Domácí pekárny

Nejlepší domácí pekárny 2024 + recenze

Domácí pekárny již v současnosti patří k poměrně běžným kuchyňským pomocníkům, a pokud i vy přemýšlíte nad její koupí, s výběrem vám rádi pomůžeme. Náš průzkum trhu totiž zahrnuje několik dostupných modelů od známých a ověřených výrobců. Po podrobné analýze a následném srovnání cen, parametrů i funkcí se stala pekárnou s nejlepším hodnocením Tefal PF 611838, která zaujala nabídkou 19 programů, kapacitou nádoby 1,5 kg, bohatým příslušenstvím, a zejména pozitivními recenzemi samotných spotřebitelů.

Publikované: 16.07.2021
Aktualizované: 28.03.2024

Jakou domácí pekárnu koupit?

Každý chce nakoupit výhodně, ale ne vždy má dostatek času na důkladný výběr. Pokud si nestíháte prohlížet všechny možnosti a číst podrobné recenze, představíme vám hned teď 3 domácí pekárny, které se v našem spotřebitelském testu umístily na slušných příčkách. Aby si na své přišlo více z vás, nabízíme vám přehled vítěze testu, který splňuje i ty náročnější požadavky, levnější model s dobrým poměrem ceny a kvality a na závěr ještě tip naší redakce.

Názov Hodnotenie Detail
Tefal PF 611838   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Sencor SBR 1040WH   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Tefal PF 220838   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Tefal PF 611838

Tefal PF 611838

Příkon 1 600 W, kapacita nádoby 1,5 kg, 19 programů, udržení tepla (1 h), odložený start (15 h), zvukový signál pro přidání ingrediencí.

Zobrazit více info

Pekárna Tefal PF 611838 (47 × 29 × 37 cm a 8 kg) potěší i náročnější spotřebitele. Vítěz testu má sice větší spotřebu (1 600 W), ale vyniká nabídkou 19 programů na několik druhů chleba (včetně bezlepkového), baget, též programem na těsto, jogurt, džem nebo těstoviny. Potěší i teflonová forma s možností výběru 3 hmotností bochníku – 0,75 kg, 1 kg a 1,5 kg, 3 stupně intenzity propečení kůrky, odložený start na 15 hodin, funkce udržení tepla či zvukový signál pro přidání ingrediencí.

Cenový trhák
Sencor SBR 1040WH

Sencor SBR 1040WH

Příkon 550 W, kapacita nádoby 0,9 kg, 12 programů, udržení tepla (1 h), odložený start (13 h), 10minutová paměť při výpadku elektrického proudu, akustický signál pro přidání ingrediencí.

Zobrazit více info

Nižší cena, nepřilnavá forma s výběrem 2 hmotností – 0,9 kg nebo 0,75 kg, 3 úrovně propečení kůrky a 10 programů včetně bezlepkového pečení a programu na džem představují hlavní výhody pekárny Sencor SBR 1040WHKompaktní model s rozměry 30 × 33,3 × 38,5 cm a hmotností 5 kg má příkon pouze 550 W. Disponuje přehledným monitorovacím okénkem a také standardními, avšak vítanými funkcemi, jako jsou 13hodinový časovač a udržení tepla hodinu po skončení programu.

Náš TIP
Tefal PF 220838

Tefal PF 220838

Příkon 650 W, kapacita nádoby 1 kg, 17 programů, udržení tepla (1 h), odložený start (15 h), akustický signál po ukončení programu.

Zobrazit více info

Tip naší redakce představuje Tefal PF 220838 (30,8 × 34,6 × 32,9 cm a cca 5 kg). Spotřeba 650 W, výběr ze 3 hmotností bochníku – 0,5 kg, 0,75 kg, 1 kg, 3 způsoby propečení kůrky a 17 programů stručně popisují tento model. Programová výbava zahrnuje různé druhy chleba, těsto na pizzu, těstoviny, ovesnou kaši, cereálie i džem, přičemž výhodou jsou až 3 bezlepkové programy. Samozřejmostí je 15hodinový časovač, udržení tepla a akustický signál po ukončení programu.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Výběr domácí pekárny by měl odrážet individuální potřeby a požadavky spotřebitele, proto budou ideální rozměry, příkon či dostatečná hmotnost bochníku pro každého odlišné. Právě o vhodnosti a kvalitě produktů nám více prozradí jejich technické parametry. Proto jsme se při hodnocení modelů v našem spotřebitelském testu zaměřili na ty nejdůležitější z nich. Která kritéria by měla mít při výběru pekárny největší váhu?

Pečicí forma (kapacita, materiál)
Příkon
Počet mísicích háků
Programy
Funkce
Materiálové provedení
Příslušenství

Aby vybrané pekárny splňovaly náročnější i méně náročné požadavky, najdete v našem testu modely různých cenových kategorií, stejných i různých značek a také srovnatelných i výrazně odlišných parametrů. Vybírali jsme jen dostupné modely od ověřených výrobců jako Tefal, Delimano, Sencor či ETA. Při analyzování a hodnocení domácích pekáren jsme vycházeli z uvedených parametrů, výsledků odborných testů a v neposlední řadě i ze zkušeností spotřebitelů. Ověřené informace jsme čerpali z portálu Heureka a ze známých e-shopů – Datart.cz, Kasa.cz, Mall.cz, Alza.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze domácích pekáren

Domácí výrobky jsou nezřídka ty kvalitnější, a tak se příprava vlastního chleba, těsta na pizzu, nebo dokonce zdravých jogurtů opravdu vyplatí. Domácí pekárna se postará, aby tento proces nebyl příliš zdlouhavý a náročný. Takovýchto praktických pomocníků však na trhu naleznete hned několik. Cenově srovnatelné i výrazně odlišné modely s různými parametry a funkcemi. Které z nich tedy stojí za zvážení? Kvalitní pekárny by měly mít dostatečnou kapacitu formy s nepřilnavým povrchem, programy nejen na přípravu chleba, ale také těsta, jogurtů či džemu a minimálně také funkci časovače a udržení tepla hodinu po ukončení programu. Jelikož ale víme, že výběr stále nemusí být snadný, naše redakce i tentokrát provedla průzkum trhu zaměřený právě na domácí pekárny. Co vybrané modely nabízejí a jak v testu dopadly? Přinášíme vám přehledné shrnutí svých výsledků.

