Jak vyčistit pračku

Čištění pračky octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou. Jak vyčistit pračku od plísně a usazenin?

K tomu, aby automatické pračky fungovaly správně, je důležité je pravidelně čistit. V jejich útrobách se hromadí vlhkost, nečistoty z oblečení nebo zbytky pracího prášku a aviváže. Navíc se v nich usazuje vodní kámen či různé povlaky. Právě v těchto neočištěných místech se množí bakterie a plísně a šíří se z nich nepříjemný zápach. Potom nepříjemně zapáchá nejen samotná pračka, ale také oblečení, které z ní vytahujete. Pravidelné čištění je tedy nutností a pomáhá předcházet i předčasnému opotřebení spotřebiče. Přestože na první pohled může pračka vypadat čistě, vězte, že tomu tak není. Pokud dlouhodobě perete na nízkých teplotách (méně než 40 °C), čištění pračky bude zřejmě nutné pravidelněji.

Publikované: 24.02.2023
Aktualizované: 01.06.2023
Obsah článku:

Jak vyčistit pračku od vodního kamene, zápachu a nečistot? Poradíme vám, jaké prostředky používat, na které části spotřebiče se zaměřit, nebo v jakých intervalech je třeba pračku čistit. K čištění lze používat osvědčené domácí prostředky typu soda bikarbonu, ocet, kyselina citrónová a pod. Pomohou také kupované přípravky, například Savo, Calgon, Lanza a jiné. Pojďme však na to pěkně postupně.

Jak často čistit pračku

Pravidelná údržba pračky zajistí její bezproblémovou funkčnost a delší životnost. V neposlední řadě znamená voňavé prádlo a nižší spotřebu elektrické energie. Některé části pračky je vhodné čistit po každém pracím cyklu, jiné stačí jednou za měsíc, případně jednou za pololetí. Závisí to na tom, jak často perete, jakou tvrdost vody máte v domácnosti či jakou teplotu vody používáte během praní. Většina mikroorganismů se zabíjí při teplotě 90 °C. Pokud dlouhodobě perete na nižších teplotách, množení bakterií se může urychlit. Na interval čištění pračky má vliv také technologická výbava pračky. Nejlepší pračky na trhu nabízejí funkci automatického odvápňování. Ty levnější tuto funkci nemají.

Gumové těsnění, filtr pračky, ale také buben – co všechno čistit?

V první řadě je třeba se zaměřit na gumové těsnění dveří pračky. Tam se často usazují zbytky pracích prostředků i nánosy z prádla. Dále je třeba se zaměřit na dávkovač pracího prášku a aviváže. Tento zásobník je třeba jednou za čas vyjmout a důkladně vymýt. Potom nezapomeňte na vyčištění filtrů, v pračce najdete dva, a sice odtokový a vodní. V neposlední řadě věnujte svou pozornost bubnu pračky. Vyčistit jej můžete pomocí speciálního čistícího prostředku nebo ověřenými surovinami, které naleznete v domácnosti. Svou pozoronost zaměřte také na topné těleso a hadici na odvod vody.

Čištění gumového těsnění pračky

Gumové těsnění dveří pračky

Na tomto místě se často drží voda, tvoří se tam plíseň a množí bakterie. Navíc se tam usazují nánosy z prádla, pracího prášku a aviváže. Pokud je gumové těsnění kolem dvířek zaneseno, pračka i prádlo mohou zapáchat. Toto místo je vhodné čistit po každém praní.

Jak vyčistit pryžové těsnění dveří pračky? Postačí k tomu suchý měkký hadřík, případně je-li znečištění větší, vlhčený ubrousek. Těsnění otřete dosucha a větší nečistoty ze záhybů vyjměte rukou. Pokud špína odolává, pomoci může starý zubní kartáček. Netlačte však příliš, aby těsnění neprasklo. Vyvarovat byste se měli agresivních čistících prostředků. Dvířka pračky doporučujeme nechávat otevřená. Nemusí být otevřeno dokořán, postačí i 10 cm.

Zásobník na prací prášek a aviváž

V dávkovači na prací prášek a aviváž zůstávají zbytky těchto prostředků, a proto se i tam ráda tvoří plíseň. Ze špinavé přihrádky se pak zákonitě šíří nepříjemný zápach. Předcházet tomu můžete pravidelným odstraňováním vrstvy nánosu.

