Elektrické skateboardy/longboardy

Nejlepší elektrické skateboardy/longboardy 2024 + recenze

Pokud je řeč o elektromobilitě, každý si zpravidla vybaví elektrická auta, elektrokola nebo elektrické koloběžky. Existují však i jiné dopravní prostředky, kterým elektromotor a baterie dokážou zvýšit přidanou hodnotu. Do této kategorie patří také elektroboardy, resp. elektrický longboard či skateboard. Jízda na těchto zařízeních je určena spíše pro mladší lidi, ale rozhodně nejde o pravidlo. Dnes už ani tuto inovaci nemůžeme vnímat jako novinku, ačkoli u nás je tento trend ještě poměrně v pozadí. TestMagazín se blíže podíval na to, jaká je situace na českém trhu, jaké modely jsou v nabídce, jaký je jejich dojezd, výkon atd. Vybrali jsme také konkrétní modely, velmi dobrý dojem na nás udělal elektrický longboard Exway X1 s dojezdem kolem 35 km a maximální rychlostí až 40 km/h. Takováto zařízení poslouží k přepravě i zábavě. Abyste měli podle čeho vybírat, zpracovali jsme stručný návod, jak vybrat elektrický skateboard nebo longboard.

Publikované: 01.01.2025
Aktualizované: 03.04.2024

Jaký elektrický longboard/skateboard koupit?

V prvním bodě výběru je namístě úvaha o tom, zda preferujete longboard, nebo skateboard. Jaký je rozdíl? Již ze samotného názvu lze usoudit, že u longboardu budeme mluvit o delší konstrukci, masivnějším podvozku a větších kolečkách. Longboard je zároveň vhodnější na komfortnější, delší jízdy i po nerovném povrchu. Jízda na něm je stabilnější i při sjezdech. Je však těžší. U skateboardu jde o obratnost, vhodnější je na rovnější terén, má menší a tvrdší kolečka. Je menší a lehčí. Toto je jen základní rozdíl, který vám pomůže je rozlišit. Pokud se nechcete zabývat dalšími aspekty výběru, nabízíme vám hned na úvod svůj výběr. Produkty jsou označeny štítkem a přečíst si můžete také krátkou charakteristiku. Možná si vyberete právě z těchto modelů. Kompletní recenze naleznete níže.

Názov Hodnotenie Detail
Exway X1   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Eljet Double Power   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Eljet Single Power   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Exway X1

Exway X1

Dojezd 25 km, max. rychlost 40 km/h, výkon motoru 1 500 W, nosnost 100 km.

Zobrazit více info

Výkonný elektrický longboard s řemenovým pohonem Riot. Elektromotor disponuje výkonem 1 500 W. Výhodou je pohon vyměnitelný za nábojový. Maximální rychlost v režimu Turbo je až 40 km/h. Spotřebitelé chválí i dojezd až 25 km. Velmi účinné je regenerativní brzdění. Vyzdvihnout musíme kvalitní konstrukci, odolné trucky i kolečka. Jízda je komfortní a díky výkonu není překážkou ani stoupání.

Cenový trhák
Eljet Double Power

Eljet Double Power

Dojezd 15 km, max. rychlost 20 km/h, výkon motoru 2 × 250 W, kapacita akumulátoru 4 400 mAh, nosnost 120 km.

Zobrazit více info

Tento skateboard s elektrickým pohonem doporučujeme především začátečníkům. Zaujme zejména nízkou cenou. Dojezd díky 4 000mAh baterii činí až 15 km. Je vybaven dvěma elektromotory o celkovém výkonu 500 W. Dosahuje maximální rychlosti 20 km/h. Kvalita zpracování není na nejvyšší úrovni, což se týká i horší stability během jízdy a upevnění trucků. Pro méně náročné spotřebitele však může jít i z hlediska ceny o vhodnou volbu.

Náš TIP
Eljet Single Drive

Eljet Single Drive

Dojezd 25 km, max. rychlost 25 km/h, výkon motoru 900 W, kapacita akumulátoru 8 800 mAh, nosnost 100 km.

Zobrazit více info

Do našeho výběru se dostal výkonný elektroboard Eljet Single Drive s pohonem jedné nápravy. Zaujme vcelku solidními parametry a z hlediska poměru ceny a výkonu rozhodně dokáže zaujmout. Potěší také kvalitním zpracováním platformy, deska je tvořena vrstvami bambusu. Díky kapacitě akumulátoru je slušný i dojezd.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Elektroboardy jsou velmi specifickým druhem techniky. Každý spotřebitel si toto zařízení může kupovat za jiným účelem a logicky se může rozhodovat právě pro elektrický longboard nebo skateboard. V praxi je důležité, co od jízdy očekává. Při posuzování nejdůležitějších parametrů jsme však brali v úvahu základní rozměr a princip těchto zařízení, a tím je přepravit spotřebitele z bodu A do bodu B rychle a bezpečně, ideálně co nejdál. V úvahu jsme brali parametry, které jsou nejdůležitější.

Před nákupem spotřebitele nejvíce zajímají dva klíčové parametry. Tím prvním je výkon, tedy to, jakou rychlostí se dokážou za pomoci longboardu nebo skateboardu přepravovat. Platí pravidlo, že elektrické longboardy jsou rychlejší. Současně je velmi důležitý dojezd. Ten se odvíjí od kapacity akumulátoru. Ta se může u jednotlivých modelů lišit. Pro uživatele, kteří vnímají elektroboard jako dopravní prostředek, je důležité také pohodlí a jízdní vlastnosti. Ty ovlivňují ovladatelnost. Někoho při rozhodování zajímají rozměry zařízení či hmotnost z hlediska kompaktnosti a jednoduchosti transportu. Kvalitu materiálů či přídavné funkce rovněž můžeme považovat za důležité kvalitativní parametry.

Výkon a maximální rychlost
Kapacita baterie – dojezd
Komfortnost jízdy a ovládání
Tvar prkna a rozměry
Kvalita materiálů a součástek
Funkce

Po průzkumu našeho trhu jsme zjistili, že nabídka produktů v tomto segmentu není až tak rozsáhlá. Nové modely samozřejmě přibývají, ale renomovaných značek v této kategorii stále není tolik, jako je tomu například v případě elektrických koloběžek, které jsou u nás rozšířenější. K průzkumu trhu nám nejlépe posloužil portál Heureka. Navštívili jsme také stránky ověřených prodejců a vybrali nejlepší elektroboardy, které najdete i v našich recenzích.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze elektrických longboardů/skateboardů

Recenze v naší režii jsou maximálně objektivní a vycházejí z dostupných informací o vybraných produktech. Jsou nezaujaté a nezávislé, protože zvolené produkty se v našem výběru nachází díky detailně vypracované metodice testování. Výběr produktů není účelový. Cílem je spotřebiteli poskytnout co nejreálnější obraz o tom, jakými kvalitami elektrický longboard či skateboard disponuje, a to včetně slabých stránek. Věříme, že vám naše recenze a praktická zjištění budou při nákupu nápomocné.

Víťaz testu

Exway X1

Dojezd 25 km, max. rychlost 40 km/h, výkon motoru 1 500 W, nosnost 100 km.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Model disponuje výkonným elektromotorem a chytrou baterií. Tyto komponenty jsou základem pro štědrý dojezd. Sympatickou vlastností je možnost výměny pohonu z Riot na Hub, kdy je poháněn náboj kola. Elektrický longboard Exway velmi dobře tlumí nárazy a zárukou životnosti je i zvýšený stupeň odolnosti IP55.

