Sonický, nebo rotační zubní kartáček?

Sonický, nebo rotační zubní kartáček – výhody, test

Zuby byste si měli čistit alespoň dvakrát za den po dobu 2 minut, přičemž je důležité, abyste si osvojili správnou techniku, věnovali pozornost všem částem každého zubu a nezapomněli na mezizubní prostory ani masáž dásní. Zní to vcelku jednoduše. Pravda je však taková, že rychlé životní tempo či stará dobrá lenost mají často dopad i na tak banální věc, jako je ústní hygiena. Mnozí z vás už nepochybně přišli na to, že jedním ze způsobů, jak si péči o ústní dutinu zjednodušit a zefektivnit ji na maximum, je použití elektrického zubního kartáčku. Pohyblivá hlavice, pokrokové technologie a různé doplňkové funkce dokážou čištění zubů posunout na jinou úroveň. V první řadě je však nutné, abyste si vybrali správný typ elektrického kartáčku. Vybrat si můžete mezi v současnosti populárnějšími sonickými zubními kartáčky a těmi, které využívají rotační/oscilační technologii. V tomto článku se podíváme na hlavní rozdíly obou zmíněných alternativ, poradíme vám, která z nich je pro vás lepší, a shrneme jejich výhody i nevýhody.

Publikované: 14.10.2021
Aktualizované: 03.04.2024

Jaký elektrický zubní kartáček koupit?

Pokud je vám blízké rychlé rozhodování a nechcete nad výběrem zubního kartáčku strávit hodiny, můžete si vybrat z našich tabulek. Kartáčky jsme označili štítky, abyste měli orientační přehled o tom, co je na nich zajímavé.

Nejlepší sonické zubní kartáčky

Názov Hodnotenie Detail
Philips HX6859/29   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Oral-B Pulsonic Slim Luxe   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Philips HX3671/13   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
TrueLife SonicBrush   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
Philips HX9914/57   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt

Nejlepší rotační zubní kartáčky

Názov Hodnotenie Detail
Oral-B Vitality Pro   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Oral-B Vitality 100   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Oral-B iO 8   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Oral-B Genius 8900   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Oral-B iO Series 5   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Obsah článku:

Nejprodávanější podle Heureka.cz

O kvalitě produktu hodně prozradí i jeho prodejnost a recenze uživatelů. Připravili jsme pro vás tabulku nejprodávanějších elektrických zubních kartáčků podle portálu Heureka. Pokud se vám nechce číst celý článek a zjišťovat, zda je lepší rotační, nebo sonický zubní kartáček, můžete si kartáček vybrat na základě popularity mezi spotřebiteli.

Názov Hodnotenie Detail
Nevadent NSZB3.7C45*Zobrazit produkt
Philips Sonicare For Kids HX6352/425*Zobrazit produkt
Philips Sonicare HX6859/295*Zobrazit produkt
Philips Sonicare HX6851/345*Zobrazit produkt
Philips Sonicare For Kids HX6322/045*Zobrazit produkt

Co je to sonický zubní kartáček a v čem se liší od toho rotačního?

Sonické zubní kartáčky se od těch rotačních liší v několika zásadních oblastech. Zatímco na sonických modelech najdete oválnou hlavici, která připomíná tu z klasických manuálních kartáčků, na rotačních se nachází hlavice kulatá. Dalším rozdílem je způsob a rychlost pohybu. Sonická technologie umožňuje kartáčku takříkajíc pracovat rychleji a pokrýt větší plochu najednou, čištění zubů je proto o něco rychlejší.

Sonické zubní kartáčky jsou obecně považovány za efektivnější a šetrnější k zubům i dásním. Mnohá pozitiva však najdeme i u rotačních modelů. Jsou ideální pro osoby se zdravými zuby i dásněmi a vynikají v oblasti efektivního odstraňování plaku. Na následujících řádcích se na všechny uvedené rozdíly podíváme blíže.

