Postřiky proti plevelu

Nejlepší postřiky proti plevelu 2024 + recenze

Boj s plevelem v zahradě, předzahrádce či na příjezdové cestě se každou sezónu jeví jako nekončící. Faktem však je, že se na našem trhu nachází několik herbicidů, které tohoto rostlinného škůdce dokážou účinně eliminovat. TestMagazín se tentokrát soustředil na to, které postřiky proti plevelu účinkují nejvíce. Vítězem testu se z herbicidních přípravků stal postřik Roundup Klasik PRO. Jde o totální herbicid a jeho výhodou je jednoduchá aplikace a vysoká účinnost při likvidaci plevelů. Přípravků na hubení plevelů je opravdu mnoho, které patří mezi nejlepší?

Publikované: 14.07.2021
Aktualizované: 03.04.2024

Jaký postřik proti plevelu koupit?

Chcete se co nejrychleji zbavit plevele a hledáte účinný herbicid? Zde je náš výběr postřiků na plevel, který vzešel z našeho srovnávacího testu. Přečíst si můžete také krátké charakteristiky, abyste okamžitě věděli, jak postřik funguje, jaké jsou jeho výhody a zda je vhodný ke konkrétnímu použití. Důležité je především všímat si toho, které postřiky jsou selektivní a které naopak ne. Nemusíte číst kompletní recenze níže, svým výběrem TOP 3 produktů vám ušetříme čas i peníze.

Názov Hodnotenie Detail
Kaput Green   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Roundup Klasik PRO   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Agro Dicotex   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Roundup Klasik PRO

Roundup Klasik PRO

Neselektivní herbicid vhodný na plevel v chodnících a nezemědělské půdě, účinná látka glyfosát.

Zobrazit více info

Jeden z nejznámějších totálních herbicidů proti plevelu s účinnou látkou gylfosát. Postřik na plevel má systémový mechanismus působení – zasáhne rostlinu přes listy nebo stonek a proniká až do kořenového systému. Je určený na příjezdové cesty, chodníky či zámkové dlažby. Prezentuje se rychlým a spolehlivým účinkem už do 10 dnů od aplikace.

Cenový trhák
Floraservis Bofix

Floraservis Bofix

Selektivní herbicid na okrasné trávníky, travnatá hřiště a sportoviště, účinné látky klopyralid, fluroxypyr.

Zobrazit více info

Jde o selektivní herbicid vhodný k odstraňování plevele z trávníku a travnatých ploch – sportovišť. Obsahuje dvě účinné látky: klopyralid a fluroxypyr. Výhodou je široké spektrum účinnosti, neboť likviduje řadu jednoletých i víceletých plevelů včetně svlačce rolního nebo pastýřské kapsičky. Velikost 1l balení je zhruba na 2 000 m2.

Náš TIP
Kaput Green

Kaput Green

Neselektivní herbicid na plevel v orné půdě, sadech a vinicích, účinná látka glyfosát.

Zobrazit více info

Nástupce známého postřiku proti plevelu Fondo. Jde o totální, neselektivní herbicid, který však lze používat na orné půdě s obilovinami, řepkou olejnou či kukuřicí, a to 14 dní před jejich sklizní. Postřik má systémový účinek. Využíván je nejen v zemědělství, ale i na zámkové dlažby či chodníky. Výhodou je i rychlý účinek (již po 7 až 10 dnech).

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Při volbě hodnocených parametrů hraje přirozeně největší roli účinnost postřiku proti plevelu. Úkolem herbicidů je vyhubit plevel a zabránit jeho dalšímu šíření, resp. růstu. Některé postřiky dlouhodobě prokazují vysokou účinnost, i proto jsme provedli průzkum trhu a čerpali primárně ze zkušeností spotřebitelů. Praktické zkušenosti jsou v tomto případě nejdůležitější. Důležitou roli hraje i mechanismus působení. Rozhodovala nejen úroveň účinnosti, ale také jednoduchost aplikace (použití) a také vydatnost. To znamená poměr množství a objemu zneškodněného plevele na jednu dávku postřiku. To, které parametry jsme hodnotili, si můžete prohlédnout v naší grafice níže.

Efektivita postřiku
Mechanismus působení
Jednoduchost aplikace
Vydatnost dávkování

Postřiků proti plevelu je na trhu velké množství. Na trhu naleznete biologické, chemické nebo více či méně agresivní herbicidy. Liší se i podle toho, k čemu je daný postřik určený – postřik na plevel v bramborách, trávě, zelenině či v zámkové dlažbě. Existují i alternativní – domácí způsoby boje proti plevelu, ovšem voda s octem nikdy nebude tak účinná jako laboratorně vyvinutý herbicid. Vždy je nutné i správné použití postřiku na plevel, opomenout nelze ani období aplikace a případný časový odstup od první dávky postřiku. Důležité je také správné dávkování. Doporučení výrobců je potřeba vždy respektovat. Mezi renomované výrobce postřiků na plevel patří Roundup, Floraservis, AgroBio Opava či společnost Agro. Průzkum trhu jsme realizovali prostřednictvím databáze cenového srovnávače Heureka.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze postřiků na plevel

Pokud se plevele v zámkové dlažbě neumíte zbavit a došla vám trpělivost, účinný herbicid je ideální možností. V našich recenzích naleznete produkty renomovaných výrobců. Důvodem však není žádná reklama. Naše recenze jsou nezávislé a vybírali jsme postřiky na plevel, které dosáhly požadovaných výsledků. Vycházeli jsme z recenzí zákazníků, analyzovali jsme však i složení postřiků a mechanismus jejich působení. Důraz jsme kladli na svou metodiku testování a připravili jsme recenze postřiků na plevel, které najdete na českém trhu.

