Volanty k PC

Nejlepší volanty k PC 2024 + recenze

Závodní herní tituly si zahrajete i bez volantu, s ním však bude váš zážitek z virtuálního ježdění o poznání realističtější a intenzivnější. Právě proto jsme si pro vás připravili test herních volantů, díky kterému bude vaše rozhodování ohledně koupě toho nejlepšího modelu o něco snazší. Recenzovali jsme pro vás vítězný volant Thrustmaster X Force Feedback a také několik dalších zajímavých produktů. V závěru testu naleznete přehled nejprodávanějších modelů, návod na výběr i orientační přehled cen a ověřených výrobců herních volantů.

Publikované: 01.01.2025
Aktualizované: 19.07.2024

Jaký volant k PC koupit?

Recenze herních volantů v našem testu jsou sestavené tak, abyste v nich našli veškeré informace o technických parametrech, funkčních vlastnostech, kvalitě zpracování či výkonu. Najdete v nich také souhrn zkušeností spotřebitelů a samozřejmě naše vlastní hodnocení. Pokud si chcete výběr tohoto hráčského příslušenství usnadnit a zkrátit, můžete tak učinit prostřednictvím následujících krátkých popisů tří produktů, kterým jsme udělili speciální štítky.

Názov Hodnotenie Detail
Thrustmaster X Force   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Thrustmaster T300   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Logitech G920   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Thrustmaster X Force Feedback

Thrustmaster X Force Feedback

Herní volant k PC a Xboxu, poloměr otáčení 270–900°, force feedback, dva pedály, kompatibilní s OS Windows.

Zobrazit více info

Thrustmaster X Force Feedback je herní volant s výbornou odezvou a poloměrem otáčení, který si můžete nastavit v rozsahu 270 až 900°. Je kompatibilní s PC s OS Windows a také s herními konzolemi Xbox One. K jeho doménám patří vysoká kvalita zpracování, šikovné provedení, vysoký výkon a realistický zážitek z hraní. K plusům dále řadíme propracovaný upínací systém a fakt, že tento model dostanete spolu s dvěma pedály. Naopak negativně vnímáme kvalitu pedálů, absenci spojky a poněkud přemrštěnou pořizovací cenu.

Cenový trhák
Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel

Herní volant k PC, max. poloměr otáčení 180°, force feedback, dva pedály + řadicí páka, kompatibilní s OS Windows.

Zobrazit více info

Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel je levný volant k PC pro nenáročné. Je vybaven dvěma pedály i klasickou řadicí pákou, nachází se na něm force feedback a 12 akčních tlačítek. Max. poloměr otáčení umožňuje pouze pohyb do stran. Tuto nedokonalost vyvažuje zmíněná nízká pořizovací cena. Volant má protiskluzovou gumovou povrchovou úpravu a působí vcelku pevným dojmem. K parametrům, které nejsou oslňující, patří nižší kvalita zpracování a méně propracovaný upínací systém.

Náš TIP
Logitech G920

Logitech G920

Herní volant k PC a Xboxu, poloměr otáčení 900°, force feedback, dva pedály, kompatibilní s OS Windows.

Zobrazit více info

Logitech G920 patří do vyšší cenové kategorie. Jedná se o pokrokový kousek s výbornými funkčními vlastnostmi, citlivou odezvou, širokým poloměrem otáčení a trojdílným setem pedálů. Můžete si k němu dokoupit řadicí páku, jeho připevnění k podložce je vymyšlené na jedničku a k pozitivům patří i dobrá kvalita zpracování. K negativním parametrům lze zařadit méně logické rozmístění pedálů a tlačítek, která navíc nejsou podsvícená, nižší kvalitu potahu volantu a tuhý brzdový pedál.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Při sestavování svých recenzí se snažíme zachovat co největší objektivitu. U řady parametrů, specifikací, spotřebitelských a nezávislých recenzí, které za vás studujeme desítky hodin, je však někdy náročné rozhodnout se, který z modelů je skutečně ten lepší, výkonnější či kvalitnější. Na počátku recenzování jsme si proto stanovili žebříček nejdůležitějších hodnocených parametrů. V případě herních volantů jsme se zaměřili zejména na funkční vlastnosti, pořizovací cenu, kvalitu zpracování a také to, jak moc realistický zážitek z hraní daný model poskytuje.

Max. poloměr otáčení
Force feedback
Funkce a výkon
Kompatibilita
Dodávané příslušenství
Provedení
Kvalita zpracování
Kvalita a vlastnosti upínacího systému

Už víte, čeho jsme se při recenzování herních volantů drželi. Před samotným hodnocením a porovnáváním vybraných modelů jsme je museli vybrat ze stovek dostupných produktů, které najdete na našem trhu. Rozhodující pro nás byla značka. Zaměřili jsme se jen na ty ověřené, mezi něž nepochybně patří i výrobci Thrustmaster a Logitech. Pro ty, kteří hledají levný herní volant s dobrými funkčními vlastnostmi a kvalitou zpracování, jsme do testu zařadili modely od značky Genesis a Speedlink.

