Úhlopříčka TV

Jaká je optimální velikost TV? Úhlopříčka TV, doporučená vzdálenost od TV, tabulka s převody palců na cm

Dnes je trendem, že se v domácnostech nacházejí převážně televizory s většími úhlopříčkami. Tehdy máme totiž jako diváci pocit, že si dokážeme sledovaný pořad či film vychutnat na maximum. Pokud vám na velikosti záleží, úhlopříčka není všechno. Musíte brát v úvahu také umístění televizoru a rozlišení obrazovky. Málokdo ví, že vyšší rozlišení je pro vaše oči méně škodlivé. Máte-li 4K televizor a sledujete film v této kvalitě, vaše oči jsou méně unavené. Jaká je optimální velikost TV? Jak přepočítám palce na centimetry? Všechno podstatné se dozvíte v našem článku.

Publikované: 28.09.2021
Aktualizované: 05.04.2024

Nejprodávanější televizory podle Heureka.cz

Chcete vědět, které televizory jsou aktuálně na českém trhu nejprodávanější? Máme pro vás přehlednou tabulku, kde se nacházejí nejprodávanější televize. Prodejnost televizorů se rychle mění, tabulku se proto snažíme pravidelně aktualizovat. Na základě databáze portálu Heureka jsme vybrali TOP 5 nejprodávanějších televizorů. Možná právě mezi nimi najdete to, co hledáte. Vždy však berte v úvahu vlastní preference a přečtěte si i reference ostatních zákazníků.

Názov Hodnotenie Detail
Samsung UE43CU71725*Zobrazit produkt
Samsung UE50CU71725*Zobrazit produkt
Samsung UE65CU71725*Zobrazit produkt
Samsung QE55QN85C5*Zobrazit produkt
TCL 65C8455*Zobrazit produkt

Obsah článku:

Jakou velikost TV vybrat?

Velkoplošné televizory jsou dnes u spotřebitelů mnohem preferovanější než menší televizory. Úhlopříčky TV 80 cm nebo 100 cm jsou dnes považované za malé a nepatří ani mezi nejprodávanější. Důvodem je také vyšší rozlišení, které je dostupné jen v případě větších úhlopříček. Při výběru televizoru do obývacího pokoje byste měli brát v úvahu i prostor, který máte k dispozici. Kromě jiných technických parametrů televizoru je důležité při výběru zvážit také to, jak daleko budete od svého televizoru sedět a kde bude umístěn.

Samotná pozorovací vzdálenost závisí na velikosti úhlopříčky. Většinou se spotřebitel při výběru televizoru nezamýšlí nad tím, jakou velikost úhlopříčky potřebuje s ohledem na velikost prostoru a vzdálenost mezi televizí a sezením. Měli byste však vědět, že velikost TV a pozorovací vzdálenost jsou důležité z důvodu zdraví vašich očí. Velký televizor v malém obývacím pokoji nemusí být vůbec tím nejlepším řešením a platí to i naopak.

Převod jednotek z palců na cm

Převod palců na centimetry není žádná vysokoškolská matematika. Palce sice nejsou jednotkou, kterou bychom u nás běžně používali, ale v případě elektroniky nebo v automobilovém průmyslu tato jednotka zdomácněla. Jeden palec je přesně 2,54 cm. Výpočty jsou tudíž jednoduché, počet palců vynásobíte číslem 2,54 a získáte údaj v centimetrech. V rámci úhlopříček velmi praktické, protože člověk získá údajem v centimetrech lepší představu o poměru stran a velikosti. Pro představu: televizor s 55 palci má přesně 139,7 cm (55″ × 2,54 cm = 139,7 cm).

Jaká je optimální velikost TV?

