Parní hrnce

Nejlepší parní hrnce 2024 + recenze

Během více než 40 hodin průzkumů jsme v našem spotřebitelském testu porovnali několik modelů parních hrnců a zjistili jsme, že nejlepším parním hrncem je Russell Hobbs 23560, který nabízí ideální poměr ceny a kvality – plusem jsou výchozí programy i objemná nádrž na vodu. Nejde však o jediný parní hrnec, který nás zaujal. Vybrali jsme i další kvalitní parní hrnce se skvělými parametry.

Publikované: 12.01.2021
Aktualizované: 27.03.2024

Který parní hrnec koupit?

Pokud chcete vědět, který produkt je nejlepší, který nejlevnější a který vám doporučuje Test Magazín (náš tip), máme pro vás rychlý přehled, kde jsou produkty označeny štítkem, abyste se byli schopni co nejsnáze zorientovat. Možná právě díky tomuto výběru produktů ušetříme váš čas a pomůžeme vám rozhodnout se.

Názov Hodnotenie Detail
Tefal VC140131   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
ETA Calderon II 1134 90010   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Russell Hobbs 23560   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Russell Hobbs 23560

Russell Hobbs 23560

Model s celkovým objemem nádob 10,5 l, funkce TurboSteam, aroma infuzér.

Zobrazit více info

Parní hrnec Russell Hobbs disponuje celkovým objemem 10,5 litru, přičemž obsahuje tři plastové koše zhotovené z odolného materiálu bez použití škodlivého bisfenolu A. Příkon činí 1 000 W. Zařízení nabízí jednoduché ovládání s LED displejem a možnost spuštění časovače dle vlastního uvážení. Také je k dispozici funkce TurboSteam podněcující urychlení vaření rychlým dodáním velkého množství páry. Součástí parního hrnce je aroma infuzér, pomocí kterého lze dochucovat připravované pokrmy během vaření.

Cenový trhák
Tefal Convenient Plastic VC140131

Tefal Convenient Plastic VC140131

Vyznačuje se nejen nízkou pořizovací cenou, ale také kompaktností, jednoduchostí a rychlým ohřevem.

Zobrazit více info

Parní hrnec s menším objemem parních nádob. Výhodou je nejen nízká pořizovací cena, ale také výkon, kterým se vyrovná i dražším modelům. Dobře je na tom i kvalita plastů. Nechybí indikátor sledování vodní hladiny a možnost dolévání vody bez demontáže parních nádob.

Náš TIP
ETA Calderon II 1134 90010

ETA Calderon II 1134 90010

Štědrý objem až 11 litrů, přehledný LCD displej, vysoký výkon a 6 přednastavených režimů přípravy pokrmů.

Zobrazit více info

V našem výběru nejlepších parních hrnců si místo právem zaslouží parní hrnec ETA Calderon II 1134 90010. S kapacitou 11 litrů a dvěma parními nádobami s duálními zónami vaření zaujme na první pohled. Je to ideální kandidát pro čtyřčlennou rodinu. 

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Do našeho srovnání nejlepších parních hrnců jsme zařadili modely, u kterých jsme zohlednili ty nejdůležitější parametry, kterých si před samotným výběrem všímá samotný zákazník. Důležitým faktorem jsou také zkušenosti a hodnocení samotných uživatelů s ohledem na funkčnost spotřebičů.

Objem parního hrnce (počet nádob)
Příkon/parní výkon
Spotřeba el. energie
Ovládání a obsluha
Funkce a programy
Kvalita materiálů
Bezpečnostní prvky

Do našeho spotřebitelského testu jsou produkty vybírány na základě toho, jaké nároky má většina spotřebitelů. I proto jsme se rozhodli vybírat produkty od různých výrobců a porovnat jejich kvality. V našem srovnávacím testu najdete parní hrnce značky Tefal, Russell Hobbs, Philips, ETA, Klarstein či méně známý Gallet. Při detailním průzkumu trhu využíváme databázi portálu Heureka.cz, ale analyzujeme také prodejnost a oblíbenost produktů v e-shopech Alza.cz, Electroworld.cz či Mall.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci určení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak množství času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky. 

Nepropagujeme žádnou značku ani prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale analyzujeme také zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze parních hrnců

Spotřebiteli se snažíme výběr co nejvíce zjednodušit, proto jsme pro vás připravili shrnující recenze produktů, díky kterým se dozvíte, jaké jsou jejich skutečné výhody a nevýhody. Naše autorské recenze nemají žádný marketingový účel a ani jeden z produktů není zvýhodněn. Díky našemu pohledu na recenzované parní hrnce se tak můžete podívat na to, který splňuje vaše požadavky.<

Víťaz testu

Russell Hobbs 23560

Model s celkovým objemem nádob 10,5 l, funkce TurboSteam, aroma infuzér.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Parní hrnec z dílny Russell Hobbs nabízí zdravý způsob vaření za minimálního použití tuku a olejů, přičemž se v připravovaných jídlech zachovává podstatná část vitamínů a výživných látek. Tři oddělené, na sebe naskládané koše slouží k upravování různých druhů potravin současně. Plastové koše neobsahují škodlivou složku bisfenol A, díky čemuž se do potravin při vyšší teplotě nepouštějí škodliviny. Navíc je materiál dostatečně odolný, aby jej bylo možno vyčistit i za pomoci myčky nádobí.

