Průtokové ohřívače vody

Nejlepší průtokové ohřívače vody 2024 + recenze

Průtokový ohřívač funguje tak, že voda je ohřívána při jejím průtoku. Je ideálním řešením, jak si můžete zajistit teplou vodu v menších prostorách koupelny či kuchyně, na chatě nebo chalupě. Pokud zvažujete jeho koupi, jste na správném místě. Testmagazín pro vás připravil kompletní návod, jak vybrat správný model a také uskutečnil průzkum trhu, abyste zjistili, které produkty jsou nejlepší. Kromě toho, že jsme si posvítili na vítěze testu Clage M7 SMB, který nás zaujal zejména poměrem cena/výkon, si představíme i další velmi zajímavé modely.

Publikované: 01.12.2022
Aktualizované: 02.04.2024

Jaký průtokový ohřívač vody koupit?

Výběr správného průtokového ohřívače na vodu bude jistě vyžadovat váš čas a pozornost. Všechny důležité informace o jednotlivých produktech se dozvíte v našich podrobných recenzích. Pokud však nemáte tolik času nazbyt, jistě oceníte náš výběr 3 produktů. V krátkosti vám rychle shrneme klíčové vlastnosti vítěze testu, cenově nejvýhodnějšího modelu a představíme vám také náš tip.

Názov Hodnotenie Detail
Clage M7 SMB   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Elíz EL 51   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Hakl 3K-DL   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Clage M7 SMB

Clage M7 SMB

Elektrický beztlakový průtokový ohřívač vody, příkon 6,5 kW, umístění na umyvadlo, krytí IP25, energetická třída A

Zobrazit více info

Průtokový ohřívač vody Clage M7 SMB je určen k zásobení umyvadel a kuchyňských dřezů. Jedná se o malý průtokový ohřívač se speciální míchací armaturou. Výhodou je, že teplou vodu máte okamžitě k dispozici a beze ztrát. Plusem je také nenáročná údržba. Jeho výkon dosahuje 6,5 kW.

Cenový trhák
Hakl PM-B 135

Hakl PM-B 135

Elektrický beztlakový průtokový ohřívač vody, příkon 3,5 kW, umístění nad umyvadlo, krytí IP24, energetická třída A

Zobrazit více info

Pro ty, kteří při výběru více zohledňují cenu, může být vhodný průtokový ohřívač Hakl PM-B 135. Jeho příkon dosahuje 3,5 kW. Používá se velmi jednoduše, do provozu se uvede automaticky, otočením kohoutku teplé vody na baterii. Ohřívač nemá zásobník, vodu ohřívá okamžitě, přičemž spotřeba elektrické energie je pouze při puštění teplé vody. Zapnutí ohřevu je signalizováno červeným světlem.

Náš TIP
Elíz EL 51

Elíz EL 51

Elektrický beztlakový průtokový ohřívač vody, příkon 5 kW, umístění na umyvadlo nebo dřez, krytí IP24, energetická třída A

Zobrazit více info

Ve střední cenové kategorii se pohybuje kvalitní elektrický průtokový ohřívač vody značky Elíz. Je určen k beztlakovému připojení pro jedno odběrné místo a instaluje se nad umyvadlo či kuchyňský dřez. Tento model disponuje dvěma ohřívacími tělesy a umožňuje nastavení výkonu třemi stupni, 1,5 kW, 3,5 kW nebo 5 kW. Je výborně ekonomicky řešený, ohřev vody probíhá až ve chvíli, kdy voda protéká přístrojem, nedochází tak k tepelným ztrátám.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Pokud si nemůžete teplou vodu zajistit centrálním vytápěním spolu s ohřevem, na výběr máte buď bojler, nebo průtokový ohřívač. Než začnete s výběrem nejvhodnějšího průtokového ohřívače vody, je vhodné si určit nejdůležitější parametry, které je třeba sledovat. My jsme tento krok udělali za vás a nyní přicházíme s výsledkem. Do tabulky níže jsme podle důležitosti uspořádali všechny parametry, které vás budou doprovázet výběrem.

Pro začátek je nutné vybrat si typ ohřevu průtokového ohřívače. Konkrétně jde o plynový či elektrický. Průtokové ohřívače dělíme také podle typu konstrukce, na tlakové a beztlakové. Po výběru typu přicházejí na řadu parametry jako výkon a příkon. Výkon ohřívače je dán jeho příkonem. Čím je příkon zařízení vyšší, tím více vody dokáže zahřát za určitý čas. Je však třeba brát na vědomí to, že s narůstajícím příkonem roste spotřeba elektřiny. Dalším důležitým parametrem, který úzce souvisí s příkonem ohřívače, ale závisí také na použitém systému ohřívání, je rychlost ohřevu vody. V neposlední řadě myslete na umístění ohřívače, jeho rozměry a také hmotnost. Životnost průtokových ohřívačů je dlouholetá. Vliv na ni má materiál a údržba, kterou byste neměli zanedbávat.

