Rázové utahováky

Nejlepší rázové utahováky 2024 + recenze

Rázové utahováky nepatří k nezbytné výbavě domácího kutila. Pokud si však chcete práci v domácnosti, na zahradě či v dílně co nejvíce usnadnit, toto nářadí vám nesmí chybět. Rázové utahováky jsou určené ke šroubování, které je s jejich pomocí podstatně jednodušší a efektivnější. Pro ty z vás, kteří právě zvažují koupi tohoto pomocníka, jsme sestavili test, ve kterém naleznete podrobnou recenzi jeho vítěze, a sice modelu Makita DTD171Z, a několik dalších recenzí šikovných rázových utahováků, které jsou na našem trhu dostupné.

Publikované: 12.08.2022
Aktualizované: 04.04.2024

Jaký rázový utahovák koupit?

Již v úvodu jsme naznačili, že náš test rázových utahováků sestává z několika podrobných recenzí vybraných modelů. Jelikož chceme, aby byl tento průzkum trhu užitečný pro co největší část z vás, připravili jsme si pro začátek krátké popisy tří modelů, kterým jsme udělili speciální štítky související s výkonem, pořizovací cenou či kvalitou zpracování. Jsou určeny pro čtenáře, kteří nechtějí nebo nemohou věnovat čas našim komplexním recenzím.

Názov Hodnotenie Detail
Makita DTD171Z   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Güde ESS 350   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
DeWalt DCF887D2   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Makita DTD171Z

Makita DTD171Z

Akumulátorový rázový utahovák, napětí 18 V, max. točivý moment 180 Nm, průměr šroubu M5–M14, hmotnost 1,3 kg.

Zobrazit více info

Akumulátorový rázový utahovák Makita DTD171Z nás zaujal přiměřenou pořizovací cenou, vysokým výkonem a pokročilými možnostmi nastavení otáček i příklepů. Má nízkou hmotnost, kompaktní rozměry a šikovné provedení, díky čemuž je práce s ním velmi pohodlná. Utahovák je kompatibilní se šrouby M5 až M14, hlučnost je nízká a má několik praktických doplňkových i bezpečnostních funkcí, jako je brzda motoru či LED osvětlení.

Cenový trhák
Güde ESS 350

Güde ESS 350

Elektrický rázový utahovák, příkon 400 W, max. točivý moment 350 Nm, hmotnost 2,15 kg.

Zobrazit více info

Güde ESS 350 je elektrický rázový utahovák se slušným výkonem, který je dostupný za velmi atraktivní pořizovací cenu. Má plynule regulovatelný výkon, jeho obsluha je nenáročná, je dodáván s bohatým příslušenstvím a k plusům patří také až překvapivě dobrá kvalita zpracování. Güde ESS 350 je poměrně lehký a manipulaci s ním hodnotíme jako velmi pohodlnou a nenáročnou.

Náš TIP
DeWalt DCF887D2

DeWalt DCF887D2

Akumulátorový rázový utahovák, napětí 18 V, max. točivý moment 205 Nm, max. průměr šroubu M12, hmotnost 1,34 kg.

Zobrazit více info

Akumulátorový rázový utahovák DeWalt DCF887D2 patří do vyšší cenové kategorie. Na druhou stranu má vysoký výkon, velmi dobré možnosti jeho regulace, nastavitelný točivý moment, dlouhou výdrž a je dodáván s akumulátorem i nabíječkou. Tento model nás pozitivně překvapil nízkou hmotností, kompaktními rozměry a praktickým provedením, díky čemuž je jeho obsluha pohodlná a nenáročná.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Abychom mohli vybrané rázové utahováky co nejlépe recenzovat a následně mezi sebou porovnat, hodnotíme u všech stejné parametry. Jinak by hrozilo, že nebudeme schopni zachovat potřebnou dávku objektivity. U všech recenzovaných produktů se v první řadě soustředíme na poměr mezi pořizovací cenou, výkonem, kvalitou a funkcemi. Tento parametr je totiž nejdůležitější, neboť ne každý z vás musí toužit po co nejvýkonnějším, nebo naopak nejlevnějším kousku.

V případě rázových utahováků jsme se dále zaměřili na samotný výkon a možnosti jeho regulace, které přímo souvisí s tím, jak je daný model univerzální. Důležitá pro nás byla také kvalita zpracování, provedení, ergonomie, povrchová úprava a bezpečnostní i doplňkové funkce.

Max. točivý moment
Max. počet rázů za min.
Max. počet otáček za min.
Možnosti regulace výkonu
Bezpečnostní funkce
Hmotnost a provedení
Doplňkové funkce

Už víte, které parametry jsme hodnotili na prvním místě. Předtím než se pustíte do čtení našich recenzí, vám ještě vysvětlíme, na základě čeho byly dané rázové utahováky vybrány do našeho testu. Jelikož jsme zastánci názoru, že nákup nářadí od renomovaného výrobce je zárukou kvality, zaměřili jsme se pouze na ověřené značky Makita, Güde, DeWalt, Milwaukee a Parkside. Následně jsme se věnovali studiu technických parametrů a průzkumu spotřebitelských recenzí na populárních portálech heureka.cz, mall.cz, kasa.cz či alza.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze rázových utahováků

Náš test je nezávislý, což znamená, že na recenze rázových utahováků neměli vliv výrobci ani prodejci tohoto nářadí. Naše hodnocení probíhala pouze na základě skutečných parametrů, průzkumu trhu a zkušeností spotřebitelů. Při hodnocení jsme samozřejmě spoléhali i na svůj vlastní názor a výsledky srovnání jednotlivých modelů.

