Fotopasti

Nejlepší fotopasti 2024 + recenze

Říká se: „Bezpečnost nade vše.“ Zabezpečení majetku před zloději a vandaly je neustále aktuálním tématem. Jednou z možností jsou bezpečnostní kamery na dům, avšak velmi populární jsou i fotopasti, které jsou využívány k různým účelům. V nabídce na našem trhu najdete populární, myslivecké fotopasti nebo profesionální fotopasti na monitorování soukromých objektů. Primárním úkolem je, aby byly fotky z fotopasti kvalitní, případně aby vás fotopast na dálku upozornila na jakýkoli pohyb. Předtím než sáhnete po nejlevnější fotopasti, jsme pro vás připravili praktického průvodce výběrem, abyste věděli, co je při výběru fotopastí podstatné. Abychom vám pomohli ještě více, vybrali jsme nejlepší fotopasti a zpracovali autorské recenze. Z hlediska poměru ceny a efektivity v našem srovnávacím testu zaujala fotopast Bentech TC06 s dosahem senzoru 20 metrů a vysokým rozlišením. Zpracovali jsme také další recenze a vybrali zajímavé modely.

Publikované: 01.01.2025
Aktualizované: 04.04.2024

Jakou fotopast koupit?

Jaké jsou jejich výhody? Proč si vybrat právě tento model? Jsou fotopasti užitečné? Odpovědi na tyto otázky určitě naleznete v našem článku. Abychom vám však již v úvodu poradili a pomohli vybrat to nejlepší, zde máte náš výběr fotopastí, které v našem srovnávacím testu získaly příslušný štítek. Při výběru fotopasti je důležité sledovat klíčové parametry: dosah fotopasti, napájení, kvalitu snímků, přísvit či různé funkce, jako je zasílání snímků přes GSM rozhraní přímo do vašeho mobilu. Záleží na vašich požadavcích. Ty možná splňuje některá z vybraných fotopastí. Kromě krátkých charakteristik níže najdete i kompletní recenze fotopastí.

Názov Hodnotenie Detail
Bentech TC06   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
OXE Gepard II   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Apeman Trail Cam H55   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Bentech TC06

Bentech TC06

Rozlišení kvality fotografie 32 Mpx, dosah PIR senzoru 20 m, IR přísvit 940 nm, microSD do 512 GB, přibližná výdrž 180 dní, odolnost IP66.

Zobrazit více info

Fotopast, která z hlediska poměru ceny a kvality nabízí vynikající parametry. Jedním z nich je vysoké rozlišení fotografií, a to až 32 Mpx. Dokáže také nahrávat video v ultra HD rozlišení. Pozitivní je podpora paměťových karet s kapacitou až 512 GB. Noční vidění má neviditelný IR přísvit. Model lze napájet alkalickými nebo lithiovými bateriemi (8 ks). Dosah pohybového senzoru činí 20 metrů, rychlost odezvy je 0,2 sekundy. Integrován je barevný LCD displej. Fotopast nemá GSM modul. Konstrukce má stupeň krytí IP66.

Cenový trhák
Apeman Trail Cam H55

Apeman Trail Cam H55

Rozlišení kvality fotografie 16 Mpx, dosah PIR senzoru 18 m, IR přísvit 850 nm, microSD do 32 GB, odolnost IP66.

Zobrazit více info

Levná fotopast s rozlišením fotografií 16 Mpx patří k dostupným modelům, které spotřebitele zaujmou i jinými parametry. Dosah PIR senzorů je 18 metrů. Zařízení k ukládání dat využívá microSD kartu. Ani v případě tohoto levného produktu nechybí integrovaný LCD displej s ovládacím panelem. Noční vidění má viditelný IR přísvit s vlnovou frekvencí 850 nm. Fotopast je díky stupni krytí IP66 voděodolná. Tento model není vybaven GSM modulem.

Náš TIP
OXE Gepard II

OXE Gepard II

Rozlišení kvality fotografie 20 Mpx, dosah PIR senzoru 23 m, IR přísvit 940 nm, microSD do 32 GB, přibližná výdrž 40–60 dní, odolnost IP66.

Zobrazit více info

V tomto segmentu renomovaný výrobce tímto modelem ztělesňuje vysokou kvalitu záběrů v rozlišení 20 Mpx a s profesionálním nočním režimem. Dosah pohybových senzorů je až 23 metrů a reakční doba od detekce pohybu pouze 0,2 sekundy. V noci zařízení pracuje s neviditelným infračerveným přísvitem (22 diod), jehož dosvit je 15 až 18 metrů. Chybí GSM modul a k ovládání můžete využít LCD displej s ovládacím panelem. V balení naleznete také 32GB microSD kartu.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Do svých srovnávacích testů vždy vybíráme konkrétní spotřebiče, které splňují předem stanovená kritéria. Kromě technických parametrů je důležité sledovat i reference zákazníků a výsledky testů jiných spotřebitelských organizací, které produkty odzkoušely v praxi. Při výběru fotopastí tomu nebylo jinak. Během detailního průzkumu trhu jsme vybírali na základě parametrů, které spotřebitele zajímají nejvíce. Při výběru je velmi důležité vědět už dopředu to, kde bude fotopast umístěna. Na tom totiž závisí i to, do jaké vzdálenosti je třeba, aby fotopast snímala pohyb. Tato zařízení jsou vybavena PIR (pohybovými) snímači, které detekují pohyb, a na základě toho objektiv pořizuje snímky.

Dosah senzorů je důležitý stejně jako kvalita snímků. Fotky z fotopasti musí být čitelné za každých podmínek. Tento parametr se uvádí v megapixelech. Podstatné je také noční vidění a jeho efektivita pořizování snímků. Prakticky je třeba řešit i způsob napájení. Nejčastěji jsou k dispozici modely napájené alkalickými AA nebo lithiovými bateriemi. Případně jde o dobíjecí Li-Ion baterie. Neméně důležitá je konektivita, a to způsobem, že fotopasti dokážou komunikovat na dálku skrze GSM mobilní rozhraní a dokážou vám snímky posílat do mobilu, případně využijete paměťovou kartu jako externí úložiště. V případě GSM rozhraní je nutné mít ve fotopasti vloženou SIM kartu. Některé modely dokážou komunikovat i pomocí Wi-Fi signálu a fungují tak jako síťové kamery. Zvažovat lze i další funkce a vlastnosti, kterými může fotopast disponovat.

Dosah optiky – senzoru
Kvalita snímků
Způsob napájení
Noční vidění
Konektivita
Funkce
Odolnost
Rozměry a design

Během průzkumu trhu, který trval více než 40 hodin, jsme do svého srovnání vybrali kvalitní fotopasti od různých renomovaných výrobců. Produktů je v nabídce velké množství a konkurence je opravdu velká. Výrazné zastoupení mají fotopasti Bentech, UOVision nebo ScoutGuard. Mezi populární a ověřené značky fotopastí patří také OXE a Spromise. K průzkumu trhu nám posloužila databáze cenového srovnávače Heureka, ale také prodejci, jako je Alza, Kasa, Mall nebo Datart. Procházeli jsme i nabídky specializovaných prodejců.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze fotopastí

Zpracované recenze jsou autorské. Naši redaktoři pracují s dostupnými informacemi a jejich názory jsou nezaujaté. Žádný prodejce ani výrobce není propagován za účelem zviditelnění. Cílem je spotřebiteli pomoci se zorientovat v nabídce fotopastí. Vybrali jsme za vás ty nejlepší fotopasti na trhu. Ať už hledáte fotopast do domu nebo na zvěř v lese, náš výběr vám jistě pomůže se lépe rozhodnout. Každý model má své výhody nebo nevýhody, a to bez ohledu na to, zda se jedná o levné fotopasti, nebo profesionální přístroje.

Víťaz testu

Bentech TC06

Rozlišení kvality fotografie 32 Mpx, dosah PIR senzoru 20 m, IR přísvit 940 nm, microSD do 512 GB, přibližná výdrž 180 dní, odolnost IP66.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Z hlediska poměru ceny a kvality velmi zajímavá volba. V našem testu fotopast Bentech TC06 zaujala kvalitním rozlišením snímků. Nabízí také možnost nahrávání videa. Disponuje slotem na paměťovou kartu microSD s kapacitou až 512 GB. Zařízení je vybaveno neviditelným přísvitem s vlnovou délkou 940 nm.

