Běžecké pásy

Nejlepší běžecké pásy 2024 + recenze

I koupě běžeckého pásu může být tím správným krokem pro vaše zdraví. Aby vás však výběr příliš neodradil, uskutečnili jsme průzkum trhu zaměřený právě na tyto přístroje. Po důkladné analýze a porovnávání se nejlepší volbou stal Capital Sports Infinity Track 2.0 s výkonem 5 HP, 12 úrovněmi sklonu a nabídkou 36 programů. V našem testu uspělo i několik dalších kvalitních modelů, ze kterých si vybere začátečník i zkušený běžec.  

Publikované: 11.08.2021
Aktualizované: 03.04.2024

Jaký běžecký pás koupit?

Výběr vhodného běžeckého pásu nemusí znamenat detailní studování modelů a čtení dlouhých recenzí. Pokud rozhodováním nechcete strávit celé hodiny, ale zároveň hledáte kvalitní produkt, máme pro vás řešení. Už nyní vám totiž v krátkosti představíme 3 modely ze svého spotřebitelského testu s výborným hodnocením. Aby si na své přišlo více z vás, nabízíme vám přehled vítěze testu, který zaujme poměrem ceny a kvality, také levnější a jednodušší model pro méně náročné sportovce a nakonec kvalitní běžecký pás jako tip naší redakce.

Názov Hodnotenie Detail
CS Infinity Track 2.0   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Lifefit TM7200   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
CS Pacemaker F60   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Capital Sports Infinity Track 2.0

Capital Sports Infinity Track 2.0

Max. výkon 5 HP, nosnost 110 kg, rychlost do 16 km/h, 36 programů, odpružení.

Zobrazit více info

Výkon 5 HP, rychlost do 16 km/h a nosnost rámu 110 kg. Výborný poměr ceny a kvality nabízí model se sklopným systémem Capital Sports Infinity Track 2.0, který potěší odpruženou běžeckou plochou 45 × 128 cm a 12 nastavitelnými úrovněmi sklonu. Model dále nabízí 36 programů včetně HRC pro přizpůsobení tréninku podle srdeční frekvence a disponuje také 5″ LCD displejem, integrovanými reproduktory i ventilátory.

Cenový trhák
Capital Sports Pacemaker F100

Capital Sports Pacemaker F100

Max. výkon 2 HP, nosnost 120 kg, rychlost do 12 km/h, 12 programů, odpružení.

Zobrazit více info

Levnější, ale také jednodušší model Capital Sports Pacemaker F100 je vhodný na nenáročný běh nebo chůzi. Snadno přenosný stroj s nosností 120 kg disponuje běžeckou plochou 40 × 110 cm, výkonem 2 HP a rychlostí do 12 km/h. Vítaná je nabídka 12 programů, bezpečnostní klíč či přehrávač s reproduktory. Standard představuje LCD displej pro kontrolu času, rychlosti, vzdálenosti, kalorií i pulzu.

Náš TIP
inSPORTline inCondi T50i

inSPORTline inCondi T50i

Max. výkon 2,5 HP, nosnost 140 kg, rychlost do 20 km/h, 30 programů, odpružení.

Zobrazit více info

Dražší a kvalitní inSPORTline inCondi T50i s nosností 140 kg zaujme bohatou bezpečnostní i funkční výbavou. Sklápěcí model s odpruženou plochou 51 × 140 cm potěší slušným výkonem 2,5 HP, rychlostí do 20 km/h a 15 úrovněmi zátěže. O komfortní a bezpečný provoz se postará bezpečnostní klíč, brzda a systém vyrovnání nerovností. Model také nabízí 30 programů včetně HRC, umožňuje tvořit vlastní tréninkové plány či sledovat historii tréninků.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Výběr produktu ovlivní několik faktorů, mezi nimiž by měly být rozhodující i technické parametry výrobku. Ty nám totiž přiblíží jeho kvalitu i vhodnost. Zaměřit se na vlastnosti produktu je obzvláště důležité při větších investicích, mezi něž řadíme i běžecké pásy. Víte však, co všechno při koupi zohlednit? Přinášíme vám seznam parametrů seřazených podle důležitosti, na které jsme při hodnocení ve svém testu soustředili největší pozornost. Jelikož se jedná o klíčové vlastnosti běžeckých trenažérů, doporučujeme je zohlednit i při vašem výběru.

Typ pohonu
Rozměry konstrukce, skladnost a nosnost
Výkon – u motorových modelů
Rychlost
Velikost běžecké plochy
Odpružení
Sklon
Programy a funkce

Modely běžeckých pásů v našem testu zastupovaly nižší, střední, ale i vyšší cenovou kategorii. Do průzkumu jsme zahrnuli pouze certifikované a dostupné produkty od ověřených výrobců jako Capital Sports, Duvlan, Acra, NordicTrack i od oblíbeného InSPORTline. Porovnávali jsme uvedené parametry i ceny, což jsme následně shrnuli v rámci jejich silnějších a slabších stránek. Při podrobné analýze a hodnocení produktů jsme vycházeli z informací portálu Heureka a také e-shopů electronic-star.cz, mall.cz, duvlan.cz, acrasport.cz, insportline.cz či fitplus.cz, přičemž jsme důležitost přikládali i recenzím spotřebitelů. Přihlíželi jsme tak k jejich názorům, zkušenostem s konkrétními modely a také jejich doporučením.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze běžeckých pásů