Toto zařízení pro snadný, rychlý, pohodlný a zdravý způsob přípravy jídel disponuje celkovým objemem 10,5 litru, který je ideální pro čtyřčlennou domácnost. Nalévání vody ze zadní strany je sice poměrně nepraktické, ale situaci rozhodně zachraňuje možnost přeměny parního hrnce na rýžovar. Stačí vložit misku na rýži a vaření přílohy může začít. Mnohé jistě potěší i funkce TurboSteam, která nabízí úspornou a pohotovou produkci většího množství páry, díky čemuž dochází k maximálnímu urychlení vaření.

Součástí parního hrnce je i aroma infuzér, jehož prostřednictvím lze v průběhu vaření doložit koření, česnek či rozličné druhy bylinek na dochucení pokrmů podle vlastních představ. Velkou výhodou je časovač, pomocí kterého lze přizpůsobit začátek přípravného procesu na základě osobních potřeb. Odečtení času se zobrazuje na přehledném, ale nepodsvíceném displeji, v jehož okolí se nacházejí tlačítka usnadňující ovládání a nastavování zařízení. O ukončení procesu vaření pokrmů v parním hrnci informuje spotřebitele samotné zařízení formou signalizace.

Kromě výborné rýže a super připravených jídel patří k pozitivům parního hrnce Russell Hobbs také odolnost plastových nádob a rychlost přípravy oběda pro tři až čtyři osoby, která nepřesahuje půl hodiny. Najdou se však i nevýhody, a to v podobě tříminutové odchylky digitálních hodinek či nepraktického dolévání vody ze zadní strany zařízení. Absentuje také podsvícení displeje. Spotřebitelé však mohou ocenit přítomnost odměrky na vodu.

Pozitíva

Rychlá příprava jídel s perfektními výsledky
Časovač a displej
Odolné plastové nádoby bez bisfenolu A

Negatíva

Tříminutová odchylka digitálních hodinek
Nepraktické dolévání vody zezadu

Celkový objem: 10,5 l ● Počet nádob: 3 ● Příkon: 1 000 W ● Časovač: ano ● Displej: LED ● Materiál: plast ● Hmotnost: 2,53 kg

Cenový trhák

Tefal Convenient Plastic VC140131

Vyznačuje se nejen nízkou pořizovací cenou, ale také kompaktností, jednoduchostí a rychlým ohřevem.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Svojí kompaktností, jednoduchostí a zároveň účinností si místo v našem testu nejlepších parních hrnců vysloužil další model z rodiny Tefal. Tentokrát jde o menší model s objemem dvou parních nádob, celkově má kapacitu 6 litrů. O něco větší objem 8,5 l nabízí Gallet Pantin CUV 962. Menší objem však v poměru k ceně a kvalitě není v případě Tefal překážkou, ale vhodný je pro přípravu maximálně 2 až 3 porcí. Portálem Heureka je zařazený mezi TOP 3 nejprodávanější produkty na SK/CZ trhu. Díky příkonu výhřevného tělesa 900 W je ohřev rychlý, jakož i samotná příprava pokrmu. Z hlediska funkcionality je k dispozici klasický mechanický časovač s automatickým vypnutím po uplynutí času.

Materiály jsou kvalitní, pevné a parní hrnce Tefal nezůstávají své pověsti nic dlužné. Rozebíratelné části je vhodné umývat v myčce nádobí. Na odnímatelných parních mřížkách jsou dokonce integrované držáky na vajíčka. Model Tefal Convenient Plastic VC140131 umožňuje dolévání vody z boční strany, přičemž hladinu vody můžete díky indikátoru hladiny jednoduše kontrolovat. Kondenzovaná pára se sbírá do sběrné misky parního hrnce. Z příslušenství dodáva Tefal misku na rýži, která má o něco menší rozměry. Parní hrnec Tefal v porovnání s konkurenty bodoval i z hlediska cenové nabídky.