Úhlopříčka TV

Úhlopříčka televizoru je jedním z nejčastějších parametrů, kterými se spotřebitelé při výběru řídí. S větší úhlopříčkou je sledování televizoru daleko záživnější a zážitek je mnohem reálnější. Výhodou velkých úhlopříček není jen fakt, že vidíme větší obraz, ale také to, že větší rozlišení, například 4K (3 840 × 2 160 px) nebo 8K (7 680 × 4 320 px), nabídne mnohem vyšší kvalitu obrazu než HD Ready nebo Full HD. Kvalitnější rozlišení dokáže nabídnout jen větší úhlopříčka. Na druhou stranu běžné pořady v televizi jsou vysílány maximálně v HD nebo Full HD kvalitě a kvalitu rozlišení 4K nebo 8K si vychutnáte jen u filmů či seriálů, které byly v této kvalitě natáčeny.

Velikost úhlopříčky (palce)

Velikost úhlopříčky (cm)

32″

81 cm

40″

101 cm

42″

106 cm

48″

121 cm

50″

127 cm

55″

139 cm

60″

152 cm

65″

165 cm

70″

177 cm

75″

190 cm

78″

198 cm

88″

224 cm

Málokterý spotřebitel se při výběru úhlopříčky řídí i prostorem, ve kterém se bude televizor nacházet. Většinou je cílem, aby byl LCD (LED, OLED, QLED) televizor v obýváku dominantou a zaujal svou velikostí již na první pohled. V době, kdy jsou televizory maximálně ploché, dokáže takovéto „plátno“ opravdu zaujmout. Při volbě vhodné úhlopříčky uvažujte tak, abyste pro daný prostor nezvolili příliš malou, nebo naopak příliš velkou úhlopříčku. Všechno by se mělo odvíjet i od toho, z jaké vzdálenosti budete televizor sledovat. Znáte-li rozměry místnosti a místo, kam televizor umístíte, můžete při výběru snadno zjistit, jak velký televizor si pořídit. Stačí, když si změříte vzdálenost od sezení k místu, kam bude televizor umístěn.

Televizor s úhlopříčkou 80 cm

Televizory s úhlopříčkou 80–81 cm patří mezi nejprodávanější malé televize. Většinou se hodí do menších obýváků, kam nelze umístit televizory s větší úhlopříčkou. Výhodou takového televizoru jsou právě jeho kompaktní rozměry. Jsou vysoké cca 74 cm, šířka je kolem 47 cm. Nevýhodou může být, že nabídnou jen HD nebo Full HD rozlišení.

Velikost TV podle vzdálenosti

Televizor s úhlopříčkou 120 cm

Úhlopříčka 48 palců se dnes stala běžným standardem. Zatímco v minulosti prodejům dominovala úhlopříčka 106–109 cm, dnes trhu vévodí především úhlopříčky nad 120 cm. Televizor s úhlopříčkou 120 cm nelze v dnešní době považovat za velký. Z praktického hlediska jde o úhlopříčku, která nabídne Full HD rozlišení. S touto velikostí obrazovky už můžete hledat i 4K televizory.

Televizor s úhlopříčkou 127 cm

Padesátipalcové televizory jsou mezi spotřebiteli velmi oblíbené, což dokazují i čísla prodejů. Podobně je to i u televizorů s úhlopříčkou 55 palců, což je zhruba 139 až 140 cm. Jejich výhodou je, že oproti menším televizorům jsou jen o pár stovek korun dražší, nabídnou 4K rozlišení, a přitom dostanete za podobné peníze větší televizi, a tudíž získáte lepší zážitek ze sledování. Rozměry takového televizoru jsou kolem 112 cm na šířku a 65 cm na výšku. V případě 55 palců to může být cca 124 cm na šířku a 76 cm na výšku, takže už je nutné zvážit i to, kam televizor umístíte.

