Elektrické koloběžky

Nejlepší elektrické koloběžky 2024 + recenze

Přesouvat se z místa na místo lze různými způsoby. Elektrické koloběžky jsou jedním z těchto způsobů přepravy, který je stále populárnější. Ve větších městech se koloběžky s elektrickým pohonem stávají dokonce alternativou kol. TestMagazín připravil srovnávací test a recenze elektrických koloběžek. Vybrali jsme i tu nejlepší, kterou se stala koloběžka Xiaomi Mi Pro 2 – zabudovaný tempomat, dojezd přes 40 km a solidní poměr ceny a výkonu. Za 80 hodin, které jsme strávili průzkumem trhu a přípravou recenzí, jsme vybrali i další elektrické koloběžky se skvělými parametry. Máme pro vás i návod, abyste věděli, jak elektrickou koloběžku vybrat.

Publikované: 30.06.2021
Aktualizované: 03.04.2024

Jakou elektrickou koloběžku koupit?

Myslíte, že elektrická koloběžka je tím dopravním prostředkem, který vyhoví vašim požadavkům a bude vám sloužit? Možná se ani vám nechce číst celé recenze a prohledávat internetové obchody, abyste našli nejlepší elektrokoloběžku. V takovém případě pro vás máme seznam TOP 3 produktů. Kromě té nejlepší koloběžky jsme mysleli i na cenově dostupnou alternativu a na základě referencí a technických parametrů pro vás máme i „náš tip“. Výběrem z těchto produktů spotřebitelům šetříme čas i peníze.

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Mi Pro 2   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Sencor Scooter One   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
KickScooter MAX   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Xiaomi Mi Pro 2

Xiaomi Mi Pro 2

Elektromotor s výkonem 300 W, baterie s kapacitou 12 800 mAh, maximální rychlost 25 km/h, dojezd do 45 km, nosnost 100 kg, tempomat, přední i zadní osvětlení, LED displej.

Zobrazit více info

Elektrická koloběžka od renomovaného výrobce Xiaomi s dojezdem kolem 45 km. Elektrokoloběžka je vybavena výkonným akumulátorem s kapacitou 12 800 mAh. Slabinou je pouze delší doba nabíjení (až 9 hodin). Maximální rychlost je 25 km/h. Mezi funkcemi je i Bluetooth, tempomat a rekuperační systém KERS.

Cenový trhák
Sencor Scooter One

Sencor Scooter One

Elektromotor s výkonem 350 W, kapacita baterie 7 500 mAh, dojezd 25 km, max. rychlost 25 km/h, tempomat, LED osvětlení, chybí odpružení.

Zobrazit více info

Mezi konkurencí se s cenou snaží prorazit elektrokoloběžka Sencor vybavená tempomatem a rekuperací, která je méně efektivní. Přibližný dojezd dosahuje hodnoty 25 km. Nosnost kvalitní konstrukce je až 120 kg a maximální rychlost 25 km/h. Navzdory příznivé pořizovací ceně nechybí LED osvětlení.

Náš TIP
Xiaomi Mi 1S

Xiaomi Mi 1S

Elektromotor s výkonem 250 W, baterie s kapacitou 7 800 mAh, dojezd 30 km, max. rychlost 25 km/h, nosnost 100 kg, LED displej, Bluetooth připojení, rekuperační systém KERS.

Zobrazit více info

Spolehlivá elektrická koloběžka s úsporným elektromotorem (250 W) a solidním dojezdem na úrovni 30 km. Výhodou je rychlé nabíjení akumulátoru z 0 % na 100 % za 4 až 5 hodin. Koloběžka má nosnost 100 kg, plusem je rekuperační systém KERS a nafukovací kola o rozměru 8,5 palce. Mezi funkcemi jsou i Bluetooth a tempomat.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Koloběžky poháněné elektromotorem se stávají velmi populárními a poslední roky si mezi lidmi získaly řadu fanoušků. Elektrokoloběžky jsou skvělým způsobem přesunu mezi bodem A a bodem B, a to především v městském prostředí. Spotřebitelé si je oblíbili pro nenáročnou údržbu, kompaktnost a jednoduché ovládání. Důležité je sledovat konkrétní parametry, které jsme si v rámci odborné testovací metodiky stanovili i my. Kromě rychlosti a dojezdu (parametry, které spotřebitele zajímají nejvíce) myslete i na využití koloběžky – výlety, cestování z práce do práce nebo jízda v kopcovitém terénu. Ve srovnávacím testu jsme dbali i na výkon motoru, brzdový systém či kvalitu kol a konstrukce.

Výdrž baterie – dojezd
Výkon motoru – rychlost
Řízení
Brzdy
Použité materiály – rám
Hmotnost a kompaktnost

Při výběru hodnocených parametrů jsme vnímali především to, co potřebují před výběrem vědět spotřebitelé. Vycházeli jsme nejen z otázek a referencí spotřebitelů. Elektrické koloběžky jsme vybírali i na základě výsledků zahraničních spotřebitelských testů. Důležité bylo zrealizovat detailní průzkum trhu, abychom věděli, jaké požadavky mají spotřebitelé. K tomuto účelu jsme využili databázi produktů portálu Heureka.cz a rovněž jsme prošli i nabídku prodejců jako Mall.cz, Datart.cz, Alza.cz či Kasa.cz. Vysoký poměr ceny a kvality nabízejí elektrické koloběžky Xiaomi. V našem testu se dále ocitly i elektrické koloběžky Kugoo, Sencor či City Boss.

Proč důvěřovat našemu testu? 

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze elektrických koloběžek

Naše recenze nikoho nezvýhodňují a srovnávací test není sponzorovaný, i proto jsou recenze TestMagazínu objektivní a nezávislé. Spotřebitelům se snažíme nabídnout na produkt komplexní pohled, aby věděli o silných i slabých stránkách produktů. Elektrické koloběžky nejsou nejlevnějším zařízením a spotřebitel by měl před koupí určitě zvažovat, zda mu parametry daného modelu vyhovují. Náš srovnávací test poznal i vítěze. Které elektrické koloběžky jsou nejlepší a co nabízejí?