Zlepšují fyzickou kondici, pomáhají předcházet srdečním onemocněním a umožňují běh bez ohledu na počasí či roční období. Domácí běžecké trenažéry poskytnou větší komfort během tréninku, a jsou tak oblíbené i mezi pracovně vytíženými lidmi. Na trhu naleznete různé modely, které se liší konstrukčně i využitím, a proto jsou vhodné jak pro příležitostné, tak i profesionální sportovce. Pokud i vy zvažujete koupi tohoto přístroje, musíte nejprve zjistit, který model splňuje vaše požadavky. Abyste se v širokém sortimentu zbytečně neztráceli, uskutečnili jsme průzkum trhu s běžeckými pásy. Náš srovnávací test zahrnuje několik motorových modelů z různých cenových tříd, s menšími i většími rozměry a také s nižším i vyšším výkonem. Detailním analyzováním a porovnáváním parametrů jsme strávili dlouhé hodiny, a tak vám nyní přinášíme přehledná a nezávislá hodnocení vybraných modelů. To, jak náš test nakonec dopadl a které modely splnily stanovená kritéria, vám prozradí následující recenze.

Víťaz testu

Capital Sports Infinity Track 2.0

Max. výkon 5 HP, nosnost 110 kg, rychlost do 16 km/h, 36 programů, odpružení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Běžecký pás Capital Sports Infinity Track 2.0 zaujme poměrem ceny a výkonu, ale také bohatou programovou výbavou. Díky výkonnému, 5HP motoru se přístroj stává ideálním i pro náročnější běžecký trénink. Plocha přístroje je dostatečně široká i dlouhá pro pohodlný a bezpečný běh (45 × 128 cm), přičemž vyniká systémem 6P-AntiShock Suspension se 6 plástvovými pružinami pro ochranu kloubů. Mezi klíčové vlastnosti pásu dále řadíme rychlost do 16 km/h a 12 nastavitelných úrovní sklonu až na 11,5 %, čímž je model vhodný pro klidnější procházky i náročný běh. Přístroj má nosnost 110 kg a z konstrukčního hlediska je jeho výhodou praktický sklopný systém a kolečka pro snadnější manipulaci.

Domácí trenažér potěší řadou funkcí a výbavou 36 programů, z nichž 3 tréninkové režimy může definovat uživatel pásu. Disponuje také 5″ LCD displejem k zobrazení úrovně tréninku, spálených kalorií, doby cvičení, vzdálenosti, nastavené rychlosti či pulzu. Silnou stránkou je i HRC program, který trénink přizpůsobuje srdeční frekvenci. Model navíc disponuje integrovanými pulzními snímači v rukojetích, nechybí ani podpora technologie Bluetooth ve verzi 4.0 a možnost využití virtuálních běžeckých tras s automatickým řízením stoupání. Dále disponuje bluetooth reproduktory, 2 vestavěnými ventilátory a praktickým držákem na tablet. Spokojenost s produktem vyjádřili i spotřebitelé, kteří ocenili univerzální využití pro více sportovních či věkových kategorií, dobré odpružení, přehledný displej a také aplikaci s virtuálními běžeckými trasami.

Pozitíva

12 úrovní sklonu (11,5 %)
Odpružení
36 tréninkových programů včetně HRC

Negatíva

Vyšší cena
Trochu menší nosnost (110 kg)

Typ: motorový ● Rozměry zařízení: 70,5 × 141 × 160 cm (Š × V × D) ● Hmotnost: 90 kg ● Nosnost: 110 kg ● Max. výkon: 5 HP ● Rychlost: do 16 km/h ● Rozměry běžecké plochy: 45 × 128 cm (Š × D) ● Odpružení: ano ● Počet programů: 36 ● Zdroj napájení: 220–240 V

Cenový trhák

Capital Sports Pacemaker F100

Max. výkon 2 HP, nosnost 120 kg, rychlost do 12 km/h, 12 programů, odpružení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Oblíbený Capital Sports Pacemaker F100 se sklápěcím systémem disponuje běžeckou plochou 40 × 110 cm a maximální rychlost 12 km/h. Výkon 2 HP představuje kompromis. Model s nosností 120 kg umožní nastavení 3 úrovní stoupání pro simulaci běhu do kopce.

Programová nabídka zahrnuje 12 tréninkových programů, což je rovněž standardní pro nižší cenovou kategorii. Výhodou modelu je AutoLubrication System, který absorbuje nárazy a zajišťuje tichý chod běžeckého pásu. Nabízí také standardní funkce měření vzdálenosti, rychlosti, času, spálených kalorií a také pulzu, a to díky integrovaným snímačům na rukojetích. Má zabudovaný mediální přehrávač s reproduktory s USB a SD připojením nebo 3,5mm AUX vstupem přehrávání hudby. Rovněž podporuje technologii Bluetooth, aplikaci iFit na tréninky a z bezpečnostních funkcí disponuje bezpečnostním klíčem.