Jedním z důležitých kritérií, ke kterým jsme při výběru přihlíželi, byly uživatelské recenze volantů. Vyhledávali jsme je přednostně na portálech Heureka, Mall, Alza a Kasa, ale také na webech prodejců, jako je Datart či Okay. V neposlední řadě jsme se zaměřovali na samotné technické specifikace a skutečné vlastnosti herních volantů, které jsme si ověřovali prostřednictvím tuzemských i zahraničních nezávislých recenzí.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze volantů k PC

Recenze herních volantů tvoří jádro našeho testu. Naleznete v nich naše vlastní nezávislá hodnocení, srovnání vybraných produktů i krátký souhrn zkušeností spotřebitelů. Do testu jsme se snažili zahrnout volanty z vyšší i nižší cenové kategorie, neboť ne každý z vás hledá to nejvýkonnější na trhu. Na své by si proto měli přijít náročnější i méně nároční hráči závodních herních titulů.

Víťaz testu

Thrustmaster X Force Feedback

Herní volant k PC a Xboxu, poloměr otáčení 270–900°, force feedback, dva pedály, kompatibilní s OS Windows.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Thrustmaster X Force Feedback není nejlevnější herní volant. Na druhou stranu má výborné funkční vlastnosti, vysoký výkon, široký poloměr otáčení, vyznačuje se kvalitním zpracováním a je dodáván s plynovým a brzdným pedálem. V praxi tudíž uspokojí i hráče, kteří mají rádi hraní náročnějších herních titulů.

Poloměr otáčení u modelu Thrustmaster X Force Feedback je nastavitelný v úhlu 270 až 900°, což znamená, že s ním můžete 2,5krát plně otočit. V tomto směru je srovnatelný s kousky, jako je Logitech G920 či Logitech G29 Driving Force. Volant má průměr 28 cm a nenápadný realistický design. Jak napovídá jeho název, jde o model s odezvou. Technologie „force feedback“ v tomto případě využívá řemenový systém, který je tichý a poskytuje reálnější zážitek z ježdění. Dále se na něm nacházejí ozubená kola a kovová kuličková ložiska, která jsou pevná a vynikají vysokou odolností.

X Force Feedback s 12bitovým rozlišením je kompatibilní se stolními počítači s OS Windows a také s Xbox One. Totéž platí i pro herní tituly. Najdete na něm 12 akčních tlačítek, jeden směrový D-pad a tlačítko Xbox Guide. Je vybaven vnitřní pamětí, firmwarem s možností aktualizace a integrovaným softwarem k automatickému rozpoznání volantu.

Součástí tohoto modelu jsou dva pedály, což je pozitivní tak na 50 %. Největším zklamáním, zejména s ohledem na ne úplně nejnižší pořizovací cenu, je pro nás absence spojky. Za minus považujeme také kvalitu pedálů, které jsou vyrobeny z plastu. Řadicí páčky najdete přímo na volantu. Klasickou řadicí páku si k němu můžete dokoupit samostatně.

Naopak nezpochybnitelným plusem je velmi dobrá kvalita zpracování a šikovné provedení. Tento kousek působí robustním a pevným dojmem, což je pozitivní z hlediska životnosti i samotného pocitu při hraní. Upínací systém hodnotíme kladně. Můžete jej připevnit k jakémukoli typu stolu a jeho instalace a propojení se zdrojovým zařízením jsou velmi jednoduché. Menší nedokonalostí je kratší napájecí kabel.

Spotřebitelské recenze volantu Thrustmaster X Force Feedback jsou převážně pozitivní, narazili jsme však i na několik negativních. K pozitivním parametrům hráči řadí jednoduché řazení, výbornou odezvu, šikovný upevňovací systém, nenáročnou instalaci a kvalitní provedení. Naopak ne zrovna nejpozitivněji vnímají nižší kvalitu plastových pedálů, absenci spojky, kratší přívodní kabel a pořizovací cenu, kterou považují za poněkud přemrštěnou.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou, výkonem a kvalitou
Výborný force feedback
Vysoká kvalita zpracování

Negatíva

Nižší kvalita pedálů
Absence spojky

Úhel otočení = 270–900° ● Force feedback = ano/řemenový ● Pedály = brzda + plyn ● Řadicí páka = ne ● Kompatibilita = PC, Xbox One ● Podporované OS = Windows ● Průměr volantu = 28 cm ● Hmotnost = cca 5 300 g

Cenový trhák

Herní volant k PC, max. poloměr otáčení 180°, force feedback, dva pedály + řadicí páka, kompatibilní s OS Windows.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Pokud nehrajete příliš často a vystačíte si s levným volantem k PC, který nevyniká vysokou kvalitou zpracování, ale disponuje zajímavými doplňky a vlastnostmi, Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel může být tou správnou volbou. Jedná se o základní model za atraktivní pořizovací cenu, který je kompatibilní s OS Windows.

Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel není žádným predátorem mezi volanty k PC. Z hlediska výkonu je srovnatelný s modelem Genesis Seaborg 350 NGK-1566. Na druhou stranu je dostupný za velmi nízkou pořizovací cenu a jeho součástí jsou dva pedály (plyn a brzda) a klasická řadicí páka. Max. poloměr otáčení je 180°. V praxi s volantem tudíž můžete pohybovat jen do stran.

U tohoto modelu nechybí odezva pro realističtější zážitek z hraní, kterou můžete regulovat dle vlastních představ. Na volantu dále naleznete 12 nastavitelných aktivních tlačítek, digitální ovládací tlačítko D-pad a přepínač pro digitální a analogový režim. Jak bylo zmíněno výše, Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel je kompatibilní se zařízeními s OS Windows.

K pozitivům tohoto modelu patří příjemná povrchová úprava. Nachází se na něm gumový plášť, který má dobré protiskluzové vlastnosti. Celková kvalita zpracování není nejlepší, ale ani nejhorší, což vzhledem k nízké pořizovací ceně nepokládáme za zásadní negativum.