Doporučená vzdálenost od TV

Abyste lépe pochopili vztah mezi velikostí úhlopříčky, kvalitou rozlišení a pozorovací vzdáleností, připravili jsme pro vás přehlednou tabulku, ze které vám bude jasné, z jaké vzdálenosti byste televizor s danou úhlopříčkou měli sledovat. Abyste výběr měli ještě jednodušší, v tabulce najdete i přibližné rozměry televizorů, které se vám mohou při rozhodování hodit z hlediska umístění televizoru v prostoru.

Úhlopříčka (palce)

Rozlišení

Doporučená pozorovací vzdálenost od TV (m)

Přibližné rozměry TV (Š × V / cm)

32″ / 81 cm

HD Ready

1,8 m

74 cm × 47 cm

Full HD

1,3 m

40″ / 101 cm

Full HD

1,6 m

90 cm × 51 cm

4K

0,8 m

42″ / 106 cm

Full HD

1,7 m

96 cm × 60 cm

4K

0,8 m

48″ / 121 cm

Full HD

1,9 m

109 cm × 63 cm

4K

0,9 m

50″ / 127 cm

Full HD

2,0 m

112 cm × 65 cm

4K

1,0 m

55″ / 139 cm

Full HD

2,2 m

124 cm × 76 cm

4K

1,1 m

60″ / 152 cm

Full HD

2,4 m

136 cm × 85 cm

4K

1,2 m

65″ / 165 cm

Full HD

2,6 m

146 cm × 90 cm

4K

1,3 m

70″ / 177 cm

Full HD

2,8 m

160 cm × 94 cm

4K

1,4 m

75″ / 190 cm

Full HD

3,0 m

168 cm × 103 cm

4K

1,5 m

78″ / 198 cm

Full HD

3,1 m

172 cm × 105 cm

4K

1,5 m

88″ / 221 cm

Full HD

3,5 m

190 cm × 109 cm

4K

1,7 m

Rozlišení televizoru hraje roli

Lidské oko je velmi specifický orgán. U televizorů a televizních obrazovek je velmi důležité to, jak oko obraz vnímá. Ostrost vidění lidského oka je ovlivněná samozřejmě zdravotním stavem tohoto orgánu, ale také rozlišením – kvalitou obrazu, který oko sleduje.

Úhlopříčka TV – rozlišení

Pokud budete sedět u televizní obrazovky příliš blízko, budete vnímat jednotlivé pixely, které obraz tvoří. Tím pádem lidské oko nebude vnímat ucelený obraz. To je také problém, pokud je rozlišení obrazu příliš nízké. Pixelů je méně a oko vnímá obraz v horší kvalitě. Snadno byste to zpozorovali, pokud byste vedle sebe umístili televizory s HD rozlišením a 4K rozlišením, sedli si do přiměřené vzdálenosti a obraz sledovali. Rozdíl by byl opravdu markantní. Podobná situace může nastat, pokud si sednete příliš daleko a oko nedokáže vnímat důležité detaily.

Optimální pozorovací vzdálenost je tedy ovlivněná nejen velikostí úhlopříčky, ale také rozlišením a rovněž úhlem, z jakého obraz sledujete.

Televizor na zeď nebo stolek

Řada spotřebitelů si láme hlavu nad tím, jestli je lepší televizor umístit na zeď, nebo využít přibalený podstavec či stojan a umístit na televizní stolek. Ani jedno řešení není lepší nebo horší a ve své podstatě jde o volbu samotného spotřebitele.

Televizor na zdi, který je k ní přichycený pomocí konzoly, resp. televizního držáku, má své výhody. Pokud je konzola kloubová a ne fixní, můžete televizor zasunout ke zdi, nebo naopak vysunout blíže k sobě. Rameno konzoly můžete často vysunout i o více než půl metru. Zároveň je zde možnost televizor natáčet do stran a také měnit úhel jeho naklonění. Konzolu je potřeba do zdi pevně ukotvit, stejně tak je nutné televizor řádně upevnit k samotné konzole. Nevýhodou je tudíž složitější montáž.