Víťaz testu

Xiaomi Mi Pro 2

Elektromotor s výkonem 300 W, baterie s kapacitou 12 800 mAh, maximální rychlost 25 km/h, dojezd do 45 km, nosnost 100 kg, tempomat, přední i zadní osvětlení, LED displej.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Populární model elektrické koloběžky si v našem testu vysloužil označení vítěze testu. Kromě toho, že jde o renomovaného výrobce, přináší elektrická koloběžka Xiaomi i solidní výkon. Elektromotor má výkon 300 W a maximální rychlost je 25 km/h. Spotřebitelé s hmotností nad 90 kg však hovoří o maximální rychlosti okolo 15–20 km/h. Na svědomí to má však vyšší tělesná hmotnost, která má vliv i na dojezd. Dojezd uváděný výrobcem je 45 km, realita je však okolo 30 až 35 km, což je slušné číslo i oproti dražším elektrokoloběžkám.

Baterie má kapacitu 12 800 mAh a její dobíjení z 0 na 100 trvá přibližně 9 hodin, což je poměrně dlouho. Spotřebitelé si velmi pochvalují kvalitu zpracování. Rám je hliníkový a jeho hmotnost o něco vyšší než u ostatních konkurentů – 14,2 kg. Kompaktnost je však skvělá, sklápěcí konstrukci složíte během 3 sekund. Z našeho pohledu byla nemilým překvapením nosnost koloběžky, a to jen 100 kg. Mnozí konkurenti nabídnou nosnost 120 až 130 kg. Stejně jako v případě levnější elektrické koloběžky Sencor Scooter One, jejíž nosnost je až 120 kg. Plocha pro stání má protiskluzovou úpravu. Kola koloběžky Xiaomi Mi Pro 2 jsou nafukovací a jejich velikost je 8,5 palce. Součástí je i přední osvětlení s výkonem 2 W a rovněž zadní osvětlení. Není tedy nutné dokupovat povinné příslušenství.

Všechny informace vám zobrazuje podsvícený ovládací panel i s LED displejem. Telefon lze spárovat s aplikací Mi Home díky Bluetooth. Sledovat tak můžete stav baterie či dojezd, nebo koloběžku dokonce uzamknout. Koloběžka má kotoučové brzdy, podvozek však není odpružený a na příliš nerovném terénu koloběžka mírně trpí. Xiaomi Mi Pro 2 má zabudovaný i tempomat, rychlost tak lze stabilizovat. Zařízení má také tři režimy jízdy pro chodce (5 km/h), standardní režim (20 km/h) a sportovní režim (25 km/h). Koloběžka pracuje i s KERS rekuperačním systémem – během brzdění dochází k dobíjení baterie. Ovládání je velmi jednoduché. Koloběžka má také blatníky a stojan.

Pozitíva

Poměr cena–výkon
Kvalitní hliníkový rám
Tempomat

Negatíva

Pomalejší nabíjení
Bez odpružení předního kola
Nižší nosnost

Přibližný dojezd: 45 km ● Max. rychlost: 25 km/h ● Kapacita baterie: 12 800 mAh ● Výkon elektromotoru: 300 W ● Doba nabíjení: 9 hod. ● Hmotnost: 14,2 kg ● Nosnost: 100 kg ● Tempomat: ano

Cenový trhák

Sencor Scooter One

Elektromotor s výkonem 350 W, kapacita baterie 7 500 mAh, dojezd 25 km, max. rychlost 25 km/h, tempomat, LED osvětlení, chybí odpružení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

S ohledem na nízkou cenu je elektrokoloběžka z dílny společnosti Sencor velmi vydařeným kouskem, což vyhodnotila i řada spotřebitelů. V první řadě musíme konstatovat, že elektrické koloběžce Sencor Scooter One výkon rozhodně nechybí. Elektromotor má 350 W a baterie potěší vcelku solidní rychlostí 25 km/h. Při hmotnosti nad 90 kg je rychlost zhruba o 5 km/h nižší. Velmi potěšující je i doba nabíjení Li-Ion akumulátoru s kapacitou 7 500 mAh, do plného stavu to baterii trvá zhruba 4 až 5 hodin. Při brzdění či jízdě z kopce koloběžka dokáže i rekuperovat, přestože spotřebitelské testy avizovaly, že efektivita je velmi nízká. Dojezd je na úrovni 25 km, více vám nabídne elektrická koloběžka Xiaomi Mi Pro 2.

Dostupná je i aplikace Sencor Scooter, avšak spotřebitelé její funkcionalitu hodnotí poměrně negativně. V občasných případech se s elektrickou koloběžkou nepodařilo prostřednictvím Bluetooth ani spárovat. LED displej koloběžky je podsvícený a zobrazuje rychlost i stav baterie. Součástí je i osvětlení. Koloběžka má dvojitou zadní brzdu – elektrickou a mechanickou (kotoučovou). Rychlost lze stabilizovat i tempomatem. V režimu jízdy můžete volit ze dvou režimů – standard pro šetření baterie nebo sport s maximální rychlostí.

Levné řešení se objevilo na podvozku. Přední kolo nemá odpružení a 8,5palcová kola jsou bezdušová, což komfort jízdy mírně zhoršuje. Proto doporučujeme jezdit výhradně po pevném povrchu. Samozřejmostí je i LED osvětlení na řídítkách a zadní červené osvětlení. Platforma je protiskluzová a plusem je i integrovaný stojan. Koloběžku lze složit, hmotnost je pouze 12,5 kg a nosnost až 120 kg, čímž překonává i dražší modely. Kvalita konstrukce je solidní, stížnost spotřebitelů směřuje pouze k plným kolečkům a zadnímu blatníku, který je z levného plastu a na nerovném povrchu vydává praskavé zvuky. Za rozumnou cenu jde pro nenáročného jezdce v případě přesunů po městě o ideální výběr.