Spolehlivá fotopast značky Bentech je vybavena kvalitním, 5Mpx snímačem. Díky tomu dokáže pořídit snímky ve vysokém rozlišení, a to až 32 Mpx. Fotografie jsou již v klasickém formátu JPEG. Výhodou objektivu je také to, že ve vysoké kvalitě dokáže nahrávat videa, a to dokonce ve full HD či ultra HD. Video je ve formátu AVI. Kvalita snímků ho od cenově podobné konkurence odlišuje. Velmi milým zjištěním je rychlost spouště, zpoždění je minimální, neboť rychlost reakce od zachycení pohybu činí 0,2 sekundy. Využít můžete časosběrnou funkci.

Pohybový senzor PIR má vysokou citlivost až na vzdálenost 20 metrů. Díky tomu má fotopast velmi široké zorné pole (90°). Díky neviditelnému infračervenému přísvitu s vlnovou délkou 940 nm zvládne záznam pořídit i v noci. Noční režim se aktivuje stejně tak na základě detekce pohybu. Chod umožňuje osm alkalických AA baterií. Ty nejsou součástí balení. Předpokládaná výdrž je 180 dní (6 měsíců). Energetická spotřeba je velmi nízká. Data se ukládají na microSD kartu. Slot dokáže číst karty s kapacitou až 512 GB. Paměťová karta rovněž není součástí dodávky. Chválíme zvýšenou odolnost konstrukce IP66, které nedělá problém ani přímý déšť či sníh. Hmotnost přístroje činí 302 g. Konstrukce má také vzorování a standardní úroveň maskování.

Nevýhodou, která je pro někoho rozhodujícím faktorem, je absence GSM modulu. Fotopast proto nedokáže na dálku komunikovat s vaším telefonem. Nemůžete dostávat MMS zprávy ani upozornění přes data na e-mail. Veškerá data jsou ukládána na microSD kartu. V dané cenové třídě však nejde o nic neobvyklého.

Za plus považujeme jednoduché ovládání a nastavení fotopasti, na čemž má zásluhu i 2,4palcový barevný LCD displej. Přímo pod ním se nacházejí systémová tlačítka, kterými můžete nastavit všechny potřebné funkce včetně časosběru či nočního režimu. Uživatelé jsou rádi také za menu v českém jazyce. Přestože zamrzí, že součástí balení nejsou baterie ani microSD karta, s dodávkou dostanete popruh na uchycení, držák a USB kabel. Snímky/záběry tak můžete číst přímo ze zařízení a nemusíte vždy vytahovat SD kartu.

Největší spokojenost panuje právě s kvalitou snímků. Vysoké rozlišení je velkou výhodou a platí to i o záběrech v noci, které jsou díky neviditelnému přísvitu velmi dobře čitelné. Napájení je prováděno za pomoci AA baterií (nejsou v balení), avšak předpokladem je solidní výdrž, a sice čtyři až pět měsíců, samozřejmě záleží na konkrétních nastaveních. Mile nás překvapila i krátká doba zpoždění, protože rychlost spouště činí pouze 0,2 sekundy a dosah senzorů až 20 metrů.

Zásadní nevýhodou je chybějící GSM modul. V balení není ani microSD karta. Slot však podporuje karty s kapacitou až 512 GB. Zařízení má časosběrnou funkci. Uvnitř konstrukce se nachází barevný LCD displej, který se dobře ovládá. V našem srovnávacím testu si model Bentech TC06 zaslouží své místo díky poměru ceny a kvality.

Pozitíva

Kvalita snímků a nahrávání videa
Velmi dobrá výdrž baterií
Rychlá spoušť a dobrý dosah senzoru

Negatíva

Bez GSM modulu
Baterie ani microSD karta nejsou součástí balení

Rozlišení kvality fotografie: 32 Mpx ● Rozlišení snímače: 5 Mpx ● Dosah PIR senzoru: 20 m ● Noční vidění: IR přísvit / 940 nm ● Paměť: microSD do 512 GB ● GSM modul: ne ● WiFi: ne ● Bluetooth: ne ● Napájení: AA baterie – 8 ks ● Přibližná výdrž: 180 dní ● Hmotnost: 302 g ● Rozměry (Š × V × H): 13,8 cm × 11 cm × 6,2 cm ● Odolnost: IP66

Cenový trhák

Apeman Trail Cam H55

Rozlišení kvality fotografie 16 Mpx, dosah PIR senzoru 18 m, IR přísvit 850 nm, microSD do 32 GB, odolnost IP66.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Levná fotopast Apeman H55 je určená pro nenáročné spotřebitele, kteří se zaměřují primárně na cenu. V našem výběru se nachází právě díky nízké pořizovací ceně. Přesto pořizuje kvalitní snímky ve vysokém rozlišení a má také odolnou konstrukci. Zařízení nahrává videa a má integrovaný mikrofon i reproduktory. GSM modulem vybavena není.

Přístroj je podle charakteristiky určený především do přírody k pozorování zvěře, ale určitě se neztratí ani při monitorování majetku. Disponuje snímačem pohybu, jehož dosah je podle manuálu maximálně 18 metrů. Citlivost PIR senzoru lze nastavit. Někteří prodejci uvádějí hodnotu 20 metrů. Přestože se jedná o levnější model, rychlost spouště je 0,5 sekundy. Zpoždění tedy není příliš výrazné. Fotopast Apeman H55 je vybavena CMOS snímačem, jeho rozlišení není mezi technickými údaji. Snímky však dokáže pořizovat ve velmi dobré kvalitě 16 Mpx (kvalita snímků je nastavitelná). Video nahrává ve full HD kvalitě (formát AVI). Délka nahrávání videa je volitelná – 5 s, 10 s, 20 s, 30 s, 1 min., 2 min. nebo 5 min.

Veškerá data fotopast ukládá na microSD kartu. Zařízení podporuje paměťové karty s kapacitou jen do 32 GB, což je na dnešní poměry poměrně málo. Modul GSM chybí a komunikace na dálku není možná. Snímání během noci je k dispozici, přísvit má vlnovou délku 850 nm a o přisvětlování se starají malé IR diody. Noční přísvit není neviditelný. Pro zvířata však nejde o nijak výrazně rušivý element. Zabudován je mikrofon i reproduktor. Jednoduché nastavení a ovládání usnadňuje vestavěný dvoupalcový barevný LCD displej a mechanická tlačítka. Menu je pouze v anglickém jazyce, nicméně návod je velmi přehledný a srozumitelný.

Zdrojem napájení jsou primárně baterie. Fotopast ke svému chodu potřebuje osm alkalických nebo lithiových baterií. Díky konektoru lze využít i externí napájení pomocí DC adaptéru (6 V / 2 A). Spotřebitelé mají k výdrži výhrady. Výrobce neuvádí, jaká je přibližná výdrž. Doporučujeme však lithiové baterie. Baterie nejsou součástí dodávky.

Zařízení je poměrně kompaktní. Bez baterií plastové tělo váží pouze 285 g. Konstrukce má stupeň krytí IP66, je tudíž voděodolná. Součástí balení je nastavitelný popruh, ale také stativ (závěsný) s možností montáže díky připraveným otvorům na šrouby.

Fotopast Apeman H55 nezklame. Přestože jde o levnější kategorii, svůj úkol dokáže plnit poctivě. Asi největším neduhem je z pohledu některých spotřebitelů kratší výdrž baterií. Kvalitní lithiové baterie však výdrž prodlouží. Překvapí také jednoduché a intuitivní ovládání, a to díky integrovanému barevnému displeji. Vcelku solidní je kvalita snímků (16 Mpx). Noční vidění není nejdokonalejší, avšak viditelnost je i v noci dostatečná. Několik zákazníků si stěžovalo na citlivost senzoru. Jeho dosah je maximálně 18 metrů, i přesto snímek někdy nepořídil. Může se však jednat o ojedinělý nedostatek.

Pokud byste požadovali vyšší kvalitu snímků a neviditelný noční přísvit, fotopast Bentech TC06 tyto požadavky splňuje. Konstrukce se vyznačuje odolností IP66, déšť či sníh proto nejsou problém. Zařízení nahrává i videa, díky integrovanému mikrofonu dokonce i se zvukem. Zabudován je také reproduktor. Za tuto cenu není překvapením, že ve výbavě chybí GSM modul či bluetooth rozhraní. Kvalita odpovídá ceně, i proto je model Apeman H55 z hlediska poměru ceny a kvality dobrou volbou.