Víťaz testu

Tefal PF 611838

Příkon 1 600 W, kapacita nádoby 1,5 kg, 19 programů, udržení tepla (1 h), odložený start (15 h), zvukový signál pro přidání ingrediencí.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Vítězný model Tefal PF 611838 s rozměry 47 × 29 × 37 cm a hmotností necelých 8 kg splní i požadavky náročnějších spotřebitelů. Cenově dražší pekárna má z vybraných modelů nejvyšší příkon – až 1 600 W. Tělo je vyrobeno z plastu, zatímco materiálem vyjímatelné nádoby na chléb je kvalitní teflon (PTFE). Domácí pekárna vyniká 2 hnětacími háky a kapacitou nádoby 1,5 kg, přičemž si můžete vybrat i z nižších hmotností bochníku – 0,75 kg nebo 1 kg. Model také nabízí 3 způsoby propečení kůrky (světlá, střední, tmavá), což však představuje standard i u mnohem levnějších pekáren.

Silnou stránkou je nabídka 19 programů, z nichž je 8 na chléb (základní, celozrnný, francouzský, ), 7 na bagety a housky, 1 na těsto, další na koláč, džem a také těstoviny. Zahrnut je také program na bezlepkový chléb i program samostatného pečení. Model také disponuje intuitivním ovládacím panelem s přehledným LCD displejem a několika praktickými funkcemi. Vítaná je možnost 15hodinového odložení startu a funkce udržení teploty (keep warm) na hodinu po skončení programu. Ačkoli model nemá automatický dávkovač ingrediencí, má akustický signál, který upozorní na jejich přidání.

Pekárna potěší bohatým příslušenstvím – nádoba na pečení, 2 hnětací háky, držák na pečení, 2 nepřilnavé podložky na bagety a 2 podložky na jednotlivé bochánky. Cena zahrnuje také nařezávač, štětec, odměrku, lžíci a knihu receptů. Pozitivní hodnocení padla i ze strany spotřebitelů, kteří chválili řadu programů, možnost pečení i jiných pokrmů kromě chleba a dobrý výkon. Nevýhodou je obtížnější vyklopení chleba z formy a umělohmotné provedení.

Pozitíva

Kapacita nádoby 1,5 kg
3 nastavení hmotnosti – 0,75 kg, 1 kg, 1,5 kg
19 programů

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Vysoký příkon – 1600 W
Plastové provedení pekárny

Rozměry: 47 × 29 × 37 cm ● Hmotnost: 7,9 kg ● Kapacita nádoby: 1,5 kg ● Materiál nádoby: teflon (PTFE) ● Hnětací háky: 2 ● Příkon: 1 600 W ● Počet programů: 19 ● Funkce: udržení tepla (1 h), odložený start (15 h), zvukový signál pro přidání ingrediencí

Cenový trhák

Sencor SBR 1040WH

Příkon 550 W, kapacita nádoby 0,9 kg, 12 programů, udržení tepla (1 h), odložený start (13 h), 10minutová paměť při výpadku elektrického proudu, akustický signál pro přidání ingrediencí.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Cenově levnější Sencor SBR 1040WH má poměrně standardní rozměry (30 × 33,3 × 38,5 cm) a hmotnost okolo 5 kg. Pekárna má příkon 550 W, 1 hnětací hák, 3 klasické způsoby upečení kůrky (světlá, střední, tmavá) a nádobu na pečení s maximální kapacitou 0,9 kg, přičemž si můžete zvolit i nižší hmotnost bochníku 0,75 kg. Forma má antiadhezní povrchovou úpravu a vhodná by měla být i do myčky, přičemž celkové materiálové provedení pekárny je z Hi-Tech plastu.

Model nabízí 10 přednastavených programů na pečení, 1 program na vaření džemů a marmelád a 1 na výrobu těsta (pizza, rohlíky, koblihy). Vybrat si můžete například základní, celozrnný, toastový, sladký či bezlepkový chléb, program „rychlé pečení“ nebo zmíněnou přípravu těsta, džemu a koláčů. Funkci odloženého startu má na 13 hodin, což je v porovnání s ostatními vybranými modely o něco méně, nicméně v praxi by mělo jít o dostačující dobu. Nechybí ani funkce „keep warm“ (1 h), akustický signál pro přidání dalších surovin a velkou výhodou je 10minutová paměť v případě výpadku elektrického proudu. S touto funkcí se můžete setkat i u nejprodávanější domácí pekárny ETA 8149 90000.

Model je vybaven LCD displejem, víkem s průzorem a protiskluzovými nožičkami. Co se týče příslušenství, v ceně je kromě antiadhezní formy a hnětacího háku i odměrný šálek, lžíce a ocelový háček na vyjmutí zapečeného hnětače. Spotřebitelské recenze vyzdvihly zejména nízkou cenu, programy, funkci 10minutové paměti a tichý provoz. Nespokojenost byla akorát s plastovým provedením, které však spotřebitelé hodnotili jako přiměřené ceně produktu.