Pozitíva

Příznivá cena
Rychlé nabíjení akumulátoru
Výkon elektromotoru

Negatíva

Nepřehledná aplikace
Nemá nastavitelnou výšku řídítek
Menší kapacita baterie

Přibližný dojezd: 25 km ● Max. rychlost: 25 km/h ● Kapacita baterie: 7 500 mAh ● Výkon elektromotoru: 350 W ● Doba nabíjení: 4–5 hod. ● Hmotnost: 12,5 kg ● Nosnost: 120 kg ● Tempomat: ano

Náš TIP

Xiaomi Mi 1S

Elektromotor s výkonem 250 W, baterie s kapacitou 7 800 mAh, dojezd 30 km, max. rychlost 25 km/h, nosnost 100 kg, LED displej, Bluetooth připojení, rekuperační systém KERS.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Velmi oblíbený model elektrické koloběžky zaujme nejen technickými parametry, ale i kvalitním zpracováním. Elektrokoloběžka nabídne za rozumnou cenu výkonný elektromotor s 250 W. Dynamika je velmi solidní, ovšem u osob okolo 90 kg výrazněji klesá. Koloběžka zvládne i stoupání, je však potřeba počítat s kratším dojezdem. Ten je v optimálních podmínkách až 30 km. Koloběžka má nosnost jen 100 kg, což je vzhledem ke kvalitnímu hliníkovému rámu málo. Celkem 120kg nosnost má například elektrická koloběžka Kugoo S1. Baterie má kapacitu 7 800 mAh a výhodou je poměrně rychlá doba nabíjení: 4 až 5 hodin.

Řídítka nejsou výškově nastavitelná, nicméně na nich nechybí silné LED osvětlení, to nechybí ani vzadu. Hmotnost konstrukce je 12,5 kg a koloběžka se díky sklápěcímu rámu pohodlně vejde i do kufru auta. Ve výbavě je také tempomat, který automaticky udržuje vámi zvolenou rychlost. Vybrat si můžete také ze tří režimů jízdy: pro šetření energie, standardní jízdu nebo pro sportovní výkon. Koloběžka disponuje Bluetooth připojením a využít lze i aplikaci Mi Home. Vícero spotřebitelů však avizovalo časté problémy s vypadáváním připojení nebo neschopností se připojit. LED displej zobrazuje rychlost, stav baterie a jízdní režim.

Z našeho srovnávacího testu vyplývá, že koloběžka je určená spíše pro nenáročné jízdy do města. I díky větším, 8,5palcovým kolům, která mají duši, jízda je tak komfortnější. Přední kolo není odpružené, takže na nerovném povrchu zaznamenáte nestabilitu a odskakování řídítek. Dobíjet baterii můžete i při brzdění nebo při jízdě z kopce, protože koloběžka disponuje rekuperačním systémem KERS. Zadní brzda je kotoučová. V poměru ceny a výkonu koloběžka nepatří mezi to nejlepší na trhu, ale z hlediska spolehlivosti a výdrže baterie koloběžku Xiaomi Mi Electric 1S určitě doporučujeme.

Pozitíva

Kvalitní LED osvětlení
Tempomat
Rekuperační systém KERS

Negatíva

Nižší dynamika
Horší komfort jízdy – bez odpružení
Nižší nosnost

Přibližný dojezd: 30 km ● Max. rychlost: 25 km/h ● Kapacita baterie: 7 800 mAh ● Výkon elektromotoru: 250 W ● Doba nabíjení: 4–5 hod. ● Hmotnost: 12,5 kg ● Nosnost: 100 kg ● Tempomat: ano

Lacná kvalita

Kugoo S1

Elektromotor s výkonem 350 W, baterie s kapacitou 6 000 mAh, dojezd 30 km, max. rychlost 30 km/h, nosnost 120 kg, LED displej, LED osvětlení, tempomat.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Navzdory tomu, že nejde o nejpopulárnější a renomovanou značku, koloběžka Kugo S1 získala řadu pozitivních referencí. Jde o cenově dostupnou elektrickou koloběžku, která patří mezi poměrně levné. Konstrukce je z hliníku a váží 11 kg. Řídítka jsou výškově nastavitelná a nosnost koloběžky je až 120 kg. Slabinou je brzdový systém, jde totiž jen o elektrickou brzdu, případně lze dobrzďovat zadní (nožní) brzdou, koloběžka však nemá kotoučové brzdy. Průměrnou cenu koloběžky lze ještě pozorovat na zvucích, které konstrukce vydává. Na nerovném povrchu vydává platforma rachotivé zvuky, ačkoli baterie s kapacitou 6 000 mAh je pevně integrovaná.

Dojezd koloběžky je v průměru 30 km, záleží však i na stylu jízdy a terénu, ve kterém uživatel jezdí. Při šetrné jízdě převážně po rovince není problém se dostat i na úroveň 40 km. Elektromotor s 350 W rozhodně nemá s rychlostí problém, maximální rychlost 30 km/h je solidní, navíc je možné rychlost nastavit díky tempomatu. Vybrat lze i tři režimy – 15 km/h, 25 km/h a 30 km/h. Kola mají 8 palců, jsou bezdušová a po nerovném povrchu není jízda nejkomfortnější. Zajímavostí je pěkný grafický LED displej, který zobrazuje spotřebu energie, najeté kilometry i stav baterie. Přepínat můžete rovněž i jízdní režimy.

Součástí koloběžky je už i LED osvětlení. Koloběžku lze složit, ačkoli si spotřebitelé místy stěžovali na komplikovanější skládání. Elektrická koloběžka Kugoo S1 není vybavena systémem rekuperace. V rámci konkurence je Kugoo S1 cenově dostupnou elektrickou koloběžkou s dobrou výdrží baterie a rychlým nabíjením (4 hod.). Slabinou jsou však plná kola bez duše, což zvyšuje diskomfort jízdy a také zvuky konstrukce, či méně výkonné brzdy. To nehrozí v případě prémiové sportovní elektrické koloběžky Vsett 10+, která má odpružený rám, kotoučové brzdy a ABS systém.

