Mlýnky na kávu

Nejlepší mlýnky na kávu 2024 + recenze

Mlýnek na kávu je nepostradatelným pomocníkem pro všechny milovníky čerstvě pomletých kávových zrn. Pokud je právě mlýnek posledním dílkem do skládačky v podobě vaší baristické výbavy, náš test je určený přímo pro vás. Recenzovali jsme v něm vítězný automatický model Siguro GR-K630SU, který se vyrovná profesionálním mlýnkům na kávu, několik levnějších alternativ a také tříštivé elektrické mlýnky za velmi atraktivní pořizovací cenu. Nezapomněli jsme ani na podrobný návod na výběr a přehled cen i populárních výrobců těchto spotřebičů.

Publikované: 23.11.2021
Aktualizované: 28.03.2024

Jaký mlýnek na kávu koupit?

Naše recenze mlýnků na kávu nejsou úplně vyčerpávající, jelikož tyto spotřebiče nepatří k vysloveně komplikovaným. I přesto chápeme, že některé z vás při výběru zajímají skutečně jen ty nejdůležitější parametry a vlastnosti. Pokud do této kategorie spotřebitelů patříte i vy, nepřehlédněte následující tabulku se 3 vybranými modely, které nás zaujaly z hlediska pokrokových funkcí nebo přívětivé pořizovací ceny.

Názov Hodnotenie Detail
Siguro GR-K630SU   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
ECM S-Automatik 64   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Sencor SCG 1050BK   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
DeLonghi KG 521

DeLonghi KG 521

Automatický elektrický mlýnek na kávu, nerezové mlecí kameny, 18 nastavení hrubosti mletí, nastavení množství namleté kávy na 1 až 14 šálků, kapacita zásobníku 350 g, příkon 150 W, hmotnost 2,75 kg.

Zobrazit více info

Mlýnek na kávu DeLonghi KG 521 uspokojí všechny náročnější konzumenty kávy, kteří nedají dopustit na dokonale pomletá kávová zrna. Hrubost mletí je nastavitelná v 18 stupních a velký zásobník umožňuje pomletí 14 dávek kávy najednou. Množství namleté kávy si samozřejmě můžete nastavit i na jeden šálek. Mlýnek má vysoký výkon, je nenáročný na údržbu a působí velmi elegantním dojmem.

Cenový trhák
Sencor SCG 1050BK

Sencor SCG 1050BK

Ruční elektrický mlýnek na kávu, nerezové tříštivé nože, orientační nastavení hrubosti mletí, kapacita zásobníku 50 g, příkon 150 W, hmotnost 760 g.

Zobrazit více info

Sencor SCG 1050BK je levný elektrický mlýnek na kávu, který využijete i při zpracování koření či jiných potravin. Jeho kapacita je dostačující pro přípravu 10 šálků kávy, regulace hrubosti mletí je orientační a je vybavený šikovnými bezpečnostními funkcemi. K plusům patří i snadná údržba, některým z vás naopak nemusí vyhovovat nerezové nože, které mají tendenci se přehřívat.

Náš TIP
Sencor SCG 6050SS

Sencor SCG 6050SS

Automatický elektrický mlýnek na kávu, ocelové mlecí kameny, 15 nastavení hrubosti mletí, nastavení množství namleté kávy na 2 až 10 šálků, kapacita zásobníku 350 g, příkon 150 W, hmotnost 2 kg.

Zobrazit více info

Pokud hledáte automatický elektrický mlýnek na kávu s velkou kapacitou, širokým a přesným nastavením hrubosti mletí a snadnou údržbou, Sencor SCG 6050SS je pro vás tou správnou volbou. Jedná se o model s dobrým poměrem mezi cenou, kvalitou, výkonem a funkcemi, který využijete v domácnosti, ale také v práci či na jiných místech, kde je frekvence přípravy kávy o něco vyšší.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Mlýnky na kávu, které se dostaly do našeho testu, jsme porovnávali mezi sebou, ale také s jinými modely dostupnými na našem trhu. Na základě tohoto srovnání jsme mohli vybraným kouskům udělit jednotlivé štítky a lépe zhodnotit jejich skutečné vlastnosti. Abychom mohli porovnávat co nejlépe, stanovili jsme si soubor parametrů, na které jsme při hodnocení kladli největší důraz.

Poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Regulace hrubosti mletí
Možnosti nastavení velikosti porce namleté kávy
Kapacita zásobníku
Ovládání
Kvalita zpracování a životnost
Způsob údržby
Design

Při výběru jednotlivých mlýnků na kávu do svého testu jsme přihlíželi k technickým parametrům, funkčním vlastnostem a srovnání jednotlivých modelů. Kromě toho jsme se snažili vybírat mlýnky z nabídky ověřených výrobců DeLonghi, Sencor, Bosch, Sage, Klarstein a Delimano. Zároveň jsme si udělali průzkum mezi spotřebitelskými recenzemi na heureka.cz, mall.cz, alza.cz, okay.cz či kasa.cz, ale také mezi nezávislými recenzemi mlýnků na kávu na tuzemských i zahraničních portálech.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze mlýnků na kávu

Naše recenze mlýnků na kávu vznikaly desítky hodin. Snažili jsme se přihlížet ke každému technickému detailu, již zmíněným spotřebitelským zkušenostem i srovnání námi vybraných modelů s těmi, které se do testu nedostaly. Do konečného hodnocení nezasahovali výrobci ani prodejci, neupřednostňovali jsme žádnou z uvedených značek a zároveň jsme se snažili zachovat co největší objektivitu. Proto věříme, že naše recenze budou při vašem rozhodování skutečně praktickým a nápomocným průvodcem.

Víťaz testu

DeLonghi KG 521

Automatický elektrický mlýnek na kávu, nerezové mlecí kameny, 18 nastavení hrubosti mletí, nastavení množství namleté kávy na 1 až 14 šálků, kapacita zásobníku 350 g, příkon 150 W, hmotnost 2,75 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

DeLonghi KG 521 se vyrovná profesionálním mlýnkům na kávu, což potvrzuje i fakt, že ho z hlediska výkonu a funkcí v našem testu předběhl jen podstatně dražší model Sage BCG820. Můžete na něm pohodlně regulovat hrubost mletí, ovládání je jednoduché a jeho zásobník na zrna má velkou kapacitu, která je dostačující pro přípravu 14 šálků kávy.