Běžecký pás byl na základě recenzí velmi oblíbený. Mnozí spotřebitelé vnímali jako výhodu nižší hmotnost 50 kg a integrovaná kolečka pro snadnou manipulaci. V recenzích ocenili také dostatečný výkon, tichý chod, skladnost, jednoduché ovládání a celkový poměr ceny a kvality výrobku.

Pozitíva

Nižší pořizovací cena
Výkon 2 HP
Absorpce nárazů a tichý chod díky systému AutoLubrication

Negatíva

Menší rozměry běžecké plochy – 40 × 110 cm
Pouze 3 úrovně stoupání
Snadnější manipulace

Typ: motorový ● Rozměry zařízení: 66 × 124 × 138 cm (Š × V × D) ● Hmotnost: 50 kg ● Nosnost: 120 kg ● Max. výkon: 2 HP ● Rychlost: do 12 km/h ● Rozměry běžecké plochy: 40 × 110 cm (Š × D) ● Odpružení: ano ● Počet programů: 12 ● Zdroj napájení: 220–240 V

Náš TIP

inSPORTline inCondi T50i

Max. výkon 2,5 HP, nosnost 140 kg, rychlost do 20 km/h, 30 programů, odpružení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Za skutečnou kvalitu je potřeba si připlatit. Běžecký pás inSPORTline inCondi T50i slibuje stabilní a kvalitní konstrukci, ale také bohatou bezpečnostní i funkční výbavu. Jde o sklápěcí model, jehož prostorná běžecká plocha 51 × 140 cm je srovnatelná s plochou profesionálních modelů, a oproti rozměrům vítěze Capital Sports Infinity Track 2.0 je také o něco větší. Rozměry tak zajistí bezpečný a pohodlný trénink i při vyšší rychlosti, přičemž o komfort i ochranu kloubů se postará odpružení plochy Air Cushion či protiskluzové bezpečnostní nášlapy.

Motor má výkon 2,5 HP, což stále představuje dostatečnou hodnotu pro efektivní trénink. Přístroj s nosností 140 kg vyniká elektrickým zdvihem s výběrem až 15 úrovní zátěže a maximálním sklonem 11,35 %. Model také slibuje tichý chod a díky rychlostem 1–20 km/h je vhodný pro chůzi i rychlý běh. Běžecký pás lze propojit s aplikacemi pomocí bluetooth, umožňuje také tvořit vlastní programy, vlastní tréninkový plán, sledovat historii tréninků a nabízí rady ke cvičení. Poskytne celkem 30 programů včetně HRC pro automatickou regulaci zátěže dle tepové frekvence (hrudní pás součástí balení) a počítač na měření času, rychlosti, vzdálenosti, tepu, kalorií i kroků.

Bezpečnost zajistí bezpečnostní klíč, brzda a systém vyrovnání nerovností. Samozřejmostí je jednoduché ovládání tlačítky na postranních držadlech, USB slot, držák na láhev a tablet. Recenze model hodnotily velmi pozitivně, spotřebitelé chválili tichý chod, stabilitu, odpružení a HRC program. Jako problematickou uvedli komplikovanou manipulaci a přenos, což je vzhledem k hmotnosti běžeckého pásu pochopitelné.

Pozitíva

Nosnost 140 kg
15 stupňů sklonu
30 programů včetně HRC

Negatíva

Vysoká pořizovací cena
S ohledem na cenu slabší výkon (2,5 HP)
Robustní model těžký pro manipulaci

Typ: motorový ● Rozměry zařízení: 88 × 144 × 194 cm (Š × V × D) ● Hmotnost: 81 kg ● Nosnost: 140 kg ● Max. výkon: 2,5 HP ● Rychlost: do 20 km/h ● Rozměry běžecké plochy: 51 × 140 cm (Š × D) ● Odpružení: ano ● Počet programů: 30 ● Zdroj napájení: 220–230 V

Acra GB5000

Max. výkon 6,5 HP, nosnost 180 kg, rychlost do 22 km/h, 99 programů, odpružení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Model Acra GB5000 zaujme zejména parametry, přičemž ho najdete v poměrně dostupné cenové kategorii. Motorový běžecký pás má maximální výkon až 6,5 HP, čímž předběhl i vítěze testu Capital Sports Infinity Track 2.0. Mezi jeho další přednosti patří výběr z 22 poloh s maximálním sklonem 11 %. Z vybraných modelů vyniká i nosností 180 kg, čímž se stává univerzálnějším pro více uživatelů. Rychlost do 22 km/h i prostorná běžecká plocha s rozměry 51 × 136 cm jsou zase srovnatelné s dražším inSPORTline inCondi T50i.

Pás by měl být odolný a elastický, avšak komfort při běhání zajistí i odpružení na 10 místech a 4 speciální tlumicí vložky. Programová výbava nabízí 99 přednastavených programů s různou intenzitou a úpravami sklonu, přičemž ve 3 případech existuje možnost vlastního nastavení. Mnozí ocení 7″ LCD displej, který zobrazuje čas, rychlost, vzdálenost, tep, sklon, kalorie i množství tělesného tuku. Samozřejmostí je také bezpečnostní brzda a klíč. Pás je dále vybaven 2 reproduktory s možností připojení přes USB vstup, ventilátorem, držákem na láhve a úložným prostorem. Spotřebitelé byli spokojení s masivní konstrukcí, dostatečně velkou plochou, výkonným a tichým motorem i funkcemi, které uspokojí i náročnějšího běžce. Nevýhodou zmíněné větší hmotnosti je i navzdory transportním kolečkům složitá manipulace.