Pozitíva

Kvalitní konstrukce
Výkon zařízení
Integrované držáky na přípravu vajec

Negatíva

Menší objem parního hrnce
Chybí funkce udržování teploty
Malá miska na rýži

Celkový objem: 6 l ● Počet nádob: 2 ● Příkon: 900 W ● Časovač: ano ● Displej: ne ● Materiál: plast ● Hmotnost: 1,90 kg

Náš TIP

ETA Calderon II 1134 90010

Štědrý objem až 11 litrů, přehledný LCD displej, vysoký výkon a 6 přednastavených režimů přípravy pokrmů.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Velký objem, vysoký výkon a inovativní funkce. Parní hrnec ETA Calderon II Vital 1134 90010 si místo v našem výběru nejlepších parních hrnců právem zaslouží. S kapacitou 11 litrů a dvěma parními nádobami s duálními zónami vaření si pozornost doslova žádá. Přímo ideální kandidát pro čtyřčlennou rodinu. Kromě toho disponuje šesti automatickými programy pro rychlou a jednoduchou přípravu pokrmů. Parní hrnec ETA Calderon II Vital však rozhodně nepatří mezi nejúspornější spotřebiče, s příkonem 1 800 W nabídne horkou páru už po 30 vteřinách, ale spotřeba je vyšší a odrazí se na účtu za el. energii.

Jednoduché ovládání usnadňuje přehledný LCD displej. Mezi funkcemi parního hrnce najdete časovač s automatickým vypnutím i zvukovou signalizací nebo funkci udržování tepla. Konstrukčně je parní hrnec řešený velmi prakticky a kvalitně. Disponuje velkými nádobami s možností oddělení přepážkami, čímž vznikají duální zóny a současně tak v páře můžete připravovat různé pokrmy. Nastavit můžete dokonce autonomní čas a zvolit také program přípravy.

Absentuje funkce rozmrazování. Boční nalévání vody je výhodou, stejně jako indikátor hladiny vody a integrovaná miska na kondenzovanou páru. Odradit zákazníka může určitě vyšší cena a někomu nemusí vyhovovat ani hranatý design.

Pozitíva

Duální zóny vaření
Funkce udržování tepla
6 automatických režimů přípravy

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Chybí funkce rozmrazování
Design

Celkový objem: 11 l ● Počet nádob: 2 ● Příkon: 1 800 W ● Časovač: ano ● Displej: LCD ● Materiál: plast ● Hmotnost: 3,22 kg

Lacná kvalita

Russell Hobbs 19270

Cenově dostupný model se zvukovou signalizací, automatickým vypnutím a tělem z nerezové oceli.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Patří mezi nejprodávanější parní hrnce na slovenském i českém trhu podle portálu Heureka. Do našeho výběru se dostal především díky zajímavé ceně v poměru k funkcionalitě a také díky pozitivním recenzím zákazníků. S objemem tří parních nádob – 9 litrů umožňuje připravit v páře dostatečné množství potravin. Příkon 800 W není přehnaně vysoký a nabídne dostatečný výkon. Používání je tedy šetrné i s ohledem na spotřebu elektrické energie.

Chybí funkce udržování teploty či rozmrazování, vystačit si musíte s časovačem s automatickým vypnutím a zvukovou signalizací. Vodu do zásobníku je možné dolévat díky bočním otvorům bez demontáže nádob. Základní ovládací panel je z nerezové oceli. Ve zbytku konstrukce jde o odolný plast, včetně sítek oddělujících nádoby. Hladinu vody lze sledovat přes rysku na čelní straně parního hrnce. Součástí příslušenství je miska na rýži i držák na vajíčka.

Pozitíva

Časovač s automatickým vypnutím
Zvuková signalizace po skončení cyklu
Miska na vaření rýže

Negatíva

Kratší napájecí kabel
Chybí funkce udržování tepla
Chybí funkce rozmrazování

Celkový objem: 9 l ● Počet nádob: 3 ● Příkon: 800 W ● Časovač: ano ● Displej: ne ● Materiál: plast + nerez ● Hmotnost: 2,52 kg

Gallet Pantin CUV 962

Zaujme nízkou pořizovací cenou, objemem až 8,5 litru, časovačem a miskou na přípravu rýže.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Parní hrnec Gallet Pantin CUV 962 je v našem testu zástupcem cenově dostupných parních hrnců, které však zaujmou i svými schopnostmi. V tomto případě jde o parní hrnec s velmi pozitivními hodnoceními od zákazníků. V poměru ceny a kvality rozhodně patří mezi nejlepší spotřebiče v tomto segmentu. S příkonem výhřevného tělesa 900 W se dočkáte rychlé produkce páry (po 30 vteřinách), ale doba přípravy je o poznání delší kvůli menším tepelným ztrátám. Parní hrnec Gallet má objem 8,5 litru a má tři nádoby. Kvalita plastových částí v případě modelu Gallet Pantin je přímo úměrná ceně, rozhodně však nejde o nekvalitní materiály.

