Symboly na pračce

Symboly na pračce Whirlpool, Samsung, Electrolux, LG, Candy, Beko, Bosch nebo Indesit. Co znamenají?

Praní znečištěného oblečení bylo v minulosti velmi zdlouhavým procesem. Tuto činnost nám dnes pravidelně zjednodušují pračky. Není nic jednoduššího než vložit špinavé prádlo do pračky a následně z něj vyjmout čisté. Problém často nastává s volbou programu. Moderní pračky totiž disponují mnoha nastaveními, jejichž prostřednictvím si navolíte ideální prací program pro daný materiál. Tato nastavení se však skrývají pod symboly, které jsou charakteristické pro každou značku.

Publikované: 10.02.2023
Aktualizované: 05.06.2023
Obsah článku:

Pokud máte problém se v nich zorientovat, je tento článek určen právě pro vás. Naleznete v něm podrobně vysvětlené jednotlivé symboly oblíbených značek, jako Whirlpool, Samsung, Bosch, AEG, Electrolux, Beko, Candy, Indesit, LG a Zanussi.

Symboly na pračce – klíč k ovládání

Ovládání pračky nemusí být vůbec složitý proces. Stačí, když budete znát význam všech symbolů, díky nimž můžete využívat potenciál tohoto moderního zařízení na maximum. Běžně se pračka ovládá pomocí tlačítek, otočným voličem nebo dotykovým displejem. Moderní pračky nabízejí řadu vyspělých funkcí. Jejich vyobrazení se může u jednotlivých výrobců lišit. Právě proto jsme se rozhodli zpracovat pro vás tuto přehlednou pomůcku. Všechny nejčastěji používané symboly na pračkách uvedených značek naleznete uspořádané v přehledné infografice. Pod ní je vždy stručně vysvětlen význam daného symbolu.

Co znamenají jednotlivé ikony na pračce?

Jednoduché, ale přece často na první pohled hůře identifikovatelné symbolické znázornění představuje, jaké prací programy vaše pračka nabízí a jak se ovládá. Pro začátek si všímejte symbolů, které vám naznačují ovládání pračky. Většinou se s nimi setkáte na hlavním ovládacím panelu, který může být buď dotykový nebo mechanický s ovládacími tlačítky. Samozřejmě, odvíjí se to od modelu, který jste si vybrali.

Mezi základními tlačítky najdete jistě symboly zapnutí a vypnutí, zastavení/spuštění, symbol odloženého startu, konce, úpravy teploty či ikonu dětského zámku. Další symboly, se kterými se setkáte, již představují funkce a programy nabízené na vámi vybraném modelu. Tyto symboly se nejčastěji nastavují otočným voličem. Každá značka a jednotlivé modely praček nabízí různé množství pracích programů. Obvykle se programy liší podle typu materiálu, ze kterého je oblečení vyrobeno, např. vlna, bavlna, syntetika, sportovní oblečení, jemné prádlo atd. Kromě volby typu oblečení si volíte také funkce praní. Setkáte se například s krátkým programem, praním při nízké teplotě, praním bez pomačkání, s extra mácháním atp. Na pračce se však můžete setkat i se symboly označujícími nějakou závadu či značkami zobrazenými na zásobnících pracího prostředku.

Ikonky na pračce

Symboly na pračce Whirlpool

Společnost Whirlpool je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších značek v oblasti bílé elektroniky. Tento výrobce nabízí širokou škálu praček, kombinujících intuitivní ovládání, efektivní využití zdrojů a kvalitní výsledky. Kromě inovativních technologií vás zaujmou i nadčasovým designem. V portfoliu značky naleznete zepředu plněné i vrchem plněné pračky a také kombinaci pračky se sušičkou. Mnohé z nich jsou nízkoenergetické, což vám může pomoci snížit měsíční náklady za energie. Pokud jste si z jejich rozmanitého sortimentu jednu vybrali, určitě nepřehlédněte naši tabulku s nejvíce používanými symboly, které vám představí spoustu speciálních programů a funkcí této pračky.

 1. Smíšené prádlo – program vhodný pro praní mírně až běžně znečištěných odolných oděvů z bavlny, lnu, syntetických vláken a smíšených vláken.
 2. Bílé prádlo – tento program je určen k praní běžně až silně zašpiněných ručníků, spodního prádla, ubrusů a ložního prádla z odolné bavlny či lnu.
 3. Bavlna – univerzální program vhodný na jakékoli běžně až velmi zašpiněné bavlněné prádlo.
 4. Sportovní oděvy – symbol označuje program vhodný pro mírně znečištěné sportovní děvy, jako například teplákové soupravy, legíny, funkční trička, šortky apod. Výrobci doporučují u tohoto programu používat tekutý prací prostředek.
 5. Eco 40-60 – program Eco lze zvolit pro praní normálně znečištěných oděvů, které se mohou prát při teplotách 40 °C nebo 60 °C společně v jednom cyklu. Jedná se o jeden z nejefektivnějších programů z hlediska spotřeby vody a energie.
 6. Prošívané přikrývky – speciální program uzpůsobený pro praní přikrývek s výplní, jako jsou přikrývky, polštáře či větrovky. Pro optimální vyprání se doporučuje použít tekutý prací prostředek a nepřekročit ¾ objem bubnu.
 7. Džíny – program vhodný pro praní kalhot a džínsů. Nezapomeňte je obrátit vnitřní stranou ven a používat tekutý prací prostředek.
 8. Odstřeďování + vypouštění vody – tento program je vhodný pouze pro odolné oděvy. Odstředí náplň a poté vypustí vodu.
 9. Máchání + odstřeďování – na odolné oděvy můžete použít také funkci máchání a následného odstředění.
 10. Vlna – s tímto programem můžete šetrně prát všechny vlněné oděvy. Program je dokonce přizpůsoben i na ty oděvy, které mají označení „prát pouze v rukou“.
 11. Jemné prádlo – program určený k praní obzvláště jemných oděvů.
 12. Syntetika – pro praní znečištěných oděvů ze syntetických vláken, jako polyester, polyakryl, viskóza atp.
 13. 20 °C – pro praní mírně znečištěných bavlněných oděvů při teplotě 20 °C.
 14. Rychlý 30 min – tento cyklus trvá pouhých 30 minut a doporučuje se pro rychlé proprání mírně znečištěných oděvů.
 15. Odložený start – pokud chcete, aby se zvolený program spustil později, mačkejte tlačítko, dokud se nerozsvítí LED požadovaného odkladu (3–6 nebo 9 h). Nastavený program se spustí hned po uplynutí zvolené doby odkladu.
 16. Osvěžení párou – program umožňuje prádlo osvěžit horkou párou. Vhodný jen pro suché kusy oblečení. Osvěžení párou usnadňuje proces následného žehlení.
 17. Clean+ – volitelná funkce, která umožňuje rychle nastavit prací cyklus podle potřeby – intenzivní, běžné, rychlé praní.
 18. Intenzivní máchání – tato funkce je užitečná pro citlivou pokožku. Jejím zvolením se zvýší účinnost máchání a optimálně se odstraní prací prostředek.
 19. FreshCare – funkce vytváření páry, která zabraňuje šíření hlavních zdrojů zápachu uvnitř pračky. Spustí se po skončení cyklu a trvá maximálně 6 hodin. Kdykoli ji však můžete přerušit stisknutím kteréhokoli tlačítka na ovládacím panelu nebo otočením knoflíku.
 20. Usnadnění žehlení – tento program upraví cyklus praní a odstřeďování tak, aby se snížilo pomačkání.
 21. Aviváž

