Chytré zásuvky

Nejlepší chytré Wi-Fi zásuvky 2024 + recenze

Jednoduchá, praktická a levná. I taková mohou být chytrá řešení v domácnosti. Jedním z takových vylepšení je chytrá zásuvka. Máte obavy, zda jste vytáhli žehličku ze zásuvky nebo nenechali náhodou zapnutou lampu na stole? Chytré zásuvky vám umožňují vypínat a zapínat spotřebiče na dálku pomocí Wi-Fi a vůbec nemusíte být doma. Smart zásuvku stačí zapojit do klasické zásuvky, je zaručena bezpečnost i zvýšený komfort. Provedli jsme průzkum trhu a zjistili, že je na trhu několik modelů, které nabízejí různé funkce. TP-Link Tapo P115 je chytrá zásuvka podporující Wi-Fi rozhraní a rovněž disponuje časovačem a možností ovládání hlasem. Chcete-li vědět přesněji, co je to chytrá zásuvka, a zorientovat se ve výběru, máme pro vás i praktického průvodce výběrem.

Publikované: 31.01.2022
Aktualizované: 04.04.2024

Jakou chytrou zásuvku koupit?

Pokud zvažujete, že domácnost vybavíte tímto smart vylepšením, pak je čas správně se rozhodnout. Možná nemáte čas ani chuť studovat vše kolem výběru chytrých zásuvek, proto vám to usnadníme. Přestože nejde o žádnou vědu, zde máte k dispozici náš výběr, který obsahuje to nejlepší z našeho testu, představujeme také cenově dostupnou variantu a naše konkrétní doporučení. Díky chytrým zásuvkám dokážete na dálku zapnout i závlahu trávníku nebo vánoční osvětlení, vypnout žehličku či televizi, prostě cokoli, co vás napadne. Vše ovládáte přes svůj smartphone, tablet nebo počítač. Stačí vám k tomu jednoduchá aplikace, připojení k internetu nebo bluetooth. Vždy berte v úvahu i vlastní preference, tak aby zařízení splnilo vaše očekávání.

Názov Hodnotenie Detail
TP-LINK Tapo P115   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
TP-Link Tapo P100   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Solight DY11WIFI   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
TP-Link Tapo P115

Maximální zatížení 3 680 W, ovládání přes Wi-Fi nebo hlasem, kompatibilní s Android a iOS, přítomen je časový spínač.

Zobrazit více info

Velice odolná a výkonná inteligentní zásuvka umožňuje ovládat připojená zařízení na dálku. Můžete vytvořit časové plány, měřit spotřebu a během své dovolené použít funkci režim nepřítomnosti. Zásuvka je ohnivzdorná.

Cenový trhák
Solight DY11WIFI

Solight DY11WIFI

Maximální zatížení 2 300 W, ovládání přes Wi-Fi, kompatibilní s OS Android a iOS, chybí časový spínač.

Zobrazit více info

Levnou smart zásuvku Solight DY11WIFI můžete ovládat přes Wi-Fi. Pomocí aplikace Solight zvládnete ovládat až 50 zásuvek najednou. Maximální zatížení je 2 300 W, zásuvka je kompatibilní s operačními systémy iOS a Android.

Náš TIP
TP-Link Tapo P100

Maximální zatížení 2 300 W, ovládání prostřednictvím Wi-Fi, bluetooth nebo hlasem, kompatibilní s OS Android a iOS, přítomen je časový spínač.

Zobrazit více info

Chytrá zásuvka, která nabízí možnost připojení prostřednictvím bezdrátové Wi-Fi sítě nebo pomocí bluetooth. Spotřebiče zapojené do zásuvky můžete na dálku vypínat nebo zapínat. V aplikaci Tapo rovněž můžete nastavovat časové intervaly. Podporuje i ovládání hlasem. Zásuvka má časový spínač. Maximální zatížení zásuvky je 2 300 W / 10 A. Provedení zásuvky je kvalitní a reference od zákazníků jsou velmi pozitivní.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Náš výběr je vždy podřízen vlastní metodologii testování, jejíž zásady vždy dodržujeme. Jen tak můžeme spotřebiteli zaručit, že náš výběr a hodnocení jsou objektivní a nezávislé. Chytré zásuvky nelze považovat za standardní spotřebič nebo běžnou součást mnoha domácností. Zákazníci však mají jistá očekávání, která chytrá zásuvka buď splňuje, nebo ne. Zákazníky nejvíce zajímá především způsob ovládání – WiFi, bluetooth nebo GSM (SMS) rozhraní. Důležité je také to, které spotřebiče můžete přes zásuvku ovládat, to se odvíjí i od maximálního zatížení zásuvky.

Z hlediska ovládání a obsluhy je důležitá funkčnost aplikace ve vašem chytrém telefonu a zároveň i kompatibilita. Výrobci používají samostatné aplikace. Posuzovali jsme také případné funkce, jako je podsvícení či ovládání hlasem. Rozhodovat může i design zásuvky, zejména je-li na viditelném místě, a podíl na výběru bude mít rovněž výše investice do tohoto vylepšení.