Víťaz testu

Roundup Klasik PRO

Neselektivní herbicid vhodný na plevel v chodnících a nezemědělské půdě, účinná látka glyfosát.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Postřik proti plevelu Roundup Klasik PRO patří do skupiny totálních herbicidů. To znamená, že není vhodný pro zemědělské plochy s plodinami či výsadbou. Nelze ho aplikovat do záhonů, zahrad s plodinami či květy ani do skalek nebo přímo na trávník. Jde o systémový herbicid, který se aplikuje na zelenou část rostlin. Rostlinu účinně zasáhne látka glyfosát (tato látka není toxická), která přes zelené části rostlin (ideálně listy nebo stonek) proniká hluboko až do kořenového systému a působí zežloutnutí a vyschnutí plevele, a to už do několika dní. Účinnost glyfosátu je velmi vysoká, ovšem jeho efekt je vzhledem k prokázanému vlivu na úhyn včelstva mírně rozpačitý.

Postřik nepůsobí na semena a není přijímán kořeny. Je určený k hubení jednoletého plevele v orné nebo nezemědělské půdě. Uživatelé si pochvalují rychlost účinkování po aplikaci. Do 10 dní se objeví zhnědnutí a vysychání rostlin. Prokazatelně více působí, pokud je aplikován za jasného počasí – lepší průnik účinné látky díky UV záření. Optimální je ho použít tehdy, když plevel kvete nebo je po odkvětu. Účinkuje téměř na všechny druhy plevelů včetně plazivého pýru nebo turanky kanadské. Na keře a polodřeviny je účinnější herbicid AgroBio Garlon New.

Dávkování je individuální s ohledem na hustotu porostu a také plochu. Jde o kapalný koncentrát. Doporučené dávkování pro likvidaci jednoletého plevelu je 20–30 ml na 1 litr vody. Vydatnost je až 100 m2. V případě odolnějšího plevele na litr vody použijte klidně i 30–60 ml. Pokud plánujete přípravek aplikovat na nezemědělskou půdu – příjezdová cesta, zámková dlažba, terasy a jiné, pro dlouhodobý účinek se doporučuje na 1 litr vody 50–100 ml postřiku Roundup. Jde o dlouhodobě ověřený postřik na plevel s vysokou účinností a vzhledem k vydatnosti postřiku i příznivou cenou.

Pozitíva

100% účinnost
Jednoduchá aplikace
Osvědčená kvalita – renomé výrobce

Negatíva

Vhodný výhradně na místa bez výsadby

Rozsah působení: totální – neselektivní herbicid ● Typ postřiku: systémový ● Hlavní účinné látky: glyfosát ● Použití: nezemědělská půda, chodníky, příjezdy ● Objem balení: 1 l ● Výrobce: Roundup – Monsanto

Cenový trhák

Floraservis Bofix

Selektivní herbicid na okrasné trávníky, travnatá hřiště a sportoviště, účinné látky klopyralid, fluroxypyr.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Starosti s plevelem v okrasném trávníku na dvoře či v předzahrádce? Ne každý herbicidní postřik je vhodný k odstraňování plevelného porostu z travnatých ploch. Bofix je však selektivní herbicid, který efektivně ničí dvouděložné rostliny právě v travnatých plochách. Semeni trávy vůbec neuškodí. Je však nutné správné dávkování. Bofix je systémovým postřikem, který proniká do rostlin přes listy. Účinné látky (klopyralid a fluroxypyr) ​​způsobí změnu barvy plevele, který postupně zcela vyschne, a to již po několika hodinách. Podobné aplikační schopnosti má na travnaté plochy i postřik na plevel AgroBio Bofix.

Obrovskou výhodou tohoto herbicidního postřiku je široké spektrum účinnosti. Postřik totiž působí na široké portfolio plevelů, které se pravidelně vyskytují v okrasných trávnících – pampeliška lékařská, podběl léčivý, sedmikráska obecná, turanec kanadský, kakost luční, pastýřská kapsička, pcháč rolní nebo svízel přítula. Na tyto plevele je postřik velmi citlivý a účinně je hubí. Svlačec rolní, který je velmi častým nepřítelem, je rovněž v účinném spektru, aplikace se však doporučuje v období jeho kvetení. Spotřebitelé i výrobce doporučují, aby byl postřik aplikován na vyrostlý trávník, ne čerstvě posečený. Po aplikaci přípravku je doporučeno sečení minimálně po 72 hodinách.

Na 3 litry vody se doporučuje 40 až 60 ml přípravku. Vydatnost dosahuje 100 m2. 1l balení vám tak vystačí na plochu o výměře zhruba 2 000 m2. Objem balení je potřeba rozmíchat v alespoň 60 litrech vody. V případě aplikace je pastva zemědělských zvířat možná až po 10 dnech od použití herbicidu.