Symboly na pračce Whirlpool

Ovládací panel pračky Whirlpool

 1. Zap./Vyp. – tlačítko sloužící k zapnutí a vypnutí pračky.
 2. Volič programů – otočný regulátor pro volbu programů
 3. Start/Pauza – tlačítko pro zastavení nebo spuštění pračky.
 4. Tlačítko teplota
 5. Tlačítko odstřeďování
 6. Tlačítko odložení startu
 7. Blokování tlačítek – cca 3sekundovým podržením tohoto tlačítka zablokujete ovládací panel.
 8. Volitelné funkce
 9. Zamčená dvířka – dvířka jsou zablokována a nelze je otevřít.
 10. Konec cyklu – program je dokončen.
 11. Fáze praní – tyto symboly znázorňují aktuální fázi praní.

Ovládací panel pračky Whirlpool

Symboly na pračce Samsung

Prvotřídní kvalitu v oblasti elektroniky nabízí také oblíbená společnost Samsung. Spolehlivost a účinnost praček Samsung je zaručena a pravidelně ji oceňuje nezávislý dTest. V jejich nabídce naleznete pračky s předním plněním, parní pračky, kombinaci pračky a sušičky či jejich novinku – pračku s funkcí AddWash, která disponuje speciálními dvířky, přes které můžete vkládat zapomenuté oblečení i uprostřed praní. Největší předností praček Samsung je řada inovativních funkcí, které zjednoduší procesy praní. Mezi chytré funkce patří dálkové ovládání pomocí mobilního telefonu, efektivní programy na různé druhy prádla, monitorování a mnoho dalších. Klíčem ke snadnému ovládání je znalost vyobrazených symbolů na pračce. Ty nejpoužívanější jsme pro vás seřadili do přehledné tabulky níže. Pod ní najdete také stručně vysvětlený každý symbol či funkci. I když jsou programy většinou zobrazovány slovem, každý vám stručně popíšeme. Věříme, že tato pomůcka vám nabídne nové možnosti využití vaší pračky.

Ovládací panel pračky Samsung – A

 1. Volič programů – pomocí voliče si vyberete program, který vám nejvíce vyhovuje.
 2. Displej – na displeji naleznete informace o vybraném programu a odhadovaný čas praní. Displej zobrazuje i případné problémy.
 3. Teplota – stisknutím tohoto symbolu změníte teplotu vody pro aktuální program.
 4. Máchání – stisknutím symbolu změníte máchání pro aktuální cyklus.
 5. Odstřeďování – stisknutím změníte čas odstřeďování pro aktuální program.
 6. Úroveň sušení – toto tlačítko se používá pro volbu možnosti sušení.
 7. Bubble Soak – funkce, která pomáhá odstranit širokou škálu odolných skvrn.
 8. Možnosti – stiskněte pro výběr možnosti: Intenzivní, Propírání.
 9. Odložený konec – tato funkce vám umožní nastavit dobu ukončení probíhajícího cyklu. Na základě vašeho nastavení bude stanoven čas spuštění cyklu. Funkci využijete například pro nastavení ukončení praní v době, kdy se vracíte domů.
 10. Start/Pauza – symbol pro spuštění nebo zastavení činnosti.
 11. Zap./Vyp. – stisknutím zapnete nebo vypnete pračku.

Ovládací panel pračky Samsung – A

Ovládací panel pračky Samsung – B

 1. Napájení – pomocí tlačítka pračku zapnete nebo vypnete.
 2. Volič – otočný volič umožňuje volbu pracích programů a funkcí. Jednotlivé funkce a programy se zobrazují na displeji vpravo.
 3. Start/pauza – chod pračky spustíte nebo pozastavíte.
 4. Displej – displej zobrazuje informace o aktuálním pracím cyklu a funkcích. Zobrazuje také zbývající čas pracího cyklu, aktivní WiFi, zámek dveří nebo dětský zámek.
 5. OK/Potvrdit – stisknutím tlačítka potvrdíte výběr nastavení.
 6. Teplota – změnit můžete hodnotu teploty při daném pracím cyklu.
 7. Máchání – stisknutím tohoto symbolu změníte máchání pro aktuální cyklus.
 8. Odstřeďování – stisknutím nastavíte čas odstřeďování pro aktuální program.
 9. Další funkce – aktivujte výběr volitelných funkcí.
 10. Smart control – aktivujete nebo deaktivujete funkci Smart Control. Podržením spustíte párování s chytrým telefonem s aktivní aplikací SmartThings.