Spotřebitele bude v první řadě zajímat elektromotor a jeho výkon. Tabulková hodnota hovoří o 1 500W (2x 750 W) elektromotoru s regulovatelnými otáčkami. V případě tohoto modelu je použit pohon Hub. Motor pohání řemeny a ty následně dodávají kolům potřebný výkon. Motor se velmi dobře chová, vyznačuje se vyšším točivým momentem, tím pádem je pohyb i při rozběhu velmi plynulý. Výrobce navíc uvádí, že zvládne jízdu i ve 30% stoupání. To, co spotřebitele potěší, je určitě maximální rychlost až 40 km/h v režimu Turbo. Pokud vážíte více než 90 kg, počítejte s nižší rychlostí.

Dojezd se pohybuje v rozmezí 20 až 30 km. Zvolit si můžete ze tří jízdních režimů, přičemž díky nim dokážete ušetřit spoustu energie. Při jízdě z kopce zase funguje proces rekuperace, kterým dokážete výdrž (a tudíž i dojezd) výrazněji prodloužit. Chytrý akumulátor disponuje 24 senzory, které monitorují články baterie, a tímto způsobem dokáže optimálně distribuovat energii. Akumulátor je navíc jednoduše vyměnitelný a spolu s konstrukcí disponuje voděodolností – IP55. Rychlonabíječkou jej plně nabijete za zhruba 1,5 hodiny, klasickou nabíječkou za přibližně 4 hodiny.

Opomenout nemůžeme mobilní aplikaci Exway, ke které získáte přístup. V aplikaci si můžete nastavovat míru akcelerace nebo efektivitu rekuperace – účinnost brzdění. Samozřejmostí je také přepínání režimů nebo aktivování omezovače rychlosti. Rovněž si můžete nastavit velikost koleček, která jsou vyměnitelná, čímž se postaráte o to, že budete mít přesná data týkající se rychlosti či dojezdu. Sledovat můžete také teplotu akumulátoru a celkově je rozhraní aplikace velmi „user friendly“. Základní ovládání probíhá za pomoci dodávaného bezdrátového ovladače, který je do ruky poněkud větší, ale současně velmi intuitivní.

Spotřebitelé si pochvalují komfort jízdy. Model využívá 86mm kola s tvrdostí 76A. Deska má parabolický výřez, má skvělou stabilitu. Je pokryta tlumicím a zdrsněným povrchem. Ze spodní strany bambusovo-laminátové desky se nachází polyuretanová vrstva, která má tlumící účinek. Deska je tvrdá, ale současně ohebná. Spotřebitelé pozitivně hodnotili také ovladatelnost longboardu. Použity jsou unikátní trucky Trist vyrobené z tepelně upravené slitiny. Trucky se vyznačují vysokou pevností a ideálním ohybem. Nápravy jsou ocelové, pouzdra jsou kompatibilní se spoustou koleček.

Spotřebitelé nejvíce bazírují na výkonu a vysoké rychlosti, kterou dokážou jet. Zároveň však nelze opomenout ani kvalitní tlumení a celkový komfort jízdy. To je rovněž zásluhou velmi chytrého ovládání. Dojezd spotřebitelům také vyhovuje, dobře vnímají i účinnost rekuperace.

Možnost přeměny pohonu z Hub na Riot je také velmi vítaná. Pokud byste však chtěli elektrický longboard přímo s pohonem Hub, výrobce disponuje také verzí Exway X1 Flex Hub, která je dokonce o pár stovek korun dražší. Řemenový pohon funguje velmi dobře, je propracovaný, tichý a má perfektní, plynulý záběr. V recenzích spotřebitelé vyzdvihovali ovladatelnost a také schopnost zdolávat i náročnější stoupání. Potěší zvýšenou mechanickou odolností a voděodolností IP55.

Pozitíva

Dojezd a výkon motoru
Účinná rekuperace a flexibilní pohon
Perfektní ovládání

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Typ: elektrický longboard ● Dojezd: 25 km ● Max. rychlost: 40 km/h ● Výkon motoru: 1 500 W ● Kapacita akumulátoru: - ● Nosnost: 100 kg ● Hmotnost: 7,7 kg ● Dálkový ovladač: ano

Cenový trhák

Eljet Double Power

Dojezd 15 km, max. rychlost 20 km/h, výkon motoru 2 × 250 W, kapacita akumulátoru 4 400 mAh, nosnost 120 km.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Na našem trhu se jedná o jeden z cenově nejdostupnějších elektrických skateboardů. Vhodný je především pro ty, kteří se snaží ušetřit. Model Eljet Double Power je určený primárně na zábavu a k transportu po rovině – chodnících. Disponuje dvěma bezuhlíkovými elektromotory. Chod je výrazněji hlučnější. Kvalita materiálů a zpracování je přímo úměrná ceně.

Nízká cena se na počátku jeví jako velké lákadlo, ale v případě elektrického skateboardu Eljet Double Power vás čeká několik kompromisů. O pohon zařízení se starají dva stejnosměrné elektromotory s celkovým příkonem 500 W. Maximální rychlost skateboardu je 20 km/h. Setkat se můžete s verzí, která disponuje dvěma nebo třemi rychlostními stupni. Při brzdění není k dispozici režim rekuperace, akumulátor se tak při jízdě z kopce nebo při brzdění nedobíjí. Brzdění je elektromagnetické.

Výdrž baterie s kapacitou 4 400 mAh je přibližně 10 až 15 km. Záleží na hmotnosti jezdce, celkově je však dojezd vzhledem k ceně pozitivem. Nosnost je 120 kg. Do terénu vhodný určitě není, současně ani stoupání není pro tento skateboard optimální a je docela pravděpodobné, že skateboardu budete muset pomáhat. I výrobce avizuje maximální sklon 10°. Komfort při jízdě je poměrně nízký, což je důsledkem levnějších materiálů a celkového zpracování konstrukce.

Základní deska je vyrobena z pěti vrstev dřeva. Výrobce neuvádí, o jaký druh dřeva se jedná. Horní vrstva má protiskluzovou úpravu. Hůře je na tom však podvozek. Stabilita je velmi slabou stránkou, následně i ovladatelnost je na velmi průměrné úrovni. Upevnění trucků je velmi nekvalitní, při jízdě po nerovném terénu lze slyšet nedostatečně usazené šrouby. Jsou slyšet ložiska koleček, která jsou z polyuretanu a mají velmi tvrdý charakter.

I samotní spotřebitelé si stěžovali na reakce ovladače, který místy nereaguje na rychlost nebo reaguje velmi pomalu. Ovladač má dobíjecí 450mAh baterii. Součástí balení je kromě ovladače také poměrně obecný manuál a nabíječka.

Pro více zákazníků byl elektrický skateboard Eljet Double Power zklamáním. Přestože je nízká cena dobrou motivací, praxe ukázala, že životnost jednotlivých dílů není příliš optimistická. Kvalita zpracování je na nízké úrovni, důkazem toho jsou velmi rychle hlučná ložiska, přehřívající se elektromotory nebo špatné upevnění trucků, což má za následek nepřesné ovládání a horší komfort během jízdy. Obecně však potěší dojezd a i maximální rychlost je pro běžné přesouvání dostatečná.

