Ochlazovače vzduchu

Nejlepší ochlazovače vzduchu 2024 + recenze

Nekvalitní spánek, vyčerpání a slabý pracovní výkon. Zvládnout letní horka v zavřeném bytě či kanceláři nemusí být jednoduché. Pomoci vám může i ochlazovač vzduchu, který díky studené vodě příjemně zchladí vaši místnost. Které modely se ale vyplatí koupit? V našem testu získalo slušné hodnocení hned několik modelů, ale celkovým vítězem se stal výkonný Honeywell ES800I.

Publikované: 24.06.2021
Aktualizované: 17.07.2024

Jaký ochlazovač vzduchu koupit?

Různé značky, modely, ceny i parametry. Chcete se v nich vyznat, ale nestíháte číst podrobné recenze? Nabízíme vám krátký přehled výsledků našeho průzkumu, ve kterém najdete vítěze testu, cenový trhák a také tip naší redakce.

Názov Hodnotenie Detail
Honeywell ES800I   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Siguro FC-C350W   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Klarstein Highrise   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Honeywell ES800l

Honeywell ES800l

Ochlazovač, ventilátor, zvlhčovač a ionizátor v jednom, 4 provozní režimy, 3 rychlostní stupně, 7,5litrový zásobník, chlazení po dobu 8 hodin.

Zobrazit více info

Ochlazovač, ventilátor, zvlhčovač a ionizátor. Honeywell ES800l patří mezi dražší modely, ale vyniká až 4 funkcemi, 4 provozními režimy (normální, přírodní, noční, inteligentní) a 3 rychlostními stupni. 8kilový přístroj se 7,5litrovým zásobníkem na vodu tak vydrží chladit po dobu 8 hodin. Výhodou je také možnost dálkového ovládání.

Cenový trhák
Domo DO154A

Domo DO154A

Příkon 6 W, kapacita nádobky 750 ml, průtok vzduchu 110 m3/hod., hlučnost 44 dB.

Zobrazit více info

Stolní ochlazovač vzduchu Domo je nejlevnější alternativou mobilní klimatizační jednotky, která disponuje nádrží na vodu o objemu 0,75 litru. Z té zařízení čerpá vodu k cirkulaci a odpařování pro účinné ochlazení ovzduší v místnosti. K dispozici jsou dvě nastavitelné rychlosti, avšak k zařízení není dodáváno dálkové ovládání. Automatické vypnutí také zařízení neobsahuje. Dosahovaný průtok vzduchu se pohybuje na úrovni 110 m3/hod.

Náš TIP
ECG ACR 5570

ECG ACR 5570

Čtyři funkce (ochlazovač, ventilátor, zvlhčovač, ionizátor), 3 rychlostní stupně, regulace časovače, 6litrový zásobník, hlučnost 61,6 dB, dálkové ovládání.

Zobrazit více info

Přibližně 6kilový model ECG ACR 5570 se 6litrovým zásobníkem, hlučností 61,6 dB a příkonem 70 W hodnotíme v poměru ceny a kvality pozitivně. Nabízí 4 funkce (ochlazovač, ventilátor, zvlhčovač, ionizátor), 3 rychlostní stupně, regulaci časovače (1/2/4/8 hod.). Plusem jsou rovněž snadná manipulace a dálkové ovládání.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Výběr správného ochlazovače vzduchu nemusí být vůbec náročný. My jsme za vás důkladně analyzovali a srovnávali důležité vlastnosti námi vybraných modelů. Pro co nejjednodušší rozhodování vám nyní nabízíme shrnutí parametrů, na které jsme v průzkumu kladli největší důraz a které byste při výběru ochlazovače neměli přehlédnout ani vy.

Objem nádrže na vodu
Počet rychlostí a počet režimů
Doba chlazení
Funkce ochlazovačů vzduchu
Hlučnost
Hmotnost
Spotřeba

V našem průzkumu se objevily modely z podobných, ale i výrazně odlišných cenových tříd, aby si tak na své mohlo přijít vícero zákazníků. Informace, na základě kterých jsme ochlazovače vzduchu porovnávali a hodnotili, jsme čerpali z portálu Heureka i jiných e-shopů (Mall.cz, Alza.cz či Datart.cz), přičemž jsme přihlíželi i k referencím samotných spotřebitelů. Do srovnávacího testu se dostaly ochlazovače pouze ověřených a dostupných značek jako Concept, ECG, Camry, Klarstein či Aga.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze ochlazovačů vzduchu

Každý zákazník si touží vybrat co nejvhodnější produkt. Jinak tomu není ani v případě ochlazovačů vzduchu, o které na trhu rozhodně není nouze. Do výběru našeho průzkumu jsme zahrnuli dražší i levnější modely, přičemž jsme se zaměřili na objektivní porovnávání jejich důležitých parametrů. Důkladně jsme analyzovali jednotlivé vlastnosti produktů a shrnuli jsme jejich silnější i slabší stránky. Abychom vám rozhodování a výběr co nejvíce usnadnili, nabízíme vám přehledné recenze modelů z našeho testu.