Ovládací panel pračky Samsung – B

Přehled programů pračky Samsung

 1. Bavlna – program určený pro praní bavlněného oblečení, prostěradel, ubrusů, spodního prádla nebo ručníků.
 2. Syntetika – program vhodný pro praní oblečení vyrobeného z polyesteru, polyamidu apod.
 3. Vlna – tento program je obzvláště jemný k vlněným věcem.
 4. Dětské oblečení – zajišťuje vysokoteplotní praní a delší máchání, aby nezůstal na oblečení žádný prací prostředek.
 5. Outdoor – pro sportovní oděvy, lyžařské či turistické oblečení vyrobené z funkčních materiálů.
 6. Máchání + Odstřeďování – delší máchání po aplikaci aviváže na prádlo.
 7. Čištění bubnu – program vyčistí buben pračky odstraněním špíny a bakterií. K čištění nepoužívejte žádné čistící prostředky.
 8. Air Wash – tento program je užitečný při odstraňování zápachů z oblečení.
 9. Sušení bavlny – program pro všeobecné sušení.
 10. Sušení syntetiky – program pro sušení oděvů, které jsou náchylné k vysokým teplotám.
 11. Super Eco – úsporný režim s technologií Eco Bubble.
 12. 15′ rychlé praní – 15minutový program praní lehce znečištěného oblečení.
 13. Denní praní – používejte k praní každodenně nošeného oblečení, například spodního prádla nebo košil.

Symboly na pračce Bosch

Vybrali jste si nebo přemýšlíte nad koupí automatické pračky Bosch? V tomto rozhodnutí vás můžeme jednoznačně podpořit. Pračka této značky vám zajistí kvalitně vyprané prádlo a to bez námahy a neúčelného plýtvání vodou či pracími prostředky. Vybrat si můžete pračku s předním nebo vrchním plněním, vestavnou či kombinovanou se sušičkou, ale stále více se dostávají do popředí i Smart pračky. Systém praní 4D Wash, automatické dávkování pracích prostředků, aplikace Home Connect, funkce SpeedPerfect či AlergiePlus jsou jen menší ukázkou rozmanitosti nabízených programů. Celou škálu programů a funkcí ukrytých za symboly naleznete vyobrazenou v naší přehledné infografice spolu s vysvětlením.

 1. Čas/hotové za – konec programu byl stanoven a zobrazí se zbývající hodiny.
 2. Počet otáček – nastavení počtu otáček odstřeďování.
 3. Teplota – nastavená teplota ve °C.
 4. Praní – stav programu.
 5. Předeprání – stav programu.
 6. Vyplachování – stav programu.
 7. Odstřeďování – stav programu.
 8. Dětská pojistka – pokud symbol svítí, znamená to, že je aktivována dětská pojistka. Pokud symbol bliká, dětská pojistka je aktivována a volič programů byl pozastaven.
 9. Konec programu
 10. Zásobník na aviváž – symbol svítí – inteligentní dávkovací systém pro aviváž je aktivován. Symbol bliká – nebylo dosaženo minimální hladiny naplnění zásobníku.
 11. Upozornění na údržbu – pokud kontrolka bliká, buben je znečištěný a vyžaduje údržbu.
 12. Zamčená dvířka – svítí – dvířka jsou zablokovaná, bliká – dvířka nejsou zavřená, nesvítí – dvířka jsou odblokována a mohou se otevřít.
 13. Tráva – aktivovaný druh skvrn.
 14. Krev – aktivovaný druh skvrn.
 15. Červené víno – aktivovaný druh skvrn.
 16. Kuchyňský olej – aktivovaný druh skvrn.
 17. Zásobník na tekutý prací prostředek – symbol svítí – inteligentní dávkovací systém pro tekutý prací prostředek je aktivován. Symbol bliká – nebylo dosaženo minimální hladiny naplnění zásobníku.
 18. Vodovodní kohoutek – tlak vody je příliš nízký.
 19. Zásuvka na prací prostředek – zásuvka na prací prostředek není dobře zasunuta.
 20. Start/Pauza – symbolem spustíte, zrušíte nebo pozastavíte program.
 21. SpeedPerfect – funkce aktivování nebo deaktivování praní se zkráceným časem.
 22. AntiStain – umožňuje po aktivování zvolit druh skvrny, teplotu, pohyb bubnu a čas odmáčení.
 23. 1 i-DOS - když stisknete tlačítko s tímto symbolem, aktivujete nebo deaktivujete inteligentní dávkovací systém pro aviváž. Pokud tlačítko stisknete na cca 3 sekundy, můžete určit objem dávkovacího zásobníku. 2 i-DOS – když stisknete tlačítko s tímto symbolem, aktivujete nebo deaktivujete inteligentní dávkovací systém pro tekutý prací prostředek. Pokud tlačítko stisknete na cca 3 vteřiny, můžete nastavit základní dávku.
 24. Přizpůsobení teploty – nastavení teploty v daném pracím cyklu.
 25. Hotové za – stanovení času ukončení pracího programu.
 26. Less Ironing – aktivování/deaktivování funkce redukce zmačkání prádla.