Parní hrnec disponuje nádobou na vodu s objemem 1 litr. Tu je potřebné častěji dolévat. Na stav hladiny vody v zásobníku vás upozorní indikátor. Nalévání je externí, z boční strany spotřebiče možné i během chodu. Kvalitní parní hrnec musí být vybavený časovačem, Gallet nabízí časovač s akustickým signálem a také automatickým vypnutím. Pro sbírání kondenzované páry je vybavený hrnec sběrnou miskou. Příslušenství zahrnuje i misku na rýži. Ačkoliv jde o méně renomovanou značku, v porovnání s podobnou konkurencí je Gallet Pantin CUV 962 solidním kuchyňským pomocníkem.

Pozitíva

Rychlá produkce páry
Indikátor stavu hladiny vody
Miska pro kondenzovanou páru

Negatíva

Delší doba přípravy pokrmů
Nutnost častějšího dolévání vody
Menší tepelné ztráty

Celkový objem: 8,5 l ● Počet nádob: 3 ● Příkon: 900 W ● Časovač: ano ● Displej: ne ● Materiál: plast ● Hmotnost: 2 kg

Další zajímavé produkty

Segment parních hrnců je na našem trhu zastoupen mnoha výrobci, kteří nabízejí modely v několika kvalitativních třídách. Náš test obsahuje ty nejlepší parní hrnce, které více či méně úspěšně splnily námi hodnocená kritéria. Nabízíme vám však několik alternativních produktů, jejichž koupí nic nezkazíte.

Parní hrnce Tefal suverénně patří mezi nejprestižnější a uživateli velmi vyhledávané. Model Tefal VC 502 D 10 splní nároky i těch náročnějších. Vybavený je intuitivní dotykovou obrazovkou, nabízí objem 9 litrů a tři parní nádoby. K dispozici je 8 všestranných programů a časovač. Potěší možnosť doplňovat vodu v průběhu vaření.

Vynechat nemůžeme ani model ETA Steampot 0134, který je cenově velmi zajímavou volbou. Luxusní objem až 12,25 litrů, jednoduché ovládání i poutavý design. Nepotěší chybějícími funkcemi jako je udržování teploty nebo rozmrazování.

Esperanza EKG 009 je zajímavou volbou pro ty, kterým se žádá užší a vyšší spotřebič. Díky třem samostatným nádobám možňuje připravovat několik pokrmů najednou. Ovládání je řešeno pomocí otočného regulátoru, přímo na základně je znázorněno, na jak dlouho máte časovač u jednotlivých pokrmů nastavit.

Parní hrnec Tefal VC 145130 je méně zajímavou volbou z dílny tohoto výrobce. Přesto má boční dolévání vody, jednoduché ovládání, automatický časovač, a zákazníky si také získá kvalitním nerezovým provedením. Parní nádoby se snadno myjí. Nejsou však průhledné a parní hrnec má menší objem.

Méně známá značka Clatronic v tomto segmentu konkuruje v nižší cenové třídě. Model Clatronic DG 3665 má objem 5 litrů, příkon 800 W a tři parní nádoby. Co se týká materiálu, nejde o nejvyšší kvalitu, ale je určen především pro ty, kteří na parní hrnec neplánují vyčlenit větší částku peněz z rozpočtu. Pokud vám z funkcí postačí mechanický časovač, bez problémů si vystačíte i s tímto modelem.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Nejprodávanější produkty jsou často i ty nejoblíbenější. Díky portálu Heureka.cz vám nabízíme tabulku TOP 5 nejprodávanějších parních hrnců na českém trhu. Přestože se prodejnost jednotlivých produktů často mění, seznam aktualizujeme v pravidelných intervalech, abyste měli informaci o tom, které parní hrnce jsou aktuálně nejprodávanější.

Názov Hodnotenie Detail
Silvercrest SDG 950 C35*Zobrazit produkt
Russell Hobbs 192705*Zobrazit produkt
Tefal VC1401315*Zobrazit produkt
Silvercrest SDG 950 D45*Zobrazit produkt
Tefal VC 502 D 105*Zobrazit produkt

Z našeho testu vám už bude zřejmé, proč jsou námi vybrané produkty objektivně nejlepší ve své třídě, ale zároveň víte i o jejich slabých stránkách. Rozdíly jsou v jejich vybavenosti, technických parametrech, efektivitě přípravy či designu. Nyní vám nabízíme průvodce výběrem, který vám pomůže zorientovat se, a objasní vám vše podstatné. Kterých parametrů je třeba si všímat a která kritéria jsou pro správný výběr nejdůležitější?

Jak vybrat nejlepší parní hrnec?