Pozitíva

Rychlost do 22 km/h
22 úrovní poloh
Odpružení na 10 místech a 4 tlumicí vložky

Negatíva

Vyšší cena
Zabírá víc místa
Složitá manipulace

Typ: motorový ● Rozměry zařízení: 85 × 138 × 191 cm (Š × V × D) ● Hmotnost: 90 kg ● Nosnost: 180 kg ● Max. výkon: 6,5 HP ● Rychlost: do 22 km/h ● Odpružení: ano ● Rozměry běžecké plochy: 51 × 136 cm (Š × D) ● Počet programů: 99 ● Zdroj napájení: -

Pre náročných

NordicTrack X22i Incline Trainer

Max. výkon 5 HP, nosnost 136 kg, rychlost do 22 km/h, 44 programů, odpružení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Do testu jsme zahrnuli i model pro ty náročnější, což se odráží jak na kvalitě, tak i na ceně. Běžecký pás NordicTrack X22i Incline Trainer s mohutnější konstrukcí disponuje plochou 55 × 152 cm a nosností 136 kg. Maximální výkon motoru 5 HP je velmi slušný, ale stejný jako v případě levnějšího vítěze testu Capital Sports Infinity Track 2.0. I v porovnání s oblíbeným modelem Acra GB5000 představuje výkon slabší hodnotu, ovšem rychlostí 22 km/h se přístroji naopak vyrovná. Dále vyniká elektronickým nastavením sklonu v rozmezí −6 % až +40 %, systémem odpružení Reflex Cushioning pro tlumení došlapu a odlehčení kloubů, odhlučňovacím systémem WhisperQuiet či integrovanými ventilátory.

Potěší velký, 22″ dotykový displej, podpora technologie Bluetooth, tréninková aplikace iFit, MP3 připojení, zabudované reproduktory a držák na tablet. Kromě toho nabízí základních 44 programů, které si však pomocí aplikace můžete rozšířit. Pás umožňuje měření rychlosti, času, vzdálenosti, kalorií a tepu pomocí dotykových snímačů, ale také hrudního bluetooth pásu, který je součástí balení. V případě tohoto modelu bylo spotřebitelských recenzí o něco méně, protože jde o dražší produkt. Byla však oceněna masivní a stabilní konstrukce s kvalitním provedením, úrovně sklonu, tichý chod a funkční i programové vybavení.

Pozitíva

Rychlost do 22 km/h
Nastavení sklonu od −6 % do 40 %
Kvalitní odpružení

Negatíva

Vysoká pořizovací cena
Vysoká hmotnost, složitá manipulace
S ohledem na cenu menší nosnost (136 kg)

Typ: motorový ● Rozměry zařízení: 101 × 178 × 183 cm (Š × V × D) ● Hmotnost: 153 kg ● Nosnost: 136 kg ● Max. výkon: 5 HP ● Rychlost: do 22 km/h ● Rozměry běžecké plochy: 55 × 152 cm (Š × D) ● Odpružení: ano ● Počet programů: základ 44, více než 16 000 online iFit ● Zdroj napájení: 230 V

Další zajímavé produkty

Aby bylo hodnocení běžeckých pásů důkladné a komplexní, náš výběr nemůže pokrýt všechny kvalitní modely. Nabídka na trhu je však dostatečně pestrá, a pokud vám výše recenzované trenažéry něčím nevyhovují, k dispozici máte ještě spoustu jiných zajímavých nabídek. Jelikož vám chceme výběr opět o něco ulehčit, připravili jsme i přehled alternativních modelů, které se rovněž vyplatí zvážit.

Nosnost 120 kg, odpružená plocha 46 × 130 cm, 12 stupňů sklonu, výkon 2 HP a rychlost do 18 km/h. Pás inSPORTline inCondi T30i s nabídkou 15 programů využijete k chůzi i běhu. Model se sklápěcí konstrukcí umožňuje díky systému Easy Fold snadné rozložení pásu jednou rukou. Potěší také tichý chod motoru, funkce pauzy, bezpečnostní klíč či hrudní pás pro kontrolu tepu během tréninku.

Levnější Capital Sports Pacemaker F120 Pro disponuje fixní běžeckou plochou 42 × 120 cm a díky 4násobnému odpružení nezatíží klouby ani při delším pohybu. Prostorově úsporný pás s nosností 110 kg podá maximální výkon 2 HP při rychlosti do 12 km/h. Samozřejmostí je také nabídka 12 programů, LCD displej se zobrazením výkonu, podpora technologie Bluetooth, integrovaný reproduktor či držák na tablet.