Jak vyčistit dávkovač na prací prášek a aviváž? Při mytí zásobník vyjměte z přihrádky, některé stačí potáhnout, jiné mají tlačítka pro uvolnění. Závisí to na typu pračky. Zásobník opláchněte pod tekoucí teplou vodou. Pokud jsou zbytky pracího prášku či gelu zaschlé, opět můžete použít starý zubní kartáček v kombinaci s vhodným přípravkem na čištění pračky. Potom zásobník otřete dosucha, vložte zpět na místo a nechte jej ještě pár hodin pootevřený.

Zásobník na prací prášek a aviváž byste měli vypláchnout po každém praní. Důkladnější čištění je vhodné jednou za měsíc. Kartáčkem vyčistěte i prostor, do kterého dávkovač vkládáte. V horní části a v místě výpusti do pračky se mohou tvořit vápenaté usazeniny. Nejlépe se jich zbavíte, použijete-li přípravek určený k rozpouštění vápenatých usazenin. Tento přípravek stačí nastříkat na dané místo a nechat chvíli působit. Toto místo je důležité čistit z toho důvodu, že přes dávkovač se do pračky nemusí vždy dostat veškerý prášek a ten se zde poté usadí.

Zásobník na prací prášek a aviváž

Filtr pračky

Filtr slouží k zachytávání různých nečistot jako jsou vlasy, chlupy, prach, ale zachycuje i předměty, které jste zapomněli v kapsách oblečení. Pokud by se filtr pračky ucpal, hrozí poškození spotřebiče, proto na jeho čištění nezapomínejte. V pračce můžete natrefit na dva základní filtry, a sice vodní a odtokový.

Vodní filtr naleznete v místě napájení přívodové hadice na vodu do pračky. Před vyčištěním je důležité zastavit přívod vody, opatrně odpojit hadici, poté odpojit filtr a opláchnout jej. Úkolem tohoto filtru je zachytávání mechanických nečistot, které by se do pračky mohly dostat z vodovodního řádu. Některé kvalitnější filtry si poradí také s odvápněním a tvrdou vodu změkčí. Tento filtr stačí mýt jednou ročně, případně tehdy, když zaznamenáte problémy s přítokem vody.

Odtokový filtr se nachází ve spodní části pračky za dvířky. Jak tento filtr vyjmout a vyčistit, naleznete v manuálu každého modelu pračky. Po otevření filtru zvykne z něj vytéct trochu vody, proto si před otevřením připravte suchý hadr nebo něco, čím zachytíte vodu. Po otevření krytu je třeba většinou povolit plastovou zátku v určeném směru a poté filtr opatrně vyjměte. Na odtokovém filtru se zachycují pevné nečistoty.

Jak vyčistit filtr pračky? Hrubé nečistoty můžete odstranit rukou nebo mokrým hadříkem. Potom jej propláchněte pod teplou tekoucí vodou. Nepoužívejte žádné agresivní čistící prostředky. Čištění filtru v pračce se doporučuje alespoň dvakrát za rok.

Buben pračky

Bez kompletního rozebrání spotřebiče se k bubnu pračky nedostanete, ovšem není to nutné. Buben pračky lze vyčistit i jinak. K čištění bubnu, resp. vnitřku pračky se doporučuje používat speciální čističe. S nimi stačí jednou za čas spustit pračku naprázdno a zvolit při tom vysokou teplotu. Čističe spolehlivě vyčistí vnitřek bubnu a rozpustí zbytky prášků, gelů a aviváže. Dostanou se také do záhybů těsnění, okolí šroubů a do trubek pro vedení pracího prášku a aviváže či do okolí napouštěcích a vypouštěcích vývodů. Čističe pračky jsou dostupné ve formě prášku, koncentrované tablety nebo gelu.

Spolehlivě rozpustí vápenaté usazeniny při spuštění pracího cyklu na teplotě 60 °C nebo 90 °C. Zajistí čistý buben, spotřebič zbaví vodního kamene a odstraní zápach z pračky. Mezi oblíbené značky patří Savo, Sanytol, Frosch Eco, Xavax, Calgon a další. Buben a vnitřek pračky takto propláchněte každé tři měsíce.

Čištění bubnu pračky

Hadice od pračky

Při čištění pračky byste neměli zapomínat ani na vypouštěcí hadici. Zanesená hadice může způsobit pomalé napouštění vody do pračky. Jak ji vyčistit? Není to nic náročného. V první řadě zastavte přívod vody a připravte si lavor na únik zbytkové vody z hadice. Odšroubujte přívodovou hadici od těla pračky i od kanalizace. Samotné čištění hadice proveďte pomocí speciálního nekovového kabelu Kevlar, na jeho špičce je umístěn malý kartáč, který šetrně odstraní usazené nečistoty. Pokud Kevlar nemáte, podobné zařízení lze vyrobit z delšího ocelového kabelu. Jeden konec kabelu ohněte a pevně kolem něj oviňte kus látky. Po takovém čištění ještě hadici propláchněte.

