Nejlepší značky jízdních kol

Nejlepší značky kol: TOP jsou Kellys, CTM, Kross i Specialized. Jakou značku kola si pořídit?

Během posledního desetiletí se stále více setkáváme se slovním spojením „klimatická krize“. Snaha jednotlivce není nikdy zbytečná, a proto zvážení alternativního způsobu dopravy není na škodu. Automobily, ale i hromadná doprava každodenně produkují řadu škodlivých látek, které proces globálního oteplování zrychlují. Proč se tedy neobrátit k nejlepšímu řešení ve formě kola? V mnoha zemích je cyklistika trendem a postupně se jím stává i v České republice. Abyste se tohoto trendu jednodušeji chopili, přinášíme přehled nejlepších značek kol, která rozhodně stojí za zvážení.

Publikované: 06.02.2023
Aktualizované: 03.04.2024
Obsah článku:

Jaké kolo koupit?

Při výběru správného kola je důležité zohlednit hned několik faktorů. Vaše cyklistické dovednosti a zkušenosti jsou v tomto žebříčku na prvních příčkách. Také je třeba vzít v úvahu vlastní anatomii, která by měla za jízdy zažívat co největší komfort. V neposlední řadě je podstatné popřemýšlet, v jakém terénu se budete nejčastěji jezdit na kole a tomu následně přizpůsobit typ kola. Ani tento dopravní prostředek nepatří k nejlevnějším záležitostem, a proto byste si měli stanovit i rozpočtový limit. V případě kol, která mnohdy rozhodují o vaší bezpečnosti, by měly být peníze chápány spíše ve spojitosti s poměrem ceny a kvality.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Popularita produktů na trhu se ustavičně mění, a proto vám v pravidelně aktualizovaném přehledu nabízíme výběr nejprodávanějších kol podle známého portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Beany Zero5*Zobrazit produkt
Trek X-Caliber 85*Zobrazit produkt
Specialized Rockhopper5*Zobrazit produkt
Woom 25*Zobrazit produkt
Woom 45*Zobrazit produkt

Nejlepší značky jízdních kol

V cyklistickém průmyslu existuje několik desítek, ba dokonce stovek značek, které si své místo rok od roku obhajují neustálou snahou přinést na trh co nejkvalitnější modely, ale také vývojem inovativních technologií v oblasti cyklistiky. V dalším pokračování článku vám přinášíme přehled deseti nejpopulárnějších a nejprodávanějších značek z Evropy i ze světa, přičemž jsme při jejich výběru zohlednili jejich dostupnost a prodejnost na našem domácím trhu.

Silniční kolo Kellys

Kellys

Mezi nejznámější slovenské výrobce kol rozhodně patří Kellys. Společnost založili bratři Divinovi ve Velkém Orvišti nedaleko Piešťan ještě v roce 1991. Tato lokální značka vyrobí ročně až 95 000 kol, přičemž nadpoloviční většina putuje do 35 zahraničních zemí. Zakladatelé začínali v cyklistickém průmyslu s myšlenkou, že „každé kolo má své poslání“. Proto se dodnes snaží o dosažení co nejlepších jízdních schopností svých modelů v daném terénu a při konkrétním jízdním stylu.

V nabídce mají špičkově vybavené modely silničních, městských, trekingových či horských kol, ale také moderních kol s elektrickým pohonem a prostředků určených pro děti a mládež. Cyklistické produkty jsou primárně vždy testovány samotnými výrobci, designéry a vývojáři, kteří za pomoci moderních technologií a nejlepších materiálů vytvářejí kvalitní kola určená pro speciální úkoly. Výhodou domácí firmy je široká nabídka produktů, kvalitní servis a vynikající dostupnost náhradních dílů. Na kolech této značky okusíte chuť reálné svobody a nezávislosti během jízdy.

CTM

Další slovenskou značkou s významným místem na cyklistickém trhu je CTM. Prvotně se zakladatelé ze Staré Turej věnovali výlučně maloobchodnímu prodeji cyklistických prvků, avšak v roce 1999 se zrodila značka CTM. Každoročně prodají více než 50 000 kol střední až vyšší cenové kategorie. V portfoliu mají dětská, juniorská, horská či trekingová kola, od roku 2016 už i elektrokola či celoodpružená horská kola. Do segmentu kol s elektrickým pohonem pronikli díky celoodpruženému elektrickému kolu.