Víťaz testu

Honeywell ES800l

Ochlazovač, ventilátor, zvlhčovač a ionizátor v jednom, 4 provozní režimy, 3 rychlostní stupně, 7,5litrový zásobník, chlazení po dobu 8 hodin.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Úmorného tepla už zřejmě máte dost. Řešením tohoto nepohodlí v domácnosti nebo kanceláři může být právě tento ochlazovač vzduchu 3v1. V první řadě může ochlazovač vzduchu fungovat jako standardní ventilátor. V horkém počasí však spíše využijete možnost vzduch zvlhčovat, čímž výrazněji ochladíte celý prostor. Nádoba na vodu má objem 7 litrů, což je v dané třídě standardem. Pozitivem je, že je zde přítomen i zásobník na led, který efektivitu chlazení ještě zvýší. Výkon lze přitom regulovat až ve 4 úrovních. Někteří spotřebitelé si stěžovali na vyšší spotřebu ledu, což je však především v začátku, kdy je prostor ještě vyhřátý, přirozené. Po stabilizování teploty je spotřeba nižší.

Odpařovací chlazení za pomoci ledu a chlazení se zvlhčováním za pomoci vody jsou tak dalšími funkcemi, které vás v horkých dnech potěší. Při prázdné nádrži vás zařízení upozorní výrazným akustickým signálem. Ochlazovač vzduchu můžete ovládat i pomocí dálkového ovládání, které se nachází v balení. Všechny podstatné kontrolky a funkce máte k dispozici na předním ovládacím panelu. K dispozici je i časovač. Designem zařízení připomíná i dražší konkurenci, což rozhodně působí velmi dobře.

Ochlazovač je podle výrobce vhodný do místností o výměře do 12 m2. Pro lepší manipulaci jsou na podvozku také kolečka. Oproti jiným ochlazovačům Honeywell ES800l vyniká enormně nízkou hlučností. Ventilátor je extrémně tichý a při práci ani při odpočinku vás nebude žádným způsobem rušit. Pokud vám tedy nevadí si za výhody tohoto spotřebiče připlatit, rozhodně pro vás během léta bude skvělý společníkem.

Pozitíva

Dálkové ovládání
Vzhled
Maximálně tichý chod

Negatíva

Vyšší spotřeba ledu
Vyšší cena

Příkon: 38,1 W ● Objem nádržky na vodu: 7 l ● Průtok vzduchu: 4 ● Ionizátor: ano ● Hlučnost: 25 dB ● Hmotnost: 8 kg ● Rozměry: 32 × 73 × 25 cm (Š × V × H)

Cenový trhák

Domo DO154A

Příkon 6 W, kapacita nádobky 750 ml, průtok vzduchu 110 m3/hod., hlučnost 44 dB.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Stolní ochlazovač vzduchu Domo připomíná malou kompaktní krabici, která zapadne do jakékoli místnosti bez velké klimatizační jednotky. Dá se říci, že se jedná o velmi levný způsob mobilní klimatizace. Zařízení funguje na principu cirkulace vody a jejího odpařování přes ventilátor. Vzduch je v přístroji ochlazován prostřednictvím voštinové membrány zalévané vodou z čerpadla, a tudíž vyfukovaný vzduch zvlhčuje právě studená voda. Ta se nachází v zásobníku o objemu 0,75 litru.

Průtok vzduchu dosahuje hodnoty 110 m3/hod., což postačí k ochlazení místností v běžné domácnosti. Zařízení také produkuje velmi málo hluku, a to na úrovni do 44 decibelů. Jedná se o velmi jednoduchý model, což se odráží na výkonu a jednotlivých funkcích. Zařízení nabízí jen dvě rychlostní nastavení, přičemž absentuje možnost automatického vypnutí a dálkové ovládání. Nastavování rychlosti či samotné spouštění provozu ochlazovače vzduchu se váže na vestavěná tlačítka nacházející se ve vrchní části stroje.