 • Objem parního hrnce, rozměry a počet nádob
 • Příkon a výkon parního hrnce
 • Funkce a příslušenství
 • Obsluha a ovládání parního hrnce
 • Použité materiály
 • Bezpečnostní prvky
 • Cena a renomované značky

Parní hrnec musí mít dostatečný objem

Právě objem parního hrnce sehrává při výběru u zákazníka důležitou úlohu. I menší, kompaktnější parní hrnce nějaké to místo z kuchyňské linky ukrojí, ale poté záleží na tom, jak kompaktní samotné zařízení je. Pokud jde o objem parního hrnce, uvádí se v litrech. Jde tedy o součet objemu jednotlivých nádob, které celkově určují, kolik porcí dokážete v parním hrnci připravit.

Nejmenší hrnce mají objem od 3 do 4 litrů. V zásadě jde o modely pro jednu osobu. Pokud chcete připravovat jídlo na páře pro dva až tři lidi, objem 5 až 8 litrů bude určitě stačit. Pro čtyřčlennou rodinu bude ideální alternativa od 9 až po 15 litrů.

Rozměry parního hrnce

Samozřejmě, s objemem to netřeba přehánět, protože s většími rozměry roste i hmotnost a parní hrnec logicky zabere více místa. Hmotnost parních hrnců se pohybuje v rozmezí od 2 do 6 kg. Roli hraje i tvar zařízení – kruhový, elipsovitý nebo hranatý. V tomto směru dokáže někdy ovlivnit osobní vkus zákazníka.

Je trojdílný parní hrnec dostatečně velký?

I parní hrnce s menším objemem mohou disponovat několika nádobami, a nemusí jít nutně o jednu velkou. Počet nádob se obvykle pohybuje od 2 do 5. Nádoby jsou nejčastěji odděleny perforovanými – dírkovanými mřížkami/sítky z plastu nebo nerezové oceli, aby bylo páře umožněno pronikat po celém objemu hrnce. Existují však i parní hrnce s pouze jednou nádobou.

Vaření v parním hrnci – příkon a výkon

Princip fungování parního hrnce je založen na produkování horké páry. Jde o elektrický spotřebič, který obsahuje výhřevné topné těleso. Právě to má určitý příkon. Podobně, jako u rychlovarné konvice.

Nádoby parního hrnce

Do zásobníku vody se nalije určité množství vody, topné těleso po spuštění ohřívá vodu a produkuje horkou páru, která je následně distribuována po objemu parního hrnce a umožňuje tepelně upravovat potraviny – pařením. Díky tomuto procesu jsou zachovány všechny vzácné živiny v potravinách – bílkoviny, vitamíny, minerály či aminokyseliny. Pára dosahuje teploty 100 až 150 ° C.

Samotná zařízení disponují určitým příkonem, který do jisté míry definuje to, za jaký čas dokáže parní hrnec začít produkovat horkou páru. Nejmenší parní hrnce disponují nízkým příkonem okolo 300 W. Jejich kapacita je však přizpůsobena takovému výkonu. Doporučujeme vám sáhnout po modelech s příkonem 800 až 1 200 W, jejichž energetická náročnost je přímo úměrná jejich výkonu. Optimální poměr příkonu a výkonu se postará o to, že se ani při dlouhodobém používání nezhrozíte účtu za elektřinu.

Funkce a příslušenství

Praktické funkce a předvolené programy dokáží používání parního hrnce opravdu zpříjemnit. Zároveň jsou mnohé funkce velmi efektivní a užitečné při běžném používání. Netřeba však z parního hrnce dělat ultrainteligentní SMART zařízení. S kterými funkcemi si vystačíte? Které příslušenství využijete?

 • Přednastavené – automatické programy – v případě kvalitnějších a dražších modelů máte k dispozici specifické programy, které umožňují stisknutím jednoho tlačítka spustit cyklus přípravy konkrétního pokrmu, např. ryby, maso, zeleniny, rýže či pečení.
 • Keep Warm – speciální režim, který po dokončení dokáže udržet stálé teplo po určitou dobu 20 až 90 minut.
 • Automatický časovač – dnes ním disponuje většina modelů, dokonce i těch nejlevnějších. Nejčastěji jde o mechanický časovač, ale v nabídce jsou i zařízení s digitálním časovačem. Automatický časovač po skončení časového intervalu parní hrnec automaticky vypne. Pro někoho může být podstatný maximální časový interval, ten se pohybuje v rozmezí od 60 až do 90 minut.
 • Rozmrazování – funkce je určena na pozvolné nebo rychlé rozmrazování zmražených potravin dávkováním páry.
 • Odložený start – vy sami si určíte čas, kdy se spustí příprava pokrmu.
 • Displej – digitální nebo LCD, každopádně dokáže ovládání v mnohém usnadnit, a zároveň vás informuje o zbývajícím čase přípravy.
 • Ukazatel množství vody – nejčastěji jde o klasickou rysku, která vás informuje o tom, kde se hladina vody nachází. Modernější zařízení s displejem někdy indikují, kdy je nutné vodu doplnit.
 • Vitamin+ – je speciální program, který se používá pro přípravu pokrmů na styl RAW, tedy způsobem, aby se zachoval co největší obsah vitamínů a minerálů v potravě.
 • Flavour Booster – jde o funkci, která umožňuje během přípravy přidat do oddělené nádoby bylinky či koření, aby potravina nasákla aroma z použitých koření.
 • Duální zóna – jde o zajímavou, ale praktickou funkci, která umožňuje připravovat dva pokrmy samostatně s autonomním nastavením času, a aniž by nasákly aroma toho druhého. Nádoby je možné oddělit přepážkou a zajistit tak dvě samostatné zóny. Touto funkcí je například vybaven parní hrnec ETA Calderon II 1134 90010.
 • Příslušenství – chybět by určitě neměla nádoba na rýži či polévku, rovněž je praktický držák na přípravu vajec, pokud není zabudovaný v mřížce. Někteří výrobci dodávají i speciální formu na muffiny.