Skateboard tohoto druhu je vhodný do ideálních podmínek, kdy se vyhnete nerovnostem i vlhkosti. Akumulátor není voděodolný. Zákazníci chválili právě zmíněný dojezd i maximální rychlost 20 km/h. Po krátké době však začaly jednotlivé díly selhávat, což pro výrobce není nejlepší vizitkou. V daném segmentu však stále jde o jeden z cenově dostupných modelů a začátečníkům může napovědět, zda je pro ně právě toto „přesouvadlo“ vhodné.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Poměr ceny a výkonu

Negatíva

Nekvalitní díly – zpracování desky i ložiska
Reakce ovladače
Komfort při jízdě

Typ: elektrický skateboard ● Dojezd: 15 km ● Max. rychlost: 20 km/h ● Výkon motoru: 2 × 250 W ● Kapacita akumulátoru: 4 400 mAh / 24 V ● Nosnost: 120 kg ● Hmotnost: 5 kg ● Dálkový ovladač: ano

Náš TIP

Eljet Single Drive

Dojezd 25 km, max. rychlost 25 km/h, výkon motoru 900 W, kapacita akumulátoru 8 800 mAh, nosnost 100 km.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Ne každé kritérium musí tento model splňovat, ale pokud jde o běžného uživatele, dojezd 25 km a maximální rychlost 25 km/h jsou více než dostačující hodnoty. Poháněna je jedna náprava, a to bezuhlíkovým elektromotorem o výkonu 900 W. Chod je o něco hlučnější, ale díky solidním otáčkám zvládnete i mírné břehy či kopce. Longboard je určený k jízdě ve městě. Kapacita akumulátoru je 8 800 mAh, jedná se o standardní Li-Ion technologii. Doba nabíjení činí zhruba 3 hodiny. Součástí balení je také bezdrátový ovladač, kterým můžete regulovat výkon a díky LED diodám také sledovat stav baterie. Má samostatnou baterii s kapacitou 800 mAh. Elektrický longboard váží přibližně 6,8 kg. Jen samotná baterie váží 1,3 kg.

Platforma je vyrobena ze tří vrstev bambusu a dvou vrstev skleněných vláken. Deska je tak ohebná a současně velmi odolná. Nemusíte se proto bát, že by nějaký ten dopad či náraz longboard nezvládl. Kolečka jsou menší, což poněkud zhoršuje sjízdnost a také komfort při jízdě, jejich rozměr je 80 × 45 mm (tvrdost 78A). Výrobce neuvádí, z jakého materiálu jsou vyrobeny trucky, zřejmě však půjde o ocelovou slitinu. Nicméně působí poměrně masivně, což je z hlediska odolnosti určitě výhodou.

Na základě prodejnosti však můžeme hodnotit, že spotřebitele oslovil především poměr ceny a výkonu. Dojezd 25 km je v mnoha ohledech dostačující a ani rychlost 25 km/h není propadákem. Elektromotor s výkonem 900 W není žádným tahačem, ale svůj účel ve městě určitě splní. Potěšující je také bambusové provedení desky. Škoda jen, že kryt akumulátoru není odolný.

Celkový dojem však vůbec není špatný. Při hodnocení parametrů nám však chyběly některé technické údaje, které výrobce neuvádí. Týká se to i materiálů trucků. Kolečka jsou poměrně malá, což zhoršuje komfortnost jízdy a jsou více cítit příčné nerovnosti. Alternativu tohoto modelu představuje mnohem výkonnější model. Elektrický longboard Eljet Double Drive disponuje dvěma elektromotory 2 × 900 W, tím pádem je k dispozici celkový výkon až 1 800 W a poháněny jsou obě nápravy.

Pozitíva

Poměr ceny a výkonu
Kvalitní deska

Negatíva

Chybí některé technické parametry
Kryt akumulátoru není voděodolný

Typ: elektrický longboard ● Dojezd: 25 km ● Max. rychlost: 25 km/h ● Výkon motoru: 900 W ● Kapacita akumulátoru: 8 800 mAh ● Nosnost: 100 kg ● Hmotnost: 6,8 kg ● Dálkový ovladač: ano

Lacná kvalita

Razor X1 Cruiser

Výdrž baterie 40 min., max. rychlost 16 km/h, výkon motoru 125 W, nosnost 100 km.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

V levnějších kategoriích tohoto segmentu trhu se nachází také elektrický skateboard Razor X1 Crusier, který zaujme především nízkou cenou. Ve svém srovnávacím testu ho doporučujeme spíše mladším lidem, kteří chtějí e-skateboard využívat primárně k zábavě. Výkonu na rozdávání nemá mnoho, ale svůj účel plnit dokáže.

Razor X1 Cruiser disponuje jedním elektromotorem na zadní nápravě o výkonu 125 W. Jedná se o poměrně slabý elektromotor, ale vzhledem ke jmenovitému příkonu celkem překvapil. Výkonu však mnoho na rozdávání není. Motor se zapíná odražením jezdce. Na rovině dosáhne maximální rychlosti 16 km/h. Jakmile narazíte na kopec, rychlost klesne na nutné minimum. Otáčky motoru chybí, zároveň je hlučnější a při větší námaze a teplejším počasí se může výrazněji přehřívat. Zapomínat nelze ani na fakt, že vyšší hmotnost jezdce může elektroboardu rovněž způsobovat problémy. Maximální nosnost je 100 kg. Doporučujeme ho především teenagerům nebo začátečníkům od 9 let.

K dispozici máte jednoduchý bezdrátový ovladač, kterým můžete regulovat výkon. Disponuje spínačem on/off a následně posuvným regulátorem rychlosti. Ovladač reaguje správně a k tomuto neměli výhrady ani spotřebitelé. Výdrž baterie se pohybuje na úrovni 40 minut. Výrobce neudává dojezd. V praxi však počítejte s hodnotou kolem 10 km a méně. Mnohé záleží také na charakteristice terénu. Ukazatel stavu baterie se nachází přímo na baterie, kde jsou aktivní LED diody.

Přestože výkonem, rychlostí ani výdrží baterie elektrický skateboard Razor neohromí, mile překvapil zpracováním. Kolečka z polyuretanu jsou o něco tvrdší, celkové provedení dílů budí dobrý dojem. Samotná deska je z kanadského javoru, což je velmi dobrým předpokladem odolnosti. Deska je dlouhá 75 cm a má také protiskluzovou vrstvu. Trucky jsou slitinové, nápravy působí stabilně. Ložiska nejsou hlučná a komfortnost jízdy je v ideálních podmínkách dostačující.

V případě tohoto modelu nebylo k dispozici mnoho ověřených recenzí spotřebitelů. Na základě těch dostupných však lze konstatovat, že Razor X1 Cruiser je elektrický skateboard určený pro nenáročné jezdce, ideálně pro začátečníky nebo mladší ročníky od 9 do 15 let. Poutavá je už samotná nízká cena, která zájemce přiláká, musíte však vědět, co od elektroboardu čekáte. Výkon je nízký, proto je optimální, pokud jezdec neváží více než 80 kg, maximální nosnost je 100 kg. Dojezd činí o něco méně než 10 km. Součástí balení je také nabíječka a dálkový ovladač.

