Mobilní klimatizace

Nejlepší mobilní klimatizace 2024 + recenze

Léto přináší řadu nesporných výhod – dovolené, odpočinek a čas strávený s přáteli či rodinou. Spolu s ním však naše domácnosti zachvátí i vlna nesnesitelných veder. Přemýšleli jste už nad tím, jak s nimi bojovat? Řešením může být koupě mobilní klimatizace, která dokáže místnost ochladit. Ideálním příkladem je vítěz našeho testu. Mobilní klimatizace Sinclair AMC-14P, která nabízí skvělý chladicí výkon a také funkci vytápění. Desítky hodin strávených srovnáváním jednotlivých produktů nám však ukázaly vícero zajímavých adeptů. Pokud vás zajímá, kteří to jsou, přečtěte si náš srovnávací test a návod na to, jak vybrat mobilní klimatizaci.

Publikované: 28.04.2021
Aktualizované: 02.04.2024

Jakou mobilní klimatizaci koupit? 

Přestože je trh mobilními klimatizacemi doslova přesycen, vy se špatné koupě obávat nemusíte. Díky našemu podrobnému shrnutí se dozvíte o všech důležitých parametrech, které byste měli při koupi svého nového společníka v domácnosti sledovat. Pokud však nemáte čas číst článek až do konce, nezoufejte. Hned v jeho úvodu vám představíme TOP 3 mobilní klimatizace, které dosáhly skvělých výsledků nejen v našem srovnávacím testu, ale i mezi spotřebiteli během dlouhodobého používání.

Názov Hodnotenie Detail
Sinclair AMC-14P   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Guzzanti GZ 1201   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Olimpia Splendid   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Sinclair AMC-14P

Sinclair AMC-14P

Chladicí výkon na úrovni 4 kW, příkon 1 540 W, chlazení i odvlhčování vzduchu, ochladí místnost o velikosti do 35 m².

Zobrazit více info

V našem testu nejlépe obstála mobilní klimatizace Sinclair AMC-14P. Ta nabízí skvělý chladicí výkon 4 kW, díky kterému si poradí s ochlazením či ohřátím místnosti o velikosti více než 35 m² (90 m3). Rychlé ochlazení místnosti zajistí vysoký průtok vzduchu. Nevýhodou klimatizace může být její hlučnost na úrovni 56 dB. Je však třeba dodat, že se zvýšenou hlučností je třeba počítat u všech mobilních jednotek.

Cenový trhák
Trotec Pac 2010 E

Trotec Pac 2010 E

Chladicí výkon 2,1 kW, příkon 800 W, průtok vzduchu 320 m3/h, odvlhčování (24 l/den).

Zobrazit více info

Spotřebiteli dobře hodnocená mobilní klimatizace značky Trotec. Zaujala nás dostupnou cenou a také nízkou hlučností. Zařízení nabízí až tři režimy chodu včetně odvlhčování. Součástí balení je návod, těsnění do okna i dálkový ovladač. Klimatizace disponuje také automatickým odpařováním kondenzátu.

Náš TIP
Whirlpool PACW29HP

Whirlpool PACW29HP

Příkon 2 500 W, průtok vzduchu 380 m³ za hodinu, přítomnost šestého smyslu, funkce Around U, samočištění, odvlhčování, indikátor plné nádoby, HEPA filtr.

Zobrazit více info

Za povšimnutí stojí i mobilní klimatizace Whirlpool PACW29HP, která přináší uživateli funkci „šestého smyslu“. Spočívá v automatickém nastavení mobilní jednotky tak, aby pracovala co nejefektivněji. Klimatizace je určená do místností o velikosti až 70 m², její průtok vzduchu dosahuje hodnoty 380 m³ za hodinu. Hladina hluku se v případě klimatizace Whirlpool dostává na hodnotu 64 dB.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Úkolem mobilní klimatizace je v první řadě zodpovědně sloužit svému majiteli. I proto jsme se při srovnání jednotlivých jednotek zaměřili na nezávislé testy a dlouhodobé zkušenosti uživatelů mobilních klimatizací z Česka i ze zahraničí. Při porovnání a výběru klimatizačních jednotek jsme se nesoustředili na subjektivně vnímané parametry, jako je např. design. Potenciálním spotřebitelům jsme se pokusili přinést výpis hlavních funkcí, předností a nevýhod jednotlivých modelů tak, aby si před koupí dokázali vytvořit ucelený obraz.

Chladicí výkon
Výměra místnosti
Spotřeba elektrické energie
Hluk
Kompaktnost
Způsob odstranění kondenzátu
Přídavné funkce

Mobilní klimatizační jednotky už dávno nejsou jen o výkonu. Proto jsme se podrobně zabývali hned několika parametry, včetně spotřeby elektrické energie nebo hladiny hluku, které jsou v případě mobilní klimatizace poměrně podstatné. Detailní porovnání všech parametrů totiž považujeme při výběru klimatizace za nezbytné. Při tvorbě srovnání jsme vycházeli z českých i zahraničních odborných zdrojů, které jsme doplňovali o uživatelské zkušenosti z portálů Heureka.cz, Alza.cz, Mall.cz, Kasa.cz a dalších.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze mobilních klimatizací 

Mnohé uživatele dokážou ke koupi zlákat kvalitní fotografie či zajímavý produktový popis. Výběr klimatizační jednotky by však měl být značně komplexnější. V případě elektroniky je totiž mimořádně důležité nespoléhat se jen na první dojem, ale i na uživatelské zkušenosti. I proto jsme je pro vás podrobně sbírali a analyzovali, abychom nakonec přišli se seznamem mobilních klimatizací, jejichž koupě pro vás nebude představovat riziko, ale budete si moct naplno užívat jejich výhody. Naše srovnání je nezávislé a nezaujaté. Nesnažíme se zvýhodnit žádného výrobce ani konkrétní model mobilní klimatizace, naopak. Vysokou variabilitu považujeme při správném výběru za nutnost.