Symboly na pračce Bosch

Symboly na pračce Bosch – programy

 1. Bavlna – program vhodný pro praní odolných textilií z bavlny, lnu a směsných tkanin.
 2. ECO 40-60 – šetrný program pro praní bavlny, lnu a smíšených textilií s možností volby praní při teplotě 40 °C nebo 60 °C.
 3. Snadno udržovatelné – tento program je určen k praní textilií ze syntetiky a směsných tkanin.
 4. Rychlý/mix – cyklus vhodný pro mírně znečištěné prádlo z bavlny, lnu, syntetiky a směsových tkanin.
 5. Jemné/hedvábí – program vhodný pro praní jemných textilií z hedvábí, viskózy a syntetiky. Nejlepšího účinku dosáhnete, když budete používat i prací prostředek určený pro jemné prádlo.
 6. Vlna – praní vlny nebo textilií s vysokým obsahem vlny.
 7. Odstřeďování/odčerpání – tuto funkci volte v případě, že chcete jen odstřeďovat a odčerpávat vodu.
 8. Alergie/Hygiena Plus – tento program je vhodný pro alergiky a pro lidi se zvýšenými hygienickými nároky. Prát můžete odolné textilie z bavlny, lnu a směsných tkanin.
 9. Sport/fitness – praní sportovního oblečení z mikrovlákna nebo syntetiky (nepoužívejte aviváž).
 10. Auto 30 °C – praní na 30 °C se doporučuje pro jemné textilie z bavlny, syntetiky, lnu a směsných tkanin. Je obzvláště jemný a šetrný.
 11. Džíny/tmavé prádlo – program vhodný pro praní tmavých textilií, džín a kalhot. Prádlo před praním otočte vnitřní stranou ven.
 12. Čištění bubnu – čištění a péče o buben.
 13. Rychlý 15′ – krátký program na mírně znečištěné malé dávky prádla z bavlny, syntetiky a směsných tkanin o délce trvání 15 minut.
 14. Rychlý 30′ – krátký program na mírně znečištěné malé dávky prádla z bavlny, syntetiky a směsných tkanin o délce trvání 30 minut.

Symboly na pračce Bosch – programy

Symboly na pračce AEG

Pračky německé značky AEG jsou vhodnou volbou, pokud vám záleží na šetrném praní. Můžete v nich prát jemný svetr i hedvábné šaty a zůstat naprosto bez obav. Hrudky ani pobledlé barvy nebudou vaší starostí. Z široké nabídky praček si každý najde ideální řešení pro svoji domácnost. V jejím sortimentu se nacházejí zepředu plněné hluboké pračky, zepředu plněné úzké pračky, vestavné pračky i vrchem plněné pračky. V závislosti na vybraném modelu můžete očekávat i rozdílné funkce. Před zahájením používání je dobré sáhnout po návodu k používání. Pokud k němu nemáte přístup, případně vás zajímají jen nabízené funkce a programy, ty naleznete uspořádané a vysvětlené níže.

 1. Trvalé extra oplachování – tato funkce zajišťuje natrvalo extra máchání během každého programu.
 2. Ukazatel nádržky aviváže – když se rozsvítí, automaticky pračky doplní aviváž (aktivní AutoDose).
 3. Indikátor intenzivní
 4. Fáze proti pomačkání – speciální program proti pomačkání oblečení.
 5. Odstřeďování – ukazatel fáze odstřeďování.
 6. Oplachování – ukazatel fáze oplachování.
 7. Pára – program s použitím páry pro bavlněné a syntetické prádlo.
 8. Extra tichý - velmi tichý program, který je vhodný i pro noční použití.
 9. Zamčená dvířka
 10. Dětská pojistka – pomocí této funkce můžete zabránit dětem hrát si s ovládacím panelem a přepínat programy.
 11. Odložený start – s touto volitelnou funkcí můžete odložit start programu na vhodnější čas.
 12. Praní – ukazatel fáze praní.
 13. Předpírka – ukazatel fáze předpírky.
 14. Čištění bubnu – zasvítí na doporučení vyčištění bubnu.
 15. Tekutý prací prostředek – ukazatel nádržky na tekutý prací prostředek AutoDose, po rozsvícení spotřebič nadávkuje prací prostředek.
 16. Přídavný symbol – zobrazí se u symbolu AutoDose tekutý prací prostředek, když je aktivní režim intenzivní.
 17. WiFi připojení
 18. Vzdálené připojení
 19. Propojený režim – symbol signalizující propojený režim, který svítí, jsou-li aktivní obě funkce AutoDose a naplněné prostředkem i aviváží.

Symboly na pračce AEG

Ovládací panel pračky AEG

 1. Volič programu – volba pracího programu.
 2. Displej
 3. AutoDose prací prostředek – dotykové tlačítko pro zapnutí/vypnutí automatického dávkování pracího prostředku.
 4. AutoDose aviváž – dotykové tlačítko pro zapnutí/vypnutí automatického dávkování aviváže.
 5. Úspora času – možnost zkrátit trvání programu, jedním dotykem pro mírné znečištění, dvěma dotyky pro menší náplň.
 6. Start/Pauza – tlačítko zastavení nebo spuštění provozu.
 7. Intenzivní – aktivovat můžete volitelnou funkci intenzivního praní nebo předpírku.
 8. Spuštění na dálku – funkce slouží ke spárování spotřebiče s aplikací.
 9. Para plus – jde o volitelnou funkci, která přidá parní fázi a krátkou fázi proti pomačkání na konec pracího programu.
 10. Odstřeďování – lze nastavit a uložit nastavení rychlosti odstřeďování. Máte možnost aktivovat funkci stop oplachování, prádlo zůstává namočené, aby nedošlo k jeho pomačkání. Buben se bude zároveň pravidelně otáčet.
 11. Teplota – spotřebič automaticky stanoví teplotu vody. Opakovaným stisknutím můžete regulovat vámi požadované nastavení teploty.
 12. Zapnutí/Vypnutí pračky

Ovládací panel pračky AEG

Symboly na pračce Electrolux

Krok vedle neuděláte ani s pračkami Electrolux. Nabízejí vysoký výkon, ověřenou kvalitu i nadčasový design. K oblečení jsou obzvlášť šetrné, a tak se nemusíte bát v nich vyprat vlnu ani outdoorové oblečení. Ať už sáhnete po předem plněné hluboké nebo úzké pračce, vestavěné pračce nebo si vás získá svrchu plněná pračka, s jejich technologiemi budete jistě spokojeni. Tento švédský výrobce si zakládá na neustálém zlepšování, a tak s každým novějším modelem můžete očekávat i řadu inovativních funkcí a programů. Všechny je naleznete na přehledném ovládacím panelu. Skrývají se za intuitivními symboly, které se však v závislosti na modelu mohou mírně odlišovat. V následující tabulce naleznete většinu symbolů, se kterými se při ovládání pračky Electrolux můžete setkat.