Náročnější požadavky splní také inSPORTline Gilavar s masivní konstrukcí a nosností 150 kg. Disponuje tichým motorem o výkonu 3,5 HP, rychlostí do 22 km/h, odpruženou běžeckou plochou 53 × 140 cm a 22 stupni sklonu. Kromě toho zaujme programovou výbavou, přehledným displejem, podporou technologie Bluetooth, integrovanými reproduktory či ventilátorem.

Poměrem ceny a kvality potěší Housefit Spiro 20 iRun s běžeckou plochou 46 × 135 cm a sklonem do 15 %. Model s nosností 135 kg zaujme výkonem 4,5 HP, rychlostí do 16 km/h a kvalitním systémem odpružení. Poskytne 12 programů včetně 2 HRC zaměřených na kondici a spalování tuku, přičemž průběh celého tréninku můžete sledovat pomocí 7palcového LCD displeje.

Střední cenovou třídu zastupuje model Hop-Sport HS-2500LB s nosností 150 kg. Z důvodu fixní plochy 50 × 125 cm, výkonu 3 HP a rychlosti do 18 km/h je vhodný k chůzi nebo náročnějšímu běhu. Spotřebitelé však uvítali jednoduché ovládání, 15 programů, bezpečnostní pojistku a možnost ovládání aplikací FitShow pro systémy Android či iOS.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

I prodejnost výrobků může hrát při výběru roli, a spotřebitel tak nejednou sáhne po produktu ověřeném více spotřebiteli. Pokud vás zajímá, které běžecké pásy jsou mezi kupujícími oblíbené, podívejte se na tabulku nejprodávanějších modelů na domácím trhu. Při jejím sestavování jsme vycházeli z portálu Heureka.cz, a jelikož se prodejnost i dostupnost modelů časem mění, seznam pro vás pravidelně doplňujeme o aktuální informace.

Názov Hodnotenie Detail
Trinfit Gara T300i5*Zobrazit produkt
Trinfit Gara T600i5*Zobrazit produkt
Trinfit Gara T400i5*Zobrazit produkt
ViFito Rio 35*Zobrazit produkt
Acra GB4000A5*Zobrazit produkt

Zlepšení kondice, aktivní odpočinek po pracovním dni nebo hubnutí. Díky konstrukční a funkční různorodosti jsou běžecké pásy vhodné jak pro začátečníky, tak i pokročilé sportovce či profesionály. Běžecká plocha zpravidla poskytne větší komfort, nicméně přístroje jsou oblíbené zejména k celoročnímu využití bez ohledu na venkovní teplotu a celkové počasí. Zaujala vás alternativa běhání uvnitř, ale nevíte, podle čeho při výběru postupovat? Ještě před koupí trenažéru bude zapotřebí najít dostatečný prostor pro jeho umístění. Při výběru se tak zaměřte na jeho rozměry, nosnost rámu a zároveň si také určete účel použití. Na základě něj totiž posoudíte výkon motoru, rychlost i ostatní parametry, kterými daný model disponuje. To, na co všechno se při koupi běžeckého pásu soustředit, vám prozradí náš průvodce, který se postará o snadný, ale správný výběr.

Jak vybrat běžecký pás

 • Rozměry a nosnost
 • Typ pohonu
 • Výkon
 • Odpružení běžecké plochy
 • Sklon
 • Ovládání
 • Funkce a doplňky
 • Cena a oblíbení výrobci

Kromě velikosti konstrukce zvažte i rozměry běžecké plochy

Běžecký trenažér zabere určité místo, a tak je před koupí potřeba určit, kam chcete nebo můžete přístroj umístit. Pro lepší bezpečnost je doporučeno kolem přístroje zachovat alespoň metr prostoru. Rozhodující roli však hraje fakt, zda půjde o stabilní model s trvalým umístěním, nebo budete přístroj využívat pouze sezónně, případně zvolíte skládací model, který po cvičení odložíte mimo dohled.

Obzvlášť v menších bytech může být skládací pás správnou volbou, jelikož je prostorově úsporný. Je však potřeba si uvědomit, že manipulace s ním nemusí být snadná, a proto se u těchto modelů zaměřte i na hmotnost stroje. Ta by měla zajistit dostatečnou stabilitu, ale zároveň snadný přenos. Zvažujete-li pás se stabilním umístěním, vyšší hmotnost je vítanou vlastností.

Co se týče standardních rozměrů, domácí běžecké pásy jsou asi 210 cm dlouhé a 90 cm široké. Důležitější je ovšem šířka běžecké plochy, přičemž si můžete vybrat ze 3 kategorií. Ty se odlišují na základě využití přístroje, tudíž je rozhodující účel vašeho používání.

 • Modely určené k chůzi jsou nejužší a jejich šířka je přibližně do 35 cm. Běh by mohl být v takovém případě dokonce nebezpečný, jelikož byste velmi jednoduše šlápli mimo plochu.
 • Standardní pásy vhodné ke kondičnímu běhu mají šířku od 40 cm do 45 cm. Jedná se o ideální domácí model, u kterého můžete bez problémů běhat i rychlostí 10 km/h a nemusíte soustavně kontrolovat plochu pod nohama.
 • Poslední kategorie zahrnuje spíše profesionální trenažéry o šířce více než 45 cm, které umožňují pohyb bez větších omezení, s čímž souvisí i dostatečný komfort při běhu. Výhodou je možnost věnovat pozornost kromě tréninku i jiným věcem (práce, televize).