Víťaz testu

Makita DTD171Z

Akumulátorový rázový utahovák, napětí 18 V, max. točivý moment 180 Nm, průměr šroubu M5–M14, hmotnost 1,3 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Makita DTD171Z je praktický akumulátorový model s nízkou hmotností, vysokým výkonem, řadou doplňkových funkcí a velmi přesnou regulací. Pozitivně hodnotíme i jeho pořizovací cenu.

Akumulátorový rázový utahovák Makita DTD171Z váží pouze 1,3 kg, díky čemuž se s ním manipuluje velmi pohodlně. Napětí akumulátoru činí 18 V, což je srovnatelné s modely DeWalt DCF887D2Milwaukee M18 FHIWF12-502XMakita DTW190Z a DeWalt DCF899P2. Kompatibilitu se šrouby hodnotíme jako celkem velkou, jelikož s tímto nářadím můžete použít ty o velikosti od M5 do M14.

Jedním z nejvýraznějších plusů jsou vcelku široké možnosti nastavení výkonu, otáček a příklepů. Rázy můžete regulovat od 0 do 3 800/min., a to až v osmi režimech, přičemž každý z nich má různě nastavitelné rozpětí otáček. Například režim maximálních rázů můžete nastavit od 0 do 3 600 ot./min. Dále máte na výběr režim silných, středních nebo měkkých rázů, režim dřeva nebo šrouby a režimy T1 a T2.

Z doplňkových funkcí stojí za zmínku LED světlo, které oceníte při práci v zúžených či jiných špatně viditelných prostorech, a osvětlení samotného utahováku ve tmě. Z hlediska bezpečnosti hodnotíme pozitivně elektronický vypínač a brzdu motoru.

Pořizovací cenu pokládáme za přiměřenou. Minusem je skutečnost, že model Makita DTD171Z je dodáván bez akumulátoru a nabíječky. Samozřejmě si k němu můžete dokoupit bohaté příslušenství, které naleznete v nabídce daného výrobce. Pozitivně hodnotíme i dobrou kvalitu zpracování, bezproblémový a tichý chod, kompaktní rozměry a šikovné provedení, díky kterému se tento utahovák v ruce drží velmi pohodlně.

Akumulátorový rázový utahovák Makita DTD171Z si na heureka.cz od spotřebitelů vysloužil hodnocení ve výši 98 %. Pozitivně jsou hodnoceny vlastnosti, jako je nízká hmotnost, šikovné a kvalitní provedení, řada doplňkových funkcí, vysoký výkon, pokročilá regulace či tichý provoz. Mezi spoustou recenzí jsme nenarazili na žádnou negativní.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou, výkonem a kvalitou
Vysoký a dobře regulovatelný výkon
Šikovné doplňkové a bezpečnostní funkce

Negatíva

Dodáván bez akumulátoru a nabíječky

Způsob napájení = akumulátor ● Napětí = 18 V ● Max. točivý moment = 180 Nm ● Průměr šroubu = M5–M14 ● Vibrace = 13,5 m/s2 ● Úroveň akustického tlaku = 97 dB(A) ● Hmotnost = 1,3 kg ● Rozměry = 116 × 79 × 218 mm

Cenový trhák

Güde ESS 350

Elektrický rázový utahovák, příkon 400 W, max. točivý moment 350 Nm, hmotnost 2,15 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Güde ESS 350 je elektrický rázový utahovák z nejnižší cenové kategorie. I přesto dosahuje poměrně vysokého výkonu, který je plynule regulovatelný, je vyroben z kvalitních a odolných materiálů a spolu s ním obdržíte bohaté příslušenství.

Güde ESS 350 nás zaujal hned v několika směrech. V první řadě jde o vysloveně levný model, který překvapí poměrně vysokým výkonem. Příkon činí 400 W a dosahuje 3 200 ot./min. V tomto směru se nejvíce podobá modelu DeWalt DCF887D2. Maximální počet rázů za min. je 4 000, což je dostatečné i pro náročnější práce. Nejzásadnější nevýhodou tohoto kousku je fakt, že na něm nemůžete nastavit točivý moment. V této cenové kategorii utahováků se však jedná o běžnou věc. Maximální točivý moment činí 350 Nm.

V pozitivním smyslu slova nás překvapila i velmi dobrá kvalita zpracování a robustní provedení. Kladně hodnotíme i celkové provedení tohoto nářadí. Váží cca 2 kg, což je tak akorát. K pohodlnému používání přispívá ergonomicky tvarovaná rukojeť s protiskluzovou povrchovou úpravou a LED kontrolka, která indikuje stav napětí. Ovládání je vysloveně nenáročné. Výkon nářadí totiž regulujete pouze prostřednictvím slabšího či silnějšího stisku tlačítka. Utahovák je dodáván s praktickým přenosným kufříkem, ve kterém naleznete sadu čtyřhranných nástrčných klíčů.

Elektrický rázový utahovák Güde ESS 350 je spotřebiteli hodnocen velmi často. Je popisován jako šikovný model k domácímu použití. K pozitivům uživatelé řadí zejména slušný výkon, nízkou pořizovací cenu, bezproblémový chod, jednoduchou manipulaci a obsluhu, kvalitní provedení a dodávané příslušenství. Nejčastěji skloňovaným minusem je nemožnost nastavení točivého momentu, což je pro tuto cenovou kategorii příznačné.