Mlýnek na kávu DeLonghi KG 521 nás oslovil v několika směrech. Prvním z nich je poměr mezi pořizovací cenou, kvalitou a funkcemi. Jedná se o elegantní model kónického tvaru s hmotností kolem 2,7 kg a rozměry 24 × 15,4 × 38,2 cm, který vyniká kvalitou zpracování. Je vybavený plochými mlecími kameny, které jsou vyrobené z nerezové oceli, díky čemuž mají dlouhou životnost.

Jednou z nejzajímavějších vlastností mlýnku od DeLonghi je až 18 nastavení hrubosti mletí. Výslednou hrubost namletých zrn proto můžete regulovat více než přesně. Zároveň se připravte na to, že správné nastavení mlýnku vyžaduje trochu cviku.

K plusům řadíme velmi jednoduché ovládání, které probíhá prostřednictvím přehledného LCD displeje. Kromě hrubosti mletí si můžete na mlýnku nastavit také jeho intenzitu i množství namleté ​​kávy, a to od 1 do 14 šálků. Zásobník na zrna má nadstandardní kapacitu, která představuje 350 g.

Namletou kávu můžete dát přímo do páky, přičemž není důležité, jakou značku kávovaru používáte, nebo ji namletou ponechat v hermeticky uzavřené a průhledné nádobce o kapacitě 170 g. Údržbu mlýnku pokládáme za nenáročnou, minusem je jen fakt, že plný zásobník na zrna nelze demontovat.

Převážná část spotřebitelských recenzí mlýnku na kávu DeLonghi KG 521 je pozitivní. Uživatelé si pochvalují zejména široké nastavení hrubosti mletí, spolehlivý a rychlý chod a jednoduchou obsluhu. Negativní hodnocení hovoří o větší hlučnosti, nemožnosti otevřít plný zásobník či poněkud nepraktickém plnění páky přímo z mlýnku.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Celkem 18 nastavení hrubosti mletí a velký zásobník
Jednoduchá obsluha a údržba

Negatíva

Nelze otevřít plný zásobník na kávu
Poněkud větší hlučnost

Počet nastavení hrubosti mletí: 18 ● Min./max. počet šálků: 1/14 ks ● Kapacita zásobníku: 350 g ● Hmotnost: 2,75 kg ● Rozměry (Š × H × V): 24 × 15,4 × 38,2 cm ● Příkon: 150 W

Cenový trhák

Sencor SCG 1050BK

Ruční elektrický mlýnek na kávu, nerezové tříštivé nože, orientační nastavení hrubosti mletí, kapacita zásobníku 50 g, příkon 150 W, hmotnost 760 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Elektrický mlýnek na kávu Sencor SCG 1050BK je všestranným spotřebičem za vysloveně nízkou pořizovací cenu, kterým rozemelete kávu, ale i jiné suroviny. Disponuje průměrnou kapacitou, hrubost mletí je regulovatelná orientačně a jeho údržba je nenáročná. Jedná se o kompaktní model se všemi tradičními bezpečnostními funkcemi.

Už na první pohled je jasné, že Sencor SCG 1050BK není žádným predátorem mezi elektrickými mlýnky. Jeho zásobník má kapacitu 50 g, což je dostačující k namletí zrn pro přípravu 10 standardních šálků kávy. Při srovnání s Bosch TSM6A013B, do kterého se vejde až 75 g kávy, o něco zaostává. Hrubost mletí můžete regulovat kratším nebo delším podržením hlavního tlačítka.

Sencor SCG 1050BK je mlýnek na kávu, mák, ořechy, bylinky a jiné suroviny. Je vybavený nerezovými tříštivými noži, které mají dlouhou životnost a jejich údržba je snadná. Problémem, zejména při delším mletí, však může být jejich zahřívání. Některým z vás nemusí vyhovovat ani provedení zásobníku, který je užší a hluboký, což nemusí být praktické při vybírání namleté ​​kávy zpod nožů.

Mlýnek na kávu Sencor SCG 1050BK váží 760 g a má rozměry 10,4 × 10,4 × 18,2 cm. Z hlediska designu jde o nenápadný a elegantní model, u kterého nechybí bezpečnostní funkce jako protiskluzová úprava na spodní straně a ochrana proti zapnutí bez uzavřeného víka. Mlýnek má příkon 150 W a dosahuje hlučnosti kolem 83 dB, což je vcelku dost. Napájecí kabel, který pohodlně natočíte do spodní strany mlýnku, má 90 cm.

Sencor SCG 1050BK je hodnocený velmi často, celkový dojem jsme si proto mohli dotvořit i prostřednictvím spotřebitelských recenzí. V těch negativních je zmiňováno zejména provedení zásobníku, které je pokládáno za nepraktické. Většina recenzí je však pozitivní. V tomto případě se spotřebitelům líbí nízká cena v poměru k výkonu a kvalitě, efektivní mletí všelijakých surovinsnadná obsluha.

Pozitíva

Poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Dostatečná kapacita zásobníku
Je vybavený všemi potřebnými bezpečnostními prvky

Negatíva

Méně praktické provedení zásobníku na kávová zrna
Větší hlučnost

Nastavení hrubosti mletí: orientační ● Max. počet šálků: 10 ks ● Kapacita zásobníku: 50 g ● Hmotnost: 760 g ● Rozměry (Š × H × V): 10,4 × 10,4 × 18,2 cm ● Příkon: 150 W ● Délka napájecího kabelu: 90 cm ● Hlučnost = 83 dB

Náš TIP

Sencor SCG 6050SS

Automatický elektrický mlýnek na kávu, ocelové mlecí kameny, 15 nastavení hrubosti mletí, nastavení množství namleté kávy na 2 až 10 šálků, kapacita zásobníku 350 g, příkon 150 W, hmotnost 2 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Sencor SCG 6050SS je elektrický mlýnek vhodný pro všechny náročnější konzumenty kávy. V porovnání s vítězným mlýnkem zaostává Sencor SCG 6050SS jen v několika směrech. Prvním z nich je počet stupňů hrubosti mletí. U tohoto modelu máte na výběr jen 15 stupňů, což je však v praxi víc než dost.