Pozitíva

Poměr ceny a výkonu
Dojezd
Rychlé nabíjení

Negatíva

Bez rekuperace
Slabší brzdy
Rachocení konstrukce

Přibližný dojezd: 30 km ● Max. rychlost: 30 km/h ● Kapacita baterie: 6 000 mAh ● Výkon elektromotoru: 350 W ● Doba nabíjení: 4 hod. ● Hmotnost: 11 kg ● Nosnost: 120 kg ● Tempomat: ano

Pre náročných

Vsett 10+

Elektromotor s výkonem 2 800 W, kapacita baterie 28 000 mAh, dojezd do 90 km, max. rychlost 75 km/h, nosnost 130 kg, LED osvětlení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pro spotřebitele, kteří od jízdy na elektrické koloběžce očekávají více zábavy, větší rychlost, ale také větší dojezd, bude model Vsett 10+ opravdu ideální. Počítat musíte s několikanásobně vyšší cenou než u jiných modelů. Koloběžka se vám však odvděčí kvalitní konstrukcí z pevné slitiny a hliníku. Nosnost je až 130 kg. Vybavena je až dvěma výkonnými elektromotory (bezuhlíkové), které v maximu produkují současně až 2 800 W výkonu. Díky pevné konstrukci a vysokému výkonu dokáže Vsett 10+ dosahovat rychlosti až 75 km/h. Bezpečnost je na prvním místě, a proto oceňujeme, že jsou použity plně hydraulické kotoučové brzdy značky Zoom. V příslušenství nechybí ani blatníky či LED osvětlení – přední i zadní. Vybavena je dokonce i směrovými světly.

Elektrickou koloběžku je možné dostat v alternacích se třemi bateriemi – 20,8 Ah, 25,6 Ah a 28 Ah. Nejvíce doporučujeme poslední alternativu. Důvodem je solidní dojezd 90 km podle stylu jízdy, ovšem nabíjení baterie s kapacitou 28 000 mAh trvá zhruba 10+ hodin. Tím, že koloběžka má poháněná obě kola, není třeba se bát ani stoupání až do 25° či horšího terénu. Koloběžka má pohodlný a odpružený podvozek – pružinový a hydraulický tlumič. Daní za kvalitní konstrukci je hmotnost až 36 kg. Z hlediska kompaktnosti není problém koloběžku složit, avšak váha je už přece jen vyšší. Komfort jízdy rapidně zvyšují i ​​10palcová nafukovací kola. Menší kola má dokonce i elektrická koloběžka Xiaomi Mi Pro 2. Její kola mají jen 8,5 palce.

Displej na úrovni řídítek je vybaven NFC zámkem, takže můžete koloběžku zamykat mobilem. Displej zobrazuje stav baterie, aktuální rychlostní stupeň, rychlost, režim jízdy, najeté kilometry a díky vysokému jasu je opravdu čitelný i za ostrého slunce. Mezi prémiovými koloběžkami je Vsett 10+ opravdu elitním výrobkem. Akcelerace i dojezd jsou vynikající, nechybí tempomat, elektrická koloběžka si poradí s kopci i mírným terénem. Při šetrnější jízdě je dojezd s přehledem až přes 100 km. Počítejte však s tím, že o takovou koloběžku je nutné se i starat, přičemž mnohé díly mohou být na údržbu náročnější a cena náhradních dílů vyšší.

Pozitíva

Dojezd koloběžky
Odpružený podvozek – komfort jízdy
Maximální rychlost

Negatíva

Vysoká cena
Vyšší hmotnost

Přibližný dojezd: 90 km ● Max. rychlost: 75 km/h ● Kapacita baterie: 28 000 mAh ● Výkon elektromotoru: 2 800 W ● Doba nabíjení: – ● Hmotnost: 36 kg ● Nosnost: 130 kg

Další zajímavé produkty

Segment elektrických koloběžek netrpí tím, že by spotřebitel neměl z čeho vybírat. Právě naopak. Výrobci se dnes předhánějí v tom, kdo na trh přinese globální model elektrické koloběžky pro všechny. Ne každý má ale stejné nároky a spotřebitelé si rádi vybírají. My jsme kromě recenzí elektrokoloběžek připravili i krátké shrnutí produktů, ke kterým máme zpracované i stručné charakteristiky. Tyto elektrokolobežky byly součástí našeho srovnávacího testu, i proto vám je nabízíme jako zajímavou alternativu.

Výrobce elektrických koloběžek City Boss není na trhu žádným nováčkem. Model City Boss RX5 se řadí k výkonným elektrickým koloběžkám s výkonem motoru až 500 W. Maximální rychlost koloběžky je 35 km/h a výrobce udává dojezd na úrovni 35 km. Výhodou je funkce tempomatu a odpružené přední kolo. Skvěle vymyšlený je i ovládací panel a LED displej či USB port. Brzdy jsou kotoučové a konstrukce skládací.

Dobrou volbou je i elektrokoloběžka Ninebot Max G2 E. Jde o skvělý městský způsob přepravy s maximální rychlostí až 25 km/h. Výhodou je však kapacita baterie (až 15 300 mAh). Dojezd je kolem 70 km. Koloběžka má dokonce i tempomat. Nabíjení baterie trvá zhruba 6 hodin a nosnost konstrukce koloběžky je 120 kg. Prostřednictvím technologie Bluetooth lze koloběžku připojit i k aplikaci.

Z levnějších modelů elektrokoloběžek je v nabídce Aerium Aovo Pro 350 W. Díky výkonu 350 W dosáhnete rychlosti až 31 km/h. Je nutné se smířit s menší kapacitou baterie (10 500 mAh) a dojezdem na úrovni 35 km. Efektivitu brzdění zvyšují kotoučové brzdy, součástí zařízení je přední i zadní osvětlení. Má multifunkční displej a lze nastavit i jízdní režimy.

Patří mezi elektrické koloběžky se sedátkem. EcoWheel GR7 je velmi zajímavým a praktickým modelem. Nosnost je 200 kg, maximální dojezd kolem 45 km. Výkon dodáva elektrické koloběžce 1000W elektromotor s vysokým točivým momentem. Baterie s kapacitou 20 000 mAh se nabíjí z 0 na 100 % přibližně 7 hodin. Koloběžka má bezklíčové startovaní.