Typ ohřevu
Typ konstrukce
Výkon a příkon
Rychlost ohřevu vody
Umístění
Spotřeba elektřiny
Rozměry a hmotnost
Materiál a kvalita zpracování
Cena

Kromě toho, že jsme jednotlivé modely vybírali na základě výše zmíněných parametrů, jsou pro nás klíčová hodnocení zákazníků. Na základě spotřebitelských recenzí se umíte dozvědět doplňkové informace o produktu, které mohou být pozitivní, ale i negativní. Průzkum trhu ukázal, že nouze o modely průtokových ohřívačů vody rozhodně není. Na trhu najdete mnoho výrobců, ze kterých jsme se snažili vybrat jen ověřené, jako například Hakl, Elíz či Protherm. S informacemi o produktech, o jejich dostupnosti, prodejnosti a také s recenzemi nám pomohl oblíbený cenový prohlížeč Heureka.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze průtokových ohřívačů vody

V našich recenzích se setkáte s různými odlišnými modely. Některé vynikají kvalitou či funkcemi, jiné cenou. Věříme, že si z vybraných modelů najde každý „to pravé“. Chceme vám dát ještě do pozornosti, že žádný z modelů průtokových ohřívačů není propagován a naše recenze jsou nezaujaté a objektivní. Vycházeli jsme z dostupných informací, z názorů spotřebitelů a také vám nabízíme náš subjektivní názor.

Víťaz testu

Clage M7 SMB

Elektrický beztlakový průtokový ohřívač vody, příkon 6,5 kW, umístění na umyvadlo, krytí IP25, energetická třída A

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Navzdory vyšší ceně je průtokový ohřívač Clage M7 SMB velmi dobrou volbou. Nabízí vysoký výkon až 6,5 kW. Pokud by vám stačil model s nižším výkonem, umíte jej sehnat ve výkonu 4,4 kW, 3,5 kW či dokonce 2,7 kW. Samozřejmě méně výkonné modely jsou i cenově přívětivější.

Clage M7 SMB je malý průtokový ohřívač, určený pro zásobení umyvadel a kuchyňských dřezů, se speciální míchací armaturou pro montáž nad dřez. Přístroj lze díky speciální baterii namontovat na 1/2" vodovodní přípoj. Je dodáván v kompletní sadě s příslušnou baterií. O teplou vodu se stará topný systém IES s vyměnitelnou topnou vložkou.

Velkou výhodou je, že voda je vyhřívána přímo až průtokem přes ohřívač, čímž se odstraní všechny tepelné ztráty a vy budete mít teplou vodu kdykoli k dispozici. Jakmile se pustí baterie a voda proudí přes ohřívač, automaticky se zapne plný výkon ohřívače. Voda je vyhřátá na teplotu od 35 do 50 °C. O šetření energie se postará také průtokový perlátor, který zajistí optimální proud vody. Nezapomeňte, že před připojením na elektrickou síť musíte ohřívač dobře odvzdušnit / zavodnit vodou.

Toto malé zařízení nás překvapilo hlavně svým vysokým výkonem. V poměru cena / výkon si drží přední místo. Šetří vám nejen vodu, ale také energii a čas. U spotřebitelů je tento průtokový ohřívač také velmi oblíbený a nasvědčuje tomu i mnoho pozitivních recenzí. Kromě výkonu je pro mnohé nespornou výhodou snadná údržba ohřívače. Materiál nádoby je vyroben z plastu. Musíme vás seznámit také s tím, že ohřívač není možné připojit do běžné elektrické zásuvky, připojuje se pomocí svorkovnice v rozvodové krabici. Toto připojení byste měli ponechat na odborníka. Elektrické krytí IP25 odpovídá standardu.

Pozitíva

Vysoký výkon
Ekonomický provoz
Jednoduchá údržba

Negatíva

Vyšší cena

Typ: elektrický beztlakový ● Příkon: 6,5 kW ● Energetická třída: A ● Umístění: nad umyvadlo ● Krytí: IP25 ● Rozměry (v x š x h): 13,5 x 18,6 x 8,8 cm ● Hmotnost: 1, 5 kg

Cenový trhák

Hakl PM-B 135

Elektrický beztlakový průtokový ohřívač vody, příkon 3,5 kW, umístění nad umyvadlo, krytí IP24, energetická třída A

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Výkonný a cenově dostupný, tak bychom mohli popsat další model, kterým je Hakl PM-B 135. Je skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí ohřívat vodu u umyvadla, na mytí rukou nebo u dřezu, na mytí nádobí. Výkon topného zařízení je 3 500 W a jednotka je osazena jednou spirálou. Na trhu však naleznete toto zařízení i s výkonem 4,5 a 5,5 kW. Pokud hledáte ještě výkonnější model, vítěz testu Clage M7 SMB nabízí výkon až 6,5 kW.

Spínání mikrospínače probíhá hydraulicky. Obsluha ohřívače je velmi jednoduchá, přístroj se uvede do činnosti automaticky, otočením kohoutku teplé vody. Zapnutí ohřevu je následně signalizováno červeným světlem na předním krytu ohřívače. Zároveň v momentě rozsvícení dosahuje voda nejvyššího ohřevu. Ohřívač nemá zabudovaný zásobník, vodu lze ohřívat jen okamžitě.

