Elektrické mlýnky na maso

Nejlepší elektrické mlýnky na maso 2024 + recenze

Klasický mlýnek na maso sice není žádnou novinkou, ale v současnosti už potěší i jeho komfortnější, elektrická varianta. Právě na tyto modernější modely jsme zaměřili svůj průzkum, ve kterém se nejlépe umístil výkonný Bosch MFW3850B s rychlostí mletí téměř 2 kg za minutu. S tímto multifunkčním přístrojem bez problémů pomelete maso, naplníte klobásy, připravíte pokrm kebbe i vylisujete ovoce.

Publikované: 30.08.2021
Aktualizované: 28.03.2024

Jaký elektrický mlýnek na maso koupit?

Rychlá a spolehlivá koupě? S naším výběrem elektrických mlýnků na maso to nebude žádný problém. Kromě komplexních recenzí vám totiž již nyní nabízíme přehled 3 modelů, které se ve spotřebitelském testu umístily na velmi slušných příčkách. Za účelem větší univerzálnosti a splnění náročnějších i méně náročných požadavků vám představíme multifunkční vítězný model s nejlepším hodnocením, levnější mlýnek s bezpečným a praktickým ovládáním a nakonec také tip naší redakce, který potěší minimálně kvalitním výkonem.

Názov Hodnotenie Detail
Bosch MFW3850B   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Bosch MFW68660   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Klarstein Kraftprotz   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Bosch MFW3850B

Bosch MFW3850B

Příkon 500 W, rychlost mletí 2 kg masa za minutu, 2 rychlostní stupně, zpětný chod, bohaté příslušenství.

Zobrazit více info

Po pečlivém zhodnocení se naším favoritem stal stabilní Bosch MFW3850B s příkonem 500 W a rychlostí mletí téměř 2 kg za minutu. Jde o snadno složitelný mlýnek s gumovými protiskluzovými nožičkami, praktickým držadlem a úložným prostorem, přičemž nechybí ani funkce zpětný chod. Na výběr nabízí 2 rychlostní stupně, 3 disky v různých velikostech a bohaté příslušenství. Multifunkční model tak využijete k mletí masa, přípravě masových kuliček kebbe, plnění klobás, strouhání brambor, nebo dokonce i jako lis na citrusy.

Cenový trhák
Gorenje MG 1600 W

Gorenje MG 1600 W

Příkon 350 W, rychlost mletí 1,5 kg masa za minutu, zpětný chod, 2 nástavce (4 a 8 mm).

Zobrazit více info

Slušná kvalita za nižší cenu. Kovový mlýnek s plastovými prvky Gorenje MG1600W zvládne pomlít 1,5 kg masa za minutu. Stabilitu zajistí gumové protiskluzové nožičky, přičemž z bezpečnostního hlediska je výhodou i pojistka proti přehřátí motoru či funkce zpětný chod. Obsluhu přístroje usnadní modrý indikátor provozu a jednodušší výbava zase nabídne 2 nástavce na požadovanou tloušťku pomletého masa.

Náš TIP
Tefal NE105838

Tefal NE105838

Příkon 1 400 W, rychlost mletí 1,7 kg masa za minutu, zpětný chod, 2 nástavce pro menší i větší tloušťku masa a nástavec na plnění klobás.

Zobrazit více info

Elektrický mlýnek Tefal NE105838 s lehkou, 2,8kg konstrukcí a příkonem 1 400 W zaujme rychlostí mletí 1,7 kg za minutu. Model disponuje samoostřicím nožem, 2 mřížkami pro menší i větší tloušťku masa a nechybí ani praktická reverzní funkce. Přístroj si poradí se všemi druhy masa, včetně tužších i šlachovitých, a díky speciálnímu nástavci umožní i plnění klobás či párků.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Hledáte kompaktní model s nižším výkonem, nebo skutečnou kvalitu, která zvládne i náročnější přípravy? Aby mlýnek na maso reflektoval všechny vaše potřeby a splňoval vaše požadavky, nesmíte před samotnou koupí zapomenout na jeho technické parametry. Právě díky nim totiž zjistíte vhodnost i kvalitu daného modelu. I proto jsme si před hodnocením vybraných produktů stanovili kritéria, která by měla do značné míry ovlivnit vaše rozhodování. Ke kterým z nich jsme tedy ve svém testu přihlíželi? Prohlédněte si seznam klíčových parametrů elektrických mlýnků na maso.