Pozitíva

Barevný LCD displej
Jednoduchá obsluha
Dobrá kvalita snímků

Negatíva

Horší výdrž baterie
Horší citlivost pohybového senzoru

Rozlišení kvality fotografie: 16 Mpx ● Rozlišení snímače: -/CMOS ● Dosah PIR senzoru: 18 m ● Noční vidění: IR přísvit / 850 nm ● Paměť: microSD do 32 GB ● GSM modul: ne ● WiFi: ne ● Bluetooth: ne ● Napájení: AA baterie – 8 ks ● Přibližná výdrž: - ● Hmotnost: 285 g ● Rozměry (Š × V × H): 14,4 cm × 10,4 cm × 7 cm ● Odolnost: IP66

Náš TIP

OXE Gepard II

Rozlišení kvality fotografie 20 Mpx, dosah PIR senzoru 23 m, IR přísvit 940 nm, microSD do 32 GB, přibližná výdrž 40–60 dní, odolnost IP66.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Fotopast OXE Gepard II z dílny renomovaného výrobce. Jedná se o nový model pro rok 2022. Fotopast je bez GSM modulu. Disponuje kvalitním CMOS snímačem se dvěma Mpx. Je schopen nahrávat videa ve full HD. Má integrovaný LCD displej a disponuje stupněm krytí IP66 i neviditelným nočním IR přísvitem.

Tento model je schopen na základě detekce pohybu pořídit profesionální snímky v rozlišení až 20 Mpx. Rovněž nechybí funkce pořizování videa ve full HD kvalitě. Výšku rozlišení fotografií i videozáznamu lze nastavovat. O kvalitní snímky se stará 2Mpx CMOS snímač. Výhodou je také krátká reakční doba, a to 0,2 sekundy. Pohybový senzor PIR má vysokou citlivost až na vzdálenost 23 metrů. Má 90° zorné pole a dokáže tak monitorovat širší oblast. Během noci se dosah senzoru zkracuje. Za účelem nočního snímání je zde neviditelný infračervený přísvit s vlnovou délkou 940 nm a až 22 IR LED diodami.

Dosah senzoru v noci je kolem 15 až 18 metrů. Pohybový senzor reaguje velmi pohotově během dne i noci. Čitelnost záběrů je i ve tmě velmi dobrá. Fotopast nemá integrovaný GPS modul a ani WiFi či bluetooth rozhraní, není tak možné s ní komunikovat na dálku. Zařízení je kompatibilní s loveckým detektorem s alarmem, který lze dokoupit. Jedná se o vítané vylepšení pro myslivce. Tento model tak může fungovat jako plnohodnotná myslivecká fotopast. Konstrukce navíc disponuje účinným maskováním.

Pořízené fotografie a videozáznamy se ukládají na 32GB microSD kartu. Ta je dokonce součástí balení, což je výhodou oproti mnohé konkurenci. Dalším bonusem pro zákazníky od výrobce je, že fotopast dodává s bateriemi. Ke svému chodu využívá AA baterie v počtu čtyř kusů. Používat můžete také lithiové baterie. Podle některých údajů se výdrž pohybuje na úrovni 40 až 60 dní na základě způsobu používání a individuálních nastavení.

K napájení lze použít síťový adaptér a externí akumulátor (6 V / 7 Ah). Externí zdroj energie není součástí dodávky. V balení je rovněž montážní popruh. Uvnitř plastového těla se nachází integrovaný barevný LCD displej. Prostřednictvím něj můžete provádět všechna potřebná nastavení, od nastavení kvality snímků a videa až po režim spouštění. Tělo přístroje má stupeň krytí IP66 a je voděodolné.

K funkčnosti a účinnosti fotopasti spotřebitelé nemají žádné výraznější výhrady. Na základě dostupných referencí zákazníků je z hlediska poměru k ceně tento model velmi dobrou volbou. My chválíme kvalitní senzor pohybu, který velmi dobře reaguje v noci i během dne. Noční režim je velmi efektivní díky kvalitnímu infračervenému přísvitu. Zákazníky jistě potěší i to, že součástí dodávky jsou baterie a paměťová microSD karta. Škoda chybějícího GSM modulu nebo podpory bluetooth pro alespoň jednodušší nastavení.

Nechybí však barevný TFT displej a ovládací tlačítka, kterými můžete nastavit všechny potřebné parametry. Ovládání je velmi intuitivní. Mezi nastaveními najdete časové snímky i časosběr. Myslivce určitě potěší možnost kompatibility s loveckým detektorem pohybu, který zachytí pohybující se cíl a bezdrátově vám zašle upozornění, případně spustí alarm. Stupeň krytí IP66 umožňuje fotopast používat i v extrémních podmínkách, a to až do minus 30 °C nebo 70 °C.

Pozitíva

Kvalitní snímky během dne i v noci
Neviditelný noční přísvit
32GB microSD karta v balení

Negatíva

Bez výhrad

Rozlišení kvality fotografie: 20 Mpx ● Rozlišení snímače: 2 Mpx / CMOS ● Dosah PIR senzoru: 23 m ● Noční vidění: IR přísvit / 940 nm ● Paměť: microSD do 32 GB ● GSM modul: ne ● WiFi: ne ● Bluetooth: ne ● Napájení: AA baterie – 4 ks ● Přibližná výdrž: 40–60 dní ● Hmotnost: 172 g ● Rozměry (Š × V × H): 11 cm × 9 cm × 5,6 cm ● Odolnost: IP66

Lacná kvalita

Evolveo StrongVision Mini

Rozlišení kvality fotografie 20 Mpx, dosah PIR senzoru 20 m, IR přísvit 850 nm, microSD do 32 GB, odolnost IP65.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Velice nenápadná a kompaktní fotopast, která na našem trhu patří k velmi oblíbeným a prodávaným modelům. Za výhodu lze považovat solidní obrazový snímač s vysokým rozlišením a celkovou kvalitu snímků a videí. Fotopast nedisponuje GSM modulem ani bluetooth rozhraním. Nechybí ani noční režim. Jednou z nejvýraznějších výhod je cenová dostupnost.

V našem výběru se tato fotopast nachází především díky oblíbenosti u spotřebitelů na českém trhu. Důvodem je rozhodně to, že tato levná fotopast je dostupná a dokáže splnit své poslání. Překvapí kvalitním, 5Mpx CMOS snímačem. Je schopná pořídit snímky s rozlišením 20 Mpx a video v HD kvalitě. Někteří zákazníci kritizují, že při vzdálenosti nad 10 metrů jsou snímky poměrně rozostřené. Důvodem může být i pomalejší rychlost spouště (0,8 sekundy), která může pohyb následně zachycovat rozostřeně. Pohybový senzor má podle některých vysokou citlivost a reaguje i na pohyb větviček či hmyz. Pohyb zvládne detekovat na vzdálenost až 20 metrů.

V nočním režimu se ideální dosvit pohybuje na úrovni šesti až osmi metrů. Pozor na informace některých prodejců. Přísvit není neviditelný. Zařízení disponuje 26 IR LED diodami s vlnovou frekvencí 850 nm, která je viditelná pouhým okem. Určitě však ne nějak výrazně. Blesk, který někteří zákazníci v recenzích zmiňují, přítomen není, tudíž nehrozí žádné výrazné rušení zvěře. Mezi funkcemi, které lze aktivovat, se nachází i snímková frekvence (režim Burst) nebo časosběr.

Vícero spotřebitelů překvapí způsob nastavení, respektive konfigurace fotopasti. S výjimkou tlačítka on/off nemá žádná ovládací tlačítka ani displej. Abyste mohli fotopast nastavit, vložíte do ní microSD kartu (není součástí balení), následně ji vložíte do přibalené čtečky a dáte do počítače nebo notebooku. Za pomoci souboru SYSCFG.TXT můžete na základě manuálu měnit nastavení. Nastavení tak nelze provádět přímo na fotokameře, potřebujete tudíž další kompatibilní zařízení, což je poměrně nepraktické a obtěžující. Výhodou je alespoň detailní manuál, kde máte jednotlivá nastavení přesně a srozumitelně popsaná. Fotopast podporuje cyklické nahrávání, v momentě, kdy se kapacita zaplní, začne promazávat staré záznamy.