Ohřívač je dodáván se speciální nízkotlakou vodovodní baterií, která zabrání vystavení ohřívače tlaku vody ve vodovodním potrubí. Je určen pro přívod studené vody a jen na jedno odběrové místo. Kam přístroj umístíte, záleží jen na vašem uvážení. Ohřívač můžete umístit nad baterii nebo pod ni. Jediné, co je třeba hlídat, je vzdálenost mezi nimi, která by neměla přesáhnout 5 metrů.

S tímto průtokovým ohřívačem vody je spokojeno mnoho zákazníků. Je spolehlivý, snadno se ovládá a navíc je ekonomicky šetrný. Pro maximální uživatelský komfort je vhodné vodovodní baterii opatřit speciálním usměrňovačem vody, perlátorem nebo nízkoprůtokovou sprchovou růžicí. Spotřebitelé také vyzdvihují snadnou údržbu a příjemný design, který nenarušuje okolní prostředí. Za přijatelnou cenu můžete mít výkonný přístroj, který vám postačí na víkendovou chalupu či chatu.

Pozitíva

Signalizace ohřevu světlem
Přijatelná cena
Snadná údržba

Negatíva

Slabší výkon

Typ: elektrický beztlakový ● Příkon: 3,5 kW ● Umístění: nad umyvadlo ● Krytí: IP24 ● Rozměry (v x š x h): 21,5 x 12,5 x 8,2 cm ● Hmotnost: 2 kg

Náš TIP

Elíz EL 51

Elektrický beztlakový průtokový ohřívač vody, příkon 5 kW, umístění na umyvadlo nebo dřez, krytí IP24, energetická třída A

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Pokud hledáte cenově dostupný ohřívač a model Hakl PM-B 135 se vám zdá nedostatečně výkonný, do pozornosti vám chceme dát náš tip, kterým je Elíz EL 51. Jedná se o elektrický průtokový ohřívač, který si najde uplatnění všude tam, kde není centrální rozvod teplé vody. Ohřívač je určen k beztlakovému připojení pro jedno odběrné místo. Nainstalovat si jej můžete podle potřeby nad umyvadlo nebo kuchyňský dřez.

Nespornou výhodou tohoto modelu je možnost přepínání výkonu. Na výběr máte ze tří stupňů, a to konkrétně 1,5, 3,5 nebo až 5 kW. Disponuje dvěma topnými tělesy, která jsou kryta a tím pádem i chráněna před usazováním vodního kamene. Určitě tedy oceníte dlouhou životnost přístroje.

Očekáváte teplou vodu ihned? I v tom případě je model Elíz EL 51 vhodnou volbou. Ohřívač nemá zásobník na vodu a ohřev probíhá až ve chvíli, kdy voda protéká přístrojem. Navíc takto nedochází k tepelným ztrátám. Zařízení si díky vypínači s kontrolkou můžete sami zapnout/vypnout a také nastavit na požadovaný výkon. Přístroj lze uvést do provozu pouze se speciální beztlakovou vodovodní baterií, která je však součástí balení.

Tento průtokový ohřívač vyniká nad ostatními také tzv. 5 stupni ochrany. Ochranou před úrazem elektrickým proudem, proti přehřátí regulací teploty vody, ochranou v případě poklesu tlaku v rozvodu vody, proti nadměrnému tlaku a krytým topným tělesem. Tyto ochrany vám pomohou s bezpečným a spolehlivým provozem.

Elektrický průtokový ohřívač Elíz můžete využít kdekoli v domácnosti, na chatě či sociálních zařízeních. Maximální teplota vody může dosáhnout 48 až 60 °C. Nás tento model velmi překvapil a pokud vás zajímá, jak jsou s ním spokojeni i ostatní zákazníci, ujistíme vás, že koupi nelitují. Ve spotřebitelských recenzích najdete samé chvály. Oceňují dostatečný výkon, odolnost či jednoduchou montáž. Pro malé mytí vám tento ohřívač vystačí, vytvoří příjemnou teplou vodu i při silnějším proudu a navíc je energeticky nenáročný. Jednoduše, za málo peněz, hodně muziky.

Pozitíva

Přepínání výkonu
Cena / výkon
Různé typy ochrany

Negatíva

Ohřívač drží celý jen na baterii

Typ: elektrický beztlakový ● Příkon: 5 kW ● Energetická třída: A ● Umístění: umyvadlo, dřez ● Krytí: IP24 ● Rozměry (v x š x h): 14,5 x 23,2 x 8,5 cm ● Hmotnost: 1,8 kg

Lacná kvalita

Mora BTOM 5 P

Elektrický beztlakový průtokový ohřívač vody, příkon 2 kW, umístění pod odběrové místo, krytí IP24, energetická třída A

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Ohřívač vody Mora BTOM 5 P se odlišuje od předešlých modelů hlavně tím, že disponuje zásobníkem na vodu o objemu 5 litrů. Voda se vám bude ohřívat v zásobníku, který je vyroben z hygienicky nezávadného propylenu. Pokud přemýšlíte spíše nad průtokovým ohřívačem vody, prohlédnout si můžete ostatní modely, které jsme pro vás zrecenzovali.