Za pozitivum určitě můžeme považovat kvalitní desku z kanadského javorového dřeva. Deska je tak velmi lehká a celková hmotnost skateboardu není ani 5 kg. I proto se dokážete se skateboardem zabavit, například při freestylové jízdě, a klidně se můžete pustit i do nějakých triků.

Pozitíva

Příznivá cena
Kompaktní rozměry
Solidní zpracování

Negatíva

Slabý výkon – nezvládne malý kopec
Přehřívání

Typ: elektrický skateboard ● Výdrž baterie: 40 min. ● Max. rychlost: 16 km/h ● Výkon motoru: 125 W ● Kapacita akumulátoru: - mAh ● Nosnost: 100 kg ● Hmotnost: 4,8 kg ● Dálkový ovladač: ano

Pre náročných

Exway Atlas 4WD

Dojezd 42 km, max. rychlost 51 km/h, výkon motoru 3 000 W, kapacita akumulátoru 518 Wh, nosnost 100 km.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Enormně výkonný a zároveň extrémně flexibilní elektrický longboard renomovaného výrobce Exway. Kromě toho, že longboard disponuje vysokým výkonem, umožňuje také přepínání pohonu mezi jednou a oběma nápravami. K dispozici je tak pohon všech čtyř kol. Deska i samotný rám jsou vysoce odolné. Spokojenost panuje také s velkým dojezdem.

O špičkový výkon se stará řemenový pohon Riot s maximálním výkonem 3 000 W. Právě ten je zárukou enormního tahu longboardu, který se vůbec neztratí ani v terénu. Důvodem je speciální pohon 4WD. Longboard se tak stává pomyslnou čtyřkolkou 4 krát 4. Výhodou však je, že za pomoci ovladače můžete dokonce přepínat mezi pohonem 2WD a 4WD. Pohon všech čtyř kol má samozřejmě vyšší spotřebu energie, proto můžete při běžném provozu využívat pohon pouze jedné nápravy. Maximální rychlost v režimu Turbo je 51 km/h. Průměrný dojezd se pohybuje na úrovni 42 km. Velký vliv na výdrž má styl jízdy i hmotnost jezdce.

Navýšení dojezdu ve velké míře pomáhá proces rekuperace. Akumulátor je snadno vyměnitelný. Doba nabíjení činí přibližně tři hodiny. Standardně velkou výhodou je také aplikace Exway. V ní můžete nastavovat míru akcelerace nebo rekuperace. K dispozici je několik jízdních režimů. V terénu je to režim Tank, na rovince režim Turbo, standardem je režim Freeride. Absolutně bezkonkurenčním parametrem je to, že elektrický longboard pohodlně zvládne stoupání až 40 %. To ho předurčuje k jízdě v náročnějším terénu, čemuž je však nutné přizpůsobit kompatibilní kolečka.

Kvalita zpracování je na velmi vysoké úrovni, důkazem čehož jsou odolné materiály. Celkově jsou konstrukce a platforma velmi precizně zpracované. Samotné pouzdro je dokonce vyrobeno z uhlíkového vlákna a perfektně odvádí teplo, aby se akumulátor nezahříval. Konstrukce má stupeň krytí IP55. Nevadí jí tudíž ani voda či déšť. Velkou výhodou je, že náboje koleček jsou kompatibilní s řadou běžně dostupných koleček. Standardně dostanete kolečka 160 × 50 mm. Nejedná se o terénní profil, ten však lze dokoupit přímo od výrobce. Dále je dostupné různé příslušenství, například blatníky nebo ochranné kryty.

Integrovány jsou držáky světel Shredlights. Předpřipravené jsou samotné konzoly, svítidla je však potřeba dokoupit. Blatníky jsou díky těmto konzolám výškově nastavitelné. Ochranný rám platformy je vyroben z letecké hliníkové slitiny. Je odolný, ale současně velmi pevný. Hmotnost longboardu je až 13 kg. Zárukou maximální stability jsou propracované trucky Trist 9,5″. Trucky jsou vylepšené speciálními ocelovými křídly. Tento inovativní prvek zlepšuje rozložení hmotnosti, vylepšuje náklony a celkově zlepšují ovladatelnost a bezpečnost během jízdy. Ocelové díly jsou tepelně zpracované, i proto jsou tak odolné proti nárazům.

Hodnocení samotného elektrického longboardu Exway Atlas 4WD je hodné jen superlativů. Enormní výkon je zárukou nejen rychlé jízdy, ale také vysokého komfortu. Perfektní devízou je schopnost zdolávat překážky i kopce. Longboard je skvěle ovladatelný, rozložení hmotnosti je vynikající a má precizně zpracované díly, od samotné vyztužené desky až po trucky a hangery. Baterie je ukryta pod krytem z uhlíkových vláken. Dojezd činí v závislosti na stylu jízdy přibližně 42 km. Elektroboard velmi efektivně doplňuje kapacitu baterie díky rekuperačnímu brzdění. Doba nabíjení se v případě úplného vybití pohybuje na úrovni 3,5 hodiny.

Bezdrátový ovladač vám umožňuje regulovat rychlost, zobrazuje stav baterie, ale současně můžete volit různé režimy jízdy. Exway Atlas 4WD umožňuje přepínat mezi pohonem jedné nápravy a všech čtyř kol. Dokonce lze využít i terénní režim Tank. Chválíme propracovanou mobilní aplikaci, kde můžete monitorovat základní parametry, ale také kontrolovat teplotu akumulátoru nebo regulovat intenzitu akcelerace či rekuperace. V případě elektrického longboardu Exway Atlas 4WD se určitě nudit nebudete. Bez problémů zvládnete i jízdu v terénu a můžete dosahovat maximální rychlosti. Přece jen však může odradit vysoká cena.

Pozitíva

Pohon 4WD
Vysoký výkon a skvělý dojezd rekuperace
Odolná deska a kvalitní díly

Negatíva

Vysoká pořizovací cena

Typ: elektrický longboard ● Dojezd: 42 km ● Max. rychlost: 51 km/h ● Výkon motoru: 3 000 W ● Kapacita akumulátoru: 518 Wh / 51 V ● Nosnost: 100 kg ● Hmotnost: 13 kg ● Dálkový ovladač: ano

Další zajímavé produkty

Pokud vás náhodou recenzované modely nepřesvědčily o svých kvalitách nebo máte pocit, že mezi nimi není to, co hledáte, máme pro vás alternativy. Ty se do našeho širšího výběru dostaly během průzkumu trhu. Některé zaujaly výkonem, jiné výdrží baterie nebo jinými parametry. K těmto vybraným elektrickým skateboardům a longboardům jsme připravili také krátké charakteristiky, které popisují základní parametry a vlastnosti, abyste měli k dispozici důležité informace. A které elektroboardy se do našeho širšího výběru dostaly?

Worker Smuthrider patří k cenově dostupným longboardům s výkonem elektromotoru 180 W. Je určený spíše pro začátečníky. Maximální rychlost je 20 km/h. K dispozici máte dva výkonnostní stupně a také dálkový ovladač, který je napájen klasickými AAA bateriemi. Maximální dojezd na jedno nabití je 12 km. Náprava je poháněna elektromotorem s pohonem Hub – motor je přímo v náboji kola.