Víťaz testu

Sinclair AMC-14P

Chladicí výkon na úrovni 4 kW, příkon 1 540 W, chlazení i odvlhčování vzduchu, ochladí místnost o velikosti do 35 m².

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mobilní klimatizace Sinclair AMC-14P patří mezi to nejlepší, co segment přenosných klimatizačních jednotek na trhu momentálně nabízí. Disponuje skvělým chladicím výkonem na úrovni 4 kW, což jí bez problémů stačí na ochlazení prostoru o velikosti do 35 m², vzhledem k vysokému chladicímu výkonu však někteří uživatelé pociťují ochlazení vzduchu i v místnosti o výměře větší než 50 m². Pokud byste potřebovali levnější klimatizaci, která zvládne pokrýt podobný prostor, zvažte koupi klimatizační jednotky Whirlpool PACW29HP.

Zařízení z dílny výrobce Sinclair je možné ovládat hned dvěma způsoby — buď pomocí ovládacího panelu přímo na těle, nebo prostřednictvím dálkového ovládání. Sinclair AMC-14P ovládání mobilní aplikací neumožňuje. O všem vás však bude informovat přehledný LED displej přímo na klimatizační jednotce, proto nemějte z absence mobilní podpory žádný strach. Klimatizace Sinclair je vybavena i automatickým výparníkem kondenzátu. Příkon klimatizace Sinclair činí 1 540 W. Kromě chlazení vzduchu ho dokáže i odvlhčovat, a to v množství 2,5 litru za 24 hodin provozu. Mobilní klimatizace dokáže zajistit také přídavné topení. Samotné zařízení je poměrně robustní, při rozměrech 76 × 53,2 × 30 centimetrů disponuje váhou úctyhodných 30,6 kilogramu. Klimatizační jednotka pracuje s ekologickým chladivem R290 (propanem), které se pyšní jednou z nejnižších uhlíkových stop z chladicích kapalin.

Názory na hlučnost přístroje se rozcházejí, a zatímco pro některé je příliš hlučný, jiným hluk na úrovni 56 decibelů nepřekáží. Při maximálním výkonu hlučnost dosahuje hodnoty až 64 dB. Je však třeba si uvědomit, že mobilní klimatizace jsou v porovnání s pevnými klimatizacemi obecně hlučnější. Způsobeno je to zejména faktem, že klimatizační jednotka montované klimatizace odvádí hluk do exteriéru, což v případě mobilní klimatizace neplatí.

Pozitíva

Vysoký výkon
Vhodná i do větších místností
Funkce vytápění

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Chladicí výkon: 4,0 kW ● Příkon: 1 540 W ● Energ. třída chlazení: A ● Průtok vzduchu: 450 m3/h ● Max. hlučnost: 64 dB ● Hmotnost: 30 kg

Cenový trhák

Trotec Pac 2010 E

Chladicí výkon 2,1 kW, příkon 800 W, průtok vzduchu 320 m3/h, odvlhčování (24 l/den).

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Spotřebiteli dobře hodnocená mobilní klimatizace značky Trotec. Zaujala nás dostupnou cenou a také nízkou hlučností. Zařízení nabízí až tři režimy chodu včetně odvlhčování. Součástí balení je návod, těsnění do okna i dálkový ovladač. Klimatizace disponuje také automatickým odpařováním kondenzátu.

Primární účel klimatizace, chlazení, zvládá tento model na jedničku. Dokazují to i kladné reference zákazníků. Zařízení nabízí chladicí výkon 2,1 kW neboli 7 200 BTU. Doporučen je do prostoru o výměře 26 m2. Zákazníci si pochvalují celkovou efektivitu chlazení a rychlý nástup chladného vzduchu. V režimu chlazení (klimatizace) můžete nastavit požadovanou teplotu a zařízení bude automaticky teplotu regulovat a vypne se v okamžiku, kdy bude teplota v místnosti na požadované úrovni. Dále je spuštěný režim ventilace a chlazení se spustí, jakmile se teplota zvýší. Automaticky se zvýší i otáčky ventilátoru. Režim ventilace lze mít aktivní i bez chlazení – v zásadě tak máte k dispozici ventilátor (tři rychlosti).

Praktická je i funkce odvlhčování. Tento režim je aktivní vždy, když je zařízení zapnuté. Výkon odvlhčování činí 24 litrů za den. Vlhkost můžete odvádět do odtoku, případně je přístroj vybaven nádržkou a automatickým odpařováním kondenzátu. Nemáte tak žádnou starost a zařízení se nevypne ani po naplnění nádržky. Klimatizace je vhodná do bytů, domů nebo kanceláří. Pozitivem je její tichý chod. Mobilní klimatizace dosahuje maximální hladiny hluku 51 dB, což je i v porovnání s ostatními velmi dobrý výsledek. Model disponuje také nočním režimem. Samozřejmostí jsou takové funkce jako časovač nebo odložený start.