Jak předcházet velkému znečištění

Úplnému čištění pračky se sice nevyhnete, ale umíte účinně předcházet tvorbě plísní a zápachu. Stačí dodržovat pár jednoduchých zásad. Prací prášek by měl být dávkován podle návodu a podle tvrdosti vody ve vaší domácnosti. Podobně to platí i při aviváži. S práškem ani aviváží to nepřehánějte. Pračku nepřeplňujte, množství prádla vede k horším pracím výsledkům.

Pokud vás trápí zapáchající pračka, po každém pracím cyklu nechte dvířka pootevřená. Buben takto rychleji uschne a pračka se dostatečně provzdušní, čímž zamezíte vzniku plísní. Pootevřený můžete nechat i zásobník na prací prášek a aviváž. Pravidelné větrání si zaslouží také samotná místnost, ve které je pračka umístěna. Nezapomeňte, že vyprané prádlo byste měli z pračky vytáhnout hned po skončení pracího cyklu, ať nezatuchne.

Minimálně jednou, ale ideálně dvakrát do měsíce perte várku prádla na 60 °C nebo 90 °C. Na takové vyšší teplotě je ideální prát například ručníky, ložní prádlo nebo kuchyňské utěrky.

Prostředky/přípravky na čištění pračky

Pračku můžete vyčistit pomocí chemických čisticích prostředků, které jsou k tomu určeny a jsou běžně dostupné na trhu. Zvolit můžete také osvědčené domácí suroviny. Pokud se zaměříme na chemické prostředky dostupné v obchodech, na výběr máte z tekutých čisticích prostředků, čistících tablet, čistících ubrousků nebo je k dispozici kapesní čistič pračky.

Tekuté čistící prostředky je nutno před použitím zředit s trochou vody. Takovým roztokem se poté umyje zásobník na prací prostředek, vnitřní část dvířek i gumové těsnění. Pokud chcete vyčistit zákoutí pračky, čistič stačí vlít do zásobníku na prací prášek a poté spustit prací program na teplotu minimálně 60 °C. Hezky se tak vyčistí vnitřek pračky a prostředek ji zbaví nečistot, usazenin, zápachu i vodního kamene.

Čistící tablety fungují podobným principem. Rovněž umí pračku zbavit nečistot, zápachu a vodního kamene a dostanou se na těžší dostupná místa. Životnost pračky se díky tomu prodlouží a vy se tak můžete těšit z bezvadného provozu spotřebiče. Tablety se vkládají do prázdného bubnu a následně jen spustíte prací program. Postačí na 60 °C.

Čistící ubrousky jsou skvělou a cenově dostupnou pomůckou, díky nim účinně a jednoduše odstraníte nečistoty a zbytky pracích prostředků. S ubrouskem stačí přetřít všechny dostupné povrchy. Jejich nevýhodou je, že se nedostanete do útrob pračky. Po přetření znečištěného místa toto místo již není třeba oplachovat.

Kapesní čistič pračky je další možností, kterou naleznete v obchodě. Obsah sáčku stačí nasypat do bubnu pračky. Pokud máte pračku s předním plněním, doporučuje se zapnout program pro praní bavlny na 60 °C. U pračky s horním plněním zvolte nejvyšší teplotu a nejdelší prací program, budete tak mít jistotu, že všechny bakterie, plese a mikroorganismy byly ze spotřebiče odstraněny.

Mezi uživateli patří k oblíbeným Savo, avšak pozor, myslete na to, že je třeba použít speciální Savo a ne to univerzální. Tento prostředek spolehlivě odstraní vodní kámen i zápach. Kromě vnitřku pračky s ním vyčistíte také těsnění, filtr pračky či zásobník na prací prostředek. Speciální čističe pračky nabízí také Calgon. Jeho prostředky jsou dostupné ve formě prášku nebo čistících tablet a dokonce i ve formě gelu. Oblíbená je například také tekutá Lanza, která je dostupná za přijatelnou cenu. Při používání čisticích prostředků postupujte tak, jak je uvedeno v návodu konkrétního produktu.