Pozitíva

Nižší pořizovací cena, poměr cena–kvalita
Nižší spotřeba
10minutová paměť při výpadku elektrického proudu

Negatíva

Menší kapacita nádoby
Pouze 2 nastavení hmotnosti – 0,75 kg a 0,9 kg
Levnější (plastové) zpracování pekárny

Rozměry: 30 × 33,3 × 38,5 cm ● Hmotnost: 5,21 kg ● Kapacita nádoby: 0,9 kg ● Materiál nádoby: - ● Hnětací háky: 1 ● Příkon: 550 W ● Počet programů: 12 ● Funkce: udržení tepla (1 h), odložený start (13 h), 10minutová paměť při výpadku elektrického proudu, akustický signál pro přidání ingrediencí

Náš TIP

Tefal PF 220838

Příkon 650 W, kapacita nádoby 1 kg, 17 programů, udržení tepla (1 h), odložený start (15 h), akustický signál po ukončení programu.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Tipem naší redakce se stala domácí pekárna Tefal PF 220838. Model má rozměry 30,8 × 34,6 × 32,9 cm a váží přibližně 5 kg. Pekárna s příkonem 650 W má maximální kapacitu nádoby 1 kg, což je v porovnání s vítězem testu Tefal PF 611838 méně. Vybrat si můžete ze 3 hmotností bochníku (0,5 kg, 0,75 kg nebo 1 kg) a ze 3 standardních druhů propečení kůrky (světlá, střední, tmavá).

Výhodou je až 17 programů na přípravu chlebů i dalších pokrmů. Připravit si tak můžete například základní chléb, francouzský, celozrnný či rychlý chléb, těsto na pizzu, těstoviny, cereálie, ovesnou kaši nebo džem. Pozitivně vnímáme nabídku až 3 programů na bezlepkové pečivo – bezlepkový chléb, sladký bezlepkový chléb a bezlepkové koláče / bezlepkový dort. Pekárna disponuje ovládacím panelem s LCD displejem, funkcí udržení teploty hodinu po dopečení a odloženým startem na 15 hodin. Má také zvukový signál, který sice informuje o ukončení programu, ale neupozorní na přidávání ingrediencí.

Povrch domácí pekárny je z plastu, ale nádoba na chléb je z nepřilnavého teflonu, a tak by měla být vhodná do myčky nádobí. Standardní obsah balení zahrnuje lžíci, odměrku a knihu receptů. Spotřebitelé byli s modelem spokojení, jako výhodu hodnotili kvalitní hnětení i pečení, 3 bezlepkové programy a tichý provoz. S ohledem na cenu by však uvítali 2 hnětací háky.

Pozitíva

3 nastavení hmotnosti bochníku – 0,5 kg, 0,75 kg, 1 kg
Nabídka 17 programů
Až 3 programy na bezlepkové pečení

Negatíva

Plastové provedení
1 hnětací hák
Chybí akustický signál pro přidávání ingrediencí

Rozměry: 30,8 × 34,6 × 32,9 cm ● Hmotnost: 4–5 kg ● Kapacita nádoby: 1 kg ● Materiál nádoby: teflon (PTFE) ● Hnětací háky: 1 ● Příkon: 650 W ● Počet programů: 17 ● Funkce: udržení tepla (1 h), odložený start (15 h), akustický signál po ukončení programu

ETA 8149 90000

Příkon 600 W, kapacita nádoby 1 kg, 12 programů, udržení tepla (1 h), odložený start (15 h), paměť při výpadku elektrického proudu, akustický signál pro přidání ingrediencí.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Poměr ceny a kvality domácí pekárny ETA 8149 90000 spotřebitelé vnímají nadmíru pozitivně. Model s rozměry 33,5 × 29,5 × 27,2 cm a poměrně nízkou hmotností okolo 5 kg má spotřebu 600 W, tedy srovnatelnou s tipem redakce Tefal PF 220838. Kapacita formy na pečení je 1 kg, přičemž pekárna disponuje 3 nastavitelnými hmotnostmi (0,5 kg, 0,75 kg, 1 kg) a 3 způsoby propečení kůrky (světlá, střední, tmavá).

Model nabízí 12 přednastavených režimů, ze kterých si můžete vybrat klasický, rychlý či celozrnný chléb, ale i bezlepkový program, program na těsto, hnětení, dort, džem, jogurt a jeden vlastní – individuální režim. Pekárna disponuje LCD displejem s dotykovým ovládáním, praktickým sklopným držadlem pro snadnou manipulaci a víkem se skleněným průzorem, který ve svých recenzích často chválili i spotřebitelé. Někteří naopak upozornili na menší a nepodsvícený displej.

Z hlediska funkcí má model rovněž co nabídnout. Umožňuje funkci odloženého startu na 15 hodin, automatické hodinové udržení teploty, akustický signál pro přidání surovin a jako velkou výhodu vnímáme paměť při výpadku elektrického proudu. Obsah balení zahrnuje formu s antiadhezní povrchovou úpravou, jeden hnětací hák, odměrky, skleničku a háček.

Pozitíva

Poměr cena–kvalita
Antiadhezní forma s kapacitou 1 kg
Paměť při výpadku elektrického proudu

Negatíva

Menší počet programů
Menší nepodsvícený displej

Rozměry: 33,5 × 29,5 × 27,2 cm ● Hmotnost: 4,5–5 kg ● Kapacita nádoby: 1 kg ● Materiál nádoby: - ● Hnětací háky: 1 ● Příkon: 600 W ● Počet programů: 12 ● Funkce: udržení tepla (1 h), odložený start (15 h), paměť při výpadku elektrického proudu, akustický signál pro přidání ingrediencí

Concept PC5510

Příkon 550 W, kapacita nádoby 1,5 kg, 12 programů, udržení tepla (1 h), odložený start (13 h).

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Skladná domácí pekárna s pečící nádobou s objemem 1,5 kg. Při základním nastavení lze určit velikost bochníku chleba. Určit si můžete také tři stupně propečení. Nechybí ani nastavení časovače. Zařízení nechybí ani další praktické funkce. K modernímu vzhledu dopomáhá malý LED displej s podsvícením.