Možnosti ovládání
Maximální zatížení a proud
Funkčnost aplikace
Funkce
Design a rozměry
Cena

V praxi jsme se během 30hodinového průzkumu trhu setkali s různými chytrými zásuvkami. Tento segment není tak rozšířený, a to vzhledem k tomu, že mnohé spotřebiče jako myčky nádobílednice nebo pračky jsou dnes samy o sobě chytrými zařízeními, která můžete ovládat pomocí smartphonu. Chytrá zásuvka však má svůj smysl u celé řady spotřebičů, ať už z pohledu pohodlí, nebo bezpečnosti. V našem srovnávacím testu se nachází více modelů z různých cenových kategorií a s odlišnými možnostmi i funkcionalitou. Ve výběru máme chytré zásuvky TP-Link, Hama, Nedis nebo Solight. Dostupnost i uváděné parametry produktů jsme ověřovali u samotných prodejců, kteří mají výrobky ve svém sortimentu.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze chytrých zásuvek

V této sekci naleznete výběr recenzovaných zásuvek ovládaných na dálku. Výběr jsme podmínili hodnocenými parametry. Porovnávací test proto obsahuje chytré zásuvky, které splňují kritéria naší testovací metodologie. Redaktoři vždy uvádějí silné i slabé stránky produktů, a proto jsou naše testy objektivní. Na celkovém hodnocení nese velký podíl i názor a zkušenosti samotných zákazníků. Díky tomu vám naše recenze přinášejí reálný obraz o kvalitách a nedostatcích daného produktu.

Víťaz testu

Maximální zatížení 3 680 W, ovládání přes Wi-Fi nebo hlasem, kompatibilní s Android a iOS, přítomen je časový spínač.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Tato inteligentní zásuvka v domácnosti dokáže usnadnit ovládání spotřebičů. TP-Link Tapo P115 uživateli umožňuje vytvořit si doma inteligentní domácnost díky funkcím, které nabízí. Po zapojení spotřebiče do sítě prostřednictvím inteligentní zásuvky a připojení do WiFi sítě máte možnost prostřednictvím mobilní aplikace spravovat připojená zařízení. Vytvořit můžete časové plány pro jednotlivé spotřebiče, elektroniku nebo osvětlení. Kdy zapnout, vypnout a pod. Ideální například pro ovládání elektrického vytápění.

Velkou výhodou zásuvky je především propracovaný management a dostupná aplikace. Kromě časovače a ovládání na dálku je k dispozici také funkce měření spotřeby, díky čemuž tak máte přehled o spotřebě každého připojeného zařízení. Výhodou je také skupinové ovládání, tedy vícečlenný přístup z více mobilních zařízení, který můžete v aplikaci schválit. Ovládání hlasem Google Assistant nebo Amazon Alexa zásuvka podporuje také.

Zajímavou funkcí je režim nepřítomnosti, který má bezpečnostní charakter. V aplikaci Tapo můžete nastavit zásuvky pro osvětlení, které bude občasným zapínáním a vypínáním simulovat, že jste doma a ne na dovolené, což může odradit zloděje. Zásuvka disponuje certifikací CE a UKCA, je ohnivzdorná. Ovládání je maximálně jednoduché a o připojení k WiFi vás informuje malá LED dioda.

Pozitíva

Přehledná a propracovaná mobilní aplikace
Jednoduché a rychlé párování
Skupinové ovládání

Negatíva

Nevýrazná LED kontrolka
Nedostupný Multipack

Maximální zatížení: 3 680 W ● Maximální elektrický proud: 10 A ● Wi-Fi: ano ● Bluetooth: ne ● Hlasové ovládání: ano ● Časový spínač: ano ● Kompatibilita: Android, iOS ● LED osvětlení: ne

Cenový trhák

Solight DY11WIFI

Maximální zatížení 2 300 W, ovládání přes Wi-Fi, kompatibilní s OS Android a iOS, chybí časový spínač.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

V jednoduchosti je někdy krása a smart zásuvka Solight DY11WIFI tento parametr splňuje. Její nízká cena je rovněž parametrem, který stojí za zvážení. Chybí časový spínač nebo ovládání hlasem. V praxi však zvládnete pomocí jedné aplikace ovládat základní funkce.

Na základě průzkumu trhu můžete narazit na dvě designová provedení zásuvky. Obě varianty jsou kompaktní. Jeden design představuje zásuvka s klasickým kruhovým tvarem, druhý disponuje z horní strany štítem, kde se nachází tlačítko ON/OFF a LED indikátor. K funkčnosti zásuvek je zapotřebí internetové připojení – Wi-Fi. Prostřednictvím aplikace Solight můžete ovládat až 50 zásuvek, které budou komunikovat s jedním Wi-Fi routerem. Aplikace je schopna přijmout také smart zásuvky série DY08, DY09 nebo DY12. Zásuvka je kompatibilní s operačními systémy iOS a Android.

Kompaktnější varianta rovněž disponuje ručním zapnutím či vypnutím a LED indikátorem. Chytrá zásuvka má také dětskou pojistku. Ovládání hlasem ani časové spínání tento model chytré zásuvky nemá. Maximální zatížení je 2 300 W.

Zákazníci s tímto modelem chytré zásuvky nemají žádné problémy. Připojení je bez komplikací a poměrně rychlé. Hlášeny nejsou ze strany zákazníků ani problémy se stabilitou signálu. Přes aplikaci zvládne zapínat nebo vypínat jednotlivé zásuvky na dálku, nic víc. Jedná se o jednoduchý model, který nijak nepřitahuje pozornost. Plusem je, že pomocí zásuvky lze ovládat až 50 zásuvek této modelové řady. Na výběr máte ze dvou designových provedení. Přesvědčit vás může i nízká cena.

Pozitíva

Nízká cena
Jednoduché a kompaktní provedení

Negatíva

Bez ovládání hlasem
Bez časového spínání

Maximální zatížení: 2 300 W ● Maximální elektrický proud: 10 A ● Wi-Fi: ano ● Bluetooth: ne ● Ovládání hlasem: ne ● Časový spínač: ne ● Kompatibilita: Android, iOS ● LED osvětlení: ne

Náš TIP

Maximální zatížení 2 300 W, ovládání prostřednictvím Wi-Fi, bluetooth nebo hlasem, kompatibilní s OS Android a iOS, přítomen je časový spínač.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Kvalitní chytrá zásuvka značky TP-Link. Zásuvka má velmi decentní design a nabízí optimální parametry k tomu, aby uspokojila potřeby zákazníků. Využívá přehlednou a ověřenou aplikaci Tapo.