Upínací systém k přichycení volantu ke stolu je tvořen gumovými přísavkami, což může být problém u dřevěných materiálů. Jeho propojení se zařízením hodnotíme jako velmi jednoduché. K tomuto účelu slouží USB kabel o délce dva metry. Kabel k připojení pedálů je také dostatečně dlouhý, a to 1,6 m.

Spotřebitelská hodnocení herního volantu k PC Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel v podstatě potvrzují to, co jste si přečetli v naší recenzi. Uživatelé si pochvalují příjemnou a protiskluzovou povrchovou úpravu, nízkou pořizovací cenu, jednoduchou instalaci, velké rozměry a plynulé ovládání. K minusům řadí nekvalitní přísavky k připevnění volantu k podložce či náročnější postup při programování tlačítek.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi pořizovací cenou a výkonem
Dodáván s dvěma pedály a řadicí pákou
Regulovatelný force feedback

Negatíva

Pohyb pouze v úhlu 180°
Nižší kvalita zpracování
Méně propracovaný upínací systém

Poloměr otáčení = max. 180° ● Force feedback = ano ● Pedály = brzda + plyn ● Řadicí páka = ano ● Kompatibilita = PC ● Podporované OS = Windows

Náš TIP

Logitech G920

Herní volant k PC a Xboxu, poloměr otáčení 900°, force feedback, dva pedály, kompatibilní s OS Windows.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Logitech G920 není nejlevnější volant k PC, ale jeho kvalitu a výkon považujeme za přiměřené pořizovací ceně. Je kompatibilní s Xboxy i PC s OS Windows. Poloměr otáčení je velký, má dobrou odezvu a je dodáván s trojdílným setem pedálů.

Funkční vlastnosti volantu hodnotíme na výbornou. Můžete ho otáčet v úhlu 900°, řazení pomocí páčky pod volantem je přesné, jednoduché a dostatečně citlivé a odezvě, vibracím a reakcím udělujeme také jedničku s hvězdičkou. Force feedback si můžete navíc nastavit přesně podle svých představ, a chcete-li si užít ještě realističtější zážitek, k volantu lze dokoupit řadicí páku, která funguje rovněž velmi spolehlivě.

Rozmístění tlačítek na volantu nemusí vyhovovat každému. Jsou takříkajíc natlačená na sebe. Za minus považujeme také to, že nejsou podsvícená, což neoceníte hlavně při hraní ve tmě. Naopak LED kontrolka vedle Xbox tlačítka svítí až příliš silně.

Součástí volantu je trojdílný set pedálů, což znamená, že máte k dispozici brzdu, plyn i spojku. Jejich provedení, funkční stránku, rychlost reakcí a plynulost ovládání hodnotíme pozitivně. O něco horší je to s jejich rozmístěním. Pedály se nacházejí příliš blízko vedle sebe, což může představovat problém hlavně pro osoby s většími chodidly. A pohodlné není ani hraní v botách. Zajímavé je, že s podobnými nedokonalostmi jsme se setkali i u modelu Logitech G29 Driving Force. Na spodní části pedálů naleznete štětiny, které slouží k jakémusi zaseknutí do koberce. Při umístění na podlahu můžete bojovat s jejich posouváním nahoru a dolů. Jako problematickou vnímáme také brzdu, která je poměrně tuhá a klade velký odpor.

Kvalita volantu je velmi dobrá. Je potažen na dotek příjemnou kůží/koženkou (výrobce se o tento údaj nepodělil), která neklouže a má velmi dobré odvětrávání. Po delším řízení však můžete bojovat s nadměrným pocením dlaní. Za výrazné pozitivum pokládáme systém přichycení zařízení ke stolu. Díky speciálním zpevněným otvorům ho totiž k němu můžete přišroubovat, což je velmi stabilní a odolné řešení. Kabely jsou navíc umístěné velmi šikovně. Najdete je pod volantem, proto se vám nebudou plést pod nohama ani rukama.

Uživatelské recenze volantu Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel jsou převážně pozitivní. Hráči oceňují dobrou odezvu a s ní spojený realistický zážitek ze řízení, kvalitní provedení, 900° poloměr otáčení a precizní řazení. Nejčastěji zmiňovanými negativy jsou nižší kvalita koženého potahu, nepodsvícená tlačítka neviditelná ve tmě, naopak až příliš silná LED kontrolka vedle tlačítka Xbox, tuhý brzdový pedál a těžší nastavení pro některé herní tituly.

Pozitíva

Pokročilé funkce a nastavitelný force feedback
Dodáván s trojdílným setem pedálů
Šikovný mechanismus připevnění k podložce

Negatíva

Vyšší cena, i když přiměřená výkonu a kvalitě
Nižší kvalita zpracování potahu na volantu
Tuhý brzdový pedál

Poloměr otáčení = 900° ● Force feedback = ano ● Pedály = brzda + plyn + spojka ● Řadicí páka = ne ● Kompatibilita = PC, Xbox One ● Podporované OS = Windows

Najpredávanejšie

Logitech G29 Driving Force

Herní volant k PC a PlayStationu, poloměr otáčení 900°, force feedback, tři pedály, kompatibilní s OS Windows a Mac.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Herní volant Logitech G29 Driving Force je další dražší kousek, ale vzhledem k míře jeho prodejnosti a řadě pozitivních recenzí od spotřebitelů jeho koupě jednoznačně stojí alespoň za zvážení.