 1. MAX – symbol bliká, pokud náplň pracího bubnu přesáhne maximální obsah pro daný program.
 2. Klíč – dvířka jsou uzamčena.
 3. Doba sušení – ukazatel zobrazující dobu sušení.
 4. Máchání – fáze máchání prádla.
 5. Praní – fáze praní.
 6. Pára – fáze parní funkce.
 7. Odstřeďování – fáze odstřeďování. Symbol slouží také ke snížení nebo zvýšení rychlosti odstřeďování.
 8. Dětský bezpečnostní zámek – tlačítka i dvířka jsou zablokována.
 9. Sušení – fáze sušení.
 10. Sušení na žehlení
 11. Sušení pro uložení prádla
 12. Extra sušení
 13. Zapnutí/vypnutí
 14. Teplota – zvolení teploty pracího programu. Pračka na začátku programu stanoví optimální teplotu.
 15. Time Manager – možnost úpravy trvání programu, které bylo automaticky nastaveno pračkou.
 16. Skvrny – volitelná funkce slouží k extra odstraňování odolných skvrn.
 17. Předpírka – pomocná funkce sloužící k odmočení velmi znečištěného prádla.
 18. Start/Pauza – tlačítko pro spuštění a zastavení provozu.
 19. Stupně sušení – stisknutím tlačítka máte možnost nastavit úroveň sušení.
 20. Bavlna – univerzální program pro praní bílého a barevného běžně zašpiněného prádla.
 21. Syntetika – pro praní běžně znečištěných syntetických nebo směsových tkanin.
 22. Jemné prádlo – šetrný program pro praní běžně zašpiněného jemného prádla.
 23. Hedvábí – šetrný program praní vhodný pro hedvábné prádlo.
 24. Outdoor – program pro praní sportovního oblečení nebo pracovních oděvů.
 25. Vlna – program praní pro vlněné oblečení a velmi jemné tkaniny.
 26. Samostatné máchání
 27. Odložený start
 28. Zkrácení pracího programu

Symboly na pračce Electrolux

Symboly na pračce Beko 

Automatické pračky Beko patří mezi nejprodávanější na trhu. Jedná se o kvalitní a spolehlivé spotřebiče za rozumnou cenu. Právě jejich nižší cena v porovnání s konkurenty je jejich hlavní devizou. Samotná cena však nemá vliv na kvalitu praní a spolehlivost stroje. Společnost Beko si zakládá na inovativních technologiích a neustálém rozvoji. Nabízí zepředu i shora plněné pračky, úzké, kombinované i parní pračky. Disponují mnoha propracovanými programy a funkcemi, díky nimž můžete praní přizpůsobit konkrétnímu materiálu oblečení. Abyste se s nastavením programů a aktivací doplňkových funkcí lépe seznámili, připravili jsme pro vás přehlednou infografiku, kde vám představíme, jak jednotlivé ikony vypadají a k čemu slouží.

 1. Předpírka – předpírka je užitečná zejména u silně znečištěného prádla.
 2. Rychlé+ – symbol rychlého praní. Po výběru programu můžete stisknutím klávesy nastavení rychlého praní výrazně zkrátit trvání programu.
 3. Rychlé – symbol zkrácení programu. Po výběru programu můžete stisknutím klávesy nastavení rychlého praní zkrátit trvání programu.
 4. Dodatečná voda
 5. Extra máchání – funkce dalšího opláchnutí, které již bylo provedeno po hlavním praní. Je vhodná pro děti a alergiky s citlivou pokožkou, jelikož v prádle zůstane minimální množství pracího prostředku.
 6. Ochrana před pomačkáním – postará se o šetrné praní, aby oblečení nebylo pomačkané.
 7. Odstranění zvířecích chlupů
 8. Pára – program na snížení pomačkání.
 9. Noční režim – sníží otáčky a postará se o tiché praní.
 10. Podržení máchání – tuto funkci využijete tehdy, pokud nejdete vybrat oblečení ihned po skončení programu. Prádlo zůstane ve vodě po posledním opláchnutí, aby se zabránilo pomačkání oblečení. Po stisknutí tlačítka Spuštění/Pozastavení se program obnoví a dokončí po vypuštění vody.
 11. Namáčení – funkce vhodná v případě, že plánujete prát výrazně znečištěné oblečení a následně použít vybraný prací cyklus.
 12. Máčení – účinné odmočení odolných skvrn.
 13. AutoDose – automatické dávkování aviváže do praní.
 14. Tekutý prací prostředek – dávkování tekutého pracího prostředku.
 15. Výběr změkčovadla
 16. Máchání – fáze máchání prádla.
 17. Odstřeďování + vypouštění
 18. Teplota – zvolení teploty pracího programu. Pračka na začátku programu stanoví optimální teplotu.
 19. Vypouštění vody – aktivní fáze vypouštění vody.
 20. Odstřeďování – používá se k vypuštění vody z pračky.
 21. Napouštění vody
 22. Bez přívodu vody
 23. Uzamčení vstupních dvířek – symbol uzamčení dvířek na pračce.
 24. Dětská pojistka – díky této funkci zabráníte nechtěným změnám spuštěného programu.
 25. Přidání prádla – zařízení se přepne do pohotovostního režimu a pokud je hladina vody v zařízení vhodná, můžete vložit do pračky zapomenuté oblečení.
 26. Stažený program – symbol signalizuje, že používáte stažený program prostřednictvím mobilní aplikace.
 27. Praní – fáze praní.
 28. Program proti mačkání
 29. Doplňkové sušení
 30. Sušení
 31. Sušení na složení prádla
 32. Sušení na žehlení prádla
 33. Načasované sušení
 34. Odložený start
 35. Stupeň znečištění oblečení (možná volba)
 36. Ovládání na dálku (bluetooth)
 37. Čištění bubnu

Symboly na pračce Beko

Symboly na pračce Candy

Historie praček značky Candy sahá až do roku 1945, kdy byly v Itálii poprvé vyrobeny. Dodnes společnost věnuje pozornost vývoji nových technologií, proto se pračky této značky mohou pochlubit inovativními úspornými programy a pokročilými funkcemi. Jsou ideální do menších domácností, které ocení kompaktnější pračku. Z bohatého portfolia si můžete vybrat pračky od ultra úzkých, slim až po ty standardně hluboké. Candy pračky jsou také známé svým sortimentem praček se sušičkou, které ušetří místo i pořizovací náklady. K ovládání máte standardně k dispozici otočný volič a LED displej. Jelikož ovládací symboly praček Candy se od ostatních mírně odlišují, ik této značce jsme vypracovali přehlednou infografiku, spolu s vysvětlením jednotlivých symbolů.

