Indukční varné desky

Nejlepší indukční varné desky 2024 + recenze

Indukční varné desky se dnes nacházejí v kuchyních mnoha domácností. Rozhodli jsme se vám s výběrem pomoci a vybrat pro vás tu nejlepší indukční varnou desku, kterou se v našem testu stala Whirlpool WL B1160 BF – silnou stránkou není jen její výkon a Booster funkce, ale i intuitivní ovládání. Po 40 hodinách strávených porovnáváním různých modelů jsme vybrali i další kvalitní varné desky s indukcí.

Publikované: 12.01.2021
Aktualizované: 02.04.2024

Jakou indukční varnou desku koupit?

V případě, že se vám nechce číst podrobné recenze a průvodce výběrem, hledáte však ty nejkvalitnější a cenově výhodné modely, viz naši tabulku top spotřebičů v této kategorii. Každý z produktů je označen štítkem, aby bylo na první pohled zřejmé, zda zaujme především cenou nebo kvalitou.

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool WL B1160 BF   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Siemens EX675LYV1E   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Bosch PIE 651FC1E   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Whirlpool WL B1160 BF

Whirlpool WL B1160 BF

Model s vynikajícími recenzemi spotřebitelů, indikátorem zbytkového tepla, multizónou a automatickým vypnutím.

Zobrazit více info

Indukční varná deska Whirlpool zaujme funkcemi v poměru k ceně. Umožňuje intuitivní vaření, samozřejmostí je nastavení výkonu, spojení dvou zón do jedné i časovač. Varná deska je hlučnější, což je však problém indukčních desek všeobecně.

Cenový trhák
Gorenje IT 640 BSC

Gorenje IT 640 BSC

Cenově dostupný model se 4 varnými zónami, Power Boostem, časovačem a praktickým dotykovým ovládáním.

Zobrazit více info

Čtyřzónová varná deska s dotykovým ovládáním Gorenje IT 640 BSC potěší nízkou cenou a všemi základními funkcemi důležitými pro pohodlné vaření. PowerBoost, časovač i bezpečnostní funkce nechybějí. Absentuje však možnost spojení dvou varných zón do jedné.

Náš TIP
Bosch PIE 651FC1E

Bosch PIE 651FC1E

Výkonná a spolehlivá varná deska s efektivní regulací výkonu, funkcemi Power management a Power Boost.

Zobrazit více info

Časovač, funkce QuickStart, PowerBoost, možnost regulace výkonu jsou jen některé z praktických funkcí indukční varné desky Bosch. Příjemně překvapí ukazatel spotřeby energie, nepotěší absentující Multizóna i možnost použití přednastavených programů.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Na základě zahraničních testů a referencí zákazníků jsme v testu indukčních varných desek posuzovali ty nejdůležitější vlastnosti spotřebičů. Všímali jsme si základních technických parametrů, které při výběru hrají důležitou roli, ale také i rozsahu funkcí. Vybrat tu nejlepší indukční varnou desku vyžadovalo detailní analýzu následujících parametrů.

Funkce
Velikost varné desky a varné zóny
Ovládání
Bezpečnostní prvky
Příkon a napájení

Indukční varná deska je stále žádanějším zbožím. Podepsali se pod to rychlé vaření i jednoduchá obsluha. Při výběru jsme se zaměřili na známé značky a jejich hodnocení. Inspirovali jsme se cenovým porovnávačem Heureka i recenzemi nejprodávanějších produktů v e-shopech jako Kasa.cz, Alza.cz, Mall.cz a Electroworld.cz. Zjistili jsme, které indukční varné desky jsou nejspolehlivější a nejoblíbenější.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založený na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci určení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak množství času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky. 

Nepropagujeme žádnou značku ani prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale analyzujeme také zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze indukčních varných desek

Hodiny strávené studováním technických parametrů a porovnáváním jednotlivých modelů jsme přetavili do následujících recenzí. Nabízíme vám nezaujatý názor na testované indukční varné desky, jejich největší plusy i mínusy. Podle svých preferencí si vyberte, co vám nejvíce vyhovuje.

Víťaz testu

Whirlpool WL B1160 BF

Model s vynikajícími recenzemi spotřebitelů, indikátorem zbytkového tepla, multizónou a automatickým vypnutím.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V našem testu nejlépe obstála indukční varná deska Whirlpool WL B1160 BF. Tento model nás zaujal nejen dobrými recenzemi ze strany uživatelů, ale i svými funkcemi v poměru k ceně. Čtyři varné zóny se skrývají na ploše s rozměry 59 x 51 cm. Funkce FlexiCook Zone umožňuje použití dvou zón jako jedné flexibilní se stejnou teplotou. Flexi zóna zůstává aktivní i při posouvání nádobí po varné ploše a i v případě, že je zakrytá jen z poloviny. Přítomná je i oválná zóna, díky čemuž pohodlně uvaříte i v oválném hrnci.