Příkon
Rychlost mletí
Bezpečnostní prvky
Funkce zpětného chodu
Příslušenství a další možnosti využití
Hlučnost

Abychom pokryli co nejširší spektrum modelů, v našem srovnávacím testu naleznete jednodušší i multifunkční mlýnky se silnějším i slabším výkonem. Modely také zastupují několik cenových kategorií, přičemž výběr zahrnuje pouze elektrické mlýnky dostupné na domácím trhu. Také jsme se zaměřili jen na spolehlivé výrobce, jako jsou Bosch, Tefal, Sencor či Gorenje. Při analýze a hodnocení jsme vycházeli jednak z uvedených parametrů přístrojů, výsledků odborných testů a v neposlední řadě i z názorů a zkušeností spotřebitelů. Zdrojem informací byl proto zejména cenový portál Heureka a také několik e-shopů s nabídkou daných modelů, jako např. Datart, Mall, Kasa či Okay.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze elektrických mlýnků na maso

Rychle namleté maso, a navíc bez velké námahy? Skvělým kuchyňským pomocníkem dokáže být i elektrický mlýnek, který oproti klasickým modelům zpracuje kolem 2 kg masa za minutu. Domácí příprava masa je navíc zárukou čerstvosti i celkové kvality, a jelikož je při mletí důležitá zejména správná konzistence, téměř u všech modelů najdete 2 nebo 3 kotouče pro požadovanou tloušťku. Kvalitnější mlýnky dokonce poskytnou rozmanitou výbavu, díky které se stávají multifunkčním přístrojem a umožní tak přípravu klobás, pokrmu kebbe, ale také strouhání či lisování ovoce. Které modely se tedy skutečně vyplatí zvážit? Naše redakce i tentokrát provedla průzkum trhu, ve kterém jsme dali prostor výkonnějším i méně výkonným elektrickým mlýnkům z různých cenových kategorií. To, jak vybrané modely dopadly a jaké funkce nabízejí, jsme pro vás shrnuli v následujících recenzích.

Víťaz testu

Bosch MFW3850B

Příkon 500 W, rychlost mletí 2 kg masa za minutu, 2 rychlostní stupně, zpětný chod, bohaté příslušenství.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Vítězem našeho testu se stal snadno složitelný elektrický mlýnek od ověřeného výrobce Bosch. Stabilní model Bosch MFW3850B disponuje gumovými protiskluzovými nožičkami, přičemž bezpečný provoz zajistí i funkce zpětný chod. Konstrukčně by mělo jít o skladný mlýnek s praktickým držadlem a úložným prostorem na příslušenství či přívodní kabel. Model disponuje také širokým plnicím otvorem, pěchovadlem i oboustranným nožem z nerezové oceli. Kromě kvalitního provedení, které ocenily i recenze, se může pochlubit také slušných výkonem. Elektrický přístroj s příkonem 500 W a výkonným motorem (1 800 W) dokáže mlít rychlostí téměř 2 kg (1,9) za minutu, a měl by tak bez problémů zvládnout i suroviny náročnější na zpracování.

Mlýnek s přiměřenou hlučností 78 dB navíc nabízí 2 rychlostní stupně provozu. Jako velkou výhodu však vnímáme bohaté příslušenství, s čímž souvisí i multifunkčnost tohoto přístroje. Součástí balení je struhadlo se 4 bubny na krájení, strouhání brambor, hrubé strouhání i jemné strouhání, které využijete jak na zeleninu, tak i na tvrdé oříšky. Dále potěší děrované nerezové disky ve 3 velikostech (2,7; 4; 8), lis na citrusy, nástavec na párky i klobásy a nakonec i nástavec kebbe pro přípravu orientální kuchyně.

Pozitíva

Rychlost mletí téměř 2 kg/min.
Nerezové disky ve 3 velikostech
Bohaté příslušenství

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Rozměry: 25 × 16 × 23 cm (Š × V × H) ● Hmotnost: kolem 5 kg ● Příkon: 500 W ● Blokovací výkon: 1 800 W ● Rychlost mletí: 1,9 kg/min. ● Hlučnost: 78 dB ● Víceúčelovost: ano

Cenový trhák

Gorenje MG 1600 W

Příkon 350 W, rychlost mletí 1,5 kg masa za minutu, zpětný chod, 2 nástavce (4 a 8 mm).

Prohlédnout nejlepší nabídku

Levnější model Gorenje MG1600W nabídne nejen slušnou kvalitu, ale zajistí i maximálně bezpečný provoz. Materiálově kombinovaný model z plastu a kovu s příkonem 350 W dokáže pomlít 1,5 kg masa za minutu. A přestože to ve srovnání s vítězným Bosch MFW3850B představuje nižší hodnotu, stále jde o dostatečný výkon pro domácí použití. V souvislosti s výkonem a provozem přístroje bychom také zdůraznili hlučnější chod, a to 85 dB, na který upozornili i někteří spotřebitelé. Mnohé recenze však i přesto vyzdvihovaly kvalitu mletí, snadnou údržbu či praktické ovládání. Model totiž disponuje klasickým tlačítkem pro zapnutí/vypnutí a také modrým indikátorem provozu.