Za účelem napájení je třeba vložit čtyři klasické nebo lithiové baterie. Výrobce neuvádí výdrž. Uživatelé si na tento parametr v recenzích nestěžují. Součástí balení je zmíněná čtečka microSD karet a upevňovací popruhy. Zařízení podporuje paměťové karty s maximální kapacitou 32 GB. Ty s větší kapacitou nerozpozná.

Od levné fotopasti Evolveo StrongVision Mini nelze mít přehnaná očekávání. Kvalitativními parametry se určitě nevyrovná dražším modelům, jako je například Bentech TC06. Každopádně však za dané peníze nabídne solidní kvalitu snímků. Mnozí zákazníci si rozlišení záběrů pochvalují. Jiní zase kritizují větší zpoždění, což při pohyblivých záběrech způsobuje, že jsou některé snímky rozostřené. Noční vidění není tak efektivní a reaguje spíše na objekty v menší vzdálenosti. Záběry jsou pak ale ve velmi dobré kvalitě. Přes den je však pohybový senzor až přehnaně citlivý, což avizují samotní spotřebitelé. Řešením může být lepší nastavení.

Uživatele úplně netěší způsob nastavování jednotlivých funkcí a parametrů. Fotopast lze konfigurovat pouze za pomoci počítače nebo notebooku. Mezi funkcemi se nachází časosběr i snímková frekvence. Zařízení je opravdu kompaktní a má velmi dobré maskování. Stupeň krytí plastové konstrukce je IP65, vlhkost ani déšť proto nejsou problém. Objektiv má také dostatečně široké zorné pole. GSM modul integrován není. Lze také připojit externí zdroj energie. Celkově je tato fotopast cenově dostupným produktem, který má své technické nedostatky, avšak za málo peněz nabídne spoustu bezpečnosti.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Zvládá časosběr i frekvenci snímků
Kompaktní rozměry – skvělé maskování

Negatíva

Velmi citlivý senzor
Nastavení fotopasti pouze v počítači
Horší ostrost fotografií

Rozlišení kvality fotografie: 20 Mpx ● Rozlišení snímače: 5 Mpx / CMOS ● Dosah PIR senzoru: 20 m ● Noční vidění: IR přísvit / 850 nm ● Paměť: microSD do 32 GB ● GSM modul: ne ● WiFi: ne ● Bluetooth: ne ● Napájení: AA baterie – 4 ks ● Přibližná výdrž: - ● Hmotnost: 124 g ● Rozměry (Š × V × H): 10,5 cm × 8,5 cm × 4 cm ● Odolnost: IP65

Pre náročných

UOVision Glory LTE

Rozlišení kvality fotografie 12 Mpx, dosah PIR senzoru 15–20 m, IR přísvit 940 nm, microSD do 64 GB, odolnost IP56.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Fotopast s GSM modulem UOVision Glory LTE umožňuje spotřebiteli monitorovat majetek či zvěř a mít přehled o dění i na dálku. Zařízení je dodáváno spolu s bateriemi a také je umožněno využívat digitální cloudové úložiště k ukládání zachycených snímků a záznamů. Fotopast je schopna na základě aktivity pravidelně zasílat upozornění. Výhodou je i přehledná aplikace.

Absolutním základem je to, aby fotopast dokázala pořídit kvalitní záběry použitelné jako důkazní materiál. UOVision Glory disponuje kvalitním CMOS obrazovým snímačem, který pořizuje fotografie v rozlišení 12 Mpx. Záběry jsou ostré a velmi dobře nasvětlené díky cloně objektivu f = 3,1. Pohybový senzor snímá pohyb na vzdálenost 15 až 20 metrů a tato vzdálenost se nemění ani při snímání v noci, kdy se pohybuje rovněž na úrovni 15 metrů. IR infračervený přísvit je v noci neviditelný. Pohybové senzory a snímací čip rovněž pohotově reagují ve dne i v noci. Odezva spouště je 0,6 sekundy.

Objektiv také dokáže točit videa ve full HD kvalitě a mezi nastaveními naleznete i sériové snímání, jehož počet snímků můžete nastavit. Video můžete díky mikrofonu nahrávat se zvukem. Zařízení podporuje paměťové microSD karty s maximální kapacitou úložiště 64 GB. Součástí balení je také 32GB microSD karta. Zařízení je napájeno až 12 bateriemi. Ty jsou součástí dodávky. Využívat můžete klasické, alkalické AA baterie nebo odolnější, lithiové baterie. V rámci otevíratelné konstrukce je zabudován dvoupalcový barevný LCD displej a vedle něj i ovládací panel s tlačítky. Box disponuje odolností IP56. Fotopast je odolná proti vodě a vlivům počasí.

Fotopast má vestavěný GSM modul, který umožňuje komunikaci na dálku v rozhraní sítě 4G-LTE. Je potřeba vložit aktivovanou SIM kartu s kreditem nebo paušálem. Ideálně doporučujeme i základní datový balíček. Náročnější uživatele tedy určitě potěší, že díky podpoře GSM rozhraní můžete dostávat upozornění na každý uložený záběr, který fotopast pořídí. Následně jsou snímky zasílány na vzdálené cloudové úložiště a vy si je můžete prohlédnout v dostupné mobilní aplikaci. V ceně fotopasti je také základní balíček cloudového úložiště. Výhodou je fakt, že snímky nejsou ukládány pouze na externí úložiště – microSD kartu. V okamžiku tak máte na dálku přehled o tom, co se v monitorovaném prostoru děje.

Další z výhod je úsporný provoz GSM modulu a zasílání snímků je aktivní jen v okamžiku zaznamenání aktivity. UOVision Glory tak mimo aktivitu šetří energii a prodlužuje výdrž baterií. Díky konektoru je umožněno externí napájení z 6V DC zdroje (není v balení). Mobilní aplikace vám umožňuje vzdálený přístup k záběrům z fotopasti. Máte v ní všechny záběry, které můžete v úložišti upravovat, mazat nebo si je všechny stáhnout (k archivování záběrů je potřeba cloudové úložiště za poplatek rozšířit) do mobilu a přesunout do počítače či jinam. Revoluční je také ovládání tohoto modelu. Žádné SMS pokyny ani nutnost otevírat skříňku, vše můžete nastavovat pomocí mobilní aplikace po připojení k zařízení přes bluetooth. V balení naleznete upínací popruh a zesilovač signálu v podobě antény.

Dostupné recenze jsou důkazem toho, že UOVision Glory LTE je vskutku profesionální fotopastí. Menší počet recenzí je způsoben především vyšší pořizovací cenou. Fotopast s GSM modulem a spoustou příslušenství však plní své poslání na jedničku. Navíc je dodávána s 12 bateriemi, 32GB microSD kartou, anténou, upínacím popruhem a také základním balíkem cloudového úložiště. Zákazníci jsou velmi rádi za způsob obsluhy. Zařízení můžete ovládat na dálku prostřednictvím aplikace (bluetooth), ve které máte také přístup ke všem záběrům z ní. Mobilní aplikace je tudíž základním ovládacím prvkem. K dispozici je i LCD displej a ovládací tlačítka uvnitř zařízení.

Fotopast pořizuje kvalitní snímky. Spotřebitele těší nejen kvalita obrazového snímače, ale také PIR – pohybový senzor, který má skvělé reakce. Odezva 0,6 sekundy sice není to nejlepší, co trh nabízí, ale stále je toto zpoždění v normě. Noční režim je velmi efektivní. Senzory mají velmi dobrou citlivost i v noci a přísvit je neviditelný. Škoda jen menšího zorného pole (58°). Tento menší zorný úhel je důvodem, proč má fotopast tak dobré reakce. Pro srovnání: fotopast OXE Gepard II má 90° zorné pole, kvalitu snímků 20 Mpx, neviditelný noční přísvit, avšak nemá GSM modul. Menu i aplikace jsou dostupné v českém jazyce. Vysoká pořizovací cena je tím pádem to jediné, co může někoho odradit.