Z hlediska délky kroku při běhu je důležitá délka pásu. I tentokrát hraje roli účel používání přístroje. Pro běh či sprint o rychlosti 12 km/h a více se doporučuje model o minimální délce 150 cm. Při chůzi, a tudíž i nižší rychlosti, se naopak zaměřte na kratší pás, který je pro tento účel naprosto dostačující.

S rozměry souvisí také nosnost rámu, která zpravidla odpovídá parametrům výšky, šířky a délky. Výběr modelu se správnou nosností je důležitý nejen z hlediska efektivnosti tréninku, ale také životnosti přístroje. Při výběru tak potřebujete znát hmotnost běžce (popřípadě běžců), neboť nosnost trenažéru by měla být minimálně o 20 % větší než váha nejtěžšího člověka, který bude stroj využívat.

Motorové pásy nabídnou větší komfort

Při výběru si položte další důležitou otázku: S motorem, nebo bez? Na trhu totiž naleznete 2 typy běžeckých trenažérů – motorové a magnetické. Běžecké pásy vybavené speciálním elektromotorem jsou v současnosti mnohem preferovanější a nabízí několik možností využití. Umožňují také regulaci rychlosti nebo nastavování požadovaného sklonu. K rozhýbání je potřebná energie – zpravidla z klasické zásuvky na 220 V. Některé přístroje navíc disponují systémem chlazení proti přehřátí stroje i při delším používání. Obecně se však jedná o běžně dostupné, ale i cenově dražší modely.

Motorový běžecký pás na doma

Levnější alternativu představuje běžecký pás bez motoru, který naleznete také pod označením bezmotorový nebo magnetický. Nejde o příliš komfortní typ běžeckých pásů, jelikož se o jeho rozhýbání musíte postarat vlastními silami. Poté, co model rozjedete, musíte následně udržovat určité tempo, aby přístroj nadále fungoval. Tyto běžecké trenažéry nejsou příliš vyhledávané, proto je i nabídka na trhu podstatně chudší.  

Výkon motoru

Vrátíme se k motorovým modelům. Zásadním parametrem takovýchto běžeckých pásů je i výkon, který najdete uvedený v koňské síle, označované jako HP. Vhodně zvolený výkon je důležitý, jelikož se od něj odvíjí i efektivita vašeho běhu. Při výběru zohledněte, jak často budete trénovat, celkovou dobu tréninku, šířku pásu, sklon a také fyzické dispozice uživatele. Všechny tyto parametry totiž výkon do značné míry ovlivňují.

Při klasické chůzi vám postačí motor s 1 až 2 HP, ale při pravidelném běhu se doporučují i 4 HP. Dobrou volbu tak představuje přístroj s výkonem minimálně 2 HP a více. Na trhu však naleznete i kvalitní modely s 6 HP, u kterých můžete docílit maximální rychlosti až 18 či 25 km/h.

Kvalitní odpružení je důležité

Běh s sebou přináší řadu zdravotních benefitů, nelze však zapomínat na to, že rovněž zatěžuje kloubní ústrojí. A přestože bývá povrch běžeckých trenažérů mnohem šetrnější, při výběru se zaměřte také na kvalitní odpružení. Na trhu se setkáte s několika možnostmi, u kterých je důležité zohlednit, jak často a jak dlouho budete běhat.

 • Běžecké pásy bez odpružení – představují nejlevnější varianty, které se k běhání obecně nedoporučují, svou konstrukcí jsou vhodné ke klasické chůzi.
 • Pásy se základním odpružením – jedná se o standardní přístroje střední cenové třídy, které jsou dostatečně odpružené pomocí gumových podložek pod běžeckou plochou.
 • Odpružená deska a rám – dražší modely využívají speciální gumové bloky, kterými odpruží nejen desku, ale i celý rám.
 • Speciální zdravotní odpružení – u profesionálních modelů se setkáte se zdravotním odpružením, jehož hlavním úkolem je eliminovat opotřebení kloubů.

Zajímavější trénink pomocí nastavení sklonu

S běžeckou plochou se pojí nastavení sklonu, kterým však většinou disponují dražší modely. Standardní poloha je rovná, ale v případě pásů s možností nastavení sklonu si ji můžete upravit, čímž se mnohem lépe simuluje přirozený pohyb a běh do kopce. Funkce je proto vhodná k posílení lýtek, zpevnění zádového svalstva či rychlejšímu spalování kalorií.

Nastavení sklonu běžeckého pásu

Většina běžeckých pásů nabízí sklon kolem 10 %, 15 % a 20 %. Některé modely mají maximální sklon až 40 % a umožní tak rychlejší spálení kalorií i při chůzi, jelikož větší sklon znamená náročnější trénink. Dražší modely nabízí také možnost klesání, při kterém zapojíte bederní svaly, nohy, kotníky a zároveň zlepšíte kondici při tréninku na rovné ploše. V tomto případě je nevýhodou větší zátěž na kolena.