Smart zásuvka Tapo P100 se může stát v domácnosti velmi užitečným pomocníkem. K zásuvce se můžete připojit pomocí aplikace Tapo, kterou výrobce vyvinul speciálně k tomuto účelu. Snadno se v ní orientuje a je dostupná pro operační systémy Android i iOS. Komunikace probíhá bezdrátově přes domácí Wi-Fi síť. Pokud byste se nudili, můžete zásuvku ovládat i hlasem, a to pomocí svého smartphonu a aplikací Amazon Alexa či Google Assistant. Zásuvka má integrované i tlačítko ON/OFF, kterým vyvoláte spárování se sítí nebo reset v případě odpojení.

Využít můžete také bezdrátové bluetooth spojení, které limituje funkcionalitu do vzdálenosti 10 metrů. Jinak můžete zásuvku ovládat jednoduše i z práce. Zásuvka nemá orientační LED osvětlení, ale jen malou LED diodu, která informuje o aktivním stavu. Plusem je fakt, že zásuvka disponuje také časovým spínačem, takže můžete spotřebiče v zásuvce vypínat a zapínat ve stanoveném časovém intervalu, např. před příchodem z práce. Maximální zatížení zásuvky je do 2 300 W / 10 A.

Zákazníci jsou s kvalitami této chytré zásuvky velice spokojení. Pochvalují si především kvalitní zpracování a spolehlivost, kdy zásuvka neztrácí signál a neodpojuje se ze sítě. My chválíme i kompaktní rozměry a také časovač. Škoda, že zásuvka není stavěná na vyšší příkon spotřebičů a na elektrický proud alespoň 16 A. Chcete-li ušetřit, výrobce zásuvku TP-Link Tapo P100 dodává i v balení se dvěma kusy.

Pozitíva

Stabilita připojení
Kompaktní rozměry
Kvalitní zpracování

Negatíva

Určená jen pro el. proud 10 A

Maximální zatížení: 2 300 W ● Maximální elektrický proud: 10 A ● Wi-Fi: ano ● Bluetooth: ano ● Ovládání hlasem: ano ● Časový spínač: ano ● Kompatibilita: Android, iOS ● LED osvětlení: ne

Pre náročných

Nedis WIFIPO120EWT

Maximální zatížení 3 680 W, ovládání prostřednictvím Wi-Fi nebo hlasem, kompatibilní s OS Android a iOS, přítomen je časový spínač.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Chytrá zásuvka Nedis je ideální k použití v exteriéru a extrémních podmínkách. Připlatit si v tomto případě musíte za zvýšenou voděodolnost a mrazuvzdornost.

Řada spotřebitelů vyhledává právě chytré zásuvky, které jsou vhodné i do vnějších podmínek, ať už jde o terasu, balkon, nebo zahradní altánek. Tento model je schopný odolat teplotě až minus 30 °C. Má zvýšenou odolnost, krytí IP44 a je dokonale chráněná vůči povětrnostním podmínkám i mrazu. Vstup zásuvky je chráněn plastovým odklápěcím krytem. Zásuvka komunikuje s vaším chytrým telefonem a routerem přes Wi-Fi modul, který má integrovaný.

Maximální zatížení zásuvky je až 3 680 W, což je elektrický proud 16 A. Díky zvýšené odolnosti a časovému spínači můžete zásuvku používat například také k zapínání a vypínání závlahy v zahradě. Vše přitom můžete ovládat na dálku. Podstatný je i výkon přenosu signálu 20 dBm. K ovládání budete používat aplikaci Nedis SmartLife. O aktivním stavu vás informuje LED indikátor a za účelem vypnutí a zapnutí zásuvky máte k dispozici také manuální tlačítko. Faktem je, že v interiéru zásuvka nepůsobí zrovna esteticky, pokud je tedy na viditelném místě.

Na trhu se jedná o jednu z nejoblíbenějších exteriérových zásuvek se smart funkcionalitou. Spotřebitelé tento typ smart zásuvky využívají na balkonech, terasách, ke spínání závlahy, vánočního osvětlení či bazénové filtrace. Disponuje zvýšeným výkonem k přenosu signálu. Aplikace je velmi intuitivní a snadno můžete sledovat i spotřebu elektrické energie. Silnou stránkou je především zvýšená odolnost proti mrazům a vlhkosti. Maximální zatížení je až do 3 680 W. K použití v interiéru je však lepší, pokud není vidět. Cena smart zásuvky je vyšší.

Pozitíva

Odolá mrazu až do minus 30 °C – provoz v zimě
Perfektní příjem signálu
Intuitivní aplikace

Negatíva

V interiéru je příliš nápadná

Maximální zatížení: 3 680 W ● Maximální elektrický proud: 16 A ● Wi-Fi: ano ● Bluetooth: ne ● Ovládání hlasem: ano ● Časový spínač: ano ● Kompatibilita: Android, iOS ● LED osvětlení: ne

Lacná kvalita

Sonoff S26R2TPE-FR

Maximální zatížení 4 000 W, ovládání přes WiFi nebo hlasem, kompatibilní s Android a iOS, přítomen je časový spínač

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Inovace v domácnosti si vždy najdou své místo. Inteligentní zásuvka Sonoff za dostupnou cenu je velmi vhodným řešením, chcete-li ovládat spotřebiče či osvětlení na dálku. Přestože se nejedná o renomovanou značku, v poměru ceny a funkcionality nabízí vše, co potřebujete. Praktické je například i skupinové ovládání spotřebičů.