Varná deska Whirlpool slibuje díky přednastaveným programům intuitivní vaření. Stejně jako u svých praček i v tomto případě vsadila společnost Whirlpool na technologii 6. smysl. Pomocí 4 přednastavených programů můžete jídlo udržovat v teple, pokrm dusit, uvést do varu nebo rozpouštět. Stačí zvolit požadovaný způsob vaření a deska podle toho nastaví úroveň svého výkonu. Funkce Rozpouštění umožňuje při ideální teplotě rozpustit máslo nebo čokoládu bez toho, aby došlo k připálení surovin, funkce Dušení se postará o pozvolné vaření jídla. Funkce Uvedení do varu přivede vodu do varu rychle, šetří nejen čas, ale také energii. Udržování jídla v teple považujeme za praktickou funkci, která se osvědčí vždy, když jídlo připravíte dříve, než se bude podávat.

Nechybí funkce Booster pro rychlejší a úspornější vaření. O maximálním výkonu indukční varné desky rozhoduje uživatel (Power Management). Při prvním zapnutí se totiž dá nastavit maximální výkon, který nebude nikdy překročený. Na výběr je z více možností – 2,5 kW, 4,0 kW, 6,0 kW nebo 7,2 kW. Varná deska po nastavení požadovaného výkonu automaticky přerozdělí výkon mezi varné zóny tak, aby určená hodnota nebyla překročená. V testu nás zaujala možnost nastavit pro každou varnou zónu hodnotu výkonu v rozsahu 1 až 9. Jde o nestandardně široké rozpětí. Pro každou varnou zónu dosahuje max. výkon jiné hodnoty. Přední a zadní levá má max. výkon 2 200 W, zadní pravá 3 000 a přední pravá 1 600 W.

Samozřejmostí je časovač, kterým se dá doba vaření nastavit od 1 do 99 minut. Po uplynutí času se varná zóna automaticky vypne, což je vítaný bezpečnostní prvek. Jako velkou výhodu vnímáme fakt, že časovač se dá nastavit pro každou varnou zónu samostatně. O bezpečnost se stará i dětská pojistka. Ovládání varné desky se dá zablokovat, takže vybrané parametry se nebudou moci měnit. Vyzvednout musíme také interní bezpečnostní systém, který monitoruje teplotu a aktivuje funkci automatického vypnutí, když zjistí, že je teplota nepřiměřeně vysoká. Ukazatel zbytkového tepla a detekce nesprávně položeného nebo chybějícího hrnce zvyšují bezpečnost používání varné desky.

Ovládání je dotykové a pro každou varnou zónu zvlášť. Výkon a funkce Booster se regulují pomocí tlačítek + a -, takže jde o velmi jednoduché a intuitivní ovládání. Hlučnost varné desky je trochu vyšší, avšak to je pro danou technologii přirozené. Magnetické cívky jsou při vaření dost slyšet.

Pozitíva

Intuitivní ovládání
Poměr cena/kvalita/funkce
4 přednastavené programy

Negatíva

Hlučnější vaření
Chybí funkce Pauza

Počet varných zón: 4 ● Příkon: 7 200 W ● Napájení: 230 V ● Rozměry: 59 cm (šířka) x 51 cm (hloubka) ● Dětská pojistka: ano ● Indikátor zbytkového tepla: ano ● Časovač: ano ● Multizóna: ano

Cenový trhák

Gorenje IT 640 BSC

Cenově dostupný model se 4 varnými zónami, Power Boostem, časovačem a praktickým dotykovým ovládáním.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Podobně jako indukční deska Electrolux LIR60430 také Gorenje IT 640 BSC patří mezi oblíbené a levné modely. Také patří mezi velmi dobře prodávané varné desky s dobrými referencemi, proto si vysloužila místo v našem testu. Čtyřzónová varná deska s dotykovým ovládáním nabízí úsporný provoz a praktické funkce, které přípravu pokrmů ulehčí v největší možné míře.

Indukční varná deska Gorenje disponuje funkcí PowerBoost, čili zintenzívňuje ohřev, a tak zkracuje dobu přípravy. Max. výkon je 1,6 a 2 kW, v závislosti na vybrané varné zóně. Časovač umožňuje nastavit dobu vaření až na 99 min., po jeho uplynutí se varná deska automaticky vypne a upozorní na to zvukovým alarmem. I v tomto případě chybí možnost spojení dvou varných zón do jedné, dostupná není ani funkce Stop & Go, resp. pauza. Přestože funkcí je méně, je příprava pokrmů rychlá. Vaření na indukci je totiž samo o sobě svižnější než na sklokeramické či plynové varné desce a také bezpečné.

Pocit bezpečí navyšuje kromě automatického vypnutí po dovaření i dětská pojistka a indikátor zbytkového tepla. Jde o základní model, který nabídce to nejhlavnější – pohodlné dotykové ovládání, rychlé vaření a jednoduché čištění.