Druhou pomyslnou nedokonalostí je absence displeje, regulace mletí, která probíhá prostřednictvím otočného kolečka, je proto méně přesná. Zjednodušeně se tedy dá říci, že jde o základní model s velmi šikovnými, ale nikoliv vyloženě pokrokovými funkcemi. Uvnitř mlýnku jsou ukryté mlecí kameny z oceli, které se snadno udržují a mají vcelku dlouhou životnost. K nenáročné údržbě přispívá i možnost odnětí vrchní části spotřebiče.

Zásobník u modelu Sencor SCG 6050SS je dostačující k naplnění cca 350 g kávových zrn. Množství namleté ​​kávy si můžete nastavit na min. 2 a max. 10 šálků. Z hlediska kapacity proto tento mlýnek doporučujeme k použití v domácnosti, ale také např. na pracovišti s větším počtem osob. K plusům dále řadíme funkci automatického vypnutí po domletí vámi nastaveného množství kávy a odnímatelnou transparentní nádobku na již pomletá zrna.

Zákaznické zkušenosti a recenze jsou z 99 % pozitivní. Nejčastěji skloňovanými plusy jsou poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem, dostatečná jemnost mletí, snadná regulace a obsluha. V jediné vysloveně negativní recenzi, na kterou jsme narazili, spotřebitel zmiňuje hrubší mletí i na nejjemnějším stupni.

Pozitíva

Poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Celkem 15 stupňů hrubosti mletí
Velká kapacita

Negatíva

Bez displeje
Méně přesná regulace hrubosti mletí

Počet nastavení hrubosti mletí: 15 ● Min./max. počet šálků: 2/10 ks ● Kapacita zásobníku: 350 g ● Hmotnost: 2 kg ● Rozměry (Š × H × V): 25 × 16,5 × 36 cm ● Příkon: 150 W

Lacná kvalita

Bosch TSM6A013B

Ruční elektrický mlýnek na kávu, nerezové tříštivé nože, orientační nastavení hrubosti mletí, kapacita zásobníku 75 g, příkon 180 W, hmotnost 623 g.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Ruční mlýnek na kávu Bosch TSM6A013B má multifunkční využití, je kompaktní a lehký, má vysoký výkon a disponuje všemi potřebnými bezpečnostními funkcemi. Pozitivem je také dobrá kvalita zpracování a odolné výrobní materiály. Cena, která se může na první pohled jevit jako trošku vyšší, je z našeho pohledu přiměřená kvalitě a výkonu.

Bosch TSM6A013B je další mlýnek na kávu a mák, ořechy, koření, bylinky či sušené houby. Výslednou hrubost kávy na něm můžete regulovat jen pomocí delšího nebo kratšího mletí. Zásobník má kapacitu 75 g, což hodnotíme jako nadstandard. Mlýnek má vysoký výkon. Jeho příkon činí až 180 W, což je více než v případě všech automatických modelů Sencor SCG 6050SS a Sage BCG820.

Bosch TSM6A013B patří mezi tříštivé mlýnky na kávu, v případě příliš dlouhého používání proto může ovlivnit chuť výsledného nápoje. Nože jsou vyrobené z kvalitní nerezové oceli, díky čemuž mají dlouhou životnost. K pozitivům patří bezpečnostní funkce, která zabraňuje spuštění mlecího zařízení, aniž by bylo na mlýnku nasazené horní víko.

Bosch TSM6A013B patří spolu se Sencor SCG 1050BK k tzv. ručním elektrickým mlýnkům. Jeho pořizovací cena je tudíž nízká, avšak v rámci kategorie těchto modelů můžeme mluvit o mírném nadprůměru.

Za tímto faktem stojí zejména vysoká kvalita zpracování a odolné výrobní materiály, mezi kterými převládá nerezová ocel. Údržbu pokládáme za jednoduchou. Zásobník na kávu není příliš hluboký, což usnadňuje čištění i vybírání namleté ​​kávy zpod nožů.

Bosch TSM6A013B spotřebitelé hodnotí jako šikovný, kompaktní, výkonný, rychlý, spolehlivý a levný mlýnek na kávu, jehož koupi v drtivé většině jen a pouze doporučují. Negativně vnímají zejména fakt, že zásobník, ve kterém jsou kávová zrna zároveň mleta, nelze oddělit od těla zařízení. Tento nepraktický detail je však typický pro většinu tříštivých mlýnků na kávu.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a kvalitou
Nadstandardní kapacita zásobníku na kávová zrna
Pohodlné ovládání

Negatíva

Nemožnost oddělení zásobníku od zbytku spotřebiče
Vyšší cena v porovnání s jinými tříštivými mlýnky na kávu

Nastavení hrubosti mletí: orientační ● Kapacita zásobníku: 75 g ● Hmotnost: 623 g ● Rozměry (Š × V): 9 × 17 cm ● Příkon: 180 W

Pre náročných

Sage BCG820

Automatický elektrický mlýnek na kávu, mlecí kameny z kalené nerezové oceli, 60 úrovní nastavení hrubosti mletí, kapacita zásobníku 450 g, příkon 165 W, hmotnost 2,9 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud jste ochotní si za elektrický mlýnek na kávu připlatit, model Sage BCG820 může být tou správnou volbou přímo pro vás. Jedná se o profesionální mlýnek na kávu s velkou kapacitou a precizním nastavením hrubosti mletí. Na vysoké úrovni je také jeho kvalita provedení a bezpečnostní stránka. Obsluha je jednoduchá, k mlýnku navíc dostanete bohaté příslušenství.