S ohledem na nižší cenu potěší i 2 nástavce, se kterými si zvolíte tloušťku pomletého masa buď 4 mm, nebo 8 mm. Na základě příslušenství a užších možností využití hodnotíme přístroj jako jednodušší model, který však za svou cenu nabízí kvalitní výkon. Mlýnek s 1,3metrovým přívodním kabelem navíc vyniká řadou bezpečnostních pojistek. Kromě gumových nožiček pro zajištění stability nabízí i funkci reverzního chodu, funkci okamžitého zastavení motoru v případě přehřátí a také bezpečnostní spojku.

Pozitíva

Dostatečná rychlost mletí (1,5 kg/min.)
Modrý indikátor provozu
Více bezpečnostních funkcí

Negatíva

Slabší příkon
Vhodný pouze k mletí masa
Větší hlučnost

Rozměry: 23 × 18 × 23 cm (Š × V × H) ● Hmotnost: kolem 3–4 kg ● Příkon: 350 W ● Max. výkon: 1 600 W ● Rychlost mletí: 1,5 kg/min. ● Hlučnost: 85 dB ● Víceúčelovost: ne

Náš TIP

Tefal NE105838

Příkon 1 400 W, rychlost mletí 1,7 kg masa za minutu, zpětný chod, 2 nástavce pro menší i větší tloušťku masa a nástavec na plnění klobás.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Za poměrně dostupnou cenu zaujme i Tefal NE105838 s kompaktními rozměry a lehkou, 2,8kg konstrukcí. Takováto lehčí konstrukce sice může představovat výhodu z hlediska manipulace, ale při provozu může znamenat horší stabilitu přístroje. Model s příkonem 1 400 W však dokáže mlít rychlostí 1,7 kg za minutu. S vyšším výkonem můžeme předpokládat i větší hlučnost provozu, jejíž bližší specifikaci jsme však nenašli.

Primárně jde o přístroj určený k mletí všech druhů masa, ale díky speciálnímu nástavci zvládne i plnění klobás či párků. Disponuje také samoostřicím nožem a 2 mřížkami, kterými si zvolíte požadovanou tloušťku mletí. Standard a zároveň výhodu představuje funkce zpětného chodu, a tak si mlýnek bez větších problémů poradí i s tuhým masem, šlachami či chrupavkami. V porovnání s vítězným Bosch MFW3850B sice nenabízí bohatou výbavu, i přesto však mlýnek využijete hned k několika činnostem, což spolu s kvalitním výkonem řadíme k silnějším stránkám tohoto modelu.

Pozitíva

Rychlost mletí 1,7 kg/min.
Dvě mřížky pro požadovanou tloušťku mletí
Nástavec na plnění klobás

Negatíva

Chudší příslušenství – užší využití
Lehká, nestabilní konstrukce při mletí
Může jít o hlučnější přístroj

Rozměry: 21 × 27,5 × 21,5 cm (Š × V × H) ● Hmotnost: 2,8 kg ● Příkon: 1 400 W ● Rychlost mletí: 1,7 kg/min. ● Hlučnost: - ● Víceúčelovost: ano

ETA Ambo III 5075

Příkon 2 200 W, rychlost mletí 2,3 kg masa za minutu, zpětný chod, mletí, strouhání, krájení, plnění uzenářských výrobků.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Elektrický mlýnek na maso od výrobce ETA patří v poměru ceny a výkonu k tomu lepšímu, co trh nabízí. Mlýnek na maso Ambo III je ideálním domácím pomocníkem s výkonným motorem a také dostatečně bohatým příslušenstvím. Přestože nepatří k nejtišším, své kuchyňské úkoly zvládá.

Ať potřebujete pomlít maso na karbanátky, chcete si pomlít a naplnit maso do klobás, nastrouhat zeleninu nebo sýr, ETA Ambo III je do kuchyně tou správnou volbou. V první řadě zaujme výkonný elektromotor o příkonu 2 200 W. V případě zaseknutí potěší funkce zpětného chodu. Mlýnek na maso má plastové tělo, ale převody i mlecí komora jsou z kovu, resp. nerezu. Kvalitní kovové převody by měly být zárukou dostatečné životnosti přístroje. Slabinou je plastový unašeč šneku, který může při větším odporu prasknout. Přístroj umožňuje nastavit dvě rychlosti mletí. Častější výtkou majitelů tohoto masového mlýnku je vysoká úroveň hluku (85 dB) a vibrace přístroje. Spotřebič je vybaven protiskluzovými nožičkami. Někdo by možná přijal delší než jen 100 cm napájecí kabel.