K zařízení je dodávána odvodní hadice k odvodu horkého vzduchu (1,5 m) a také hadička k odvodu kondenzátu. Těsnění do oken není součástí balení a v případě potřeby si ho lze dokoupit. V balení naleznete také dálkový ovladač, kterým můžete mobilní klimatizaci ovládat. Ovládací panel s LED displejem je i na samotném zařízení, dálkový ovladač však představuje větší komfort a možnost ovládání na určitou vzdálenost.

Mobilní klimatizace je vybavena předfiltrem, který je omyvatelný. Jeho úkolem je zachytit hrubší nečistoty. Směr foukání vzduchu lze rovněž regulovat, a to za pomoci pohyblivých lamel. Ovládání je však pouze manuální. Z funkcí nesmíme opomenout ani automatické odmrazování výparníku. V případě tvorby ledu zařízení námrazu automaticky rozpouští.

Z hlediska celkového hodnocení budí tento model mobilní klimatizace velmi dobrý dojem. Zákazníci to vnímají podobně a týká se to i poměru ceny a kvality. Klimatizace nabídne solidní výkon a spotřebitelé si pochvalují rychlý nástup chlazení a zároveň i relativně tichý chod oproti konkurentům. Samostatně dokáže fungovat také jako ventilátor. Chcete-li zařízení přemisťovat po bytě či domě, oceníte transportní kolečka. Kromě vysoké efektivity chlazení zákazníky těší také automatická regulace teploty. Pozitivně hodnocen je i design přístroje.

Škoda, že součástí balení není těsnění do okna. To je nutné dokoupit za účelem eliminace proudění teplého vzduchu v místnosti. Zařízení se jednoduše ovládá a k dispozici je také dálkový ovladač. Celkově je zařízení velmi úsporné. Příkon dosahuje hodnoty jen 800 W. Chválíme i automatické odmrazování výparníku či automatické odpařování kondenzátu, ale také praktické funkce jako časovač nebo odložený start. Za dané peníze je tento model skvělou koupí.

Pozitíva

Příznivá cena
Efektivita a rychlost chlazení
Relativně tichý chod

Negatíva

Těsnění do okna není součástí balení

Chladicí výkon: 2,1 kW / 7 200 BTU ● Příkon: 800 W ● Doporučená výměra: 26 m2 ● Průtok vzduchu: 320 m3/h ● Odvlhčování: ano ● Výkon odvlhčování: 24 l/den ● Max. hlučnost: 51 dB ● Hmotnost: 24 kg

Náš TIP

Whirlpool PACW29HP

Příkon 2 500 W, průtok vzduchu 380 m³ za hodinu, přítomnost šestého smyslu, funkce Around U, samočištění, odvlhčování, indikátor plné nádoby, HEPA filtr.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Náš test klimatizací přináší pohled i na zajímavý model z dílny Whirlpool, nesoucí označení PACW29HP. Klimatizační jednotka disponuje příkonem na úrovni 2 500 W a slušným průtokem vzduchu blížícím se k 400 m³ – konkrétně 380 m³ za hodinu. Díky tomu dokáže efektivně pracovat v místnosti velké do 70 m². Mírnou nevýhodou může být v jejím případě zvýšená hlučnost, která zde dosahuje až 64 dB. Spolu s koupí modelu PACW29HP byste se tak měli připravit na to, že pro vás bude usínání při zapnuté klimatizaci o něco těžší. Jako lepší řešení se tak jeví klimatizace Sinclair AMC-14P, u níž se, v závislosti na konkrétním nastavení, můžete dostat na hladinu hluku nižší i o 10 dB, přičemž efektivita ochlazování je velmi vysoká.

Tělo klimatizační jednotky je robustní a disponuje rozměry 74,4 × 44,8 × 40 centimetrů. To vše při váze 35 kilogramů. Ovšem tím, co činí tento model zajímavým, jsou přídavné funkce. Zajímavá je přítomnost šestého smyslu, který dokáže rozeznat klimatizační podmínky v místnosti a přizpůsobit jim svou činnost. Díky této funkci se vám tak nestane, že budete mít v místnosti chvíli příliš chladno a následně nesnesitelné teplo. Systém totiž podmínky v místnosti neustále monitoruje a přehodnocuje, díky čemuž volí vždy to nejideálnější možné nastavení. Nepochybně oceníte i přítomnost funkce Around U. Ta zase využívá senzor v ovladači klimatizace pro její pravidelnou aktualizaci tak, aby byla ve vašem okolí vždy přijatelná teplota.

Uživatelé vyzdvihují v případě mobilní klimatizace Whirlpool PACW29HP i funkci samočištění, odvlhčování, indikátor plné nádoby či přítomnost HEPA filtru. Ten je vyjímatelný, snadno omyvatelný a jeho lytické enzymy dokážou odstranit až 99,9 % prachu a jiných nečistot ze vzduchu, a to včetně alergenů či roztočů.

Pozitíva

Vhodné i pro větší místnosti
HEPA filtrace
Funkce samočištění

Negatíva

Větší hlučnost
Hmotnost zařízení

Chladicí výkon: 3,0 kW ● Příkon: 2 500 W ● Energ. třída chlazení: A+ ● Průtok vzduchu: 380 m3/h ● Max. hlučnost: 64 dB ● Hmotnost: 35 kg

Midea MPPB-14CRN7

Příkon 1 500 W, průtok vzduchu 420 m³, funkce odvlhčování vzduchu a restartu, dálkový ovladač.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud hledáte šikovného a designového pomocníka na ochlazení vzduchu ve vaší domácnosti, vaší pozornosti by neměla uniknout ani mobilní klimatizace Midea MPPB-14CRN7. Ta disponuje příkonem 1 500 W a je určená do prostor s maximální rozlohou 48 m². Vedle funkce chlazení disponuje také funkcí odvlhčování vzduchu, která si dokáže poradit s 89,8 litru vzduchu za 24 hodin.