Automatický elektrický mlýnek Sage BCG820 je vhodný k přípravě všech typů kávy. Horní mlecí kámen lze nastavit až v 60 úrovních hrubosti mletí. Dávkování zrn je automatické, což znamená, že na mlýnku nastavíte jen požadovanou hrubost a množství namleté ​​kávy. O všechno ostatní se postará on sám. Zásobník má kapacitu až 450 g. Nachází se na něm vnitřní zámek, který zajišťuje jeho vzduchotěsné uzavření, díky čemuž si káva zachovává všechny své vlastnosti i po delší době.

Ovládání mlýnku probíhá prostřednictvím velkého přehledného LCD displeje. Displej doplňují podsvícená tlačítka a otočná kolečka. Ovládání hodnotíme jako jednoduché, vzhledem k množství dostupných nastavení se však asi nevyhnete nahlédnutí do návodu. Spolu s mlýnkem Sage BCG820 obdržíte 2 nástavce s různým průměrem (50–54 a 58 mm) na páky od kávovaru. Páku tak nemusíte při mletí držet v ruce. Jednoduše ji zacvaknete přímo do držáku. Součástí příslušenství je i odnímatelná odkapávací miska, která je vhodná k mytí v myčce nádobí, nádobka na skladování již namletých zrn a praktický kartáček se speciálním tvarem na čištění spotřebiče.

Sage BCG820 nás zaujal i kvalitou zpracování. Je vybavený kónickými mlecími kameny z kalené nerezové oceli a mlecí komorou, která předchází nadměrnému zahřívání kávy. Z výrobních materiálů dále převládají slitiny ušlechtilých kovů a vysoce odolný plast. Za zmínku stojí bezpečnostní funkce, které chrání nejen vás, ale také samotné zařízení. Jedná se konkrétně o ochranu před spuštěním naprázdno, tepelnou pojistku proti přehřátí motoru, automatické vypnutí po 5 min. nečinnosti a protiskluzovou úpravu na spodní straně. Praktickým detailem je úložný prostor na kabel ve spodní části.

Spotřebitelské recenze jsou výhradně pozitivní. Uživatelé si na automatickém mlýnku na kávu Sage BCG820 pochvalují preciznost nastavení hrubosti mletí, množství funkcí, nízkou hlučnost a bohaté příslušenství.

Pozitíva

Celkem 60 úrovní nastavení hrubosti mletí
Automatické dávkování kávy
Vysoká kvalita zpracování a bohaté příslušenství

Negatíva

Vyšší cena

Počet úrovní nastavení hrubosti mletí: 60 ● Kapacita zásobníku: 450 g ● Hmotnost: 2,9 kg ● Rozměry (Š × H × V): 16 × 21,5 × 39,5 cm ● Příkon: 165 W

Další zajímavé produkty

Test mlýnků na kávu jsme se snažili sestavit tak, aby byl co nejpestřejší. Zaměřili jsme se zejména na automatické elektrické modely a několik tříštivých či tzv. ručních elektrických mlýnků. Pokud hledáte spíše druhou zmíněnou variantu, stoprocentně manuální retro mlýnek na kávu nebo levnější automatický spotřebič, připravili jsme si pro vás ještě několik zajímavých tipů na šikovné produkty z těchto kategorií.

Lauben Grinder 200ST je ruční elektrický mlýnek s nadstandardním výkonem 200 W, přičemž dosahuje nízké hlučnosti, a to pouze 65 dB. Kapacita jeho zásobníku činí 50 g. Kromě kávy v něm můžete rozemlít i jiné suroviny, např. koření či ořechy. Tříštivé nože jsou vyrobené z nerezové oceli s dlouhou životností.

Mlýnek na kávu Hario Mini Mill Slim Plus je ruční model s keramickým mlecím mechanismem, který můžete jednoduše umýt pod tekoucí vodou. Zásobník má menší kapacitu (24 g) a hrubost mletí si nastavíte pomocí otočné matice. Praktickým detailem je šestihranná klika, která se drží opravdu pohodlně.

Automatický mlýnek na kávu Krups GVX242 disponuje 17 hrubostmi mletí, má 225g zásobník na zrna a je vhodný k mletí kávy na 2 až 12 klasických šálků. Mlýnek je vybaven mlecími kameny, které můžete jednoduše vyjmout a vyčistit. Nechybí na něm ochrana proti přehřátí a jeho ovládání je doslova nenáročné.

Elektrický mlýnek na kávu ETA Fragranza 0066 je levný kousek s poměrně silným výkonem, který dosahuje 29 000 ot./min., a odolnými, ocelovými tříštivými noži. Zásobník na zrna má kapacitu 50 g, hrubost namleté ​​kávy regulujete pomocí delší nebo kratší doby mletí, spodní strana disponuje protiskluzovou úpravou a nechybí ani praktický úložný prostor na 90cm napájecí kabel.

Bosch TSM6A017C je další ruční elektrický mlýnek na kávu z kategorie spotřebičů do 20 eur. Má nadprůměrný výkon 180 W, je vybaven zásobníkem s velkou kapacitou, která je dostačující na 75 g kávových zrn, jeho nože jsou vyrobené z nerezové oceli a váží něco kolem 600 g. Hrubost mletí je regulovatelná standardně, tedy prostřednictvím různě dlouhé doby mletí.

Nejprodávanější podle portálu Heureka

Mlýnky na kávu patří ke spotřebičům, které naleznete v nabídce mnoha výrobců. Na trhu jich proto existuje nespočet. Pokud se při nákupu vybavení do své domácnosti orientujete nejen podle technických parametrů a spotřebitelských či nezávislých recenzí, ale také podle míry prodejnosti daného modelu, nepřehlédněte naši průběžně aktualizovanou tabulku nejprodávanějších mlýnků na kávu na portálu Heureka.