Pozitíva

Vhodné použití na okrasné trávníky
Vysoká účinnost
Rychlý účinek krátce po aplikaci

Negatíva

Nutné aplikovat při nižších teplotách (max. 25 °C)

Rozsah působení: selektivní herbicid ● Typ postřiku: systémový ● Hlavní účinné látky: klopyralid, fluroxypyr ● Použití: okrasné trávníky, travnatá hřiště a sportoviště ● Objem balení: 1 l ● Výrobce: Floraservis

Náš TIP

Kaput Green

Neselektivní herbicid na plevel v orné půdě, sadech a vinicích, účinná látka glyfosát.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Účinným herbicidním přípravkem se systémovým účinkem likvidace plevele je i přípravek Kaput Green od společnosti Floraservis. Důležité však je, že jde o neselektivní herbicid, podobně jako v případě postřiku Roundup Klasik PRO. S tím rozdílem, že Kaput je vhodné aplikovat i na jiné podmínky. Účinnou látkou je rovněž glyfosát, jehož pověst je – vzhledem k prokázanému vlivu na úhyn včelstva – mírně rozporuplná. Postřik likviduje škodlivé rostliny tak, že proniká skrze zelené části rostlin do kořenového systému. Při aplikaci je důležité, aby byl plevel alespoň 2–3 cm nad úrovní půdy. Přípravek nepůsobí na semena. Určený je k hubení jednoletého i víceletého plevele.

Spotřebitelé považují za velkou výhodu možnost použití přípravku na ornou půdu. Klidně tak lze Kaput Green použít na polích s kukuřicí, řepkou olejnou či obilovinami. I proto je tak často využíván v zemědělství. Pro co nejefektivnější účinek je důležité, aby zemědělské plodiny byly minimálně 2–3 cm pod zemí – a aby byl tehdy přípravek aplikován. V případě obilovin nebo řepky olejné lze přípravek aplikovat 10–14 dní před sklizní, primárně proti pýru plazivému. Kaput Green se využívá i při likvidaci plevele v sadech s ovocnými stromy nebo ve vinicích. Připomínáme však, že Kaput Green je totálním herbicidem, proto dejte pozor, aby při aplikaci nebyla zasažena zelená část stromu či révy. Plevel by měl být vysoký 15 až 20 cm. Podobně to platí i při aplikaci postřiku v sadech s jehličnatými stromy.

Využít lze tento totální herbicid i u nezemědělské půdy. Příjezdové cesty, okolo staveb, štěrkové cesty, parkoviště nebo chodníky. Dávkování je vždy nutné přizpůsobit i tomu, jaký typ plevele se chystáte likvidovat. O všem důležitém vás informuje příbalový leták. U pýru se doporučuje na 2 litry vody dávka 30–40 ml. Vystačí na 100 m2. Při naprosté likvidaci nežádoucí škodlivé vegetace se dávka klidně může zvýšit i na 50 ml na 2 litry. Účinek se prokazatelně projeví vadnutím a usycháním rostlin už v průběhu 1 týdne. V praxi jde o nástupce postřiku na plevel Fondo.

Pozitíva

Poměr ceny a množství
Účinný na ornou i nezemědělskou půdu
Rychlý účinek už po 7 dnech

Negatíva

Nevhodný na trávníky

Rozsah působení: totální – neselektivní herbicid ● Typ postřiku: systémový ● Hlavní účinné látky: glyfosát ● Použití: orná půda, sady a vinice, nezemědělská půda ● Objem balení: 500 ml ● Výrobce: Floraservis

AgroBio Bofix

Selektivní herbicid na okrasné trávníky, travnatá hřiště a sportoviště, účinné látky fluroxypyr, klopyralid, MCPA.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Při boji s plevelem v okrasných trávnících je důležité sáhnout po účinném přípravku se selektivním účinkem. Selektivní herbicid totiž dokáže efektivně vyhubit pouze škodlivý plevel v trávě, neohrozí tak trávu ani její semeno. Postřik na plevel od společnosti AgroBio Opava je vhodný pro likvidaci škodlivého plevele v okrasných trávnících či na travnatých sportovištích. Důležité je především správné dávkování. Selektivní herbicid má systémový účinek, protože proniká skrze listy nepřímo do kořenového systému.

Spotřebitelé postřik chválí především pro jeho rychlé účinky, již do pár hodin je rostlina zasažená a viditelné je vadnutí listů. Po aplikaci je důležité, aby 2 hodiny nedošlo ke srážkám. Účinek by tak mohl být eliminován. Účinnými látkami jsou fluroxypyr, klopyralid a MCPA (účinná kyselina chlorotolyloxyoctová). Postřik má široké spektrum účinnosti na jednoletý a odolný plevel – dvouděložné a jiné.