Příprava zeleniny v parním hrnci

Obsluha a ovládání parního hrnce

Parní hrnec není extrémně komplikované zařízení a každý je schopen naučit se ovládat ho. Rovněž je však podstatné umět parní hrnec obsluhovat. S tím souvisí například i zásobník na vodu, do kterého se voda nalévá, aby zařízení bylo schopno produkovat páru. Důležité je z hlediska obsluhy umístění zásobníku. Pokud je integrovaný, nachází se ve spodní části parního hrnce a pro jeho naplnění je nutné demontovat nádobu/nádoby.

Výhodnější je, pokud je zásobník externí a vodu můžete dolévat z boční strany, aniž byste museli cokoli demontovat. Vodu tímto způsobem můžete dolévat během chodu. Každý model spotřebovává vodu rozdílnou rychlostí. Velmi dobře s ní hospodaří podle zkušeností zákazníků např. parní hrnec Russell Hobbs 19270.

O stavu vody vás může informovat jednoduchá ryska (indikátor), která vám napoví, kde se nachází hladina vody. Případně vás upozorní akustický signál. Podstatná je i kondenzační miska, která zachycuje zkondenzovanou páru. Důležité je její pravidelné čištění a vyprazdňování, aby nedocházelo k tvorbě vodního kamene. Výhodou je, pokud lze její rozebíratelné části lze mýt v myčce nádobí.

Ovládání je v převážné většině manuální za pomoci tlačítek a otočných regulátorů. Nápomocným může být při ovládání právě digitální nebo LCD displej. Kvalitním a přehledným displejem je vybavený parní hrnec ETA Calderon II 1134 90010.

Nerezový parní hrnec nebo plast?

Do velké míry mohou určovat životnost samotného kuchyňského spotřebiče. Nejvíce používaným materiálem je plast, ale i ten může být více nebo méně odolný. U levnějších modelů se určitě setkáte s díly, které jsou vyrobené z křehčího plastu a jejich životnost nemusí být právě nejdelší. Podstatné je, aby byly kvalitní nádoby a také mřížky, protože s nimi manipulujete nejčastěji. Pokud jsou z plastu, není chybou, že jsou ohebné. Právě naopak, dobrá flexibilita je pozitivní vlastností.

Test parních hrnců

Samotná konstrukce, nejčastěji základna, může být vyrobena i z nerezové oceli. Takový design působí velmi moderně a zároveň zvyšuje odolnost zařízení. Zapomínat netřeba ani na materiály, ze kterých je vyrobeno příslušenství. Například miska na rýži nebo držák na vajíčka, či samotné víko nádoby. Pokud jsou parní nádoby vyrobeny ze silnostěnného plastu, umožňují teplo lépe izolovat a snižují tepelné ztráty. Nemluvě o nerezových nádobách, které však pro změnu nejsou transparentní.

Bezpečnostní prvky

Bezpečnost je v případě zařízení, které produkuje horkou páru, velmi důležitá. Teplota páry dosahuje od 100 až po 150 ° C a rozhodně je třeba při zacházení dávat pozor. Nejlepší parní hrnce disponují řadou bezpečnostních prvků, které se starají o bezpečný chod.

 • Tepelná pojistka – je dnes základem každého elektrospotřebiče, který produkuje určité teplo. Stará se o to, aby se zařízení v případě zahřátí nad provozní teplotu automaticky vypnulo.
 • Protiskluzové nožičky – platforma, na které obvykle parní hrnec stojí, by měla být bezpodmínečně protiskluzová. Buď by měla obsahovat přísavky, nebo pogumované části.
 • Automatické vypnutí – tuto roli převážně plní časovač nebo výchozí program, který cyklus tepelné úpravy po uplynutí času automaticky vypne.
 • Indikátor stavu nedostatku vody – za bezpečnostní prvek lze v tomto směru považovat samotnou rysku (ukazatel hladiny vody), to však především u modelů, které nedisponují akustickou signalizací pro nedostatek vody v zásobníku. Aby se zařízení nezačalo přehřívat, indikátor vás na nedostatek vody upozorní a tu je následně třeba dolít, protože jinak se cyklus automaticky vypne.
 • Indikátor odvápňování – doména dražších modelů, tento indikátor detekuje stav hromadění vodního kamene v zásobníku vody v okamžiku, kdy je nutné zařízení vyčistit.
 • Tepelná ochrana – ačkoliv během chodu s parním hrncem nemanipulujete často, je výhodou, pokud jsou rukojeti odolné vůči zahřívání. Podobně jako držadlo poklice či samotný ovládací panel.