Výkonný, 500W elektromotor, dojezd na úrovni 35 km a praktická funkce tempomatu. Ačkoli elektrická koloběžka City Boss GV5L nepatří mezi nejlevnější, nabídne vysoký standard. Ideální volba namísto MHD. Maximální rychlost je 25 km/h a nosnost kvalitní hliníkové a ocelové konstrukce je až 150 kg. Potěší i akumulátor s kapacitou 15 400 mAh. Standardem je kvalitní displej a USB port. Nechybí ani LED osvětlení a stojan.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Která elektrická koloběžka se aktuálně prodává nejvíce? To vám prozradí naše tabulka TOP 5 nejprodávanějších produktů v tomto segmentu. Je třeba počítat s tím, že prodejnost se rychle mění. U nejprodávanějších elektrických koloběžek naleznete velké množství pozitivních i kritických referencí. Někomu však názory spotřebitelů mohou stačit k tomu, aby si vybral.

Názov Hodnotenie Detail
Kugoo Kirin G2 Max5*Zobrazit produkt
Sencor Scooter One S205*Zobrazit produkt
Xiaomi Scooter 4 Ultra EU5*Zobrazit produkt
Sencor Scooter Two S605*Zobrazit produkt
Kugoo KIRIN M4 PRO5*Zobrazit produkt

Elektrické koloběžky jsou rychlým a pohodlným způsobem přepravy, ideálním například pro dopravu po městě. Elektrokoloběžky však nejsou jen náhradou městské hromadné dopravy. Jsou šetrné k životnímu prostředí a také snižují hustotu provozu. Navíc jsou velmi kompaktní. Při výběru elektrické koloběžky existuje několik důležitých kritérií, která byste před jejím výběrem měli zvážit. Kromě dojezdu a maximální rychlosti nelze zapomínat ani na kvalitu konstrukce, velikost kol, typ brzd nebo další zajímavé funkce a doplňky. Na jízdní vlastnosti může mít vliv i tělesná hmotnost jezdce, proto myslete i na samotnou nosnost zařízení. S naším návodem nebudete mít žádný problém vybrat si to nejlepší.

Jak vybrat elektrickou koloběžku

  • Využití elektrické koloběžky
  • Dojezd a kapacita baterie
  • Výkon motoru
  • Maximální rychlost
  • Rám a nosnost konstrukce
  • Brzdy
  • Kola
  • Řízení
  • Funkce
  • Cena a renomovaní výrobci

Elektrická koloběžka do města či pro děti

Jakou potřebujete rychlost či dojezd koloběžky? Budete jezdit ve městě, na vesnici, případně podnikat menší výlety? Bude elektrická koloběžka určená pro vás, pro děti, nebo ji bude využívat více lidí? Toto jsou otázky, na které byste měli dokázat před koupí odpovědět. Právě díky tomu, že je zodpovíte, si vytvoříte kritéria výběru, kterým musíte koupi přizpůsobit. Jaké typy elektrokoloběžek jsou na trhu v nabídce?

Městské elektrické koloběžky

Jedná se o nejvyhledávanější koloběžky, protože jde o prostředí, do kterého je tento způsob přepravy jako stvořený. Takovéto koloběžky se výkonem pohybují na hranici 250 až 350 W. Dojezd se pohybuje na úrovni 25 až 35 km a určené jsou k jízdě po zpevněném povrchu. Kola mají průměr od 6 až po 8,5 palce. Některé modely mají kola plná – bezdušová. Jen zřídka mají odpružený podvozek, takže při nerovném povrchu není komfort jízdy zcela optimální. Jsou lehké a kompaktní. Maximální rychlost je do 25 až 30 km/h. Ve městě je rychlá jízda nebezpečná a nevhodná. I u městských koloběžek však narazíte na výkonnější, dvoumotorové modely.

Elektrické koloběžky na výlety

Pokud plánujete s koloběžkami jezdit i mimo město, předpokládá se, že budete potřebovat větší dojezd, a tudíž větší kapacitu baterie. S dojezdem kolem 40 až 60 km byste si na výlety mimo obec měli vystačit. Koloběžka by měla mít odpružené alespoň přední kolo, aby byla jízda i v nerovném terénu pohodlnější. Kola by měla mít minimálně 8,5 palce, ideálně však alespoň 10 palců. S většími koly už zvládnete i štěrk nebo prašnější cesty. Výkon elektromotoru minimálně 350–500 W by měl být samozřejmostí, prudší kopce by méně výkonné koloběžky nemusely zvládnout. Můžete si však pomoci odrážením. Rychlost není o mnoho vyšší, 35 až 40 km/h maximálně postačuje. Tyto elektrické koloběžky jsou populární i se sedadlem.

Elektrická koloběžka na výlety

Elektrické koloběžky do terénu

Nejsou určené pouze k dojíždění do práce nebo výletům mimo obec či město. Pohodlně se s nimi můžete přesouvat po polních cestách či jezdit do kopce po nerovném povrchu a pořádně se pobavit. Vybavené jsou nejčastěji dvěma elektromotory. Výkon se pohybuje na úrovni 2 500 až 4 000 W, někdy i více. Dojezd je obvykle nad 100 km a tyto koloběžky dosáhnou rychlosti i 80 km/h. Kola mají větší průměr (10–13 palců), aby překonala i složitější překážky. Mají vyšší hmotnost a jsou méně kompaktní.

Elektrické koloběžky pro děti

Obecně jsou klasické koloběžky vhodné pro děti od 8 až 10 let, kdy dítě dokáže udržovat rovnováhu a stabilitu. Malé elektrické koloběžky pro děti dosahují maximální rychlosti 10 km/h, jsou velmi kompaktní a skladné. Dojezd se pohybuje na úrovni 5 až 15 km. Rychlost se ovládá nejčastěji nášlapem, nikoliv na řídítkách. Nastavitelná bývá i výška řídítek. Samozřejmostí je osvětlení. V případě dětí nelze zapomínat na bezpečnostní prvky.