ETA se v tomto případě zákazníkovi poskytne takové příslušenství, které opravdu využije. Potěšující tedy je, že nic nemusíte dokupovat samostatně. Mlýnek na maso zvládne mlít (krájet), strouhat i plnit uzeniny. Díky tvrdému mlecímu noži a destičkám z nerezové oceli si poradí s masem, ale také si můžete připravit domácí strouhanku ze suchého a tvrdého pečiva. Součástí balení jsou 3 destičky pro jemné, střední a hrubé mletí. Při mletí na jemno doporučujeme maso nakrájet na menší kousky, aby nedocházelo k ucpávání mlecí komory. Dále máte k dispozici 3 nástavce pro plnění uzenin o různém průměru 14, 18 a 22 mm. Nechybí ani nástavec na strouhání, násypka, 4 bubínková struhadla z nerezu a 2 kusy pěchovadel. K mlýnku na maso dostanete také samostatný nástavec – trysku na výrobu Kebbe. Všechny části lze demontovat a mýt. Jednotlivé nástavce i destičky doporučujeme mýt ručně pod tekoucí teplou vodou.

Doménou tohoto mlýnku na maso je silný a výkonný elektromotor o příkonu 2 200 W a dvěma rychlostními stupni. Tělo přístroje je sice plastové, ale převody i větší část příslušenství jsou z nerezové oceli. Někteří ze zákazníků si stěžovali na plastový unašeč šenku v mlýnku, který praskl a bylo nutné jej vyměnit. Dokonce, opakovaně. Tato plastová část může být jednou ze slabin spotřebiče, protože vnitřní převody jsou jinak kovové. Zákazníci si pochvalují příslušenství, které není třeba dokupovat. Pokud výrobek zaregistrujete na webové stránce výrobce, namísto standardní zákonné záruky 2 let, budete mít prodlouženou záruku na 3 roky.

Pozitíva

Výkonný motor
Bohaté příslušenství
Poměr cena a výkon

Negatíva

Umělý unašeč šneku – slabá životnost

Funkce: mletí, strouhání, krájení, plnění uzenářských výrobků ● Příkon: 2 200 W ● Rychlost mletí: 2,3 kg/min ● Hlučnost: 85 dB ● Rozměry: 31 x 17,2 x 31,8 cm (Š x V x H)

Další zajímavé produkty

Předpokladem správného výběru je mnohdy zvážení několika produktů, což díky bohatým možnostem na trhu v současnosti nepředstavuje žádný problém. Abyste se však v pestré nabídce neztráceli, přinášíme vám praktický výběr zajímavých alternativ. Pokud vás tedy modely recenzované výše příliš neoslovily, podívejte se na krátký přehled dalších elektrických mlýnků z několika cenových kategorií.

Příkon 1 000 W, rychlost 1,5 kg za minutu, hlučnost 85 dB. To jsou základní parametry elektrického mlýnku Hyundai MG 730. Ten kromě klasického mletí či strouhání zvládne i plnění uzenin. Disponuje tvrdým nerezovým nožem, 3 destičkami pro jemné, střední i hrubé mletí, nástavcem na strouhání, nástavcem na přípravu klobás a 2 pěchovadly. Stabilní a bezpečný provoz zajistí protiskluzové nožičky a funkce REVERS pro zpětný chod motoru.

Dražší model Kenwood MG 510 zaujme hlavně kvalitní celokovovou konstrukcí včetně nástavce na mletí. Elektrický mlýnek s příkonem 1 600 W nabídne 3 protlačovací kotouče pro jemné, střední i hrubé mletí a nástavec na plnění párků či klobás. Disponuje také standardním tlačítkem s funkcí zpětného chodu a úschovnou příslušenství.

Vysoce výkonný Kluge 489.8 s příkonem 1 900 W a rychlostí mletí 2,5 kg za minutu potěší zejména skvělým poměrem ceny a kvality. Základem modelu je kovová mlecí komora, oboustranný nůž a 3 sítka pro požadovanou tloušťku. Přístroj na mletí masa, slaniny, sýrů, zeleniny či máku zvládne i výrobu paštik, uzenin a plnění klobás. Bezpečnost zajistí gumové nožičky, náhradní bezpečnostní spojka a jištění motoru v případě zablokování nožů.

Orava MM-902 s příkonem 1 500 W představuje multifunkční mlýnek vhodný k přípravě středně velkých porcí. Primárně je určený k mletí masa, ale poradí si i se zeleninou či jinými měkčími potravinami. Nabízí 3 stupně jemnosti mletí a také sadu na přípravu klobás a kebbe. Má nerezovou konstrukci, standardní protiskluzové nožičky a tlačítko s reverzní funkcí.