Při možnosti sklonu je ještě důležitý způsob nastavení. Setkat se můžete s manuálním způsobem, což znamená, že v průběhu běhání musíte ze stroje sejít a pomocí ovládacích prvků nastavit požadovaný sklon. Jedná se o komplikovanější a nepraktické řešení, jeho výhodou je nižší pořizovací cena modelů.

Druhým a dražším typem je elektrické nastavení, které již v dnešní době nabízí většina přístrojů. Výhodou je upravení sklonu během pohybové aktivity, aniž byste z pásu museli sejít.

Zaměřte se na jednoduché ovládání

Ovládání běžeckých pásů by mělo být v první řadě jednoduché, aby nedošlo k problémům během vašeho tréninku. V současnosti je již zpravidla digitální a setkat se můžete s různými typy displejů. Některé modely disponují klasickými tlačítky, jiné dotykovými obrazovkami. Standardem a zároveň nejjednodušším způsobem ovládání jsou tlačítka plus a minus, kterými přidáváte nebo snižujete rychlost podle aktuálních potřeb.

Na modernějších trenažérech můžete nastavit také některý z nabízených tréninkových programů, které umožní automatickou změnu rychlosti či sklonu. Neobvyklé už nejsou ani chytré pásy s ovládáním rychlosti a sklonu v závislosti na tepové frekvenci běžce. Konkrétně jde o HRC program, který reguluje tempo tak, aby byl váš tep v určité frekvenční hladině. U tohoto programu je zapotřebí speciální hrudní pás, který přenáší informace do řídicí jednotky (většinou bývá součástí balení).

Audiosystém, ventilátor, počítač a další zajímavé doplňky

Nakonec se zaměřte i na funkce a doplňky přístroje, které váš trénink do jisté míry usnadní. Kvalitní pásy tak zpravidla disponují řadou technologií i prvků, aby zajistily bezpečný provoz a také různorodost cvičení. Se kterými z nich se setkáte nejčastěji?

Funkce a doplňky běžeckého pásu

 • Bezpečnostní klíč – je připevněný k vašemu tělu a zároveň i pásu. Jedná se o bezpečnostní pojistku, která je užitečná v případě zakopnutí či jiného nechtěného pohybu. Princip tkví v tom, že pokud se od běžeckého pásu vzdálíte, klíč se vytrhne a plocha se automaticky zastaví.
 • Držadla jsou zejména praktickým a bezpečnostním prvkem. Často mívají integrované snímače tepu, proto se jich při využití této funkce musíte přidržovat.
 • Hrudní pás – speciální hrudní pás jsme již zmiňovali v souvislosti s HRC programem, jeho úkolem je přesné měření tepové frekvence běžce.
 • Počítač slouží k měření několika parametrů během vašeho běhu, podle kterých si můžete zkontrolovat výsledky. Nejčastěji jde o měření tepu, vzdálenosti, času, kalorií a spáleného tuku. Smart zařízení lze navíc propojit s mobilem či tabletem, díky čemuž je možné využít různé běžecké aplikace, pokyny virtuálního trenéra nebo napojení přes Google mapy, což umožní uběhnout zvolený reálný úsek (pás dokáže upravit sklon tratě a podobně).
 • Audiosystém – většina modelů disponuje integrovanými reproduktory k přehrávání oblíbené hudby či podcastů.
 • Zabudovaný ventilátor – výhodou je také ventilátor integrovaný v panelu přístroje, kterým disponují spíše dražší modely. U těchto trenažérů se můžete setkat i s větrákem na chlazení motoru.
 • Kolečka – jsou důležitá zejména z hlediska manipulace, pomáhají při přesunu pásu, pokud nemá stabilní místo nebo při úklidu.
 • Systém pro vyrovnání nerovností – systém je vhodný například do starších bytů s nerovnou podlahou, neboť umožňuje postavit pás bezpečně i na místa s křivým povrchem.

S cenou roste kvalita

Běžecké pásy zpravidla vyžadují trochu vyšší investici. Pokud však hledáte jednodušší modely k nenáročnému používání, vystačíte si i s nižší cenovou třídou. Za propracovaný model s moderními funkcemi si pravděpodobně budete muset připlatit.

V rozmezí od 5 000 do 8 000 Kč najdete jednoduché bezmotorové modely, které jsou vhodné na příležitostné cvičení. Obvykle mají méně stabilní rámy, jsou hlučnější a disponují minimální programovou výbavou.

Poměrně často žádané jsou mezi spotřebiteli motorové běžecké pásy do 8 000 až 12 000 Kč. Představují sice jednodušší a méně stabilní zařízení, ale obvykle s dostačujícím výkonem kolem 2 HP a maximální rychlostí 14 km/h.

Další cenovou třídu zastupují modely od 12 000 do 20 000 nebo až 25 000 Kč, které jsou hodnocené jako kvalitní přístroje vhodné i pro náročnější tréninky. Měly by mít dostatečnou stabilitu, nosnost, pevnou konstrukci, odpružení, slušnou nabídkou programů (včetně HRC) a bezpečnostní funkce. Výkon modelů se pohybuje přibližně kolem 3 HP a maximální rychlost do 20 km/h.