Ochlazovač vzduchu Domo je pěkným a funkčním doplňkem do běžné domácnosti či kanceláře. Výkonnost a praktičnost z něj činí opravdu zajímavý kousek, přičemž vyzdvihnout je třeba zejména možnost jednoduchého umytí filtru a poměrně tichý chod v prvním rychlostním stupni. Druhá rychlostní úroveň způsobuje rychlejší mizení vody ze zásobníku a zvýšenou hlučnost, avšak vzhledem k nízké ceně jsou tyto aspekty zanedbatelné.

Pozitíva

Kompaktní a funkční výrobek
Tichý chod v prvním rychlostním stupni

Negatíva

Bez automatického vypnutí a dálkového ovládání
Druhá rychlostní úroveň způsobuje rychlé mizení vody

Příkon: 6 W ● Objem nádržky na vodu: 0,75 l ● Průtok vzduchu: 110 m3/hod. ● Hlučnost: do 44 dB ● Hmotnost: 1,4 kg ● Rozměry (š x v x h): 16 x 21 x 21 cm

Náš TIP

ECG ACR 5570

Čtyři funkce (ochlazovač, ventilátor, zvlhčovač, ionizátor), 3 rychlostní stupně, regulace časovače, 6litrový zásobník, hlučnost 61,6 dB, dálkové ovládání.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Označení „tip naší redakce“ si vysloužil ochlazovač vzduchu ECG ACR 5570. Tento model vyniká kromě standardních 3 funkcí (ochlazovač, ventilátor, zvlhčovač) také možností ionizovat vzduch. K dispozici má rovněž 3 stupně rychlosti proudění vzduchu – nízká, střední, vysoká. Jako chladicí médium v ​​něm můžete použít studenou vodu, vodu s ledem i chladicí vložky.

Objem vyjímatelného zásobníku je přibližně 6 litrů. Parametry jako hmotnost okolo 6,05 kg či příkon 70 W jsou menší, což však pro spotřebitele může být výhodou. Nižší, ale zároveň srovnatelnou je i hlučnost, která má 61,6 dB. Navzdory výše uvedené hmotnosti je díky 4 otočným dvojitým kolečkům a integrovanému madlu manipulace s ochlazovačem mnohem jednodušší. Model vyniká systémem automatického vypnutí (po vyprázdnění zásobníku) a funkcí regulování časovače na dobu 1 hodiny, 2, 4 či 8 hodin. Předností, kterou mnozí ocení, je i komfortní dálkové ovládání.

Pozitíva

Funkce ionizace
Kolečka a madlo pro manipulaci
Dálkové ovládání

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Vyšší hmotnost
Hlučnější provoz

Příkon: 70 W ● Objem nádržky na vodu: 6 l ● Průtok vzduchu: - ● Hlučnost: 61,6 dB ● Hmotnost: 6,05 kg ● Rozměry: 33 × 70,4 × 25 cm (Š × V × H)

Klarstein Skyscraper Ice

Zařízení 4v1 (ochlazovač vzduchu, ventilátor, zvlhčovač, filtrování vzduchu), průtok vzduchu na úrovni 210 m³/h, příkon 45 W, výklopná část schopná se otáčet o 180°.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V případě zařízení z dílny německého výrobce Klarstein nesoucího označení Skyscraper Ice je třeba zdůraznit především to, že nejde o klasickou mobilní klimatizaci. Samotný Klarstein označuje Skyscraper Ice jako ochlazovač vzduchu, proti čemuž nelze nic namítat. Pracuje totiž na principu odpařování vody, kterou je možné nalít do 6litrové nádrže. Problém může podle uživatelských recenzí nastat s jejím celkovým vyčištěním. Nádrž totiž nelze z těla zařízení vybrat celou, proto se při jejím čištění budete muset uskromnit. Výhodou oproti konkurenčním jednotkám je však výrazně přijatelnější cena, a to i navzdory stále slušnému průtoku vzduchu na úrovni 210 m³/h.

Skyscraperu dopomáhají k lepší účinnosti i chladicí balíčky, které je však před použitím potřeba zmrazit. Kromě funkce ochlazování vzduchu ho zařízení zároveň čistí a ionizuje. V první fázi zbaví Skyscraper vzduch částic prachu, v té druhé se postará o odstranění nepříjemných kuchyňských pachů, pachů z cigaretového kouře či choroboplodných zárodků. Klarstein Skyscraper Ice disponuje příkonem na úrovni 45 W, s ohledem na robustnější klimatizační jednotky je tak jeho provoz nesrovnatelně ekonomičtější. Jeho výhodou je i výklopná část schopná otáčet se o 180°. Díky ní dokáže Klarstein Skyscraper Ice distribuovat ochlazený vzduch do místnosti rychleji a efektivněji.