Pozitíva

Nízká cena
Dostatečně vysoký výkon
Dodáván s příslušenstvím

Negatíva

Bez možnosti nastavení točivého momentu
Vhodný jen na méně náročné práce

Způsob napájení = síťové ● Příkon = 400 W ● Max. točivý moment = 350 Nm ● Volnoběžné otáčky = 0 – 3 200/min. ● Počet rázů = 0 – 4 000/min. ● Úroveň akustického tlaku = 98,2 dB(A) ● Hmotnost = 2,15 kg

Náš TIP

DeWalt DCF887D2

Akumulátorový rázový utahovák, napětí 18 V, max. točivý moment 205 Nm, max. průměr šroubu M12, hmotnost 1,34 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Akumulátorový rázový utahovák DeWalt DCF887D2 je poněkud dražší, ale velmi výkonný a kvalitní model. Do svého testu jsme ho zařadili zejména díky širokým možnostem regulace, dlouhé výdrži, nízké hmotnosti a šikovnému provedení.

DeWalt DCF887D2 je další akumulátorový rázový utahovák. Je vybaven 18V akumulátorem s dostatečně dlouhou výdrží. K výrazným benefitům patří fakt, že je dodáván s akumulátorem, který je kompatibilní s veškerým nářadím DeWalt řady 18 V XR.

Točivý moment dosahuje max. 205 Nm. Můžete ho regulovat ve třech přednastavených stupních v režimu PrecisionDrive. Díky tomu utahovák využijete při náročných, ale i těch jemnějších pracích. Možnost nastavení točivého momentu oceníte také při práci s materiálem náchylným k poškození. Regulovatelná je také rychlost utahováku, a to od 0 do 3 250 ot./min.

Na modelu DCF887D2 nás dále zaujala nízká hmotnost 1,34 kg a vysloveně kompaktní rozměry. Toto nářadí je malé a lehké, takže jej využijete i při práci v hůře dostupných prostorech nebo tehdy, když musíte šroubovat v nepřirozené poloze. Praktickým detailem je kruhové osvětlení se třemi LED diodami.

Model DeWalt DCF887D2 je spotřebiteli hodnocen velmi pozitivně. Ani v případě tohoto modelu jsme nenarazili na negativní recenze. V těch kladných je zmiňován vysoký výkon, nízká hmotnost, kompaktní rozměry, možnost nastavení točivého momentu a dlouhá výdrž baterie.

Pozitíva

Vysoký výkon s dobrými možnostmi regulace
Nízká hmotnost a kompaktní rozměry
Dlouhá výdrž baterie

Negatíva

Přiměřená, ale vyšší pořizovací cena

Způsob napájení = akumulátor ● Napětí = 18 V ● Max. točivý moment = 205 Nm ● Volnoběžné otáčky = 0 – 3 250/min.● Max. průměr šroubu = M12 ● Vibrace = 22 m/s2 ● Úroveň akustického tlaku = 96 dB(A) ● Hmotnost = 1,34 kg ● Rozměry = 134 × 225 mm

Pre náročných

Milwaukee M18 FHIWF12-502X

Akumulátorový rázový utahovák, napětí 18 V, max. točivý moment 1 898 Nm, max. průměr šroubu M33, hmotnost 3,3 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Milwaukee M18 FHIWF12-502X lze označit za profesionální akumulátorový rázový utahovák, čemuž odpovídá i jeho pořizovací cena. Má nadprůměrně vysoký výkon i výdrž a je dodáván s akumulátorem, nabíječkou a praktickým kufříkem k uskladnění i přenášení.

Milwaukee M18 FHIWF12-502X je vhodný i pro ty nejnáročnější práce. Je vybaven 18V akumulátorem, což je srovnatelné s levnějšími modely, např. DeWalt DCF887D2 nebo Makita DTW190Z. Nadprůměrný je zejména jeho max. točivý moment, který dosahuje až 1 898 Nm. Utahovák disponuje systémem Drive Control™, prostřednictvím něhož můžete regulovat rychlost, tedy otáčky, a točivý moment ve čtyřech stupních. Díky tomu je model od Milwaukee vhodný na „tvrdé“ i „jemnější“ práce. Za výrazné pozitivum považujeme také možnost použít šrouby až do velikosti M33.

Za zmínku dále stojí 18V akumulátor REDLITHIUM-ION™ s velkou kapacitou (5 Ah), a tudíž i výdrží, který nabijete za necelých 60 min. Součástí balení jsou dva akumulátory a rychlonabíječka. Dobrou zprávou je, že tento model je kompatibilní se všemi akumulátory Milwaukee® M18.

I přes poměrně vysokou hmotnost 3,3 kg tento model hodnotíme jako kompaktní. Dostanete se s ním i na hůře dostupná místa, vyšší hmotnost však při delší práci nepochybně pocítíte. Z hlediska provedení nás zaujalo šikovné ergonomické tvarování rukojeti a kvalitní protiskluzová povrchová úprava z odolné gumy, která ochrání nejen vaše ruce, ale také samotné nářadí před korozí a jinými vnějšími vlivy.