 1. Special 39´ – program vhodný pro praní běžně znečištěného prádla bez výrazných skvrn.
 2. Smíšená/barevná – cyklus vhodný pro praní všech druhů tkanin bez odolných skvrn.
 3. Bavlna + Hygiena plus – univerzální program pro praní běžně znečištěného bavlněného prádla. S programem Hygiena plus se zvýší teplota vody na 60 °C a zajišťuje tak antibakteriální efekt.
 4. Sport plus – odstraňování nečistot a pachů ze sportovního oblečení.
 5. Jemná – tento program je vhodný pro praní jemných látek. Praní a máchání se provádí s vysokou hladinou vody pro zajištění nejlepších výsledků.
 6. Rychlý – prací program s vysokou úsporou vody a schopností efektivně vyrat malé množství prádla. Délka trvání je 14, 30 nebo 44 minut.
 7. Máchání/Odčerpání a odstředění – při máchání program provede tři máchání, následně proběhne odčerpání a odstředění při maximální rychlosti.
 8. Vlna/Ruční praní – cyklus praní vhodný pro šetrné praní vlněných textilií.
 9. Syntetika a barevné – prát můžete prádlo různých barev i různého typu tkaniny. Hladina vody a otáčky jsou optimalizovány podle množství oblečení.
 10. ECO 40-60 – úsporný program pro praní znečištěného bavlněného prádla. Prát můžete při teplotě 40 °C nebo 60 °C.
 11. 20 °C – program s nízkou spotřebou a schopností vyprat prádlo při nízké teplotě. Vhodný například pro praní mírně znečištěného bavlněného oblečení.
 12. Bavlna – univerzální program pro praní běžně znečištěného bílého a barevného bavlněného prádla.
 13. ECO 40-60 – úsporný program pro praní znečištěného bavlněného prádla. Můžete prát při teplotě 40 °C nebo 60 °C.
 14. Džíny – specifický program určený pro šetrné a účinné praní džínoviny.
 15. Dálkové ovládání – symbol signalizuje aktivní ovládání na dálku.
 16. Uzamčení dvířek
 17. Kg Detector – během začátku některých pracích cyklů zůstane svítit tento symbol. Senzor zváží prádlo a nastaví podle toho teplotu, množství vody i otáčky.
 18. Funkce páry
 19. Předpírka
 20. Volba možností
 21. Antibakteriální funkce
 22. Kontrolka stupně znečištění – můžete zvolit stupeň znečištění prádla ve třech úrovních, a to i v případě, že pračka sama pro daný program stanovuje míru znečištění.

Symboly na pračce Candy

Symboly na pračce LG

Pračky značky LG jsou sázkou na jistotu. O tom svědčí i to, že se společnost v letech 2014 a 2015 stala světovou jedničkou v prodeji praček. Základem je vysoká účinnost praní díky technologii, množství programů a funkcí, šetrný provoz i snadné ovládání. Navíc to vše se skrývá v propracovaném designu. V bohaté nabídce máte na výběr parní, slim, kombinované či standardní zepředu plněné pračky, ale do popředí se stále více dostávají i pračky s technologií Turbowash. Všechny modely se rovněž ovládají a mají podobné zobrazení programů a funkcí. V našem přehledu si můžete prohlédnout, s jakými symboly se na těchto pračkách můžete setkat a co znamenají.

 1. Indikátor stavu programu – během spuštěného programu bliká LED kontrolka pro aktivní fázi, která probíhá. Po dokončení kontrolka zhasne.
 2. AI DD – inteligentní praní se postará o optimalizaci pracího procesu. Nastavení programu určí na základě náplně a míry znečištění. Aktivuje se u programů Bavlna, Smíšené prádlo a Syntetika.
 3. Odhadovaný zbývající čas – zobrazuje se výchozí čas pracího programu. Někdy se zobrazí pomlčky, které signalizují detekci hmotnosti dávky. Skutečný čas se během pár minut upraví.
 4. Aktivní pára
 5. Aktivní máchání
 6. Intenzivní režim praní
 7. WiFi připojení – svítí, je-li pračka připojena k síti a je tak možné pračku LG ovládat na dálku.
 8. Zamčená dvířka