Za zvážení stojí i Concept MM4310, který umožní přípravu masitých jídel. Součástí balení je proto kromě 3 kotoučů na mletí i nástavce na plnění klobás či jitrnic. Model s příkonem 500 W disponuje miskou pro vkládání potravin, pěchovadlem, protiskluzovými nožičkami a také praktickou funkcí „reverse“ pro případ zaseknutí stroje.

Nejprodávanější podle portálu Heureka

I vy přemýšlíte nad tím, které elektrické mlýnky na maso lidé kupují nejvíce? Prodejnost sice nemusí odrážet kvalitu výrobků, ale nic nezkazíte, jestliže při rozhodování vezmete v úvahu i tento faktor. Z důvodu lepšího přehledu jsme vám proto připravili tabulku nejprodávanějších modelů na našem trhu. Vycházeli jsme přitom z údajů stránky heureka.cz, a jelikož se prodejnost i dostupnost mlýnků časem mění, seznam se snažíme pravidelně aktualizovat.

Názov Hodnotenie Detail
Silvercrest SFW 350 E55*Zobrazit produkt
Eta Ambo III 5075 900005*Zobrazit produkt
Tefal NE1058385*Zobrazit produkt
Sencor SMG 4410WH5*Zobrazit produkt
ECG MG 13105*Zobrazit produkt

Chcete mít přehled o kvalitě, čerstvosti či původu mletého masa? Kuchyňský mlýnek sice představuje velmi praktického a užitečného pomocníka, i přesto však většinou netvoří běžnou součást domácnosti. Dobrou zprávou je, že kromě klasického manuálního mletí je maso možné připravit rychlejším i komfortnějším způsobem. I vy už zvažujete koupi elektrického mlýnku, ale přemýšlíte, podle čeho při výběru postupovat? V případě elektrických modelů je jedním z klíčových parametrů výkon motoru nebo rychlost mletí. Dále se zaměřte na materiál, bezpečnost, příslušenství i snadnost používání či údržby. Za účelem lepšího přehledu vám všechny důležité kroky jasně a stručně přiblížíme ve svém návodu. Co tedy při koupi zohlednit?

Jak vybrat elektrický mlýnek na maso

  • Manuální vs. elektrický mlýnek
  • Příkon, výkon a hlučnost
  • Materiály, hmotnost, stabilita
  • Bezpečnostní prvky, funkce a příslušenství
  • Cena a oblíbení výrobci

Elektrický mlýnek zajistí komfort a ušetří čas

Přestože náš výběr zahrnuje pouze elektrické mlýnky na maso, obecně se můžete setkat i s klasickým, manuálním přístrojem. V krátkosti si proto shrneme hlavní výhody a nevýhody těchto typů.

Ruční mlýnek bývá levnější a obvykle je vyrobený z masivního kovu s dlouhou životností. Maso vkládáte přes hrdlo do jádra přístroje, kde se v hřídeli následně zpracovává. Příslušenství tvoří pár disků s různými otvory, což umožní mletí ve 2 nebo 3 tloušťkách. Takovýto typ mlýnku musíte pevně zachytit o desku a při mletí točit klikou, čímž je proces samozřejmě pomalejší a celkově náročnější. Uvádí se, že za minutu dokáže člověk pomlít maximálně asi 1 kg masa. Jedná se tak o přístroj vhodný k občasnému mletí menšího množství.

Elektrické mlýnky, na které jsme zaměřili i svůj průzkum, poskytnou mnohem větší komfort. Přístroj stačí zapojit do elektřiny a maso vložit do plnicího otvoru. Tento typ obvykle nabízí i bohatší výbavu, ve které naleznete několik různě velkých matric na mletí, nástavce a jiné prvky. Mlýnek by se měl vyznačovat jednoduchým ovládáním a za 1 minutu by mohl zpracovat i více než 2 kg masa. Výhodou modernějších modelů je také všestranné použití nejen k mletí masa, ale i plnění uzenin, mletí ořechů, máku, výrobě těstovin nebo odšťavňování ovoce. Přístroj rozhodně ušetří více času i energie, avšak nevýhodou může být vyšší pořizovací cena a hlučnost.

Příkon a rychlost mletí jsou klíčové

Vzhledem k tomu, že jde o elektrický spotřebič, bude při výběru klíčovou vlastností příkon, jehož výše souvisí i s výkonem a celkovou rychlostí mletí. Parametr udává, kolik energie ve wattech potřebuje daný model k běžnému provozu, a najít byste jej měli v popisu produktu. Je však třeba myslet na to, že spolu s příkonem roste i cena mlýnku.