Pozitíva

Nízká cena
Rychlý ohřev
Funkce Boost

Negatíva

Vyšší hlučnost
Málo funkcí

Počet varných zón: 4 ● Příkon: 7 200 W ● Napájení: 230/380 V ● Rozměry: 59,5 cm (šířka) x 52 cm (hloubka) ● Dětská pojistka: ano ● Indikátor zbytkového tepla: ano ● Časovač: ano ● Multizóna: ne

Náš TIP

Bosch PIE 651FC1E

Výkonná a spolehlivá varná deska s efektivní regulací výkonu, funkcemi Power management a Power Boost.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Bosch patří mezi osvědčené výrobce spotřebičů, což dokazuje i modelem indukční varné desky PIE 651FC1E. Jde nejen o ze strany uživatelů velmi dobře hodnocenou varnou desku, ale i spolehlivý spotřebič s množstvím zajímavých funkcí. 

Stejně jako vítěz našeho testu Whirlpool WL B1160 BF nabízí varná deska Bosch funkci Power Management, tedy nastavení max. příkonu desky. Varná deska při používání dohlíží na to, aby max. výkon nebyl překročený. Deska je sklokeramická, v tomto případě jde o vylepšený HighSpeed povrch s možností vyšší tepelné zátěže.

Varná deska disponuje senzorem na smažení PerfectFry, který se stará o optimální smažení díky kontrole teploty ve 4 stupních. Časovač je dostupný pro každou varnou zónu, což umožňuje pohodlné vaření, i přestože chybí možnost spojení dvou zón do jedné. Příjemně nás při testování překvapil ukazatel spotřeby energie, který po vaření oznámí, kolik energie jste při přípravě pokrmu spotřebovali. Dá se díky tomu sledovat spotřeba energie při různých úkonech a tím pádem je možná její redukce.

Zaujala i funkce QuickStart, tedy rozpoznávání toho, kde se hrnec nachází a následné automatické zobrazení varné zóny na ovládacím panelu, ale i funkce ReStart. Pokud se z hrnce vyleje voda nebo vykypí polévka, deska se automaticky vypne. Zapamatuje si však všechna nastavení a hned po jejím očištění můžete původní nastavení obnovit. Samozřejmostí je PowerBoost a také rozpoznání velikosti hrnce. Příjemně uživatele překvapí možnost regulace výkonu v 17 stupních.

Co se týká bezpečnosti, není na tom indukční varná deska Bosch nejhůře. Dětská pojistka a ukazatel zbytkového tepla jsou více méně standardem, plusem je bezpečnostní vypnutí. Spotřebič se automaticky vypne po určité době vaření bez přerušení provozu. Blokace ovládacího panelu během čištění je příjemným bonusem. Ovládací panel se uzamkne na 20 s, abyste ho mohli vyčistit bez toho, abyste museli potom znovu zadávat přecházející nastavení.

Ačkoliv má indukční varná deska Bosch PIE 651FC1E tolik plusů, nevyhne se ani kritice. Chyběla nám totiž Multizóna, při vaření není možné spojit dvě varné zóny do jedné a použít na přípravu jídla větší hrnec nebo pekáč. Líbila by se nám i možnost použití přednastavených programů. Např. dušení nebo rozpouštění by při používání varné desky byly nápomocné.

Pozitíva

17 stupňů výkonu
Funkce Restart
2stupňový ukazatel zbytkového tepla

Negatíva

Chybí Multizóna a přednastavené programy

Počet varných zón: 4 ● Příkon: 7 400 W ● Napájení: 220–240/400 V ● Rozměry: 59 cm (šířka) x 52,2 cm (hloubka) ● Dětská pojistka: ano ● Indikátor zbytkového tepla: ano ● Časovač: ano ● Multizóna: ne

Electrolux LIR60430

Perfektní tepelný management díky ukazateli zbytkového tepla OptiHeat Control, kvalitní povrch a funkce Pauza.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Velmi dobré recenze a poměr cena/kvalita jsou hlavní důvody, proč v našem testu obstál model indukční varné desky Electrolux LIR60430. Jde o jednu z levnějších varných desek, která se však funkcemi vyrovná i dražším konkurentům. Digitální dotykové ovládání je vskutku jednoduché, zvládne ho i začátečník. Každá varná zóna se dá ovládat samostatně.

Varná deska se díky technologii Hob2Hood synchronizuje s digestoří a ovláda ji tak, aby výkon odsávání odpovídal počtu používaných varných zón a také stupni ohřevu. Přítomná je i funkce PowerBoost, která umožňuje zvýšit výkon a dosáhnout intenzívní dávku tepla, aby došlo k rychlejšímu uvaření pokrmu. Jako plus můžeme označit časovač, umožňující nastavení doby vaření do 99 min. Mile nás v našem testu překvapila funkce Pauza, kterou často nedisponují ani dražší modely. Všechny zapnuté varné zóny přepne na nejnižší tepelný výkon a po jejím vypnutí se jídlo začne vařit podle původních nastavení.