Důležitou roli hraje samotné dávkování a výroba roztoku. Při standardním použití se doporučuje ve 4 litrech vody rozředit 40–60 ml herbicidu. Vystačí na 100 až 125 m2. Nedoporučuje se aplikovat postřik na čerstvě posekaný trávník. Po aplikaci postřiku je zase optimální, aby trávník 10 až 15 dní nebyl sečený. Následně je dobré trávu při sečení sklízet do sběrného koše. Případně by měla být tráva mulčovaná. V balení naleznete dvě nádoby o objemu 0,5 litru.

Pozitíva

Vysoká účinnost na trávníky
Široké spektrum účinnosti
Enormně rychlý účinek

Negatíva

Vyšší cena v poměru ke koncentraci

Rozsah působení: selektivní ● Typ postřiku: systémový ● Hlavní účinné látky: fluroxypyr, klopyralid, MCPA ● Použití: okrasné trávníky, travnatá hřiště a sportoviště ● Objem balení: 1 l ● Výrobce: AgroBio Opava

AgroBio Garlon New

Selektivní herbicid na louky, pastviny, ornou půdu, nezemědělskou půdu, účinné látky triklopyr, fluroxypyr.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mikroemulzivní herbicid určený k likvidaci nežádoucích dřevin, keřů a dvouděložných plevelů. Patří k selektivním arboricidním postřikům, které dokážou likvidovat i nežádoucí dřevnaté rostliny, keře i stromy. Největší uplatnění mají v případě zemědělské půdy nebe déle neobdělávané orné půdy, kde se vyskytují nežádoucí rostlinní škůdci. Účinnými látkami jsou tradiční fluroxypyr a ve vyšší míře zastoupený triklopyr. Herbicid nelikviduje jednoděložné rostliny – trávy. Nejlepší je aplikovat přípravek lokálně přímo na nežádoucí rostlinu. U pevnějších dřevin je nutný bodový nátěr. Postřik vyrábí česká společnost AgroBio Opava, která produkuje i postřik AgroBio Bofix, ten je však určený k likvidaci plevelů v okrasných trávnících.

V případě, že aplikujete postřik na pastvinách, loukách nebo v okolí okrasného trávníku, doporučuje se se sečením nebo kosením počkat po dobu minimálně 14 dní. Herbicid má výhodu v širokém spektru účinnosti, půdu zbaví nežádoucích listnatých dřevin (javor, lípa, akát, dub, bříza, švestka a jiné) nebo polodřevin (vřesovec, šípková růže a jiné). U některých vyšších dřevin nad 1 m je nutná opakovaná aplikace, lepší je ořezat svršky rostliny a lokálně aplikovat.

Dávkování je v případě tohoto herbicidního postřiku na plevele s arboricidním účinkem vydatnější. Nutné je zasáhnout dřevnatou nebo zelenou část rostliny, aby pronikl až do kořenového systému a systematicky rostlinu zahubil. 100 ml postřiku vystačí na zhruba 125 m2. U nežádoucích plevelů nebo polodřevin v dorostové fázi stačí na 1 litr vody 20–30 ml postřiku. U vysokých dřevnatých rostlin je dobré svršky ořezat a následně lokálně aplikovat, případně ošetřit nátěrem, v tom případě na 1 litr vody až 300 ml přípravku. Spotřebitelé i výrobci primárně doporučují lokální aplikaci nebo bodový nátěr, nikoliv plošný postřik.

Pozitíva

Likvidace dřevin a keřů
Spolehlivost
Dobrá cena

Negatíva

Nutná je lokální aplikace
Někdy je nutná vyšší koncentrace roztoku

Rozsah působení: selektivní ● Typ postřiku: systémový ● Hlavní účinné látky: triklopyr, fluroxypyr ● Použití: louky, pastviny, orná půda, nezemědělská půda ● Objem balení: 1 l ● Výrobce: AgroBio Opava

Další zajímavé produkty

Na trhu se nachází velké množství herbicidních přípravků, jejichž průzkumu jsme věnovali desítky hodin. Rozdílem bývá často především mechanismus působení a určení postřiku. Některé jsou určené k likvidaci plevele v trávníku, obilí, bramborách a jiné zase na zeleninu nebo dřeviny a polodřeviny. Důležité je, aby byla likvidace spolehlivá. I proto jsme kromě recenzovaných produktů vybrali další náhrady, které mohou svým zaměřením spotřebitelům pomoci.

K ničení jednoděložných a odolných plevelů je velmi účinným herbicidním postřikem Roundup Biaktiv. Jedná se o totální herbicid se systémovým účinkem. Při kontaktu se zelenou částí rostlin rozvede účinné látky až do kořenů rostliny. Díky složení lze herbicid použít i u vodních ploch. Má ekotoxické vlastnosti a nemá žádný negativní vliv na životní prostředí a živočichy. Je však třeba použít správné dávkování.

K likvidaci i těch nejodolnějších plevelů v trávnících použít můžete použít také postřik Roundup Flexi. Jedná se koncentrát na ničení odolného plevele i s kořeny. Balení obsahuje 540 ml a vystačí na 27 l postřiků. Je vhodný k hubení vytrvalých a jednoletých plevelů na orné půdě. Do rostlin proniká přes listy.