Milwaukee M18 FHIWF12-502X je kompatibilní s pojistnými kroužky ½″. Nachází se na něm silné LED osvětlení pro práci za horších světelných podmínek a bezpečnostní smart systém REDLINK PLUS™, který zajišťuje pokročilou digitální ochranu nářadí před přetížením. V balení naleznete praktický kufr k uskladnění a přenášení.

Milwaukee M18 FHIWF12-502X patří do vyšší cenové kategorie, spotřebiteli proto logicky není hodnocen příliš často. Našli jsme pár recenzí, které jsou téměř totožné. Ti, kteří si tento model zakoupili, ho popisují jako nadstandardně výkonný, jen poněkud těžší. To je však, vzhledem k jeho funkcím a výkonu, více než přirozené.

Pozitíva

Nadprůměrný výkon s dobrou regulací
Dodáván se dvěma akumulátory a rychlonabíječkou
Multifunkční využití a dobrá kompatibilita s příslušenstvím

Negatíva

Vysoká pořizovací cena
Vyšší hmotnost

Způsob napájení = akumulátorové ● Napětí = 18 V ● Max. točivý moment = 1 898 Nm ● Max. volnoběžné otáčky = 1 750/min. ● Max. počet rázů = 2 100/min. ● Max. průměr šroubu = M33 ● Úroveň akustického tlaku = 92,1 dB(A) ● Hmotnost = 3,3 kg

Dobré recenzie

DeWalt DCF899P2

Akumulátorový rázový utahovák, napětí 18 V, max. točivý moment 1 625 Nm, průměr šroubu M5–M14, hmotnost 1,3 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

DeWalt DCF899P2 je poloprofesionální akumulátorový rázový utahovák za vyšší pořizovací cenu, který je nadstandardně „silný“ a kvalitní. Za nejvýraznější pozitiva považujeme pokrokovou a velmi jednoduchou regulaci výkonu a dlouhou výdrž na jedno nabití. Naopak nevýhodou je vysoká hmotnost.

Akumulátorový rázový utahovák DeWalt DCF899P2 nás zaujal ve více směrech. Výkonem se téměř vyrovná dalšímu dražšímu kousku, a sice Milwaukee M18 FHIWF12-502X, který jsme zařadili do svého testu. Na rozdíl od něj můžete tento model pořídit za téměř poloviční cenu. Maximální točivý moment utahováku dosahuje 1 625 Nm. Je regulovatelný ve třech stupních. Na výběr máte moment se sílou 135, 400 nebo 950 Nm. Maximální počet rázů za min. je 2 400 a maximální rychlost činí 1 900 ot./min.

Kvalitu zpracování a celkové provedení hodnotíme na jedničku. Materiály jsou kvalitní a odolné, na modelu DeWalt DCF899P2 naleznete praktické LED diody a rukojeť má velmi příjemné, ergonomické tvarování a praktickou povrchovou úpravu z protiskluzového materiálu. Nářadí je dodáváno se dvěma 18V akumulátory s kapacitou 5 Ah, univerzální nabíječkou a transportním kufříkem. Upozorňujeme také na dlouhou výdrž akumulátoru, což pokládáme za velkou výhodu. Naopak za nejvýraznější negativum považujeme vysokou hmotnost, která dosahuje až 3,3 kg, což je vzhledem k vysokému výkonu přirozené.

DeWalt DCF899P2 si na portálu Heureka od spotřebitelů vysloužil hodnocení ve výši 99 %. Všechny recenze souvisí s vysokým výkonem, velmi jednoduchou a širokou regulací výkonu, kvalitním provedením, pozoruhodnou výdrží akumulátoru a bezproblémovým chodem. V hodnoceních jsme narazili pouze na dvě častěji zmiňovaná negativa, a to na vysokou hmotnost a vyšší pořizovací cenu, kterou však uživatelé pokládají za přiměřenou.

Pozitíva

Nadstandardní a dobře regulovatelný výkon
Dlouhá výdrž akumulátoru
Dodáván se dvěma akumulátory a nabíječkou

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Vyšší hmotnost

Způsob napájení = akumulátorové ● Napětí = 18 V ● Max. točivý moment = 1 625 Nm ● Volnoběžné otáčky = 0 – 1 900/min. ● Počet rázů = 0 – 2 400/min. ● Max. průměr šroubu = M20 ● Vibrace = 13 m/s2 ● Úroveň akustického tlaku = 101 dB(A) ● Hmotnost = 3,3 kg

Makita DTW190Z

Akumulátorový rázový utahovák, napětí 18 V, max. točivý moment 190 Nm, průměr šroubu M8–M16, hmotnost 1,4 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Makita DTW190Z je levný rázový utahovák s poměrně vysokým výkonem, nízkou hmotností a velmi dobrou kvalitou zpracování. Je jako stvořený na domácí práce a díky nízké hmotnosti, kompaktním rozměrům a šikovnému provedení je vhodný i pro něžnější pohlaví.

Akumulátorový rázový utahovák Makita DTW190Z je velmi šikovný model za atraktivní pořizovací cenu. Jeho hmotnost 1,4 kg je podobná jako v případě modelů Makita DTD171Z a DeWalt DCF887D2. Má kompaktní rozměry (176 × 79 × 237 mm) a příjemné ergonomické tvarování rukojeti s protiskluzovou povrchovou úpravou. Z hlediska výkonu je tento utahovák vhodný na běžné práce v domácnosti či dílně. Jeho max. točivý moment dosahuje 190 Nm. Maximální rychlost činí 2 300 ot./min. a max. počet příklepů 3 000/min.