Cena parních hrnců

Parní hrnec ani náhodou nemusí být elektrickým kuchyňským spotřebičem, který by váš rozpočet zruinoval. Vždyť levné parní hrnce koupíte už od 600 do 1 000 Kč. To však neznamená, že v tomto případě nelze natrefit na solidní poměr mezi cenou a kvalitou. Příkladem je parní hrnec Tefal Convenient Plastic VC140131 nebo jeho konkurent Gallet Pantin CUV 962. Vzdát se však musíte více praktických funkcí či většího objemu.

Pokud se posuneme do vyššího cenového pásma od 1 000 do 2 000 Kč, natrefíte už na solidní množství modelů, které vystačí i čtyřčlenné rodině, a chybět nemusí ani některé praktické funkce.

Od 2 000 do 3 000 Kč už většina zákazníků najde množství modelů, které nabízejí praktické funkce a dostatečný objem pro přípravu většího množství potravin. Základem je, aby disponovaly adekvátním výkonem a nějakými automatickými programy. Komfort v této cenové kategorii, avšak s vyšší spotřebou el. energie přináší i ETA Calderon II 1134 90010.

Parní hrnce Tefal, ETA a Klarstein nezklamou

A která značka parního hrnce je nejlepší? V prodejnosti a spokojenosti zákazníků se nejlépe ukazují parní hrnce Tefal, ale nezaostává ani ETA nebo Philips. Za zmínku určitě stojí konkurenční značky, ale s menším množstvím modelů v segmentu, Russell Hobbs či Klarstein. Méně renomované značky, ale s kvalitními modely jsou britský Morphy Richards, ale i výrobce kuchyňských spotřebičů Gallet.

Otázky a odpovědi – FAQ

Obraťte se na nás s vašimi dotazy ohledně testování a výběru parních hrnců. Tuto sekci pravidelně aktualizujeme a doplňujeme o mnohé zajímavé poznatky a zjištění. Odpověďmi na často kladené otázky vám pomáháme lépe se orientovat v segmentu parních hrnců.

Ano, v případě rozebíratelných částí, které výrobce na základě doporučení umožňuje mýt v myčce nádobí. Pokud výrobce tuto vlastnost neuvádí, doporučuje se ruční mytí. Všeobecně však je lepší, pokud nádoby či další příslušenství budete mýt ručně. Prodlužuje se tím tak životnost samotných materiálů. Některé materiály se myjí snadněji, jiné hůře. Podstatná je pravidelná údržba po každém použití.

Existují na to speciální čisticí prostředky, které vodní kámen rozpustí a odstraní. Nejjednodušší způsob však je, že do zásobníku na vodu nalijete alespoň 3 šálky octa a šálek vody. Spustíte cyklus paření naprázdno a necháte ocet, aby rozpustil vodní kámen. Následně vodu ze zásobníku i kondenzační misky vylijete.

Kromě toho, že někteří výrobci dodávají ke svým zařízením knihu receptů a nabízejí návod či dokonce automatické režimy pro přípravu konkrétních druhů potravin, nezaškodí znát důležitý fakt. Ve spodní nádobě, pokud je jich více, je vždy dávkovaná pára s nejvyšší teplotou a s největší intenzitou. Proto potraviny, které chcete, aby se připravily v páře nejrychleji, umisťujte do spodní části parního hrnce.

Ano, můžete, pokud váš parní hrnec disponuje externím zásobníkem na vodu. Vodu tehdy můžete dolévat, aniž byste museli jakékoliv části zařízení demontovat nebo zastavovat cyklus přípravy. Pokud je zásobník integrovaný, nezbývá vám nic jiného než cyklus zastavit, nádoby demontovat a vodu dolít.

V segmentu parních hrnců existuje více specializovaných modelů parních hrnců, ale knedlík či kynuté knedlíky zvládne připravit kterýkoli parní hrnec.

Takové parní hrnce slouží k přípravě stravy pro malé děti. Parní hrnce tohoto druhu se také nazývají parní mixéry. Jedna část parního hrnce slouží k přípravě potravin v páře a druhá část slouží k mixování pokrmů. Případně může jít o jednu spojenou nádobu. Mají menší objem a výkon. Slouží například k přípravě dětské výživy či pyré. Do této kategorie patří například Philips Avent 2v1 SCF870/22.