Pokud se však podíváme na průtok vzduchu, dostaneme se na hodnotu 420 m³, tedy jen o 30 m³ méně než v případě vítěze testu Sinclair AMC-14P. I jednotka z dílny společnosti Midea přitom využívá ke snížení teploty vzduchu ekologické chladivo R290, díky kterému se můžete radovat z minimální uhlíkové stopy.

Mobilní klimatizaci Midea lze ovládat pohodlně prostřednictvím dálkového ovladače, ale díky ovládacímu panelu osazenému na těle zařízení i přímo na jednotce. Ta disponuje váhou 35 kilogramů a rozměry 76,9 × 48,1 × 39,2 centimetru. Připravit se musíte i na hladinu hluku na úrovni 65 decibelů. Výhodou zařízení je však funkce autorestartu, která dokáže klimatizaci navrátit původní nastavení i po výpadku elektrického proudu. Odvod tepla je možné vyvést pomocí hadice ven oknem, ale i přes zeď. Slouží k tomu speciální adaptéry, podobně jako v případě mobilní klimatizace Sinclair AMC-14P.

Pozitíva

Funkce odvlhčování vzduchu
Vysoký chladicí výkon

Negatíva

Větší hlučnost při max. výkonu
Vysoká pořizovací cena

Chladicí výkon: 3,9 kW ● Příkon: 1 500 W ● Energ. třída chlazení: A ● Průtok vzduchu: 420 m3/h ● Max. hlučnost: 65 dB ● Hmotnost: 35 kg

Woods Como 12K Smart Home

Chladicí výkon: 3,5 kW / 12 000 BTU, příkon 1 250 W, průtok vzduchu 420 m3/h, odvlhčování (1,2 l/h).

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Výkonná mobilní klimatizace vhodná do bytů, domů či kanceláří. Jde o dražší model, avšak jeho výhodou je pokrytí většího prostoru a vyšší chladicí výkon. Velkým pozitivem pro milovníky technologií je, že zařízení disponuje WiFi modulem a lze jej ovládat pomocí mobilní aplikace.

Vysoký průtok vzduchu až 420 m3/h je předpokladem toho, že mobilní klimatizace dokáže prostor zchladit velmi rychle. A tak to je. Zařízení Woods Como 12K Smart Home disponuje chladicím výkonem 3,5 kW (12 000 BTU) a pokryje plochu o výměře kolem 35 m2. Samozřejmostí je samostatný režim ventilace se dvěma rychlostmi. Automatická regulace teploty v režimu chlazení znamená, že klimatizace chladí do té doby, dokud prostor nedosáhne požadované teploty. Právě vysoký průtok vzduchu dokáže při vyšším výkonu chladit velmi rychle a efektivně. Hlučnost dosahuje hodnoty v rozsahu od 50 do 55 dB.

Nechybí ani režim odvlhčování. Výrobce uvádí odvlhčovací výkon 1,2 l za 24 hodin. Příkon zařízení je 1 250 W. Vzhledem k výkonu je však energetická náročnost přiměřená. K chlazení je využíváno chladivo R290. Ke klimatizaci je dodávána vzduchová hadice, ale okenní izolaci je nutné dokoupit, není totiž součástí balení. Konstrukce klimatizace váží zhruba 26 kg a má transportní kolečka, což usnadní případné přesouvání.

Výhodou tohoto modelu je i přívlastek „smart“. Mobilní klimatizace disponuje integrovaným WiFi modulem a lze ji jednoduše ovládat na dálku prostřednictvím mobilní aplikace, kde můžete regulovat teplotu, přepínat režimy či aktivovat časovač. Aplikace je dostupná pro iOS i Android. V aplikaci naleznete také skutečné informace o teplotě a vlhkosti vzduchu v prostoru. Klimatizaci však můžete ovládat i pomocí dotykového panelu přímo na zařízení nebo prostřednictvím dálkového ovladače, který je v balení. Klimatizace má na přední straně také praktický podsvícený displej, který umožňuje sledování aktuální teploty.

Z pohledu zákazníka je mobilní klimatizace Woods Como 12K Smart Home hodnocena pozitivně. Asi jediným větším negativem je vyšší cena, kterou renomovaný výrobce tomuto modelu přiřadil. Dostanete však výkonné zařízení, které si s horkými letními dny hravě poradí. V úvahu berte i to, že jde o klimatizaci s WiFi. Ovládat ji můžete na dálku, a to pomocí mobilní aplikace – regulace teploty, přepínání režimů nebo kontrola aktuální teploty a vlhkosti vzduchu v místnosti. Uživatelům se ovládání prostřednictvím aplikace velmi líbí, stejně tak i podsvícený displej a dotykový panel. Samostatně dokáže bez chlazení fungovat jako ventilátor (dvě rychlosti). Permanentně aktivní je režim odvlhčování s automatickým odpařováním kondenzátu.