Trojstupňový ukazatel zbytkového tepla OptiHeat Control umožňuje tříkrokové využití zbytkového tepla (pokračovat ve vaření/uchovat teplé/zbytkové teplo). Přestože únik tepla je v případě indukčních varných desek minimální, tuto možnost vnímáme jako pozitivum. Bezpečnostní výbava indukční varné desky Electrolux je průměrná. Samozřejmostí je dětská pojistka, detekce hrnců a pánví, automatický dohled nad překročením výkonu a indikátor zbytkového tepla/zapnutí.

Bohužel varná deska neumožňuje spojení dvou zón do jedné a nenabízí ani žádné přednastavené programy.

Pozitíva

Ovládání každé varné zóny zvlášť
Tichý chod
Časovač

Negatíva

Chybí Multizóna
Žádné přednastavené programy

Počet varných zón: 4 ● Příkon: 7 350 W ● Napájení: 220–240/400 V ● Rozměry: 59 cm (šířka) x 52 cm (hloubka) ● Dětská pojistka: ano ● Indikátor zbytkového tepla: ano ● Časovač: ano ● Multizóna: ne

Bosch PUE611BB1E

Příkon 4 600 W, 4 varné zóny, ovládání teploty pomocí ikonek + nebo −, PowerBoost, blokace ovládacího panelu, dětská pojistka, funkce reStart, chybí multizóna.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Indukční varná deska německé kvality Bosch se 4 varnými zónami patří na českém trhu mezi dlouhodobě nejprodávanější modely. Z pohledu designu i kvality velmi potěší sklokeramická deska a varné zóny s různými rozměry. Na levé straně se nacházejí dvě varné zóny s průměrem 18 cm a výkonem 3,1 kW, vpravo se nachází menší, 14,5cm varná zóna s příkonem 2,2 kW a větší, 21cm plocha s příkonem maximálně 3,7 kW. Maximální příkon varné desky je 4 600 W, což je ve srovnání s konkurencí méně, nicméně spotřebitelé si rychlost ohřevu pochvalovali.

Mírná kritika od spotřebitelů směřovala k nepraktickému ovládání teploty. Ovládací panel se nachází ve středu varné desky a je dotykový. Teplota se zvyšuje a snižuje prostřednictvím jednotlivých stisknutí ikony + nebo −. Varná zóna dokáže rozpoznat velikost hrnce a provádět ohřev přímo nad kuchyňským nádobím. Bosch PUE611BB1E nedisponuje multizónou. Pozitivně hodnotíme i to, že pro každou varnou zónu lze nastavit samostatný časovač. Standardně nechybí funkce PowerBoost, což znamená rychlý ohřev, aby mohl spotřebitel začít co nejrychleji vařit. Rušivým elementem byl podle některých zákazníků permanentní zvuk, který indukční deska vydává.

Praktická je i blokace ovládacího panelu po dobu 20 sekund. To je žádoucí v okamžiku, kdy chcete varnou desku otřít, ale nechcete zrušit nastavení varné zóny. Pokud by k tomu však došlo, funkce reStart nastaví původní nastavení varné desky. Ovládací panel blokuje i dětská pojistka. Délka připojovacího kabelu je 110 cm. Indukční varnou desku Bosch PUE611BB1E hodnotíme jako kvalitní kuchyňské vybavení z dílny renomovaného výrobce. Varná deska má sice menší celkový příkon, ovšem díky tomu nižší spotřebu, a přesto rychlý ohřev, který si pochvalují i ​​spotřebitelé.

Pozitíva

Poměr ceny a kvality
Rychlý ohřev
Funkce reStart

Negatíva

Zvuk indukce
Pomalejší regulace teploty – ovládání + a −

Počet varných zón: 4 ● Příkon: 4 600 W ● Napájení: 220–240 V ● Rozměry: 59,2 cm (šířka) × 52,2 cm (hloubka) ● Dětská pojistka: ano ● Indikátor zbytkového tepla: ano ● Časovač: ano ● Multizóna: ne

Pre náročných

Electrolux EIV835

Větší varná deska s 5 zónami, šířkou až 78 cm, indikátorem zbytkového tepla, multizónou a posuvným ovládáním DirectAccess.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Do našeho porovnání indukčních varných desek se dostal i zástupce kategorie větších a dražších varných desek – model Electrolux EIV835. Pět varných zón je vhodnou volbou pro lidi, kteří vaří hodně a často, případně pro větší rodiny. Tři varné zóny nabízejí max. výkon 3 200 W, zbylé dvě po 2 800 a 2 500 W.

Na rozdíl od menšího testovaného modelu Electrolux LIR60430, indukční varná deska EIV835 nabízí funkci Bridge pro spojení dvou varných zón. Vnímáme to jako velké plus, protože použití větších hrnců a pekáčů při přípravě pokrmů nejednou oceníte. Teploty a čas se automaticky sladí, varná deska dokonce rozeznává velikost nádob, proto dokáže regulovat množství tepla. Zajímavá je i oválná zóna v rámci varných zón, která poslouží na vaření v netradičně tvarovaných hrncích. Technologie Hob2Hood umožňuje propojit indukční varnou desku s odsávačem par.