Názov Hodnotenie Detail
Silvercrest SKME 180 C15*Zobrazit produkt
Bosch TSM6A013B5*Zobrazit produkt
Hario Mini-Slim Plus5*Zobrazit produkt
ETA Aromo 0064 900005*Zobrazit produkt
Krups GVX2425*Zobrazit produkt

Výběr mlýnku na kávu není příliš složitý. Na začátku byste si měli stanovit požadavky, tedy zejména to, zda chcete kávová zrna mlít stoprocentně ručně, ručně s pomocí elektřiny, nebo zcela automaticky. Následně je třeba zhodnotit, jakou částku jste ochotní za mlýnek zaplatit. Od toho se odvíjí kvalita jeho zpracování, kvalita mletí zrn, a tudíž i výsledná chuť připravené kávy.

Ve svém návodu na výběr toho nejlepšího mlýnku na kávu vás provedeme všemi důležitými parametry, na které byste se měli při rozhodování soustředit. Prozradíme vám i několik praktických tipů, které souvisejí se samotným mletím kávy a údržbou tohoto spotřebiče, podíváme se na orientační přehled cen a také populární značky dostupné na našem trhu.

Jak vybrat mlýnek na kávu

 • Typy mlýnků na kávu
 • Jak vybrat mlýnek na kávu podle mlecího mechanismu
 • Typy mlecích kamenů
 • Materiál kamenů/nožů
 • Regulace hrubosti mletí
 • Zásobník na kávová zrna
 • Ovládání, příslušenství a další funkce mlýnků na kávu
 • Cena a renomovaní výrobci

Typy mlýnků na kávu

Mlýnky na kávu se dělí do 2 hlavních kategorií. První z nich tvoří ruční spotřebiče, které fungují bez zdroje energie. Druhou možností jsou elektrické mlýnky, které lze rozdělit do dalších dvou podkategorí, a sice na levnější, ruční elektrické či tzv. tříštivé mlýnky a dražší, plně automatické mlýnky.

 • Ruční mlýnky na kávu: Ruční mlýnky na kávu nemají vlastní zdroj energie. Jejich nedílnou součástí je klika, pomocí které rozhýbete mlecí kameny. Kameny slouží k samotnému rozemletí kávových zrn. K minusům této alternativy patří zejména fakt, že celý proces probíhá ručně, což vyžaduje jistý cvik. Naopak to, že máte mletí kávy doslova ve vlastních rukou, má i několik nezpochybnitelných výhod. Kávu v první řadě nepřipálíte, můžete si „vyhrát“ s její hrubostí, a to i v průběhu mletí, díky čemuž neznehodnotíte celou porci. Provoz ručního mlýnku je finančně nenáročný, jeho údržba je snadná a většinou se můžete těšit také na jeho dlouhou životnost. Pozitivem je i nižší pořizovací cena.
 • Tříštivé (ruční) elektrické mlýnky: Ruční, tedy tříštivé elektrické mlýnky na kávu, které jsou vhodné zejména k domácímu použití, mají zdroj energie. Před mletím je proto musíte zapojit do zásuvky. To je zároveň první nevýhoda. Při „práci“ jste totiž omezeni rozmístěním zásuvek v dané místnosti, proto si ověřte délku napájecího kabelu. Ruční modely na elektřinu můžete využít i k mletí jiných surovin, např. koření, ořechů, máku, sušených bylinek či hub. Z hlediska ceny i výkonu se jedná o zlatou střední cestu.
 • Automatické elektrické mlýnky s dávkovačem: Automatické elektrické mlýnky s dávkovačem jsou těžší, větší a dražší. Mletí kávy probíhá automaticky, stejně tak jako nastavení hrubosti mletí či velikosti porce kávy. Ve srovnání s předchozím typem mlýnků mají zásobník s podstatně větší kapacitou a mnohé z nich disponují řadou pokrokových funkcí. K výhodám patří především to, že mletí kávy probíhá automaticky, rychle a velmi přesně. Naopak nevýhodou je vyšší pořizovací cena a riziko připálení kávy. Automatické mlýnky jsou vhodné do domácností, kde se tento lahodný nápoj připravuje pravidelně, ale také na pracoviště či jiné místo s větší frekvencí pití kávy. Profesionální mlýnky na kávu najdou své využití i v kavárnách.

Jak vybrat mlýnek na kávu podle mlecího mechanismu

Princip mletí neboli mlecí mechanismus, který daný spotřebič využívá, je asi nejdůležitějším parametrem, jelikož ovlivňuje mnohé faktory související s kvalitou namleté kávy. Mlýnky je z tohoto hlediska možné rozdělit do dvou základních kategorií, a to na modely s tříštivým ostřím a ty s mlecími kameny.

Mlýnky na kávu s tříštivým ostřím

Mlýnky na kávu s tříštivým ostřím neboli tzv. tříštivé mlýnky na kávu patří k populárním zejména z důvodu nižší pořizovací ceny. Obecně jsou považovány za méně kvalitní, v případě domácího použití však nemusí jít o vysloveně špatnou volbu. K jejich výhodám patří krátká doba mletí a delší životnost, navíc jsou tyto mlýnky jednoduché na údržbu. Nože, se kterými se setkáte hlavně u ručních elektrických modelů, totiž vyčistíte velmi snadno.

Mlýnek na kávu s tříštivým ostřím

Za většinou nevýhod nožových mlýnků stojí paradoxně právě vysoká rychlost mletí. Při tomto procesu totiž může dojít k připálení kávy. Tento jev hrozí především při dlouhém používání mlýnku, což je v domácích podmínkách téměř nereálné. Nevýhodou je také orientační nastavení hrubosti mletí a výsledná hrubost rozemletých zrn. Z důvodu rychlého pohybu nožů mohou být zrnka namletá na různou velikost, což se odráží na výsledné kvalitě připravovaného nápoje, jeho slabší chuti a vodové konzistenci. Voda totiž nebude skrze kávovou nádrž procházet rovnoměrně. Při delším, a tudíž i jemnějším mletí hrozí riziko zmíněného připálení kávy, na druhou stranu je méně pravděpodobné, že bude namleta nerovnoměrně.