Pozitíva

Integrovaný GSM modul – síť 4G LTE
Možnost ovládání na dálku prostřednictvím aplikace
Kvalitní a ostré záběry

Negatíva

Vysoká cena

Rozlišení kvality fotografie: 12 Mpx ● Rozlišení snímače: -/CMOS ● Dosah PIR senzoru: 15–20 m ● Noční vidění: IR přísvit / 940 nm ● Paměť: microSD do 64 GB ● GSM modul: ano / 4G LTE ● WiFi: ne ● Bluetooth: ano ● Napájení: AA baterie – 12 ks ● Přibližná výdrž: - ● Hmotnost: - ● Rozměry (Š × V × H): 14 cm × 8,7 cm × 5,5 cm ● Odolnost: IP56

Bentech TC03

Rozlišení kvality fotografie 12 Mpx, dosah PIR senzoru 20 m, IR přísvit 940 nm, microSD do 32 GB, přibližná výdrž 180 dní, odolnost IP66.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Dostupná fotopast určená k monitorování objektů nebo zvěře. Zařízení je bez GSM modulu. Disponuje neviditelným nočním přísvitem. Díky kvalitnímu obrazovému snímači dokáže pořizovat záběry ve vysokém rozlišení. Podporuje externí paměťové úložiště. Napájena je klasickými AA bateriemi.

Bentech TC03 patří na našem trhu k cenově dostupným fotopastem. Navzdory relativně nízké ceně je vybavena výkonným CMOS obrazovým snímačem s rozlišením 5 Mpx. Dokáže zpracovat fotografie v rozlišení až 12 Mpx a nahrávat videa ve full HD rozlišení. Kamera je vybavena pohybovým senzorem s dosahem 20 metrů. Rychlost spouště má odezvu pouze 0,5 sekundy. Je vhodná ke sledování i během noci. Nastavit můžete časosběr nebo sériové snímání (1 až 10 snímků) či délku videa.

Infračervený IR přísvit se skládá z LED diod, které mají vlnovou frekvenci 940 nm. Přísvit je tak neviditelný. Dosah senzoru v noci je 10 až 12 metrů. Rozlišení je velmi dobré. Fotopast podporuje externí úložiště s kapacitou maximálně 32 GB. MicroSD karta není součástí balení a je třeba ji dokoupit. Bez paměťového úložiště fotopast nedokáže fungovat. Konstrukce má kompaktní rozměry a disponuje stupněm krytí IP66. Problémem není déšť, voda ani sníh či mráz. Součástí balení je stativ, USB kabel a upínací popruh.

Napájení je řešeno prostřednictvím osmi baterií. Používat můžete klasické, alkalické nebo lithiové baterie. Výrobce udává výdrž baterií přibližně 180 dní, což je půl roku. Baterie nejsou dodávány spolu s fotopastí. V praxi se může výdrž lišit podle samotných individuálních nastavení a frekvence pohybu. Zařízení má zorné pole až 90°.

Ovládání i obsluha jsou velmi jednoduché. Součástí otevírací konstrukce je přehledný barevný LCD displej. Pod ním se nacházejí ovládací tlačítka, kterými jednoduše provedete základní nastavení týkající se kvality snímků, časosběru, citlivosti senzoru a podobně. Přímo na zařízení můžete sledovat i zachycené záběry.

Ocenění za poměr ceny a kvality této fotopasti určitě patří. Model Bentech TC03 podle slov zákazníků splnil jejich očekávání. Těší je jednoduchá ovladatelnost zařízení, ale také jeho funkčnost. Kvalita snímků je na dobré úrovni, a to díky kvalitnímu obrazovému snímači. Spotřebitelé si nestěžují ani na kvalitu nočních záběrů. Problémem není ani natáčení videa ve full HD. Výhodou při monitorování objektů je fakt, že noční přísvit je neviditelný. GSM modul chybí. Škoda, že si výrobce usmyslel, že nebude dodávat baterie ani paměťovou kartu.

Mezi referencemi jsme našli i názory, že senzor reaguje velmi pohotově a citlivě a zachytí i zdánlivě nenápadný pohyb. Záleží také na prostoru, který monitoruje. Doba odezvy po detekci pohybu je pouze 0,5 sekundy. Konstrukce kamery je relativně kompaktní. V balení se nachází také upínací popruh. Zdrojem energie jsou klasické baterie. Výhrady určitě nebudou směřovat ani k výdrži, výrobce udává průměr 180 dní, což spotřebitelé rovněž chválí, i když je v praxi doba výdrže zhruba o měsíc kratší. Za pozornost jistě stojí fotopast Bentech TC06, která disponuje vyšším rozlišením a také akceptuje paměťové karty s kapacitou až 512 GB. Cena je velmi příznivá.

Pozitíva

Přiměřená cena
Jednoduché ovládání
Neviditelný noční přísvit

Negatíva

Bez GSM modulu
Baterie nejsou součástí balení

Rozlišení kvality fotografie: 12 Mpx ● Rozlišení snímače: 5 Mpx / CMOS ● Dosah PIR senzoru: 20 m ● Noční vidění: IR přísvit / 940 nm ● Paměť: microSD do 32 GB ● GSM modul: ne ● WiFi: ne ● Bluetooth: ne ● Napájení: AA baterie – 12 ks ● Přibližná výdrž: 180 dní ● Hmotnost: 260 g ● Rozměry (Š × V × H): 13,5 cm × 9,7 cm × 6,7 cm ● Odolnost: IP66

ScoutGuard MG984G-36M

Rozlišení kvality fotografie 30 Mpx, dosah PIR senzoru 25–30 m, IR přísvit 940 nm, microSD do 32 GB, přibližná výdrž 3 až 6 měsíců, odolnost IP66.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Profesionální fotopast od renomovaného výrobce je vhodná ke sledování zvěře v lese nebo monitorování objektu za účelem ochrany před zloději. Disponuje kvalitním obrazovým snímačem s rozlišením 12 Mpx. Integrován je GSM modul a ovládat ji můžete přes SMS zprávy.

Náš výběr se na tento model zaměřil díky výkonnému obrazovému snímači. Pořízené záběry disponují kvalitou jako z profi fotoaparátu. Rozlišení fotografií je až 30 Mpx. Obrazový snímač s 12 Mpx a kvalitní objektiv spolupracují spolu s pohybovým PIR senzorem, který detekuje pohyb na vzdálenost 25 až 30 metrů. V tomto směru určitě nepřekvapí neviditelný noční IR přísvit se 44 diodami, které dokážou mít reálný dosvit 15 až 20 metrů. A to v kvalitě, na jejímž základě dokážete rozpoznat tvář.

Kromě fotografií můžete pořizovat také videa, jejichž délku můžete po detekci pohybu nastavovat. Nastavit můžete pochopitelně také kvalitu fotografií. Nechybí možnost časosběru. Podstatné je, že zařízení disponuje GSM modulem a podporuje 4G LTE síť. Můžete tak na dálku dostávat upozornění. Nastavit si můžete formu upozornění při detekci pohybu. Buď dostanete snímek přímo do MMS, nebo na e-mail. Myslivce určitě potěší funkce přehrávání zvuku – ve formátu WAV můžete využít zvukovou reprodukci k vábení zvěře. Fotopast umožňuje nastavit časovač přesně podle dní, během kterých se má v týdnu zapínat. Fotopast data ukládá také přímo na microSD kartu, která je součástí balení a jejíž kapacita je 32 GB.

Vybrat si můžete také to, jak budete zařízení ovládat. Základní konfiguraci můžete provést na zařízení. Umožňuje vám to integrovaný LCD displej a samotná ovládací tlačítka, která jsou ukryta uvnitř boxu. Nastavovat můžete všechny hodnoty uvedené výše (sériové snímání, časosběr, citlivost senzorů, noční režim atd.). Součástí přibaleného návodu v češtině je také manuál k nastavení fotopasti prostřednictvím speciálního programu pomocí souboru BMC Config. Dalším způsobem je dálková zpráva přes SMS. Základními pokyny můžete provádět základní nastavení.

Napájení je řešeno pomocí klasických AA baterií (osm kusů). Výrobce je dodává spolu se zařízením. Rovněž je dodáván popruh k upevnění a USB kabel za účelem čtení dat nebo nastavení zařízení prostřednictvím počítače. K zesilování signálu můžete také instalovat anténu. Zařízení vydrží v pohotovosti zhruba tři až šest měsíců.

ScoutGuard MG984G-36M podobně jako fotopast UOVision Glory LTE patří k profesionálním modelům, které splní nároky náročnějších klientů. Spotřebitelé po nich sáhnou, chtějí-li monitorovaný prostor prvotřídně zajistit nebo detailně monitorovat (les). Tento model zaujme ultimátní kvalitou záběrů, a to jak fotografií, tak i videí. Obrovským plusem je pro zákazníky GSM modul a podpora LTE sítě. Díky tomu máte okamžitě k dispozici informaci o tom, jaký záběr fotopast zachytila. Můžete tak okamžitě reagovat. Obrazový snímač dokáže snímat na velkou vzdálenost. To je také zásluhou citlivého pohybového senzoru, který detekuje pohyb na 25 až 30 metrů. Infračervený přísvit je neviditelný a není rušivý.