Lidé, kteří na domácí chléb nedají dopustit, tuto „pekárničku“ jistě ocení. Concept PC5510 patří k cenově dostupným modelům se základními funkcemi pečení domácího chleba. Zařízení nabízí plně automatický proces pečení. To znamená, že do 1,5 kg nádoby vložíte všechny suroviny, zvolíte program a pekárna těsto zpracuje, nechá nakynout a zahájí proces pečení. Hnětení probíhá za pomoci hnětacího háku. Výhodou je, že nádoba má nepřilnavý povrch, díky kterému se těsto během hnětení ani pečení nelepí. Všechny potřebné parametry nastavíte na praktickém LED displeji.

Nastavit lze dokonce i velikost bochníku. Buď to zvolíte menší 700 g bochník, nebo větší 1 000 g. V obou případech je proces přípravy těsta pečení automatizovaný a není třeba jej přerušovat. Hnětací hák je sice jen jeden, ale efektivita je dobrá a výkon 550 W dostačující. Oproti jiným modelům s podobným objemem a výkonem je chod domácí pekárny hlučnější.

Concept PC 5510 také umožňuje aktivovat odložený start nebo využít funkci časovače až v intervalu 13 hodin. Kromě pečicího programu chleba dokáže pekárna připravit i těsto na kynutý koláč, těstoviny, rohlíky nebo moučníky. Všechny podstatné údaje jsou obsaženy v přiloženém manuálu. Pro ty, kteří mají rádi křupavou kůrku, je zajímavá funkce propečení chlebové kůrky. Zvolit můžete jeden ze tří stupňů. Po dopečení lze využít funkci keep warm (pekárna udržuje teplotu), aby byl chléb co nejvíce čerstvý. V balení je také praktická odměrka. Konstrukce pekárny má průhledný průzor, přes který můžete sledovat proces přípravy. Kvalitativní zpracování je přímo úměrné ceně a odpovídá tomu i hodnotnost použitých materiálů.

Recenze zákazníků jsou velmi pozitivní. I to je důvod, proč se vybraný model ocitl v našem srovnávacím testu. Domácí pekárna Concept dokáže podle uživatelů připravit velmi chutný chléb. Těší je především jednoduché a srozumitelné ovládání bez různých speciálních funkcí. Na výběr je 12 programů pečení, kromě chleba i jiné pečivo a pečené výrobky. Přístroj je skladný, váží pouhých 4,2 kg. Zákazníci chválí vlastnosti nádoby, která je nepřilnavá a pekárna nepřipéká těsto.

Uspokojivá je také rychlost pečení a možnost výběru mezi dvěma velikostmi bochníku. Potěší nastavení křupavosti a možnost využít časovač. Praktický je také odložený start nebo funkce udržování tepla. Objem pekárny je dostatečný. Spotřebitelům se zamlouvá i kvalita zpracování. Celkově domácí pekárna Concept PC 5510 je cenově dostupnou volbou a uspokojí nároky většiny spotřebitelů, kteří si chtějí domácí chléb připravovat ve vlastní režii. Podobné funkce, ale možnost pečení větších bochníků či přípravy domácího jogurtu, nabízí domácí pekárna Guzzanti GZ 635.

Pozitíva

Poměr cena a kvalita
Nastavení velikosti bochníku
Udržování teploty

Negatíva

Vyšší hluk

Kapacita nádoby: 1,5 kg ● Povrch nádoby: nepřilnavý ● Příkon: 550 W ● Počet programů: 12 ● Udržování tepla: ano ● Odložený start: ano ● Hmotnost: 4,2 kg● Rozměry (ŠxVxH): 24,9 x 29 ,4 x 36,2 cm

Dobré recenzie

Guzzanti GZ 635

Příkon 900 W, kapacita nádoby 1,6 kg, 15 programů, zachování tepla (1 h), odložený start (15 h).

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Kvalitní a zákazníky velmi pozitivně hodnocená domácí pekárna Guzzanti nabízí standardní design a optimální objem. Nastavit lze až tři velikosti bochníku. K dispozici je také bohatá nabídka programů. Nechybí ani praktické funkce. Nádoba je vyjímatelná a má nepřilnavý povrch.

Čerstvě upečený chléb z kvalitních surovin má jedinečnou chuť. Takový chléb si můžete díky domácím pekárnám připravit i doma. Guzzanti GZ 635 je toho příkladem. Pekárna je vybavena nádobou o objemu 1,6 kg. Je vyjímatelná a má nepřilnavý povrch, což je výhodou především z hlediska údržby. Domácí pekárna je plně automatická. Stačí vložit všechny potřebné suroviny a celý proces od zpracování přes hnětení surovin až po pečení proběhne automaticky. Před pečením si kromě programu můžete nastavit také to, jak velký bochník ve výsledku chcete mít – 1 125 g, 1 350 g, 1 600 g. Bohužel možnost menšího 700 g bochníku chybí. Nastavit si můžete ve třech úrovních i úroveň propečení kůrky.

Domácí pekárna má malý LCD displej s podsvícením. Ovládání je tak poměrně intuitivní, ale s ikonami a symboly je třeba se seznámit. Potom je ovládání opravdu nenáročné. Spotřebitelé kritizovali přiložený návod, který je příliš stručný a někdy nepopisuje jednotlivé kroky pro nastavení programu. Programů je celkem 15, přičemž jsou všechny vypsány na horní straně zařízení. Mezi nimi naleznete například program na bezlepkový chléb, přípravu sladkého pečiva či kynutých koláčů. Pekárna na chléb zvládne také přípravu jogurtu nebo domácího džemu. Dostupných je na internetu několik receptů.