Symboly na pračce LG

Přehled programů pračky LG

 1. Bavlna – program pro praní bavlněného prádla, při teplotě 40 °C.
 2. Bavlna + – program poskytuje optimální výsledek praní pro velké množství bavlněného prádla. Teplota vody je nastavena na 60 °C.
 3. Syntetika – program vhodný pro praní běžného prádla z polyamidu, akrylu či polyesteru.
 4. Smíšené prádlo – umožňuje praní různých druhů textilií současně.
 5. Pro alergiky – speciální cyklus, který pomáhá důkladně odstranit z prádla alergeny, jako například roztoči, srst, pyl... Je vhodný pro bavlněné prádlo, jako spodní prádlo, povlečení, plachty...
 6. Vlna – pro praní vlněného prádla. Používejte spolu s pracím prostředkem určeným pro vlněné prádlo.
 7. Osvěžení prádla – speciální program, který do 20 minut odstraní z prádla pomačkání pomocí páry.
 8. Outdoorové oblečení – tento program je uzpůsoben k praní jakéhokoli sportovního oblečení.
 9. Rychlý 30 – krátký prací cyklus, který je vhodný pro malé množství prádla a mírně znečištěné oblečení.
 10. Jemná péče – pro praní jemného prádla, které se doporučuje prát ručně.
 11. Praní + Sušení – program poskytuje nepřerušený proces praní a sušení v rámci stejného programu.
 12. Máchání + Odstřeďování
 13. Normální – program sušení vhodný pro bavlnu. Použijte tento program, chcete-li zkrátit dobu trvání cyklu a snížit spotřebu energie během cyklu sušení.
 14. Suché k žehlení – program sušení. Pro zajištění jednoduchého žehlení, dokončení sušení ve vlhkém stavu.
 15. Sušení nižší teplotou – program sušení. Ke zmírnění poškození šatstva, sušení při nízké teplotě.
 16. Čas 30 min, 60 min, 120 min – čas sušení můžete nastavit podle maximální dávky. 30 min – 0,5 kg, 60 min – 1 kg, 120 min – 3 kg.
 17. Sudé praní – tento program poskytuje lepší účinnost praní při nízké spotřebě energie. Parní aviváž po odstřeďování rozstřikuje páru, a tak redukuje mačkání prádla.
 18. Parní aviváž – speciální funkce, která je vhodná pro změkčení a nadýchání textilií po sušení vzduchem.
 19. EcoHybrid – funkce se používá pro vzduchovou kondenzaci nasucho, bez spotřeby vody použité pro kondenzaci.
 20. Předpírka – cyklus předpírky se doporučuje používat v případě, že je prádlo velmi znečištěné.
 21. Máchání + – tlačítkem přidáte jedno máchání.
 22. Odstřeďování – opakovaným mačkáním tohoto tlačítka si můžete vybrat rychlost odstřeďování.

Symboly na pračce Indesit

Uvažujete-li nad koupí nové pračky, všimněte si i italské značky Indesit. I když se jedná o méně známou společnost, už od roku 1975 se specializuje na výrobu kvalitních domácích spotřebičů. V jejím portfoliu nechybí ani několik druhů praček. Můžete si zvolit pračku s předním nebo vrchním plněním, slim pračku vhodnou do malých prostor nebo kombinaci pračky se sušičkou. Modely se vyznačují řadou inteligentních a praktických funkcí, rychlými programy i šetrným provozem. Plusem je také moderní italský design v kombinaci se snadným ovládáním. Pračky Indesit se mohou pochlubit textovým panelem, kde máte programy jasně označeny. Stejně tak symboly související s funkcemi mají zřejmé označení.

 1. Tlačítko ON/OFF – slouží k zapnutí a vypnutí pračky.
 2. Start/Pauza – spuštění nebo zastavení provozu.
 3. Tlačítko teplota – každý program má přednastavenou teplotu vody. Díky tomuto tlačítku si ji však umíte změnit a přizpůsobit přesně podle vašich představ.
 4. Tlačítko zablokování tlačítek – po stisku symbolu „klíč“ na přibližně 2 sekundy se ovládací panel zablokuje.
 5. Tlačítko zpožděný start – zvolte ji tehdy, pokud si přejete, aby pračka začala sama prát bez vaší pomoci, například v případě vaší nepřítomnosti. Pro nastavení zpožděného startu zvoleného programu mačkejte příslušné tlačítko, dokud nenastavíte požadovanou dobu zpoždění.
 6. Tlačítko odstřeďování – každý program má přednastavenou rychlost odstřeďování. Pokud si ji přejete změnit, stiskněte toto tlačítko.
 7. Symbol praní
 8. Symbol máchání
 9. Symbol odčerpání vody
 10. Přesýpací hodiny – pokud tento symbol bliká, spotřebič zpracovává údaje na základě zvoleného programu a když ikona přestane blikat, dojde k zobrazení konečného zbývajícího času praní.
 11. Kontrolka zajištěných dvířek – rozsvícený symbol signalizuje, že dvířka jsou zajištěna.
 12. Samočištění – funkce samočištění bubnu. Tuto funkci proveďte i po zapojení pračky, před jejím prvním použitím. Následně ji používejte cca 1x za 1 až 2 měsíce.
 13. Odstranění skvrn – tato funkce slouží pro zvolení druhu znečištění tak, aby došlo k optimálnímu přizpůsobení cyklu za účelem praní. Doba trvání pracího cyklu se mění v závislosti na druhu zvoleného znečištění.
 14. Jídlo – zvolte v případě, že jsou na vašem prádle skvrny z potravin a nápojů.
 15. Práce – zvolte v případě, že jsou na vašem prádle např. skvrny z mazacího tuku či inkoustu.
 16. Činnosti venku – zvolte v případě, že skvrny na vašem prádle jsou např. od bláta nebo trávy.
 17. Sport – ideální program pro praní sportovního oblečení. Tato funkce byla navržena tak, aby si sportovní oblečení zachovalo co nejlepší funkční vlastnosti.
 18. Sportovní obuv – cyklus navržený pro bezpečné praní sportovní obuvi.
 19. Sportovní oděv a ručníky – tento cyklus umožňuje prát smíšené sportovní oblečení, spolu s ručníky z tělocvičny.
 20. Technické oblečení – doporučuje se pro specifické praní hydrofobního oblečení nebo technických tkanin, jako např. Gore-tex. Při tomto cyklu nepoužívejte aviváž.
 21. Smíšené barevné – program určený k praní smíšeného barevného prádla dohromady.
 22. Bavlna 60 °C – cyklus navržený pro praní bavlněného prádla, převážně bílé barvy. Je možné jej používat i s pracím prostředkem.
 23. Bavlna 40 °C – krátký program navržený pro praní choulostivého bavlněného prádla.
 24. Bavlna 30 °C – krátký cyklus navržený pro společné praní bavlněného i syntetického prádla.
 25. Syntetika 30 °C – program určený pro praní běžně zašpiněného prádla z umělých vláken, jako jsou polyester, polyakryl, viskóza atp.
 26. Hedvábí/Jemné – nejvhodnější program pro praní jemného a hedvábného prádla. Pro lepší účinky přidejte do pračky i tekutý prací prostředek určený pro jemné prádlo.
 27. Vlna – na všechny druhy vlněného oblečení. S tímto obzvláště šetrným programem můžete prát i oblečení, které má na visačce napsat „prát jen v rukou“.
 28. Rychlé – rychlý 15 min. program na jemně znečištěné oblečení.
 29. Bavlna 40 °C – 60 °C – pro praní běžně až silně zašpiněného a odolného prádla vyrobeného z bavlny a lnu, například ručníky, spodní prádlo, ubrusy atp.
 30. Syntetika 40 °C – 60 °C – specifický cyklus pro praní oblečení ze syntetických tkanin. V případě odolnějších nečistot lze zvýšit teplotu až do 60 °C a použít i prací prášek.
 31. Bílé – pro praní špinavého bílého prádla.
 32. Sport – program pro praní málo znečištěných látek sportovního oblečení.
 33. 20 °C – tento program zvolte na mírně znečištěné bavlněné oděvy, které budou prané jen při teplotě 20 °C.
 34. Eco 40 °C – 60 °C – standardní bavlněný program, který je efektivnější z hlediska spotřeby vody a energie.
 35. Máchání + Odstřeďování
 36. Odstřeďování + Odčerpání vody