Výhodou je, že teplotu vody si můžete snadno nastavovat sami, přímo na ohřívači. Maximální ohřátí vody je až na 75 °C. Správné zahřívání bude hlídat světelná kontrolka a díky ní budete mít i vy kontrolu nad přístrojem. V zimních měsících oceníte také ochranu proti zamrznutí.

Tento ohřívač je koncipován pouze na jeden vývod, proto je třeba si určit, kam jej umístíte. Instalace je vhodná přímo pod umyvadlo či dřez, kde nebude překážet ani zabírat mnoho místa. Ohřívač lze připojit do rozvodu napájecí sítě G 3/8. Je energeticky úsporný a zařazen do třídy A.

Názory na bojler značky Mora BTOM 5 P jsou různé. V první řadě si ujasněte, jestli chcete klasický průtokový ohřívač nebo s nádobou na vodu. Někteří zákazníci měli problém s přetékáním vody po zapojení ohřívače. Třeba si dát větší pozor při napájení a vybrat si správnou baterii. Pokud přístroj správně zapojíte, použijete beztlakovou baterii, vyhnete se možným komplikacím a budete s výrobkem spokojeni. Designově je příjemný, má kompaktní rozměry a kvalita zpracování je také vysoká. Díky plastové nádrži můžete očekávat i dlouhou životnost. Cena za ohřívač je přiměřená jeho kvalitě.

Pozitíva

Nádoba na vodu
Kompaktní rozměry
Kvalita materiálu a zpracování

Negatíva

Přetékání vody

Typ: elektrický beztlakový ● Příkon: 2 kW ● Energetická třída: A ● Objem: 5 l ● Umístění: vertikální, pod odběrové místo ● Krytí: IP24 ● Rozměry (v x š x h): 39 x 25,6 x 21,3 cm ● Hmotnost: 3,5 kg

Pre náročných

Protherm Panda TG 27

Plynový průtokový ohřívač vody, tepelný výkon 5,2 – 26,2 kW, krytí IPX5D, teplota 38 – 60 °C, průtok 2,5 – 12 l/min., spotřeba plynu 2,8 m3/h

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Na první pohled vás může odplašit vysoká cena, která je však u plynových ohřívačů typická. Plynový ohřívač vody je i přes vyšší vstupní náklady efektivnější a vyžaduje i nižší náklady na spotřebu energie. Máte-li přípojku zemního plynu, případně propan-butan v lahvích, můžete se ohlédnout po modelu plynového ohřívače vody Protherm Panda TG 27.

Panda ohřívač patří do řady nových průtokových ohřívačů s Low NOx technologií v Turbo verzi, které splňují podmínky směrnice ErP. Verze Turbo zajišťuje odvod spalin přes kouřovod. Nepotřebujete mít ani klasický komín, postačuje odtah spalin přes zeď. Srdcem tohoto ohřívače je výměník teplé vody, který je jednou z nejvíce zatěžovaných částí. Tepelný výměník je vysoce účinný a dokonce minimalizuje spotřebu plynu.

Elektronicky regulované nastavení výkonu a teploty zajišťuje stabilní a příjemnou teplotu vody i během delšího sprchování. Teplá voda je zajištěna i při malých průtocích a nízkém tlaku vody. Minimální tepelný výkon dosahuje 5,2 kW a maximální 26,2 kW. Teplota vody může mít od 38 do 60 °C.

Díky malým rozměrům můžete tento ohřívač umístit kamkoli. Typickou možností je instalace nad vanu nebo umyvadlo. Vzhledově působí moderně a přispívá k tomu i podsvícený dotykový displej. Za zmínku stojí také několik funkcí, ze kterých zmíníme například režim plnění vany, samozapalovač či pojistku.

Pokud patříte k náročným zákazníkům a nevadí vám vyšší investice, plynový ohřívač vody může být pro vás skvělou volbou. Třeba si však uvědomit, zda vám tato investice za to stojí a zda opravdu potřebujete takové výkonné zařízení. Pro běžné mytí vám postačí i elektrický průtokový ohřívač, například Elíz EL 51 nebo bojler Mora BTOM 5 P. Od modelu Protherm Panda TG 27 vás neodmlouváme, právě naopak, koupi vám můžeme doporučit. Je výkonný, ohřeje vodu do kuchyně i do celé koupelny a navíc disponuje mnoha užitečnými funkcemi.

Pozitíva

Kvalitní a výkonný
Mnohé funkce
Verze Turbo

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Typ: plynový turbo ● Tepelný výkon: 5,2 – 26,2 kW ● Teplota: 38 – 60 °C ● Průtok: 2,5 – 12 l/min. ● Spotřeba plynu: 2,8 m3/h ● Elektrické krytí: IPX5D ● Rozměry (v x š x h): 68,2 x 35,2 x 26,6 cm ● Hmotnost: 21,4 kg

Hakl 3K-DL 15

Elektrický tlakový průtokový ohřívač vody, výkon 5 – 15 kW, umístění nad nebo pod umyvadlo, krytí IP24, energetická třída A

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Model Hakl 3K-DL 15 je elektrický tlakový průtokový ohřívač vody. Pokud máte zájem o průtokové ohřívače beztlakové, ohlédněte se po modelech Clage M7 SMBHakl PM-B 135 či Elíz EL 51. Výhodou tlakových ohřívačů vody je to, že mají větší průtok a mohou vytvářet teplou vodu pro více odběrných míst.