Nejlevnější fotopasti ani náhodou nedokážou nabídnout takový komfort, proto je vyšší cena přirozená. Ovládání fotopasti prostřednictvím SMS a zasílání MMS či mailů přímo na mobil je však bonusem, který levné alternativy nenabídnou. Přístroj je dodáván spolu s bateriemi a paměťovou microSD kartou s kapacitou 32 GB. Zákazníci jistě ocení i velkou LCD obrazovku, na které si můžete záběry prohlédnout nebo provádět potřebná nastavení.

Pozitíva

Vysoká kvalita snímků (noc/den)
GSM modul – 4G LTE
Dodávána s bateriemi a microSD kartou

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Rozlišení kvality fotografie: 30 Mpx ● Rozlišení snímače: 12 Mpx / CMOS ● Dosah PIR senzoru: 25–30 m ● Noční vidění: IR přísvit / 940 nm ● Paměť: microSD do 32 GB ● GSM modul: ano / 4G LTE ● WiFi: ne ● Bluetooth: ne ● Napájení: AA baterie – 8 ks ● Přibližná výdrž: 3 až 6 měsíců ● Hmotnost: 260 g ● Rozměry (Š × V × H): 14,3 cm × 9,5 cm × 7,9 cm ● Odolnost: IP66

Další zajímavé produkty

Vzhledem k tomu, že v tomto segmentu trhu je nabídka vcelku rozmanitá, jsme se rozhodli, že vám představíme svůj širší výběr produktů. Ty se sice nenacházejí mezi recenzemi, ale zaujaly nás svými vlastnostmi a technickými parametry. Najdete mezi nimi profesionální fotopasti s GSM modulem, ale také levné fotopasti. Jednotlivé modely můžete porovnat s výše recenzovanými produkty. Pokud vás nezaujal náš srovnávací test, možná právě zde najdete svého favorita. K dispozici máte také krátké popisy vybraných zařízení. Vždy však doporučujeme, aby spotřebitel zohlednil vlastní preference a to, v jakých podmínkách bude fotopast využívat.

Kvalitní fotopast Spromise S328 patří k modelům podporujícím GSM rozhraní ke komunikaci na dálku. Komunikovat lze prostřednictvím SMS kódů nebo přes mobilní aplikaci. Zachycené záběry dokáže v reálném čase posílat přímo na váš smartphone do MMS zpráv. Zařízení má neviditelný přísvit (940 nm) a velmi kvalitní obrazový objektiv s 30Mpx snímačem. Ten dokáže pořídit fotografie v rozlišení až 30 Mpx a také video v HD kvalitě. Nechybí funkce časosběru nebo sériové snímání.

K užšímu výběru řadíme i kompaktní fotopast Bentech Mini, která kromě malých rozměrů disponuje také účinným maskováním, nikoliv však GSM modulem. Data ukládá na paměťovou microSD kartu s maximální kapacitou 32 GB. Obrazový snímač dokáže pořídit kvalitní fotografie v rozlišení 16 Mpx. Kvalita je nastavitelná. Rozlišení videa je ve full HD. Infračervený přísvit je neviditelný. Zařízení je napájeno čtyřmi alkalickými bateriemi. Výdrž je přibližně 4 až 5 měsíců. Nechybí ani časosběrný záznam a zařízení překvapí rychlostí spouště 0,3 sekundy.

Evolveo StrongVision je relativně levná fotopast schopná pořídit fotografie v rozlišení 30 Mpx. Disponuje širokým záběrem (až 120°), a to i díky citlivosti PIR senzorů pohybu s maximálním dosahem až 20 metrů. Napájena je osmi AA bateriemi. K ovládání vám poslouží integrovaný 2,4palcový barevný LCD displej. Fotopast s nočním viděním, které má neviditelný přísvit, je schopna detekovat pohyb do vzdálenosti až 20 metrů. K ukládání dat využívá paměťovou SD kartu s max. kapacitou 256 GB. Konstrukce disponuje odolností IP65.

Vysoké rozlišení fotografií zvládne také model Spromise S308. Na našem trhu je velmi oblíbený, důkazem je vysoká prodejnost. Přestože nedisponuje GSM modulem, zaujme právě vysokým rozlišením, a to až 30 Mpx. Dosah senzorů pohybu je až 25 metrů, odezva pouhých 0,6 sekundy. Infračervený přísvit má 940 nm. Fotopast Spromise má integrovaný LCD displej. Napájena může být až 12 AA bateriemi a výhodou je také možnost použití dobíjecích akumulátorů. Podporuje microSD karty s úložištěm do 32 GB.

Rozlišení 16 Mpx, full HD video a neviditelný infrapřísvit. Takové parametry má fotopast Bunaty Mini Full HD. Větší slabinou je však menší detekční vzdálenost, a to pouhých 10 metrů. Stejně tak je kratší i dosvit nočního snímání. Výhodou je barevný LCD displej, který vám umožňuje nastavit individuální parametry snímání. Součástí dodávky je paměťová karta a také čtyři AA baterie.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Fotopast na zloděje je velmi dobrým řešením, jak zvýšit bezpečnost v domácnosti, případně můžete fotopastí monitorovat chatu, zahradu nebo lesní zvěř. Myslivecké fotopasti jsou velmi vyhledávané. Spotřebitelé často hledají levné fotopasti, které splní svůj účel, díky čemuž tak přesně budou vědět, co se na místě stalo. Ne všechny levné fotopasti jsou stejně účinné. Nejprodávanější modely jsou z větší části ty cenově dostupné. Výhodou je, že máte k dispozici i větší množství recenzí.

Spotřebitel vždy hledá nejlepší poměr ceny a kvality – a ten se mu snažíme ve svém výběru poskytnout i my. V tomto výběru top 5 nejprodávanějších fotopastí podle portálu Heureka najdete převážně levnější modely. Prodejnost se velmi rychle mění. Berte na vědomí, že cena není vždy určujícím parametrem kvality. V případě nižších cen však dávejte pozor na to, zda elektronika splňuje vaše nároky. Nesnažte se profesionální model nahradit levnou alternativou, stále jde o bezpečnost.

Názov Hodnotenie Detail
Bentech TC035*Zobrazit produkt
Bentech 4.0CG LTE5*Zobrazit produkt
Bunaty Mini Full HD5*Zobrazit produkt
Hikmicro M155*Zobrazit produkt
Evolveo StrongVision MINI 4G5*Zobrazit produkt

Fotopasti jsou v myslích některých spotřebitelů zafixovány jako zařízení, která slouží myslivcům a lesníkům. Omyl. Kromě toho, že díky vysoké odolnosti poslouží i v těchto podmínkách, dnes dokážou být perfektním bezpečnostním prvkem ve firmách či rodinných domech. Podstatou je zachytit inkriminované okamžiky v případě, že hrozí nějaká kriminální činnost. Rozhodnout se můžete pro kamery na dům nebo právě takovéto řešení, které má své výhody. Výběr nejlepší fotopasti vyžaduje alespoň určitou znalost této problematiky.

jak vybrat fotopast

Různé modely mají různé vlastnosti, na jejichž základě se budete při výběru rozhodovat. Ještě předtím si musíte odpovědět na pár základních otázek. Především na to, koho nebo co chcete sledovat (zvířata či majetek) a kam chcete fotopast umístit. Následně můžete začít hledat zařízení, které vaše požadavky splní. To, které parametry jsou nejdůležitější, vám představíme v návodu, jak vybrat fotopast. Věříme, že vám naše rady pomohou vybrat si to nejlepší.

 • Dosah fotopasti – pohybový senzor
 • Kvalita snímků – rozlišení
 • Noční vidění – přísvit
 • Konektivita – komunikace
 • Typ napájení
 • Ovládání
 • Funkce
 • Konstrukce a rozměry
 • Cena a renomovaní výrobci

Dosah fotopasti a rychlost spouště

Při výběru je tento parametr velmi důležitý z toho důvodu, že dokáže odlišit kvalitní optiku od té méně kvalitní. Pozor na levné napodobeniny fotopastí, které slibují vysoké rozlišení, ale dosah je jen několik metrů. Každá fotopast má integrovaný pohybový senzor – PIR, jehož úkolem je detekovat aktivitu, resp. pohyb ve sledované oblasti. Poté, co zaznamená pohyb, se fotopast aktivuje a spustí se nahrávání – snímání. Dosah pohybového senzoru se u většiny modelů pohybuje v rozsahu 10 až 25 metrů.