Dotykové posuvné ovládání DirectAccess je velmi jednoduché, každá varná zóna se dá ovládat samostatně. Díky funkci PowerBoost dosáhnete rychlého ohřevu na všech 5 varných zónách, pomocí časovače se dá pro každou varnou zónu nastavit jiný čas přípravy pokrmů. Příjemně potěšilo 3krokové využití zbytkového tepla, pauza i ukazatel času. Indukční varná deska disponuje funkcí EcoTimer (Eco časovač), díky čemuž šetří v posledních minutách vaření energii.

Pro každou varnou zónu je přítomný ukazatel zbytkového tepla (7segmentový), nechybí automatické vypnutí, dětská pojistka a ani zámek tlačítek. Používání varné desky Electrolux je proto nadmíru bezpečné.

Menším mínusem je vyšší cena spotřebiče. S ohledem na velikost varné desky a nabízené funkce je však opodstatněná.

Pozitíva

5 varných zón
Multizóna
Samostatné ovládání každé varné zóny

Negatíva

Vyšší cena
Na plný výkon se nedá použít víc varných zón současně

Počet varných zón: 5 ● Příkon: 7 350 W ● Napájení: 230/380 V ● Rozměry: 78 cm (šířka) x 52 cm (hloubka) ● Dětská pojistka: ano ● Indikátor zbytkového tepla: ano ● Časovač: ano ● Multizóna: ano

Další zajímavé produkty

Chcete koupit novou indukční varnou desku? Náš test ukázal, že nejlepší varné desky se liší různými technickými parametry a možnostmi ovládání. Pokud jste si z testovaných výrobků nevybrali, můžete se podívat na alternativní produkty, které svými parametry a funkcemi příjemně překvapí. Jejich volbou nešlápnete vedle.

Indukční varná deska Bosch PUE611BB1E je model, který připojíte i na běžnou elektrickou síť. Daní za to je menší maximální příkon (4 600 W). Časovač, automatické vypnutí, PowerBoost pro všechny varné zóny, 2 stupňový ukazatel zbytkového tepla, ReStart jsou hlavními plusy této 4 zónové varné desky s rozpoznáním přítomnosti hrnce.

Praktické funkce, intuitivní ovládání a IQ funkce (udržování varu, ohřívání, rozpouštění) nás zaujaly na modelu Gorenje IS645BG. Jde o tichou varnou desku s detekcí hrnců, která umožňuje rozdělení na zóny s různou teplotou, což umožňuje posouvání hrnce podle aktuální potřeby.

Pozornost si zaslouží také indukční varná deska AEG IKB64301FB. Nabízí možnost propojení s odsavačem par, přesné nastavení teploty pro každou zónu, samostatně nastavitelnou dobu vaření i funkci Stop & Go. Samozřejmostí je detekce hrnců a pánví, automatické rychlé zahřátí i bezpečnostní vypnutí. Zamrzí chybějící Multi zóna.

Pokud hledáte levné varné desky, zaujme vás pravděpodobně indukční varná deska Amica DI6411SBB. Spokojit se však musíte s menším počtem funkcí (např.Bridge). O bezpečnost se v tomto případě stará dětská pojistka a ukazatel zbytkového tepla.

Výborný poměr cena/kvalita poskytuje indukční varná deska Mora VDIT 654 C. Přípravu jídla usnadňují funkce SuperBoost, KeepWarm, EasyMelt a časovač s automatickým vypnutím. Příjemně překvapí paměťová funkce, pauza i Delete, umožňující vypnutí všech nastavení stiskem jednoho tlačítka. Dostupná je plynulá regulace výkonu, indikátor zbytkového tepla a také dětský zámek. Varná zóna se automaticky vypne po 1 minutě.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Jste zvědaví, které indukční varné desky jsou na českém trhu nejprodávanější? Podívejte se na žebříček TOP 5 produktů podle cenového porovnávače Heureka. Produkty v pravidelných intervalech aktualizujeme, abychom vám poskytovali co nejrelevantnější údaje.

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux EIV6345*Zobrazit produkt
AEG IKE 64441IB5*Zobrazit produkt
Electrolux EIS624495*Zobrazit produkt
Electrolux LIR 604305*Zobrazit produkt
Philco PHD 3025*Zobrazit produkt

Jak funguje indukční varná deska? Tuto otázku si mnozí položí předtím, než nad ní ve své kuchyni vůbec začnou uvažovat. Je to ekologická a výkonná alternativa k plynovým a elektrickým varným deskám. Všechno teplo se koncentruje v hrnci, neuniká a neohřívá vzduch jako v případě jiných typů varných desek, a pokud deska zjistí nepřítomnost hrnce, automaticky se vypne. Provoz je tedy velmi šetrný k vaší peněžence. Plusem je i velmi rychlé ohřívání a snadné čištění, stačí na to mokrý hadřík a čisticí prostředek na sklo. Menším mínusem je větší počáteční investice a potřeba speciálních hrnců na indukci.

