucpávání nebo rychlému přehřívání. Dnes už neplatí, že by šnekové odšťavňovače měly menší plnící otvor než zbytek segmentu. Existují dokonce modely, kde můžete vkládat celé mandarinky, menší jablka nebo jiné plodiny. Výhodou většího otvoru je, že nemusíte potraviny krájet na menší kousky a šetříte tak čas. Menší otvor znamená práci navíc.

Šnekový odšťavňovač – plnící otvor

Objem nádoby na šťávu se může pohybovat od 0,5 litru až po 3 litry. Nádoba na šťávu je externí, není tedy součástí konstrukce. Na rozdíl od odstředivých odšťavňovačů je i nádoba na dužinu většinou mimo tělo přístroje. Objem této sběrné nádoby je většinou totožný s objemem nádoby na šťávu. Ideální je, aby byla kapacita nádoby na šťávu alespoň 1 litr a více. Jako sběrnou nádobu můžete využívat i misky nebo jiné nádoby, jelikož dužina jde mimo přístroj a můžete ji použít při přípravě jiných pokrmů (koláče, pyré...).

Zpětný chod, ovládací prvky a údržba

Ovládání odšťavňovače není žádná věda. Pokud je přístroj správně složen a vše je na svém místě, spustíte ho po připojení do sítě stisknutím jednoho tlačítka nebo pootočeným otočného regulátoru. Inovací mohou být dotyková tlačítka nebo přítomný displej. Setkat se můžete ještě s funkcí zpětného chodu. Ten umožňuje změnit směr, kterým se hřídel pohybovala. Uvolní se tak zaseknuté kusy ovoce a proces odšťavňování se zefektivní.

Dále můžete natrefit na AntiDrip systém, což je ovládací prvek týkající se výpusti šťávy. Jedná se o malou záklopku, která mechanicky uzavře výpusť a tím pádem šťáva nekape mimo nádobu na šťávu.

Čištění šnekových odšťavňovačů je náročnější. Na údržbu jsou nejméně náročné odstředivé odšťavňovače. Sítko i šnek doporučujeme mýt ručně, ačkoli někteří výrobci umožňují mytí těchto komponentů v myčce nádobí, stejně jako jiné komponenty. Součástí balení bývají také čistící kartáče, které jsou určeny primárně k čištění nerezového sítka

Kvalita materiálů a rozměry

Kvalitný odšťavovač by mal byť zostrojený z kvalitných materiálov, ktorých odolnosť bude na určitej úrovni. Najdôležitejším prvkom je mechanizmus. Šnek, resp. hriadeľ by mal byť z odolnej ocele (nerez, zliatina) alebo keramiky. Telo býva zväčša vyrobené z plastov, ktoré by mali byť zdravotne nezávadné, aby odolávali kyselinám ovocných štiav. Kvalita plastov je takisto rôzna, ideálne by však malo ísť o odolné ABS plasty s označením BPA (bez toxínov). Najkvalitnejšie šnekové odšťavovače majú telo celokovové. Aj lacnejšie odšťavovače sú už dnes vybavené nerezovými sitkami alebo odolnými sitkami z mikrosieťoviny.

Kvalitní odšťavňovač by měl být sestrojen z kvalitních materiálů, jejichž odolnost bude na určité úrovni. Nejdůležitějším prvkem je mechanismus. Šnek, resp. hřídel by měl být z odolné oceli (nerez, slitina) nebo keramiky. Tělo bývá většinou vyrobeno z plastů, které by měly být zdravotně nezávadné, aby odolávaly kyselinám ovocných šťáv. Kvalita plastů je rovněž různá, ideálně by však mělo jít o odolné ABS plasty s označením BPA (bez toxinů). Nejkvalitnější šnekové odšťavňovače mají tělo celokovové. I levnější odšťavňovače jsou již dnes vybaveny nerezovými sítky nebo odolnými sítky z mikrosíťoviny.