Symboly na pračce Indesit

Symboly na pračce Zanussi

Společnost Zanussi byla v minulosti považována za jednu z nejlepších ve výrobě levných a kvalitních zařízení, včetně automatických praček. Jejich výskyt na našem trhu však postupně upadá. Faktem je i to, že na konci roku 2021 ukončili v České republice oficiální zastoupení své značky. Prodej spotřebičů v nízké míře stále pokračuje, ale značku již zastřešuje společnost Electrolux. I proto jsou zobrazeny symboly, ikony a označení totožné s tímto výrobcem. Pokud jste tedy majitelem pračky Zanussi nebo Electrolux, zorientovat se při ovládání pro vás nebude problém.

 1. Předpírka – zásuvka pro dávkování pracího prostředku určeného k předpírce.
 2. Hlavní praní – zásuvka pro dávkování pracího prostředku určeného k hlavnímu praní.
 3. Aviváž - zásuvka na aviváž.
 4. Tlačítko ON/OFF – slouží k zapnutí a vypnutí pračky.
 5. Tlačítko Volba programu – mačkejte toto tlačítko pro volbu programu na základě druhu prádla, které chcete vyprat.
 6. Tlačítko Nastavení teploty – toto tlačítko stiskněte v případě, že chcete zvýšit nebo snížit nastavenou teplotu.
 7. Tlačítko Rychlost odstřeďování – tímto tlačítkem změníte rychlost odstřeďování.
 8. Symbol odčerpání vody
 9. Namáčení – volba uvedené funkce vám umožní provést namáčení prádla po dobu 30 minut.
 10. Předpírka – tuto funkci volte tehdy, máte-li příliš znečištěné prádlo.
 11. AA 40° – volitelná funkce může být zvolena při praní lehce nebo běžně znečištěného bavlněného prádla.
 12. Úspora času – toto tlačítko umožňuje volbu funkce Quick Wash pro prádlo, které je jen mírně špinavé.
 13. Extra máchání – funkce je volitelná u všech programů s výjimkou programu pro vlnu a ruční praní.
 14. Tlačítko Zrušení/Resetování – toto tlačítko musíte zatlačit po ukončení programu, aby se zvolený program vymazal z paměti pračky.
 15. Symbol máchání
 16. Symbol odstřeďování
 17. Symbol vypouštění vody
 18. Zpožděný start – prostřednictvím tohoto tlačítka lze zpozdit start vybraného programu o maximálně 23 hodin.
 19. Symbol cyklu praní
 20. Noční cyklus – jedná se o velmi tichý cyklus, vhodný pro praní v nočních hodinách.
 21. Extra krátký – krátký cyklus pro lehce zašpiněné prádlo.
 22. Bavlna – program vhodný pro praní bílého bavlněného prádla.
 23. Eco – tento program je vhodný pro mírně zašpiněné bavlněné prádlo. Jedná se o ekologický program, to znamená, že teplota vody se sníží a doba praní se naopak zvýší.
 24. Syntetika – program pro syntetické nebo směsové tkaniny.
 25. Lehké žehlení – šetrný program, který odstřeďuje prádlo obzvláště jemně, aby se nepomačkalo.
 26. Jemné – zvolte jej, pokud máte jemné prádlo z akrylu, viskózy nebo polyesteru.
 27. Ruční praní – speciální program pro jemné tkaniny se symbolem „ruční praní“.
 28. Speciální programy
 29. Vlna – prací program pro vlnu, která se může prát v pračce.
 30. Sportovní oblečení – cyklus přizpůsobený praní sportovního oblečení.
 31. Záclony – program vhodný pro praní záclon.

Otázky a odpovědi – FAQ

Setkali jste se na vaší pračce se specifickým symbolem, který jste nenašli v našem seznamu? Je možné, že se jedná o rozdílný model a proto doporučujeme v první řadě nahlédnout do návodu k používání. Pokud k němu nemáte přístup, případně máte jinou otázku týkající se symbolů na pračkách, neváhejte a napište nám. Níže pod článkem máte možnost vložení komentáře. Otázky čtenářů průběžně kontrolujeme a snažíme se na ně odpovědět v co nejkratším čase.

Teplota je automaticky určena pro každý program zvlášť. Chcete-li teplotu změnit, stiskněte symbol nastavení teploty. Některé pračky i programy tuto možnost dovolují. Existují však i blíže neurčené programy, kde si vyberete jen samotné praní, např. při 30 °C. Otáčky odstřeďování se většinou také dají nastavit.

Dětská pojistka slouží k zablokování všech tlačítek, aby je děti nemohly mačkat a změnit zadaná nastavení. Také slouží k uzamčení dvířek, aby během praní nedošlo k jejich otevření.

Pokud kupujete nový spotřebič, manuál bývá přibalen k výrobku. V případě, že tomu tak není, po zadání přesného názvu vašeho modelu do internetového vyhledávače můžete nalézt jeho digitální verzi.

Ďalšie články z kategórie Pračky

Vaše hodnocení:
(91.8%)