Jak vybrat indukční varnou desku 

Startovací finanční náklady se vám však brzy vrátí díky uspořené elektřině. Dostanete za ně elegantní a moderní řešení. Čeho všechno si při výběru všímat? Test Magazín pro vás připravil komplexního průvodce výběrem indukční varné desky.

 • Velikost varné desky a varné zóny
 • Ovládání
 • Praktické funkce a vlastnosti
 • Bezpečnostní prvky
 • Příkon a napájení
 • Hlučnost
 • Cena indukčních varných desek a renomovaní výrobci

Indukční varná deska a počet varných zón

Při výběru varné desky si musíte promyslet, jakou velikost potřebujete a kolik varných zón budete používat najednou. Indukční varná deska je dostupná jako dvouplotýnková i klasická varná deska se 4 zónami na vaření. Je logické, že čím větší varná deska, tím větší rozměry třeba očekávat. Nejčastěji zákazníci sahají po 4 zónové varné desce, jejíž rozměry jsou cca 55 – 60 cm. Přestože jde o standard, pokud byste chtěli vařit na všech 4 zónách najednou, mohlo by to být značně omezující. Deska s 5 varnými zónami má šířku cca 70 – 75 cm, větší varné desky mají na šířku alespoň 90 cm.

Běžně jsou indukční varné desky vybavené 2 až 6 varnými zónami. Jejich počet volte podle velikosti kuchyně, ale i podle frekvence a množství vaření. Klasika jsou 4 varné zóny, které vám postačí na běžné rodinné vaření. Plusem je, pokud jsou varné zóny flexibilní, tedy se dají spojit do jedné, což umožňuje pohodlné vaření ve velkých hrncích.

Ovládání varné desky – dotykové nebo tlačítka

Při indukčních varných deskách je standardem dotykové ovládání. Na výběr je z 2 možností – posuvného a klasického ovládání. Posuvné ovládání (slider) je o něco modernější. Jemným pohybem prstu zvyšujete nebo snižujete výkon indukční desky. Dotykové ovládání funguje na principu klasického ťukání. Tepelný výkon lze díky tomu nastavit mnohem přesněji. Méně často se setkáte s mechanickým ovládáním (otočná kolečka nebo knoflíky), přítomné je spíše při retro modelech.

Z hlediska komfortnosti ovládání je důležité umístění ovládacího panelu. Může být vpředu uprostřed před varnými zónami nebo na boku u menších varných zón. Nám více vyhovuje ovládání uprostřed, protože je prostornější a pohodlnější. Jde však o věc vkusu.

Varná deska s digestoří či odsáváním

Indukční varné desky jsou inteligentní spotřebiče, což znamená, že kromě prostého ohřívání a vaření jídla nabízejí řadu zajímavých funkcí, které jsou z praktického hlediska neocenitelné. Některé indukční varné desky mohou mít vlastnosti, které umí používání a obsluhu usnadnit.

Dotykové ovládanie indukčnej varnej dosky

 • Časovač – umožňuje nastavit dobu vaření, tedy, jak dlouho se má jídlo vařit. Pokud znáte optimální dobu vaření připravovaného pokrmu, můžete ji nastavit pomocí časovače. Varný panel se po uplynutí vaření vypne, ohlásí to zapípáním. K dispozici bývá i Eco časovač, který šetří energii využitím zbytkového tepla varné desky během posledních minut vaření.
 • Booster – funkce pro zvýšení intenzity ohřívání, což zkrátí čas potřebný na ohřev. Varná zóna jídlo nebo vodu zahřeje rychleji, pak teplotu sníží na přednastavenou.
 • Přednastavená nabídka vaření - jde o přednastavené programy na různá jídla (definovaná teplota a čas pro každé jídlo). V předem nastaveném menu si můžete zvolit např. grilování, smažení, vaření, dušení, ohřev mléka apod.
 • Propojení varných zón – jde o spojení 2 varných zón do jedné. Multi zóna je praktická záležitost, protože umožňuje vaření ve větších hrncích a pekáčích. Nastavení času a teploty se sladí automaticky.
 • Oválná varná zóna – v rámci varných zón je k dispozici i oválná varná zóna vhodná např. k použití oválného pekáče.
 • Automatické zahřívání – umožňuje varnou zónu zahřát na vyšší teplotu a následně po určitém čase automaticky přejít na výchozí teplotu.
 • Udržování tepla – pomocí tohoto nastavení můžete jídlo udržovat teplé určitou dobu po dovaření. Některé varné desky využívají k udržení teploty jídla zbytkové teplo.
 • Nastavení přesné teploty - některé modely umožňují nastavení teploty s přesností na jeden stupeň Celsia, což rozšiřuje možnosti vaření. Oceníte to např. při zavařování, přípravě steaků, rozpouštění čokolády, pomalém vaření.
 • Vaření ve woku – některé modely mají speciálně osazený prostor pro vaření ve woku. Raději než si připlatit za varnou deskou s touto funkcí, doporučujeme poohlédnout se po woku vhodném na indukční vaření.
 • Pauza – najdete ji i pod označením Stop & Go. Indukční varné desky s touto funkcí umožňují nakrátko pozastavit vaření, přičemž se zablokuje nastavení zahřívání. Po spuštění bude vaření pokračovat v požadovaném režimu.
 • Synchronizace s digestoří – některé varné desky se dají bezdrátově propojit s digestořemi stejné značky. Varná deska následně sama koriguje tah páry.
 • Vestavěné odsávání – technologie, která umožňuje odsávání páry a její odvod mimo interiér. Odsávání je integrované přímo na desce a obvykle jde o ventilační otvor s intenzivním odsávacím tahem.
 • Správa výkonu – vzhledem k vysokému příkonu některých varných zón je praktickou záležitostí systém řízení spotřeby. Jde o rozdělení výkonu mezi dvě varné zóny. Maximální výkon může být nastavený pouze na jedné varné zóně, druhá varná zóna se dá nastavit pouze na nižší úroveň výkonu. Pokud byste chtěli maximální výkon pod dvěma pánvemi, musí se nacházet v opačných zónách.
 • LED plameny – jde o vychytávku přítomnou u novějších modelů indukčních varných desek. Iluze plamenů poskytuje kuchaři vizuální představu o intenzitě tepla.