Mezi funkcemi je odložen start až o 15 hodin a po dopečení se o stále čerstvý chléb postará funkce udržování tepla. Praktickým prvkem je zmíněný displej a údaj o zbývajícím čase skončení programu, který zobrazuje. Výsledek pečení je podle zákazníků a jejich hodnocení velmi dobrý. Přístroj je během provozu tichý a i během hnětení těsta neprodukuje výrazně větší hluk. Příkon 900 W je zárukou dostatečného výkonu a rychlého nástupu tepla. Pekařství váží 6,7 kg.

Vybraná domácí pekárna si místo v našem srovnávacím testu vysloužila především pro řadu pozitivních recenzí, které jsou mezi domácími i zahraničními spotřebiteli. U zákazníků panuje velká spokojenost v případě výsledků pečení chleba. Benefitem je také možnost volby mezi třemi velikostmi. Ovládání vyžaduje trochu cviku, ale následně je velmi intuitivní a jednoduché. Popisy na zařízení jsou v anglickém jazyce. Návod nepatří k nejlepším, ale základní informace nabízí. Spotřebitelé oceňují možnost odloženého startu i nastavení propečení kůrky.

Zmiňuje se také kvalita zpracování. Guzzanti domácí pekárna působí kvalitním a masivním dojmem. Programová nabídka je dostatečná – 15 programů. Chválíme také vyjímatelnou nádobu a její nepřilnavý povrch. K čerstvému chlebu vám tento model zaručeně dopomůže.

Pozitíva

Tři volitelné velikosti chleba
Tichý provoz
Odložený start a udržování tepla

Negatíva

Nepřehledný manuál

Kapacita nádoby: 1,6 kg ● Povrch nádoby: nepřilnavý ● Příkon: 900 W ● Počet programů: 15 ● Udržování tepla: ano ● Odložený start: ano ● Hmotnost: 6,7 kg● Rozměry (ŠxVxH): 41,5 x 30 ,5 x 26 cm

Další zajímavé produkty

Nabídka na trhu je již v dnešní době dostatečně pestrá, a vy si tak můžete vybrat to, co opravdu hledáte. A jelikož vhodný výběr občas vyžaduje zvážení několika možností, přinášíme vám kromě výše recenzovaných modelů i pár dalších, alternativních nabídek. V krátkosti vám představíme pekárny s dostatečnou kapacitou formy, bohatou nabídkou programů a také kvalitním provedením.

Model Panasonic SD-R2530KXE s příkonem 550 W patří mezi cenově dražší kousky. Na výběr nabízí 3 velikosti bochníku (kapacita 0,6 l) a 31 programů – včetně bezlepkového či speciálního, díky kterému můžete využít také špaldovou mouku. Nepřilnavá forma, 13hodinový časovač, teplotní čidlo a automatický dávkovač kvasnic a rozinek/ořechů patří mezi hlavní výhody domácí pekárny.

Rozměry 26,5 × 30 × 43,5 cm, váha kolem 7 kg, o něco vyšší příkon 850 W a nepřilnavá forma s kapacitou až 1,5 kg. Domácí pekárna ETA 7149 90030 nabízí 3 nastavení hmotnosti bochníku – 1 kg, 1,25 kg a 1,5 kg, 3 úrovně propečení kůrky a 12 programů (i bezlepkový). Kromě chleba připravíte džem, jogurt, kynuté těsto či sekanou. Nerezový model s dotykovým ovládáním disponuje praktickými funkcemi jako udržení teploty, paměť při výpadku elektrické energie i akustický signál pro přidání ingrediencí.

Guzzanti GZ 635 o velikosti 41,5 × 30,5 × 26 cm a hmotnosti téměř 7 kg potěší kromě nižší ceny nabídkou až 15 programů. Připraví několik druhů chleba včetně bezlepkového, jogurty, těsto na koláče a dorty. Model s příkonem 900 W a s kapacitou formy 1,6 kg disponuje praktickým okénkem na víku. Samozřejmostí jsou 3 úrovně propečení kůrky, 15hodinový časovač a funkce udržení tepla. Pekárna však vyniká záložním zdrojem, který v případě výpadku proudu na 10 minut udrží chod.

Catler BM 700 (35 × 29 × 22,5 cm a 6,2 kg) už na pohled zaujme kvalitním provedením – černý kov, nerezová ocel, žáruvzdorné sklo a protiskluzové nožičky. Model s příkonem 600 W nabízí 3 velikosti bochníku (0,5 kg, 0,75 kg a 1 kg), 3 intenzity propečení kůrky, 18 programů. Kromě funkce udržení tepla zaujme automatickým dávkovačem ingrediencí, funkcí rychlého pečení a ochranou při výpadku proudu.

Rozměry 27,6 × 41 × 31,2 cm, hmotnost 5,7 kg, příkon 850 W a kapacita nádoby 1,5 kg patří k základním parametrům modelu ETA Crustum II 2150 90000. Díky 12 programům upeče pšeničný, žitný, sladký nebo bezlepkový chléb, zvládne i výrobu těsta, jogurtu a džemu. Umožňuje také výběr hmotnosti bochníku a intenzity propečení kůrky. Model disponuje proskleným víkem, funkcí udržení tepla, 15hodinovým časovačem, akustickým signálem pro přidání surovin a pamětí při výpadku elektřiny.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Přestože prodejnost nemusí odrážet kvalitu výrobků, při rozhodování hraje nezřídka důležitou roli i tento faktor. I vás zajímá, které domácí pekárny lidé kupují nejvíce? V tom případě si prohlédněte tabulku nejprodávanějších modelů na našem trhu. Údaje jsme čerpali z portálu Heureka.cz, ale jelikož se prodejnost časem mění, tabulku pro vás pravidelně aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Silvercrest SBB 850 E15*Zobrazit produkt
ETA Delicca II 7149 900305*Zobrazit produkt
ETA Delicca II Max 7149 900405*Zobrazit produkt
Catler BM 7005*Zobrazit produkt
Sencor SBR 1040WH5*Zobrazit produkt