Krásný zelený trávník bez plevele vám může zaručit herbicidní přípravek Agro Floria Travin. Toto trávníkové hnojivo patří mezi nejpoužívanější vůbec. Celkem 20kg balení vystačí až na plochu 665 m2. Obsahuje účinné látky fluroxypyr a klopyralid. Lze ho používat po celou dobu vegetace, ideálně v čase rosy nebo když je v půdě vyšší vlhkost. Hnojivo však neúčinkuje na jednoděložné rostliny a pýr.

Totální herbicid vyrábí také společnost Bayer Garden. Postřik na plevel Keeper je neselektivním herbicidem, který likviduje víceleté i jednoleté plevele. Je vhodný na nezemědělskou půdu, silnice, chodníky či příjezdové cesty. První účinky se projeví již po 7 dnech od aplikace. Obsahuje účinné látky glyfosát a diflufenikan. V zahradě jej lze použít v okolí okrasných dřevin. Nesmí však přijít do kontaktu s jejich zelenými částmi.

Postřikem na odolné plevele i s kořeny je Roundup Bioaktiv. Tento neselektivní herbicid má velmi široké spektrum účinnosti. Je určený k totální likvidaci ošetřených rostlin. Je přijímán výhradně zelenými částmi rostlin obsahujícími chlorofyl. Při styku se zemí, kořeny či nezelenými částmi rostlin je postŕik brzy inaktivován.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Nejprodávanější postřiky na plevel jsou obvykle ty nejznámější, protože jejich účinnost je ověřená a zákazníci rádi sáhnou po přípravcích, které garantují požadovaný účinek. Herbicidních postřiků proti plevelu však na trhu přibývá, i proto se prodejnost může měnit. My jsme do tabulky vybrali nejprodávanější postřiky na plevel. Situaci na trhu pravidelně sledujeme a případné změny v prodejnosti vždy aplikujeme do své tabulky.

Názov Hodnotenie Detail
Roundup Klasik PRO5*Zobrazit produkt
AgroBio Bofix5*Zobrazit produkt
Roundup Expres 6 h5*Zobrazit produkt
Roundup Flexi5*Zobrazit produkt
Kaput Premium5*Zobrazit produkt

Potrápit dokáže všude: trávník, zahrada, skalka, chodník či zámková dlažba. Plevel je tím druhem rostliny, který v zahradě či okrasném trávníku nikdo nepotřebuje. K tomu, aby se ho člověk zbavil, lze použít více metod. Tou nejefektivnější je ovšem chemický postřik – herbicid, který se postará o zneškodnění tohoto rostlinného škůdce. My jsme se na postřiky proti plevelu podívali detailněji, abychom spotřebitelům objasnili, podle čeho vybírat. Herbicid proti plevelu totiž neznamená, že jej na plevel můžete použít vždy a všude. Je třeba znát účel postřiku, mechanismus jeho působení, jaké plevele likviduje a také to, jaké je správné dávkování. Z našeho návodu se dozvíte i to, jaké postřiky na plevel v trávníku či bramborách jsou nejlepší, a budete si umět vybrat.

Jak vybrat postřik proti plevelu

  • Chemický a mechanický způsob likvidace plevelů
  • Selektivní a neselektivní postřik
  • Mechanismus působení
  • Spektrum účinnosti
  • Dávkování a aplikace
  • Cena a renomované značky

Chemický postřik na plevel nenahradíte

Ať se budete snažit jakkoli, chemický postřik proti plevelu je z hlediska účinnosti a rychlosti likvidace tím nejúčinnějším způsobem. Ano, pravidelné vytrhávání plevele v zahradě, okopávání či vytrhávání plevele z trávníku je jednou z možností, ovšem čas je drahocenný a energie také. Plevel je rostlina, která na konkrétním místě roste bez ohledu na to, zda to pěstitel chce, nebo ne.

Mechanické vytrhávání/ničení plevele má smysl a někdy člověk nemá na výběr, ovšem v mnoha případech mechanické odstraňování plevele zabere mnoho času, je třeba tuto činnost provádět pravidelně, protože plevel dokáže extrémně rychle regenerovat. Pokud jde o malou předzahrádku či skalku, je to možné, ale vytrhávat plevel v trávě nebo na celých hektarech zahrady se jeví jako opravdu nekonečné.

Chemická likvidace plevele je mnohem efektivnější, šetří čas i energii a není ani tak nákladná, aby váš rozpočet zruinovala. K likvidaci plevelů se používají tzv. herbicidy. Tyto postřiky obsahují účinné látky, které na základě odlišného mechanismu působení dokážou odstranit plevel z míst, kde si ho pěstitel nepřeje. Herbicidní přípravky se dělí i podle rozsahu působení a účinnosti. Je pravda, že mezi chemickými postřiky se najdou agresivnější i méně agresivní herbicidy. Některé životnímu prostředí škodí víc, některé méně a některé vůbec.

Domácí postřiky na plevel + praktický tip

Jaké domácí postřiky na plevel jsou nejlepší? Lidé jsou vynalézaví, proto jsme shromáždili několik tipů, které lidé na fórech v souvislosti s odstraňováním plevele z různých míst zmiňovali a které i reálně fungují. Některé tipy jsou dobře známé. Předem však upozorňujeme, že se nejedná o žádné odborné metody či receptury, a i když se efekt dostaví, může s sebou přinášet jiné, negativní důsledky, případně je účinek nedostatečný.