Logitech G29 Driving Force je herní volant, který je kompatibilní s počítači s OS Windows i Mac a herními konzolemi PlayStation. Poloměr otáčení činí 900°, vyznačuje se výbornou odezvou a je dodáván se třemi pedály. Za minus považujeme fakt, že v balení nenajdete řadicí páku, což bychom ocenili zejména s ohledem na vyšší pořizovací cenu. K volantu si můžete samozřejmě dokoupit různé příslušenství, např. závodní kokpit nebo simulátor řadicí páky Logitech Driving Force Shifter.

Na tomto modelu naleznete všechna tlačítka, která se nacházejí na klasickém ovladači. Odezva je na vysoké úrovni. Technologie „force feedback“ v tomto případě využívá dvoumotorový vibrační strojek, který ještě realističtěji přenáší vibrace při najetí na nerovný povrch či přenášení hmotnosti automobilu.

K výrazným pozitivům patří vysoká kvalita zpracování, která má pozitivní vliv na odolnost, životnost i hlučnost tohoto modelu. Řadicí páčky jsou vyrobeny z oceli a za zmínku stojí i ručně šitý kožený potah, který je příjemný na dotek a nezpůsobuje přílišné pocení dlaní ani při delším řízení. Kvalitní jsou také pedály z nerezové oceli.

Negativa tohoto modelu jsou až nápadně podobná těm, o kterých jsme mluvili u volantu Logitech G920. Jedná se zejména o nelogické rozmístění pedálů, které se nacházejí příliš blízko sebe a mají menší rozměry. Brzdový pedál je i v tomto případě poněkud tuhý. K pozitivním vlastnostem pedálů patří protiskluzová úprava na jejich spodní části, vysoká citlivost a velmi přesné ovládání. Navíc je můžete podle svých představ polohovat.

Systém uchycení je propracovaný, stabilní a volant udrží na místě i při opravdu divoké jízdě. Na výběr máte integrované úchyty nebo zesílené upevňovací body, prostřednictvím kterých můžete volant k podložce napevno přišroubovat pomocí šroubů.

Recenze hráčů mluví za všechno. Volant Logitech G29 Driving Force hodnotí jako nejlepší na trhu. Oceňují na něm špičkovou kvalitu zpracování, výbornou odezvu, širokou kompatibilitu, praktický systém přichycení k podložce, rychlé reakce pedálů a velký počet funkcí.

Nejčastěji zmiňovaným minusem je vysoká pořizovací cena. V negativních recenzích jsme narazili také na zkušenosti, které souvisejí s absencí řadicí páky v balení, pedály, které jsou umístěné příliš blízko sebe, občasnými problémy s kompatibilitou či tuhostí brzdového pedálu.

Pozitíva

Výborná odezva a řada funkcí
Vysoká kvalita zpracování
Dodáván s trojdílným setem kvalitních pedálů

Negatíva

Vysoká pořizovací cena
Tuhý brzdový pedál
Dodáván bez řadicí páky

Poloměr otáčení = 900° ● Force feedback = ano ● Pedály = brzda + plyn + spojka ● Řadicí páka = ne ● Kompatibilita = PC, PS3, PS4 ● Podporované OS = Windows, Mac

Pre náročných

Thrustmaster TS-PC Racer Ferrari 488

Herní volant k PC, force feedback, bez pedálů, kompatibilní s OS Windows.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Thrustmaster TS-PC Racer Ferrari 488 patří do stejné cenové i „výkonnostní“ kategorie jako další model v našem testu, a sice herní volant Logitech G29 Driving Force. Má vysoký výkon, pokročilé funkce, plynulý chod a je velmi tichý.

Thrustmaster TS-PC Racer Ferrari 488 je vybaven programovatelnými tlačítky a řadicími páčkami. Není dodáván s pedály ani řadicí pákou, na druhou stranu vyniká vysokou kvalitou zpracování, nadstandardním výkonem a špičkovou zpětnou vazbou. Volant disponuje vícero technologiemi a systémy, které stojí za jeho přesností, výkonem a také realistickým zážitkem z řízení. Jde např. o algoritmus Field Oriented Control, který oceníte v zatáčkách, palubní systém HallEffect AccuRate Technology či jednotku Turbo Power s výkonem 400 W, která umožňuje vyvíjet nadstandardně vysokou rychlost.

Zajímavým komponentem tohoto modelu je bezkartáčový motor o výkonu 40 W, který stojí za jeho vysokou citlivostí, rychlostí a přesností. S motorem souvisí také špičková odezva. Volant disponuje několika režimy, jako je STALL, který využijete při delším stání, či Dynamic vhodný při jízdě v zatáčkách. Jelikož se jedná o model s vysokým výkonem, nemohl by spolehlivě fungovat bez kvalitního chlazení. Chladicí systém Motor Cooling Embedded je naštěstí dostatečně silný, proto se nemusíte obávat přehřívání zařízení. K plusům patří i jeho nízká hlučnost.

O kvalitě v tomto případě nemusíme pochybovat ani na sekundu. Thrustmaster TS-PC Racer Ferrari 488 patří do cenové kategorie zařízení do 600 eur, proto se můžete těšit na precizní zpracování. Několik chybiček jsme na něm však přece jen našli. Největší vrásky nám dělají tlačítka, která mají menší rozměry a jejichž kvalita není na nejvyšší úrovni. A dokonalý není ani systém připevnění volantu k podložce. Je robustní a pevný, k minusům ale řadíme fakt, že je dodáván bez šroubů či jiných nenahraditelných komponentů.