Makita DTW190Z je kompatibilní se šrouby velikosti M8 až M16 a akumulátorem s napětím 18 V. Upozorňujeme, že ani tento model není dodáván s akumulátorem a nabíječkou. Za zmínku nepochybně stojí také vysoká kvalita zpracování, odolné materiály a robustní provedení, což je pro produkty od daného výrobce příznačné.

Spotřebitelé si rázový utahovák Makita DTW190Z nemůžou vynachválit. Oceňují jeho vysoký výkon, výbornou kvalitu zpracování, dlouhou výdrž akumulátoru a přiměřenou pořizovací cenu. Ani v případě tohoto modelu jsme nenašli žádná negativní hodnocení.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou, výkonem a kvalitou
Nízká hmotnost a kompaktní rozměry
Vysoká kvalita zpracování a šikovné provedení

Negatíva

Vhodný na méně náročné práce
Dodáván bez akumulátoru a nabíječky

Způsob napájení = akumulátorové ● Napětí = 18 V ● Max. točivý moment = 190 Nm ● Volnoběžné otáčky = 0 – 2 300/min. ● Počet rázů = 0 – 3 000/min. ● Průměr šroubu = M8–M16 ● Hmotnost = 1,4 kg ● Rozměry = 176 × 79 × 237 mm

Další zajímavé produkty

Nabídka rázových utahováků na našem trhu je více než pestrá. Na své by si proto měl přijít opravdu každý z vás. Náš test je limitovaný, takže jsme do něj zařadili jen několik vybraných modelů. Proto je možné, že jste nenašli takový, který vyhovuje vašim požadavkům. Aby byl náš test přínosný pro co nejvíce spotřebitelů, vybrali jsme pro vás ještě několik šikovných rázových utahováků. V následujících odstavcích naleznete jejich popis spolu s naším krátkým hodnocením.

Bosch GDX 18V-200 C 0.601.9G4.204 je univerzální aku rázový utahovák 2 v 1 s 18V akumulátorem za cenu do 200 eur. Otáčky na něm můžete regulovat pomocí tří stupňů, a to od 0 do 3 400 ot./min. Totéž platí i pro rázy, které jsou nastavitelné na 0 až 4 000/min. Maximální točivý moment činí 200 Nm. Nářadí má nízkou hmotnost (1,2 kg) a je kompatibilní se šrouby M6 až M16.

Aku rázový utahovák DeWalt DCF887N je cenově atraktivní model s vysokým výkonem. Maximální točivý moment dosahuje 205 Nm a otáčky i moment na něm můžete regulovat ve třech stupních. Tento model je kompatibilní se všemi 18V akumulátory DeWalt řady 18 V XR. Pozitivně hodnotíme i velmi nízkou hmotnost, praktické provedení, LED světlo a vysokou kvalitu zpracování.

Pokud hledáte poloprofesionální rázový utahovák, zmiňujeme Metabo SSW 18 LTX 400 BL. Jeho točivý moment dosahuje 400 Nm, max. rychlost 2 150 ot./min. a počet rázů za min. můžete nastavit až na hodnotu 4 250. Výrazným plusem je možnost regulace výkonu ve 12 stupních. Tento model pracuje s 18V akumulátorem a je uzpůsoben k utažení šroubů o velikosti až M20. Provedení a kvalitě nemáme co vytknout.

Pro zastánce klasiky, tedy elektrických rázových utahováků, jsme vybrali model Narex ESR 800. Nepatří k nejlevnějším, jeho výkon však uspokojí i ty náročnější. Utahovák má příkon 500 W a jeho max. točivý moment činí 1 100 Nm. Můžete s ním pracovat se šrouby velikosti M12 až M30, max. rychlost dosahuje 1 700 ot./min. a rázy 2 100 za min. Pozitivně hodnotíme i dostatečně dlouhý napájecí kabel, který má čtyři metry. Minusem je vyšší hmotnost – 3,1 kg.

Jako poslední jsme pro vás vybrali Lidl aku rázový utahovák Parkside Performance. Má překvapivě vysoký točivý moment, a to až 1 350 Nm, dosahuje max. 1 900 rázů za min. a 1 550 ot./min. Nářadí je poháněno 20V akumulátorem, váží necelé 3 kg a je kompatibilní se šrouby do velikosti M33. Navzdory vyšší hmotnosti se jedná o kompaktní model s ergonomickým tvarováním a kvalitní povrchovou úpravou z protiskluzového materiálu. Pořizovací cenu hodnotíme jako přiměřenou.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Orientujete se při výběru nářadí do své dílny i podle míry jeho prodejnosti? Tento parametr by pro vás určitě neměl být ten nejpodstatnější, jako pomůcka ovšem není na škodu. Jednotliví výrobci neustále rozšiřují svou nabídku, na trh uvádějí nové modely, ty starší jsou následně dostupné za nižší pořizovací cenu a v neposlední řadě míra prodejnosti poměrně hodně napoví i o skutečných vlastnostech daného modelu. Abychom vám přinášeli aktuální informace, připravili jsme si pro vás průběžně aktualizovanou tabulku nejprodávanějších rázových utahováků na portálu Heureka.