Přístroj lze ovládat pomocí navigačního panelu na jeho horní straně, případně pomocí přiloženého dálkového ovladače. Nabízí i funkci časovače a možnost zapínání v 30minutových intervalech, a to až po dobu 7,5 hodiny. Při třech rychlostních stupních (nízký, střední, vysoký) nabízí i tři provozní režimy (normální, noc a příroda). Nespornou výhodou Skyscraperu jsou v porovnání s jinými klimatizačními jednotkami jeho rozměry a váha. Ta se zastavila na hodnotě přibližně 6 kilogramů. Ochlazovač je vysoký 95 a široký 28 centimetrů.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Kompaktnost
Funkce 4v1

Negatíva

Nutnost mrazení chladicích balíčků
Nejde o klasickou klimatizaci
Nižší efektivita chlazení

Typ: ochlazovač vzduchu, ventilátor, zvlhčovač, filtrování vzduchu ● Příkon: 45 W ● Energ. třída chlazení: - ● Průtok vzduchu: 210 m3/h ● Max. hlučnost: - dB ● Hmotnost: 6 kg

Sencor SFN 5011WH

3 funkce (ochlazuje, zvlhčuje a pročišťuje vzduch), příkon 45 W, objem nádržky na vodu 3 l, průtok vzduchu 90 m3/hod., hlučnost 45–47 dB.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ochlazovač vzduchu Sencor splňuje tři funkce. Ochlazuje, zvlhčuje a pročišťuje vzduch. Praktičnost tohoto modelu spočívá v integrované rukojeti a čtyřech pojízdných kolečkách, která významně usnadňují manipulaci se zařízením. Vyjímatelný zásobník na vodu má objem 3 litry, což lze považovat za optimální kapacitu. Tato alternativa mobilní klimatizace dosahuje průtoku vzduchu 90 m3/hod. Pro účinnější chlazení výrobce přikládá také dvě chladící náplně.

K dispozici jsou tři rychlostní stupně a tři volitelné provozní režimy. Zatímco režim Natural simuluje přírodní vánek, program Normal zajišťuje běžný provoz se stabilním chlazením. Velice výhodným bonusem je režim Sleep, který se postará o příjemné ovzduší během spánku. V případě tohoto modelu je k dispozici také funkce automatického vypnutí. Spotřebitelské nastavení umožňuje konfiguraci časovače pro automatické zastavení provozu v rozsahu 1 až 8 hodin, přičemž bez nastavení se zařízení vypne po 15 hodinách nečinnosti. Všechny parametry lze přizpůsobit prostřednictvím dálkového ovládání nebo tlačítky ve vrchní části ochlazovače vzduchu. Jednotlivá nastavení se zobrazí na LED panelu na stojanu. Výhodou je poměrně tichý chod v rozsahu 45 až 47 decibelů.

Ochlazovač vzduchu Sencor je spíše vhodný do menších prostor, a to zejména v důsledku slabšího výkonu. Výhodou je dálkové ovládání se šestimetrovým dosahem a snadná obsluha. Možná to není klima, ale ve vedrech dopřeje alespoň relativní ochlazení. Hlučnost je v případě těchto jednotek velmi diskutabilní. Zatímco některým spotřebitelům přijde hladina hluku v pořádku, pro jiné je hlučnost vysoká. V případě ochlazovačů vzduchu a ventilátorů však mnohé závisí na nastaveném rychlostním stupni.

Pozitíva

Dálkové ovládání
Jednoduchá obsluha
V horku je dostatečným pomocníkem na ochlazení

Negatíva

Slabší výkon
Do malých prostor

Příkon: 45 W ● Objem nádržky na vodu: 3 l ● Průtok vzduchu: 90 m3/hod. ● Hlučnost: 45–47 dB ● Hmotnost: 3,5 kg ● Rozměry (š x v x h): 22,7 x 59,5 x 22 cm

Camry CR 7321

3 funkce (chladí, čistí, zvlhčuje), regulace směru vzduchu (nahoru/dolů), 3 rychlostní stupně, půllitrová kapacita nádržky, hlučnost 42 až 51 dB, barevné LED podsvícení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ochlazuje, čistí a zvlhčuje. Model Camry CR 7321 disponuje 3 funkcemi, což s ohledem na jeho nižší cenu vnímáme pozitivně. Mezi jeho silnější stránky řadíme i možnost nastavení směru vzduchu (nahoru/dolů). Spotřebitelé dobře hodnotili zejména poměr ceny a výkonu, jednoduchost ovládání a také design. Podle jejich referencí tak jde o výkonný a praktický ochlazovač. Shodli se však na tom, že v případě tohoto modelu nelze očekávat zchlazení celé místnosti. Z důvodu pouze půllitrové kapacity nádržky je vhodný spíše do menších prostorů.