Majitele této klimatizace těší rychlý nástup chlazení a také pokrytí většího prostoru. Výkon je podpořen vysokým průtokem vzduchu. Konstrukce je robustní a má také transportní kolečka. Kvalita zpracování je na dobré úrovni. Stížnosti nesměřují ani k akustickému projevu a hlučnosti. Chod je relativně tichý. Zařízení i z hlediska designu působí moderně. Součástí balení je vzduchový vývod, nicméně okenní izolaci je potřeba dokoupit.

Pozitíva

Vysoký výkon chlazení
Ovládání prostřednictvím aplikace v mobilu
Praktický přední displej

Negatíva

Vyšší cena

Chladicí výkon: 3,5 kW / 12 000 BTU ● Příkon: 1 250 W ● Doporučená výměra: 35 m2 ● Průtok vzduchu: 420 m3/h ● Odvlhčování: ano ● Výkon odvlhčování: 1,2 l/h ● Max. hlučnost: 55 dB ● Hmotnost: 26 kg

Další zajímavé produkty

Nezaujaly vás výše představené produkty? Žádný problém, nezoufejte! Na trhu je totiž dostupných mnoho mobilních klimatizací, které budou vašim požadavkům nepochybně vyhovovat. My v Test Magazínu se vám však pokusíme výběr zjednodušit několika doplňkovými produkty, jejichž funkcionalita je srovnatelná s těmi testovanými. Disponují však jistou dávkou osobitosti, což z nich dělá mimořádně zajímavá zařízení, jež vyčnívají z řady přenosných klimatizačních jednotek.

Pokud toužíte po efektivním ochlazení, ale nechcete investovat do drahých a objemných klimatizací, řešením pro vás může být i kompaktní mobilní klimatizace Camry CR 7926. Kromě chlazení nabízí také funkci ventilátoru a odvlhčovače (19,2 l za den). Teplotu umožňuje nastavit v rozmezí od 15 do 31 stupňů. Chladící kapacita je 2 000 W/7 000 BTU. Vhodná je do místností o rozloze max. 25 m2.

Za povšimnutí stojí i mobilní klimatizace DeLonghi PAC AN112 nabitá netradičními funkcemi. Inovativní technologie „real feel“ v sobě kombinuje redukci teploty dle vašich požadavků spolu s kontrolou aktuální vlhkosti vzduchu. Za cíl si tak klade navodit uživateli pocit nejen chladnějšího, ale i příjemného vzduchu, který mu nebude dráždit dýchací cesty. Samotná klimatizace disponuje výkonem na úrovni 950 W, ovšem co je ještě podstatnější – určena je do místností s výměrou až 110 m².

Mobilní klimatizace Midea MPPH-07CRN7 řady Comfee sice nepatří mezi ty nejvýkonnější zařízení na trhu, přesto však nabízí slušný průtok vzduchu na úrovni 286 m³ za hodinu. Určena je přitom k fungování v místnosti do 25 m². Jde o pomocníka vhodného zejména do teplých letních dní, protože hladina hluku na úrovni 63 dB už může být v noci pro uživatele nepříjemně rušivá.

Ochladit a odvlhčit vzduch zvládne i mobilní klimatizace Whirlpool PACW212CO, která je určena pro místnosti s výměrou až 70 m³. Ovládat ji můžete díky dálkovému ovládání s displejem a nechybí ani praktický časovač. Čistý vzduch je v prostoru díky HEPA filtru. Výkon chlazení je na úrovni 3,5 kW. Zajímavá je i funkce rychlého chlazení nebo režim „sleep“ pro chlazení během spánku.

Mobilní klimatizace Electrolux EXP34U338CW může být ideální volbou pro uživatele, kteří potřebují rychle a efektivně zchladit větší prostory. S výkonem 3 400 W je schopna pokrýt prostor o rozměrech do 50 m², což ocení zejména lidé pracující v kanceláři. Klimatizace disponuje funkcí odvlhčování vzduchu, při maximálním výkonu dosahuje hladiny hluku 64 dB.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Jedním z klíčových faktorů, které byste měli při koupi mobilní klimatizace zvažovat, je i spotřebitelská spokojenost a prodejnost samotného produktu. I proto vám přinášíme přehled nejprodávanějších mobilních klimatizací v Česku, jejichž koupí získáte kvalitní zařízení za dostupnou cenu. Údaje prodejnosti sesbíral portál Heureka.cz a my je vzhledem k potřebě aktuálnosti pravidelně obnovujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Olimpia Splendid Dolceclima AirPro 135*Zobrazit produkt
Sencor SAC MT1231C5*Zobrazit produkt
Olimpia Splendid Dolceclima Compact 85*Zobrazit produkt
Sencor SAC MT9031C Wi-Fi5*Zobrazit produkt
Sencor SAC MT7020C5*Zobrazit produkt

Jak jsme si již v našem srovnání řekli, výběr mobilní klimatizace by neměl stát a padat s jedním konkrétním parametrem. V některých případech totiž může zaostávat, ale vyvažuje ho přítomnost jiných zajímavých funkcí. Pojďme se tedy podívat na to, jaké parametry bychom měli při koupi mobilní klimatizace sledovat.