Názov Hodnotenie Detail
DeWalt DCF922N5*Zobrazit produkt
Makita DTW190Z5*Zobrazit produkt
Makita DTD172Z5*Zobrazit produkt
DeWalt DCF850N5*Zobrazit produkt
Milwaukee M185*Zobrazit produkt

Pokud patříte ke zkušeným domácím kutilům, výběr rázového utahováku pro vás nebude problém. Platí to i v případě, že jste s tímto ručním nářadím nepřišli do „osobního kontaktu“. Ti z vás, pro které je kutilství neznámou, se při výběru pravděpodobně trochu potrápí, protože je nutné přihlížet k poměrně velkému množství technických parametrů. Svůj návod jsme se právě proto snažili sestavit tak, aby byl srozumitelný a zároveň užitečný pro všechny z vás. Podíváme se v něm na všechny důležité specifikace, které přímo souvisí s výkonem a funkční stránkou rázových utahováků.

Jak vybrat rázový utahovák

 • Rozdíl mezi vrtacím šroubovákem a rázovým utahovákem
 • Základní rozdělení rázových utahováků podle způsobu napájení
 • Příkon a výkon – elektrické rázové utahováky
 • Napětí – akumulátorové rázové utahováky
 • Točivý moment
 • Otáčky
 • Počet rázů za minutu
 • Maximální průměr šroubu
 • Hmotnost a provedení
 • Cena a renomovaní výrobci

Rozdíl mezi vrtacím šroubovákem a rázovým utahovákem

Na úvod je potřeba vysvětlit, k čemu přesně toto nářadí využijete a čím se liší od klasické vrtačky, tedy vrtacího šroubováku, protože se jedná o dvě zcela odlišná pracovní nářadí.

 • Vrtací šroubováky mají multifunkční využití. Díky možnosti více nastavení s nimi můžete vrtat do různých materiálů, a sice dřeva, umělé hmoty, kovu či zdiva. Sklíčidlo je zpravidla kompatibilní s celou řadou bitů, proto jsou vhodné i ke šroubování. Při šroubování oceníte fakt, že vrtací šroubováky usnadňují utahování šroubů takříkajíc do roviny s materiálem.
 • Rázové utahováky jsou uzpůsobené k jediné činnosti, kterou je šroubování. Nenajdete na nich sklíčidlo, ale upínač je kompatibilní výhradně se šestihrannými vodicími bity různých velikostí a tvarů. Toto nářadí využívá rotaci bitu v kombinaci s rázovými údery, díky čemuž se šroubování stává mnohem jednodušším a plynulejším. Rázové utahováky si poradí i s vysloveně odolnými či silnými materiály. Využijete je také při uvolňování šroubů.

Základní rozdělení rázových utahováků podle způsobu napájení

Nejčastěji využívanými jsou elektrické nebo akumulátorové rázové utahováky. Na trhu jsou dále dostupné další alternativy v podobě pneumatických a hybridních modelů. Na následujících řádcích se podíváme na jejich základní charakteristiku, výhody a nevýhody.

Elektrické rázové utahováky

Jsou cenově dostupné a mají vysoký výkon. Zároveň se jedná o nejdostupnější verzi tohoto nářadí. Nevýhodou je nutnost napájení ze sítě. Jinak řečeno, při práci se vám bude pod rukama neustále „motat“ napájecí kabel, což mimo jiné představuje i určité bezpečnostní riziko. Pozor, pokud se s rázovým utahovákem chystáte pracovat na místech bez elektrické přípojky, pouvažujte nad koupí aku nebo pneumatického modelu.

Elektrický rázový utahovák

Akumulátorové rázové utahováky

Jde o velmi populární volbu domácích kutilů. Zdrojem energie je akumulátor/baterie, při práci tedy nejste omezováni napájecím kabelem. Na druhé straně se musíte připravit na omezenou dobu provozu, nutnost dobíjení akumulátoru a nižší výkon v porovnání se všemi ostatními typy rázových utahováků. Při výběru tohoto typu nářadí se zaměřte na parametry související s akumulátorem. Musí být dostatečně výkonný a mít co největší kapacitu, abyste práci nemuseli po několika minutách přerušovat.

Pneumatické rázové utahováky

Setkáte se s nimi zejména v profesionálních dílnách, své využití však najdou i ve sbírce nářadí domácího kutila. Rázový utahovák v tomto případě pohání stlačený vzduch, který do něj dodává samostatný kompresor, což je zároveň hlavní nevýhoda této varianty. K výhodám patří nízká pořizovací cena a vysoký výkon. Pneumatické modely jsou určené na náročnou práci, především utahování a povolování závitů, a to včetně těch „zapečených“.

Příkon a výkon – elektrické rázové utahováky

Příkon rázového utahováku rozhoduje o jeho skutečném výkonu. Upozorňujeme, že tento parametr najdete pouze u elektrických modelů. Nepsaným pravidlem u veškerého pracovního nářadí je, že čím je příkon vyšší, tím je vyšší i jeho skutečný výkon. Rázové utahováky nejsou výjimkou, avšak pozor, nejvýkonnější kousek nemusí být ideální alternativou pro každého.

K běžnému používání doma by vám měly stačit utahováky s výkonem kolem 0,25 až 0,35 kW. Takovýto výkon zároveň považujeme za nejnižší přijatelnou hranici, protože s 0,2 kW a méně výkonnými modely toho moc neuděláte. Profesionální modely dosahují výkonu od 0,6 kW. Po této variantě vám doporučujeme sáhnout pouze v případě, že toto nářadí budete využívat často a hlavně na náročné práce.