Mlýnky na kávu s mlecími kameny

Mlecí kameny jsou typické pro téměř všechny ruční mlýnky na kávu. Setkáte se s nimi i u většiny automatických elektrických modelů. U těchto spotřebičů lze nastavit hrubost mletí. Zrna jsou navíc rozemleta velmi rovnoměrně a nehrozí riziko nahřívání kamenů a následného připálení kávy. Všechna vyjmenovaná pozitiva mají příznivý dopad na kvalitu připravené kávy.

K nevýhodám mlýnků s mlecími kameny patří vyšší cena a náročnější údržba. Při procesu mletí se z kávových zrn uvolňují oleje, které se usazují v mlýnku. Jejich vyčištění přitom není nejjednodušší. Pozor, nevyčištěné usazeniny mají negativní dopad na chuť připravené kávy a mohou způsobit růst plísní v útrobách zařízení.

Typy mlecích kamenů

Mlecí kameny se liší z hlediska tvaru, který ovlivňuje kvalitu mletí, pořizovací cenu i provozní náklady, způsob údržby a životnost mlýnku.

 • Kónické mlecí kameny: S kónickými mlecími kameny se setkáte zejména u menších mlýnků. Tento typ kamenů má tvar kužele s vroubky, po jejichž obvodu propadávají namletá kávová zrna. Jejich výhodou je, že nezpůsobují nadměrné usazování kávy a zmíněných olejů v těle spotřebiče. Mají delší životnost, na druhou stranu patří k dražším. Nevýhodou je také fakt, že kónické mlecí kameny nelze brousit. V případě jejich opotřebení se proto nevyhnete koupi nových.
 • Ploché mlecí kameny: V mlýncích s tímto typem kamenů jsou ukryty 2 disky s vroubky, které při mletí navzájem zapadají do sebe. Kávová zrna jsou drcena mezi nimi a následně jsou tlakem vytlačena ven. Tento mechanismus je největším problémem plochých mlecích kamenů. Určitá část rozemletých zrn totiž vždy zůstává mezi nimi, při novém mletí se ven z mlýnku tudíž dostává i zbytek zoxidované kávy, kterou jste mleli naposledy. Další nevýhodou je intenzivnější zanášení kamenů oleji z kávových zrn. Na druhé straně jsou ploché kameny levnější a po otupení je můžete znovu nabrousit.

Mlýnek na kávu – mlecí kameny

Materiál kamenů/nožů

Mlecí nože jsou v drtivé většině případů vyrobeny z různých druhů kovu, narazíte však i na výjimky v podobě keramických nožů. Určitě nepřehlédněte, o jaký typ kovu se jedná. Klasická ocel je levnější, ale méně kvalitní. Titan je dražší, ale má lepší vlastnosti a delší životnost. Zlatou střední cestou je nerezová ocel. U modelů s mlecími kameny se můžete setkat s kovem nebo keramikou, která je v současnosti využívána méně často.

Keramické kameny/nože

Plusy:

 • nedochází k jejich nahřívání,
 • nezpůsobují připálení mleté kávy,
 • neovlivňují chuť kávy.

Minusy:

 • v porovnání s klasickou ocelí jsou dražší,
 • jsou křehké,
 • mají kratší životnost.

Kovové kameny/nože

Plusy:

 • jsou odolné,
 • mají delší životnost.

Minusy:

 • nahřívají se, čímž ovlivňují výslednou chuť kávy,
 • mohou způsobovat připálení mletých zrn.

Regulace hrubosti mletí

Různé typy mlýnků a mechanismů na mletí kávy rozhodují o tom, na jak velké fragmenty zrna rozemelou. Hrubost mletí je přitom jedním z nejdůležitějších faktorů, protože pokud si kávu připravujete v kávovaru, potřebujete ji rozemlít do podstatně jemnější podoby, než když používáte french press.

Tříštivý elektrický mlýnek

 • Ruční mlýnky na kávu: Na většině ručních mlýnků se nachází jednoduchý mechanismus, např. otočná manžeta. V praxi jím mlecí kameny roztáhnete nebo přitáhnete k sobě. Nepsaným pravidlem je, že čím kvalitnější a dražší model si pořídíte, tím přesnější bude také regulace hrubosti mletí.
 • Tříštivé elektrické mlýnky: Jak už bylo zmíněno výše, elektrické mlýnky s noži v zásadě nedisponují mechanismem k regulaci mletí. Výslednou hrubost namletých zrn regulujete jen pomocí delšího či kratšího mletí. Pokrokovější modely mohou být vybaveny LED diodou či jinou pomůckou, která slouží k orientačnímu odhadnutí doby mletí.
 • Elektrické mlýnky s mlecími kameny: Mlýnky s mlecími kameny mají nejpřesnější regulaci. Na levnějších modelech se většinou nachází páčka nebo kolečko, kterými hrubost nastavíte spíše orientačně. Dražší mlýnky mívají digitální regulaci, která je velmi přesná. V takovém případě jsou vybaveny i dotykovým, LED či LCD displejem. Při výběru nepřehlédněte ani údaj o počtu stupňů intenzity mletí. Levnější mlýnky jsou většinou vybaveny 15 až 20 rychlostmi, ty ze střední kategorie cca 30, zatímco ty nejdražší i více než 60 rychlostmi.

Zásobník na kávová zrna

Zásobník neboli tzv. násypka je část mlýnku, do které nasypete celá kávová zrna. V případě automatických modelů jsou po zapnutí spotřebiče vtažena do prostoru s mlecími kameny nebo noži, kde jsou rozsekána a následně „vypuštěna“ ven do páky či speciální nádobky. Ruční elektrické mlýnky fungují na trochu jiném principu. V jejich případě je zásobník i místem, kde jsou zrna rozemílána.

 • Kapacita: Ruční elektrické mlýnky mají menší kapacitu, která se pohybuje od 40 do 80 g. Nepsaným standardem pro automatické modely k domácímu použití je kapacita od 300 do 400 g. Mlýnky na kávu, do kterých můžete nasypat více než 400 g kávových zrn, lze označit za profesionální.
 • Provedení: Nejdůležitějším parametrem z hlediska provedení je to, zda je zásobník průhledný. Průhledné zásobníky jsou praktičtější, jelikož můžete průběžně sledovat množství kávy.
 • Uzavírání: Tento parametr je důležitý zejména u automatických elektrických mlýnků. Zásobník by měl být vybaven hermeticky uzavíratelným víkem, které prodlužuje životnost a zachovává kvalitu kávových zrn. Můžete se setkat s různými mechanismy, např. vnitřním zámkem víka.