Ve své podstatě se nemusíte nijak omezovat. Pokud vám to parní hrnec kapacitou umožní, v páře lze připravovat všechny možné druhy potravin od zeleniny, ovoce, ryb, masa nebo můžete péct muffiny či napařovat knedlíky nebo kynuté knedlíky. V páře také můžete připravovat vajíčka. Zároveň je příprava enormně zdravá a šetrná.

Klarstein Steam Spa

Specifická, ale kvalitní dvoupatrová konstrukce – vybavený je časovačem a transparentním zásobníkem na vodu.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Model Klarstein Steam Spa se do našeho výběru dostal hlavně z důvodu, že tato značka patří u zákazníků mezi nejoblíbenější a prezentuje se vysokou kvalitou. V kategorii parních hrnců přináší vskutku unikátní design. Každopádně, nabízí dvě velké parní nádoby s rozměry 24 x 24 cm. Výrobce celkový objem neudává. Co se týká výkonu, elektrický příkon 1 500 W zabezpečuje rychlý ohřev, a tedy rychlou přípravu pokrmů, ale při pravidelném používání je třeba počítat s vyšší spotřebou.

Programů a funkcí se mnoho nedočkáte. Přestože působí parní hrnec Klarstein futuristicky, kromě manuálního časovače s automatickým vypnutím nenabídne nic speciálního. Potěší dobře viditelný zásobník na vodu a v zásadě i jednoduchá obsluha zařízení. Konstrukce je kompaktní díky systému skládání, a tak dokáže ušetřit v kuchyni hodně místa. K zařízení není dodávané příslušenství. Všeobecně ztrácí na konkurenci ve funkcionalitě a z pohledu peněženky jde o nepoměr mezi cenou a kvalitou. V podobné cenové hladině se nachází parní hrnec ETA Calderon II 1134 90010, ale s mnohem inovativnějšími funkcemi.

Pozitíva

Kompaktní složitelná konstrukce
Praktický zásobník na vodu
Kvalitní materiály

Negatíva

Nepoměr ceny a kvality
Vyšší spotřeba el. energie
Nemá předvolené režimy

Celkový objem: - l ● Počet nádob: 2 ● Příkon: 1 500 W ● Časovač: ano ● Displej: ne ● Materiál: plast ● Hmotnost: 5 kg

Tefal VC 3008

Model s celkovým objemem nádob 10 litrů, 6 předvolenými programy, digitálním displejem a bohatým příslušenstvím.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Z našeho testu vzešel vítěz, kterým se stal parní hrnec Tefal VC 300831 Steam N'Light. Hlavními důvody, proč obstál v silné konkurenci, nejlepší jsou, přirozeně, jeho kvality. Z hlediska hodnocených parametrů nabízí ideální objem 10 litrů a tři plastové nádoby. Díky těmto rozměrům připravíte pohodlně pokrm pro čtyřčlennou rodinu. Příkon 900 W značí solidní výkon a rychlým ohřevem se postará o přípravu jídla na páře v adekvátním časovém intervalu. Při pravidelném používání navíc parní hrnec Tefal nezatíží rozpočet vysokou spotřebou elektrické energie.

Po stránce materiálů je na tom Tefal VC 300831 velmi dobře. Plast působí kvalitně a odolně. Konstrukce je kompaktní, složitelná a v kuchyni nezabere moc místa. Menším mínusem jsou trochu křehčí plastové mřížky, které oddělují nádoby. Ovládání je jednoduché díky šesti předvoleným programům s barevným odlišením pro přípravu surovin v páře – ryby, zelenina (krátký interval), zelenina (dlouhý interval), maso, rýže/vejce, dezert (pečení). Nechybí funkce rozmrazování, udržování teploty nebo časovač.

Dolévání vody je možné z boční strany i během chodu zařízení, není třeba tedy spotřebič rozebírat. Chybí však indikátor hladiny vody, zákazníci však avizují, že voda vydrží v průměru více než 45 minut. Nechybí miska na sbírání kondenzované páry. Zákazníky si získá Tefal také bohatým příslušenstvím (forma na muffiny, miska na vaření rýže) a kuchařkou s 10 recepty.

Pozitíva

6 předvolených programů
Dostatečný objem nádob
Miska na rýži a forma na muffiny

Negatíva

Méně odolná plastová sítka
Chybí indikátor hladiny vody

Celkový objem: 10 l ● Počet nádob: 3 ● Příkon: 900 W ● Časovač: ano ● Displej: digitální ● Materiál: plast ● Hmotnost: 3,4 kg

Ďalšie články z kategórie Malé spotřebiče

Vaše hodnocení:
(90.6%)