Napětí – akumulátorové rázové utahováky

Parametr o dodávaném napětí u akumulátorových modelů je ekvivalentem příkonu u těch elektrických. Nejčastěji se setkáte s utahováky s 18V nebo 20V akumulátorem, které jsou dostatečné na většinu domácích prací. Pokud hledáte něco výkonnějšího, sáhněte po modelu s akumulátorem s 36 a více volty. Na trhu jsou dostupné i kousky s 12V nebo 14V napětím, které můžete nabíjet v autě. Tato varianta je proto vhodná zejména na méně náročné práce mimo domov, resp. na místech bez elektrické přípojky.

Akumulátorový rázový utahovák

Upozorňujeme, že s vybíjející se baterií klesá výkon nářadí. Akumulátor by měl disponovat kapacitou od 2 Ah výše. Nepřehlédněte ani údaj o délce nabíjení. Za přijatelnou dobu považujeme 40–60 min. Určitě není na škodu, sáhnete-li po modelu dodávaném s náhradním akumulátorem. Ten si můžete samozřejmě pořídit i samostatně.

Točivý moment

Tento parametr je u rázových utahováků asi tím nejdůležitějším. V praxi se jedná o to, jakou silou bude nářadí působit na šroub. Informace o točivém momentu je udávána v newtonmetrech. V tomto směru vám určitě doporučujeme sáhnout po kousku s co největší „silou“.

Utahováky s točivým momentem pod 250 Nm jsou vhodné na méně náročné úkony. Využijete je například při montování nového nábytku. Obecně je však lepší sáhnout po alespoň trochu výkonnějším kousku (od cca 250 do 300–500 Nm), jelikož vám umožní multifunkčnější využití.

Poloprofesionální rázové utahováky na šrouby působí silou kolem 600 až 1 000 Nm. Toto nářadí si poradí se všemi běžnými úkony v domácnosti i na zahradě. Točivý moment u profesionálních modelů dosahuje síly od 1 200 Nm výše. Dále se zaměřte na to, zda lze točivý moment regulovat. Tato funkce je nenahraditelná. Zpravidla se setkáte s utahováky, které můžete nastavit na tři až čtyři stupně.

Otáčky

Počet otáček, kterých dosáhne rázový utahovák za minutu, je důležitým, nikoliv však nejdůležitějším parametrem. Jednodušeně řečeno hovoří o tom, jak rychle utahovákem utáhnete nebo uvolníte šroub. O tom, jak kvalitně tento úkon provedete, rozhoduje výše popisovaný točivý moment. Otáčky se zpravidla pohybují od 1 500 do 4 000/min.

Akumulátorový rázový utahovák otáčky

S otáčkami souvisí také možnost jejich regulace. Na téměř všech utahovácích najdete alespoň několik rychlostních stupňů. Všímejte si jejich počtu a také způsobu regulace. Na výběr máte tu plynulou a přesnou v několika fixně stanovených stupních. Pozor, to, že můžete regulovat otáčky, nemusí automaticky znamenat, že můžete regulovat i točivý moment.

Počet rázů za minutu

Počet příklepů nebo rázů za minutu je dalším parametrem, který přímo souvisí se skutečným výkonem rázového utahováku. Příklepy, tedy údery, jsou právě tím, díky čemuž je toto nářadí určené ke šroubování. Utahovák do šroubu v podstatě udeří, čímž jej efektivněji zašroubuje nebo uvolní. Počet příklepů se standardně pohybuje v rozmezí od 2 000 do 4 000 rázů za minutu. I v tomto případě platí, že čím více rázů, tím efektivnější šroubování. K zahození není ani možnost regulace rázů, protože maximální výkon není vhodný na všechny práce.

Maximální průměr šroubu

Každý rázový utahovák je kompatibilní se šrouby o různém průměru. Limitujícím parametrem je maximální průměr šroubu. Pokud u daného modelu najdete informaci, že max. průměr šroubu je M15, znamená to, že je schopen pracovat se šrouby o průměru až 15 mm, ale i těmi menšími. U některých produktů naleznete údaj o minimálním a maximálním průměru kompatibilních šroubů.

S tím, jak multifunkční daný rázový utahovák bude, souvisí i nástavce. Jejich rozměry se zpravidla pohybují od 17 do 23 mm. Můžete je najít přímo v balení nebo je dokoupit samostatně. Ve druhém zmíněném případě si ověřte jejich cenu a dostupnost na našem trhu. Tento parametr výrobci v popisech svých produktů poměrně často neuvádějí. Pokud na něj nenarazíte, pro jistotu se předem informujte přímo u prodejce.

Hmotnost a provedení

Rázový utahovák patří mezi ruční nářadí, což znamená, že ho během práce budete držet v rukou. Proto určitě nepřehlédněte informaci o jeho hmotnosti. Elektrické modely bývají o něco lehčí, ty s akumulátorem těžší, není to však neměnné pravidlo. Drtivá většina utahováků váží 2 až 3 kg. Na trhu jsou dostupné i lehčí kousky, se kterými se snadno manipuluje, přičemž práci s nimi zvládnou i ti z vás, kteří nemají nejsilnější ruce. Jejich nevýhodou je, že bývají vyrobeny z méně kvalitních a odolných materiálů.