Jednou z předností této společnosti je znalost domácího jezdce a podmínek naší země, kterým výrobci přizpůsobují své nejnovější produkty. Testování CTM jízdních kol mají na starosti jak mechanici, tak produktoví manažeři či závodníci patřící do mezinárodně úspěšného uskupení CTM Racing Team. Krásné vizuální, ale také technické a funkční modely se vyvážejí na zahraniční trh, a to zejména do zemí V4 a do Rakouska. Svou nabídku poslední roky rozšiřují o kola vyšší kvalitativní kategorie a také BMX kola.

Trekingové kolo CTM

Kross

Společnost Kross je největším polským výrobcem, který na našem trhu nabízí stovky kol nejrůznějších cenových i typových kategorií. V poměru ceny a kvality bezkonkurenčně vyhrávají jeho dětské a juniorské modely. Kross zhotovuje také dámská městská kola či trekingová kola. Příznačná jsou pro polskou značku crossová kola s odlehčeným hliníkovým rámem a další výbavou vhodnou i do náročnějšího terénu polních cest. Výrobce již více než 30 let usiluje o pečlivé a detailní přizpůsobení svých produktů potřebám profesionálních, ale i běžných jezdců.

Výjimečností Kross kol je fakt, že celý proces jejich vzniku režíruje samotná společnost. Což znamená, že firma sama připravuje projekt, prototypy a ve vlastní výrobní hale zhotovuje modely bez pomoci subdodavatelů. Společnost patří k úzké skupině evropských producentů jízdních kol vyrábějících vlastní karbonové rámy. Ty konstruuje na své výrobní lince z nejkvalitnějšího uhlíkového vlákna. Na jakosti jí záleží i v kategorii elektrokol vybavených elektrickou asistencí z nejkvalitnějších dílů. Vysoce kvalitní kola Kross se stávají úspěšnými náhradami automobilové dopravy, čímž polský zhotovitel podporuje boj proti klimatickým změnám.

Ghost

V Evropě ještě chvíli zůstaneme a představíme si německou značku kol Ghost, jejíž počátky mají na svědomí dva kamarádi z Waldsassenu. Ti začínali jako prodejci jízdních kol, přičemž následně v roce 1993 přišli na trh s vlastním brandem. Od té doby se jejich byznys rozšířil do Číny, Španělska a Nizozemska, ale všechny podstatné úkony probíhají v německém zázemí společnosti, přičemž až 70 % všech kol se vyrábí právě ve zmíněném Waldsassenu.

Jejich portfolio disponuje různými typy kol od silničních přes trekingová až po městská kola či elektrokola, ale nejvíce vynikají na poli horských kol. Ty poslední jsou nejrozšířenější kategorií na našen trhu. A to zejména díky pevné konstrukci přizpůsobené snazšímu ovládání, což je velkou výhodou v náročnějším terénu. Rozsah cen kol Ghost je velmi pestrý a na své si přijdou jak profesionálové, tak i rekreační jezdci. Jelikož vývojáři jsou zkušení cyklisté z různých cyklistických disciplín, každý model je něčím znamenitý.

Kolo Ghost

Lapierre

Do popředí se společnost Lapierre, založená ještě v roce 1946 ve francouzském Dijonu, dostala díky své trefné předpovědi a následnému zachycení rostoucího trendu horských kol. Důležitou součástí kultury společnosti je i silniční cyklistika. Ročně se vyrobí více než 90 000 Lapierre jízdních kol, která se pak exportují do většiny Evropy, Severní Ameriky a Asie. Všechny modely společnosti jsou zkonstruovány ve Francii, a to majoritně ruční montáží. Kvalitu kol Lapierre testují profesionální cyklistické týmy. Ovšem značka se dlouhodobě drží na první příčce francouzského trhu s horskými koly.

Mezi technologické vychytávky společnosti rozhodně patří zadní odpružení OST, jehož cílem je vytvořit horské kolo dokonale kombinující hmotnost, univerzálnost, výkon a optimální geometrii pro efektivní a pohodlnou jízdu. V kategorii jízdních kol jsou pro Lapierre příznačné ultralehké karbonové rámy vážící pouhých 900 gramů. V souvislosti s tímto typem kol funguje ve společnosti nový projekt Lapierre Ultimate, který umožňuje libovolný výběr a nakonfigurování komponent pro své silniční kolo prostřednictvím online programu. Kromě horských a silničních kol nabídka značky Lapierre disponuje i moderními elektrokoly.