Našli jsme jen pár spotřebitelských recenzí modelu Thrustmaster TS-PC Racer Ferrari 488. Všechny z nich jsou převážně pozitivní. Virtuální jezdci si na volantu pochvalují vysokou kvalitu zpracování, hladký chod, kvalitní zpětnou vazbu, výborný software, účinné chlazení, vysoký výkon motoru, programovatelná tlačítka a nízkou hlučnost. Naopak negativní recenze souvisejí s vysokou pořizovací cenou, menšími a méně kvalitními tlačítky, která mají pomalejší reakce, a nekompletním upínacím systémem k připevnění volantu ke stolu.

Pozitíva

Vysoký výkon a pokročilé funkce
Výborný force feedback
Výkonné chlazení a tichý chod

Negatíva

Vysoká pořizovací cena
Méně kvalitní tlačítka
Chybějící komponenty v upínacím systému

Force feedback = ano ● Pedály = ne ● Řadicí páka = ne ● Kompatibilita = PC ● Podporované OS = Windows ● Průměr volantu = 32 cm

Lacná kvalita

Genesis Seaborg 350

Herní volant k PC, PlayStationu, Xboxu One a Nintendu Switch, poloměr otáčení 900°, force feedback, dva pedály + řadicí páka, kompatibilní s OS Windows.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Herní volant Genesis Seaborg 350 je levný, průměrně výkonný i kvalitní a jako jediný model v našem testu je kompatibilní snad se všemi herními platformami. Poskytuje dobrou odezvu, je dodáván s kompletním příslušenstvím a má příjemnou povrchovou úpravu.

Genesis Seaborg 350 je podobně jako Speedlink Drift O.Z. Racing Wheel dalším levným herním volantem, který potěší méně náročné. Poloměr otáčení činí 180°, což znamená, že s ním můžete pohybovat výhradně do stran. Dobrou zprávou je, že disponuje vibrační zpětnou vazbou, která přispívá k realistickému zážitku z hraní.

K výrazným plusům tohoto modelu patří jeho široká kompatibilita. Můžete jej připojit k herním konzolím Xbox One, Nintendo Switch, PS3 a PS4 a také k počítačům s OS Windows. K propojení se zdrojovým zařízením slouží kabel o délce dva metry s USB konektorem.

Genesis Seaborg 350 je dodáván se dvěma pedály a řadicí pákou. Dále na něm naleznete 15 programovatelných funkčních tlačítek, 8směrový D-pad a řadicí páčky přímo na volantu. Upínací systém hodnotíme pozitivně. Je tvořen držákem se šrouby, které můžete přitáhnout dle potřeby, a šesti přísavkami, které zlepšují jeho stabilitu.

Celková kvalita zpracování je na dobré, ale ne nejvyšší úrovni, což lze vzhledem k nízké pořizovací ceně čekat. Nicméně povrchová úprava volantu není k zahození. Nachází se na něm pogumovaný povrch, který je protiskluzový a vcelku příjemný na dotek.

Spotřebitelé hodnotí herní volant Genesis Seaborg 350 pozitivně. Jejich recenze jsou poměrně skromné. Nenarazili jsme v nich totiž na žádné konkrétní pozitivní či negativní parametry, ale pouze na to, že se jedná o super volant s dobrým poměrem mezi výkonem a pořizovací cenou.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou a výkonem
Dodáván s pedály a řadicí pákou
Široká kompatibilita

Negatíva

Max. poloměr otáčení 180°
Nižší kvalita zpracování

Poloměr otáčení = 180° ● Force feedback = ano ● Pedály = brzda + plyn ● Řadicí páka = ano ● Kompatibilita = PC, PlayStation, Xbox One, Nintendo Switch ● Podporované OS = Windows

Další zajímavé produkty

Do svého testu jsme zařadili dražší a nadstandardně výkonné herní volanty a také ty vysloveně levné s průměrným výkonem i kvalitou. Na své by si proto měla přijít většina z vás, zároveň není vyloučeno, že jste nenarazili na ideální model. Pokud je tomu tak, posvítili jsme si za vás ještě na několik produktů, které nás oslovily zejména zajímavým poměrem mezi pořizovací cenou a funkčností.

Thrustmaster T300 RS patří do vyšší, ale ne nejvyšší cenové kategorie. Výjimečná není jen jeho kvalita zpracování, ale zejména max. poloměr otáčení. Tento volant můžete otáčet v úhlu 270 až 1 080°. Je kompatibilní s PlayStationem 3 a 4 a počítači s OS Windows. Součástí volantu jsou tři magnetické polohovatelné pedály, no a výborný force feedback je v této cenové kategorii už jakousi samozřejmostí.

Herní volant Logitech G Saitek Farm Sim Controller, který je kompatibilní s PC s OS Windows, nás zaujal poměrně nízkou cenou, vysokým výkonem a šikovnými funkcemi. Max. úhel otáčení činí 900°, jeho součástí jsou dva pedály a samostatný panel s tlačítky a páčkou k řazení rychlostí. K plusům patří jednoduchá instalace, dostatečně dlouhé kabely k propojení jednotlivých komponentů a vcelku dobrá kvalita zpracování.

Realistická simulace, dobrá kvalita zpracovánívýborný poloměr otáčení, to je Thrustmaster T128. Tento herní volant, který je kompatibilní s PC s OS Windows a PlayStationem, můžete otáčet v úhlu 900°. Dostanete k němu dvoudílný set podlahových pedálů, má vysoké rozlišení a dobrý force feedback, jeho chod je tichý a pozitivem je také 13 akčních tlačítek.