Upéct si vlastní pečivo přijde vhod nejen lidem s potravinovými alergiemi, ale i každému se zájmem o zdravější životní styl. A přestože je základem pekárny pečení chleba, většina modelů zvládne i něco navíc. Připravit si tak můžete různé druhy slaného i sladkého pečiva, jogurty, ovocné džemy, marmelády nebo těstoviny. I vy už přemýšlíte, která pekárna pro vás bude ta pravá? Při výběru se sice setkáte s poměrně širokou nabídkou, avšak zásadní rozdíly mezi modely naleznete hlavně v kapacitě vnitřní nádoby a počtu programů. Pro začátek je proto vhodné zvážit, kdo bude chléb připravovat, a zejména pro koho. Od toho se bude odvíjet požadovaná velikost formy, programová výbava a konečně celkový výběr. Na co všechno se tedy při výběru zaměřit? Náš průvodce vám prozradí, které parametry jsou u domácích pekáren klíčové.

Jak vybrat domácí pekárnu

  • Rozměry pekárny a vnitřní nádoba – objem, materiál
  • Hnětací háky
  • Příkon domácí pekárny
  • Programy
  • Funkce
  • Materiálové provedení
  • Příslušenství
  • Cena a oblíbení výrobci

Vlastnosti nádoby jsou rozhodující

Začátek výběru by měl rozhodně patřit rozměrům přístroje. A přestože většina pekáren nižší a střední cenové třídy disponuje srovnatelnou velikostí, je potřeba vybírat vždy s ohledem na prostor ve vaší kuchyni. Důležité je přitom nezapomenout zohlednit i místo nad výrobkem, protože se modely otevírají směrem nahoru.

Rozměry pekárny však předznamenávají i velikost bochníku, a tak se dostáváme k dalšímu důležitému faktoru – pečicí nádobě. Vnitřní nádoba je jedním z nejdůležitějších elementů zařízení. Při koupi se v první řadě zaměřte na její objem. Kapacita formy udává velikost bochníku (v gramech nebo kilogramech), který lze upéct. Při výběru tak hraje roli nejen účel používání, ale také počet členů domácnosti.

Na trhu můžete najít menší pekárny, které dokážou upéct bochník o hmotnosti 0,5 až 1 kg. Takové modely postačí pro jednotlivce, pár, ale i tříčlennou rodinu. Za standardní velikost se považuje 1,2 kg až 1,4 kg, což je vhodné pro čtyřčlenné domácnosti. Do početnějších rodin doporučujeme pekárny s kapacitou nádoby 1,5 kg.

Setkat se však můžete i s velkokapacitními modely, které zvládnou 1,8 až 2 kg. Ty pro efektivnější výkon dokonce disponují nádobou rozdělenou na 2 části, což umožní pečení 2 odlišných chlebů střední velikosti zároveň.

Kromě kapacity nádoby nezapomeňte zohlednit i její materiál. V současnosti již téměř všechny kvalitní pekárny nabízí nádobu s odolným a nepřilnavým povrchem. Údaj o přesném materiálu možná nenajdete uvedený vždy, nicméně nejčastěji se setkáte s teflonem, nerezovou ocelí nebo keramickou úpravou.

  • Teflonová vrstva je poměrně běžná a vyniká skvělou nepřilnavostí. Nevýhodou je však slabá odolnost vůči poškrábání (například při vyjímání bochníku z formy nebo při čištění).
  • Povrch z nerezové oceli je oproti teflonu vysoce odolný proti poškrábání a vyznačuje se dlouhou životností. Nevýhodu v tomto případě představuje obtížnější vyklopení bochníku. Formu se doporučuje dobře vymazat a před vyjmutím nechat chleba déle vychladnout.
  • Nejlepšími vlastnostmi se vyznačuje keramická úprava povrchu. Zpravidla ji naleznete u kvalitních a dražších modelů. Vyniká distribucí tepla, je nepřilnavá a odolná proti poškrábání. Jedinou nevýhodou je její křehkost – po nárazu může prasknout a znehodnotit se.

Jeden mísič postačí, ale dva jsou výhodou

V případě parametrů pekáren se setkáte i s hnětacími nebo mísicími háky. Jedná se o mísiče uvnitř pekárny, díky kterým bude těsto správně promíchané a uhnětené. Přestože názory na důležitost jejich počtu bývají odlišné, obecně se spíše doporučují modely se 2 hnětači, protože těsto důkladněji vypracují. Jejich výhodou je také promíchávání ze dvou směrů, což umožní lepší kynutí těsta.

Domácí pekárna – parametry

Na trhu se běžně setkáte s jednohákovými modely, které jsou vhodné k přípravě menších bochníků. Rozměrově menší pekárny si s nimi úplně vystačí, protože mají nádobu tvarově přizpůsobenou a více mísičů by se do ní asi ani nevešlo. Pokud byste však chtěli péct větší bochníky, poohlédněte se raději po dvouhákových pekárnách.

Co dalšího je v případě mísicích háků potřeba vědět? Modely domácích pekáren mohou disponovat 2 druhy mísičů. Prvním druhem jsou klasické pevné háky, které v těstě zůstávají i během pečení. Z bochníku je proto vyjímáte až na závěr, což může jemně poškodit povrch chleba. Druhým typem jsou sklopné mísiče. Ty naleznete spíše u dražších modelů a jejich výhodou je automatické vysunutí a nasměrování mimo těsto, díky čemuž bude upečený povrch pečiva nenarušený a hladký.

V neposlední řadě myslete také na možnost odmontování mísičů, která by u většiny modelů měla představovat standard. Odebrání háků totiž umožní snazší čištění i celkovou údržbu a vy tak předejdete nechtěnému natečení vody do stroje.