  • Ocet + saponát – dobře známý recept. Kyselina octová je v určité koncentraci poměrně agresivní chemikálií. Pokud se rozhodnete smíchat v poměru 1 : 1 ocet a saponát a aplikujete postřik rozprašovačem na vnější listy rostlin, je vysoká pravděpodobnost, že plevel zahubíte. Ocet lze považovat za totální „herbicid“, proto tento přípravek určitě nepoužívejte v blízkosti míst, kde máte okrasnou nebo zemědělskou výsadbu. Zlikviduje všechny rostliny v okolí. Při aplikaci na zámkovou dlažbu se může projevit změna původního barevného odstínu dlažby.
  • Sůl + horká voda – solení půdy, případně používání solného roztoku je velmi účinné. Opět jsou však možnosti použití omezené. Sůl dokáže být velmi agresivní a tuto metodu lze používat pouze mimo ornou či užitkovou půdu – chodníky, příjezdové cesty, terasa a jiné. Na 3 litry horké vody použijte 1 kg soli. Roztok pořádně rozmíchejte a rozprašovačem aplikujte.
  • Mulčování a agrotextilie – jde o tip, který vám může ve skalkách, předzahrádkách, ale i v zahradách hodně pomoci. Předtím než se pustíte do výsadby, překryjte dané místo netkanou/tkanou agrotextilií. Takováto textilie je vzdušná a propouští vlhkost. Zároveň však zabrání prorůstání plevele z půdy (minimum světla a zvýšená teplota). Ještě lepší je, pokud textilii pokryjete vrstvou mulčovací kůry z dřevin, která ještě zvýší účinek agrotextilie, plevel tak dokážete ve vysoké míře eliminovat. Navíc se jedná o velmi estetický prvek, především pak v okrasné zahradě. V zahradách postačí, pokud aplikujete agrotextilii bez mulčovací kůry.

Postřik na plevel v zámkové dlažbě

Totální vs. selektivní herbicidy

To, zda je postřik selektivní, nebo neselektivní (totální), ovlivňuje při jeho používání velmi mnoho. Důvod? V případě neselektivních herbicidů musíte mít na paměti, že zničí úplně všechny rostliny, se kterými přijdou do kontaktu. I proto tento parametr následně ovlivňuje to, kde se tyto herbicidy mohou používat a kde ne.

  • Selektivní postřiky proti plevelu – právě tyto herbicidy jsou často vyhledávané. Jejich výhodou je schopnost selektovat. Obsahují takové účinné látky, které dokážou přesně identifikovat konkrétní druh plevele (rostliny) a následně jej zlikvidovat. Selektivní herbicidy jsou proto vhodné k použití v zahradách, skalkách či u zemědělských plodin – obilí, kukuřice, hrách, brambory. Velmi často lidé hledají postřik proti plevelu v trávníku, ten musí být právě selektivní, aby nepoškodil semeno trávy. Existují také speciální postřiky na dřeviny a polodřeviny.
  • Totální postřiky proti plevelu – jejich složení je odlišné. Jsou použity vyšší koncentrace účinných látek, a proto jsou neselektivní herbicidy určené primárně k likvidaci plevele na místech, kde nehrozí poškození okrasných rostlin, trávníků nebo užitkových plodin (nezemědělská půda). Takovéto herbicidy nemusí nutně obsahovat toxické látky (nejčastější netoxickou látkou je glyfosát), ale jsou agresivnější. Klidně tyto postřiky můžete používat na plevel v zámkové dlažbě, na chodníku, příjezdové cestě nebo v orné půdě, kde po uplynutí 14 dnů můžete uskutečnit výsadbu.

Mechanismus působení je různý

Každý postřik na plevel účinkuje trochu jiným způsobem. Důvodem je jejich účel či chemické složení. Výrobci se snaží o to, aby tyto postřiky byly co nejjednodušeji aplikovatelné, ale zároveň vysoce účinné. Mechanismus jejich působení v zásadě určuje to, jaký bude výsledný efekt po použití. V tomto případě lze postřiky rozdělit do několika hlavních skupin.

  • Systémové – jedná se o nejrozšířenější typ herbicidů. Aplikací zasáhnete zelené části rostlin (listy, stonky) a následně chemické procesy způsobí, že se účinné látky vstřebávají i do kořenového systému rostliny, způsobí její zvadnutí, vyschnutí a zabrání jejímu množení či případné regeneraci.
  • Kontaktní – zlikvidují jen tu část rostlin, kterou postřikem zasáhnete.
  • S preemergentním působením – postřiky lze aplikovat ještě před výsadbou užitkových plodin nebo okrasných rostlin. Plevel se může nacházet v zemi nebo je ve fázi klíčení. Nejčastěji se takto používají totální herbicidy, ale také selektivní herbicidy určené pro konkrétní typ výsadby užitkových plodin.
  • S postemergentním působením – tyto herbicidní přípravky proti plevelu aplikujte v období, kdy jsou plodiny již vzešlé a jsou alespoň 2–3 cm nad úrovní půdy. Zde se projeví efektivnost selektivních postřiků na plevel.