Přestože by se mohla zdát funkcionalita zásuvky limitovaná, vzhledem k nízké ceně, není tomu tak. Inteligentní WiFi zásuvka S26R2TPE-FR disponuje praktickými technologiemi a zajímavými funkcemi. Zvládne maximální zatížení až 4 000 W – 16 A. Díky tomu není překážkou ovládat ani elektrické ohřívače s vyšším příkonem. Zásuvka zvládne i energeticky náročnější spotřebiče. Ovládání na dálku probíhá za pomoci mobilní aplikace eWLink. Po připojení zásuvky do obvodu, resp. zapojení spotřebiče můžete na dálku vypnout/zapnout osvětlení, klimatizaci, aktivovat kávovar nebo jiná zařízení a elektroniku. Aplikace je dostupné pro iOS i Android chytré telefony.

Zároveň podporuje aplikace i hlasové ovládání v anglickém jazyce přes Amazon Alexa, Samsung Smart Things či Google Assistant. Přizpůsobit můžete zapínání a vypínání osvětlení přes časovač, kde nastavíte, kdy se má spotřebič aktivovat nebo naopak vypnout. Nastavit můžete přesnou hodinu zapnutí/vypnutí. Zásuvka může být spárována s kamerou.

Navzdory nízké ceně zásuvky vůbec nepůsobí produkt extra levně. Důkazem toho je i fakt, že zásuvka je vyrobena z odolného ABS plastu. Provozní teplota je možná až do -10 °C a maximálně +40 °C. Praktickou vychytávkou je možnost seskupování obvodů. Nemusíte tak ovládat každé zařízení individuálně, vytvořit můžete v jednom obvodu skupinu více spotřebičů – osvětlení v síti a tím pádem můžete synchronizovat jejich ovládání. Zároveň se nemusíte bát, že pokud ovládáte vy, nemůže nikdo další. Například mezi členy rodiny můžete v aplikaci sdílet vybraná nebo všechna zařízení a následně i další člověk dokáže na dálku zapínat a vypínat to, co potřebuje.

Zásuvka patří k velmi oblíbeným modelům, které se prezentují bezproblémovým provozem a snadným ovládáním. Sonoff inteligentní zásuvka splňuje očekávání, která většina zákazníků od takového zařízení má. Nás přesvědčil především poměr výhodné ceny a funkcionality. Spotřebitelé jsou rádi za možnost aktivace časovače i možnost vytvoření skupiny spotřebičů v obvodu, které následně můžete rovněž ovládat. Pokud zapnete jeden spotřebič v obvodu, zapnou se všechny, to platí i o vypnutí.

Menší nevýhodou je přijímání signálu WiFi. Někteří zákazníci kritizovali občas delší opětovné připojování po výpadku nebo ztrátě bezdrátového připojení. WiFi zásuvka využívá aplikaci eWLink a podporuje chytré telefony s Android i iOS operačními systémy. Hlasové ovládání je k dispozici, ale v praxi ho využívá jen málo uživatelů. Zvládne také dostatečné zatížení až do 4 000 W.

Pozitíva

Nízká cena v poměru k funkcím
Časovač a hlasové ovládání
Seskupování obvodů – skupinové ovládání

Negatíva

Jen 2,4 GHz frekvence WiFi

Maximální zatížení: 4 000 W ● Maximální elektrický proud: 16 A ● Wi-Fi: ano/2,4 GHz ● Bluetooth: ne ● Hlasové ovládání: ano ● Časový spínač: ano ● Kompatibilita: Android, iOS ● LED osvětlení: ne

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Tak jako v každém segmentu i zde naleznete produkty, které jsou z různých důvodů nejoblíbenější. Počet prodejů nemusí být vždy nejlepším kritériem, proč si daný produkt vybrat, ale minimálně můžete znát důvody, proč je daný model nejprodávanější. Mezi chytrými zásuvkami jsme během průzkumu trhu narazili na několik konkrétních, které si spotřebitelé oblíbili. V tabulce vám přinášíme TOP 5 smart zásuvek, které z hlediska prodeje dosahují největšího úspěchu. Tabulku na základě čerstvých údajů vždy aktualizujeme, tak aby spotřebitelé měli přehled o nejprodávanějších chytrých zásuvkách.

Názov Hodnotenie Detail
TP-Link Tapo P1105*Zobrazit produkt
TP-Link Tapo P110M5*Zobrazit produkt
Immax Neo Lite Smart5*Zobrazit produkt
TP-Link Tapo P1005*Zobrazit produkt
Strong Helo-Plug-EU5*Zobrazit produkt

Dnešní doba s sebou přináší velké množství chytrých vychytávek neboli tzv. smart technologií, které jsou určené pro chytrou domácnost. Cílem je zvýšení komfortu i bezpečnosti. A vůbec nejde jen o smartphony či smart hodinky, ale i o takové maličkosti, jako jsou nenápadné zásuvky s dávkou „inteligence“. Jejich používání je snadné, a přitom díky nim získáte řadu výhod. Samozřejmě je při výběru nutné vědět, jaké máte možnosti, vybírat totiž můžete z vícero typů chytrých zásuvek. Liší se od sebe nejen technickými parametry, ale také možnostmi využití. Některé vám dovolují vypínat či zapínat spotřebiče, jiné dokážou ovládat i termostat. Záleží tedy na vás, co přesně potřebujete. My vám s výběrem pomůžeme.