Při detekci pohybu by neměla být doba spouště (pořízení snímku) delší než 0,5 sekundy. Modely, u nichž je doba spouště delší, nejsou v zásadě méně kvalitní, jen hrozí, že v případě zlomku sekundy nemusí daný okamžik zachytit zcela relevantně. V klíčovém okamžiku může jít o zlomek sekundy a fotopast řádně nezachytí podstatný detail. Tato doba by proto měla být co nejkratší. Přesahuje-li hodnotu jedné sekundy, nejde ani zdaleka o ideální parametr.

Důležité je i umístění zařízení, které s dosahem úzce souvisí. Pravidlem je, že fotopast by měla být alespoň dva metry nad zemí. Díky tomu má dostatečně široké zorné pole. Čím je fotopast umístěna výše, tím větší zorné pole a pozorovací úhel má. Následně však širší pozorovací úhel znamená, že pohyb senzor zaznamená jen na kratší vzdálenost, např. do 10 metrů. Jestliže budete fotopast umisťovat, vždy se snažte zorné pole zaměřit na prostor, který chcete mít primárně monitorovaný. Dočkáte se tak kvalitnějších snímků, a to díky tomu, že budou foceny z menší vzdálenosti.

Vysoké rozlišení je výhodou

Především v okamžicích, kdy záběry z fotopasti mohou posloužit jako důkazní materiál, je klíčové, aby měly odpovídající kvalitu. Stejně jako zajímá spotřebitele počet megapixelů u digitálního fotoaparátu nebo fotoaparátu mobilního telefonu, tak by vás měl zajímat i v tomto případě. Platí, že čím více má objektiv megapixelů, tím kvalitnější mohou snímky být. Už při 12 Mpx lze mluvit o dostatečné kvalitě, avšak více není na škodu.

Fotopast – rozlišení

Lepší přístroje mají 20 až 32 Mpx. Nejlevnější fotopasti mohou mít rozlišení nižší než 10 Mpx. V takovém případě raději hledejte modely s kvalitnějším objektivem. Dražší modely naopak dokážou nahrávat i video ve full HD nebo ultra HD kvalitě. Při monitorování zvěře nebo rychle se pohybujících objektů je vysoké rozlišení velmi důležitým parametrem, který byste určitě neměli podceňovat. Počet pixelů je důležitý i pro snímky za zhoršených světelných podmínek nebo v noci. Roli hraje i expoziční doba, po kterou je objektiv vystaven světlu. I tehdy je výhodou kvalitnější objektiv s vyšším rozlišením.

Fotopast s nočním viděním

Snímání v noci je stejně důležité, ne-li důležitější než za denního světla. Statisticky se zloději ke krádežím uchylují hlavně v nočních hodinách. Fotopast je zde proto, aby takovouto kriminální činnost odhalila. K tomu, aby tato zařízení dokázala v noci pořizovat kvalitní snímky, využívají infračervený IR přísvit, případně blesk. I zde je však nutné rozlišovat, o jaký přísvit jde a jaká je jeho vlnová délka. U blesku je nevýhodou jeho viditelnost, na druhou stranu může působit jako zastrašovací prvek.

 • Přísvit 850 nm – infračervené světlo s touto vlnovou délkou je pro lidské oko snáze viditelné. Přísvit je vidět v podobě slabého červeného světla. Přestože člověk může toto světlo zpozorovat, v případě zvířat je tento přísvit na větší vzdálenost téměř neviditelný a spíše v jejich případě přitáhne pozornost. Přísvit s touto vlnovou délkou je vhodný ke snímání na větší vzdálenost (i 20 metrů). Osvětlení snímků je silnější a snímky jsou kvalitnější.
 • Přísvit 940 nm – tento typ neviditelného nočního přísvitu je lepší volbou, pokud chcete pořizovat záběry na kratší vzdálenost. Přísvit je lidským okem neviditelný, a zloději ho tak nemají šanci zpozorovat. Daní za to je právě horší kvalita nočních snímků na větší vzdálenost. Proto je toto infračervené přisvětlování optimální do vzdálenosti 10 metrů, tehdy nabídne perfektně světlé a kvalitní záběry.

Fotopasti s GSM modulem a paměťovou kartou

Zde se spotřebitelé rozdělují na dva tábory. Jedněm stačí, když fotopast přijdou jednou za čas zkontrolovat a prohlédnou si jednotlivé snímky/záběry, které při detekci pohybu zachytila. Fotografie nebo videosekvence zařízení ukládá na paměťovou SD či microSD kartu, kterou musíte ze zařízení vyjmout a prohlédnout si její obsah na kompatibilním zařízení. Nevýhodou je, pokud máte zařízení na hůře dostupném místě a musíte se k němu dostat, microSD kartu vyjmout, vložit do smartphonu, tabletu nebo počítače, prohlédnout si záběry a následně vrátit zpět.

Některé modely podporují také WiFi rozhraní. Vhodné jsou spíše v případě domů nebo firem v zastavené oblasti, kde je přístup k bezdrátovému WiFi signálu. Fotopast se musí připojit na router, aby měla k dispozici internetovou síť. K fotopasti se můžete následně připojit na dálku (online) a zkontrolovat, co v daném okamžiku zachytila. Samotná data ukládá na paměťovou kartu nebo současně i na cloudové úložiště.

Fotopast s GSM modulem

Nejčastějším a současně i nejefektivnějším řešením je, má-li fotopast integrovaný GSM modul. Fotopasti tak pracují s mobilním signálem, který získávají díky vložené SIM kartě od operátora. Díky GSM rozhraní je výhodou vysoká stabilita signálu, nižší spotřeba baterie a více způsobů, jakými si můžete nechat zasílat pořízená data. Při detekování pohybu je fotopast schopna vám snímky okamžitě poslat na mobil pomocí MMS, případně dokáže pomocí dat zasílat notifikace či snímky na e-mail. Jednou z možností je také cloudové úložiště, ke kterému můžete mít přístup online na dálku. Vždy však platí, že fotopast pracuje současně i s microSD kartou, kam snímky průběžně ukládá.

Typ napájení – výdrž baterií

Napájení je v případě fotopastí obrovskou výhodou. Oproti síťovým (IP) kamerám nevyžadují žádný napájecí adaptér a připojení do elektrické sítě. Zdrojem energie jsou nejčastěji klasické, alkalické AA baterie. Liší se jen počet, který fotopast vyžaduje – 4 až 12 kusů. Rozhodně nekupujte ty nejlevnější, které naleznete v prvním obchodě. Jejich kapacita klesá prokazatelně rychleji. Všeobecnou nevýhodou AA baterií je jejich slabší odolnost proti nižším teplotám, především v zimním období. Používají se proto kvalitnější, lithiové baterie, které jsou odolnější a mají delší životnost. Výdrž baterie se u modelů bez GSM rozhraní může pohybovat kolem 6 až 9 měsíců. U modelů s lithiovými bateriemi a využíváním GSM rozhraní je výdrž výrazně kratší. Přirozeně, čím více pohybu fotopast zaznamenává, tím rychleji se baterie vybijí.

Existují modely s dobíjecím Li-Ion akumulátorem, které můžete nabíjet pomocí klasického USB-C vstupu. Výdrž se může lišit, přibližně jsou to 2 až 4 měsíce na jedno nabití. Pokud kapacita baterií není dostatečná, řešením může být i externí bateriový box. Kabelem tento box připojíte k fotopasti a můžete ji napájet. Existují také solární panely, které jsou schopné fotopast napájet. Toto řešení je však již nápadnější a také nákladnější.

Ovládání fotopasti

Základní nastavení fotopasti úzce souvisí právě s ovládacími prvky. Typickými ovládacími prvky jsou mechanická tlačítka, kterými dokážete nastavovat typ snímání, noční režim, časosběr, časovač či jiné funkce. O stavu baterie vás informují LED diody. Modernější a dražší modely mají uvnitř těla ukrytý displej, kde můžete jednoduše provádět nastavení fotopasti. Pokud má fotopast WiFi nebo bluetooth rozhraní, můžete ji ovládat na dálku a provádět samotná nastavení.