Dojezd elektrické koloběžky – nevadí ani vybitá baterie

Mnohé budoucí majitele elektrokoloběžek zajímá právě to, jakou vzdálenost dokážou prostřednictvím tohoto typu dopravního prostředku urazit. Jde o velmi důležitý parametr, který souvisí s velikostí kapacity baterie. Výhodou koloběžek však je, že ani vybitá baterie není takovým problémem. Poté, co se baterie vybije, můžete klidně použít elektrokoloběžku jako klasickou koloběžku a odrážet se.

Průměrný dojezd elektrické koloběžky se pohybuje na úrovni 20 až 40 km. V takovém případě je kapacita akumulátoru okolo 6 000 až 15 000 mAh. Dojezd bývá nejčastěji uváděn v kilometrech, ale někdy se uvádí i v minutách. Velké Li-Ion akumulátory mají svou výhodu, protože dojezd je mnohem větší, na druhou stranu se však prodlužuje doba nabíjení. Zatímco 7 500mAh akumulátor nabijete z 0 % na 100 % za 4 hodiny, akumulátor s kapacitou 20 000 mAh budete nabíjet 10 hodin.

Úroveň dojezdu ve vysoké míře ovlivňují i ​​fyzické parametry jezdce. U lidí s vyšší hmotností se dojezd může výrazně zkrátit, protože elektrická koloběžka musí k pohybu využívat větší množství energie. V praxi proto raději počítejte s tím, že pokud máte nad 90 či 100 kg, dojezd může klesnout i o 10 km.

Elektrická koloběžka potřebuje přiměřený výkon

Elektromotory jsou dnes součástí mnoha elektrických spotřebičů. V posledních letech se vývoj elektromotorů posunul výrazně vpřed, zejména pak v případě elektromotorů, které jsou spárované s bateriovými články. Přirozeně: čím výkonnější motor elektrická koloběžka má, tím dynamičtější a rychlejší jízdu vám poskytne.

Elektrická koloběžka – výkon

Nejméně výkonné elektrické koloběžky mají výkon do 200 W. Jsou určené k přesunům ve městě. Jsou cenově nejdostupnější, ovšem v kopci jim s velkou pravděpodobností budete muset pomáhat odrážením. Jsou vhodné i pro děti. Výkonnější elektrické koloběžky jsou s výkonem nad hranicí 300 až 500 W a splní už nároky běžných spotřebitelů. Dosáhnou vyšší rychlosti a s větším motorem se zvyšuje i kapacita baterie, takže narůstá i parametr dojezdu.

Opravdu výkonné elektrokoloběžky jsou dražší, jejich výkon dosahuje hodnoty 1 400 až 4 000 W. Může jít o sportovní stroje nebo o dvoumotorové elektrické koloběžky, které mají poháněná obě kola. Větší výkon – vyšší maximální rychlost. Pro běžné potřeby je však investice do takovéto koloběžky poměrně zbytečná.

Rychlost elektrické koloběžky – důležitý je i jezdec

Faktem je, že k dosažení vysoké rychlosti koloběžky je potřeba i výkonný elektromotor, ideálně dva. U sportovních elektrických koloběžek se maximální rychlost pohybuje až na úrovni 60 či 80 km/h. Při sjíždění z kopce i více. Takové koloběžky musí mít pevný rám, větší kola a odpruženou konstrukci s tlumiči, aby ani při jízdě v rychlosti a po nerovném povrchu nedošlo ke ztrátě stability.

Standardní maximální rychlost městské elektrokoloběžky je kolem 30 km/h. Nezapomínejte však na to, že při vyšší rychlosti dochází k výraznější ztrátě kapacity baterie, tudíž si uživatel rychlou jízdou zkracuje i dojezd. Při jízdě ve městě doporučujeme jezdit ve standardním režimu okolo 10 až 15 km/h, abyste neohrozili jiné cyklisty či chodce.

Nelze zapomínat ani na to, že maximální rychlost, které elektrická koloběžka dosáhne, ovlivňuje i samotný jezdec. A ne svými jezdeckými schopnostmi či dovednostmi, ale fyzickými parametry. Podobně jako při dojezdu i při rychlosti, které elektrokoloběžka dosáhne, hraje roli tělesná hmotnost uživatele. Pokud je maximální nosnost koloběžky 100 kg a jezdec váží 90 kg, počítejte s tím, že maximální rychlosti nedosáhnete, protože koloběžka je téměř na svém limitu. Zkracuje se tedy nejen dojezd, ale menší je i parametr maximální rychlosti.

Elektrická koloběžka do 100 kg – ocelový rám snese více než hliník

Nosnost elektrické koloběžky pro dospělé se pohybuje v rozmezí od 100 do 150 kg. Nosnost 100 kg je hranicí, která mnohé vystraší, přičemž raději sáhnou po koloběžce s vyšší nosností. Faktem je, že pokud jezdec váží téměř tolik, kolik činí nosnost koloběžky, snižuje se tím efektivita výkonu a zkracuje se i dojezd. Elektrická koloběžka váží v průměru od 10 do 15 kg, standardem je hmotnost okolo 12–13 kg. Rám je obvykle vyroben z hliníku, proto je nosnost nižší.

Elektrická koloběžka s osvětlením

Ocelové nebo slitinové rámy, případně kombinace oceli a hliníku disponuje vyšší nosností – 120 kg či 130 kg. Nevýhodou je však jejich vyšší hmotnost, která je okolo 20 až 30 kg, dražší sportovní elektrické koloběžky do terénu váží i více než 40 kg. Populární jsou i elektrické koloběžky se sedátkem, říká se jim také elektrické skútry, jejichž nosnost je od 130 kg a jsou určené i pro lidi po úrazech nebo se zhoršenou mobilitou.

Výhodou standardních koloběžek je možnost koloběžku složit, tím pádem ji lze přenášet a také snadno uskladnit. Nástupní platforma by měla mít protiskluzovou úpravu, aby během jízdy nedošlo ke sklouznutí. Vícero modelů má i výškově nastavitelná řídítka.