S výkonem elektromotoru 300 W patří elektrický longboard Eljet Alpha k méně výkonným modelům. Dosahuje rychlosti 15 km/h a dojezd má hodnotu 15 km. Longboardu nevadí ani jízda v dešti a disponuje nosností do 100 kg. Pomocí dálkového ovladače můžete regulovat míru rekuperace nebo akcelerace.

Velmi zajímavou volbou pro ty, kteří požadují dostatečný výkon a solidní dojezd, může být elektrický longboard Exway X1 Max Hub. Prezentuje se dojezdem až 30 km, přitom maximální rychlost může dosahovat až 45 km/h. Dojezdu výrazně napomáhá i proces rekuperace. Nechybí mobilní aplikace za účelem sledování různých parametrů či nastavení akcelerace nebo míry brzdného účinku. Ovladatelnost je skvělá a kvalitní zpracování je zárukou odolnosti. O pohon se stará systém Hub – motory jsou přímo v nábojích kola. Baterie je integrována přímo v prkně.

Jste-li milovníky tohoto druhu jízdy, pak vám vyšší investice vadit nebude. Exway Atlas 2WD je ztělesněním zážitku z jízdy. Řemenový pohon má perfektní spektrum otáček. Díky vysokému výkonu elektromotoru 2 000 W se nemusíte bát stoupání ani terénu. Softwarově dokážete přepínat mezi pohonem jedné nebo obou náprav. Maximální rychlost je až 48 km/h a dojezd se díky rekuperačnímu brzdění dokáže dostat na hodnotu 30 km. Platforma i baterie disponují stupněm krytí IP55 a opomenout nesmíme ani náhradní řemeny v balení.

Tak trochu unikátním kouskem v našem širším výběru je Elwing Powerkit Nimbus. Dosahuje rychlosti maximálně 32 km/h. Vybaven je elektromotorem s výkonem 250 W. Na jedno nabití zvládne baterie přibližně 15 km. Výhodou je vcelku pohotové a jednoduché ovládání. Je vhodný pro začátečníky.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Prodejnost se v tomto segmentu velmi rychle mění. Může za to i dostupnost jednotlivých modelů, které se rychle vyprodávají. V této tabulce vám přinášíme top 5 nejprodávanějších elektroboardů. Údaje o oblíbenosti a prodejnosti jsme čerpali z databáze portálu Heureka. Někteří spotřebitelé se často rozhodují podle referencí jiných spotřebitelů. Výhodou prodávaných modelů je to, že jsou často k dispozici názory ostatních zákazníků. Je však nutné dávat pozor, zda vám vlastnostmi a parametry konkrétní longbard či skateboard vyhovuje. Mějte proto na paměti, že musíte myslet i na své požadavky.

Názov Hodnotenie Detail
EcoWheel Jupiter5*Zobrazit produkt
Eljet Single Power5*Zobrazit produkt
Exway Flex Pro Rio5*Zobrazit produkt
Eljet X-Road5*Zobrazit produkt
Elwing Powerkit Nimbus5*Zobrazit produkt

Předpokladem je, že o elektroboardy mají zájem obvykle ti spotřebitelé, kteří se jízdě na skateboardu nebo longboradu věnovali už v minulosti. V případě verze s elektromotorem je však více specifických parametrů, se kterými jste se dosud nemuseli setkat. Náš průvodce je zde právě proto, abyste si dokázali co nejlépe vybrat. Pokud jste v minulosti řešili především tvar prkna, trucky a kvalitní materiál nebo design prkna, u elektroboardu bude nutné soustředit se na důležitější parametry, jako je výkon či maximální dojezd.

Jak vybrat elektrický longboard/skateboard

Na úvod je dobré zvážit, k jakému účelu plánujete toto zařízení využívat, zda k dojíždění do práce, nebo občasným jízdám městem. Možná zvažujete terén, divoký downhill či agilní freestyle. Elektroboard má jistou variabilitu, ale také má své limity a zřejmé určení. V tomto návodu vám vše podstatné vysvětlíme.

 • Skateboard vs. longboard – charakteristika
 • Výkon a maximální rychlost
 • Kapacita baterie – dojezd
 • Tvar prkna a materiály
 • Trucky
 • Kolečka a jejich uchycení
 • Ovládání
 • Funkce
 • Cena a renomovaní výrobci

Elektrický longboard není skateboard

Hladký, nebo drsný povrch? Terén, nebo městský chodník? Rovina, či kopce? Dlouhé, nebo krátké trasy? Poté, co zvážíte tyto otázky, je třeba si upřímně odpovědět, kde jsou vaše preference. Pokud terénní elektroboard nepotřebujete, nemusíte své náklady zbytečně navyšovat, naopak pokud by se vám hodil, raději investujte, abyste následně nebyli schopnostmi „boardu“ zklamaní. Zde je několik zásadních rozdílů, abyste věděli, co můžete od longboardu nebo skateboardu očekávat.

Elektrický longboard

Podobně jako elektrickou koloběžku je lze považovat za plnohodnotný dopravní prostředek. Prkno je delší než v případě skateboardu a liší se i tvarem. Nabízejí zpravidla větší dojezd a také mají výkonnější elektromotory. Jsou lepší na delší přesuny a také dosahují vyšší rychlosti. Kolečka jsou větší a měkčí. Kromě jízdy ve městě zvládnou i méně náročný outdoor, resp. drsnější povrch. Jízda na elektrickém longboardu je komfortnější. Ve srovnání se skateboardy jsou lepší alternativou k přesunu z bodu A do bodu B. Na triky nejsou vůbec vhodné, zároveň jsou větší a mají vyšší hmotnost. Díky lepší stabilitě, a tudíž bezpečnější jízdě, jsou vhodnější pro začátečníky. Velmi oblíbené jsou při sjezdech – downhill. Existují také speciální, terénní verze s pohonem všech kol. Jedná se však o mnohem dražší modely.

Elektrický skateboard

V porovnání s longboardy mají kratší a jinak tvarovaná prkna, jsou menší, lehčí a ideální na kratší vzdálenosti. Kolečka jsou menší a tvrdší, ale současně velmi odolná. K jízdě v horším terénu či po povrchu s horší kvalitou nebo nižší přilnavostí příliš vhodné nejsou. Nedokážou nabídnout takový jízdní komfort. Oproti longboardům mívají nižší výkon a kratší dojezd. Z důvodu integrované baterie a vyšší hmotnosti, než má klasický „skate“, nejsou příliš vhodné na triky či freestyle jízdu, pokud ano, tak ve velmi omezené míře. V zásadě je tento druh elektroboardu vhodnější k občasnému ježdění a zábavě, ne přímo přepravě. Pokud ano, tak ideálně v rámci města po chodnících. Obvykle jsou také cenově dostupnější.

Elektrický skateboard

Výkon elektroboardu a maximální rychlost

Základní součástkou elektroboardu je elektromotor, který se stará o pohon tohoto zařízení. Jedná se o nejdůležitější část. Ovlivňuje totiž několik parametrů, například i maximální rychlost. Celkově mají výkon a vlastnosti elektromotoru vliv i na komfort jízdy a požitek z ní. Nejnižší výkony se pohybují kolem 150 až 450 W. Naopak výkonnější elektroboardy disponují výkonem od 800 až do 2 000 W. Ty nejvýkonnější, jako je například skateboard Exway Atlas 4WD, dokonce až 3 000 W. Aby bylo zřejmé, některé modely disponují hned několika motory, například mají samostatný motor pro každé kolo. Inovativní modely disponují motory s rekuperací, plynulým brzděním tak dokážou částečně dobíjet samotný akumulátor.