Spektrum účinnosti postřiků proti plevelu

To, do jaké míry bude postřik účinný, závisí na několika faktorech. Zatímco totální herbicidy obvykle zničí vše, co jim přijde do cesty (totální herbicidy také někdy zlikvidují jen určité spektrum plevelů), selektivní herbicidy mají odlišné spektrum účinnosti. Mohou být určené na dvouděložné nebo jednoděložné plevele, nemusí likvidovat trávy, zvládnou zlikvidovat pampelišku, ale ne pýr. Každý přípravek má svá specifika a dokáže vyhubit odlišné druhy plevelů.

Postřik proti plevelu v trávníku

Postřik na plevel v trávě

Krásný anglický trávník, nádherná tráva v předzahrádce, ale protkaná sedmikráskami, pýrem a pampeliškami. Postřik na plevel v trávě je jedním z nejvyhledávanějších. Pro dokonalý trávník je potřeba použít speciální selektivní herbicid. Ideální je aplikovat takovýto postřik v jarních měsících, ale klidně i během dalšího vegetačního období.

Postřik působí systémově. Aplikovat byste jej měli na trávník, který není čerstvě posečený, délka by měla být zhruba 8–10 cm. Sekat se následně doporučuje 7 až 10 dní poté, co byl herbicid použit. Totéž platí i v případě, že trávník slouží jako pastvina, časový odstup je důležitý z bezpečnostního hlediska. Z aktuálně dostupných určitě doporučujeme postřik AgroBio Bofix.

Postřik na plevel v bramborách

V případě konkrétních užitkových plodin se používají rovněž selektivní postřiky proti plevelu. V blízkosti brambor naleznete velké množství druhů plevelů. U brambor můžete postřik aplikovat ještě předtím, než začnou brambory klíčit a vyrůstat zpod půdy. Určitě však můžete takovéto specifikované postřiky použít také v postemergentní fázi.

Nelekejte se v případě, že v nabídce nenajdete postřik výhradně na plevel v bramborách, často je lepší hledat postřiky na plevel v zelenině – Agrona Buzzin, Floraservis Buzzin, Sencor Liquid.

Postřik na plevel v zelenině

Hrách, mrkev, cibule, celer či petržel. Neustálé vytrhávání plevele člověku často leze na nervy. I proto je chemický postřik v zahradě skvělým pomocníkem. Samotný postřik můžete rovněž aplikovat ještě v období, kdy užitkové plodiny nejsou nad úrovní půdy. Postřik v půdě vytvoří ochranný film, kterým brání plevelům táhnout se za světlem. V postemergentní fázi zabrání jejich rozmnožování a regeneraci.

Důležité je správné dávkování a také spektrum účinnosti, které vám prozradí, jaké typy dvouděložných a jednoděložných rostlin dokáže postřik eliminovat. Mezi účinné selektivní herbicidy bezpochyby řadíme postřiky Lontrel 300Sencor Liquid, Cetus Mistral nebo Starane forte.

Selektivní postřik na plevel v trávě

Postřik na plevel v pšenici – obiloviny

Míra zarostení plevelem při výsadbě pšenice či jiných obilovin nebývá vysoká, ale ošetření je někdy nutné i na výsadbových plochách s obilovinami. Půdu je optimální připravovat ještě před vzejitím obilovin. Doporučujeme také vyvarovat se používání hnojiva z hnojiště, kde plevel roste. Existuje velká pravděpodobnost, že míru zaplevelení snadno zvýšíte. Postřik můžete použít v preemergentní fázi nebo v období 14 dní před sklizní. Specifickými postřiky určenými na obiloviny jsou přípravky Duke, Floraservis Docopur nebo Agro Aurora.

Postřik na plevel v malinách – ovocné keře

Maliny nebo ovocné keře nejčastěji bojují s plevely, které jsou popínavé a omotávají zdřevnatělé části keře. Týká se to i jiných ovocných keřů – angreštu, borůvky či rybízu. Je potřeba používat selektivní herbicid. Dobré je použít ho na začátku jara. Samozřejmě jej lze použít i v postemergentní fázi. Z dostupných herbicidů jsou známé přípravky Casoron G. Obecně v případě keřů pomůže, pokud jsou mulčované.

Postřik na plevel v okrasných zahradách

Pokud jste ještě nepoužili agrotextilii a mulčovací kůru, je boj s plevelem v okrasných zahradách nebo skalkách velmi náročný. Přestože existuje několik herbicidů, které dokážou plevel eliminovat, stále je zde riziko, že daný postřik proti plevelu může poškodit i okrasnou rostlinu. Většinou je tak nejúčinnější ruční vytrhávání plevele. I proto je kombinace netkané textilie a mulčovací kůry ideální možností. Pokud už však chcete použít účinný chemický postřik, vsaďte na selektivní herbicidy a postřik na plevel nanášejte opravdu zblízka, abyste zbytek flóry ve skalce či zahradě zasáhli co nejméně. Určitě neriskujte s domácími postřiky na bázi octa či soli. Můžete použít postřik Floraservis Lonstar.