Tento levnější model nabízí možnost nastavení 3 rychlostí proudění vzduchu. Hlučnost v rozmezí 42 až 51 dB rovněž představuje výhodu. Kompaktní ochlazovač o váze 2,1 kg a s příkonem pouhých 5 W je vybaven 1,2metrovým USB kabelem. Zajímavou funkcí je výběr ze sedmi barev LED podsvícení, což mohou uvítat i spotřebitelé mladší věkové kategorie.

Pozitíva

Nízká cena
Funkce 3v1
Tišší chod

Negatíva

Malý objem nádržky
Neochladí celou místnost
Kratší doba chlazení

Příkon: 5 W ● Objem nádržky na vodu: 0,5 l ● Průtok vzduchu: 45 m3/h ● Hlučnost: 42–51 dB ● Hmotnost: 2,1 kg ● Rozměry: 17 × 17 × 17 cm (Š × V × H)

Další zajímavé produkty

Kromě námi vybraných ochlazovačů vzduchu se na trhu setkáte s mnohem větším množstvím modelů od různých výrobců. Některé zaujmou slušnými parametry, jiné poměrem ceny a kvality, výhodnou cenou či pozitivním hodnocením. Pokud jste mezi předchozími modely nenašli to, co hledáte, nabízíme vám krátký přehled několika dalších alternativ.

Ochlazovač, zvlhčovač, ventilátor i ionizátor. Kromě těchto 4 funkcí má Sencor SFN 9021WH možnost nastavení standardních 3 rychlostních stupňů a 3 režimů (normální, přírodní, noční). Disponuje také dostatečně velkým objemem nádržky (6 litrů) a hmotností 7,5 kg. Z námi vybraných modelů má však nejvyšší hlučnost – 66 dB.

Celkem 6,6kilový ochlazovač vzduchu Klarstein Maxfresh se spotřebou kolem 56 W nezařadíme mezi úplně nejlevnější modely. Rozhodně však zaujme nádržkou se 6litrovou kapacitou a také poměrně nízkou hlučností 51 dB. Model má standardní počet režimů – normální, přírodní a noční.

Ochlazovač vzduchu ETA Coolio Mini 1568 90000 je určený pro jednodušší využití. Jde o menší a praktický model s nevelkým objemem 270 ml, hmotností 0,96 kg a spotřebou energie 7 W. Doba chlazení se pohybuje v rozmezí od 3 do 5 hodin. Avšak s ohledem na rozměry produktu řadíme hlučnost 60 dB k jeho ne zrovna nejlepším vlastnostem.

Levnou volbou je ochlazovač vzduchu Arctic Air M21331. Nabízí 3 rychlostní stupně, 7 volitelných světel a na jedno naplnění dokáže vzduch ochlazovat až 8 hodin. Jde o kompaktní a lehký přístroj, který překvapí hlučností 65 dB. Napájí se pomocí USB ze sítě nebo notebooku.

Ochlazovač DeLonghi EV 250.BK se spotřebou 70 W, hlučností 53 dB a dobou chlazení v rozmezí 6 hodin prezentuje modely střední cenové kategorie. K dispozici má kromě chlazení také zvlhčovací funkci a možnost ionizace.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Kromě technických parametrů nám při výběru produktu občas pomůže i informace o samotné prodejnosti výrobku. Na základě údajů z cenového srovnávače Heureka.cz vám nabízíme seznam těch nejprodávanějších ochlazovačů vzduchu. Časem se však prodejnost výrobků může měnit, a proto tabulku pravidelně aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Skyscraper Ice5*Zobrazit produkt
Sencor SFN 5011WH5*Zobrazit produkt
Ardes AR5R145*Zobrazit produkt
Livington SmartChill M211595*Zobrazit produkt
ETA Frost 2568 900005*Zobrazit produkt

Návod, jak vybrat ochlazovač vzduchu

Svěží a chladný vzduch v letních vedrech ocení snad každý z nás. Během takových dní jsou proto ideálním řešením ochlazovače vzduchu, které se v současnosti mezi spotřebiteli těší stále větší oblibě. Jejich základ tvoří ventilátor s chladicím systémem, který funguje na principu dodání studené vody či ledu. Nízká spotřeba, poměrně tichý chod i snadná manipulace patří mezi hlavní výhody těchto produktů. Ochlazovače navíc vzduch i zvlhčují, což má pro lidský organismus pozitivní účinky. Pokud jste se rozhodli zakoupit si tohoto pomocníka, ale nevíte, co je třeba při výběru zohlednit, přečtěte si našeho průvodce výběrem.