Rychlost se u méně výkonných longboardů a skateboardů pohybuje na úrovni 10 až 15 km/h. Taková rychlost je vhodná i pro začátečníky. Na opačné straně jsou nejvýkonnější longboardy, které dokážou na rovině dosáhnout rychlosti 30 až 50 km/h. Takovou rychlost nepotřebuje pro přesun úplně každý, proto rychlost nemusí být pro výběr směrodatná. Výkonnější motor vám však umožňuje plynulejší jízdu do kopce.

Základní typy pohonu

U longboardů a skateboardů s elektromotory rozlišujeme dva základní typy pohonu. Hlavním rozdílem je mechanismus, resp. umístění motoru (motorů). Klasickým a velmi účinným způsobem je řemenice, která pohání kolečka, jde o tzv. pohon Riot. Funguje na jednoduchém principu – výkon zajišťuje řemenice poháněná elektromotorem. Ta je spojena s koly elektroboardu a zajišťuje pohyb zařízení. Pohon Riot je u levnějších modelů pomalejší, ale u dražších je velmi sofistikovaný a efektivní. Vyžaduje větší údržbu, například častější výměnu pohonu řemene. V případě vybití akumulátoru je pohyb odrážením náročnější, neboť motor klade odpor, což je však zárukou lepší rekuperace.

Modernějším je v tomto srovnání tzv. pohon Hub. Není zde žádný systém řemenic, jedná se o nábojový motor, který je umístěn přímo v nábojích kol elektroboardu. Je velmi tichý a efektivní. Rovněž jsou tyto motory odolnější. Kolečka mají malé větrací otvory a motor se tímto způsobem chladí. Dbejte na to, aby elektrický longboard disponoval zvýšenou odolností proti vodě. Pohon Hub je rychlejší a v případě vypnutí pohonu se můžete pohodlně pohybovat jako na klasickém skateboardu, motor neklade odpor. Tímto způsobem mohou být poháněné obě nebo jedna náprava. Získat tak můžete pohon dvou nebo všech čtyř kol.

Nejen baterie určuje dojezd elektroboardu

Dojezd a kapacita baterie jsou úzce související parametry. Větší baterie v praxi paradoxně vůbec nemusí znamenat větší dojezd. Akumulátorem je napájen samotný elektromotor, který má určitou spotřebu na základě toho, jak rychle jezdíte, avšak dojezd ovlivňuje i hmotnost jezdce či typ terénu, v jakém se pohybujete. Nabíjení u většiny modelů z 20 % na 100 % trvá zhruba dvě až tři hodiny. Při výběru neberte v úvahu údaje týkající se Wh nebo mAh, zajímejte se o samotný dojezd. Ten vám poskytne nejlepší představu pro vlastní požadavky.

Elektrický skateboard/longboard dojezd

Pokud víte, že do práce denně dojíždíte 5 km, nezapomeňte i na cestu zpět a počítejte s určitou rezervou. Za malý dojezd se považuje hodnota kolem 10 km. Zároveň jsou elektroboardy s nižším dojezdem výrazně levnější. Chcete-li se dostat na dojezd 20 až 30 km, připravte se na větší investici, klidně i na úrovni elektrokola. Největší dojezdy jsou kolem 50 až 60 km. Na dojezd má vliv také míra rekuperace, která však záleží na vlastnostech elektromotoru. Rekuperace se stará o dobíjení v okamžiku, kdy pohon není aktivní. Odporem – brzděním se akumulátor průběžně dobíjí.

Tvar prkna musí vyhovovat jezdci

V žargonu „skaterů“, resp. jezdců na skateboardech, se můžete setkat s pojmy jako pintail, cruiser nebo drop-through. Jedná se o termíny, kterými se označuje tvar prkna. Tyto dopravní prostředky se mohou lišit nejen délkou či šířkou prkna, odlišný může být i samotný tvar. Týká se to elektrických skateboardů i longboardů. Chcete-li se výběru věnovat detailněji, určitě se vyplatí rozdíly znát.

 • Drop-through – tento tvar prkna je pro longboardy nejtypičtější a platí to i pro elektrické verze. Prkno má výřezy nad kolečky a jezdec je tak může vidět. Konstrukce je nižší, zajišťuje však vynikající stabilitu. Je delší a vzdálenost náprav umožňuje udržovat velmi dobrou stabilitu. Dosahují vysokých rychlostí a jsou vhodná i na sjezdy. Trucky přecházejí přímo přes prkno, ale nejsou v přímém kontaktu.
 • Cruiser – jedná se o velmi typický tvar prkna. Vpředu je zaoblený nebo do špice a směrem dozadu se prkno zužuje. Prkno je užší a kratší za účelem lepší ovladatelnosti. Vhodné je pro všechny typy jezdců, pro zkušené i začátečníky. Nejlépe umožňuje učit se udržovat stabilitu. Tento tvar prkna má velké množství elektrických skateboardů.
 • Pintail – platforma, po které nejčastěji sáhnou začátečníci klasického skateboardingu. Prkno má kapkový tvar a je dostatečně prostorné, přestože se v zadní části poměrně rázně zužuje. Prkno je delší, dobře se však ovládá. Elektrických longboardů a skateboardů v tomto provedení najdete méně.
 • Hybrid – jsou vhodná na rychlou jízdu, ale ideální jsou i na komfortní jízdu městem. Mají vyšší konstrukci, prkno je delší s rovnoměrným nebo jen mírně zužujícím se výřezem na koncích. Kolečka jen mírně vyčnívají z konstrukce. Vyznačují se perfektní ovladatelností.

Použité materiály

K výrobě prken jsou zpravidla používány odolné materiály. Kromě toho, že musí být odolné, je třeba, aby bylo prkno pružné, tvrdé a co možná nejlehčí. Elektroboardy nejsou primárně určené na trikové jízdy či freestyle. Jsou těžší a mnohé triky jsou s nimi náročnější.

K výrobě prkna je ideální bambus nebo javorové dřevo. Tyto druhy dřeva jsou nejoblíbenější a nejspolehlivější. Levnější longboardy jsou vyrobeny z čínského javoru. Nejhorší volbou jsou v tomto případě buk či dub, které mají vysokou lámavost.

Elektrický skateboard/longboard materiály

Dřevo není jediným materiálem, ze kterého se prkno skládá. Jedná se o kombinaci materiálů, přičemž s výjimkou levnějších modelů jde o dvě až sedm vrstev. Materiál se nedoporučuje podceňovat, kvalitní výroba je základem dlouhé životnosti. Používána jsou i karbonová nebo uhlíková vlákna, která jsou velmi lehká a odolná. Může být použit také sklolaminát nebo PVC.

Při výběru elektrického longboardu či skateboardu si všímejte i toho, jaký stupeň odolnosti zařízení nabízí. O tomto vás informuje zkratka IP, která udává stupeň krytí. Ideální je alespoň IP55, IP56 nebo IP57.