Plastový šnekový odšťavňovač

Velikost a hmotnost šnekového odšťavňovače závisí na několika okolnostech. Vertikální odšťavňovače jsou pro skladování náročnější. Jejich hmotnost je také vyšší. Horizontální odšťavňovače sice nejsou o nic lehčí, na trhu jsou však i kompaktnější modely a obecně se taková konstrukce snáze skladuje. Je fakt, že šnekové odšťavňovače by spíše měly mít své stabilní místo v kuchyni, protože se dá předpokládat, že spotřebitel bude takové zařízení pravidelně využívat.

Hlučnost odšťavňovače

Odšťavňovače s hřídelovým mechanismem jsou poměrně tiché kuchyňské spotřebiče. Na rozdíl od odstředivých odšťavňovačů pracují při nízkých otáčkách. Příkon motoru je také nižší. Pokud tedy nechcete sousedy v paneláku budit brzy ráno odšťavňováním, určitě je tento druh zařízení lepší alternativou.

Levný hřídelový odšťavňovač má své nedostatky

Ne vždy se vyplatí řídit cenou, ale do jisté míry vám dokáže napovědět o kvalitě. Ceny šnekových odšťavňovačů jsou vyšší než v případě „odstředivek“. Je to daň za kvalitnější a výživnější šťávu, kterou získáte. My jsme během průzkumu trhu narazili i na levné odšťavňovače. I ty nabídnou vyšší úroveň výtěžnosti, ale mají své nedostatky.

Levný šnekový odšťavňovač můžete hledat v kategorii od 1 500 do 3 000 Kč. Už to je příznak toho, že hřídelové odšťavňovače jsou dražší. Takové spotřebiče každopádně nabídnou absolutní základ. Výkonnostně se možná vyrovnají i dražším modelům, ale kvalita materiálů je citelně nižší. Předpokladem je, že samotný mechanismus není tak kvalitní.

Opravdovou kvalitu, která většině spotřebitelů stačí, začíná na hranici 3 700 Kč a dívat se můžete i po modelech do 7 500 Kč. Zde se už opravdu dočkáte vysoké úrovně výtěžnosti, kvalitních materiálů, odolného mechanismu a bát se nemusíte ani přehřívání elektromotoru.

Celokovové odšťavňovače s nejvyšším výkonem se pohybují na hranici 11 000 Kč a více. Jedná se o profesionální zařízení, která disponují vysokou kvalitou materiálů, odolností a také lákavým designem. Nejmodernější šnekové odšťavňovače dokážou dokonce potraviny samy nakrájet a následně odšťavnit.

Odšťavňovače Sencor a Klarstein zaujaly spotřebitele

V segmentu kuchyňských spotřebičů není nikdy nouze o konkurenci, a ukázal to i náš průzkum trhu. Na trhu jsou desítky výrobců odšťavňovačů. Na základě referencí spotřebitelů však doporučujeme sáhnout po ověřených značkách, které mají své stabilní renomé. I v jejich nabídce naleznete levnější i prémiové modely odšťavňovačů.

Spotřebitelé jsou velmi spokojeni s odšťavňovači Sencor, ale také Concept. Německou kvalitu představují odšťavňovače Klarstein. Těch na trhu sice není mnoho, ale v poměru ceny a kvality splní nároky většiny zákazníků. Vysokou kvalitou se prezentují také odšťavňovače G21 nebo Sana. Mezi šnekovými odšťavňovači má své zástupce Tefal i Bosch. Prémiovou kvalitu představují odšťavňovače Hurom.

Otázky a odpovědi – FAQ

Chcete se poradit s odborníky? Potřebujete pomoci s výběrem? Není vám jasný některý z parametrů? Neváhejte nás kontaktovat nebo nám zanechte komentář v diskusi. Sekci otázek a odpovědí pravidelně kontrolujeme a odpovídáme na dotazy zákazníků co nejdříve. Máte-li se šnekovými odšťavňovači vlastní zkušenosti, budeme rádi, pokud se podělíte o vaše názory. Můžete tak pomoct i ostatním spotřebitelům.