Jak vybrat ochlazovač vzduchu

 • Příkon
 • Objem nádržky na vodu
 • Průtok vzduchu
 • Rychlost proudění vzduchu
 • Hlučnost
 • Hmotnost a mobilita
 • Funkce a příslušenství
 • Cena a oblíbení výrobci

Příkon

Pokud chcete zjistit, kolik energie ochlazovač spotřebuje, mezi uvedenými parametry rozhodně nepřehlédněte příkon (zpravidla ve W, zřídka kW). Spotřeba elektřiny je však u ochlazovačů vzduchu obecně nízká. Jednodušší modely mají příkon kolem 5 W, naopak nejvýkonnější i okolo 200 W. Průměrný příkon ochlazovačů se pohybuje od 30 do 70 W. Pokud tedy hledáte výkonnější typ, zaměřte se i na vyšší příkon.

Kapacita nádržky na vodu

Ochlazovače vzduchu fungují na základě dodání studené vody či ledu, proto je objem nádržky na vodu důležitým parametrem. Kapacita zásobníku určuje, jak často bude nutné vodu doplňovat. Obecně platí, že čím větší objem, tím déle dokáže spotřebič chladit, ovšem délka chlazení závisí také na výkonu jednotlivých modelů. Menší modely mají zpravidla objem do 1 litru, zatímco výkonnější ochlazovače mívají standardně 7litrové nádržky. Velkoobjemové modely s kapacitou nádrže do 60 litrů jsou spíše výjimečné.

Průtok vzduchu

Přestože jde o důležitý údaj, mnoho výrobců tento parametr neuvádí. Hodnota průtoku vzduchu v podstatě ukazuje výkon daného ochlazovače. Platí, že čím je průtok vyšší, tím rychleji se objem vzduchu ochladí. Tento parametr se udává v m3/hod., přičemž do prostorných místností doporučujeme modely s vyšší hodnotou (pro představu – hodnota průtoku vzduchu levnějšího ochlazovače do menších místností je do 500 m3/hod.). Pokud však tento parametr u vybraného modelu chybí, můžete si poradit na základě uvedeného příkonu zařízení. Čím je uvedený příkon vyšší, tím výkonnější by měl být i konkrétní ochlazovač vzduchu.

Rychlost proudění vzduchu

Při výběru ochlazovače se rovněž vyplatí sledovat rychlosti proudění vzduchu. Přestože by mělo jít o standard, najdete modely i bez této možnosti. Rychlosti proudění vzduchu jsou však obvykle na úrovni 3 volitelných stupňů, přičemž si můžete vybrat nízkou, střední nebo vysokou intenzitu proudění vzduchu. U dražších modelů se můžete setkat i se 4 rychlostmi.

Ochlazovač vzduchu – rychlost proudění vzduchu

Hlučnost

Nezapomínejte ani na hlučnost přístroje. V souvislosti s tím je vhodné předem zvážit, v jaké místnosti budete ochlazovač používat. Pokud byste chtěli ochlazovač využívat primárně během noci a spánku, tento parametr je o to důležitější.

Hlučnost ochlazovačů vzduchu se standardně pohybuje od 25 dB až do 66 dB, přičemž největší zdroj hluku představuje ventilátor. Parametr hlučnosti však může záviset i na samotném výkonu produktu. Dobrou zprávou je, že některé dražší modely mají navzdory vyšší hlučnosti nastavitelný noční režim, který snižuje intenzitu hluku na minimum.

Hmotnost a mobilita

Hmotnost přístroje ovlivní, jak snadno s ním dokážete manipulovat. Je třeba myslet také na to, že uvedený parametr počítá s prázdnou nádržkou na vodu, a tak výsledná hmotnost závisí i na objemu zásobníku. Na trhu si můžete vybrat hned z několika váhových kategorií. Ty nejmenší modely – určené k ochlazení osobního prostoru (například v kanceláři) – mají hmotnost okolo 1,5 kg, jsou tedy snadno přenosné. Výkonné bytové ochlazovače se pohybují většinou od 6 do 10 kg, přičemž ty nejvýkonnější mohou vážit 20 a více kg.