Jak vybrat mobilní klimatizaci

 • Chladicí výkon
 • Hlučnost
 • Odvod kondenzátu
 • Spotřeba elektrické energie
 • Rozměry a hmotnost
 • Prémiové funkce
 • Způsob odvádění tepla
 • Cena a renomovaní výrobci

Chladicí výkon klimatizace je podstatný

Prvním a nepochybně i nejdůležitějším parametrem je v případě mobilních klimatizačních jednotek chladicí výkon. Vypočítá se na základě místnosti, ve které bude klimatizace uložena. Obecně platí, že pro dokonalou efektivitu byste měli při jednom m² prostoru počítat s nutností přítomnosti výkonu alespoň 8 W. Pokud tedy potřebujete vychladit místnost o rozloze 50 m², vaše klimatizace by měla disponovat výkonem alespoň 400 W.

Spotřebitel se může při hledání správného výkonu řídit i jednotkou BTU (British Thermal Unit) nebo výkonem ve wattech či kilowattech. Čím je toto číslo větší, tím je vyšší výkon. Například v případě hodnoty 10 000 BTU počítejte s tím, že mobilní klimatizace bez problémů vychladí místnost o výměře 40 m². Podobnou výměru zvládne vychladit i přenosná klimatizace s chladicím výkonem 3,5 kW. Více napovědět může například i průtok vzduchu, objem v m³, který dokáže během hodiny klimatizace ochladit.

Tento parametr samozřejmě nelze v žádném případě považovat za stálý. Přímo totiž souvisí s pohybem v místnosti, s počtem osob v ní, s počtem oken a dveří a frekvencí, jak často jsou otevírány či zavírány. V případě mobilních klimatizací se navíc počítá s jejich přenosem. Pokud si tedy chcete zajistit dostatečnou efektivitu klimatizace, kupte si takový model, který je minimálně tak výkonný, aby bez problémů pokryl největší místnost ve vaší domácnosti.

Tichá mobilní klimatizace – hladina hluku

Pokud zvažujete koupi mobilní klimatizace do vaší ložnice, pozornost věnujte i hladině hluku, který dané zařízení produkuje. To by nemělo překročit úroveň 50 dB, v opačném případě bude klimatizační jednotka v noci působit rušivě. Je však třeba si uvědomit, že mobilní klimatizace není primárně určena k ochlazování vzduchu během celého dne. Hlučnost se tak obvykle pohybuje na úrovni 60 decibelů a výše, což je mnohem více než v případě montovaných klimatizací. Pokud tedy chcete vzduch ochlazovat primárně během spánku, sáhněte raději po montované klimatizaci, jejíž klimatizační jednotka odvádí hluk do exteriéru.

Mobilní klimatizace s automatickým výparníkem a bez hadice?

Mimořádně důležité je ještě před koupí klimatizace myslet na to, jakým způsobem z ní budete odvádět vysráženou vodu – kondenzát. Většina jednotek disponuje odtokovou hadičkou, kterou lze umístit do okna či do zdi. Jednoduše někam, kam bude vysrážený kondenzát odtékat. Některé modely však vysráženou vodu ukládají přímo do nádrže umístěné v těle samotného zařízení.

Vývod vzduchu mobilní klimatizace

Ideálním řešením je mobilní klimatizace s automatickým výparníkem kondenzátu. Dobrý řešením je i částečné samoodpařování kondenzátu, kdy malá část vlhkosti zůstává v nádobce, ale většina se odpaří. Nezapomeňte proto zvážit, který způsob odvádění kondenzátu je pro vás přijatelnější. Zde jsou všechny možnosti odvádění kondenzátu:

 • Klasická odtoková hadice
 • Integrované nádoby na kondenzát
 • Automatický výparník kondenzátu
 • Částečné samoodpařování kondenzátu
 • Kondenzační čerpadla (samostatné příslušenství) 

Reálná spotřeba klimatizace se ukáže až v praxi

Snad nikdo z nás si elektroniku nekupuje s cílem spotřebovat co nejvíce elektrické energie. Výjimkou zřejmě nebude ani koupě mobilní klimatizace. Ještě před jejím přinesením domů se tak zajímejte o to, kolik elektrické energie dané zařízení spotřebuje a do jaké energetické třídy spadá. Chcete-li nakupovat co nejekonomičtěji, poohlédněte se po klimatizační jednotce z třídy A+++. Těch je však velmi málo a obvykle mají menší chladicí výkon.

Pokud pro vás několik ušetřených kWh není rozhodujících, nebojte se sáhnout i po klimatizaci třídy A – stále jde o mimořádně šetrné zařízení. Uváděná spotřeba však bývá částečně zavádějící a vždy počítejte s o něco vyšší spotřebou s ohledem na prostor, počet osob, teploty apod. Sledujte i samotný příkon mobilní klimatizace, který toho o spotřebě dokáže mnoho napovědět – standardně se pohybuje kolem 1 000 až 3 000 W.

Přenosná klimatizace do bytu – rozměry a hmotnost

Plánujete mobilní klimatizaci přesouvat mezi místnostmi, nebo dokonce zvažujete její přenášení mezi domovem a prací? V takovém případě věnujte při koupi dostatečnou pozornost rozměrům a hmotnosti klimatizační jednotky. Výkonné klimatizace bývají většinou vysoké asi 80 centimetrů a jejich váha se pohybuje v rozmezí 30–35 kilogramů. Velkou výhodou v případě mobilní klimatizace mohou být kola, pomocí nichž ji jednoduše přesunete do jiné místnosti. Pokud však pro vás není mobilita klimatizace podstatná a plánujete ji využívat jen v jedné místnosti, zaměřte se raději na její výkon a dodatečné funkce. 