Jak vybrat chytrou zásuvku

 • Typy chytrých zásuvek
 • Možnosti připojení – konektivita
 • Maximální zatížení – výkon
 • Funkce a vlastnosti
 • Design a rozměry
 • Cena a renomovaní výrobci

Jak funguje chytrá zásuvka?

Situaci, kdy jste odešli z domu a nebyli si jistí, jestli jste vypnuli televizi nebo žehličku, zažila už většina z nás. Tento druh stresu není vůbec příjemný. A přesně z tohoto důvodu jsou na trhu chytré zásuvky. Tato smart technologie vám umožňuje ovládat elektrické spotřebiče na dálku, buď jde o základní vypínání a zapínání, nebo tento úkon dokonce můžete i načasovat. Na dálku můžete spustit závlahu trávníku, osvětlení kolem domu nebo zapnout elektrický ohřívač na chatě, a jakmile přijedete, bude vytopeno. Stačí vám Wi-Fi připojení, smartphone a aplikace k ovládání.

Existují elektrické smart zásuvky vhodné k zabudování v rámci elektroinstalace, které se využívají v případě, že se předpokládá využívání smart spotřebičů v domácnosti. V budoucnu tak můžete díky smart zásuvkám ovládat žaluzie, spustit kávovar, ovládat na dálku teplotu v domě či vypnout pračku.

Velice oblíbené jsou však dnes smart zásuvky do běžné zásuvky, která je součástí elektroinstalace. Tu do ní zapojíte, připojíte spotřebič a za pomoci aplikace a Wi-Fi připojení můžete zásuvku a prakticky i spotřebič v ní částečně ovládat. Některé modely mají funkce rozšířené o stmívání světla či změnu barev, dokonce existují i smart termostaty. Tyto smart zásuvky v podstatě představují jakési adaptéry, které umožňují ovládat spotřebiče v domácnosti, i když zrovna nejste doma.

Celý princip chytré zásuvky je postaven na platformě mikroovladače, kde je na MCU desce umístěn Wi-Fi modul, anténa, snímač, relé (mechanické nebo polovodičové), případně časový spínač. Dále může obsahovat LED kontrolky nebo další senzory, například k monitorování spotřeby elektrické energie.

Smart stmívač, spínač nebo chytrý termostat

Kromě standardních chytrých zásuvek existují i jiné druhy, které jsou vyráběny k určitému účelu. To jsou například chytré spínače, které mají za úkol vypínat a zapínat např. osvětlení, měnit jeho intenzitu či barvu přes bluetooth nebo přímo prostřednictvím mobilní aplikace a internetového připojení. Zároveň vám smart spínače umožňují ovládání žaluzií či garážových vrat.

Inteligentní zásuvka s Wi-Fi ovládáním

Vyhledávané jsou i chytré stmívače. Buď jde o samostatné ovládací moduly, nebo jsou zabudovány do rozvaděče. Pozor, abyste mohli světlo stmívat či ovládat efekty, musí být i svítidla vybavena chytrými žárovkami. Jsou ovládány mobilními aplikacemi.

Specifická jsou smart bezdrátová tlačítka, která jsou napojena na internetovou síť skrze bezdrátové Wi-Fi připojení, přičemž je přes aplikaci můžete nastavit. Mohou například zapínat a vypínat světla v určitém čase nebo stahovat žaluzie. Fungovat mohou i jako domovní zvonek nebo u starších lidí jako SOS tlačítko.

Možnosti připojení – WiFi, či GSM?

S chytrou zásuvkou může spotřebitel komunikovat různými způsoby. Některé modely dokonce kombinují několik možností připojení. Téměř všechny chytré zásuvky komunikují s vaším smartphonem výhradně přes příslušnou mobilní aplikaci, kterou si musíte stáhnout. Výjimkou je komunikace pomocí mobilního signálu. Nejčastěji se setkáte s těmito možnostmi připojení:

 • WiFi – nejvyužitelnější forma komunikace probíhá přes domácí internetovou síť. Zásuvka je připojena přes WiFi rozhraní k internetu. Díky tomuto způsobu připojení můžete zásuvku a spotřebiče v ní ovládat na dálku. Můžete být v práci, na návštěvě nebo na dovolené. Stačí použít správnou aplikaci výrobce.
 • Bluetooth – rovněž bezdrátová komunikace, která vám umožňuje ovládat zařízení jen do určité vzdálenosti. Smart zásuvka s bluetooth rozhraním je viditelná pro další zařízení s bluetooth jen do vzdálenosti přibližně 10 metrů. Toto řešení je vhodné pro osvětlení, televizory nebo jiné spotřebiče, které chcete v domácnosti ovládat z pohodlí gauče.
 • GSM – smart zásuvce můžete zasílat SMS zprávy, ve kterých budou na základě manuálu přesné instrukce (příkazy). Nevýhodou je, že k takovému fungování v sobě zásuvka musí mít SIM kartu a musí mít dostatečný mobilní signál. Na horské chaty tak toto řešení nemusí být ideální.
 • ZigBee – specifický bezdrátový způsob komunikace, který je určený primárně pro komplexní elektroinstalační systémy v chytré domácnosti. Smart zásuvky, které podporují jen samotný ZigBee protokol, se používají nejčastěji v rámci komplexní elektroinstalace. Je totiž potřeba, aby zásuvka byla spárována s centrální jednotkou chytré domácnosti. V praxi se tento systém využívá primárně k ovládání osvětlení.