Nejlepší indukční desky jsou bezpečné

Indukční varné desky patří k mimořádně bezpečným spotřebičům. Nejen proto, že ohřívají pouze hrnec a okolní prostředí ne, ale také proto, že disponují množstvím bezpečnostních prvků.

Indukčná varná doska s odsávaním v strede

 • Kontrolka napájení/zbytkového tepla – ukazatel zbytkového tepla vás informuje, zda je varná plocha teplá. Pro každou varnou plochu by měla být jedna kontrolka.
 • Detekce nádobí – jde o běžnou funkci indukčních varných desek. Spotřebič nebude fungovat, pokud na varné desce nebude položená pánev, případně nebude z vhodného materiálu. Pokud pánev odeberete z varné desky, přísun tepla se zastaví a objeví se symbol na panelu. Ten zmizí, když pánev vrátíte na místo.
 • Rozpoznávání velikosti nádobí – indukční deska se spustí pouze při kontaktu s nádobím, jehož průměr přesahuje 10 cm. Pokud na ni položíte malý předmět jako vidličku či lžičku, nezapne se.
 • Dětský zámek – uzamčení ovládacího panelu zabrání tomu, aby vaše dítě přepnulo nastavení či zapnulo varnou desku.
 • Ochrana proti přetečení – pokud se tekutina z nádoby dostane na ovládací panel, spotřebič se automaticky vypne a upozorní na to pípáním. Stačí setřít tekutinu a ve vaření můžete pokračovat.
 • Bezpečnostní snímač – jde o rozpoznávání prázdného hrnce. Úkolem snímače je monitorovat teplotu ve spodní části nádobí a nastavit výkon tak, aby nedošlo k jeho poškození či poškození varné desky.
 • Automatické vypnutí – v případě přehřátí či odejmutí pánve se varná deska automaticky vypne.
 • Bezpečnostní vypnutí – tento bezpečnostní prvek je přítomen u všech indukčních varných desek. V případě, že je varná zóna delší dobu zapnutá bez změny teploty, automaticky se vypne. Doba potřebná na bezpečnostní vypnutí závisí na nastavení teploty varné zóny. Čím je nastavení vyšší, tím dříve se varná deska vypne. Obvykle to trvá 1 až 1,5 hodiny, při nejnižších teplotách to může být až 10 hodin.
 • Detekce podpětí a přepětí – varovná signalizace upozorní na podpětí, v případě možného přepětí chrání elektrické obvody před poškozením.

Indukční varná deska na 220 V nebo 400 V?

Ve zkratce se dá říci, že čím vyšší příkon, tím více energie ušetříte. Chcete-li plně využít potenciál indukční varné desky, měl by mít model příkon alespoň 7 000 W. Nejlevnější indukční varné desky dosahují max. příkonu 4 500 W, což na úsporné a rychlé vaření nemusí vždy stačit. Vhodné je si všímat nejen celkového, ale i dílčího příkonu pro jednotlivé varné zóny. Malé varné zóny potřebují 1 000 – 1 200 W, střední 1 700 – 1 800 a největší min. 2 500 W.

Indukční varné desky potřebují obvykle na své fungování napětí 220/230 V, některé modely však potřebují připojení ke zdroji 380 až 400 V. Jednodušší je zvolit si varnou desku, které stačí 230 V, neboť ji lze automaticky připojit do elektřiny a nemusíte uvažovat nad třífázovou zásuvkou. Je třeba se jen smířit s omezeným výkonem. Třífázová zásuvka umožňuje připojení varných desek s větším el. napětím, čímž se výběr rozšiřuje.