Přístroj se silnějším motorem bude mít vyšší příkon, a hravě tak zvládne i mletí několika kilogramů masa najednou. Hodnoty se obvykle pohybují od 300 W až do 2 200 W. Nízký příkon přitom mívají levnější a méně kvalitní mlýnky, zatímco vyšší hodnota patří silnějším modelům, které si poradí i s větší zátěží. Kvalitnější mlýnek by měl mít příkon kolem 500 600 W, ovšem za účelem používání ve větší domácnosti se raději doporučuje model s příkonem 800 W a více.

Elektrický mlýnek na maso – rychlost mletí

Neméně důležitou vlastností je i samotný výkon nebo s ním související rychlost mletí, která se udává v gramech či kilogramech za minutu. Parametr rychlosti se většinou pohybuje od 1 až do 4 kg za minutu, přičemž platí, že k běžnému domácímu použití jsou vhodné přístroje s hodnotou 1,5 kg/min.

U elektrických mlýnků však obecně rozlišujeme 3 druhy výkonu – vysoký, střední a nízký. Rozhodujícím faktorem vašeho výběru tak bude odhadované množství masa, které plánujete zpracovávat.

  • Začneme levnějšími modely s výkonem kolem 400 až 800 W. Jedná se o přístroje s malou kapacitou, které zvládnou zpracovat přibližně 1 kg masa za minutu. Problematické může být v tomto případě i mletí tvrdšího druhu masa.
  • Pokud mlýnek neplánujete využívat denně na několik kilogramů, klidně vám postačí model s výkonem od 800 do 1 200 W, který zpracuje přibližně 1,5 kg za minutu. Maso přitom bez větších problémů zpracuje i se šlachami či chrupavkou.
  • Poslední kategorii tvoří vysoce výkonné mlýnky, které dokážou pomlít minimálně 2 kg masa za minutu. Jedná se o přístroje s výkonem od 1 200 W, které si poradí i s velkým množstvím tvrdého masa.

V souvislosti s výkonným motorem nelze zapomínat ani na hlučnost provozu. Navzdory efektivitě elektrického mlýnku si tak s volbou tohoto typu přístroje zároveň vybíráte i hlučnější chod. A přestože konkrétní uvedenou hodnotu pravděpodobně nenajdete, je třeba počítat s tím, že si kupujete poměrně hlučný přístroj. Hlasitost se tak zpravidla pohybuje kolem 70 dB, ale dosáhnout může i 80 dB a více. Na druhou stranu je mletí záležitostí 2 až 3 minut, proto by ani tyto vyšší hodnoty nemusely představovat problém.

Kvalitní materiály, přiměřená hmotnost, dostatečná stabilita

U kuchyňských pomocníků je obzvláště důležité přihlížet k výrobním materiálům. V případě mlýnků na maso se můžete nejčastěji setkat s kombinací plastu a kovu. Přední panel a trychtýř jsou zpravidla kovové, zatímco rám bývá vyroben z plastu. Navzdory rozšířenosti tohoto typu jsou nejspolehlivější právě čistě kovové výrobky s dlouhou životností. Kromě zmiňované kombinace nebo čistého kovu se můžete setkat i s plastovým provedením, ovšem v takovém případě se rozhodně zaměřte pouze na kvalitní a odolné plasty.

Nerezový elektrický mlýnek na maso

Z hlediska výrobních materiálů je rovněž důležitá čepel mlýnku, přičemž ideálním druhem je čepel z nerezové oceli. Ta je výhodná nejen díky dostatečné pevnosti, ale také snadné údržbě a odolnosti proti rezavění.

V souvislosti s provedením v krátkosti zmiňme také hmotnost či celkové rozměry mlýnku. Váha běžného domácího stroje se může pohybovat od 3 kg a neměla by přesáhnout hranici 8 kg. Opět to však závisí na použitých materiálech a provedení motoru. V neposlední řadě je podstatná i dostatečná stabilita a neklouzavé nožičky, jelikož zařízení musí během provozu stát bezpečně na pracovní desce.

Bezpečnostní funkce jsou základ, ale potěší i příslušenství navíc

Z nabídky funkcí či možností využití elektrického mlýnku se v první řadě zaměřte na základní bezpečnostní prvky. Které z nich by měl kvalitní model nabídnout?

Z hlediska bezpečnosti jsou důležité zejména protiskluzové nožičky, které jsme již zmiňovali v souvislosti se stabilitou přístroje. Elektrický mlýnek není fixován o desku, proto nechtěnému pohybu zabrání právě pogumované prvky.

Při vysokém výkonu a zatížení může rovněž dojít i k přehřátí motoru. Proto je velmi důležité, aby mlýnek disponoval bezpečnostní pojistkou. Ochrana proti přehřátí v praxi znamená, že se motor automaticky vypne a zabrání tak přehřátí a trvalému poškození spotřebiče.