Praktické funkce a vlastnosti

Některé jsme jmenovali už v rámci předešlých částí návodu. V této části si však shrneme, které funkce může mít i vaše fotopast a které určitě mohou být praktickým vylepšením.

 • Časovač – díky časovači můžete na fotopasti nastavit přesné časové rozmezí, během kterého bude fotopast aktivní. Mimo tohoto vámi zvoleného času nebude fotopast snímat. Budete tak šetřit samotnou baterii/baterie.
 • Časosběr – funkce, která je vhodná k neustálému monitorování zorného pole v konkrétním časovém úseku. Můžete tak nastavit, že se kamera v určitém čase zapne na vámi stanovený časový úsek. Permanentní provoz je příliš energeticky náročný.
 • Bluetooth – základní nebo rozšířená nastavení můžete provádět v blízkosti fotopasti pomocí vašeho smartphonu, a to prostřednictvím mobilní aplikace.
 • WiFi – díky bezdrátovému síťovému připojení máte možnost sledovat snímky online, případně vám fotopast snímky pošle bezdrátově pomocí WiFi připojení.
 • Externí napájení – externí bateriový box představuje dodatečný zásobník energie, díky které je možné prodloužit výdrž zařízení.
 • Solární panel – dražší modely mohou disponovat možností napájení pomocí solární energie. Součástí dodávky proto může být solární panel, který je nainstalovaný v blízkosti fotopasti a prostřednictvím kabelu dokáže toto zařízení napájet. Nejčastěji má integrovaný Li-Ion akumulátor, který dokáže energii uchovávat.

Fotopasti – Praktické funkce a vlastnosti

Odolnost konstrukce a rozměry

Určitý stupeň maskování fotopastí je především kvůli zvěři, která ji tak snadno neodhalí. Naopak pozorné lidské oko si fotopasti všimne snáze. Podstatou konstrukce je, aby byla odolná a zvládla i nepříznivé počasí – vítr, déšť, sníh či přímé slunce. O odolnosti spotřebitele informuje parametr IP. Zařízení musí být voděodolné a mělo by odolat i náročnějšímu dešti. Výhodou větších fotopastí je, že disponují prostorem pro více baterií a mají lepší výdrž. Dnes už neplatí, že by menší modely měly méně kvalitní snímače.

Cena – levné fotopasti mají své nedostatky

Během průzkumu trhu jsme hledali ve všech cenových hladinách produkty, které by mohly spotřebitele zajímat. Nízká cena je velkým lákadlem, ale musíte počítat s tím, že fotopasti za „levný peníz“ mají své nevýhody. Proto je třeba zohlednit právě poměr ceny a kvality.

Na dnešním trhu není problém narazit na levné fotopasti za 1 200 až 1 600 Kč. Největší slabinou jsou méně kvalitní snímače s rozlišením do 10 Mpx. Slabší jsou i jiné parametry, jako je zpoždění, rychlost spouště či méně kvalitní noční režim (viditelný přísvit). Dosvit je kratší, obvykle do 10 metrů. Na druhé straně může být takto levné zařízení pro nenáročného spotřebitele dostatečným pomocníkem při zabezpečení objektu nebo monitorování prostoru. Dočkáte se však jen úložiště v podobě microSD. S GSM modulem nepočítejte.

Za cenu od 2 500 do 5 000 Kč už narazíte z hlediska poměru ceny a kvality na optimální parametry. Rozlišení snímačů se pohybuje v rozmezí od 10 do 20 Mpx. Zvládnou dokonce pořizovat videozáznamy v HD nebo full HD kvalitě. Dosvit je kolem 15 až 20 metrů a nechybí ani praktické funkce. Samozřejmostí je u dražších modelů GSM mobilní síť, díky které můžete dostávat upozornění či snímky přímo do svého smartphonu prostřednictvím MMS zpráv nebo na e-mail. Kvalitnější je i noční režim a lepší je také výdrž baterie.

Nejdražší, profesionální fotopasti za cenu od 5 000 do 10 000 Kč jsou určené k profi monitorování objektů nebo zvěře v lesích. Tyto kamery jsou stavěné pro extrémní podmínky. Vybaveny jsou GSM modulem, WiFi připojením nebo bluetooth. Objektiv má 20 až 32 Mpx a dosvit je klidně 20 až 25 metrů. Noční vidění má vyšší vlnovou délku, pro lidské oko je tudíž neviditelné.

Nejlepší fotopasti – UOVision, ScoutGuard i OXE

Na trhu s fotopastmi je vícero ověřených značek, které mají velmi dobrou pověst. Jejich výrobky najdete mezi levnějšími, ale primárně mezi dražšími modely. Za nejlepší lze považovat fotopasti UOVision, OXE nebo ScoutGuard. Poslední jmenovaný výrobce nabízí cenově velmi dostupné modely s kvalitními parametry. Výhodou je také široká nabídka modelů.

Na základě pozitivních recenzí řadíme ke kvalitním také fotopasti Bentech a Wachman. Velmi rozšířené jsou modely značky Welltar a Evolveo. Ty jsou rovněž cenově poměrně dostupné a nabízí dobrý poměr ceny a kvality. Zajímavou volbou jsou také fotopasti Spromise a Suntek (levná varianta).

Otázky a odpovědi – FAQ

Zajímáte se o koupi fotopasti? Potřebujete se poradit ohledně výběru? Máte otázky na konkrétní model fotopasti? Neváhejte nám napsat do komentářů. Sekci otázek a odpovědí pravidelně kontrolujeme a vždy vám ochotně poradíme. Máte-li zkušenost s koupí této elektroniky, budeme rádi, pokud se o své názory a zkušenosti podělíte s ostatními čtenáři. Někomu mohou vaše zkušenosti hodně pomoci.

Tato malá odolná krabička funguje jako digitální fotoaparát. Podstatou fotopasti jsou její pohybové senzory, které když detekují pohyb, začnou v určitém intervalu pořizovat snímky a zachytí tak aktivitu, která se odehrává v monitorovaném prostoru. Důležité je i to, na jakou vzdálenost dokážou senzory pohyb zachytit. Fotopast zpravidla nevytváří plynulý videozáznam, ale produkuje sekvenci snímků. Na trhu jsou také modely, které dokážou pořídit souvislé video. Fotopasti s nočním viděním a přísvitem dokážou monitorovat prostor i ve tmě nebo za zhoršených světelných podmínek. Další výhodou je, že jsou poháněny bateriemi (klasickými AA nebo lithiovými). Dokážou v rámci konektivity komunikovat na dálku, pokud mají zabudovaný GSM modul a slot na SIM kartu. Při detekci pohybu vám pošlou upozornění nebo fotografii aktivity přes MMS nebo e-mail do vašeho telefonu. Existují i modely s WiFi připojením. Většina z modelů také disponuje slotem na microSD kartu, kam ukládá samotné snímky. Tato zařízení jsou odolnější než běžné fotoaparáty a zároveň mají vyšší stupeň maskování a jsou velmi nenápadná. Použita mohou být na domech, chatách, zahradách či přímo v lese, a to právě díky dobře výdrži. I proto jsou fotopasti využívané myslivci ke sledování zvěře.

Na základě recenzí se jedná o kvalitní fotopast s vysokým rozlišením záznamu v ultra HD. Integrovaný pohybový senzor má dosah 20 metrů. Disponuje také mikrofonem. Umožňuje sériové snímání i nahrávání videa. Fotopast má zabudovaný malý TFT barevný displej k prohlédnutí záznamu přímo na místě. Je vybavena microSD slotem na karty s kapacitou maximálně 512 GB. Dodávána je s 8GB microSD kartou. Napájena je prostřednictvím osmi alkalických AA baterií. Za účelem bezdrátové komunikace s vaším chytrým telefonem má také WiFi modul. Díky tomu nemusíte vytahovat SD kartu, ale můžete si záznamy a fotografie stáhnout bezdrátově. Výhodou je snadná obsluha. Kamera z hlediska parametrů i recenzí uživatelů rozhodně není špatnou volbou a svůj úkol s přehledem splní.

SIM kartu si můžete zakoupit u kterékoholi operátora. Ideálně doporučujeme do fotopastí umisťovat SIM karty s kreditem. V případě paušálu by mohlo při odcizení dojít ke zneužití. SIM kartu je třeba aktivovat u samotného operátora. Po správné konfiguraci fotopasti s vámi dokáže bez problémů komunikovat.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektronika

Vaše hodnocení:
(90.6%)