Obecně má výrobce Delimano vcelku solidní renomé a jeho produkty často splňují kritéria většiny zákazníků. Záleží však vždy na tom, jaké nároky má samotný spotřebitel. Konkurence na trhu je vysoká, ale odšťavňovače Delimano lze považovat za cenově dostupná zařízení, která splní nároky běžného spotřebitele.

Na bylinky a listovou zeleninu je vhodný právě šnekový odšťavňovač. Odšťavňovač funguje na bázi lisu, a proto si poradí i s takovými potravinami. Přestože bylinky nepatří mezi často odšťavňované suroviny, odstředivé odšťavňovače bylinky a listovou zeleninu jen nasekají a uvolní se tak minimum šťávy. Naopak za pomoci hřídelového odšťavňovače se soustavným tlakem při nízkých otáčkách uvolní větší množství šťávy a odpad následně obsahuje mnohem menší množství zbytkové šťávy. Výtěžnost je tak mnohem vyšší než u jiných typů odšťavňovačů. Šnekové odšťavňovače jsou také vhodnější na bobuloviny či na kořenovou zeleninu.

I při odšťavňování existují potraviny a plodiny, které k odšťavňování nejsou zcela vhodné. Mezi takové plodiny patří i banány, neboť obsahují vysoké množství škrobu a šťávu z nich nelze ve vyšší míře získat. Většinou se používají k výrobě kaší nebo pyré. K tomuto účelu není třeba kupovat odšťavňovač, postačí vám i klasický smoothie maker. Mezi potraviny, které k odšťavňování nejsou vhodné patří také brambory, avokádo, papája, mango, datle či fíky. Opět je lepší z nich připravovat kašovité příkrmy.

Rozdíly mezi těmito šnekovými odšťavňovači nejsou ani zdaleka tak výrazné, ačkoli je jejich konstrukce na pohled poměrně odlišná. A to je právě jeden z největších rozdílů, hlemýžď ​​– šnekový mechanismus je umístěn v odlišné poloze. Oba odšťavňovače se vyznačují totožnou výkonností, počtem otáček, neliší se výrazněji ani ve výtěžnosti a efektivitě odšťavňování. Přeci jen však profesionální odšťavňovače využívají vertikální systém odšťavňování. Ten je o něco efektivnější a poradí si lépe i s některými druhy potravin – peckové ovoce, malvice, borůvky, maliny, ostružiny a jiné bobuloviny. Záleží také na tom, co budete častěji odšťavňovat. Horizontální šnekové odšťavňovače jsou zase lepší na bylinky, listovou či kořenovou zeleninu. Pokud bychom měli rozhodnout, horizontální šnekové odšťavňovače jsou o trochu lepší z hlediska efektivity práce a možností využití. Jsou zároveň méně náročné na čištění a skladování.

Slovník pojmů/Důležité pojmy

 • DripStop – je systém, kterým mohou být vybaveny odstředivé odšťavňovače. Úkolem tohoto systému je zabránit odkapávání šťávy z výpusti poté, co proces odšťavňování skončil a odšťavňovač je vypnutý. Výpustný otvor se uzavře a zbytkové kapky šťávy nekončí na kuchyňské lince. 
 • Automatické krájanie – ofesionální hřídelové odšťavňovače vám šetří čas tím, že do nich můžete vložit velké nebo dokonce celé kusy ovoce. Přístroj po spuštění potraviny nakrájí a následně pomalým mačkáním odšťáví. Jedná se o funkci prémiových odšťavňovačů.
 • Reverse/zpětný chod – de o jednu z přídavných funkcí, kterou však nemusí být vybaveny všechny šnekové odšťavňovače. Přístroj dokáže aktivovat zpětný chod hřídele a může být nápomocný v případě zaseknuté potraviny. Zpětným chodem se potraviny uvolní, změní polohu a proces odšťavňování může pokračovat.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Odšťavňovače

Vaše hodnocení:
(91.4%)