Ovládání, příslušenství a další funkce mlýnků na kávu

Na závěr tohoto návodu se podíváme ještě na několik důležitých parametrů, které souvisí s funkční stránkou mlýnků na kávu. Upozorňujeme, že všechny z nich souvisí s elektrickými modely.

Elektrický mlýnek na kávu – funkce

 • Ovládání: Ruční elektrické mlýnky mají v zásadě velmi jednoduché ovládání, které probíhá prostřednictvím jednoho hlavního tlačítka. Automatické modely můžete ovládat více způsoby, a to pomocí tlačítek či otočných koleček. Dražší modely bývají vybaveny displejem.
 • Napájecí kabel: Zaměřte se na jeho délku, a to zejména u ručních elektrických mlýnků. Standardně narazíte na kabely o délce kolem 90 cm, což je zároveň jakási minimální přijatelná hodnota. Praktickou vlastností je, můžete-li kabel smotat do spodní části mlýnku.
 • Bezpečnostní prvky: Ruční elektrické mlýnky by měly být vybaveny ochranou proti zapnutí bez víka. Automatické modely mohou disponovat také ochranou proti nahřívání nožů / mlecích kamenů a přehřátí motoru, automatickému vypnutí či chodu naprázdno.
 • Dávkování namleté ​​kávy: Tento parametr souvisí pouze s automatickými mlýnky na kávu s dávkovačem. Všímejte si, zda namletou kávu můžete vložit přímo do páky od kávovaru, nebo jen do speciální nádobky, která by měla být hermeticky uzavřená. První zmíněná možnost je praktičtější. Důležité je také to, zda daný mlýnek disponuje držákem na páku. Pokud ano, při mletí ji nemusíte držet v ruce. K nejpokrokovějším modelům dostanete několik držáků s různým průměrem na různé typy pák od kávovaru.
 • Údržba: Tříštivé mlýnky na kávu se čistí jednodušeji, ty s mlecími kameny vyžadují trochu více pozornosti. Určitě je dobré, pokud ke spotřebiči dostanete speciální kartáček na čištění jeho útrob. Údržbu usnadňuje i možnost vyjmutí mlecích kamenů a dalších komponentů, jako je zásobník, nádobka na namletou kávu či odkapní miska.
 • Příslušenství: K mlýnkům nejčastěji dostanete kartáček na čištění, odkapní misku a držáky na páku. U dražších mlýnků můžete najít i náhradní mlecí kameny.

Nejlevnější jsou ruční, nejdražší pak elektrické mlýnky

Mezi nejlevnější mlýnky na kávu patří zpravidla ty ruční. Elektrické tříšťové jsou o něco dražší, zatímco automatické mlýnky logicky patří k nejdražším. Cena ručních mlýnků na kávu začíná na necelých 250 Kč. Horní hranice u těch nejkvalitnějších modelů k domácímu použití se pohybuje kolem 750–1000 Kč. Na trhu jsou dostupné i profesionální ruční mlýnky za více než 5 000 Kč.

Tříštivé elektrické mlýnky jsou dostupné od cca 250 Kč. V této kategorii naleznete základní modely s menší kapacitou zásobníku a výkonem. Problémem bývá i nižší kvalita zpracování. Cena kvalitnějších spotřebičů se pohybuje kolem 750–1 000 Kč. Poslední kategorií jsou nejdražší, automatické elektrické mlýnky. Cena těch nejlevnějších začíná přibližně na 1 500 Kč. Vysoce kvalitní a výkonné modely k domácímu použití stojí 2 000 až 3 700 Kč. Profesionální mlýnky na kávu mohou stát 5 000 až více než 10 000 Kč.

Ověřenými výrobci jsou Bosch, DeLonghi, Sencor, Krups či Sage

Na trhu existuje několik dobrých a ověřených výrobců mlýnků na kávu. I v tomto směru hraje důležitou roli zejména cena, kterou jste za tento spotřebič ochotní zaplatit. K populárním patří např. ruční mlýnky na kávu Lobos, Banquet, Orion, Tescoma, Porlex, Hario, Philips nebo Cafflano®.

K oblíbeným značkám elektrických ručních mlýnků lze zařadit značku Bosch, DeLonghi, Sencor, ETA, Orava, Severin či Lauben. V kategorii automatických elektrických mlýnků jsou z hlediska popularity mezi spotřebiteli skloňováni výrobci jako Krups, Klarstein, DeLonghi, Sage, Graef, Catler, Eureka Mignon, Melitta, Gaggia, Domo, ETA nebo Severin.

Otázky a odpovědi – FAQ

Předtím než se vrhnete na nakupování, doporučujeme nepřehlédnout naši sekci s odpověďmi na časté otázky spotřebitelů. V případě, že jste v našem testu, návodu na výběr ani na následujících řádcích nenašli informace, které jsou pro vás důležité, neváhejte se nás zeptat v diskuzi pod článkem. Na všechny otázky čtenářů odpovíme co možná nejdříve.

Pokud používáte džezvu, zrna potřebujete namlít na nejjemnější, jak to jen jde. Jemné mletí vyžaduje také příprava klasického espressa v kávovaru. Jemné až středně hrubé mletí je ideální pro milovníky moka kávovarů (konviček). Středně hrubé mletí je dále určené pro metodu V60, přípravu kávy v Aeropressu nebo Vakuum pot-e. Kávová zrna namletá nahrubo oceníte při používání Kalita wave, kávovarů na překapávanou kávu a kávovarů Chemex. Nejhrubší mletí je určeno pro french pressy.