Mobilní klimatizace s topením a odvlhčovačem – prémiové funkce

Ačkoliv je primární úloha mobilní klimatizace jasná, přinést vám může i řadu jiných výhod. Při výběru nového zařízení si všímejte všech funkcí, kterými disponuje. Mnohé z nich jsou velmi přínosné a vězte, že je určitě využijete. Nejlepší mobilní klimatizace může být vybavena i některými z těchto funkcí.

Ovládání mobilní klimatizace přes telefon

 • Odvlhčování a zvlhčování vzduchu – vlhkost vzduchu je v prostoru, kde bydlíme či pracujeme, velmi podstatná. Při nadměrné vlhkosti může docházet k tvorbě plísní a zhoršenému dýchání. Činností klimatizace vzduch částečně vysušuje a úroveň vlhkosti se zvyšuje. Proto je vhodné, pokud klimatizace do prostoru v určité míře vypařuje vlhkost, aby dokázala vzduch nejen odvlhčovat, ale i zvlhčovat.
 • Filtrace vzduchu a ionizace – filtrování vzduchu a jeho čištění je zajišťováno prostřednictvím HEPA filtrace nebo skrze ionizátor, který eliminuje bakterie, alergeny a mikroby, které se ve vzduchu nacházejí.
 • Vytápění – velkou výhodu mají klimatizace s ohřevem, které můžete v chladnějším počasí díky topnému tělesu využít i jako topidla. Jde však pouze o přídavné topení, nikoli samostatnou náhradu klasických topidel.
 • Časovač – můžete přesně nastavovat časové úseky a intervaly, ve kterých se bude klimatizace zapínat a vypínat.
 • Ventilátor – je jím vybavena většina mobilních klimatizací. Výhodou však je, pokud můžete regulovat jeho výkon. Nejen chladicí výkon klimatizace, ale i rychlost ventilátoru. Pocitově se tak vychlazený vzduch může dostat do prostoru mnohem efektivněji.
 • Dálkové ovládání – klimatizaci nemusíte ovládat tlačítky, která má na ovládacím panelu nebo dotykovém displeji, ale přes dálkový ovladač jako na televizor. Nejdražší modely dokonce můžete ovládat prostřednictvím mobilní aplikace.

Způsob odvádění tepla

Přestože je hlavním úkolem klimatizační jednotky vzduch příjemně ochladit, je třeba počítat i s produkcí tepla v důsledku činnosti samotného zařízení. K jeho odvodu slouží výfukové hadice, které teplo jednoduše převedou do exteriéru. Hadice je možné pomocí speciálních adaptérů umístit do okna i do zdi. Předem si však promyslete, kam byste chtěli klimatizační jednotku umístit. Délky hadic jsou totiž limitující a jejich správným výběrem předejdete pozdějším komplikacím při instalaci. Obecně existují dva typy výfukových systémů klimatizací.

Mobilní klimatizace s jednou hadicí

Tento systém funguje na jednoduchém principu – mobilní klimatizace nasaje vzduch z prostoru, ochladí ho a vypustí jej zpět. Ještě předtím si však odebere část vzduchu, který využije ke zchlazení zařízení, a vyvede ho přes výfukovou hadici do exteriéru. Nevýhodou takového systému může být nižší pracovní tlak kompresoru. V konečném důsledku tak vychlazení prostoru trvá déle.

Mobilní klimatizace se dvěma hadicemi 

Druhý způsob odvádění horkého vzduchu bude v tomto směru efektivnější. Využívá totiž jednu přívodní hadici a jednu hadici na odvádění ohřátého vzduchu do exteriéru. Díky tomu dokáže vzduch v místnosti ochladit rychleji. Tento systém však přináší i nevýhody. Klimatizační jednotka totiž bude potřebovat výkonnější ventilátor, resp. jich ve své konstrukci bude muset ukrývat hned několik. V takovém případě musíte počítat nejen s vyšší spotřebou elektrické energie, ale také se zvýšenou hladinou hluku.

Filtr mobilní klimatizace

Cena mobilní klimatizace není závislá na výkonu

Přestože je cena mobilních klimatizací značně subjektivním parametrem, nabízí poměrně jasné definování jednotlivých kategorií klimatizačních jednotek. Jejich cenová relace začíná na úrovni 3 700 až 7 500 Kč, ale v případě takto levných zařízení musíte počítat s nižším výkonem a absencí jakýchkoliv prémiových funkcí. Na druhou stranu však mohou být vhodné pro nenáročné uživatele, kteří potřebují ochladit vzduch v místnosti velké řádově v jednotkách metrů čtverečních.

Pokud plánujete koupi výkonné mobilní klimatizace do domácnosti, budete si muset vyčlenit 7 500 až 17 000 Kč. Naším doporučením je, abyste při koupi mysleli i na výměru místnosti, kterou budete ve své domácnosti ochlazovat. V tomto případě je lepší zaokrouhlovat nahoru. Doporučujeme vám sáhnout po výkonnějším kousku. V konečném důsledku můžete jen získat.

Zvažujete koupi mobilní klimatizace do kanceláře či obchodního prostoru? V takovém případě budete muset počítat i s podstatně vyšší částkou 20 000 až 25 000 Kč. Taková mobilní klimatizace si totiž musí poradit nejen s větším prostorem, ale také se spoustou lidí, zvýšeným pohybem a sníženou efektivitou v důsledku otevírání a zavírání oken či dveří. V konečném důsledku tak zjistíte, že klimatizace do kanceláře bude muset být mnohonásobně výkonnější než ta do vašeho obývacího pokoje.