Sonický, nebo rotační zubní kartáček – tvar hlavice

Rotační zubní kartáčky jsou vybavené kulatými hlavicemi. Hlavice sonických zubních kartáčků mají oválný tvar, což znamená, že jsou téměř k nerozeznání od hlavic na klasických manuálních zubních kartáčcích. Při jednom pohybu díky tomu pokryjí větší plochu, čištění zubů je tudíž rychlejší i efektivnější. Jisté výhody však mají i kulaté hlavice na rotačních zubních kartáčcích. Čištění zubů vám s nimi sice zabere o něco více času a bude „pracnější“, avšak hlavice dokonale „obalí“ každý zub. Štětiny se tak dostanou i na místa, na která byste se s oválnou hlavicí dostali jen stěží.

Rotační zubní kartáček výhody

Sonická vs. rotační technologie

Hlavice na elektrických sonických zubních kartáčcích vibrují a kmitají. Zároveň promíchávají sliny, vodu a zubní pastu. Tato směs se dostává i do mezizubních prostorů, sonické kartáčky proto částečně zastoupí zubní nit. Upozorňujeme, že ji nenahradí úplně. Zmíněný proces, a sice vibrování a rozkmitání slin s vodou a zubní pastou, je přínosný i pro dásně, které jsou masírovány při každém čištění zubů.

Rotační nebo tzv. oscilační zubní kartáčky rotují/oscilují, resp. provádějí tzv. rotačně-oscilační pohyb, který je vcelku necitlivý. Hlavice sice nedokáže efektivně masírovat dásně a neproniká mezi zuby, je však účinná při rozrušování zubního plaku.

Dalším zásadním rozdílem je rychlost pohybu, který provádí hlavice na daném elektrickém zubním kartáčku. Při manuálním čištění zubů provedete v průměru 200 až 300 pohybů za minutu. Rotační zubní kartáčky rotují rychlostí 500 až 11 000 tzv. oscilačně-rotačních pohybů za minutu, zatímco sonické kartáčky vibrují rychlostí od 30 000 pohybů/min. výše. Pro lepší představu a srovnání jsme vybrali několik sonických a rotačních zubních kartáčků.

Výhody a nevýhody sonického zubního kartáčku

K výhodám sonických zubních kartáčků patří zejména vysoká efektivita a šetrnost k zubům i dásním. Díky hlavici, která pokrývá větší plochu, a vyšší rychlosti zabere čištění zubů méně času. Zvládnutí správné techniky navíc mnozí považují za snazší. K výhodám patří také to, že štětiny hlavice pronikají do mezizubních prostorů, čímž částečně zastupují zubní nit.

Sonický zubní kartáček výhody

Na základě obecných doporučení, ale také spotřebitelských recenzí sonických elektrických zubních kartáčků lze říci, že jsou vhodné i pro ty z vás, kteří nosí rovnátka či zubní náhradu, trpí parodontózou, případně mají problémy s opakovanými záněty dásní. Zároveň se jedná o ten nejlepší typ elektrických zubních kartáčků pro děti. K nevýhodám řadíme vyšší cenu sonických zubních kartáčků a také fakt, že nejsou příliš efektivní při rozrušování a odstraňování zubního plaku.

Výhody a nevýhody rotačního zubního kartáčku

K hlavním výhodám rotačních zubních kartáčků patří jejich vysoká efektivita při rozrušování a následném odstraňování zubního plaku a nižší pořizovací cena. Naopak pokud máte citlivé zuby a dásně nebo bojujete s parodontózou, tato alternativa pro vás není ideální, protože rotační pohyby nejsou zrovna nejšetrnější. Rotační elektrické kartáčky nejsou vhodné pro děti ani osoby s rovnátky či zubní náhradou. K nevýhodám patří také pokrytí menší plochy, což se odráží na celkové době čištění zubů, a neschopnost štětin proniknout do mezizubních prostorů. Rotační zubní kartáčky nejsou určené ani k masírování dásní.

Máte ohledně elektrických zubních kartáčků nějaké otázky? Připravili jsme pro vás článek Elektrické zubní kartáčky – otázky a odpovědi, v němž vám prozradíme, co spotřebitele o tomto tématu nejvíce zajímá.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektrické zubní kartáčky

Vaše hodnocení:
(90.6%)