Příkon domácí pekárny

Na spotřebu pekárny má vliv hned několik faktorů, jako například používaný program, teplota či konkrétní přístroj. Uvedený parametr je proto u jednotlivých modelů různý. Běžný příkon se však obecně uvádí v rozmezí od 200 W do 500 W. Spotřeba kvalitnějších pekáren je obvykle kolem 600 W až 900 W, přičemž najdete i dražší zařízení s hodnotou nad 1 500 W.

A přestože příprava chleba představuje dlouhý proces – míchání surovin, hnětení těsta, podkynutí a pečení, standardní spotřeba domácích pekáren je poměrně nízká. Zařízení totiž pracuje na plný výkon až při poslední fázi, a proto by spotřeba energie měla být výhodnější než v případě pečení v elektrické troubě, která navíc nahřívá větší vnitřní objem, než je objem nádoby pekárny.

Programovou výbavu dobře zvažte

Rozhodujícím faktorem je i nabídka programů. Počet se standardně pohybuje od 12 do 17, přičemž dražší pekárny nabídnou i více druhů. Při výběru však doporučujeme zvážit, které z programů reálně využijete, abyste tak zbytečně nepřipláceli za velké množství. Jakou programovou výbavu však modely poskytují nejčastěji?

  • Pečení chleba – programy pečení chleba tvoří základ celé nabídky, přičemž si můžete vybrat z několika druhů (např. základní, celozrnný, francouzský či bezlepkový).
  • Pečení baget, housek či sladkého pečiva – možnosti přípravy jiného pečiva najdete spíše u propracovanějších modelů.
  • Rychlé pečení – disponují jím obvykle dražší modely, které vám chleba upečou za krátkou dobu (zpravidla do hodiny).
  • Příprava těsta – zahrnuje hnětení a kynutí těsta na pizzu, vánočku nebo také program bez kynutí na přípravu těstovin.
  • Džemy a marmelády – jedná se o poměrně běžný program, který najdete i u levnějších modelů, pekárna směs rovnoměrně zahřívá a promíchává místo vás.
  • Samostatné pečení – vhodný k přípravě sekané, kuřete, ryb, zvládnout by však měl i korpus na dort.
  • Další – programy mohou zahrnovat přípravu jogurtů (i u levnějších modelů), kvásku, acidofilního mléka, sójových sýrů, dětských výživ a můžete je využít i k pasterizaci.

Čerstvý chléb z domácí pekárny

Funkce domácích pekáren

Aby vám pekárny přípravu co nejvíce usnadnily, poskytují také praktické funkce. A ačkoliv ceny modelů tuto nabídku až tak neovlivňují, pro lepší přehled je rozdělíme do dvou skupin. Mezi standardní funkce řadíme:

  • Nastavení velikosti bochníku – díky funkci se chod pekárny přizpůsobí množství vložených surovin, běžný je výběr ze 3 hmotností (např. 0,75 kg, 1 kg, 1,5 kg), ovšem u jednodušších modelů s menší kapacitou nádoby je obvyklý výběr pouze ze 2 hmotností.
  • Nastavení propečení kůrky – zpravidla existují 3 úrovně intenzity propečení (světlá, střední, tmavá).
  • Časovač – nejčastěji se setkáte s 13hodinovým nebo 15hodinovým odkladem startu, při této funkci je však důležité nenechávat v pekárně dlouhodobě suroviny podléhající rychlé zkáze (např. vajíčka).
  • Udržování teploty – přístroj udrží teplotu hodinu po skončení programu bez rizika připálení, čímž zajistí čerstvé a příjemně teplé pečivo.

Funkce navíc nenajdete u všech modelů. A právě o to více jejich možnost potěší. Do této skupiny patří:

  • Akustický signál – upozorní na konec programu či na přidání surovin.
  • Automatický dávkovač – funkce umožní automatické přisypání předem připravených ingrediencí (semínka, rozinky, …) podle nastaveného času.
  • Pokračování v pečení – praktická funkce přijde vhod zejména při výpadku elektrického proudu, modely tak disponují pamětí (nejčastěji 10 minut), díky které navážou na předchozí program.

Materiálové provedení

Materiál pečicí nádoby je sice o něco důležitější, avšak přihlížet byste měli i k celkovému provedení pekárny. Nejčastěji používanými povrchovými materiály jsou plast nebo nerez. U odolnějších modelů s delší životností je poměrně častá kombinace kovu a plastu. Obvod a dno jsou obvykle nerezové, zatímco plast je použit na víku, lemování a ovládacím panelu.

Ani čistě plastové zpracování nemusí znamenat nekvalitní model. I dražší pekárny bývají plastové, důležitá je však míra odizolování a celková kvalita materiálu. Jiná je situace v případě modelů z levného plastu, který se pod vlivem teploty zahřívá a časem zapáchá. Takovéto jednodušší provedení může být dostačující pouze pro malou, nenáročnou pekárnu, kterou nebudete využívat často.

Příslušenství

Příslušenství zahrnuté v ceně je u většiny modelů poměrně standardní. Nejčastěji narazíte na pečicí formu, 1 nebo 2 hnětací háky, odměrky, skleničku a háček na vytažení hnětačů zapečených v chlebu. Dražší modely obvykle přináší navíc držák na pečení, nepřilnavé podložky na bagety, podložky na jednotlivé bochníky, nařezávač, štětec, lžíci nebo knihu receptů.

Příslušenství k domácí pekárně

Dobrou zprávou je, že v případě poškození některých nástavců není nutná výměna celé pekárny. U modelů od známých výrobců by měla být možnost dokoupit samostatné příslušenství samozřejmostí. I tento údaj však před koupí doporučujeme ověřit.  