Genesis Seaborg 400 NGK-1567 je dobrou volbou pro ty, kteří hledají poměrně levný herní volant s vysokým výkonem a širokou kompatibilitou. Poloměr otáčení je na něm nastavitelný od 270 do 900°. Najdete na něm 15 akčních tlačítek, přičemž osm z nich lze programovat. Součástí volantu jsou dva pedály, které jsou vyrobeny z kovu. Výrazným plusem je, že jej můžete připojit k PC s OS Windows nebo herním konzolím Xbox 360, Xbox One, Nintento Switch, PlayStation 3 a PlayStation 4.

Jako poslední jsme pro vás vybrali herní volant Thrustmaster T248. Je kompatibilní s herními konzolemi PlayStation 4 a 5 a také s počítači, které mají OS Windows. I tento kousek můžete otáčet v rozmezí od 270 do 1 080°. Je vybaven kvalitním force feedbackem, vícero technologiemi, které stojí za vysokým výkonem, a jeho součástí jsou tři magnetické pedály. Zajímavostí je LED displej.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Pokud jste nepřeskočili úvod našeho testu, ve kterém jsme mluvili o pomůckách, podle kterých jsme do něj vybírali jednotlivé modely herních volantů, víte, že míru prodejnosti považujeme za jeden z nejdůležitějších parametrů. Abyste si mohli udělat lepší představu o tom, které modely patří aktuálně ke spotřebitelsky nejatraktivnějším, připravili jsme si pro vás přehled nejprodávanějších herních volantů na portálu Heureka. Tyto údaje průběžně kontrolujeme a aktualizujeme v závislosti na současné situaci na českém trhu.

Názov Hodnotenie Detail
Logitech G29 Driving Force5*Zobrazit produkt
Thrustmaster T300 RS GT Edition5*Zobrazit produkt
Logitech G920 Driving Force Racing Wheel5*Zobrazit produkt
Thrustmaster T128 41607815*Zobrazit produkt
Logitech G923 Racing Wheel and Pedals5*Zobrazit produkt

Herní volanty nejsou nezbytností. Jinak řečeno, závodní hry si zahrajete i bez nich. Avšak každý, kdo měl možnost porovnat hru s tímto herním komponentem a bez něj, vám potvrdí, že volant dokáže obyčejné virtuální ježdění proměnit v realistický a neopakovatelný zážitek. V našem návodu na výběr toho nejlepšího herního volantu se podíváme na všechny důležité parametry, které byste při jeho koupi měli zohlednit. Zároveň upozorňujeme, že technické specifikace volantů vám často o jejich skutečných vlastnostech mnoho neřeknou. Pokud si tedy chcete vybrat opravdu nejlépe, určitě vám doporučujeme, abyste informace o skutečném výkonu volantu hledali zejména ve spotřebitelských či nezávislých recenzích.

Jak vybrat volant na PC

 • Kompatibilita
 • Způsoby, jak nainstalovat volant k PC
 • Poloměr otáčení volantu
 • Zpětná vazba – force feedback
 • Povrchová úprava volantu
 • Tlačítka
 • Pedály a řadicí páka
 • Další doplňky k herním volantům
 • Upínací systém herního volantu
 • Cena a renomovaní výrobci

Kompatibilita

Kompatibilita je jedním z nejdůležitějších parametrů. Na trhu jsou totiž dostupné volanty, které můžete propojit jen se stolním počítačem, ale také ty, které jsou kompatibilní s PlayStationem, Xboxem či Nintendem. Nejdostupnějšími z hlediska ceny jsou volanty k PC, které fungují nejspolehlivěji s PC s operačním systémem Windows. Hraní s volantem si samozřejmě můžete užít i s OS Mac a jinými zařízeními, v každém případě si však důkladně ověřte kompatibilitu daného modelu.

Způsoby, jak nainstalovat volant k PC

Dalším důležitým parametrem je způsob, jak nainstalujete volant k PC či jinému zařízení. Na výběr máte drátové a bezdrátové modely. Výhodou volantů s USB kabelem je bezproblémový provoz a snadné zapojení. Minusem je fakt, že vás může kabel při hraní omezovat. Při výběru se proto zaměřte na jeho délku. Důležité je také umístění. Napájecí, ale i ostatní kabely, které slouží např. k propojení pedálů a volantu, by se měly nacházet na místech, kde se nezachytí o nohy či ruce nebo kde se vám je nepodaří omylem vytrhnout.

Bezdrátové herní volanty můžete k zařízení připojit prostřednictvím Wi-Fi nebo bluetooth. Tato alternativa je pohodlnější, protože se vám pod nohama a rukama nemotá kabel, na druhou stranu můžete mít problémy s kvalitou přenosu signálu, a tudíž i plynulostí hraní. Nevýhodou je také komplikovanější zapojení volantu, které zahrnuje spárování se zařízením.

Poloměr otáčení volantu

Poloměr otáčení volantu je další velmi důležitý parametr (ne-li nejdůležitější), jelikož souvisí s tím, jak moc reálný bude váš zážitek z hraní. Levné volanty můžete otáčet jen v úhlu 180°, výjimečně 240°, což znamená, že je s nimi možné pohybovat pouze do stran.

Volant na PC – poloměr otáčení

Chcete-li si při hraní užít skutečné „otáčení“ volantem, vyberte si kousek, který zvládá úhel 900 nebo 1 080°, což je nejvyšší možný poloměr otáčení. V prvním případě můžete volantem otočit 2,5krát, ve druhém máte k dispozici tři plná otočení. V rámci úhlu otáčení si všímejte také údaje o možnostech regulace. Některé volanty totiž můžete nastavit na 270, 900 a 1 080°, u jiných máte k dispozici pouze jednu fixní možnost.