V testu uspěly mobilní klimatizace Sinclair, Whirlpool i Klarstein

Při výběru klimatizačního zařízení byste měli v neposlední řadě brát ohled také na výrobce samotného produktu. I v tomto případě totiž platí, že zkušenosti výrobce rozhodují, a značka, která si své renomé budovala dlouhá léta, si dá na kvalitě svých produktů záležet.

Dobrou volbou mohou být klimatizace značky Sinclair, která v tomto segmentu působí od roku 1991. V jejich případě sice budete muset počítat s vyšší pořizovací cenou, ale s ohledem na uživatelské zkušenosti se vám vaše nové zařízení odvděčí dlouhou životností a zodpovědným chodem.

Zajímavou volbou může být i německá značka domácích spotřebičů Klarstein. Ta si dobré jméno vybudovala zejména kvalitou a silným marketingem, rozhodně ji však není potřeba podceňovat. Nabízí totiž zařízení v zajímavém poměru cena–výkon. V nabídce má však i ochlazovače vzduchu, nenechte se proto zmást.

Své postavení na trhu mají i mobilní klimatizace Whirlpool, Samsung, LG nebo mobilní klimatizace Midea. Doporučujeme vám však vždy vycházet z nezávislých srovnání a uživatelských zkušeností, které vám o kvalitě řeknou bezpochyby nejvíce.

Otázky a odpovědi – FAQ

Spolu s koupí mobilní klimatizace vzniká i řada otázek, na které spotřebitel potřebuje znát jasné odpovědi. Máte nějaké nezodpovězené otázky? Neváhejte se nás zeptat v sekci komentářů. Odpovědi na vaše otázky budeme do sekce otázek a odpovědí pravidelně doplňovat, abychom tak společně pomohli co nejširší skupině uživatelů.

Ochlazovač vzduchu nepracuje s chladicí směsí jako takovou. Ve většině případů funguje na principu odpařování vody z těla zařízení, v takovém případě však vzduch spíše zvlhčuje. U klimatizačních jednotek mluvíme o chladicích plynech, vedle nichž vzniká jako vedlejší produkt kondenzát. Ten je následně potřeba odvádět ven z těla zařízení.

Mobilní klimatizace je primárně určena k ochlazování vzduchu jen v jedné místnosti. Teoreticky můžete dosáhnout ochlazení více místností současně v případě, že jsou vzájemně propojené a klimatizační jednotce v cestě nestojí žádné dveře. Myslete však na to, že výkon klimatizace je omezen a vázán na rozlohu konkrétní místnosti. Pokud je tedy velikost dvou místností v součtu větší, budete se muset rozhodnout pro ochlazení jen jedné z nich. 

Je potřeba si uvědomit, že ventilátor vzduch v místnosti jen rozvíří, ve skutečnosti ho nezchladí. Abyste teplotu v místnosti skutečně snížili, potřebujete zařízení pracující s chladicím plynem. Tím je právě klimatizace.

Klarstein New Breeze 9

Chladicí výkon na úrovni 2,7 kW, teploty od 16 do 30 °C, čtyři úrovně chlazení, na výběr je chlazení, ohřívání a sušení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

S atraktivními parametry přišla na trh i mobilní klimatizace Klarstein New Breeze 9. Ta nabízí chladicí výkon na úrovni 2,7 kW, díky čemuž je schopna generovat teploty od 16 do 30 °C. Po vzoru ostatních klimatizačních jednotek se sem výrobce rozhodl zakomponovat ekologické chladivo R290, které při svém použití zanechává minimální uhlíkovou stopu. Mobilní klimatizace Klarstein New Breeze je vhodná především do menších místností, pro dosažení optimálních výsledků je doporučeno maximálně 26 m² prostoru. Efektivitou chlazení se však rozhodně nemůže rovnat mobilní klimatizaci Whirlpool PACW29HP s chladicím výkonem 4 kW.

Výrobce v tomto případě neuvádí konkrétní průtok vzduchu. Popis výrobce hovoří jen o 4 stupních ventilátoru, které má spotřebitel možnost nastavit. Klimatizaci z dílny německého výrobce Klarstein je možné ovládat pomocí dotykového panelu na těle samotného zařízení, ale na své si přijdou i uživatelé, kteří mají rádi komfortnější způsoby. Stejně dobře totiž poslouží i přibalený dálkový ovladač.

Klimatizace Klarstein New Breeze 9 nabízí zmíněné čtyři úrovně chlazení (nízkou, střední, vysokou a automatickou), přičemž uživatel si může zvolit mezi chlazením, ohříváním a sušením, které odstraní kondenzovanou vodu z klimatizační jednotky. V porovnání se svou konkurencí je menší i lehčí, disponuje rozměry 77 × 29,5 × 36 cm a její váha se zastavila na hodnotě 24,3 kg.

Pozitíva

Design klimatizační jednotky
4rychlostní ventilátor
Odstranění kondenzátu sušením

Negatíva

Méně přesné informace od výrobce
Pro menší místnosti
Větší hlučnost

Chladicí výkon: 2,6 kW ● Příkon: 1 000 W ● Energ. třída chlazení: - ● Průtok vzduchu: - m3/h ● Max. hlučnost: 64 dB ● Hmotnost: 24,3 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Velké spotřebiče

Vaše hodnocení:
(89.6%)