Scott

Z Evropy se přesouváme do amerických končin, přesněji do Sun Valley v Idahu, kde v roce 1958 vznikala prvotně na zimní sporty zaměřená společnost Scott. Později své zaměření zaměřila na motokros, až v konečném důsledku přišla k cyklistice. Americké společnosti patří několik nepřehlédnutelných prvenství. Mezi jinými je to první koncept horského kola z roku 1986, nejlehčí silniční kolo s rámem o hmotnosti méně než 800 gramů či koncepce aerodynamických řídítek. Není se co divit, protože kola Scott vznikají na základě motta: „INOVACE-TECHNOLOGIE-DESIGN“.

Co se týče typového zaměření firmy, rozhodně převažuje výroba horských a silničních kol, která je doplněna o prémiová elektrokola. Ty jsou konstruovány ve spolupráci s významným výrobcem elektroniky Bosch. Díky využívání nejmodernějších technologií, vyspělé integraci, silnému zaměření na udržitelné využívání zdrojů a výjimečnému designu si tato značka vysloužila velké zastoupení na našem trhu, což se následně projevuje na dobré dostupnosti servisu. To je v případě zahraničních značek největší výhodou pro českého cyklistu, ať už profesionálního nebo rekreačního.

Horské kolo Scott

Specialized

Mezi top značky kol patří také americký výrobce z Kalifornie – Specialized. Jeho portfolio je opravdu pestré, neboť obsahuje všechny typy kol. Už od svých počátků v 70. letech pracoval na zpopularizování horské cyklistiky, což se mu podařilo i díky prvenství ve zhotovení celoodpruženého sjezdového horského kola Stumpjumper. Velká dostupnost a přijatelná cena umožnily cyklistům vyzkoušet tento adrenalinový sport, čímž se značka probojovala ještě blíže k vrcholu cyklistického průmyslu. Co se týká součástek, ty zpočátku importovala z Itálie, ale později vyvinula vlastní díly. Nákup této značky či dílů k jednotlivým modelům je však možný jen u specializovaných prodejců, jelikož si značka potrpí na detailní zaškolení personálu.

Jelikož výrobce kol Specialized věří, že cyklistika působí na sociální, emoční a kognitivní zdraví člověka, maximálně si zakládá na komfortu spotřebitelů, a proto úzce spolupracuje se zdravotními specialisty, aby byly jednotlivé modely navrženy v souladu s anatomií jezdce. K vyšperkování produktů dopomáhá i vlastní aerotunel, ve kterém se testují aerodynamické vlastnosti produktů. Značka myslí na pohodlí a praktickou využitelnost všech částí kola, a proto vyvinula důmyslnou technologii SWAT (Storage, Water, Air, Tools) pro elegantní a praktické umístění nejpodstatnějších cyklistických doplňků, jako voda či nářadí.

Trek

Přední místa na závodech Tour de France či Giro d’Italia dodnes získávají kola Trek disponující bohatou historií a dědictvím. Značka vznikla v americkém Waterloo ve Wisconsinu v roce 1975 a řadí se mezi průkopníky cyklistiky. Právě společnost Trek si dala v 90. letech minulého století jako první patentovat celokarbonové rámy s nižší hmotností a optimální kompaktností. Lehké rámy zpočátku nesežely velkou důvěru veřejnosti, avšak jejich kvalita se osvědčila i v náročnějších podmínkách.

Kola Trek nepatří k levným značkám, ale v oblasti cyklistiky je mnohdy vhodné si za kombinaci spolehlivosti, výkonu a hodnoty připlatit. Tento americký producent kol nabízí obrovský výběr horských, špičkových silničních, cross country kol či elektrokol. Z hlediska demografie se společnost zaměřuje nejen na profesionály, ale i rekreační jezdce, přičemž nabízí modely pro všechny věkové kategorie od malých začátečníků až po dospělé a starší cyklisty. Větší část produkce se postupně přesunula mimo USA, čímž se zvýšila dostupnost náhradních dílů a samotných kol v téměř stovce světových zemí.

Kolo Trek

Cannondale

V roce 1970 se v americkém Wiltonu ve státě Connecticut do popředí dostala značka Cannondale. Společnost primárně nastínila do cyklistického průmyslu výrobou prostředků na převážení kol, ale o desetiletí později přišla na trh se svým prvním kolem. Kola Cannondale jsou legendárními i ve světě cyklistických závodů, přičemž nějakou dobu na některém z modelů soutěžil i Peter Sagan. Příznačné pro tuto značku je neustálé přinášení revoluce do cyklistického průmyslu, přičemž za svůj úspěch může vděčit dokonalé kombinaci inovativních produktů a spokojených zákazníků.