Trucky jsou znakem kvality

Pod pojmem trucky si představte kovové části platformy, kterými jsou kolečka uchycena k prknu. Uchycená mohou být v různých vzdálenostech i různým způsobem, a to v závislosti na samotném tvaru prkna. V základu známe vertikální trucky, které jsou využívány u skateboardů, tuhost a vůli lze regulovat, aby byly co nejlépe ovladatelné. Reverzní trucky jsou standardem u větších prken i longboardů. Jsou upevněny pod úhlem 45° a zaručují vyšší stabilitu a dobrou točivost. V zásadě jsou trucky velmi důležité, protože jejich nastavením a umístěním jsou určeny náklony prkna a ovlivňují směrové ovládání.

Kolečka a jejich přichycení k prknu

Tyto komponenty jsou často vnímány jako samozřejmost, ale ve skutečnosti jsou kolečka velmi důležitá. Koneckonců, bez nich byste se na elektroboardu nedostali nikam. Kolečka ovlivňují ovládání, komfort i rychlost jízdy. V základu kolečka dělíme do dvou skupin:

 • Měkká kolečka – větší přilnavost, lepší adheze na různém povrchu. Měkká kolečka lépe tlumí nerovnosti a zlepšují komfort jízdy. Dosahují však nižší maximální rychlosti. Jsou lepší volbou pro začátečníky.
 • Tvrdá kolečka – mají nižší přilnavost a vyžadují větší zručnost ovládání, protože mají horší stabilitu. Dosahují vyšší rychlosti. Vhodnější jsou spíše pro zkušenější jezdce.

Setkat se můžete primárně se třemi základními způsoby přichycení koleček k prknu. Umístění může ovlivnit ovladatelnost i stabilitu elektroboardu.

 • Side-set – uchycení je blíže k vnitřní linii hrany prkna. Zvyšuje ovladatelnost díky lepším náklonům.
 • Centre-set – kolečka jsou uchycena přímo na středu prkna. Zárukou tohoto řešení je vysoká stabilita, menší náklony a schopnost udržovat tak vyšší rychlosti.
 • Off-set – kombinují se dva předchozí způsoby, kdy je uchycení uprostřed mezi vnitřní linií prkna a prostředkem kola. Jedná se o optimální vzdálenost pro dobrou přilnavost a stabilitu.

Možnosti ovládání

K elektrickým longboardům či skateboardům jsou dodávána dálková ovládání, prostřednictvím nichž můžete regulovat rychlost a také sledovat spotřebu kapacity baterie. Ovladač současně funguje také jako komunikátor v případě, že máte k dispozici mobilní aplikaci, kterou někteří výrobci ke svým modelům nabízejí. Následně již v aplikaci můžete sledovat různé parametry.

Elektrický skateboard/longboard ovládání

Inovativní funkce

Elektrické longboardy a skateboardy slouží uživatelům k různým účelům. Kromě toho, že nabízejí možnost přepravovat se z místa na místo, umožňují také sportovat, pobavit se a v extrémním případě také umožňují vyhledávat adrenalin. Najdou se mezi nimi i takové modely, které disponují speciální výbavou. Některá zajímavá vylepšení jsme pro vás vybrali.

 • Rekuperace – zmiňovali jsme ji v souvislosti s elektromotorem i dojezdem, resp. kapacitou baterie. Rekuperace je proces, při kterém se přemění část kinetické energie na brzdnou sílu. Brzděním se ušetřená energie ukládá zpět do akumulátoru. Tímto procesem se šetří energie a snižují energetické ztráty.
 • Mobilní aplikace – někteří výrobci umožňují majitelům elektroboardů využívat mobilní aplikaci ve vašem smartphonu. Všechny informace o svém zařízení máte v této aplikaci díky bluetooth připojení, a můžete tak sledovat kapacitu baterie, rychlost, ujetou vzdálenost, nebo v ojedinělých případech dokonce můžete využít i jiné aplikace, například na záznam jízdy apod.
 • Zámek – může jít o několik řešení. Jedním z hlavních je, že za pomoci uzamčení motoru zabráníte pohybu zařízení. Některé modely disponují zámkem na kola. Elektrický pohon se tak stane neaktivním.
 • Osvětlení – po ploše podvozku, případně v přední a zadní části, může být zabudováno osvětlení, které lze použít prakticky jako svítidlo během jízdy nebo jako stylový doplněk. Současně jde o bezpečnostní prvek.
 • Reproduktor – může být zabudován přímo v prkně. Prostřednictvím mobilní aplikace (bluetooth spojení) tak můžete přehrávat hudbu. V některých případech je k dispozici chráněný USB vstup ve vodotěsném pouzdře.
 • Blatníky – longboardy určené do terénu, nejčastěji s pohonem všech kol, disponují předpřipravenými konzolami, na něž lze upevnit blatníky nebo svítidla, která při jízdě v terénu mají svůj význam.

Cena elektroboardů má široké rozpětí

Faktem stále zůstává, že segment elektrických skateboardů a longboardů na našem trhu má ještě rezervy. Nabídka není tak bohatá. Prodeji se věnují spíše specializovaní prodejci. Po průzkumu trhu můžeme konstatovat, že si za výkon a velký dojezd určitě připlatíte.

Budete-li se soustředit na nízkou cenu, pak si připravte 5 000 až 10 000 Kč. V tomto cenovém rozpětí seženete většinou e-longboardy a e-skateboardy s dojezdem kolem 10 km, maximálně 20 km. Rychlost je obvykle limitována do 20 km/h. Nejde však o dětské modely, nosnost je klidně 100 až 150 kg. Důvodem nižší ceny je menší akumulátor a méně výkonný elektromotor.

Pokud se přesuneme do cenové třídy od 12 000 do 22 000 Kč, k dispozici jsou elektrické longboardy s dojezdem od 25 až do 35 km a rychlost se zdvojnásobí. Výjimkou není maximální rychlost 40 až 60 km/h. Plusem je, že je zde v nabídce několik modelů, které jsou odolnější i díky kvalitnějším materiálům. Výkonnější modely jsou vhodnější v členitějším terénu, neboť zvládnou náročnější stoupání.

Nejdražší modely klidně překročí hranici 25 000, a dokonce až 50 000 Kč. Tyto modely disponují pohonem obou náprav (obdoba 4 × 4), mají velký dojezd, vyměnitelné akumulátory čí vyšší stupeň krytí (a tím zvýšenou odolnost). Dosahují vyšší rychlosti, ale zároveň využívají efektivnější rekuperaci.

Longboardy Exway našemu trhu kralují

Jak jsme psali výše, konkurence v tomto segmentu není vysoká a mnoho výrobců se na tento segment trhu neorientuje. Přestože je produktů na trhu relativně dost, za renomované značky lze považovat pouze některé. I proto jsme se rozhodli jmenovat jen některé výrobce.

Čínský výrobce Exway je na trhu od roku 2016. Přívlastkem „čínský“ se nenechte odradit. Společnost se věnuje oblasti e-technologií a adrenalinovým sportům. Na našem trhu mají široké zastoupení. Přestože jsou jejich výrobky dražší, jsou znakem kvality a spokojenosti zákazníků. Elektrické longboardy a skateboardy Exway určitě doporučujeme.

Upozorňujeme i na elektrické skateboardy Eljet. V jejich nabídce naleznete také elektrické koloběžky nebo segwaye. Elektrické skateboardy tohoto výrobce jsou cenově dostupné a co se kvality a spolehlivosti týče, mají dobrou pověst. Za významné výrobce považujeme i značku Razor, EcoWheel nebo Skatey.