Přípravky na čištění pračky

Jak vyčistit pračku sodou bikarbonou

Soda bikarbona je častou výbavou domácností, pokud ji nemáte, za pár korun si ji můžete koupit téměř v kterémkoli obchodě. Metody, jak vyčistit pračku jedlou sodou, se liší a každá hospodyňka má své vlastní. Někdo upřednostňuje krátký prací program, jiný naopak delší. Hospodyňky se shodují, že je lepší zvolit teplotu alespoň 60 °C nebo 90 °C, nasypat přibližně polovinu sklenice do přihrádky na prací prášek a zapnout pračku naprázdno. Při silném znečištění pračky lze pro lepší výsledek použít kombinaci octa a jedlé sody.

Kromě sody bikarbony je k dispozici speciální prací soda. Čištění s takovou sodou probíhá stejně jako s tou jídlou. Stačí nasypat polovinu sklenice do zásobníku a naprázdno spustit dlouhý cyklus s maximální teplotou. Pomocí sody bikarbony lze vyčistit i odtokový filtr. Stačí si připravit roztok sody a vody. Prostor, který chcete vyčistit, tímto roztokem vytřete.

Jak vyčistit pračku kyselinou citrónovou

Do dávkovače na prací prostředek nasypte tolik kyseliny, kolik do něj zvyknete sypat pracího prášku. Potom zapněte program s nejvyšší teplotou a nechte doběhnout prací program do konce. Kyselinu citrónovou můžete nasypat i přímo do prázdného bubnu pračky. V tomto případě si změřte cca 250 gramů. Takové čištění postačí dvakrát do roka. Kyselina dokáže pračku zbavit vodního kamene, bakterií i plísní, které způsobují nepříjemný zápach.

Jak vyčistit pračku octem

Ocet je oblíbeným přípravkem pro čištění díky jeho snadné dostupnosti. Hospodyňky ho používají už léta, ačkoli výrobci praček z toho nejsou nadšeni. Ocet umí efektivně odstranit zápach, ale také odstranit vodní kámen. Při čištění pračky octem vám postačí 300 až 400 ml octa. Ten nalijte do prázdného bubnu pračky a následně spusťte nejdelší prací program s nejvyšší teplotu. Po dokončení praní vytřete zbytek uvolněných nečistot měkkým vlhkým hadříkem. Pozor, nadměrné množství octa poškozuje pryžové části pračky. Takové čištění pračky proto postačí dvakrát do roka.

Jak vyčistit pračku krystalickou sodou

Další z možností při čištění pračky je použití krystalické sody. Čištění probíhá stejně jako při použití octa. Do bubnu pračky nasypte dva šálky sody a pračku zapněte na nejdelší prací program s nejvyšší teplotou. Soda se používá také k předmáčení při silně znečištěných oděvech. Zároveň posiluje účinek pracího prášku, změkčuje vodu a brání tvorbě vodního kamene. Použít lze i tak, že v jednom litru vody necháte rozpustit jeden kilogram krystalické sody. Do prázdného bubnu nalijete tři litry čisté vody a následně dolijete rozpuštěnou sodu. Cyklus by měl trvat minimálně dvě hodiny a prát byste měli na teplotě alespoň 60 °C.

Rozdíl při čištění pračky s předním a vrchním plněním

Tyto dva typy pračky se čistí rozdílně. Hlavním rozdílem je fakt, že shora plněná pračka se dá nastavit tak, že cyklus lze kdykoli pozastavit a opět spustit. Zepředu plněná pračka běží jen na jeden cyklus. U takové pračky je proto třeba počítat, že při větším znečištění bude nutné prací cyklus spustit minimálně dvakrát. Dalším rozdílem je způsob samotného čištění. Svrchu plněná pračka nemívá vyjímatelné komponenty, např. nádržku na prací prostředek a aviváž, proto se v těchto místech čistí náročněji. U předem plněné pračky je nutné čistit nejen dávkovač pracího prostředku a aviváže, ale také gumové těsnění dveří, které se poměrně často zanáší nečistotou.

Otázky a odpovědi – FAQ

V článku jsme se snažili popsat nejběžnější způsoby, jak vyčistit pračku. Uvedli jsme, které části je třeba čistit a jak často a také jsme vám dali tipy na prostředky, které při čištění použít. Zmínili jsme chemické prostředky, ale i ty, které jsou běžně dostupné v domácnosti a jejich použití je ekologičtější. V sekci otázek a odpovědí jsme se pak zaměřili na běžné otázky spotřebitelů. Pokud jste v článku nenašli to, co jste hledali, neváhejte své dotazy položit v sekci komentářů. Snažíme se odpovědět co nejdříve.