Hluk elektrické varné desky

O decibelech indukční varné desky výrobci informují jen málokdy. Přestože jde o poměrně důležitý parametr, ovlivňující komfort používání. Ačkoliv jde ve většině případů o spotřebiče s tichým a kultivovaným chodem, najdou se i výjimky z pravidla. Je proto třeba sledovat recenze a odborné testy, ve kterých často uživatelé subjektivně hodnotí hlučnost daného spotřebiče. Pokud budete vařit často, tichý chod vám přípravu pokrmů zpříjemní.

Sivá indukčná varná doska

Cena indukčních varných desek

V segmentu indukčních varných desek můžeme hovořit o širokém cenovém rozpětí. Závisí to na konkrétním modelu. Cenový rozdíl je záležitostí funkcí, velikosti, kvalitativního provedení, ale i značky.

Levné indukční varné desky naleznete v cenovém rozpětí 3 700 až 5 000 Kč. Jde o základní modely s menšími rozměry, případně modely s klasickou velikostí, avšak omezenými funkcemi. Vhodné jsou pro uživatele, kteří neplánují vařit často.

Zlatou střední cestou jsou varné desky v cenové třídě od 5 000 do 10 000 Kč.  Nacházejí se mezi nimi varné desky s optimálním výkonem a slušnou funkční výbavou. Jde převážně o standardní 4 zónové modely.

Množství užitečných režimů a funkcí a také výborný výkon nabízejí modely v cenové kategorii od 10 000 Kč výše. Vzhledem k ceně se dbá na co největší spokojenost uživatele při vaření. To znamená, že jsou k dispozici různé možnosti nastavení a vlastnosti usnadňující vaření.

Vybírejte indukční varné desky Bosch, Gorenje či Whirlpool

Renomovaní výrobci nabízejí ve svém portfoliu levné i dražší a velmi dobře vybavené indukční varné desky. Mezi nejlepší výrobce v tomto segmentu řadíme Electrolux, Bosch a Whirlpool. Cenově dostupné indukční varné desky s optimálně navrženým výkonem má tradiční výrobce kuchyňských spotřebičů Mora. Zlatou střední cestou jsou modely značek Beko a AEG. Dobře vyladěné varné desky s rozumným uspořádáním varných zón má ve své nabídce i Gorenje. Dražší kousky má ve svém portfoliu výrobce Siemens.

Otázky a odpovědi – FAQ

Výběr spotřebiče je někdy více, jindy zase méně náročný. Pokud víte, na jaké parametry je třeba se zaměřit, je výběr mnohem jednodušší. Pokud vás ohledně výběru indukční varné desky ještě něco zajímá, napište nám do komentářů. Odpovíme co nejdříve.

Rozdíl je ve způsobu tvorby a šíření tepla. Sklokeramické varné desky mají pod vrstvou tvrzeného skla ukryté topné spirály, indukční ukrývají pod povrchem silné elektromagnety. Spirály sklokeramické varné desky se rozehřejí, teplo předají keramickému povrchu a ten ohřívá hrnce. Elektromagnety indukčních varných desek předávají teplo přímo nádobí s feromagnetickými vlastnostmi. Plocha kolem hrnce se neohřívá.

Indukční varná deska funguje pouze s nádobím s feromagnetickým dnem. Hrnce vhodné na indukci mají na dně označení ve tvaru spirály nebo zatočené cívky. Zda je vaše nádobí vhodné pro novou indukční desku zjistíte také jednoduchým testem – na dně hrnce musí držet magnet. Pokud se nechcete vzdát svého oblíbeného nádobí, které se na indukci nedá použít, můžete zvolit adaptéry. Jsou to speciální magneticky vodivé destičky kruhového tvaru, které stačí položit na varnou desku a na ně dát jakýkoliv typ nádobí. Zprostředkovaný přenos tepla není energeticky šetrný a dochází k velkým tepelným ztrátám.

Vzhledem k tomu, že je ze skla, ano. Keramické sklo je velmi tvrdé, dobře odolává vysokým teplotám a také prudkým změnám teploty, avšak stále je to jen sklo a hrozí mu mechanické poškození. Pozor si tedy dejte na prudké pokládání těžkých hrnců a také na poškrábání. Stejně tak je třeba dávat pozor při čištění varné desky. Absolutním tabu jsou drátěnky a drsné houbičky, které mohou povrch znehodnotit a způsobit nefunkčnost senzorů. 

Na možnou škodlivost varné desky se ptají mnozí zájemci o tento typ vaření. Magnetické pole, které se vytváří při vaření, je pouze lokální, proto žádným způsobem zdraví neovlivňuje. Indukční varné desky samy o sobě jsou velmi bezpečné, navíc mají množství bezpečnostních pojistek, které se starají o ochranu.

Testované produkty

Vaše hodnocení:
(87.8%)

Komentáre
Zdeněk Scheuer 08.Mar.2022

Dnes mezi zásadní ukazatele patří, zda lze desku zabudovat do roviny s kuchyňskou deskou.
A na to je třeba, bohužel, poměrně slušný detektiv.

Odpovedať