Kotoučové brzdy zárukou bezpečnosti

Zárukou bezpečné jízdy na koloběžce jsou i kvalitní brzdy. Jde o velmi důležitý aktivní bezpečnostní prvek. Různí výrobci využívají různé brzdové systémy. Standardně jde o mechanické nebo elektromagnetické brzdy. U mnoha koloběžek je brzdění řešeno sešlápnutím blatníku – brzdíte nohou mechanicky.

Lepší elektrické koloběžky disponují elektrickou brzdou, jejíž zpomalování je velmi plynulé a bezpečné. Nejčastěji se však setkáte se zadní kotoučovou nebo bubnovou brzdou. Kotoučová brzda je velmi efektivní a nenáročná na údržbu. Ovládání je umístěné na řídítkách.

Nejmodernější elektrické koloběžky lze brzdit i přenášením váhy, a to způsobem, že zatlačíte řídítka dozadu. (Stejný způsobem, ale zatlačením vpřed uvedete koloběžku do pohybu.) Jde o gyroskopický systém, který je velmi citlivý, a je potřeba se s ním naučit pracovat.

Kola

Mnohé (ne vždy levné) elektrické koloběžky jsou vybavené bezdušovými koly. Jejich výhodou je nepochybně to, že nehrozí žádný defekt. Komfort jízdy je však výrazně horší a nejsou určená na nerovný povrch. Mírným plusem je, pokud je kolečko pogumované a nejen z tvrdého plastu. V případě, že se toto kolo poškodí, je nutná jeho kompletní výměna.

Velikost kol elektrické koloběžky

Mnohem více jsou u spotřebitelů preferována nafukovací kola s duší. Ta nejenže lépe tlumí nárazy, ale jízda s nimi je opravdu komfortní. Při poškození není nutné vyměňovat celé kolo, ale stačí opravit defekt. Elektrokoloběžky s nafukovacími koly jsou sice dražší, nicméně za tento komfort se vyplatí si připlatit. Z hlediska údržby je dobré čas od času kola dofukovat.

Druhým parametrem u kol koloběžky je jejich velikost. Ta se uvádí v palcích nebo centimetrech. Větší i menší kola mají své výhody. Elektrické koloběžky s menšími koly se snadněji ovládají, jejich průměr je okolo 5 až 7,5 palce. Standardem je rozměr okolo 8 palců, tento rozměr je běžný i pro městské elektrické koloběžky. Pokud jezdíte po nerovnějším povrchu, nezpevněných cestách nebo delších trasách, větší kola mají smysl – deseti- až dvanáctipalcová, větší jsou již určená pro náročnější terén.

Řízení

Kromě toho, že řídítky udáváte směr jízdy vpravo či vlevo, se může způsob řízení elektrické koloběžky odlišovat. Většina modelů převzala ovládání od motorek – pomocí páčky/řídítka přidáváte a ubíráte výkon. Přidávat výkon je možné rovněž nášlapným pedálem, který se nachází i na dětských koloběžkách. Zajímavé jsou koloběžky s gyroskopickým systémem řízení, výkon přidáváte a ubíráte nakláněním řídítek směrem vpřed nebo vzad. Jde o způsob řízení, který výrobci převzali ze segwayů.

Elektrická koloběžka s tempomatem i rekuperací

Moderní elektrokoloběžky disponují i zajímavými funkcemi nebo používají inovativní technologie, které zvyšují komfort jízdy. Mezi takové funkce patří například mobilní aplikace, přes které můžete mobil připojit ke koloběžce. Rovněž nelze zapomínat na doplňkové příslušenství, které není u některých modelů samozřejmostí.

  • Rekuperace – je inovativní technologií, která efektivně využívá zbytkovou energii z brzdění. Energie, která vzniká při brzdění, je rekuperována a dobíjí tak kapacitu akumulátoru alespoň v minimální míře. Některé elektromotory dokážou rekuperovat i při jízdě z kopce. Dojezd tak lze do jisté míry prodloužit.
  • Tempomat – elektrické koloběžky vybavené tempomatem umožňují nastavit rychlost dle vašeho požadavku. Kromě režimů jízdy tedy můžete využívat i tempomat, který bude udržovat stálou rychlost elektrokoloběžky.
  • Bluetooth – je možné díky němu spárovat váš telefon s koloběžkou a využívat různé mobilní aplikace, kde můžete sledovat celkový stav najetých kilometrů, kapacitu baterie, ujetý čas i jiné parametry.
  • LED osvětlení – výhodou je, pokud je stroj dodáván s předním a zadním LED osvětlením. Dražší modely jsou dokonce vybavené směrovými světly.
  • Klakson – akustický bezpečnostní prvek, kterým můžete upozornit okolí, že se blížíte.
  • LED displej – díky němu můžete sledovat aktuální údaje jako rychlost, rychlostní stupeň, režim jízdy, stav baterie či celkovou ujetou vzdálenost.
  • Uzamykání – řídítka koloběžky je možné uzamykat klasickým klíčem, tehdy koloběžku nelze nastartovat. Elektrické koloběžky s NFC lze uzamknout a odemknout telefonem.
  • USB port – na řídítkách může být umístěn i USB port, do kterého můžete připojit nabíjecí kabel a během jízdy dobíjet například svůj telefon.
  • Stojan – abyste nemuseli elektrokoloběžku opírat o zeď, praktický stojan je určitě výhodou.

Skládací elektrická koloběžka

Nejlepší elektrické koloběžky jsou dražší

Kvalitní elektrické koloběžky nejsou levnou zábavou. Přední výrobci nabízejí spotřebitelům širokou paletu produktů. Mezi nimi jsou cenově dostupné, ale i dražší, prémiové elektrokoloběžky. Pokud uvažujete nad koupí elektrické koloběžky do města s průměrným výkonem a dojezdem na úrovni 25 až 30 km, připravte si částku zhruba 6 000 až 10 000 Kč. Levnější jsou už jen dětské elektrokoloběžky v hodnotě od 2 500 do 5 000 Kč.