Ačkoli jsou dnešní pračky automatické, neumí se automaticky vyčistit. Třeba jim občas dopomoci, aby nadále fungovaly správně. Kritickým místem je těsnění na pračce, která se plní zepředu. Tam se zachycuje spousta vody, což podporuje růst plísní. Za nepříjemným zápachem je fakt, že uvnitř pračky se drží vlhkost. Ta je živnou půdou pro růst mikroorganismů. Dále za nepříjemný zápach může časté praní na nízkých teplotách. Pozor je třeba dát i na nadměrné používání pracího prášku a aviváže, protože tyto prostředky spotřebič zanášejí. Při tvorbě vodního kamene je hlavním viníkem tvrdá voda.

Vodní kámen může výrazně zkrátit životnost pračky, proto nezapomínejte na jeho pravidelné odstraňování. Preventivní odvápnění pračky se doporučuje každé tři měsíce. Pomůžou vám chemické prostředky, které jsou k tomu určeny. Stačí je jednoduše nasypat do bubnu a spustit prací program. Vodní kámen by se neměl odstraňovat mechanicky, protože byste mohli pračku poškodit.

Ano, je to možné. Pokud je ve vaší domácnosti tvrdá voda, sáhněte po změkčovači vody. Ten vznik vodního kamene alespoň částečně eliminuje. Ideální je používat jej při každém praní přidáním k pracímu prostředku. K dispozici je také magnetický odvápňovač, který se instaluje přímo na přívodovou hadici pračky a tímto způsobem zamezuje vzniku vodního kamene.

Savo je oblíbený chemický prostředek. Chcete-li jím vyčistit pračku, sáhněte po přípravku s názvem Savo čistič pračky. Tento prostředek dokáže odstranit zbytky pracího prášku, různé nečistoty, vodní kámen a zbaví pračku i zápachu. Stačí v nádobě smíchat 35 až 40 ml přípravku Savo se třemi litry teplé vody. Do tohoto roztoku ponořte zásobník na prací prostředky a nechte působit minimálně půlhodiny. Zásobník poté omyjte, nechte vyschnout a vložte zpět. Pomocí měkkého hadříku vymyjte tímto roztokem vnitřní prostor pračky a vnitřní část dvířek. Nevynechejte gumové těsnění kolem dvířek a zaměřte se i na všechny záhyby. Zbylý obsah přípravku je vhodné nalít do zásobníku na prací prostředek a poté spusťte prací program bez předpírky. Ideální teplota je 90 °C, minimální 60 °C.

Barvení prádla v pračce patří k efektivním způsobem, ale je třeba počítat, že v bubnu i na dvířkách pračky zůstanou zbytky barvy. Zbavit se jí lze tak, že do pračky vložíte staré ručníky nebo hadříky, do zásobníku zase vložte prací prášek a zapněte prací program na teplotu minimálně 60 °C. Přebytečná barva by měla vsáknout do ručníků a hadříků.

Výrobci praček nemají radost z čištění pomocí octa nebo sody bikarbony. Podle nich je tato směs příliš kyselá a může poškodit buben, filtr i pryžové těsnění. Přestože se tyto prostředky na čištění používají roky a pravděpodobně je používala i vaše maminka nebo babička, není třeba zapomínat na to, že pračky se v současnosti vyrábějí jiným způsobem než tomu bylo v minulosti. Výrobci navíc upozorňují, že pokud pračku vyčistíte nevhodným způsobem, přijdete o záruku.

Pokud máte domácí mazlíčky, můžete bojovat s chlupy, které zůstávají v bubnu pračky po každém praní. K jednoduchým řešením patří to, že do pračky vložíte mycí houbičku, případně kousek molitanu, na něž by se měly chlupy během praní nachytat.

Peroxid vodíku je znám tím, že dokáže účinně odstranit vodní kámen a má také silný dezinfekční efekt. Bojuje proti bakteriím, plísním i virům. K čištění pračky postačí 3% roztok, větší koncentrace je potenciálně riziková a hrozí poškození spotřebiče. Peroxid nalijte do bubnu spotřebiče a nastavte dlouhý cyklus praní. K nevýhodám peroxidu patří, že čištění trvá déle a někdy je nutno prací cyklus zopakovat. Výhodou je zase fakt, že nezatěžuje životní prostředí, protože se rozkládá jen na kyslík a vodu.

Ďalšie články z kategórie Pračky

Vaše hodnocení:
(91.8%)