Hakl 3K-DL 15 ocení všichni zákazníci, kteří požadují okamžitý a neomezený ohřev teplé vody ve velkém množství bez nutnosti zásobníkového ohřevu. Ohřívač nabízí vysoký výkon, od 5 až do 15 kW. Navíc i přes vysoký výkon nepřetěžuje elektrickou síť. Výkon je rozložen zapojením na třífázový elektrický rozvod. Samozřejmostí je také plynulé zvyšování nebo snižování příkonu topných spirál, které oceníte nejen při používání dřezové a sprchové baterie, ale také v zimním a letním období.

Nepochybně, jistě vás zajímá i ekonomická stránka tohoto modelu. Jelikož se automaticky mění výkon ohřívače, zároveň se tím šetří vaše náklady. Model je úsporný a energeticky efektivní, zařazený do třídy A. Do pozornosti dáváme také podsvícený dotykový displej, který měří celkovou spotřebu elektrické energie a litry vody.

Nejen ekonomický provoz či informativní podsvícený displej svědčí o technické vyspělosti tohoto modelu, ale také patentovaný ohřev Dry Heating. Jedná se o suchý ohřev, který se pyšní tím, že minimalizuje usazování vodního kamene a tím i přepálení topné spirály. Ohřev vody je zajištěn tělesem uloženým v ochranném pouzdře, které není v přímém kontaktu s vodou. Ohřevný blok se nazývá Long Life Technology a vyznačuje se dlouhou životností.

Myslíme, že vás už dále o kvalitě, funkcích či technologické vyspělosti přesvědčovat nemusíme. Tento model, i když není příliš známý, je velmi kvalitní a u spotřebitelů oblíbený. Navzdory výkonnosti je úsporný, což je velké plus. Nabízí mnoho funkcí, snadno se instaluje i nastavuje. Z našeho pohledu je velmi dobrou volbou, obdržíte silný výkon za přiměřenou cenu. Určitě si však pro začátek promyslete, zda potřebujete takové výkonné zařízení, nebo vám postačí jednodušší a levnější.

Pozitíva

Technologická vyspělost
Vysoký výkon
Teplá voda pro více odběrných míst

Negatíva

Vyšší cena

Typ: elektrický tlakový ● Příkon: 5 – 15 kW ● Energetická třída: A ● Umístění: zavěšený svislý, pod umyvadlem, nad umyvadlem ● Krytí: IP24 ● Rozměry ( v x š x h): 40,5 x 26 x 10,5 cm ● Hmotnost: 5,7 kg

Další zajímavé produkty

Náš test průtokových ohřívačů vody jsme se snažili zpracovat co nejkomplexněji, aby si mohl vybrat každý. V testu jste se mohli setkat s produkty odlišného typu i ceny. Pokud jste zatím mezi námi vybranými modely nenašli takový, který by splňoval všechny vaše požadavky, nezoufejte. Připravili jsme si pro vás ještě bonus v podobě dalších zajímavých produktů. Podobně jako v kompletních recenzích i zde naleznete tipy na kvalitní a výkonná zařízení s rozdílnými parametry. Představíme vám je v krátkosti níže.

Do sprchy pro běžnou hygienu, v kuchyni, koupelně nebo v kanceláři vám bude postačovat elektrický průtokový ohřívač Hakl MK-1 3,5 kW. Zmínili jsme běžné používání, protože jeho výkon 3,5 kW zajistí jen základní potřeby. Při silném proudu by voda nemusela být dostatečně teplá. Přestože se jedná o tlakový ohřívač, je vhodný pro zapojení pouze jednoho odběrového místa. Vzdálenost ohřívače od vodovodní baterie by neměla přesahovat 5 metrů. Přestože výkonně není nejlepší, k běžnému využití si jej spotřebitelé pochvalují.

Problém s teplou vodou, ať už v domácnosti, na chatě nebo ve firmě, vyřeší i model Elíz ELX 10. Je to elektronicky řízený průtokový ohřívač s tlakovým provozem a hydraulickým spínáním. Nabízí vysoký příkon až 10 kW a je vhodný pro jedno nebo více odběrných míst. Ohřev vody probíhá v momentě, kdy voda protéká ohřívačem, čímž dochází ke spotřebě energie jen během procesu ohřevu vody, takže je ohřívač energeticky efektivní a zařazen do třídy A. Vámi požadovanou teplotu si můžete nastavit od 40 do 60 °C. K benefitům ohřívače patří podsvícený dotykový LCD displej, který disponuje tlačítkem zapnutí a vypnutí ohřevu.

Cenově vyšší, ale za to výkonnější ohřívač Stiebel Eltron 236745 nabízí výkon 18, 21 nebo až 24 kW. Tento elektronicky řízený průtokový ohřívač je schopen ohřát vodu až na 55 °C. Strach z popálení mít nemusíte, disponuje totiž ochranou proti popálení. Teplotu na stupeň přesně si můžete nastavit pomocí otočného regulátoru. Nastavenou teplotu vám bude pak ukazovat LCD displej. Jelikož se jedná o silnoproudý průtokový ohřívač, jeho provoz bude vyžadovat připojení vysokého napětí, které může provádět pouze zkušená osoba.