Pneumatický rázový utahovák

V případě provedení se zaměřte zejména na ergonomii. Utahovák by vám měl padnout do ruky. Za velké plus považujeme protiskluzovou úpravu rukojeti. Všímejte si rozmístění ovládacích prvků. Měly by se nacházet na místech, na která dosáhnete prstem, zároveň vás však nesmí omezovat při práci. U elektrických modelů je důležitým parametrem délka napájecího kabelu. Pokud bude příliš krátký, nevyhnete se použití prodlužovacího kabelu. Posledním důležitým faktorem jsou rozměry utahováku. Robustní provedení je v pořádku, toto nářadí by nemělo být příliš „velké“, protože se s ním nedostanete do stísněných prostorů.

Kvalitní rázové utahováky nejsou nejlevnější

Rázové utahováky nepatří k nejlevnějšímu ručnímu nářadí. Na trhu najdete i vysloveně levné kousky k nenáročnému použití v domácnosti, pokud však hledáte něco výkonnějšího, musíte počítat s minimálně 100eurovou investicí. Abyste si mohli udělat orientační přehled o tom, jaká cena je přiměřená výkonu, kvalitě a funkcím daného utahováku, připravili jsme si pro vás krátkého průvodce.

 • Nejlevnější rázové utahováky jsou dostupné za cenu od 700 Kč. V této cenové kategorii naleznete modely vhodné na běžné úkony, jako je např. montáž či demontáž nábytku. Samozřejmě je využijete i při méně náročných pracích v dílně nebo na zahradě. Kromě nižšího výkonu se připravte na méně kvalitní zpracování, neregulovatelný točivý moment, občasné zasekávání či absenci bezpečnostních prvků a doplňkových funkcí.
 • Ve střední cenové kategorii se nacházejí kousky za 1 700 až 5 000 Kč. Najdete v ní elektrické i aku modely s výkonem, který je dostatečný i na náročnější úkony. Pro tyto utahováky je dále typické, že na nich můžete regulovat výkon, tedy otáčky, rázy i točivý moment, nejčastěji ve třech fixně nastavených stupních. Upozorňujeme, že akumulátorové utahováky z této cenové kategorie jsou obvykle dodávány bez akumulátoru a nabíječky.
 • Poloprofesionální až profesionální rázové utahováky můžete pořídit za cca 7 500 až více než 25 000 Kč. V tomto případě nemusíte pochybovat o vysokém výkonu, pokročilých možnostech jeho regulace, kvalitním zpracování, bohatém příslušenství, dobré kompatibilitě a praktických doplňkových funkcích, jako je LED osvětlení či propracovaná ochrana před přetížením.

Kvalitu přináší Makita, Narex, Milwaukee, Metabo i DeWalt

Ověřená značka je zárukou kvality u veškerého pracovního nářadí a rázové utahováky nejsou výjimkou. Pokud se tedy při výběru nechcete spálit, doporučujeme vám sáhnout po modelu z dílny renomovaného výrobce.

Dobrou volbou jsou nepochybně rázové utahováky Makita, které patří k cenově dostupným. V nabídce tohoto výrobce naleznete také dražší kousky s profesionálním výkonem. Podobně jsou na tom produkty od značky DeWalt, Boschu, Einhell, Narex, Milwaukee, Metabo, Rodcraft či Chicago. Vcelku levné rázové utahováky vyrábějí společnosti DWT, Parkside, Extol a Güde. Ty z vás, kteří hledají profesionální nářadí poháněné kompresorem, tedy pneumatický utahovák, upozorňujeme na oblíbenou značku Deprag.

Otázky a odpovědi – FAQ

Ve svém návodu na výběr toho nejlepšího rázového utahováku jsme se vám snažili vysvětlit všechny důležité parametry. Stejně jako u jiného nářadí i v tomto případě existuje ještě spousta detailů, kterým by bylo možné věnovat pozornost. Na několik z nich se podíváme v sekci otázek a odpovědí. Pokud jste nenašli informace, které jsou při nákupu či používání utahováku důležité přímo pro vás, neváhejte se nás zeptat v diskuzi pod článkem. Na vaše otázky se pokusíme odpovědět co možná nejdříve.

Rázový utahovák není nezbytnou součástí pracovního nářadí domácího kutila. Pokud šroubujete jen občasně, vystačíte si s klasickou vrtačkou. Schopnosti utahováků ocení nadšení domácí kutilové a samozřejmě i profesionálové. Nad jeho koupí je dobré uvažovat také v případě, že většinu oprav v domácnosti provádíte svépomocí.

Práci s tímto nářadím usnadňuje LED světlo, osvětlení těla, háček k zavěšení, možnost nastavení levého a pravého chodu a indikátor stavu nabití akumulátoru. Z bezpečnostních funkcí je důležitá zejména ochrana před přehřátím/přetížením zařízení a automatické vypnutí v případě puštění hlavního tlačítka.

Základem jsou bity, bez kterých byste nemohli pracovat s různými typy šroubů. K zahození není ani transportní kufřík, ve kterém můžete utahovák skladovat i s nářadím. V případě akumulátorových modelů budete potřebovat samotný akumulátor a nabíječku. Při práci vám určitě doporučujeme používat ochranné pomůcky, jako jsou rukavice či brýle.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(89.8%)

Komentáre
Pete awd 07.Feb.2023

Koukám že testujeme sice od lepších značek, ale míchate jabka s hruškama. Aku/El a ořech/bit
Příště se to chce zaměřit na jeden typ
Např. :
Rázové utahováky Aku s 3/4 dříkem (na ořechy)

Odpovedať