Praktickou funkcí je také zpětný chod nebo funkce „reverse“, kterou oceníte zejména při ucpání tvrdším masem, vazivem, šlachou nebo v případě zaseknutí hřídele. Funkce umožní vrácení problémové části zpět a přístroj následně pokračuje v mletí. Pokud by daný model tuto možnost neměl, bylo by nutné mlýnek rozebrat a opravit manuálně.

Elektrický mlýnek na maso nástavec na tloušťku mletí

Co se však týče ostatních funkcí a možností využití mlýnku, ty závisí na výbavě nebo příslušenství daného modelu. Novější a modernější přístroje zvládnou nejen mletí masa, ale také výrobu domácích jitrnic, klobás, pasírování ovoce či odšťavnění.

Dražší modely proto disponují minimálně 3 druhy nástavců, mezi kterými můžete najít nástavec na strouhání ovoce, zeleniny nebo sýra, dále nástavec na drcení, plnění klobás v podobě střívka nebo i lis na ovoce. Součástí příslušenství však může být i několik velikostních typů disků, kterými nastavíte požadovanou tloušťku či jemnost mletí.

Cena produktu roste spolu s výkonem

Ať už k ceně produktů přihlížíte před zvážením, nebo po zvážení technických parametrů, při výběru jde nepochybně o rozhodující faktor. V rámci průzkumu jsme se proto zaměřili i na tuto oblast elektrických mlýnků, které jsou oproti manuálním samozřejmě o něco dražší. Jak se tedy cena odráží na kvalitě výrobku a kolik do nového přístroje investovat?

Nejlevnější modely vybavené elektromotorem naleznete v rozmezí přibližně od 1 000 do 1 500 Kč. Mlýnky jsou primárně určené k mletí masa, a tudíž obvykle nedisponují speciálním příslušenstvím. Většinou mají slabší výkon, který zvládne občasné zpracování menších porcí. Je však třeba říci, že i v této kategorii můžete najít výkonnější a kvalitnější typy.

Za cenu kolem 1 700 Kč a více už najdete opravdu výkonné modely se slušnou rychlostí mletí 2 kg/min. i stabilní kovovou konstrukcí. Samozřejmostí jsou bezpečnostní prvky a díky bohatšímu příslušenství by už mělo jít i o víceúčelové přístroje ideální k domácímu použití.

Za poloprofesionální či profesionální modely si už bude potřeba připlatit (i nad 2 500 Kč). Mlýnky slibují vysokou odolnost, vysoký výkon s rychlostí mletí kolem 4 kg za minutu a v neposlední řadě i multifunkčnost. Zvládnou tak plnění klobás, strouhání i odšťavnění ovoce.

Oblíbení výrobci – recenze chválí Bosch a Tefal

Zárukou bezpečného provozu a dlouhé životnosti produktu je výběr od skutečně spolehlivých výrobců. Náš test proto zahrnuje pouze dostupné modely elektrických mlýnků ověřených značek. V rámci průzkumu jsme proto zjišťovali, kteří výrobci jsou mezi spotřebiteli oblíbení a které značky jsou podle nich osvědčené.

Nejoblíbenější modely tak patřily německému výrobci Bosch a rovněž Tefal či ITO Electronics. Z levnějších mlýnků se vyplatí sáhnout po značce Gorenje a z kvalitnějších, ale stále cenově dostupných vynikl Sencor či oblíbený Tefal. Pokud sháníte dražší a profesionálnější model, kromě zmíněné značky Bosch nebo Tefal recenze doporučovaly zvážit i Klarstein a Kenwood.

Otázky a odpovědi – FAQ

Narazili jste při výběru elektrického mlýnku na problém? Zkuste si prohlédnout sekci s nejčastěji kladenými dotazy. Pokud přece jen nenajdete odpovědi, které hledáte, nebo se naopak chcete o své zkušenosti podělit, neváhejte a klidně nám napište. Komentáře pravidelně sledujeme a na vaše otázky ohledně elektrických mlýnků na maso rádi odpovíme.

Životnost přístroje závisí na několika faktorech včetně výrobního materiálu, správného používání i celkové údržby. Co se však týče konstrukčního provedení, je třeba se zaměřit na mlýnky z kvalitních kovových materiálů, přestože již v současnosti najdete i vysoce odolné plasty. Pro náročnější spotřebitele se doporučuje například litinový model.

V případě přístrojů na zpracování masa je obzvlášť nutné důkladné čištění, aby se mlýnek nestal zdrojem choroboplodných zárodků. V první řadě je proto důležité začít s čištěním hned po pomletí masa, což zabrání zbytečnému zaschnutí mastných zbytků. Abyste se „nahrubo“ zbavili mastnoty, doporučuje se prohnat přes mlecí mechanismus chléb nebo jiné pečivo, které zbytky nasaje. Následně je třeba odpojit všechny neelektrické části jako trychtýř, mlecí mechanismus, sítka a matrice, které vložíte do horké vody. Ty pak klasicky vyčistíte kartáčem a saponátem, propláchnete a necháte uschnout.