Dalším modelem je ohřívač českého výrobce, který je znám po celé Evropě. Je jím kompaktní, elektrický průtokový ohřívač vody značky Dražice HA-DR T 155. I když je to tlakový ohřívač, je vhodný pouze pro jedno odběrné místo. Výkon topného tělesa si můžete zvolit sami, na výběr máte 3,5, 4,5 a 5,5 kW. Přístroj disponuje elektronickou ochranou proti přehřátí topného tělesa. Je vhodný pro připojení k běžným vodovodním bateriím.

Pokud vás neodradí vyšší vstupní náklady, prohlédněte si model Protherm Panda IOG mini 19. Tento plynový průtokový ohřívač je vysoce účinný v ohřevu teplé vody. Výrobci tomuto modelu zlepšili mnohé parametry v porovnání s předchozí verzí. Ohřívač vám komfortně poskytne teplou vodu i při malých průtocích a nízkém tlaku vody. Výkon a teplotu umožňuje přístroj nastavit si manuálně. Signalizace stavu je zajištěna LED diodou.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Rozhodujícím parametrem při výběru jakéhokoli produktu může být míra prodejnosti. K tomuto parametru jsme při sestavování našeho testu nejlepších průtokových ohřívačů vody přihlíželi i my. Vypovídá totiž o popularitě mezi zákazníky a často právě nejprodávanější modely bývají nejvíce recenzovány. Pokud vás zajímá a chcete vědět, které průtokové ohřívače aktuálně dominují na našem trhu, v tom případě nepřehlédněte následující tabulku. Nachází se v ní průběžně aktualizovaný přehled nejprodávanějších modelů na portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Stiebel Eltron SHC 105*Zobrazit produkt
Hakl 3K-DL5*Zobrazit produkt
Dražice PTO 3,55*Zobrazit produkt
Dražice MX 22095*Zobrazit produkt
Dražice MX 22075*Zobrazit produkt

Jedná se o užitečná zařízení, která jsou při správném používání velmi efektivní a úsporná. Průtokové ohřívače vody si od svého vzniku prošly dlouhým vývojem. Dnešní trh již nabízí několik typů, s různými parametry a funkcemi. Vybrat si z řady modelů jeden ideální je časově náročné. Pokud jste laik, určitě vám pomůže prostudovat alespoň základní parametry, na které byste se při výběru měli zaměřit. Při sekci hodnocených parametrů jsme vám je už jednou zmínili. V další části našeho testu se jim však budeme věnovat detailněji. Provedeme vás postupně všemi typy, vlastnostmi i funkcemi. Věříme, že vám náš průvodce výběrem pomůže vybrat ten nejlepší model pro vás.

Jak vybrat průtokový ohřívač vody

  • Typ ohřívače
  • Příkon/Výkon
  • Rychlost ohřevu vody
  • Tlakové a beztlakové ohřívače
  • Rozměry a hmotnost
  • Cena a renomovaní výrobci

Elektrický nebo plynový?

První otázkou, kterou byste si před výběrem měli položit je, jaký typ ohřevu zvolíte. V zásadě se průtokové ohřívače dělí na elektrické nebo plynové. Oba typy mají svá pro a proti, proto byste tento parametr měli důkladně zvážit.

Elektrický průtokový ohřívač vody

V současnosti je nejoblíbenějším řešením právě elektrický průtokový ohřívač. U těchto typů si pak musíte vybrat ze dvou principů řízení provozu, a to hydraulický nebo elektronický. Následně si můžete vybrat ze dvou možností typu konstrukce, konkrétně tlakový nebo beztlakový ohřívač. Každý uživatel si tak může vybrat variantu, která mu nejvíce vyhovuje. První výhodou tohoto typu je nižší prodejní cena oproti plynovým. Díky elektrickému průtokovému ohřívači můžete mít teplou vodu prakticky všude tam, kde nechybí elektrická přípojka. Modely s nejnižším výkonem dokonce stačí zapojit do běžné elektrické zásuvky. Naopak vysoce výkonné ohřívače určené pro více odběrných míst potřebují třífázový elektrický proud (400 V). Následně po zapojení tento typ dokáže ohřát vodu na 30 až 60 stupňů. Některá zařízení umožňují regulovat teplotu pomocí displeje či volit výkon několikastupňovou stupnicí. Obecně platí, že elektrické modely jsou jednodušší pro používání a bezpečné pro ovládání. Jejich nevýhodou mohou být vyšší náklady a slabší výkon.

Plynový průtokový ohřívač vody

Plynové ohřívače na vodu jsou efektivnější a vyžadují nižší náklady na spotřebu energie. Nevýhodou jsou však vyšší vstupní náklady, tedy cena, která může být několikanásobně vyšší v porovnání s elektrickými modely. Rovněž je s tímto typem spojen složitější provoz zařízení. Zdrojem pro tento typ může být buď zemní plyn, nebo propan-butan v lahvích. V obou případech myslete potom na odtah spalin. Na trhu naleznete modely, které spalují plyn s odtahem do komína, s odtahem přes zeď nebo bez odtahu spalin. Nezbytnost připojení ke komínu se týká hlavně modelů, které mají silný výkon. Počítejte tedy ještě s dodatečnými náklady v podobě pravidelných revizí komína či při samotné montáži. Tu může provést jen odborný pracovník. V konečném důsledku z toho vyplývá, že sice jsou tato zařízení mnohem efektivnější, zvážit si musíte sami, jestli vám stojí za vyšší investici.