Kvalitnější modely, jejichž výkon je okolo 300 až 500 W a které nabídnou zvýšený dojezd, vás vyjdou na 10 000 až 20 000 Kč. V této kategorii najdete i elektrické koloběžky do města či na občasné výlety. Dojezd se dokáže vyšplhat na 40 až 60 km a rychlost na úroveň 30 až 45 km/h. Samozřejmostí jsou funkce jako rekuperace či tempomat. Výjimkou nejsou v této cenové kategorii ani koloběžky se sedlem. Dobrou volbou z této cenové kategorie je koloběžka Xiaomi Mi Pro 2.

Nejdražší prémiové modely stojí od 25 000 do 10 000 Kč. Takovéto elektrokoloběžky jsou určené do terénu a disponují větším dojezdem (od 90 až do 130 km). Koloběžky zvládnou nejen jízdu po rovině, ale i po nezpevněném povrchu. Mají větší kola a všechny moderní funkce. Větší je nosnost, ale zároveň i hmotnost.

Trhu kralují elektrické koloběžky Xiaomi a City Boss

Během průzkumu trhu jsme vybírali a analyzovali desítky modelů elektrických koloběžek. V našem testu se objevily více či méně renomované značky, nicméně reference spotřebitelů i zahraniční spotřebitelské testy ukázaly, kteří výrobci nabízejí zákazníkům optimální kvalitu za rozumnou cenu.

Náš srovnávací test kvalitu jednotlivých modelů potvrdil. Ačkoli má každý model svá pro a proti, nejlepší elektrické koloběžky Xiaomi či City Boss jsou zárukou vysoké kvality. Velmi dobré parametry nabídnou i elektrokoloběžky Kugoo. Mezi renomované značky patří také Spokey či Segway. Vysokou kvalitou, ale s vyšší cenou se prezentují i elektrické koloběžky Vsett či Joyor.

Otázky a odpovědi – FAQ

V našem návodu najdete odpovědi na mnohé své otázky. Pokud však přece jen potřebujete s výběrem poradit, případně potřebujete jiné doplňující informace, neváhejte nám zde zanechat komentář. Rádi vám pomůžeme a poradíme. V TestMagazínu jsme vždy na straně spotřebitele. Budeme rádi, pokud se s námi podělíte i o své osobní zkušenosti s elektrickými koloběžkami.

Elektrické koloběžky jsou v rámci silničního provozu od roku 2020 vnímány jako kola, takže pro jezdce na těchto koloběžkách platí stejná pravidla jako pro cyklisty. Pozor by jezdci na elektrických koloběžkách měli dávat v případě, že jezdí po chodníku pro chodce, tam by měli koloběžku podle předpisů jen vést, stejně jako když kráčí cyklista vedle kola. Pro koloběžky jsou vyhrazené cyklostezky. K jízdě na elektrické koloběžce nepotřebujete řidičský průkaz.

Doporučený minimální věk pro jízdu na elektrické koloběžce je 10 až 12 let. Existují však i modely elektrických koloběžek od 6 let. Jízda na elektrické koloběžce je bezpečná. Děti je však nutné vybavit ochrannými prostředky. Rychlost dětských koloběžek je omezena na maximálně 10 km/h.

Ano, v případě, že chcete šetřit baterii nebo se koloběžka vybila, je možné, abyste elektrokoloběžku použili jako klasickou. Horší je, pokud jde o těžkou koloběžku, u které vám dá odrážení zabrat.

Z vyhlášky vyplývá, že koloběžka s elektrickým motorem musí být pro dostatečnou viditelnost vybavena osvětlením vpředu i vzadu. Pokud tedy vámi zakoupená elektrokoloběžka není vybavena osvětlením, je nutné jej dokoupit. Určitě se vyplatí mít na koloběžce i zvonek, abyste v případě potřeby dokázali upozornit okolí.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Koloběžky

Vaše hodnocení:
(90.4%)

Komentáre
Jaroslav 12.Jan.2023

Ten, kdo rozumí e-koloběžkám, tak se musí tomuto hodnocení smát. To, že nějakým výrobkem zaplavím trh ještě neznamená kvalitu. Sencor jsou nejporuchovější koloběžky a bazary jsou jich plné. Nosnost je u hodnocených koloběžek nedostatečná, kapacita baterií je tragická, tempomat má dnes každá e-koloběžka, atd. Nebyla vůbec hodnocena stoupavost, což je v kopcovitém terénu dost podstatná vlastnost. Nebyla hodnocena možnost údržby, např. zkuste si vyměnit plnou pneu u Xiaomi nebo Sencoru. Pominu-li cenu v rozdílu mezi zalepením duše nebo vsazením těsnicího hříbku do bezdušové pneu nebo nákupem celého kola. Např. koloběžka MS Energy e10 nebo e20 za 12 tis. Kč (resp. 14 tis.) má 10" bezdušové pneu, kotoučové brzdy na obou kolech vč. motorové brzdy s rekuperací, je celoodpružená s hliníkovým rámem, skládací řídítka, má tempomat, pohon zadního kola, připojení aplikace přes Bluetooth, zadní brzdové světlo, atd. A mohl bych jmenovat další koloběžky ve stejné cenové relaci, které mají lepší vlastnosti než ty hodnocené. Asi mají autoři zaplaceno, aby pomohli vyprázdnit sklady a mohly se začít prodávat Xiaomi Mi Electric 4 za mnohem vyšší cenu. Jedinou výhodou jsou dostupné náhradní díly na Aliexpressu.

Odpovedať

Šimon 13.Apr.2023

Vyjmenované doplňkové příslušenství, které není u některých modelů samozřejmostí. No to právě u těchto modelů nelze moc očekávat a pro mě je to celkem důležité, aby většinu vyjmenovaných příslušenství elektrokoloběžka měla. Vybral jsem si elektrokoloběžku Ducati PRO III a ta většinu těch příslušenství má a mimo jiné je i velice dobře propracovaná do detailů, že upoutá na první pohled. Vaše koloběžky nezaujmou a kvalitu výrobků tam také postrádám. Je lepší si připlatit nějakou tu tisícovku a mít pořádnou elektrokolobrndu.

Odpovedať