Střední cenová kategorie zajistí kvalitu

Koupě domácí pekárny by už v současnosti neměla představovat problém. Modely jsou běžně dostupné a najdete je v nižších i vyšších cenových kategoriích. Cena by přitom zpravidla měla stoupat i s kvalitou. Jak je to v případě pekáren a kolik do těchto pomocníků investovat?

Nejlevnější modely se pohybují v rozmezí 1 400 až 1 700 Kč. Obvykle mají nenáročné plastové provedení, menší kapacitu nádoby a poskytují také menší počet programů (12). I v této skupině můžete najít sice jednodušší produkty, ale s dobrým poměrem ceny a kvality.

Do střední cenové třídy řadíme modely od 2 000 do přibližně 2 500 Kč. Kapacita jejich nádoby je větší, mají zpravidla 3 možnosti nastavení hmotnosti bochníku, bohatou programovou výbavu (až 19 programů) a provedení z kvalitnějších materiálů.

Mezi nejdražší pekárny patří velkokapacitní modely s vyšší spotřebou, které překračují hranici 2 500 Kč, přičemž mohou dosáhnout i částky 5 000 či 7 000 Kč. Modely mají velké rozměry, 2 mísicí háky a kvalitní provedení. Mohou nabízet i více funkcí (například automatický dávkovač ingrediencí) a kromě chleba umožní pečení baget či housek. I v této kategorii však naleznete modely s menší programovou výbavou a parametry srovnatelnými s těmi nejlevnějšími pekárnami.

Domácí pekárny ETA, Tefal i Sencor se vyplatí koupit

V neposlední řadě hraje při výběru roli značka produktů. Navzdory různorodé nabídce na trhu vám doporučujeme zaměřit se pouze na ověřené a známé výrobce. Celkově mezi oblíbenými domácími pekárnami dominují výrobci ETA a Tefal. V nižší cenové kategorii vyniká kromě výrobců ETA a Delimano také značka Orion. U cenově dražších modelů zaujali přední místo výrobci Sencor, Tefal a opět ETA. A z nejdražších pekáren se zájmu spotřebitelů těší výrobce Panasonic.

Otázky a odpovědi – FAQ

Zajímá vás ještě něco, co jste v článku nenašli? Možná se to dozvíte právě v sekci s často kladenými dotazy. Pokud přece jen nenajdete odpovědi, které hledáte, klidně nám napište. Komentáře pravidelně kontrolujeme a vaše dotazy ohledně domácích pekáren rádi zodpovíme.

Není to ideální řešení, ale je to možné. V případě, že nemáte pekárnu s bezlepkovým programem, se doporučuje použít alespoň rychlý program do 2 hodin – tedy režim pouze s jedním kynutím.

Cena závisí na použitých surovinách. Předpřipravené pečicí směsi jsou obvykle dražší, ale při míchání vlastních surovin můžete ušetřit, a navíc přesně víte, co váš chléb obsahuje.

Závisí to na konkrétních modelech, primárně jsou však určené k pečení chleba. Některé však disponují programem na bagety, housky, koblihy, mísení těsta a poměrně běžná je i u levnějších modelů výroba jogurtů a džemů.

Delimano Joy

Příkon 550 W, kapacita nádoby 0,9 kg, 12 programů, udržení tepla (1 h), odložený start (13 h).

Prohlédnout nejlepší nabídku

Cenově levnější Delimano Joy s praktickými rozměry 34 × 26 × 30 cm a hmotnosti 5,4 kg zaujal již na základě recenzí spotřebitelů. Většina z nich koupi produktu doporučila a s ohledem na nižší cenu chválila kvalitní hnětení a kynutí těsta, programy, funkce a také vhodnost formy i hnětací metlice do myčky nádobí.

Pekárna má ve srovnání s vítězem testu Tefal PF 611838 výrazně nižší spotřebu (550 W) a pouze jeden hnětací hák. Kapacita nepřilnavé pečicí formy je rovněž menší a nabízí možnost výběru pouze ze dvou hmotností bochníku – 0,7 kg a 0,9 kg, což je přiměřené ceně výrobku. Model nabízí standardní 3 úrovně propečení kůrky (světlá, střední, tmavá) a 12 režimů včetně bezlepkového programu a také programu na jogurt a džem. Chybí možnost pečení baget. Nabízí však funkci 13hodinového odložení startu, díky níž si vychutnáte čerstvý chléb přímo na snídani nebo po práci.

Po dopečení se pekárna přepne do režimu udržení tepla po dobu 60 minut. Potěší monitorovací okénko pro kontrolu procesu pečení a samozřejmostí je i přehledný displej. Manuální ovládání pekárny by podle recenzí nemělo představovat problém, ačkoli by někteří starší spotřebitelé uvítali větší nápisy na stroji.

Pozitíva

Nižší cena
Nízká spotřeba
Program na bezlepkové pečení, jogurt a džem

Negatíva

Výběr pouze ze 2 hmotností – 0,7 kg a 0,9 kg
1 hnětací hák
Méně programů (12)

Rozměry: 34 × 26 × 30 cm ● Hmotnost: 5,4 kg ● Kapacita nádoby: 0,9 kg ● Materiál nádoby: - ● Hnětací háky: 1 ● Příkon: 550 W ● Počet programů: 12 ● Funkce: udržení tepla (1 h), odložený start (13 h)

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Malé spotřebiče

Vaše hodnocení:
(89.6%)

Komentáre
Robert Rudenko 28.Dec.2021

Hezky, přehledně sepsané instrukce, jakou pekárnu si pořídit. Děkuji, určitě mne tento článek obohatil, coby člověka, co přemýšlí nad pořízením domácí pekárny.

Odpovedať

Josef Kozak 24.May.2022

Existuje pekárna, která před samotným pečením nějakým způsobem zatáhne hnětací metličky? 603436487

Odpovedať