Zpětná vazba – force feedback

V popisech volantů k PC téměř vždy narazíte na pojem „force feedback“, tedy zpětná vazba. Jedná se o technologii, která simuluje terén, jeho typ či drsnost včetně obrubníků, kamenů, výmolů a jiných překážek. Všechny tyto simulace přenáší na volant, díky čemuž získáte reálný zážitek z jízdy. Ve zkratce lze říci, že čím lepší zpětná vazba, tím reálnější zážitek z řízení.

Při výběru se v první řadě zaměřte na údaj, zda daný volant disponuje, či nedisponuje zpětnou vazbou. Její absence je příznačná hlavně pro nejlevnější zařízení. Dalším důležitým parametrem je možnost jejího vypnutí a zapnutí a regulace, jelikož u některých her není žádoucí. Nastavení volantu na max. force feedback navíc může v některých případech, např. při hrách, kde jezdíte po skalnatém terénu, vést k jeho poškození.

Posledním parametrem souvisejícím se zpětnou vazbou je typ technologie. Běžně se můžete setkat s:

 • Řemenovou technologií – je nejpřesnější a velmi tichá, její nevýhodou je nutnost pokročilejších nastavení a průběžné údržby.
 • Převodová technologie – patří k nejpopulárnějším, jelikož je jednoduchá na ovládání i údržbu, na druhé straně není příliš sofistikovaná, poskytuje méně reálný zážitek z řízení a častým problémem bývá i větší hlučnost.

Povrchová úprava volantu

Výrobní materiál, který se nachází na povrchu volantu, je poměrně důležitým faktorem, jelikož přímo souvisí s jeho kvalitou a odolností a také s vaším komfortem. Pokud hrajete jednou za čas, vystačíte si i s méně odolným a pohodlným kouskem. Naopak pokud patříte k pravidelným hráčům videoher, určitě vám doporučujeme popřemýšlet nad koupí dražšího, ale pevnějšího a kvalitnějšího volantu s potahem, který má dobré protiskluzové vlastnosti a efektivní odvětrávání. V opačném případě se totiž může stát, že ho budete muset po velmi krátké době vyměnit.

Plastové a gumové volanty

Z plastu nebo gumy je vyrobena drtivá většina plášťů na volantech. V případě, že se jedná o kvalitní a pevný plast/gumu, vůbec nemusí jít o špatnou volbu. Právě naopak. Tento materiál je lehký, levný a nenáročný na údržbu. Navíc i plastové volanty uvnitř vždy ukrývají kovové prvky.

Plastový volant na PC

Kovové volanty

Kov je používán převážně k výrobě vnitřních komponentů, výjimečně se s ním setkáte i na jejich opláštění. Zpravidla se jedná o kovové prvky, které jsou kombinovány s plastem, kůží nebo koženkou. Volanty, u kterých převládá tento materiál, mohou být o něco odolnější a pevnější, což však záleží také na typu použitého kovu.

Koženka a pravá kůže

Pravou kůži najdete jen na nejdražších volantech. Její výhodou je vysoká odolnost a dlouhá životnost, nevýhodou poněkud náročnější údržba. Koženka je zlatou střední cestou. Je příjemná na dotek, její cena není nejvyšší a údržbu lze označit za nenáročnou. Koženka se v porovnání s pravou kůží vyznačuje nižší odolností a kratší životností. Možnou nevýhodou obou materiálů je nadměrné pocení dlaní. Sáhnete-li po této variantě, zaměřte se na kvalitu švů a spojů.

Tlačítka

Tlačítka na herních volantech mají různé funkce, přičemž většinu z nich můžete zpravidla naprogramovat dle vlastních požadavků. Při výběru si všímejte zejména jejich rozmístění. Měla by se nacházet na logických místech. Určitě nesmí překážet a za nevhodné pokládáme i takové rozmístění, při kterém je můžete při hraní zmáčknout nechtěně. Důležité je také podsvícení. Tlačítka by měla být určitě podsvícená, všímejte si však intenzity světla. Stručně řečeno, slabé ani příliš silné není dobré. Plusem je možnost jeho nastavení.

Různý je i počet tlačítek. Na některých volantech jich najdete šest, na jiných 12, 13, 15 nebo 24. Jakýmsi standardem je 12 tlačítek. Jejich počet v zásadě nesouvisí s kvalitou ani funkčností volantu. Jedná se pouze o provedení, které se u jednotlivých výrobců liší. Ohledně toho, které vyhovuje vám, se musíte rozhodnout sami.

Pedály a řadicí páka

Pedály nejsou nedílnou součástí každého herního volantu, jejich přítomnost však považujeme za velkou výhodu. Levnější modely bývají vybaveny dvěma (plyn + brzda), ty dražší třemi pedály (plyn + brzda + spojka). Na výběr máte plastové, které nepovažujeme za nejlepší volbu, jelikož jsou náchylné k poškození či zlomení, kovové nebo hliníkové pedály. Druhá zmíněná alternativa je dražší, ale nejkvalitnější a nejodolnější. Po kovových pedálech byste měli sáhnout zejména tehdy, hrajete-li často, dlouho a vášnivě. Pozor, poměrně častým problémem bývá přílišná tuhost brzdového pedálu. Tento parametr si nejlépe ověříte prostřednictvím recenzí.