Maximální zatížení chytré zásuvky

Tento parametr určitě při výběru nepodceňujte. Chytrá zásuvka je schopná ovládat pouze zařízení, která nepřekračují její stanovený maximální příkon. Pokud má chytrá zásuvka maximální zatížení 2 300 W, což je 10A elektrický proud, zapomeňte na to, že byste z ní dokázali napájet zařízení s příkonem větším, než je tato hodnota. Pozor dávejte také na levné smart zásuvky neznámých výrobců, jejichž příkon dosahuje hodnoty pár stovek wattů. Následně jimi můžete ovládat pouze zařízení s menším příkonem.

Inteligentní zásuvka – maximální zatížení

Zaměřte se na minimálně 10A chytré zásuvky. Ještě lepší bude, pokud sáhnete po zásuvkách se 16 A, které zvládnou maximální napětí 3 680 W. Z těchto zásuvek můžete napájet žehličku i rychlovarnou konvici.

Funkce a vlastnosti smart zásuvky

Přestože je primárním účelem chytrých zásuvek vypínání a zapínání spotřebičů na dálku, výrobci dnes dokážou do těchto zařízení integrovat i další zajímavé a praktické funkce.

 • Vypínání/zapínání spotřebičů – pokud se rozhodnete po odchodu z domu vypnout závlahu v zahradě, nebo naopak chcete před příchodem domů zapnout elektrický ohřívač či televizor, určitě vám smart zásuvka k tomuto poslouží.
 • Časovač – díky funkci časovače můžete načasovat zapínání a vypínání spotřebičů v konkrétním čase. Ať už jde o venkovní osvětlení, nebo tímto způsobem omezíte sledování televize v domácnosti.
 • Ovládání hlasem – velmi frekventovaná je v případě chytrých zásuvek možnost ovládání hlasem. Čeština sice není v mnoha případech podporována, ovšem chytré zásuvky můžete prostřednictvím příslušné aplikace ovládat přes Amazon Alexa, Apple HomeKit nebo Google Assistant.
 • USB vstup – ten umožňuje přímo do zásuvky zapojit nabíjecí USB kabel a nabíjet tak telefon nebo jiné akumulátorové zařízení.
 • Měření spotřeby – díky aplikaci vám některé chytré zásuvky dokážou zprostředkovat informace o odběru energie ze zdroje. Některé aplikace vám dokážou vykreslit dlouhodobý graf spotřeby, jiné vás číselně informují o spotřebě.
 • Přepěťová ochrana – v případě, že dojde k přepětí v zásuvce, funguje jako bezpečnostní pojistka, která zabrání zkratu.
 • Osvětlení – některé chytré zásuvky mohou mít zabudovány LED diodu, která slouží jako orientační světlo.
 • Detekce poruch – pokud by došlo ke zvýšení teploty spotřebiče, případně by přístroj detekoval chybu, která by způsobila změny v elektrické síti, prostřednictvím aplikace vás zásuvka upozorní na to, že přívod proudu stopla.
 • Zásuvka pro termostat – pořídíte-li si chytrou zásuvku s termostatem, teplotu ve svém domě či bytě můžete ovládat bez problémů na dálku. Jedná se však o dražší záležitost v porovnání se standardními smart zásuvkami. Doporučujeme poradit se s elektrikářem nebo odborným prodejcem.

Rozměry zásuvky a design

Hezké, ošklivé, velké či malé. Smart zásuvky jsou malá a kompaktní zařízení, která se vejdou do dlaně. Design je subjektivní věc, ovšem pokud je zásuvka umístěna na viditelném místě, může hrát roli to, zda je její tvar hranatý, nebo kulatý, zda je barva bílá, nebo černá. Na trhu najdete i smart prodlužovačky s větším počtem zásuvek, které již mají větší rozměry.

Inteligentní WiFi zásuvka

Žádná velká investice není nutná

Cenové rozpětí můžeme rozdělit do několika kategorií, ale základ, který se týká funkcionality zapínání a vypínání spotřebičů na dálku, vám většinou poskytne i ten nejlevnější model. Spotřebitelé nejčastěji investují do zásuvek za cenu do 500 Kč, spíše možná do 750 Kč. Tyto zásuvky disponují WiFi, vlastní aplikací a najdete zde jak méně výkonné, tak i výkonnější zásuvky.

Cena dražších zásuvek se pohybuje od 500 do 1 000 Kč, najdete mezi nimi i smart prodlužovačky s více vstupy. Často jsou kromě více funkcí vybaveny i LED osvětlením nebo USB portem. Případně v této ceně můžete bez problémů sehnat celé sady zásuvek. V kategorii nad 1 000 Kč mnoho funkcí nepřibývá, možná se setkáte s lepšími aplikacemi, které poslouží k intuitivnějšímu ovládání.

Smart zásuvky Nedis, TP-Link a Solight s dobrými recenzemi

Mezi chytrými zásuvkami už dnes naleznete desítky výrobců. Dávejte však pozor na méně známé značky, které nabízí extrémně levné Wi-Fi zásuvky. Většinou disponují jen slabým výkonem (maximálním zatížením) a nekvalitní výroba může znamenat v lepším případě jejich nefunkčnost, v horším i poškození samotné elektroniky.

Na základě recenzí a zkušeností zákazníků jsme zhodnotili, že renomovaní výrobci nabízejí chytré zásuvky za rozumné peníze, a přitom máte garanci kvality. Spolehlivé a oblíbené jsou chytré zásuvky TP-Link nebo Solight. Pozitivní reference mají také smart zásuvky Nedis. Zásuvky pro chytrou domácnost se vyplatí kupovat u ověřených prodejců.

Otázky a odpovědi – FAQ

Zajímá vás něco ohledně chytrých zásuvek do domácnosti? Chcete poradit s výběrem nebo vám chybí nějaké informace? Neváhejte nás kontaktovat zde v sekci otázek a odpovědí. Rádi vám poradíme a pomůžeme s výběrem. Pokud naopak máte zkušenosti s chytrými zásuvkami, váš názor může být velmi nápomocný a můžete tak pomoci s výběrem ostatním zájemcům o smart zásuvku do domácnosti. TestMagazín je vždy na straně spotřebitele.