Postřik na plevel v zámkové dlažbě

Výhodou příjezdů, chodníků či teras se zámkovou dlažbou je, že můžete použít i totální herbicidy, jelikož se nemusíte bát, že by postřik zasáhl okolní rostliny. Totální herbicid je velmi účinným a zlikviduje drtivou většinu plevelů velmi rychle a efektivně. V takovém případě myslete jen na správné dávkování a fakt, že plevel musí být vyrostlý alespoň 2 až 3 cm. Likvidace je systémová, herbicid přes listy a stonek proniká do kořenového systému a rostlina zvadne a vyschne. Účinnými totálními herbicidy jsou Roundup Klasik PRO nebo Kaput Green.

Dávkování postřiků a bezpečná aplikace

Při dávkování platí jedna a tatáž zásada. Vždy se držte doporučení výrobce. Při míchání roztoku (koncentrátu) se řiďte doporučeným množstvím a při ředění dodržujte poměr postřiku a vody. Výrobci vždy doporučují dávku na různé typy plevelů, menší koncentrace stačí na jednoduché a méně odolné plevele, vyšší koncentrace postřiku se využívá v případě výrazně zaplevelené půdy nebo odolných plevelů.

Bezpečná aplikácia postreku proti burine

Nejčastěji můžete postřik aplikovat rozprašovačem nebo mechanickým postřikovačem – rosičem (fukar). Rozprašovač/postřikovač používejte výhradně k těmto účelům. Vždy mějte uzavřenou obuv, dlouhé kalhoty, rukávy a rukavice, ideální je chránit si i dýchací cesty a překrýt oči (ochranné pomůcky). Cílem je vždy zasáhnout plevel a snažit se vyhýbat užitkovým nebo okrasným rostlinám. Po aplikaci se také řiďte doporučeními výrobců co se týče sklizně nebo sečení trávníku. Většina postřiků účinkuje do 7 až 14 dnů, vizuálně snadno poznáte, zda herbicid zabral.

Účinný postřik proti plevelu nestojí tisíce korun

Postřiky proti plevelu nejsou položkou, která by zruinovala rozpočet vaší domácnosti či zahrady. Samozřejmě záleží na tom, na jakou plochu máte v plánu herbicidy používat. Cenu tak může do jisté míry určovat i to, na jakou plochu vystačí jedna dávka.

Stále se však při běžné spotřebě budete pohybovat na úrovni 250 až 500 Kč za balení herbicidního přípravku. V některých případech může objem 1 litru vydržet na několik sezón. I v praxi nejúčinnější postřiky na plevel rozhodně nestojí mnoho. O něco dražší jsou přece jen selektivní herbicidy na plevel v trávě, zelenině, obilí nebo v jiných užitkových plodinách. Většina tekutých postřiků má objem 0,5 až 1 litr. Z hlediska plochy, na kterou vystačí, hovoříme o stovkách metrů čtverečních. Nejdražší herbicidy stojí maximálně 1 000 až 1 700 Kč.

Trhu dominují postřiky Floraservis, Roundup – Monsanto a AgroBio Opava

Účinnost postřiku závisí na jeho složení. Renomovaní výrobci už mají vlastní „know-how“ a vědí, která kombinace chemikálií je nejúčinnější. Využívají vlastní a ověřené výrobní postupy. Spotřebitelé umí ocenit kvalitu, důkazem jsou stovky doporučení v případě konkrétních postřiků proti plevelu.

Snad nejznámějším producentem hnojiv a herbicidů proti plevelům je společnost Floraservis, která má opravdu široké portfolio vysoce kvalitních produktů. Velmi vysokou kvalitou se prezentuje také společnost Monsanto, která produkuje i herbicidy s názvem Roundup. Vysokou úroveň mají rovněž postřiky české firmy AgroBio Opava. Mezi známější značky v tomto odvětví patří Agro a Bayer Garden.

Otázky a odpovědi – FAQ

Hledáte ten nejúčinnější postřik na plevel? Stále se nedokážete rozhodnout, případně potřebujete více informací? Obraťte se na nás a další diskutující zde v komentářích. Rádi vám poradíme a pomůžeme s výběrem. Stačí, když napíšete komentář, zeptáte se a případně se podělíte o vlastní zkušenosti s herbicidními přípravky.

Na plochy se zámkovou dlažbou můžete klidně používat totální herbicidy, které zlikvidují všechny rostliny, s nimiž přijdou do kontaktu. Takovým herbicidem proti plevelu je i Roundup Klasik PRO nebo Kaput Green.

Ano, můžete, ale doporučujeme tento domácí postřik používat spíše na půdě bez výsadby. Zámková dlažba, příjezdová cesta, chodníky nebo silnice. Při výsadbě je vysoká pravděpodobnost, že poškodíte okrasnou výsadbu nebo užitkové plodiny.

Před sázením lze použít totální i selektivní herbicidy. Pokud však víte, že v dané půdě plánujete sázet zeleninu, aplikujte postřik s takovýmto spektrem účinnosti před výsadbou nebo v prvotní fázi po výsadbě, kdy ještě rostliny nejsou nad zemí.

Příležitostně u některých prodejců na tento produkt ještě narazíte. Za oficiálního nástupce postřiku na plevel Fondo je považován totální herbicid Kaput Green.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(88.2%)