Plynový průtokový ohřívač vody

Příkon/výkon

Dalším důležitým parametrem po výběru typu je výkon ohřívače. Tento parametr je klíčový a na základě něj zjistíte, pro jaké podmínky je vhodný. Výkon je dán příkonem ohřívače. V závislosti na tom, kde a jak chcete průtokový ohřívač používat, je dobré vybrat takový, který má pro vaše potřeby optimální příkon a nebude vám odebírat zbytečně velké množství energie. Uvedeme si konkrétní příklady, jaký výkon vám postačí na jaké činnosti:

  • příkon kolem 3,5 kW – běžné mytí rukou,
  • příkon alespoň 6 kW – sprchování,
  • příkon alespoň 10 kW – koupání ve vaně.

Čím vyšší je výkon topného systému, tím zvládne ohřát více vody za minutu. Většinou se jedná o hodnoty přibližně od 1,5 do 2,5 litru. Plynové modely dokáží zvládnout i 10 litrů za minutu. Počítejte však s tím, že příkonem vzrůstá spotřeba elektřiny, proto jsou vhodné jen pro občasné použití.

Rychlost ohřevu vody

Na typu a příkonu ohřívače pak závisí další důležitý parametr, kterým je rychlost ohřevu vody. Jedná se o čas, za který je ohřívač schopen dodat teplou vodu. Průtokové ohřívače ohřívají vodu až po zapnutí kohoutku, ale přesto se nemusíte bát dlouhého čekání. Pokud máte zařízení umístěno u baterie, doba ohřevu je měřitelná v sekundách. Máte-li ohřívač napojený na více odběrných míst, doba čekání se zvýší, ale ne příliš. Když bude voda dostatečně nahřátá, u mnoha modelů se rozsvítí kontrolka.

Tlakový, nebo beztlakový?

Ohřívače se dělí také podle typu konstrukce. Setkáte se s tlakovými a beztlakovými průtokovými ohřívači vody.

Tlakové průtokové ohřívače vody

Jsou určeny pro zásobování více odběrných míst. Jejich výhodou je vyšší průtok, který zvyšuje komfort používání teplé vody. Na rozdíl od beztlakových se k nim dá připojit jakákoli vodovodní baterie.

Tlakový ohřívač vody

Beztlakové průtokové ohřívače vody

Druhým typem průtokových ohřívačů jsou beztlakové modely. Tyto slouží k odběru vody jen z jednoho odběrného místa. Potřebují speciální beztlakovou baterii, která bývá často již v balení. Myslete však na to, že tento typ ohřívače není určen k trvalému zatížení vodním tlakem. Postačí vám při mytí rukou či nádobí, ale při používání sprchy bychom doporučovali volit raději tlakový ohřívač. Nejvíce se tento typ používá na toaletách, v kancelářských prostorách, v dílnách, ordinacích nebo v kosmetických salonech.

Rozměry a hmotnost

Rozměrově jsou si průtokové ohřívače velmi podobné. Velikost a hmotnost patří k nejpozitivnějším stránkám těchto zařízení. Vyznačují se nízkou hmotností a malými rozměry. Obvykle jde o malou "krabičku" o váze 1 až 2 kg a velikosti kolem 10 x 20 x 30 cm. Samozřejmě, musí jít o čistě průtokový ohřívač, protože bojlery jsou rozměry a hmotností o dost větší. Také do tohoto popisu nepatří ani plynové ohřívače Ty jsou stejně rozměrově i hmotností větší, pokud byste chtěli ohřívač co nejvíce zakrýt, tak v nabídce u výrobců naleznete mini modely, které jsou již součástí baterie, od takových malých modelů však nečekejte přílišný výkon.

Rozdíl u průtokových ohřívačů vody může být dán jejich konstrukcí, která je buď na šířku, nebo na výšku. Pod dřez či umyvadlo se spíše umisťují ohřívače na šířku, na výšku se zase hodí nad baterii. Většina ohřívačů vody se instaluje ve svislé poloze – vývody vedou svisle dolů nebo nahoru. Horizontálně umístěné ohřívače se používají ve větších provozech a pro běžný trh nejsou dostupné.

Vyšší cena, vyšší výkon

Cena průtokových ohřívačů závisí hlavně na typu, výkonu a funkcí zařízení. Zatímco nejlevnější modely seženete od 1 500 Kč, cenovka těch nejdražších se může vyšplhat až k 25 000 Kč. Čím se jednotlivé modely liší, když je cenové rozpětí tak vysoké?

V nejnižší cenové kategorii, přibližně do 3 700 Kč, seženete jen základní modely elektrických průtokových ohřívačů. Jsou určeny pro jedno odběrové místo a zásobí vás teplou vodou jen pro základní účely, jako mytí rukou či nádobí. Jejich hlavní charakteristikou je nízký výkon. Často se jedná o beztlakový typ ohřívače vody, který se dodává s baterií.