Tím, že na trhu existuje řada způsobů, jak chytrou zásuvku ovládat na dálku, je výběr někdy náročnější. Je zde totiž prostor pro úvahy o tom, který způsob připojení je nejlepší. My spotřebitelům doporučujeme chytré zásuvky s klasickým Wi-Fi bezdrátovým připojením. Modely ovládané GSM rozhraním lze bez problémů ovládat na dálku také pomocí SMS pokynů, pokud je na daném místě telefonní signál. Totéž však platí i o Wi-Fi pokrytí. Bluetooth signál je nejméně praktický z důvodu nutné blízkosti zásuvky.

Stejně jako píšeme v textu výše, chytrou zásuvkou můžete spotřebiče ovládat na dálku. Ne v tom smyslu, že kávovaru řeknete, aby vám připravil cappuccino, k tomu jsou určené aplikace samotných výrobců spotřebičů, které vám umožňují si připravit kávu z gauče v obýváku. Ovládat můžete zapínání, vypínání, stmívání nebo v případě zásuvky s termostatem i teplotu. V praxi se nevyplatí zkoušet odejít z domu/bytu a nechat zapnutou žehličku, abychom ji vypnuli z auta, riskovat se určitě nevyplácí. Smart zásuvku můžete využít např. tehdy, když jedete na chatu nebo se vracíte z dovolené. Přes zásuvku můžete zapnout elektrický kotel nebo elektrické radiátory. Stačí, aby bylo aktivní Wi-Fi připojení a abyste měli staženou aplikaci, a můžete si chatu či dům vytopit, aniž byste museli udělat cokoli jiného.

Ano, dokáže měřit spotřebu elektřiny, ale ne každý model. Díky mobilním aplikacím si můžete v případě některých lépe vybavených chytrých zásuvek prohlédnout, jaké množství energie je ze sítě odebíráno.

Důležité je, aby měla takováto zásuvka zvýšenou odolnost proti vnějším vlivům. Ideální je, pokud je vstup zásuvky chráněný. Výrobce u těchto modelů vždy uvádí, jaká je jejich odolnost. Rovněž je důležité, aby byl zvýšen výkon přenosu signálu, protože se předpokládá větší vzdálenost od WiFi routeru.

Ne každá zásuvka to zvládne. Při koupi je nutné se dívat na základní údaj maximálního elektrického proudu nebo maximálního zatížení. Ten limituje to, jaký je maximální příkon spotřebiče, který můžete přes zásuvku napájet. Chytré zásuvky s maximálním proudem 16 A jsou na trhu těmi lepšími, řada modelů umožňuje napájení do 10 A.

VOCOlinc Smart Adapter VP3

Maximální zatížení 2 300 W, ovládání prostřednictvím Wi-Fi nebo hlasem, kompatibilní s OS Android a iOS, přítomen je časový spínač.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Hledáte-li jednoduché řešení ovládání spotřebičů na dálku, pak jsme pro vás vybrali smart zásuvku VOCOlinc Smart Adapter VP3. Spolupracuje s aplikací Linkwise a zásuvku lze ovládat i hlasem. Zásuvka má velmi kompaktní rozměry, díky čemuž je velmi nenápadná.

Tato chytrá zásuvka rozhodně dokáže splynout s prostředím. Spotřebitele těší, že v zásuvce působí velmi nenápadně a ani na viditelném místě nebude bít do očí. Se zásuvkou budete komunikovat prostřednictvím Wi-Fi sítě. Mnozí spotřebitelé uvádějí, že při prvním spárování nebo případném odpojení připojení trvalo velmi dlouho. Řešením může být restart Wi-Fi zařízení. Jinak je však v případě aplikace Linkwise, která umožňuje i ovládání hlasem, vše bezproblémové.

Aplikace v případě Appstore někdy signalizuje, že je smartphone nepřipojený. Obecně iOS s touto aplikací nespolupracuje nejlépe. Doporučujeme spíše pro majitele telefonů s Androidem. Máte také možnost monitorovat spotřebu el. energie. Samozřejmostí je i časové spínání na přesný čas a datum, které můžete nastavit pro libovolný spotřebič. Příkon však nesmí překročit hodnotu 2 300 W. Podobně jako chytrá zásuvka TP-Link Tapo P100 není ani VOCOlinc určený pro 16A el. proud.

Ve své podstatě je tento model chytré zásuvky dobrým výrobkem. Uživatelé telefonů iOS se někdy mohou setkat s problematickým připojením. Faktem zůstává i delší párování s domácí sítí, což je však vlastnost této zásuvky. Spotřebitelé ocení kompaktní rozměry zásuvky a také přehlednou aplikaci Linkwise. Plusem je i funkce monitorování spotřeby elektřiny nebo ovládání hlasem. Vypínat a zapínat spotřebiče na dálku zvládnete velmi jednoduše. Cena by s ohledem k absenci prémiových funkcí mohla být také nižší.