Společnost patří mezi ověřené stálice se špičkovou kvalitou, což se odráží zejména v jejích technologiích, jako například lehké, hliníkové i karbonové rámy s vysokým stupněm tuhosti s karbonovou vidlicí a také karbonovým výpletem. Hliníkové rámy zhotovuje z větších trubek, aby tak zvýšila tuhost, výkon a stabilitu svých kol. Pokud jsou tedy zejména ti náročnější cyklisté ochotni si připlatit za vysokou kvalitu, mohou volit z bohaté palety horských, silničních, hybridních či cyklokrosových kol, ale také elektrokol. Výrobce jízdních kol Cannondale nabízí speciálně zhotovené designy pro ženy a děti, přičemž všechny produkty se vyrábějí na Tchaj-wanu.

Giant

Tchaj-wan nejenže produkuje kola jiných značek, ale má i svého vlastního top výrobce kol, který si nadále upevňuje svoji pozici v cyklistickém průmyslu. Tchajwanská společnost Giant vznikla v roce 1972 s jasným cílem zlepšovat cyklistiku výrobou stále kvalitnějších modelů. Výjimečností této společnosti je její samostatnost v celém procesu výroby kol. Díky novým materiálů, pokročilým technologiím a schopnostem zkušených konstruktérů nemusí žádnou součástku objednávat od subdodavatele. Díky tomu se jí podařilo zaujmout post důležitého producenta téměř 55 % kol po celém světě.

Již od začátku bylo pro společnost příznačné používání pevnějších a lehčích materiálů, díky čemuž se stala první značkou, která široké veřejnosti zpřístupnila kvalitní a cenově dostupné hliníkové rámy. Tak si mohli nejen profesionální jezdci, ale už i širší veřejnost vyzkoušet jízdní vlastnosti, které dříve měly jen drahé modely kol. K inovacím, které v procesu testování byly vyhrazeny jen pro soutěžní tým značky Giant, ale později se zpřístupnily i běžným zákazníkům, patří například špičková karbonová technologie, zapletená kola či vyspělý systém odpružení. Aby výrobce dokázal vyhovět kvalitativním požadavkům trhu, konstruktéři zdokonalovali své dovednosti ve svařování a tvarování rámových trubek. Široký výběr kvalitních kol Giant je k dispozici také na našem trhu, a to pro rekreační, náročné, ale i profesionální jezdce.

Otázky a odpovědi – FAQ

V článku jsme se přednostně věnovali významným značkám kol, ale existují podstatné věci, které není třeba při cyklistice nebo při prvotním výběru kola zanedbávat. Ty jsme shrnuli v sekci otázek a odpovědí. Pokud vás však stále těží nějaké dotazy ohledně daného tématu, neváhejte nám je položit v komentáři pod článkem. Snažíme se je zodpovědět co nejdříve.

Rozhodně ano. Není to jen o viditelných rozdílech v samotném rámu kola, který je zpravidla v případě dámských kol nižší, přičemž řídítka jsou situována blíže k sedlu v souladu s anatomii ženského těla. Ženy mají ve srovnání s muži nižší váhu, proto se při konstrukci kol bere v úvahu i aspekt zatížení vidlice. Navíc, brzdová páka na dámských kolech je také přizpůsobena kratším prstům a nevyžaduje použití nepřiměřeně velké síly.

Rám by měl být vzdálen alespoň 5 cm od rozkroku osoby obkročmo stojící nad kolem. Výška rámu by měla být vybírána podle osoby, která bude na kole jezdit. Běžně je uváděna v palcích a pohybuje se od 13 do 24". Někdy se však kola označují i typickými velikostními písmeny S, M, L a XL.

Nejdůležitější je nahuštění pneumatik, seřízení brzd a možné převisnutí řetězu. Každých 6 měsíců se doporučuje provést prohlídku celého kola, což znamená promazání lanek, kontrola či výměna brzdových destiček. Zkontrolovat byste měli také geometrii kola. Pokud se v této oblasti neorientujete, doporučujeme navštívit specializovaný cykloservis.

Ďalšie články z kategórie Kola

Vaše hodnocení:
(92.4%)