Jak jsme již naznačili, mobilita je ovlivněná zejména hmotností. Při výběru těžších ochlazovačů na to nelze zapomínat, protože ne každý model disponuje pojezdovými kolečky. Na mobilitu a celkovou manipulaci má však vliv i kvalita koleček či možnost uchopení pomocí madla (zpravidla se vyskytuje u větších modelů).

Funkce ochlazovačů vzduchu a příslušenství

V neposlední řadě je také dobré vědět, jaké funkce model nabízí. Většina z nich totiž i přes označení „ochlazovač“ dokáže mnohem víc. Samozřejmě vždy záleží na vlastnostech konkrétního typu. S jakými funkcemi se u modelů můžete setkat?

 • Ochlazovač 3v1: Modely 3v1 poskytují chlazení, zvlhčení a také čištění vzduchu. V případě ochlazovače s funkcí čištění vzduchu nelze zapomínat na pravidelné vyměňování filtru, který se časem naplní nečistotami.
 • Ionizace: Tato funkce se zpravidla vyskytuje u dražších a výkonnějších modelů. Pomocí ionizace se vzduch čistí od prachu či jiných škodlivých látek, a proto je vhodný i pro lidi trpící alergiemi. Bojuje také proti šíření hub, plísní, roztočů i virů.
 • Ohřívání vzduchu: Zajímavou funkcí, kterou některé ochlazovače nabízejí, je i ohřívání vzduchu, čímž se přístroj stává využitelným i v zimním období.
 • Časovač: Díky časovači můžete sami regulovat délku chlazení. Výhodou je nejen nastavení automatického vypnutí, ale i doby, kdy chcete ochlazovač zapnout. Standardní časový interval je do 7 až 8 hodin.
 • LED displej: LED displej se obvykle vyskytuje u dražších modelů. Jde o zajímavý doplněk, který vás bude přehledně informovat o nastavení ochlazovače.
 • Indikátory: Mnohé spotřebitele potěší i indikátory, které poskytují informace o aktuálním stavu chlazení.
 • Ukazatel vodní hladiny: Podobnou pomůckou umí být i ukazatel vodní hladiny, který informuje o hladině vody nacházející se v nádržce.
 • Ovládání: Ovládání produktu probíhá zpravidla pomocí tlačítek či dotykového panelu. Některé dražší modely nabízejí i možnost ovládání na dálku. Dálkové ovladače tak uvítají nejen zákazníci s vyššími nároky na komfort, ale pomoci mohou i lidem se zdravotními problémy.
 • Relaxační osvětlení: Rozhodně nejde o nezbytnost, ale i tak ji mnozí ocení. Funkce relaxačního osvětlení nabízí možnost měnit barevné podsvícení ochlazovače podle nálady.

Ochladzovač vzduchu s diaľkovým ovládaním

Cena a kvalita spolu souvisejí

Nejen technické parametry či prodejnost, ale také cenový faktor a výrobci jsou při koupi produktů důležitou složkou. V našem srovnávacím testu jsme se zaměřili na ochlazovače vzduchu jak z vyšší, tak i nižší cenové kategorie.

Na trhu se můžete setkat s poměrně levnými modely do 600 Kč. Jde o jednoduché ochlazovače, které plní základní funkce. Díky malým rozměrům jsou snadno přenosné a vhodné k ochlazení osobního prostoru. Navzdory nízké ceně však mnohé nabízejí standardní, 3stupňovou regulaci rychlosti proudění vzduchu.

Střední cenovou třídu kolem 1 000/1 200 Kč a více prezentují o něco výkonnější modely. Obvykle disponují více funkcemi (například chlazení, zvlhčení a čištění vzduchu). Jejich výhodou je rovněž větší objem nádržky na vodu, s čímž může souviset i delší doba chlazení vzduchu.

K nejvyšší cenové kategorii (nad 2 500 Kč) patří zpravidla nejkvalitnější a nejvýkonnější modely. K standardním 3 funkcím se často přidává i možnost ionizovat vzduch, což je vítané například u alergiků. Tyto ochlazovače jsou vybavené objemnou nádržkou a jsou také vhodné k chlazení prostornějších místností. Ačkoli mají větší rozměry, a tedy i hmotnost, manipulace s nimi je díky pojezdovým kolečkům a madlu poměrně jednoduchá.