Pozitíva

Časový spínač
Monitoring spotřeby el. energie

Negatíva

Problémy s připojením na iOS
Delší párování se sítí

Maximální zatížení: 2 300 W ● Maximální elektrický proud: 10 A ● Wi-Fi: ano ● Bluetooth: ne ● Ovládání hlasem: ano ● Časový spínač: ano ● Kompatibilita: Android, iOS ● LED osvětlení: ne

Víťaz testu

Nedis WIFIP120EWT

Maximální zatížení 3 680 W, ovládání prostřednictvím Wi-Fi nebo hlasem, kompatibilní s OS Android a iOS, přítomen je časový spínač.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Spolehlivá zásuvka se smart funkcemi a za velmi příznivou cenu. Nedis WIFIP120EWT je dobře vybaveným modelem. Díky funkcím a praktické aplikaci zvládnete spotřebiče vypínat a zapínat na dálku. Nastavit můžete i přesný časový interval. Zásuvka je uzemněná a funguje také jako chránič přepětí.

Celý proces zapojování zásuvky je o jednoduchém připojení prostřednictvím vaší Wi-Fi sítě a chytré zásuvky, kterou zapojíte do klasické zásuvky na 230 V. Můžete připojit spotřebič až do příkonu 3 680 V. Zásuvka zvládá elektrický proud 16 A. Připojení signálu je stabilní a rychlé. O stavu připojení vás informuje LED indikátor. Na čelní straně zásuvky se nachází tlačítko k manuálnímu vypínání. Prostřednictvím aplikace Nedis SmartLife můžete pokyny dávat hlasem, potřebujete jen aplikaci Amazon Alexa nebo Google Home.

Zásuvka vám umožňuje spotřebiče vypínat i zapínat na dálku, nicméně v aplikaci můžete nastavit i časový interval, kdy přesně má zásuvka spotřebič vypnout či zapnout. Díky senzorům dokáže zásuvka vyhodnocovat množství spotřebované elektrické energie. Máte tak k dispozici monitoring spotřeby. Výhodou je, že zásuvku můžete použít také v exteriéru, a to až do teploty minus 10 °C nebo plus 40 °C. Do exteriéru však spíše doporučujeme model chytré zásuvky Nedis WIFIPO120EWT, která disponuje ochranou IP44 a zvýšenou odolností proti větru a mrazům. Maximální vysílací výkon antény u tohoto modelu je 17 dBm.

Reference zákazníků jsou v případě chytré zásuvky Nedis WIFIP120EWT velmi pozitivní. Především se jedná o perfektní poměr ceny a funkcí, které tato zásuvka nabízí. Souhlasíme s většinou spotřebitelů, že zásuvka disponuje skvělou stabilitou signálu. Aplikace je rovněž velmi intuitivně zpracovaná a umožňuje vám přehledné ovládání zásuvek, časové spínání, ovládání hlasem nebo monitorování spotřeby. Mezi spotřebiteli panovalo několik názorů, že zobrazení aplikace v telefonech iPhone je poněkud špatně přizpůsobené, ovládací prvky to však nelimituje. I proto je tato zásuvka určená pro ty, kteří mají vyšší nároky.

Pozitíva

Poměr ceny a funkcionality
Měření spotřeby a přepěťová ochrana
Přehledná aplikace

Negatíva

Horší kompatibilita aplikace s iOS

Maximální zatížení: 3 680 W ● Maximální elektrický proud: 16 A ● Wi-Fi: ano ● Bluetooth: ne ● Ovládání hlasem: ano ● Časový spínač: ano ● Kompatibilita: Android, iOS ● LED osvětlení: ne

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektronika

Vaše hodnocení:
(89.8%)

Komentáre
František Mika 04.Dec.2022

Dobrý den,
dá se někde najít, jaká je vlastní spotřeba chytrých zásuvek a jak se liší u jednotlivých výrobků?

Odpovedať

redakcia TestMagazin.cz 05.Dec.2022

Dobrý den, pane Mika,

co se týče spotřeby elektrické energie u inteligentních zásuvek, výrobci tento parametr v popisech produktů neuvádějí. Z hlediska praxe je však spotřeba minimální, jelikož jde v zásadě o mezičlánek, který slouží k řádnému připojení do sítě a "smart" ovládání různých jiných spotřebičů za pomoci bezdrátového signálu WiFi. Je pravdou, že inteligentní zásuvka zpravidla disponuje určitými technologiemi, ale samotný odběr energie je zanedbatelný.

Zdeněk 15.Dec.2022

Dobrý den. pokud je mi známo, tak aplikace v mobilu ukládá data pro grafické zpracování v případě sledování spotřeby elektrické energie na čínský server. Existuje software, který by ukládal data na server v místní internetové síti nebo alespoň na server v ČR? A nebo ještě lépe - existuje chytrá zásuvka, s SD kartou, na kterou by se ukládala data? Děkuji za informace.

Odpovedať

redakce TestMagazin.cz 15.Dec.2022

Dobrý den, pane Zdeněku,

co se týče ukládání dat o spotřebě a využívání mobilních aplikací smart-inteligentními zásuvkami, výrobci používají různé aplikace. Monitorovaná data jsou vždy ukládána na vzdálené servery (v tomto případě nikdy ne na interní úložiště - SD karta aj.), ale na základě dostupných informací o produktech a používaných aplikacích je opravdu náročné určit, kde jsou data přesně ukládána. Zároveň se tento údaj v mnoha případech může lišit. Bylo by nutné si přečíst samotné podmínky při instalaci každé jedné aplikace. Jde o podmínky používání a souhlas se zpracováním údajů, které musíte pro řádné používání výrobku odsouhlasit a tímto způsobem analyzovat, jaká data, v jakém objemu a také to, kde jsou uchovávána. Data mohou být ukládána na serverech u vývojáře aplikace nebo na serverech samotného výrobce zásuvky či u externího správce. Informací o tom, zda jsou některé servery lokalizovány v místní internetové síti, bohužel nedisponujeme.

Marie 23.Aug.2023

Dobrý den, mohu smart zásuvku zapojit do prodlužovacího kabelu? Moc děkuji.

Odpovedať