Na tuto otázku nelze odpovědět přesně, protože není šálek jako šálek. Pro lepší představu vám prozradíme, že k přípravě silného espressa o objemu kolem 25–35 ml byste měli použít cca 7–9 g kávy. Pokud máte rádi slabší nápoje, odrazte se od informace, že na 150ml slabší kávu je dostačujících asi 10 g namletých kávových zrn.

Kávová zrna obsahují poměrně velké množství olejů, které se uvolňují právě při mletí, přičemž část z nich zůstává v mlýnku. Oleje jsou mastné, časem proto mohou spotřebič zcela „zanést“. K jejich odstranění jsou vhodné speciální tablety, které nasypete do zásobníku mlýnku a pomelete jako obyčejnou kávu. Ekologickou alternativou je pomletí suché rýže. Tuto babskou radu však musíte vyzkoušet jen na vlastní odpovědnost.

Delimano Joy

Ruční elektrický mlýnek na kávu, orientační nastavení hrubosti mletí, kapacita zásobníku 40 g, příkon 150 W.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Delimano Joy je další levný elektrický mlýnek na kávu s multifunkčním využitím, který můžete pořídit za atraktivní pořizovací cenu. Má poněkud menší kapacitu, regulace hrubosti mletí je standardně orientační, napájecí kabel lze stočit do jeho spodní části a jeho nože jsou vyrobené z odolné nerezové oceli.

Elektrický mlýnek na kávu Delimano Joy hodnotíme jako základní model se standardními funkcemi, který využijete ke zpracování kávy i jiných potravin. Hrubost mletí na něm regulujete pouze pomocí delšího či kratšího podržení hlavního tlačítka. Kapacita zásobníku na zrna je trochu menší, činí 40 g, což je v porovnání s oběma podobnými modely v našem testu, tedy s mlýnky Sencor SCG 1050BK a Bosch TSM6A013B, méně. Rychlost mletí a celkový výkon hodnotíme pozitivně.

Napájecí kabel, který má nadstandardních 120 cm, můžete pohodlně namotat do spodní části spotřebiče. Údržba je nenáročná, avšak ani v tomto případě zásobník nelze oddělit od zbytku mlýnku. K plusům patří fakt, že mlecí nože jsou vyrobené z odolné nerezové oceli s dlouhou životností.

Spotřebitelské zkušenosti s modelem Delimano Joy jsou podobné jako u ostatních zástupců ručních elektrických mlýnků na kávu. Spotřebitelé si pochvalují nízkou cenu, skladnost, dobrý výkon a nenáročnou obsluhu. Za negativum pokládají kratší napájecí kabel a nemožnost oddělení zásobníku od zbytku zařízení, což je nepraktické zejména při údržbě.

Pozitíva

Poměr mezi cenou a výkonem
Multifunkční využití
Dobrý výkon

Negatíva

Poměrně malá kapacita zásobníku na kávová zrna
Horší kvalita zpracování

Nastavení hrubosti mletí: orientační ● Kapacita zásobníku: 40 g ● Příkon: 150 W ● Délka napájecího kabelu: 120 cm ● Hlučnost: 70 dB

Klarstein Triest

Automatický elektrický mlýnek na kávu, 15 úrovní hrubosti mletí, kapacita zásobníku 300 g, příkon 150 W, hmotnost 2 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Automatický elektrický mlýnek na kávu Klarstein Triest doporučujeme středně náročným spotřebitelům, kteří hledají cenově atraktivní kousek s dostatečnou kapacitou a vcelku přesnou regulací hrubosti mletí. Klarstein Triest, který se podobá modelu Sencor SCG 6050SS, je vybaven mlecími kameny, působí nenápadně a je nenáročný na obsluhu.

Klarstein Triest není tím nejlepším na trhu, pokud však hledáte automatický mlýnek na kávu s poměrně velkou kapacitou, dobrou regulací hrubosti mletí a nízkou pořizovací cenou, můžeme vám ho jen doporučit. Mlýnek disponuje 15 nastaveními intenzity mletí a je vybaven zásobníkem s kapacitou na 300 gramů zrn.

Velikost dávky namleté ​​kávy si můžete upravit podle vlastních potřeb, výrobce však nespecifikuje přesný minimální a maximální počet šálků. Zásobník má mechanismus k automatickému uzavření, což je pozitivní z hlediska životnosti zrn. Údržbu mlýnku považujeme za nenáročnou, k čemuž přispívá i speciální kartáček na čištění, který naleznete přímo v balení. K minusům řadíme horší manipulaci se sběrnou nádobkou na pomletou kávu.

Kvalita zpracování modelu Triest není vysloveně oslnivá, vzhledem k nízké pořizovací ceně ji však hodnotíme jako vcelku překvapivou. Mlecí těleso má kuželový tvar. Tato na první pohled drobnost ovlivňuje kvalitu mletí i chuť namletých zrn. Tělo mlýnku je vyrobené z nerezové oceli, hmotnost 2 kg však jasně hovoří o tom, že nejde o nejodolnější kousek.

K plusům řadíme opravdu nízkou hlučnost. Klarstein Triest při provozu dosahuje pouhých 70 dB, což je méně než v případě méně výkonného ručního elektrického mlýnku Sencor SCG 1050BK. Z hlediska designu jde spíše o průměrný spotřebič, který nezaujme ani neurazí.

Spotřebitelům se na modelu Klarstein Triest líbí široké možnosti nastavení hrubosti mletí, nízká hlučnost, dobrý výkon, jednoduché ovládání a design. Negativní hodnocení souvisí převážně s horší manipulací se sběrnou nádobkou na pomletou kávu.

Pozitíva

Poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem
Dostatečná kapacita a přesné nastavení hrubosti mletí
Nízká hlučnost

Negatíva

Horší manipulace se sběrnou nádobkou na pomletou kávu

Počet úrovní nastavení hrubosti mletí: 15 ● Kapacita zásobníku: 300 g ● Hmotnost: 2 kg ● Rozměry (Š × H × V): 14,5 × 22 × 35,5 cm ● Příkon: 150 W ● Délka napájecího kabelu: 120 cm ● Hlučnost: 70 dB

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Malé spotřebiče

Vaše hodnocení:
(89.8%)