Nejvyšší standard nabízí pásy nad 25 000, či dokonce 50 000 Kč s odpruženou běžeckou plochou větších rozměrů, možností několika sklonů a bohatou programovou výbavou. Běžná je rychlost přes 20 km/h a výkon i 6 HP. Disponují LCD dotykovým displejem, reproduktory, ventilátorem, možností připojení k chytrému telefonu, HRC programem a mnohdy jsou v ceně i bezdrátové hrudní pásy.

Spokojenost zaručí Capital Sports, Duvlan a inSPORTline

Chcete-li kvalitní výrobek s dlouhou životností, svůj výběr zaměřte pouze na ověřené výrobce. Náš průzkum proto zahrnuje dostupné modely renomovaných značek, které jsou žádané mezi větším množstvím spotřebitelů. Výrobci běžeckých pásů Capital Sports, Duvlan či inSPORTline se na trhu těší největší oblibě. Mezi levnějšími motorovými modely vyniká hlavně zmiňovaný Duvlan, Capital Sports a Master. V případě dražších, ale stále cenově dostupných přístrojů zaujal výrobce Acra i HRC. Ve střední cenové třídě vynikla značka Capital Sports, Lifefit a také inSPORTline. A mezi nejdražšími modely najdete opět ověřeného výrobce inSPORTline či NordicTrack.

Otázky a odpovědi – FAQ

Narazili jste při výběru běžeckého pásu na problém? Pomoci vám může také sekce s často kladenými dotazy. Pokud by vám bylo i nadále něco nejasné, obraťte se na nás a napište nám do komentářů. Rádi vám odpovíme na vše, co vás zajímá, a pomůžeme vám při koupi běžeckého trenažéru i tímto způsobem.  

Pokud budete pás využívat k chůzi, délka plochy není příliš podstatná, jelikož je menší pravděpodobnost šlápnutí vedle. Dostatečná šířka pásu je v tomto případě zpravidla do 35 cm. Při běhu jsou ovšem větší rozměry důležité z hlediska bezpečnosti i komfortu. Obecně se tak doporučuje pás o délce minimálně 140 cm a šířce kolem 40 až 45 cm, přičemž platí, že čím širší plocha, tím menší omezení během tréninku.

Běžecký pás nevyžaduje příliš častou údržbu, nicméně za účelem delší životnosti stroje ji provádějte pravidelně. Abyste předešli přehřívání přístroje, čas od času sejměte kryt motoru a vysajte prach. Doporučuje se také promazání pohyblivé plochy pod pásem se speciálním silikonovým olejem nebo voskem.

Závisí to na typu vaší podlahy. Na měkké podlahy je pro jistotu vhodné dokoupit gumové podložky, avšak tvrdší podlahy dodatečnou ochranu nepotřebují. Pokud bydlíte v bytovém domě se sousedy, gumová podložka se vám pravděpodobně bude hodit bez ohledu na druh podlahy.

Duvlan Abasi

Max. výkon 1 HP, nosnost 100 kg, rychlost do 10 km/h, 12 programů, bez odpružení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Výrazně levnější model Duvlan Abasi potěší zejména ty, kteří hledají jednodušší přístroj vhodný pro příležitostný a víceméně nenáročný běh. Pás disponuje motorem o výkonu pouze 1 HP a rozměry plochy 40 × 110 cm, což nemusí stačit pro plnohodnotný běžecký trénink. Oproti vítěznému modelu Capital Sports Infinity Track 2.0 jde o pomalejší zařízení s maximální rychlostí 10 km/h. Hmotnost pásu 35 kg můžeme z pohledu stability řadit ke slabším stránkám, ovšem z hlediska manipulace je nižší hmotnost vítanou vlastností. V tomto směru model navíc disponuje i transportními kolečky. Oproti nižší hmotnosti je však maximální nosnost 100 kg poměrně standardním parametrem.

Model nabízí 12 programů a praktický LED displej, který zobrazuje časové údaje, rychlost, vzdálenost, kalorie i pulz. K výhodám patří i snímače tepové frekvence v rukojetích a vestavěné reproduktory. Dále potěší bezpečnostním klíčem, USB portem, možností sklopení běžecké plochy a držáky na láhev. Méně nároční spotřebitelé byli s produktem spokojení, ačkoli sami uvedli, že přístroj může být pro některé příliš pomalý. Nabídku 12 programů však vnímali jako dostatečnou a z funkcí ocenili zejména měření tepu.

Pozitíva

Nižší pořizovací cena
Snadná manipulace, možnost sklopení běžecké plochy
Snímače tepové frekvence

Negatíva

Slabý výkon 1 HP
Maximální rychlost 10 km/h
Méně stabilní konstrukce

Typ: motorový ● Rozměry zařízení: 61,5 × 102 × 133 cm (Š × V × D) ● Hmotnost: 35 kg ● Nosnost: 100 kg ● Max. výkon: 1 HP ● Rychlost: do 10 km/h ● Rozměry běžecké plochy: 40 × 110 cm (Š × D) ● Odpružení: - ● Počet programů: 12 ● Zdroj napájení: -

Ďalšie články z kategórie Sport

Vaše hodnocení:
(89.8%)