Recenze chválí Klarstein, Concept i Agu

Ochlazovače značky Klarstein patří sice k dražším modelům, nicméně pro dobrý poměr ceny a kvality se právem těší pozitivním hodnocením svých spotřebitelů. Střední až vyšší cenovou kategorii zastupují ochlazovače Sencor, Concept a Eta. Naopak mezi méně nákladnými modely si získaly své místo Camry, Rovus či Aga. V neposlední řadě vynikla i značka DeLonghi, kterou chválili zejména náročnější zákazníci.

Otázky a odpovědi – FAQ

Pokud vaše otázky zůstaly nadále nezodpovězené, nabízíme vám přehled nejčastěji kladených otázek. Možná právě mezi nimi naleznete odpovědi, které hledáte. V případě dalších nejasností nám klidně napište do komentářů. Sekci otázek a odpovědí pravidelně doplňujeme.

Podobně jako většina zařízení i ochlazovače vyžadují jistou údržbu, nepředstavuje to však složité kroky. V první řadě jde o dolévání vody do nádržky a její občasné umytí. Pokud máte model s funkcí čištění vzduchu, je potřeba také pravidelně vyměňovat filtr, protože se naplní prachem a nečistotami. Po určité době je vhodné vyměnit nebo jen vyčistit chladicí destičky a také lopatky ventilátoru.

Při takovémto rozhodování vám pomůže zjištění podmínek místa, na kterém chcete přístroj využívat. Pokud máte v místnosti vlhký vzduch (nad 50 %), lepší volbu bude představovat klimatizace. Naopak pro místnosti se sušším vzduchem jsou vhodnější ochlazovače.

Ano, zejména kvalitnější modely s ionizační funkcí disponují propracovaným filtračním systémem, díky kterému je v místnosti čistší vzduch nejen od prachu, ale v jarním období i od pylu, což je vhodné právě pro lidi s alergiemi.

Concept OV5200

Ochlazovač, ventilátor, zvlhčovač a ionizátor v jednom, 4 provozní režimy, 3 rychlostní stupně, 7,5litrový zásobník, chlazení po dobu 8 hodin.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Titul vítěze testu získal Concept OV5200 nejen na základě dobrého poměru ceny a kvality, ale i díky pozitivním ohlasům ze strany spotřebitelů. Tento ochlazovač vzduchu se může pochlubit až 4 funkcemi. Kromě chlazení ho tak můžete využít jako klasický ventilátor, zvlhčovač a také jako ionizátor vzduchu, což uvítají lidé s častými bolestmi hlavy či alergici. Kromě nich má i 4 provozní režimy (normální, přirozený, noční a inteligentní). Proudění vzduchu si můžete přizpůsobit díky 3 nastavitelným rychlostem, což je však u ochlazovačů podobné nebo nižší ceny standard.

Přístroj chladí vzduch přes vodní filtry a na jeho provoz stačí naplnění nádržky vodou. Výhodou je zásobník se slušným objemem 7,5 litru, přístroj se po vyprázdnění zásobníku automaticky vypne. Maximální doba chlazení je uváděná přibližně na 8 hodin, přičemž je časovač možné nastavit po půlhodinových krocích. Nastavení funkcí by mělo být díky vlastním tlačítkům poměrně jednoduché. Mnohé potěší i praktická možnost dálkového ovládání.

Mezi podstatné parametry řadíme i příkon 110 W a hlučnost 64 dB, která je pro lepší představu srovnatelná se zvukem elektrického holicího strojku. Dostatečnou stabilitu zabezpečuje hmotnost 8 kg, ale díky 4 pojezdovým kolečkům a madlu je podle referencí spotřebitelů manipulace s ochlazovačem jednoduchá. Výhodou jsou také 2 kusy chladicích náplní do vody, které jsou součástí balení a vcelku postačující 1,8metrová délka přívodního kabelu.

Pozitíva

Funkce ionizace
Velký objem nádržky (7,5 l)
Systém automatického vypnutí

Negatíva

Vyšší cena
Hlučnost (64 dB)
Vyšší hmotnost

Příkon: 110 W ● Objem nádržky na vodu: 7,5 l ● Průtok vzduchu: - ● Hlučnost: 64dB ● Hmotnost: 8 kg ● Rozměry: 39 x 90 x 32 cm (Š x V x H)

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Velké spotřebiče

Vaše hodnocení:
(92.4%)