Otázky a odpovědi – FAQ

Zajímáte se o koupi elektroboardu? Nevíte, jestli je pro vás lepší elektrický skateboard, nebo longboard? Přemýšlíte nad konkrétním modelem? Potřebujete poradit ohledně výběru nebo technických parametrů? Rádi vám pomůžeme a poradíme. V případě, že vám v našem návodu něco chybí, nám dejte vědět a dané poznatky zpracujeme a doplníme. S výběrem můžete pomoci i vy, a to tak, že se podělíte o své zkušenosti ohledně výběru nebo používání elektroboardů. Vaše rady a názory mohou být pro ostatní spotřebitele velmi cenné. Neváhejte nám zanechat komentář. Sekci pravidelně kontrolujeme.

U jednotlivých modelů se liší. Jedná se proto o individuální parametr ovlivněný kvalitou materiálů prkna i součástek a také rozměry. Běžně se však nosnost elektroboardů pohybuje kolem 100 až 130 kg.

Ano, můžete. Efektivita však závisí na výkonu motoru, typu pohonu a dále i na fyzických parametrech jezdce. To platí i na rovině. V kopci je však rozdíl citelnější, 80kg uživatel může jet do kopce rychlostí 12 km/h, ale uživatel s hmotností 105 kg se bude do kopce pohybovat rychlostí 5 km/h.

Ano, můžete. K většině modelů je dodáván dálkový ovladač, kterým dokážete korigovat rychlost, dokonce i směr jízdy či zpětný chod. Ovladač může sloužit také jako informativní prvek. Někdy jsou vybaveny LED diodami, které ukazují kapacitu baterie.

Toto je otázka, na kterou nelze obecně odpovědět. Průměrný dojezd elektroboardů je 10 až 15 km. To platí pro longoboardy i skateboardy. Podíváme-li se na dražší modely, dojezd se pohybuje kolem 20 až 30 km a lze zde najít elektrické skateboardy i longboardy. Druhé uvedené jsou považované za dražší a obvykle vhodnější na delší trasy. Ty s nejlepším dojezdem zvládnou i 50–60 km.

Jde o velmi individuální volbu. V případě, že se jedná o elektrický skateboard či longboard v záruce a máte k dispozici doklad o zaplacení, kupující má určitou záruku. Avšak vzhledem k faktu, že jde o poměrně drahou elektroniku, je to poměrně riskantní koupě. V případě starších modelů, jejichž cena se i v bazarech pohybuje stále poměrně vysoko, byste měli zvážit, zda se taková koupě opravdu vyplatí. Pokud se pro koupi rozhodnete, zaměřte se spíše na specializovaná fóra, a ne standardní bazarové platformy.

Exway Wave Riot

Dojezd 24 km, max. rychlost 38 km/h, výkon motoru 1 000 W, kapacita akumulátoru 6 000 mAh, nosnost 130 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Elektrický skateboard zaujme již samotným designem. Jeho moderní provedení však není jen věcí pohledu. Disponuje několika inovativními prvky včetně chytré baterie a umožňuje také výměnu pohonného aparátu z verze Riot na Hub. Vítaným prvkem je integrované přední osvětlení, které zaručuje dobrou viditelnost i při horším světle.

Exway Wave Riot patří k elektrickým skateboardům určeným nejen na zábavu, ale i k standardnímu transportu. Disponuje výkonným elektromotorem s pohonem Riot (kola jsou hnána řemeny). Obrovskou výhodou je, že hnací ústrojí je kompatibilní se systémem pohonu Hub (poháněna jsou jednotlivá kola), protože elektromotor je přímo v náboji kola. Pohon je tehdy tišší. Výhodou pohonu Riot je vyšší točivý moment. Celkový výkon skateboardu je 1 000 W. Maximální rychlost činí až 38 km/h a problémem není ani stoupání do úrovně 25 %. Motor tuto zátěž bez problémů utáhne.

Kapacita akumulátoru je 6 000 mAh, dojezd 20 až 24 km. Dojezd ovlivňuje několik faktorů, jako např. hmotnost jezdce nebo typ terénu. Baterie je snadno vyměnitelná, protože je odnímatelná. Jízda na skateboardu Exway Wave Riot je velice komfortní a podvozek je velmi stabilní. Nápravy jsou od sebe optimálně vzdálené, a ovladatelnost je tak velmi dobrá. Jedná se o tzv. kick tail platformu. Dílenské zpracování je na vysoké úrovni, deska je vyztužená, šrouby jsou z ocelové slitiny a na desku je garantována doživotní záruka. Trucky Trist jsou vyrobeny z odolné slitiny a zajišťují řádnou stabilitu i při otřesech.

Inovace jsou viditelné i v noci, protože při noční jízdě se systém 2.0 ESC stará o osvětlení vozovky za pomoci předního LED RGB světla, jehož barvu a celkové podsvícení můžete nastavovat v intuitivní aplikaci. I v noci jste tak viditelní. Zmíněná aplikace Exway je velmi nápaditá. Umožňuje nejen nastavení osvětlení, ale také můžete regulovat akceleraci nebo úroveň brzdění – rekuperace. Máte tak možnost přizpůsobovat si vlastnosti jízdy dle potřeb. Baterie i samotná konstrukce splňují podmínky zvýšené odolnosti na úrovni IP55. Samotný ovladač je velmi intuitivní a skateboard jím můžete zapnout na dálku.

Pro milovníky zábavy, ale také za účelem osobní přepravy je elektrický skateboard Exway Riot velmi zajímavou volbou. Vyšší investici se však nevyhnete. Parametry, které tento model elektroboardu nabízí, jsou více než dostačující. Potěší dojezd 24 km a také dostatečně výkonný motor. Skateboard se perfektně ovládá a chválíme i odolnost konstrukce a konzistentní výdrž baterie, které neklesá kapacita. Vyměnitelný pohon je jen bonusem, který může někomu vyhovovat v případě výměny řemenového pohonu za nábojový.

Pokud je pro vás pohon Hub lákavější, pak rovnou sáhněte po elektrickém skateboardu Exway Wave Hub. Pochválit musíme stabilitu, na níž mají podíl trucky a celkové dílenské zpracování. Kolečka jsou odolná a dobře tlumí nárazy. Dálkový ovladač skvěle reaguje a umožňuje regulovat akceleraci či citlivost brzdy. Osvětlení je vítaným vylepšením, které má praktický, designový, ale také bezpečnostní význam. Součástí dodávky je kromě dálkového ovladače s OLED panelem také klíč k dotahování, manuál a nabíječka. Nabíjení trvá přibližně tři hodiny.

Pozitíva

Dobrý dojezd i dostatečná rychlost
Kvalitní dílenské zpracování
Integrované osvětlení RGB LED

Negatíva

Vyšší cena

Typ: elektrický skateboard ● Dojezd: 24 km ● Max. rychlost: 38 km/h ● Výkon motoru: 1 000 W ● Kapacita akumulátoru: 6 000 mAh / 36 V ● Nosnost: 130 kg ● Hmotnost: 6,9 kg ● Dálkový ovladač: ano

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Sport

Vaše hodnocení:
(91.2%)