Pokud se televizor nachází na stojanu či podstavci, nemáte s montáží téměř žádné starosti. Určitě však doporučujeme, abyste podstavec namontovali pevně, přičemž podklad samotný (stolek, televizní stěna atd.) musí být maximálně stabilní, aby se televizor nepřevážil dopředu nebo dozadu.

Otázky a odpovědi – FAQ

Spotřebitelům se snažíme co nejvíce pomoci při rozhodování mezi jednotlivými spotřebiči, rovněž vám však přinášíme cenné tipy a rady. Pokud vám ještě něco v souvislosti s velikostí úhlopříčky a optimální vzdáleností sledování TV není jasné, neváhejte nám napsat. Rádi vám pomůžeme. Naopak pokud máte nějaké dotazy nebo se chcete podělit o vlastní zkušenosti, učiňte tak, pomůžete tím i ostatním spotřebitelům. Sekci otázek a odpovědí pravidelně aktualizujeme a odpovíme vám co nejdříve.

Jedině za pomoci certifikovaného TV držáku nebo tzv. konzoly. Existují fixní TV držáky, které nelze polohovat a televizor se nachází jen v takové poloze, v jaké je namontován držák. Existují také sklopné TV držáky, které vám umožňují televizor naklánět nahoru a dolů, a pak jsou zde nejoblíbenější, ale také nejdražší TV konzoly, které jsou kloubové. Ty umožňují televizor polohovat ve směru nahoru, dolů, naklápět úhel a také vysouvat televizor vpřed. Záleží tedy na vás, zda sáhnete po nejlevnějším řešení, nebo investujete do něčeho flexibilnějšího. Při upevňování televizoru na zeď musíte také dodržet standard VESA. Ten určuje vzdálenost mezi otvory pro šrouby, které jsou předpřipravené na zadní straně televizoru. VESA je tudíž velikostní údaj, například 100 × 100 mm. V těchto bodech musí být konzola řádně uchycena a zároveň vám tento údaj usnadňuje i výběr TV držáku. TV držák byste ke zdi měli uchytit ve stabilních bodech, ideálně za pomoci šroubů s hmoždinkami určenými do zdi (cihla, kvádr…). Montáž doporučujeme provádět ve dvou.

Ať už vybíráte televizor do malého, nebo velkého obývacího pokoje, musíte se řídit stejnými zásadami, zvažovat stejné technické parametry a také brát v úvahu své preference. Detailní návod, jak vybrat TV, naleznete v našem článku Nejlepší 4K televizory. V souvislosti s úhlopříčkou však určitě berte v úvahu to, jaká je optimální pozorovací vzdálenost. Pokud tedy dokážete určit vzdálenost televizoru od místa, kde sedíte, můžete přibližně určit, jaká je minimální velikost úhlopříčky do vašeho obývacího pokoje.

Smart TV s operačním systémem Android, který je známý i díky velkému množství smartphonů, nabízí řadu možností. Pokud má smart TV aktivovaný Android TV a přístup k internetu, můžete TV ovládat dokonce přes svůj chytrý telefon. Rozhraní je velmi dobře propojitelné. Dostupný je obchod Google Play. Android TV je poměrně svižný systém (ne nejrychlejší) s intuitivním ovládáním, díky službě Google Assistant můžete TV ovládat také hlasem. Uživatelské rozhraní je řešené za pomoci horizontálních pásů, kdy přepínáte mezi funkcemi či aplikacemi. Komplikovanější je jen přepínání mezi uživateli. Android TV má vestavěný vlastní přehrávač videí, ale klidně si do smart TV můžete díky Google Play stáhnout i jiné přehrávače, například VLC. I to svědčí o tom, že TV platforma Androidu podporuje řadu aplikací, ne však všechny. Televizor s OS Android se tedy určitě vyplatí. My doporučujeme 4K televizor Philips 55OLED807.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Televizory

Vaše hodnocení:
(88.6%)