Volant na PC a pedály

U pedálů si všímejte také jejich rozmístění a velikosti. Neměly by se nacházet příliš blízko sebe. Menší pedály budou nevyhovující pro osoby s většími chodidly a problematické může být i hraní v botách. V neposlední řadě se zaměřte na povrchovou úpravu na spodní části pedálového setu. Měla by být protiskluzová a v případě umístění pedálů na koberec oceníte speciální štětiny, které zabrání jeho pohybování.

Řazení rychlosti u herních volantů probíhá nejčastěji pomocí páček na jejich spodní části. Druhou možností je klasická řadicí páka. Pokud si vyberete model s dvěma pedály, zpravidla bude disponovat jen dvěma převodovými rychlostmi. Jak jsme zmínili výše, u trojpedálových modelů budete mít k dispozici klasickou spojku s několika převody.

Další doplňky k herním volantům

K příslušenství, které si můžete pořídit k hernímu volantu, dále patří ruční brzda. Některé volanty s řadicí pákou ji mají integrovanou přímo v ní. Pokud patříte ke skutečným herním nadšencům, není na škodu popřemýšlet o koupi speciální závodní sedačky nebo závodního kokpitu. Kromě toho, že poskytuje pohodlí i během dlouhých hodin sezení spolu s reálnějším zážitkem z virtuálního řízení, se na ní mohou nacházet různé praktické doplňky, jako je stojan k upevnění volantu či držák na pedály.

Upínací systém herního volantu

Abyste mohli bezpečně řídit, je nezbytné volant připevnit k podložce, kterou je nejčastěji stůl. V zásadě se setkáte se třemi typy mechanismů:

 • Svorky – můžete je použít u jakéhokoli typu podložky. Volant v případě tohoto uchycení pevně drží na místě, nevýhodou je možné poškození jemnějších materiálů, např. dřeva.
 • Silikonové přísavky – jsou vhodné pouze na hladké povrchy, tedy sklo, případně plast.
 • Otvory na šrouby – některé modely jsou vybaveny speciálně zesílenými otvory, skrze které je můžete přišroubovat ke stolu. Toto řešení je nejstabilnější, nevýhodou je, že volant nemůžete kdykoli odmontovat.

Cena odpovídá kvalitě

V případě volantů k PC je cena rovněž jedním z nejdůležitějších parametrů, neboť přímo souvisí s pomyslným výkonem a funkcemi daného modelu. Cenové rozpětí je zároveň důležitým kritériem výběru mnoha spotřebitelů.

Nejlevnější volanty k PC seženete za cenu do 2 500 Kč. Není to neměnné pravidlo, ale u takto levných kousků neočekávejte nic víc než základ. Zpravidla zde chybí zpětná vazba, a pokud se na nich nachází, její kvalita je spíše průměrná, a úhel otáčení jen málokdy přesahuje 180°. Volanty většinou neobsahují pedály či řadicí páku, samozřejmě se ale najdou i výjimky.

Chcete-li si naplno užít téměř všechny populární funkce herních volantů, doporučujeme vám sáhnout po kouscích za cenu od 2 500 Kč výše. V této cenové kategorii naleznete již vcelku „vymakaná“ zařízení s nadprůměrným úhlem otáčení a výbornou zpětnou vazbou. Modely za cenu od 5 000 až 7 500 Kč již nabízejí vše podstatné včetně ovládacích tlačítek, špičkové zpětné vazby a kvalitních doplňků, jako jsou pedály a páky. Jejich předností je také vysoká kvalita zpracování a velmi pevná konstrukce, která je ideální pro hraní náročnějších herních titulů.

Ověřené jsou volanty Thrustmaster, Logitech, Speedlink či Trust

Pokud se chcete vyhnout zklamání v podobě koupě nekvalitního a téměř nefunkčního herního volantu, je namístě zvážit koupi modelu ověřené značky. Na základě spotřebitelských, ale i nezávislých recenzí lze říci, že nic nezkazíte výběrem volantu od Thrustmaster nebo Logitech. Nevýhodou těchto zařízení je vyšší pořizovací cena. K dalším populárním a ověřeným značkám patří HORI, Tracer, Trust, Speedlink či Genesis. V tomto případě narazíte i na poměrně hodně cenově dostupných modelů s přijatelnou kvalitou a výkonem.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nenašli jste odpovědi na otázky, které vás zajímají? Několik vám jich přinášíme na následujících řádcích. V případě, že ani zde nenajdete to, co hledáte, neváhejte se nás zeptat v diskuzi, kterou naleznete pod naším článkem. Vaše komentáře sledujeme a veškeré dotazy se snažíme zodpovědět co možná nejdříve.

Ne, není. Kompatibilitu si vždy musíte ověřit předem. Některé volanty jsou sice rozpoznatelné pro velké množství herních titulů, kvalita propojení a kompatibilita však mohou být velmi špatné. Této oblasti byste proto před nákupem měli věnovat zvýšenou pozornost.

Samozřejmě. Potah patří k těm částem volantu, které můžete kdykoli vyměnit. Tento úkon je jednoduchý, pokud tedy narazíte na supervýkonný model za dobrou cenu, ale s nekvalitním potahem, jeho koupě nemusí být tou nejhorší volbou.

Může, ale nemusí. Chlazení je typické pro dražší a nadstandardně výkonné modely. Pokud po takovém sáhnete, všímejte si efektivnosti a také hlučnosti chladicího systému.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektronika

Vaše hodnocení:
(88%)