Mlýnky jsou obecně vhodné pro mletí všech druhů masa. Dbejte však na to, aby bylo maso nízkotučné, resp. s co nejmenším obsahem tuku, jinak bude po umletí lepivé a mlýnek se bude špatně čistit. Platí, že čím kvalitnější maso budete používat, tím lepší bude výsledek.

Lacná kvalita

Sencor SMG 4382

Příkon 1 500 W, rychlost mletí 1,65 kg masa za minutu, zpětný chod, bohaté příslušenství.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Mlýnek na maso Sencor SMG 4382 si získal řadu spotřebitelů zejména bohatým příslušenstvím, se kterým souvisí i různorodé využití. Klasický kovový mlýnek s plastovými prvky má příkon 1 500 W a zvládne mletí rychlostí 1,65 kg za minutu. Z hlediska výkonu tak jde o model víceméně srovnatelný s tipem naší redakce Tefal NE105838. Podle spotřebitelů se mlýnek osvědčil i při zpracování šlachovitého masa, což rozhodně patří k vítaným vlastnostem přístroje. Kvalitní výkon zajistí také ocelový nůž, hliníková hřídel šneku a 3 ocelové disky na hrubé, střední i jemné mletí. Za slabší stránku však považujeme hlučnost provozu, která může dosáhnout až 82 dB.

Co se týče bezpečnosti a také údržby přístroje, nechybí funkce zpětného chodu, protiskluzové nožičky, přídavná víčka pro ochranu hřídele či úložný prostor na příslušenství. A právě z hlediska výbavy jde o multifunkční zařízení se srovnatelnými možnostmi využití jako v případě vítězného Bosch MFW3850B. Kromě mletí masa tak umožní plnění uzenářských výrobků, strouhání a mnohé potěší i možnost odšťavňování ovoce či zeleniny.

Pozitíva

Dostatečná rychlost mletí (1,65 kg/min.)
Tři ocelové disky pro různou tloušťku mletí
Víceúčelovost díky příslušenství

Negatíva

Hlučný provoz

Rozměry: 18,5 × 31,6 × 36,1 cm (Š × V × H) ● Hmotnost: - ● Příkon: 1 500 W ● Rychlost mletí: 1,65 kg/min. ● Hlučnost: 82 dB ● Víceúčelovost: ano

Pre náročných

Tefal NE688837

Příkon 2 200 W, rychlost mletí 4,5 kg masa za minutu, zpětný chod, bohaté příslušenství, chybí však funkce odšťavňování.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Mlýnek z dražší cenové kategorie Tefal NE688837 slibuje vysokou kvalitu, měl by tak splnit i požadavky náročnějších spotřebitelů. Z vybraných modelů má robustní motor s nejvyšším příkonem (2 200 W), s čímž zároveň souvisí i rychlost mletí až 4,5 kg za minutu. Parametr hlučnosti sice uveden nebyl, ale vzhledem k výkonu motoru můžeme očekávat hlučnější chod. Samozřejmostí je reverzní systém, který poskytuje nejen bezpečnější provoz, ale také chrání celkovou životnost přístroje. O dlouhou životnost se však postará také kovové propojení mezi mlecí hlavicí a motorem.

Model disponuje velkou rukojetí pro snadnou manipulaci, pevnou a samoostřicí čepelí i úložným prostorem na výbavu. Z příslušenství potěší 4 nástavce na strouhání, krájení na plátky, strouhání parmazánu či krájení na kostičky a oceníte také možnost plnění klobás. Výhodou je i nástavec pro přípravu masových kuliček kebbe, se kterým se můžete setkat i u vítězného Bosch MFW3850B. Zároveň naleznete i 3 nerezové mřížky pro jemné, střední a hrubé mletí. Vzhledem k vyšší pořizovací ceně bychom však uvítali funkci odšťavňovače ovoce či zeleniny. Obecně tak sice jde o vysoce výkonný model, ale z hlediska využití nabídne podobné možnosti jako levnější elektrické mlýnky.

Pozitíva

Rychlost mletí 4,5 kg/min.
Reverzní systém
Bohaté příslušenství – víceúčelovost

Negatíva

Vysoká pořizovací cena
Podobné možnosti využití jako u levnějších modelů
Chybí funkce odšťavňovače

Rozměry: - ● Hmotnost: - ● Příkon: 2 200 W ● Rychlost mletí: 4,5 kg/min. ● Hlučnost: - ● Víceúčelovost: ano

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Malé spotřebiče

Vaše hodnocení:
(88.8%)