Se zvyšující cenou se zvyšuje také nabídka na trhu. V ceně kolem 7 500 Kč už seženete výkonné modely, které nabízejí větší objem teplé vody za minutu. Také jde většinou o elektrické průtokové ohřívače nebo bojlery. Některé z nich umožňují připojení na více odběrných míst. Tyto modely již využijete pro sprchování či jiné aktivity, které vyžadují větší proud vody. Dražší ohřívače často disponují mnoha užitečnými funkcemi.

Nejdražší modely průtokových ohřívačů jsou hlavně plynové. V cenové kategorii od 7 500 Kč výše se setkáte i s elektrickými modely, které nabízejí nadprůměrný výkon. Ohřívače zvládnou dodat teplou vodu více odběrným místům. V popisu dražších zařízení naleznete informace o tom, že jsou vyrobeny z kvalitnějších a odolnějších materiálů, které zaručují dlouhou životnost.

U spotřebitelů jsou oblíbené značky Hakl, Elíz či Dražice

Kromě ceny jsou důležití výrobci, se kterými máte jistotu ověřené kvality. Průtokové ohřívače vody patří ke specifickým zařízením, jejichž výrobou se zabývá omezené množství výrobců. Přinášíme vám pár doporučení na kvalitní a ověřené značky, se kterými neuděláte krok vedle. Například závody Dražice jsou největším výrobcem ohřívačů vody v České republice a jsou dokonce známé po celé Evropě. Krok vedle určitě neuděláte ani s produktem slovenské značky Hakl. Firma s více než 20letými zkušenostmi si na našem trhu vybudovala pevné místo. Za zmínku stojí i další slovenská společnost, a to konkrétně firma Elíz. Na trhu je od roku 1991 a specializuje se na prodej a distribuci ohřívačů vody a topné techniky. Tradičním českým výrobcem elektroniky je také značka Mora nebo AEG.

Otázky a odpovědi – FAQ

Výběr průtokového ohřívače vody nepatří k nejlehčím, nicméně věříme, že vám s výběrem náš test pomohl. Pokud jste se nedozvěděli vše, co vás o výběru tohoto zařízení zajímá, využijte možnosti se nás zeptat. Váš dotaz nám můžete položit v komentáři. Potěší nás i váš názor či recenze vámi odzkoušeného produktu. Před tím máte však možnost projít si ještě sekci nejčastěji pokládaných otázek, ve které možná najdete tu vaši.

Na tuto otázku nenajdete přesnou odpověď, protože záleží na různých faktorech. Životnost ohřívače záleží na odolnosti topného materiálu proti vodnímu kameni a korozi. V ideálním případě by mělo být topné těleso keramické a umístěno ve speciální nádrži. Životnost u tohoto typu bude jistě mnoho let.

Obě zařízení vám dodají teplou vodu, ale obě mají své výhody a nevýhody. Výhodou průtokových ohřívačů je to, že vodu ohřívají průběžně a teplá voda se ohřívá až při pouštění, což zajistí nízké tepelné ztráty. Ohřev si můžete nastavit na požadovanou teplotu, mají malé rozměry a nižší cenu. Tyto typy se hodí pro chaty, chalupy či do garáže, kde nepotřebujete tolik vody. Jejich nevýhodou je, že jsou vhodné spíše k tvorbě menšího množství teplé vody a také mají při výkonu poměrně vysoké nároky na příkon. Nad bojlerem uvažujte tehdy, potřebujete-li větší zásobu teplé vody a máte vytvořený prostor pro jeho umístění. Jeden bojler vám vystačí pro celou rodinu. Má malý příkon a využijete jej nejen pro malé mytí, ale i při sprchování a podobně. Za nevýhodu považujeme vyšší cenu, omezenou kapacitu vody, velké rozměry a nutnost ohřívání v předstihu.

Průtokové ohřívače můžete dle vašich preferencí a prostorových možností umístit kamkoli. Většina modelů se umisťuje ve svislé poloze. Nejčastější místa umístění jsou nad umyvadlo, pod umyvadlo, do sprchy, zavěšená na zeď nebo přímo na baterii.

Údržba elektrických průtokových ohřívačů je jednoduchá. Složitější a nákladnější je údržba v případě plynových ohřívačů vody. Ty vyžadují pravidelnou revizi ohřívače i komína. Tuto údržbu nesmíte zanedbávat, protože si tak zkrátíte životnost ohřívače a dokonce zanedbaná údržba může ohrozit vaše zdraví.

Na tuto otázku se také nedá přesně odpovědět, obecně platí, že čím je zařízení výkonnější, tím více energie spotřebuje. U každého modelu si všímejte energetického štítku výrobku. Na něm se dozvíte nejen energetickou třídu, ale také přibližnou spotřebu elektrické energie za rok. Všeobecně vyšší náklady budou mít elektrické průtokové ohřívače a levnější plynové. Průtokové ohřívače mají však výhodu nad bojlerem, že výkon se spouští až při zapnutí kohoutku, čili spotřeba závisí na vašem používání. 

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Bojlery

Vaše hodnocení:
(91.6%)